A Certain Scientific Railgun S (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

[ sequel of A Certain Scientific Railgun (TV) ]

Alternative title:
A Certain Scientific Railgun Sisters
Toaru Kagaku no Railgun S (Japanese)
Toaru Kagaku no Railgun Sisters (Japanese)
とある科学の超電磁砲(レールガン)S (Japanese)
とある科学の超電磁砲(レールガン)Sisters (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Mikoto Misaka, one of the strongest Level 5 espers in Academy City, gave her DNA map to a certain doctor when she was young, believing that it may be used for greater good. Unfortunately for her, it ended up being used to create countless clones of herself; forming the Misaka network, in order to create the strongest esper by sacrificing these clones whom she considers as her own sisters.
User Ratings: 454 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 49 votes (sub:40, raw:2, dub:2, ?:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
)
 Excellent: 113 votes (sub:105, dub:3, others:5
3 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Very good: 137 votes (sub:125, dub:4, raw:2, others:6
3 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
1 French subtitled
)
 Good: 66 votes (sub:61, dub:3, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 23 votes (sub:21, raw:1, dub:1)
 So-so: 29 votes (sub:28, ?:1)
 Not really good: 10 votes (sub:10)
 Weak: 9 votes (sub:9)
 Bad: 8 votes (sub:8)
 Awful: 7 votes (sub:7)
 Worst ever: 3 votes (sub:3)
Seen in part or in whole by 860 users, rank: #1177 (of 5997)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.573 (Very good−), std. dev.: 2.0203, rank: #1088 (of 5992)
Weighted mean: 7.557 (Very good−), rank: #965 (of 5992) (seen all: 7.55 / seen some: 8.31 / won't finish: 6.29)
Bayesian estimate: 7.557 (Very good−), rank: #766 (of 4546)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 26
Vintage: 2013-04-12
Opening Theme:
#1: "Sister's Noise" by fripSide
#2: "eternal reality" by fripside
Ending Theme:
"INFINIA (インフィニア)" by Sachika Misawa (ep 23)
"sister's noise" by fripSide (ep 1)
"stand still" by Yuka Iguchi (eps 11,14)
#1: "Grow Slowly" by Yuka Iguchi
#2: "Links (リンクス)" by Sachika Misawa
Insert song:
"eternal reality" by fripside (ep 24)
"future gazer" by fripSide (ep 24)
"LEVEL5-judgelight-" by fripSide (ep 24)
"sister's noise" by fripSide (ep 24)
"stand still" by Yuka Iguchi (eps 11,14)
Trivia: We have 1
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    A Certain Scientific Railgun S - Part One (DVD) 2014-07-01 (from $35.04)
    A Certain Scientific Railgun S - Part Two (DVD) 2014-08-19 (from $34.54)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tatsuyuki Nagai
Series Composition: Seishi Minakami
Script:
Hiroyuki Yoshino (eps 19, 23-24)
Jukki Hanada (eps 8, 12, 14)
Kurasumi Sunayama (4 episodes
eps 4, 11, 15, 18
)

Michihiro Tsuchiya (5 episodes
eps 10, 13, 17, 21-22
)

Seishi Minakami (eps 1-3, 5-6)
Yasunori Yamada (4 episodes
eps 7, 9, 16, 20
)

Storyboard:
Hideki Tachibana (OP)
Keiji Gotoh (ep 19)
Kensuke Ishikawa (ep 13)
Kiyoko Sayama (4 episodes
eps 14, 17, 20, 22
)

Michio Fukuda (ep 6)
Naoyuki Konno (OP2; eps 9, 24)
Satoshi Iwataki (ep 15)
Shigehito Takayanagi (eps 2, 7)
Shingo Fukuyo (ep 15.5)
Tatsuyuki Nagai (ED1-2; eps 1, 11, 24)
Yasuo Muroi (eps 4, 8)
Yoshimitsu Ohashi (eps 16, 23)
Yuuichi Nihei (7 episodes
eps 3, 5, 10, 12, 18, 21, 23
)

Episode Director:
Daisuke Takashima (5 episodes
eps 2, 5, 14, 18, 22
)

Hideki Tachibana (OP)
Katsushi Sakurabi (4 episodes
eps 4, 8, 15, 21
)

Kazuhiko Ishii (eps 6, 11)
Keiji Gotoh (ep 19)
Kenichi Kasai (ep 16)
Kensuke Ishikawa (ep 13)
Kouhei Hatano (ep 7)
Masahiro Sonoda (eps 3, 12)
Naoyuki Konno (OP2; eps 9, 24)
Shingo Fukuyo (ep 15.5)
Takashi Ikehata (eps 10, 17, 23)
Tatsuyuki Nagai (ED1-2; eps 1, 24)
Youhei Suzuki (ep 20)
Music: Maiko Iuchi (I've sound)
Original creator: Kazuma Kamachi
Original Manga: Motoi Fuyukawa
Original Character Design: Kiyotaka Haimura
Character Design: Yuichi Tanaka
Art Director: Tomonori Kuroda
Chief Animation Director:
Hiroshi Tomioka (14 episodes
eps 1, 3-4, 6-10, 12, 15, 18, 21, 23-24
)

Shigeki Kimoto (7 episodes
eps 11-12, 14, 16, 19, 22, 24
)

Yuichi Tanaka (ED2; ep 24)
Yuu Yamashita (8 episodes
eps 2, 5, 7-8, 13, 17, 20, 23
)

Animation Director:
Atsushi Saito (ep 1)
Eri Sano (ep 10)
Fumio Matsumoto (eps 3, 7, 12)
Hiromitsu Hagiwara (ep 10)
Hiroshi Tatezaki (ep 6)
Hiroshi Tomioka (ep 24)
Hiroshi Yakou (ep 4)
Ikuma Fujibe (5 episodes
eps 6, 13, 17, 21, 23
)

Katsuhiro Kumagai (6 episodes
eps 4, 6, 16, 18, 21, 24
)

Kōta Moroishi (5 episodes
eps 2, 6, 13, 17, 22
)

Kouichi Motomura (5 episodes
eps 5, 9, 15, 20, 22
)

Marina Sato (4 episodes
eps 8, 14, 19, 24
)

Masahiro Fujii (eps 9, 14, 18)
Mayu Akita (ep 6)
Mineko Ueda (上田みねこ; ep 10)
Mitsuharu Kajitani (ep 10)
Motohiro Taniguchi (4 episodes
eps 11, 14, 18, 20
)

Naoto Yoshida (ep 4)
Naoyuki Asano (ED2)
Satoshi Sakai (5 episodes
eps 4, 9, 15, 20, 24
)

Sei Komatsubara (6 episodes
eps 5, 11, 16, 20, 22, 24
)

Shigeki Kimoto (OP2; eps 22, 24)
Shiro Shibata (ep 23)
Takaaki Fukuyo (ep 12)
Takafumi Furusawa (ep 12)
Takashi Naoya (9 episodes
eps 4-5, 8, 13, 16, 19, 21, 23-24
)

Tatsunori Sakamoto (ep 8)
Tetsuya Ishii (7 episodes
eps 2, 5, 11, 15, 18, 21, 24
)

Toku Rinsai (ep 12)
Yousuke Kabashima (ep 15)
Yu Murakami (eps 22-23)
Yuichi Tanaka (OP1-2; ED; ep 24)
Yuji Ushijima (eps 3, 7)
Yukie Hiyamizu (eps 15.5, 24)
Yuu Yamashita (ep 23)
Yuuko Yoshida (ep 10)
Mecha design: Mika Akitaka
3D Director: Tetsuro Tanaka (ep 24)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Shingo Fukuyo
Producer:
Kazuma Miki (ASCII Media Works)
Kenji Mine (J.C. Staff)
Kentarō Hattori (Geneon Universal Entertainment)
Kozue Kananiwa (MOVIC)
Nobuhiro Nakayama (Warner Bros.)
Satoshi Fujita (AT-X)

2nd Key Animation:
Aiko Utsumi (ep 9)
Akane Hirota (eps 4, 8)
Akie Tsutsumi (ep 3)
Akiko Kawazoe (ep 22)
Akinori Fujibe (藤部昭典; eps 22-23)
Akira Iwasaki (ep 21)
Asami Shimizu (清水麻未; ep 17)
Ayako Satou (ep 10)
Chie Tanaka (eps 10, 19)
Chisa Shibata (芝田千沙; eps 4, 8, 21)
Emi Sakamoto (ep 17)
Ena Nishikawa (eps 4, 10, 21)
Eriko Haga (ep 21)
Haruka Okutani (eps 20-24)
Haruka Sano (ep 2)
Hikaru Kodama (ep 10)
Hiroko Yasutome (13 episodes
eps 1, 6, 8-9, 11, 13, 15, 18, 20-24
)

Hiroshi Tomioka (ep 15)
Hiroshi Yakou (ep 15)
Hitomi Kōno (ep 19)
Izumi Kawada (ep 23)
Kanako Abe (ep 1)
Kanako Baba (eps 11, 16)
Kaori Yamamoto (ep 12)
Kaoru Nagakawa (eps 1, 21)
Katsuhiro Kumagai (ep 24)
Kazuhiro Saitō (eps 3, 12)
Kota Takeuchi (ep 1)
Kouji Ukawa (ep 16)
Kumi Hashimoto (eps 3, 12)
Kumiko Kawahara (ep 19)
Masato Yasuno (ep 4)
Miho Matsuura (ep 18)
Mika Hironaka (ep 20)
Mika Takazawa (ep 8)
Mineko Ueda (ep 4)
Mitsuharu Kajitani (ep 19)
Nana Mori (eps 1-2, 5, 22)
Naoko Koyama (ep 1)
Naoko Takada (ep 21)
Natsumi Ishizaki (eps 10, 15)
Risa Suzuki (ep 15)
Risako Yoshida (ep 1)
Ryoichi Oki (ep 1)
Sachiko Oniwa (eps 8, 24)
Sae Kawasaki (eps 11, 16)
Sana Komatsu (14 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-11, 13-17, 21
)

Satoshi Harayama (ep 15)
Sayuri Tanaka (eps 9, 17)
Sei Komatsubara (ep 24)
Shigeki Kimoto (ep 24)
Shinko Tsurumoto (eps 23-24)
Shinsuke Gomi (五味伸介; ep 21)
Shintaro Tsubota (ep 22)
Shoichiro Nishimi (eps 23-24)
Sōichi Honda (eps 11, 16)
Sōta Suwa (ep 22)
Takahito Suzuki (ep 11)
Takamitsu Satou (佐藤嵩光; 5 episodes
eps 1, 4-5, 8, 13
)

Takayoshi Hayashi (9 episodes
eps 2, 4, 8-10, 14, 16-17, 19
)

Tasogare (ep 23)
Tetsuya Sakamoto (eps 1, 8, 21)
Tomoko Kameyama (ep 1)
Tomoko Shimizu (eps 10, 21)
Yohei Yaegashi (5 episodes
eps 1, 4-5, 8, 19
)

Yōichi Katayama (ep 17)
Yōichirō Katayama (ep 22)
Yoko Ito (eps 17-18)
Yosuke Imakubo (ep 6)
Yu Murakami (4 episodes
eps 1, 4, 22, 24
)

Yuki Koshi (eps 4, 6)
Yukie Hiyamizu (ep 6)
Yuuko Kamiyama (eps 1, 21)
3D Animation:
Akiko Sasaoka (Capsule; ep 18)
Atsushi Tsukasa (ep 20)
Daigo Fujiaki (eps 15-16, 23)
Hiroyasu Nishino (eps 20, 24)
Jun Shiota (J.C. Staff 3D Department; eps 1-19, 21, 23)
Kazutaka Ōgo (J.C. Staff 3D Department; eps 1-19, 21, 23)
Masami Yuhara (Capsule; ep 18)
Natsumi Nishio (ep 20)
Saneyuki Hirata (ep 24)
Takema Sawamura (ep 24)
Takuto Hirose (ep 20)
Tetsuro Tanaka (J.C. Staff 3D Department; eps 1-19, 21, 23)
Tsukasa Kawasaki (eps 22, 24)
Yoshikazu Kon (eps 20, 24)
Yoshiya Katō (ep 24)
Yuki Honda (本田有紀; J.C. Staff 3D Department; 本田有紀; eps 1-19, 21, 23)
Yusaku Uchida (eps 20, 24)
3D CG Supervision:
Hiroki Matsuura (eps 22, 24)
Masanori Uetaka (ep 20)
Action Director:
Yousuke Kabashima (OP)
Animation Production Producer: Kaoru Suzuki
Assistant Animation Director:
Atsushi Saito (ep 2)
Ena Nishikawa (ep 8)
Hayato Hashiguchi (ep 4)
Hiroshi Tomioka (ep 17)
Hiroshi Yakou (ep 15)
Ikuma Fujibe (ep 8)
Katsuhiro Kumagai (ep 8)
Masahiro Fujii (ep 15)
Sei Komatsubara (eps 6, 8, 15)
Takafumi Furusawa (ep 7)
Takashi Naoya (直也たかし; ep 1)
Tetsuya Ishii (ep 1)
Yukie Hiyamizu (eps 17, 20, 23)
Assistant Art Director: Ōnoo Fujii
Background Art:
Ai Ito (J.C. Staff Art Department; eps 2-6)
Atsuko Watanabe (渡邉温子; J.C. Staff Art Department; eps 1-24)
Ayami Ōkushi (J.C. Staff Art Department; 12 episodes
eps 2-7, 15, 18-21, 24
)

Kaori Fujii (J.C. Staff Art Department; 7 episodes
eps 7, 11, 15-17, 19-20
)

Kōichirō Bizen (J.C. Staff Art Department; 12 episodes
eps 2-7, 18-22, 24
)

Maki Takano (高野真希; J.C. Staff Art Department; eps 1-24)
Mayumi Shōtoku (J.C. Staff Art Department; 11 episodes
eps 2-7, 18-21, 24
)

Megumi Hirata (J.C. Staff Art Department; 14 episodes
eps 2-7, 15, 18-24
)

Mizuki Suwa (J.C. Staff Art Department; eps 1-24)
Serina Yamamoto (J.C. Staff Art Department; eps 1-24)
Takahiro Koyama (J.C. Staff Art Department; eps 2-24)
Takumi Yanagihara (J.C. Staff Art Department; eps 1-24)
Teruhiko Niida (J.C. Staff Art Department; 14 episodes
eps 2-7, 15, 18-24
)

Yūta Akiyama (J.C. Staff Art Department; eps 1-24)
CG Producer: Hiroaki Matsuura (eps 20, 22, 24)
Chief Animation Supervisor: Yuichi Tanaka (eps 1-24)
Color Check:
Asuka Hino (ep 15)
Kana Tanabe (eps 4, 20)
Kazuyuki Imagawa (eps 3, 7)
Kyousuke Ishikawa (ep 5)
Mai Nakamura (11 episodes
eps 5-6, 8-11, 15, 18, 21, 23-24
)

Maya Muranaga (ep 20)
Mayumi Tanahashi (eps 17, 24)
Miho Kimura (eps 19, 24)
Mika Funabashi (eps 4, 6, 20)
Mitsuru Yuri (ep 12)
Shiho Mizoe (4 episodes
eps 16-17, 22, 24
)

Shiho Tanabe (ep 2)
Tomomi Andou (eps 9, 14, 15.5)
Yuka Kojima (小島由佳; eps 8, 15)
Yukiko Itou (5 episodes
eps 2, 10-11, 13, 19
)

Color Coordination:
Asuka Hino (ep 22)
Kana Tanabe (4 episodes
eps 4, 9, 14, 17
)

Kazuyuki Imagawa (eps 3, 7)
Mayumi Tanahashi (ep 21)
Miho Kimura (ep 16)
Mika Funabashi (5 episodes
eps 4, 10-11, 13, 19
)

Mitsuru Yuri (ep 12)
Miyuki Ishida (ep 15)
Shiho Tanabe (ep 2)
Tomomi Andou (4 episodes
eps 1, 5, 15.5, 24
)

Yuka Kojima (小島由佳; eps 18, 23)
Yuka Komatsu (ep 6)
Yukiko Itou (eps 2, 8, 20)
Editing: Shigeru Nishiyama (Real-T)
Editing Assistant: Yūji Kondō
Effect Animation Director:
Hiroshi Yakou (ep 9)
Kenichi Takase (eps 10, 20)
Ryuuta Yanagi (ep 8)
Yuka Kuroda (eps 13, 15)
Finish Animation:
Asuka Hino (6 episodes
eps 4, 16-18, 23-24
)

Ayaka Ichihara (17 episodes
eps 8-11, 13-15, 15.5, 16-24
)

Dong Liang Li (Xing Yue Animation; ep 3)
Jing Yan (Xing Yue Animation; ep 3)
Kana Tanabe (12 episodes
eps 1, 5-6, 8, 13, 15-16, 18, 21-24
)

Keishi Okada (16 episodes
eps 8-11, 13-14, 15.5, 16-24
)

Kyousuke Ishikawa (eps 4, 6, 15-17)
Mai Nakamura (10 episodes
eps 1-2, 4, 13-14, 16-17, 19-20, 22
)

Maya Muranaga (14 episodes
eps 6, 8-11, 13-19, 21-22
)

Mayumi Tanahashi (16 episodes
eps 1, 4-6, 8-11, 13-16, 18-20, 22
)

Meng Li (Xing Yue Animation; ep 3)
Miho Kimura (16 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 14-15, 15.5, 18, 21-23
)

Mika Funabashi (11 episodes
eps 1-2, 8, 14-18, 21, 23-24
)

Min Zhang (Xing Yue Animation; ep 3)
Misa Hamamura (eps 1-2, 4-6)
Miyuki Ishida (15 episodes
eps 6, 8-11, 13-14, 15.5, 16, 18-23
)

Risa Okada (ep 15)
Shiho Mizoe (18 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 13-15, 15.5, 18-21, 23
)

Tomomi Andou (13 episodes
eps 2-8 even, 13, 15-18, 20-23
)

Young Ran Oh (Xing Yue Animation; ep 3)
Yu Zhang (Xing Yue Animation; ep 3)
Yuka Kojima (小島由佳; 14 episodes
eps 4-5, 9-11, 13-14, 16-17, 19-22, 24
)

Yukiko Itou (eps 4-5, 14-18)
Finish Check: Yukiko Itou (ep 1)
In-Between Animation:
Ai Kato (14 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-9, 11, 13-18
)

Azusa Miyanaga (19 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-11, 13-16, 18-24
)

Chi Tian (MUSES; ep 3)
Emiko Yamada (山田瑛美子; 14 episodes
eps 6, 9-11, 13-15, 15.5, 16, 18-22
)

Gang Lin (MUSES; ep 3)
Haruka Okutani (ep 4)
Hong Xu Zheng (MUSES; ep 3)
Hu Dai (MUSES; ep 3)
Katsuya Matsumoto (14 episodes
eps 6, 8-9, 13-23
)

Kazumasa Shimoe (7 episodes
eps 1-2, 4-6, 9-10
)

Kenichirō Aoki (eps 8, 11, 13-23)
Kenta Nagahashi (14 episodes
eps 8-11, 13-21, 23
)

Kentarō Aoki (eps 6, 9-10)
Kumiko Nakata (18 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-11, 13-21, 24
)

Kyouko Saitou (14 episodes
eps 8-11, 13-21, 23
)

Mai Furuki (15 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 13-15, 15.5, 16-17
)

Makoto Murata (14 episodes
eps 8-11, 13-14, 15.5, 16-20, 22-23
)

Miki Matsumoto (18 episodes
eps 5-6, 8-11, 13-15, 15.5, 16-23
)

Namiko Iwasa (16 episodes
eps 1-2, 4, 6, 9-11, 13-17, 19, 21, 23-24
)

Nanami Takahashi (18 episodes
eps 6, 8-11, 13-15, 15.5, 16-24
)

Riho Higuchi (15 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9, 11, 13-18, 21, 24
)

Rina Kitahara (eps 8-11, 13-23)
Saya Hashidate (eps 8-11, 13-21)
Seung Chan I (16 episodes
eps 1-2, 4-5, 9-11, 13-15, 15.5, 18-19, 21-22, 24
)

Shizuka Izumi (16 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 14-18, 20-24
)

Souki Okada (19 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 13, 15-23
)

Teru Ikumi (17 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 13, 15-18, 20-22
)

Yi Ji (MUSES; ep 3)
Yoshiyuki Nogami (5 episodes
eps 1-2, 5, 9-10
)

Yu Sato (18 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 13-18, 21, 23-24
)

Yuki Yanagisawa (eps 8-11, 13-24)
Yuriko Maeda (14 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-9, 11, 13, 16, 18, 20-22
)

In-Between Check:
Ai Kato (eps 20-22, 24)
Akie Tsutsumi (eps 3, 7, 12)
Ayako Isokawa (10 episodes
eps 1-2, 6, 9, 11, 15, 17, 19, 22, 24
)

Eri Uchiyama (内山絵里; 10 episodes
eps 1, 5, 8, 10, 14, 15.5, 16, 18, 21, 23
)

Haruka Okutani (10 episodes
eps 1-2, 6, 9-15 odd, 15.5, 17, 19
)

Hiroki Okamoto (7 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 14, 17, 21
)

Hiroshi Shirakawa (Xing Yue Animation; eps 3, 7, 12)
In Chul Hwang (ep 12)
Kazumasa Shimoe (7 episodes
eps 13-14, 16-24 even
)

Kouji Ukawa (11 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10, 13-14, 16, 18, 20, 23
)

Mai Furuki (eps 20, 23)
Nobuko Ogino (9 episodes
eps 1, 4, 8-9, 11, 16, 18, 22, 24
)

Sana Komatsu (ep 15.5)
Sang Wook Park (ep 12)
Takako Kono (5 episodes
eps 1, 4-5, 15, 19
)

Yoshiyuki Nogami (eps 13-23 odd)
Insert Song Arrangement:
Satoshi Yaginuma (ep 24)
Toshinori Moriya (eps 11, 14)
Insert Song Composition:
Satoshi Yaginuma (ep 24)
Shou Watanabe (eps 11, 14)
Tetsuya Komuro (ep 24)
Insert Song Lyrics:
fripSide (ep 24)
Satoshi Yaginuma (ep 24)
Shou Watanabe (eps 11, 14)
Insert Song Performance:
fripSide (ep 24)
Yuka Iguchi (eps 11, 14)
Insert Song Production Cooperation: Yasunari Matsukawa (Smile Company Ltd.; eps 11, 14)
Key Animation:
Aiko Komamoto (ep 8)
Aimei Sugai (ep 10)
Akane Hirota (OP2; eps 10-11, 16)
Akihide Miya (ep 20)
Akihiro Gotou (ep 10)
Akiko Kawazoe (ep 20)
Akino Kojima (eps 15, 20)
Akira Hamaguchi (ep 19)
Anna Yamaguchi (eps 11, 16)
Aoi Yoshii (eps 11, 16)
Asami Endo (A.C.G.T; ep 12)
Asami Shimizu (清水麻未; eps 11-12)
Atsushi Itou (ep 10)
Atsushi Yoshida (eps 9, 15, 20)
Ayano Suzuki (鈴木彩乃; eps 6, 17)
Beom Seok Hong (eps 11, 16)
Chan Ho Jang (Sonsan Kikaku; ep 3)
Chie Saito (eps 8, 14, 19)
Chinami Kudou (4 episodes
eps 2, 5, 18, 23
)

Chisa Shibata (4 episodes
eps 10-11, 13, 16
)

Daisuke Saito (斎藤大輔; ep 10)
Dana Shuhara (ep 8)
Eiji Tominaga (冨永詠二; eps 16, 19)
Ena Nishikawa (ep 11)
Eri Sano (ep 10)
Eriko Haga (ep 23)
Etsuko Yokoyama (A.C.G.T; eps 3, 7)
Etsushi Mori (ep 10)
Fumiko Kon (eps 19, 22)
Fumio Matsumoto (A.C.G.T; ep 3)
Gi Dong Heo (Sonsan Kikaku; ep 3)
Hajime Mitsuda (eps 6, 8, 14)
Haruka Sano (15 episodes
eps 1, 5-6, 8-9, 11, 13-15, 17-19, 21-23
)

Haruka Satou (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Haruma Edo (OP; ep 10)
Hayato Hashiguchi (ep 22)
Hideaki Tsukioka (ep 10)
Hideki Nakagawa (OP; ep 8)
Hideki Tachibana (OP)
Hiroki Kishi (ep 22)
Hiroki Tokuda (OP2; eps 10, 24)
Hiroko Kasuga (ep 4)
Hiroko Shigekuni (ep 8)
Hiroko Watanabe (渡部弘子; ep 14)
Hiromi Ogata (ep 11)
Hironori Sawada (ep 22)
Hironori Tanaka (OP; eps 6, 9-10, 15)
Hiroshi Kawashima (eps 8, 14, 19)
Hiroshi Oikawa (Artbox; ep 10)
Hiroshi Sasaki (佐々木宏; ep 5)
Hiroshi Tatezaki (ep 17)
Hiroshi Yakou (eps 1, 4, 22)
Hirotaka Nii (eps 9, 20)
Hitomi Kōno (ep 8)
Hitoshi Kagiyama (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Hyeon Kyeong Oh (Sonsan Kikaku; ep 3)
Hyo Eon Kim (Sonsan Kikaku; ep 3)
Ikuko Satou (ep 1)
Ikuma Fujibe (eps 17, 21)
In Bum Hwang (Sonsan Kikaku; ep 3)
Iori Nonoshita (ep 14)
Isamu Fukushima (ep 5)
Izumi Kawada (eps 2, 13)
Je Hyeong Kim (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Jeong Jo Hye (Sonsan Kikaku; ep 3)
Jeong Nam Kim (金正南; ep 7)
Jun Yamazaki (ep 1)
Jun'ichi Kitamura (ep 4)
Junko Matsushita (eps 20, 22)
Kana Kōno (紅野華菜; ep 7)
Kanta Suzuki (ep 8)
Kaori Itou (伊藤香織; ep 4)
Kaori Komai (ep 7)
Kaori Oka (ep 10)
Kaoru Takeda (ep 17)
Kaoru Yamamoto (ep 7)
Kasei (4 episodes
eps 5, 13, 18, 23
)

Katsuyuki Takahashi (ep 2)
Kazuaki Fujisawa (eps 2, 5, 8)
Kazue Kinoshita (ep 7)
Kazuhiko Ishii (eps 16-17)
Kazuhiro Oki (ep 10)
Kazuki Toi (ep 10)
Kazunari Niigaki (eps 1, 9)
Kazunori Iwakura (OP; ep 10)
Kazunori Osawa (ep 10)
Kazuyuki Yamayoshi (eps 1, 4)
Keiichi Ichikawa (ep 1)
Keiichi Ishida (ep 10)
Keiko Takagi (髙木恵湖; 4 episodes
eps 5, 13, 18, 23
)

Keiko Takano (4 episodes
eps 4, 6, 17, 21
)

Ken Ishizuka (ep 1)
Ken Katou (ep 10)
Kenichi Fujisawa (ep 15)
Kenichi Kutsuna (OP2; ep 24)
Kenichi Takase (OP1-2; ep 15)
Kensuke Ishikawa (ep 4)
Kenta Taniguchi (ep 11)
Kimiharu Obata (eps 2, 5, 18)
Kōta Moroishi (eps 13, 17)
Kou Nishimura (eps 11, 16)
Kouichi Motomura (OP2)
Kouta Michishita (ep 9)
Kozue Horanai (eps 8, 14, 19)
Kumi Nakajou (eps 9, 15)
Kumiko Kawahara (ep 21)
Kunihiko Inoue (ep 1)
Kururu Shiozawa (eps 6, 17, 21)
Kyōhei Ogura (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Mai Watanabe (ep 16)
Maki Fujita (eps 6, 21)
Manami Ito (ep 22)
Mariko Iguchi (ep 4)
Marina Sato (eps 8, 19)
Masaaki Kitahara (6 episodes
eps 4, 6, 9, 15, 20-21
)

Masaaki Yamamoto (4 episodes
eps 13-14, 18, 23
)

Masahiko Ozawa (4 episodes
eps 1, 9, 15, 24
)

Masahiro Ando (A.C.G.T; eps 3, 12)
Masahiro Fujii (ep 20)
Masahiro Sekino (OP)
Masaki Kawake (OP; ep 8)
Masako Onozawa (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Masashi Wakayama (ep 10)
Masato Yasuno (eps 10, 16)
Masaya Yasutome (8 episodes
eps 5-6, 9-17 odd, 20
)

Masayoshi Tanaka (ep 1)
Masayuki Nonaka (eps 6, 17)
Megumi Imai (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Megumi Itoi (eps 8, 14, 19)
Megumi Nagayama (永山恵; eps 11, 16)
Michio Satô (ep 7)
Mihiro Iida (ep 10)
Miho Matsuura (eps 13, 23)
Mika Saitou (齋藤美香; ep 17)
Mika Sakai (4 episodes
eps 1, 9, 16, 22
)

Mika Takazawa (ep 15)
Miki Yoshimoto (ep 11)
Miyuki Matsumoto (ep 16)
Motoki Kurihara (Artbox; ep 10)
Naho Kozono (ep 4)
Nana Mori (12 episodes
eps 6, 8-9, 11, 13-15, 17-18, 20-21, 23
)

Naoko Takada (ep 23)
Naoto Nakamura (ED; ep 1)
Naoto Yoshida (ep 17)
Naoyuki Asano (ED2)
Naoyuki Konno (OP2)
Natsumi Ishizaki (ep 22)
Natsuo Kawamura (ep 10)
Nobuhiro Arai (OP)
Noriyoshi Sasaki (4 episodes
eps 9, 15, 20-21
)

Nozomu Abe (OP)
Nozomu Fujisawa (4 episodes
eps 13, 18, 23-24
)

Raku Nishikimi (ep 6)
Reiji Sakagami (ep 22)
Risa Suzuki (ep 21)
Rondo Mizukami (ep 1)
Ryoichi Oki (ep 5)
Ryoko Kawamura (ep 10)
Ryosuke Kimiya (OP2)
Ryōta Kuratani (eps 11, 16, 22)
Ryou Kamei (eps 8, 19)
Ryou Kodama (4 episodes
eps 6, 15, 17, 21
)

Ryūhei Aoyagi (ep 11)
Sachiko Miyamoto (eps 14, 19)
Sachiko Oniwa (eps 14, 19)
Sae Ōba (ep 8)
Saori Sakiguchi (eps 13, 18, 23)
Satoshi Harayama (ep 9)
Satoshi Kimura (木村 智; OP2; ep 15)
Sawako Shigematsu (eps 9, 20)
Sayaka Takase (eps 8, 14, 19)
Se Jun Kim (ep 1)
Sei Komatsubara (OP1-2; ep 10)
Seiji Masuda (eps 8, 19)
Shigeki Kimoto (OP2; ED; ep 21)
Shigenori Awai (ep 12)
Shigeru Uchihara (ep 10)
Shigeyuki Sato (ep 4)
Shigeyuki Suga (A.C.G.T; ep 7)
Shingo Adachi (ED)
Shinichi Iimura (eps 17, 19)
Shinichi Wada (ep 4)
Shinji Itadaki (ep 6)
Shinsuke Gomi (五味伸介; 4 episodes
eps 2, 8, 14, 18
)

Shinya Hasegawa (OP; ED)
Shinya Yamada (ep 10)
Shiro Okumura (奥村シロー; ep 11)
Shoichiro Nishimi (ep 22)
Shōko Yasuda (5 episodes
eps 2, 5, 13, 18, 23
)

Shou Sugai (eps 10, 16)
Shouichi Funaki (ep 10)
Shōzō Yamada (eps 9, 15)
Shun Takeda (eps 18, 23)
Shunsuke Imanaka (ep 5)
Shunsuke Masuda (eps 9, 15)
SNIPES (ep 24)
Tadashi Shida (eps 9, 17, 20)
Takafumi Furusawa (A.C.G.T; eps 3, 7, 12)
Takamitsu Satou (佐藤嵩光; 8 episodes
eps 11, 14-15, 17-18, 21-23
)

Takashi Naoya (直也たかし; eps 1, 13)
Takayoshi Hayashi (eps 6, 21)
Takehiro Suwa (ep 4)
Takeshi Otani (ep 9)
Tatsunori Sakamoto (ep 8)
Tatsuya Miki (4 episodes
eps 9, 15, 20-21
)

Tetsuya Ishii (eps 10, 15, 21)
Tomoaki Mimiura (ep 9)
Tomohiro Kamitani (eps 1, 4)
Tomohito Matsuhiro (ep 22)
Tomoko Kameyama (eps 16, 19)
Tomotsugu Sakakibara (eps 11, 16)
Tomoyasu Kudo (ep 8)
Tomoyo Yoshida (ep 2)
Tomoyuki Kitamura (ep 10)
Tōru Imanishi (ep 8)
Tsuyoshi Moride (ep 2)
Yasuo Muroi (OP)
Yasushi Shingou (eps 8, 14, 19)
Ye Jin Kim (Sonsan Kikaku; ep 3)
Yi Jun Lin (Artbox; ep 10)
Yi Sung Kim (ep 16)
Yohei Yaegashi (8 episodes
eps 11, 14-15, 17-18, 20, 22-23
)

Yoko Ito (OP2)
Yoshihiro Maeda (eps 9, 20)
Yoshihiro Nagata (ep 5)
Yoshihiro Ujiie (ep 8)
Yoshiki Mizuno (ep 22)
Yoshinori Wakana (ep 6)
Youko Kuboyama (4 episodes
eps 6, 14, 19, 22
)

Yousuke Kabashima (OP; eps 15, 23-24)
Yousuke Kobuchi (OP2; ED; 5 episodes
eps 1, 4, 15, 22, 24
)

Yu Murakami (8 episodes
eps 6, 9, 13-15, 18, 20, 22
)

Yūji Takagi (eps 5, 18)
Yuji Ushijima (ep 12)
Yūji Wada (ep 7)
Yuka Kuroda (OP; 8 episodes
eps 1, 4, 6, 10, 13, 20, 22, 24
)

Yuki Morikawa (ep 19)
Yuki Terano (4 episodes
eps 2, 13, 18, 23
)

Yuki Toki (5 episodes
eps 2, 5, 13, 18, 23
)

Yuki Yabuta (eps 13, 18, 23)
Yukie Hiyamizu (OP2; eps 8, 15.5, 19)
Yukio Okano (ep 4)
Yūko Hariba (6 episodes
eps 2, 5, 13-14, 18, 23
)

Yuri Nakajima (eps 20, 22-23)
Yūsa Masuda (eps 8, 14, 19)
Yusuke Adachi (ep 6)
Yūta Kiso (OP; ep 6)
Yuta Yamazaki (ep 6)
Yuu Ikeda (OP2; eps 10, 24)
Yuu Kaneshiro (ep 21)
Yuuki Nakano (中野裕紀; ep 22)
Yuusuke Tanaka (ep 9)
License Manager:
Eri Shigeta
Yoshihiro Murata
Logo Design: Norihiko Nezu (G-Square)
Mecha Animation Director:
Hiroki Tokuda (OP2)
Kenichi Takase (ep 24)
Yousuke Kabashima (ep 24)
Mecha Modelling:
Tatsuya Shimano (eps 18-24 even)
Yasuhisa Takeuchi (ep 24)
Mecha Rigging:
Atsushi Nishikawa (Anima Inc.; ep 24)
Daigo Fujiaki (J.C. Staff 3D Department; eps 22, 24)
Haru Yoshida (Anima Inc.; ep 24)
Haruyasu Akagi (Anima Inc.; ep 24)
Hisashi Akimoto (T2 Studio; ep 24)
Jun Shiota (J.C. Staff 3D Department; eps 20, 22, 24)
Kaori Nogami (Clock Dance; ep 24)
Kazutaka Ōgo (J.C. Staff 3D Department; eps 20, 22, 24)
Kenji Nishino (Anima Inc.; ep 24)
Kentarō Narimatsu (Anima Inc.; ep 24)
Kuni Nishizawa (Clock Dance; ep 24)
Kyōya Taira (Meus; ep 24)
Mika Oba (Anima Inc.; ep 24)
Mikako Ishikawa (Clock Dance; ep 24)
Miki Omata (Studio Twinkle; ep 24)
Nao Kosugi (Clock Dance; ep 24)
Naohira Kiuchi (Anima Inc.; ep 24)
Naoki Terada (Anima Inc.; ep 24)
Nozomi Harayama (Studio Twinkle; ep 24)
Riko Kojima (eps 18-24 even)
Ryotaro Takeuchi (Clock Dance; ep 24)
Ryūta Hayashi (Cre-p; ep 24)
Seita Matsumoto (Anima Inc.; ep 24)
Shōta Hiramatsu (Meus; ep 24)
Taizou Hirose (Clock Dance; ep 24)
Takayuki Okumura (Meus; ep 24)
Takehisa Kaneda (eps 18-24 even)
Takuya Makino (Studio Twinkle; ep 24)
Tetsuro Tanaka (J.C. Staff 3D Department; eps 20, 22, 24)
Tomoe Nitō (T2 Studio; ep 24)
Toyonari Takakubo (Anima Inc.; ep 24)
Tsukasa Kobayashi (Studio Twinkle; ep 24)
Yuki Honda (J.C. Staff 3D Department; 本田有紀; eps 20, 22, 24)
Modelling Supervisor: Hiroshi Adachi (足立博志; eps 18-24 even)
Music producer:
Jun Nishimura (OP)
Takashi Kojima (小島剛)
Photography:
Haruka Mutō (eps 1-24)
Hidenori Manaka (eps 1-24)
Kō Omatsu (eps 1-24)
Minako Tsuneya (eps 1-24)
Shingo Fukuyo (OP1-2; ED1-2; 25 episodes
eps 1-15, 15.5, 16-24
)

Tomokazu Nakanishi (eps 7-12)
Yoshio Ookouchi (eps 1-24)
Yōta Sasaki (eps 1-24)
Planning Assistant: Kentarō Ogino (eps 4-24)
Production Advancement:
Emi Kashimura (ep 4)
Hitomi Haneishi (5 episodes
eps 2, 5, 13, 18, 23
)

Katsuyasu Arai (ep 7)
Kazuhiro Nishinotake (eps 6, 17, 21)
Kazuki Ishikawa (4 episodes
eps 8, 14, 19, 24
)

Masato Akiba (eps 11, 16)
Masaya Hirofuji (eps 10, 16)
Naoki Hara (eps 15, 22)
Naoya Gotō (ep 1)
Ryuuichi Mizuno (ep 10)
Satoshi Ishida (ep 3)
Sung Jin Cho (ep 7)
Taichi Utsumi (eps 6, 17)
Takashi Komatsu (ep 12)
Tetsuya Inoue (eps 7, 12)
Yuka Yamagishi (ep 4)
Yūto Sasaki (eps 9, 15, 20)
Production manager: Koji Okada
Recording Adjustment: Ayumu Anzai
Recording Assistant: Kimitaka Shindō
Set Design:
Tomoyuki Aoki (eps 2-24)
Yukie Inose (eps 2-24)
Setting Production: Yukiko Katō
Sound Effects: Katsuhiro Nakano
Sound Production Manager: Keisuke Naruse
Special Effects: Yoshihide Mukai
Sub-Character Design: Yukie Hiyamizu
Theme Song Arrangement:
Kōtarō Odaka (ED (ep 23))
Naoki Chiba (ED2)
Satoshi Yaginuma (OP1-2; ED (ep 1))
Teppei Shimizu (ED1)
Toshinori Moriya (ED (eps 11, 14))
Theme Song Composition:
Ceui (ED (ep 23))
Kōtarō Odaka (ED (ep 23))
Naoki Chiba (ED2)
Satoshi Yaginuma (OP1-2; ED (ep 1))
Shou Watanabe (ED1; ED (eps 11, 14))
Tetsuya Komuro (OP2)
Theme Song Lyrics:
Ceui (ED (ep 23))
Naoki Chiba (ED2)
Satoshi Yaginuma (OP1-2; ED (ep 1))
Shou Watanabe (ED1; ED (eps 11, 14))
Theme Song Performance:
fripSide (OP; OP2; ED (ep 1))
Sachika Misawa (ED2; ED (ep 23))
Yoshino Nanjou (OP; as fripSide; OP2; as fripSide)
Yuka Iguchi (ED; ED (eps 11, 14))
Theme Song Production: Jun Nishimura (OP2)
Theme Song Production Cooperation:
Kenichi Gokan (Sony Music Publishing; ED2)
Yasunari Matsukawa (Smile Company Ltd.; ED)
Yosuke Hasegawa (Sony Music Artists; ED2)
Visual Art: Yoshihide Mukai
Rina Satou as Mikoto Misaka
Satomi Arai as Kuroko Shirai

Aki Toyosaki as Kazari Uiharu
Ami Koshimizu as Shizuri Mugino
Atsushi Abe as Tōma Kamijō
Aya Suzaki as Rikō Takitsubo
Chinatsu Akasaki as Saiai Kinuhata
Haruka Tomatsu as Kinuho Wannai
Ikumi Hayama as Shinobu Nunotaba
Iori Nomizu as Febri
Junji Majima as Haruki Aritomi
Kana Hanazawa as Erii Haruue
Kana Ueda as Mii Konori
Kanae Itō as Ruiko Saten
Maaya Uchida as Frenda Seivelun
Minako Kotobuki as Mitsuko Kongō
Nobuhiko Okamoto as Accelerator
Nozomi Sasaki as Misaka Little Sister
Yoshino Nanjou as Maaya Awatsuki

Aki Nakajima as Boy C(ep 4)
Akihiro Nemoto as Researcher B(eps 8-9)
Atsushi Tamaru as
Driver(ep 7)
Radical Wannabe(ep 1)
Aya Endo as Tsuzuri Tessō(ep 1)
Aya Suzaki as Female Student E(ep 1)
Ayaka Suwa as
Female Student A(ep 13)
Waitress(ep 20)
Ayana Taketatsu as Kana Hazamaya(ep 4)
Azumi Asakura as Misaki Shokuhou(ep 1)
Binbin Takaoka as Gensei Kihara(ep 23)
Eiji Takeuchi as
Hoodlum B(ep 12)
Researcher B(ep 10)
Haruka Yamazaki as
Little Girl A(older sister; ep 16)
Woman(theft victim; ep 18)
Haruo Yamagishi as
Ice Cream Old Man(ep 5)
Researcher A(ep 10)
Teacher(ep 3)
Hironori Saitō as
Doctor(ep 20)
Hoodlum C(ep 12)
Researcher B(ep 13)
Researcher C(ep 10)
Hisako Kanemoto as Eiga Amami(eps 4, 12) 
Hitomi Nabatame as Tokiwadai Dorm Supervisor(6 episodes
eps 2, 7, 14, 17, 19-20
)
Ibuki Kido as Little Girl B(younger sister; ep 16)
Iori Nomizu as Janie(ep 24)
Itaru Yamamoto as
Delinquent E(ep 1)
Student B(ep 2)
Jun'ichi Yanagida as
Male Student B(ep 3)
Skill-Out B(ep 2)
Kaito Ishikawa as
Anti-Skill(ep 20)
Anti-Skill A(ep 13)
Delinquent A(ep 1)
Male Judgement Member(ep 19)
Male Student A(ep 3)
Man in Black Suit C(ep 8)
S Processor Subordinate(ep 10)
Staff Member D(ep 7)
Student A(ep 2)
Kanehira Yamamoto as
Researcher(ep 16)
Researcher D(ep 13)
Kazuyoshi Hayashi as Kites Knockraven(eps 7, 11)
Kenji Kitamura as
Man in Black Suit A(ep 8)
Skill-Out C(ep 2)
Staff Member B(ep 7)
Kenta Matsumoto as
Delivery Guy(ep 19)
Janitor(ep 12)
Man in Black Suit B(ep 8)
Researcher(ep 23)
Staff Member G(ep 7)
Madoka Shiga as
Judgement Member C(ep 24)
Man in Sunglasses(eps 11, 16)
Security Guard B(ep 3)
Subordinate A(ep 9)
Makoto Furukawa as Kenji Madarame(eps 20-24)
Mami Fujita as Female Student C(ep 3)
Mami Ishikawa as Boy B(ep 4)
Mana Hirata as Female Student D(ep 3)
Manami Numakura as Yumi Kusakabe(eps 4, 12)
Manami Tanaka as Female Student A(ep 3)
Marie Miyake as Female Student E(ep 3)
Masashi Nogawa as
Hoodlum A(ep 12)
Subordinate B(ep 9)
Megumi Han as Female Student B(ep 1)
Minami Tsuda as Female Student A(vertical roll; ep 1)
Misato Fukuen as Maika Tsuchimikado(eps 4, 17)
Momo Asakura as Minori(eps 7, 17)
Momoko Ishikawa as Girl B(ep 4)
Nana Hamasaki as Staff Member C(ep 7)
Natsuki Hanae as
Announcer(ep 24)
Staff Member F(ep 7)
Nobunaga Shimazaki as Delinquent B(ep 1)
Nozomi Yamamoto as Security Robot(ep 13)
Rei Mochizuki as
Bus Guide(ep 12)
Female Judgement Member(ep 19)
Jun Sakurai(eps 20-24)
Rie Murakawa as
Client(ep 22)
Female Student B(ep 13)
Riki Kagami as Researcher A(eps 8-9)
Risa Kayama as Girl B(ep 17)
Risa Taneda as Female Student D(ep 1)
Ryoka Yuzuki as Aomi Yanagisako(eps 23-24)
Ryōsuke Kanemoto as Staff Member A(ep 7)
Saori Ōnishi as Female Student C(ep 1)
Satomi Satou as
Banri Edasaki(eps 1, 18, 24)
Girl A(ep 4)
Sayaka Ohara as Therestina Kihara Lifeline(eps 21-22)
Seiichirō Yamashita as
Anti-Skill B(ep 13)
Bullied Man(ep 12)
Thief(ep 18)
Shiina Natsukawa as Little Girl A(eps 7, 17)
Shinji Kawada as Mitsuko's Father(ep 23)
Shinobu Matsumoto as Security Guard A(ep 3)
Sora Amamiya as Little Girl B(eps 7, 17)
Taishi Murata as
Delinquent C(ep 1)
Judgement Member A(ep 24)
Takahiro Hikami as Hirotada Sekimura(eps 20-24)
Tatsuhisa Suzuki as Ao Amai(ep 11)
Tomo Adachi as Boy A(ep 4)
Tomo Muranaka as
Researcher C(ep 13)
Staff Member E(ep 7)
Toshiki Iwasawa as
Judgement Member B(ep 24)
Researcher A(ep 13)
Tsuyoshi Aoki as Skill-Out A(ep 2)
Yoshihisa Kawahara as Pierce Aogami(ep 19)
Yoshitsugu Matsuoka as Delinquent D(ep 1)
Yuka Iguchi as Magical Girl Kanamin(ep 3)
Yukihiro Misono as Skill-Out D(ep 2)
Yukiyo Fujii as Female Student B(ep 3)
Yuko Iida as Girl A(ep 17)
Yuko Kaida as Aiho Yomikawa(6 episodes
eps 1, 19-21, 23-24
)
Yumi Uchiyama as Shop Assistant(ep 11)
Yūsuke Kobayashi as Shun'ichi Kosako(eps 18-24)
Yutaka Aoyama as
Doctor(eps 2, 6)
Narrator(ep 3)
Yutaka Nakano as Frog-Faced Doctor(eps 17, 20-21)

Rie Murakawa(ep 8)
Japanese companies
2nd Key Animation:
AI (eps 2, 10)
Anime Workshop Basara (ep 5)
Asterism (eps 1, 4)
Beat Frog (eps 5-6, 24)
Brains Base (ep 10)
D-Motion (ep 1)
Jinbun (ep 1)
Jumondo (5 episodes
eps 1, 10, 15, 20-21
)

MSJ (ep 1)
Nakamura Production (eps 22-23)
PIGGY (ep 4)
PRA (eps 15-16)
Production EN (ep 21)
RIC (ep 10)
Sakura Create (ep 4)
Shinryū (eps 15, 24)
Sonsan Kikaku (ep 3)
Studio Amo (ep 8)
Studio Gamei (ep 10)
Studio Guts (ep 6)
Studio Izena (eps 9, 20)
SynergySP (eps 17, 19, 24)
TAP (eps 1, 4)
TNK (eps 6, 23)
Triple A (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 13, 17-18, 21, 24
)

TYO Animations (9 episodes
eps 1, 6, 9-10, 14-17, 21
)

UEC (ep 11)
3d Animation:
Capsule (ep 18)
J.C. Staff 3D Department (ep 18)
3D Graphics: SANZIGEN Animation Studio (eps 18-24 even)
Animation Production: J.C. Staff
Animation Supervision: SANZIGEN Animation Studio (ep 18)
Background Art:
Echo (eps 1-24)
JC Staff Art Department (25 episodes
eps 1-15, 15.5, 16-24
)

Broadcaster:
AT-X (2013-04-12)
BS11 Digital (2013-04-19)
CTC (2013-04-17)
Mainichi Broadcasting System (2013-04-13)
Tochigi TV (2013-04-24)
Tokyo MX TV (2013-04-12)
Editing Studio: REAL-T
Finish Animation:
AI (20 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 13-24
)

Artemis (ep 11)
Artland (ep 4)
Asahi Production (ep 24)
BEEP (ep 24)
Big Owl (ep 24)
Brains Base (ep 10)
Core (ep 4)
D-COLORS (6 episodes
eps 5-6, 9, 11, 13, 18
)

D-Motion (ep 24)
Jumondo (9 episodes
eps 1, 8, 10, 15, 17, 19-20, 23-24
)

Light Foot (eps 4, 16)
Mabuss Animation (ep 12)
Media Lab (eps 9-10, 24)
MSJ (4 episodes
eps 1, 17, 19, 21
)

Muses (eps 3, 7, 12)
Shinryū (9 episodes
eps 8-10, 15, 17-19, 21, 24
)

Studio Elle (eps 1, 11)
TAP (ep 24)
Triple A (21 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11, 13-24
)

Wish (4 episodes
eps 13, 15-16, 18
)

Xing Yue Animation (eps 3, 7, 12)
In-Between Animation:
A-Line (ep 11)
AI (17 episodes
eps 1, 6, 8-10, 13-24
)

Asahi Production (ep 24)
asread (ep 11)
BEEP (ep 24)
Big Owl (eps 11, 24)
CONNECT (ep 1)
D-Motion (ep 24)
Domu (eps 6, 8)
Jumondo (10 episodes
eps 1, 8, 10-11, 15, 17, 19-20, 23-24
)

Mabuss Animation (ep 12)
Media Lab (eps 9-10, 24)
MSJ (ep 19)
Muses (eps 3, 7, 12)
Nakamura Production (eps 11, 16)
Rising Force (ep 11)
Sakura Create (ep 11)
Satelight (ep 16)
Seven Arcs Pictures (ep 8)
Shinryū (eps 8, 19, 24)
TAP (ep 24)
The Answer Studio Co., Ltd. (ep 11)
Triple A (18 episodes
eps 1, 6, 8-11, 13-24
)

Wafū Animation (ep 16)
Xing Yue Animation (eps 7, 12)
In-between Check: Xing Yue Animation (eps 3, 7, 12)
Insert Song Production Cooperation: Smile Company (eps 11, 14)
Internet Streaming: Niconico
Key Animation:
A.C.G.T (eps 3, 7, 12)
Artbox (ep 10)
HEBARAKI (ep 11)
Mabuss Animation (ep 12)
MSJ (ep 22)
Sonsan Kikaku (eps 3, 7)
Studio Kuma (ep 7)
Studio Wanpack (eps 2, 5-6)
Logo Design: G-Square
Mecha Rigging:
Anima, Inc. (ep 24)
Clock Dance (ep 24)
Cre-p Co.,Ltd (ep 24)
J.C. Staff 3D Department (eps 20, 24)
Meus (ep 24)
Studio Twinkle (ep 24)
T2 Studio (ep 24)
Music: I've Sound
Opening Theme Production: Geneon Universal Entertainment
Recording Studio: Procen Studio
Sound Production: Magic Capsule
Theme Song Production Cooperation:
Geneon Universal Entertainment (OP2)
Smile Company (ED)
Sony Music Artists (ED2)
Sony Music Publishing (ED2)
Video Editing: Tokyo Laboratory
Web Production: Maverica
English cast
English staff
ADR Director: Jerry Jewell
Translation: Steven J. Simmons
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Alyssa Galindo
ADR Supervisor: Gino Palencia
Assistant producer: Zach Bolton
Head Writer: John Burgmeier
Language Asset Coordinator: Sarah Alys Lindholm
Language Asset Manager: Susie Nixon
Lead ADR Engineer: Cris George
Production Assistant:
Katherine Salavarria
Trenton Jons
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara Williams
Video Engineer:
Jacob Martin
Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
Alison Viktorin as Kuroko Shirai
Brittney Karbowski as Mikoto Misaka

Apphia Yu as Saiai Kinuhata
Austin Tindle as Accelerator
Brina Palencia as Ruiko Saten
Carrie Savage as Erii Haruue
Cherami Leigh as Kazari Uiharu
Jamie Marchi as Mitsuko Kongo
Kristi Kang as Kinuho Wannai
Leah Clark as Frenda Seivelun
Lydia Mackay as Shizuri Mugino
Mariela Ortiz as Shinobu Nunotobata
Megan Shipman as Rikou Taikitsubo
Micah Solusod as Toma Kamijo
Teri Rogers as Misaki Shokuho
Tia Ballard as Maaya Awatsuki
Trina Nishimura as Mii Konori

Alex Moore as Yumi Kusakabe
Bill Jenkins as Ice Cream Truck Man(uncredited ep 5)
Charles Campbell as Gensei Kihara
Cole Brown as Heaven Canceller(Doctor Frog)
Colleen Clinkenbeard as Therestina Kihara Lifeline
Cynthia Cranz as Head Resident
Felecia Angelle as Eiga Kanmi
Kara Edwards as Tsuzuri Tesso
Kent Williams as Ao Amai
Lara Woodhull as Maika Tsuchimikado
Luci Christian as Banri Edasaki
Mark Stoddard as Keitz Nokleben
Martha Harms as Aiho Yomikawa
Maxey Whitehead as Aomi Yanagisako
Michelle Lee as Kanamin
Sarah Wiedenheft as Minori
Scott Freeman as Pierce Aogami

English companies
Tagalog staff
Tagalog cast
(none)
Klariz Magboo as Kuroko Shirai
Pinky Rebucas as Mikoto Misaka
Tagalog companies
Broadcaster: Hero
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology