Guilty Crown (TV)

Unfortunately, due to abuse, anonymous error reports are no longer accepted. You must login in order to submit an error report.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.
Related anime:
    Guilty Crown: Lost Christmas (OAV) (prequel)

Alternative title:
ギルティクラウン (Japanese) 
罪惡王冠 (Chinese (Taiwan)) 
Objectionable content: Significant 
User Ratings: 1575 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 236 votes (sub:204, dub:21, ?:3, raw:2, others:6
3 Spanish subtitled
1 Turkish subtitled
1 French subtitled
1 Russian dubbed
)
 Excellent: 320 votes (sub:266, dub:41, raw:2, others:11
6 Spanish subtitled
3 Portuguese subtitled
1 German dubbed
1 Spanish dubbed
)
 Very good: 365 votes (sub:315, dub:35, raw:2, others:13
9 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Russian subtitled
1 Arabic subtitled
)
 Good: 253 votes (sub:212, dub:29, raw:1, others:11
3 Spanish subtitled
2 Italian subtitled
2 Russian dubbed
1 French subtitled
1 Czech subtitled
1 German dubbed
1 Russian subtitled
)
 Decent: 138 votes (sub:121, dub:12, raw:1, edit.dub:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
)
 So-so: 69 votes (sub:58, dub:6, raw:1, others:4
1 Polish subtitled
1 Korean subtitled
1 French subtitled
1 Italian subtitled
)
 Not really good: 66 votes (sub:62, dub:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 German subtitled
)
 Weak: 60 votes (sub:51, dub:6, raw:2, others:1
1 German dubbed
)
 Bad: 26 votes (sub:25, dub:1)
 Awful: 24 votes (sub:23, dub:1)
 Worst ever: 18 votes (sub:16, dub:2)
Seen in part or in whole by 2706 users, rank: #368 (of 6009)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.380 (Good+), std. dev.: 2.2404, rank: #1458 (of 6002)
Weighted mean: 7.245 (Good+), rank: #1588 (of 6002) (seen all: 7.35 / seen some: 7.30 / won't finish: 4.03)
Bayesian estimate: 7.247 (Good+), rank: #1404 (of 4566)
Running time: half hour per episode 
Number of episodes: 22 
Episode titles: We have 22
Vintage:
2011-10-13 to 2012-03-22 
2014-02-03 (Animax Asia) 
Opening Theme:
"My Dearest" by supercell 
#2: "The Everlasting Guilty Crown" by EGOIST 
Ending Theme:
"Departures ~Anata ni Okuru Ai no Uta~" by EGOIST 
#2: "Kokuhaku" (Confession) by supercell 
Insert song:
"BIOS" by Mika Kobayashi 
"BIOS-D" by Mika Kobayashi 
"Euterpe" by EGOIST 
"friends" by mpi 
"Hill of Sorrow" by mpi 
"Home ~in this corner~" by Leina 
"Ready to Go" by David Whitaker 
"Release My Soul" by Aimee Blackschleger 
"Rё∀L" by Cyua 
Trivia: We have 3
News: Show:
Otakon 2013 - Funimation (Aug 10, 2013)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Guilty Crown - Complete Series Part 1 (BD+DVD) 2013-08-27 (from $37.32)
    Guilty Crown - Complete Series Part 1 [Limited Edition] (BD+DVD) 2013-08-27 (from $48.81)
    Guilty Crown - Complete Series Part 2 (BD+DVD) 2013-08-27 (from $34.44)

Japanese staff
Japanese cast
Director:
Tetsuro Araki 
Toshiaki Yamashita (Stereotype; OP1, ED1-11) 
Series Composition:
Hiroyuki Yoshino 
Ichiro Okouchi (associate) 
Script:
Hiroyuki Yoshino (13 episodes
eps 1-6, 10-16 even, 20-22
)
 
Ichiro Okouchi (6 episodes
eps 7, 9, 11, 15, 17, 19
)
 
Jin Haganeya (eps 8, 13, 18) 
Yosuke Miyashiro (ep 14) 
Storyboard:
Chieko Hasegawa (ep 7) 
Daisuke Tokutsuchi (eps 5, 13, 19) 
Hideki Tachibana (ep 18) 
Hiro Kaburaki (ep 6) 
Hiroshi Nagahama (ED13-21) 
Hiroyuki Tanaka (eps 2, 10) 
Kazuya Nomura (ep 15) 
Kenji Nagasaki (ep 16) 
Koichi Hatsumi (eps 14, 18) 
Namiren (ep 8) 
Ryoutarou Makihara (eps 4, 11, 21) 
Shinichi Fukuyama (ep 22) 
Taku Yonebayashi (ep 9) 
Tensai Okamura (ep 20) 
Tetsuro Araki (OP1-2; 4 episodes
eps 1, 9, 17, 22
)
 
Tomohiko Ito (eps 3, 12) 
Tomoyuki Kurokawa (ep 17) 
Episode Director:
Daisuke Tokutsuchi (3 episodes
eps 5, 19, 21 asst
)
 
Hiroshi Nagahama (ED13-21) 
Hiroyuki Tanaka (3 episodes
eps 2, 10, 22 asst
)
 
Kiyoshi Fukumoto (ep 14) 
Kyosuke Onishi (eps 15, 20) 
Naoko Kusumi (ep 18) 
Ryoutarou Makihara (eps 4, 11, 21) 
Shinpei Ezaki (5 episodes
eps 6, 10 asst, 12, 17, 20
)
 
Taku Yonebayashi (eps 3, 9, 16) 
Tetsuro Araki (eps 1, 22 asst) 
Tomoyuki Kurokawa (ep 17) 
Yoshihiro Mori (eps 7, 13) 
Yoshiyuki Fujiwara (ep 8) 
Unit Director:
Hiroyuki Tanaka (OP2, ED1-11) 
Taku Yonebayashi (OP1 asst) 
Tetsuro Araki (OP1) 
Music:
Hiroyuki Sawano 
Ryo (Supercell) 
Original Character Design: redjuice 
Art Director: Yusuke Takeda 
Chief Animation Director:
Hiromi Kato (eps 12, 22) 
Hitomi Hasegawa (ep 22) 
Kyoji Asano (eps 13, 22) 
Rena Igawa (ep 13) 
Satoshi Kadowaki  (eps 2-22 even) 
Toshiyuki Yahagi  (eps 1-21 odd, 22) 
Animation Director:
Arifumi Imai (eps 16, 19, 22) 
Ayumi Yamada (eps 8, 14, 20) 
Fuyumi Toriyama (ep 8) 
Haruka Tanaka (5 episodes
eps 3, 10, 15, 19, 22
)
 
Haruo Okuno (ep 10) 
Hiroki Yamamura (ep 13) 
Hiromi Kato (OP1-2; eps 1, 19) 
Hitomi Hasegawa (OP2; 5 episodes
eps 5, 12, 17, 21-22
)
 
Katsuhiko Kitada (eps 4, 11, 21) 
Kazuya Nomura (ep 18) 
Kyoji Asano (5 episodes
eps 2, 6, 11, 16, 21
)
 
Kyouhei Tezuka (5 episodes
eps 3, 9, 15, 17, 22
)
 
Masashi Koizuka (6 episodes
eps 9-10, 15, 17, 19, 22
)
 
Noriko Ogura (ep 20) 
Noriyasu Yamauchi (ep 13) 
Rena Igawa (6 episodes
eps 5, 9-10, 16, 19, 22
)
 
Sakae Shibuya (ep 16) 
Satonobu Kikuchi (8 episodes
eps 6, 9-10, 12, 15, 17, 20, 22
)
 
Satoshi Kadowaki (4 episodes
eps 2, 18, 20, 22
)
 
Satoshi Sakai (ep 8) 
Shingo Takenaka (ep 18) 
Shinichi Miyamae (eps 16, 19) 
Shuichi Shimamura (ED13-21) 
Takaaki Chiba (OP2; 7 episodes
eps 1, 6, 10, 12, 17, 20, 22
)
 
Takuma Ebisu (4 episodes
eps 9, 15, 19, 22
)
 
Toshimitsu Kobayashi (eps 7, 13) 
Toshiyuki Yahagi (ED; ep 1) 
Yasuyuki Ebara (4 episodes
eps 11, 17, 21-22
)
 
Yumiko Ishii (ep 10) 
Yuuga Tokuno (ep 12) 
Animation Character Design: Hiromi Kato 
3D Director: Atsushi Satou 
Sound Director: Masafumi Mima 
Director of Photography: Hiroshi Tanaka 
Producer:
Jōji Wada 
Makoto Kimura (Fuji TV) 
Narue Minami 

2D Work: Makiko Yamazaki 
2nd Key Animation:
Akemi Yamakaji (ep 1) 
Akiko Murayama (ep 1) 
Akira Koremoto (A-Line; ep 22) 
Arifumi Imai (ep 11) 
Asami Mannen (eps 9, 11) 
Chiyo Nakayama (ep 18) 
Haruka Tanaka (ep 10) 
Hitomi Miyazaki (eps 9-11) 
Ikue Yoshima (Artland; ep 5) 
Kaoru Hokiyama (5 episodes
eps 1-2, 4-5, 11
)
 
Kasumi Ishibashi (eps 4, 12) 
Kayoko Ishikawa (eps 4-5) 
Kazuhiko Ishii (ep 9) 
Keiichi Tsunoda (eps 4-5, 11) 
Keiko Tomita (4 episodes
eps 3, 10-11, 18
)
 
Kim Ji Yeon (HANJIN; ep 22) 
Kōji Nobuhara (5 episodes
eps 2-3, 5, 9, 12
)
 
Kumiko Numata (eps 4-5, 9-10) 
Kyoji Asano (eps 4, 11) 
Kyouhei Tezuka (ep 11) 
Maki Fukui (Studio Kyuma; ep 22) 
Manami Iida (Dogakobo; ep 2) 
Masashi Koizuka (ep 11) 
Masayuki Honda (ep 10) 
Michi Fukazawa (eps 20, 22) 
Michi Katayama (eps 17, 19, 21) 
Michiko Uno (ep 16) 
Miho Daidouji (ep 11) 
Miki Mutō (Dogakobo; ep 5) 
Miki Takeshita (Dogakobo; ep 2) 
Miori Tsuzaka (6 episodes
eps 1, 4, 9-10, 12, 16
)
 
Mizuki Satō (Rising Force; ep 22) 
Moe Usami (ep 10) 
Momoko Kawai (ep 4) 
Naho Kiyoike (eps 10, 15) 
Nahoko Iiyama (eps 1-3, 10) 
Natsuko Shimizu (eps 4, 11) 
Nozomu Ichijo (Wish; ep 22) 
Rena Igawa (ep 11) 
Rie Nakanishi (ep 9) 
Rina Takenawa (Artland; ep 5) 
Ryō Araki (ep 4) 
Sachiko Fukuda (Dogakobo; ep 2) 
Saeko Oofuji (ep 9) 
Saori Den (Dogakobo; eps 2, 5) 
Satoru Kurihara (ep 17) 
Satoshi Nagura (ep 10) 
Satoshi Noma (A.P.P.P.; ep 3) 
Shingo Takenaka (ep 18) 
Si-Eun Lee (Art Box; ep 22) 
Takaaki Hashimoto (eps 11, 18) 
Takayuki Uragami (ep 4) 
Takuma Ebisu (ep 11) 
Takuya Saito (eps 4, 11) 
Tomomi Umemura (eps 3, 9, 17) 
Tomoyuki Munehiro (A.P.P.P.; ep 3) 
Xiang Chun Zhao (ep 1) 
Yasuyuki Ebara (ep 11) 
Yo Han Song (A-Line; ep 22) 
Yoko Iizuka (Seigasha; ep 22) 
Yoshie Tanaka (Wish; ep 22) 
Yū Araki (ep 10) 
Yu Imai (A.P.P.P.; ep 3) 
Yūichi Naitō (Dogakobo; ep 2) 
Yūichi Oka (ep 4) 
Yukie Kawakami (Studio Mark; eps 16-17, 22) 
Yūko Matsui (ep 4) 
Yumi Yoshinuma (ep 3) 
Yuuga Tokuno (ep 12) 
Yuya Tsukada (Studio Mark; ep 16) 
3D CG:
Atsushi Satou (OP2, ED1-2, 5-6, 8) 
Chiaki Kumakura (IKIF+; OP1-2; eps 1-22) 
Eiji Inomoto (Orange; ED2) 
Miho Sato (IKIF+; OP2; eps 1-19, 21-22) 
Mikio Kato (Daume; ep 8) 
Momoko Yamada (IKIF+; eps 1-7) 
Shōkuma Morimoto (IKIF+; OP2; eps 1-22) 
Shuhei Yabuta (MAD BOX; ep 7) 
Tomoko Shima (IKIF+; eps 1-2) 
Umagai (IKIF+; 9 episodes
eps 9-12, 15, 18-19, 21-22
)
 
Yoshiaki Higa (Orange; OP1) 
Yū Hamanaka (IKIF+; eps 1-22) 
Yuuji Etsuda (Orange; OP1, ED2) 
3D Layout: Mikio Kato (ep 14) 
3D Motion: Atsushi Yamaoka (Stereotype; OP1) 
Animation producer: Tetsuya Nakatake 
Art Board:
Eri Mizukami (Bamboo; 9 episodes
eps 10, 13-18, 20, 22
)
 
Harumi Okamoto (Bamboo; eps 3-11, 13-22) 
Surok Chong (Bamboo; eps 6-7, 13-14) 
Takamasa Masuki (Bamboo; 20 episodes
eps 1-4, 6-13, 15-22
)
 
Takayo Nishino (Bamboo; 20 episodes
eps 1-4, 6-19, 21-22
)
 
Takayuki Nagashima (Bamboo; eps 1-19, 21-22) 
Assistant Animation Director:
Haruka Tanaka (OP1; ep 5) 
Hiromi Kato (ep 18) 
Hitomi Hasegawa (ep 18) 
Kyoji Asano (ep 4) 
Kyouhei Tezuka (eps 11, 18) 
Masashi Koizuka (eps 5, 11) 
Moe Usami (ep 10) 
Natsuko Shimizu (ep 22 key) 
Rena Igawa (ep 1) 
Sakae Shibuya (ep 10) 
Satomi Higuchi (ep 4 key) 
Satonobu Kikuchi (ep 18) 
Satoshi Kadowaki (ep 4) 
Takaaki Chiba (eps 2, 13, 18) 
Takaaki Hashimoto (ep 18) 
Takuma Ebisu (ep 11) 
Yasutaka Kubota (ep 2) 
Yasuyuki Ebara (OP1) 
Assistant Director: Hiroyuki Tanaka 
Background Art:
Ayami Hidaka (Anime Workshop Basara; ep 10) 
Chika Hirabuki (Bamboo; eps 1-22) 
Chika Takemura (Telecom Animation Film; 9 episodes
eps 4, 12-17, 21-22
)
 
Daisuke Jinba (Telecom Animation Film; eps 12-17) 
Eri Mizukami (Bamboo; 13 episodes
eps 1-9, 11-12, 19, 21
)
 
Harumi Okamoto (Bamboo; OP2; eps 1-2) 
Hiroshi Gouroku (Telecom Animation Film; 9 episodes
eps 4, 12-17, 21-22
)
 
Hiroshi Nitta (Telecom Animation Film; 9 episodes
eps 4, 12-17, 21-22
)
 
Izumi Hirabayashi (Bamboo; eps 1-11, 13-22) 
Kayo Kojio (Bamboo; OP2; 20 episodes
eps 1-11, 13-16, 18-22
)
 
Kazuhiro Inoue (KUSANAGI; eps 8, 11) 
Kentaro Onuki (Bamboo; eps 1-11, 13-22) 
Kōsuke Hayashi (Inspired; ep 11) 
Kouji Okamoto (KUSANAGI; eps 11-12) 
Maho Uemori (KUSANAGI; ep 8) 
Minami Kasuga (KUSANAGI; ep 8) 
Misa Miyakawa (Telecom Animation Film; eps 12-17) 
Naoko Yamada (Bamboo; eps 15, 19) 
Sagako Itakura (Anime Workshop Basara; eps 10-11) 
Seiki Tamura (Anime Workshop Basara; eps 10-11) 
Shōko Ochiai (Bamboo; eps 1-22) 
Shuuko Uematsu (Anime Workshop Basara; ep 10) 
Surok Chong (Bamboo; 12 episodes
eps 1, 4, 8, 10, 15-22
)
 
Takamasa Masuki (Bamboo; OP1-2; eps 5, 12) 
Takanori Fujimura (KUSANAGI; ep 11) 
Takayo Nishino (Bamboo; OP1; ep 20) 
Takayuki Nagashima (Bamboo; OP1-2; eps 2, 12) 
Takayuki Nakata (Bamboo; 20 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-22
)
 
Tomomi Nakajima (Bamboo; eps 1-22) 
Tomoyuki Kato (KUSANAGI; ep 12) 
Tsukasa Kakizakai (Bamboo; ED13-21; 19 episodes
eps 1-2, 4-15, 17-20, 22
)
 
Yasuhiro Yamako (Telecom Animation Film; eps 12-15) 
Yoshihiro Nagasuna (Bamboo; eps 1-22) 
Yoshikatsu Matsumoto (Anime Workshop Basara; eps 10-11) 
Yūji Ōnuki (Telecom Animation Film; 8 episodes
eps 12-17, 21-22
)
 
Yuka Yamauchi (Bamboo; eps 1-22) 
Yukiko Tadasumi (Telecom Animation Film; 9 episodes
eps 4, 12-17, 21-22
)
 
Yūko Washio (Telecom Animation Film; 9 episodes
eps 4, 12-17, 21-22
)
 
Yuriko Satou (Telecom Animation Film; eps 12-17) 
CG Production: Masahiro Kawashima 
Character Setting Cooperation:
Arifumi Imai (eps 16-22) 
Haruka Tanaka 
Katsuhiko Kitada 
Masayuki Honda (eps 12-22) 
Rena Igawa 
Takaaki Chiba (eps 6-22) 
Takuma Ebisu (eps 15-22) 
Toshiyuki Yahagi 
Chief Producer:
Kōji Yamamoto (Fuji TV) 
Ryo Oyama 
Color Check:
Erika Fujita (Production I.G; ep 7) 
Keiko Shibuya (eps 8, 14) 
Kumiko Sato (Production I.G; 7 episodes
eps 4, 7-13 odd, 18, 22
)
 
Kumiko Yusa (ED13-21) 
Makiko Yamanaka (ep 5) 
Mariko Shimokawa (Production I.G; 5 episodes
eps 3, 7, 11, 13, 21
)
 
Mie Itou (ep 7) 
Natsumi Watanabe (Production I.G; OP2; eps 7, 11) 
Nichiko Oomori (Production I.G; 5 episodes
eps 1, 7, 10-11, 13
)
 
Taeko Mizuno (eps 17, 19-20) 
Yuka Maniwa (eps 8, 14) 
Yuka Takeda (Production I.G; eps 7, 11) 
Yuri Okada (Production I.G; 5 episodes
eps 7, 11-13, 16
)
 
Yuuko Fujita (Production I.G; 5 episodes
eps 2, 6-7, 11, 15
)
 
Color Check Cooperation:
Kumiko Sato (Production I.G; ep 19) 
Mariko Shimokawa (Production I.G; ep 19) 
Nichiko Oomori (Production I.G; ep 19) 
Yuri Okada (Production I.G; ep 19) 
Color design:
Izumi Hirose 
Mayumi Satou (asst) 
Color Management Staff: Masakazu Morinaka 
Color setting:
Erika Fujita (Production I.G; ep 7) 
Keiko Shibuya (eps 8, 14) 
Kumiko Sato (Production I.G; ep 7) 
Kumiko Yusa (ED13-21) 
Makiko Yamanaka (4 episodes
eps 5, 17, 19-20
)
 
Mariko Shimokawa (Production I.G; ep 7) 
Mie Itou (ep 7) 
Natsumi Watanabe (Production I.G; OP2, ED5-6, 9; 7 episodes
eps 3, 7, 9, 12, 18, 21, 22 asst
)
 
Nichiko Oomori (Production I.G; ep 7) 
Yuka Maniwa (ep 8) 
Yuka Takeda (Production I.G; ED1-4, 7-8, 10; 6 episodes
eps 1, 7, 10, 13, 16, 22
)
 
Yuri Okada (Production I.G; ep 7) 
Yuuko Fujita (Production I.G; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 11, 15
)
 
Compliation: Ayako Mizuno (Fuji TV) 
Copyright Production: Masahiro Kawashima 
Design:
Junya Ishigaki (Gespenst; eps 21-22) 
redjuice (Steiner A9; eps 21-22) 
Editing: Fumi Hida 
Editing Assistant:
Ryoko Kaneshige 
Yoshinori Murakami 
End Card Illustration:
Annindōfu (ep 18) 
Atsuya Uki (ep 6) 
CHANxCO (ep 12) 
Chuuouhigashiguchi (ep 1) 
Heiki Abara (ep 4) 
Hirotaka Maeda (Rejet.co; ep 13) 
mebae (ep 9) 
Namaniku ATK (ep 14) 
Nekosuke Okuma (ep 11) 
Okama (ep 7) 
redjuice (ep 21) 
Ryosuke Fukai (ep 19) 
Santa Tsuji (ep 8) 
Shion Mizuki (ep 15) 
Shirow Miwa (eps 3, 20) 
Suzuhito Yasuda (ep 16) 
tanu (ep 5) 
Tetsuro Araki (ep 22) 
Uiro Yamada (ep 17) 
Yu-pon (ep 2) 
Yuugen (ep 10) 
Finish Animation:
Asuka Seo (Studio Road; ep 5) 
Chie Oku (Studio Road; ep 5) 
Emiko Ueno (Production I.G; eps 1-6, 12, 15) 
Erika Fujita (Production I.G; 10 episodes
eps 1-6, 9-11, 18
)
 
Erina Honda (Studio Road; eps 5, 17) 
Hitomi Sakuma (Studio Road; ep 5) 
Keiko Shibuya (eps 8, 14) 
Kumiko Sato (Production I.G; 10 episodes
eps 1-4, 6, 10, 12, 15-16, 18
)
 
Kumiko Sone (Studio Road; 4 episodes
eps 5, 17, 19-20
)
 
Mai Tanaka (Studio Road; ep 5) 
Makiko Kojima (Studio Road; 4 episodes
eps 5, 17, 19-20
)
 
Makiko Suzuki (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 4-6, 15-16, 21
)
 
Mariko Shimokawa (Production I.G; 14 episodes
eps 1-6, 9-12, 15-16, 18, 22
)
 
Miho Tanaka (Studio Road; ep 5) 
Mika Yokoi (Studio Road; ep 5) 
Moe Tsukuda (Studio Road; ep 5) 
Naomi Nakano (Studio Road; 4 episodes
eps 5, 17, 19-20
)
 
Narumi Sakai (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 4, 11-12, 15, 21
)
 
Natsuki Nakajima (Studio Road; ep 5) 
Natsumi Watanabe (Production I.G; 9 episodes
eps 1-4, 6, 10-11, 15-16
)
 
Nichiko Oomori (Production I.G; 10 episodes
eps 1-4, 6, 9, 15, 18, 21-22
)
 
Noriko Arisawa (Production I.G; 10 episodes
eps 2-6, 11-12, 15-16, 18
)
 
Shinji Matsubara (Production I.G; 14 episodes
eps 1-6, 9-12, 15-16, 18, 21
)
 
Taeko Mizuno (Studio Road; ep 5) 
Tomomi Kitani (Production I.G; 4 episodes
eps 15-16, 18, 22
)
 
Yuka Maniwa (eps 8, 14) 
Yuka Takeda (Production I.G; 12 episodes
eps 1-4, 6, 9-11, 15, 18, 21-22
)
 
Yuki Kadomatsu (Studio Road; ep 19) 
Yuko Koshida (Studio Road; eps 5, 19) 
Yuri Okada (Production I.G; 10 episodes
eps 1-4, 6, 10-11, 15, 18, 22
)
 
Yuriko Taniguchi (Studio Road; ep 5) 
Yuuko Fujita (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 3-4, 12, 16, 19
)
 
Finishing Chief: Izumi Hirose (eps 1-6, 9-22) 
Illustration: redjuice (ED) 
Image Board: You Moriyama 
In-Between Animation:
Ai Watanabe (Production I.G; 5 episodes
eps 1, 4, 6, 11, 15
)
 
Chieko Ichimanda (11 episodes
eps 1, 3, 6, 9-12, 15, 19, 21-22
)
 
Daichi Harada (ep 7) 
Hiromi Masuko (7 episodes
eps 1, 3-4, 6, 15, 17-18
)
 
Hiroyuki Sato (ep 7) 
Hisashi Mawatari (ep 10) 
Ikuko Akiyoshi (eps 8, 14) 
Kanako Sekii (Production I.G; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 11-12, 15, 21-22
)
 
Katsuhiro Takagi (Production I.G; 5 episodes
eps 1, 3, 5-6, 15
)
 
Kayano Mori (Production I.G; eps 1, 5-6, 15) 
Kazue Yoshida (Production I.G; ep 4) 
Keiko Watanabe (ep 10) 
Kotoe Saitou (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 4, 6, 11, 15, 22
)
 
Kumiko Numata (Production I.G; ep 1) 
Kyoko Oyama (Production I.G; 9 episodes
eps 1-2, 4, 6, 15-17, 21-22
)
 
Mai Fukuhara (Production I.G; eps 1, 4-6, 15) 
Mamiko Okada (Production I.G; 4 episodes
eps 3, 5, 11, 15
)
 
Manabu Katayama (Production I.G; ep 4) 
Manami Goto (Production I.G; eps 1, 4-6, 15) 
Marumi Sugita (Production I.G; 6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 11, 15
)
 
Michelle Sugimoto (ep 7) 
Mika Kinoshita (Production I.G; 6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 11, 15
)
 
Miki Ueda (Production I.G; eps 1, 5, 15) 
Mino Matsumoto (Production I.G; eps 2, 5, 15) 
Miori Tsuzaka (Production I.G; ep 1) 
Misato Furubayashi (Production I.G; eps 1, 4-5, 15) 
Miyu Ankei (eps 1, 3) 
Naomi Takehara (Production I.G; ep 4) 
Naruki Iwasaki (Production I.G; ep 4) 
Nayuka Ankei (eps 1, 3) 
Nonoko Suzuki (Production I.G; 10 episodes
eps 2, 4-6, 12, 15, 18-19, 21-22
)
 
Rei Chimoto (Production I.G; ep 4) 
Reiko Sakai (Production I.G; ep 6) 
Reiko Sunaga (Production I.G; 5 episodes
eps 1-2, 6, 12, 21
)
 
Satsuki Aizu (Production I.G; eps 1, 5-6, 15) 
Sena Ito (Production I.G; eps 2, 4-6, 15) 
Shunsuke Minoda (ep 7) 
Sonoka Hirayasuyama (eps 1, 3) 
Takana Matano (Production I.G; ep 4) 
Takeji Urata (eps 8, 14) 
Takuya Wada (Production I.G; eps 3, 5-6, 15) 
Tomoko Sugata (Production I.G; 6 episodes
eps 1-2, 4-6, 11
)
 
Yoshiki Taga (eps 1, 3) 
Yoshiko Inoue (Production I.G; eps 1, 5-6, 15) 
Yuka Iwabe (Production I.G; ep 4) 
Yuka Saito (eps 6, 18) 
Yuka Tobita (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 4-6, 11, 15
)
 
Yuki Yokoyama (Production I.G; 6 episodes
eps 1, 4-6, 11, 15
)
 
Yuu Kaneshiro (eps 1, 3) 
Yuuga Tokuno (ep 18) 
In-Between Check:
Chieko Ichimanda (OP2, ED1-10, 13-21; 10 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12, 15-21 odd, 22
)
 
Ikuko Akiyoshi (eps 8, 14) 
Mamiko Okada (ep 11 asst) 
Misato Furubayashi (ep 5) 
Sōichi Honda (eps 7, 13) 
Tomoko Sugata (5 episodes
eps 2, 4, 11, 16, 20
)
 
Yuka Saito (eps 10, 18) 
In-Between Manager: Yoshihiro Abe (eps 1-6, 9-22) 
Insert Song Arrangement:
Boom Boom Satellites ("Departures - meteoric rain remix -"; ep 22) 
Ryo (supercell; "Euterpe", "Departures ~blessing~"; 9 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 10-11, 13, 18
)
 
Insert Song Composition:
Hiroyuki Sawano 
Ryo (supercell; "Euterpe", "Departures ~blessing~"; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 10-11, 13, 18, 22
)
 
Insert Song Lyrics:
David Whitaker ("Ready to Go") 
mpi ("friends", "close your eyes", "Hill of Sorrow", "Home ~ in this corner ~", "Release My Soul") 
Rie ("βios/BIOS", "Rё∀L/REAL") 
Ryo (supercell; "Euterpe", "Departures ~blessing~"; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 10-11, 13, 18, 22
)
 
Insert Song Performance:
Aimee Blackschleger ("Release My Soul") 
Cyua ("Rё∀L/REAL") 
David Whitaker ("Ready to Go") 
EGOIST ("Euterpe", "Departures ~blessing~"; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 8, 10-11, 13, 18, 22
)
 
Leina ("Home ~ in this corner ~") 
Michiyo Honda ("close your eyes") 
Mika Kobayashi ("βios/BIOS"; eps 1, 4) 
mpi ("friends", "Hill of Sorrow") 
Jumou Modeling: Hiroshi Souma (eps 1-2, 10, 22) 
Key Animation:
Ai Yukimura (eps 5, 10) 
Aika Kawasaki (eps 4, 19) 
Akane Umezu (ep 3) 
Akemi Yamakaji (eps 6, 22) 
Aki Yamauchi (Studio Onepack; eps 14, 19) 
Akiko Kudou (eps 8, 14) 
Akiko Murayama (ep 22) 
Akiko Seki (ep 4) 
Akira Matsushima (OP2) 
Akira Tabata (ep 12) 
Ami Nagata (ep 10) 
Arifumi Imai (OP1; 11 episodes
eps 1-4, 6, 9, 11, 16, 19, 21-22
)
 
Asako Nishida (ep 5) 
Asami Mannen (eps 12, 15, 22) 
Asami Sodeyama (ep 10) 
Asuka Suzuki (5 episodes
eps 2, 10, 12, 21-22
)
 
Atsuki Shimizu (eps 10, 18) 
Atsuko Nakajima (OP1-2; eps 12, 22) 
Atsushi Aono (ep 16) 
Atsushi Shibata (Anime R; ep 20) 
Aya Yamaguchi (Anime R; ep 20) 
Ayaka Shimoji (ep 18) 
Ayako Ito (ep 18) 
Ayako Satou (eps 8, 14) 
Ayu Tanaka (ep 7) 
Ayumi Yamada (eps 8, 14) 
Ayumu Kotake (ep 5) 
Chikashi Kubota (OP1) 
Chiyo Nakayama (eps 17, 22) 
Chokka Sasaki (ep 10) 
Daichi Harada (ep 13) 
Daigo Tamura (ep 10) 
Daisuke Tokutsuchi (eps 12, 19, 21) 
Do Yeon Lim (UNION CHO; ep 14) 
Eiji Komatsu (ep 3) 
Emi Tezuka (ep 10) 
Emiko Momose (eps 1, 15, 22) 
Fujio Inose (ep 2) 
Fumiaki Kouta (ep 4) 
Fumie Muroi (ep 17) 
Fuyumi Toriyama (ep 14) 
Geum-soo Kim (ep 5) 
Haruka Tanaka (eps 3, 22) 
Hideki Inoue (OP1) 
Hideoki Kusama (ep 4) 
Hidetoshi Oomori (ep 7) 
Hiroki Saito (Studio Onepack; ep 20) 
Hiroko Kasuga (eps 16, 18, 22) 
Hiroko Yaguchi (ep 22) 
Hiroko Yamada (ep 13) 
Hiroko Yoshida (ep 19) 
Hiromi Kato (ep 22) 
Hiromi Kawamoto (ep 10) 
Hiromi Nanbe (eps 8, 14) 
Hiromitsu Hagiwara (ep 1) 
Hironori Nakano (ep 7) 
Hiroshi Matsumoto (4 episodes
eps 2, 9, 12, 17
)
 
Hirotaka Katō (OP1; ep 1) 
Hiroyuki Sato (ep 13) 
Hisaaki Okui (ep 20) 
Hisako Shimozuma (5 episodes
eps 6, 11, 15, 19, 22
)
 
Hisanori Hashimoto (8 episodes
eps 2, 5-6, 12, 15-16, 21-22
)
 
Hitomi Hasegawa (7 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 17, 21-22
)
 
Hitomi Miyazaki (eps 15, 22) 
Hitoshi Kamata (eps 7, 13) 
Hong Shen (eps 11, 21) 
Ikutomo Kimishima (ep 8) 
Iori Nonoshita (ep 18) 
Isamu Utoki (eps 7, 13) 
Isao Hayashi (ep 4) 
Izumi Seguchi (eps 1, 4) 
Jin Uk Lim (UNION CHO; eps 14, 20) 
Ju Hak Lee (UNION CHO; ep 19) 
Ju Seok Kim (UNION CHO; ep 14) 
Jun Yamazaki (ep 10) 
Jun Kang Jang (UNION CHO; ep 19) 
Junko Nakamura (eps 9, 16) 
Kana Fujishiro (7 episodes
eps 1, 4-5, 10, 15-16, 22
)
 
Kanako Hiroo (ep 10) 
Kaori Oka (Anime R; eps 7, 13, 20) 
Kaoru Sekiya (ep 10) 
Katsuhiko Kitada (6 episodes
eps 4, 11, 15, 17, 21-22
)
 
Kayoko Ishikawa (ep 16) 
Kazuki Baba (eps 7, 13) 
Kazuko Tsujimura (eps 7, 13) 
Kazumasa Takeuchi (eps 8, 14) 
Kazune Sugano (ep 10) 
Kazuyo Hasegawa (OP1; ep 1) 
Kazuyuki Asaga (eps 4, 21) 
Kei Suezawa (ep 3) 
Keigo Sasaki (ep 11) 
Keiichi Sugiura (Studio Onepack; eps 14, 20) 
Keiichi Tsunoda (5 episodes
eps 9, 12, 15, 19, 22
)
 
Keiko Tamaki (ep 18) 
Keiko Tomita (5 episodes
eps 4, 6, 9, 17, 22
)
 
Ken Ishizuka (4 episodes
eps 5, 16, 19, 22
)
 
Kenji Kanie (ep 10) 
Kenji Tanabe (ep 4) 
Kiyu Katagiri (eps 5, 16) 
Kōdai Kitahara (OP2; ep 22) 
Koichi Takai (ep 16) 
Koichi Usami (ep 22) 
Kōji Ōdate (OP1; eps 1, 22) 
Kouichi Motomura (ep 16) 
Kouichi Satou (ep 16) 
Kouichi Shimoda (ep 10) 
Kumiko Kawashima (ep 15) 
Kumiko Numata (eps 6, 15, 22) 
Kyohei Ohyabu (ep 18) 
Kyoji Asano (6 episodes
eps 1, 11, 16, 19, 21-22
)
 
Kyouhei Tezuka (OP2, ED2-4; 8 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11, 17, 22
)
 
Madoka Ozawa (ep 17) 
Maho Yoshikawa (OP1) 
Mai Matsuura (eps 5, 20) 
Maki Fukui (ep 2) 
Maki Kawano (ep 3) 
Makiko Hayase (Studio Onepack; ep 19) 
Mamiko Nakanishi (5 episodes
eps 3, 10, 16, 18, 20
)
 
Mamoru Kurosawa (ED5-10; eps 4, 11, 19) 
Manami Fukuyo (eps 2, 12, 21) 
Mari Futamatsu (ep 10) 
Mari Toyokawa (Studio Onepack; ep 14) 
Masaharu Uemura (ep 2) 
Masaru Sakamoto (ep 10) 
Masashi Koizuka (5 episodes
eps 5, 9, 15, 17, 22
)
 
Masashi Nomura (ep 12) 
Masatsugu Arakawa (eps 18, 20) 
Masayuki Honda (6 episodes
eps 6, 11-12, 15, 18, 22
)
 
Masayuki Yoshida (ep 10) 
Megumi Kouno (ep 5) 
Megumi Nagayama (ep 13) 
Megumi Tomita (OP1; 6 episodes
eps 2, 5-6, 9, 12, 15
)
 
Michelle Sugimoto (ep 13) 
Michiko Nagano (ep 19) 
Michiko Uno (7 episodes
eps 6, 9, 12, 15, 17, 21-22
)
 
Michio Hasegawa (ep 8) 
Miho Daidouji (5 episodes
eps 4, 6, 9, 15, 18
)
 
Miki Takahashi (Studio Onepack; ep 14) 
Minoru Mihara (ep 7) 
Miori Tsuzaka (4 episodes
eps 11, 15, 21-22
)
 
Misato Takasaki (eps 7, 13, 16) 
Mitsunobu Nakamura (ep 2) 
Mitsuru Chiba (ep 15) 
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 19) 
Miyuki Honda (5 episodes
eps 5, 10, 16, 18, 20
)
 
Nagisa Takahashi (ep 13) 
Naho Kiyoike (4 episodes
eps 11, 18-19, 22
)
 
Nahoko Iiyama (5 episodes
eps 6, 9, 15, 18, 22
)
 
Naoki Tate (eps 5, 16) 
Naoki Yamauchi (ep 13) 
Naoko Takahashi (ep 14) 
Naoko Yukida (OP1-2; eps 1, 12, 22) 
Natsuko Shimizu (10 episodes
eps 1, 3-4, 6, 9, 11, 15, 19, 21-22
)
 
Nobuki Nakamura (ep 18) 
Nobuo Horii (ep 17) 
Nobuyoshi Nagayama (ep 14) 
Nobuyoshi Souzaki (eps 3, 9, 22) 
Norifumi Shiro (ep 3) 
Noriko Itou (ep 10) 
Noriko Ogura (ep 4) 
Nozomu Fujii (eps 2, 17) 
Osamu Ohkubo (eps 7, 13) 
Rena Igawa (5 episodes
eps 4-5, 9, 13, 19
)
 
Ri Nam Park (UNION CHO; ep 20) 
Rie Nakanishi (eps 3, 17) 
Rika Kanetaka (ep 20) 
Rui Niitsuma (eps 12, 19) 
Ryō Nagashima (eps 7, 13) 
Ryogo Shimizu (6 episodes
eps 6, 9, 12, 15, 21-22
)
 
Ryoko Amisaki (ep 3) 
Ryoutarou Makihara (OP2; 4 episodes
eps 4, 11, 21-22
)
 
Ryuji Totake (ep 10) 
Ryuuta Yanagi (ep 5) 
Saeko Oofuji (OP1-2; 6 episodes
eps 2, 6, 12, 17, 21-22
)
 
Saishi Suzuki (ep 10) 
Sakae Shibuya (eps 3, 16) 
Sang Jin Lee (UNION CHO; ep 19) 
Sang Mi Lee (UNION CHO; eps 14, 17, 20) 
Satomi Miyazaki (eps 8, 14) 
Satonobu Kikuchi (OP2; 5 episodes
eps 1, 9, 17, 20, 22
)
 
Satoshi Kadowaki (eps 2, 22) 
Satoshi Nagura (ep 18) 
Sayaka Toda (ep 5) 
Sayoko Murai (eps 8, 14) 
Sayumi Yokoyama (ep 7) 
Seong Ho Park (ep 11) 
Shigeru Itō (ep 16) 
Shigeru Kimishima (ep 11) 
Shin'ya Segawa (eps 11, 21) 
Shingo Okano (ep 10) 
Shingo Takenaka (eps 1, 15) 
Shinichi Yoshikawa (OP2) 
Shinji Itadaki (OP2; eps 11, 19, 22) 
Shinji Ochi (eps 8, 14) 
Shinobu Mori (ep 21) 
Shinya Kokaji (ep 16) 
Shiori Nakasone (ep 18) 
Shouta Nanba (Studio Onepack; ep 19) 
Shuichi Hara (eps 11, 22) 
Shuichi Shimamura (ED13-21) 
Shunsuke Minoda (ep 13) 
Sōta Shigefuji (ep 10) 
Suguru Iijima (ep 13) 
Tae-Hoon Kim (UNION CHO; ep 19) 
Takaaki Chiba (OP2; 7 episodes
eps 1, 6, 9, 12, 17, 20, 22
)
 
Takaaki Hashimoto (7 episodes
eps 1, 4, 6, 9-10, 17, 22
)
 
Takaaki Tanabe (Nakamura Production; ep 19) 
Takaharu Osumi (ep 8) 
Takahiro Sasaki (ep 15) 
Takahito Katayama (ep 16) 
Takashi Kikugawa (eps 7, 13) 
Takashi Kobayashi (ep 18) 
Takashi Ono (ep 10) 
Takashi Torii (ep 6) 
Takayuki Chiba (ep 8) 
Takayuki Gorai (ep 10) 
Takayuki Sano (ep 6) 
Takehiro Hamazu (ep 4) 
Takuma Ebisu (OP1; 9 episodes
eps 2-4, 9, 11, 15, 19, 21-22
)
 
Takuya Saito (eps 18, 22) 
Tatsuyuki Maeda (ep 7) 
Tetsuro Araki (ep 22) 
Tomoaki Mimiura (ep 22) 
Tomoaki Sakiyama (7 episodes
eps 2, 5, 9, 12, 17, 20, 22
)
 
Tomoe Nishio (ep 18) 
Tomohiro Furukawa (OP2) 
Tomohiro Kawahara (ep 16) 
Tomohiro Kishi (eps 5, 11) 
Tomohisa Oshita (ep 20) 
Tomokazu Shimabukuro (Nakamura Production; ep 19) 
Tomoko Nitta (ep 4) 
Tomoko Sugimoto (eps 12, 19, 21) 
Tomomi Kamiya (4 episodes
eps 4, 11, 19, 21
)
 
Tomotaka Shibayama (ep 11) 
Tooru Ookubo (OP1 for 4-12; eps 1, 9, 11) 
Toru Yoshida (ep 5) 
Toshiharu Kudō (ep 8) 
Toshihiko Araki (eps 7, 13) 
Toshimasa Kuroyanagi (eps 12, 19) 
Toshiyuki Kono (eps 11, 15, 18) 
Toshiyuki Nanto (eps 8, 14) 
Toshiyuki Sato (Daume; 4 episodes
eps 9, 14, 16, 19
)
 
Toshiyuki Yahagi (ED1; eps 1, 7, 22) 
Toshiyuki Yoshioka (eps 10, 18) 
Tsubasa Ito (ep 8) 
Tsutomu Nishiyama (ep 18) 
Tsuyoshi Kuwahara (ep 10) 
Xiang Chun Zhao (eps 3, 9)  (eps 12, 15, 22) 
Yasuharu Asawa (Daume; eps 8, 14, 19) 
Yasuhiro Ueno (ep 20) 
Yasunori Matsuki (eps 18, 20) 
Yasunori Miyazawa (eps 3-4, 11, 17) 
Yasutaka Kubota (eps 2, 5) 
Yasuyuki Ebara (OP1-2; 7 episodes
eps 1, 11-17 odd, 21-22
)
 
Yoko Iizuka (ep 18) 
Yōko Yasuda (Daume; eps 8, 14, 19) 
Yoshiaki Kyougoku (eps 3, 6) 
Yoshihiro Maeda (ep 2) 
Yoshihiro Nakamura (eps 7, 13) 
Yoshihiro Owada (ep 10) 
Yoshimi Itazu (ep 4) 
Yoshiyuki Fujiwara (eps 14, 19) 
Yoshiyuki Funatsu (eps 7, 13) 
You Moriyama (ep 1) 
Young Il Kim (UNION CHO; ep 19) 
Yu Kobayashi (ep 18) 
Yuichi Hirano (ep 8) 
Yuichi Nakazawa (ep 7) 
Yūichi Oka (OP1) 
Yuichiro Yamada (eps 7, 13) 
Yuji Shibata (ep 10) 
Yuka Kobayashi (ep 10) 
Yuki Hayashi (eps 12, 21) 
Yuki Kawamura (ep 13) 
Yuki Nakajima (ep 5) 
Yuki Nishioka (ep 3) 
Yukiko Watabe (6 episodes
eps 10-11, 15-16, 19, 22
)
 
Yukinori Kawamura (ep 13) 
Yūko Hineno (ep 13) 
Yūko Matsui (OP1) 
Yuko Yamamoto (8 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12, 15, 21-22
)
 
Yun Bae Kim (UNION CHO; ep 20) 
Yuri Namigami (6 episodes
eps 2, 5, 9-10, 12, 18
)
 
Yusuke Shimizu (ep 6) 
Yuuga Tokuno (OP1-2; 4 episodes
eps 1, 12, 18-19
)
 
Yuuki Igarashi (eps 10, 18, 22) 
Yuuko Sera (9 episodes
eps 2-3, 5-6, 11, 16, 19, 21-22
)
 
Yuusuke Tanaka (ep 4) 
Yuuta Takanami (ep 18) 
Yūya Sawaguchi (ep 10) 
Yūya Shimoji (ep 3) 
Literary Cooperation:
Izumi Murakami 
Yosuke Miyashiro 
Main Animator:
Kyoji Asano 
Takaaki Chiba 
Mechanical animation Director: Seiichi Nakatani (ep 6) 
Motion Graphics:
Hirofumi Araki 
Hiroshi Iwashiro (Stereotype; OP1, OP2 for 16-22) 
Jun Matsuda (2YD; ED1-11) 
Junji Hikima (Stereotype; OP1, OP2 for 16-22) 
Music Performance:
Otohiko Fujita (Horn) 
Yoshiyuki Uema (Horn) 
Music producer: Hiroaki Sano 
Photography:
Eiji Arai (OP1-2; 15 episodes
eps 4-7, 9-13, 15-20
)
 
Fumio Furukawa (20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-22
)
 
Hironori Takagi (OP1) 
Hiroshi Tanaka (OP1-2, ED3, 7, 9, 13-21) 
Jun Taniuchi (OP1-2; 20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-22
)
 
Katsutoshi Sugawara (Daume; eps 8, 14) 
Kazuaki Ota (Rare Trick; eps 1-3) 
Masanori Sasaki (Daume; eps 8, 14) 
Mirei Ogawa (OP1-2; 20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-22
)
 
Shinobu Sasaki (Daume; eps 8, 14) 
Takahiro Hondai (OP2; eps 9-13, 15-22) 
Tetuya Takahashi (eps 9-13, 15-22) 
Yasuhiko Abe (Rare Trick; eps 1-3) 
Yukiko Matsumoto (OP2; ED4-6, 8, 10; 20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-22
)
 
Yumiko Nakata (OP1-2; 20 episodes
eps 1-7, 9-13, 15-22
)
 
Yuusuke Takahashi (OP2; eps 9-13, 15-22) 
Photography Chief: Hironori Takagi 
Production Advancement:
Akira Kawakita (eps 7, 13) 
Hiroyuki Hagino (5 episodes
eps 3, 9, 17, 21 asst, 22
)
 
Kazuma Omori (eps 5, 16) 
Kenzo Inagaki (eps 8, 14) 
Kōichi Banjō (4 episodes
eps 1, 6, 15, 22
)
 
Masahiro Kawashima (eps 20, 22) 
Megumi Satou (ED1-11, 13-21; ep 16) 
Mikio Kato (eps 8, 14) 
Ryōko Naitō (4 episodes
eps 4, 11, 19, 22
)
 
Shogo Hiroki (ep 10) 
Takahiro Mori (OP1; 4 episodes
eps 2, 12, 21-22
)
 
Takanori Kobori (eps 10, 18) 
Tetsuya Nakatake (OP2) 
Production Desk: Megumi Satou 
Prop Design:
Tomomi Ozaki 
You Moriyama 
Publicity: Hiroyuki Seda (Fuji TV) 
Publicity Producer:
Aki Inoue 
Yohei Niiyake 
PV Production: Atsuki Sato (motor/lieZ) 
Recording: Yuji Tagami (Aoi Studio) 
Recording Assistant: Noriaki Noda (Aoi Studio) 
Sales Planning: Wataru Onoki 
Setting Production: Midori Gotou 
Sound Effects: Shizuo Kurahashi 
Sound Effects Assistant: Naoto Yamatani (Sound Box) 
Sound Production: Akifumi Takefushi (Techno Sound) 
Sound Production Desk: Tomoko Nakajima 
Special Effects: Masahiro Murakami 
Sub-Character Design: Tomomi Ozaki 
Systems Management:
Junichiro Aki 
Shoji Eda 
Theme Song Arrangement: Ryo (supercell; OP1-2, ED1-2) 
Theme Song Composition: Ryo (supercell; OP1-2, ED1-2) 
Theme Song Lyrics: Ryo (supercell; OP1-2, ED1-2) 
Theme Song Performance:
EGOIST (ED1, OP2) 
supercell (OP1, ED2) 
Title Design: Tsuyoshi Kusano 
Video Editing:
Jin Hon'ami (Sony PCL) 
Manabu Kanno (Sony PCL) 
Visual Effects: Hisashi Ezura (ep 11) 
Web Production:
Masanori Sakamoto (DELTRO.INC.) 
Takeo Tsuda 
Takeshi Murayama (DELTRO.INC.) 
Yūko Hagishima 
Ai Kayano as Inori Yuzuriha 
Yūichi Nakamura as Gai Tsutsugami 
Yuuki Kaji as Shū Ouma 

Ai Kayano as Mana Ouma 
Anri Katsu as Arugo 
Aya Endo as Arisa Kuhōin 
Ayana Taketatsu as Tsugumi 
Chika Fujimura as Haruka Ouma 
Daisuke Sakaguchi as Sōta Tamadate 
Kana Hanazawa as Ayase Shinomiya 
Kazuhiko Inoue as Shuichiro Keido 
Kouki Uchiyama as Daryl Yan 
Kousuke Takaguchi as Ōgumo 
Minako Kotobuki as Kanon Kusama 
Nobutoshi Canna as Makoto Waltz Seiga 
Takahiro Mizushima as Yahiro Samukawa 
Takehito Koyasu as Shibungi 
Yu Shimamura as Hare Menjō 
Yuka Nishigaki as Yuu 

Akeno Watanabe as
Gai Tsutsugami(young; eps 5, 12, 20) 
Miyabi Herikawa(eps 16, 18) 
Ayano Maeda as Announcer(ep 14) 
Biichi Satou as Bureaucrat(ep 17) 
Chika Anzai as Funeral Parlor Woman(ep 19) 
Chika Fujitō as Kyō(eps 4-6) 
Daichi Endō as
Fleet Commander(ep 21) 
GHQ Commander(ep 22) 
Government Controller(ep 2) 
Violent Follower(ep 13) 
Kana Hanazawa as Yahiro Samukawa(Young) 
Katsuhisa Houki as Okina Kuhōin(5 episodes
eps 7, 10, 14, 16, 18
)
 
Kiyohito Yoshikai as
Daath Soldier(eps 18-19) 
Violent Follower(ep 13) 
Watchman(ep 4) 
Kousuke Takaguchi as
Low-Ranking Official(ep 1) 
Ming Hua Group General Leader(ep 17) 
Kurokaze as Female Student(ep 14) 
Masayuki Shouji as Male Student(ep 17) 
Megumi Satou as Student(ep 7) 
Minami Tsuda as
Jun Samukawa(ep 9) 
Ritsu Takarada(eps 16-18) 
Shū Ouma(young; eps 5, 10, 12) 
Miyuki Kawasho as Kurachi(eps 16, 18-22) 
Naoki Mizutani as Male Student(ep 17) 
Naoya Nosaka as
Andrei Rowan(11 episodes
eps 2, 4, 6-7, 10-11, 13, 17-18, 21-22
)
 
Teacher(ep 3) 
Nobuhiko Okamoto as Kenji Kido 
Noriko Obata as Girl(ep 3) 
Reina Osaki as Kyoko Mizuno(ep 15) 
Ryōta Asari as Male Student(ep 14) 
Shuuhei Sakaguchi as Hirohide Nanba(5 episodes
eps 13-14, 16-18
)
 
Sota Maeda as Male Student(ep 14) 
Taishi Murata as
Male Student(ep 14) 
Shoichiro Nomura(ep 15) 
Takahiro Miyake as
Male Student(ep 14) 
Satoshi Todoroki(ep 15) 
Takaya Hashi as Major General Yan(eps 1, 3, 8-11) 
Takuya Satō as Squad Member(ep 16) 
Tomoko Kobashi as Mother(ep 2) 
Tomoyuki Higuchi as Takaomi Sudou(eps 13-18) 
Tomoyuki Shimura as Guen(eps 1-2) 
Toshihiko Seki as Kurosu Ouma(ep 20) 
Tsuguo Mogami as
Daath Soldier(eps 18-19, 21) 
Dan Eagleman(eps 7, 9-11) 
Funeral Parlor Member(ep 20) 
High-Ranking Official(eps 1, 3) 
Yohei Hosono as
Boy(ep 3) 
Student(ep 7) 
Yoko Nishino as Saki Takamiya(ep 15) 
Yoriko Nagata as Female Student(ep 17) 
Yoshimasa Kawada as
Boy(ep 3) 
Male Student(ep 17) 
Student(ep 16) 
Yuuka Hirose as Secretary(eps 8, 10-11) 
Yūya Murakami as
#321 Pilot(ep 2) 
Anti-Bodies(ep 19) 
Boy(ep 3) 
Chairman(eps 17-18) 
Funeral Parlor Member(ep 20) 
Government Controller(ep 22) 
Iwao Haruno(ep 15) 
Male Student(ep 14) 
Operator(ep 5) 
Soldier(eps 4, 9, 21) 
Squad Member(ep 16) 
Student(ep 7) 
Violent Follower(ep 13) 
Waiter(ep 8) 
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (eps 17-18, 22) 
AI (ep 10) 
AIC (eps 11, 18) 
APPP (6 episodes
eps 2-3, 9, 11, 18-19
)
 
ARCTURUS (ep 19) 
Art Box (ep 22) 
Artland (ep 5) 
Asahi Production (eps 10, 12, 18) 
Asterism (ep 19) 
C2C (ep 10) 
Daume (ep 18) 
Dogakobo (eps 2, 5, 17-19) 
Dream Force (ep 11) 
Ekura Animal (ep 9) 
FAI (eps 17-18) 
G&G Direction (eps 5, 9, 11) 
GAINAX (eps 19, 21) 
Hanjin Animation (ep 22) 
HEBARAKI (ep 10) 
Jumondo (eps 10-12, 18) 
Kino Production (eps 20-21) 
Kyushu Animation (ep 12) 
Magic Bus (eps 18-21) 
Mouse (ep 17) 
Nakamura Production (ep 17) 
Pierrot (ep 10) 
PRA (ep 9) 
Production Reed (ep 14) 
Rising Force (eps 17-22) 
Satelight (ep 18) 
Seigasha (ep 22) 
SILVER LINK (eps 10, 21) 
Studio Bambino (ep 12) 
Studio Graffiti (ep 19) 
Studio Izena (ep 9) 
Studio Kuma (eps 19, 21-22) 
Studio Liberty (ep 14) 
Studio Mark (7 episodes
eps 12, 16, 18-22
)
 
Studio Onepack (ep 11) 
Studio Pastoral (ep 19) 
Studio Toybox (ep 19) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (eps 17-19) 
union CHO (ep 9) 
Wish (ep 22) 
Wombat (6 episodes
eps 16-17, 19-22
)
 
Yuhodo (ep 10) 
ZEXCS (eps 9-10, 22) 
3D Graphics:
Daume (ep 8) 
IKIF+ 
MADBOX (ep 7) 
Orange (OP1, ED13-21) 
3D Motion: Stereotype (OP1) 
Animation Production: Production I.G (Division 6) 
Art Board: Bamboo 
Art Setting: Kusanagi (eps 1-4, 7-8) 
Background Art:
Anime Workshop Basara (eps 10-11) 
Bamboo 
Inspired (ep 11) 
Kusanagi (eps 8, 11-12) 
Telecom Animation Film (9 episodes
eps 4, 12-17, 21-22
)
 
Color Check Cooperation:
Nippon Animation (ep 22) 
Production I.G (ep 19) 
Studio Road (ep 22) 
Cooperation: Nitroplus 
Director: Stereotype (OP1, ED1-11) 
Finish Animation:
A-Line (ep 11) 
AI (5 episodes
eps 11, 16, 18-19, 22
)
 
AIC (ep 1) 
Asahi Production (eps 5-6, 11, 19) 
Assez Finaud Fabric (6 episodes
eps 1-2, 5-6, 11, 21
)
 
BEEP (5 episodes
eps 11, 13, 19-20, 22
)
 
Chaos Project (eps 8, 14) 
D-COLORS (11 episodes
eps 1-5, 10, 12, 15-16, 21-22
)
 
Diomedea (eps 8, 14) 
FAI (5 episodes
eps 4, 6, 11, 18-19
)
 
Hayashi (eps 7, 13) 
I&S Factory (eps 8, 14) 
Jumondo (eps 8, 14) 
Light Foot (eps 1, 6) 
MSC (ep 1) 
MSJ (ep 22) 
Production I.G (16 episodes
eps 1-6, 9-12, 15-16, 18-19, 21-22
)
 
RIC (ep 19) 
Run Road (eps 6, 15) 
Shinryū (ep 22) 
SILVER LINK (eps 5, 8) 
Studio Elle (9 episodes
eps 1-4, 6, 12, 15, 18, 21
)
 
Studio Gimlet (eps 1, 8, 14) 
Studio Hibari (ep 22) 
Studio Koa (ep 13) 
Studio Kuma (ep 19) 
Studio Pastoral (ep 7) 
Studio Road (9 episodes
eps 1, 4-6, 11, 15, 17, 19-20
)
 
Studio Targe (eps 1-2) 
T2 Studio (ep 1) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (19 episodes
eps 2-6, 8-20, 22
)
 
Trans Arts Co. (eps 1, 8) 
Triple A (4 episodes
eps 11-12, 19, 22
)
 
TYO Animations (eps 1, 6) 
union CHO (ep 14) 
WAO Corporation (ep 1) 
Wish (eps 1, 3) 
Guilty Crown: Fuji TV 
In-Between Animation:
A-Line (eps 11, 15, 17) 
A.C.G.T (ep 6) 
AI (6 episodes
eps 3, 11, 16, 18-19, 22
)
 
AIC (ep 3) 
AIC Takarazuka (eps 1-2, 4, 6) 
Anime Spot (eps 1-6, 15) 
Anitus Kōbe (ep 18) 
APPP (9 episodes
eps 3-6, 12, 15-16, 21-22
)
 
Artland (7 episodes
eps 3-6, 15-16, 18
)
 
Asahi Production (8 episodes
eps 1, 3, 5-6, 11, 15, 19, 22
)
 
Atmark Dotcom (ep 15) 
AZETA PICTURES (ep 15) 
BEEP (5 episodes
eps 11, 13, 19-20, 22
)
 
C2C (eps 1, 4) 
Dangun Pictures (5 episodes
eps 2-3, 6, 18-19
)
 
Daume (eps 16, 18, 22) 
David Production (eps 1, 10, 15) 
Delta Peak Production (eps 3, 18-19) 
Diomedea (eps 1-4, 8, 11) 
Dogakobo (6 episodes
eps 1-3, 5-6, 10
)
 
FAI (5 episodes
eps 4, 6, 11, 18-19
)
 
G&G Direction (6 episodes
eps 1-3, 6, 11, 15
)
 
GoHands (eps 1-2) 
Hayashi (eps 7, 13) 
I&S Factory (eps 8, 14) 
Jumondo (7 episodes
eps 8, 12, 14-16, 21-22
)
 
Kyushu Animation (eps 2-6, 12) 
Magic Bus (ep 18) 
Marvy Jack (eps 12, 15, 21) 
MSC (ep 1) 
MSJ (ep 22) 
Nakamura Production (eps 15, 22) 
NEO Pictures (eps 1, 6) 
Oh production (ep 1) 
P.A. Works (eps 4-6) 
Pierrot (ep 15) 
PRA (eps 15, 21) 
Production I.G (11 episodes
eps 1-2, 4-6, 11-12, 15, 19, 21-22
)
 
Production Reed (ep 17) 
RIC (ep 19) 
Shinryū (ep 22) 
SILVER LINK (eps 1-2, 11) 
Snowdrop (eps 15, 22) 
Studio Comet (eps 1-4, 15, 21) 
Studio Gimlet (eps 11, 15) 
Studio Hibari (ep 22) 
Studio Koa (ep 13) 
Studio Kuma (ep 19) 
Studio Mark (ep 18) 
Studio MAT (ep 9) 
Studio Mu (7 episodes
eps 1-4, 6, 15, 21
)
 
Studio Pastoral (eps 1-3, 9, 15) 
Studio Takuranke (eps 1-4, 6, 15) 
Studio Toybox (eps 1, 22) 
Sunrise (5 episodes
eps 3, 5-6, 15-16
)
 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (19 episodes
eps 2-6, 8-20, 22
)
 
Trans Arts Co. (eps 1-2, 4, 6) 
Triple A (4 episodes
eps 11-12, 19, 22
)
 
TYO Animations (eps 3-4, 22) 
union CHO (eps 3, 14-15) 
Wafū Animation (ep 8) 
Wish (ep 1) 
Xebec (ep 5) 
Yuhodo (eps 2-3) 
ZEXCS (ep 22) 
Key Animation:
Anime R (ep 20) 
D-Motion (ep 18) 
Daume (ep 19) 
Eagle Nest (ep 18) 
Nakamura Production (ep 19) 
Production Reed (ep 8) 
Snow Light Staff (ep 18) 
Snowdrop (ep 18) 
Studio Gimlet (ep 8) 
Studio Onepack (eps 14, 19-20) 
Sung San (ep 18) 
union CHO (4 episodes
eps 14, 17, 19-20
)
 
Motion Graphics:
2YD (ED1-11) 
Stereotype (OP1, OP2 for 16-22) 
Photography:
Daume (eps 8, 14) 
Rare Trick (ep 3) 
Photography Cooperation:
Art Box (7 episodes
eps 13-14, 18-22
)
 
Asahi Production (eps 10-12) 
Assez Finaud Fabric (eps 9-12, 15-22) 
Chōkyō (ep 19) 
Daume (8 episodes
eps 12, 15, 17-22
)
 
GAINAX (eps 11, 15) 
Hayashi (eps 13-14) 
Line Farm (ep 1) 
MSJ (eps 20-22) 
Rare Trick (9 episodes
eps 1-2, 6, 9-12, 15, 22
)
 
RIC (ep 19) 
Satelight (ep 18) 
Shinryū (ep 22) 
SILVER LINK (eps 9-10, 18) 
Studio Bug (ep 11) 
Studio Elle (eps 17, 20) 
Studio Pastoral (eps 1-7, 9-22) 
Tatsunoko Production (eps 17, 20) 
Telecom Animation Film (ep 16) 
Trans Arts Co. (eps 2, 4-6) 
Production Cooperation:
Daume (eps 8, 14) 
Studio Pastoral (eps 7, 13) 
PV Production: Motor/lieZ 
Recording Studio: Studio Aoi 
Script Production: Scenario Print (eps 9-22) 
Sound Production: Techno Sound 
Video Editing: Sony PCL 
Web Production: DELTRO.INC. 
English cast
English staff
ADR Director: Colleen Clinkenbeard 
Script:
Blair Rowan  (15 episodes
eps 1-6, 9, 11-12, 14-20 even, 21-22
)
 
Patrick Seitz (6 episodes
eps 7-8, 13-19 odd
)
 
Translation: Sarah Alys Lindholm 
Executive producer: Gen Fukunaga 
ADR Engineer: Stephen Hoff 
Assistant producer: Michael Harcourt 
Blu-Ray Authoring:
John Andreas 
Matthew O'Hara 
Trace Furniss 
Blu-Ray Compression:
Duncan Yan 
Jacob Martin 
Blu-Ray Editor: Jeremy Jimenez 
Blu-Ray Menu Audio: Austin Black 
Blu-Ray Menu Design: Todd Blankenship 
Blu-Ray Producer: Clarine Harp 
Commentary:
Alexis Tipton (ep 2) 
Apphia Yu (ep 15) 
Austin Tindle (ep 2) 
Caitlin Glass (ep 19) 
Corey Cleary-Stoner (ep 19) 
Emily Neves (ep 4) 
Jarrod Greene (ep 15) 
John Swasey (ep 4) 
Martha Harms (ep 19) 
Micah Solusod (ep 2) 
Monica Rial (ep 4) 
Tia Ballard (ep 15) 
Head Writer: John Burgmeier 
Lead Video Engineer: Jacob Martin 
Line Producer: Colleen Clinkenbeard 
Mix Engineer: Andrew Tipps 
Production Supervision: Susie Nixon 
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla 
Jeremy Jimenez 
Talent Coordination: Tara Williams 
Video Editing:
Ashley Rosse (eps 1-11) 
Aya Spann 
Josh Tyler 
Robert Bell (eps 1-11) 
Video Engineer:
Andrew Manson 
Jason Weems 
Video Post-Production Director: Clarine Harp 
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara 
Alexis Tipton as Inori Yuzuriha 
Austin Tindle as Shu Ouma 
Micah Solusod as Gai Tsutsugami 

Alexis Tipton as Mana Ouma 
Apphia Yu as Kanon Kasuma 
Caitlin Glass as Arisa Kuhouin 
Charlie Campbell as Shuichiro Kedo 
Corey Cleary-Stoner as Souta Tamadate 
David Trosko as Yahiro Samukawa 
Emily Neves as Ayase Shinomiya 
J. Michael Tatum as Shibungi 
Jarrod Greene as Argo Tsukishima 
Joel McDonald as Daryl Yan 
John Swasey as Makoto Waltz Segai 
Leah Clark as Yu 
Martha Harms as Haruka Ouma 
Monica Rial as Tsugumi 
Scott Freeman as Oogumo 
Tia Ballard as Hare Menjou 

Alex Organ as Shovel(ep 15) 
Brandon Potter as Guin 
Brian Mathis as Ming Hua(ep 17) 
Brina Palencia as Jun Samukawa(ep 9) 
Carli Mosier as Ritsu Takarada(eps 16-18) 
Carrie Savage as Chika Arimura(ep 16) 
Christopher Bevins as Takaomi Sudou(eps 13-18) 
Cris George as Spray(ep 15) 
Greg Ayres as Kenji Kido 
Jamie Marchi as Kurachi(eps 16, 18-22) 
Jerry Russell as Yan  (eps 1, 3, 8-11) 
Josh Grelle as Hirohide Nanba(5 episodes
eps 13-14, 16-18
)
 
Kara Edwards as
Kyo  (eps 4-6) 
Miyabi Herikawa(eps 16, 18) 
Kyle Phillips as Rowan  (11 episodes
eps 2, 4, 6-7, 10-11, 13, 17-18, 21-22
)
 
Lara Woodhull as Shu Ouma(Young; eps 5, 12, 20) 
Mary Morgan as Spoon(ep 15) 
Michelle Rojas as Brush(ep 15) 
Mike McFarland as Bottle Opener(ep 15) 
Morgan Garrett as Emily(General Yan's Secretary) 
Patrick Seitz as Dan Eagleman(eps 7, 9-11) 
R Bruce Elliott as Okina Kuhōin(5 episodes
eps 7, 10, 14, 16, 18
)
 
Robert McCollum as Adjutant 
Terri Doty as Gai Tsutsugami(Young; eps 5, 12, 20) 
Todd Haberkorn as Kurosu Ouma(ep 20) 

Kate Bristol(as Katherine Bristol) 
English companies
Broadcaster: Animax Asia 
Distributor:
Madman Entertainment (Australia & New Zealand) 
Manga Entertainment (UK and Ireland) 
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment 
Madman Screening Room (Australia & New Zealand) 
Niconico 
Licensed by: FUNimation Entertainment 
German staff
German cast
(none)
Markus Haase as Shū Ouma 
Nina Amerschläger as Inori Yuzuriha 
Peter Lehn as Gai Tsutsugami 

Gisa Bergmann as Haruka Ouma 
Isaak Dentler as Yahiro Samukawa 
Kristin Wöckel as Hare Menjō 
Linus Kraus as Sōta Tamadate 
Nora Jokhosha as Ayase Shinomiya 
René Dawn-Claude as Hirohide Nanba 
Tanja Esche as Tsugumi 
Wolff von Lindenau as Shuichiro Keido 

Denise Monteiro as Kurachi(eps 16, 18-22) 
Kai Reh as Sudou Takaomi(eps 13-18) 
German companies
Broadcaster: Animax Germany 
Distributor: Peppermint Anime 
Dubbing: Metz-Neun Synchron 
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Licensed by: Mighty Media Co., Ltd. 
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology