Dragon Collection (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ドラゴンコレクション (Japanese)
Plot Summary: Through an unexpected turn of events, an ordinary elementary school student, Hiro Enryu, finds himself in the world of the "Dragon Collection" game. This is a world called Dragon Earth, where gods, humans, and monsters exist side by side. Those who roam this world using a magic book, called a Grimoire, and cards to summon monsters and search for treasures that bear the powers of dragons are called Dracolle Battlers. Despite his bewilderment, Hiro becomes a Dracolle Battler and, together with the friends he meets there, begins his adventure to become a legendary Dragon Master.
Vintage: 2014-04-07
Opening Theme:
"Dragon Collection ~Yūki no Tsubasa~" by Nagareda Project
Other article:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Series Composition:
Kuniaki Kasahara
Masashi Sogo
Script:
Atsushi Maekawa (eps 3-4, 13-14)
Hiroshi Yamaguchi (8 episodes
eps 9-10, 19-22, 27-28
)

Kuniaki Kasahara (6 episodes
eps 1-2, 11-12, 33-34
)

Masashi Sogo (8 episodes
eps 5-6, 15-16, 29-32
)

Mitsutaka Hirota (8 episodes
eps 7-8, 17-18, 23-26
)

Storyboard:
Hiroyuki Shimazu (8 episodes
eps 9-10, 15-16, 25-26, 31-32
)

Katsuhito Akiyama (eps 33-34)
Keiichiro Kawaguchi (OP; eps 1-4, 11-12)
Takeshi Mori (18 episodes
eps 5-8, 13-14, 17-24, 27-30
)

Episode Director:
Akinori Fudesaka (4 episodes
eps 11-12, 23-24
)

Hideki Araki (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Hisashi Ishii (4 episodes
eps 17-18, 29-30
)

Keishin Jo (eps 3-4, 27-28)
Shiro Izumi (eps 19-20)
Tomomi Ikeda (eps 7-8, 19-20)
Wataru Nakagawa (eps 1-2, 13-14)
Yuki Arie (eps 5-6)
Character Design: Tatsuya Yoshihara
Art Director: Michiko Yoshida
Chief Animation Director:
Hiroko Kuurube (12 episodes
eps 13-16, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32
)

Tatsuya Yoshihara (20 episodes
eps 3-12, 17-18, 21-22, 25-26, 29-30, 33-34
)

Animation Director:
Akira Takeuchi (ep 14)
Beom Seok Hong (5 episodes
eps 7-8, 15, 27-28
)

Hideki Araki (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Hiroaki Shimizu (ep 10)
Jun'ichi Kitamura (ep 6)
Junpei Matsumoto (eps 11, 23-24)
Kana Miyai (6 episodes
eps 7-8, 19-20, 31-32
)

Keiko Imasato (eps 9, 13, 25)
Megumi Koike (eps 17, 29)
Mina Itou (eps 1-2)
Miori Suzuki (eps 17, 30)
Miyuki Nakayama (ep 26)
Nobuki Nakamura (eps 12, 24, 28)
Rie Aoki (ep 4)
Takenori Tsukuma (4 episodes
eps 3, 16, 27-28
)

Tatsuya Oka (eps 11-12, 24)
Tatsuya Yoshihara (OP; eps 1-2)
Tomoyuki Abe (4 episodes
eps 5, 18, 29, 34
)

Yoshio Usuda (ep 10)
Sound Director: Yuichi Imaizumi
Director of Photography: Tatsumi Yukiwaki

2nd Key Animation:
Akiko Hirata (Studio Wanpack; ep 20)
Akira Koremoto (eps 19-20)
Ami Seto (Studio Wanpack; ep 32)
Aoi Toyomane (ep 18)
Arisa Shima (ep 7)
Asuna Imahashi (eps 25-26)
Aya Sasaki (Studio Wanpack; ep 31)
Aya Yamaguchi (ep 2)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; ep 31)
Haruka Watanabe (ep 14)
Hayato Kikuchi (ep 14)
Hiroaki Iwata (Studio Wanpack; ep 31)
Hirokatsu Maruyama (9 episodes
eps 7-8, 11-12, 15-16, 19, 23-24
)

Hiromi Naganawa (eps 1, 14)
Kazue Aoki (6 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26
)

Kazuhiro Manabe (eps 7, 31)
Kazunori Ota (eps 25-26)
Kazusa Sugihara (Studio Wanpack; ep 32)
Keiko Ishii (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Keiya Yoshimura (Studio Wanpack; ep 32)
Kenji Ooe (ep 26)
Kenta Komiya (Studio Wanpack; ep 32)
Kumiko Kitano (Studio Wanpack; eps 7, 31-32)
Kyosuke Matsui (Studio Wanpack; ep 32)
Mariko Nishimura (eps 2, 9-10)
Masashi Yamada (Studio Wanpack; ep 31)
Masato Ikeda (ep 20)
Masayuki Katou (eps 9, 14)
Mayumi Kowada (eps 2, 25)
Miho Kaneshiro (5 episodes
eps 11-12, 15, 19-20
)

Mika Kobayashi (eps 25-26)
Minami Seki (ep 1)
Mitsuki Kosaka (ep 1)
Miyuki Sano (ep 14)
Mizue Shōuchi (10 episodes
eps 3-4, 7-8, 12, 15-16, 19-20, 23
)

Nobushige Ishita (ep 14)
Saki Inoue (6 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26
)

Saki Tochitani (Studio Wanpack; eps 31-32)
Satomi Uchida (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Sayuri Ishii (eps 1-2)
Shiori Kawano (ep 18)
Shouta Yoshida (ep 14)
Takashi Ajiri (ep 1)
Takashi Yasui (Studio Wanpack; ep 31)
Tomoaki Tomita (eps 21-22)
Tomoe Yamamoto (eps 14, 26)
Yoshiko Nakamura (eps 12, 25)
Yukari Ishii (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

Yukiko Shimizu (eps 25-26)
Yumeko Hamada (ep 17)
Yurie Amano (ep 14)
Yuta Masagaki (Studio Wanpack; ep 32)
Yuuichi Namiki (eps 19-20, 31)
Assistant Animation Director:
Akane Imada (eps 19-20)
Aki Yamauchi (5 episodes
eps 7, 19-20, 31-32
)

Ayaka Shimoji (eps 16, 19-20)
Beom Seok Hong (eps 16, 19-20)
Hiroaki Ikeda (eps 7, 19-20)
Nozomi Sakamoto (ep 8)
Tomoyuki Abe (eps 21-22, 33)
Yui Kinoshita (ep 8)
Yumiko Ishii (eps 31-32)
Background Art:
Katsuhisa Takiguchi (Studio Tulip)
Ken Tokashiki (Studio Tulip)
Reina Ōyoshi (Studio Tulip)
Shiori Anzai (Studio Tulip)
Takeshi Tateishi (Studio Tulip)
Tomonari Suzuki (Studio Tulip)
Finish Animation:
Kouta Shiraishi (4 episodes
eps 13-14, 25-26
)

Mika Okayasu (6 episodes
eps 23-24, 27-28, 31-32
)

Nanako Okazaki (10 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16, 23-24, 27-28
)

Naoko Gono (eps 1-2)
Shingo Yamamoto (6 episodes
eps 23-24, 27-28, 31-32
)

Shūya Yoshisato (15 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23, 27-28, 31-32
)

Yuka Funayama (6 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26
)

Guest Character Design: Tomoyuki Abe (eps 17-18)
In-Between Animation:
Aoi Toyomane (8 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 33-34
)

Chie Masuda (OLM; 6 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14
)

Chikako Noma (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Haruna Ōba (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Hiromi Itou (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Kana Iwasaki (OLM; 6 episodes
eps 1-2, 10, 13-14, 25
)

Kayoko Nishimori (eps 11-12)
Kiyomi Okuda (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Masayo Okuzumi (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Miki Hirasawa (6 episodes
eps 3-4, 15-16, 23-24
)

Mizue Shōuchi (7 episodes
eps 7, 15-16, 23-24, 31-32
)

Satomi Uchida (eps 5-6)
Shao Wei Zhang (8 episodes
eps 11-12, 19-20, 23-24, 27-28
)

Shiho Mabuchi (8 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16, 27-28
)

Shiori Kawano (8 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 33-34
)

Tomoaki Tomita (eps 5-6)
Tomomi Kanematsu (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Yukari Ishii (eps 5-6)
Yuki Ohara (eps 11-12, 15)
Yumeko Hamada (8 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 33-34
)

Yuri Abe (OLM; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

In-Between Check:
Mizue Shōuchi (8 episodes
eps 7-8, 15-16, 23-24, 31-32
)

Shao Wei Zhang (6 episodes
eps 11-12, 19-20, 27-28
)

Shinichi Murooka (8 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26
)

Key Animation:
Aimei Sugai (ep 10)
Akane Imada (Studio Wanpack; ep 7)
Aki Kumata (Studio Wanpack; ep 31)
Akihide Miya (ep 6)
Akihide Muraji (eps 1-2, 9, 13)
Akiko Hirata (Studio Wanpack; eps 20, 32)
Akira Koremoto (ep 12)
Ami Nagata (ep 1)
Ami Seto (Studio Wanpack; eps 8, 19, 31)
Aoi Toyomane (eps 17, 29)
Arisa Shima (Studio Wanpack; ep 20)
Aya Sasaki (Studio Wanpack; eps 8, 20)
Aya Yamaguchi (eps 14, 25-26)
Ayaka Nozaki (Studio Wanpack; eps 8, 19, 32)
Ayaka Shimoji (eps 3, 15, 24)
Ayako Kanemaru (ep 4)
Ayumi Tanaka (Studio Wanpack; ep 20)
Ayumi Tsukishita (eps 18, 29)
Beom Seok Hong (eps 3, 15, 28)
Chiaki Abe (ep 10)
Chie Mishima (eps 18, 29)
Chihiro Tanaka (Studio Wanpack; eps 8, 19)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; eps 8, 19-20)
Chisa Sogabe (Studio Wanpack; eps 7, 32)
Chizuru Kiuchi (eps 18, 29)
Daisuke Agata (eps 11, 23)
Eiji Fukuyama (ep 29)
Emi Sato (ep 28)
Emi Ueda (ep 1)
Futoshi Higashide (ep 2)
Hajime Yoshida (eps 25-26)
Hayao Enokido (OP)
Hayao Nishitani (Studio Wanpack; eps 19, 32)
Hideki Araki (5 episodes
eps 5, 21-22, 33-34
)

Hiroaki Ikeda (Studio Wanpack; ep 32)
Hiroaki Iwata (Studio Wanpack; eps 7, 32)
Hiroaki Shimizu (7 episodes
eps 1-2, 9, 13-14, 25-26
)

Hiromi Naganawa (ep 26)
Hiroshi Yoneda (eps 12, 24)
Hiroyuki Terada (eps 3, 11, 23)
Hisashi Ishii (ep 17)
Jun Nagoshi (Studio Wanpack; ep 8)
Kanako Baba (Studio Wanpack; eps 7, 19, 32)
Kaori Yamada (Studio Wanpack; ep 32)
Katsuya Yoshii (ep 9)
Kazuhiro Manabe (Studio Wanpack; ep 20)
Kazuhiro Ohmame (ep 2)
Kazuko Nakayama (ep 9)
Kazutoshi Inoue (ep 17)
Keiichi Sugiura (Studio Wanpack; eps 8, 31)
Keiko Ijima (OP)
Keiko Imasato (ep 25)
Keiko Ishii (ep 30)
Kikuko Sadakata (OP)
Kyōhei Ōkazu (eps 9, 14)
Kyoko Kotani (OP)
Maiko Onishi (Studio Wanpack; eps 8, 19, 31)
Makiko Hayase (Studio Wanpack; ep 31)
Mamiko Nakanishi (ep 2)
Manabu Kushibuchi (ep 13)
Manabu Yasumoto (ep 27)
Mariko Fukita (eps 3, 11, 23)
Mariko Nishimura (4 episodes
eps 1, 14, 25-26
)

Masaaki Iwane (eps 1, 13)
Masahiro Yoshisaki (4 episodes
eps 2, 9, 14, 26
)

Masashi Yamada (Studio Wanpack; 5 episodes
eps 7-8, 20, 31-32
)

Masato Hagiwara (Studio Wanpack; ep 7)
Masato Ikeda (4 episodes
eps 3, 12, 15, 23
)

Masaya Sekizaki (Studio Wanpack; eps 7, 20, 32)
Maya Uenishi (eps 17, 30)
Mayumi Funakoshi (Studio Wanpack; ep 20)
Michio Satô (ep 6)
Miki Nonaka (Studio Wanpack; eps 7, 32)
Miki Takahashi (Studio Wanpack; eps 7, 32)
Mina Itou (eps 10, 25)
Misa Kubota (Studio Wanpack; eps 19, 32)
Mitsuki Kosaka (eps 14, 25)
Miyuki Honda (Studio Wanpack; ep 20)
Miyuki Inoue (ep 24)
Miyuki Nakayama (eps 2, 13)
Momoko Minegishi (eps 12, 16, 24)
Mutsuki Kawanishi (ep 17)
Nanako Ninomiya (4 episodes
eps 4, 12, 16, 24
)

Noboru Kawamori (eps 17, 30)
Nobuki Nakamura (eps 11, 15, 23)
Nozomi Sakamoto (Studio Wanpack; ep 31)
Peng Zhang (eps 23-24, 28)
Reina Kawasaki (4 episodes
eps 4, 11, 16, 24
)

Reina Yamauchi (ep 2)
Rie Aoki (4 episodes
eps 4, 12, 16, 24
)

Rie Ikegami (eps 17, 30)
Ryū Nakayama (OP)
Sachiko Muroyama (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Sae Kawasaki (Studio Wanpack; eps 8, 19-20)
Saki Tochitani (Studio Wanpack; eps 8, 19)
Satomi Uchida (eps 17, 29-30)
Satoshi Isono (ep 25)
Sayaka Yumoto (Studio Wanpack; ep 19)
Sayumi Yokoyama (eps 3, 15)
Sayuri Ishii (ep 26)
Shigemi Aoyanagi (eps 11-12, 23)
Shiho Tanaka (eps 11, 16, 24)
Shinichi Iimura (eps 11, 23)
Shinkirō Hattori (ep 6)
Shiori Kawano (eps 17, 29)
Shuntarō Yamada (Studio Wanpack; ep 7)
Shuuichirou Manabe (4 episodes
eps 3, 11, 15, 24
)

Sotaro Shiraishi (Studio Wanpack; eps 8, 19)
Taeko Ōgi (ep 29)
Takahito Sakazume (OP)
Takao Imae (ep 10)
Takashi Mitani (Studio Wanpack; eps 8, 20, 31)
Takenori Tsukuma (eps 15, 28)
Tatsuya Annoura (ep 10)
Tomoaki Tomita (eps 18, 29)
Tomoe Morishita (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Tomoe Nishio (OP; eps 10, 26)
Tomoko Kusunoki (Studio Wanpack; eps 8, 32)
Tsukasa Sorimachi (eps 18, 30)
Yasunori Matsuki (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Yayoi Komine (ep 27)
Yōko Fukushima (Studio Wanpack; eps 20, 31-32)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; eps 8, 19)
Yōko Naeki (ep 18)
Yoshiaki Taniguchi (ep 28)
Yoshikatsu Matsuzaki (eps 12, 16)
Yoshiko Minamihara (Studio Wanpack; eps 8, 19, 32)
Yoshimi Iwata (Studio Wanpack; ep 32)
Yui Kinoshita (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Yuichi Nakazawa (ep 1)
Yūichirō Fujimoto (OP; 6 episodes
eps 1-2, 10, 14, 25-26
)

Yuka Hayashi (OP)
Yuka Koichi (eps 11, 16, 24)
Yukari Ishii (eps 18, 29)
Yuki Kinoshita (ep 16)
Yuki Tsugihashi (Studio Wanpack; eps 8, 32)
Yūki Washio (Studio Wanpack; eps 7, 31)
Yukie Yoshioka (5 episodes
eps 4, 11-12, 16, 24
)

Yumeko Hamada (eps 18, 30)
Yumi Sudarehata (ep 9)
Yumiko Ishii (Studio Wanpack; ep 8)
Yumiko Kinoshita (eps 2, 13)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; eps 8, 20)
Yuri Takayoshi (Studio Wanpack; eps 7, 20)
Yūshi Kunimatsu (ep 13)
Yuu Takahashi (eps 18, 30)
Yuuichi Namiki (4 episodes
eps 3, 12, 24, 28
)

Yuuko Fujii (eps 3, 11, 23)
Yūya Sawaguchi (ep 18)
Photography:
Emi Hasebe (OLM)
Mutsuki Aoki (OLM)
Yu Zhang (OLM)
Production Advancement:
Sayoko Morita (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 15-16
)

Takashi Ikuma (eps 1-2)
Takashi Toda (10 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34
)

Theme Song Composition: Loop-K
Theme Song Lyrics: Yuriko Mori
Theme Song Performance: Nagareda Project
Haruna Sakurai as Hiro

Akemi Kanda as Naviko
Aki Kanada as Shin
Misato Fukuen as Puppy
Ryou Hirohashi as Hanicchi

Aimi Tanaka as Friend A(ep 1)
Arthur Lounsbery as
Merchant A(eps 3-4)
Soldier(ep 5)
Atsushi Kousaka as
Henchman 1(eps 17-18)
Ice-Khamun(ep 14)
Mokele Mbembe(ep 26)
Old Man(eps 11-12)
Sailor B(eps 13, 19-20)
Spriggan C(ep 16)
Atsushi Ono as Co Uta Maru
Ayaka Ohashi as Namoor(ep 9)
Cho as King
Daisuke Endou as
Knight-Gaunt(ep 8)
Rigack
Emi Shinohara as Juliet(eps 11-12)
Eri Kitamura as Rubica
Erina Hasumi as Friend B
Hidenobu Kiuchi as Doc Rowe
Hiro Shimono as Chiffon(eps 23-24)
Hiroshi Yanaka as Mihara King(ep 9)
Hiroyuki Yoshino as Mosarn(ep 32)
Hisako Kyouda as Taspa(eps 15-16)
Jun Anazawa as Anazawa Battler
Juurouta Kosugi as Arkally
Kenta Miyake as
Ancient Flame God(ep 16)
Ancient God(ep 3)
Kōji Takeda as
Carnelian Dragon
Imperial Flame Dragon
Leader(ep 15)
Shark Dragon(ep 16)
Sword Dragon(ep 21)
Townsperson 3(ep 17)
Townsperson A(ep 22)
Townsperson B(eps 11-12)
Worker(ep 25)
Kotori Koiwai as Claire
Masahiro Kurikawa as Kurikawa Battler
Masami Iwasaki as Aebima(ep 33)
Megumi Takamoto as
Ice Valkyrie
Mother(ep 7)
Mitsuaki Hoshino as Schiff Fahrt
Mitsuhiro Sakamaki as
Basilisk(ep 1)
Employee(ep 5)
Father(eps 6-7)
Gnocchi the Killer
Inn Master(eps 2-3)
Katana Tiger(ep 8)
Miyu Kubota as Tarto
Naoki Tatsuta as Karubora(ep 11)
Natsuki Hanae as
Chaos Head Basher(eps 29-30)
Frost Devil(ep 8)
Henchman 2(ep 18)
Mook A(ep 9)
Prisoner(ep 10)
Sailor D(ep 13)
Skeleton(ep 14)
Spriggan A(ep 16)
Townsperson(eps 19-20)
Townsperson 2(ep 17)
Zakko
Nobuyuki Hiyama as Narration
Rie Murakawa as Miss Dragonia
Ryōsuke Morita as
Armed Lion
Flibustier(ep 32)
Mayor(eps 18, 20)
Soldier(eps 25-26)
Townsperson 1(ep 17)
Townsperson B(ep 22)
Ryūichi Kijima as Townsperson A(eps 11-12)
Ryuji Momoyama as Momoyama Battler
Saki Fujita as Penetta
Sakura Tange as
Hiro's Mother(ep 1)
Nastasha
Seira Ryū as Tarte
Shinji Kawada as Jean
Sho Hayami as Voice(eps 7, 16)
Taketora as Gelmen
Tetsu Inada as Meatmania
Tetsuya Yanagihara as Branmon
Yoshiki Nakajima as
Cabinet Minister(ep 26)
Dante(ep 25)
Head Basher(ep 21)
Henchman 3(eps 17-18)
Koppu
Mook B(ep 9)
Revive Roger(ep 14)
Sailor E(eps 13, 19-20)
Spriggan B(ep 16)
Townsperson C(ep 22)
Trent(ep 8)
Whiptera
Youji Ueda as Marmott
Yutaka Nagareda as Nagareda Battler
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (12 episodes
eps 1-2, 9-10, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32
)

Ace Company (ep 23)
Anime R (ep 1)
Asahi Production (eps 2, 13)
Be Loop (eps 1-2, 9-10)
Big Owl (6 episodes
eps 7-8, 13-14, 23-24
)

CL Corporation (6 episodes
eps 1-2, 13-14, 25-26
)

Digital Network Animation (ep 26)
drop (ep 16)
Hitogumi (6 episodes
eps 3-4, 11-12, 15-16
)

M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Mico Animation (6 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12
)

Nakamura Production (eps 23-24)
Pak Pro (eps 33-34)
RIC (ep 26)
Studio Bambino (eps 18, 29)
Studio Wanpack (4 episodes
eps 19-20, 31-32
)

Synod (5 episodes
eps 7-8, 16, 19-20
)

Tezuka Productions (ep 1)
Toei Animation Philippines (10 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25-26, 33-34
)

UEC (4 episodes
eps 17-18, 29-30
)

Wombat (ep 2)
Animation Production: Oriental Light and Magic
Background Art: Studio Tulip
Finish Animation:
A-Line (14 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 31-32
)

Ace Company (eps 23-24)
Asahi Production (eps 1-2)
BEEP (ep 10)
Big Owl (11 episodes
eps 5, 17-18, 21-24, 29-30, 33-34
)

CL Corporation (6 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14
)

D-Motion (eps 13-14)
drop (ep 16)
Hitogumi (8 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16
)

M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Mico Animation (eps 3-4)
Pak Pro (eps 5, 21-22)
RIC (eps 1-2, 10)
Seven (ep 6)
Studio Elle (6 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14
)

Synod (eps 7-8, 11-12)
Toei Animation Philippines (11 episodes
eps 6, 9-10, 13-14, 21-22, 25-26, 33-34
)

Triple A (ep 9)
UEC (9 episodes
eps 5, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34
)

In-Between Animation:
A-Line (16 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32
)

Ace Company (eps 23-24)
Anitus Kōbe (ep 13)
Asahi Production (eps 1-2)
BEEP (ep 10)
Big Owl (9 episodes
eps 17-18, 21-24, 30, 33-34
)

CL Corporation (5 episodes
eps 2, 9-10, 13-14
)

D-Motion (eps 13-14)
Doga Kobo (4 episodes
eps 13-14, 25-26
)

Dragon Production (ep 1)
drop (ep 16)
Hadashi Pro (ep 2)
Hitogumi (8 episodes
eps 3-4, 7-8, 11-12, 15-16
)

ingresA (eps 1-2)
M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 19-20, 23-24
)

Mico Animation (eps 3-4)
Nakamura Production (ep 10)
NARA Animation (eps 27-28)
Oriental Light and Magic (7 episodes
eps 1-2, 9-10, 13-14, 25
)

P.A. Works (eps 9-10)
Pak Pro (eps 5, 21-22)
RIC (eps 1-2, 10)
Seven (ep 6)
Synod (6 episodes
eps 7-8, 11-12, 27-28
)

Tezuka Productions (eps 1-2)
Toei Animation Philippines (9 episodes
eps 6, 9-10, 13-14, 21-22, 33-34
)

Triple A (ep 9)
UEC (8 episodes
eps 17-18, 21-22, 29-30, 33-34
)

In-between Check: Digital Network Animation (10 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34
)

Key Animation:
2B (ep 6)
Hadashi Pro (ep 10)
NARA Animation (eps 27-28)
Office No. 8 (5 episodes
eps 5, 21-22, 33-34
)

Pak Pro (5 episodes
eps 5, 21-22, 33-34
)

Seven (ep 6)
Studio Toy Box (ep 14)
Studio Wanpack (5 episodes
eps 7-8, 19, 31-32
)

Synod (eps 27-28)
Toei Animation Philippines (4 episodes
eps 21-22, 33-34
)

UEC (ep 6)
Production Assistance:
A-Line (18 episodes
eps 1-4, 7-8, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 27-28, 31-32
)

Digital Network Animation (10 episodes
eps 5-6, 17-18, 21-22, 29-30, 33-34
)

Sound Production: HALF H·P STUDIO
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
English cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology