Mobile Suit Gundam Unicorn RE:0096 (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Gundam UC RE:0096
Gundam Unicorn RE:0096
Kidō Senshi Gundam Unicorn RE:0096 (Japanese)
Mobile Suit Gundam UC RE:0096
機動戦士ガンダムUC <ユニコーン> RE:0096 (Japanese)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: U.C. 0096. Three years after Char's Rebellion, Banagher Links, a boy living at the manufacturing colony Industrial 7, meets a mysterious girl who calls herself Audrey Burne. Audrey claims that she is trying to stop the Vist Foundation from handing over Laplace's Box to the Neo Zeon remnants known as the Sleeves, an act which could spark another war, and Banagher decides to help her. But the colony becomes a battlefield as fighting breaks out between the Sleeves and the Earth Federation Forces, who have also come to stop the handover...
User Ratings: 56 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:3, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 7 votes (sub:4, dub:3)
 Very good: 10 votes (sub:6, dub:3, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 17 votes (sub:10, dub:6, others:1
1 Polish subtitled
)
 Decent: 9 votes (sub:5, dub:3, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 6 votes (sub:4, dub:2)
 Not really good: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Weak: -
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 107 users, rank: #3862 (of 6961)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.107 (Good), std. dev.: 1.5432, rank: #2353 (of 6971)
Weighted mean: 7.111 (Good), rank: #2199 (of 6971) (seen all: 7.25 / seen some: 5.26 / won't finish: 6.00)
Bayesian estimate: 7.188 (Good+), rank: #1797 (of 5274)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 22
Episode titles: We have 22
Vintage: 2016-04-03 to 2016-09-11 (Japan)
Opening Theme:
#1: "Into the Sky" by Tielle (eps 1-17, 19-)
#2: "RE:I AM" by Aimer (ep 18)
Ending Theme:
#1: "Next 2U -eUC-" by SawanoHiroyuki[nZk]:naNami (eps 1-8, 10-12)
#2: "Merry-go-round" by CHEMISTRY (ep 9)
#3: "bL∞dy f8 -eUC-" by SawanoHiroyuki[nZk]:Aimer (eps 13-)
#4: "StarRingChild" by Aimer (ep 22)
Trivia: We have 1
Comment:
Expanded version of the 2010-2014 OAV series Mobile Suit Gundam UC with retouched animation. Each OAV episode is split into two to five TV episodes.
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Kazuhiro Furuhashi
Screenplay: Yasuyuki Muto
Storyboard:
Kazuhiro Furuhashi (OP/ED; eps 1-22)
Kazuya Murata (eps 4-9)
Kou Matsuo (eps 16-17)
Naoko Tanaka (Asahi Production; ED ep 22)
Nobuhiko Genma (eps 7-12, 18-22)
Shukou Murase (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Episode Director:
Hirotaka Endo (eps 7-9)
Kazuhiro Furuhashi (eps 1-3)
Kazuya Murata (eps 4-6)
Koichi Hatsumi (eps 16-22)
Masakazu Hishida (eps 10-12)
Shinya Watada (eps 10-12)
Takahiko Kyōgoku (eps 10-12)
Teruo Satoh (14 episodes
eps 1-3, 7-9, 13-15, 18-22
)

Unit Director:
Kazuhiro Furuhashi (OP/ED)
Naoko Tanaka (Asahi Production; ED ep 22)
Original story: Harutoshi Fukui
Original Character Design: Yoshikazu Yasuhiko
Art Director: Shigemi Ikeda
Chief Animation Director:
Kumiko Takahashi (eps 1-15, 18-22)
Nobuhiko Genma (eps 1-15, 18-22)
Shinjiro Mogi (eps 13-15)
Animation Director:
Atsushi Okuda (eps 4-6)
Eiji Nakada (eps 1-6)
Hiroki Harada (eps 1-3)
Hirotoshi Takaya (mechanical; eps 18-22)
Hiroya Iijima (character; eps 13-15)
Hiroyuki Horiuchi (character; eps 7-15)
Hiroyuki Mori (eps 1-6)
Ikuo Yamakado (eps 4-6)
Iwao Teraoka (character; eps 16-22)
Jun Shibata (character; eps 1-3, 13-22)
Kana Ishida (eps 1-6)
Katsutoshi Tsunoda (mechanical; eps 10-15, 18-22)
Keiichi Satou (eps 1-3)
Ken Ootsuka (eps 1-3)
Kenichi Takase (mechanical; eps 7-9)
Kenji Hayama (eps 1-3)
Kumiko Takahashi (character; eps 16-17)
Kunihiko Hamada (character; 11 episodes
eps 1-6, 10-12, 16-17
)

Mamoru Otake (eps 4-6)
Manabu Tanzawa (cockpit; eps 4-6, 10-22)
Masahiro Koyama (eps 1-3)
Masami Ozone (eps 1-3)
Morifumi Naka (mechanical; eps 4-22)
Naoko Yamamoto (eps 4-6)
Naoyuki Onda (character; eps 18-22)
Nobuhiko Genma (mechanical; eps 16-17)
Nobutake Ito (eps 1-3)
Ryuji Shiromae (mechanical; eps 1-3, 10-22)
Sachiko Sugimoto (character; eps 13-15)
Satoru Kobayashi (character; eps 1-9)
Satoshi Mori (eps 4-6)
Sayaka Koiso (eps 4-6)
Se Jun Kim (mechanical; eps 7-9)
Seiichi Hashimoto (eps 1-3)
Seiichi Nakatani (mechanical; eps 7-22)
Shigeo Akahori (character; eps 13-15)
Shigeto Tsuji (character; eps 13-15)
Shinjiro Mogi (character; eps 1-12, 16-22)
Shinobu Nishioka (eps 1-3)
Shuuji Sakamoto (eps 4-6)
Takashi Hashimoto (cockpit; ep 22)
Takashi Miyamoto (eps 4-6)
Takashi Tomioka (character; eps 13-15)
Takeshi Morita (eps 4-6)
Toshiyuki Fujisawa (character; eps 1-15)
Toushio Kobayashi (small arms/effects; eps 1-22)
Tsutomu Suzuki (eps 1-3)
Yoshihito Hishinuma (character; eps 7-9, 18-22)
Yoshikazu Samura (eps 4-6)
Yoshinobu Ando (eps 1-3)
Yuriko Chiba (eps 1-6)
Animation Character Design: Kumiko Takahashi
Sound Director: Eriko Kimura
Cgi Director: Toshihiro Fujie
Director of Photography:
Takeshi Katsurayama
Yui Tanaka
Executive producer: Yasuo Miyagawa (Sunrise)
Producer:
Chieko Kusunoki (Nagoya TV)
Naohiro Ogata (Sunrise)
Yasuhiko Hattori (Nagoya TV)

2D Special Effects: Fumie Maebayashi
2nd Key Animation:
Ai Okabayashi (Sunrise Animation Dept.; eps 4-6)
Aiko Ōura (Sunrise Animation Dept.; eps 1-3)
Akihide Miya (eps 7-9, 13-15)
Akiko Toyoda (7 episodes
eps 4-6, 10-12, 18=22
)

Atsushi Ikariya (eps 10-12)
Atsushi Itagaki (eps 4-6)
Atsushi Itou (eps 18-22)
Atsushi Tamura (eps 4-6)
Dai Imaoka (eps 4-6)
Daigo Tamura (eps 10-12)
Daisuke Ishibashi (eps 16-22)
Eiji Komatsu (8 episodes
eps 10-12, 18-22
)

Eizo Kawada (eps 10-15)
Etsuko Tomita (eps 4-6)
Etsushi Mori (eps 7-12)
Fujio Inose (eps 7-12)
Hidekazu Yamana (5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Hideki Fukushima (eps 7-12)
Hiroki Harada (eps 10-12)
Hiromi Maezawa (eps 1-22)
Hiromitsu Morishita (eps 7-9)
Hirona Okada (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Hiroshi Matsuda (eps 16-17)
Hiroshi Matsumoto (eps 18-22)
Hiroyuki Horiuchi (eps 4-6)
Hiroyuki Mori (eps 10-15, 18-22)
Hiroyuki Terao (11 episodes
eps 7-9, 13-15, 18-22
)

Hisao Muramatsu (eps 16-22)
Hitomi Tsukui (eps 7-12)
Ietaka Son (eps 7-9)
Ikuo Yamakado (eps 13-15)
Iori Nonoshita (eps 7-9)
Kanae Suwa (eps 4-6)
Kayano Tomizawa (eps 1-3)
Kayo Tachibana (eps 10-15)
Kazuhiko Yabumoto (eps 10-12)
Kazuki Ito (eps 7-9)
Kazuki Kuramoto (Sunrise Animation Dept; eps 7-9, 16-22)
Kazuma Kikuchi (8 episodes
eps 10-12, 18-22
)

Kazuya Saitō (eps 13-22)
Kei Oohashi (eps 10-12)
Keiichirou Honjou (eps 13-15)
Keiko Tamaki (eps 4-6)
Keizou Ichikawa (eps 13-22)
Kenta Nozawa (eps 4-6)
Kenta Yokoya (eps 10-12)
Kentarō Azuma (eps 1-3, 18-22)
Kiminori Itō (Sunrise Animation Dept.; eps 1-12, 16-17)
Kōhei Tokuoka (eps 18-22)
Komami Yoshida (eps 13-15)
Kōta Moroishi (14 episodes
eps 4-9, 13-15, 18-22
)

Kouichi Shimoda (eps 10-12)
Kumiko Abe (Sunrise Animation Dept.; eps 1-3)
Kyota Washikita (eps 10-12)
Kyouhei Tezuka (eps 18-22)
Maho Yoshikawa (eps 4-6)
Maki Sugizono (Sunrise Animation Dept; eps 7-9)
Makoto Yamada (eps 4-9)
Manabu Katayama (Sunrise Wakagi Juku; eps 7-9, 18-22)
Masaaki Yamano (eps 7-9)
Masahiko Inuzuka (eps 7-9)
Masakazu Endō (eps 4-9, 13-15)
Masaki Hiraoka (eps 18-22)
Masako Kawai (eps 7-9)
Mayumi Matsubara (eps 7-9)
Michael Tanaka (eps 10-12)
Mika Suzuki (Sunrise Animation Dept.; eps 1-3)
Miki Sakaibara (eps 7-9)
Misao Abe (eps 18-22)
Mitsunori Yamaguchi (eps 10-15, 18-22)
Miyuki Sasagawa (8 episodes
eps 10-12, 18-22
)

Moe Miyazaki (eps 18-22)
Munetaka Abe (eps 18-22)
Naoki Aisaka (eps 18-22)
Naoko Yamamoto (11 episodes
eps 7-9, 13-15, 18-22
)

Naoto Abe (eps 10-22)
Naruki Iwasaki (Sunrise Animation Dept; eps 7-9, 16-22)
Noriko Ōnishi (eps 7-12, 18-22)
Noriyasu Murata (eps 13-15)
Park Ji Young (eps 1-6)
Rie Harada (eps 4-6)
Rie Nakajima (eps 4-6)
Risa Miyatani (eps 13-15)
Ryo Komori (eps 4-6)
Ryou Kodama (eps 10-12)
Ryūta Ura (eps 18-22)
Sachiko Sugimoto (eps 4-15)
Sanae Narasaki (eps 16-17)
Satomi Watabe (Sunrise Animation Dept.; eps 1-3)
Satoshi Nishimura (eps 16-17)
Sawako Miyamoto (eps 16-17)
Shigeki Kuhara (eps 10-12)
Shingo Nakamura (eps 10-12)
Shingo Tamagawa (eps 18-22)
Shinji Nagata (eps 4-6)
Shinya Kusumegi (eps 18-22)
Shuri Toida (Sunrise Animation Dept.; eps 4-6)
Shuta Osabe (eps 16-17)
Surasak Papijit (eps 13-15)
Susumu Matsunaga (eps 7-12, 16-17)
Takashi Habe (eps 10-15)
Takashi Ono (8 episodes
eps 10-12, 18-22
)

Takayuki Sano (eps 1-3)
Takeshi Hasegawa (eps 18-22)
Tetsurou Yamada (eps 10-12)
Tetsuya Wakano (eps 10-22)
Tomohiro Kawahara (eps 4-6)
Tomohiro Takayama (eps 18-22)
Tomoka Noumi (eps 13-15)
Tomomi Noda (eps 13-15)
Tomoshige Inayoshi (eps 7-9)
Tomoyasu Kudo (eps 18-22)
Toru Shigeta (eps 10-12)
Toshiaki Iino (eps 10-22)
Toshiharu Matsuno (eps 13-22)
Toshihiro Nakajima (eps 18-22)
Wataru Sekimoto (8 episodes
eps 10-12, 18-22
)

Yasunori Aoki (eps 10-17)
Yoshihiro Taniguchi (eps 4-6)
Yoshihiro Watanabe (eps 10-15, 18-22)
Yoshiyuki Ōkubo (eps 10-22)
Yousuke Toyama (eps 1-3)
Yūhei Nomura (eps 13-15)
Yūki Ikumi (eps 13-22)
Yūki Morishita (eps 10-12)
Yuko Dangi (eps 4-6, 10-12)
Yumenosuke Tokuda (eps 7-9, 16-22)
Yumi Yoshida (Sunrise Animation Dept.; eps 1-6)
Yuu Ikeda (eps 18-22)
Yūya Shimoji (eps 4-6, 16-17)
3D Monitor Work: Shin'ya Sugai (eps 10-12)
Art Board: Shigemi Ikeda (Atelier Musa)
Art Setting:
Shigemi Ikeda (Atelier Musa)
Shuichi Okubo (Atelier Musa)
Assistant Animation Director:
Kayo Tachibana (eps 10-12)
Kunihiko Hamada (character; eps 18-22)
Sachiko Sugimoto (character; 8 episodes
eps 10-12, 18-22
)

Satoshi Mori (eps 10-12)
Se Jun Kim (eps 10-12)
Shinichi Nozaki (mechanical; eps 1-3, 18-22)
Shiori Kudo (eps 1-3)
Takashi Hashimoto (mechanical; eps 18-21)
Takeshi Morita (eps 10-12)
Yoshihito Hishinuma (eps 10-12)
Assistant Director of Photography:
Azusa Tamura (eps 16-17)
Daichi Nogami (eps 18-22)
Ei Rouhei (eps 18-22)
Haruhi Gotō (eps 7-15, 18-22)
Ryou Iijima (eps 13-15)
Yoshihiro Tomita (5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Assistant Episode Director:
Akira Fujishima (eps 7-12)
Shun Kudō (eps 13-22)
Assistant producer: Yasufumi Kobashi (Sunrise; eps 18-22)
Associate producer:
Kengo Abe (Bandai Visual)
Yuko Soen (Bandai Visual)
Background Art:
Akinori Matsuo (Atelier Musa; eps 18-22)
Ami Takasusuki (Atelier Musa; eps 18-22)
Azusa Kakoi (Atelier Musa; eps 1-3, 10-12)
Daisuke Tahara (Atelier Musa; eps 1-3)
Eri Sogoku (Atelier Musa; eps 16-22)
Hachidai Takayama (Atelier Musa; eps 1-9, 16-17)
Hiromitsu Narumi (Atelier Musa; eps 1-3)
Kaoru Inoue (Atelier Musa; eps 1-3)
Kayoko Tomono (Atelier Musa; eps 1-9, 13-22)
Keigo Yanagida (Atelier Musa; eps 18-22)
Mai Doi (Atelier Musa; eps 16-22)
Mai Hamako (Atelier Musa; eps 1-22)
Masaki Kato (Atelier Musa; eps 1-12, 16-22)
Masami Ohta (Atelier Musa; eps 1-22)
Misuzu Kanazawa (Atelier Musa; eps 16-17)
Munehiro Sonobe (Atelier Musa; eps 4-9)
Nami Ogata (Atelier Musa; eps 10-12)
Nun Cheon (Atelier Musa; eps 10-22)
Romed Irmler (Atelier Musa; eps 7-22)
Seok-Gang Song (Atelier Musa; eps 1-9)
Shingo Yonekawa (Atelier Musa; eps 10-12)
Shizuko Kojima (Atelier Musa; eps 1-22)
Takuya Ebisawa (Atelier Musa; eps 1-15)
Teruko Takekoshi (Atelier Musa; eps 1-22)
Wakako Hideshima (Atelier Musa; eps 1-6)
Yoshimi Mineda (Atelier Musa; eps 1-22)
Black Tea Supervisor: Shuntaro Kumasaki (eps 7-9)
CG Animation:
Akihiko Osanaga (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Atsushi Nakayama (NODE; eps 1-9)
Gō Kurosaki (Sublimation; eps 18-22)
Inaho Komori (NODE; eps 1-9)
Kazumasa Takahashi (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Kei Shiozawa (NODE; eps 1-9)
Keishi Kubo (Welz Animation; eps 1-6)
Kenji Sugaya (Icona; eps 18-22)
Mitsuhiro Saida (Welz Animation; eps 1-6)
Naoya Fukushi (NODE; eps 1-9)
Naruho Kojima (Sublimation; eps 18-22)
Nobuaki Kikuchi (Welz Animation; eps 1-6)
Nobuaki Shinozaki (Welz Animation; eps 1-6)
Norimasa Toya (Hayashi Digital Construction; OP/ED; eps 1-22)
Norio Takagi (FrameBox; eps 18-22)
Ryoichi Ishigami (FrameBox; eps 18-22)
Satoshi Nagaoka (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Sayoko Taguchi (Hayashi Digital Construction; eps 18-22)
Shigeru Ohkawa (Hayashi Digital Construction; OP/ED)
Shin'ya Sugai (Sublimation; eps 18-22)
Shinya Iwasaki (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Shōichi Enomoto (Welz Animation; eps 1-6)
Takahiro Chatani (PAGODA; eps 18-22)
Takahiro Higashi (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Takashi Yoshioka (Hayashi Digital Construction; eps 18-22)
Takuya Sagawa (Welz Animation; eps 1-6)
Tamiko Monoi (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Tetsu Suai (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Tomoharu Shimada (Hayashi Digital Construction; eps 13-15)
Tomotaka Okuno (Sublimation; eps 18-22)
Toru Tookuni (FrameBox; eps 18-22)
Yasuyuki Itou (NODE; eps 1-9)
Yūji Mori (Hayashi Digital Construction; 8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Yūto Karasawa (Hayashi Digital Construction; 8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Yuusuke Noma (eps 1-22)
Zenyoshi Tanakamaru (Welz Animation; eps 1-6)
CG Animation Director: Takeshi Ohkawa
CG Modeling:
Jun'ya Kimura (Atelier Sai; eps 1-17)
Kazutaka Toda (Atelier Sai; eps 1-22)
Mitsuyasu Yanagida (Atelier Sai; eps 18-22)
Shigenori Toyooka (Welz Animation; eps 1-6)
Takayoshi Fujimoto (Atelier Sai; eps 18-22)
Takuya Suzuki (Atelier Sai; eps 1-17)
Toshihiro Gotou (Atelier Sai; eps 1-22)
Tsuyoshi Yamamoto (Atelier Sai; eps 1-22)
CG Production:
Kensuke Okumura (eps 13-15)
Shinichirō Nakao
CG Production Manager:
Asuka Fujikawa
Hidenori Hayashi (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Masahiro Inoue (eps 18-22)
Takako Baba (eps 1-3)
Tetsuji Hayakawa (eps 18-22)
Chief CG Modeler: Shinya Horii
Color Check:
Atsuko Ito (Wish; eps 18-22)
Chizue Saitou (Wish; eps 18-22)
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; eps 18-22)
Hisako Furukawa (Wish; eps 18-22)
Maki Iguchi (eps 1-3)
Makiko Doi (D-COLORS; 13 episodes
eps 4-6, 10-12, 16-22
)

Misako Akama (eps 1-6, 18-22)
Miyoko Kobayashi (ep 1=3)
Mizue Ueda (Wish; eps 4-6, 18-22)
Nagisa Abe (eps 4-6)
Ranko Kobayashi (D-COLORS; eps 18-22)
Rieko Sakai (eps 1-3)
Shiho Okamiya (Wish; eps 18-22)
Taeko Kumagai (D-COLORS; eps 18-22)
Takahiro Mogi (eps 10-12)
Takako Suzuki (eps 1-6)
Tomoko Takahashi (eps 1-3)
Yoshiki Ito (Wish; eps 18-22)
Yuichi Kuboki (eps 4-6, 18-22)
Color design: Takako Suzuki
Color Design Assistance:
Chizue Saitou (Wish; eps 13-15)
Hikaru Takigawa (Wish; eps 16-17)
Misako Akama (eps 7-22)
Mizue Ueda (Wish; ep 10=22)
Nagisa Abe (eps 7-9)
Takahiro Mogi (eps 7-9)
Yuichi Kuboki (eps 10-22)
Color setting:
Chizue Saitou (Wish; eps 13-15)
Hikaru Takigawa (Wish; eps 16-17)
Maki Iguchi (eps 1-3)
Makiko Doi (eps 4-6)
Misako Akama (eps 1-22)
Miyoko Kobayashi (eps 1-3)
Mizue Ueda (Wish; eps 4-6, 10-22)
Nagisa Abe (eps 4-9)
Rieko Sakai (eps 1-3)
Takahiro Mogi (eps 7-9)
Takako Suzuki (eps 1-6)
Tomoko Takahashi (eps 1-3)
Yuichi Kuboki (eps 4-6, 10-22)
Compilation:
Fumika Ogura (YOYOmiracle)
Hiroyuki Okiyama
Kazuho Kakuda
Yoichi Kato (ep 22)
Data Broadcasting:
Masami Nishikawa
Yasuki Tsuboi
Design Cooperation: Tokumitsu Kobayashi (eps 10-12)
Display Design:
Hidekatsu Uemura
Hiroyasu Kobayashi (Studio Khara; eps 7-12)
Kayoko Kobayashi (Studio Khara; eps 7-12)
Yoshinori Sayama
Editing:
Daisuke Imai
Fumika Ogura (YOYOmiracle)
Yoichi Kato (ep 22)
Effects Unit Director: Takahiko Kyōgoku (eps 4-9)
Episode Director Cooperation: Teruo Satoh (5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Guest Mechanical Design:
Mika Akitaka (eps 1-3, 7-9)
Shinobu Tsuneki (eps 7-22)
HD Editing:
Gen Itakura (Q-Tec)
Haruka Yasumoto (Q-Tec; eps 1-6, 16-22)
Moe Sueyoshi (Q-Tec; eps 7-15)
Home Page Manager:
Tadataka Noda
Tomoko Uchida
In-Between Animation:
Ai Okabayashi (eps 16-17)
Aika Aoki (eps 18-22)
Aimi Sakai (Sunrise Animation Dept; eps 4-22)
Akane Itoda (Bones Animation Dept.; eps 16-22)
Aoi Yamato (Bones Animation Dept.; eps 18-22)
Arisa Hoshina (Bones Animation Dept.; eps 18-22)
Asuka Nomura (eps 1-9)
Aya Tanabe (Bones Animation Dept.; eps 4-6, 10-12)
Ayaka Kawai (Bones Animation Dept.; eps 13-17)
Ayumi Ono (eps 18-22)
Cong Luo (Triple A; eps 13-15)
Daijirō Ichieda (Sunrise Animation Dept; eps 4-12)
Emi Udagawa (eps 16-17)
Erika Okada (Bones Animation Dept.; eps 1-12)
Eriko Miwa (eps 1-3)
Haruna Hashimoto (Bones Animation Dept.; eps 13-22)
He Liu (Triple A; eps 4-9)
Hiromi Masuko (eps 7-9, 13-22)
Hiromitsu Seki (Bones Animation Dept.; eps 13-15)
Hirotaka Ozawa (eps 18-22)
Ikuri Kameyama (Bones Animation Dept.; eps 1-6)
Iori Nonoshita (Bones Animation Dept.; eps 1-3)
Izumi Hara (eps 4-6, 18-22)
Izumi Kodama (eps 1-15, 18-22)
Kaori Hashimoto (Triple A; eps 4-12)
Kaori Kishi (5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Kaori Yamashita (Bones Animation Dept.; eps 18-22)
Kasumi Kikuchi (eps 13-15)
Kazuki Kuramoto (Sunrise Animation Dept; eps 4-17)
Kazuyo Tominaga (eps 10-12)
Keiko Abu (eps 7-22)
Keiko Oyama (eps 7-22)
Keiko Tamaki (Bones Animation Dept.; eps 1-3)
Keiko Watanabe (eps 1-3, 10-22)
Keisuke Hiroe (Bones Animation Dept.; eps 13-17)
Ken Itogaki (eps 16-17)
Kengo Saitō (Bones Animation Dept.; eps 1-6)
Kenta Yokoya (Bones Animation Dept.; eps 1-3)
Kento Sasaki (eps 10-12)
Kimiko Hoshi (eps 13-22)
Manabu Katayama (eps 10-15)
Mariko Sasaki (eps 7-15)
Masaaki Yamamoto (Triple A; eps 10-12)
Masahiro Tokumaru (eps 18-22)
Masako Terada (eps 18-22)
Masayo Tamaki (Bones Animation Dept.; eps 1-6)
Mayumi Kakubari (eps 1-22)
Mayumi Matsubara (eps 1-6)
Megumi Kodama (eps 16-17)
Meng Sun (Triple A; eps 4-9)
Midori Yamamoto (eps 1-22)
Miki Sakaibara (Bones Animation Dept.; eps 1-6)
Mikie Matsuyama (eps 7-22)
Misaki Hattori (eps 16-17)
Miyuki Yano (eps 13-22)
Mizue Kuwamoto (eps 4-9)
Naomi Takehara (eps 10-17)
Naruki Iwasaki (eps 10-15)
Nonoka Takebayashi (Bones Animation Dept.; eps 18-22)
Nosuzu Yasumoto (eps 1-6, 10-12)
Qi Shun Ren (Triple A; eps 16-17)
Rei Chimoto (eps 10-17)
Reiko Sunaga (eps 7-9)
Rong Wu Pei (Triple A; eps 13-15)
Sachiko Iida (eps 16-17)
Sachiyo Hirade (eps 10-12)
Sachiyo Takada (eps 1-22)
Saeka Matsuzaki (Bones Animation Dept.; eps 16-17)
Satomi Kokubo (Bones Animation Dept.; eps 4-6, 10-17)
Satomi Tamura (Sunrise Animation Dept; eps 4-6)
Setsuko Ōhashi (eps 18-22)
Setsuko Takenouchi (eps 1-17)
Sheng Xiao (Triple A; eps 16-17)
Shō Shigemitsu (eps 10-17)
Shōhei Nishijima (Bones Animation Dept.; eps 4-6, 10-15)
Shotaro Hamanaka (eps 18-22)
Shunsuke Shishido (Bones Animation Dept.; eps 16-22)
Taeko Watanabe (eps 1-22)
Takana Matano (eps 10-22)
Takuma Nakamura (Bones Animation Dept.; eps 18-22)
Tomohisa Onoue (eps 18-22)
Tomoki Ooyagi (eps 10-12)
Tomoyasu Kudo (eps 13-15)
Yoshiyuki Ōkubo (eps 10-12)
Yui Igarashi (Bones Animation Dept.; eps 18-22)
Yuka Hirata (Bones Animation Dept.; eps 13-22)
Yuka Iwabe (eps 10-17)
Yukiko Kawamoto (Sunrise Animation Dept; eps 4-22)
Yūko Takahashi (eps 1-22)
Yumi Yoshida (Sunrise Animation Dept; eps 4-6)
Yumiko Totsu (eps 7-17)
Yuri Maeyama (Bones Animation Dept.; eps 1-3)
Yurika Higashizaka (eps 7-9)
Yutaka Sugiura (eps 16-22)
Yuuki Nagano (Bones Animation Dept.; eps 1-12)
Yuuko Koga (eps 16-17)
Zheng Jun Hou (Triple A; eps 16-17)
In-Between Check:
Ikuri Kameyama (BONES; 8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Iori Nonoshita (BONES; eps 4-6)
Kenta Yokoya (BONES; eps 4-6)
Koichi Iwanaga (BONES; eps 1-22)
Sachiyo Hirade (eps 18-22)
Tomoko Fukui (eps 7-22)
Key Animation:
Akiko Konno (eps 10-12)
Akira Matsushima (eps 18-22)
Asako Nishida (eps 7-9)
Atsuo Tobe (eps 1-3, 7-12)
Eiji Komatsu (eps 1-3, 7-9)
Eiji Nakada (OP/ED; eps 1-3)
Fujio Inose (eps 13-22)
Fumiaki Kouta (eps 1-3)
Hideki Fukushima (eps 13-15)
Hideko Saito (14 episodes
eps 1-6, 13-15, 18-22
)

Hidetoshi Sano (eps 10-12)
Hidetsugu Ito (eps 18-22)
Hirako Hara (eps 4-9)
Hirofumi Masuda (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Hiroki Harada (eps 1-9)
Hirotoshi Takaya (eps 7-12, 16-22)
Hiroyuki Horiuchi (eps 7-9)
Hiroyuki Kaidou (eps 4-6)
Hiroyuki Mori (eps 1-6)
Hiroyuki Nishimura (eps 4-6)
Hiroyuki Terao (eps 1-3, 10-12)
Hisayuki Tabata (eps 1-6)
Ikuo Yamakado (eps 10-12)
Iwao Teraoka (17 episodes
eps 1-3, 7-15, 18-22
)

Jimmy Stone (eps 1-6)
Jun Shibata (eps 16-22)
Junichi Hayama (eps 7-9)
Kaichiro Terada (eps 10-17)
Kana Ishida (eps 1-6)
Kanta Suzuki (eps 4-6)
Katsutoshi Tsunoda (eps 1-12, 16-22)
Katsuyuki Tamura (eps 10-12)
Kayo Tachibana (14 episodes
eps 1-3, 7-12, 18-22
)

Kazuhiro Furuhashi (11 episodes
eps 7-9, 13-15, 18-22
)

Kazuhiro Soeta (eps 4-9, 13-15)
Kazuki Ito (eps 1-3, 10-22)
Keisuke Kojima (eps 18-22)
Keizou Ichikawa (eps 1-12)
Ken Ootsuka (eps 4-6)
Kenichi Takase (eps 1-22)
Kenichi Yoshida (eps 4-6)
Kenji Kanamori (eps 1-3)
Kensuke Ishikawa (eps 4-6)
Kentarō Azuma (eps 4-6)
Kento Toya (eps 18-22)
Kiko Morifuji (eps 16-17)
Kiyoaki Maeda (eps 1-3)
Kōta Moroishi (eps 10-12)
Kouichi Hashimoto (eps 13-22)
Kouichi Shimoda (eps 1-6)
Kumiko Takahashi (eps 16-17)
Kunihiko Hamada (eps 1-3, 18-22)
Kunihiro Abe (eps 7-12, 16-22)
Makoto Yamada (eps 10-12)
Manabu Fukazawa (eps 1-3)
Manabu Tanzawa (eps 7-9, 13-22)
Masahide Yanagisawa (eps 18-22)
Masahiro Koyama (eps 1-22)
Masakazu Endō (eps 10-12)
Masami Nagata (eps 7-15)
Masayuki Sato (eps 18-22)
Morifumi Naka (eps 1-3)
Munetaka Abe (eps 1-3)
Naoki Aisaka (eps 1-3)
Naoki Yamamura (eps 13-15)
Naoko Yamamoto (5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Nobuhiko Genma (eps 13-15)
Nobutake Ito (eps 4-6)
Rie Nakajima (eps 1-3, 7-22)
Ryo Komori (eps 7-9)
Ryuji Shiromae (eps 7-9, 13-17)
Sachiko Sugimoto (eps 16-22)
Sanae Narasaki (eps 7-15)
Satomi Higuchi (eps 1-3)
Satomi Matsuura (eps 18-22)
Satonobu Kikuchi (eps 4-6)
Satoru Kobayashi (eps 1-6)
Satoshi Mori (eps 1-12)
Satoshi Nishimura (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Satoshi Shigeta (eps 1-3, 7-9)
Sayaka Koiso (eps 1-3, 7-9)
Se Jun Kim (OP/ED; 11 episodes
eps 1-3, 10-12, 18-22
)

Seiichi Hashimoto (eps 4-6)
Seiichi Nakatani (16 episodes
eps 1-6, 10-12, 16-22
)

Seiji Masuda (eps 4-6)
Shigeki Kuhara (eps 13-17)
Shigeo Akahori (eps 13-15)
Shingo Abe (eps 1-12)
Shinichi Nozaki (eps 1-22)
Shinichi Takahashi (eps 1-3)
Shinichi Tatsuta (eps 10-12)
Shinji Takeuchi (eps 1-3, 7-12)
Shinjiro Mogi (eps 1-12, 16-22)
Shiori Kudo (eps 1-12)
Shōta Ihata (eps 4-6)
Shuichi Kaneko (eps 18-22)
Shukou Murase (eps 7-15)
Shuuji Sakamoto (eps 1-22)
Susumu Matsunaga (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Susumu Nishizawa (eps 7-9)
Tadashi Kojima (eps 7-9, 13-15)
Takahiro Kimura (eps 4-6)
Takahiro Shikama (eps 4-6)
Takashi Habe (eps 1-6, 18-22)
Takashi Hashimoto (eps 7-9, 16-22)
Takashi Maruyama (eps 7-15)
Takashi Tomioka (eps 1-3, 7-22)
Takenori Tsukuma (eps 4-6)
Takeshi Morita (eps 1-22)
Takeshi Yoshioka (eps 18-22)
Takuya Saito (eps 7-12)
Tatsuya Miki (eps 16-17)
Tetsuto Saitoo (eps 7-9)
Tetsuya Sato (eps 4-6)
Tokuhiro Itagaki (eps 10-15)
Tomohiro Kawahara (eps 7-9)
Tomohiro Takayama (eps 1-17)
Tomoyuki Fujii (eps 4-6)
Toshiaki Iino (eps 1-9)
Toshiyuki Fujisawa (eps 16-22)
Toushio Kobayashi (eps 1-15, 18-22)
Tsukasa Dokite (11 episodes
eps 1-3, 7-12, 16-17
)

Tsutomu Nishiyama (eps 7-9, 13-15)
Yasuhiro Seo (eps 1-3)
Yasushi Shingou (eps 7-9)
Yoshihiko Umakoshi (8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Yoshihiro Watanabe (eps 16-17)
Yoshihito Hishinuma (eps 7-22)
Yoshikazu Samura (eps 1-6)
Youhei Sasaki (eps 7-9)
Yūhei Murota (eps 10-12)
Yuichi Nakazawa (eps 1-3)
Yumenosuke Tokuda (eps 1-3)
Yuriko Chiba (eps 1-3)
Yutaka Kamogawa (eps 10-12)
Yuu Ikeda (eps 1-3)
Yūya Shimoji (eps 7-15, 18-22)
Line Producer: Kazuhiko Tamura (eps 1-3)
Literature Production: Tetsuko Takahashi
Monitor Work:
Akiko Nakazato (XEBEC; eps 16-22)
Azusa Tamura (eps 18-22)
Gō Kurosaki (eps 10-12)
Hidekatsu Uemura (Sublimation; eps 7-9, 18-22)
Hirofumi Araki (eps 1-6, 16-17)
Hiroshi Saitō (eps 1-6)
Hiroyasu Kobayashi (Studio Khara; eps 7-15, 18-22)
Kanako Yamada (Graphinica; eps 1-3)
Kayoko Kobayashi (Studio Khara; eps 7-15, 18-22)
Madoka Nishimura (Sublimation; eps 16-17)
Makoto Tōgō (Chokyo; eps 1-3)
Mirai Kondo (Production I.G/Sublimation; eps 13-17)
Natsuko Satou (Graphinica; eps 1-3)
Seiji Arai (Sublimation; eps 16-22)
Shōgo Takata (Production I.G; eps 10-15)
Takashi Aoki (XEBEC; eps 10-22)
Takashi Honda (Production I.G/Sublimation; eps 10-17)
Takuma Morooka (XEBEC; eps 16-17)
Yohei Miyahara (MATERIAL GUILD/Capsule; eps 1-6, 16-22)
Yōhei Ōishi (eps 10-12)
Yoshimichi Yashiro (Production I.G/Sublimation; eps 10-17)
Yoshinori Sayama (eps 7-9)
Yumemi Dan (imagejack.inc; eps 1-3)
Music Cooperation: Toru Takeuchi
Music producer:
Keiichi Sotomura (Sony Music Entertainment)
Tomoko Yamada (Sunrise Music Publishing)
Yasushi Horiuchi (Legendoor)
Network Promotion: Masato Utsunomiya
Offline Editing Assistant: Mayumi Komori (Jay Film)
Opening Animation: Kentarō Waki (ep 18)
Original Mechanical Design: Kunio Okawara (Mobile Suits)
Overseas Promotion: Akane Hagino
Paint:
Akane Yamazaki (D-COLORS; eps 18-22)
Akemi Hosoya (Wish; eps 16-17)
Akemi Katou (Wish; eps 10-12)
Akemi Nagao (Wish; eps 10-12)
Akihiko Isozaki (Wish; eps 16-17)
Akiko Inoue (Wish; eps 1-3)
Asami Nomaguchi (Wish; eps 10-15)
Atsuko Ito (Wish; eps 7-9)
Aya Itō (D-COLORS; eps 18-22)
Ayame Kushida (Wish; eps 18-22)
Ayumi Yoshida (D-COLORS; eps 18-22)
Chiharu Hashimoto (D-COLORS; eps 18-22)
Chisa Maeda (Wish; eps 1-3, 13-15)
Chizue Saitou (Wish; eps 10-12)
Daiki Egusa (Wish; 8 episodes
eps 1-3, 10-12, 16-17
)

Emi Kadono (Wish; 8 episodes
eps 1-3, 10-12, 16-17
)

Emiko Okui (Wish; 11 episodes
eps 4-6, 10-12, 18-22
)

Eri Yoshiki (Wish; eps 18-22)
Erika Tanaka (Wish; eps 4-6, 18-22)
Eriko Ikegami (D-COLORS; eps 18-22)
Erina Yamamoto (Wish; eps 18-22)
Fusako Nakao (Wish; eps 7-9)
Haruka Yoshida (Wish; eps 4-6, 13-15)
Hikaru Takigawa (Wish; 11 episodes
eps 1-3, 10-12, 18-22
)

Hiromi Mitome (Wish; eps 7-9, 16-17)
Hiromi Watanabe (Wish; eps 4-6, 13-15)
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; eps 10-12)
Hisako Furukawa (Wish; eps 1-3)
Hitomi Nakahigashi (Wish; eps 18-22)
Hitomi Yamase (Wish; eps 1-3, 13-15)
Izumi Inoue (Wish; eps 7-9)
Izumi Okamoto (Wish; eps 7-9)
Junko Fujimaki (Wish; eps 13-15)
Junko Hakamada (Wish; eps 4-6)
Junko Mochizuki (Wish; eps 1-3)
Junko Takeuchi (Wish; eps 18-22)
Kanako Tajiri (Wish; 5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Kazuko Kikuchi (Wish; eps 13-15)
Kazumi Takeuchi (Wish; eps 10-12)
Kōsuke Kobashi (Wish; eps 4-6)
Kumi Sudo (Wish; eps 16-17)
Kumiko Yamazaki (Wish; eps 18-22)
Mai Fujita (Wish; eps 18-22)
Maina Wada (Wish; eps 16-17)
Maki Ōmoto (Wish; eps 4-6)
Manami Murata (Wish; 5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Manami Sasa (Wish; eps 1-3)
Marie Koga (Wish; eps 4-6, 18-22)
Masako Kumada (Wish; eps 4-6)
Maya Kusumoto (Wish; eps 7-9)
Mayumi Hiraide (Wish; eps 10-12)
Mayumi Oikawa (D-COLORS; eps 18-22)
Michiko Watanabe (Wish; eps 7-9, 18-22)
Michiyo Ootani (Wish; eps 7-9)
Mie Hasegawa (Wish; eps 1-3, 13-15)
Miki Kobayashi (Wish; eps 16-22)
Minori Nishida (D-COLORS; eps 18-22)
Misato Kaneko (Wish; eps 18-22)
Mitsuhiro Narasaki (Wish; eps 1-3)
Miwa Enji (D-COLORS; eps 18-22)
Miyoko Suzuki (Wish; eps 1-3, 18-22)
Miyuki Sato (Wish; eps 4-6)
Miyuki Tanimoto (Wish; eps 1-3)
Mizue Ueda (Wish; eps 7-9)
Mizue Yamamoto (Wish; eps 13-15)
Nagisa Abe (eps 18-22)
Nahoko Oowani (Wish; eps 13-15)
Naoki Ishikawa (Wish; eps 13-15)
Naoko Sunahara (Wish; eps 4-6, 16-17)
Rie Katoh (Wish; eps 1-3)
Rie Kitazawa (Wish; eps 16-22)
Rieko Umemura (Wish; eps 7-9, 18-22)
Saeko Hisajima (Wish; eps 4-6, 18-22)
Satomi Hatano (Wish; eps 18-22)
Satsuki Kamoi (D-COLORS; eps 18-22)
Sayaka Yamashita (Wish; eps 1-3)
Shiho Okamiya (Wish; eps 7-9, 13-15)
Shinya Terashima (Wish; eps 4-6)
Shōhei Kinoshita (Wish; 11 episodes
eps 7-9, 13-15, 18-22
)

Takaaki Izumi (Wish; eps 1-3, 13-15)
Takako Uemura (Wish; eps 7-9)
Terumi Narita (Wish; eps 10-12)
Tomoko Takahashi (Wish; eps 7-9)
Tomoko Toki (Wish; eps 10-12)
Tomomi Muta (Wish; eps 4-6, 13-15)
Tomomi Nakamura (Wish; eps 16-17)
Yoko Chiba (Wish; eps 4-6, 13-15)
Yoko Wakabayashi (Wish; eps 16-17)
Yoshiki Ito (Wish; eps 1-17)
Yoshitaka Narasaki (Wish; eps 1-3)
Yosuke Amamoto (Wish; eps 7-9, 18-22)
Youhei Nishiwaki (Wish; eps 18-22)
Yue Murakami (Wish; eps 7-9)
Yuka Abe (Wish; eps 4-6)
Yuka Yamamitsu (D-COLORS; eps 18-22)
Yukari Kunou (Wish; 5 episodes
eps 10-12, 16-17
)

Yukari Seki (Wish; eps 18-22)
Yuki Atsumi (Wish; eps 7-9)
Yukie Mikami (Wish; eps 13-15)
Yukiko Tsuji (Wish; eps 16-17)
Yumi Fujiwara (Wish; eps 1-3, 16-17)
Yumi Matsumoto (Wish; eps 10-12)
Yuu Takahashi (Wish; eps 4-6)
Yuusuke Ishihara (Wish; eps 18-22)
Photography:
Arimasa Watanabe (Asahi Production; eps 10-12)
Azusa Tamura (Asahi Production; eps 10-15)
Daichi Hayashi (Asahi Production; eps 18-22)
Daichi Nogami (Asahi Production; eps 1-17)
Ei Rouhei (Asahi Production; eps 4-17)
Haruhi Gotō (Asahi Production; eps 1-6, 16-17)
Hitomi Watanabe (Asahi Production; eps 10-12)
Junya Kodama (Asahi Production; eps 10-17)
Kazumi Yokoo (Asahi Production; eps 10-12)
Kazuto Furuya (Asahi Production; eps 1-3)
Kei Ishibashi (Asahi Production; eps 18-22)
Kenta Hayashi (Asahi Production; OP; eps 18-22)
Kentarō Waki (OP/ED ep 18; Asahi Production; eps 10-12, 16-22)
Kwang-Jun Kim (Asahi Production; eps 13-22)
Manoe Ookubo (Asahi Production; eps 4-6)
Masatoshi Goake (Asahi Production; eps 4-9, 18-22)
Minoru Oomiya (Asahi Production; eps 18-22)
Naoko Tanaka (Asahi Production; OP)
Naoyuki Wada (Asahi Production; eps 1-3)
Natsuki Takei (Asahi Production; eps 18-22)
Noriyuki Murakami (Asahi Production; eps 7-9, 13-17)
Rie Yamazaki (Asahi Production; eps 1-3)
Ryō Kujirai (Asahi Production; eps 18-22)
Ryou Iijima (Asahi Production; eps 7-9, 18-22)
Seiron Yasui (Asahi Production; eps 10-22)
Shigenori Toyooka (Asahi Production; eps 16-22)
Takeshi Katsurayama (Asahi Production; OP)
Takumi Arai (Asahi Production; eps 16-22)
Tasuku Ozu (Asahi Production; eps 18-22)
Tatsuo Sakai (Asahi Production; eps 13-17)
Tatsuya Sakuma (Asahi Production; eps 10-12)
Tomoya Hosaka (Asahi Production; eps 18-22)
Tomoya Kamijō (Asahi Production; eps 10-12)
Tomoyuki Ishiyama (Asahi Production; eps 16-17)
Wakana Moriya (Asahi Production; eps 18-22)
Yoshiyuki Anzai (Asahi Production; eps 16-17)
Yousuke Motoki (Asahi Production; eps 1-3)
Yui Tanaka (Asahi Production; OP)
Yuki Hama (Asahi Production; eps 1-3)
Yuki Oshima (Asahi Production; eps 18-22)
Yuki Teramoto (Asahi Production; eps 1-3)
Yūsuke Takahashi (Asahi Production; eps 10-12)
Photography Cooperation:
Akiko Nakazato (XEBEC; eps 10-12)
Hayao Arimura (XEBEC; eps 10-12)
Hiroki Sai (Assez Finaud Fabric.; eps 13-15)
Kaneko Fujimaki (Assez Finaud Fabric.; eps 13-15)
Kazuaki Funakura (XEBEC; eps 10-12)
Ken Takuma (eps 13-17)
Mikako Isobe (Studio Hibari; eps 16-17)
Natsuki Takemura (XEBEC; eps 10-12)
Nobuyuki Watanabe (Studio Hibari; eps 16-17)
Rieko Koike (Assez Finaud Fabric.; eps 13-15)
Ryūji Hirakawa (Studio Hibari; eps 16-17)
Sōshi Itō (XEBEC; eps 10-12)
Takahiko Kyōgoku (eps 1-3)
Takashi Aoki (XEBEC; eps 10-12)
Takuma Morooka (XEBEC; eps 10-12)
Tatsuya Miyazaki (XEBEC; eps 10-12)
Tomoyuki Nakata (XEBEC; eps 10-12)
Toshikazu Kuno (Assez Finaud Fabric.; eps 13-15)
Yuho Ando (XEBEC; eps 10-12)
Yūichi Tsuzuki (XEBEC; eps 10-12)
Yuki Kudo (XEBEC; eps 10-12)
Planning Manager:
Kaori Shida
Takayuki Hatanaka
Planning Producer: Shin Sasaki (Sunrise)
Production Advancement:
Aya Sato (eps 7-12)
Dai Kimura (eps 1-3)
Hiroyuki Ohnishi (eps 4-9, 13-15)
Hisakazu Naka (eps 4-6)
Junji Tanaka (eps 1-6)
Kazusa Umeda (eps 4-9, 13-22)
Kazutoshi Yonezawa (eps 1-3)
Keiichi Ōhashi (eps 10-22)
Keisuke Kasai (eps 16-22)
Kensuke Katō (eps 10-12)
Kensuke Okumura (eps 4-6)
Kenta Yonekura (eps 18-22)
Kōhei Sumibe (eps 1-6)
Masaki Murayama (eps 13-15)
Shinchiro Nakao (eps 1-6)
Shingo Ishizuka (eps 1-3)
Takuya Okamoto (eps 10-12)
Tomoko Goto (eps 16-22)
Toshiya Hidaka (eps 1-3)
Yūki Sugitani (eps 18-22)
Production Business:
Michiko Katō (eps 1-6)
Mika Takenouchi (eps 4-22)
Production Desk:
Akihiro Yamada (eps 1-6)
Kensuke Okumura (eps 10-12)
Takanori Itō
Yasufumi Kobashi (eps 7-9, 13-18)
Recording Adjustment: Kazutoshi Yamamoto
Recording Assistant:
Chihiro Matsuda (eps 18-22)
Daiki Sato (eps 1-15)
Jiro Miyazawa (eps 16-18)
Saori Koizumi (eps 16-18)
Shuji Suzuki (eps 5-22)
Takeshi Imaizumi
Setting Cooperation: Ryōji Sekinishi (eps 10-22)
Setting Production:
Hisakazu Naka (eps 7-22)
Ryōji Sekinishi (eps 1-9)
Setting Research: Shinya Ogura
Song Selection: Maiko Aida
Sound Effects: Mutsuhiro Nishimura
Sound Effects Cooperation: Akihiko Matsuda (Fizz Sound Creation)
Sound Production Manager:
Kōhei Yamamoto
Norifumi Yamada (eps 10-15)
Takurou Okada (eps 1-17)
Takuya Ono
Special Effects:
Keiko Izumida (Asahi Production; eps 1-9)
Yoshitaka Murakami (Asahi Production; eps 1-9)
Theme Song Performance:
Aimer (ED3; OP 2, ED 4)
Chemistry (ED 2)
Hiroyuki Sawano (ED1, ED3)
Tielle (OP)
Title Design: Daisuke Umino
Ayumi Fujimura as Mineva Lao Zabi / Audrey Burne
Daisuke Namikawa as Riddhe Marcenas
Kouki Uchiyama as Banagher Links
Shūichi Ikeda as Full Frontal
Yuko Kaida as Ple Twelve / Marida Cruz

Anri Katsu as Daryl McGuinness
Haruka Tomatsu as Micott Bartsch
Hideaki Tezuka as Suberoa Zinnerman
Hiro Shimono as Takuya Irei
Hiroki Touchi as Daguza Mackle
Hiroki Yasumoto as Watts Stepny
Ichirō Nagai as Syam Vist
Ken Narita as Bright Noa
Kenta Miyake as Conroy Haagensen
Megumi Toyoguchi as Mihiro Oiwakken
Misa Watanabe as Liam Borrinea
Rikiya Koyama as Flaste Schole
Ryou Hirohashi as Haro
Shinji Ogawa as Ronan Marcenas
Tetsuya Kakihara as Angelo Sauper
Tomoko Shiota as Martha Vist Carbine
Wataru Takagi as Alberto Vist
Yūichi Nakamura as Nigel Garrett
Yutaka Aoyama as Gael Chan

Atsushi Miyauchi as Norm Basilicock
Cho as Gilboa Sant
Kinryuu Arimoto as Ricardo Marcenas
Mariya Ise as Loni Garvey
Mutsumi Tamura as Tikva
Shūichi Ikeda as Narrator
Takayuki Sugo as Cardeas Vist
Unshō Ishizuka as Yonem Kirks
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (eps 13-15)
AD Cosmo (eps 1-6)
AI (eps 13-17)
Anime R (eps 7-9)
Asterism (eps 13-15)
Axel (eps 13-15)
Big Owl (eps 16-17)
Jumondo (eps 16-17)
Media Crew Japan (eps 1-3)
Nakamura Production (eps 7-9)
SILVER LINK. (eps 13-15)
Studio Add (eps 16-22)
STUDIO GAO (eps 18-22)
Studio Gash (eps 18-22)
Studio Gimlet (eps 7-9)
Studio Kuma (eps 1-6, 18-22)
Studio Liberty (eps 13-15)
Studio Mark (eps 13-22)
Studio Wanpack (eps 13-15)
Sunrise Animation Studio (eps 1-9)
Sunrise Wakagi Juku (eps 7-9)
Wish (eps 13-15)
xenron (eps 13-15)
Animation Production: Sunrise
Backgrounds: Atelier Musa
CG Animation:
Frame Box (eps 18-22)
Hayashi Digital Construction (OP/ED; 8 episodes
eps 13-15, 18-22
)

Icona (eps 18-22)
NODE (eps 1-9)
PAGODA (eps 18-22)
Sublimation (eps 18-22)
WELZ Animation Studio (eps 1-6)
CG Modeling:
Atelier Sai (eps 1-22)
WELZ Animation Studio (eps 1-6)
Co-Production: Studio Ghibli (eps 7-9)
Compilation: YOYO Miracle (avant title)
Cooperation: Bandai Hobby Division
Distribution Cooperation: Bandai Namco Rights Marketing
Editing: YOYO Miracle (avant title)
In-Between Animation:
8 bit (eps 10-12)
A-Line (eps 7-15)
A.C.G.T (eps 1-3)
AD Cosmo (eps 1-3)
AI (eps 10-12)
AIC Spirits (eps 10-12)
Angle (14 episodes
eps 4-6, 10-15, 18-22
)

Animation Planet (eps 1-3)
Anime Spot (eps 1-3)
Anitus Kōbe (eps 18-22)
Artland (eps 1-3, 13-15)
asread (eps 1-3)
Axel (eps 4-12)
AZETA PICTURES (eps 4-6, 10-15)
BEEP (eps 10-12)
Bones Animation Dept. (eps 1-6, 10-22)
diomedea (eps 4-6)
Doga Kobo (eps 10-15)
FAI International (eps 4-15)
GAINAX (eps 13-15)
GoHands (eps 7-9)
ingresA (eps 7-15)
Khara (eps 18-22)
M.S.J Musashino Production (eps 1-15)
Nomad (eps 1-3)
NS Studio (eps 7-9)
Oh! Production (eps 7-9)
Oriental Light and Magic (eps 13-15)
Pierrot Plus (eps 1-3, 7-12)
RIC (eps 7-15)
Rising Force (eps 7-9)
Sakura Create (eps 7-9)
SHAFT (eps 7-9)
SILVER LINK. (eps 7-12)
Snow Light Staff (eps 1-3)
Soratia (eps 7-9)
Studio Add (11 episodes
eps 7-9, 13-15, 18-22
)

Studio Cockpit (eps 1-3, 10-12)
Studio Cosmo (eps 13-15)
Studio DEEN (eps 1-3, 7-9)
Studio Gash (eps 1-6)
Studio Ghibli (eps 7-9)
Studio Gimlet (14 episodes
eps 4-9, 13-15, 18-22
)

Studio Kuma (eps 4-6)
Studio Mu (eps 7-9, 13-15)
Studio Pastoral (eps 10-12)
Studio Takuranke (eps 4-9)
Sunrise Animation Studio (eps 4-6)
Sunshine (eps 7-15)
SynergySP (eps 7-9)
Taikan Anime (eps 1-12)
TAP (eps 10-12)
Tatsunoko Production (eps 1-3)
TNK (eps 1-3)
Trans Arts Co. (eps 7-9)
Triple A (eps 1-22)
TYO Animations (eps 1-3)
union CHO (eps 7-12)
WHITE FOX (eps 7-12)
Xebec (eps 1-3, 7-9)
xenron (eps 10-12)
ZEXCS (eps 4-6)
Line Test:
Anime Film (eps 1-9)
Buyu (eps 1-6)
Chōkyō (eps 1-6)
M.S.J Musashino Production (eps 1-9)
RIC (eps 7-9)
Ryūsei (eps 7-9)
Studio Elle (eps 7-9)
Trans Arts Co. (eps 1-9)
Monitor Work:
Capsule (eps 18-22)
Chōkyō (eps 1-3)
Graphinica (eps 1-3)
imagejack.inc (eps 1-3)
Khara (eps 10-15, 18-22)
Material Guild (eps 1-3, 16-17)
Production I.G (eps 13-15)
Sublimation (eps 16-22)
Xebec (eps 10-22)
Paint:
D-COLORS (eps 18-22)
FAI International (eps 13-15)
M.S.J Musashino Production (eps 1-3, 13-17)
RIC (eps 13-17)
Taikan Anime (eps 16-17)
Triple A (eps 1-3, 13-17)
Wish (eps 1-22)
Photography: Asahi Production
Photography Cooperation:
A-1 Pictures (eps 18-22)
Anime Film (eps 18-22)
Assez Finaud Fabric. (eps 13-15)
Bones Photography Club (eps 13-15)
M.S.C (eps 18-22)
PRA (eps 18-22)
Sanga Studio (eps 18-22)
Studio Hibari (eps 16-22)
Xebec (eps 10-12)
Planning: Sunrise
Production Cooperation:
Asatsu-DK
Bandai Visual
Sotsu Co., Ltd.
Promotion Cooperation: Kadokawa Corporation
Recording Studio:
Omnibus Japan
Tokyo TV Center
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
English cast
English staff
Producer:
Akane Hagino (Sunrise)
Mark Simmons (Sunrise)
Michael Sinterniklaas (NYAV Post)
Nobuo Masuda (Sunrise)
Stephanie Sheh (NYAV Post)

Additional Translation: Adam Lensenmayer
Additional Voice Direction:
Dan Green
Stephanie Sheh
Veronica Taylor
Production Coordination: Stephanie Sheh
Voice Direction: Michael Sinterniklaas
Keith Silverstein as Full Frontal
Stephanie Sheh as Mineva Lao Zabi / Audrey Burne
Steve Cannon as Banagher Links
Tara Platt as Ple Twelve / Marida Cruz
Yuri Lowenthal as Riddhe Marcenas

Christopher Smith as Bright Noa
Cindy Robinson as Liam Borrinea
Dave B. Mitchell as Ronan Marcenas
Ellyn Stern as Martha Vist Carbine
George C. Cole as Syam Vist (2nd voice)
JB Blanc as Alberto Vist
Kyle Hebert as Watts Stepney
Matthew Mercer as Nigel Garrett
Michael Sinterniklaas as Angelo Sauper
Michael Sorich as Otto Mitas
Michael Alston Baley as Suberoa Zinnerman
Michelle Ruff as Mihiro Oiwakken
Patrick Seitz as
Flaste Schole (eps 10-15)
Ronan Marcenas (eps 10-12)
Rachael Lillis as Micott Bartsch
Richard Epcar as Daguza Mackle
Robby Sharpe as Takuya Irei
Sean Schemmel as Flaste Schole
Stephanie Sheh as Haro
Steve Mann as Cardeas Vist
Taylor Henry as Gael Chan
Troy Baker as Syam Vist

Karen Strassman as Loni Garvey
Kevin T. Collins as Kai Shiden
Kirk Thornton as Gilboa Sant
Kyle Hebert as Yonem Kirks
Marc Thompson as Conroy Hagensen
Mike Pollock as Norm Basilicok
Robert Gorman as Ricardo Marcenas
Troy Baker as Gilboa Sant (eps 1-3)
English companies
ADR Production: NYAV Post
Broadcaster: Adult Swim (Toonami)
Internet Streaming:
Crunchyroll
Daisuki
YouTube (Southeast Asia)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Mexico, Central, South America and Spain)
Spanish cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology