Gungrave (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
Гангрейв (Russian)
ガングレイヴ (Japanese)
건 그레이브 (Korean)
Themes: mafia, revenge, tragedy
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Brandon Heat, a silent and passive man, is living a laid back life with his friends. He's got his eyes on Maria, but her uncle forbids their relationship. After the brutal murder of his friends and Maria's father, Brandon is on the run together with the only friend he has left—Harry McDowell. When he finds out custody over Maria has been taken by Millennion, the largest mafia syndicate in town, he and Harry decide to join the syndicate. He goes through many hardships after joining the syndicate but he is willing to risk everything as long as he can be close to Maria.
User Ratings: 3702 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 856 votes (sub:665, dub:172, raw:2, edit.dub:2, ?:1, others:14
7 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Spanish dubbed
1 Korean subtitled
1 German dubbed
1 Russian dubbed
1 Arabic subtitled
)
 Excellent: 1330 votes (sub:1034, dub:269, raw:6, edit.dub:3, ?:1, others:17
9 Spanish subtitled
3 Portuguese subtitled
1 French subtitled
1 Russian edited dub
1 Russian dubbed
1 German dubbed
1 Polish subtitled
)
 Very good: 733 votes (sub:523, dub:191, ?:2, edit.dub:1, raw:1, others:15
5 Spanish subtitled
3 German dubbed
2 Russian subtitled
2 Portuguese subtitled
1 French subtitled
1 Polish subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Good: 369 votes (sub:239, dub:114, ?:4, edit.dub:3, raw:1, others:8
2 Italian subtitled
2 Spanish subtitled
2 Russian subtitled
1 Chinese Mandarin subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 185 votes (sub:131, dub:52, edit.dub:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 So-so: 97 votes (sub:59, dub:35, ?:1, others:2
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Not really good: 37 votes (sub:28, dub:9)
 Weak: 53 votes (sub:33, dub:15, ?:1, others:4
2 German dubbed
1 Spanish edited dub
1 Portuguese subtitled
)
 Bad: 25 votes (sub:16, dub:8, edit.dub:1)
 Awful: 9 votes (sub:7, dub:2)
 Worst ever: 8 votes (dub:5, sub:3)
Seen in part or in whole by 6036 users, rank: #107 (of 6769)
Median rating: Excellent
Arithmetic mean: 8.357 (Very good+), std. dev.: 1.6463, rank: #213 (of 6780)
Weighted mean: 8.264 (Very good+), rank: #235 (of 6780) (seen all: 8.46 / seen some: 6.47 / won't finish: 4.24)
Bayesian estimate: 8.261 (Very good+), rank: #150 (of 5102)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage:
2003-10-06 to 2004-03-29
2007-04-18 (Cartoon Network Latin America, Toonami)
2008-10-02 (Animax Spain)
Opening Theme:
"Family" by Tsuneo Imahori
Ending Theme:
"Akaneiroga Moerutoki" by Scoobie Do
Links: We have 1
Trivia: We have 6
Reviews:
Gungrave DVD 2 (Dec 1, 2004)
Gungrave DVD 1 (Nov 11, 2004)
News: Show:
Funimation Industry Panel (Jul 21, 2011)
NHK Launches Ani-Kuri 15 (May 1, 2007)
Anime Expo - Dark Horse (Jul 4, 2005)
Gungrave Returns to G4 (May 24, 2005)
Gungrave Box (May 20, 2005)
Anime Central - Geneon (May 2, 2005)
Adult Swim New Anime Poll (Aug 24, 2004)
Geneon Entertainment (Apr 22, 2004)
Pioneer Entertainment (Jul 21, 2003)
Overview - Industry (Jul 21, 2003)
Anime Video Games News (Feb 14, 2003)
New Animefringe (Oct 1, 2002)
Trigun Game From Sega (Apr 1, 2002)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Artbook
    Gungrave - Anime Manga TPB (Artbook) 2006-01-18 (from $11.96)
    Gungrave Archive Artbook (Artbook) 2006-06-01
Blu-Ray
    Gungrave - Complete Collection (Anime Classic) (Blu-Ray) 2011-06-28 (from $35.70)
DVD (Region 1)
    Gungrave - Complete Series Box Set (DVD) 2009-07-14
    Gungrave - The Complete Series [Classic] (DVD) 2011-07-19 (from $32.49)
    Gungrave - Beyond the Grave (DVD 1) 2004-07-06 (from $16.88)
    Gungrave - Beyond the Grave + Artbox (DVD 1) 2004-07-06 (from $29.99)
    Gungrave - The Sweeper (DVD 2) 2004-09-28 (from $14.99)
    Gungrave - Undead War (DVD 3) 2004-11-09 (from $22.19)
    Gungrave - Die Trying (DVD 4) 2005-01-18 (from $18.86)
    Gungrave - The Protector (DVD 5) 2005-03-15 (from $20.83)
    Gungrave - Erosion (DVD 6) 2005-05-17 (from $23.99)
    Gungrave - To The Grave (DVD 7) 2005-07-19 (from $22.19)
    Gungrave - Limited Edition Boxed Set (DVD 1-7) 2005-07-19
    Gungrave DVD Box Set (Thinpak) (DVD 1-7) 2005-12-27
Soundtrack
    Gungrave - Righthead (OST 1) 2004-07-06
    Gungrave - Lefthead (OST 2) 2004-11-09
Universal Media Disc
    Gungrave - (eps 1-2) (UMD 1) 2005-08-16 (from $14.98)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Toshiyuki Tsuru
Series Composition: Yousuke Kuroda
Script: Yousuke Kuroda
Storyboard:
Gi Du Kim (ep 5)
Hiroshi Hara (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Junichi Takaoka (eps 20, 24)
Koichiro Sohtome (ep 7)
Kou Matsuo (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Masahiko Ohta (eps 8, 16, 22)
Masanori Shino (OP; ep 19)
Mitsuyuki Masuhara (eps 2, 18)
Satoshi Nishimura (ep 11)
Shinji Satoh (ep 10)
Shinpei Miyashita (ep 4)
Tetsuro Araki (eps 13, 25)
Toshiyuki Tsuru (ED; 5 episodes
eps 1-2, 14, 18, 26
)

Yuzo Sato (eps 1, 18)
Episode Director:
Hiroshi Kimura (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Hiroyuki Tsuchiya (eps 11, 16, 22)
Kou Matsuo (eps 3, 15, 21)
Masahiko Ohta (eps 5, 20)
Masahiko Ooda
Mitsuyuki Masuhara (4 episodes
eps 2, 7, 18, 26
)

Ryo Miyata (ep 9)
Takeshi Yoshimoto (4 episodes
eps 4, 10, 19, 24
)

Tetsuro Araki (5 episodes
eps 1, 8, 13, 18, 25
)

Toshiyuki Tsuru (ep 14)
Unit Director:
Masanori Shino (OP)
Toshiyuki Tsuru (ED)
Music:
Akiko Osawa (Flute)
Akira Sotoyama (Drums)
Aska Kaneko (Violin)
Aska Strings Quartet (Strings)
Benisuke Sakai (Bass)
Bob Zung (Bass Clarinet)
Gen Ogimi (Percussion)
Gen Ittetsu Strings Quartet (Strings)
Hideo Takakuwa (Flute)
Hiroshi Yoshino (Bass)
Hitoshi Ishitoya (Trombone)
Joe Nagaike (Bass - ED)
Kazutoki Umezu (Sax)
Kohji Nishimura (Trumpet, Flugel)
Masaki Tsurugi (Piano, Wulitzer)
Mitsukuni Kohata (Trumpet)
Mitsuru Nasuno (Bass)
Osamu Matsumoto (Trombone)
Raju Ramayya (Lyrics, Vocals)
Satoshi Shoji (English Horn)
Shu Koyama (Lyrics, Vocals, Chorus - ED)
Taijiro Matsuki (Guitar - ED)
Takuya 'Moby' Okamoto (Drums, Tambourine, Shaker - ED)
Tomohiro Yahiro (Percussion)
Tsuneo Imahori
Yasuo Sano (Drums)
Yukako Furudate (Gypsy Violin - ED)
Original creator: Yasuhiro Nightow
Character Design: Masanori Shino
Art:
Hideyuki Ueno (10 episodes
eps 1, 5, 8, 11, 14, 17-18, 20, 23, 26
)

Takafumi Nishima (8 episodes
eps 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25
)

Tomoyuki Shimizu (9 episodes
eps 2-3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24
)

Chief Animation Director:
Cindy H. Yamauchi
Masanori Shino
Animation Director:
Cindy H. Yamauchi (eps 1, 18)
Gi Du Kim (eps 5, 10)
Hiroyuki Kasugai (eps 1, 18)
Junichi Takaoka (eps 2, 8, 24)
Katsuya Yamada (ep 2)
Kazuyuki Ikai (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Mariko Aoki (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Masafumi Yamamoto (ep 17)
Masaki Hyuga (eps 13, 20, 25)
Masanori Shino (OP; eps 19, 26)
Masaru Kitao (eps 1, 18)
Noriyuki Fukuda (eps 8, 24)
Satonobu Kikuchi (4 episodes
eps 1, 7, 14, 18
)

Satoru Kobayashi (eps 5, 10)
Toshiyuki Kanno (5 episodes
eps 1, 7, 14, 18-19
)

Yukihiro Kitano (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Mechanical design: Masahiro Kimura
Art design: Yuji Ikeda
Character Conceptual Design: Yasuhiro Nightow
Sound Director: Yasunori Honda
Director of Photography: Hisao Shirai
Producer:
Hideki 'Henry' Goto (Pioneer Entertainment)
Masao Morosawa (Madhouse)
Shigeru Kitayama (Victor Entertainment)
Toru Kubo (Red Entertainment)

Accessory Design: Masahiro Kimura
Art Establishment: Yuji Ikeda
Artist Management: Koji Sawai (Sistema)
Assistant Animation Director:
Cindy H. Yamauchi (ep 26)
Junichi Takaoka (ep 26)
Masahiro Kimura (ep 26)
Assistant Director: Mitsuyuki Masuhara
Assistant Episode Director: Tetsuro Araki (ep 26)
Background Art:
Ai Nakata (STUDIO LOFT; eps 14-15, 17)
Aki Sawaguchi (Studio Wyeth; ep 21)
Chieko Masuda (Studio Wyeth; ep 24)
Choong Hyun You (DR MOVIE; 12 episodes
eps 1-2, 4, 6, 13-14, 16, 18, 22, 24-26
)

Chul Kim (STUDIO SALLIM; ep 17)
Gi Youn You (STUDIO SALLIM; eps 13, 17)
Gil Nyu Park (DR MOVIE; eps 9-10)
Harumi Suwa (Studio Wyeth; ep 21)
Hideaki Kita (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 6-7, 9, 21, 24-25
)

Hideyuki Ueno (Studio Wyeth; eps 2-3)
Hitoshi Nagasaki (Studio Wyeth; 21 episodes
eps 1-13, 15-21, 23
)

Hyo Soon Ko (DR MOVIE; 6 episodes
eps 9, 20-22, 24-25
)

Hyun Soo Kim (DR MOVIE; eps 8-9)
Ja Gon Kim (STUDIO SALLIM; ep 4)
Jong Im Park (DR MOVIE; eps 9-11, 16)
Jong Woo Lim (STUDIO SALLIM; ep 21)
Jung-Ho Jang (STUDIO SALLIM; eps 1-2, 18)
Junichi Takayama (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 5-7, 9-10, 19, 21
)

Junji Ozeki (STUDIO LOFT; ep 17)
Kazuhiko Suzuki (STUDIO LOFT; eps 14-15, 17)
Kenta Sawatani (Studio Wyeth; 17 episodes
eps 3-9, 11-13, 15, 17-19, 21, 23, 26
)

Keuk Sun Jeon (DR MOVIE; 11 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9, 12-18 even, 26
)

Kum Young Na (DR MOVIE; 8 episodes
eps 9, 11, 13-14, 16, 24-26
)

Kyeong Sook Park (DR MOVIE; 10 episodes
eps 4-6, 8-10, 20, 24-26
)

Kyung Ju Kim (STUDIO SALLIM; ep 11)
Mari Sasagawa (Studio Wyeth; ep 21)
Mariko Nakamura (Studio Wyeth; 4 episodes
eps 9-10, 21, 24
)

Masuo Nakayama (Studio Palette; ep 10)
Mayu Usui (Studio Wyeth; 5 episodes
eps 6-7, 9-10, 19
)

Mi Hyang Choi (DR MOVIE; ep 9)
Min-Jung Sung (STUDIO SALLIM; ep 3)
Norihiko Yokomatsu (Studio Wyeth; eps 20-21)
Og Chul Shin (STUDIO SALLIM; 13 episodes
eps 1-3, 5, 9-17 odd, 18, 21, 23, 26
)

Sawako Takagi (Studio Wyeth; ep 21)
Shosuke Okamura (Studio Wyeth; 16 episodes
eps 3-9, 11-17 odd, 18-21, 23
)

Sin Kwang Chul (STUDIO SALLIM; ep 13)
Soon Nyu Heo (DR MOVIE; 13 episodes
eps 4, 6, 8-10, 12, 14, 20-22, 24-26
)

Sun Mi Hwang (DR MOVIE; 5 episodes
eps 8-10, 14, 18
)

Sun Young Park (STUDIO SALLIM; ep 23)
Sung Gu Lee (STUDIO SALLIM; eps 9, 15)
Sung Kyu Lee (STUDIO SALLIM; ep 26)
Sung Su Park (STUDIO SALLIM; ep 4)
Takafumi Nishima (Studio Wyeth; 4 episodes
eps 1, 5, 18, 26
)

Tetsuhiro Shimizu (STUDIO LOFT; ep 17)
Tomoyuki Shimizu (Studio Wyeth; eps 7, 17, 19)
Toshiko Abe (STUDIO LOFT; eps 14-15)
Yasuomi Kishi (Studio Wyeth; 14 episodes
eps 3-9, 11-17 odd, 18-20
)

Yong Il Park (DR MOVIE; 20 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-14, 16, 18, 20-22, 24-26
)

Yuki Kasahara (Studio Wyeth; ep 21)
Yūko Kobayashi (Studio Wyeth; 21 episodes
eps 1-13, 15-21, 23
)

Yutaka Ito (Studio Wyeth; eps 24, 26)
Background Production: Minoru Nakamura
Clean-Up Animation:
Emi Yoshida (Studio Flag; ep 6)
Masami Hamada (Studio Flag; eps 6, 12, 17)
Mikiko Tsuji (Studio Flag; ep 17)
Satsuki Gunji (Studio Flag; ep 17)
Seiko Matsuura (Studio Flag; eps 6, 12, 17)
Clean-up Inspection:
Fumie Hayashi (12 episodes
eps 3, 5, 9-10, 12, 15, 17-19, 21, 24, 26
)

Harue Ono (eps 7-9, 14)
Hiroko Umezaki (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Junko Okazaki (eps 7, 10, 19)
Kuniharu Okano (eps 13, 20, 25)
Masako Torigata (8 episodes
eps 1-2, 7-9, 14, 23, 26
)

Mikiko Tsuji (eps 6, 23)
Naoto Tanaka (eps 7, 9-10, 19)
Noriko Kikui (11 episodes
eps 1-3, 5, 8-10, 12, 14-15, 26
)

Rika Nishio (ep 25)
Satsuki Gunji (ep 23)
Tatsuya Inoue (feel.; eps 17, 23)
Yoshimi Koshikawa (11 episodes
eps 1-2, 8, 14-15, 17-18, 21, 23-24, 26
)

Yukiko Totsuka (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Yuya Nishida (eps 8, 15)
Color Coordination: Yoshimi Koshikawa
Color setting:
Fumie Hayashi (7 episodes
eps 1-2, 5, 8, 14, 18, 24
)

Hiroko Umezaki (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Izumi Sakamoto (eps 7, 10, 19)
Keiko Yamashita (ep 20)
Kuniharu Okano (eps 13, 25)
Mikiko Tsuji (ep 12)
Rika Nishio (eps 20, 25)
Shuichi Satou (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Yoshimi Koshikawa (ep 26)
Yukiko Totsuka (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Consultant: Mark Giambruno (OP)
Digital Production: Masami Hamada (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Format Editing:
Gen Itakura (Q-Tec)
Katsunori Oota (Q-Tec)
In-Between Animation:
Harutaka Morishita (Studio Flag; 4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Mamoru Takahashi (Studio Flag; ep 12)
Noriko Hatta (Studio Flag; eps 12, 17, 23)
In-Between Check:
Akiko Ohshima (5 episodes
eps 1-2, 5, 10, 18
)

Eri Baba (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Jun Yoshida (eps 4, 16, 22)
Kenji Ota (eps 15-16, 21)
Yukiko Okata (eps 13, 20, 25)
Key Animation:
Aiko Wakazuki (eps 1-2, 18)
Akatsuki Koshiishi (ep 22)
Akihisa Tamura (ep 9)
Akiko Ito (ep 20)
Akiko Tanada (ep 4)
Alan Lau (ep 24)
Atsushi Ooniwa (ep 6)
Atsushi Tsukamoto (eps 12, 17, 23)
Ayako Karatani (5 episodes
eps 2, 8, 10, 19, 24
)

Boo Hee Lee (eps 1, 18)
Chang Soo Kim (eps 1, 18)
Chieko Hisha (eps 11, 22)
Chikara Sakurai (ep 26)
Cindy H. Yamauchi (eps 1, 18)
Daisuke Endo (ep 19)
Dong Joo Lee (ep 13)
Eiji Komatsu (ep 2)
Emi Honda (ep 19)
Eri Baba (5 episodes
eps 3, 9, 15, 21, 26
)

Eriko Kubokawa (eps 1, 18)
Eun Byeong Kim (ep 13)
Ga Jin Lee (eps 1, 18)
Genki Yagi (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Gi Du Kim (5 episodes
eps 1-2, 5, 10, 18
)

Gil Soo Joo (ep 13)
Gyeong Sik Jeong (ep 13)
Harumi Miura (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Hideaki Matsuoka (6 episodes
eps 1, 6-7, 12, 14, 18
)

Hideki Ito (eps 13, 20)
Hideki Shibuya (eps 15, 21)
Hidemi Kanazawa (eps 13, 20, 25)
Hideo Amemiya (4 episodes
eps 6, 19, 24, 26
)

Hideo Hayashi (9 episodes
eps 1, 5, 7, 12, 14, 18-19, 24, 26
)

Hideo Kawaguchi (eps 13, 20, 25)
Hirofumi Nishimura (ep 7)
Hirofumi Takano (ep 6)
Hiromi Araoka
Hiromi Niioka (6 episodes
eps 7, 14, 18-19, 25-26
)

Hironobu Kobayashi (eps 13, 20, 25)
Hiroshi Takaguchi (ep 2)
Hiroto Tanaka (all for ED; eps 14, 26)
Hiroyo Yamamoto (eps 13, 17, 25)
Hiroyuki Kasugai (eps 7, 14)
Hiroyuki Kogura
Hiroyuki Ogura (eps 19, 24)
Hiroyuki Ohkaji (eps 6, 25)
Ichiro Uno (9 episodes
eps 1-2, 6, 8, 14, 18-19, 24, 26
)

Ji Hee Joung (eps 1, 8, 18)
Jun Yoshida (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Junichi Hashimoto (eps 2, 8)
Kanji Nagasaka (ep 5)
Katsumasa Yokomine (eps 20, 25)
Katsuya Yamada (5 episodes
eps 7, 13-14, 18-19
)

Kazuaki Imai (5 episodes
eps 1-2, 6, 8, 18
)

Keiichi Ishikura (ep 26)
Keita Hagio (4 episodes
eps 12-13, 17, 20
)

Keizou Ichikawa (eps 1, 18)
Kenichi Nagai (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Kenji Ota (4 episodes
eps 9, 15, 21, 26
)

Koji Kitamura (eps 1-2, 7, 18)
Koji Miura (ep 4)
Koji Yabuno (ep 7)
Kumiko Matsushita (ep 8)
Kunihiko Kimura (eps 20, 23)
Kyoko Sugiyama (ep 25)
Maki Uchida (eps 1, 18)
Makoto Koga (ep 15)
Mamoru Takahashi (eps 17, 23)
Mariko Aoki (5 episodes
eps 4, 11, 16, 22, 26
)

Masafumi Nakagawa (eps 2, 7, 19)
Masafumi Tamura (eps 3, 15)
Masahiko Sasaki (10 episodes
eps 1-3, 8, 13-14, 18-19, 24, 26
)

Masahiro Kimura (eps 1, 18, 23)
Masaki Hyuga (ep 13)
Masami Ozone (OP; 8 episodes
eps 5, 7-8, 12, 14, 19, 24, 26
)

Masanori Shino (OP)
Masaru Hyodo (ep 26)
Masaru Kitao (ep 7)
Masato Tamagawa (ep 2)
Masatomo Ichihara (eps 13, 25)
Masayuki Kojima (eps 1-2, 8, 18)
Michio Satō (ep 6)
Midori Saito (ep 25)
Miho Kojima (eps 13, 20)
Minoru Yamazawa (eps 1, 6-7, 18)
Mitsuhiro Okumura (ep 13)
Mutsuaki Murata (eps 1, 18)
Nagisa Nakajima (4 episodes
eps 1, 7, 18, 26
)

Naoto Takemoto (ep 2)
Nobuaki Yoshida (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Nobuharu Ishido (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Nobuhiro Okazaki (eps 13, 20, 25)
Nobumasa Shinkawa (eps 2, 7)
Nobuyoshi Souzaki (OP; ep 26)
Norihito Yoshida (eps 13, 20, 25)
Norimoto Tokura (OP; 9 episodes
eps 1, 5, 7, 12, 14, 18-19, 24, 26
)

Noriyuki Fukuda (5 episodes
eps 1, 5, 8, 14, 18
)

Nozomu Abe (6 episodes
eps 1, 7, 14, 18-19, 24
)

Reiko Nozaki (eps 15, 21)
Rie Fujiwara (eps 10, 19)
Rie Nishino (eps 4, 11, 22)
Rika Kato (eps 13, 20, 23)
Saburo Takada (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Sai Yamane (ep 7)
Satonobu Kikuchi (9 episodes
eps 1-2, 5, 7, 13-14, 18, 24, 26
)

Seiya Numata (ep 7)
Shinichi Murata (ep 13)
Shinichi Toda (eps 13, 20, 25)
Shinichi Yoshino (ep 4)
Shinji Morimoto (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Shinya Murata (ep 20)
Shinya Uchida (OP; ep 26)
Shogo Mitsui (ep 20)
Takafumi Hori (eps 2, 24)
Takahiro Tanaka (ep 5)
Takahiro Umehara (OP)
Takahito Nakazawa (ep 2)
Takashi Ajiri (ep 7)
Takuo Noda (eps 1, 18)
Terumi Nishii (OP)
Tetsuya Wakano (eps 1, 7, 18)
Tomoaki Chishima (eps 3, 9)
Tomohisa Shimoyama (eps 3, 9, 15)
Tomoko Ishida (ep 19)
Tomomi Ikeda (5 episodes
eps 1, 7, 13, 18, 20
)

Tomoyuki Ohshita (4 episodes
eps 12, 17, 20, 23
)

Toshiharu Matsuno (eps 6, 17, 23)
Toshiyuki Kanno (4 episodes
eps 5, 13, 24, 26
)

Toshiyuki Tsuru (eps 14, 26)
Toshiyuki Yoshioka (4 episodes
eps 8, 19, 24, 26
)

Tsuyoshi Kakihara (ep 13)
U Yeong Jeong (ep 6)
Yasuhiro Nightow (OP from ep 4)
Yasuhiro Saiki (ep 10)
Yoko Ikekawa (ep 3)
Yoshiaki Katayama (eps 1, 7, 18)
Yoshiaki Tomita (ep 6)
Yoshie Kawamura (eps 13, 25)
Yoshiko Nakamura (ep 25)
Yoshiko Okuda (ep 2)
Yoshitaka Katou (ep 11)
You Moriyama (8 episodes
eps 1, 8, 10, 14, 18-19, 24-25
)

Young-Hee Choi (eps 1, 8, 18)
Yu Maruyama (ep 8)
Yuka Kato (ep 12)
Yuki Chika (eps 10, 19)
Yukihiro Kitano (ep 26)
Yuko Hirasawa (ep 2)
Yutaka Minowa (ep 26)
Yutaka Sugiura (eps 7, 14)
Yuzo Sato (eps 1, 18)
Main Titles: Noriyuki Jinguji
Music Director: Yukako Inoue
Music Performance: Hideyo Takakuwa (Flute)
Musician Coordination: Noriko Sekiya (Musicland)
Offline Editing:
Harumi Ishizuka (eps 10-26)
Kashiko Kimura
Rie Matsubara (eps 10-26)
Takeshi Seyama
Original Mechanical Design: Kousuke Fujishima
Photography:
Hiroshi Yoshida (Studio Cosmos; eps 1-26)
Katsuyoshi Kishi (Studio Cosmos; eps 1-26)
Koichi Gonda (Studio Cosmos; eps 1-26)
Makoto Yoshida
Naohisa Haijima (Studio Cosmos; eps 1-26)
Norikazu Yamaguchi (Studio Cosmos; eps 1-26)
Rokuno Yasuno (Studio Cosmos; eps 1-26)
Shinji Ikegami (Studio Cosmos; eps 1-26)
Taro Okuzawa (Studio Cosmos; eps 1-26)
Tohru Sugawara (Studio Cosmos; eps 1-26)
Tomohiro Nishiyama (Studio Cosmos; eps 1-26)
Toru Sugahara
Toshiyuki Sadamatsu (Studio Cosmos; eps 1-26)
Yuji Shirai (Studio Cosmos; eps 1-26)
Yuko Orikasa (Studio Cosmos; eps 1-26)
Yumiko Morimoto (Studio Cosmos; eps 1-26)
Planning:
Masao Maruyama (Madhouse)
Shiro Sasaki (Victor Entertainment)
Yasuaki Nagoshi (Red Entertainment)
Yosuke Kobayashi (Pioneer Entertainment)
Production Advancement:
Jun Katou (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Jun'ya Ishihara (ep 26)
Masahiro Murakami (eps 2, 8)
Masahiro Shibuya (ep 13)
Ryoga Mizoguchi (eps 20, 25)
Satoshi Takahashi (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Takayuki Harashima (eps 10, 18, 24)
Tsuneo Tomitaka (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Tsutomu Fujio (ep 5)
Yoshifumi Sueda (eps 1, 7, 14)
Production Desk: Kentaro Hashimoto
Program Manager: Fukashi Azuma (TV Tokyo)
Program Publicity:
Sachiko Morimura (TV Tokyo; eps 15-26)
Tadamitsu Matsuzaka (TV Tokyo; eps 1-14)
Publicity:
Hiroo Yamada
Masao Itou (Victor Entertainment)
Takanori Sugawara (Victor Entertainment)
Recording: Kohei Oishi
Recording Assistant: Noriko Kato
Series Concept: Yousuke Kuroda
Sound Effects:
Takuya Hasegawa (Sound Box)
Sound Production:
Kaoru Machida (Arts Pro)
Norihiro Asano (Arts Pro)
Soundtrack Cover Design:
Maiko Tanimoto
Natsu Tanimoto
Ryousuke Takagi
Toshiyuki Yamashita (Strereotype Produkts)
Soundtrack Executive Producer:
Shigeru Kitayama
Shiro Sasaki
Soundtrack Mastering Engineer: Shigeo Miyamoto (FLAIR)
Soundtrack Promotion:
Shousei Ito
Yoshinori Sugawara
Soundtrack Recording & Mixing:
Masashi Yabuhara
Yoshinori Nakayama (ED)
Soundtrack Sales Promotion:
Kou Yamashita
Toshiyuki Nakajima
Special Effects:
Chie Tanimoto (ep 22)
K.O (ep 21)
Kuniharu Okano (eps 13, 20, 25)
Satsuki Gunji (eps 6, 12)
Tatsuya Inoue (feel.; eps 17, 23)
Toyohiko Sakakibara (16 episodes
eps 1-5, 7-11, 14, 16, 18-19, 24, 26
)

Special Photography: Hirofumi Araki (eps 2-26)
Theme Song Arrangement: Scoobie Do (ED)
Theme Song Composition:
Soujiro Matsumoto (ED)
Tsuneo Imahori (OP)
Theme Song Performance: Scoobie Do (ED)
Kenji Hamada as Harry MacDowel (Teen)
Tomokazu Seki as Brandon Heat / Beyond the Grave
Tsutomu Isobe as Harry MacDowel

Chafurin as Bob Poundmax
Fumihiko Tachiki as Bunji Kugashira
Iemasa Kayumi as Big Daddy
Kikuko Inoue as Maria Asagi
Kumi Sakuma as Mika Asagi
Motomu Kiyokawa as Dr. Tokioka "Dr. T"
Ryûzaburô Ôtomo as Bear Walken
Takehito Koyasu as Balladbird Lee

Akimasa Ohmori as
Parker
Racuna Grock
Ben Takada as Jude
Eiji Hanawa as
Gerry
Scottie
Hikaru Miyata as Alsac
Jouji Nakata as Ladd
Katsuhisa Houki as
Tokioka the Butler
Widge
Kazuhiro Nakata as Randy
Kazunori Tanaka as Decarte's Subordinate C
Kenichi Mochizuki as Decarte's Subordinate D
Kenta Miyake as
Mobster (ep 7)
Nathan
Komina Matsushita as Maggie
Kumi Sakuma as Kathleen
Mariko Takigawa as Widge's Mother
Masahiko Tanaka as Blood War
Masako Katsuki as Miranda
Michiko Neya as
Barry (Young)
Female Announcer (ep 22)
Maria's Classmate
Sherry Walken
Nobuyuki Furuta as
Deed 
Dr. Tokioka (young)
Nobuyuki Yoshida as Decarte's Subordinate B
Ryuji Nakagi as Norton
Shigeru Shibuya as Carason
Shinji Furuta as Dido
Shintarou Oohata as Kenny
Takehiro Sonobe as Eddy Gallarde
Takehito Koyasu as Brad's Subordinate (ep 9) 
Takeru Miyashita as Cannon Vulcan
Tamio Ohki as Sid Gallarde
Toshihiko Nakajima as
Biscoe
Decarte
Scott
Yasuhiro Fujiwara as Bear's Subordinate
Yasuyuki Kase as
Decarte's Subordinate A
Joris
Yousuke Akimoto as Jester

Japanese companies
Animation Production: Madhouse
Animation Production Cooperation:
Artland (eps 13, 20, 25)
Nomad (4 episodes
eps 3, 9, 15, 21
)

Office Take Off (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

Studio Flag (4 episodes
eps 6, 12, 17, 23
)

Background Art:
Dr. Movie (21 episodes
eps 1-2, 4-14, 16, 18, 20-22, 24-26
)

Seoul Loft (eps 14-15, 17)
Studio Loft (eps 14-17)
Studio Palette (ep 10)
Studio SALLIM (16 episodes
eps 1-5, 7-17 odd, 18-19, 21, 23, 26
)

Studio Wires
Studio Wyeth (24 episodes
eps 1-13, 15-21, 23-26
)

Background Scan: Scan-ya
Broadcaster:
AT-X
TV Tokyo
Clean-Up Animation:
ARP (ep 13)
Artland (eps 13, 20, 25)
Dr. Movie (5 episodes
eps 1-2, 5, 10, 18
)

FAI (12 episodes
eps 1-5, 7-8, 14, 18-19, 24, 26
)

Frontline (8 episodes
eps 14, 17-19, 22-24, 26
)

Hayashi KK (ep 4)
HYOIN Animation (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

JEM (7 episodes
eps 1-2, 8, 14, 18-19, 24
)

Kagura (eps 13, 25)
Kyung Kang ANIA (12 episodes
eps 1-3, 7, 9-10, 15, 18-19, 21, 24, 26
)

M.S.J Musashino Production (ep 21)
Mook Animation (19 episodes
eps 1-5, 7-11, 14-16, 18-19, 21-22, 24, 26
)

Mouse (ep 25)
Nendai Douga (eps 13, 20, 25)
Phoenix Animation (5 episodes
eps 6-7, 12, 17, 23
)

Studio CATS (ep 3)
Studio Elle (eps 3, 8-9, 15)
Studio Step (eps 13, 25)
Takahito Animation
Tatsunoko Production (ep 25)
Tokyo Kids (ep 20)
Clean-Up Inspection: feel. (eps 17, 23)
Format Editing: Q-Tec
In-Between Animation:
ARP (ep 13)
Artland (eps 13, 20, 25)
Dr. Movie (5 episodes
eps 1-2, 5, 10, 18
)

EMUAI (eps 3, 9, 15)
FAI (12 episodes
eps 1-5, 7-8, 14, 18-19, 24, 26
)

Frontline (8 episodes
eps 14, 17-19, 22-24, 26
)

Hayashi KK (ep 4)
HYOIN Animation (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

JEM (7 episodes
eps 1-2, 8, 14, 18-19, 24
)

JEM Entertainment
Kyung Kang ANIA (12 episodes
eps 1-3, 7, 9-10, 15, 18-19, 21, 24, 26
)

M.S.J Musashino Production (ep 21)
Mook Animation (19 episodes
eps 1-5, 7-11, 14-16, 18-19, 21-22, 24, 26
)

Mouse (ep 25)
Nakamura Production (ep 3)
Nendai Douga (eps 13, 20, 25)
Phoenix Animation (5 episodes
eps 6-7, 12, 17, 23
)

Studio CATS (ep 3)
Takahito Animation
Tatsunoko Production (ep 25)
Key Animation:
Animation Planet (eps 6, 8, 10)
Big Bang (ep 6)
Dr. Movie (7 episodes
eps 3-9 odd, 10, 15, 21
)

HEEWON (eps 6, 12, 17)
HYOIN Animation (4 episodes
eps 4, 11, 16, 22
)

JEM (7 episodes
eps 1-2, 7-8, 18-19, 24
)

JEM Entertainment
Keystone (ep 19)
Kyung Kang ANIA (11 episodes
eps 2-3, 9-10, 15, 18-21, 24, 26
)

Nakamura Production (eps 1, 17-18)
Phoenix Animation
Seigasha (ep 3)
Studio Gimlet (5 episodes
eps 6, 12, 17, 21, 23
)

Studio NASA (ep 8)
Sung San (eps 17, 23)
Takahito Animation
Tokyo Animation Center (ep 21)
Tokyo Animation Centre
VENET
Music Production: Victor Entertainment
Original Creator: Red Entertainment
Recording Studio: Studio T&T
Sound Production: Arts Production
special effects: feel. (eps 17, 23)
English cast
English staff
Abe Lasser as Harry MacDowel (Old)
Ron Allen as Brandon Heat/Beyond the Grave
Tony Oliver as Harry MacDowel (Young)

Andrew Watton as Balladbird Lee
David Orozco as Bob Poundmax (Young)
Doug Stone as Bob Poundmax (ep 26)
John Daniels as Bear Walken
Kay Jensen as Mika Asagi
Lex Lang as Bunji Kugashira
Melvin Katt as Bob Poundmax
Michael McConnohie as Big Daddy
Michelle Ruff as Maria Asagi
Midge Mayes as Sherry Walken
William Frederick as Dr. Tokioka

Alfred Thor as
Executive (ep 6)
Sid Galarde
Chris Kent as
Eddie Galarde
Member B (ep 6)
Older Policeman (ep 7)
Subordinate A (ep 21)
Thief A (ep 5)
Dave Lelyveld as
Descartes
Jude
Kenny
Mob Boss (ep 7)
Scottie
Thief B (ep 5)
Dave Mallow as
Assistant Official (ep 17)
Evans
Executive (ep 14)
Gary
Man in Black B (ep 20)
David Lelyveld as
Alzac (ep 6)
Randy's Subordinate (ep 13)
David Orozco as
Alzac (eps 9, 14)
Descartes' Man (ep 4)
Jester
Doug Stone as Parker
Francis C. Cole as
Bodyguard (ep 21)
Nyman
Ivan Buckley as
Bear Walken's Subordinate 
Deed's Henchman #2 (ep 3)
Descartes' Henchman #2 (ep 4)
Gossiper #1 (ep 4)
Tollbooth Sentry (ep 3)
Jackson Daniels as
Driver (ep 13)
Executive (ep 14)
Laguna Glock
Subordinate A (ep 20)
Jeffrey Stackhouse as Subordinate B
John Smallberries as
Biscoe
Executive (ep 14)
Hussan
Leagland
Man (ep 20)
Man B (ep 19)
State Governor (ep 17)
Julie Ann Taylor as
Biscoe's Wife
Boy (ep 15)
Randy's Wife
Kay Jensen as Brandon Heat (Child)
Kim Strauss as Abbot
Kurt Strauss as
Abbot
Cannon Vulcan
Man A (eps 17, 19)
Man in Black A (ep 20)
Researcher (ep 21)
Lex Lang as
Ladd
Nathan
Liam O'Brien as
Executive A
Researcher
Sam
Melissa Williamson as Miranda
Michael McConnohie as
Deed
Scott
Subordinate (ep 17)
Michael Sorich as
Norton
Widge
Michelle Ruff as Harry MacDowel (Child)
Midge Mayes as
Female Announcer (ep 22)
Katherine
Maggie
Widge's Mother
Woman (ep 5)
Sam Regal as
Carlason (ep 5)
Gashaw Member #1 (ep 7)
Kyne
Researcher (ep 25)
Young Policeman (ep 7)
Steve Cannon as Jolice
Steve Kramer as
Butler Tokioka
Randy
Subordinate B (ep 20)
Taylor Henry as Blood War
Wendee Lee as
Resident (ep 3)
Woman (ep 4)
English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Distributor:
Madman Entertainment (Australia)
MVM (UK)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment
Licensed by:
Dark Horse Comics (Anime-Manga)
FUNimation Entertainment (2009)
Geneon Entertainment Inc. (Expired)
Mastering:
Mack
Nightjar, LLC
French staff
French cast
ADR Director: Gilbert Levy

Adaptation: Emilie Barbier
Benjamin Pascal as Harry Mc Dowel
Taric Mehani as Brandon Heat

Alain Choquet as Bear Walken
Jean-Christophe Bretignière as Bunji Kugashira
Michel Laroussi as Dr.Tolioka
Olivier Korol as Ballabird Lee
Sidonie Laurens as
Maria Asagi
Mika Asagi
Thierry Murzeau as Big Daddy
Vincent De Bouard as Bob Poundmax

Antoine Tome as Randy
Gilbert Levy as Widge
Nathalie Homs as Sherry Walken
Stéphane Roux-Weiss as Blood War
Stéphane Rox-Weiss as Blood War
Yann Pichon as
Cannon Vulcan
Gary
French companies
Broadcaster: Gong (from May 2009)
Distributor: Dybex
Dubbing: Studio Chinkel
Spanish staff
Spanish cast
(none)
Carlos Sianes as Brandon Heat/Beyond the Grave (Spain dub)
Ivan Canovas as Harry Mc Dowell (Spain dub)
Rafael Rivera as Brandon Heat

Albert Socias as Doctor T. (Spain dub)
Ana María Camps as Maria Asagi (Spain dub)
Carmen Calvell as Mika Asagi (Spain dub)
Eduardo Diez as Bob Poundmax (Spain dub)
Francisco Alborch as Big Daddy (Spain dub)
J. Ignacio Latorre as Bear Walken (Spain dub; Spain dub)
Jordi Salas as Bunji Kugashira (Spain dub)
José Antonio Cerdan as Balladbird Lee (Spain dub)
Mayra Arellano as Mika Asagi
Patricia Anides as Maria Asagi

Ana Patricia Anides as Maria Asagi (Latinamerican Dub)
Federico Romano as Big Daddy (Latinamerican Dub)
Gabriel Ortiz as Bob Poundmax (Latinamerican Dub)
Hector Emmanuel Gómez as Harry McDowell(young) (Latinamerican Dub)
Jesse Conde as Randy (Latinamerican Dub)
Joaquin Casado as Ladd (Spain dub)
María Rosa Gil as Catherine (Spain dub)
Maribel Pomar as Milanda (Spain dub)
Mario Sauret as Bear Walken (Latinamerican Dub)
Oriol de Balle as Kenny (Spain dub)
Ruben Leon as Gary (Latinamerican Dub)
Salvador Campoy as Alzac (Spain dub)
Spanish companies
Broadcaster:
Cartoon Network L.A. (Latin America)
I-Sat (Adult Swim)
Distributor: Jonu Media (Spain)
Dubbing Studio: Seimar RLM (Spain dub)
Translation: TRADUCCIONES IMPOSIBLES (Spain dub)
German staff
German cast
Dialogue Writer: Christian Schneider (eps 1-26)
Translator & Subtitling: Stefan Peter Heiler (eps 1-26)
Voice Direction: Christian Schneider (eps 1-26)
Bernd Kuschmann as Harry McDowell (alt)
Gregor Höppner as Brandon Heat / Beyond the Grave
Markus Pfeiffer as Harry McDowell (jung)

Daniel Werner as Bob Poundmax
Hans Bayer as Dr. Tokioka
Jürg Löw as Bear Walken
Matthias Haase as Big Daddy
Rolf Berg as Bunji Kugashira
Sarah Brückner as Mika Asagi
Susanne Dobrusskin as Maria Asagi

Andreas Meese as Cannon Balkan
Brit Gülland as Biscoes Frau
David Nathan as Handlanger 1
Detlef Bierstedt as Handlanger 2
Fabian Körner as
Brad Wong
Gary
Hans-Gerd Kilbinger as Wigde Burns
Ilya Welter as
Ansagerin
Milanda
Karlheinz Tafel as Randy
Katja Liebing as Shelly Walken
Norman Matt as Kenny
Peter Harting as Jester
Renier Baaken as
Nathan
Parker
Simon T. Roden as Pfarrer
Thomas Lang as Deed Carabel
Volker Wolf as Ladd Carabel
German companies
Broadcaster: VOX
Distributor: Panini Video
Dubbing: G&G Tonstudios
Russian staff
Russian companies
(none)
Distributor: MC Entertainment
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Ettore Zuim
Translation: Danielle Soares

Announcer: Oziel Monteiro (voice-over/locution)
Guilherme Briggs as Harry MacDowel
Ricardo Juarez as Brandon Heat

Carlos Seidl as Dr. Tokioka
Christiane Monteiro as Mika Asagi
Fabíola Martins as Maria Asagi
Hélio Ribeiro as Balladbird Lee
Maurício Berger as Bear Walken
Pietro Mario as Big Daddy
Reginaldo Primo as Bob Poundmax
Sérgio Muniz as Bunji Kugashira

Eduardo Dascar as Deed
Elcio Romar as Scott
Ettore Zuim as Descartes
Hannah Buttel as Sherry Walken
Luiz Carlos Persy as Jester
Nádia Carvalho as Milanda
Renan Freitas as Kenny
Rodrigo Antas as Jolice
Ronaldo Júlio as Ladd

Portuguese companies
Broadcaster: Cartoon Network L.A.
Distributor: Cloverway, Inc.
Dubbing Studio: Som de Vera Cruz (Rio de Janeiro)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology