Fafner (TV)

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.
Related anime:
    Fafner: Dead Aggressor (manga) (adaptation)
    Fafner: Heaven and Earth (movie) (sequel)
      Sōkyū no Fafner: Dead Aggressor: Exodus (TV) (sequel)
    Sōkyū no Fafner - Single Program - Right of Left- (special)

Alternative title:
Fafner in the Azure: Dead Aggressor 
Fafner of the Blue Sky 
Sōkyū no Fafner: Dead Aggressor (Japanese) 
Небесный Фафнир (Russian) 
蒼穹のファフナー (Japanese) 
창궁의 파프너 (Korean) 
Genres: action , drama , science fiction 
Objectionable content: Significant 
Plot Summary: Tatsumiyajima is the central island in the middle of a small cluster of islands, in a sleepy backwater of the Japanese isles. Not much happens there, and the island's young people go to school knowing that their lives are likely to remain peaceful and undisturbed. Or so they have been taught...but the truth is different. The fate of mankind is on the line, and Tatsumiyajima is the last line of defense against a hostile and incomprehensible enemy. At the center of it all, fighting for Humanity's continued existence, is the giant robot Fafner, the dragon that guards this final treasure of mankind. 
User Ratings: 852 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 79 votes (sub:64, dub:11, raw:2, ?:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 166 votes (sub:114, dub:38, raw:3, ?:1, others:10
7 Spanish subtitled
2 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 199 votes (sub:151, dub:38, raw:1, edit.dub:1, ?:1, others:7
2 Portuguese subtitled
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Italian subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Good: 182 votes (sub:133, dub:42, ?:1, raw:1, others:5
4 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 88 votes (sub:62, dub:19, raw:1, ?:1, others:5
3 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
1 French subtitled
)
 So-so: 57 votes (sub:42, dub:12, raw:2, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Not really good: 24 votes (sub:20, dub:4)
 Weak: 27 votes (sub:17, dub:8, ?:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 Bad: 15 votes (sub:12, dub:3)
 Awful: 11 votes (sub:8, dub:3)
 Worst ever: 4 votes (sub:3, dub:1)
Seen in part or in whole by 1812 users, rank: #586 (of 6068)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.255 (Good+), std. dev.: 2.0122, rank: #1704 (of 6062)
Weighted mean: 7.147 (Good), rank: #1815 (of 6062) (seen all: 7.56 / seen some: 6.16 / won't finish: 3.58)
Bayesian estimate: 7.152 (Good), rank: #1643 (of 4613)
Running time: 24 minutes per episode 
Number of episodes: 25 
Episode titles: We have 25
Vintage:
2004-07-04 to 2004-12-26 
2008-07-17 (México - Canal 22) 
Opening Theme:
"Shangri-La" by angela 
Ending Theme:
#1: "Separation" by angela (eps 01-14,16-24) 
#2: "Proof" by angela (ep 15) 
#3: "Shangri-La" by angela (ep 25) 
Links: We have 1
Reviews:
Fafner BD+DVD (Nov 14, 2012)
Fafner DVD 3 (Jan 16, 2006)
Fafner DVD 2 (Oct 10, 2005)
Fafner DVD 1 (Aug 15, 2005)
News: Show:
Japan's Favorite TV Anime (Oct 12, 2006)
Fafner Website Update (Nov 11, 2005)
TV Asahi Top 100 Anime (Sep 23, 2005)
More Angela Fafner Music (May 4, 2005)
Anime Central - Geneon (May 2, 2005)
Fafner DVD Release (Apr 15, 2005)
Geneon Acquires Fafner (Mar 8, 2005)
Negima Facelift (Feb 7, 2005)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Fafner - Complete Series (BD+DVD) 2012-09-18 (from $34.94)
DVD (Region 1)
    Fafner - Arcadian Project (DVD 1) 2005-07-05 (from $16.99)
    Fafner - Arcadian Project + Artbox (DVD 1) 2005-07-05 (from $59.74)
    Fafner - Ultimate Sacrifice (DVD 2) 2005-09-20 (from $3.99)
    Fafner - Human Force (DVD 3) 2005-11-15 (from $5.98)
    Fafner - New Divergence (DVD 4) 2006-01-17 (from $7.00)
    Fafner - Rebirth (DVD 5) 2006-03-21 (from $3.99)
    Fafner - Next Evolution (DVD 6) 2006-05-16 (from $7.00)
    Fafner - Going Home (DVD 7) 2006-07-18 (from $5.95)
    Fafner - Complete Collection [Limited Edition] (DVD 1-7) 2007-01-16
Novel
    Fafner: Dead Aggressor (Novel) 2008-07-08 (from $6.54)
Soundtrack
    Fafner - Original Soundtrack (OST) 2005-07-05
    Fafner - Original Soundtrack 2: Now Here (OST 2) 2006-01-03 (from $3.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Nobuyoshi Habara 
Series Composition: Yasuo Yamabe 
Script:
Kazuki Yamanobe (EDGEWORKS; eps 1-15) 
Tow Ubukata (eps 12-25) 
Storyboard:
Akihiro Enomoto (7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 17, 23, 25
)
 
Hidetoshi Oomori (ep 21) 
Ken Ootsuka (eps 8, 15) 
Kumiko Habara (eps 13, 20) 
Naohiro Washio (ep 25) 
Naoki Hishikawa (eps 12, 18, 24) 
Nobuyoshi Habara (4 episodes
eps 1, 16, 20, 25
)
 
Shigeru Ueda (eps 4, 19) 
Susumu Nishizawa (eps 7, 14) 
Toshimasa Suzuki (ep 9) 
Yoshio Suzuki (ep 3) 
Yuuichi Nihei (4 episodes
eps 5, 11, 16, 22
)
 
Episode Director:
Akihiro Enomoto (6 episodes
eps 2, 6, 10, 17, 23, 25
)
 
Koji Yoshikawa (ep 3) 
Naoki Hishikawa (5 episodes
eps 12, 15, 18, 21, 24
)
 
Nobuyoshi Habara (eps 1, 25) 
Seung Hui Son (eps 1, 16, 20) 
Shigeru Ueda (4 episodes
eps 4, 8, 13, 19
)
 
Tamaki Nakatsu (eps 7, 14) 
Toshimasa Suzuki (ep 9) 
Yuuichi Nihei (eps 5, 11) 
Music: Tsuneyoshi Saito 
Character Design: Hisashi Hirai 
Art Director: Toshihisa Koyama 
Animation Director:
Akio Takami (7 episodes
eps 2, 6, 9, 13, 17, 20, 23
)
 
Akira Takahashi (9 episodes
eps 2, 4-5, 8, 11-12, 15, 18, 25
)
 
Akitoshi Maeda (Mecha; 5 episodes
eps 2, 6, 10, 16, 26
)
 
Atsushi Hasebe (characters; ep 24) 
Futoshi Oonami (eps 7, 14) 
Genichiro Kondo (Characters; ep 19) 
Hideyuki Motohashi (eps 7, 14) 
Satonobu Kikuchi (characters; ep 24) 
Shinichi Yamaoka (Characters; 4 episodes
eps 1, 10, 16, 26
)
 
Sunao Shiomi (mecha; ep 24) 
Taeko Hori (Characters; ep 10) 
Takuya Matsumura (Mecha; 5 episodes
eps 10, 13, 17, 19, 23
)
 
Tooru Kitagou (ep 3) 
Yuriko Nagaya (Mecha; eps 7, 14) 
Mechanical design: Naohiro Washio 
3D Director: Junki Honma 
Sound Director: Masafumi Mima 
Director of Photography: Katsutoshi Hirose 
2nd Key Animation:
Daisuke Kurose (Nakamura Production) 
Eiji Shirai 
Kazuo Miyake 
Ryo Takahashi (Nakamura Production) 
Yuuko Yahiro (Nakamura Production) 
Art Assistant: Shin Watanabe 
Assistant Animation Director:
Akio Takami (ep 25) 
Takuya Matsumura (eps 9, 25) 
Assistant Director: Shinichi Yamaoka 
CG Production: Junya Hozo 
Color Check: Kiyomi Sakairi (Triple A) 
Color design: Mitsuko Sekimoto 
Design Assistant: Toshinobu Kondō (Adventure King) 
Digital Animation:
Hiroo Arakawa (ep 18) 
Kazuhiro Ono (Studio Dub; eps 18, 21, 25) 
Editing: Junichi Itou 
Editing Assistant: Emi Onodera (Jay Film) 
Finish Animation:
Aimi Ishikawa (Ark Creation) 
Atsushi Ōtomo (Ark Creation) 
Ayumi Andou (EMUAI) 
Chiharu Abe (Ark Creation) 
Chizue Saitou (EMUAI) 
Erika Hozumi (Ark Creation) 
Fusako Nakao (EMUAI) 
Haruna Anabuki (Ark Creation) 
Hikaru Takigawa (EMUAI) 
Keiko En'ya (Ark Creation) 
Keiko Horio 
Takako Uemura (EMUAI) 
Yoshiko Yamada (Ark Creation) 
Yuka Yamada 
Yukari Goto (EMUAI) 
Yuki Morikawa (Ark Creation) 
Yuuko Fukuda (XEBEC M2) 
In-Between Animation:
Akinori Anzai (XEBEC) 
Aya Takano 
Ayumu Samukawa 
Chie Mishima 
Chizuru Kobayashi (XEBEC) 
Daisuke Hiramaki (XEBEC) 
Fumie Sasaki (Studio Dub) 
Hiroko Kaneda (XEBEC M2) 
Ikumi Saitou 
Jun Liu (Shanghai Dub) 
Katsuhiko Kitada (XEBEC) 
Kiyotaka Oshiyama (XEBEC) 
Misa Watanabe 
Nao Kuriyama 
Nobuto Furukane (Studio Dub) 
Nozomi Tanaka (Ark Creation) 
Satomi Kashihara (XEBEC) 
Sayori Haga (Ark Creation) 
Shigeru Chiba (Triple A) 
Shinko Tsurumoto (XEBEC M2) 
Shuko Okutani (XEBEC M2) 
Shuuji Takahara (Studio Dub) 
Taeko Satomi (XEBEC M2) 
Takayo Mitsuwaka (XEBEC M2) 
Tomoya Fujita (Studio Dub) 
Tomoyo Sawada (XEBEC) 
Tsutomu Kaburaki (XEBEC M2) 
Yōko Kutsuzawa (XEBEC) 
Key Animation:
Akie Tsutsumi (ep 5) 
Akihito Asai (ep 19) 
Akiko Kumada (ep 3) 
Akiko Tanada (4 episodes
eps 5, 10, 17, 20
)
 
Akio Takami (ep 9) 
Akira Shinoda (eps 5, 10) 
Akira Takahashi (OP; 9 episodes
eps 2, 4, 8, 11-12, 15, 18, 21, 25
)
 
Akira Yamaguchi (ep 24) 
Akitoshi Maeda (eps 23, 25) 
Arihiro Gotou (4 episodes
eps 5, 10, 17, 20
)
 
Asami Imamura (ep 17) 
Atsushi Itou (Studio Mark; eps 5, 23) 
Atsushi Yamamoto (4 episodes
eps 1, 9, 13, 25
)
 
Chuji Nakajima (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Daizen Komatsuda (OP; ep 6) 
Eiji Komatsu (eps 1, 22) 
Emi Inoue (XEBEC M2; eps 7, 17, 20) 
Fumiko Kon (eps 10, 17) 
Futoshi Oonami (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Harumi Ito (Anime R; ep 3) 
Hatsue Kato (OP; eps 6, 9) 
Hideaki Shimada (ep 17) 
Hidemi Kanazawa (Studio Wanpack; ep 20) 
Hidenori Hanesaka (eps 9, 16, 23) 
Hidetoshi Oomori (eps 19, 23) 
Hideyasu Okamoto (Studio Wanpack; 7 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 17, 20, 23
)
 
Hirokazu Hanai (OP; 8 episodes
eps 1, 6, 9, 13, 16, 22-23, 25
)
 
Hirokazu Kojima (ep 19) 
Hiroki Moritomo (ep 17) 
Hironori Hisashima (ep 3) 
Hiroshi Matsuda (XEBEC M2; ep 7) 
Hiroshi Sasaki (Studio Wanpack; ep 16) 
Hiroshi Takaguchi (ep 24) 
Hiroshi Watanabe (ep 10) 
Hiroyo Yamamoto (Studio Gimlet; eps 10, 20) 
Hiroyoshi Iida (ep 19) 
Hiroyuki Kaidou (ep 6) 
Hisashi Hirai (OP/ED; ep 25) 
Hisashi Ishii (ep 19) 
Hisashi Yamamoto (ep 24) 
Hitomi Takechi (ep 24) 
Ho Chi Lee (ep 19) 
Iori Kudou (ep 24) 
Itsuki Imazaki (ep 19) 
Jiro Kagaya (Studio Wanpack; 6 episodes
eps 5, 7, 14, 17, 20, 23
)
 
Jong Jun Park (ep 19) 
Junko Tezuka (6 episodes
eps 1, 6, 9, 16, 23, 25
)
 
Kae Sakata (ep 20) 
Kaori Komori (ep 24) 
Kaoru Yabana (ep 20) 
Katsumasa Yokomine (XEBEC M2; eps 7, 20) 
Katsunori Enokimoto (Studio Dub; ep 4) 
Katsuya Kikuchi (ep 19) 
Katsuyuki Wada (5 episodes
eps 1, 6, 13, 22, 25
)
 
Kazuhiko Abe (ep 5) 
Kazuhiro Ono (Studio Dub; 5 episodes
eps 4, 8, 11-12, 15
)
 
Kazunori Akiyama (ep 25) 
Kazuyuki Asaga (eps 9, 23) 
Keiichi Ishida (ep 3) 
Keiichirou Honjou (Studio Mark; ep 23) 
Keiji Shigesawa (eps 6, 23) 
Keiko Kuwano (ep 20) 
Keiko Motoya (eps 6, 9, 22) 
Keiko Takano (ep 24) 
Keita Hagio (Studio Gimlet; ep 5) 
Ken Katou (ep 19) 
Kenji Ishida (Studio Wanpack; ep 16) 
Kenji Nishikawa (ep 19) 
Kenta Taniguchi (Studio Wanpack; ep 23) 
Kiyomi Masuda (ep 20) 
Kiyotaka Oshiyama (eps 22-23, 25) 
Kumiko Takahashi (ep 24) 
Kunihiko Kimura (Studio Gimlet; ep 5) 
Kyō Gaketomi (5 episodes
eps 1, 9, 13, 16, 25
)
 
Kyoko Taketani (eps 1, 6, 9, 16) 
Machi Ichihara (Studio Gimlet; ep 5) 
Madoka Ozawa (ep 19) 
Maiko Okada (ep 3) 
Maki Fujita (eps 5, 10, 17) 
Makoto Ito (XEBEC M2; ep 7) 
Mariko Emori (OP) 
Mariko Kawamoto (7 episodes
eps 1, 6, 13, 16, 22-23, 25
)
 
Masahiro Okamura (eps 1, 23, 25) 
Masanao Bessho (ep 9) 
Masaru Hagyuu (ep 6) 
Masaru Kanemori (eps 5, 10, 20) 
Masatake Kawai (ep 23) 
Masatomo Sugawara (4 episodes
eps 1, 9, 16, 23
)
 
Masatoshi Fukuyama (ep 20) 
Masayasu Yoshida (eps 5, 10, 17) 
Masayuki Fujita (eps 6, 23) 
Masayuki Katou (eps 9, 23) 
Michinori Chiba (ep 6) 
Michio Satô (ep 10) 
Midori Saito (Studio Wanpack; ep 10) 
Midori Uchiyama (ep 24) 
Minoru Yamazawa (ep 25) 
Mitsuhiro Tamura (ep 3) 
Miyuki Shimizu (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Motoki Tanaka (eps 1, 13) 
Nao (OP) 
Nao Kuriyama (ep 3) 
Naomi Kaneda (ep 24) 
Naoyuki Asano (ep 19) 
Naoyuki Konno (OP; ep 16) 
Naruyo Takahashi (ep 19) 
Nobuhiro Arai (Studio Mark; ep 5) 
Nobuyoshi Habara (ep 25) 
Norikatsu Nakano (ep 19) 
Osamu Kondou (5 episodes
eps 6, 9, 13, 16, 25
)
 
Reiko Fujita (Studio Wanpack; eps 20, 23) 
Rie Nakajima (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Rika Kato (Studio Gimlet; eps 5, 10, 17) 
Ruriko Watanabe (ep 3) 
Ryou Kodama (eps 17, 20) 
Ryuta Nakahara (ep 19) 
Sakura Chiba (ep 13) 
Satomi Higuchi (ep 24) 
Satoru Iida (ep 24) 
Sei Komatsubara (eps 5, 17, 20) 
Shigeru Chiba (ep 20) 
Shigeru Yamamoto (eps 6, 22) 
Shin Matsuo (ep 19) 
Shin'ya Kamei (Studio Mark; ep 5) 
Shingo Abe (ep 19) 
Shingo Adachi (Seigasha; eps 16, 25) 
Shingo Oda (eps 6, 13, 22) 
Shinichi Iimura (5 episodes
eps 3, 9, 16, 22, 25
)
 
Shinichi Sakuma (Studio Dub; eps 8, 11-12) 
Shinichi Yoshino (ep 19) 
Shinobu Nishiyama (4 episodes
eps 6, 13, 16, 23
)
 
Shinya Kusumegi (eps 1, 9, 23) 
Shu Watabe (ep 9) 
Sunao Chikaoka (5 episodes
eps 1, 6, 9, 16, 25
)
 
Sunao Shiomi (ep 24) 
Tadashi Sakazaki (eps 1, 9) 
Taeko Hori (OP; eps 1, 6, 16) 
Taiichiro Kohara (ep 6) 
Takaomi Higashino (Studio Wanpack; ep 23) 
Takashi Hirabayashi (ep 25) 
Takashi Maruyama (eps 1, 13, 25) 
Takashi Noto (ep 25) 
Takashi Tomioka (ep 24) 
Takenori Tsukuma (Anime R; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 23
)
 
Takeshi Matsuda (ep 25) 
Takeshi Miisho (ep 19) 
Takeshi Morita (ep 13) 
Takeshi Oda (ep 20) 
Taketomo Ishikawa (OP; 6 episodes
eps 1, 6, 9, 16, 22, 25
)
 
Takushige Norita (Anime House; 6 episodes
eps 6, 13, 16, 22-23, 25
)
 
Takuya Matsumura (OP; eps 1, 3, 9, 23) 
Tatsumi Fujii (ep 16) 
Tatsuya Oka (OP; eps 16, 25) 
Tatsuya Urano (ep 3) 
Teiji Makino (ep 25) 
Tensho Sato (Studio Wanpack; eps 3, 16) 
Tetsuya Ishikawa (Studio Dub; ep 2) 
Tetsuya Koshizaki (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Tomohiro Yamanashi (8 episodes
eps 1, 6, 9, 13, 16, 22-23, 25
)
 
Tomoki Mizuno (ep 3) 
Tomoko Nitta (ep 13) 
Tomoko Tanaka (ep 19) 
Tomomi Ikeda (Studio Wanpack; eps 3, 16) 
Tomoyuki Kitamura (5 episodes
eps 6, 9, 16, 23, 25
)
 
Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; ep 10) 
Toshiharu Sugie (ep 24) 
Toshiko Baba (ep 24) 
Toshinari Yamashita (ep 19) 
Toshiyuki Chiba (eps 23, 25) 
Tsutomu Kikuchi (ep 24) 
Tsuyoshi Matsuura (Studio Wanpack; ep 3) 
Yasuhide Kaneda (Studio Wanpack; 8 episodes
eps 5, 7, 10, 13-14, 16, 20, 23
)
 
Yoko Ono (ep 19) 
Yoshiaki Katayama (Studio Wanpack; eps 10, 16, 20) 
Yoshiaki Wada (Studio Dub; 9 episodes
eps 2, 4, 8, 11-12, 15, 18, 21, 25
)
 
Yoshiharu Fukushima (ep 23) 
Yoshihiro Ujiie (ep 16) 
Yoshinori Tokiya (XEBEC M2; ep 14) 
Yoshiya Yamamoto (eps 13, 25) 
Yosuke Imakubo (eps 9, 16, 23) 
Youhei Sasaki (ep 24) 
Yūichi Oka (Anime House; 6 episodes
eps 6, 9, 13, 22-23, 25
)
 
Yuki Fujita (XEBEC M2; 4 episodes
eps 7, 14, 20, 23
)
 
Yuki Matsuno (ep 13) 
Yuki Yabu (5 episodes
eps 1, 6, 9, 16, 25
)
 
Yukio Okano (eps 17, 20) 
Yukio Segami (ep 24) 
Yuko Yamamoto (Anime R; ep 3) 
Yuko Yazaki (ep 24) 
Yumi Sudarehata (Studio Wanpack; ep 20) 
Yumiko Ishii (ep 24) 
Yuriko Nagaya (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Yusuke Shinohara (eps 16, 25) 
Yuuji Ogata (XEBEC M2; eps 7, 14) 
Yuuko Sera (7 episodes
eps 1, 6, 9, 13, 16, 22, 25
)
 
Literature Organization: Tow Ubukata 
Literature Production: Koji Tsukiyama 
Logo Design:
Jin Ichikawa (Blue Water) 
Sayuri Inaba (original design) 
Monitor Design: Tsuyoshi Nakano 
Production Advancement:
Eiko Hasegawa (ep 3) 
Erika Hamada (eps 10, 17, 23) 
Hidefumi Nishiyama (ep 3) 
Hideya Takahashi (8 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 13, 19, 22, 25
)
 
Isshin Suzuki (4 episodes
eps 9, 12, 16, 25
)
 
Kazuhiko Sugaya (eps 5, 10, 17) 
Keiji Nishimura (5 episodes
eps 6, 15, 18, 21, 24
)
 
Kika Tsukamoto (ep 19) 
Lee Oe-Suk (ep 20) 
Nobuhiko Muraoka (ep 24) 
Reina Morooka (eps 7, 14) 
Takeyuki Ishida (ep 20) 
Takumi Kusakabe (ep 2) 
Production Desk: Takumi Kusakabe 
Program Manager: Fukashi Azuma (TV Tokyo) 
Program Publicity:
Hiroaki Oshiro (TV Tokyo) 
Michiko Morinaga 
Noriko Suzuki (TV Tokyo) 
Prop Design: Naohiro Washio 
Recording: Makoto Uchida 
Recording Assistant: Midori Tobase (Aoi Studio) 
Scenario Coordinator: Tow Ubukata 
Setting Production: Takashi Noto 
Sound Effects: Hiromune Kurahashi (Soundbox) 
Sound Production: Tomoko Nakajima 
Special Effects:
Hidero Sakurai 
Kayoe Mishiro 
Telop: Kosuke Endo 
Theme Song Performance: Angela 
Kohei Kiyasu as Soushi Minashiro 
Makoto Ishii as Kazuki Makabe 
Marika Matsumoto as Maya Tōmi 

Akimitsu Takase as Tamotsu Kodate 
Masayuki Tanaka as Fumihiko Makabe 
Mitsuki Saiga as Mamoru Kodate 
Miyu Irino as Kouyou Kasugai 
Miyu Matsuki as Shouko Hazama 
Sakiko Tamagawa as Ayano Kondou 
Takaya Hashi as Kyouhei Mizoguchi 
Tamaki Nakanishi as Tsubaki Minashiro 
Yoko Soumi as Yukie Kariya 

Ai Satou as Chisato Kodate 
Akeno Watanabe as Alberhido Staff(ep 9) 
Asami Mukaidono as Juvenile Reform Squad Member(ep 8) 
Asuka Tanii as Female Student(ep 21) 
Eisuke Asakura as Fish Dealer(ep 10) 
Emi Shinohara as Chizuru Toomi 
Gô Shinomiya as Controller(ep 13) 
Hideyuki Hori as Michio Hino 
Hiroshi Shirokuma as
Staff(ep 16) 
Worker(ep 8) 
Hisako Kyouda as Ikumi Nishio 
Ichirota Koizumi as Male Student(ep 21) 
Jin Horikawa as Staff(ep 13) 
Jiro Saito as Pilot(ep 4) 
Jouji Nakata as Kouzou Minashiro 
Juurouta Kosugi as Youji Hino 
Katsuji Mori as
Mitsuhiro Bartland 
Mysterious Man(ep 5) 
Kazue Komiya as Megumi Hino 
Kazuki Ogawa as Squad Member(ep 8) 
Kei Kurita as group member  (ep 8) 
Keiichi Sonobe as
Man(ep 23) 
Staff(ep 4) 
Kenji Katoki as Correspondance Man(ep 8) 
Kimitake Kakegawa as Squad Member(ep 8) 
Kiyonobu Suzuki as Ryouhei Douma 
Koichi Sakaguchi as Control Commander(ep 13) 
Masaaki Kouda as Worker(ep 8) 
Masakazu Kohara as
Mechanic(ep 7) 
Operator(ep 4) 
Masao Harada as Worker(ep 23) 
Masato Funaki as Soldier(ep 11) 
Mayumi Ichikawa as Kouyou(young) 
Megumi Toyoguchi as
Kazuki(young) 
Myorunia/Akane Makabe 
Minoru Shiraishi as Kenji Kondou 
Misato Fukuen as Seri Tatekami 
Mitsuaki Madono as Idun (Festum) 
Mitsuru Ogata as Pilot(ep 4) 
Miwa Kouzuki as Broadcaster(ep 13) 
Nanaho Katsuragi as Youko Hazama 
Naoya Uchida as Duddley Burns 
Nobuyuki Tanaka as Mechanic(ep 7) 
Nozomu Sasaki as Hiroto Douma 
Osamu Ryuutani as Researcher(ep 13) 
Rikiya Koyama as Seiichirou Kaname 
Risa Hayamizu as Alberhido Staff(ep 9) 
Ryoko Shiraishi as
Karin Kuramae 
Rina Nishio 
Shokora(ep 7) 
Sanae Kobayashi as Kanon Memphis 
Satomi Arai as Sakura Kaname 
Satsuki Yukino as Pilot(ep 16) 
Shigeomi Yamaguchi as Squad Member(ep 8) 
Shinnosuke Tachibana as Mankind Army Soldier(ep 25) 
Shizuka Ishikawa as Kiyomi Kaname 
Shoko Tsuda as Ryouko Kasugai 
Takahiro Imamura as A Plan Staff(eps 7-8) 
Takashi Kondo as
Correspondance Man(ep 25) 
Crew(ep 14) 
Takayuki Kondou as Staff(ep 17) 
Takehiro Murozono as Staff(eps 15-16) 
Takuo Kawamura as Staff(eps 15-16) 
Tamaki Nakanishi as Girl(eps 1, 3) 
Tarusuke Shingaki as
Kazuhira Tezuka 
Surveillance Man(ep 5) 
Tomo Saeki as Housewife(ep 9) 
Tomo Shigematsu as Broadcaster(ep 13) 
Tomoya Kawai as Masahiro Kasugai 
Tomoyuki Shimura as A Plan staff(ep 7) 
Toshiko Fujita as Hestor Gallop 
Tsuguo Mogami as
Operator(ep 4) 
Staff(ep 23) 
Yoshihisa Kawahara as Male Student(ep 21) 
Yukana as Yumiko Toomi 
Yuri Shiratori as Boy(ep 8) 
Yuuto Kazama as Pilot(ep 13) 
Japanese companies
2nd Key Animation: Nakamura Production 
Animation Production: Xebec 
Backgrounds: Production AI 
Broadcaster: TV Tokyo 
Editing: Jay Film 
Music Production:
Starchild Records 
TV Tokyo Music 
Original Creator: Xebec 
Photography: Studio Twinkle 
Production:
Starchild Records 
Xebec 
Production Assistance:
asread (ep 3) 
BONES (ep 24) 
Radix (ep 19) 
Triple A (4 episodes
eps 5, 10, 17, 20
)
 
XEBEC M2 (eps 7, 14) 
Production Cooperation: Kadokawa Shoten 
Recording Studio: Studio Aoi 
Sound Effects: Sound Box 
Sound Production: Techno Sound 
Telop: Maki Pro 
English staff
English cast
Translation: Susan Ayako Allen 
Executive producer:
Gen Fukunaga (Funimation) 
Hideki 'Henry' Goto 
Producer:
Carly Hunter (Funimation) 
Eric P. Sherman 
Justin Cook (Funimation) 
Kaeko Sakamoto 
Satoshi Fujii 

ADR Engineer: Sean Foye 
Assistant producer: Mami Okada 
Casting Director: Kaeko Sakamoto 
Engineering Assistant: Deb Munini 
Lead Video Engineer: Jacob Martin (Funimation) 
Post-Production Assistant:
Aya Spann (Funimation) 
Brian Becker 
Ken Ito 
Kevin Patzelt 
Nick Michaud 
Production Coordination: Megumi Kunisada 
Re-Recording Mixing:
Patrick Rodman 
Rick Hart 
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla (Funimation) 
Jeremy Jimenez (Funimation) 
Spotting: Clark Cheng 
Supervising Sound Engineer: Patrick Rodman 
Video Editing:
Ashley Rosse (Funimation) 
Josh Tyler (Funimation) 
Robert Bell (Funimation) 
Video Engineer:
Andrew Manson (Funimation) 
Jason Weems (Funimation) 
Video Post-Production Director: Clarine Harp (Funimation) 
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara (Funimation) 
Voice Direction: Lex Lang 
Jennifer Sekiguchi as Maya Tomi 
Johnny Yong Bosch as Kazuki Makabe(as Kevin Hatcher) 
Kevin Hatcher as Kazuki Makabe 
Steve Cannon as Soushi Minashiro 

Doug Stone as Mitsuhiro Bertrand 
Jack Bauer as Michio Hino 
John Smallberries as Kyouhei Mizoguchi 
Karen Thompson as Canon Memphis 
Kim Strauss as Tamotsu Kodate 
Lex Lang as Kenji Kondo 
Mela Lee as Tsubaki Minashiro 
Ron Allen as Fumihiko Makabe 
Tony Oliver as Mamoru Kodate 

Barbara Goodson as Dr. Kondo 
Chris Kent as Yoji Hino 
Doug Stone as
Mr. Kasugai 
Tech 
UN Pilot 
UN Soldier 
Wounded Man 
Ian Hawk as Island Core(ep 8) 
James Derek as Col. Dudley Barns 
Jane Alan as Yoko Hazama 
Jessica Gee as
Chisato Kodate 
Mrs. Kasugai 
Julie Ann Taylor as Sakura Kaname 
June Ellis as
Ikumi Nishio 
Kiyomi Kaname 
Karen Thompson as
Karin Kuramae 
Seri Tatekami 
Kim Strauss as
Commando #1 
Idun 
UN Operator 
Lex Lang as
Commando #2 
Fish Salesman 
Mechanic #1(ep 7) 
Lynn Fischer as Akane Makabe(5 episodes
eps 13-15, 24, 26
)
 
Mela Lee as Rina Nishio 
Mia Bradly as Dr. Chizuru Tomi 
Michelle Ruff as Yumiko Tomi 
Sam Regal as
Hiroto Doma 
Kariya's Subordinate(ep 8) 
Mechanic #2(ep 7) 
Pilot(ep 7) 
Submarine Operator(ep 17) 
UN Operator(ep 5) 
UN Scientist(ep 23) 
Tiffany Gayle as Shoko Hazama 
Tony Oliver as
Commander(ep 13) 
Ippei 
Newscaster 
Ryohei Doma(ep 10) 
UN Scientist 
UN Tech(ep 13) 
Worker(ep 8) 
Wendee Lee as
Chisato Kodate(2nd. voice) 
Hester Gallop(7 episodes
eps 4-7, 11, 13, 25
)
 
Yukie Kariya 
Yuri Lowenthal as Koyo Kasugai 

English companies
Broadcaster: FUNimation Channel 
Distributor: Madman Entertainment (Australia) 
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment 
YouTube 
Licensed by:
FUNimation Entertainment (2011) 
Geneon Entertainment Inc.  (expired) 
Terminology Management: FUNimation Entertainment (Re-release) 
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Broadcaster: XEIMT Canal 22 
Spanish cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Distributor: Mega-Anime 
Russian cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology