EUREKA SEVEN AO (TV)

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.
[ sequel of Eureka Seven (TV) ]

Related anime:
    EUREKA SEVEN AO (OAV)

Alternative title:
Eureka 7: AO 
Eureka 7: Astral Ocean 
Eureka Seven Astral Ocean 
Eureka Seven: New Order - Episode 51 
Eureka Seven: New Order - Special Episode - Summary 
エウレカセブンAO (Japanese) 
Genres: science fiction 
Themes: mecha 
Plot Summary: Ao, the son of Eureka, lives on Okinawa. He comes into contact with Mark 1, which turns out to be Nirvash, his mother's mecha, which no one has been able to make it work since his mother used it. Ao ends up joining an organization called Generation Blue with Nirvash and helps fights G-Monsters/Secrets. 
User Ratings: 335 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 14 votes (sub:7, dub:6, others:1
1 Tagalog dubbed
)
 Excellent: 50 votes (sub:39, dub:7, raw:1, others:3
3 Spanish subtitled
)
 Very good: 69 votes (sub:58, dub:8, edit.dub:1, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 85 votes (sub:74, dub:7, others:4
3 Spanish subtitled
1 Korean subtitled
)
 Decent: 58 votes (sub:53, dub:3, others:2
2 Italian subtitled
)
 So-so: 22 votes (sub:19, dub:2, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Not really good: 15 votes (sub:14, others:1
1 Russian subtitled
)
 Weak: 13 votes (sub:12, dub:1)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: 3 votes (sub:2, dub:1)
Seen in part or in whole by 719 users, rank: #1331 (of 5921)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.878 (Good), std. dev.: 1.891, rank: #2634 (of 5914)
Weighted mean: 6.760 (Good−), rank: #2768 (of 5914) (seen all: 6.87 / seen some: 7.02 / won't finish: 4.63)
Bayesian estimate: 6.787 (Good−), rank: #2471 (of 4463)
Running time: 24 minutes per episode 
Number of episodes: 24 
Episode titles: We have 24
Vintage:
2012-04-12 
2012-04-12 to 2012-09-27 
2012-11-19 
Opening Theme:
#1: "Escape" by Hemenway 
#2: "Bravblue" by FLOW 
Ending Theme:
#1: "Stand by me" by Stereopony 
#2: "Iolite" by Joy 
Insert song:
"Parallel Sign" by LAMA (ep 11) 
Trivia: We have 11
Reviews:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Eureka Seven AO - Part 1 (BD+DVD) 2013-08-13 (from $34.30)
    Eureka Seven AO - Part 1 [Limited Edition] (BD+DVD) 2013-08-13 (from $36.96)
    Eureka Seven AO - Part 2 (BD+DVD) 2013-10-15 (from $36.88)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tomoki Kyoda 
Series Composition: Kakuto Takeyoshi 
Script:
Akiko Waba (ep 18) 
Hiroyuki Kawasaki (eps 8, 10) 
Kakuto Takeyoshi (eps 1-3) 
Naohiro Fukushima (ep 9) 
Shinichi Inotsume (5 episodes
eps 5-6, 15-16, 21
)
 
Shou Aikawa (15 episodes
eps 2-4, 7, 11-14, 16-17, 19-20, 22-24
)
 
Storyboard:
Iwao Teraoka (ep 3) 
Jun'ichi Wada (ep 2) 
Katsumi Terahigashi (eps 9, 18, 21) 
Kenji Nagasaki (4 episodes
eps 4, 8, 16, 23
)
 
Kotaro Tamura (ED2) 
Michio Fukuda (ep 5) 
Namimi Sanjo (5 episodes
eps 11, 14-16, 20
)
 
Seiji Mizushima (eps 17, 23) 
Shinpei Ezaki (ep 13) 
Soichi Masui (4 episodes
eps 12, 14, 19, 22
)
 
Takahiro Ikezoe (ED) 
Takahiro Natori (ep 7) 
Takeshi Yoshioka (ep 13) 
Takuya Igarashi (ep 10) 
Tomoki Kyoda (11 episodes
eps 1-3, 5-6, 13-14, 16, 20, 23-24
)
 
Tonari Kamiigusa (OP1; ep 7) 
Toshinori Narita (ep 6) 
Yasushi Muraki (OP2; 6 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 23-24
)
 
Episode Director:
Daisuke Chiba (eps 8, 20) 
Hiroko Sakurai (eps 15, 21) 
Hisatoshi Shimizu (eps 13, 18, 23) 
Ikuro Sato (5 episodes
eps 1, 5, 11, 16, 22
)
 
Jun'ichi Wada (OP1, ED1; eps 2, 9) 
Kotaro Tamura (ED2) 
Satomi Nakamura (4 episodes
eps 4, 10, 14, 19
)
 
Takahiro Natori (ep 7) 
Tarou Iwasaki (ep 3) 
Tomoki Kyoda (ep 24) 
Yasushi Muraki (OP2) 
Yo Miura (eps 6, 12, 17) 
Music: Koji Nakamura 
Character Design: Hiroyuki Oda 
Art Director:
Ayumi Satō (asst; eps 1-15) 
Kazuo Nagai 
Makoto Ujiie (asst) 
Takeshi Waki (asst; 8 episodes
eps 16-21, 23-24
)
 
Chief Animation Director: Hiroyuki Oda (OP1-2, ED1-2; ep 1) 
Animation Director:
Atsushi Aono (ep 15) 
Azuma Sugawara (ep 8 mech) 
Chang Pyo Hong (ep 8) 
Chizuko Kusakabe (ep 10) 
Daisuke Takemoto (eps 3, 10) 
Eiko Saito (5 episodes
eps 5, 7, 11, 14, 19
)
 
Hideki Yamazaki (OP2, ED2; 5 episodes
eps 4, 9, 18, 22, 24
)
 
Hideto Komori (5 episodes
eps 5, 7, 11, 15, 20
)
 
Junichi Fukunaga (ep 8) 
Kazuhiro Miwa (5 episodes
eps 1, 6 mech, 11 mech, 16 mech, 22 mech
)
 
Kenichi Yoshida (eps 13, 17) 
Kenji Mizuhata (5 episodes
eps 4 mech, 9 mech, 12 mech, 17 mech, 23 mech
)
 
Kiryou Iwamoto (ep 8) 
Koichi Horikawa (6 episodes
eps 2, 7, 11, 14, 20, 23
)
 
Koji Sugiura (OP1) 
Masahiko Komino (ep 19) 
Masahiro Satou (ED1) 
Mutsumi Kadekaru (4 episodes
eps 6, 12, 16, 21
)
 
Naoto Abe (eps 15, 20) 
Nekomataya (4 episodes
eps 5 mech, 10 mech, 14 mech, 20 mech
)
 
Nobuaki Nagano (OP2 mech; 3 episodes
eps 2 mech, 14 mech, 19 mech
)
 
Nobuyoshi Souzaki (ep 3) 
Satomi Kani (4 episodes
eps 12, 16, 21, 24
)
 
Shigeru Fujita (6 episodes
eps 4, 9, 13, 16, 21, 23
)
 
Shingo Abe (2 episodes
eps 15 mech, 21 mech
)
 
Shōsuke Ishibashi (ep 17) 
Takaaki Izumo (ep 10) 
Takahiro Komori (6 episodes
eps 3, 7, 13, 18, 22, 24
)
 
Takashi Murai (ep 17) 
Takeshi Yoshioka (5 episodes
eps 7 mech, 13 mech/action, 14 mech, 18 mech, 24 mech
)
 
Tomokatsu Nagasaku (OP1; 6 episodes
eps 2, 6, 9, 13, 18, 22
)
 
Toshihiro Kawamoto (eps 14, 19) 
Yoshiaki Izumo (ep 17) 
Yoshiya Yamamoto (eps 15, 20) 
Mecha design: Takehiro Ishimoto 
3D Director:
Akiko Sasaoka (D.A.G; eps 14-24) 
Koki Matsushima (D.A.G; eps 1-13) 
Sound Director: Kazuhiro Wakabayashi 
Director of Photography:
Shunya Kimura 
Yu Wakabayashi (asst) 
2nd Key Animation:
Akihito Fujiwara (eps 10-11, 15) 
Akira Takeuchi (eps 1-2, 17, 19) 
Anzu Katsuragi (ep 7) 
Atsuko Saitō (ep 8) 
Atsushi Yoshida (ep 6) 
Ayumu Yoshida (ep 10) 
Chiharu Sato (eps 20-21, 24) 
Chiyo Imamaki (ep 8) 
Eiichi Akiyama (ep 18) 
Emi Sakamoto (ep 5) 
Emi Tezuka (ep 5) 
Eri Kimoto (ep 8) 
Erika Okada (Bones Animation Dept.; 7 episodes
eps 2, 4-5, 12, 19, 21, 23
)
 
Eriko Miwa (ep 23) 
Hideki Yamazaki (ep 5) 
Hideto Komori (eps 5, 21) 
Hiroko Yasutome (ep 22) 
Hiromi Shiromi (ep 10) 
Hiromi Yoshinuma (ep 10) 
Hirotaka Nii (ep 24) 
Hisatake Hayashi (ep 12) 
Iori Nonoshita (ep 10) 
Jun Mori (ep 12) 
Kaito Senkōji (ep 18) 
Kaori Ishii (ep 8) 
Kayoko Kuno (ep 8) 
Kazuhiro Ohara (ep 8) 
Kazune Sugano (ep 18) 
Kazuto Deguchi (ep 10) 
Keita Nagasaka (ep 12) 
Ken Obata (ep 20) 
Kenji Mizuhata (ep 24) 
Kenta Yokoya (eps 2, 13) 
Koichi Horikawa (ep 24) 
Koji Sugiura (ep 24) 
Kouji Murai (ep 18) 
Kyohei Ohyabu (ep 18) 
Kyōsuke Iwasaki (eps 17, 22) 
Marin Koito (ep 23) 
Masahiko Komino (eps 16, 21) 
Masahiro Nanbe (ep 8) 
Masayuki Mizutani (eps 5, 10) 
Mayu Nakata (ep 8) 
Megumi Arakawa (ep 3) 
Mieko Seki (ep 8) 
Miho Sekimoto (eps 5, 7) 
Miki Ishii (ep 8) 
Miki Sakaibara (ep 3) 
Miyuki Koga (ep 22) 
Motoko Watanabe (ep 22) 
Naoto Abe (ep 21) 
Natsumi Ishizaki (eps 10, 24) 
Nobuhiro Arai (ep 10) 
Orie Tanaka (eps 17, 19) 
Reina Takagi (ep 8) 
Rie Harada (4 episodes
eps 10-11, 15, 21
)
 
Satomi Kani (eps 5, 7) 
Satomi Yamanaka (ep 10) 
Seikō Ōishi (ep 8) 
Shin'ya Kitamura (eps 2-3) 
Shingo Abe (ep 19) 
Shiori Ariga (ep 8) 
Shiori Kudo (6 episodes
eps 15, 19-21, 23-24
)
 
Shōhei Nishijima (eps 21-22) 
Shōsuke Ishibashi (eps 18, 22) 
Shunsuke Masuda (ep 24) 
Shunsuke Sakai (16 episodes
eps 5, 7, 10-13, 15-24
)
 
Sō Watanabe (ep 10) 
Taiichi Hashimoto (eps 16-21) 
Takaaki Izumo (ep 6) 
Tetsurō Nireki (ep 12) 
Tetsuya Abe (ep 8) 
Tomoki Kōda (ep 13) 
Tomoko Shimizu (ep 8) 
Yoshimichi Kameda (ep 23) 
Yosuke Imakubo (ep 10) 
Yousuke Hatta (ep 9) 
Yumiko Totsu (eps 5-6) 
Yuta Ito (ep 10) 
Yutaka Matsubara (ep 23) 
Yuu Takahashi (eps 20, 24) 
Yuuki Nagano (Bones Animation Dept.; 9 episodes
eps 2, 4, 9, 11-12, 18-19, 21, 23
)
 
3D Animation:
Akira Itomitsu (D.A.G; eps 5-8) 
Akiyoshi Hirakawa (D.A.G; ep 3) 
Atsuko Yamada (SANZIGEN; ep 18) 
Fumie Ikezoe (D.A.G; ep 2) 
Ga Heon Chae (SANZIGEN; eps 14-15, 17) 
Kaori Hashimoto (D.A.G; eps 3-13) 
Kazuaki Iwata (D.A.G; eps 1-2) 
Keisuke Takahashi (SANZIGEN; eps 15-24) 
Kentarō Ijima (SANZIGEN; ep 14) 
Masami Yuhara (D.A.G; eps 1-3, 5-13) 
Masato Hayashi (SANZIGEN; eps 15-16) 
Masayuki Hirata (SANZIGEN; 4 episodes
eps 14-15, 17, 21
)
 
Michael Tanaka (SANZIGEN; eps 20-22) 
Miharu Hirata (D.A.G; ep 3) 
Mutsuo Nakayama (D.A.G; ep 3) 
Rie Usui (D.A.G; eps 5-13) 
Risa Fukuhara (D.A.G; ep 3) 
Ryota Akizuki (Fabrica; ep 4) 
Ryoya Kato (SANZIGEN; eps 14-21, 23) 
Sang Gi Byun (SANZIGEN; eps 16-20) 
Shintaro Hayashi (Fabrica; ep 4) 
Soo Hyun Chang (SANZIGEN; eps 15-20) 
Takahiro Suzuki (Fabrica; ep 4) 
Takashi Kihiro (D.A.G; eps 1-2) 
Takashi Ninomiya (D.A.G; eps 1-3, 5-13) 
Takeshi Jiromaru (D.A.G; ep 2) 
Takushige Aramaki (Fabrica; ep 4) 
Tetsuya Ohno (D.A.G; ep 1) 
Yoko Inoue (SANZIGEN; ep 15) 
Yumiko Amamoto (Fabrica; ep 4) 
Yusei Obi (SANZIGEN; eps 15-16, 24) 
Yūya Shiraishi (D.A.G; ep 1) 
Yuya Suzuki (D.A.G; eps 4-13) 
3D Effect: Akiko Sasaoka (D.A.G; eps 1-13) 
3DBG Director: Hidenori Sano (D.A.G; eps 1-13) 
Art Board Cooperation:
Takashi Aoi (Stereotype Smarchill; eps 6-24) 
Takeshi Satou (Stereotype Smarchill; ep 7) 
Assistant Animation Director:
Emi Kouno (ep 8) 
Hideki Yamazaki (ep 6) 
Hideto Komori (4 episodes
eps 6, 16, 21-22
)
 
Hiroko Sakurai (ep 4) 
Hiromi Suzuki (ep 8) 
Kazuhiro Miwa (eps 18-19) 
Kenji Mizuhata (ep 18) 
Koichi Horikawa (ep 4) 
Kosuke Yoshida (ep 8) 
Kouichi Motomura (ep 14) 
Kouji Murai (ep 10) 
Maki Kawano (5 episodes
eps 5-11 odd, 15
)
 
Masahiko Komino (ep 21) 
Mutsumi Kadekaru (ep 19) 
Naoto Abe (ep 5) 
Satomi Kani (ep 19) 
Shigenori Taniguchi (ep 8) 
Shigeru Fujita (eps 5-6, 18) 
Shingo Abe (ep 16) 
Shinya Takahashi (ep 8) 
Shōsuke Ishibashi (ep 18) 
Takahiro Komori (ep 10) 
Takeshi Matsuda (ep 14) 
Tomokatsu Nagasaku (eps 10, 14) 
Yoshiyuki Ito (ep 14) 
Assistant producer:
Ayumu Ogawa 
Reina Yamanaka 
Background Art:
Aimi Kodama (GREEN/GREEN Daibun; 13 episodes
eps 1-2, 6-10, 12-13, 15-17, 21
)
 
Ayako Iwanaga (GREEN; eps 3-9) 
Ayumi Satō (GREEN; eps 1-15) 
Hiroshi Murakami (GREEN; eps 1-17) 
Kayoko Tokou (GREEN; eps 2-18, 20-22) 
Kazuki Yamaura (GREEN/GREEN Daibun; eps 3-9, 11-18) 
Makoto Ujiie (GREEN; eps 1-24) 
Manami Masuda (GREEN; eps 2-3, 10) 
Masanori Yamaguchi (GREEN; eps 1-24) 
Miyoko Kobayashi (GREEN; eps 4, 7-10) 
Nariyuki Ogi (GREEN; eps 5-6) 
Sawa Suzuki (GREEN; 4 episodes
eps 10-11, 14-15
)
 
Tatsuya Haebara (GREEN; eps 3-22) 
Tengen Shinohara (GREEN/GREEN Daibun; 14 episodes
eps 1-2, 4, 6-9, 11-17
)
 
Tomohiro Ono (GREEN; eps 7-8, 18-24) 
Yū Takai (GREEN; 10 episodes
eps 4-9, 15, 17-18, 21
)
 
Yukari Yasuda (GREEN/GREEN Daibun; 12 episodes
eps 3, 10-14, 18-20, 22-24
)
 
Yuki Ikenoue (GREEN/GREEN Daibun; 6 episodes
eps 1-2, 4-5, 15, 21
)
 
Book Design: Tomu (Digital Noise; ep 10) 
Bracelet Design: Motonori Masui (JAM HOME MADE) 
CG Line Director: Garyo Tanaka (SANZIGEN; eps 14-24) 
CG Production Advancement: Yuko Umabuchi (D.A.G; eps 2-13) 
Character Supervisor:
Hiroyuki Oda (15 episodes
eps 2-12, 15, 17, 19, 24
)
 
Kenichi Yoshida (5 episodes
eps 12, 16, 21-22, 24
)
 
Color Check:
Emiko Okada (5 episodes
eps 14-15, 20-22
)
 
Koji Usui (eps 14, 21) 
Makoto Iguchi (eps 18-19) 
Satoru Inoue (eps 14, 19-22) 
Taeko Kumagai (eps 15, 19) 
Yasuko Suenaga (ep 18) 
Color design: Nobuko Mizuta 
Color Design Assistance: Kazumi Fujita 
Color setting:
Hikaru Takigawa (7 episodes
eps 3, 6, 10, 13, 16, 19, 22
)
 
Hiroyasu Kanemitsu (8 episodes
eps 2, 5, 9, 12, 15, 18, 21, 23
)
 
Miyoko Suzuki (OP1, ED1; 8 episodes
eps 1, 4, 7, 11, 14, 17, 20, 24
)
 
Shigeru Saisho (ep 8) 
Soko Nakao (OP1-2, ED1-2) 
Compilation:
Masaya Ikewata 
Tsuneko Sato 
Cooperation:
Masadoh Kanematsu (eps 16-24) 
Yukihiko Fujimoto (mffp; eps 16-24) 
Design:
Eiji Nakada (6 episodes
eps 12-14, 16-17, 23
)
 
Shiho Takeuchi 
Shingo Takeba 
Design Cooperation:
Fumihiro Katagai (ep 13) 
Hideki Yamazaki (4 episodes
eps 4, 18, 22, 24
)
 
Hideto Komori (5 episodes
eps 15-17, 21, 24
)
 
Hiroko Sakurai (eps 6, 11) 
Masaki Yoshizaki (eps 22, 24) 
Mutsumi Kadekaru (eps 6, 11) 
Shigeru Fujita (11 episodes
eps 2-4, 6-7, 9, 13-14, 16, 21, 23
)
 
Takahiro Komori (eps 3-24) 
Takashi Akashizawa (eps 6, 11, 14) 
Takeshi Yoshioka (4 episodes
eps 18-19, 21-22
)
 
Tomokatsu Nagasaku (eps 2, 4, 13) 
Toshihiro Kawamoto (eps 13, 24) 
Toshinari Tanaka (ep 10) 
Design Development: Shigeto Koyama 
Editing: Kumiko Sakamoto 
Finish Animation:
Akemi Katou (Wish; eps 1, 11, 18) 
Akemi Nagao (Wish; ep 10) 
Akemi Tejima (Wish; ep 21) 
Akiko Inoue (Wish; ep 20) 
Asami Nomaguchi (Wish; eps 6, 15) 
Asami Tachibanakawa (Wish; ep 19) 
Atsuko Ito (Wish; ep 7) 
Chisa Maeda (Wish; 4 episodes
eps 2, 11, 18, 24
)
 
Chisato Takahashi (Wish; ep 22) 
Chizue Saitou (Wish; eps 5, 16) 
Daiki Egusa (Wish; eps 3, 14, 18) 
Emi Kadono (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 17, 24
)
 
Emi Shibata (Wish; ep 7) 
Emiko Okui (Wish; 5 episodes
eps 1, 9, 11, 17, 24
)
 
Eri Yoshiki (Wish; ep 19) 
Erika Tanaka (Wish; eps 3, 5, 14) 
Hikaru Takigawa (Wish; ep 24) 
Hiromi Mitome (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 16, 23
)
 
Hiromi Okamoto (Wish; eps 5, 17) 
Hiromi Watanabe (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 15, 22
)
 
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; eps 22, 24) 
Hisako Furukawa (Wish; eps 4, 15, 21) 
Hitomi Yamase (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 15, 20
)
 
Izumi Inoue (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 12, 18
)
 
Junko Fujimaki (Wish; eps 7, 16) 
Junko Hakamada (Wish; eps 4, 14) 
Junko Mochizuki (Wish; eps 4, 12, 17) 
Kanako Tajiri (Wish; 4 episodes
eps 3, 12, 19, 23
)
 
Katsuhiko Shirato (Wish; eps 9, 18) 
Kazuko Kikuchi (Wish; ep 3) 
Maiko Iwami (Wish; eps 5, 14) 
Maki Ōmoto (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 17, 24
)
 
Maki Yamamoto (Wish; ep 18) 
Manami Murata (Wish; 4 episodes
eps 3, 12, 18, 23
)
 
Manami Sasa (Wish; eps 2, 13, 20) 
Marie Koga (Wish; eps 2, 11, 19) 
Masahito Takahashi (Wish; eps 6, 16) 
Masako Kumada (Wish; eps 7, 19) 
Masayuki Yoshida (Wish; ep 9) 
Maya Kusumoto (Wish; 4 episodes
eps 4, 6, 15, 23
)
 
Mayumi Hiraide (Wish; eps 6, 14) 
Michiko Watanabe (Wish; 4 episodes
eps 5, 13, 20, 24
)
 
Michiyo Ootani (Wish; eps 6, 14, 23) 
Midori Nakagawa (Wish; eps 4, 13) 
Midori Saito (Wish; eps 7, 16) 
Mie Hasegawa (Wish; 5 episodes
eps 1, 9, 16, 21, 23
)
 
Miki Kobayashi (Wish; eps 6, 14) 
Mitsuhiro Narasaki (Wish; ep 9) 
Miyoko Suzuki (Wish; ep 22) 
Miyuki Sato (Wish; ep 10) 
Mizue Ueda (Wish; ep 15) 
Mizue Yamamoto (Wish; eps 5, 13, 21) 
Nahoko Oowani (Wish; eps 4, 12) 
Nanao Hayashi (Wish; ep 20) 
Naoki Ishikawa (Wish; ep 22) 
Naoko Sunahara (Wish; 4 episodes
eps 1, 10, 16, 19
)
 
Rie Katoh (Wish; ep 7) 
Rie Kitazawa (Wish; eps 7, 15) 
Rieko Umemura (Wish; 4 episodes
eps 5, 13, 20, 24
)
 
Saeko Hisajima (Wish; 6 episodes
eps 5-7, 13, 17, 22
)
 
Satomi Hatano (Wish; ep 23) 
Sayaka Yamashita (Wish; eps 4, 11) 
Shiho Okamiya (Wish; 4 episodes
eps 5, 12-13, 18
)
 
Shinanami Yoshikawa (Wish; ep 23) 
Shinya Terashima (Wish; eps 3, 14, 21) 
Shōhei Kinoshita (Wish; 4 episodes
eps 2, 11, 17, 22
)
 
Soko Nakao (Wish; eps 4, 14) 
Takaaki Izumi (Wish; 4 episodes
eps 2, 10, 13, 20
)
 
Takako Uemura (Wish; eps 6, 14) 
Tatsuya Satou (Wish; ep 15) 
Terumi Narita (Wish; eps 5, 13) 
Tomoko Takahashi (Wish; eps 3, 11) 
Tomoko Toki (Wish; eps 1, 11) 
Tomomi Muta (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 13, 20
)
 
Yoko Chiba (Wish; 4 episodes
eps 1, 10, 16, 21
)
 
Yoko Wakabayashi (Wish; eps 9, 17) 
Yoshiki Ito (Wish; ep 7) 
Yoshimi Hachizumi (Wish; ep 23) 
Yoshiteru Tani (Wish; ep 21) 
Yosuke Amamoto (Wish; 5 episodes
eps 3, 11-12, 18, 22
)
 
Youhei Nishiwaki (Wish; ep 21) 
Yue Murakami (Wish; eps 7, 17, 21) 
Yuka Abe (Wish; 4 episodes
eps 1, 9, 17, 22
)
 
Yukari Hashimoto (Wish; ep 20) 
Yukari Kunou (Wish; 5 episodes
eps 3, 12, 19-20, 23
)
 
Yuki Atsumi (Wish; 4 episodes
eps 3, 11, 16, 24
)
 
Yukie Mikami (Wish; eps 6, 15) 
Yumi Fujiwara (Wish; 4 episodes
eps 4, 12, 19, 24
)
 
Yumi Matsumoto (Wish; eps 4, 12, 19) 
Yusaku Harada (Wish; ep 18) 
Yuu Takahashi (Wish; 8 episodes
eps 2, 6, 10, 15-16, 19, 21-22
)
 
HD Editing: Junichi Arai 
HD Editing Assistant: Yui Tsukane 
HD Editing Production Manager: Yūsuke Katada 
Illustration:
Gomoku Akatsuki (Help Us! Pied Piper!!; eps 17-18) 
Hideki Tagawa (ep 17) 
Hiroyuki Imaishi (by Elena; ep 12) 
In-Between Animation:
Akane Itoda (Bones Animation Dept.; eps 20, 23-24) 
Ayaka Kawai (Bones Animation Dept.; 8 episodes
eps 1-3, 5, 12, 20, 23-24
)
 
Chiharu Sato (ep 10) 
Fumiko Suzuki (ep 17) 
Haruna Hashimoto (Bones Animation Dept.; 8 episodes
eps 1-3, 5, 12, 20, 23-24
)
 
Hiromi Masuko (ep 23) 
Hiromitsu Seki (Bones Animation Dept.; eps 1-2, 5) 
Keiko Abu (11 episodes
eps 1-3, 6, 9, 13, 17, 19, 22-24
)
 
Keiko Oyama (eps 12, 17) 
Keiko Watanabe (ep 24) 
Keisuke Hiroe (Bones Animation Dept.; 8 episodes
eps 1-3, 5, 12, 20, 23-24
)
 
Kimiko Hoshi (eps 12, 17, 19) 
Kyohei Onishi (ep 8) 
Mikie Matsuyama (eps 1, 9) 
Miyuki Yano (eps 12, 17, 19) 
Saeka Matsuzaki (Bones Animation Dept.; eps 20, 23-24) 
Satomi Kokubo (Bones Animation Dept.; 8 episodes
eps 1-3, 5, 12, 20, 23-24
)
 
Satsuki Itō (ep 23) 
Shōhei Nishijima (Bones Animation Dept.; eps 1-3, 5, 12) 
Shunsuke Shishido (Bones Animation Dept.; eps 20, 23-24) 
Yuka Hirata (Bones Animation Dept.; 8 episodes
eps 1-3, 5, 12, 20, 23-24
)
 
Yumiko Totsu (4 episodes
eps 7, 15, 19, 21
)
 
In-Between Check:
Chiharu Sato (ep 10) 
Fumiko Suzuki (ep 17) 
Ikuri Kameyama (OP1-2, ED1-2; 14 episodes
eps 1-3, 5-6, 9, 11-12, 16-22 even, 23-24
)
 
Kaori Hashimoto (ep 8) 
Koichi Iwanaga (OP1-2, ED1-2; 16 episodes
eps 1-3, 5-6, 9, 11-14, 16-22 even, 23-24
)
 
Yumiko Totsu (OP2, ED2; 6 episodes
eps 4, 7, 13, 15, 19, 21
)
 
Insert Song Arrangement: Lama (Seven Swell; ep 24) 
Insert Song Composition:
Koji Nakamura (Mirror Mirror; ep 11) 
Lama (Parallel Sign; eps 11, 22) 
Takkyu Ishino (Seven Swell; ep 24) 
Insert Song Lyrics:
Koji Nakamura (Mirror Mirror; ep 11) 
Lama (Parallel Sign; eps 11, 22) 
Takkyu Ishino (Seven Swell; ep 24) 
Insert Song Performance:
Koji Nakamura (Mirror Mirror; ep 11) 
Lama (Parallel Sign, Seven Swell; eps 11, 22, 24) 
Key Animation:
Akiko Fujii (eps 4, 19) 
Akiko Seki (ep 13) 
Akira Amemiya (ep 20) 
Akira Takeuchi (10 episodes
eps 5-6, 9, 12, 14, 16, 20, 22-24
)
 
Akito Fujiwara (ep 9) 
Ako Kagiyama (ep 16) 
Ani Katō (eps 2, 7) 
Arisa Kajiyama (Studio Gimlet; ep 10) 
Asako Aoki (6 episodes
eps 3, 6, 10, 15, 18, 21
)
 
Asuka Hayashi (eps 12, 19) 
Atsushi Yoshida (eps 6, 11) 
Atsuyuki Yukawa (eps 14, 19, 21) 
Ayako Hata (ED1) 
Ayako Suzuki (ep 5) 
Azuma Sugawara (ep 8) 
Chuji Nakajima (eps 4, 9-10) 
Dai Imaoka (eps 7, 20) 
Daiki Matsuura (eps 12, 15-16) 
Daisuke Agata (eps 12, 15, 18) 
Daisuke Takemoto (ep 17) 
Eiichi Akiyama (ED2; 12 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9-10, 13, 16, 20, 22-24
)
 
Eiji Nakada (OP1; ep 23) 
Eikō Aoyagi (ep 5) 
Eiko Saito (OP2; 7 episodes
eps 2, 5, 11, 14, 19, 22, 24
)
 
Emi Sakamoto (ep 17) 
Emiko Momose (4 episodes
eps 2, 5, 11, 13
)
 
Eri Sano (ep 6) 
Fujiko Aoyagi (4 episodes
eps 5, 11, 14, 21
)
 
Fujio Oda (ep 6) 
Fumiaki Kouta (ep 24) 
Hideaki Matsuoka (eps 3, 15) 
Hideki Kakita (OP2; 8 episodes
eps 1, 4, 6, 16, 19, 22-24
)
 
Hideki Sadai (ep 3) 
Hideki Yamazaki (OP2, ED1-2; 8 episodes
eps 1, 4, 9, 13, 15, 18, 20, 24
)
 
Hidenori Fukuoka (eps 1, 6) 
Hideo Maru (4 episodes
eps 5, 8, 10, 17
)
 
Hideto Komori (OP1, ED2; 5 episodes
eps 2, 11, 15, 20, 24
)
 
Hidetsugu Ito (eps 1-2) 
Hiroki Kanemaki (eps 5, 11) 
Hiroko Sakurai (OP1-2, ED2; ep 24) 
Hiromi Okazaki (ep 10) 
Hiromi Taniguchi (ep 13) 
Hiromi Yoshinuma (ep 10) 
Hironori Tanaka (ep 23) 
Hiroshi Konno (eps 4, 11, 19) 
Hiroshi Nishimura (eps 12, 16) 
Hiroshi Tomioka (ep 2) 
Hirotaka Nii (5 episodes
eps 3, 6, 14, 17, 20
)
 
Hiroya Iijima (ep 21) 
Hiroyoshi Iida (ep 11) 
Hiroyuki Mori (ep 23) 
Hiroyuki Shimizu (5 episodes
eps 3, 9, 13-14, 19
)
 
Hisafumi Nakahara (eps 12, 22) 
Hisao Muramatsu (eps 12, 19) 
Hisashi Samejima (ep 20) 
Hisashi Yamamoto (ED2) 
Hisatake Hayashi (4 episodes
eps 10, 14, 17, 22
)
 
Hitoshi Haga (eps 6, 9, 13) 
Hitoshi Kamata (ep 5) 
Hong Rong (ep 15) 
Ikuko Satou (ep 2) 
Ikumi Oka (ep 4) 
Iori Nonoshita (ep 2) 
Jiemon Futsuzawa (ep 8) 
Jun Mori (eps 16, 22) 
Jun Takizawa (ep 6) 
Junichi Fukunaga (ep 8) 
Kaito Senkōji (ep 12) 
Kan Saitou (eps 5, 7) 
Kanta Suzuki (ep 23) 
Kaori (ep 13) 
Kaori Higuchi (4 episodes
eps 12, 16, 18, 22
)
 
Katsunori Shibata (ep 24) 
Katsunori Tanaka (ep 8) 
Katsuya Shigehara (ep 22) 
Kazuhiro Miwa (OP1-2, ED1-2; 10 episodes
eps 1-2, 4, 6, 11, 13, 16, 20, 22, 24
)
 
Kazuki Ito (eps 5, 12) 
Kazune Sugano (4 episodes
eps 5, 11, 13, 21
)
 
Kazunobu Hoshi (ep 10) 
Kazunori Takada (ep 11) 
Kazuyuki Igai (ep 2) 
Kei Hyoudou (eps 21, 23) 
Keiko Takano (5 episodes
eps 3, 7, 10, 17, 20
)
 
Keita Nagasaka (4 episodes
eps 4, 12, 15, 18
)
 
Keizou Ichikawa (ep 7) 
Ken Ootsuka (ep 24) 
Kenichi Hamasaki (ep 2) 
Kenichi Watanabe (ep 10) 
Kenichi Yoshida (OP1-2; eps 13-14) 
Kenji Mizuhata (8 episodes
eps 1, 4, 9, 12, 14, 17, 21, 23
)
 
Kenji Nishikawa (ep 7) 
Kensuke Ishikawa (ep 3) 
Kenta Mimuro (eps 4-5) 
Kenta Yokoya (7 episodes
eps 3, 10, 12, 15, 17, 21, 23
)
 
Kiyoshi Yoshii (ep 16) 
Koichi Horikawa (9 episodes
eps 1-2, 7, 14-15, 18, 20, 22-23
)
 
Koichi Morishima (ep 8) 
Koichi Takai (4 episodes
eps 10, 17, 21, 23
)
 
Koji Iwamoto (ep 3) 
Koji Sugiura (OP1; 13 episodes
eps 2-3, 7, 9, 12-14, 16-18, 21-23
)
 
Kōtarō Nakamori (ep 22) 
Kouichi Shimoda (ep 23) 
Kouji Murai (ep 22) 
Kumiko Kakoi (ep 5) 
Kyohei Ohyabu (ep 16) 
Kyoko Kotani (eps 3, 7, 19) 
Kyoko Sugiyama (ep 8) 
Kyōsuke Iwasaki (OP1, ED2; 12 episodes
eps 3-5, 7, 9, 11, 14-15, 17-23 odd
)
 
Kyosuke Watanabe (ep 6) 
Madoka Ozawa (ep 4) 
Mai Kuwabara (ep 12) 
Majiro (ep 13) 
Maki Uchida (ep 5) 
Mamiko Nakanishi (5 episodes
eps 4, 6, 15, 17-18
)
 
Mamoru Abiko (eps 3, 16) 
Marabe Ono (ep 13) 
Masaaki Yamamoto (ep 8) 
Masaharu Morinaka (ep 21) 
Masahi Kawage (ep 19) 
Masahiko Komino (ep 19) 
Masahiro Furihata (6 episodes
eps 3, 11, 13, 15, 18, 21
)
 
Masahiro Iwasaki (ep 21) 
Masahiro Satou (ED1; ep 1) 
Masahiro Suwa (ep 1) 
Masakazu Yamagishi (ep 12) 
Masami Imai (ep 6) 
Masaya Yamada (ep 5) 
Masaya Yasutome (eps 5, 13) 
Masayo Matsumoto (ep 9) 
Masayuki Mizutani (ep 9) 
Mayumi Oda (eps 7, 11, 20) 
Megumi Arakawa (ep 10) 
Megumi Kouno (OP2; eps 1-2, 13) 
Michio Hasegawa (4 episodes
eps 11, 14-15, 19
)
 
Miho Hanada (ep 16) 
Miki Sakaibara (eps 10, 18) 
Miki Takahashi (ep 16) 
Minefumi Harada (4 episodes
eps 3, 7, 19, 21
)
 
Mio Aihata (eps 10, 17) 
Misao Abe (eps 14, 20) 
Misato Takasaki (ep 7) 
Miyuki Goto (ep 22) 
Miyuki Koga (eps 16, 21) 
Morifumi Naka (OP2) 
Motoko Watanabe (OP1; 10 episodes
eps 1, 7, 13-14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Mutsumi Kadekaru (OP1, ED1; 8 episodes
eps 1-2, 6, 12-13, 16, 22, 24
)
 
Naoko Suzuki (ep 3) 
Naoto Abe (OP1; 12 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9, 11, 13-14, 17, 20, 23-24
)
 
Naoyuki Konno (ep 3) 
Naruyoshi Kawarai (ep 1) 
Natsumi Ishizaki (eps 4, 15, 19) 
Nekomataya (11 episodes
eps 2, 5, 10, 13-14, 16-22 even, 23-24
)
 
Noboru Kawamori (eps 4, 12, 19) 
Nobuaki Nagano (OP2; 8 episodes
eps 1, 4, 7, 19-20, 22-24
)
 
Nobuhiko Kawakami (6 episodes
eps 4, 7, 13, 19, 22, 24
)
 
Nobutaka Masuda (ep 6) 
Nobuyoshi Souzaki (4 episodes
eps 3, 13, 18, 20
)
 
Nobuyuki Koyanagi (ep 9) 
Norifumi Shiro (eps 8, 15) 
Noriko Ōnishi (ep 17) 
Nozomi Sakamoto (5 episodes
eps 3, 7, 12, 15-16
)
 
Nozomi Ushijima (ep 5) 
Orie Tanaka (7 episodes
eps 5-6, 9, 13, 18, 21, 24
)
 
Osamu Kamei (ep 14) 
Raita Sunaga (ep 23) 
Rie Harada (eps 15, 21) 
Rie Nakanishi (ep 17) 
Rie Omori (eps 7, 11, 21) 
Riwako Matsui (eps 5, 22-23) 
Rui Kondou (7 episodes
eps 3-4, 6, 11, 14, 19, 22
)
 
Ryoko Amisaki (ED1; 4 episodes
eps 2, 6, 13, 17
)
 
Ryuji Shiromae (OP2; ep 24) 
Saki Hisamatsu (Studio Gimlet; eps 10, 20) 
Satoko Miyaji (ep 13) 
Satomi Kani (OP1, ED2; 9 episodes
eps 2, 6, 11-13, 16, 21-22, 24
)
 
Satomi Kurita (ep 16) 
Satomi Yamanaka (ep 15) 
Satoshi Hattori (eps 12, 22) 
Sayaka Ono (ep 23) 
Se Jun Kim (ep 2) 
Shahō Hoshino (4 episodes
eps 11, 15, 18, 21
)
 
Shigeru Fujita (ED2; 8 episodes
eps 1-2, 4, 9, 13, 16, 21, 23
)
 
Shiho Takeuchi (11 episodes
eps 5-7, 9, 14, 16-17, 19, 21-22, 24
)
 
Shingo Abe (OP1-2; 8 episodes
eps 2, 6, 10, 15, 17, 21, 23-24
)
 
Shingo Fujii (ep 2) 
Shingo Nakamura (ep 16) 
Shingo Nishiyama (ep 11) 
Shingo Takeba (ep 9) 
Shinichi Iimura (5 episodes
eps 4, 9, 13, 15, 20
)
 
Shinichi Kurita (ep 1) 
Shinya Yamada (ep 8) 
Shiori Kudo (ep 14) 
Shohei Kohara (eps 6, 11) 
Shōsuke Ishibashi (eps 17, 21, 23) 
Shouichi Funaki (4 episodes
eps 5, 9, 14, 21
)
 
Shuuichi Kodama (eps 10, 17) 
Soichiro Matsuda (eps 4, 22) 
Suzuko Kobayashi (eps 2, 5) 
Tadashi Abiru (OP1; 5 episodes
eps 9, 12, 14, 18, 20
)
 
Takaaki Izumo (eps 10, 21) 
Takahiro Furukawa (ep 20) 
Takahiro Komori (5 episodes
eps 13, 15, 18, 22, 24
)
 
Takako Onishi (eps 18, 22) 
Takashi Hashimoto (ep 24) 
Takashi Hyoudo (eps 3, 15) 
Takashi Iwaki (ep 6) 
Takashi Kojima (ED1; ep 4) 
Takashi Kumazen (ep 13) 
Takashi Naoya (ep 16) 
Takashi Tomioka (OP1; eps 13, 18) 
Takenori Tsukuma (5 episodes
eps 4, 12, 15, 18, 20
)
 
Takeshi Matsuda (ED2; 11 episodes
eps 1, 3, 9, 11, 13-14, 17, 21-24
)
 
Takeshi Yoshioka (OP1; 9 episodes
eps 7, 13-15, 18, 20, 22-24
)
 
Tatsunori Sakamoto (eps 3, 9) 
Tatsuro Nagai (ep 10) 
Tatsuya Oka (ep 3) 
Tatsuya Urano (eps 9, 15) 
Tetsurō Nireki (6 episodes
eps 4, 9, 12, 14, 18-19
)
 
Tetsuya Ishikawa (ep 4) 
Tetsuya Wakano (ep 8) 
Tomoaki Sakiyama (eps 13, 17) 
Tomoe Nishio (6 episodes
eps 4, 8, 11, 14, 19, 21
)
 
Tomohiro Kawahara (ep 2) 
Tomokatsu Nagasaku (OP1, ED1; 7 episodes
eps 1, 6, 13, 18-19, 22, 24
)
 
Tomoki Kōda (4 episodes
eps 4, 6, 15, 19
)
 
Tomoko Nitta (eps 5, 11, 21) 
Tomoko Tanaka (eps 5, 7, 20) 
Tomomi Ishii (eps 10, 12, 17) 
Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; eps 10, 17, 20) 
Toru Yoshida (8 episodes
eps 2, 7, 12, 15, 18, 20, 22-23
)
 
Toshiharu Sugie (eps 3, 17, 20) 
Toshihiko Araki (eps 12, 18) 
Toshihiro Kawamoto (OP1; eps 12, 14, 22) 
Toshiko Baba (eps 17, 20) 
Toshimitsu Takechi (ep 4) 
Tsuyoshi Kuwahara (ep 18) 
Tsuyoshi Matsuda (ep 6) 
Wataru Abe (eps 13, 20) 
Yasuharu Kataoka (ep 8) 
Yasuhiro Ito (eps 16, 19, 22) 
Yasushi Muraki (OP2; 11 episodes
eps 2, 4, 7, 14-16, 18, 21-24
)
 
Yoko Takanori (ep 18) 
Yoshiaki Hatano (ep 5) 
Yoshifumi Nakamura (ep 6) 
Yoshihiro Maeda (eps 4-5) 
Yoshito Narimatsu (ep 4) 
Youko Kuhara (eps 15, 19) 
Yousuke Okuda (ep 2) 
Yui Kinoshita (ep 16) 
Yuichi Nakazawa (eps 5, 11, 20) 
Yuichiro Masuda (ep 8) 
Yukako Tsuzuki (ep 3) 
Yukari Kizaki (eps 12, 16) 
Yuki Ieda (11 episodes
eps 1, 4, 6, 11-14, 16, 18-19, 22
)
 
Yūki Morishita (ep 8) 
Yuki Tsugihashi (ep 17) 
Yukiko Furusawa (ep 13) 
Yukiko Miyamoto (4 episodes
eps 4, 10, 17, 20
)
 
Yuko Dangi (ep 10) 
Yuko Yamamoto (ep 17) 
Yumi Shimojō (ep 8) 
Yuri Kizaki (ep 15) 
Yuriko Chiba (ep 23) 
Yutaka Nakamura (ep 24) 
Yuya Iwashita (eps 4, 9, 12) 
Yuya Takahashi (ep 8) 
Key Character Design: Kenichi Yoshida 
Layout: Shingo Takeba (ep 24) 
Literary Cooperation: Akiko Waba 
Main Character Design: Kenichi Yoshida 
Monitor Graphics:
Jun Hirata (Domerica; ep 7) 
Kanako Yamada (eps 16-17) 
Kanetake Ebikawa (MATERIAL GUILD) 
Kaori Seki (MATERIAL GUILD) 
Kurumi Sakamoto (Domerica; ep 8) 
Mari Takada (Domerica; ep 7) 
Masataka Ikegami (Bones Photography Dept.; eps 2-5) 
Rie Takahashi (Domerica; ep 8) 
Satoru Yoshizumi (Domerica; ep 6) 
Shintarō Saruwatari (Bones Photography Dept.; eps 2-5) 
Yohei Miyahara (MATERIAL GUILD) 
Yukiko Hirokawa (Domerica; ep 6) 
Music Performance:
Kimie Shigematsu (Clarinet) 
Masanori Hirohara (Trombone) 
Shinsuke Torizuka (Trombone) 
Music Production:
Keiichi Tonomura 
Reo Kurosu 
Music Production Cooperation:
Kaeko Shimamura 
Yoshiaki Ikeda 
Nirvash Design: Shoji Kawamori 
Photograph: Kenichi Yoshida (of Eureka; eps 3-4) 
Photography:
Kazuto Izumida (T2 Studio; ep 1) 
Kazuyuki Kurita (T2 Studio; eps 2-24) 
Nozomi Shitara (T2 Studio; eps 2-24) 
Shunya Kimura (T2 Studio; eps 1-24) 
Toshiyuki Fukushima (T2 Studio; eps 2-10) 
Tsubasa Yokoyama (T2 Studio; eps 13-24) 
Yu Wakabayashi (T2 Studio; eps 1-24) 
Yuusuke Takahashi (T2 Studio; eps 11-24) 
Production Advancement:
Hanako Akiyama (eps 2, 7) 
Hiro Ōki (ep 8) 
Ikuhiro Kuriyama (eps 10, 17) 
Kōji Morita (eps 1, 6) 
Nobuhito Takemoto (ep 23) 
Shin Tozuka (eps 7, 13) 
Shinichirō Sawae (eps 9, 14) 
Shinya Horiguchi (ep 24) 
Shō Hirobe (4 episodes
eps 5, 11, 15, 21
)
 
Shōhei Miyake (eps 12, 18) 
Takahiko Tsukada (eps 4, 19) 
Takahiro Hasui (ep 20) 
Takashi Koike (eps 16, 22) 
Takemichi Tabuchi (ep 3) 
Yuji Oya (ep 24) 
Yuki Nagano (ep 23) 
Production Advancement Chief: Kōji Morita (eps 9-23) 
Production Affairs: Makiko Nakamura 
Production Desk:
Shinya Horiguchi 
Yuki Nagano 
Production manager: Kazuaki Egashira (D.A.G; eps 14-24) 
Prop Design: Takehiro Ishimoto 
Publicity Cooperation:
Eriko Banjō 
Nahoko Tahara 
Publicity Producer: Yūji Hirooka 
Recording: Tetsuya Satake 
Recording Assistant: Fumie Ishikura 
Setting Cooperation: Akiko Waba 
Setting Desk: Yuki Nagano 
Setting Production: Yuki Maeda 
SF Setting: Mitsuyasu Sakai 
Sound Effects: Shizuo Kurahashi 
Sound Effects Assistant:
Naoto Yamatani (Sound Box) 
Tomokazu Mitsui (Sound Box) 
Sound Production Manager: Nobue Yoshinaga 
Special Effects:
Miyako Hoshi 
Yumi Nomura (ep 24) 
Story Editor: Shou Aikawa 
Technical Director: Yohei Miyahara 
Telop Design: Tsuyoshi Kimura 
Theme Song Arrangement:
BOND (ED1) 
Flow (OP2) 
Isaac (OP1) 
joy (ED2) 
SHINGO (OP2) 
Stereopony (ED1) 
Theme Song Composition:
Aimi (ED1) 
Isaac (OP1) 
Takeshi Asakawa (OP2) 
Yuuko Amata (ED2) 
Theme Song Lyrics:
Aimi (ED1) 
Isaac (OP1) 
Kohshi Asakawa (OP2) 
Yuuko Amata (ED2) 
Theme Song Performance:
Flow (OP2) 
Hemenway (OP1) 
joy (ED2) 
Stereopony (ED1) 
Title Design: Tsuyoshi Kimura 
VFX Director: Yasushi Muraki 
Kanako Miyamoto as Naru Arata 
Yūtarō Honjō as Ao Fukai 

Akio Nojima as Alexander Boyd 
Ayaka Ohashi as Fleur Blanc 
Chiaki Omigawa as Elena Peoples 
Chie Nakamura as Rebecka Halström 
Hidenobu Kiuchi as Georg 
Ikuya Sawaki as Stanley Fry 
Kaori Nazuka as Eureka 
Katsunosuke Hori as Toshio Fukai 
Kazuhiko Inoue as Truth 
Keiji Fujiwara as Renton Thurston 
Keikou Sakai as Pippo 
Kouichi Toochika as Yasumochi Nakamura 
Nao Tōyama as Noah 
Rokuro Naya as Christophe Blanc 
Takuya Kirimoto as Gazelle 
Tetsuo Goto as Ivica Tanovic 
Yoshinori Fujita as Han Juno 

Akihiko Ishizumi as Issa(eps 1-2) 
Ako Mayama as Grandmother(6 episodes
eps 2-3, 7, 21-23
)
 
Atsushi Miyauchi as Soga(eps 21, 23) 
Ayu Matsuura as Chloe McCaffrey 
Ayumi Fujimura as Maggie Kwan 
Azusa Kataoka as
Announcer(ep 19) 
Beautiful Woman(ep 13) 
Female Newscaster(ep 16) 
Bin Sasaki as Endō(ep 13) 
Chiaki Omigawa as Miller Joe(eps 7, 11) 
Daisuke Sakaguchi as Salesman(eps 6-7) 
Ena Matsuo as Woman(ep 10) 
Eri Aida as Lulu(ep 20) 
Fuka Haruna as Liu Ing 
Fumie Mizusawa as Lerato Food 
Hiroko Ushida as Grandmother(ep 1) 
Hiroshi Naka as Old Man(ep 10) 
Hiroshi Tsuchida as Financial Affairs Official(ep 9) 
Ikumi Nakagami as Announcer(eps 12, 15) 
Junko Noda as Bar Woman(ep 4) 
Katsuhisa Houki as President of Peru(ep 6) 
Kenichi Mochizuki as Masumi(4 episodes
eps 4, 17, 21-22
)
 
Kensuke Nishi as Nakamura's Subordinate B(ep 9) 
Kosuke Hatakeyama as Rajkumar Nair 
Kousuke Meguro as Secretary of State(4 episodes
eps 8, 15-16, 18
)
 
Makoto Yasumura as Yamaoka(7 episodes
eps 15-16, 19-23
)
 
Masafumi Kimura as Mitsuo Arata(9 episodes
eps 1-4, 7, 14, 16, 22-23
)
 
Minami Tsuda as Female Staff(ep 5) 
Mitsuaki Hoshino as Information Department Head(ep 9) 
Mitsuru Ogata as Public Official(ep 1) 
Mutsumi Sasaki as Undersecretary(ep 2) 
Nao Tōyama as
Demo Woman(ep 4) 
Maeve McCaffrey 
Miyu(6 episodes
eps 1-3, 7, 21-22
)
 
Naomi Kusumi as Kazuyuki Kaneshiro(eps 2-3, 7, 22) 
Riki Kagami as
Band Member B(ep 11) 
Male Operator(eps 7, 9) 
Man(ep 17) 
Old Man(ep 3) 
Sayaka Ohara as Beautiful Woman(eps 6-7) 
Taishi Murata as
JJ(ep 15) 
Journalist(ep 16) 
Male Operator(ep 22) 
Mechanic(ep 11) 
Nakamura's Subordinate A(ep 9) 
Pilot(7 episodes
eps 5-6, 18-21, 24
)
 
Riot Squad B(ep 7) 
Soldier A(ep 10) 
Vice Undersecretary(eps 2-3) 
Worker A(ep 17) 
Takahiro Sakurai as Barry(ep 10) 
Takaya Kuroda as Guerilla Leader(eps 6-7) 
Tetsuo Komura as Teruhiko Niigaki(6 episodes
eps 2-4, 7, 14, 22
)
 
Tetsurô Takase as Warship Captain(eps 13-14) 
Tomekichi Himuka as Nick Tanaka 
Yasuhiko Kawazu as Captain(eps 2-3) 
Yōhei Osa as
Band Member A(ep 11) 
City Staff(ep 4) 
Copilot(8 episodes
eps 2, 5-6, 18-21, 24
)
 
Male Operator(ep 12) 
Riot Squad A(ep 7) 
Soldier B(ep 10) 
Tetsuo(eps 15, 22) 
Worker B(ep 17) 
Yuko Kato as Hanna Bester 
Yumi Uchiyama as
Announcer(ep 5) 
Female Operator(eps 7-8, 15) 
Radio Announcer(ep 1) 
Yutaka Shimaka as Bruno(eps 5-6) 
Yuuki Tokura as Boy Soldier(eps 6-7) 
Japanese companies
2nd Key Animation:
AI (8 episodes
eps 4, 9, 12-18 even, 19-20
)
 
Animation Planet (4 episodes
eps 4, 11, 16-17
)
 
Art Box (eps 14, 20) 
asread (ep 4) 
AZETA PICTURES (ep 10) 
BEEP (eps 13-14) 
Big Bang (4 episodes
eps 12, 15-16, 18
)
 
Big Owl (6 episodes
eps 12, 14-15, 21-22, 24
)
 
Bones Animation Dept. (6 episodes
eps 2, 4, 7, 10, 12-13
)
 
Brains Base (ep 9) 
D-Motion (eps 7, 9, 11-15) 
DCI (ep 14) 
Dogakobo (eps 4, 6) 
drop (ep 14) 
FAI International (eps 14-15, 19) 
Fanout (ep 14) 
Ginga-ya (ep 15) 
Hayashi (ep 14) 
Jumondo (9 episodes
eps 4, 12-14, 18-22
)
 
Kureai (ep 11) 
Madhouse Studios (ep 11) 
Mouse (eps 6, 9, 11-20) 
MSJ (eps 14-15) 
Mugenkan (ep 22) 
Oh production (ep 9) 
Planet (ep 13) 
PRA (eps 10, 17) 
Production Reed (5 episodes
eps 2, 7, 12-13, 15
)
 
Rising Force (eps 7, 10) 
Sakura Create (ep 20) 
Satelight (eps 3, 7, 9) 
Seigasha (4 episodes
eps 7, 10, 15, 17
)
 
Shinryū (eps 13-16, 19) 
SILVER LINK (eps 2-3, 9) 
Studio Boomerang (eps 10-11, 16) 
Studio Comet (ep 21) 
STUDIO GAO (ep 10) 
Studio Gash (ep 15) 
Studio Hibari (eps 2-3, 7, 19) 
Studio Izena (eps 15-16, 22) 
Studio Liberty (6 episodes
eps 2, 6, 9, 17-19
)
 
Studio Live (eps 7, 10) 
Studio Mark (8 episodes
eps 12, 14-18, 22, 24
)
 
Studio Mew (ep 10) 
Studio Runa (ep 13) 
Studio Victory (eps 12, 22) 
SynergySP (ep 22) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (eps 14, 20) 
Toei Animation Philippines (eps 14, 18) 
Triple A (eps 13-15, 20) 
Wafū Animation (6 episodes
eps 11, 13-14, 16, 18, 23
)
 
Wao World (5 episodes
eps 2-3, 7, 9, 11
)
 
Wombat (10 episodes
eps 2-4, 7, 11, 14, 19, 21, 23-24
)
 
Xebec (ep 11) 
Yuhodo (8 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12, 15, 23-24
)
 
3D Graphics:
DAG 
Fabrica (ep 4) 
SANZIGEN Animation Studio (eps 14-24) 
Animation Production: BONES 
Art Board Cooperation: Stereotype Smarchill (eps 6-24) 
Background Art:
Beijing Golden Pinasters Animation Company (eps 1, 8-24) 
Dayuan Animation (eps 1-24) 
Green (OP1-2, ED1-2; eps 1-24) 
GREEN Daibun (eps 1-3) 
GREEN Qiqihar Studio (eps 1-24) 
Broadcaster:
BS-TBS (2012-04-21) 
Chubu-Nippon Broadcasting Co., Ltd (2012-04-18) 
Mainichi Broadcasting System (2012-04-12) 
NOTTV 
TBS (2012-04-13) 
Comic Serialization:
4koma Ace 
Kadokawa Shoten 
Newtype Ace 
Shonen Ace 
Cooperation:
Ikurie (eps 16-24) 
mffp (eps 16-24) 
Tokyorismatic (eps 16-24) 
Editing Studio: Jay Film 
Finish Animation:
BEEP (ep 8) 
FAI International (ep 8) 
Jumondo (ep 8) 
Triple A (ep 8) 
Wish (eps 1-7, 9-24) 
HD Editing Studio: Q Tech 
In-Between Animation:
AI (12 episodes
eps 2-3, 7, 10-12, 14-15, 18, 21-22, 24
)
 
AIC (ep 12) 
Angle (eps 18, 21-22) 
Anime Spot (6 episodes
eps 2-3, 6-7, 12, 18
)
 
APPP (eps 17, 23) 
Artland (ep 2) 
BEEP (4 episodes
eps 8, 14, 16, 22
)
 
Big Owl (9 episodes
eps 12-18 even, 19-22, 24
)
 
Bones Animation Dept. (17 episodes
eps 1-3, 5-6, 9, 11-13, 16, 18-24
)
 
Brains Base (ep 17) 
Daume (10 episodes
eps 1-3, 5-6, 12-13, 19, 21, 23
)
 
DCI (ep 14) 
Dogakobo (5 episodes
eps 2-3, 5, 17, 20
)
 
drop (eps 14, 24) 
FAI International (eps 1-12, 14-24) 
Fanout (ep 14) 
GAINAX (ep 21) 
Hayashi (ep 14) 
Jumondo (18 episodes
eps 4-7, 10-22, 24
)
 
MSC (eps 2-3, 19) 
MSJ (eps 13-14, 18) 
Oriental Light and Magic (ep 13) 
P.A. Works (eps 4, 20, 24) 
RIC (eps 14-15, 21) 
Sakura Create (ep 12) 
Seihin Animation (ep 2) 
Shinryū (8 episodes
eps 14-15, 17, 20-24
)
 
SILVER LINK (eps 6, 10) 
Studio Ado (ep 1) 
Studio Comet (eps 1-3, 19) 
Studio Gimlet (5 episodes
eps 1-2, 6, 18, 23
)
 
Studio Hibari (eps 2-3) 
Studio Mark (ep 17) 
Studio Takuranke (ep 3) 
Sunshine Corporation (eps 4, 7, 21) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (19 episodes
eps 2-7, 9-16, 19-22, 24
)
 
Tatsunoko Production (eps 2-4, 12, 23) 
TNK (ep 17) 
Toei Animation Philippines (4 episodes
eps 14-15, 21-22
)
 
Triple A (11 episodes
eps 4, 7-8, 11-15, 20, 23-24
)
 
Wao World (eps 3, 6-7) 
Wish (ep 12) 
Wombat (eps 1, 21, 23) 
Yuhodo (eps 1, 3, 5, 16) 
Key Animation:
Anime R (ep 14) 
Studio Gimlet (ep 10) 
Studio Gram (ep 7) 
Studio Mew (ep 14) 
Studio Zaendou (ep 14) 
Monitor Font Design: Maniackers Design 
Monitor Graphics:
Bones Photography Dept. (eps 2-5) 
Domerica (eps 6-8) 
Material Guild 
Music Production: Aniplex 
Photography: T2 Studio 
Photography Lineart: C-Station 
Production Collaboration: C2C (ep 8) 
Recording Studio: Tokyo TV Center 
Sound Production: Fonishia 
English cast
English staff
ADR Director: Zach Bolton 
Script:
Bonny Clinkenbeard 
Patrick Seitz (eps 7-9) 
Translation: Shoko Oono 
Executive producer: Gen Fukunaga 
ADR Engineer: Kevin Leasure 
Assistant producer: Michael Harcourt 
Blu-Ray Authoring:
John Andreas 
Matthew O'Hara 
Trace Furniss 
Blu-Ray Compression:
Duncan Yan 
Jacob Martin 
Blu-Ray Editor: Jeremy Jimenez 
Blu-Ray Menu Audio: Jim Welch 
Blu-Ray Menu Design: Walter Parenton 
Blu-Ray Producer: Clarine Harp 
Commentary:
Chuck Huber (ep 5) 
Jad Saxton (ep 5) 
John Swasey (ep 10) 
Sainty Reid (ep 5) 
Tyson Rinehart (ep 10) 
Zach Bolton (ep 10) 
DVD Compression:
Duncan Yan 
Jacob Martin 
DVD Editing: Jeremy Jimenez 
DVD Menu Audio: Jim Welch 
DVD Menu Design: Jessica Fung 
DVD Producer: Clarine Harp 
Head Writer: John Burgmeier 
Lead Video Engineer: Jacob Martin 
Line Producer: Colleen Clinkenbeard 
Mix Engineer: Nathanael Harrison 
Production Supervision: Susie Nixon 
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla 
Jeremy Jimenez 
Talent Coordination: Tara Williams 
Video Engineer:
Andrew Manson 
Jason Weems 
Video Post-Production Director: Clarine Harp 
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara 
Lindsay Seidel as Naru Arata 
Micah Solusod as Ao Fukai 

Andrew Chandler as Nick Tanaka 
Anthony Bowling as Han Juno 
Brandon Potter as Gazelle 
Charlie Campbell as Alexander Boyd 
Chuck Huber as Christophe Blanc 
Duncan Brannan as Yasumochi Nakamura 
Jad Saxton as Elena Peoples 
Jamie Marchi as Rebecka Halström 
John Swasey as Ivica Tanovic 
Johnny Yong Bosch as Renton Thurston 
Kent Williams as Stanley Fry 
Matt Thurston as Pippo 
Monica Rial as Noah 
R. Bruce Elliot as Toshio Fukai 
Sainty Reid as Fleur Blanc 
Stephanie Sheh as Eureka 
Todd Haberkorn as Truth 
Tyson Rinehart as Georg 

Aaron Roberts as Tetsuo(4 episodes
eps 15, 18, 20, 22
)
 
Alex Organ as JJ(eps 15, 18, 20) 
Alison Viktorin as Liu Ing 
Austin Tindle as Child(Truth)(ep 6) 
Brian Mathis as Teruhiko Niigaki(6 episodes
eps 2-4, 7, 14, 22
)
 
Christopher Smith as Yamaoka(6 episodes
eps 15-16, 19, 21-23
)
 
Colleen Clinkenbeard as Asian Woman(Truth)(ep 6) 
Corey Cleary-Stoner as Rajkumar Nair 
David Wald as Bruno(eps 5-6) 
Emerick Jade as Miyu 
Felecia Angelle as Chloe McCaffery 
J. Michael Tatum as Barry(ep 10) 
Jad Saxton as Miller Joe(eps 7, 11) 
Jarrod Greene as Masumi(eps 17, 21-22) 
Jason Liebrecht as Soga(eps 21, 23) 
Joel McDonald as Maruyama(eps 16, 18-19) 
Juli Erickson as Gram(6 episodes
eps 2-3, 7, 21-23
)
 
Kristi Kang as Maeve McCaffery 
Lydia Mackay as Hannah Bester 
Mark Stoddard as Kazuyuki Kaneshiro(eps 2-3, 7, 22) 
Morgan Garrett as Maggie Kwan 
Phil Parsons as Mitsuo Arata 
Robert McCollum as Endou(ep 13) 
Trina Nishimura as Lerato Food 
Tyson Rinehart as Georg-S 

English companies
Broadcaster:
Animax Asia 
AXN Asia 
Distributor: Madman Entertainment (New Zealand & Australia.) 
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment 
Madman Screening Room (Australia & New Zealand) 
Licensed by: FUNimation Entertainment 
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology