Endride (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©ENDRIDE Production Committee


Alternative title:
エンドライド (Japanese)
Genres: adventure, fantasy
Plot Summary: Endra is an unknown world beneath the surface of Earth itself. It is another world, where the giant Adamas shines above and seven-colored bands drift across the skies. One day, Shun Asanaga — an ordinary yet positive and bright 15-year-old middle school boy who lived in the "Land Above" — discovered a mysterious crystal at his scientific businessman father's company, and the moment he touched the crystal, he was transported to Endra. He meets the recently captured 16-year-old Prince Emilio, who strongly despises the current King Delzaine and was imprisoned after seeking vengeance against the current monarch.
User Ratings: 47 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:1, raw:1)
 Excellent: -
 Very good: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Good: 10 votes (sub:7, dub:3)
 Decent: 3 votes (sub:3)
 So-so: 7 votes (sub:5, dub:2)
 Not really good: 5 votes (sub:5)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 8 votes (sub:8)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 117 users, rank: #3735 (of 6928)
Median rating: So-so
Arithmetic mean: 4.957 (So-so), std. dev.: 2.3059, rank: #6403 (of 6939)
Weighted mean: 4.859 (So-so), rank: #6486 (of 6939) (seen all: 5.73 / seen some: 3.53 / won't finish: 3.66)
Bayesian estimate: 5.435 (So-so+), rank: #5021 (of 5237)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2016-04-02
Opening Theme:
"Limit" by Luna Sea
Ending Theme:
#1: "go my way" by Ryōta Fujimaki
#2: "Sekai wa Kawaru" (世界は変わる; The World Will Change) by Kazuyoshi Nakamura
News: Show:
Other article:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Endride - Part 1 (BD+DVD) 2017-05-30 (from $45.98)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Keiji Gotoh
Series Composition: Touko Machida
Script:
Aoi Akashiro (6 episodes
eps 6, 8, 10, 14, 17, 21
)

Teruko Utsumi (5 episodes
eps 4, 7, 9, 16, 20
)

Toshimitsu Takeuchi (eps 15, 19, 22)
Touko Machida (10 episodes
eps 1-3, 5, 11-13, 18, 23-24
)

Storyboard:
Akitoshi (ep 20)
Isamu Imakake (7 episodes
eps 3, 7, 9, 13, 15, 17, 21
)

Katsuyuki Kodera (as 小池裕樹; ep 16)
Keiji Gotoh (OP; ED; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 11-12, 18-19, 23-24
)

Kou Matsuo (ep 6)
Shinichiro Minami (ep 23)
Shinpei Nagai (as 永居慎平; ep 22)
Tatsuma Minamikawa (ep 8)
You Nakano (ep 14)
Yutaka Hirata (ep 10)
Unit Director:
Cagetzu Aizawa (ep 20)
Fumio Maezono (eps 11, 15, 21)
Kazuomi Koga (ep 19)
Keiji Gotoh (OP; ED; eps 1, 24)
Minoru Yamaoka (ep 4)
Naoki Hishikawa (ep 7)
Osamu Sekita (eps 13, 17, 23)
Rei Mano (ep 6)
Rokou Hagiwara (eps 10, 16)
Rokou Ogiwara (ep 22)
Takafumi Fujii (eps 3, 8)
Tatsuma Minamikawa (ep 2)
Tomio Yamauchi (eps 5, 9)
Yayoi Takano (eps 12, 18)
Yoshiko Mikami (ep 14)
Original Character Design:
Kazushi Hagiwara
Nobuhiro Watsuki
Art Director: Akira Ito
Chief Animation Director: Junko Watanabe
Animation Director:
Akiko Nakano (10 episodes
eps 3-11 odd, 15-23 odd
)

Hiroki Koike (eps 8, 16, 24)
Ichizō Kobayashi (eps 7, 11)
Junko Watanabe (OP; ED; ep 1)
Kei Tsuchiya (5 episodes
eps 4, 12, 16, 22, 24
)

Mutsumi Sasaki (ep 20)
Naoko Ise (ep 18)
Ryōta Azuma (ep 6)
Shinichiro Minami (6 episodes
eps 3, 5, 9, 13, 17, 21
)

Tomoki Kōda (eps 10, 14)
Toshihiro Irie (eps 10, 22)
Yayoi Takano (eps 2, 22)
Yukari Takano (eps 10, 16)
Sound Director: Toru Nakano
Director of Photography: Shinya Matsui

2nd Key Animation:
Akiko Taniguchi (ep 6)
Atori Ozawa (7 episodes
eps 3, 5, 9, 13, 17, 21, 23
)

Atsuko Hikimoto (ep 8)
Atsumi Sakai (5 episodes
eps 1-2, 4, 12, 24
)

Ayako Sone (ep 10)
Ayumi Aizawa (10 episodes
eps 1, 4, 8-18 even, 22, 24
)

Emi Ikebuchi (ep 22)
Eri Yūki (C-Station; ep 24)
Fumie Sasaki (eps 10, 12)
Hideaki Ariga (ep 22)
Hiroaki Hanawa (ep 6)
Hironobu Dannoura (ep 16)
Hozumi Shirahama (ep 10)
Kaito Senkōji (eps 12, 22)
Kazuho Takano (eps 1-2)
Kazune Suzuki (ep 4)
Mamiko Matsumoto (ep 4)
Miho Imoto (C-Station; ep 24)
Misaki Nishino (ep 4)
Mutsumi Sasaki (C-Station; ep 24)
Natsuo Kawamura (ep 24)
Noriko Tsutsumiya (C-Station; ep 24)
Ritsuko Kondo (C-Station; ep 24)
Ryota Obana (ep 22)
Ryousuke Tanigawa (ep 10)
Ryuga Fujiwara (eps 16, 24)
Ryuhei Sada (ep 7)
Sakura Uchino (C-Station; ep 24)
Satoshi Shimada (eps 18, 22, 24)
Seren Fujii (ep 22)
Shogo Matsumoto (eps 2, 4)
Shotaro Imai (ep 8)
Tatsunori Inazu (ep 4)
Tokushō Takahashi (ep 11)
Tomomi Kawazuma (ep 24)
Tooru Hamasaki (5 episodes
eps 10, 12, 16, 22, 24
)

William Lee (ep 7)
Yoko Iizuka (ep 12)
Yoshie Endo (ep 16)
Yoshiko Nakamura (ep 6)
Yosuke Murata (ep 7)
Yuka Nagata (ep 7)
Yuki Koike (ep 2)
Yuki Watanabe (ep 22)
Yuri Nakajima (ep 10)
Yusuke Suzuki (ep 10)
Yuuichi Kondo (4 episodes
eps 10, 12, 16, 22
)

Art Setting: Kazuhiro Arai
Assistant Animation Director:
Maki Sugizono (ep 2)
Tomoki Kōda (eps 4, 18, 24)
Toshihiro Irie (ep 18)
Yayoi Takano (4 episodes
eps 4, 12, 18, 24
)

Yōko Kutsuzawa (ep 12)
Yukari Takano (ep 18)
Yuki Koike (ep 18)
Background Art:
Akemi Ito (Art Team Convoy; ep 17)
Doo Pi Kim (White Line; eps 1-4)
Hye Im Lee (White Line; 20 episodes
eps 1-5, 9-12, 14-24
)

Junki Taniguchi (Art Team Convoy; ep 17)
Kazuhiro Arai (Studio Homare; eps 1-2)
Kimiko Kubo (Art Team Convoy; ep 17)
Osamu Tayama (Art Team Convoy; ep 17)
Saina Cisse (Studio Homare; eps 1-2)
Sanpō Itō (Studio Ara; eps 1-24)
Takahiro Koyama (Studio Homare; eps 1-2)
Tatsuo Ishii (Studio Homare; eps 1-2)
Toshiyuki Sakae (Art Team Convoy; ep 17)
Young Joo Han (White Line; 10 episodes
eps 5, 8-9, 16, 18-19, 21-24
)

Yuri Hamatani (Studio Homare; eps 1-2)
Yuuya Kusumoto (Art Team Convoy; ep 17)
Color Coordination:
Eri Suzuki (OP,ED1-2)
Kazuya Otani (6 episodes
eps 3, 5, 9, 13, 17, 21
)

Maina Wada (ep 20)
Satoshi Tsuchiya (4 episodes
eps 10, 14, 18, 22
)

Sayuri Okada (8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 12, 16, 24
)

Tamae Matsuoka (6 episodes
eps 7, 15-23 odd
)

Yuki Yoshioka (ep 11)
Color design: Eri Suzuki
Finish Animation:
Emi Miseki (ED1)
Hiromi Nitahara (ED1)
Tomoko Imase (ED1)
In-Between Animation:
Akari Momose (C-Station; ep 20)
Arisa Fujii (ep 6)
Ayumi Aizawa (ED1; ep 4)
Daisuke Masuyama (ep 6)
Kurumi Okazaki (C-Station; ep 20)
Sakura Uchino (C-Station; ep 20)
Seon Young Song (C-Station; ep 20)
Shiori Ebisutani (C-Station; ep 20)
Shiori Nagata (C-Station; ep 20)
Yukari Takano (OP)
In-Between Check:
Ayumi Aizawa (ep 12)
Megumi Tonegawa (ep 6)
Ru Jun Fan (4 episodes
eps 7, 11, 15, 23
)

Tomomi Kajiki (7 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10, 14, 16
)

Key Animation:
Aika Kawasaki (OP; 4 episodes
eps 1, 16, 18, 22
)

Aika Satō (ep 20)
Akari Momose (ep 20)
Aki Yamauchi (ep 2)
Akihiro Ōtake (eps 16, 18)
Akiko Konno (eps 12, 14)
Akiko Nakano (eps 11, 15, 19)
Asuka Shinbo (ep 20)
Atsushi Ogata (eps 21, 23)
Atsushi Tsukamoto (4 episodes
eps 3, 7, 15, 19
)

Ayako Nagasaka (6 episodes
eps 3, 5, 9, 17, 21, 23
)

Ayako Sone (ep 14)
Ayumi Aizawa (ep 2)
Ayumi Tsukamoto (4 episodes
eps 1, 4, 16, 18
)

Bomin Kim (eps 2, 24)
Boya Liang (ep 6)
Eiko Mishima (ep 6)
Emiko Kataoka (eps 16, 18)
Eri Yūki (ep 20)
Fumino Fujii (ep 4)
Gen Sato (eps 3, 5)
Gian Kusaka (ep 20)
Hideo Amemiya (ep 6)
Hiroaki Takagi (ep 2)
Hiroki Itai (OP)
Hiroki Takiguchi (eps 4, 8)
Hironobu Dannoura (ep 11)
Hirotaka Nii (ep 18)
Hiroyuki Terada (6 episodes
eps 4, 10, 14, 16, 18, 22
)

Hisashi Eguchi (7 episodes
eps 3, 5, 9, 13, 17, 21, 23
)

Hisashi Samejima (ep 14)
Junji Uesugi (4 episodes
eps 9, 17, 21, 23
)

Kanako Ueda (eps 10, 16)
Kanari Yamada (ep 2)
Kaneaki Kusaka (ep 2)
Katsumi Matsuda (8 episodes
eps 3, 5, 9, 13, 15, 17, 21, 23
)

Kayoko Ishikawa (ED)
Kazuho Takano (5 episodes
eps 4, 8, 10, 12, 16
)

Kazuki Hasunuma (5 episodes
eps 7, 11, 15, 19, 23
)

Kazuko Matsumura (ep 20)
Kazunori Ota (ep 16)
Kei Tsuchiya (OP,ED2; 6 episodes
eps 2, 4, 10, 12, 18, 24
)

Keiji Gotoh (OP; eps 1-2)
Kenji Takeguchi (eps 3, 5, 21)
Kou Ito (ep 6)
Kozue Horanai (4 episodes
eps 4, 12, 16, 18
)

Kumiko Kakoi (ep 7)
Maiko Onishi (ep 10)
Maki Fujita (ep 18)
Maki Sugizono (OP)
Mamiko Matsumoto (ep 12)
Mamiko Nakanishi (7 episodes
eps 4, 8-14 even, 18, 22
)

Masanori Osawa (ep 20)
Masato Okada (ep 16)
Masayuki Ojima (eps 4, 6)
Mayumi Nakamura (ep 1)
Michiko Takahashi (6 episodes
eps 4, 14, 16, 18, 22, 24
)

Miho Imoto (ep 20)
Mitsuru Chiba (OP)
Miyako Yatsu (ep 8)
Mutsumi Sasaki (ep 20)
Nahoko Yamaoka (ep 20)
Naoki Aisaka (ep 15)
Naoko Ise (ep 12)
Naoko Minai (ep 6)
Natsuo Kawamura (OP)
Nobuyasu Murakami (ep 19)
Noriko Tsutsumiya (ep 20)
Rie Aoki (ep 16)
Ritsuko Kondo (ep 20)
Ryō Tanaka (10 episodes
eps 3, 5, 9-17 odd, 21, 23-24
)

Ryoko Kawamura (eps 10, 20)
Ryōta Azuma (ep 6)
Ryota Obana (4 episodes
eps 14, 16, 18, 24
)

Ryousuke Tanigawa (OP; eps 1, 12, 24)
Ryuga Fujiwara (ep 14)
Ryuhei Sada (4 episodes
eps 11, 15, 19, 23
)

Sachiko Suzuki (eps 4, 12, 24)
Saiji Kawanishi (ep 7)
Saki Hisamatsu (6 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 22, 24
)

Satoru Yamashita (ep 6)
Satoshi Sakai (ep 16)
Satoshi Shimada (ep 14)
Seon Young Song (ep 20)
Setsuko Umino (4 episodes
eps 7, 11, 15, 19
)

Shigemi Aoyagi (6 episodes
eps 3, 5, 9, 17, 21, 23
)

Shin'ichi Suzuki (ep 8)
Shinya Kameyama (ep 7)
Shouta Yoshida (ep 18)
Sumio Watanabe (ep 7)
Tadafumi Yamazaki (ep 6)
Taeko Oda (ep 6)
Taidō Hanafusa (eps 5, 21, 24)
Takahiro Sakai (ep 12)
Takashi Iwao (ep 20)
Takato Fukuyama (6 episodes
eps 9, 13, 15, 17, 21, 23
)

Takatoshi Honda (10 episodes
eps 1-2, 8-18 even, 22, 24
)

Takayoshi Hayashi (eps 6, 16)
Takenori Tsukuma (ep 14)
Takuma Komata (4 episodes
eps 7, 11, 15, 19
)

Tasogare (ep 4)
Tatsuya Ikeda (4 episodes
eps 10, 14, 16, 18
)

Tetsurō Moronuki (ep 10)
Tetsuya Sunaga (ep 7)
Tokushō Takahashi (eps 7, 15)
Tomohiro Furukawa (OP)
Tomokazu Gunji (ep 18)
Tomoki Kōda (OP; 7 episodes
eps 1-2, 8, 12, 18, 22, 24
)

Tomoyuki Ohshita (ep 20)
Tōru Akiba (ep 6)
Toshiharu Kudō (eps 16, 22)
Toshihiko Masuda (ep 10)
Toshihiro Irie (OP; 9 episodes
eps 1-2, 4, 8-14 even, 22, 24
)

William Lee (4 episodes
eps 11, 15, 19, 23
)

Yasuhiro Saiki (ep 22)
Yasunari Nitta (OP)
Yasushi Tanizawa (eps 3, 5, 17)
Yayoi Takano (OP; eps 1-2)
Yōko Kutsuzawa (OP; 4 episodes
eps 4, 8, 12, 18
)

Yorihisa Koyada (4 episodes
eps 10, 12, 14, 24
)

Yoritada Shigesa (eps 14, 24)
Yoshie Endo (ep 18)
Yoshihiro Tsuji (eps 4, 8)
Yoshiko Minamihara (4 episodes
eps 2, 10, 14, 24
)

Yoshiyuki Kikuchi (ep 7)
Yosuke Murata (4 episodes
eps 11, 15, 19, 23
)

Young Hae Jang (eps 11, 19)
Yousuke Toyama (ep 10)
Yuji Kikuta (ep 17)
Yuka Hasegawa (eps 10, 12, 18)
Yuka Kudo (eps 2, 24)
Yukari Takano (as 高野ゆかり; eps 1-2)
Yuki Iwai (ep 6)
Yuki Koike (OP; 7 episodes
eps 1, 4, 12, 16, 18, 22, 24
)

Yukimasa Shijō (ep 11)
Yukino Nakamata (ep 2)
Yuko Fuji (eps 10, 16, 22)
Yumiko Nakamura (ep 6)
Yuri Nakajima (eps 1-2)
Yusuke Adachi (6 episodes
eps 8, 10, 14, 16, 18, 24
)

Yūsuke Banjōya (ep 6)
Yuusuke Noma (ep 14)
Yuya Kishi (5 episodes
eps 6-7, 11, 15, 19
)

Photography:
Mayuko Koike (eps 14-24)
Tomoya Kanehara (eps 2-13)
Yasuhiro Asaki (eps 3-24)
Project Draft: Ryō Aoki
Theme Song Performance:
Kazuyoshi Nakamura (ED2)
Luna Sea (OP)
Ryōta Fujimaki (ED)
Karen Miyama as Alicia
Kensho Ono as Shun Asanaga
Toshiki Masuda as Emilio Ranguhaimu

Akio Ohtsuka as King Delzaine
Aoi Yūki as Mischa
Ayaka Ohashi as Falarion
Hiroki Takahashi as Demetrio
Juurouta Kosugi as Alzerm Langheim
Kousuke Toriumi as Eljuia
Ryoko Nagata as Makiko Asanaga
Satoshi Mikami as Kazunobu Asanaga
Shizuka Itou as Louise
Tetsu Inada as Iberuta
Tomoaki Maeno as Gidoro
Yūma Uchida as Felix
Yuu Mizushima as Pascal

Ayaka Ohashi as Maid (ep 20)
Chieko Miyazaki as Caretaker (5 episodes
eps 1, 3, 6, 13, 17
)
Hiroki Touchi as Gladid
Houchu Ohtsuka as Furama (ep 18)
Kaori Haraguchi as
Lord (eps 14, 16)
Thief (ep 15)
Kaoru Harada as Shopkeeper (ep 1)
Kazuhiro Yamaji as Alicia's father (ep 9)
Masayuki Inuzuka as Friend (ep 19)
Miho Masaka as
Emilio (young)
Krom (ep 16)
Mugihito as Castina (eps 2, 10-12)
Natsu Yorita as Lucio
Natsumi Fujiwara as Shun (young)
Sousuke Souma as
Doctor (ep 20)
Philosopher (ep 16)
Researcher (ep 1)
Soldier (ep 15)
Vestulse (7 episodes
eps 3, 5-6, 8, 10-12
)

Youth (ep 14)
Takugo Iwakawa as Friend (ep 19)
Takuya Kirimoto as Aaron (4 episodes
eps 17-18, 22-23
)
Tomomichi Nishimura as Old man (ep 15)
Tomoyuki Shimura as Lord (ep 15)
Yoshiki Nakajima as
Beopetle (7 episodes
eps 3, 5-6, 8, 10-12
)

Chief Guard (ep 2)
Joseph
Yoshito Yasuhara as Rodney
Japanese companies
English cast
English staff
ADR Director: Kyle Phillips
Script:
Aaron Dismuke (16 episodes
eps 2-10 even, 13-22, 24
)

Bonny Clinkenbeard (8 episodes
eps 1-11 odd, 12, 23
)

Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Jeremy Woods
ADR Script Prep:
Jean-Luc Hester (eps 1-10, 14)
Kyle Phillips (eps 11-13, 15-24)
Assistant ADR Director:
Aaron Dismuke (eps 11-12)
Rawly Pickens (eps 22-24)
Assistant ADR Engineer:
Brian Leonard (eps 5-6, 14-15)
Colby Cockburn (eps 14-16)
Manuel Aragon (ep 5)
Stephen Hoff (eps 22-24)
Assistant producer: Zach Bolton
Head Writer: John Burgmeier
Lead Writer: Bonny Clinkenbeard
Mix Engineer:
Adrian Cook (ep 6)
Andrew Tipps (eps 1-5, 7-24)
Aaron Dismuke as Shun Asanaga
Ian Sinclair as Emilio Langheim
Sarah Wiedenheft as Alicia

Chuck Huber as Dad Asanaga
Cris George as Felix
Felecia Angelle as Falarion
Janelle Lutz as Louise
Mark Stoddard as Pascal
Phil Parsons as King Delzaine
Rick Keeling as Gradido
Robert McCollum as Demetrio
Skyler McIntosh as Mischa
Tyler Walker as Eljuia

Anastasia Munoz as Maid B
Anthony Bowling as Joseph
Barry Yandell as Noble Lord (ep 14)
Ben Phillips as Knight Captain
Bill Jenkins as Alzerm Langheim
Brian Mathis as Aaron
Cole Brown as Rodney
Colleen Clinkenbeard as Demetrio (Child)
Francis Henry as Castina (ep 2)
Jarrod Greene as Guidoro
Jeannie Tirado as Maid A
Jeremy Inman as Ibelda
Jeremy Schwartz as Village Elder (ep 15)
Jeremy Woods as Vestulse
Jessica Cavanagh as Makiko Asanaga
Jill Harris as Lucio
Kenny Green as Noble Lord (ep 15)
Kent Williams as Castina (eps 10-12)
Kyle Phillips as Beopetle
Mikaela Krantz as Young Emilio
Patrick Morphy as Shopkeeper (eps 1, 6-7)
R Bruce Elliott as Frama
Randy Pearlman as Alicia's Father
Sara Ragsdale as Young Felix
Seth Magill as Lucio (teen)

Aaron Dismuke (ep 15)
Aaron Roberts (ep 19)
Allison Sumrall (eps 14-16)
Andrew Kasten (ep 10)
Andrew Love (eps 17-18)
Ben Bryant (ep 18)
Ben Phillips (ep 1)
Brad Hawkins (ep 17)
Brian Olvera (eps 14-15)
Chris Burnett (ep 14)
Clay Wheeler (eps 14-15)
Clifford Chapin (eps 9, 20)
Dallas Reid (eps 5, 19)
Daman Mills (ep 18)
David Matranga (4 episodes
eps 1, 8, 11, 16
)
David Wald (ep 17)
Didi Duron (ep 8)
Doug Burks (ep 16)
Evan Hundley (eps 17-18)
Genna Ford (eps 14-16)
Greg Ayres (eps 17-18)
Greg Silva (ep 8)
Hunter Barnett (ep 16)
Ian Moore (ep 10)
J. Michael Tatum (eps 14-15)
Jad Saxton (eps 19-20)
Jeff Johnson (ep 8)
Jeremy Woods (eps 1, 12, 18)
Jessica Sluys (eps 14-16)
Josh Grelle (eps 1, 4)
Justin Cook (ep 5)
Kenny Green (ep 14)
Kristi Kang (ep 7)
Kyle Phillips (eps 3-5, 14, 18)
Lynsey Hale (ep 8)
Mark Guerra (ep 5)
Michael Hawkins (eps 17-18)
Nathan Sharp (ep 16)
Philip Annarella (eps 14-16)
Rachel Glass (eps 14-16)
Ryan Ingrim (ep 10)
Sara Ragsdale (eps 1, 7)
Scott Frerichs (eps 14-15)
Sean Hennigan (ep 8)
Seth Magill (ep 14)
T. Axelrod (eps 14-15)
T.K. Masala (ep 10)
Tia Ballard (ep 20)
English companies
Broadcaster: Aniplus-Asia
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
FUNimation Entertainment
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Anime Digital Network
French cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology