Parasyte -the maxim- (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©Hitoshi Iwaaki/ KODANSHA LTD.
©NTV/VAP/4cast


Alternative title:
Kiseijū: Sei no Kakuritsu (Japanese)
寄生獣 セイの格率 (Japanese)
寄生獸 (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Shinichi Izumi is a normal high school boy whose right hand has become infected with an alien parasite that names itself "Migi" ("right"). Migi is the first parasite to develop a symbiotic relationship with its host, as he and Shinichi slowly develop a grudging friendship. Migi isn't the only Parasite on earth, however, and as cases of Parasites killing humans begin to emerge, humans seek to kill off Parasites. Shinichi and Migi find themselves caught in between these two sides of the struggle over planet earth.
User Ratings: 1172 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 145 votes (sub:123, dub:12, raw:1, others:9
6 Spanish subtitled
1 Turkish subtitled
1 Russian dubbed
1 French subtitled
)
 Excellent: 392 votes (sub:341, dub:31, ?:3, Eng:1, raw:1, others:15
7 Spanish subtitled
3 Italian subtitled
2 Portuguese subtitled
1 German subtitled
1 Italian dubbed
1 Spanish dubbed
)
 Very good: 335 votes (sub:287, dub:29, raw:3, others:16
11 Spanish subtitled
2 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
1 Russian subtitled
)
 Good: 219 votes (sub:193, dub:19, ?:1, others:6
4 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
)
 Decent: 47 votes (sub:40, dub:6, raw:1)
 So-so: 19 votes (sub:17, raw:1, dub:1)
 Not really good: 10 votes (sub:10)
 Weak: 2 votes (sub:2)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 1793 users, rank: #643 (of 6966)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.206 (Very good+), std. dev.: 1.2596, rank: #320 (of 6978)
Weighted mean: 8.154 (Very good), rank: #309 (of 6978) (seen all: 8.19 / seen some: 7.86 / won't finish: 5.53)
Bayesian estimate: 8.147 (Very good), rank: #224 (of 5278)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2014-10-08
Opening Theme:
"Let Me Hear" by Fear, and Loathing in Las Vegas
Ending Theme:
"It's the Right Time" by Daichi Miura
Insert song:
"Next To You" by Ken Arai
Trivia: We have 1
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Parasyte -the maxim- - Collection 1 (Blu-Ray) 2016-04-05 (from $41.99)
    Parasyte -the maxim- - Collection 2 (Blu-Ray) 2016-07-05 (from $57.85)
Blu-Ray + DVD combo
    Parasyte -the maxim- - Collection 1 [Limited Edition] (BD+DVD) 2016-04-05
    Parasyte -the maxim- - Collection 2 [Limited Edition] (BD+DVD) 2016-07-05
DVD (Region 1)
    Parasyte -the maxim- - Collection 1 (DVD) 2016-04-05 (from $35.99)
    Parasyte -the maxim- - Collection 2 (DVD) 2016-07-05 (from $35.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kenichi Shimizu
Series Composition: Shoji Yonemura
Screenplay:
Shinzo Fujita (7 episodes
eps 3, 7, 9, 13, 15, 17, 20
)

Shoji Yonemura (17 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-12, 14, 16, 18-19, 21-24
)

Storyboard:
Hideki Hosokawa (ep 7)
Hiroshi Aoyama (eps 6, 15)
Hiroshi Hara (ep 9)
Jun Shishido (ep 11)
Kenichi Shimizu (OP; 6 episodes
eps 1-2, 12, 19-21
)

Kiyoko Sayama (eps 13, 18, 24)
Koji Sawai (4 episodes
eps 3, 8, 14, 17
)

Kunihiko Sakurai (eps 6, 12, 18)
Namimi Sanjo (eps 10, 16, 22)
Shuhei Yabuta (OP)
Toru Takahashi (ep 5)
Yuzo Sato (eps 4, 23)
Episode Director:
Chie Yamashiro (5 episodes
eps 1, 6, 12, 18, 24
)

Hiromichi Matano (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Kenichi Kawamura (eps 9, 15)
Koji Sawai (4 episodes
eps 3, 8, 14, 20
)

Michita Shiroishi (eps 10, 19)
Naoyuki Kuzuya (eps 2, 13, 22)
Shuhei Yabuta (OP)
Tohru Ishida (eps 4, 15, 21)
Yuki Inaba (eps 7, 16)
Music: Ken Arai
Original creator: Hitoshi Iwaaki
Character Design: Tadashi Hiramatsu
Art Director: Fuminao Akai
Chief Animation Director: Toshiyuki Komaru
Animation Director:
Akira Shinoda (ep 10)
Bong Duk Kim (ep 7)
Fumiya Uehara (eps 13, 22)
Hitoshi Haga (4 episodes
eps 2, 9, 15, 21
)

Junko Matsushita (eps 10, 19)
Kakuto Gai (ep 16)
Kenichi Shima (4 episodes
eps 3, 8, 14, 20
)

Kohei Ashiya (4 episodes
eps 4, 9, 15, 21
)

Kunihiko Sakurai (4 episodes
eps 6, 12, 18, 24
)

Minefumi Harada (eps 13, 22)
Noriyoshi Yamazaki (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Rei Sayumi (ep 7)
Rie Harada (eps 7, 16)
Saori Sakiguchi (ep 13)
Satoshi Kubo (eps 10, 13)
Seun Bong Lim (ep 16)
Tadashi Hiramatsu (OP; ep 1)
Toru Yoshida (ep 2)
Yoshitake Nakakōji (eps 10, 19)
Yuki Kawamura (eps 10, 19)
Yukinori Kawamura (ep 10)
Yumiko Ishii (ep 19)
Yumiko Kinoshita (ep 19)
Sound Director: Tomoaki Yamada
Cgi Director: Naoya Fukushi
Director of Photography: Akane Fukuhara
Producer:
Atsushi Kirimoto (Nippon Television Network)
Daisuke Fukada (Forecast Communications)
Hiroyuki Inage (VAP)
Sōta Shioiri (VAP)
Toshio Nakatani (Nippon Television Network)
Yuka Ooshima (VAP)

2nd Key Animation:
Akie Morimoto (STUDIO CORVO; ep 2)
Akihiro Gotou (ep 5)
Anri Yamazaki (ep 18)
Atsuko Hikimoto (ep 10)
Ayumu Tsujimura (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Chika Kameyama (ep 6)
Fumiaki Murakami (6 episodes
eps 1, 6, 8, 12, 15, 21
)

Hajime Nakagawa (eps 10, 19)
Hideyoshi Furuhata (4 episodes
eps 6, 12, 15, 21
)

Hiroko Seigan (eps 6, 11-12)
Kanari Yamada (ep 6)
Kaori Yoshikawa (Husio Studio; ep 7)
Kazuto Wakayama (eps 7-8, 18)
Kenichi Shima (ep 24)
Kenichi Shimizu (OP)
Kōta Andō (ep 4)
Mahora Muraki (ep 4)
Maria Ichino (ep 10)
Mariko Inagaki (ep 18)
Marina Maki (ep 6)
Masahiro Yoshida (ep 4)
Masahiro Yufune (eps 6, 8, 15)
Masami Gohda (ep 4)
Masaru Okuma (eps 10, 19)
Masayuki Jourinbou (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Masayuki Mizutani (eps 22, 24)
Miho Matsuura (eps 9, 20)
Miyuki Nagata (ep 7)
Nana Kanno (STUDIO CORVO; ep 2)
Ryōsuke Habu (OP; 13 episodes
eps 1, 3-4, 6-9, 11, 14-15, 18, 22-23
)

Sayaka Kawai (eps 1, 3, 9, 18)
Shōta Ōnishi (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Shouta Ueno (eps 1, 6, 8, 12)
Shunsuke Igarashi (ep 4)
Shunsuke Itai (eps 13, 22)
Shunsuke Matsuo (ep 23)
Takanao Takahashi (ep 4)
Taketo Nakagomi (ep 4)
Takuya Azuma (ep 4)
Tomoka Mizusawa (ep 3)
Wataru Ami (5 episodes
eps 6, 8, 12, 15, 21
)

YONGSIK KIM (studio magie; ep 7)
Yoshiko Nakamura (4 episodes
eps 13, 18, 21-22
)

Young Yu (studio magie; ep 7)
Yukari Saka (ep 10)
Yūko Kobayashi (eps 10, 19)
Yuta Hasegawa (ep 6)
3DCG Chief: Kōta Shinohara
3DCG Works:
Akatengu (eps 19, 21-24)
Arimasa Omi (eps 1-24)
Hisatetsu Sato (ep 1)
Kei Shiozawa (eps 16, 24)
Koichiro Sekiguchi (ep 16)
Kōta Shinohara (OP; ep 18)
Kouhei Yamazaki (eps 20, 23)
Reika Miyauchi (eps 9, 14)
Rie Kurimichi (ep 12)
Ryoko Kojima (eps 3, 8)
Shinichi Miyakaze (ep 19)
Shinobu Oumi (ep 16)
Takashi Kujiraoka (5 episodes
eps 3, 5, 8, 10-11
)

Takato Tsukui (ep 20)
Yoriko Candle (ep 1)
Yoshihiko Ebara (ep 2)
Animation producer: Masanori Hayashi
Assistant Animation Director:
Byung-Kil Yang (6 episodes
eps 8, 14-20 even, 23
)

Hisashi Abe (ep 16)
Hitoshi Haga (4 episodes
eps 11-12, 17-18
)

Kenichi Shima (ep 24)
Masahiko Maruyama (ep 23)
Masayuki Mizutani (8 episodes
eps 8, 11, 14, 16-17, 20, 23-24
)

Rei Sayumi (ep 16)
Ryo Kobayashi (eps 17, 20-21)
Saya Takamatsu (ep 16)
Yoshihiro Kanno (ep 23)
Yoshinori Kanemori (eps 21, 24)
Assistant Chief Animation Director:
Kenichi Shimizu (eps 19-24)
Yoshinori Kanemori (4 episodes
eps 15-16, 19-20
)

Assistant Director:
Chie Yamashiro
Kenichi Kawamura (4 episodes
eps 10, 13, 16, 22
)

Assistant producer:
Kojiro Naotsuka (Nippon Television Network)
Marina Sasaki (VAP)
Tomohiro Shindō (Nippon Television Network)
Yuri Tamura (Nippon Television Network)
Associate producer:
Akira Shinohara (MADHOUSE)
Kazue Hayashi (MADHOUSE; eps 1-16)
Yuuta Hattori (MADHOUSE)
Background Art:
Akemi Higashi (Atelier BWCA; 6 episodes
eps 10, 13, 15, 18, 20, 22
)

Akiko Kazato (Studio Lagrass; ep 7)
Akira Yamakawa (Studio Lagrass; ep 7)
Emiko Koizumi (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Fuminao Akai (OP, ED)
Hee Kwan Kim (BIG STAR PLUS; ep 16)
Hiromichi Tanigawa (Atelier BWCA; eps 10, 20)
Junko Ina (Studio Lagrass; eps 7, 16)
Katsu Nozaki (Studio Lagrass; eps 7, 16)
Ken'ichi Tatefuji (SEETHROU STUDIO; 15 episodes
eps 1, 3-6, 8-9, 11-12, 14, 17-23 odd, 24
)

Kyoung Gi Kim (BIG STAR PLUS; ep 16)
Kyoung-min Kim (BIG STAR PLUS; ep 16)
Masa Kimura (SEETHROU STUDIO; ED; 15 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-9, 11-12, 14, 17-23 odd, 24
)

Masaki Watanabe (SEETHROU STUDIO; eps 1-2, 4-5)
Masumi Nishikawa (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Mayumi Nakajima (SEETHROU STUDIO; ED; 15 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-9, 11-12, 14, 17-23 odd, 24
)

Miho Mashita (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Nao Karino (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Naruyo Kiriyama (Studio Lagrass; eps 7, 16)
Rieko Itai (Studio MAO; ep 19)
Ryoko Ina (Studio Lagrass; ep 7)
Sanae Tomoto (SEETHROU STUDIO; 10 episodes
eps 1, 3-6, 8-9, 11-12, 14
)

Sayuri Niki (SEETHROU STUDIO; ep 17)
Shiho Yanase (Atelier BWCA; eps 10, 13, 20)
Shinichi Uehara (Studio Lagrass; ep 7)
Sung Hee Kim (BIG STAR PLUS; ep 16)
Takuya Iida (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Tomoaki Hirota (Studio Lagrass; eps 7, 16)
Tomoe Ookubo (Studio Lagrass; eps 7, 16)
Tomoko Momose (Atelier BWCA; eps 10, 13)
Toshiyuki Yoshimura (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Yasunari Usuda (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Yong Yun Jang (BIG STAR PLUS; ep 16)
Yōsuke Kagawa (SEETHROU STUDIO; ep 17)
Yuichi Suehiro (Studio Lagrass; eps 7, 16)
Yuichiro Nakajima (Atelier BWCA; 7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Yuka Kawashima (Atelier BWCA; 6 episodes
eps 10, 13, 15, 18, 20, 22
)

Yuka Okamoto (Atelier BWCA; ep 10)
Yūki Makino (SEETHROU STUDIO; 15 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-9, 11-12, 14, 17-23 odd, 24
)

Character Model Director: Shinpei Naito
Color Check:
Asami Maruyama (eps 3-4, 8)
Ayaka Mizuno (ep 7)
Harue Ono (OP; ep 12)
Kana Soma (eps 7, 16)
Ken Hashimoto (ED)
Makoto Iguchi (eps 10, 19)
Miho Hasegawa (eps 14, 20)
Narumi Konno (7 episodes
eps 1, 6, 9, 12, 15, 18, 24
)

Nemu Nakajima (5 episodes
eps 1, 6, 9, 15, 18
)

Nozomi Andô (ep 21)
Setsu Nagata (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Yuka Nakamura (eps 2, 13, 22)
Yukiko Yamaguchi (eps 2, 13, 22)
Color Check Assistant:
Akino Higa (FINE COLORs; ep 16)
Hitoki Takeda (FINE COLORs; ep 16)
Masato Itou (ep 1)
Michino Fujiwara (FINE COLORs; ep 16)
Miki Kukubo (FINE COLORs; ep 16)
Yuka Nakamura (Studio Gash; ep 16)
Yukiko Yamaguchi (Studio Gash; ep 16)
Color design: Ken Hashimoto
Color setting:
Asami Maruyama (eps 3-4, 8)
Ayaka Mizuno (ep 7)
Harue Ono (OP; ep 12)
Kana Soma (eps 7, 16)
Ken Hashimoto (ED)
Makoto Iguchi (eps 10, 19)
Miho Hasegawa (eps 14, 20)
Narumi Konno (7 episodes
eps 1, 6, 9, 12, 15, 18, 24
)

Nemu Nakajima (5 episodes
eps 1, 6, 9, 15, 18
)

Nozomi Andô (ep 21)
Setsu Nagata (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Yuka Nakamura (eps 2, 13, 22)
Yukiko Yamaguchi (eps 2, 13, 22)
Editing: Kashiko Kimura
Editing Assistant: Mariko Tsukatsune
Finish Animation:
Kana Soma (Husio Studio; eps 7, 16)
Misato Soeda (Husio Studio; eps 7, 16)
In-Between Animation:
Ai Takimoto (Husio Studio; eps 7, 16)
Akiko Ikemure (Actas Odaiba Studio; eps 4, 6, 12)
Ayaka Nishide (A.P.P.P.; eps 10, 19)
Ayane Togawa (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Chie Yamaguchi (MADHOUSE; 7 episodes
eps 1, 4, 8-9, 12, 14-15
)

Chihiro Nishikawa (MADHOUSE; eps 1, 3, 24)
Eri Hibino (Actas Odaiba Studio; eps 4, 6, 12)
Fūka Aieda (Husio Studio; eps 7, 16)
Hazuki Mizuno (A.P.P.P.; eps 10, 19)
Honami Takeuchi (MADHOUSE; 7 episodes
eps 1, 4, 8-9, 14-15, 18
)

Hozumi Shirahama (A.P.P.P.; eps 10, 19)
Ikue Murakami (DANGUN PICTURES; eps 5, 17, 23)
Jie Huang (MADHOUSE; eps 21, 24)
Junko Kai (MADHOUSE; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8-9, 15, 21, 24
)

Juri Hirosawa (Husio Studio; eps 7, 16)
Kana Iwamoto (MADHOUSE; eps 1, 4, 8, 14)
Kana Yamada (Husio Studio; eps 7, 16)
Kanako Nakano (MADHOUSE; 8 episodes
eps 1, 3, 8-9, 14, 18, 21, 24
)

Kaori Yoshikawa (Husio Studio; eps 7, 16)
Kazue Otsuki (MADHOUSE; 6 episodes
eps 6, 14-15, 18, 21, 24
)

Manatsu Michimae (Husio Studio; eps 7, 16)
Mei Takeda (Husio Studio; eps 7, 16)
Miho Onishi (MADHOUSE; ep 12)
Mika Kimura (DANGUN PICTURES; 4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Minami Maeshima (MADHOUSE; 5 episodes
eps 1, 6, 8, 14, 21
)

Misaki Kobayashi (A.P.P.P.; eps 10, 19)
Momoka Sakaguchi (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Nana Okamoto (Husio Studio; eps 7, 16)
Noriyuki Otsuka (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Reiko Nagasawa (MADHOUSE; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8-9, 12, 15, 24
)

Ryōsuke Habu (MADHOUSE; ep 12)
Saori Hagita (MADHOUSE; 6 episodes
eps 1, 8-9, 15, 18, 24
)

Satsuki Hayasaka (Actas Odaiba Studio; eps 4, 6)
Shini Ka (Husio Studio; eps 7, 16)
Shiori Nagaoka (MADHOUSE; 7 episodes
eps 3-4, 6, 8, 12, 18, 21
)

Souki Tou (Husio Studio; eps 7, 16)
Takuma Mizuno (Husio Studio; eps 7, 16)
Tatsuya Akitsu (MADHOUSE; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 15
)

Wataru Omori (A.P.P.P.; eps 10, 19)
William Lee (Actas Odaiba Studio; eps 4, 6)
Yuta Ohara (P.R.A Animation Room; eps 2, 13, 22)
Yūto Asai (Husio Studio; eps 7, 16)
In-Between Check:
Ai Takimoto (eps 7, 16)
Akiko Ohshima (7 episodes
eps 9, 14-15, 18, 20-21, 24
)

Fūka Aieda (eps 7, 16)
Kayo Sakazume (5 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8
)

Mei Takeda (ep 7)
Misaki Kobayashi (eps 10, 19)
Sakiko Watanabe (eps 6, 12)
Shōta Ōnishi (eps 2, 13, 22)
Shunsuke Matsuo (ep 23)
Toshimi Tanaka (eps 5, 11, 17)
Key Animation:
Ah Ra Joe (Hyoin Entertainment; ep 7)
Airi Ishikawa (ep 5)
Akiko Hirata (eps 8, 15, 19)
Akira Shinoda (ep 10)
Anri Yamazaki (ep 1)
Asami Shimizu (6 episodes
eps 3, 6, 14, 18, 21, 24
)

Asuka Tsubuki (eps 15, 24)
Atsuko Yamazaki (ep 3)
Atsushi Shibata (ep 2)
Atsushi Usui (eps 10, 19)
Ayako Sone (ep 10)
Ayu Ogata (eps 1, 6, 8)
Ayu Tanaka (eps 4, 8, 12)
Baek Sung Chan (studio magie; ep 16)
Byung-Kil Yang (eps 5, 16)
Chiaki Abe (ep 7)
Chiharu Kataoka (eps 2, 13, 22)
Chinami Shibata (eps 8, 15)
Chun Soo Kim (studio magie; eps 7, 16)
Daisuke Tsumagari (OP; eps 1, 8)
Eiko Mishima (ep 1)
Emi Ueda (eps 4, 12, 20)
Emiko Kataoka (eps 10, 19)
Erina Kojima (ep 3)
Fūka Aieda (Husio Studio; ep 7)
Fuminori Tsukida (OP; 4 episodes
eps 1, 8, 15, 24
)

Fumio Matsumoto (eps 6, 14, 21)
Fumiya Uehara (eps 2, 13, 22)
Harumi Kakuda (eps 10, 19)
Haruo Ogawara (eps 2, 13)
Hidehiko Sawada (5 episodes
eps 14-15, 18, 21, 24
)

Hideo Amemiya (ep 17)
Hideo Maru (ep 13)
Hideyasu Okamoto (ep 13)
Hiroki Kusuda (eps 3, 9)
Hiroki Takiguchi (Anime Workshop Basara; ep 2)
Hiroko Seigan (ep 21)
Hiromi Nanbe (eps 6, 21)
Hiromi Taniguchi (ep 1)
Hirotaka Nii (ep 4)
Hirotoshi Arai (ep 4)
Hiroyuki Kamura (eps 4, 12, 20)
Hisae Ikezu (eps 7, 16)
Hitomi Tominaga (ep 5)
Hitoshi Haga (eps 1, 21)
Hitoshi Kamata (ep 9)
Hyun-Kyoung Kim (MK SEOUL; ep 7)
Jin Young Kim (MK SEOUL; ep 7)
Jouji Yanase (eps 3, 9)
Jun'ichi Kitamura (ep 4)
Jung Ha Seo (MK SEOUL; ep 16)
Jung Ho Kim (MK SEOUL; eps 7, 16)
Jung-Hwa Jung (MK SEOUL; ep 7)
Junichi Hashimoto (ep 6)
Junko Matsushita (eps 3, 19)
Junko Nakamura (ep 21)
Juri Hirosawa (Husio Studio; ep 16)
Kana Miyai (ep 6)
Kana Tamiya (eps 3, 15, 24)
Kana Yamada (Husio Studio; ep 7)
Kaori Hayashi (ep 24)
Kaori Yoshikawa (Husio Studio; ep 16)
Katanao Akai (ep 1)
Kazuhiko Abe (eps 5, 11)
Kazuhiko Yabumoto (eps 8, 24)
Kazuhiro Hotchi (Husio Studio; ep 7)
Kazunori Ozawa (ep 4)
Kazuto Wakayama (5 episodes
eps 9, 12, 17, 21, 24
)

Kazuya Saitō (eps 4, 18)
Keiko Nagamine (eps 13, 22)
Keiko Shimizu (7 episodes
eps 1, 6, 9, 14, 18, 21, 24
)

Keita Nagasaka (ep 8)
Keiya Yoshimura (eps 14, 21)
Kenichi Shima (ep 1)
Kenichi Shimizu (ep 24)
Kenichi Umemoto (eps 11, 23)
Kenji Kodama (ep 3)
Kentarō Tamura (eps 4, 9)
Kiyomi Masuda (eps 6, 14, 21)
Kiyoshi Nohji (eps 4, 12, 20)
Kiyotoshi Aoi (ep 5)
Kohei Ashiya (ep 1)
Koichi Nakaya (eps 3, 9, 18)
Kouichi Sugitani (ep 24)
Kumiko Kasuga (eps 3, 10, 19)
Kumiko Onaga (OP; 11 episodes
eps 1, 3-4, 11-13, 15-16, 18, 20, 24
)

Kunihiko Sakurai (ep 6)
Kunio Takahide (eps 16, 20)
Kyohei Ohyabu (eps 10, 19)
Kyuma Oshita (OP; ep 18)
Ma Kang Park (studio magie; ep 7)
Makoto Nakata (ep 22)
Mamiko Nakanishi (eps 18, 20)
Manatsu Michimae (Husio Studio; ep 7)
Mariko Nishimura (4 episodes
eps 4, 12, 15, 20
)

Masafumi Yamamoto (eps 2, 13, 22)
Masahiko Maruyama (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Masahiro Shigemoto (eps 7, 16)
Masaji Takeda (ep 5)
Masami Gohda (eps 9, 12, 15)
Masato Numazu (ep 12)
Masayuki Fujita (ep 4)
Masayuki Mizutani (eps 1, 3)
Michiko Ōtani (eps 2, 13, 22)
Miho Kato (ep 6)
Miho Matsuura (eps 3, 9)
Miki Komuro (eps 13, 17, 23)
Minefumi Harada (eps 2, 13, 22)
Mitsuhiro Iida (ep 19)
Miyuki Nagata (7 episodes
eps 1, 6, 8, 14, 17, 21, 24
)

Momoko Maehara (eps 18, 20)
Motoki Yagi (eps 10, 19)
Nana Okamoto (Husio Studio; ep 7)
Naoki Tachikawa (eps 7, 16)
Naoki Yamashita (ep 19)
Naoko Minai (eps 1, 6, 8)
Naoko Takahashi (ep 2)
Naomi Okita (eps 4, 18, 21)
Naruki Iwasaki (ep 8)
Nobuko Sugino (eps 15, 18)
Nobuyuki Koyanagi (ep 8)
Norifumi Okuno (AJ; ep 11)
Noriko Ōnishi (4 episodes
eps 1, 6, 14, 21
)

Noriyoshi Yamazaki (eps 5, 17)
Reina Kawasaki (Studio Graffiti; ep 11)
Rie Harada (Husio Studio; ep 7)
Rui Kondou (ep 4)
Ryōsuke Habu (6 episodes
eps 12-13, 18, 20-21, 24
)

Ryōta Azuma (ep 1)
Ryōta Kuratani (5 episodes
eps 3, 9-10, 18, 20
)

Sachiko Tsuji (eps 10, 19)
Sakura Kinoshita (ep 10)
Sakura Takagi (eps 10, 19)
Saori Sakiguchi (eps 2, 22)
Satomi Kitahara (eps 2, 22)
Satoyuki Hashimoto (OP; 6 episodes
eps 4, 9, 12, 15, 20-21
)

Sayaka Kawai (4 episodes
eps 6, 9, 15, 18
)

Seika Saruwatari (ep 22)
Setsuko Umino (ep 3)
Shigemi Aoyagi (eps 4, 12, 20)
Shigenori Inami (ep 11)
Shin Komatsu (eps 2, 22)
Shini Ka (Husio Studio; ep 7)
Shinichi Shigematsu (ep 6)
Shinichiro Minami (ep 12)
Shinya Kameyama (eps 6, 14, 21)
Shiomi Yamada (5 episodes
eps 1, 14-15, 17, 21
)

Shiro Izumi (eps 6, 14)
Shiro Okumura (ep 6)
Shōji Yamada (eps 8, 15)
Shosuke Shimizu (eps 13, 22)
Shōtarō Shimoda (6 episodes
eps 1, 6, 8, 14, 21, 24
)

Shujirou Hamakawa (ep 3)
Shun Nishitani (ep 19)
Shuta Osabe (ep 3)
Souki Tou (Husio Studio; ep 7)
Tadashi Hiramatsu (ED)
Tadayoshi Okimura (eps 13, 22)
Taiichi Nakaguma (4 episodes
eps 3, 9, 18, 23
)

Takahiro Hayashi (eps 4, 20)
Takahito Sakazume (OP; ep 1)
Takashi Hirabayashi (eps 13, 20)
Takayoshi Watabe (OP; 9 episodes
eps 1, 6, 8-9, 11, 14, 18, 22, 24
)

Takeshi Moriyama (ep 13)
Takuma Mizuno (Husio Studio; eps 7, 16)
Tomoaki Satō (ep 10)
Tomoko Nitta (eps 8, 15, 24)
Tomotsugu Sakakibara (ep 4)
Tomoyuki Munehiro (eps 10, 19)
Toshiharu Sugie (ep 12)
Toshimi Tanaka (eps 5, 11, 17)
Toshiyuki Komaru (ep 1)
Toshiyuki Sato (eps 7, 16)
Tsukasa Sakurai (ep 6)
Wataru Sekimoto (eps 12, 20)
Yasuhiro Saiki (eps 6, 21)
Yasunori Aoki (eps 6, 14, 21)
Yoh Yoshinari (ep 1)
Yōko Fukushima (eps 8, 15)
Yoko Iizuka (eps 3, 10)
YONGSIK KIM (studio magie; ep 16)
Yoshie Sakata (5 episodes
eps 3, 6, 9, 14, 21
)

Yoshifumi Nakamura (eps 2, 13, 22)
Yoshihiro Kanno (eps 11, 17, 23)
Yoshihiro Maeda (ep 24)
Yoshihiro Tsuji (Anime Workshop Basara; ep 2)
Yoshiko Nakajima (eps 2, 13)
Yoshimi Shizuka (ep 19)
Yoshinobu Aohachi (eps 3, 9, 18)
Yoshinori Kanemori (ep 24)
Yosuke Kikuchi (ep 12)
Yu Jeong Eom (studio magie; eps 7, 16)
Yui Ushinohama (eps 6, 14, 21)
Yūji Wada (ep 19)
Yukari Kizaki (eps 10, 19)
Yūki Ikumi (ep 4)
Yuki Iwai (ep 3)
Yuki Kawamura (ep 19)
Yuki Kuroki (eps 7, 16)
Yuki Muraosa (ep 8)
Yūki Shigeuchi (AJ; eps 11, 23)
Yūki Washio (ep 21)
Yuki Yabuta (ep 2)
Yumiko Kinoshita (ep 19)
Yusuke Adachi (eps 8, 15, 24)
Yuta Hasegawa (eps 8, 15)
Yutaka Minowa (OP; ep 18)
Yūtarō Maruyama (5 episodes
eps 9, 12, 14, 16, 21
)

Yūto Asai (Husio Studio; ep 7)
Yuto Tejima (ep 13)
Yuuta Takanami (ep 10)
Monitor Graphics: Yousuke Nanjou (eps 19-20)
Music producer: Kazunari Sengoku
Photography:
Akane Fukuhara (OP, ED)
Daichi Iseki (MADBOX; eps 5-24)
Hironobu Hatanaka (MADBOX; eps 1-24)
Kazuya Arahata (MADBOX; ep 7)
Kenji Fujita (MADBOX; eps 5-7, 9)
Natsuo Konishi (MADBOX; eps 2-24)
Photography Production:
Daichi Nakano (eps 16-24)
Hironori Nakayama (eps 1-15)
Planning:
Manabu Tamura (VAP)
Takashi Narushima (Forecast Communications)
Toru Tamura (Nippon Television Network)
Planning Cooperation:
Hitoshi Arai (Kodansha Afternoon Editing Room)
Toru Kitajima (Kodansha Afternoon Editing Room)
Production Advancement:
Genta Shimahara (eps 3, 9, 18)
Hideo Sakurai (eps 7, 16)
Mitsuyoshi Teruya (ep 22)
Shinobu Nakagawa (eps 2, 13)
Tatsurou Suzuki (eps 10, 19)
Tohru Suzuki (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Yasuhiro Mitsuda (4 episodes
eps 1, 8, 15, 24
)

Yoshinori Taguchi (eps 4, 12, 20)
Yuki Nishibata (eps 6, 14, 21)
Production Committee:
Asami Sato (Forecast Communications; eps 16-24)
Kenta Hayashi (Forecast Communications)
Takuo Tsuchiya (Forecast Communications; eps 1-15)
Tomoaki Watanabe (Nippon Television Network)
Yuichiro Sakakibara (VAP)
Production Cooperation:
Daisuke Kadoya (Nippon Television Network)
Takahiro Sato (Nippon Television Network)
Production Desk: Takasumi Miura
Promotion: Seiichiro Toda
Prop Design: Hitoshi Haga
Recording: Kazunari Tanaka (Omnibus Japan)
Recording Assistant: Shingo Kamata (Omnibus Japan)
Setting Production: Mika Nakano
Sound Effects: Toshiya Wada (Swara Pro)
Sound Production: Kisuke Koizumi (Jinnan Studio)
Special Effects:
Akane Fukuhara
Natsuo Konishi (eps 2-24)
Sub-Character Design:
Hitoshi Haga (4 episodes
eps 11, 15, 18, 22
)

Kenichi Shima (eps 14, 20)
Kenichi Shimizu (ep 17)
Kunihiko Sakurai (ep 18)
Toshiyuki Komaru
Theme Song Performance:
Daichi Miura (ED)
Fear, and Loathing in Las Vegas (OP)
Title Logo Design: Masato Matsune (Alice from Japan)
Video Editing:
Emi Maruo (Q-Tec; 10 episodes
eps 4-8, 10, 13, 15, 18, 22
)

Kazushige Kubota (Q-Tec; ep 17)
Kosuke Tanaka (Q-Tec; eps 1-21, 23-24)
Maki Sendo (Q-Tec; eps 9, 22)
Masaru Kitamoto (ep 21)
Masaya Takeda (Q-Tec; eps 19-20)
Moe Sueyoshi (ep 23)
Ryuichi Inoue (Q-Tec; eps 1-3)
Yurino Nishina (ep 24)
Yuu Oozeki (Q-Tec; 4 episodes
eps 11-12, 14, 16
)

Aya Hirano as Migi
Kana Hanazawa as Satomi Murano
Nobunaga Shimazaki as Shinichi Izumi

Akira Ishida as Hideo Shimada
Atsuko Tanaka as Ryōko Tamiya
Ayumu Murase as Jaw
Hiroyuki Yoshino as Uragami
Issei Futamata as Shirō Kuramori
Kazuhiko Inoue as Gotō
Kiyono Yasuno as Yuko Tachikawa
Miyuki Sawashiro as Kana Kimishima
Rena Maeda as Akiho Suzuki
Takaya Aoyagi as Kusano
Takuma Suzuki as Mamoru Uda
Yuu Mizushima as Takeshi Hirokawa

Chieko Sasai as Nobuko Izumi
Daichi Fujiwara as
Crowd (ep 11)
Delinquent (eps 2, 5, 9)
Parasite (ep 12)
Special forces member (eps 20-21)
Student (ep 10)
Teacher (ep 3)
Eiji Itô as
Principal (eps 3-4)
Takizawa (eps 9-10, 19)
Haruka Kudou as
Female college student (ep 14)
Office lady (ep 2)
Hideyuki Umezu as Yui (ep 10)
Hiroyuki Yokoo as Haruki Tachikawa
Hiroyuki Yoshino as Student (ep 10)
Jiro Saito as Parasite (ep 20)
Junta Terashima as Middle-school student (ep 2)
Junya Enoki as Taku Furuya
Kenn as Mitsuo
Kikumi Umeda as Fortuneteller (eps 14, 18)
Kimiko Saito as Middle-aged man's wife (ep 1)
Makiko Ohmoto as Hikawa (eps 13, 16-17)
Makoto Yasumura as Mr. A
Masaki Aizawa as
Kazuyuki Izumi
Man (ep 24)
Professor (ep 14)
Salaryman [A] (ep 2)
Taoka (ep 22)
Miho Miyagawa as
Hospital nurse (ep 6)
Misaki's mother (ep 1)
Miyake (eps 18-19)
Parasite (ep 20)
Teacher (eps 4, 10)
Rena Maeda as
Female (ep 20)
Mother (ep 11)
Parasite (ep 5)
Voice inside Gotō (ep 23)
Rie Murakawa as Misaki (ep 1)
Rieko Kamenaka as Teacher (eps 3-4)
Rikiya Koyama as Yamagishi (eps 19-21)
Rina Kitagawa as
Female college student (ep 14)
Waitress (ep 3)
Woman (eps 11, 24)
Seiko Fujiki as
Mitsuyo (eps 22-23)
Ryōko Tamiya's mother (eps 4, 17)
Yōko Kuramori (ep 14)
Shinya Hamazoe as
Detective (ep 22)
Katō (ep 20)
Kawata (ep 15)
Kazuki Nagai
Sanda (eps 12, 16-18)
Special forces member (ep 21)
Yakuza member (ep 11)
Takahiko Sakaguma as
Driver (ep 16)
Katsumata (eps 18-21)
Man (ep 11)
Police detective boss (ep 10)
Takeharu Onishi as
Classic literature teacher (ep 1)
Delinquent (ep 2)
Takuma Suzuki as
Company employee (ep 24)
Delinquent (eps 2, 9)
Doctor (ep 6)
Gym teacher (ep 3)
Hirama (eps 12, 16-21)
Maesawa (eps 13, 15)
Man (ep 5)
Middle-aged man (ep 1)
Naitō (ep 23)
Nakano (ep 22)
Newscaster (ep 11)
Vice principal (eps 4, 10)
Tooru Nara as
Fukami (ep 18)
Itou (ep 21)
Man (ep 17)
Man in tanktop (ep 11)
Morota (eps 19-20)
Parasite (ep 2)
Sasaki
Velo Takeda as Parasite Dog (ep 1)
Yū Serizawa as
Housewife (ep 8)
Makiko
Yūya Murakami as
Kamijō (eps 5, 8, 13)
Special forces member (ep 20)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 10, 19)
Anihouse Sun (ep 20)
BEEP (ep 23)
Big Bang (ep 13)
Candy Box (ep 18)
Cheng Pin Animation (ep 4)
CLC (eps 4, 20)
Daume (ep 2)
DCI (eps 12, 20)
Dr. Movie (ep 4)
drop (eps 10, 13, 19)
G&G Direction (eps 13, 22)
Graphinica (eps 3, 9)
Hayashi (eps 5, 11, 17)
Husio Studio (eps 7, 16)
Jumondo (ep 7)
Kyung Kang ANIA (ep 20)
Kyushu Animation (eps 8, 15)
MK Seoul (4 episodes
eps 3, 11-12, 16
)

Mouse (eps 2, 13, 22)
Nakamura Production (6 episodes
eps 6, 8, 12, 15, 20-21
)

PRA (eps 2, 13, 22)
Rising Force (ep 16)
Studio Cj (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

STUDIO CORVO (ep 2)
Studio Create
Studio Kuma
Studio Magie (eps 7, 16)
Studio Victory (ep 10)
Studio Wombat (ep 15)
Sunshine Corporation (eps 12, 20)
TAP (eps 7, 16)
Triple A (eps 17, 20)
Wao World (ep 20)
YABES (ep 16)
3DCGI:
Named After By (eps 1-10)
Tengu Kobou (eps 11-24)
Animation Production: Madhouse
Animation Production Cooperation:
APPP (eps 10, 19)
Dangun Pictures (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Husio Studio (eps 7, 16)
PRA (eps 2, 13, 22)
Backgrounds:
Atelier BWCA (7 episodes
eps 10, 13, 15, 18-24 even
)

Big Star Plus (eps 7, 16)
Kyung Kang ANIA (15 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-12, 14, 17, 21, 23-24
)

See Throu Studio (15 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-12, 14, 17, 21, 23-24
)

Studio Lagrass (eps 7, 16)
Color Check Assistance:
FINE COLORs (ep 16)
Studio Gash (ep 16)
Finish Animation:
Ace Company (4 episodes
eps 10, 16, 19, 21
)

AI (eps 1-2, 13, 22)
BEEP (5 episodes
eps 1, 6, 21, 23-24
)

Cheng Pin Animation (eps 1, 4)
CL Corporation (10 episodes
eps 1, 4, 6, 8, 12, 14-15, 18, 20, 24
)

CLC
DEFA (eps 4, 12)
Dr. Movie (14 episodes
eps 1, 3-6, 8-9, 12, 14-15, 18, 20-21, 24
)

drop (7 episodes
eps 2, 10, 13, 19-21, 23
)

FAI International (eps 1, 16)
FINE COLORs (ep 21)
Hayashi (eps 5, 11, 17)
Husio Studio (eps 7, 16)
Hyoin Entertainment (ep 7)
Jumondo (ep 16)
Kyung Kang ANIA (eps 1, 20)
MADBOX (5 episodes
eps 6, 9, 15, 18, 24
)

MK Seoul (eps 20-21)
MSJ (ep 16)
office DCI (7 episodes
eps 1, 4, 14-15, 20-21, 24
)

Reboot (ep 16)
xenron (ep 1)
Studio Cj (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Studio Core (ep 22)
Studio Elle (12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8-9, 12, 14-15, 18, 21, 24
)

Studio Gash (eps 2, 13, 22)
Studio Kuma (eps 13, 22)
Sunlight (ep 22)
Sunshine Corporation (ep 20)
TAP (eps 7, 16)
Triple A (6 episodes
eps 3-5, 9, 12, 18
)

UEC (ep 18)
VISTA (ep 24)
YABES (ep 16)
In-Between Animation:
Ace Company (4 episodes
eps 10, 16, 19, 21
)

AI (eps 1-2, 13, 22)
BEEP (5 episodes
eps 1, 6, 21, 23-24
)

Cheng Pin Animation (eps 1, 4)
CL Corporation (11 episodes
eps 1, 4, 6, 8, 12, 14-15, 18, 20-21, 24
)

CLC
Dr. Movie (14 episodes
eps 1, 3-6, 8-9, 12, 14-15, 18, 20-21, 24
)

drop (7 episodes
eps 2, 10, 13, 19-21, 23
)

FAI International (eps 1, 16)
Hayashi (eps 5, 11, 17)
Husio Studio (eps 7, 16)
Hyoin Entertainment (ep 7)
Jumondo (ep 16)
Kyung Kang ANIA (eps 1, 20)
MK Seoul (eps 20-21)
MSJ (ep 16)
office DCI (6 episodes
eps 1, 4, 14-15, 20, 24
)

PRA (eps 2, 13, 22)
Reboot (ep 16)
xenron (ep 1)
Studio Cj (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Studio Core (ep 22)
Studio Gash (ep 2)
Studio Kuma (eps 13, 22)
Sunlight (ep 22)
Sunshine Corporation (eps 4, 20)
TAP (eps 7, 16)
Triple A (eps 3-5, 12, 18)
UEC (ep 18)
VISTA (ep 24)
YABES (ep 16)
Key Animation:
AJ (eps 11, 23)
Anime Workshop Basara (ep 2)
Husio Studio (eps 7, 16)
Hyoin Entertainment (ep 7)
Kyung Kang ANIA (ep 20)
MK Seoul (eps 7, 16, 20)
Studio Cj (eps 5, 11)
Studio Graffiti (ep 11)
Studio Magie (eps 7, 16)
Photography: MADBOX
Planning Cooperation: Afternoon
Production Cooperation: Nippon Television Network
Recording Studio: Sanpunzaka Studio
Sound Production: Jinnan Studio
Video Editing: Q-Tec
English cast
English staff
ADR Director: Kyle Jones
Translation: Javier Lopez
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
ADR Manager: Brittany Deans
Audio Engineer: Ricardo Contreras
Business & Legal Affairs: Griffin Vance
Closed Captions:
Janice Williams
Neal Barnes
Disc Authoring: Joel McCray
Production Coordination: Janice Williams
Production manager: Luke Patterson
QC Manager: Son Phan Le
Signs & Captions: Cayla Coats
Studio Tech Manager: Joey Goubeaud
Subtitling: Cayla Coats
Technical Assistant: Michael Olesch
Adam Gibbs as Shinichi Izumi
Luci Christian as Satomi Murano

Andrew Love as Uragami
Blake Shepard as Hideo Shimada
Hilary Haag as Akiho Suzuki
Jason Douglas as Gotō
Jay Hickman as Shiro Kuramori
Joanne Bonasso as Ryoko Tamiya
John Gremillion as Takeshi Hirokawa
Kalob Martinez as Kusano
Maggie Flecknoe as Kana Kimishima
Terri Doty as Yuko Tachikawa
Xero Reynolds as Miki

Adam Noble as
Councilman (ep 10)
Onlooker (ep 11)
Parasite Man (ep 5)
Student (ep 10)
Allison Sumrall as
Civilian (ep 20)
Classmate (ep 14)
Lady Person (ep 24)
Nobuko Izumi
Saki (ep 13)
Andrew Love as
Dream Creatures (ep 11)
Police (ep 10)
Angela Foster as
Fortune Teller (ep 14)
Office Worker (ep 19)
Parasite (ep 20)
Brittany Deans as Kid (ep 24)
Brittany Djie as
Civilian (ep 20)
Classmate (ep 14)
Date Woman (ep 17)
Drunk Woman (ep 11)
Misaki (ep 1)
Ms. Glasses (ep 19)
Parasite Woman (ep 5)
Reporter (ep 13)
Saki's Mom (ep 13)
Student (ep 10)
Cameron Bautsch as
Civilian (ep 20)
Onlooker (ep 11)
Poor Delivery Guy (ep 16)
Taku Furuya
Teen Boy (ep 21)
Young Businessman (ep 24)
Carli Mosier as
Goto's Parasite (ep 23)
Hikawa (eps 13, 16-17)
Parasite (ep 20)
Cayla Coates as
Brat (ep 11)
Young Shinichi (ep 4)
Chris Patton as
Haruki Tachikawa
Newscaster (ep 1)
Yakuza (ep 11)
Christina Stroup as
Civilian (ep 20)
Classmate (ep 13)
Goto's Parasite (ep 23)
Lady Jogger (ep 17)
Nakagawa (ep 18)
Yoko Kuramori (ep 14)
Christopher Ayres as
Councilman (ep 10)
Kato (eps 19-20)
Old Guy (ep 15)
Parasite (ep 12)
Pervert (ep 3)
Vice Principal (eps 4, 10)
Clint Bickham as
Cat Torturer (ep 2)
Student (ep 10)
Yakuza (ep 11)
David Matranga as
Military (ep 20)
Mita (eps 12, 16-19)
David Wald as Mr. A
Emily Neves as
Student (ep 10)
Teacher (ep 4)
Victim (ep 2)
Florence Wilder as
Brown Suit Man (ep 14)
Parasite (ep 20)
Parasite Man (ep 2)
PE Teacher (eps 3, 19)
Police (ep 10)
Police Chief (ep 16)
Squad Member (ep 21)
Yakuza (ep 11)
Gabriel Regojo as
Teacher (ep 3)
Thug (eps 5, 9)
Yakuza (ep 11)
George Manley as Hirama (eps 12, 16-21)
Greg Ayres as Jaw
Houston Hayes as
Civilian (ep 20)
Detective (ep 17)
Kazuki Nagai
Kobe (ep 16)
Riot Police (ep 21)
Jack Ivy as
Detective (eps 17-18)
Kamijo
Military (ep 20)
Naito (eps 22-23)
Police (ep 10)
Squad Member (ep 21)
Yakuza (ep 11)
James Belcher as
Doctor (ep 6)
Takizawa (eps 9-10, 19)
Joel McCray as
Cat Torturer (ep 2)
Student (eps 3, 10)
Yakuza (ep 11)
John Gremillion as
Husband (ep 1)
Police (ep 10)
John Swasey as
Councilman (ep 10)
Detective (ep 6)
Katsumata (eps 17-21)
Police (ep 10)
Teacher (eps 1, 13)
Josh Morrison as Yamagishi (eps 19-21)
Krystal LaPorte as
Misaki's Mother (ep 1)
Mother (ep 11)
Nurse (ep 6)
Student (ep 10)
Teacher (ep 3)
Kyle Jones as
Fukami (ep 18)
Kawada (ep 15)
Squad Member (ep 21)
Teen Boy (ep 21)
Thug (ep 5)
TV Show Host (ep 9)
Yakuza (ep 11)
Lainee Hooks as Waitress (ep 3)
Leraldo Anzaldua as
Cat Torturer (ep 2)
Student (ep 10)
Yakuza (ep 11)
Luis Galindo as
Abe (ep 15)
Detective (ep 17)
Oda (eps 19-20)
Parasite (ep 20)
Squad Member (ep 21)
Luke Patterson as
Classmate (ep 13)
Military (ep 20)
Office Schirp (ep 24)
Office Worker (ep 19)
Squad Member (ep 21)
Student (eps 3, 10)
Thug (ep 2)
Yakuza (ep 11)
Marcy Bannor as
Tamiya's Mom (eps 4, 17)
Wife (ep 1)
Margaret McDonald as Makiko
Mark Mendelsohn as
Kato (ep 11)
Office Worker (ep 19)
Principal (eps 3-4)
Professor (ep 14)
Mark X Laskowski as
Mamoru Uda
Military (ep 20)
Mr. Sweater Vest (ep 19)
Old Man (ep 17)
Police (ep 19)
Reporter (ep 10)
Squad Member (ep 21)
Student (ep 10)
Yakuza (ep 11)
Melissa Alatorre as Teen Victim (ep 8)
Mike Vance as
Businessman (ep 1)
Teacher (ep 3)
Yakuza (ep 11)
Yui (ep 10)
Mike Yager as
Mr. B
Yakuza (ep 11)
Nathan Lopez as Yakuza (ep 11)
Ned Gayle as
Baseball Player (ep 9)
Cop (ep 22)
Delivery Man (ep 13)
Military (ep 20)
Paul Locklear as
Sasaki
Yakuza (ep 11)
Ricardo Contreras as
Civilian (ep 20)
Green Tie Guy (ep 21)
Thug (ep 13)
Yakuza (ep 11)
Rob Mungle as Kazayuki Izumi
Robert Meek as
Civilian (ep 20)
Detective (ep 22)
Mizushima (ep 19)
Poor Delivery Guy (ep 16)
Thug (ep 13)
Rutherford Cravens as
Councilman (ep 10)
Detective (ep 6)
Maesawa (eps 13, 15, 17)
Parasite (ep 20)
Taoka (ep 22)
Teacher (eps 3, 10)
Samantha Stevens as
Blue Sweater Lady (ep 13)
Civilian (ep 20)
Kid (ep 24)
Woman (ep 17)
Sara Ornelas as
Keiko (ep 13)
Miyake (eps 18-19)
Ms. Victim (ep 15)
Secretary (ep 24)
Scott Gibbs as
Date Man (ep 17)
Mitsuo
Nakano (ep 22)
Parasite (ep 20)
Police (ep 19)
Riot Police (ep 21)
Thug (ep 2)
Yakuza (ep 11)
Shannon Reed as
Military (ep 20)
Thug (ep 5)
Stephen E. Moellering as
Civilian (ep 20)
Classmate (ep 13)
Office Schirp (ep 24)
Sato (ep 18)
TV Reporter (ep 16)
Thone Tran as Subway Girl (ep 3)
Troy Parker as
Head Detective (ep 10)
Newscaster (ep 11)
Onlooker (ep 11)
Thug (eps 5, 9)
Ty Mahany as
Civilian (ep 20)
Goto's Parasite (ep 23)
Ito (eps 19-21)
Parasite Dog (ep 1)
Police (ep 10)
Student (ep 3)
Tanktop (ep 11)
Thug (ep 2)
Truck Driver (ep 16)
Vicki Barosh as Mitsuyo (eps 22-23)
Xero Reynolds as
Goto's Parasite (ep 23)
Military (ep 20)
Student (ep 10)

Marcy Bannor (ep 8)
English companies
Distributor:
Hanabee Entertainment (Australia & New Zealand)
Manga Entertainment (UK & Ireland)
Internet Streaming:
Crunchyroll
The Anime Network
Licensed by:
Animatsu Entertainment (UK & Ireland)
Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
French staff
French cast
Dubbing Director: Julien Dutel

Adaptation: Julien Dutel
Delphine Saroli as Satomi Murano
Marc Wilhelm as Shinichi Izumi
Sandra Vandroux as Migi

Amandine Longeac as Yuko Tachikawa
Emmanuelle Lambrey as Ryoko Tamura
Hyppolite Audouy as Takeshi Hirokawa
Julien Dutel as Goto
Justine Hostekint as
Jaw
Kana Kimishima
Laurent Pasquier as
Mamoru Ouda
Shiro Kuramori
Michaël Maino as
Hideo Chimada
Uragami
Pascal Gimenez as Kusano

Dany Benedito as Nobuko Izumi
Dominique Chenet as
Mitsuyo
Youko Kuramori
Franck Adrien as
Dr Yui
Kazuyuki Izumi
Yamagishi
Jean-Marc Galera as Hirama
Julien Dutel as Haruki Tachikawa
Pascal Gimenez as
Mitsuo
Mr A
Sébastien Mortamet as Taku Fukuya

French companies
Distributor: Black Box (DVD & Blu-ray)
Dubbing: PILON Studio Son
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian cast
(none)
Alessio Puccio as Shinichi Izumi
Jessica Bologna as Satomi Murano

Alessandro Campaiola Ward as Hideo Shimada
Emanuela Ionica as Kana Kimishima
Gianluca Crisafi as Kusano
Ludovica Bebi as Akiho Suzuki
Roberta De Roberto as Ryouko Tamiya

Alessandro Vanni as Kazuki Nagai
Daniele Raffaeli as Uragami
Daniele Valenti as Kazuyuki Izumi
Federico Di Pofi as Mr. A
Roberto Fidecaro as Gotou
Teo Bellia as Hirama
Italian companies
Distributor: Dynit
Internet Streaming: VVVVID
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Broadcaster: Animax Taiwan
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology