Asura Cryin' (TV)

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

 
[ related to Asura Cryin' (manga) ]

Related anime:
    Asura Cryin' 2 (TV) (sequel)

Alternative title:
アスラクライン (Japanese) 
Genres: action , drama , fantasy , romance , science fiction 
Themes: demons , harem , mecha , school 
Objectionable content: Significant 
Plot Summary:
Tomo was a school kid with just one problem: he had a ghost friend for a while. One day, his life is turned upside down as his world changes into a new one, one which he couldn't imagine before. 
Tomoharu Natsume was a normal boy - except for the fact that one of his friends is a ghost, Misao Minakami. Then one day an older girl named Shuri Kurosaki appears at his house with a strange trunk, and Tomo's life is turned upside down. 
User Ratings: 662 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 34 votes (sub:28, raw:2, ?:1, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Excellent: 83 votes (sub:76, dub:3, raw:1, others:3
2 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 169 votes (sub:153, dub:6, raw:2, ?:1, others:7
5 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Chinese mandarin subtitled
)
 Good: 182 votes (sub:169, dub:4, ?:1, raw:1, others:7
4 Spanish subtitled
2 Russian dubbed
1 French subtitled
)
 Decent: 82 votes (sub:75, dub:2, raw:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 French subtitled
)
 So-so: 58 votes (sub:53, ?:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 French subtitled
)
 Not really good: 14 votes (sub:13, raw:1)
 Weak: 21 votes (sub:19, dub:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Bad: 9 votes (sub:8, others:1
1 French subtitled
)
 Awful: 7 votes (sub:7)
 Worst ever: 3 votes (sub:3)
Seen in part or in whole by 1549 users, rank: #697 (of 6020)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.008 (Good), std. dev.: 1.8259, rank: #2225 (of 6015)
Weighted mean: 6.886 (Good), rank: #2524 (of 6015) (seen all: 7.08 / seen some: 6.03 / won't finish: 4.09)
Bayesian estimate: 6.899 (Good), rank: #2268 (of 4523)
Running time: 20 minutes per episode 
Number of episodes: 13 
Episode titles: We have 13
Vintage: 2009-04-02 to 2009-06-25 
Opening Theme:
"Spiral" by angela 
Ending Theme:
"Link" by angela 
Official website:
Trivia: We have 1
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Keizou Kusakawa 
Series Composition: Katsuhiko Koide 
Screenplay:
Deko Akao  (eps 5-8, 11-12) 
Katsuhiko Koide (eps 1-4, 10, 13) 
Natsuko Takahashi  (ep 9) 
Storyboard:
Harume Kosaka (ep 2) 
Jun'ichi Sakata (ep 12) 
Keizou Kusakawa (OP; eps 1, 13) 
Maki Odaira (ep 11) 
Makoto Higashi (ep 6) 
Masami Shimoda (ep 4) 
Michio Fukuda (eps 7, 10, 13) 
Michiyo Sakurai (ep 5) 
Shin Tosaka (ep 8) 
Taizo Yoshida (ED) 
Yoshinari Saito (ep 3) 
Yukio Nishimoto (ep 9) 
Episode Director:
Atsushi Nakayama (ep 1) 
Hideya Takahashi (ep 6) 
Keizou Kusakawa (OP; ep 13) 
Kouta Okuno (eps 5, 12) 
Maki Odaira (eps 11, 13) 
Masami Shimoda (ep 4) 
Seung Hui Son (ep 2) 
Shin Tosaka (ep 8) 
Shinpei Tomooka (ep 10) 
Taizo Yoshida (ED) 
Yoshinari Saito (ep 3) 
Yukio Nishimoto (ep 9) 
Yuu Nobuta (ep 7) 
Music: Mitsutaka Tajiri 
Original creator: Gakuto Mikumo 
Original Character Design: Nao Watanuki 
Character Design: Atsushi Komori 
Art Director: Toshiko Kaizu (Studio Tullip) 
Art: Toshiko Kaizu (Studio Tulip) 
Animation Director:
Atsuko Takahashi (ep 9) 
Atsushi Komori (OP, ED; eps 1, 13) 
Hiroshi Ishiyama (ep 12) 
Hiroyasu Oda (ep 12) 
Kiyomitsu Sato (ep 4) 
Kyō Nanahoshi (ep 5) 
Naoki Aisaka (ep 8) 
Shigeru Uchihara (ep 9) 
Shinpei Tomooka (ep 10) 
Sunao Chikaoka (ep 6) 
Takuya Matsumura (ep 2) 
Teppei Taketani (ep 7) 
Yoshinari Saito (ep 3) 
Yuji Miyashita (ep 13) 
Yūto Shindō (ep 4) 
Yuuko Yahiro (ep 11) 
Mechanical design: Hideki Fukushima 
Art design: Kaoru Aoki (Studio Biho) 
Sound Director:
Jin Aketagawa  (Magic Capsule) 
Cgi Director:
Yasuhiro Kato  (SANZIGEN) 
Director of Photography:
Mami Gotō (asst; CODE) 
Tadashi Kitaoka  (CODE) 
2D CGI: Hideo Sakurai (ep 6) 
2nd Key Animation:
Azuma Sugawara (ep 10) 
Beom-Seko Hong (ep 10) 
Eo Noe Mu (ep 9) 
Haruka Yamashita (ep 10) 
Hyun-jung Lee (ep 9) 
Kento Takahashi (ep 9) 
Kōji Furuya (eps 5, 7) 
Masashi Nishikawa (ep 10) 
Masato Okada (4 episodes
eps 5, 7, 10, 12
)
 
Takuma Funau (ep 10) 
Tsuyoshi Kandō (ep 10) 
Yuki Fukuzawa (ep 10) 
Yukie Matsumoto (Studio Azteca; ep 4) 
Yuma Nomura (ep 10) 
Yuya Kishi (ep 4) 
3D CG:
Daisuke Suzuki (SANZIGEN; ED) 
Hiroshi Adachi (SANZIGEN; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)
 
Kentarō Shiga (SANZIGEN; OP; 9 episodes
eps 1-4, 8-10, 12-13
)
 
Kyō Yamashita (SANZIGEN; 6 episodes
eps 1-3, 10, 12-13
)
 
Masanori Uetaka (SANZIGEN; eps 4, 9-10) 
Shinpei Ishikawa (SANZIGEN; eps 9-10, 13) 
Shinsaku Nagura (SANZIGEN; OP; eps 1-3, 9-10) 
Takao Yokoyama (SANZIGEN; eps 8, 13) 
Tatsuya Torino (SANZIGEN; 4 episodes
eps 8, 10, 12-13
)
 
Yoshihiro Otobe (SANZIGEN; OP; ep 4) 
Yoshikazu Kon (SANZIGEN; 6 episodes
eps 4, 8-10, 12-13
)
 
Yoshiyuki Kamijō (SANZIGEN; ep 13) 
Assistant Animation Director:
Hiroshi Ishiyama (ep 3) 
Hiroyasu Oda (ep 13) 
Masakazu Sunagawa (ep 5) 
Miori Suzuki (ep 11) 
Osamu Sakata (ep 13) 
Shinpei Tomooka (ep 13) 
Tatsuki Takemoto (ep 5) 
Teppei Taketani (ep 13) 
Background Art:
Chiaki Otsuka (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Emiko Sawada (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Hiroo Kamada (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Jeon Rim Jang (Studio Tulip; eps 9-11) 
Kaori Kikuna (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Ken Naito (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Masae Honda (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Sayaka Mogami (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Sayumi Nasu (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Scott MacDonald (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
Yoshika Matsushita (Studio Tulip; eps 1, 8-13) 
CG Producer:
Hiroaki Matsuura  (SANZIGEN) 
CG Supervisor: Daisuke Suzuki 
Chief Mecha Animation Director: Hiroyasu Oda 
Cinematography:
Eiichi Okita (Arcturus Photography Dept.; eps 1, 8-13) 
Mami Gotō (ED) 
Mayumi Morisato (Arcturus Photography Dept.; eps 1, 8-13) 
Megu Kinatsu (Arcturus Photography Dept.; eps 12-13) 
Tadashi Kitaoka (OP) 
Takuya Nōdai (Arcturus Photography Dept.; eps 1, 8-13) 
Yuko Matsunaga (Arcturus Photography Dept.; eps 1, 8-13) 
Color Check:
Aiko Shinohara (Studio Easter; ep 1) 
Daisuke Yoshizawa (ep 9) 
Emiko Onodera (Studio Easter; eps 1, 13) 
Hitomi Ikeda (Studio Easter; eps 1, 13) 
Jeong Hee Lee (Arcturus; 5 episodes
eps 5, 7, 10, 12-13
)
 
Kaoru Nishimura (Arcturus; eps 10, 12-13) 
Keisuke Agatsuma (Arcturus; eps 10, 12-13) 
Kouta Shiraishi (Studio Easter; eps 1, 13) 
Kumiko Anno (Studio Easter; ep 1) 
Masato Sasaki (ep 9) 
Mie Itou (Ginga-ya; eps 4, 9) 
Miyuki Shimada (Studio Easter; eps 1, 13) 
Risa Inoue (Studio Easter; ep 1) 
Shun Hasegawa (Studio Easter; ep 1) 
Tomoe Takatani (ep 6) 
Yuka Itō (ep 11) 
Yumiko Kokubun (CCR; ep 8) 
Yusa Kimura (Arcturus; ep 13) 
Color design: Keiko Kai (Studio Easter) 
Color setting:
Jeong Hee Lee (eps 3, 5, 7, 10) 
Mie Itou (Ginga-ya; eps 4, 9) 
Shun Hasegawa (Studio Easter; eps 1, 13) 
Tomoe Takatani (eps 2, 6) 
Yoshitaka Kato (CCR; ep 8) 
Yuka Itō (ep 11) 
Yusa Kimura (ep 12) 
Cooperation:
Naoko Koyama (ASCII Media Works) 
Takashi Watanabe (ASCII Media Works) 
Taketo Muroichi (Qwaras) 
Yoshikazu Kuretani (AT-X) 
Editing:
Yukiko Nojiri  (Wins) 
Yumiko Fuse 
Finish Animation:
Jeong Hee Lee (ep 1) 
Kaoru Nishimura (ep 1) 
Keiko Horio (ep 11) 
Keisuke Agatsuma (ep 1) 
In-Between Animation:
Asuka Shudō (XEBEC; eps 2, 6) 
Ayumi Tsukamoto (XEBEC; ep 2) 
Chieko Ichimanda (XEBEC; ep 2) 
Chokka Sasaki (ep 8) 
Haruka Yamashita (Arcturus; 7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
Hideki Sakai (XEBEC; eps 2, 6) 
Hisashi Toshima (XEBEC; eps 2, 6) 
Kento Takahashi (Ginga-ya; eps 4, 9) 
Kōji Furuya (Arcturus; eps 1, 3, 7, 10) 
Mami Omori (XEBEC; ep 6) 
Mariko Horie (XEBEC; ep 2) 
Masumi Kōketsu (ep 11) 
Megumi Koike (ep 11) 
Natsumi Doi (XEBEC; ep 6) 
Rina Kasuya (XEBEC; eps 2, 6) 
Saki Mizuno (Arcturus; eps 10, 12-13) 
Shin'ya Nakamura (Ginga-ya; eps 4, 9) 
Takuma Funau (Arcturus; 7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
Tatsuya Hiraishi (ep 8) 
Tomomi Nakamura (XEBEC; eps 2, 6) 
Yasushi Nishitani (XEBEC; eps 2, 6) 
Yoshiaki Iketani (Ginga-ya; eps 4, 9) 
Yuki Fukuzawa (Arcturus; 7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
Yuma Nomura (Arcturus; 7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
Yurie Iijima (Arcturus; eps 10, 12-13) 
In-Between Check:
Asuka Shudō (eps 2, 6) 
Ayumu Samukawa (ep 11) 
Haruka Yamashita (Arcturus; eps 3, 7, 12) 
Hyun-jung Lee (eps 4, 9) 
Kōji Furuya (Arcturus; ep 1) 
Takuma Funau (Arcturus; 4 episodes
eps 1, 5, 10, 13
)
 
Yuki Fukuzawa (eps 5, 10, 13) 
Yuma Nomura (Arcturus; eps 3, 7, 12) 
Key Animation:
Aika Tokeiji (ep 11) 
Akiko Ōhora (XEBEC; eps 2, 6) 
Akira Amemiya (ep 10) 
Akira Shinoda (ep 9) 
Arihiro Gotou (XEBEC; eps 2, 6) 
Asami Moromasa (Studio Bambino; ep 5) 
Asuka Yamaguchi (ep 10) 
Ayu Imoto (Studio Mu; ep 8) 
Ayumu Samukawa (ep 11) 
Azuma Sugawara (eps 1, 3) 
Beom Seok Hong (5 episodes
eps 3, 5, 7, 11-12
)
 
Beom-Seko Hong (5 episodes
eps 3, 5, 7, 11-12
)
 
Chiaki Furuzumi (Studio Mu; ep 8) 
Chie Mishima (ep 11) 
Daiki Ōta (ep 4) 
Daisuke Kurose (OP; eps 3, 12) 
Daisuke Tomiyama (XEBEC; ep 2) 
Daitoku Kawaguchi (Studio Gash; ep 4) 
Eiji Fukuyama (ep 11) 
Eizo Kawada (eps 4, 9) 
Emiko Kataoka (eps 4, 9) 
Etsuko Minami (Studio Mark; ep 5) 
Fumiko Kon (eps 4, 8) 
Genki Yagi (ep 8) 
Goro Taki (ep 4) 
Haruka Yamashita (ep 13) 
Haruma Edo (Studio Onepack; ep 5) 
Hatsumi Takahashi (ep 11) 
Hayato Hashiguchi (ep 6) 
Hideki Shibuya (ep 3) 
Hidenori Hanesaka (ep 4) 
Hiroaki Shigeta (ep 8) 
Hiroki Mutaguchi (ep 10) 
Hiroko Shigekuni (eps 1, 12) 
Hiromi Nanbe (Studio Mu; ep 8) 
Hiromi Ono (OP; ep 3) 
Hironori Sawada (eps 3-4) 
Hiroshi Ishiyama (OP; ep 3) 
Hiroya Sawaguchi (ep 11) 
Hiroya Takahashi (ep 6) 
Hiroyasu Oda (OP; eps 3, 10) 
Hiroyuki Kamura (Asadoya; eps 4, 9) 
Hiroyuki Ohkaji (OP; eps 1, 13) 
Hiroyuki Uchida (ep 9) 
Hisako Tsurukubo (XEBEC; eps 2, 6) 
Hyun-jung Lee (eps 4, 9) 
Ikuko Matsushita (ep 9) 
Ikumi Saitou (ep 11) 
Jae Young Jang (GEUM WOO PRODUCTION; ep 5) 
Jun young Joe (Synod animation; ep 5) 
Junko Yoshigai (ep 9) 
Kang Won Kim (GEUM WOO PRODUCTION; ep 5) 
Kaoru Hayashida (ep 7) 
Katsumi Aoshima (eps 7, 13) 
Katsuya Asano (ep 10) 
Katsuya Kikuchi (ep 12) 
Katsuya Shigehara (Studio GAO; ep 2) 
Kazufumi Koizumi (Studio Gimlet; ep 5) 
Kazuhiko Wanibuchi (Asadoya; eps 4, 9) 
Kazuhiro Ono (Studio GAO; ep 2) 
Kazuki Ito (ep 13) 
Kazuki Toi (ep 10) 
Kazumi Ono (ep 6) 
Kazunari Niigaki (eps 3, 10) 
Kazuyuki Asaga (XEBEC; eps 2, 6) 
Kei Oohashi (eps 12-13) 
Keiji Shigesawa (ep 9) 
Keiko Ishii (ep 11) 
Keita Hagio (OP) 
Keita Nagasaka (ep 12) 
Keizou Ichikawa (ep 13) 
Ken Katou (eps 1, 10, 13) 
Ken'ichi Hirata (eps 3, 5, 7, 10) 
Kenichirou Okamoto (ep 13) 
Kenji Kodama (eps 1, 7, 13) 
Kenji Kuroyanagi (eps 4, 9) 
Kenta Nozawa (eps 12-13) 
Kiyomitsu Sato (ep 9) 
Kōji Furuya (eps 11-13) 
Koji Miura (ep 8) 
Kouichi Sugitani (XEBEC; ep 2) 
Kunihiko Kimura (5 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 13
)
 
Kyosuke Komura (ep 8) 
Makoto Hara (Studio Mark; ep 7) 
Makoto Iino (eps 1, 3, 12-13) 
Makoto Ito (ep 8) 
Manabu Shioda (eps 1, 10, 13) 
Manami Teramachi (Studio Mark; ep 7) 
Mao Furukawa (Studio Mu; ep 8) 
Masahiro Suwa (ep 6) 
Masakazu Sunagawa (OP; ep 7) 
Masako Onozawa (ep 13) 
Masanori Iizuka (AI; eps 5, 10) 
Masashi Nishikawa (ep 13) 
Masato Furukawa (ep 4) 
Masayoshi Kikuchi (ep 10) 
Masayuki Fujita (ep 12) 
Masayuki Katou (ep 6) 
Masumi Hattori (eps 1, 3) 
Michio Satô (eps 1, 9) 
Miori Suzuki (ep 11) 
Mitsuru Ishihara (ep 6) 
Mitsuzumi Yoshino (ep 8) 
Miwako Shibata (ep 8) 
Naho Sakai (ep 11) 
Naoaki Houjou (eps 4, 9) 
Naoki Yamashita (ep 3) 
Naomi Okita (ep 8) 
Naoya Dougen (Anime R; ep 8) 
Nobuhiro Okazaki (Studio Toybox; ep 8) 
Nobutaka Masuda (eps 1, 10) 
Reiko Fujita (Studio Toybox; ep 8) 
Rie Arakawa (eps 4, 9) 
Rika Kato (eps 1, 13) 
Rito Tominaga (Studio Mu; ep 8) 
Ryosuke Kimiya (eps 1, 3, 10) 
Ryotarou Akao (Studio GAO; ep 2) 
Ryou Kodama (ep 9) 
Ryuta Kawagishi (ep 9) 
Saki Aoyagi (Studio GAO; ep 2) 
Saori Kasai (ep 5) 
Satoru Iida (XEBEC; ep 2) 
Satoshi Fujioka (ep 8) 
Satoshi Yamaguchi (ep 12) 
Shigenori Taniguchi (ep 4) 
Shin'ya Segawa (ep 12) 
Shingo Fujii (OP) 
Shingo Tamaki (ep 13) 
Shinichi Shigematsu (ep 1) 
Shinichi Wada (XEBEC; ep 2) 
Shinpei Tomooka (ep 10) 
Shintaro Tsubota (5 episodes
eps 3, 5, 7, 12-13
)
 
Sho Yamamoto (Studio Mark; ep 7) 
Sunao Chikaoka (ep 6) 
Taeko Ōgi (Studio Bambino; ep 5) 
Taichi Shinko (Studio Onepack; ep 5) 
Takahiro Sasaki (4 episodes
eps 1, 3, 10, 13
)
 
Takahito Katayama (OP) 
Takuma Funau (ep 13) 
Tatsuki Takemoto (4 episodes
eps 5, 7, 10, 13
)
 
Tatsurou Arai (Studio Gash; ep 4) 
Teppei Taketani (eps 7, 12-13) 
Teruko Takejima (ep 8) 
Tetsuya Ishikawa (Studio GAO; ep 2) 
Tetsuya Saeki (Studio Gash; ep 4) 
Tomofumi Koizumi (ep 3) 
Tomoko Fukunaga (Studio Mu; ep 8) 
Tomoko Tanaka (XEBEC; eps 2, 10, 13) 
Tomoyuki Kitamura (eps 1, 6) 
Toshiaki Kobayashi (ep 1) 
Toshiharu Kumaoka (ep 7) 
Toshimitsu Takechi (ep 12) 
Toshiyuki Nanto (XEBEC; ep 2) 
Toshiyuki Sato (OP; ep 12) 
Tsubasa Shimizu (ED; ep 1) 
Tsukasa Sorimachi (ep 11) 
Tsutomu Kikuchi (ep 3) 
Tsutomu Ono (ep 7) 
Tsuyoshi Kandō (eps 5, 7, 12) 
Yasutetsu Aoki (eps 3, 13) 
Yōko Kutsuzawa (XEBEC; eps 2, 6) 
Yoshiki Mizuno (ep 9) 
Yoshinari Saito (eps 3, 12) 
Yosuke Kobashi (ep 13) 
Youko Kuboyama (ep 10) 
Yūichi Hisagi (ep 10) 
Yuichiro Masuda (eps 5, 12) 
Yuji Ito (ep 6) 
Yuki Fukuzawa (ep 13) 
Yumi Shimizu (ED; ep 1) 
Yumiko Kinoshita (Anime R; ep 8) 
Yuri Inoguchi (ep 4) 
Yūta Kiso (ep 6) 
Yuta Yamazaki (ep 12) 
Yūto Shindō (ep 9) 
Yuuki Itoh (OP) 
Yuuko Yahiro (ep 11) 
Yuuta Ootaka (ep 8) 
Layout Supervisor: Kenji Masuda (ep 11) 
Production: Yūsuke Hatakenaka 
Production Advancement:
Kazuki Sugimoto (ep 9) 
Keiji Nishimura (ep 6) 
Makoto Kuwabara (eps 4, 7) 
Masaki Koike (eps 1, 6) 
Masato Isaoka (ep 8) 
Misuzu Niigaki (ep 11) 
Shin'ichi Kinoshita (eps 8, 10) 
Takafumi Ishifuji (ep 2) 
Takayuki Saitou (ep 4) 
Takeshi Fujieda (ep 11) 
Tomohiro Tomita (ep 2) 
Yōsuke Yamamoto (eps 8, 10, 13) 
Yūki Higuchi (ep 5) 
Yukiko Kanezawa (ep 12) 
Yuusuke Takahashi (eps 3, 6, 9, 13) 
Program Publicity:
Natsumi Masuda (King Records) 
Yoshinori Takahashi (ASCII Media Works) 
Publicity: Natsue Masuda (eps 1-5, 7-8) 
Recording engineer: Ayumu Anzai 
Setting Production: Takashi Udo 
Sound Effects: Daisuke Murakami (Sound Ring) 
Sound Production Manager: Naoki Kishida 
Special Effects:
Hidero Sakurai (ep 6) 
Naomasa Fukuda (9 episodes
eps 1-5, 7, 10, 12-13
)
 
Tomoe Nakagawa (ep 11) 
Theme Song Performance: Angela 
Video Editing:
Tatsuhiko Kojima (Sony PCL) 
Tomoki Takemura 
Miyu Irino as Tomoharu Natsume 

Ai Nonaka as Kanade Takatsuki 
Aki Toyosaki as An Oohara 
Akihiko Ishizumi as Old Man Shioizumi 
Eri Kitamura as Rikka Kurasawa 
Haruka Tomatsu as Misao Minakami 
Hiro Shimono as Takuma Higuchi 
Junji Majima as Shuu Mahiwa 
Kazuya Nakai as Takaya Kagakagari 
Kimiko Koyama as Reiko Saeki 
Reiko Takagi as Haruna Chiyohara 
Rie Tanaka as Shuri Kurosaki 
Satomi Satou as Aine Shizuma 
Sayaka Ohara as Kirstina 
Sayori Ishizuka as You Susugihara 
Sayuri Yahagi as Ania 
Showtaro Morikubo as Reishirou Saeki 
Yōko Hikasa as Ritsu Shioizumi 
Yoshinori Fujita as Yasutake Satomi 
Yuko Kaida as Touru Kitsutaka 

Junko Kitanishi as Kirei Shizuma(eps 11-13) 
Rie Tanaka as Yukari Kurosaki(ep 7) 
Japanese companies
2nd Key Animation:
AI (ep 5) 
AIC Spirits (ep 6) 
Asahi Production (ep 9) 
DEXS (ep 9) 
Digital Network Animation (ep 12) 
drop (ep 9) 
Hayashi (ep 10) 
Mouse (eps 7, 12) 
MSJ (ep 9) 
Nakamura Production (ep 11) 
Seigasha (ep 5) 
Studio Cj (ep 9) 
Studio Gash (eps 4, 9) 
Studio Mark (eps 5, 7) 
Sunny Side Up (eps 5, 10) 
Tamazawa Animation House (ep 5) 
Triple A (eps 4-5, 7) 
Animation Production: Seven Arcs 
Art: Studio Tulip 
Backgrounds: Studio Tulip 
Broadcaster:
AT-X (2009-04-02) 
BS11 Digital (2009-04-20) 
Chiba TV (2009-04-05) 
KBS Kyoto (2009-04-08) 
Sun TV (2009-04-06) 
Tokyo MX TV (2009-04-06) 
TV Aichi (2009-04-07) 
TV Kanagawa (2009-04-04) 
TV Saitama (2009-04-05) 
CG Production: SANZIGEN Animation Studio 
Cinematography:
ARCTURUS Photography Dept. (eps 1, 8-13) 
VENET (Collaboration; ep 8) 
Cinematography Collaboration:
CODE (eps 8, 10, 12) 
Digital Network Animation (ep 11) 
Falcon Inc. (ep 13) 
Guernica (ep 13) 
Hayashi (ep 13) 
Line Farm (4 episodes
eps 8, 10, 12-13
)
 
Ryūsei (ep 9) 
Satelight Overseas Division (eps 10, 13) 
Studio Twinkle (eps 9, 12) 
VENET (ep 8) 
Color Check:
ARCTURUS (eps 10, 12-13) 
Studio Easter (eps 1, 13) 
Color Setting: Studio Easter (eps 1, 13) 
Editing: Wins 
Finish Animation:
AI (eps 10, 12-13) 
DEXS (ep 9) 
drop (ep 9) 
Fanout (ep 13) 
Front Line (ep 11) 
Geum Woo Production (eps 1, 10, 12) 
Hayashi (eps 1, 10) 
Jinbun (ep 8) 
KOEI (4 episodes
eps 1, 10, 12-13
)
 
MSJ (eps 9, 12) 
Studio Cj (ep 9) 
Studio Easter (ep 1) 
Studio Elle (ep 10) 
Synod (eps 10, 12-13) 
Triple A (ep 13) 
In-Between Animation:
AI (4 episodes
eps 5, 10, 12-13
)
 
Anime Spot (ep 6) 
ARCTURUS (7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
asread (ep 5) 
DEXS (eps 4, 9) 
DNA (eps 3, 5, 12) 
drop (ep 9) 
Fanout (eps 6, 13) 
Front Line (eps 2, 11) 
G&G Direction (ep 6) 
Geum Woo Production (7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
Ginga-ya (ep 4) 
Hadashi Pro (ep 6) 
Hal Film Maker (ep 13) 
Hayashi (eps 1-2, 6, 10) 
HEBARAKI (ep 7) 
Jinbun (eps 4, 8) 
K Production (ep 2) 
Keisei Productions (ep 2) 
KOEI (7 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12-13
)
 
Mook Animation (ep 4) 
Mouse (ep 3) 
MSJ (eps 4, 9, 12) 
Nakamura Production (ep 11) 
NS Studio (eps 2, 10) 
RIC (ep 6) 
Rising Force (eps 3, 5, 10) 
Satelight (ep 10) 
SHAFT (eps 5, 10) 
Studio Cj (ep 9) 
Studio Elle (ep 13) 
Studio Izena (eps 6, 10) 
Studio Jungle Gym (ep 6) 
Studio Pastoral (ep 10) 
SynergySP (eps 2, 6, 10) 
Synod (6 episodes
eps 3, 5, 7, 10, 12-13
)
 
Triple A (eps 2, 4, 13) 
Xebec (eps 2, 6) 
In-between Check: ARCTURUS (eps 1, 3) 
Key Animation:
AI (eps 5, 13) 
Anime R (ep 8) 
Asadoya (ep 4) 
Geum Woo Production (eps 5, 7, 10) 
HEBARAKI (ep 13) 
Mouse (ep 13) 
Seigasha (ep 13) 
Studio Bambino (ep 5) 
STUDIO GAO (ep 2) 
Studio Gash (ep 4) 
Studio Gimlet (ep 5) 
Studio Mark (eps 2, 5, 7) 
Studio Mu (ep 8) 
Studio Onepack (ep 5) 
Studio Pineapple (ep 13) 
Studio Toybox (ep 8) 
Synod (eps 5, 7) 
Xebec (ep 2) 
Music Production: Starchild Records 
Offline Editing: ARCTURUS Editing Room 
Production Cooperation:
Actas (ep 8) 
Digital Network Animation (ep 11) 
Ginga-ya (eps 4, 9) 
Xebec (eps 2, 6) 
Recording Studio: Prosen Studio 
Sound Production: Glovision 
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll 
English cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology