Kuroko's Basketball (TV)

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

 
[ adapted from Kuroko no Basuke (manga) ]

Related anime:
    Kuroko's Basketball (TV 2) (sequel)

Alternative title:
Kuroko no Basuke (Japanese) 
O Basquete de Kuroko (Portuguese) 
The basketball which Kuroko plays 
影子籃球員 (Chinese (Taiwan)) 
黒子のバスケ (Japanese) 
Genres: comedy , drama , magic , tournament 
Themes: basketball , high school , school , sports 
Objectionable content: Mild 
Plot Summary: Tetsuya Kuroko is a former member from the legendary middle school basketball team known as "The Generation of Miracles". Upon meeting Taiga Kagami he decides upon becoming his shadow to help him become Japan's greatest basketball player. 
User Ratings: 532 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 78 votes (sub:72, dub:3, others:3
2 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 139 votes (sub:133, dub:4, others:2
1 Spanish subtitled
1 Chinese mandarin subtitled
)
 Very good: 128 votes (sub:118, dub:2, others:8
3 Italian subtitled
2 Russian subtitled
2 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 88 votes (sub:76, dub:6, raw:1, others:5
4 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 39 votes (sub:38, dub:1)
 So-so: 15 votes (sub:14, dub:1)
 Not really good: 11 votes (sub:11)
 Weak: 15 votes (sub:14, dub:1)
 Bad: 9 votes (sub:9)
 Awful: 6 votes (sub:6)
 Worst ever: 4 votes (sub:4)
Seen in part or in whole by 935 users, rank: #1089 (of 5921)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.694 (Very good−), std. dev.: 2.0359, rank: #880 (of 5914)
Weighted mean: 7.638 (Very good−), rank: #842 (of 5914) (seen all: 7.65 / seen some: 8.34 / won't finish: 4.71)
Bayesian estimate: 7.636 (Very good−), rank: #645 (of 4468)
Running time: half hour 
Episode titles: We have 26
Vintage:
2012-04-07 
2013-04-08 to 2013-05-24 (Philippines, ABS-CBN Team Animazing) 
2013-05-15 to 2013-06-18 (Philippines, Hero - Dream Team) 
Opening Theme:
#1: "Can Do" by GRANRODEO 
#2: "RIMFIRE" by GRANRODEO (eps 13-) 
Ending Theme:
"CATALRHYTHM" by OLDCODEX 
"Start it right away" by Hyadain 
Links: We have 1
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shunsuke Tada 
Series Composition: Noboru Takagi 
Script:
Daishiro Tanimura (eps 11, 15, 19) 
Noboru Takagi (7 episodes
eps 1-2, 5, 8, 14, 24-25
)
 
Sawako Hirabayashi (ep 18) 
Shingo Irie (7 episodes
eps 3, 6, 9, 12, 16, 20, 22
)
 
Toshizo Nemoto (7 episodes
eps 4, 7, 10, 13, 17, 21, 23
)
 
Storyboard:
Hideyo Yamamoto (ep 22) 
Itsuro Kawasaki (eps 21, 25) 
Iwao Teraoka (ep 3) 
Junya Koshiba (ep 12) 
Kanta Kamei (ED2; eps 4, 14) 
Kazuchika Kise (OP2) 
Kazuto Nakazawa (OP1; ep 25) 
Kenichi Matsuzawa (ep 23) 
Koji Sawai (5 episodes
eps 8, 11, 17-19
)
 
Kouji Komurakata (eps 5, 15) 
Naotaka Hayashi (eps 2, 7, 20) 
Shinobu Tagashira (ED1) 
Shunsuke Tada (eps 5, 13, 25) 
Toshiya Niidome (eps 1, 6, 16) 
Yasutaka Yamamoto (ep 9) 
Yoshiaki Kyougoku (eps 10, 24) 
Episode Director:
Hazuki Mizumoto (ep 18) 
Itsuki Imazaki (ep 9) 
Kanta Kamei (ED2; eps 4, 14) 
Kazuchika Kise (OP2) 
Kazuto Nakazawa (OP1) 
Kenichi Matsuzawa (4 episodes
eps 3, 8, 16, 23
)
 
Kenichiro Komaya (ep 18) 
Kouji Komurakata (4 episodes
eps 5, 10, 15, 22
)
 
Makoto Aitsu (ep 13) 
Masahiro Mukai (ep 12) 
Naotaka Hayashi (eps 2, 7, 11) 
Shigetaka Ikeda (ep 18) 
Shinobu Tagashira (ED1) 
Shunsuke Tada (eps 1, 25) 
Takatoshi Suzuki (ep 20) 
Takayuki Hamana (ep 22) 
Toshiya Niidome (ep 1) 
Yasuhiro Minami (ep 19) 
Yoshiaki Kyougoku (4 episodes
eps 6, 10, 17, 24
)
 
Yoshio Kato (ep 21) 
Music:
Alpha Eastman (eps 21-25) 
Ryosuke Nakanishi 
R・O・N 
Original creator: Tadatoshi Fujimaki 
Character Design: Yoko Kikuchi 
Art Director: Shinya Mita 
Chief Animation Director:
Takayuki Goto (10 episodes
eps 11-13, 16-20, 22, 24
)
 
Yoko Kikuchi 
Animation Director:
Akiharu Ishii (eps 15, 21, 24) 
Akiko Nagashima (ep 17) 
Akira Tabata (ep 16) 
Ayumi Nishibata (ep 4) 
Chieko Miyakawa (4 episodes
eps 7, 11, 20, 25
)
 
Fumi Morita (4 episodes
eps 5, 10, 22, 25
)
 
Hiromichi Ochinanokuni (ep 7) 
Hiroyo Izumi (ep 2) 
Hisako Shimozuma (eps 22, 25) 
Hitoshi Kamata (ep 13) 
Ichiro Hattori (ep 18) 
Izumi Seguchi (eps 6, 14, 18) 
Jouji Sawada (eps 16, 23) 
Katsura Tsushima (5 episodes
eps 7, 11, 17, 24-25
)
 
Kouji Komurakata (ep 25) 
Kyoko Kotani (4 episodes
eps 4, 11, 18, 25
)
 
Madoka Ozawa (ep 13) 
Maki Kawano (eps 20, 24-25) 
Makoto Oda (ep 9) 
Mariko Iguchi (ep 18) 
Miho Daidouji (4 episodes
eps 6, 14, 20, 24
)
 
Mika Saitou (ep 18) 
Nahoko Iiyama (eps 17, 24) 
Nariyuki Takahashi (eps 3, 8, 23) 
Noritomo Hattori (ep 16) 
Takayuki Goto (ep 24) 
Teruhiko Yamazaki (ep 18) 
Tomoaki Kado (eps 12, 19) 
Tomoaki Mimiura (ep 22) 
Yasuko Sakuma (ep 7) 
Yasutaka Kubota (4 episodes
eps 1, 10, 17, 24
)
 
Yoko Kikuchi (OP1-2, ED2; ep 25) 
Yuriko Nagaya (eps 9, 21) 
Yuuko Yahiro (ep 23) 
Yuuko Yoshida (ep 2) 
3D Director: Kenji Isobe 
Sound Director: Masafumi Mima 
Director of Photography: Eiji Arai 
2DCG Design: Akiko Hamanaka (IKIF+) 
2nd Key Animation:
Ai Tokita (ep 19) 
Akira Tabata (ep 16) 
Asami Mannen (eps 11, 13) 
Aya Nishimura (ep 12) 
Chang Heui Hong (ep 20) 
Chie Ōtsuki (ep 18) 
Chiori Haneda (ep 23) 
Daisuke Ishibashi (eps 3, 8) 
Fumiko Matsumoto (ep 20) 
Hiroki Fujiwara (ep 2) 
Hiroko Kasuga (ep 24) 
Hiroko Yoshida (5 episodes
eps 7, 10, 13-14, 17
)
 
Hisako Shimozuma (ep 25) 
Hitomi Miyazaki (eps 11, 13) 
Hyun Ae Kwan (WHITE LINE; ep 19) 
Ikue Yoshima (ep 18) 
Izumi Seguchi (ep 7) 
Izumi Yamanaka (ep 18) 
Joo Hung Seok (UNION CHO; ep 7) 
Jun Kang Jang (UNION CHO; ep 7) 
Kana Fujishiro (ep 7) 
Kanako Hayashi (ep 17) 
Kaori Tanazawa (NEOX; ep 7) 
Kazumasa Tanaka (ep 16) 
Keiichi Tsunoda (eps 11, 13) 
Keiko Ōta (ep 24) 
Keiko Tomita (ep 24) 
Keiko Watanabe (ep 12) 
Ken Ishizuka (eps 13, 25) 
Kiyu Katagiri (eps 11, 20) 
Kumiko Numata (eps 7, 11) 
Kyoko Hyodo (eps 8, 16, 23) 
Kyouhei Tezuka (ep 25) 
Mamiko Okada (ep 22) 
Masami Yamauchi (eps 8, 23) 
Masato Inomata (ep 18) 
Masayuki Honda (eps 7, 11) 
Michi Katayama (6 episodes
eps 7, 13, 15, 17, 24-25
)
 
Miho Daidouji (ep 7) 
Miho Nagisa (6 episodes
eps 1, 7, 11, 13, 17, 20
)
 
Miho Sekimoto (ep 8) 
Mino Matsumoto (eps 18, 22) 
Miori Tsuzaka (5 episodes
eps 3, 7, 11, 13, 18
)
 
Miyako Nishida (NEOX; ep 7) 
Moe Usami (ep 1) 
Naho Kiyoike (5 episodes
eps 3, 7, 18, 20, 25
)
 
Nahoko Iiyama (eps 7, 20, 25) 
Naoko Takahashi (ep 25) 
Narumi Takahashi (ep 8) 
Nonoko Suzuki (ep 22) 
Noriko Itou (ep 18) 
Ryō Araki (ep 13) 
Ryogo Shimizu (ep 13) 
Sachiko Mori (ep 12) 
Sang Jin Lee (UNION CHO; ep 7) 
Saori Nakashiki (ep 18) 
Sayaka Takase (ep 7) 
Sayoko Murai (eps 1, 14, 24) 
Shinji Itadaki (ep 20) 
Shinya Kokaji (ep 2) 
Shuuko Tomita (ep 20) 
Sim Myungju (WHITE LINE; ep 19) 
Sul A Kang (WHITE LINE; ep 19) 
Takahito Katayama (ep 11) 
Takanobu Katada (eps 4, 12) 
Tamako Miyanishi (NEOX; ep 7) 
Tomoaki Mimiura (ep 25) 
Tomomi Kimura (eps 2, 24-25) 
Tomoyuki Takematsu (ep 2) 
Toshiharu Kudō (ep 10) 
Yasuko Sakuma (eps 1, 4) 
Yasuko Takahashi (eps 11, 25) 
Yasutaka Kubota (ep 25) 
Yoshito Matsunaga (NEOX; ep 7) 
Yuka Hara (ep 2) 
Yuki Masuda (eps 11, 13, 17) 
Yuki Tsuchie (ep 25) 
Yukiko Shimizu (ep 23) 
Yukiko Watabe (ep 13) 
Yuko Fuji (ep 23) 
Yun Ki Kim (5 episodes
eps 13, 15, 17, 24-25
)
 
Yuri Namigami (eps 7, 10, 25) 
Accessory Setting: Mariko Ishikawa 
Action Animation Director:
Kazunori Akiyama (ep 4) 
Kazuto Nakazawa (ep 25) 
Kyouhei Tezuka (4 episodes
eps 17-18, 24-25
)
 
Yasutaka Kubota (ep 4) 
Yousuke Okuda (ep 4) 
Animation producer: Rui Kuroki 
Art Setting:
Kaoru Aoki 
Saaya Kaneshiro 
Assistant Animation Director:
Akiko Nagashima (eps 18, 22) 
Akira Tabata (ep 8) 
Ayumi Nishibata (eps 1, 13) 
Chieko Miyakawa (eps 1, 13) 
Fumi Morita (eps 1, 13, 15) 
Hiromi Higuchi (ep 3) 
Jouji Sawada (eps 3, 8) 
Katsura Tsushima (ep 18) 
Kazunori Akiyama (ep 1) 
Keita Matsumoto (ep 13) 
Kiyu Katagiri (eps 10, 13) 
Kyoko Kotani (eps 1, 13) 
Kyouhei Tezuka (ep 13) 
Maki Kawano (eps 10, 13, 15) 
Nahoko Iiyama (eps 13, 18) 
Takaaki Hashimoto (ep 24) 
Tomohito Hirose (ep 3) 
Tomoko Tani (ep 18) 
Tomoyuki Takematsu (ep 7) 
Toshiharu Kudō (ep 7) 
Yasutaka Kubota (eps 3, 7, 18) 
Assistant producer:
Katsumi Koike 
Tatsuo Hayashi (ep 14-) 
Yuka Aobe 
Background Art:
Akihito Ougiyama (Bihou) 
Aya Kuginuki (Bihou; eps 1, 5, 21) 
Dung Ha (Bihou; eps 14-17) 
Hoai Dinh (Bihou; eps 24-25) 
Huy Nguyen (Bihou; eps 14-17) 
Jiu Bek (Bihou; ep 21) 
Khoa Tran (Bihou; eps 24-25) 
Linh Hoang (Bihou; ep 23) 
Linh Vu (Bihou; eps 13, 18, 22) 
Mai Ichioka (Bihou; 4 episodes
eps 3, 5, 14, 22
)
 
Ngoc Vo (Bihou; 13 episodes
eps 3, 5-13, 18, 22-23
)
 
Nguyen Hoa (Bihou; 13 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10-12, 18-21, 24-25
)
 
Nguyen Le (Bihou; eps 16-17) 
Sang Dinh (Bihou) 
Thao Truong (Bihou; eps 19-20) 
Thuy Le (Bihou; eps 14-15) 
Tran Van (Bihou; 5 episodes
eps 19-21, 24-25
)
 
Truong Nguyen (Bihou) 
Tsubasa Matsumoto (Bihou; eps 15-16, 21) 
Tuan Chau (Bihou) 
Xuan Nguyen (Bihou; 19 episodes
eps 3, 5-20, 22-23
)
 
Xuan Nhu (Bihou; eps 1-2, 4) 
CG Producer: Kenji Watanabe 
CGI Designer:
Akihiko Kimura 
Sayaka Abe 
Tomonori Maekawa (14 episodes
eps 1-5, 11-13, 19-20, 22-25
)
 
Color design: Mayumi Satou 
Color setting:
Ayako Shimagata (eps 3, 8) 
Daiki Ura (ep 23) 
Erika Fujita (6 episodes
eps 4, 10, 14, 17-18, 22
)
 
Kimiko Kitazawa (ep 19) 
Koji Usui (ep 7) 
Kumiko Sato (ep 13) 
Makiko Suzuki (OP1-2; eps 1, 6, 13) 
Mayumi Satou (ED2) 
Mika Yokoi (Studio Run Road; 6 episodes
eps 2, 5, 11, 15, 20, 24
)
 
Rie Takahashi (ep 18) 
Shinji Matsubara (ep 25) 
Takae Iijima (ep 12) 
Tomoe Takatani (eps 9, 21) 
Tomomi Kato (ep 16) 
Digital Paint:
Akiko Ohba (Studio Road; eps 5, 11) 
Akiyuki Hatanaka (Studio Targe; ep 7) 
Asuka Seo (ep 5) 
Aya Ichii (Studio Targe; ep 7) 
Ayumi Nakahara (DEFA; ep 23) 
Chie Oku (Studio Road; eps 5, 15) 
Chie Sugiyama (DEFA; ep 23) 
Deok Hee Heo (UNION CHO; ep 7) 
Dong Hee Lee (WHITE LINE; ep 19) 
Emi Okumura (Studio Targe; ep 7) 
Emiko Katou (DEFA; ep 23) 
Emiko Ueno (Production I.G; 8 episodes
eps 1, 4, 10, 13-15, 17-18
)
 
Erika Fujita (Production I.G; 8 episodes
eps 1, 4, 6, 15, 20, 22, 24-25
)
 
Guk Heui Nam (WHITE LINE; ep 19) 
Gyong Jin Lee (WHITE LINE; ep 19) 
Haruka Saijou (Studio Elle; ep 21) 
Haruna Sakaguchi (Studio Road; ep 15) 
Hisashi Koyanagi (Studio Targe; ep 7) 
Hitomi Sakuma (Studio Road/Run Road; 4 episodes
eps 5, 11, 15, 20
)
 
Hyun Suk Kim (WHITE LINE; ep 19) 
Kaori Maruyama (DEFA; ep 23) 
Kazu Doi (Production I.G; 5 episodes
eps 4, 10, 14, 24-25
)
 
Kazumi Hosokawa (Studio Targe; ep 7) 
Kiyomi Takahashi (DEFA; ep 23) 
Kumiko Sato (Production I.G; 11 episodes
eps 4, 6, 10, 14-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Kumiko Sone (Studio Road; ep 15) 
Kyohei Tamai (Studio Targe; ep 7) 
Mai Tanaka (ep 5) 
Makiko Kojima (Studio Road; ep 15) 
Makiko Suzuki (Production I.G; 6 episodes
eps 4, 10-11, 14, 17-18
)
 
Makoto Tsumashika (Studio Elle; ep 21) 
Mariko Shimokawa (Production I.G; 13 episodes
eps 1, 4, 6, 10-11, 13-15, 17-18, 22, 24-25
)
 
Mi Ran Bang (WHITE LINE; ep 19) 
Mi-Young Park (UNION CHO; ep 7) 
Mika Kinoshita (Studio Elle; ep 21) 
Mun Kyung Lee (WHITE LINE; ep 19) 
Naoko Miyahara (Studio Targe; ep 7) 
Naomi Nakano (Studio Road; eps 5, 15) 
Narumi Sakai (Production I.G; 10 episodes
eps 1, 4, 10-11, 14-15, 17, 22, 24-25
)
 
Natsuki Nakajima (Studio Road; eps 5, 15) 
Natsumi Watanabe (Production I.G; 13 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 13-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Nichiko Oomori (Production I.G; 11 episodes
eps 1, 4, 10, 13-15, 17-18, 22, 24-25
)
 
Noriko Arisawa (Production I.G; 12 episodes
eps 4, 6, 10, 13-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Rie Arai (Studio Road; eps 5, 15) 
Rie Takahashi (ep 18) 
Ryusuke Minami (Studio Targe; ep 7) 
Sahoko Noda (Production I.G; eps 22, 24-25) 
Satomi Kusakabe (Studio Elle; ep 21) 
Seong Geum Ro (UNION CHO; ep 7) 
Shinji Matsubara (Production I.G; 14 episodes
eps 1, 4, 6, 10-11, 13-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Shizumi Sakai (Studio Elle; ep 21) 
Sun Ok Jo (UNION CHO; ep 7) 
Taeko Mizuno (Studio Road; ep 15) 
Taisuke Utsumi (Cheng Pin Animation; ep 23) 
Takae Iijima (ep 12) 
Teruka Tanaka (Studio Elle; ep 21) 
Tomomi Kitani (Production I.G; 11 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 13, 15, 17-18, 22, 24-25
)
 
Yuka Takeda (Production I.G; 11 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 13-15, 17, 22, 24-25
)
 
Yuki Kadomatsu (Studio Road; eps 5, 15) 
Yuki Tozawa (DEFA; ep 23) 
Yuko Koshida (Studio Road; eps 5, 15) 
Yuri Okada (Production I.G; 13 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 13-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Yuriko Taniguchi (Studio Road; eps 5, 15) 
Yuuko Fujita (Production I.G; 8 episodes
eps 1, 10, 13-15, 22, 24-25
)
 
Digital Paint Check:
Ayako Shimagata (eps 3, 8) 
Daiki Ura (ep 23) 
Erika Fujita (eps 4, 10) 
Hitomi Sakuma (ep 2) 
Kimiko Kitazawa (ep 19) 
Koji Usui (ep 7) 
Kumiko Sato (eps 1, 13) 
Makiko Suzuki (OP2; eps 6, 13) 
Mayumi Satou (ED2) 
Mika Yokoi (Studio Run Road; 4 episodes
eps 5, 11, 20, 24
)
 
Nichiko Oomori (ep 22) 
Rie Takahashi (ep 18) 
Takae Iijima (ep 12) 
Tomoe Takatani (eps 9, 21) 
Tomomi Kato (ep 16) 
Tomomi Kitani (eps 14, 25) 
Yuriko Taniguchi (ep 11) 
Yuuko Fujita (eps 17-18) 
Editing: Junichi Uematsu 
Editing Assistant:
Taeko Hamauzu (eps 12, 14-25) 
Yoshinori Murakami 
Home Page Production: Hiroki Kagamoto 
In-Between Animation:
Ai Watanabe (8 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 17, 22, 24-25
)
 
Asami Tachikawa (7 episodes
eps 10, 14-15, 17, 22, 24-25
)
 
Asuka Suzuki (6 episodes
eps 2, 6, 10, 15, 20, 24
)
 
Aya Nishimura (david production; eps 12, 19) 
Chieko Ichimanda (ep 13) 
Chiharu Sato (eps 8, 16) 
Daiki Itō (SSC; ep 23) 
Eri Kobayashi (7 episodes
eps 10, 14-15, 17, 20, 22, 25
)
 
Hee Joung Park (WHITE LINE; ep 19) 
Hiromi Masuko (6 episodes
eps 2, 13, 17, 20, 24-25
)
 
Hiroyuki Kobashi (Production I.G; 9 episodes
eps 10-11, 14-15, 17-18, 20, 24-25
)
 
Hu Ja Jang (UNION CHO; ep 7) 
Hyo Jung Yang (WHITE LINE; ep 19) 
Hyun Ju Cha (WHITE LINE; ep 19) 
Ikue Yoshima (ep 18) 
Ja Chun Ku (WHITE LINE; ep 19) 
Jeong Lim Kim (UNION CHO; ep 7) 
Jin Sun Byun (WHITE LINE; ep 19) 
Jong Kyu Kim (WHITE LINE; ep 19) 
Jun Yeong Lee (UNION CHO; ep 7) 
Kaiji Miota (SSC Sapporo; ep 23) 
Katsuhiro Takagi (ep 1) 
Kazue Yoshida (ep 25) 
Kiyoshi Mutou (Production I.G; 7 episodes
eps 10, 14-15, 17-18, 20, 25
)
 
Kōta Andō (SSC Sapporo; ep 23) 
Kotoe Saitou (10 episodes
eps 1, 5, 10, 14-15, 17, 20, 22, 24-25
)
 
Kumiko Ohta (ep 12) 
Kyohei Fukushima (SSC; ep 23) 
Kyoung Lee Hye (WHITE LINE; ep 19) 
Kyoung-Sik Yoo (UNION CHO; ep 7) 
Mai Fukuhara (Production I.G; 12 episodes
eps 1, 4, 10-11, 14-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Makoto Washizuka (Cheng Pin Animation; ep 23) 
Mal Ram Kim (UNION CHO; ep 7) 
Manami Goto (7 episodes
eps 1, 5, 15, 17, 22, 24-25
)
 
Marumi Sugita (9 episodes
eps 1, 5, 10, 14-15, 17, 20, 22, 25
)
 
Masahiro Toyoda (7 episodes
eps 10-11, 14-15, 17, 20, 22
)
 
Masahiro Yoshida (SSC Sapporo; ep 23) 
Mika Kinoshita (7 episodes
eps 1, 5, 15, 17, 22, 24-25
)
 
Miki Ueda (ep 1) 
Mino Matsumoto (ep 1) 
Miori Tsuzaka (ep 6) 
Misaki Ike (XEBECzwei; ep 21) 
Misato Furubayashi (Production I.G; 10 episodes
eps 4, 6-7, 10, 14, 18-24 even, 25
)
 
Narumi Honda (SSC; ep 23) 
Nonoko Suzuki (ep 1) 
Osamu Honma (SSC; ep 23) 
Park Jin Hee (WHITE LINE; ep 19) 
Rina Kasuya (XEBECzwei; eps 9, 21) 
Risa Yanagii (ep 14) 
Ryōsuke Shirakawa (XEBECzwei; ep 21) 
Sae Akama (david production; eps 12, 19) 
Satsuki Aizu (Production I.G; 9 episodes
eps 1, 11, 14-15, 17-18, 20, 24-25
)
 
Sayuri Shimodō (XEBECzwei; ep 21) 
Sena Ito (ep 1) 
Seung Ju Baek (ep 7) 
Shuhei Fukuda (david production; eps 12, 19) 
Shunsuke Igarashi (SSC; ep 23) 
Sin Jin Eun (WHITE LINE; ep 19) 
So Im Kim (WHITE LINE; ep 19) 
Sonomi Fujii (XEBECzwei; ep 9) 
Sunmi Kim (WHITE LINE; ep 19) 
Taeko Shimizu (SSC Sapporo; ep 23) 
Taiya Nishikiori (XEBECzwei; ep 21) 
Takahiro Ōkawa (david production; ep 19) 
Takanao Takahashi (SSC; ep 23) 
Takuya Azuma (SSC; ep 23) 
Tatsuya Arai (XEBECzwei; ep 21) 
Tomoko Mizoguchi (SSC Sapporo; ep 23) 
Tomoko Sugata (Production I.G; 5 episodes
eps 13-14, 17-18, 24
)
 
Tomomi Kadotani (6 episodes
eps 10, 15, 17, 20, 24-25
)
 
Tomomi Takeuchi (Production I.G; 7 episodes
eps 10, 14-15, 17-18, 20, 25
)
 
Yoko Okuyama (XEBECzwei; eps 9, 21) 
Yoshiko Inoue (Production I.G; 11 episodes
eps 1, 6, 11, 14-15, 17-18, 20, 22, 24-25
)
 
Youn Kyung Chae (WHITE LINE; ep 19) 
Young Min Kim (WHITE LINE; ep 19) 
Yudai Chiba (UNION CHO; ep 7) 
Yuka Tobita (10 episodes
eps 1, 5, 10, 14-15, 17, 20, 22, 24-25
)
 
Yuki Sato (4 episodes
eps 17, 20, 24-25
)
 
Yuki Yokoyama (8 episodes
eps 1, 5, 10, 15, 17, 22, 24-25
)
 
Yuko Kato (7 episodes
eps 10, 14-15, 17, 22, 24-25
)
 
Yun Ki Kim (eps 22, 25) 
Yūta Azuma (SSC; ep 23) 
Yuto Ozawa (eps 11, 15, 17) 
In-Between Check:
Asuka Suzuki (OP1; 5 episodes
eps 6, 11, 15, 20, 24
)
 
Chieko Ichimanda (5 episodes
eps 10, 14, 17, 20, 24
)
 
Chiharu Sato (eps 3, 8, 16) 
Hiromi Masuko (ep 2) 
Ikue Yoshima (ep 18) 
Kumiko Ohta (eps 12, 19) 
Mamiko Okada (ep 1) 
Mika Kinoshita (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 25
)
 
Misato Furubayashi (9 episodes
eps 1, 4, 6, 11, 14, 17-18, 22, 25
)
 
Seung Ju Baek (ep 7) 
Sonomi Fujii (ep 21) 
Takanao Takahashi (ep 23) 
Tomoko Sugata (OP2, ED2) 
Yōko Shirai (ep 9) 
In-Between Manager: Yoshihiro Abe (ep 14-) 
Key Animation:
Ai Tokita (ep 12) 
Akiharu Ishii (ep 24) 
Akihiko Mamashita (ep 8) 
Akiko Kumata (ep 2) 
Akiko Nagashima (eps 1, 6, 11) 
Akiko Seki (ep 19) 
Akio Kitahara (ep 18) 
Akio Uchino (ep 21) 
Akira Tabata (eps 3, 8, 16) 
Asami Mannen (8 episodes
eps 4-5, 10, 14-15, 17, 22, 25
)
 
Asuka Hayashi (ep 18) 
Asuka Suzuki (ep 2) 
Atsushi Itou (ep 23) 
Aya Nakanishi (ep 25) 
Ayako Kanemaru (eps 15, 25) 
Ayako Karatani (eps 12, 16, 19) 
Ayu Tanaka (ep 13) 
Ayumi Nishibata (ED2; 7 episodes
eps 1, 4, 11, 14, 17, 24-25
)
 
Chie Tanaka (ep 21) 
Chieko Miyakawa (eps 1, 7, 11) 
Chiyo Nakayama (4 episodes
eps 4, 6, 10, 14
)
 
Chizuru Kiuchi (ep 8) 
Daichi Harada (ep 13) 
Daisuke Ishibashi (ep 23) 
Daisuke Kurose (ep 9) 
Daisuke Saito (eps 9, 12, 21) 
Daisuke Tomiyama (ep 9) 
Eisuke Matsubara (ep 21) 
Eriko Itō (ep 23) 
Etsuo Nakashiro (ep 16) 
Etsushi Mori (eps 12, 18) 
Fumi Morita (eps 1, 17) 
Fumiko Matsumoto (ep 25) 
Futoshi Higashide (eps 10-11, 20) 
Futoshi Oonami (XEBECzwei; ep 9) 
Harumi Kakuda (ep 18) 
Harumi Takagi (ep 2) 
Hideki Sakai (XEBECzwei; eps 9, 21) 
Hidetoshi Oomori (ep 13) 
Hime Kanenobu (eps 3, 8) 
Hiroki Fujiwara (ep 6) 
Hiroko Kasuga (4 episodes
eps 4, 6, 10, 14
)
 
Hiroko Watabe (ep 25) 
Hiroko Yamada (ep 13) 
Hiroko Yoshida (6 episodes
eps 2, 4, 6, 11, 20, 24
)
 
Hiromi Kuroiwa (eps 14, 24) 
Hiromichi Ochinanokuni (ep 7) 
Hiroshi Tatezaki (ep 12) 
Hirotaka Nii (ep 19) 
Hiroya Kamakura (ep 18) 
Hiroyo Izumi (ep 1) 
Hiroyoshi Iida (4 episodes
eps 3, 8, 16, 23
)
 
Hiroyuki Hojo (ep 13) 
Hisae Ikezu (eps 9, 21) 
Hisako Shimozuma (7 episodes
eps 1, 5, 10-11, 15, 18, 22
)
 
Hisanori Hashimoto (6 episodes
eps 4-5, 14-15, 22, 25
)
 
Hitomi Matsuura (ep 23) 
Hitomi Miyazaki (6 episodes
eps 5-6, 10, 15, 22, 25
)
 
Hyung Woo Shin (ep 19) 
I Gun Rim (ep 13) 
Isamu Utsuki (ep 13) 
Itsuki Imazaki (ep 9) 
Izumi Seguchi (eps 4, 24) 
Jouji Sawada (4 episodes
eps 3, 8, 16, 23
)
 
Kana Fujishiro (5 episodes
eps 1, 6, 11, 17, 24
)
 
Kana Watanabe (ep 8) 
Kanako Nakai (ep 12) 
Kanayo Nakanishi (ep 12) 
Kaoru Miura (ep 19) 
Kaoru Takeda (ep 18) 
Kasumi Ishibashi (eps 3, 6) 
Katsunori Kikuchi (ep 3) 
Katsura Tsushima (ED2; 8 episodes
eps 2, 4, 6-7, 11, 17-18, 24
)
 
Katsutoshi Kobayashi (ep 16) 
Katsuya Takimiya (ep 8) 
Kazuchika Kise (OP2) 
Kazuko Tsujimura (ep 13) 
Kazumi Tsuribune (ep 23) 
Kazunori Akiyama (7 episodes
eps 4, 10-11, 17, 20, 24-25
)
 
Kazuto Nakazawa (OP1, ED2; 4 episodes
eps 14, 17, 24-25
)
 
Kazuyo Hasegawa (eps 2, 17, 22) 
Keiichi Ishida (5 episodes
eps 1, 17, 20, 24-25
)
 
Keiichi Tsunoda (8 episodes
eps 4-5, 10, 15, 18-24 even
)
 
Keiji Shigesawa (ep 13) 
Keiko Ichihara (ep 12) 
Keiko Kitayama (ep 21) 
Keiko Ōta (ep 7) 
Keiko Tomita (ep 6) 
Keita Matsumoto (ED2; eps 14, 24) 
Ken Ishizuka (6 episodes
eps 1, 4-5, 15, 18, 22
)
 
Kenichi Matsuzawa (eps 8, 16) 
Kenji Kanie (ep 13) 
Kenji Shibata (ep 8) 
Kenji Yokoyama (ep 12) 
Kiyoshi Matsushita (ep 9) 
Kiyoshi Yoshii (ep 21) 
Kiyu Katagiri (ED2; 6 episodes
eps 1-2, 6, 14, 18, 24
)
 
Koji Maruoka (ep 12) 
Kōji Nobuhara (ep 12) 
Kouji Komurakata (eps 18, 25) 
Kumiko Kawahara (ep 18) 
Kumiko Numata (9 episodes
eps 1-2, 4, 6, 10, 14, 17, 20, 24
)
 
Kyoko Kotani (ED2; eps 4, 11, 25) 
Kyouhei Tezuka (eps 7, 17, 24) 
Mai Matsuura (ep 1) 
Maki Kawano (eps 1, 10, 14) 
Mami Taniguchi (ep 12) 
Mamiko Nakanishi (eps 4, 12, 19) 
Mamiko Okada (eps 15, 20) 
Mariko Aoki (ep 8) 
Mariko Nishimura (ep 13) 
Masaharu Tomoda (ep 18) 
Masahiro Hamamori (ep 23) 
Masaki Takasaka (ep 18) 
Masami Imai (ep 25) 
Masanori Fujita (ep 18) 
Masao Ookubo (ep 18) 
Masato Kato (6 episodes
eps 2-3, 6, 8, 16, 23
)
 
Masato Numazu (eps 3, 8) 
Masayuki Honda (5 episodes
eps 6, 10, 14, 17, 24
)
 
Megumi Nagayama (ep 13) 
Michiaki Sugimoto (4 episodes
eps 3, 8, 16, 23
)
 
Michihiko Ozawa (eps 2, 6) 
Michiko Takegami (eps 12, 19) 
Michio Satô (ep 18) 
Mieko Ogata (eps 10, 14) 
Miho Daidouji (eps 1-2, 25) 
Miho Nagisa (eps 4, 10) 
Miho Sekimoto (ep 23) 
Mika Saitou (eps 18, 25) 
Mika Sakai (ep 25) 
Miki Nonaka (ep 23) 
Miki Takemoto (eps 12, 19) 
Miki Ueda (eps 14-15) 
Mino Matsumoto (6 episodes
eps 11, 14-15, 20, 24-25
)
 
Mio Inoguchi (ep 9) 
Miori Tsuzaka (ED2; 9 episodes
eps 1-2, 4, 10, 14, 17, 20, 24-25
)
 
Mitsushi Kasano (ep 19) 
Miyoko Shikibu (ED2; eps 14, 20, 25) 
Miyuki Honda (4 episodes
eps 8, 16, 21, 23
)
 
Miyuki Nakayama (eps 2, 6) 
Miyuki Shimizu (XEBECzwei; eps 9, 21) 
Motoki Kurihara (ep 13) 
Myoung Jun Cha (ep 19) 
Naho Kiyoike (4 episodes
eps 4, 6, 10, 14
)
 
Nahoko Iiyama (7 episodes
eps 1-2, 6, 10-11, 15, 24
)
 
Nanako Ninomiya (ep 15) 
Naoko Ozawa (ep 16) 
Naoko Takahashi (5 episodes
eps 1, 4, 6, 11, 20
)
 
Naoko Yukida (ep 2) 
Narihito Sekikawa (eps 7, 22) 
Nariyuki Takahashi (4 episodes
eps 3, 8, 16, 23
)
 
Natsumi Ishizaki (eps 12, 19) 
Nobuyoshi Nagayama (ep 18) 
Nonoko Suzuki (ep 20) 
Noriyasu Murata (ep 19) 
Osamu Ohkubo (ep 13) 
Reika Hoshino (eps 8, 16) 
Rie Arakawa (ep 18) 
Rie Ikegami (ep 16) 
Rie Nishimura (5 episodes
eps 1, 4, 11, 20, 25
)
 
Risako Yoshida (ep 8) 
Rito Tominaga (eps 12, 19) 
Ryō Araki (10 episodes
eps 2, 4, 6-7, 11, 15, 18-24 even
)
 
Ryō Nagashima (ep 13) 
Ryogo Shimizu (5 episodes
eps 4-5, 10, 14, 22
)
 
Ryoko Kawamura (eps 12, 19) 
Ryota Niino (4 episodes
eps 5, 15, 18, 22
)
 
Sakae Shibuya (ep 1) 
Saki Hasegawa (eps 23, 25) 
Saori Uchida (ep 12) 
Satomi Matsuura (4 episodes
eps 4, 8, 10, 22
)
 
Sayaka Takase (eps 4, 14) 
Sayoko Murai (eps 6, 11, 20) 
Sayumi Yokoyama (ep 13) 
Sayuri Ishii (ep 18) 
Sena Ito (eps 10-11) 
Shigeki Sato (ep 9) 
Shingo Takenaka (ep 6) 
Shinichi Iimura (ep 21) 
Shinji Itadaki (4 episodes
eps 1, 6, 18, 24
)
 
Shinko Tsurumoto (XEBECzwei; eps 9, 21) 
Shinobu Tagashira (ED1) 
Shinya Kameyama (eps 8, 16, 23) 
Shinya Kokaji (5 episodes
eps 4, 10, 14, 20, 25
)
 
Shiori Nakasone (ep 23) 
Shota Ibata (ep 21) 
Shuko Okutani (XEBECzwei; ep 9) 
Shun Nishitani (ep 21) 
Shun'ichi Ishimoto (eps 12, 19) 
Shunsuke Minoda (ep 13) 
Shuuko Tomita (ep 25) 
Sung Won Hwang (ep 19) 
Takaaki Hashimoto (6 episodes
eps 2, 6-7, 11, 17, 24
)
 
Takashi Kikugawa (ep 13) 
Takashi Narikawa (ep 3) 
Takayuki Hamana (ep 22) 
Takeshi Okada (eps 10, 14) 
Takuma Ebisu (ep 7) 
Takuya Saito (ep 6) 
Takuya Saitou (eps 15, 22) 
Tatsuyuki Maeda (ep 13) 
Tetsurou Yamada (ep 9) 
Tomihiro Konishi (ep 23) 
Tomoaki Mimiura (6 episodes
eps 1, 5-6, 10, 15, 22
)
 
Tomohito Matsuhiro (eps 3, 23) 
Tomoka Mizusawa (ep 23) 
Tomoka Nukano (ep 21) 
Tomoko Fukunaga (eps 12, 19) 
Tomoko Higashiyama (ep 13) 
Tomoko Nitta (ep 12) 
Tomomi Kimura (eps 6, 11, 20) 
Tomoyuki Kitamura (eps 10, 20-21) 
Tomoyuki Takematsu (eps 6-7) 
Tooru Ookubo (eps 11, 24) 
Toshiharu Kudō (eps 1-2) 
Toshihiro Irie (ep 15) 
Toshiyuki Nanto (ep 21) 
Tsukasa Sorimachi (ep 19) 
Wataru Sekimoto (ep 21) 
Xiang Chun Zhao (8 episodes
eps 4-5, 10, 14-15, 20, 22, 25
)
 
Yasuharu Kataoka (ep 16) 
Yasuko Sakuma (ep 7) 
Yasuko Takahashi (5 episodes
eps 1, 4-5, 15, 22
)
 
Yasunori Matsuki (ep 21) 
Yasushi Shingou (ep 9) 
Yasutaka Kubota (ED2; eps 10, 17, 24) 
Yoko Ito (ep 23) 
Yoko Ono (ep 12) 
Yōko Shirai (XEBECzwei; eps 9, 21) 
Yoshiaki Kyougoku (ep 6) 
Yoshikazu Fujiwara (ep 19) 
Yousuke Okuda (eps 1, 4) 
Yuichi Nakazawa (ep 13) 
Yuichiro Yamada (eps 12-13, 19) 
Yukari Kizaki (ep 21) 
Yuki Masuda (5 episodes
eps 2, 6-7, 20, 25
)
 
Yuki Sato (eps 4, 14) 
Yuki Terano (ep 23) 
Yukiko Watabe (9 episodes
eps 1, 4-5, 10-11, 15, 18, 22, 24
)
 
Yuko Fuji (ep 25) 
Yuko Yamamoto (eps 4, 14) 
Yumenosuke Tokuda (ep 25) 
Yumi Nakayama (eps 16, 23) 
Yumiko Kinoshita (ep 13) 
Yuri Namigami (6 episodes
eps 1, 4, 6, 11, 17, 24
)
 
Yuta Ito (ep 18) 
Yūta Masaki (ep 18) 
Yutaka Sugiura (ep 13) 
Yuu Kaneshiro (eps 12, 19) 
Yuu Sano (ep 8) 
Yuu Yamashita (ep 14) 
Yuuki Yamashita (ep 9) 
Yuuko Fujii (eps 1-2, 6, 10) 
Yuuko Yoshida (ep 2) 
Yuya Kawamura (ep 23) 
Main Animator: Kazuto Nakazawa (eps 11, 13) 
Music Director: Natsuki Sugatani 
Music producer: Yoshiyuki Ito 
Photography:
Aiko Miyazaki (Telecom Animation Film; ep 7) 
Atsuko Okui (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Atsuko Shibata (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Eiji Arai (OP2, ED2) 
Fumio Furukawa (15 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-10, 12-14, 16-24 even, 25
)
 
Jun Taniuchi (17 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-11, 14-19, 21, 23-25
)
 
Junko Miyakawa (Telecom Animation Film; ep 7) 
Kanae Ouchi (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Kanta Kamei (OP1, ED2) 
Kōhei Kita (Telecom Animation Film; ep 7) 
Kota Sasaki (bones; ep 8) 
Masataka Ikegami (bones; ep 8) 
Mayuko Furumoto (bones; ep 8) 
Megumi Tanaka (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Miki Sakuma (13 episodes
eps 6-7, 9-10, 12-14, 16-24 even, 25
)
 
Mirei Ogawa (15 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-10, 12-14, 16-24 even, 25
)
 
Satomi Ryūkaku (bones; ep 8) 
Shintarō Saruwatari (bones; ep 8) 
Shuichi Kaneko (OP1) 
Takahiro Hondai (6 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-10
)
 
Takashi Sawa (bones; ep 8) 
Takeshi Kuchiba (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Tetuya Takahashi (17 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-11, 14-17, 19-21, 23-25
)
 
Tsuyoshi Kanbayashi (bones; ep 8) 
Yasunao Kondo (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Yoshiaki Kayaba (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Yoshihisa Oyama (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Yukihiko Ichikawa (Telecom Animation Film; ep 7) 
Yukiko Matsumoto (15 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-10, 12-14, 16-24 even, 25
)
 
Yumiko Nakata (ED1; 17 episodes
eps 1-2, 6-7, 9-11, 14-19, 21, 23-25
)
 
Yuriko Hino (bones; ep 8) 
Yuusuke Takahashi (eps 1-2) 
Yuuta Nakamura (Assez Finaud Fabric.; eps 3-5) 
Photography Manager: Hironori Takagi 
Planning Cooperation:
Takanori Asada (Weekly Shonen Jump) 
Takao Shimazaki (Weekly Shonen Jump) 
Yoshihisa Heishi (Weekly Shonen Jump) 
Post Production:
Kohei Fujimori (Sony PCL; eps 14-25) 
Ryo Okabayashi (Sony PCL; eps 13-25) 
Tatsuhiko Kojima (Sony PCL; eps 1-13) 
Tomoki Takemura (Sony PCL; eps 1-12) 
Production Advancement:
Daigen Fukuzawa (ep 21) 
Katsuyoshi Ishizaki (ep 23) 
Kenta Nagumo (eps 3, 8, 16) 
Kenta Suzuki (ep 18) 
Kosuke Yoshiie (eps 2, 7, 17) 
Masako Yagi (5 episodes
eps 4, 10, 14, 20, 25
)
 
Misa Kurimoto (eps 12, 19) 
Misato Kawashima (4 episodes
eps 1, 6, 11, 24
)
 
Ryūzō Anaba (ep 9) 
Tatsuya Sotoyama (eps 15, 22) 
Tomoki Katō (ep 13) 
Yuki Ide (ep 19) 
Production Desk: Maaya Isobe 
Publicity Cooperation:
Kazuya Saito 
Yosuke Takeda 
Recording: Fujio Yamada (Tricycle Studio) 
Recording Assistant:
Hiromi Yamaguchi (Tricycle Studio) 
Toshiyasu Hayashi (Aoi Studio) 
Setting Production: Maaya Isobe 
Sound Effects: Yasunori Ogata (Sound Box) 
Sound Production: Akiko Hiradate (Techno Sound) 
Sound Production Desk: Kyoko Shimamura 
Special Effects:
Hideki Takahashi (ep 13) 
Keiichi Ishida (ep 10) 
Theme Song Arrangement:
Kenichi Maeyamada (ED1) 
Masaaki Iizuka (OP1-2) 
R・O・N (ED2) 
Theme Song Composition:
Kenichi Maeyamada (ED1) 
Masaaki Iizuka (OP1-2) 
R・O・N (ED2) 
Theme Song Lyrics:
Kenichi Maeyamada (ED1) 
Kishô Taniyama (OP1-2) 
YORKE. (ED2) 
Theme Song Performance:
GRANRODEO (OP) 
Hyadain (ED) 
Kishô Taniyama (GRANRODEO) 
Masaaki Iizuka (GRANRODEO) 
OLDCODEX (ED2) 
Tatsuhisa Suzuki (OLDCODEX) 
Kensho Ono as Tetsuya Kuroko 
Yuuki Ono as Taiga Kagami 

Chiwa Saito as Riko Aida 
Daisuke Ono as Shintarō Midorima 
Go Inoue as Satoshi Tsuchida 
Hirofumi Nojima as Shun Izuki 
Junichi Suwabe as Daiki Aomine 
Kenji Hamada as Teppei Kiyoshi 
Naoki Mizutani as Koki Furuhata 
Ryohei Kimura as Ryōta Kise 
Sōichiro Hoshi as Yukio Kasamatsu 
Takuya Eguchi as Shinji Koganei 
Tatsuhisa Suzuki as Kazunari Takao 
Tetsuo Sasaki as Hiroshi Fukuda 
Yasuhiro Yoshimoto as Koichi Kawahara 
Yoshimasa Hosoya as Junpei Hyūga 

Akiko Kawase as Oha Asa Announcer(eps 8, 12) 
Biichi Satou as Shinsuke Kimura 
Daichi Endō as
Coach Niiwaki(ep 6) 
Spectator(ep 7) 
Fumiko Orikasa as Satsuki Momoi 
Hiro Shimono as Yuusuke Tanimura 
Hiroki Yasumoto as Genta Takeuchi(eps 3-5, 22-25) 
Hiroko Igarashi as Mitobe's Brother(ep 15) 
Hiroshi Kamiya as Seijūrō Akashi 
Kazunori Nomata as Mitsuhiro Hayakawa(eps 3, 5, 22-25) 
Kazuya Nakai as Shouichi Imayoshi 
Kenichi Suzumura as Atsushi Murasakibara 
Kensuke Satou as
Coach Matsumoto(ep 9) 
Hirano(ep 5) 
Taisuke Otsubo 
Kiyohito Yoshikai as
Coach Nakatani(eps 11-13, 21) 
Jinsuke Nakatani(ep 22) 
Murakoshi(ep 6) 
Student(eps 1-2) 
Tsutomu Iwamura 
Kiyotaka Furushima as Tomonori Tsugawa 
Kousuke Toriumi as Kōsuke Wakamatsu 
Maasa Kobayashi as Mitobe's Sister(ep 15) 
Masayuki Shouji as Kiyoshi Miyaji 
Meiko Kawasaki as Izuki's Mother(ep 15) 
Naoko Sugiura as
Female Student(ep 6) 
Maji Burger Clerk(eps 1-2) 
Mitobe's Sister(ep 15) 
Schoolgirl(ep 3) 
Stadium Announcer(6 episodes
eps 16-17, 22-25
)
 
Naoya Nosaka as Tsubaki(eps 6-7) 
Noa Sakai as Elementary School Student(ep 4) 
Nobunaga Shimazaki as Ryo Sakurai 
Noriko Obata as Schoolgirl(ep 3) 
Rei Shimoda as Koganei's Sister(ep 15) 
Shinichiro Miki as
Kagetora Aida(eps 2, 15, 21) 
Narration 
Subaru Kimura as Papa Mbaye Siki 
Takanori Hoshino as Katsunori Harazawa(7 episodes
eps 16-18, 22-25
)
 
Tomoyuki Higuchi as Yoshitaka Moriyama(eps 3-5, 22-25) 
Yoriko Nagata as Female Student(ep 2) 
Yoshihito Sasaki as Hiroshi Kobori(eps 3-5, 23-24) 
Yuuki Hayashi as Ryuuhei Kasuga 
Yūya Murakami as
Doctor(ep 19) 
Kuroda(eps 6-7) 
Okonomiyaki Clerk(ep 14) 
Sakazaki(ep 5) 
Teacher(ep 2) 
Yoshinori Shusa(5 episodes
eps 16, 18, 23-25
)
 
Japanese companies
2nd Key Animation:
AIC PLUS+ (ep 23) 
Anitus Kōbe (4 episodes
eps 13, 16, 24-25
)
 
Art Base Ban (ep 18) 
Art Box (ep 3) 
Big Owl (5 episodes
eps 8, 13, 16, 18, 22
)
 
C-Station (ep 4) 
D-Motion (7 episodes
eps 10, 13-15, 18, 20, 22
)
 
Dogakobo (eps 3, 20) 
FAI (ep 8) 
J&K (ep 18) 
Mouse (5 episodes
eps 1, 3-4, 18, 20
)
 
MSC (eps 15, 17-18) 
Nakamura Production (ep 18) 
Neox (ep 7) 
Oh production (eps 18, 22) 
Production Reed (eps 1, 3) 
RIC (eps 18, 22) 
Seigasha (eps 18, 22) 
SILVER LINK (ep 3) 
Studio Bambino (ep 3) 
Studio Graffiti (5 episodes
eps 10, 15, 18, 24-25
)
 
Studio Hibari (eps 10, 18, 22) 
Studio Mark (eps 13, 18) 
Studio Zain (eps 9, 21) 
SynergySP (eps 10, 18) 
Tezuka Productions (ep 8) 
union CHO (ep 7) 
Wafū Animation (ep 18) 
White Line (ep 19) 
Wombat (7 episodes
eps 1, 4, 10-11, 13, 24-25
)
 
Yuhodo (ep 11) 
Animation Production: Production I.G 
Background Art: Studio Bihou 
Broadcaster:
Animax (2012-05-07) 
BS11 Digital (2012-04-13) 
Mainichi Broadcasting System (2012-04-07) 
Tokyo MX TV (2012-04-10) 
CG Production:
LandQ Studios 
Lapiz 
Color Setting: Run Road (eps 20, 24) 
Digital Paint:
A-Line (ep 14) 
Anitus Kōbe (eps 4, 25) 
Asahi Production (ep 18) 
Assez Finaud Fabric (ep 14) 
BEEP (eps 11, 13, 15) 
Big Owl (4 episodes
eps 8, 15-16, 22
)
 
Cheng Pin Animation (ep 23) 
D-Motion (eps 20, 22) 
DEFA (eps 3, 16, 23) 
FAI (6 episodes
eps 2-4, 6, 9, 13
)
 
J&K (ep 18) 
Jinbun (ep 18) 
Jumondo (ep 18) 
Light Foot (eps 15, 22) 
Production I.G (6 episodes
eps 11, 15, 20, 22, 24-25
)
 
Run Road (ep 20) 
Studio Elle (eps 9, 21) 
Studio Hibari (ep 3) 
Studio Road (4 episodes
eps 11, 14-15, 22
)
 
Studio Targe (eps 6-7, 15) 
Sunshine Corporation (ep 12) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (13 episodes
eps 2-6, 10-11, 13-15, 17, 21, 25
)
 
Toei Animation Philippines (5 episodes
eps 13, 17, 20-21, 25
)
 
Triple A (12 episodes
eps 2, 4, 6, 10-11, 13-15, 17-18, 20, 25
)
 
union CHO (eps 2, 6-7) 
Vega Entertainment (ep 4) 
VISTA (eps 8, 16) 
White Line (eps 12, 19) 
Digital Paint Check:
Run Road (eps 20, 24) 
Studio Road (ep 15) 
Finish Animation Cooperation: union CHO (ep 7) 
Home Page Production: Team Lab 
In-Between Animation:
A-Line (4 episodes
eps 14, 22, 24-25
)
 
acca effe (ep 15) 
AIC (ep 15) 
Anime Spot (ep 20) 
Anitus Kōbe (5 episodes
eps 4, 14, 22, 24-25
)
 
Asahi Production (eps 15, 18) 
BEEP (eps 11, 13, 15) 
Big Owl (eps 15-16, 22) 
C2C (eps 22, 24-25) 
Cheng Pin Animation (ep 23) 
D-Motion (eps 20, 22) 
Dangun Pictures (ep 1) 
David Production (ep 19) 
Diomedea (eps 1, 9, 21-22) 
Dogakobo (ep 15) 
Ekura Animal (ep 15) 
FAI (9 episodes
eps 1-4, 6, 9, 13, 17, 21
)
 
GAINAX (eps 1-2, 4) 
Hadashi Pro (ep 21) 
J&K (ep 18) 
Jinbun (ep 18) 
Jumondo (eps 18, 22) 
MSC (7 episodes
eps 1-2, 4, 17, 22, 24-25
)
 
Mushi Production (eps 24-25) 
P.A. Works (ep 15) 
Production I.G (ep 18) 
Production Reed (ep 4) 
Shinryū (ep 15) 
Snowdrop (ep 1) 
SSC Sapporo Studio (ep 23) 
Studio Comet (ep 13) 
Studio Hibari (ep 3) 
Studio Izena (eps 17, 21) 
Studio Mu (ep 1) 
Studio Pastoral (ep 10) 
Studio Zain (ep 21) 
Sunshine Corporation (eps 12, 23) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (13 episodes
eps 1-6, 10-11, 13-15, 17, 24
)
 
Tatsunoko Production (ep 2) 
Toei Animation Philippines (6 episodes
eps 13, 17, 20, 22, 24-25
)
 
Triple A (13 episodes
eps 2, 4, 6, 10-11, 13-15, 17-18, 20, 24-25
)
 
ufotable (eps 1, 22) 
union CHO (7 episodes
eps 1-2, 4-7, 17
)
 
Vega Entertainment (ep 4) 
VISTA (eps 8, 16) 
White Line (eps 12, 19) 
Xebec (ep 25) 
XEBEC zwei (eps 9, 21) 
Yuhodo (eps 17, 20) 
In-Between Animation Cooperation: union CHO (ep 7) 
Internet Streaming: Bandai Channel (2012-04-08) 
Key Animation:
Animation Planet (ep 18) 
D-Motion (ep 18) 
FAI (ep 18) 
Kureai (ep 23) 
Noin (ep 18) 
Seigasha (ep 18) 
Tokyo Animation Center (ep 18) 
XEBEC zwei (eps 9, 21) 
Music Production: Lantis 
Photography:
Assez Finaud Fabric (eps 3-5) 
Bones Photography Dept. (ep 8) 
Telecom Animation Film (ep 7) 
Photography Cooperation:
Art Box (ep 3) 
Assez Finaud Fabric (eps 1-2, 6-25) 
Nippon Animation (ep 4) 
Studio BACU (ep 4) 
Planning Cooperation: Shonen Jump 
Post Production: Sony PCL 
Production Cooperation:
Advance Shakujii (4 episodes
eps 3, 8, 16, 23
)
 
Artland (ep 18) 
David Production (eps 12, 19) 
Mainichi Broadcasting System 
XEBEC zwei (eps 9, 21) 
Recording Studio: Studio Aoi 
Research Cooperation: Link Tochigi Plex 
Sound Production: Techno Sound 
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll 
English cast
(none)
French cast
French staff
French companies
Broadcaster: J-One (from 19 february 2014) 
Dubbing: WanTake 
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Director: Jefferson Utanes 
Script:
Carol S. Da Silva (ep 7 to 10) 
Jefferson Utanes (15 to 18; 23 to 25; ep 1 to 6) 
Montreal Repuyan 
Shermina Hernan (19 to 22; ep 11 to 14) 
Executive producer: Rissa A. Calinawan (ABS-CBN) 

Channel Head: Ruel Ferrer (Hero) 
Channel Producer: Diana Jean S. Fernandez (Hero) 
Program Acquisitions Head: Evelyn Raymundo (ABS-CBN) 
Program Acquisitions Manager: Rachael Simon (ABS-CBN) 
Supervising Producer: Milette S. Mortiz (ABS-CBN) 
Jet Paz as Tetsuya Kuroko 
Louie Paraboles as Taiga Kagami 

Ely Martin as Teppei Kiyoshi 
Filipina Pamintuan as Riko Aida 
Jefferson Utanes as Ryōta Kise 
maynard llames as Daiki Aomine 
Montreal Repuyan as
Junpei Hyūga 
Shintarō Midorima 

Bernie Malejana as Kōsuke Wakamatsu 
Jefferson Utanes as Narration 
Tagalog companies
Broadcaster:
ABS-CBN 
Hero 
Distributor: Top-Insight BVI 
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil) 
Portuguese cast
(none)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology