The Fruit of Grisaia (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

© 2013 Frontwing/PROTOTYPE


Alternative title:
Grisaia no Kajitsu (Japanese)
Le Fruit de la Grisaia (French)
グリザイアの果実 (Japanese)
灰色的果實 (Chinese (Taiwan))
Objectionable content: Intense
Plot Summary: At private Mihama Academy, five girls who seem normal attend the school due to "certain reasons." A sixth student "with reasons" named Yūji Kazami transfers in. Yūji has an ego with such darkness that he does not fade in comparison to the five girls, who are so different from the norm. As they each meet each other, they deepen their understanding of one another. Through the small bits of progress they make, each of their hearts will be affected. When Yūji arrives, a story of girls who are trapped by their pasts begins.
User Ratings: 371 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 21 votes (sub:20, raw:1)
 Excellent: 71 votes (sub:64, raw:2, dub:1, others:4
4 Spanish subtitled
)
 Very good: 92 votes (sub:85, raw:1, dub:1, others:5
3 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
)
 Good: 103 votes (sub:96, dub:4, others:3
2 Spanish subtitled
1 Korean subtitled
)
 Decent: 53 votes (sub:51, others:2
2 Spanish subtitled
)
 So-so: 13 votes (sub:13)
 Not really good: 5 votes (sub:5)
 Weak: 10 votes (sub:10)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 654 users, rank: #1618 (of 7040)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.396 (Good+), std. dev.: 1.5599, rank: #1666 (of 7059)
Weighted mean: 7.305 (Good+), rank: #1724 (of 7059) (seen all: 7.43 / seen some: 4.97 / won't finish: 3.97)
Bayesian estimate: 7.312 (Good+), rank: #1495 (of 5315)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage:
2014-10-05
2016-05-03 to 2016-05-19 (Philippines, Hero TV)
Opening Theme:
"Rakuen no Tsubasa" (楽園の翼; Wings of Paradise) by Maon Kurosaki
Ending Theme:
#1: "Eden's Song" by Hana (ep 2)
#2: "Anata no Aishita Sekai" (あなたの愛した世界; "The World That You Loved") by Yoshino Nanjou (eps 3,6-9)
#3: "SKIP" by Chata (ep 5)
#4: "Rainy veil" by Nagi Yanagi (eps 10-12)
#5: "Sōsei no Thanatos" (創世のタナトス; "Thanatos of Creation") by Faylan (ep 13)
Insert song:
"Holograph" (ホログラフ) by eufonius (ep 6)
"HOME" by Miyuki Hashimoto (ep 12)
"Mayoi no Mori" (迷いの森; "The Lost Woods") by Hiromi Sato (ep 9)
"Shūmatsu no Fractale" (終末のフラクタル; "Fractale of the End") by Jin Fujima (Elements Garden; ep 13)
Trivia: We have 2
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray
    Fruit of Grisaia Season 1 (Blu-Ray) 2016-05-10
DVD (Region 1)
    Fruit of Grisaia Season 1 (DVD) 2016-05-10

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tensho
Series Composition: Hideyuki Kurata
Script:
Hideyuki Kurata (eps 1-7, 10-13)
Tatsuya Takahashi (eps 8-9)
Storyboard:
Enishi Ōshima (ED4)
Hidetoshi Namura (eps 8-9, 13)
Munenori Nawa (eps 10-12)
Shinji Satoh (eps 4-6)
Tadashi Kojima (ep 7)
Tensho (OP, ED3, ED5; eps 1-2)
tomoya takahashi (ep 3)
URA AC-Promenade (ED2)
Episode Director:
Daigo Yamagishi (ep 13)
Daisuke Eguchi (ep 6)
Hanako Adachi (ep 5)
Hidemi Yamashita (ep 3)
Munenori Nawa (eps 10, 12)
Ryūhei Aoyagi (eps 2, 8-9)
Takahiro Majima (ep 4)
Tensho (ep 1)
Yoshihiro Mori (eps 7, 11)
Unit Director:
Enishi Ōshima (ED4)
Tensho (OP; ED3; ED5)
URA AC-Promenade (ED2)
Music:
Daisuke Kikuta (Elements Garden)
Elements Garden
Haruki Mori (Elements Garden)
Hitoshi Fujima (Elements Garden)
Junpei Fujita (Elements Garden)
Original Character Design:
Akio Watanabe
Fumio
Mai Nanaka (SD; ED for 6-9)
Character Design: Akio Watanabe
Art Director: Kazuhiro Inoue (Kusanagi)
Animation Director:
Akane Yano (eps 8-10)
Akio Watanabe (ED3; OP)
Dai Oohara (ep 2)
Enishi Ōshima (6 episodes
eps 1, 6, 8-10, 13
)

Futoshi Fujikawa (ep 5)
Hirotaka Marufuji (ep 13)
Ikuo Yamakado (eps 10-13)
Kana Ishida (eps 8-10, 12-13)
Kaori Ishii (eps 2, 8, 12-13)
Kazuyuki Ikai (eps 2-3)
Masahiro Sekiguchi (eps 6, 8, 12-13)
Masayuki Nonaka (OP; eps 5, 8-10, 13)
Mika Takazawa (eps 1, 8-10)
Mitsutaka Echigo (ED2; eps 1, 8-9)
Noriyasu Yamauchi (eps 7, 11)
Reiko Nozaki (Creators in Pack OSAKA; ep 12)
Sang Min Lee (eps 4, 11, 13)
Sayuri Sugifuji (eps 2-3)
Shou Kojima (4 episodes
eps 8, 10, 12-13
)

Tensho Sato (ED3; eps 6, 8-9, 13)
Tomohiro Kamitani (eps 8-10, 13)
Toshimitsu Kobayashi (eps 7, 11)
Yoshihiro Maeda (eps 3, 12)
Yoshio Usuda (ep 12)
Yū Araki (eps 3, 8-9)
Yutsuko Hanai (Creators in Pack OSAKA; ep 12)
Yuya Kumatani (ep 10)
Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director: Masato Takahashi (8-Bit Rocket)
Director of Photography: Yuuya Kumazawa (8-Bit Rocket)
Producer:
Asuka Yamazaki (AT-X)
Kazuhiro Kanemitsu (i0plus)
Mitsutoshi Ogura (NBCUniversal)
Ryuichiro Yamakawa (Frontwing)
Tatsuya Ueki (Bushiroad)

2nd Key Animation:
Akane Yano (ED3; eps 1-3, 5)
Akiko Takihara (ep 4)
Asami Ōta (Anitus Kobe; ep 10)
Ayumi Ono (ep 1)
Ayumi Tsukamoto (ep 2)
Fumiaki Murakami (Wao World; eps 5, 9)
Hanae Uraoka (Anitus Kobe; ep 10)
Hanako Egami (Anitus Kobe; ep 10)
Hidenori Inami (eps 1, 3)
Hideyoshi Furuhata (Wao World; eps 2, 9)
Hiroyuki Yoshii (ED3)
Hye Soon Byeon (ep 4)
Hyeon hui Kang (ep 4)
Jae Hoon Choi (ep 4)
Jia Mei Deng (AxsiZ; ep 8)
Kee Fujiike (eps 1, 3-4, 6)
Kou Kitakaze (ep 3)
Kyohei Ohyabu (ep 2)
Mariko Yamamoto (eps 2-3)
Masahiro Yufune (Wao World; eps 2, 5, 9)
Nayuta Mori (Anitus Kobe; ep 10)
Nobuhiro Mutō (ep 13)
Nozomu Tachibana (Anitus Kobe; ep 10)
Pwi Ki Pang (ep 3)
Reina Yamauchi (eps 5, 10)
Ryoko Kawamura (ep 5)
Sachiko Suzuki (ep 2)
Shouta Ueno (Wao World; eps 2, 5, 9)
Sōichirō Kubo (ep 1)
Sotaro Shimizu (ep 3)
Takafumi Mitani (eps 1, 3)
Takashi Yoshiyama (ep 1)
Wataru Ami (Wao World; eps 2, 5, 9)
Wen Shan Zhong (AxsiZ; eps 9-13)
Yoshihiro Maeda (ED3)
Yosuke Imakubo (eps 2-4, 8)
Yū Araki (eps 3-4)
Animation producer: Hidenori Kosuge
Art Setting: Yoshinori Shiozawa
Assistant Animation Director:
Akane Yano (eps 6, 13)
Hiroki Fukuda (ep 1)
Hirotaka Marufuji (ep 1)
Kana Ishida (eps 5, 11)
Kosuke Murayama (ep 1)
Mariko Yamamoto (ep 1)
Myeong Jin Lee (ep 7)
Nozomu Goto (eps 1, 3-4, 6)
Tomohiro Kamitani (ep 3)
Yoshihiro Maeda (ep 1)
Yoshinobu Ando (ep 5)
Yōsuke Aburaya (ep 1)
Yū Araki (ep 1)
Yuya Kumatani (ep 13)
Assistant Chief Animation Director:
Enishi Ōshima (eps 1-4, 12-13)
Masayuki Nonaka (eps 1-3)
Mika Takazawa (eps 2-5)
Tensho Sato (eps 1-3, 8)
Assistant Episode Director: Ryūhei Aoyagi (ep 1)
Assistant Music Producer:
Miku Hachisuga
Miwa Sasaki
Background Art:
Hotaka Okamoto (Kusanagi; eps 5-9, 13)
Kazuhiro Inoue (Kusanagi; eps 1-13)
Kenta Tsuboi (Kusanagi; ep 13)
Kohei Honda (Kusanagi; eps 3-13)
Kouji Okamoto (Kusanagi; ep 1)
Kuniaki Nemoto (Kusanagi; ep 1)
Ryōta Gotō (Kusanagi; eps 9-13)
Saho Yamane (Kusanagi; eps 3-4)
Takanori Fujimura (Kusanagi; eps 1-8)
Tsutomu Uchida (Kusanagi; eps 1-2)
Yuuki Hatakeyama (Kusanagi; eps 1-13)
Background Art Cooperation:
Anh Ngoc (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Anh Tram (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Chika Fujimura (Cosmos Arts; eps 9, 11-12) 
Hoa Thu (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Ngan Hoang (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Suong Kim (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Takanori Fujimura (Cosmos Arts; eps 9, 11-12)
Tien My (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Tri Hoang (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
Trieu Minh (NAM HAI; eps 1-9, 11-13)
CG Producer: Shigeki Nemoto (8-Bit Rocket)
Chief Music Supervisor: Hitoshi Fujima (Elements Garden)
Color Check:
Makoto Iguchi (ED4)
Masato Sasaki (eps 4, 9)
Miho Hasegawa (eps 2, 6, 10)
Miki Itou (ep 11)
Ryoji Nagasawa (ep 13)
Sakie Suzuki (ep 12)
Satomi Kusakabe (eps 7, 11)
Takeshi Matsuo (eps 3, 8, 13)
Tomomi Murakami (ED3)
Yasuji Sakagami (eps 1, 5, 13)
Color Check Assistance: Satoko Suzuki (ep 8)
Color design: Tomomi Murakami (Hiyori)
Color setting:
Makoto Iguchi (ED4)
Masato Sasaki (eps 4, 9)
Miho Hasegawa (eps 2, 6, 10)
Miki Itou (ep 11)
Ryoji Nagasawa (ep 13)
Sakie Suzuki (ep 12)
Satomi Kusakabe (eps 7, 11)
Takeshi Matsuo (eps 3, 8)
Tomomi Murakami (Hiwa; OP, ED3)
Yasuji Sakagami (eps 1, 5, 13)
Cooperation:
Koji Kawasaki (Getsureisha)
URA AC-Promenade (OP)
Yasutomo Suzuki (Getsureisha)
Yosuke Takashima (yo-yu; OP)
Crayon Drawings: Yoko Matsuo (ep 7)
Editing: Mutsumi Takemiya
Effects Supervisor: Tomohiro Kamitani
Finish Animation:
Airi Uchima (Studio Elle; ep 11)
Akino Higa (FINE COLORs; ep 12)
Arisa Komatsu (FINE COLORs; ep 12)
Bong-Joo Lee (NARA ANIMATION; ep 4)
Daiki Hayashi (Studio Elle; ep 11)
Hee Jung Choi (NARA ANIMATION; ep 4)
Helios Lunacapella (Creators in Pack Jakarta; ep 12)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; ep 7)
Hitoki Takeda (FINE COLORs; ep 12)
Jeong Suk Yoon (NARA ANIMATION; ep 4)
Jeremia John (Creators in Pack Jakarta; ep 12)
Kyohei Tamai (Studio Elle; ep 7)
Mae Il Rim (NARA ANIMATION; ep 4)
Masahiro Ishida (Creators in Pack Yogyakarta; ep 12)
Mayu Yoshida (Studio Elle; ep 7)
Michino Fujiwara (FINE COLORs; ep 12)
Miki Kukubo (FINE COLORs; ep 12)
Miyuki Gasha (Studio Elle; ep 7)
Nagisa Sunagawa (Studio Elle; ep 7)
Naoki Mori (Studio Elle; ep 7)
Nicky Agata (FINE COLORs; ep 12)
Nozomi Andô (FINE COLORs; ep 12)
Ryoji Nagasawa (Rising Force; ep 5)
Ryōko Fujisawa (Studio Elle; eps 7, 11)
Sakie Suzuki (FINE COLORs; ep 12)
Saori Takekoshi (FINE COLORs; ep 12)
Takeshi Matsuo (Rising Force; ep 3)
Tomoko Koyama (FINE COLORs; ep 12)
Tomomi Murakami (Rising Force; ep 5)
Yasuji Sakagami (Rising Force; ep 5)
Yuki Mamizu (Studio Elle; ep 7)
Yun Jung Choi (NARA ANIMATION; ep 4)
Yusuke Okubo (Studio Elle; ep 11)
HD Video Editing:
Gento Kawai (Q-Tec; ep 2)
Hitomi Kimura (Q-Tec; ep 1)
Kazushige Kubota (Q-Tec; ep 4)
Motoki Shirai (Q-Tec; ep 13)
Ryuichi Inoue (Q-Tec; eps 1, 8)
Takami Tachikawa (Q-Tec; eps 1-13)
Yurino Nishina (Q-Tec; 10 episodes
eps 2-3, 5-7, 9-13
)

In-Between Animation:
Akiko Takihara (8-Bit; ED4; 11 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-13
)

Eun Soon Byun (NARA ANIMATION; ep 4)
Hye Soon Byeon (NARA ANIMATION; ep 4)
Kaori Okitsu (8-Bit; ED4; eps 1-6, 8-13)
Kota Ike (8-Bit; ED4; 9 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8-10, 12-13
)

Ryō Akita (Studio Pastoral; ep 7)
Sachi Miura (8-Bit; 10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-12
)

Seo Yun Jung (NARA ANIMATION; ep 4)
Seung Hyun Yun (NARA ANIMATION; ep 4)
Sumi Matsuzaki (8-Bit; ep 1)
Takaharu Shibata (8-Bit; eps 11-12)
Tomoaki Horie (Studio Pastoral; eps 7, 11)
Tomoko Fukui (8-Bit; ED4; 10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-10, 12-13
)

Tomomi Matsukawa (Studio Pastoral; eps 7, 11)
Yoshie Satō (8-Bit; ED4; 11 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-13
)

Yuki Nishide (8-Bit; ED4; 10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-12
)

Yun Hee Kim (NARA ANIMATION; ep 4)
In-Between Check:
Hisanori Kobayashi (xenron; ep 12)
Sachino Sonoda (Studio Pastoral; eps 7, 11)
Tomoko Fukui (8-Bit; 11 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-13
)

Insert Song Performance:
eufonius (ep 6)
Hiromi Sato (ep 9)
Miyuki Hashimoto (ep 12)
Key Animation:
Akane Yano (OP; 5 episodes
eps 3, 6, 9-10, 13
)

Aki Yamauchi (ep 8)
Akiko Nakano (ep 12)
Akio Kitahara (ep 9)
Akio Watanabe (OP)
Akira Ono (eps 2, 9)
Aya Yamaguchi (ep 9)
Ayumi Tsukamoto (6 episodes
eps 2, 5, 8, 10, 12-13
)

Azusa Sakuma (ep 3)
Chinami Kudou (eps 8, 10)
Chisa Sogabe (ep 5)
Dai Oohara (ep 1)
Daisuke Agata (ep 2)
Dong-Shik Ok (ep 4)
Eiichi Tokura (ep 10)
Eisuke Matsubara (ep 2)
Enishi Ōshima (OP, ED4; 5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 13
)

Eun Soo Oh (ep 4)
Futoshi Fujikawa (ep 1)
Hidetaka Tenjin (ep 1)
Hideyasu Okamoto (ep 3)
Hiroaki Ikeda (eps 2, 8)
Hiroaki Motoigi (eps 1, 5, 13)
Hirofumi Onodera (ep 8)
Hiroki Fukuda (eps 1-2, 8)
Hiroki Handa (ep 10)
Hiroki Kishi (ep 6)
Hiroko Kaneda (ep 5)
Hirotaka Nii (eps 1, 3)
Hiroto Yokote (ep 6)
Hisako Sato (OP)
Hitoshi Kamata (eps 7, 11)
Hitoshi Ueda (ep 13)
Hua Zhong (eps 7, 11)
Hyeon hui Kang (ep 4)
Hyun Soo Kim (ep 4)
Ikuo Yamakado (eps 5-6, 10)
Jong Heon Kim (7 episodes
eps 4-6, 8, 11-13
)

Jun Yamazaki (ep 5)
Jun'ichi Kitamura (ep 8)
Junji Uesugi (eps 5, 10)
Kana Ishida (ep 6)
Kana Miyai (eps 5, 10)
Kanako Abe (ep 12)
Kanako Baba (ep 5)
Kaori Ishii (eps 2, 8)
Kaori Saito (ep 9)
Kazuaki Imoto (ep 7)
Kazuhiko Ishii (ep 9)
Kazuhiro Manabe (ep 12)
Kazuto Wakayama (ep 9)
Kazuyuki Ikai (ep 3)
Kazuyuki Matsubara (ep 1)
Kazuyuki Ueda (OP)
Kei Ajiki (OP)
Keiichi Ishida (ep 3)
Keiichi Sugiura (eps 2, 6, 12)
Keiya Yoshimura (ep 10)
Ken Takahashi (ep 10)
Kenichi Iino (5 episodes
eps 1, 5-6, 10, 13
)

Kenji Kanie (ep 11)
Kenji Nishikawa (ep 3)
Kōichi Takai (eps 2, 5)
Kōji Nobuhara (eps 3, 5)
Konomi Satō (ep 3)
Kou Kitakaze (ep 3)
Kouji Matsuyama (eps 5, 8)
Kyohei Ohyabu (eps 2, 8)
Kyosuke Matsui (ep 10)
Makoto Makabe (eps 1, 6)
Mamoru Abiko (eps 2, 8, 13)
Manabu Fukazawa (ep 5)
Manabu Shioda (5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 13
)

Mariko Yamamoto (eps 6, 8, 13)
Masahiro Sekiguchi (eps 1, 9, 13)
Masami Goto (ep 6)
Masato Hagiwara (eps 2, 6, 12)
Masato Nishikawa (ep 3)
Masato Yasuno (eps 8, 10)
Masatsugu Arakawa (ep 3)
Masayuki Nonaka (OP; eps 1-3, 6)
Masumi Hattori (ep 10)
Masumi Hōjō (eps 3, 9)
Michinori Shiga (ep 5)
Mika Takazawa (OP; eps 1, 6, 8, 13)
Miku Kudo (eps 7, 11)
Min Ki Han (eps 2, 8)
Mina Ōtaka (OP; ep 5)
Mitsuhiro Nanbe (Studio Mark; ep 7)
Mitsuhiro Yoneda (OP)
Mitsushi Kasano (ep 6)
Mitsutaka Echigo (eps 1-2, 6)
Motoki Eto (Studio Mark; ep 7)
Motoki Kurihara (ep 6)
Myeong Jin Lee (ep 7)
Naho Koyama (ep 12)
Nanako Tatsu (ep 10)
Naoki Mishiba (eps 5, 10, 13)
Naoko Shōkin (eps 9, 13)
Naoko Takada (ep 12)
Natsuyo Suzuki (eps 7, 11)
Pei Yi Yang (eps 7, 11)
Reiko Nozaki (Creators in Pack OSAKA; ep 12)
Reina Yamauchi (eps 5, 10)
Rui Kondou (ep 5)
Ryō Akita (ep 11)
Ryō Nagashima (Anime R; ep 7)
Ryoko Kawamura (eps 5, 10)
Ryouichi Kaida (OP)
Ryūhei Aoyagi (eps 2, 8)
Ryūji Watarai (ep 3)
Sae Kawasaki (ep 5)
Sang Min Lee (eps 4, 8, 11)
Saori Hosoda (eps 3, 9)
Satomi Kurita (OP)
Satoru Kurihara (Studio Mark; ep 7)
Sayuri Sugifuji (eps 8, 13)
Seung-Jin Han (ep 4)
Shinichi Iimura (ep 6)
Shinsuke Gomi (Creators in Pack OSAKA; ep 12)
Shosuke Shimizu (ep 2)
Shūjirō Ami (ep 2)
Sōichi Honda (ep 8)
Soo Hyeon Kim (ep 4)
Sotaro Shimizu (eps 3, 9)
Suguru Iijima (ep 11)
Takafumi Mitani (eps 3, 9)
Takashi Yoshiyama (eps 8-9)
Takenori Tsukuma (ep 9)
Tamotsu Tomaru (ep 9)
Tensho Sato (ED3; OP; eps 1-3, 13)
Tetsurou Yamada (ep 8)
Tomoaki Chishima (ep 8)
Tomohiro Kamitani (eps 6, 8, 13)
Tomonori Mine (ep 3)
Tsuyoshi Kakihara (eps 3, 9)
Wan Qian Xie (eps 7, 11)
Yōji Minaharu (ep 1)
Yong Ju Jo (eps 11-12)
Yoshihide Ideue (ep 7)
Yoshihiro Maeda (OP; 5 episodes
eps 1, 6, 9, 12-13
)

Yoshiki Hirakawa (ep 8)
Yoshiki Mizuno (ep 10)
Yoshiko Nakajima (ep 6)
Yoshinobu Ando (4 episodes
eps 1, 3, 11, 13
)

Yoshitaka Nagata (ep 2)
Yōsuke Aburaya (OP, ED2; eps 6, 9, 12-13)
Yū Araki (7 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10, 12-13
)

Yu Mi Kim (ep 4)
Yūichi Takahashi (OP)
Yuki Ieda (ep 12)
Yukie Takayama (ep 2)
Yukiko Iwata (eps 5, 10)
Yuko Fuji (ep 10)
Yūko Hineno (ep 9)
Yuri Kajiwara (ep 5)
Yūsuke Sōen (Anitus Kobe; eps 5, 10, 12)
Yuta Hasegawa (ep 10)
Yuta Masagaki (ep 10)
Yuya Kumatani (OP; eps 6, 9, 12-13)
Key Animation Cooperation:
Ikuo Yamakado (ep 4)
Kana Ishida (ep 4)
Licensing Manager: Ayaki Shiohira
Music Director: Asami Suita
Music producer: Jun Nishimura
Photography:
Kasumi Tōgō (8-Bit Rocket; eps 1-8)
Katsuhito Ogawa (8-Bit Rocket; ED4; eps 1-13)
Mayuko Koike (8-Bit Rocket; eps 1-13)
Ryotaro Nakano (8-Bit Rocket; eps 3-10, 13)
Shinji Tonsho (8-Bit Rocket; ED3; eps 3-9)
Sota Mikami (8-Bit Rocket; eps 1-13)
Tomoya Kanehara (8-Bit Rocket; eps 1-13)
Yi Zheng Xie (8-Bit Rocket; 7 episodes
eps 3, 5-8, 10, 13
)

Yuuya Kumazawa (8-Bit Rocket; ED4; eps 1-13)
Planning:
Jun Tanaka (NBCUniversal)
Keiichi Totsuka (Bushiroad)
Tatsumi Hasegawa (i0plus)
Tetsuya Tsuchihashi (AT-X)
Tsutomu Kasai (8-Bit)
Planning Cooperation:
Kei Fukura
Koichi Inose
Yuichi Izumi
Production Advancement:
Daisuke Kobayashi (ep 4)
Kazuya Hirao (eps 5, 10)
Kohei Yahiro (eps 2, 8, 12)
Michiru Itabisashi (ep 12)
Mitsuto Eikuni (ep 6)
Nozomu Suzuki (ep 1)
Taiichi Hatanaka (ep 12)
The 6 Fruits (ep 13)
Yasuhiro Aoki (eps 3, 9)
Yuji Sugano (eps 7, 11)
Production Advancement Assistance: Ryohei Fukuzumi (ep 6)
Production Cooperation: Shota Mimori
Production manager:
Daisuke Kobayashi (eps 7, 11-12)
Hye Ryun Byun (ep 4)
Prop Design:
Hiroaki Motoigi
Miharu Kodaka (Digital Noise; eps 2-13)
Mitsuru Yokoyama (Digital Noise; ep 6)
Ren Kikutsuki (Digital Noise; ep 6)
Roku Sakura (Digital Noise; ep 6)
Shigeyuki Koresawa (Digital Noise)
Shinobu Tsuneki (eps 6, 9)
Shiori Arai (Digita Noise; eps 5-6)
Toumu (Digital Noise)
Yusuke Sakai (Digital Noise)
Publicity Producer: Hiroshi Nagatani
Recording: Nobuhiro Negishi
Recording Assistant: Kimitaka Shindō
Script Coperation:
Nachi Kio (ep 6)
Ryuta Fujisaki (eps 4-7, 9, 13)
Setting Production: Yoko Matsuo
Setting Research: Seiichi Shirato (eps 7, 9)
Sound Effects: Rei Ueno (Suwara Pro)
Sound Manager: Rie Tanaka
Special Effects:
Ayumi Arahata (Team Taniguchi; OP)
Jin Takahashi (8-Bit Rocket; ep 7)
Kaori Kobayashi (Team Taniguchi; OP)
Kosuke Hiraishi (8-Bit Rocket; eps 1-6, 8-13)
Kumiko Taniguchi (Team Taniguchi; OP)
Mayuko Oikawa (8-Bit Rocket; eps 1-6, 8)
Ryoji Nagasawa (Rising Force; ep 13)
zpolice (8-Bit Rocket; eps 8-11)
Sponsor Illustration:
108-go (ep 7)
Aya Azuma (eps 7, 12)
Coolkyoushinja (ep 1)
Erika Raghono (ep 4)
Fumio (ep 13)
Hatopopoko (ep 13)
Hisasi (ep 3)
Kotaro Shouno (ep 9)
Manyako (ep 1)
Masahiro Cle (ep 4)
Mofu (ep 6)
Nan Yaegashi (ep 6)
Niritsu (ep 10)
Paseri (ep 12)
Sadoru Chiba (ep 8)
Sankuro (ep 8)
Satoru Arikawa (ep 11)
Shuichi Kawakami (ep 5)
Suihi (ep 9)
Takahiro Tsurusaki (ep 5)
Tomoe Sasamori (ep 3)
Yû Tachibana (ep 10)
Yuu Tsurusaki (ep 2)
Yuunagi (ep 2)
Z-Ton (ep 11)
Theme Song Performance:
Chata (ED3)
Faylan (ED4)
Hana (ED1)
Maon Kurosaki (OP)
Nagi Yanagi (ED4)
Yoshino Nanjō (ED2)
Title Design: Nachi Kio (KOMEWORKS)
音楽総監修: Hitoshi Fujima (Elements Garden)
Hiroko Taguchi as Amane Suō
Takahiro Sakurai as Yūji Kazami

Ai Shimizu as Sachi Komine
Akane Tomonaga as Kazuki Kazami (eps 10-12)
Erika Narumi as Yuria Harudera/Julia "JB" Bardera
Kaori Mizuhashi as Michiru Matsushima
Natsumi Yanase as Chizuru Tachibana
Ryouko Tanaka as Yumiko Sakaki
Tomoe Tamiyasu as Makina Irisu

Akane Tsukigase as
Chiara Farrell (eps 8-9)
Haruna Ibuki (eps 10-11)
Akane Tsuyuzaki as Old Woman (ep 2)
Chitose Morinaga as Female student 2 (ep 6)
Eizou Tsuda as Michiaki Sakaki (ep 6)
Eri Suzuki as Nyanmel (eps 1, 4)
Harumi Sakurai as Announcer (ep 8)
Ikuto Kanemasa as Servant (ep 8)
Junichi Yanagita as Black suit 2 (ep 6)
Junji Majima as Sachi's father (ep 7)
Juri Kimura as Operator 2 (ep 9)
Kanehira Yamamoto as Detective (ep 1)
Kōhei Mitoma as
Maguro Man (ep 4)
Yabuinu (ep 3)
Yoshihiko Ochi (eps 10-12)
Kōichi Sōma as Black suit 1 (ep 6)
Mii Kobayashi as
Misako Sakaki (ep 6)
Ritsu Koide (eps 10-12)
Mika Kaneko as Minori Sakuma (eps 10-12)
Minaho Matsudaira as Megumi Yoshimori (eps 10-12)
Naoko Komatsu as Commentator
Ryūichi Kijima as Masataka Irisu (ep 9)
Shizuka Ishigami as Female student 1 (ep 6)
Shusaku Shirakawa as Director-General Ōtsuka (ep 9)
Taketora as Elderly Detective (ep 1)
Tomo Muranaka as Operator 1 (ep 9)
Yamato Kinjo as Black suit 3 (ep 6)
Yasuko Funasaka as
Chiaki Sakashita (eps 10-11)
Sawada (ep 9)
Tamaki Hirooka (eps 10-12)
Yuzuki Asakura as
Kanako Iida (ep 6)
Saaya Kaneda (eps 10-12)
Sarina Irisu (ep 8)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 8-13)
animocaramel (eps 2-3, 5)
Anitus Kōbe (ep 10)
BEEP (eps 6, 8-9)
Big Owl (eps 5, 8-11, 13)
Brain's Base (ep 3)
C2C (ep 3)
CLC (ep 1)
CONNECT (ep 3)
D-Motion (9 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-11
)

DNA (ep 1)
Doga Kobo (ep 9)
drop (ep 1)
Eagle Nest (eps 2-4)
Hayashi (eps 9-13)
HEBARAKI (ep 6)
Jumondo (eps 6, 8, 11)
Jūmonji (ep 3)
Kino Production (ep 1)
Mouse (ep 1)
M.S.J Musashino Production (ep 8)
NARA Animation (eps 1, 5-6)
Neo Media (ep 1)
Peace & Kindness (ep 10)
Reboot (eps 12-13)
Rising Force (eps 1, 6)
xenron
Snow Light Staff (ep 1)
Studio Elle (eps 6, 9)
Studio Mark (eps 3-4)
Studio Pastoral (ep 1)
Studio TAG (eps 1-3, 5-6, 9)
Studio μ (ep 2)
TAP (eps 1, 8)
Triple A (7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-11
)

UEC
Wao World (eps 2-5, 9)
xenron (7 episodes
eps 1, 6, 8-9, 11-13
)

Zero-G (10 episodes
eps 1-6, 8-10, 13
)

Animation Direction: Creators in Pack OSAKA (ep 12)
Animation Production: 8 bit
Animation Production Cooperation:
NARA Animation (ep 4)
Passione (ep 12)
Studio Pastoral (eps 7, 11)
Backgrounds:
Cosmos Arts (cooperation)
Kusanagi
Nam Hai (cooperation; eps 1-9, 11-13)
Broadcaster:
AT-X
Tokyo MX
Cooperation: 10GAUGE (OP)
Editing: Q-Tec
Finish Animation:
Ace Company (eps 5-6, 8-13)
AI (eps 8-10, 12)
Asahi Production (eps 5, 8)
BEEP (4 episodes
eps 1, 5, 10, 12
)

Big Owl (10 episodes
eps 1-6, 8-10, 13
)

CLC (7 episodes
eps 3-6, 9-10, 13
)

Core (6 episodes
eps 2, 5, 8-10, 13
)

Creators in Pack Jakarta (ep 12)
Creators in Pack Yogyakarta (ep 12)
D-Motion (10 episodes
eps 1-6, 8-9, 11, 13
)

drop (ep 2)
FINE COLORs (ep 12)
Hayashi (eps 9-12)
Hitogumi (ep 9)
Hiwa (5 episodes
eps 1-2, 5-6, 10
)

Jumondo (5 episodes
eps 5, 8, 10-11, 13
)

M.S.J Musashino Production (eps 2, 8)
NARA Animation (eps 1, 6)
office DCI (eps 1-2, 4, 13)
Reboot (eps 2-13)
RIC (ep 13)
Rising Force (ep 3)
xenron
Studio Elle (8 episodes
eps 1-3, 5-6, 9, 11, 13
)

Studio μ (eps 1-2, 5)
Sunlight (ep 9)
TAP (8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10
)

Triple A (10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-11, 13
)

UEC (eps 4, 9, 11)
xenron (11 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-13
)

HD Video Editing: Q-Tec
In-Between Animation:
8 bit (eps 1-6, 8-13)
8-Bit Rocket (eps 1-2)
Ace Company (eps 5-6, 9-13)
AI (eps 8-10, 12)
Asahi Production (eps 5, 8)
BEEP (4 episodes
eps 1, 5, 10, 12
)

Big Owl (8 episodes
eps 1, 3-6, 9-10, 13
)

Candy Box (ep 1)
CLC (eps 4-5, 9, 13)
Core (6 episodes
eps 2, 5, 8-10, 13
)

D-Motion (10 episodes
eps 1-6, 8-9, 11, 13
)

diomedea (ep 1)
DNA (ep 1)
Doga Kobo (ep 1)
drop (ep 2)
Hayashi (eps 9-12)
Hitogumi (ep 9)
Jumondo (6 episodes
eps 5-6, 8, 10-11, 13
)

Kino Production (ep 1)
M.S.J Musashino Production (ep 8)
Nakamura Production (ep 1)
NARA Animation (eps 1-2, 4, 6)
office DCI (eps 4, 13)
Reboot (eps 1-13)
RIC (ep 13)
xenron
Studio Elle (eps 7, 11)
Studio Pastoral (ep 11)
Studio μ (eps 1-2, 5)
Sunlight (ep 9)
TAP (8 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10
)

Triple A (10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-11, 13
)

UEC (eps 4, 7, 9, 11)
xenron (11 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-13
)

Key Animation:
Anime R (ep 7)
Anitus Kōbe (eps 10, 12)
Creators in Pack OSAKA (ep 12)
Mabuss Animation (ep 12)
NARA Animation (ep 9)
Studio Mark (ep 7)
Original Creator: Frontwing
Photography:
10GAUGE (ED5)
8-Bit Rocket (OP; eps 1-13)
Prop Design: Digital Noise
Sound Production: Magic Capsule
special effects:
8-Bit Rocket
Team Taniguchi (OP)
Vehicle Cooperation: Alpha Road
Website Design: Maverica
English staff
English cast
(none)
English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll
HIDIVE (Subtitled)
Hulu
The Anime Network
Licensed by: Sentai Filmworks
Tagalog cast
Tagalog staff
(none)
Alfred Labatos as Yūji Kazami
Joanne Chua as Amane Suō

Hazel Hernan as Yumiko Sakaki
Joanne Chua as Yuria Harudera/Julia "JB" Bardera
Lovely Mejala as Sachi Komine
Rona Aguilar as
Chizuru Tachibana
Makina Irisu

Hazel Hernan as Chiara Farrell (eps 8-9)

Tagalog companies
Broadcaster: HERO TV
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology