Blood+ (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©2005 Production I.G • Aniplex • MBS • HAKUHODO


[ related to Blood: The Last Vampire (movie) ]

Related anime:
    Blood+ (manga) (adaptation)
    Blood+ Adagio (manga) (spinoff)
    Blood+ Kowloon Nights (manga) (spinoff)

Alternative title:
Blood, el último vampiro (Spanish)
Кровь+ (Russian)
بلود + (Arabic)
ブラッドプラス (Japanese)
血戰 (Chinese (Taiwan))
블러드+ (Korean)
Themes: monsters, vampires
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Throughout the passage of time and the shifts in backgrounds, a particular war continues to leave its mark on history, extending its influence into the modern world. There are two major groups involved in the ensuring war. The first group consists of monsters known as Chiropterans who can change their appearances into that of human beings. They are actually immortals who feed on the blood of the living. The second group is an organisation known as the "Red Shield", formed to track down these monsters and exterminate them. Otonashi Saya is a high-school girl who lives a peaceful life with her family. The only problem is, she has no recollections of her life beyond that of the past year. However, her happy life will be destroyed by an event that will lead her to her destined fate.
User Ratings: 5072 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 632 votes (sub:474, dub:133, raw:4, ?:2, edit.dub:1, others:18
6 Spanish subtitled
5 Spanish dubbed
3 German subtitled
2 Arabic subtitled
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 1748 votes (sub:1424, dub:286, raw:9, ?:4, edit.dub:3, others:22
10 Spanish subtitled
3 Portuguese subtitled
3 Spanish dubbed
2 Portuguese dubbed
2 German subtitled
1 Arabic subtitled
1 French subtitled
)
 Very good: 1204 votes (sub:848, dub:308, edit.dub:7, raw:4, ?:2, others:35
13 Spanish subtitled
8 Spanish dubbed
5 Portuguese subtitled
3 French subtitled
2 Russian subtitled
1 Czech dubbed
1 Italian subtitled
1 Portuguese dubbed
1 Polish subtitled
)
 Good: 720 votes (sub:479, dub:205, edit.dub:7, ?:5, raw:4, others:20
5 Spanish subtitled
4 Spanish dubbed
2 French subtitled
2 German subtitled
2 Italian subtitled
1 German dubbed
1 Arabic subtitled
1 Russian subtitled
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 351 votes (sub:213, dub:119, edit.dub:3, raw:3, ?:2, others:11
3 Spanish subtitled
3 Russian dubbed
2 Portuguese subtitled
2 Spanish dubbed
1 Russian subtitled
)
 So-so: 187 votes (sub:114, dub:63, ?:1, others:9
5 Russian subtitled
2 Spanish subtitled
1 German dubbed
1 Spanish dubbed
)
 Not really good: 81 votes (sub:47, dub:30, raw:1, others:3
1 French subtitled
1 Czech dubbed
1 Tagalog dubbed
)
 Weak: 97 votes (sub:62, dub:31, raw:1, ?:1, others:2
1 Spanish dubbed
1 French subtitled
)
 Bad: 30 votes (sub:19, dub:9, raw:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Awful: 14 votes (dub:7, sub:7)
 Worst ever: 8 votes (sub:5, dub:2, ?:1)
Seen in part or in whole by 10155 users, rank: #29 (of 5998)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.976 (Very good), std. dev.: 1.6661, rank: #554 (of 5995)
Weighted mean: 7.861 (Very good), rank: #574 (of 5995) (seen all: 8.11 / seen some: 7.04 / won't finish: 4.66)
Bayesian estimate: 7.860 (Very good), rank: #402 (of 4547)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 50
Episode titles: We have 50
Vintage:
2005-10-08 to 2006-09-23
2007-03-11 to 2008-03-23 (USA, Cartoon Network - Adult Swim)
2007-04-12 (Animax Asia - Philippines)
2007-04-17 (Spain - TVE)
2007-04-29 (Animax Asia - Singapore and Thailand)
2007-04-30 (Animax Latin America)
2007-08-07 (Spain - Canal Buzz)
2008-02-03 (Poland, AXN Sci-Fi)
2008-03-24 (Russia, 2x2)
2008-03-24 to 2008-05-26 (Russia,2x2)
2008-11-03 to 2009-11-17 (Malaysia, Animax Mobile)
2009-03-23 (Philippines, Studio 23)
Opening Theme:
#1: "青空のナミダ (Aozora no Namida)" by Hitomi Takahashi (eps 1-13)
#2: "SEASON’S CALL" by HYDE (eps 14-25)
#3: "Colors of the Heart" by UVERworld (eps 26-38)
#4: "雷音 (Raion)" by Jinn (eps 39-50)
Ending Theme:
#1: "語り継ぐこと (Kataritsugu koto)" by Chitose Hajime (eps 1-13,50)
#2: "CRY NO MORE" by Mika Nakashima (eps 14-25)
#3: "This Love" by Angela Aki (eps 26-38)
#4: "Brand New Map" by K (eps 39-49)
Links: We have 1
Trivia: We have 7
Reviews:
Blood+ Part 2 DVD (Dec 3, 2009)
Blood+ Part 1 DVD (Feb 21, 2008)
News: Show:
Blood+ Interview (Mar 9, 2007)
Japan's Favorite TV Anime (Oct 12, 2006)
Ayakashi Ayashi (Jul 25, 2006)
Sony Music Festival (Feb 27, 2006)
Blood+ Licensed (Jan 23, 2006)
NewWords Update (Nov 12, 2005)
Blood+ Trailers (Oct 4, 2005)
Blood+ PlayStation Games (Aug 30, 2005)
Three New Blood Manga (Jun 14, 2005)
Blood TV Series (Mar 31, 2005)
Other articles: Show:
The Click - March 22 - 28 (Mar 22, 2008)
Hey, Answerman! (Mar 14, 2008)
Shelf Life - Blood Bath (Mar 10, 2008)
Hey, Answerman! (Feb 1, 2008)
The Click - July 21 - 27 (Jul 21, 2007)
The Click - June 23 - 29 (Jun 23, 2007)
The Click - June 9 - 15 (Jun 9, 2007)
Sound Decision - hyde (Jun 7, 2006)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Blood+ (DVD 1) 2008-03-04 (from $9.04)
    Blood+ (DVD 2) 2008-06-17 (from $7.80)
    Blood+ (DVD 3) 2008-10-21 (from $7.99)
    Blood+ (DVD 4) 2009-01-27 (from $7.97)
    Blood+ Part 1 (DVD 1) 2008-03-04
    Blood+ Part 2 (DVD) 2009-10-20 (from $30.73)
Novel
    Blood+ - First Kiss (Novel 1) 2008-03-19 (from $6.54)
    Blood+ - Russian Rose (Novel 1) 2009-03-18
    Blood+ - Chevalier (Novel 2) 2008-04-13 (from $6.54)
    Blood+ - Boy Meets Girl (Novel 3) 2008-11-12 (from $6.13)
    Blood+ - Nankurunaisa (Novel 4) 2009-03-11 (from $6.13)

Japanese staff
Japanese cast
Series Composition: Jun'ichi Fujisaku
Script:
Jun'ichi Fujisaku (ep 1)
Kurasumi Sunayama (8 episodes
eps 16, 21, 26, 30, 36, 41, 45, 49
)

Michiko Yokote (eps 29, 34, 39)
Midori Gotou (ep 5)
Reiko Yoshida (8 episodes
eps 8, 14, 22, 25, 31, 35, 43, 47
)

Shigeru Morita (10 episodes
eps 6, 10, 15, 19, 24, 28, 33, 38, 42, 46
)

Shôtarô Suga (4,9,1213,18,23,2732,37,4044,48)
Yoshiki Sakurai (eps 3, 11, 20)
Yutaka Oomatsu (ep 2)
Storyboard:
Akiko Honda (eps 29, 36)
Ei Aoki (ep 23)
Hitomu Kumoi (4 episodes
eps 16, 27, 41, 48
)

Jun Matsumoto (ep 1)
Jun Takahashi (ep 26)
Kazuyoshi Takeuchi (ep 7)
Kiyoko Sayama (eps 5, 9, 21)
Kou Matsuzono (ep 43)
Masayuki Miyaji (ep 42)
Nanako Shimazaki (eps 20, 36)
Naomichi Yamato (eps 17, 24, 31)
Naoyasu Hanyu (eps 25, 35, 44)
Naoyoshi Shiotani (OP3)
Ryuuichirou (ep 47)
Satonobu Kikuchi (ep 38)
Shigeyasu Yamauchi (eps 40, 49)
Shin Matsuo (ep 19)
Shingo Kaneko (ep 24)
Susumu Kudo (ep 3)
Tadahito Matsubayashi (eps 28, 39, 45)
Takashi Sano (eps 10, 22)
Tamaki Nakatsu (ep 11)
Tatsufumi Tamagawa (ep 29)
Tetsuo Isamu (ep 6)
Tetsuya Kobayashi (ep 15)
Tokiichi Kagurazaka (4 episodes
eps 2, 14, 34, 46
)

Tooru Ookubo (ep 36)
Yasakichi (eps 4, 8, 18)
Yoriyasu Kogawa (ep 30)
Yumi Kamakura (ep 37)
Yuu Kou (OP1; ep 13)
Episode Director:
Akiko Honda (5 episodes
eps 4. 8, 18, 29, 36, 42
)

Daisuke Takashima (ep 47)
Ei Aoki (ep 23)
Hirotoshi Rissen (ep 46)
Jun Matsumoto (ep 1)
Jun Takahashi (ep 2)
Jun'ichi Fujisaku (ep 45)
Kazuhiro Ozawa (ep 14)
Ken Ando (ep 17)
Ken'ichi Hamazaki (ep 33)
Kiyoko Sayama (eps 9, 21)
Man Kawasaki (ep 22)
Masahiro Okamura (ep 41)
Nanako Shimazaki (ep 20)
Naomichi Yamato (eps 11, 16, 27)
Naoyasu Hanyu (eps 35, 44)
Norihiko Nagahama (ep 34)
Ryo Miyata (ep 38)
Shigenori Awai (ep 7)
Shigeru Ueda (ep 24)
Shigeyasu Yamauchi (eps 40, 49)
Shintaro Itoga (eps 43, 48)
Susumu Kudo (ep 32)
Tadahito Matsubayashi (eps 28, 39)
Takashi Sano (eps 5, 10)
Tetsuya Kobayashi (ep 15)
Tomoaki Ohta (ep 3)
Toshikatsu Tokoro (ep 25)
Yasunori Urata (eps 6, 13)
Yoriyasu Kogawa (ep 30)
Yukio Kuroda (ep 31)
Yumi Kamakura (ep 37)
Yuta Maruyama (asst; ep 30)
Music: Mark Mancina
Original Character Design: Chizu Hashii
Art Director: Junichi Higashi
Chief Animation Director: Akiharu Ishii
Animation Director:
Akiko Nagashima (eps 13 asst, 42)
Emiko Abe (ep 46)
Hiroyoshi Iida (4 episodes
eps 20, 32, 45, 49
)

Junichi Azuma
Junko Watanabe (ep 12)
Kazuchika Kise (OP; ep 40)
Kazuhiro Takamura (ep 28)
Kouji Komurakata (eps 26, 37, 43)
Kyoji Asano (OP 2)
Kyoko Kotani (6 episodes
eps 13, 21, 23 asst, 29, 39, 48
)

Makoto Matsui (ep 46)
Makoto Shimomura (asst; ep 13)
Masaki Hyuga (ep 38)
Masayuki Nomoto (ep 31)
Minako Shiba
Minoru Ueda (ep 2)
Minoru Yamazawa (ep 17)
Naoko Nakamoto (4 episodes
eps 5, 15, 33, 41
)

Naoyoshi Shiotani (OP3; 2 episodes
eps 9, 13 (asst)
)

Ruriko Watanabe (ep 24)
Shinichi Miyamae (7 episodes
eps 3, 7, 19, 25, 35, 44, 48
)

Shinji Ochi (ep 14)
Tooru Ookubo (7 episodes
eps 4, 8, 18, 27, 36, 42, 47
)

Toshimitsu Kobayashi (4 episodes
eps 10, 22, 33, 41
)

Toyoaki Fukushima (5 episodes
eps 6, 13, 23, 32, 49
)

Yoshiya Yamamoto (eps 24, 34, 47)
Yuichi Nakazawa (eps 5, 15)
Yutaka Matsubara (ep 30)
Animation Character Design: Akiharu Ishii
Art design:
Iho Narita (KUSANAGI)
Kazushige Kanehira (KUSANAGI -asst)
Mecha design: Kenji Teraoka
3D Director: Makoto Endo
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Director of Photography: Hiroshi Tanaka
3D Animation:
Atsushi Satou (OP3)
Makoto Endo (OP1-3)
Assistant producer: Narue Minami
Audio Production Assistant: Akiko Noguchi
Background Art:
Eiji Wakamatsu (Kusanagi; 7 episodes
eps 6, 14-16, 18-19, 27
)

Hiromu Itou (Kusanagi; ep 6)
Kouji Okamoto (Kusanagi; ep 6)
Kyo Inoue (Kusanagi; ep 6)
Rie Ota (OP3 - Kobayashi Production)
Senjin Akahori (Kusanagi; 7 episodes
eps 6, 14-16, 18-19, 27
)

Shichiro Kobayashi (OP3 - Kobayashi Production)
Sonoko Takeda (OP3 - Kobayashi Production)
Wakako Hideshima (Kusanagi; ep 6)
Cello Performance: Nobuo Furukawa
Chief Unit Director: Atsushi Matsumoto
Color Check:
Emiko Ueno (ep 23)
Izumi Hirose (OP3)
Maki Saitou (eps 3, 19, 25)
Mariko Shimokawa (eps 20, 23)
Miho Tanaka (eps 2, 4)
Mika Sugawara (eps 16, 20, 23)
Naoki Fukutani (eps 17, 31)
Sakura Komatsu (eps 3, 25)
Satoru Takezawa (ep 28)
Sayaka Tsuda (4 episodes
eps 8, 16, 20, 23
)

Terumi Hamahata (eps 3, 25)
Yuichi Kuboki (ep 30)
Yumiko Kokubu (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)

Yuri Okada (eps 16, 20, 23)
Yuriko Taniguchi (4 episodes
eps 18, 21. 23, 26, 29
)

Yuuko Fujita (7 episodes
eps 1, 6, 16, 20, 23, 27, 32
)

Color design:
Izumi Hirose (OP3)
Mika Sugawara (asst.)
Yumiko Katayama
Color setting:
Kosuke Fujikawa (ep 14)
Maki Saitou (5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 25
)

Miho Tanaka (8 episodes
eps 2, 4, 9, 13, 18, 21, 26, 29
)

Naoki Fukutani (eps 17, 24, 31)
Satoru Takezawa (ep 28)
Yoshitaka Kato (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)

Yuichi Kuboki (ep 30)
Yuuko Fujita (9 episodes
eps 1, 6, 8, 11, 16, 20, 23, 27, 32
)

Design Assistant: Katsuya Terada
Digital Photography:
Akira Saitou (OP3)
Atsushi Takeyama (OP)
Fumio Kogawa (OP 2)
Hiroshi Tanaka (OP 2)
Hisako Katou (OP 2)
Hisashi Ezura (OP3)
Miki Sakuma (OP 2)
Yumiko Nakata (OP3)
Ending Illustrations: Chizu Hashii
In-Between Check:
Emiko Matsuno (eps 5, 10)
Ikuko Akiyoshi (ep 14)
Junko Nishimura (OP3; ep 4)
Kazue Yoshida (4 episodes
eps 6, 9, 18, 29
)

Keita Wakaumi (ep 32)
Maiko Nogami (ep 23)
Miho Kaneshiro (eps 15, 22, 33)
Reiko Sakai (4 episodes
eps 2, 13, 21, 27
)

Ryou Kitagawa (ep 17)
Takahiro Nawa (ep 30)
Takashi Sasaki (ep 24)
Tomoko Sugata (eps 11, 20, 26)
Yukiko Mita (eps 1, 8, 16)
Yuko Kimura (eps 3, 7, 12)
Yurie Kuniyuki (eps 3, 7, 12)
Yuu Kaneshiro (eps 19, 25)
Key Animation:
Akie Muratsukasa (ep 22)
Akiharu Ishii (ep 32)
Akihide Muraji (ep 33)
Akihiro Yamamoto (ep 19)
Akiko Asaki (OP1, OP2)
Akiko Kumada (ep 30)
Akiko Nagashima (5 episodes
eps 4, 8-9, 13, 18
)

Akiko Seki (ep 6)
Akinori Fudesaka (ep 14)
Akira Amemiya (ep 28)
Akira Matsushima (OP 2)
Akira Shinoda (ep 24)
Akira Takata (ep 8)
Akitsugu Hisagi (ep 9)
Arihiro Gotou (ep 30)
Asuka Shimizu (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)

Atsuko Nakajima (ep 13)
Ayumu Kotake (ep 28)
Bum Suk Lee (AniVillage; ep 7)
Chie Hosokawa (ep 24)
Chie Nishizawa (ep 20)
Chieko Miyakawa (eps 2, 18)
Chika Kojima (ep 24)
Chika Yamazaki (ep 33)
Chisato Kawaguchi (ep 28)
Chiyo Imamaki (eps 7, 12, 19)
Dai Imaoka (eps 9, 21)
Dai Suzuki (ep 20)
Daiichi Kamiya (ep 19)
Dong Jun Sin (AniVillage; eps 7, 12)
Eiichi Kuboyama (6 episodes
eps 6, 8-9, 21, 23, 32
)

Eiji Komatsu (eps 13, 21, 29)
Eimi Hirano (OP 2)
Emi Tanaka (ep 28)
Emiko Kataoka (ep 24)
Emiko Matsuno (eps 5, 10)
Eri Sano (eps 22, 33)
Eriko Satou (ep 6)
Fujio Inose (ep 24)
Fumi Morita (7 episodes
eps 1-2, 8, 11, 16, 23, 26
)

Fumiaki Sahara (eps 1-2, 11)
Fumiko Kon (ep 27)
Hae Won Park (AniVillage; eps 7, 12)
Hanako Enomoto (ep 28)
Haruko Iizuka (OP1, OP2)
Haruo Okuno (eps 5, 10)
Hideki Sadai (eps 1, 14, 20)
Hideo Kawaguchi (4 episodes
eps 20, 23, 29, 32
)

Hideto Komori (ep OP2, 4, 18)
Hidetoshi Sano (ep 23)
Hideyuki Arao (ep 32)
Hikari Hino (OP 2)
Hikaru Naraoka (eps 7, 19)
Hiroaki Tomita (ep 28)
Hirofumi Kashihara (Anime R; ep 3)
Hiroki Abe (eps 6, 13)
Hiroko Shigekuni (eps 2, 18)
Hiromi Kuroiwa (7 episodes
eps 4, 8, 11, 13, 18, 26-27
)

Hiromi Maezawa (ep 30)
Hironori Sawada (ep 19)
Hiroshi Arisawa (ep 33)
Hiroshi Mimata (ep 14)
Hiroyo Izumi (ep 8)
Hiroyo Yamamoto (Studio Gimlet; eps 3, 12, 25)
Hiroyoshi Iida (ep 32)
Hiroyuki Kamura (ep 29)
Hiroyuki Ogura (ep 20)
Hiroyuki Sasaki (OP 2)
Hiroyuki Uchida (4 episodes
eps 1, 6, 13, 23
)

Hisashi Saito (OP3; ep 30)
Hisayuki Tabata (OP3; eps 20, 30)
Hitomi Sato (8 episodes
eps 1-2, 9, 11, 16, 23, 26, 29
)

Hitoshi Kamata (eps 26, 32-33)
Ho Suk Lee (AniVillage; eps 7, 12)
Hougou Ookawara (ep 14)
Hyun Ok Sin (AniVillage; ep 7)
Ichiro Hattori (ep 9)
Isao Sugimoto (ep 14)
Issei Hasegawa (ep 19)
Jouji Sawada (ep 11)
Jun Matsumoto (ep 32)
Junko Matsushita (ep 19)
Kanae Suwa (4 episodes
eps 4, 8, 18, 20
)

Kaname Wakabayashi (eps 11, 16)
Kanta Suzuki (ep 17)
Kaori Higuchi (5 episodes
eps 4, 8, 13, 23, 32
)

Kaori Ikeda (ep 22)
Kaori Nakamura (ep 27)
Katsumi Aoshima (eps 6, 9)
Katsumi Matsuda (ep 11)
Katsunori Shibata (ep 17)
Katsuya Kikuchi (OP2; eps 2, 16)
Kayo Nomichi (ep 24)
Kazuchika Kise (ep 9)
Kazuhiko Abe (ep 30)
Kazuhiro Muto (5 episodes
eps 11, 16, 23, 29, 32
)

Kazuhiro Sasaki (4 episodes
eps 5, 13, 20, 33
)

Kazuma Kikuchi (eps 12, 19)
Kazuma Uike (ep 30)
Kazunori Akiyama (eps 1-2, 11, 16)
Kazuo Morimoto (ep 24)
Kazuya Saitoh (eps 15, 22, 33)
Kazuyo Hasegawa (ep 27)
Kazuyo Nakamura (ep 30)
Keigo Sasaki (eps 1, 11, 16)
Keiichi Kondo (ep 9)
Keiichirou Honjou (eps 3, 7, 25)
Keiji Gotoh (eps 1, 13)
Keiko Fukumoto (ep 28)
Keiko Katou (6 episodes
eps 1-2, 11, 16, 23, 26
)

Keiko Odata (ep 26)
Keisuke Nitano (ep 24)
Keita Hagio (Studio Gimlet; ep 12)
Keita Matsumoto (4 episodes
eps 4, 8, 18, 27
)

Ken'ichi Hamazaki (eps 15, 22)
Kenichi Iino (ep 27)
Kenichi Ohnuki (ep 30)
Kenji Matsuoka (ep 17)
Kenji Ota (ep 18)
Kentaro Tokiwa (ep 17)
Kimiko Yashiro (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Kiyotoshi Aoi (ep 7)
Koichi Nakaya (eps 13, 23, 29)
Koichi Usami (ep 30)
Koji Maruoka (ep 30)
Kouji Komurakata (5 episodes
eps 1, 8, 16, 26, 32
)

Kouji Murai (ep 12)
Kumiko Kakoi (ep 2)
Kyoji Asano (OP3; eps 4, 9)
Kyoko Kotani (4 episodes
eps 6, 13, 29, 32
)

Kyota Washikita (ep 30)
Kyouhei Tezuka (Last House; eps 7, 12, 25)
Madoka Ozawa (ep 2)
Maki Kawano (ep 18)
Makoto Ito (eps 12, 25)
Makoto Sawazaki (ep 14)
Makoto Shimomura (ep 13)
Makoto Yamada (OP3)
Mami Tezuka (eps 26-27)
Mamiko Nakanishi (32 episodes
eps 3, 7, 11, 13, 16, 19-20, 25-27, 29-50
)

Manabu Akita (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)

Manabu Yasumoto (ep 33)
Mariko Aikawa (eps 6, 9)
Masaaki Yamano (Last House; ep 25)
Masafumi Nomura (ep 1)
Masaharu Uemura (eps 1, 8-9, 11)
Masahiro Takayama (ep 14)
Masahiro Yamane (ep 30)
Masahisa Koyata (ep 17)
Masakazu Yamagishi (ep 30)
Masaki Hyuga (ep 28)
Masaki Tanigawa (ep 19)
Masaru Kawashima (ep 33)
Masato Nishikawa (Anime R; ep 3)
Masatsugu Arakawa (ep 9)
Masayuki Fujita (ep 24)
Masumi Fujii (ep 13)
Mayumi Okamoto (ep 23)
Megumi Noda (ep 3)
Megumi Tokuda (ep 17)
Michitaka Yamamoto (ep 10. 15)
Min Chol Sung (AniVillage; eps 7, 12)
Mineko Ueda (ep 17)
Minoru Ueda (eps 2, 4)
Mitsuhiro Iwasaki (ep 24)
Mitsuhiro Okumura (ep 16)
Mitsunobu Nakamura (OP3; 4 episodes
eps 4, 8, 18, 27
)

Mitsuteru Kubo (ep 17)
Miyako Yatsu (ep 9)
Miyoko Shikibu (7 episodes
eps 1, 9, 11, 13, 16, 21, 23
)

Miyuki Abe (ep 17)
Mizuka Takahashi (ep 4)
Mizuki Aoi (ep 5)
Motohiko Kurihara (eps 3, 12)
Motoi Nakamura (ep 14)
Naoaki Houjou (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)

Naoki Arakawa (eps 13, 21)
Naoko Ikeuchi (ep 6)
Naoko Nakamoto (ep 22)
Naoya Furukawa (ep 1)
Naoyoshi Shiotani (OP1-3; ep 23)
Nobuhiko Genma (eps 13, 21)
Nozomu Naruse (eps 6, 21)
Osamu Yamamoto (ep 30)
Rie Fujiwara (4 episodes
eps 3, 7, 12, 25
)

Rie Hirakawa (ep 28)
Rie Kawai (eps 6, 23, 32)
Rie Saitou (eps 2, 16-17)
Rie Ueda (ep 30)
Rieko Tsuji (eps 2, 4)
Rika Kato (Studio Gimlet; eps 3, 12)
Rion Kujo (ep 30)
Ryokichi Yoshizawa (ep 17)
Ryota Niino (8 episodes
eps 1-2, 11, 16, 20-21, 26, 29
)

Ryouko Nakano (ep 2)
Ryousuke Tanigawa (eps 15, 22, 33)
Ryoutarou Makihara (OP; ep 1)
Ryuji Tsuzuku (eps 17, 32)
Sachiko Okumura (ep 2)
Sadatoshi Matsusaka (ep 16)
Satoshi Hattori (ep 6)
Satoshi Iwataki (eps 9, 21)
Satoshi Mori (ep 28)
Satoshi Sakai (ep 24)
Satoshi Yamaguchi (ep 28)
Shigeki Sato (eps 3, 12, 25)
Shin Matsuo (ep 7)
Shin Yokota (ep 4)
Shin'ichi Yokota (OP 2, 18)
Shingo Abe (ep 9)
Shingo Oda (eps 3, 7)
Shinichi Iimura (5 episodes
eps 5, 15, 22, 24, 33
)

Shinichi Miyamae (ep 3)
Shinichi Takahashi (ep 9)
Shinmei Saito (ep 5)
Shinobu Ookawachi (ep 28)
Shinsuke Terasawa (eps 11, 16)
Shintarou Douge (ep 27)
Shintetsu Takiyama (Studio Giants; ep 31)
Shinya Kusumegi (ep 14)
Shinya Nishizawa (4 episodes
eps 21, 23, 27, 32
)

Shinya Suzuki (ep 17)
Shinya Takahashi (ep 6)
Shirou Tamashiro (4 episodes
eps 13, 21, 26-27
)

Shogo Mitsui (ep 7)
Shouta Matsushita (eps 23, 26, 32)
Shunpei Azumi (eps 23, 28)
Soichiro Matsuda (ep 13)
Souichirou Sako (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)

Sung Jin Lee (AniVillage; ep 7)
Tadahito Matsubayashi (ep 28)
Tadashi Hiramatsu (OP 1)
Tadashi Matsuzaki (ep 14)
Tae Yong Yang (AniVillage; ep 7)
Takaaki Chiba (eps 5, 10)
Takahiro Kimura (ep 30)
Takahiro Shikama (ep 14)
Takamasa Shibuya (eps 20, 23)
Takashi Hyoudo (ep 30)
Takashi Mamezuka (ep 27)
Takashi Mukouda (OP2; ep 6)
Takashi Narikawa (ep 26)
Takashi Sano (eps 10, 22)
Takashi Tsuda (ep 17)
Takayuki Uchida (eps 5, 15, 33)
Takenori Tsukuma (OP3; eps 23-24)
Takeshi Morita (eps 19, 22, 33)
Takeshi Oda (ep 26)
Takeshi Okada (4 episodes
eps 5, 15, 22, 33
)

Takeshi Ooishi (ep 14)
Takeyuki Oiwa (ep 26)
Takuma Iino (ep 14)
Tatsuya Oka (ep 5)
Tetsu Inoue (ep 3)
Tetsuya Matsukawa (ep 26)
Tetsuya Takeuchi (ep 50)
Tokuyuki Matsutake (OP 1)
Tomoaki Ohta (ep 3)
Tomoaki Sakiyama (OP3; eps 1, 9, 21)
Tomohiro Kamitani (eps 3, 7)
Tomotsugu Sakakibara (4 episodes
eps 5, 15, 22, 33
)

Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; 5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 25
)

Tooru Ookubo (eps 4, 18, 32)
Toshifumi Akai (eps 24, 28)
Toshiharu Sugie (OP; eps 11, 16)
Toshihiko Shimada (ep 30)
Toshimitsu Kobayashi (4 episodes
eps 5, 10, 22, 33
)

Toshiomi Izumi (ep 14)
Toshiyuki Yahagi (OP; OP3; 4 episodes
eps 4, 8, 18, 27
)

Toshiyuki Yoshioka (5 episodes
eps 13, 21, 23, 29, 32
)

Tsunenaka Nozaki (eps 6, 9)
Tsutomu Sakamoto (ep 30)
Tsuyoshi Matsuura (eps 13, 20)
Tsuyoshi Sakai (Last House; eps 12, 25)
Wataru Sekimoto (4 episodes
eps 13, 21, 23, 29
)

Yasuharu Kataoka (4 episodes
eps 6, 20, 27, 31
)

Yasunori Matsumura (ep 14)
Yasunori Miyazawa (OP, OP3; ep 8)
Yasushi Ohara (OP3; eps 11, 32)
Yasutaka Kubota (5 episodes
eps 4, 8, 13, 18, 23
)

Yasutoshi Iwasaki (Studio Giants; ep 31)
Yong Ju Kim (AniVillage; ep 12)
Yoshie Kimoto (eps 23, 29)
Yoshifumi Nakamura (4 episodes
eps 5, 15, 22, 24
)

Yoshihiro Matsumoto (eps 5, 15)
Yoshimi Iwata (ep 24)
Yoshimitsu Yamashita (OP3; ep 1)
Yoshinori Takahashi (ep 26)
Yoshio Mizumura (ep 5)
Youhei Sasaki (ep 9)
Yu Maruyama (ep 17)
Yu Bang Song (AniVillage; eps 7, 12)
Yui Enomoto (ep 1)
Yuichi Nakazawa (eps 10, 22)
Yuichiro Miyake (ep 17)
Yuka Shibata (OP; ep 2)
Yuki Kawashima (5 episodes
eps 4, 8, 13, 18, 27
)

Yuki Masuda (ep 27)
Yuki Tsugihashi (eps 22, 33)
Yukie Fujii (ep 6)
Yukihide Oku (ep 13)
Yukihiro Kobayashi (ep 28)
Yukimaro Ohtsubo (ep 30)
Yukio Okano (ep 14)
Yuko Yamamoto (ep 24)
Yumiko Ishii (OP2; ep 5)
Yumiko Kinoshita (ep 26)
Yuriko Ishii (OP3; ep 6)
Yusuke Yoshigaki (OP; ep 2)
Yuuichi Sugio (ep 24)
Yuuko Sotake (eps 6, 20-21)
Music producer: Hans Zimmer
Planning: Seiji Takeda
Planning Assistant: Mamoru Oshii
Production Desk: Wataru Kurosawa
Production Runner:
Akio Matsuyama (ep 16)
Ayako Matsukawa (ep 14)
Ayako Okada (ep 18)
Chie Nishiya (eps 13, 23, 29)
Kou Tagami (ep 31)
Koudai Kakimoto (OP3; 4 episodes
eps 4, 8, 20, 27
)

Kouichi Murata (ep 10)
Kousuke Onizuka (ep 19)
Makoto Oonuki (eps 5, 10)
Mariko Aoki (OP, OP2; ep 2)
Masanari Kanokogi (eps 26, 32)
Naoaki Chida (ep 2)
Ryouji Kawaguchi (eps 15, 22, 33)
Shunsuke Katou (eps 1, 6, 9, 21)
Taishirou Tanimura (ep 11)
Takeshige Oshima (4 episodes
eps 3, 7, 12, 25
)

Takuya Kitamura (ep 17)
Wataru Kurosawa (ep 21)
Yoshihiro Abe (eps 11, 16)
Yuki Nagano (ep 30)
Yutaka Uemura (ep 28)
Recording Assistant: Fumiaki Tanaka
Recording engineer: Satoshi Yano
Setting Production: Midori Gotou
Sound Effects: Daisuke Jinbo
Sound Producer: Minoru Yamada
Special Effects:
Akiko Saitou (ep 27)
Akira Saitou (1-6,8-11,13-33(-17,19,25,27))
Chieko Ono (ep 2)
Daisuke Tokutsuchi (ep 28)
Hidero Sakurai (ep 31)
Hisakazu Sakai (ep 17)
Masahiro Murakami (OP 2)
Naoyuki Fukuda (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)

Shin Inoie (OP)
Teru Saitou (1-6,8-11,13-33(-17,19,25,27))
System Solution: Junichiro Aki
Theme Song Arrangement:
Hyoe Yasuhara (OP)
Satoru Hiraide (OP3)
Theme Song Composition: Hidenori Tanaka (OP)
Theme Song Lyrics:
Hitomi Takahashi (OP)
Natsumi Watanabe (OP)
TAKUYA∞ (OP3)
Theme Song Performance:
Angela Aki (ED3)
Chitose Hajime (ED)
Hitomi Takahashi (OP)
HYDE (OP2)
Jinn (OP4)
K (ED4)
Mika Nakashima (ED2)
UVERworld (OP3)
Title Design: Noriyuki Jinguji
Video Editing:
Takami Tachikawa (Q-Tech)
Tetsuro Fujita (Q-Tech)
Eri Kitamura as Saya Otonashi

Akiko Yajima as
Diva
Riku Miyagusuku
Hiroyuki Yoshino as Kai Miyagusuku
Houchu Ohtsuka as George Miyagusuku
Juurouta Kosugi as David
Takashi Nagasako as Lewis

Akari Higuchi as
Guide(ep 6)
Kaori's mother(ep 3)
Akira Ishida as Joel 
Ami Koshimizu as Mao Jahana 
Chiwa Saito as Lulu(ep 21)
Daisuke Ono as Sorimachi(eps 7, 15)
Fumio Matsuoka as Phillip Rosenberg(ep 18)
Hideki Tasaka as Gestas(ep 20)
Hideyuki Umezu as Collins
Hiroshi Shirokuma as Kakimoto
Ikuya Sawaki as Takeda Desk(ep 15)
Jin Domon as Yann(ep 21)
Jouji Nakata as Amshel 
Jun Fukuyama as Guy(ep 21)
Junichi Suwabe as Vin Argeno
Kaori Nazuka as
Monique
Sonya(ep 17)
Keiji Fujiwara as Nathan 
Kenichi Ogata as Ted A. Adams(eps 18-19)
Kenji Nojima as Karman
Kentarou Itou as Akihiro Okamura 
Kiriko Aoyama as Beni(eps 10-11)
Koji Yusa as
Archer
Gudolf(ep 21)
Kouji Tsujitani as Solomon 
Mai Kadowaki as
Javier
Kaori Kinjou
Min(eps 8-11)
Mayumi Asano as Anna-Marie(eps 8, 11)
Megumi Toyoguchi as Irene
Minako Ichiki as Bread
Misa Watanabe as Okamura's mother(ep 15)
Miyuki Ichijou as Ms. Lee(eps 8, 10)
Naoki Yanagi as Moses
Naomi Shindoh as Haji(young)
Naomi Wakabayashi as Dismas(ep 20)
Nozomu Sasaki as Carl 
Rica Fukami as Liza(eps 16, 18-19)
Rika Morinaga as Nahabi
Risa Suzuki as Mui(eps 9, 12-13)
Romi Park as Kurara
Tadahisa Saizen as
Andrei(ep 18)
Daazu(ep 21)
Mr. Grant
Naval captain(ep 2)
Takaya Kuroda as Rodgers(eps 12-13)
Takayuki Sakazume as Katou(eps 3-4, 14)
Takayuki Sugo as Glay
Takuya Kirimoto as Spencer(eps 12-13)
Tamio Sobami as Professor Sukegawa(ep 15)
Tetsu Inada as Makkoi(eps 12-13)
Toru Ohkawa as James 
Toshiko Sawada as old woman(ep 16)
Wahei Iida as Joel (founder)(ep 22)
You Kitazawa as Forrest
Yukie Maeda as Alison(eps 10-11)
Yuko Kaida as Julia 
Yuuko Kinoshita as Mama(ep 4)

Aiko Ōkubo(ep 42)
Koji Yusa(7 episodes
eps 1-4, 7, 12, 20
)
Mai Kadowaki(eps 12-13)
Marina Inoue(ep 14)
Ryou Sugisaki(ep 16)
Tadahisa Saizen(10 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 11-13, 16, 20
)
Wataru Takagi(ep 10)
Yukie Maeda(eps 8-9, 12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Anime R (ep 22)
Anime Roman (eps 17, 21)
Buyuu (ep 17)
Changzhou New Star Art Co Ltd. (eps 1, 32)
Chaos Project (ep 24)
Dangan Pictures (ep 24)
Flying Dragon Cartoon Studio (eps 15, 22)
Front Line (ep 32)
GAINAX (ep 13)
Garan (eps 3, 7, 33)
Keisei Productions (ep 24)
Last House (ep 22)
Mito Animation (ep 32)
MSJ (eps 10, 15, 22)
Nakamura Production (10 episodes
eps 3, 7, 12-13, 16-17, 19, 26, 32-33
)

Office Aoi (ep 13)
RIC (ep 32)
Seigasha (ep 17)
Studio Guts (ep 33)
Studio Kuma (eps 29, 32)
Studio Lagoon (ep 30)
Studio Mark (eps 22, 24)
Studio Mook (eps 10, 15)
Studio Ron (ep 17)
Studio Takuranke (eps 21, 29)
Studio Wombat (6 episodes
eps 5-6, 9, 13, 21, 32
)

Tama Production (ep 17)
Wish (eps 13, 21)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Kobayashi Production (OP3)
Kusanagi (7 episodes
eps 6, 14-16, 18-19, 27
)

Studio Easter (eps 1-5, 7-32)
Digital Paint:
AIC Digital (ep 30)
Artland (eps 21, 27, 30)
Buyuu (eps 11, 14, 21)
CCR (eps 5, 10)
Chaos Project (ep 14)
cube A motion (eps 29, 32)
D-COLORS (7 episodes
eps 1-2, 6, 9, 19, 21, 30
)

Daume (ep 21)
Dr. Movie (ep 16)
EASIA (eps 9, 13, 17)
Fan Out (ep 28)
Flying Dragon Cartoon Studio (eps 5, 10)
Front Line (ep 28)
Garan (ep 5)
IMG (5 episodes
eps 2, 6, 8, 11, 27
)

iseriA (eps 1-2, 4)
J.C. Staff (6 episodes
eps 1, 8-9, 21, 26, 30
)

K-Production (ep 31)
Keisei Productions (ep 31)
Kyung Kang ANIA (ep 14)
Mito Animation (eps 26, 32)
MSC (4 episodes
eps 9, 11, 14, 27
)

MSJ (5 episodes
eps 5, 10, 14-15, 22
)

Nendai Animation (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Production I.G (10 episodes
eps 1-2, 6, 8, 13, 16, 18, 20, 23, 27
)

RIC (9 episodes
eps 2, 6, 9, 13, 20-21, 23, 26, 27etc
)

Run Road (eps 2, 18)
Studio Elle (13 episodes
eps 1-2, 6, 8-9, 13, 18, 21, 23, 26-29
)

Studio Fantasia (ep 30)
Studio Gimlet (eps 3, 14)
Studio Lagoon (ep 28)
Studio March (ep 2)
Studio Road (10 episodes
eps 1-2, 4, 8-9, 11, 13, 16, 21, 26etc
)

Studio Ron (eps 17, 24, 31)
T2 Studio (ep 11)
Tamazawa Animation House (4 episodes
eps 8, 11, 13, 18
)

Tanto (ep 2)
TDL (eps 15, 22)
Triple A (6 episodes
eps 18, 20, 24, 26, 30-31
)

Uni Animation (ep 31)
Wish (ep 21)
In-Between Animation:
A-Line (11 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 13, 15, 21-22, 33
)

Actas (ep 18)
AIC (ep 27)
Angle (ep 22)
Animaruya (eps 11, 18)
Anime R (ep 18)
Anime Roman (ep 1)
Anime Spot (eps 4, 6, 8)
Anime Torotoro (ep 1)
AniVillage (eps 12, 25)
APPP (6 episodes
eps 4, 18, 20-21, 27, 30
)

Artland (5 episodes
eps 13, 18, 21, 27, 30
)

asread (eps 17-18, 21)
Bee Train (ep 19)
BONES (ep 8)
Buyuu (eps 4, 11, 21)
cube A motion (eps 29, 32)
Daume (7 episodes
eps 1, 4, 6, 13, 18, 21, 32
)

Delta Peak Production (5 episodes
eps 1. 6, 9, 11, 18, 21
)

Dogakobo (eps 1, 11, 27)
Dr. Movie (ep 16)
EASIA (eps 9, 13, 17)
Fan Out (ep 28)
Flying Dragon Cartoon Studio (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)

Front Line (4 episodes
eps 4, 16, 28, 32
)

G&G Direction (7 episodes
eps 1, 4, 6, 8, 13, 27, 32
)

GAINAX (9 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 11, 18, 21, 27-28
)

Garan (ep 5)
Gonzo (ep 27)
IMOVE (eps 1, 4, 6)
J.C. Staff (ep 4)
Kino Production (ep 6)
Kyung Kang ANIA (ep 14)
Magic Bus (ep 4)
Mito Animation (eps 26, 32)
MSC (ep 27)
MSJ (6 episodes
eps 5, 10, 14-15, 22, 33
)

Nakamura Production (eps 21, 26)
Nendai Animation (5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 25
)

Noside (ep 4)
Office AO (ep 1)
Oh production (eps 2, 6, 30)
P.A. Works (8 episodes
eps 4, 6, 8-9, 11, 16, 18, 21
)

Pastoral (ep 8)
Pierrot (eps 14, 27)
Production I.G (7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11, 16etc
)

Radix (eps 1, 4, 13)
RIC (9 episodes
eps 1-2, 6, 9, 13, 16, 20-21, 26etc
)

Sakura Create (eps 11, 16, 27)
SHAFT (ep 21. 23)
Shin-Ei Animation (ep 30)
Shindo Production (ep 1)
Studio Cj (ep 30)
Studio Cockpit (5 episodes
eps 1-2, 16, 21, 30
)

Studio DEEN (4 episodes
eps 4, 6, 18, 30
)

Studio Fantasia (ep 30)
Studio Giants (ep 31)
Studio Gimlet (6 episodes
eps 3, 11, 16, 18, 25, 30
)

Studio Jungle Gym (eps 1, 4, 32)
Studio Kuma (4 episodes
eps 13, 16, 18, 21
)

Studio MAT (4 episodes
eps 4, 9, 11, 16
)

Studio Mu (4 episodes
eps 11, 13, 16, 30
)

Studio Pastoral (eps 1, 26)
Studio Ron (eps 1, 17)
Studio Takuranke (4 episodes
eps 11, 18, 21, 27
)

Studio Wanpac (eps 1, 13, 21)
Studio Wombat (eps 1, 4, 6, 9)
Synergy Japan (eps 1-2, 4, 6)
SynergySP (eps 13, 18)
Tama Production (eps 18, 30)
Tatsunoko Production (eps 18, 30)
Triple A (7 episodes
eps 18, 20, 24-30 even, 31
)

Uni Animation (ep 24)
Wish (5 episodes
eps 1, 6, 8-9, 27
)

Xebec (eps 30-31)
Yuhodo (5 episodes
eps 2, 6, 13, 23, 27
)

Yumeta Company (ep 16)
Key Animation:
AniVillage (eps 7, 12)
Studio Giants (ep 31)
Studio Kuma (ep 29)
Wish (ep 20)
Original Idea:
Aniplex
Production I.G
Production Assistance:
A-Line (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)

AIC A.S.T.A. (ep 30)
Daume (ep 14)
Front Line (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Studio Ron (eps 17, 24)
Xebec (ep 31)
Recording Studio: Studio Gong
English cast
English staff
ADR Director: Michael Hack
Translation: Yurika Dennis

Casting Director: Michael Hack
Engineering Assistant: Lindsey Myers
Language Producer: Phil Crain
Mix Engineer:
Ernie Sheesley
Mark Ettel (eps 24-26)
Post-Production Supervision: Tonda Saska
Production Accounting: Nathan Haramoto
Production Assistant:
Laura Lopez
Sean Kelley
Sound Engineer:
David W. Barr
Eric Lewis
Crispin Freeman as Hagi
Kari Wahlgren as Saya Otonashi

Abby Craden as Julia
Ben Diskin as Kai Miyagusuku
Crispin Freeman as Joel Goldschmidt(The 6th)
Dave Wittenberg as Solomon
David Rasner as
Akihiro Okamura
James Ironside
Lewis
Elin Carlson as Diva(Singing)
Kamali Minter as Riku Miyagusuku
Kari Wahlgren as Diva
Olivia Hack as Mao
Quinton Flynn as Carl / Phantom
Wally Wingert as
Amshell
George Miyagusuku
Nathan Mahler

Abby Craden as
Dismas
Mrs. Kinjo
Amber Hood as
Daughter B(ep 50)
Kaori Kinjo
News Reporter(ep 2)
Ben Diskin as
Boy A(ep 9)
Gestas
Kato
Male Front Desk Clerk(ep 8)
Researcher B(ep 36)
Waiter(ep 26)
Christopher Nissley as
David's Father(ep 30)
Doctor(ep 4)
Policeman A(ep 50)
Taxi Driver(ep 9)
Crispin Freeman as
Boy B(ep 42)
British Official(ep 33)
Director(ep 48)
Forrest
Male Volunteer(ep 9)
Phillip Rosenberg(ep 18)
Poacher(ep 7)
Principal(ep 3)
Sorimachi
Tracker Car Operative(ep 1)
Van Argeno
Dave Wittenberg as
Glay
Jan
Karman
Punk B(ep 27)
David Rasner as
Archer
Dock Worker(ep 8)
Guard F(ep 26)
Joel(The 1st)
Man in Business Suit(ep 11)
Mr. Inamine(ep 1)
Professor Sukekawa
Ted A. Adams(eps 18-19)
Janice Kawaye as
Chen
Mui
Remy(ep 4)
School Girl(ep 8)
Jeannie Elias as
Bread
Brett(eps 46, 48)
Hagi (12 Years Old)(ep 22)
Mrs. Carlyle(ep 39)
Nahabi
U.S. Secretary of State(ep 33)
Jennifer Darling as
Clara
Ms. Lee
Kamali Minter as Ghee
Kari Wahlgren as
Girl A(ep 29)
Liza(eps 16, 18-19)
Old Woman(ep 17)
Lara Jill Miller as
Daughter A(ep 50)
Javier
Lulu
Min(eps 8-11)
Liz Sroka as
Anna-Marie
Beni
Grigori
Sonia
Olivia Hack as
Alison(eps 10-11)
Female Volunteer(ep 9)
Girl B(ep 29)
Irene
School Girl(ep 8)
Quinton Flynn as
McCoy
Young Man(ep 11)
Stephanie Sheh as Monique
Steven Blum as
Black Suit A(ep 31)
Black Suit B(ep 31)
Butler(ep 39)
Collins
Moses
Mr. Grant
President(ep 39)
Punk A(ep 27)
Reporter B(ep 48)
Staff A(ep 42)
U.S. Secretary of Defense(ep 33)
Wally Wingert as
British Officer A(ep 33)
Dahz
Kakimoto
Military Commander
Office Worker(ep 7)
Old Gentleman(ep 41)
Old Man(ep 21)
Tracker Van Driver(ep 3)
Volis(ep 29)
Waste Dealer(ep 7)
English companies
ADR Production: STUDIOPOLIS, Inc.
Internet Streaming:
Crackle (North America)
Hulu
Korean staff
Korean cast
(none)
Jeong-Hwa Yang as Saya Otonashi
Seung-Jun Kim as Haji

Han Choi as James Ironside
Im Chaeheon as
George Miyagusuku
Lewis
Solomon
Lee Jaok as Julia
Sang-Hyeon Eom as
Akihiro Okamura
Kai Miyagusuku
Seok-Jeong Yang as David
Seong-Jun Bang as Amshell
Sin-Hui Park as
Diva
Mao Jahana
Yeong-Seon Kim as Joel Goldschmidt (The 6th)
Yu-Mi Jeong as Riku Miyagusuku

Seong-Jun Bang as Collins
Seung-Jun Kim as Moses
Yeong-Seon Kim as Van Argeno
Korean companies
Broadcaster: Animax Korea
French staff
French cast
(none)
Amandine Longeac as Saya Otonashi
Pascal Gimenez as Hadji

Alain Blazquez as David
Angelique Heller as Riku Miyagusuku
Eric Goria as Georges Miyagusuku
Laurent Pasquier as Kaï Miyagusuku
Léon Vitale as Lewis

Charlotte Duran as
Min
Mui
Damien Laquet as Salomon
Hélène Grosso as
Julia
Mme Lee
Marc Wihlem as Van Argeno
Sandra Vandroux as Kaori
French companies
Distributor: Black Box
Dubbing: PILON Studio Son
Spanish staff
Spanish cast
Dubbing Director: Gerardo García
Translation:
Enric Joga (Spain dub)
Pedro Fernandez (Spain dub)

DVD Menu Design: Iván Iserte (Selecta Visión)
Gaby Ugarte as Saya Otonashi
Joel Mulachs as Saya Otonashi(Spain dub)
Toni Mora as Haji(Spain dub)

Alfonso Vallés as David(Spain dub)
Angel del Río as James Ironside(Spain dub)
Antonio García Moral as George Miyagusuku(Spain dub)
Carlos Lladó as
Karl Fei-Ong(Spain dub)
Nathan Maller(Spain dub)
Daniel Albiac as Kai Miyagusuku(Spain dub)
Enrique Hernández as Solomon Goldsmith(Spain dub)
Gabriel Ortiz as Kai Miyagusuku
Gerardo García as Haji
Gloria Garcia as Diva(Spain dub)
Gloria Gonzalez as Julia Silverstein(Spain dub)
Jordi Nogueras as Joel Goldschmidt VI(Spain dub)
Jose Gilberto Vilchis as Joel Golshmidt
Maria Rosa Guillén as
Diva(Spain dub; Riku form)
Riku Miyagusuku(Spain dub)
Marta Estrada as Mao Jahana(Spain dub)
Oscar Redondo as Akihiro Okamura(Spain dub)
Ramón Rocabayera as Amshel Goldsmith(Spain dub)
Vicente Gil as Lewis(Spain dub)
Victor Ugarte as Solomon

Alan Prieto as Natham Maller
Albert Roig as Van Argiano(Spain dub)
Alondra Hidalgo as Javier(child)
Ana Lucia Ramos as Lulu
Angel del Río as Karman(Spain dub)
Ariadna Jiménez as Irene(Spain dub)
Carlos Lladó as Moses(Spain dub)
Daniel Lacy as Chiropterans & others
Edson Matus as Karl
Eduardo Curiel as Riku Miyagusuku
Gabriela Gomez as Julia Silverstain
Georgina Sanchez as Kaori
Liliana Barba as
Elizabeth
Mil
Liza Willert as Decorator
Luis Daniel Ramirez as Van Argiano
Manuel Díaz as
Haji(child)
Nahabi
Mar Nicolas as Lulu(Spain dub)
Mariana Ortiz as Mao
Marisol Romero as Irene
Mayra Arellano as Monique
Oscar Gomez as James
Raul De La Fuente as Dr. Collins
Ricardo Bautista as Mouses
Roberto Mendiola as Karman
Ruben Moya as Gray
Tasio Alonso as Aston Collins(Spain dub)
Toni Mora as Voice-over(Spain dub)
Xochitl Ugarte as Diva

Eva Ordeig(Spain dub)
Spanish companies
DVD Distribution: Selecta Visión
Internet Streaming:
Filmin
Vitanime.tv
Translation: DARUMA (Spain dub)
TV Distribution: Selecta Visión
German staff
German cast
(none)
Nina Amerschläger as Saya Otonashi

Achim Barrenstein as George Miyagusuku
Gilles Karolyi as David
Mario Hassert as Haji
Markus Haase as Kai Miyagusuku
Tanja Esche as Riku Miyagusuku / Diva

David L. Schulze as Moses
Dieter Gring as Akihiro Okamura
Florian Hoffmann as Solomon
Gisa Bergmann as Julia
Heiko Grauel as James
Isaak Dentler as Joel VI.
Katrin Laksberg as Lulu
Kristin Wöckel as Irene
Linus Kraus as Carl
Matthias Keller as Vin Argeno
Nora Jokhosha as Mao Jahana
Oliver Jäger as Karman
Peter Heusch as Collins
Peter Lehn as Nathan
Renier Baaken as Amshel
German companies
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Broadcaster: space power
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Distributor: Mega-Anime
Russian cast
(none)
Tagalog staff
Tagalog companies
(none)
Broadcaster: Studio 23 (ABS-CBN)
Tagalog cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
Dubbing Director: Rodrigo Andreatto
Jussara Marques as Saya Otonashi

Afonso Amajones as David
Alfredo Rollo as Akihiro Okamura
Fábio Lucindo as Kai Miyagusuku
Ivo Roberto as Lewis
Márcio Araújo as Carl/Fantasma(Phantom)
Melissa Garcia as Diva
Nestor Chiesse as Amshell
Raphael Ferreira as Riku Miyagusuku
Raquel Marinho as Júlia
Robson Kumode as Moses
Vagner Fagundes as Solomon

Adriana Pissardini as Annamary
Alessandra Araújo as Kurara
Fernanda Bulara as Irene
Lene Bastos as Miu
Luiz Laffey as James
Nestor Chiesse as Spencer
Priscila Concépcion as
Mao Jahana
Min(2nd voice)
Samira Fernandes as Kaori Kinjou
Sandra Mara as Sra. Lee
Tatiane Keplermaier as
Lulu
Min(1st voice)
Ulisses Bezerra as Karman
Wellington Lima as Van Argeno
Wendel Bezerra as Nathan
Portuguese companies
Dubbing Studio: Álamo
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Distributor: Hi-Yu International
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology