Sword Art Online (TV)

Unfortunately, due to abuse, anonymous error reports are no longer accepted. You must login in order to submit an error report.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

 
[ adapted from Sword Art Online (light novel) ]

Related anime:
    Sword Art Online II (TV) (sequel)
    Sword Art Online: Extra Edition (special) (compilation)

Alternative title:
S.A.O 
سورد آرت أونلاين (Arabic) 
ソードアート・オンライン (Japanese) 
刀劍神域 (Chinese (Taiwan)) 
Objectionable content: Significant 
Plot Summary: The players of a virtual reality MMORPG, Sword Art Online, are trapped and fighting for their very lives. After it is announced that the only way to leave the game is by beating it, Kirito—a very powerful swordsman—and his friends take on a quest to free all the minds trapped in Aincrad. 
User Ratings: 3785 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 954 votes (sub:827, dub:92, ?:3, raw:2, edit.dub:1, others:29
16 Spanish subtitled
4 Russian dubbed
3 Portuguese subtitled
1 Tagalog dubbed
1 Turkish subtitled
1 both dub and sub subtitled
1 Vietnamese subtitled
1 French subtitled
1 Polish subtitled
)
 Excellent: 902 votes (sub:749, dub:113, raw:3, ?:2, Eng:1, others:34
19 Spanish subtitled
4 Russian subtitled
4 Portuguese subtitled
2 Italian subtitled
1 French dubbed
1 French subtitled
1 Polish subtitled
1 Arabic subtitled
1 German dubbed
)
 Very good: 601 votes (sub:507, dub:75, ?:1, edit.dub:1, others:17
12 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Czech subtitled
1 Tagalog dubbed
1 Russian dubbed
)
 Good: 350 votes (sub:299, dub:42, edit.dub:1, ?:1, raw:1, others:6
2 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Chinese mandarin subtitled
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 204 votes (sub:184, dub:18, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 103 votes (sub:92, dub:8, raw:1, others:2
1 Russian edited dub
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 107 votes (sub:99, dub:7, ?:1)
 Weak: 106 votes (sub:97, dub:5, raw:2, edit.dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 100 votes (sub:92, dub:4, ?:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
)
 Awful: 109 votes (sub:103, dub:6)
 Worst ever: 249 votes (sub:243, dub:3, raw:1, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
Seen in part or in whole by 5553 users, rank: #114 (of 6016)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.321 (Good+), std. dev.: 3.0105, rank: #1571 (of 6009)
Weighted mean: 7.489 (Good+), rank: #1091 (of 6009) (seen all: 7.54 / seen some: 7.84 / won't finish: 4.22)
Bayesian estimate: 7.489 (Good+), rank: #890 (of 4575)
Running time: 24 minutes per episode 
Number of episodes: 25 
Episode titles: We have 25
Vintage:
2012-07-07 to 2012-12-22 
2013-04-13 (Malaysia, NTV7) 
2013-11-15 (German, Animax Germany) 
2014-01-30 (Italy) 
Release dates: We have 4
Opening Theme:
#1: "crossing field" By LiSA 
#2: "INNOCENCE" by Eir Aoi 
Ending Theme:
#1: "crossing field" By LiSA (eps 1,25) 
#2: "Yume Sekai" (ユメセカイ; "Dream World") by Haruka Tomatsu 
#3: "Overfly" by Luna Haruna (eps 15-24) 
Insert song:
"Akahana no Tonakai" (赤鼻のトナカイ; "Rudolph the Red Nosed Raindeer") by Saori Hayami (ep 3) 
Links: We have 2
News: Show:
Aniplex Panel (Oct 13, 2013)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Sword Art Online - Aincrad Part 1 [Limited Edition w/card] (Blu-Ray 1) 2013-08-13
    Sword Art Online - Aincrad Part 1 [Limited Edition] (Blu-Ray 1) 2013-11-27 (from $89.98)
    Sword Art Online - Aincrad Part 2 [Limited Edition w/card] (Blu-Ray 2) 2013-09-17
    Sword Art Online - Aincrad Part 2 [Limited Edition] (Blu-Ray 2) 2013-11-27 (from $89.98)
    Sword Art Online - Fairy Dance Part 1 [Limited Edition w/card] (Blu-Ray 3) 2013-10-15 (from $89.98)
    Sword Art Online - Fairy Dance Part 1 [Limited Edition] (Blu-Ray 3) 2013-11-27
    Sword Art Online - Fairy Dance Part 2 [Limited Edition w/card] (Blu-Ray 4) 2013-11-19 (from $89.98)
    Sword Art Online - Fairy Dance Part 2 [Limited Edition] (Blu-Ray 4) 2013-11-27
Blu-Ray (Region B)
    Sword Art Online - Vol 1: Aincrad Part 1 [AU] (Blu-Ray 1) 2013-12-04
    Sword Art Online - Vol 1: Aincrad Part 1 [AU] [Limited Edition] (Blu-Ray 1) 2013-12-04
    Sword Art Online - Vol 2: Aincrad Part 2 [AU] (Blu-Ray 2) 2014-01-15
    Sword Art Online - Vol 3: Fairy Dance Part 1 [AU] (Blu-Ray 3) 2014-02-19
    Sword Art Online - Vol 4: Fairy Dance Part 2 [AU] (Blu-Ray 4) 2014-03-10
    Sword Art Online - Part 1 [UK] (Blu-Ray +DVD) 2013-12-16
    Sword Art Online - Part 2 [UK] (Blu-Ray + DVD) 2014-01-27
    Sword Art Online - Part 3 [UK] (Blu-Ray + DVD) 2014-02-24
    Sword Art Online - Part 4 [UK] (Blu-Ray + DVD) 2014-03-31
DVD (Region 1)
    Sword Art Online - Aincrad Part 1 (DVD 1) 2013-08-13 (from $39.98)
    Sword Art Online - Aincrad Part 2 (DVD 2) 2013-09-17 (from $39.98)
    Sword Art Online - Fairy Dance Part 1 (DVD 3) 2013-10-15 (from $39.98)
    Sword Art Online - Fairy Dance Part 2 (DVD 4) 2013-11-19 (from $39.98)
DVD (Region 2)
    Sword Art Online - Part 1 (DVD) 2013-12-16
    Sword Art Online - Part 2 (DVD) 2014-01-27
    Sword Art Online - Part 3 (DVD) 2014-02-24
    Sword Art Online - Part 4 (DVD) 2014-03-31
DVD (Region 4)
    Sword Art Online - Vol 1: Aincrad Part 1 (DVD 1) 2013-12-04
    Sword Art Online - Vol 1: Aincrad Part 1 [Limited Edition] (DVD 1) 2013-12-04
    Sword Art Online - Vol 2: Aincrad Part 2 (DVD 2) 2014-01-15
    Sword Art Online - Vol 3: Fairy Dance Part 1 (DVD 3) 2014-02-19
    Sword Art Online - Vol 4: Fairy Dance Part 2 (DVD 4) 2014-03-10

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tomohiko Ito 
Script:
Munemasa Nakamoto (Seven Days War; eps 2, 9, 15)  (eps 21, 25) 
Naoki Shōji (Seven Days War; ep 9)  (ep 20) 
Shuji Iriyama (Seven Days War; ep 8)  (ep 19) 
Yoshikazu Mukai (Seven Days War; eps 4, 7, 13)  (eps 17, 23) 
Yukie Sugawara (Seven Days War; 5 episodes
eps 1, 3, 11-12, 16
)
  (ep 24) 
Yukito Kizawa (Seven Days War; 5 episodes
eps 1, 5-6, 10, 14
)
  (eps 18, 22) 
Storyboard:
Ei Aoki (OP 2) 
Koichi Kikuta (ep 9) 
Kotaro Tamura (田村耕太郎; ep 21) 
Kotomi Deai (ED 2) 
Masashi Matsumoto (ep 15) 
Morio Asaka (ED 1) 
Pyeon-Gang Ho (ep 19) 
Ryuuta Yanagi (ep 19) 
Takahiro Shikama (eps 2, 13)  (ep 20) 
Takao Abo (ep 16) 
Tamaki Nakatsu (ep 12) 
Tatsuyuki Nagai (ep 22) 
Tensai Okamura (ep 8) 
Tetsuro Araki (ep 23) 
Tomohiko Ito (OP 1; 6 episodes
eps 1-3, 6, 10, 14
)
  (eps 18, 25) 
Toru Takahashi (ep 4)  (ep 24) 
Yoshiyuki Fujiwara (eps 5, 11)  (eps 17, 20) 
Yuzuru Tachikawa (ep 7) 
Episode Director:
Ei Aoki (OP2) 
Hideya Takahashi (ep 10) 
Kazuhisa Ouno (ep 22) 
Kazuma Satō (ep 6) 
Ken'ichi Kuhara (ep 22) 
Koichi Kikuta (ep 9) 
Kotomi Deai (ED2) 
Makoto Hoshino (ep 7)  (ep 20) 
Morio Asaka (ED1) 
Pyeon-Gang Ho (ep 11)  (eps 19, 21) 
Shigetaka Ikeda (eps 15, 23) 
Shinya Watada (ep 4) 
Takahiro Shikama (ep 13)  (ep 20) 
Takayoshi Morimiya (ep 18) 
Tamaki Nakatsu (ep 12) 
Tatsumi Fujii (ep 8) 
Tomohiko Ito (eps 1, 14)  (OP1; eps 24-25) 
Yasuyuki Fuse (ep 5)  (ep 16) 
Yoshiyuki Fujiwara (ep 2)  (ep 17) 
Yuuki Itoh (ep 3) 
Unit Director:
Ei Aoki (OP 2) 
Kotomi Deai (ED 2) 
Morio Asaka (ED 1) 
Tomohiko Ito (OP 1) 
Music: Yuki Kajiura 
Original creator: Reki Kawahara (light novel) 
Original Character Design: abec 
Character Design: Shingo Adachi 
Art Director:
Takayuki Nagashima  (Bamboo) 
Yusuke Takeda  (Bamboo) 
Chief Animation Director:
Shingo Adachi (9 episodes
eps 1-2, 4, 7-17 odd
)
  (eps 19-25 odd) 
Tetsuya Kawakami (8 episodes
eps 3, 5-6, 8-16 even
)
  (eps 18-24 even) 
Animation Director:
Atsushi Saito (eps 7, 15)  (ep 23) 
Chika Kojima (ep 18) 
Hitomi Ochiai (ep 4) 
Hitoshi Miyajima (ep 5) 
Hyun Woo Ju (ep 16) 
Kazuyuki Igai (ep 16) 
Keisuke Kobayashi (ep 9) 
Keisuke Watanabe (ep 11) 
Kento Toya (eps 9, 12, 17)  (ep 23) 
Mai Yoneyama (ep 8) 
Maiko Okada (岡田万依子; ep 18) 
Naoto Nakamura (eps 3, 10)  (eps 19, 24) 
Natsuko Kondou (eps 6, 12) 
Ruriko Watanabe (ep 15) 
Sae Ōba (ep 4) 
Seiko Asai (ep 21) 
Shingo Adachi (OP 1)  (OP2; ED1-2)  (足立真吾; ep 25) 
Sunao Chikaoka (ep 2) 
Takashi Habe (eps 2, 9)  (ep 20) 
Tetsuya Kawakami (ep 1)  (ep 25) 
Tomoya Nishiguchi (ep 12)  (eps 19, 24) 
Yoshiya Yamamoto (ep 18) 
Yousuke Okuda (ep 13)  (eps 20, 24) 
Yuu Yonezawa (eps 14, 22) 
Sound Director: Yoshikazu Iwanami 
Cgi Director: Ryuta Undo 
Director of Photography:
Mutsumi Usuda 
Takeshi Hirooka 
2D Work: Takeshi Hirooka 
2nd Key Animation:
Akino Kojima (eps 17, 19, 22) 
Asuka Hayashi (eps 1, 10, 13) 
Atsuko Saitō (ep 5) 
Ayumi Ōkubo (eps 2-3, 6, 12)  (eps 19, 22, 25) 
Chie Ōtsuki (ep 14) 
Chie Tanaka (eps 23-25) 
Chiyo Imamaki (eps 5, 16) 
Daisuke Ishibashi (石橋大輔; ep 24) 
Eiji Shirai (ep 11) 
Fujio Inose (猪瀬冨士夫; ep 19) 
Fuyumi Toriyama (ep 11) 
Harumi Takagi (ep 24) 
Hikaru Kodama (ep 14) 
Hiroko Seigan (eps 1, 3) 
Hiromi Ariga (ep 19) 
Junichi Fukunaga (ep 5) 
Kaito Senkōji (ep 13)  (eps 22-24) 
Kanako Hayashi (eps 7, 9) 
Kanako Watanabe (渡辺加奈子; ep 18) 
Kaori Henmi (ep 4) 
Kazuhiro Kohara (ep 5) 
Kazuki Kitagawa (ep 24) 
Keiko Motoya (ep 24) 
Ken Itakura (ep 14) 
Kento Kobayashi (ep 16) 
Kento Toya (eps 3, 7)  (戸谷賢人; eps 23, 25) 
Kiyomi Yamashita (ep 17)  (ep 24) 
Kyohei Konishi (ep 16) 
Maimu Matsushima (eps 8, 11)  (ep 21) 
Maki Murakami (ep 9) 
Makiko Miyaoka (ep 16) 
Makoto Iino (ep 19) 
Mami Takino (ep 9) 
Manami Ito (eps 19, 22) 
Mariko Komatsu (ep 17) 
Masami Yamashita (ep 22) 
Masami Yamauchi (ep 7) 
Masanori Itou (ep 19) 
Masashi Ōmura (ep 25) 
Miho Sekimoto (4 episodes
eps 1, 7, 13, 17
)
  (ep 23) 
Mika Kobayashi (ep 4) 
Minami Seki (ep 4) 
Mineko Yagihara (ep 13)  (ep 23) 
Miyuki Kuroki (eps 3, 9, 17) 
Nahoko Kosugi (ep 8) 
Naoko Hayashi (ep 22) 
Naoko Takeichi (ep 2) 
Naoshi Ozawa (eps 9-10) 
Naoto Nakamura (ep 25) 
Narumi Takahashi (ep 24) 
Natsumi Ishizaki (ep 7) 
Natsuo Kawamura (eps 22, 24) 
Noriko Hiramatsu (ep 17)  (ep 21) 
Noriyoshi Sasaki (eps 10, 14) 
Nozomi Goto (OP 2; ep 10) 
Pil Kang Kim (ep 20) 
Rie Harada (ep 4) 
Ryū Nakayama (ep 23) 
Ryuuta Yanagi (ep 3)  (ep 23) 
Sachiko Yajima (ep 8) 
Saki Tanaka (4 episodes
eps 10, 14-15, 17
)
  (ep 22) 
Sanae Takahashi (ep 16) 
Satomi Tamura (ep 8) 
Satomi Yamashita (ep 10) 
Satoshi Noma (eps 7, 9-10, 13)  (eps 23, 25) 
Shigeru Chiba (eps 23-24) 
Shigeyuki Sato (ep 3) 
Shoko Kushibiki (ep 24) 
Shouta Yoshida (吉田将太; eps 22-23) 
Shūhei Handa (ep 8) 
Shunsuke Imanaka (ep 8) 
Shuri Toida (ep 8) 
Sonomi Sugimura (ep 17)  (ep 21) 
Sōta Shigefuji (ep 3)  (eps 23-24) 
Takahiro Inoue (ep 8) 
Takashi Habe (ep 10) 
Takayoshi Hayashi (eps 4, 14-15)  (ep 23) 
Takuya Chanohara (ep 21) 
Tatsuya Miki (ep 13) 
Tetsuya Ishii (ep 13)  (ep 23) 
Tomoko Sato (ep 9) 
Tomomi Kajiki (ep 18) 
Tomomi Kawazuma (eps 2-3, 7, 9)  (ep 20) 
Tomoya Nishiguchi (ep 25) 
Xiao Zhu (ep 8) 
Yasuhiro Tomita (ep 21) 
Yasutetsu Aoki (ep 23) 
Yōko Kubara (eps 3, 6) 
Yoshiaki Iketani (ep 11) 
Yoshitaka Nagata (eps 20, 22) 
Yoshiyuki Fujiwara (ep 7) 
Yosuke Sotoyama (ep 2) 
Yousuke Okuda (eps 24-25) 
Yū Araki (eps 2, 6)  (ep 22) 
Yu Kurihara (ep 3) 
Yu Ogasawara (ep 22) 
Yūichi Fujimaki (ep 10) 
Yuka Sugisaki (ep 10) 
Yumiko Nakamura (eps 1, 3)  (ep 19) 
Yumiko Totsu (ep 10) 
Yūsuke Inoue (ep 17) 
Yusuke Yoshigaki (ep 8) 
Yuta Tsuchiya (ep 1) 
Yūto Kaneko (ep 8) 
Yuu Yonezawa (eps 6, 17) 
Yuujirou Moriyama (森山悠二郎; eps 24-25) 
Yūzō Ogawa (ep 18) 
Action Animation Director:
Ryuuta Yanagi (9 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 11-12, 14-15, 17
)
  (eps 19, 21, 23) 
Takahiro Shikama (7 episodes
eps 2-10 even, 13, 16
)
  (eps 18-24 even) 
Animation producer: Jun Katou 
Art Setting:
Yuuho Taniuchi  (Kusanagi) 
Art Setting Collaboration:
Yoshihiro Ishimoto 
Yoshinori Shiozawa 
Assistant Animation Director:
Atsushi Saito (ep 10) 
Junichi Fukunaga (ep 5) 
Kento Toya (ep 2)  (eps 24-25) 
Kiryou Iwamoto (ep 5) 
Koichi Morishima (ep 16) 
Ruriko Watanabe (ep 19) 
Ryuuta Yanagi (ep 7)  (ep 25) 
Shingo Adachi (ep 7) 
Takashi Habe (ep 24) 
Takeshi Oda (ep 16) 
Tetsuya Kawakami (eps 7, 9-10) 
Tomoya Nishiguchi (ep 9) 
Yuu Yonezawa (ep 10)  (eps 24-25) 
Yuya Takahashi (ep 5) 
Assistant producer: Shōki Niwa 
Background Art:
Akiyo Kudō (Mukuo Studio; ep 21) 
Aya Sakurai (Bamboo; 21 episodes
eps 3-6, 8-16, 18-25
)
 
Chika Hirabuki (Bamboo; 23 episodes
eps 1, 3-16, 18-25
)
 
Eri Mizukami (Bamboo; eps 13-14, 16) 
Harumi Okamoto (Bamboo; eps 4, 8, 13-14) 
Hiroha Yamauchi (Bamboo; eps 1, 3-25) 
Hitomi Haga (Inspired; eps 2, 9) 
Izumi Hirabayashi (Bamboo; 22 episodes
eps 1, 3-8, 10-16, 18-25
)
 
Katsunori Ishida (Mukuo Studio; eps 17, 20-21) 
Kayo Kojio (Bamboo; 13 episodes
eps 1, 13-16, 18-25
)
 
Kei Nakamura (中村圭; Mukuo Studio; eps 17, 20-21) 
Kentaro Onuki (Bamboo; eps 1-16, 18-25) 
Kōsuke Hayashi (Inspired; eps 2, 9) 
Naoya Matsunaga (Bamboo; eps 3-6) 
Natsuko Komatsu (Mukuo Studio; eps 17, 21) 
Natsumi Niima (Inspired; eps 2, 9) 
Shinsuke Kinoshita (Inspired; eps 2-3, 9) 
Shintaro Inoue (Mukuo Studio; ep 17) 
Shōko Ochiai (Bamboo; 12 episodes
eps 1, 10-18, 24-25
)
 
Su Rok Jeong (Bamboo; 4 episodes
eps 3, 11-12, 16
)
 
Takahito Nakane (Mukuo Studio; ep 17) 
Takamasa Mashiki (Bamboo; ep 25) 
Takayo Nishino (Bamboo; eps 16, 21) 
Takayuki Nakata (Bamboo; eps 1-16, 18-25) 
Tomomi Nakajima (Bamboo; 22 episodes
eps 1, 3-13, 15-16, 18-25
)
 
Tsukasa Kakizakai (Bamboo; 13 episodes
eps 1-3, 8, 13-16, 18, 21, 23-25
)
 
Yuki Funao (Inspired; eps 2-3, 9) 
Yūko Shiromizu (Bamboo; 7 episodes
eps 3-4, 13-16, 18
)
 
CG:
Akira Fukuda (10 episodes
eps 1, 3-4, 8, 17-18, 21-23, 25
)
 
Hiroyuki Moriyama (eps 7, 13-14) 
Kaori Sato (11 episodes
eps 3-6, 8, 19, 21-25
)
 
Kazuya Kadoma (6 episodes
eps 1-3, 22-23, 25
)
 
Nao Kudō (5 episodes
eps 19, 21-23, 25
)
 
Ryuta Undo (22 episodes
eps 1-3, 5-14, 16-20, 22-25
)
 
Tōru Fukue (ep 2) 
Yūki Ikeba (ep 1) 
Chief Producer:
Atsuhiro Iwakami 
Nobuhiro Osawa 
Color Check:
Asuka Yokota (7 episodes
eps 3, 9, 13, 17, 20, 23, 25
)
 
Azusa Sasaki (eps 6, 10) 
Chiharu Yoshihara (吉原千春; D-Colors; ep 18) 
Erika Tanaka (ep 8) 
Hideo Kamiya (ep 14) 
Kazuko Nakajima (OP1-2; ED1-2; ep 1) 
Keiko Enomoto (ep 4) 
Mayu Morita (7 episodes
eps 2, 7, 12, 15, 19, 22, 24
)
 
Sakiko Teguramori (eps 5, 16) 
Yuusuke Ishihara (eps 11, 21) 
Color Coordination:
Asuka Yokota (4 episodes
eps 3, 9, 13, 17
)
  (eps 20, 23, 25) 
Azusa Sasaki (eps 6, 10) 
Chiharu Yoshihara (吉原千春; D-Colors; ep 18) 
Erika Tanaka (ep 8) 
Hideo Kamiya (ep 14) 
Kazuko Nakajima (OP 1-2, ED 1-2; ep 1) 
Keiko Enomoto (ep 4) 
Mayu Morita (4 episodes
eps 2, 7, 12, 15
)
  (eps 19, 22, 24) 
Sakiko Teguramori (eps 5, 16) 
Yuusuke Ishihara (ep 11)  (ep 21) 
Color design: Kazuko Nakajima 
Concept Art: Sotaro Hori 
Editing: Shigeru Nishiyama 
Editing Assistant: Yūji Kondō (Real-T) 
Effects: Yasuyuki Konno 
Finish Animation:
Asuka Yokota (6 episodes
eps 1-3, 6, 15, 19
)
 
Ayaka Hirahara (平原彩華; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-10, 13
)
 
Haruka Aoyama (ep 5) 
Hideo Kamiya (eps 7, 14) 
Hiromi Mitome (Wish; ep 8) 
Hitomi Yamase (Wish; ep 8) 
Kanako Tajiri (Wish; ep 8) 
Kaori Takai (ep 3) 
Kasumi Hoshi (ep 5) 
Maika Sakurai (eps 5, 16) 
Manami Murata (Wish; ep 8) 
Mayu Morita (6 episodes
eps 1, 3, 6, 20, 23, 25
)
 
Miho Saito (齋藤美帆; ep 5) 
Miyuki Yoshioka (ep 21) 
Shūrin Kojima (eps 5, 16) 
Takeshi Kurihara (eps 5, 16) 
Tomomi Muta (Wish; ep 8) 
Tsugumi Arima (eps 5, 16) 
Yoko Chiba (Wish; ep 8) 
Yukari Kunou (Wish; ep 8) 
Yukiko Tadano (ep 4) 
Yuu Takahashi (高橋祐; Wish; ep 8) 
Yuusuke Ishihara (eps 11, 21) 
Finish Check:
Asuka Yokota (4 episodes
eps 3, 9, 13, 17
)
 
Azusa Sasaki (eps 6, 10) 
Erika Tanaka (ep 8) 
Hideo Kamiya (ep 14) 
Kazuko Nakajima (OP 1-2, ED 1-2; ep 1) 
Keiko Enomoto (ep 4) 
Mayu Morita (4 episodes
eps 2, 7, 12, 15
)
 
Sakiko Teguramori (eps 5, 16) 
Yuusuke Ishihara (ep 11) 
Finish Management: Yuu Takahashi (ep 8) 
Font Design: Satoshi Watsuji 
In-Between Animation:
Airi Sugano (ep 4) 
Akihiro Nagae (9 episodes
eps 6, 9-10, 13, 15, 19-20, 23, 25
)
 
Akiko Sugizono (8 episodes
eps 1-3, 7, 12, 17, 22, 24
)
 
Ayana Nishino (eps 5, 16) 
Chizuru Muramatsu (9 episodes
eps 1-3, 7, 12, 17, 20, 22, 24
)
 
Daisei Kudō (ep 18) 
Emi Mochizuki (Wish; ep 8) 
Haruka Itou (Liden Films; ep 21) 
Hiroyuki Kondou (ep 18) 
Jikō Abe (Liden Films; eps 11, 21) 
Jun Ayase (ep 18) 
Kaori Hashimoto (ep 5) 
Kaori Ishii (ep 5) 
Kei Masaki (9 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-10, 13, 15
)
 
Ken Endō (Liden Films; ep 21) 
Kenichi Matsuura (ep 18) 
Kento Kobayashi (eps 5, 16) 
Kōji Togashi (ep 4) 
Kyohei Konishi (eps 5, 16) 
Makiko Miyaoka (eps 5, 16) 
Mamiko Sekiya (関谷真実子; Liden Films; ep 21) 
Mao Yumoto (Wish; ep 8) 
Masashi Nishida (Wish; ep 8) 
Masayo Tamaki (Liden Films; eps 11, 21) 
Mayu Inoue (ep 4) 
Mayuko Yamamoto (Wish; ep 8) 
Megumi Masaoka (4 episodes
eps 2, 9, 13, 23
)
 
Minami Murayama (7 episodes
eps 7, 12, 17, 19-20, 22, 24
)
 
Minami Nakamura (ep 17) 
Misato Nonaka (ep 18) 
Nana Hashiguchi (Liden Films; ep 21) 
Natsuko Sadamoto (Wish; ep 8) 
Nozomu Ichijo (Wish; ep 8) 
Rina Iwamoto (8 episodes
eps 2, 6-7, 12, 17, 20, 22, 24
)
 
Risa Takai (ep 11) 
Sanae Takahashi (eps 5, 16) 
Saori Tomita (eps 1, 25) 
Saori Yonezawa (8 episodes
eps 6-7, 12, 17, 19-20, 22, 24
)
 
Satomi Tabuchi (8 episodes
eps 1-3, 7, 12, 17, 20, 22
)
 
Takehiro Kishimoto (Wish; ep 8) 
Toshiya Kawano (Liden Films; ep 21) 
Yūji Nakano (8 episodes
eps 6, 9-10, 13, 19-20, 23, 25
)
 
Yuka Chōmei (ep 11) 
Yūka Kōshi (10 episodes
eps 6, 9-10, 13-15, 19-20, 23, 25
)
 
Yukiko Busa (Wish; ep 8) 
Yuko Fuji (14 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-10, 13-15, 19-20, 23, 25
)
 
Yuri Arima (9 episodes
eps 1-2, 6, 10, 15, 20, 22-23, 25
)
 
Yurino Nakamura (ep 4) 
Yūzō Ogawa (ep 18) 
In-Between Check:
Hiroyuki Saitou (ep 14) 
Kaori Hashimoto (eps 5, 16) 
Mamiko Sekiya (ep 11) 
Masashi Nishida (ep 8) 
Megumi Masaoka (OP 1; 4 episodes
eps 1, 6, 10, 15
)
  (正岡めぐみ; ED2; eps 20, 25) 
Minami Seki (ep 4) 
Saori Tomita (OP 2, ED 1; 4 episodes
eps 2, 7, 12, 17
)
  (eps 22, 24) 
Toshiya Kawano (ep 11) 
Yuka Chōmei (ep 21) 
Yuka Sugisaki (ep 18) 
Yukiko Busa (ep 8) 
Yuri Arima (eps 3, 9, 13)  (eps 19, 23) 
In-Between Check Assistant: Megumi Masaoka (ep 3) 
In-Between Management: Yuu Takahashi (ep 8) 
Insert Song Composition: Johnny Marks (ep 3) 
Insert Song Performance: Saori Hayami (ep 3) 
Key Animation:
Aika Kawasaki (eps 6, 8)  (ep 25) 
Akane Imada (ep 1) 
Akiko Kawazoe (ep 10) 
Akiko Kumada (ep 12) 
Akio Uchino (ep 4) 
Akira Amemiya (ep 8) 
Akira Hamaguchi (ep 10) 
Asuka Hayashi (ep 8) 
Atsuko Saitō (ep 16) 
Atsushi Kasano (ep 14) 
Atsushi Katou (ep 18) 
Atsushi Saito (OP 2; eps 1, 3, 7, 9)  (eps 23, 25) 
Aya Nagumo (ep 8) 
Aya Yamaguchi (ep 16) 
Ayu Tanaka (ep 5) 
Ayumi Nishibata (ep 20) 
Ayumi Ōkubo (eps 10, 15) 
Ayumi Yamada (ED2) 
Azuma Sugawara (eps 5, 16) 
Bomin Kim (ep 17) 
Byung-Kil Yang (eps 19, 24) 
Chang Pyo Hong (ep 5) 
Chiaki Furuzumi (eps 2, 12) 
Chinami Kudou (ep 24) 
Daiki Matsuura (ep 9) 
Daisuke Agata (ep 18) 
Daisuke Takemoto (eps 11, 17)  (ep 22) 
Eddie Mehong (ep 11) 
Emiko Momose (ep 14) 
Eri Fujii (ep 12) 
Eri Ishikawa (ep 11)  (ep 21) 
Etsushi Mori (ep 24) 
Fumiyuki Uehara (ep 2) 
Futoshi Higashide (ep 8) 
Gakushi Maeda (ep 4) 
Harumi Takagi (OP 1) 
Hikaru Suzuki (ep 5) 
Hirofumi Okita (ep 24) 
Hirofumi Yamashita (ep 24) 
Hiromi Ariga (eps 2, 6, 12) 
Hiromi Sakamoto (ep 22) 
Hiroshi Kosuga (ep 4) 
Hiroshi Tatezaki (ep 4) 
Hiroshi Tomioka (ep 2) 
Hiroto Yokote (ep 16)  (ep 18) 
Hirotoshi Arai (eps 10-11)  (eps 22, 25) 
Hiroya Kamakura (ep 24) 
Hiroyuki Ohkaji (ep 15) 
Hiroyuki Shimizu (ep 15) 
Hisafumi Nakahara (ep 14) 
Hisako Shimozuma (ep 21) 
Hisashi Samejima (ep 22) 
Hisatoshi Motoki (ep 4) 
Hitoshi Miyajima (ep 5) 
Hyeong-In Park (ep 19) 
Hyun Woo Ju (ep 5) 
Ietaka Son (ep 8) 
Ikuo Yoshida (ep 21) 
Isamu Suzuki (ep 9) 
Isao Hayashi (ep 2) 
Jimmy Stone (ep 14) 
Jun Arai (ep 2) 
Jun Fujiwara (ep 11) 
Jung-Duk Seo (ep 5) 
Junichi Takadate (ep 19)  (ep 23) 
Junko Yoshigai (ep 16) 
Kaito Senkōji (ep 6) 
Kana Harufuji (ep 8) 
Kana Miyai (ep 1) 
Kanako Ōyabu (ep 17) 
Kanako Ueda (eps 2, 12) 
Kaori Oka (ep 16)  (ep 24) 
Kaori Saito (ep 15) 
Kaoru Sekiya (ep 15) 
Katsuhiro Shimizu (ep 4) 
Katsunori Kikuchi (ep 21) 
Kazuhiro Miwa (三輪和弘; ep 23) 
Kazuhiro Ono (ep 4) 
Kazuki Kitagawa (ep 21) 
Kazuya Nakanishi (ep 21) 
Kazuyuki Igai (ep 22) 
Keiichi Ishida (ep 13)  (石田慶一; ep 20) 
Keiichi Sugiura (ep 18) 
Keiko Imasato (eps 4, 11)  (ep 21) 
Keiko Motoya (ep 22) 
Keisuke Kobayashi (OP 1; eps 1, 3) 
Keisuke Watanabe (eps 6, 11) 
Keita Matsumoto (ep 8) 
Keizou Ichikawa (ep 14) 
Kenji Uchinou (ep 24) 
Kenta Mimuro (ep 2) 
Kentarō Kikuchi (ep 17) 
Kento Toya (OP 1-2; eps 1, 3, 6, 9)  (ED2; ep 23) 
Kimiharu Obata (ep 15) 
Koichi Kikuta (ep 9) 
Koichi Morishima (ep 16) 
Konomi Noguchi (野口 木の実; ep 22) 
Kouta Michishita (ep 3) 
Kozue Horanai (eps 4, 12)  (eps 19, 24) 
Kumiko Kawashima (ep 21) 
Kunihiko Kimura (ep 21) 
Kyoko Kotani (eps 6, 15)  (ep 25) 
Kyoko Sugiyama (ep 15) 
Maki Murakami (ep 8) 
Makoto Iino (eps 11, 15)  (ep 21) 
Mamiko Nakanishi (ep 24) 
Manabu Fukazawa (ep 17) 
Manabu Shioda (eps 11, 14) 
Mariko Aoki (ep 20) 
Masafumi Yamamoto (eps 4, 14) 
Masahiko Matsuo (ep 20) 
Masahiko Ozawa (ep 9) 
Masahiro Furihata (ep 19) 
Masashi Ōmura (eps 6, 13)  (eps 20, 22) 
Masaya Sekizaki (ep 23) 
Masayoshi Tanaka (ep 24) 
Masayuki Fujita (ep 21) 
Masayuki Furuhata (ep 18) 
Mayuko Kato (ep 15) 
Mayumi Hidaka (ep 18) 
Mayumi Nakamura (ep 10) 
Megumi Kouno (ep 8) 
Michihiro Kosaka (ep 11) 
Michinori Shiga (ep 21) 
Michiyuki Nōjō (能條理行; ep 23) 
Mie Inoue (井上美枝子; ep 19) 
Mieko Kamiyama (eps 2, 12) 
Miho Sekimoto (eps 19, 23) 
Mika Saitou (ep 9)  (ep 20) 
Mika Tomiya (ep 8) 
Mina Ozawa (ep 3) 
Mineko Yagihara (ep 24) 
Mio Inoguchi (eps 2-3, 12)  (eps 19, 25) 
Mitsue Mori (ep 9) 
Mitsuo Tano (ep 4) 
Mitsuru Ishihara (ep 25) 
Miyuki Kuroki (eps 1, 13)  (ep 20) 
Miyuki Nakayama (ep 11)  (ep 21) 
Momoko Nagakawa (ep 8) 
Motohiro Taniguchi (ep 9) 
Motonobu Hori (ep 13) 
Naho Kozono (ep 20) 
Naohiro Ōsugi (ED2) 
Naoki Hiramura (ep 8) 
Naoko Hayashi (ep 18) 
Naoshi Ozawa (ep 15) 
Naoto Abe (ep 3) 
Naoto Nakamura (OP 1-2) 
Naru Homura (eps 22-23, 25) 
Naruhito Sekikawa (eps 7, 15)  (ep 23) 
Natsuki Yokoyama (ep 8) 
Natsuko Kondou (OP 1, all for ED 1; ep 6)  (ep 25) 
Natsuko Takeuchi (ep 12) 
Natsumi Ishizaki (ep 2)  (eps 19, 24-25) 
Nobuhiro Arai (ep 7) 
Nobutaka Masuda (ep 11)  (増田信孝; ep 21) 
Nobuyuki Yoshihama (ep 2) 
Noriko Teshima (ep 3) 
Nozomi Goto (OP2; ep 23) 
Nozomi Sakamoto (ep 1) 
Nozomu Abe (OP 2) 
Pil Kang Kim (ep 19) 
Rie Omori (ep 24) 
Ruriko Watanabe (eps 10, 15)  (ep 23) 
Ryo Komori (ep 18) 
Ryotarou Akao (ep 18) 
Ryou Kodama (eps 4, 15) 
Ryouichi Nakano (ep 8) 
Ryū Nakayama (ep 2) 
Ryuuta Yanagi (OP 1; eps 1, 9)  (eps 19, 23, 25) 
San Kim (ep 5) 
Saori Sakiguchi (ep 16) 
Satoshi Harayama (ep 24) 
Satoshi Kitahara (ep 4) 
Satoshi Noma (ep 17)  (eps 20, 23) 
Sayaka Tokunaga (ep 9) 
Sayumi Yokoyama (ep 5) 
Seiko Asai (eps 21, 25) 
Shigeru Chiba (OP 1-2; eps 7, 9-10, 17)  (4 episodes
eps 20, 22-23, 25
)
 
Shigeyuki Sato (ep 3)  (ep 20) 
Shiho Tamai (ep 5) 
Shingo Nakamura (ep 9)  (中村慎吾; ep 20) 
Shinichiro Minami (ep 14) 
Shinji Nagata (OP 2; ep 13)  (eps 20, 23) 
Shinobu Nishiyama (ep 17) 
Shinobu Ohkochi (ep 8) 
Shinya Itō (ep 18) 
Shinya Yamada (eps 5, 16) 
Shōta Iwasaki (OP 2; ep 8) 
Shōta Sannomiya (eps 3, 8) 
Shōzō Yamada (ep 10)  (ep 20) 
Shunsuke Imanaka (ep 11) 
Shunsuke Masuda (eps 9, 17) 
Shunsuke Nakashige (ep 23) 
Shuuji Sakamoto (ep 20) 
Sinomin (ep 13) 
Sonomi Sugimura (ep 11) 
Sōta Shigefuji (eps 9, 17)  (eps 20, 22, 25) 
Takafumi Hino (ep 10) 
Takahiko Yoshida (OP 2) 
Takahiro Arai (eps 2, 12)  (ep 19) 
Takahiro Chiba (ep 14) 
Takahiro Kuroishi (ep 3) 
Takahiro Shikama (OP 1; eps 2, 13)  (eps 20, 22, 25) 
Takashi Habe (OP 1; eps 1, 9)  (ep 25) 
Takashi Igari (ep 24) 
Takashi Shiokawa (ep 8) 
Takeshi Miyamoto (宮本武; ep 23) 
Takeshi Ninomiya (7 episodes
eps 1-3, 10, 12, 15, 17
)
  (ep 22) 
Takuya Kawai (ep 3) 
Takuya Saito (ep 1) 
Tatsuro Nagai (ep 14) 
Tatsuya Miki (eps 22-23) 
Tatsuyuki Maeda (ep 17)  (eps 20, 25) 
Terutaka Echigo (ep 11) 
Tetsurou Yamada (山田哲朗; ep 18) 
Tetsuya Ishii (eps 1, 6)  (ep 23) 
Tetsuya Kawakami (OP 1-2; ep 1)  (eps 23, 25) 
Tetsuya Masuda (増田哲也; ep 24) 
Tetsuya Sato (eps 10, 14) 
Tetsuya Takeuchi (OP 2) 
Tetsuya Wakano (eps 2, 9) 
Tomoaki Sakiyama (ep 24) 
Tomoaki Takase (ED2) 
Tomoko Hamanaka (eps 5, 16) 
Tomoko Sudo (ep 12) 
Tomoko Sugimoto (ep 4) 
Tomomi Kawazuma (eps 1, 13, 17)  (ep 23) 
Tomomi Yabuki (ep 8) 
Tomoya Nishiguchi (OP 1-2; 5 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9
)
  (ep 20)  (ep 19) 
Tomoyuki Munehiro (ep 21) 
Toshifumi Akai (ep 2) 
Toshiko Inada (ep 12) 
Toshiyuki Kono (ep 11) 
Tsuyoshi Matsuda (ep 14) 
Yasunori Ota (ep 4) 
Yasuo Shimada (ep 19) 
Yasushi Shingou (ep 24) 
Yasuyuki Kai (ep 15) 
Yōko Fukushima (ep 17)  (ep 23) 
Yōko Kubara (4 episodes
eps 9-10, 12, 17
)
  (4 episodes
eps 20, 22-23, 25
)
 
Yōko Tanabe (ep 16) 
Yooichi Shimizu (eps 2, 12)  (ep 19) 
Yoshifumi Nakamura (ep 24) 
Yoshiko Nakajima (ep 18) 
Yoshimi Tachiki (OP2) 
Yoshiyuki Fujiwara (eps 2, 6) 
Youichi Ohnishi (ep 15) 
Yousuke Okuda (OP 1; eps 7, 10) 
Yū Araki (ep 10)  (ep 20) 
Yu Kurihara (eps 12, 17)  (ep 23) 
Yui Ushio (eps 20, 25) 
Yūji Kashii (ep 19) 
Yuji Miyashita (eps 8-9)  (ep 25) 
Yuka Koiso (ep 11) 
Yuka Sugisaki (ep 18) 
Yukari Takeuchi (eps 19, 24) 
Yukari Watanabe (ep 24) 
Yuki Kinoshita (ep 15) 
Yuki Nakajima (ep 20) 
Yukihiro Kobayashi (小林之浩; ep 18) 
Yukiko Aikei (ep 25) 
Yuko Yamamoto (eps 2, 17) 
Yumi Shimojō (ep 5) 
Yumiko Nakamura (OP 1; 5 episodes
eps 2, 6, 9, 13, 17
)
 
Yūtarō Maruyama (ep 2) 
Yuu Yamashita (OP 2) 
Yuu Yonezawa (OP 1; 4 episodes
eps 1, 7, 10, 14
)
  (eps 19, 22) 
Yuujirou Moriyama (4 episodes
eps 1, 6, 13, 17
)
  (森山 悠二郎; ep 22) 
Yuuki Nakano (ep 5) 
Yuuko Fujii (ep 18) 
Yuya Kumatani (ep 11)  (熊谷裕也; ep 21) 
License Manager:
Misato Aoki (eps 1-6)  (GENCO) 
Muneyuki Kanbe (GENCO) 
Main Animator: Atsushi Saito 
Monster Design: Ryuuta Yanagi 
Music producer: Yasunori Mori (Space Craft Produce) 
Original Illustration: abec 
Photography:
Keisuke Taguchi (Asterism; eps 1-25) 
Ryōsuke Shibuya (Asterism; ep 1) 
Shō Matsumoto (Asterism; eps 2-25) 
Shōhei Ogawa (Asterism; eps 19-25) 
Takahiro Kita (喜多隆宏; Asterism; eps 1-25) 
Yuri Kawada (Asterism; eps 1-25) 
Photography Cooperation: Eiji Tsuchida (ep 8) 
Production Advancement:
Akinori Ōyama (ep 4) 
Atsushi Kaneko (OP 1; eps 3, 9)  (金子敦史; eps 20, 25) 
Kōdai Enokido (ep 15) 
Kousuke Suzuki (OP 2, ED 1; eps 1, 6, 13)  (ep 23) 
Megumi Tanaka (ED 2; eps 2, 12)  (ep 19) 
Ryōsuke Yamada (ep 5) 
Shōta Fujii (OP 1; eps 7, 17)  (eps 22, 24) 
Shōta Nakamura (ep 14) 
Takuya Ono (ep 16) 
Tomohiro Asao (ep 22) 
Tomohito Araie (ep 11)  (ep 21) 
Tomoya Mitsuda (OP 2)  (ep 24) 
Toyo Shōji (ep 11) 
Yasunari Asanuma (ep 18) 
Yoshihiro Miyajima (ep 8) 
Yoshinobu Iwamoto (eps 10, 15) 
Production Business: Yoshiko Kitamura 
Production Business Manager: Keiko Ishikawa 
Production Cooperation:
Atsushi Wada 
Naokichirō Yamamoto 
Shigenobu Satō (Quaras) 
Yōko Koyama 
Production Desk: Jōji Kiyota 
Production Generalization:
Naoko Koyama 
Ryūsuke Watanabe 
Production Supervision:
Masuo Ueda 
Tomonori Ochikoshi 
Publicity Producer: Kenta Suzuki 
Recording: Shuuji Imai 
Recording Adjustment: Shuuji Imai 
Recording Assistant: Yūichi Morita 
Sales Promotion: Wataru Onoki 
Setting Collaboration:
Satoshi Hirayae 
Takashi Mutō 
Sound Effects: Yasuyuki Konno 
Sound Effects Assistant: Masao Nakajima 
Sound Production Manager: Eisuke Imanishi 
Sponsor Background Illustration:
abec (ep 25) 
Ayato Sasakura (ep 18) 
bb Kuroda (ep 13) 
Buriki (ep 6) 
CHAN×CO (ep 11) 
Eri Takenashi (ep 23) 
HIMA (ep 12) 
Hiro Kanzaki (ep 21) 
Hiroyuki Aigamo (ep 10) 
Kana Ishida (ep 9) 
KEI (ep 16) 
Kouhaku Kuroboshi (ep 8) 
Masayoshi Tanaka (ep 24) 
Minamijūjisei (ep 19) 
Noizi Ito (ep 5) 
Shingo Adachi (ep 1) 
Shiromizakana (ep 14) 
Tarō Amagai (ep 17) 
Tatsuya Kurusu (ep 7) 
Tetsuya Kawakami (ep 3) 
Tsubasa Hazuki (ep 4) 
Yasu (ep 15) 
Yousuke Kabashima (ep 22) 
Yukiko Aikei (ep 20) 
Yuugen (ep 2) 
Sub-Character Design: Tetsuya Kawakami 
System Management: Masayoshi Yoshioka 
Theme Song Arrangement:
Furukawa Takahiro (ED) 
Kayo Shimokawa (OP2) 
Ryosuke Shigenaga (OP2) 
Saku (ED3) 
Toku (OP) 
Theme Song Collaboration:
Keiichi Sotomura 
Shinji Yamauchi 
Theme Song Composition:
Kengo Minamida (ED) 
Ryosuke Shigenaga (OP2) 
Saku (ED3) 
Shou Watanabe (OP) 
Theme Song Lyrics:
Eir Aoi (OP2) 
Ryosuke Shigenaga (OP2) 
Saku (ED3) 
Shin Furuya (ED) 
Shou Watanabe (OP) 
Theme Song Performance:
Eir Aoi (OP #2) 
Haruka Tomatsu (ED) 
Luna Haruna (ED3) 
Risa Oribe (OP/ED1) 
Video Editing:
Hideki Takemura 
Motohiko Abe 
Web Production:
Kōji Uetsuji 
Yūko Ogishima 
Haruka Tomatsu as Asuna 
Kanae Itō as Yui 
Kouichi Yamadera as Akihiko Kayaba 
Yoshitsugu Matsuoka as Kirito 

Ayahi Takagaki as Lisbeth/Rika Shinozaki(5 episodes
eps 1, 7, 9, 14, 25
)
 
Ayana Taketatsu as Leafa/Suguha Kirigaya(eps 1, 15-25) 
Hiroaki Hirata as Klein 
Hiroki Yasumoto as Agil/Andrew Gilbert Mills(8 episodes
eps 2, 5, 8-9, 13-14, 16, 25
)
  (8 episodes
eps 2, 5, 8-9, 13-14, 16, 25
)
 
Rina Hidaka as Silica 
Saori Hayami as Sachi 
Takehito Koyasu as Nobuyuki Sugō/Oberon(7 episodes
eps 15-18, 21, 24-25
)
 
Toru Ohkawa as Heathcliff(eps 9-11, 13-14) 

Arisa Nishiguchi as Moderator(ep 1) 
Atsushi Tamaru as Player(ep 2) 
Aya Endo as Midori Kirigaya (Kirito's mother) 
Ayumu Murase as Recon/Shin'ichi Nagata(eps 16-19, 23) 
Chiwa Saito as Alicia(eps 20, 23) 
Daichi Endō as Stone Statue(ep 22) 
Daisuke Matsumoto as Army Soldier(ep 11) 
Daisuke Motohashi as Salamander(ep 19) 
Eiichirō Tokumoto as Army Soldier(ep 11) 
Hiroki Gotou as Player(eps 1, 4) 
Hironobu Hatakeyama as Salamander(ep 19) 
Hironori Kondou as
Army Soldier(eps 9, 11) 
Knights of the Blood member(ep 14) 
Player(ep 2) 
Hiroomi Tamaru as
Army Soldier(ep 9) 
Fūrin Kazan member(ep 3) 
Player(eps 1, 14) 
Restaurant Customer(ep 5) 
Swordsman(ep 13) 
Hiroyuki Honda as Player(eps 2, 22) 
Junya Enoki as Reinforcements(ep 23) 
Katsufumi Yachi as Reinforcements(ep 23) 
Kazuhiro Yamaji as Shōzō Yūki(ep 15) 
Kazunari Tanaka as Jeatex(ep 19) 
Kazuya Yamaguchi as Reinforcements(ep 23) 
Ken Narita as Grimlock(ep 6) 
Kenji Akabane as Tetsuo(ep 3) 
Kenta Miyake as Eugene(ep 20) 
Koji Yusa as Kuradeel(eps 8, 10) 
Kōsuke Okamoto as
Player(ep 2) 
Sylph Soldier(ep 23) 
Kouji Takahashi as
Army Soldier(eps 9, 11) 
Cat Sìth(ep 20) 
Fūrin Kazan member(ep 3) 
Onlooker(ep 8) 
Player(ep 14) 
Restaurant Customer(ep 5) 
Salamander(ep 16) 
Swordsman(ep 13) 
Kouta Oshita as
Onlooker(ep 8) 
Player(ep 2) 
Thief(ep 4) 
Kunihiro Maeda as Salamander(ep 19) 
Kyouko Fujii as Sasha(eps 11-12, 25) 
Makoto Takahashi as Reinforcements(ep 23) 
Masashi Ebara as Godfrey(ep 10) 
Masatoshi Kii as
Army Soldier(ep 9) 
Fūrin Kazan member(ep 3) 
Masaya Takatsuka as Stone Statue(ep 22) 
Masayuki Katou as Schmidt(eps 5-6) 
Mayumi Kaneko as System Voice(ep 14) 
Megumi Toyoguchi as Rosaria(ep 4) 
Mitsuaki Madono as Kagemune(eps 16-17, 20) 
Mitsutoshi Shundō as
Swordsman(ep 13) 
Thief(ep 4) 
Naoto Kobayashi as
Knights of the Blood member(ep 14) 
Restaurant Customer(ep 5) 
Salamander(eps 16, 19) 
Swordsman(ep 13) 
Narumi Beppu as Operator(ep 16) 
Nobuaki Kanemitsu as Slug(ep 21) 
Nobuyuki Hiyama as Diabel(ep 2) 
Nozomi Yamamoto as
Announcer(ep 21) 
Yolko(eps 5-6, 25) 
Rina Hidaka as Keiko Ayano(ep 25) 
Ruriko Aoki as Player(ep 22) 
Ryoko Shiraishi as Yuriel(eps 12, 25) 
Ryōta Iwasaki as Reinforcements(ep 23) 
Ryota Ohsaka as Laughing Coffin member(ep 6) 
Satomi Akesaka as Moderator(ep 1) 
Sayuri Yahagi as Sakuya(eps 20, 23) 
Shinya Takahashi as
Player(eps 13, 18) 
Salamander(eps 16-17, 19) 
Thief(ep 4) 
Shiori Izawa as
Argo(ep 3) 
Pina(ep 4) 
Player(eps 1, 8) 
Shiori Mikami as Mina(eps 11-12) 
Shiro Saito as Nishida(ep 13) 
Shizuka Tsuji as Player(ep 5) 
Shō Karino as
Player(ep 2) 
Thief(ep 4) 
Sota Arai as Knights of the Blood member(ep 14) 
Tadanori Date as Salamander(ep 19) 
Takahiro Mizushima as Thinker(eps 12, 25) 
Takahiro Shimada as Player(eps 1, 4) 
Takatsugu Awazu as
Reinforcements(ep 23) 
Thief(ep 4) 
Takuya Eguchi as Ducker(ep 3) 
Takuya Kirimoto as Sigurd(eps 18, 20) 
Tatsuya Takagi as Onlooker(ep 8) 
Tetsu Inada as Corbatz(ep 9) 
Tokuyoshi Kawashima as Kains(eps 5-6, 25) 
Tomo Muranaka as Gin(eps 11-12) 
Tomokazu Seki as Kibaō(ep 2) 
Toshiyuki Toyonaga as Keita(ep 3) 
Tsubasa Yonaga as Sasamaru(ep 3) 
Tsuyoshi Koyama as Laughing Coffin member(ep 6) 
Yukitoshi Kikuchi as Player(ep 1) 
Yûsuke Numata as Slug(ep 21) 
Yuuko Mori as Cain(eps 11-12) 
Japanese companies
2nd Key Animation:
AI (ep 24) 
Animation Planet (eps 19, 23) 
Anime R (ep 14) 
Anime Workshop Basara (eps 22-23) 
Asahi Production (ep 7) 
Asterism (ep 7)  (ep 23) 
Beat Frog (eps 2-3) 
Big Owl (ep 12)  (ep 19) 
Bridge (ep 11) 
C-Station (ep 18) 
CL Corporation (ep 15)  (eps 19-20, 24) 
CLC (ep 12) 
D-Motion (ep 24) 
David Production (ep 3) 
Dogakobo (ep 17)  (ep 19) 
Dream Force (ep 1) 
FAI International (eps 11-12) 
Ginga-ya (銀河屋; ep 23) 
HEBARAKI (ep 4) 
I&S (ep 11) 
ingresA (ep 2) 
Jumondo (ep 11) 
LIDEN FILMS (eps 19, 24) 
M.S.C. (ep 9) 
Mouse (eps 11-12) 
MSC (ep 23) 
Nakamura Production (eps 11, 16-17) 
Oh! Production (ep 11) 
P.A. Works (ep 20) 
Production Reed (ep 11) 
RIC (ep 1) 
Rising Force (eps 7, 17)  (eps 19, 24) 
Rocket Vision (ep 11) 
Sakura Create (ep 24) 
Seigasha (eps 18, 21) 
SILVER LINK (ep 17)  (ep 24) 
Studio A.P.P.P. (ep 22) 
Studio Cockpit (eps 2, 12) 
Studio Elle (ep 23) 
Studio Gash (ep 17) 
Studio Graffiti (ep 10) 
Studio Hibari (eps 1-2, 6-7, 9)  (eps 19, 23-25) 
Studio Izena (ep 15)  (5 episodes
eps 19-20, 23-25
)
 
Studio Liberty (eps 7, 9)  (eps 19-20) 
Studio Live (eps 1-3, 7, 9)  (ep 20) 
Studio Wanpack (eps 1, 6, 12) 
Sunrise (eps 24-25) 
Sunshine Corporation (eps 19, 21) 
SynergySP (ep 18) 
Tatsunoko Production (タツノコプロ; ep 23) 
TNK (ep 18) 
Triple A (eps 5, 16) 
TYO Animations (ep 24) 
Xebec (ep 7) 
XEBEC zwei (ep 6) 
Animation Production: A-1 Pictures 
Art Setting: Kusanagi 
Background Art:
Bamboo 
Inspired (eps 2-3, 9) 
Mukuo Studio (eps 17, 20-21) 
Color Check: D-COLORS (ep 18) 
Color Coordination: D-COLORS (ep 18) 
Editing Assistance: REAL-T 
Finish Animation:
A-1 Pictures  (eps 2, 12) 
AI  (eps 3, 9, 23-24) 
Artemis  (4 episodes
eps 1, 6, 13, 24
)
 
Beat Frog  (ep 1) 
BEEP (eps 15, 21) 
Big Owl (ep 12) 
Bird  (12 episodes
eps 1-3, 7, 9, 13, 17, 19-20, 22-24
)
 
CL Corporation (6 episodes
eps 15, 19, 22-25
)
 
CLC (ep 12) 
Core (ep 18) 
D-COLORS  (17 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-10, 12-14, 18-20, 22-25
)
 
DEFA (ep 10) 
E-cho 
Echo Animation (ep 4) 
Enterbrain (ep 18) 
FAI International  (6 episodes
eps 2-3, 6-7, 9, 12
)
 
Fan Out 
Fanout (8 episodes
eps 6, 10, 12, 17-19, 22-23
)
 
Hayashi KK (ep 18) 
Jinbun  (ep 4) 
Jumondo  (ep 4) 
LIDEN FILMS  (ep 3) 
Light Foot (ep 15) 
Media Crew Japan (ep 7) 
PEACE (ep 23) 
R.I.C 
RIC (8 episodes
eps 2, 11-12, 14, 17, 21-23
)
 
Rising Force  (ep 7) 
Shinryū (eps 2, 12, 18) 
Shinryuu 
SILVER LINK  (5 episodes
eps 3, 6, 17, 20, 22
)
 
Spice Co. (ep 13) 
Studio Elle  (8 episodes
eps 1-2, 11-13, 18-19, 21
)
 
Studio Road  (eps 1-2, 7, 17) 
Studio Targe (eps 3, 7, 9, 24) 
Taj Studios Inc. 
Triple A  (20 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-13, 15, 17-25
)
 
VISTA (eps 24-25) 
Wish  (ep 8) 
Xebec  (eps 2, 7) 
In-Between Animation:
AI (eps 3, 9, 23-24) 
Albion (ep 17) 
Angle (ep 2) 
Anime R (eps 11, 14) 
Anime Spot (ep 3) 
Artland (ep 2) 
asread (5 episodes
eps 3, 9-10, 14, 17
)
 
BEEP (ep 15) 
Big Owl (ep 12) 
CL Corporation (7 episodes
eps 14-15, 19, 22-25
)
 
CLC (ep 12) 
CONNECT (eps 17, 22) 
Core (ep 18) 
David Production (ep 17) 
Diomedea (eps 17, 22, 24) 
Echo Animation (ep 4) 
Ekura Animal (ep 2) 
Enterbrain (ep 18) 
FAI International (11 episodes
eps 1-3, 6-7, 9, 12-14, 17, 20
)
 
Fanout (8 episodes
eps 6, 10, 12, 17-19, 22-23
)
 
Hayashi KK (ep 18) 
ingresA (10 episodes
eps 2, 7, 11, 13-14, 19, 22-25
)
 
Jinbun (ep 4) 
Jumondo (eps 2, 4) 
LIDEN FILMS (ep 21) 
MSC (eps 1-3) 
Mushi Production (ep 1) 
Oh! Production (ep 2) 
Oriental Light and Magic (ep 12) 
P.A. Works (ep 9) 
PEACE (ep 23) 
Production Reed (eps 21-22, 24) 
Project No.9 (ep 11) 
RIC (8 episodes
eps 2, 11-12, 14, 17, 21-23
)
 
Rising Force (eps 7, 17) 
Shinryū (4 episodes
eps 2, 12, 14, 18
)
 
SILVER LINK (ep 22) 
SSC (ep 14) 
Studio A.P.P.P. (ep 22) 
Studio Cockpit (ep 11) 
Studio Comet (ep 6) 
Studio Cosmo (ep 22) 
Studio DEEN (ep 17) 
Studio Gash (eps 14, 22) 
Studio Gimlet (ep 11) 
Studio Hibari (ep 1) 
Studio Live (eps 1-3) 
Studio Mark (eps 1-2) 
Studio Mu (eps 11, 21) 
Studio Takuranke (ep 22) 
Studio Wanpack (ep 11) 
Sunrise (eps 22, 24) 
Sunshine Corporation (ep 10) 
Tatsunoko Production (ep 22) 
The Answer Studio Co., Ltd. (ep 21) 
Triple A (18 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10, 12-13, 15, 17-20, 22-25
)
 
TYO Animations (ep 1) 
ufotable (ep 7) 
VISTA (eps 24-25) 
Wish (ep 8) 
Xebec (ep 7) 
In-Between Cooperation: Anitus Kōbe (ep 8) 
Key Animation:
AI (ep 18) 
HEBARAKI (ep 4) 
Noin (ep 18) 
Studio Bambino (ep 19) 
Studio Wanpack (ep 19) 
License Management: GENCO 
Music Collaboration:
MusicRay'n 
SME Records 
Music Production:
Aniplex 
Space Craft Produce 
Photography: Asterism (eps 1-25) 
Production Cooperation:
asread (ep 18) 
Beat Frog (ep 4) 
C2C (eps 5, 16) 
LIDEN FILMS (ep 11)  (ep 21) 
Quaras 
Trigger (ep 8) 
Project Generalisation: GENCO 
Recording Studio: Three S Studio 
Script: Seven Days War (eps 1-16) 
Sound Production: Dax Production 
Sound Work Assistance: Tokyo Animator Gakuin 
Title Logo Design: metamo 
Video Editing Studio: Sony PCL Kōenji Studio 
English cast
English staff
Executive producer: Hideki 'Henry' Goto 
Assistant producer: Mio Moroe 
Casting Director: Mami Okada 
International Licensing: Yosuke Kodaka 
Marketing/Promotion: Emmanuel Rivera 
Production Assistant: Samantha Duncan 
Production Coordination: Jermaine Gill 
Re-Recording Mixing: Michael Brooks 
Recording engineer: Oscar Garcia 
Script Adaptation: Alex Von David 
Sound Supervision: Patrick Rodman 
Subtitle Editor: Laura Wyrick 
Voice Direction: Alex Von David 
Bryce Papenbrook as Kirito 
Cherami Leigh as Asuna 

Cassandra Morris as Leafa/Suguha Kirigaya 
Kevin M. Connolly as Heathcliff 
Kirk Thornton as Klein 
Marc Diraison as Akihiko Kayaba 
Patrick Seitz as Agil 
Sarah Williams as Lisbeth 
Stephanie Sheh as Yui 
Todd Haberkorn as Oberon/Nobuyuki Sugo 
Xanthe Huynh as Sachi 

Amanda C. Miller as Yulier(eps 12, 25) 
Bobby Thong as Sasamaru(ep 3) 
Caitlin Glass as Midori Kirigaya 
Cristina Valenzuela as Alicia(eps 20, 23) 
Derek Stephen Prince as Kibaō(ep 2) 
Doug Erholtz as Kuradeel(eps 8, 10) 
Doug Stone as Nishida(ep 13) 
Erik Kimerer as Ducker(ep 3) 
Erika Harlacher as Sasha(eps 11-12, 25) 
Joshua Tomar as
Corvatz 
Eugene(ep 20) 
Kaiji Tang as Schmidt(eps 5-6) 
Keith Silverstein as
Kagemune(ep 16) 
Q-Takusu 
Shozo Yuki(ep 15) 
Kyle Hebert as
Godfrey(ep 10) 
Kains(eps 5-6, 25) 
Laura Post as Rosalia(ep 4) 
Lauren Landa as Sakuya(eps 20, 23) 
Lucien Dodge as Keita(ep 3) 
Marianne Miller as Recon(eps 16-19, 23) 
Matthew Mercer as Grimlock(ep 6) 
Natalie Hoover as Yolko(eps 5-6, 25) 
Sean Chiplock as Diabel(ep 2) 
Tony Oliver as Sigurd(eps 18, 20) 
Tyler Shamy as Tetsuo(ep 3) 
Vic Mignogna as
Salamander Mage(ep 19) 
Salamander Soldier(ep 16) 
Victor Sgroi as Thinker(eps 12, 25) 

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment 
Broadcaster:
Adult Swim 
Cartoon Network (Adult Swim - Toonami) 
Toonami 
Distributor:
Madman Entertainment (Australia & New Zealand.) 
Manga Entertainment (UK & Ireland) 
Internet Streaming:
Anime Lab (Australia & New Zealand) 
Crunchyroll 
Daisuki 
Madman Screening Room (Australia & New Zealand) 
Licensed by: Aniplex of America 
French staff
French cast
(none)
French companies
Broadcaster: J-One 
Dubbing: PILON Studio Son 
Internet Streaming: Wakanim.tv 
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director:
Fabrizio Mazzotta 
Luca Semeraro 
Executive producer: Michele Stagni 

Dubbing Engineer:
Dario Scio 
Davide De Martin 
Mixing: Adalberto Rizzoli 
Post Production: Luca Franciosi 
Alessio De Filippis as Kirito 
Annalisa Usai as Yui 
Claudio Moneta as Agil 
Eva Padoan as Suguha 
Francesca Manicone as Asuna 
Ivo De Palma as Kuradeel 
Jolanda Granato as Yoruko 
Marco Balzarotti as Heathcliff 
Massimiliano Lotti as Kayaba 
Serena Clerici as Silica 

Fabrizio Valezano as Ducker 
Jacopo Calatroni as Thinker 

Italian companies
Broadcaster: Rai 4 
Dialogues: Ad Libitum 
Distributor: Dynit 
Dubbing: Studio P.V. Milano 
Internet Streaming: PopCorn TV 
German cast
German staff
(none)
Christiane Werk as Yui 
Denise Monteiro as Asuna 
Patrick Keller as Kirito 

Clara Dolny as Silica 
Dirk Hardegen as Andrew Gilbert Mills 
Gilles Karolyi as Heathcliff 
Isaak Dentler as Klein 
Julia Meynen as Suguha "Leafa" Kirigaya 
Nina Amerschläger as Lisbeth 
Torsten Michaelis as Akihiko Kayaba 

Achim Barrenstein as Shozo Yuki 
Clara Dolny as Keiko Ayano 
Florian Hoffmann as Shin'ichi Nagata 
Gabi Franke as Midori Kirigaya 
Nora Jokhosha as Yolko 
Peter Lehn as Nobuyuki Sugou 
Sabina Godec as Sakuya 
Tanja Esche as Alicia 
Tanja Lipinski as Sasha 
German companies
Broadcaster: Animax Germany 
Distributor: Peppermint Anime 
Dubbing: Metz-Neun Synchron 
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology