Blood+ (TV)

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

©2005 Production I.G • Aniplex • MBS • HAKUHODO 


 
[ related to Blood: The Last Vampire (movie) ]

Related anime:
    Blood+ (manga) (adaptation)
    Blood+ Adagio (manga) (spinoff)
    Blood+ Kowloon Nights (manga) (spinoff)

Alternative title:
Blood, el último vampiro (Spanish) 
Кровь+ (Russian) 
بلود + (Arabic) 
ブラッドプラス (Japanese) 
血戰 (Chinese (Taiwan)) 
블러드+ (Korean) 
Genres: action , drama , horror , mystery , supernatural 
Themes: monsters , vampires 
Objectionable content: Intense 
Plot Summary: Throughout the passage of time and the shifts in backgrounds, a particular war continues to leave its mark on history, extending its influence into the modern world. There are two major groups involved in the ensuring war. The first group consists of monsters known as Chiropterans who can change their appearances into that of human beings. They are actually immortals who feed on the blood of the living. The second group is an organisation known as the "Red Shield", formed to track down these monsters and exterminate them. Otonashi Saya is a high-school girl who lives a peaceful life with her family. The only problem is, she has no recollections of her life beyond that of the past year. However, her happy life will be destroyed by an event that will lead her to her destined fate. 
User Ratings: 5077 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 632 votes (sub:474, dub:133, raw:4, ?:2, edit.dub:1, others:18
6 Spanish subtitled
5 Spanish dubbed
3 German subtitled
2 Arabic subtitled
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 1748 votes (sub:1425, dub:285, raw:9, ?:4, edit.dub:3, others:22
10 Spanish subtitled
3 Spanish dubbed
3 Portuguese subtitled
2 Portuguese dubbed
2 German subtitled
1 Arabic subtitled
1 French subtitled
)
 Very good: 1207 votes (sub:848, dub:311, edit.dub:7, raw:4, ?:2, others:35
13 Spanish subtitled
8 Spanish dubbed
5 Portuguese subtitled
3 French subtitled
2 Russian subtitled
1 Czech dubbed
1 Italian subtitled
1 Portuguese dubbed
1 Polish subtitled
)
 Good: 721 votes (sub:481, dub:204, edit.dub:7, ?:5, raw:4, others:20
5 Spanish subtitled
4 Spanish dubbed
2 German subtitled
2 Italian subtitled
2 French subtitled
1 Arabic subtitled
1 Russian subtitled
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 German dubbed
)
 Decent: 351 votes (sub:213, dub:119, raw:3, edit.dub:3, ?:2, others:11
3 Russian dubbed
3 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
2 Spanish dubbed
1 Russian subtitled
)
 So-so: 187 votes (sub:114, dub:63, ?:1, others:9
5 Russian subtitled
2 Spanish subtitled
1 Spanish dubbed
1 German dubbed
)
 Not really good: 81 votes (sub:47, dub:30, raw:1, others:3
1 French subtitled
1 Czech dubbed
1 Tagalog dubbed
)
 Weak: 97 votes (sub:62, dub:31, raw:1, ?:1, others:2
1 French subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Bad: 30 votes (sub:19, dub:9, raw:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Awful: 15 votes (dub:8, sub:7)
 Worst ever: 8 votes (sub:5, dub:2, ?:1)
Seen in part or in whole by 10177 users, rank: #29 (of 6012)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.974 (Very good), std. dev.: 1.6682, rank: #551 (of 6005)
Weighted mean: 7.859 (Very good), rank: #577 (of 6005) (seen all: 8.11 / seen some: 7.04 / won't finish: 4.66)
Bayesian estimate: 7.859 (Very good), rank: #407 (of 4573)
Running time: half hour per episode 
Number of episodes: 50 
Episode titles: We have 50
Vintage:
2005-10-08 to 2006-09-23 
2007-03-11 to 2008-03-23 (USA, Cartoon Network - Adult Swim) 
2007-04-12 (Animax Asia - Philippines) 
2007-04-17 (Spain - TVE) 
2007-04-29 (Animax Asia - Singapore and Thailand) 
2007-04-30 (Animax Latin America) 
2007-08-07 (Spain - Canal Buzz) 
2008-02-03 (Poland, AXN Sci-Fi) 
2008-03-24 (Russia, 2x2) 
2008-03-24 to 2008-05-26 (Russia,2x2) 
2008-11-03 to 2009-11-17 (Malaysia, Animax Mobile) 
2009-03-23 (Philippines, Studio 23) 
Opening Theme:
#1: "青空のナミダ (Aozora no Namida)" by Hitomi Takahashi (eps 1-13) 
#2: "SEASON’S CALL" by HYDE (eps 14-25) 
#3: "Colors of the Heart" by UVERworld (eps 26-38) 
#4: "雷音 (Raion)" by Jinn (eps 39-50) 
Ending Theme:
#1: "語り継ぐこと (Kataritsugu koto)" by Chitose Hajime (eps 1-13,50) 
#2: "CRY NO MORE" by Mika Nakashima (eps 14-25) 
#3: "This Love" by Angela Aki (eps 26-38) 
#4: "Brand New Map" by K (eps 39-49) 
Links: We have 1
Trivia: We have 7
Reviews:
Blood+ Part 2 DVD (Dec 3, 2009)
Blood+ Part 1 DVD (Feb 21, 2008)
News: Show:
Blood+ Interview (Mar 9, 2007)
Japan's Favorite TV Anime (Oct 12, 2006)
Ayakashi Ayashi (Jul 25, 2006)
Sony Music Festival (Feb 27, 2006)
Blood+ Licensed (Jan 23, 2006)
NewWords Update (Nov 12, 2005)
Blood+ Trailers (Oct 4, 2005)
Blood+ PlayStation Games (Aug 30, 2005)
Three New Blood Manga (Jun 14, 2005)
Blood TV Series (Mar 31, 2005)
Other articles: Show:
The Click - March 22 - 28 (Mar 22, 2008)
Hey, Answerman! (Mar 14, 2008)
Shelf Life - Blood Bath (Mar 10, 2008)
Hey, Answerman! (Feb 1, 2008)
The Click - July 21 - 27 (Jul 21, 2007)
The Click - June 23 - 29 (Jun 23, 2007)
The Click - June 9 - 15 (Jun 9, 2007)
Sound Decision - hyde (Jun 7, 2006)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Blood+ (DVD 1) 2008-03-04 (from $9.04)
    Blood+ (DVD 2) 2008-06-17 (from $7.75)
    Blood+ (DVD 3) 2008-10-21 (from $7.94)
    Blood+ (DVD 4) 2009-01-27 (from $9.00)
    Blood+ Part 1 (DVD 1) 2008-03-04
    Blood+ Part 2 (DVD) 2009-10-20 (from $19.40)
Novel
    Blood+ - First Kiss (Novel 1) 2008-03-19 (from $6.13)
    Blood+ - Russian Rose (Novel 1) 2009-03-18
    Blood+ - Chevalier (Novel 2) 2008-04-13 (from $6.54)
    Blood+ - Boy Meets Girl (Novel 3) 2008-11-12 (from $6.13)
    Blood+ - Nankurunaisa (Novel 4) 2009-03-11 (from $6.54)

Japanese staff
Japanese cast
Director:
Jun Matsumoto (ED 2) 
Jun'ichi Fujisaku 
Kazuto Nakazawa (OP 2) 
Naoyoshi Shiotani (OP3) 
Yuu Kou (OP1) 
Series Composition: Jun'ichi Fujisaku 
Script:
Jun'ichi Fujisaku (ep 1) 
Kurasumi Sunayama (8 episodes
eps 16, 21, 26, 30, 36, 41, 45, 49
)
 
Michiko Yokote (eps 29, 34, 39) 
Midori Gotou (ep 5) 
Reiko Yoshida (8 episodes
eps 8, 14, 22, 25, 31, 35, 43, 47
)
 
Shigeru Morita (10 episodes
eps 6, 10, 15, 19, 24, 28, 33, 38, 42, 46
)
 
Shôtarô Suga (4,​9,​1213,​18,​23,​2732,​37,​4044,​48) 
Yoshiki Sakurai (eps 3, 11, 20) 
Yutaka Oomatsu (ep 2) 
Storyboard:
Akiko Honda (eps 29, 36) 
Ei Aoki (ep 23) 
Hitomu Kumoi (4 episodes
eps 16, 27, 41, 48
)
 
Jun Matsumoto (ep 1) 
Jun Takahashi (ep 26) 
Kazuyoshi Takeuchi (ep 7) 
Kiyoko Sayama (eps 5, 9, 21) 
Kou Matsuzono (ep 43) 
Masayuki Miyaji (ep 42) 
Nanako Shimazaki (eps 20, 36) 
Naomichi Yamato (eps 17, 24, 31) 
Naoyasu Hanyu (eps 25, 35, 44) 
Naoyoshi Shiotani (OP3) 
Ryuuichirou (ep 47) 
Satonobu Kikuchi (ep 38) 
Shigeyasu Yamauchi (eps 40, 49) 
Shin Matsuo (ep 19) 
Shingo Kaneko (ep 24) 
Susumu Kudo (ep 3) 
Tadahito Matsubayashi (eps 28, 39, 45) 
Takashi Sano (eps 10, 22) 
Tamaki Nakatsu (ep 11) 
Tatsufumi Tamagawa (ep 29) 
Tetsuo Isamu (ep 6) 
Tetsuya Kobayashi (ep 15) 
Tokiichi Kagurazaka (4 episodes
eps 2, 14, 34, 46
)
 
Tooru Ookubo (ep 36) 
Yasakichi (eps 4, 8, 18) 
Yoriyasu Kogawa (ep 30) 
Yumi Kamakura (ep 37) 
Yuu Kou (OP1; ep 13) 
Episode Director:
Akiko Honda (5 episodes
eps 4. 8, 18, 29, 36, 42
)
 
Daisuke Takashima (ep 47) 
Ei Aoki (ep 23) 
Hirotoshi Rissen (ep 46) 
Jun Matsumoto (ep 1) 
Jun Takahashi (ep 2) 
Jun'ichi Fujisaku (ep 45) 
Kazuhiro Ozawa (ep 14) 
Ken Ando (ep 17) 
Ken'ichi Hamazaki (ep 33) 
Kiyoko Sayama (eps 9, 21) 
Man Kawasaki (ep 22) 
Masahiro Okamura (ep 41) 
Nanako Shimazaki (ep 20) 
Naomichi Yamato (eps 11, 16, 27) 
Naoyasu Hanyu (eps 35, 44) 
Norihiko Nagahama (ep 34) 
Ryo Miyata (ep 38) 
Shigenori Awai (ep 7) 
Shigeru Ueda (ep 24) 
Shigeyasu Yamauchi (eps 40, 49) 
Shintaro Itoga (eps 43, 48) 
Susumu Kudo (ep 32) 
Tadahito Matsubayashi (eps 28, 39) 
Takashi Sano (eps 5, 10) 
Tetsuya Kobayashi (ep 15) 
Tomoaki Ohta (ep 3) 
Toshikatsu Tokoro (ep 25) 
Yasunori Urata (eps 6, 13) 
Yoriyasu Kogawa (ep 30) 
Yukio Kuroda (ep 31) 
Yumi Kamakura (ep 37) 
Yuta Maruyama (asst; ep 30) 
Music: Mark Mancina 
Original Character Design: Chizu Hashii 
Art Director: Junichi Higashi 
Chief Animation Director: Akiharu Ishii 
Animation Director:
Akiko Nagashima (eps 13 asst, 42) 
Emiko Abe (ep 46) 
Hiroyoshi Iida (4 episodes
eps 20, 32, 45, 49
)
 
Junichi Azuma 
Junko Watanabe (ep 12) 
Kazuchika Kise (OP; ep 40) 
Kazuhiro Takamura (ep 28) 
Kouji Komurakata (eps 26, 37, 43) 
Kyoji Asano (OP 2) 
Kyoko Kotani (6 episodes
eps 13, 21, 23 asst, 29, 39, 48
)
 
Makoto Matsui (ep 46) 
Makoto Shimomura (asst; ep 13) 
Masaki Hyuga (ep 38) 
Masayuki Nomoto (ep 31) 
Minako Shiba 
Minoru Ueda (ep 2) 
Minoru Yamazawa (ep 17) 
Naoko Nakamoto (4 episodes
eps 5, 15, 33, 41
)
 
Naoyoshi Shiotani (OP3; 2 episodes
eps 9, 13 (asst)
)
 
Ruriko Watanabe (ep 24) 
Shinichi Miyamae (7 episodes
eps 3, 7, 19, 25, 35, 44, 48
)
 
Shinji Ochi (ep 14) 
Tooru Ookubo (7 episodes
eps 4, 8, 18, 27, 36, 42, 47
)
 
Toshimitsu Kobayashi (4 episodes
eps 10, 22, 33, 41
)
 
Toyoaki Fukushima (5 episodes
eps 6, 13, 23, 32, 49
)
 
Yoshiya Yamamoto (eps 24, 34, 47) 
Yuichi Nakazawa (eps 5, 15) 
Yutaka Matsubara (ep 30) 
Animation Character Design: Akiharu Ishii 
Art design:
Iho Narita (KUSANAGI) 
Kazushige Kanehira (KUSANAGI -asst) 
Mecha design: Kenji Teraoka 
3D Director: Makoto Endo 
Sound Director: Yoshikazu Iwanami 
Director of Photography: Hiroshi Tanaka 
Executive producer:
Hideo Katsumata 
Mitsuhisa Ishikawa 
2D Work:
Akiko Nakayama 
Chieko Ono (eps 3-4) 
Yousuke Nanjou (OP) 
2nd Key Animation:
Akane Sakai (ep 12) 
Ayako Matsumoto (ep 28) 
Chie Akino (ep 28) 
Emi Watanabe (ep 5) 
Emiko Matsuno (ep 15) 
Fumi Morita (ep 2) 
Hideoki Kusama (ep 16) 
Hirotaka Nii (ep 12) 
Hiroyuki Itai (ep 30) 
Hitomi Hasegawa (ep 28) 
Hitomi Sato (ep 2) 
Kanako Oikawa (ep 24) 
Kaoru Horigane (ep 12) 
Kazuko Tsuji (eps 5, 12) 
Kazuo Ohara (ep 30) 
Kazuyo Hasegawa (ep 1) 
Kazuyoshi Hirota (ep 11) 
Keisuke Goto (ep 11) 
Ken'ichi Hamazaki (ep 10) 
Kenichi Yatagai (ep 12) 
Kiyomi Matsuda (ep 28) 
Kosuke Fujii (ep 23) 
Kouhei Hatano (ep 11) 
Kouichiro Kawano (ep 5) 
Kumiko Matsushita (ep 10) 
Makoto Shimomura (ep 32) 
Masaharu Uemura (ep 1) 
Masako Kamimoto (ep 10) 
Miho Ayabe (ep 32) 
Miho Kaneshiro (eps 15, 22) 
Misato Ootani (ep 11) 
Mitsunobu Nakamura (ep 1) 
Mitsuo Satou (ep 11) 
Miyoko Shikibu (ep 1) 
Osamu Hirayama (ep 30) 
Ryota Niino (ep 2) 
Saori Kasai (ep 10) 
Sayaka Toda (ep 28) 
Shino Ikeda (ep 28) 
Shintaro Suzuki (eps 10, 22) 
Shou Sugai (ep 32) 
Taimatsu Tetsuda (ep 10) 
Takeshi Okada (ep 10) 
Tatsuya Maruyama (ep 5) 
Tatsuya Oka (ep 10) 
Tomomi Mizukami (ep 30) 
Tomoyuki Kojima (ep 11) 
Toshiyuki Tomaru (eps 5, 12) 
Yasutaka Kubota (ep 11) 
Yukari Matsuo (ep 3) 
Yuko Kimura (ep 3) 
Yurie Kuniyuki (ep 3) 
Yuu Kaneshiro (ep 3) 
Yuya Kishi (ep 14) 
Zen Nagata (ep 32) 
3D Animation:
Atsushi Satou (OP3) 
Makoto Endo (OP1-3) 
Assistant producer: Narue Minami 
Audio Production Assistant: Akiko Noguchi 
Background Art:
Eiji Wakamatsu (Kusanagi; 7 episodes
eps 6, 14-16, 18-19, 27
)
 
Hiromu Itou (Kusanagi; ep 6) 
Kouji Okamoto (Kusanagi; ep 6) 
Kyo Inoue (Kusanagi; ep 6) 
Rie Ota (OP3 - Kobayashi Production) 
Senjin Akahori (Kusanagi; 7 episodes
eps 6, 14-16, 18-19, 27
)
 
Shichiro Kobayashi (OP3 - Kobayashi Production) 
Sonoko Takeda (OP3 - Kobayashi Production) 
Wakako Hideshima (Kusanagi; ep 6) 
Cello Performance: Nobuo Furukawa 
Chief Unit Director: Atsushi Matsumoto 
Color Check:
Emiko Ueno (ep 23) 
Izumi Hirose (OP3) 
Maki Saitou (eps 3, 19, 25) 
Mariko Shimokawa (eps 20, 23) 
Miho Tanaka (eps 2, 4) 
Mika Sugawara (eps 16, 20, 23) 
Naoki Fukutani (eps 17, 31) 
Sakura Komatsu (eps 3, 25) 
Satoru Takezawa (ep 28) 
Sayaka Tsuda (4 episodes
eps 8, 16, 20, 23
)
 
Terumi Hamahata (eps 3, 25) 
Yuichi Kuboki (ep 30) 
Yumiko Kokubu (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)
 
Yuri Okada (eps 16, 20, 23) 
Yuriko Taniguchi (4 episodes
eps 18, 21. 23, 26, 29
)
 
Yuuko Fujita (7 episodes
eps 1, 6, 16, 20, 23, 27, 32
)
 
Color design:
Izumi Hirose (OP3) 
Mika Sugawara (asst.) 
Yumiko Katayama 
Color setting:
Kosuke Fujikawa (ep 14) 
Maki Saitou (5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 25
)
 
Miho Tanaka (8 episodes
eps 2, 4, 9, 13, 18, 21, 26, 29
)
 
Naoki Fukutani (eps 17, 24, 31) 
Satoru Takezawa (ep 28) 
Yoshitaka Kato (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)
 
Yuichi Kuboki (ep 30) 
Yuuko Fujita (9 episodes
eps 1, 6, 8, 11, 16, 20, 23, 27, 32
)
 
Design Assistant: Katsuya Terada 
Digital Photography:
Akira Saitou (OP3) 
Atsushi Takeyama (OP) 
Fumio Kogawa (OP 2) 
Hiroshi Tanaka (OP 2) 
Hisako Katou (OP 2) 
Hisashi Ezura (OP3) 
Miki Sakuma (OP 2) 
Yumiko Nakata (OP3) 
Editing:
Hidetoshi Okuno (asst) 
Kanta Kamei (OP 2) 
Taeko Hamauzu 
Takashi Horiuchi (OP) 
Ending Illustrations: Chizu Hashii 
In-Between Check:
Emiko Matsuno (eps 5, 10) 
Ikuko Akiyoshi (ep 14) 
Junko Nishimura (OP3; ep 4) 
Kazue Yoshida (4 episodes
eps 6, 9, 18, 29
)
 
Keita Wakaumi (ep 32) 
Maiko Nogami (ep 23) 
Miho Kaneshiro (eps 15, 22, 33) 
Reiko Sakai (4 episodes
eps 2, 13, 21, 27
)
 
Ryou Kitagawa (ep 17) 
Takahiro Nawa (ep 30) 
Takashi Sasaki (ep 24) 
Tomoko Sugata (eps 11, 20, 26) 
Yukiko Mita (eps 1, 8, 16) 
Yuko Kimura (eps 3, 7, 12) 
Yurie Kuniyuki (eps 3, 7, 12) 
Yuu Kaneshiro (eps 19, 25) 
Key Animation:
Akie Muratsukasa (ep 22) 
Akiharu Ishii (ep 32) 
Akihide Muraji (ep 33) 
Akihiro Yamamoto (ep 19) 
Akiko Asaki (OP1, OP2) 
Akiko Kumada (ep 30) 
Akiko Nagashima (5 episodes
eps 4, 8-9, 13, 18
)
 
Akiko Seki (ep 6) 
Akinori Fudesaka (ep 14) 
Akira Amemiya (ep 28) 
Akira Matsushima (OP 2) 
Akira Shinoda (ep 24) 
Akira Takata (ep 8) 
Akitsugu Hisagi (ep 9) 
Arihiro Gotou (ep 30) 
Asuka Shimizu (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)
 
Atsuko Nakajima (ep 13) 
Ayumu Kotake (ep 28) 
Bum Suk Lee (AniVillage; ep 7) 
Chie Hosokawa (ep 24) 
Chie Nishizawa (ep 20) 
Chieko Miyakawa (eps 2, 18) 
Chika Kojima (ep 24) 
Chika Yamazaki (ep 33) 
Chisato Kawaguchi (ep 28) 
Chiyo Imamaki (eps 7, 12, 19) 
Dai Imaoka (eps 9, 21) 
Dai Suzuki (ep 20) 
Daiichi Kamiya (ep 19) 
Dong Jun Sin (AniVillage; eps 7, 12) 
Eiichi Kuboyama (6 episodes
eps 6, 8-9, 21, 23, 32
)
 
Eiji Komatsu (eps 13, 21, 29) 
Eimi Hirano (OP 2) 
Emi Tanaka (ep 28) 
Emiko Kataoka (ep 24) 
Emiko Matsuno (eps 5, 10) 
Eri Sano (eps 22, 33) 
Eriko Satou (ep 6) 
Fujio Inose (ep 24) 
Fumi Morita (7 episodes
eps 1-2, 8, 11, 16, 23, 26
)
 
Fumiaki Sahara (eps 1-2, 11) 
Fumiko Kon (ep 27) 
Hae Won Park (AniVillage; eps 7, 12) 
Hanako Enomoto (ep 28) 
Haruko Iizuka (OP1, OP2) 
Haruo Okuno (eps 5, 10) 
Hideki Sadai (eps 1, 14, 20) 
Hideo Kawaguchi (4 episodes
eps 20, 23, 29, 32
)
 
Hideto Komori (ep OP2, 4, 18) 
Hidetoshi Sano (ep 23) 
Hideyuki Arao (ep 32) 
Hikari Hino (OP 2) 
Hikaru Naraoka (eps 7, 19) 
Hiroaki Tomita (ep 28) 
Hirofumi Kashihara (Anime R; ep 3) 
Hiroki Abe (eps 6, 13) 
Hiroko Shigekuni (eps 2, 18) 
Hiromi Kuroiwa (7 episodes
eps 4, 8, 11, 13, 18, 26-27
)
 
Hiromi Maezawa (ep 30) 
Hironori Sawada (ep 19) 
Hiroshi Arisawa (ep 33) 
Hiroshi Mimata (ep 14) 
Hiroyo Izumi (ep 8) 
Hiroyo Yamamoto (Studio Gimlet; eps 3, 12, 25) 
Hiroyoshi Iida (ep 32) 
Hiroyuki Kamura (ep 29) 
Hiroyuki Ogura (ep 20) 
Hiroyuki Sasaki (OP 2) 
Hiroyuki Uchida (4 episodes
eps 1, 6, 13, 23
)
 
Hisashi Saito (OP3; ep 30) 
Hisayuki Tabata (OP3; eps 20, 30) 
Hitomi Sato (8 episodes
eps 1-2, 9, 11, 16, 23, 26, 29
)
 
Hitoshi Kamata (eps 26, 32-33) 
Ho Suk Lee (AniVillage; eps 7, 12) 
Hougou Ookawara (ep 14) 
Hyun Ok Sin (AniVillage; ep 7) 
Ichiro Hattori (ep 9) 
Isao Sugimoto (ep 14) 
Issei Hasegawa (ep 19) 
Jouji Sawada (ep 11) 
Jun Matsumoto (ep 32) 
Junko Matsushita (ep 19) 
Kanae Suwa (4 episodes
eps 4, 8, 18, 20
)
 
Kaname Wakabayashi (eps 11, 16) 
Kanta Suzuki (ep 17) 
Kaori Higuchi (5 episodes
eps 4, 8, 13, 23, 32
)
 
Kaori Ikeda (ep 22) 
Kaori Nakamura (ep 27) 
Katsumi Aoshima (eps 6, 9) 
Katsumi Matsuda (ep 11) 
Katsunori Shibata (ep 17) 
Katsuya Kikuchi (OP2; eps 2, 16) 
Kayo Nomichi (ep 24) 
Kazuchika Kise (ep 9) 
Kazuhiko Abe (ep 30) 
Kazuhiro Muto (5 episodes
eps 11, 16, 23, 29, 32
)
 
Kazuhiro Sasaki (4 episodes
eps 5, 13, 20, 33
)
 
Kazuma Kikuchi (eps 12, 19) 
Kazuma Uike (ep 30) 
Kazunori Akiyama (eps 1-2, 11, 16) 
Kazuo Morimoto (ep 24) 
Kazuya Saitoh (eps 15, 22, 33) 
Kazuyo Hasegawa (ep 27) 
Kazuyo Nakamura (ep 30) 
Keigo Sasaki (eps 1, 11, 16) 
Keiichi Kondo (ep 9) 
Keiichirou Honjou (eps 3, 7, 25) 
Keiji Gotoh (eps 1, 13) 
Keiko Fukumoto (ep 28) 
Keiko Katou (6 episodes
eps 1-2, 11, 16, 23, 26
)
 
Keiko Odata (ep 26) 
Keisuke Nitano (ep 24) 
Keita Hagio (Studio Gimlet; ep 12) 
Keita Matsumoto (4 episodes
eps 4, 8, 18, 27
)
 
Ken'ichi Hamazaki (eps 15, 22) 
Kenichi Iino (ep 27) 
Kenichi Ohnuki (ep 30) 
Kenji Matsuoka (ep 17) 
Kenji Ota (ep 18) 
Kentaro Tokiwa (ep 17) 
Kimiko Yashiro (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)
 
Kiyotoshi Aoi (ep 7) 
Koichi Nakaya (eps 13, 23, 29) 
Koichi Usami (ep 30) 
Koji Maruoka (ep 30) 
Kouji Komurakata (5 episodes
eps 1, 8, 16, 26, 32
)
 
Kouji Murai (ep 12) 
Kumiko Kakoi (ep 2) 
Kyoji Asano (OP3; eps 4, 9) 
Kyoko Kotani (4 episodes
eps 6, 13, 29, 32
)
 
Kyota Washikita (ep 30) 
Kyouhei Tezuka (Last House; eps 7, 12, 25) 
Madoka Ozawa (ep 2) 
Maki Kawano (ep 18) 
Makoto Ito (eps 12, 25) 
Makoto Sawazaki (ep 14) 
Makoto Shimomura (ep 13) 
Makoto Yamada (OP3) 
Mami Tezuka (eps 26-27) 
Mamiko Nakanishi (32 episodes
eps 3, 7, 11, 13, 16, 19-20, 25-27, 29-50
)
 
Manabu Akita (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)
 
Manabu Yasumoto (ep 33) 
Mariko Aikawa (eps 6, 9) 
Masaaki Yamano (Last House; ep 25) 
Masafumi Nomura (ep 1) 
Masaharu Uemura (eps 1, 8-9, 11) 
Masahiro Takayama (ep 14) 
Masahiro Yamane (ep 30) 
Masahisa Koyata (ep 17) 
Masakazu Yamagishi (ep 30) 
Masaki Hyuga (ep 28) 
Masaki Tanigawa (ep 19) 
Masaru Kawashima (ep 33) 
Masato Nishikawa (Anime R; ep 3) 
Masatsugu Arakawa (ep 9) 
Masayuki Fujita (ep 24) 
Masumi Fujii (ep 13) 
Mayumi Okamoto (ep 23) 
Megumi Noda (ep 3) 
Megumi Tokuda (ep 17) 
Michitaka Yamamoto (ep 10. 15) 
Min Chol Sung (AniVillage; eps 7, 12) 
Mineko Ueda (ep 17) 
Minoru Ueda (eps 2, 4) 
Mitsuhiro Iwasaki (ep 24) 
Mitsuhiro Okumura (ep 16) 
Mitsunobu Nakamura (OP3; 4 episodes
eps 4, 8, 18, 27
)
 
Mitsuteru Kubo (ep 17) 
Miyako Yatsu (ep 9) 
Miyoko Shikibu (7 episodes
eps 1, 9, 11, 13, 16, 21, 23
)
 
Miyuki Abe (ep 17) 
Mizuka Takahashi (ep 4) 
Mizuki Aoi (ep 5) 
Motohiko Kurihara (eps 3, 12) 
Motoi Nakamura (ep 14) 
Naoaki Houjou (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)
 
Naoki Arakawa (eps 13, 21) 
Naoko Ikeuchi (ep 6) 
Naoko Nakamoto (ep 22) 
Naoya Furukawa (ep 1) 
Naoyoshi Shiotani (OP1-3; ep 23) 
Nobuhiko Genma (eps 13, 21) 
Nozomu Naruse (eps 6, 21) 
Osamu Yamamoto (ep 30) 
Rie Fujiwara (4 episodes
eps 3, 7, 12, 25
)
 
Rie Hirakawa (ep 28) 
Rie Kawai (eps 6, 23, 32) 
Rie Saitou (eps 2, 16-17) 
Rie Ueda (ep 30) 
Rieko Tsuji (eps 2, 4) 
Rika Kato (Studio Gimlet; eps 3, 12) 
Rion Kujo (ep 30) 
Ryokichi Yoshizawa (ep 17) 
Ryota Niino (8 episodes
eps 1-2, 11, 16, 20-21, 26, 29
)
 
Ryouko Nakano (ep 2) 
Ryousuke Tanigawa (eps 15, 22, 33) 
Ryoutarou Makihara (OP; ep 1) 
Ryuji Tsuzuku (eps 17, 32) 
Sachiko Okumura (ep 2) 
Sadatoshi Matsusaka (ep 16) 
Satoshi Hattori (ep 6) 
Satoshi Iwataki (eps 9, 21) 
Satoshi Mori (ep 28) 
Satoshi Sakai (ep 24) 
Satoshi Yamaguchi (ep 28) 
Shigeki Sato (eps 3, 12, 25) 
Shin Matsuo (ep 7) 
Shin Yokota (ep 4) 
Shin'ichi Yokota (OP 2, 18) 
Shingo Abe (ep 9) 
Shingo Oda (eps 3, 7) 
Shinichi Iimura (5 episodes
eps 5, 15, 22, 24, 33
)
 
Shinichi Miyamae (ep 3) 
Shinichi Takahashi (ep 9) 
Shinmei Saito (ep 5) 
Shinobu Ookawachi (ep 28) 
Shinsuke Terasawa (eps 11, 16) 
Shintarou Douge (ep 27) 
Shintetsu Takiyama (Studio Giants; ep 31) 
Shinya Kusumegi (ep 14) 
Shinya Nishizawa (4 episodes
eps 21, 23, 27, 32
)
 
Shinya Suzuki (ep 17) 
Shinya Takahashi (ep 6) 
Shirou Tamashiro (4 episodes
eps 13, 21, 26-27
)
 
Shogo Mitsui (ep 7) 
Shouta Matsushita (eps 23, 26, 32) 
Shunpei Azumi (eps 23, 28) 
Soichiro Matsuda (ep 13) 
Souichirou Sako (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)
 
Sung Jin Lee (AniVillage; ep 7) 
Tadahito Matsubayashi (ep 28) 
Tadashi Hiramatsu (OP 1) 
Tadashi Matsuzaki (ep 14) 
Tae Yong Yang (AniVillage; ep 7) 
Takaaki Chiba (eps 5, 10) 
Takahiro Kimura (ep 30) 
Takahiro Shikama (ep 14) 
Takamasa Shibuya (eps 20, 23) 
Takashi Hyoudo (ep 30) 
Takashi Mamezuka (ep 27) 
Takashi Mukouda (OP2; ep 6) 
Takashi Narikawa (ep 26) 
Takashi Sano (eps 10, 22) 
Takashi Tsuda (ep 17) 
Takayuki Uchida (eps 5, 15, 33) 
Takenori Tsukuma (OP3; eps 23-24) 
Takeshi Morita (eps 19, 22, 33) 
Takeshi Oda (ep 26) 
Takeshi Okada (4 episodes
eps 5, 15, 22, 33
)
 
Takeshi Ooishi (ep 14) 
Takeyuki Oiwa (ep 26) 
Takuma Iino (ep 14) 
Tatsuya Oka (ep 5) 
Tetsu Inoue (ep 3) 
Tetsuya Matsukawa (ep 26) 
Tetsuya Takeuchi (ep 50) 
Tokuyuki Matsutake (OP 1) 
Tomoaki Ohta (ep 3) 
Tomoaki Sakiyama (OP3; eps 1, 9, 21) 
Tomohiro Kamitani (eps 3, 7) 
Tomotsugu Sakakibara (4 episodes
eps 5, 15, 22, 33
)
 
Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; 5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 25
)
 
Tooru Ookubo (eps 4, 18, 32) 
Toshifumi Akai (eps 24, 28) 
Toshiharu Sugie (OP; eps 11, 16) 
Toshihiko Shimada (ep 30) 
Toshimitsu Kobayashi (4 episodes
eps 5, 10, 22, 33
)
 
Toshiomi Izumi (ep 14) 
Toshiyuki Yahagi (OP; OP3; 4 episodes
eps 4, 8, 18, 27
)
 
Toshiyuki Yoshioka (5 episodes
eps 13, 21, 23, 29, 32
)
 
Tsunenaka Nozaki (eps 6, 9) 
Tsutomu Sakamoto (ep 30) 
Tsuyoshi Matsuura (eps 13, 20) 
Tsuyoshi Sakai (Last House; eps 12, 25) 
Wataru Sekimoto (4 episodes
eps 13, 21, 23, 29
)
 
Yasuharu Kataoka (4 episodes
eps 6, 20, 27, 31
)
 
Yasunori Matsumura (ep 14) 
Yasunori Miyazawa (OP, OP3; ep 8) 
Yasushi Ohara (OP3; eps 11, 32) 
Yasutaka Kubota (5 episodes
eps 4, 8, 13, 18, 23
)
 
Yasutoshi Iwasaki (Studio Giants; ep 31) 
Yong Ju Kim (AniVillage; ep 12) 
Yoshie Kimoto (eps 23, 29) 
Yoshifumi Nakamura (4 episodes
eps 5, 15, 22, 24
)
 
Yoshihiro Matsumoto (eps 5, 15) 
Yoshimi Iwata (ep 24) 
Yoshimitsu Yamashita (OP3; ep 1) 
Yoshinori Takahashi (ep 26) 
Yoshio Mizumura (ep 5) 
Youhei Sasaki (ep 9) 
Yu Maruyama (ep 17) 
Yu Bang Song (AniVillage; eps 7, 12) 
Yui Enomoto (ep 1) 
Yuichi Nakazawa (eps 10, 22) 
Yuichiro Miyake (ep 17) 
Yuka Shibata (OP; ep 2) 
Yuki Kawashima (5 episodes
eps 4, 8, 13, 18, 27
)
 
Yuki Masuda (ep 27) 
Yuki Tsugihashi (eps 22, 33) 
Yukie Fujii (ep 6) 
Yukihide Oku (ep 13) 
Yukihiro Kobayashi (ep 28) 
Yukimaro Ohtsubo (ep 30) 
Yukio Okano (ep 14) 
Yuko Yamamoto (ep 24) 
Yumiko Ishii (OP2; ep 5) 
Yumiko Kinoshita (ep 26) 
Yuriko Ishii (OP3; ep 6) 
Yusuke Yoshigaki (OP; ep 2) 
Yuuichi Sugio (ep 24) 
Yuuko Sotake (eps 6, 20-21) 
Music producer: Hans Zimmer 
Planning: Seiji Takeda 
Planning Assistant: Mamoru Oshii 
Production Desk: Wataru Kurosawa 
Production Runner:
Akio Matsuyama (ep 16) 
Ayako Matsukawa (ep 14) 
Ayako Okada (ep 18) 
Chie Nishiya (eps 13, 23, 29) 
Kou Tagami (ep 31) 
Koudai Kakimoto (OP3; 4 episodes
eps 4, 8, 20, 27
)
 
Kouichi Murata (ep 10) 
Kousuke Onizuka (ep 19) 
Makoto Oonuki (eps 5, 10) 
Mariko Aoki (OP, OP2; ep 2) 
Masanari Kanokogi (eps 26, 32) 
Naoaki Chida (ep 2) 
Ryouji Kawaguchi (eps 15, 22, 33) 
Shunsuke Katou (eps 1, 6, 9, 21) 
Taishirou Tanimura (ep 11) 
Takeshige Oshima (4 episodes
eps 3, 7, 12, 25
)
 
Takuya Kitamura (ep 17) 
Wataru Kurosawa (ep 21) 
Yoshihiro Abe (eps 11, 16) 
Yuki Nagano (ep 30) 
Yutaka Uemura (ep 28) 
Recording Assistant: Fumiaki Tanaka 
Recording engineer: Satoshi Yano 
Setting Production: Midori Gotou 
Sound Effects: Daisuke Jinbo 
Sound Producer: Minoru Yamada 
Special Effects:
Akiko Saitou (ep 27) 
Akira Saitou (1-6,​8-11,​13-33(-17,​19,​25,​27)) 
Chieko Ono (ep 2) 
Daisuke Tokutsuchi (ep 28) 
Hidero Sakurai (ep 31) 
Hisakazu Sakai (ep 17) 
Masahiro Murakami (OP 2) 
Naoyuki Fukuda (4 episodes
eps 7, 12, 19, 25
)
 
Shin Inoie (OP) 
Teru Saitou (1-6,​8-11,​13-33(-17,​19,​25,​27)) 
System Solution: Junichiro Aki 
Theme Song Arrangement:
Hyoe Yasuhara (OP) 
Satoru Hiraide (OP3) 
Theme Song Composition: Hidenori Tanaka (OP) 
Theme Song Lyrics:
Hitomi Takahashi (OP) 
Natsumi Watanabe (OP) 
TAKUYA∞ (OP3) 
Theme Song Performance:
Angela Aki (ED3) 
Chitose Hajime (ED) 
Hitomi Takahashi (OP) 
HYDE (OP2) 
Jinn (OP4) 
K (ED4) 
Mika Nakashima (ED2) 
UVERworld (OP3) 
Title Design: Noriyuki Jinguji 
Video Editing:
Takami Tachikawa (Q-Tech) 
Tetsuro Fujita (Q-Tech) 
Eri Kitamura as Saya Otonashi 

Akiko Yajima as
Diva 
Riku Miyagusuku 
Hiroyuki Yoshino as Kai Miyagusuku 
Houchu Ohtsuka as George Miyagusuku 
Juurouta Kosugi as David 
Katsuyuki Konishi as Haji 
Takashi Nagasako as Lewis 

Akari Higuchi as
Guide(ep 6) 
Kaori's mother(ep 3) 
Akira Ishida as Joel 
Ami Koshimizu as Mao Jahana 
Chiwa Saito as Lulu(ep 21) 
Daisuke Ono as Sorimachi(eps 7, 15) 
Fumio Matsuoka as Phillip Rosenberg(ep 18) 
Hideki Tasaka as Gestas(ep 20) 
Hideyuki Umezu as Collins 
Hiroshi Shirokuma as Kakimoto 
Ikuya Sawaki as Takeda Desk(ep 15) 
Jin Domon as Yann(ep 21) 
Jouji Nakata as Amshel 
Jun Fukuyama as Guy(ep 21) 
Junichi Suwabe as Vin Argeno 
Kaori Nazuka as
Monique 
Sonya(ep 17) 
Keiji Fujiwara as Nathan 
Kenichi Ogata as Ted A. Adams(eps 18-19) 
Kenji Nojima as Karman 
Kentarou Itou as Akihiro Okamura 
Kiriko Aoyama as Beni(eps 10-11) 
Koji Yusa as
Archer 
Gudolf(ep 21) 
Kouji Tsujitani as Solomon 
Mai Kadowaki as
Javier 
Kaori Kinjou 
Min(eps 8-11) 
Mayumi Asano as Anna-Marie(eps 8, 11) 
Megumi Toyoguchi as Irene 
Minako Ichiki as Bread 
Misa Watanabe as Okamura's mother(ep 15) 
Miyuki Ichijou as Ms. Lee(eps 8, 10) 
Naoki Yanagi as Moses 
Naomi Shindoh as Haji(young) 
Naomi Wakabayashi as Dismas(ep 20) 
Nozomu Sasaki as Carl 
Rica Fukami as Liza(eps 16, 18-19) 
Rika Morinaga as Nahabi 
Risa Suzuki as Mui(eps 9, 12-13) 
Romi Park as Kurara 
Tadahisa Saizen as
Andrei(ep 18) 
Daazu(ep 21) 
Mr. Grant 
Naval captain(ep 2) 
Takaya Kuroda as Rodgers(eps 12-13) 
Takayuki Sakazume as Katou(eps 3-4, 14) 
Takayuki Sugo as Glay 
Takuya Kirimoto as Spencer(eps 12-13) 
Tamio Sobami as Professor Sukegawa(ep 15) 
Tetsu Inada as Makkoi(eps 12-13) 
Toru Ohkawa as James 
Toshiko Sawada as old woman(ep 16) 
Wahei Iida as Joel (founder)(ep 22) 
You Kitazawa as Forrest 
Yukie Maeda as Alison(eps 10-11) 
Yuko Kaida as Julia 
Yuuko Kinoshita as Mama(ep 4) 

Aiko Ōkubo(ep 42) 
Kiriko Aoyama(ep 8) 
Koji Yusa(7 episodes
eps 1-4, 7, 12, 20
)
 
Mai Kadowaki(eps 12-13) 
Marina Inoue(ep 14) 
Ryou Sugisaki(ep 16) 
Tadahisa Saizen(10 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 11-13, 16, 20
)
 
Tomoko Nakamura(ep 3) 
Wataru Takagi(ep 10) 
Yukie Maeda(eps 8-9, 12) 
Japanese companies
2nd Key Animation:
Anime R (ep 22) 
Anime Roman (eps 17, 21) 
Buyuu (ep 17) 
Changzhou New Star Art Co Ltd. (eps 1, 32) 
Chaos Project (ep 24) 
Dangan Pictures (ep 24) 
Flying Dragon Cartoon Studio (eps 15, 22) 
Front Line (ep 32) 
GAINAX (ep 13) 
Garan (eps 3, 7, 33) 
Keisei Productions (ep 24) 
Last House (ep 22) 
Mito Animation (ep 32) 
MSJ (eps 10, 15, 22) 
Nakamura Production (10 episodes
eps 3, 7, 12-13, 16-17, 19, 26, 32-33
)
 
Office Aoi (ep 13) 
RIC (ep 32) 
Seigasha (ep 17) 
Studio Guts (ep 33) 
Studio Kuma (eps 29, 32) 
Studio Lagoon (ep 30) 
Studio Mark (eps 22, 24) 
Studio Mook (eps 10, 15) 
Studio Ron (ep 17) 
Studio Takuranke (eps 21, 29) 
Studio Wombat (6 episodes
eps 5-6, 9, 13, 21, 32
)
 
Tama Production (ep 17) 
Wish (eps 13, 21) 
Animation Production: Production I.G 
Background Art:
Kobayashi Production (OP3) 
Kusanagi (7 episodes
eps 6, 14-16, 18-19, 27
)
 
Studio Easter (eps 1-5, 7-32) 
Digital Paint:
AIC Digital (ep 30) 
Artland (eps 21, 27, 30) 
Buyuu (eps 11, 14, 21) 
CCR (eps 5, 10) 
Chaos Project (ep 14) 
cube A motion (eps 29, 32) 
D-COLORS (7 episodes
eps 1-2, 6, 9, 19, 21, 30
)
 
Daume (ep 21) 
Dr. Movie (ep 16) 
EASIA (eps 9, 13, 17) 
Fan Out (ep 28) 
Flying Dragon Cartoon Studio (eps 5, 10) 
Front Line (ep 28) 
Garan (ep 5) 
IMG (5 episodes
eps 2, 6, 8, 11, 27
)
 
iseriA (eps 1-2, 4) 
J.C. Staff (6 episodes
eps 1, 8-9, 21, 26, 30
)
 
K-Production (ep 31) 
Keisei Productions (ep 31) 
Kyung Kang ANIA (ep 14) 
Mito Animation (eps 26, 32) 
MSC (4 episodes
eps 9, 11, 14, 27
)
 
MSJ (5 episodes
eps 5, 10, 14-15, 22
)
 
Nendai Animation (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)
 
Production I.G (10 episodes
eps 1-2, 6, 8, 13, 16, 18, 20, 23, 27
)
 
RIC (9 episodes
eps 2, 6, 9, 13, 20-21, 23, 26, 27etc
)
 
Run Road (eps 2, 18) 
Studio Elle (13 episodes
eps 1-2, 6, 8-9, 13, 18, 21, 23, 26-29
)
 
Studio Fantasia (ep 30) 
Studio Gimlet (eps 3, 14) 
Studio Lagoon (ep 28) 
Studio March (ep 2) 
Studio Road (10 episodes
eps 1-2, 4, 8-9, 11, 13, 16, 21, 26etc
)
 
Studio Ron (eps 17, 24, 31) 
T2 Studio (ep 11) 
Tamazawa Animation House (4 episodes
eps 8, 11, 13, 18
)
 
Tanto (ep 2) 
TDL (eps 15, 22) 
Triple A (6 episodes
eps 18, 20, 24, 26, 30-31
)
 
Uni Animation (ep 31) 
Wish (ep 21) 
In-Between Animation:
A-Line (11 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 13, 15, 21-22, 33
)
 
Actas (ep 18) 
AIC (ep 27) 
Angle (ep 22) 
Animaruya (eps 11, 18) 
Anime R (ep 18) 
Anime Roman (ep 1) 
Anime Spot (eps 4, 6, 8) 
Anime Torotoro (ep 1) 
AniVillage (eps 12, 25) 
APPP (6 episodes
eps 4, 18, 20-21, 27, 30
)
 
Artland (5 episodes
eps 13, 18, 21, 27, 30
)
 
asread (eps 17-18, 21) 
Bee Train (ep 19) 
BONES (ep 8) 
Buyuu (eps 4, 11, 21) 
cube A motion (eps 29, 32) 
Daume (7 episodes
eps 1, 4, 6, 13, 18, 21, 32
)
 
Delta Peak Production (5 episodes
eps 1. 6, 9, 11, 18, 21
)
 
Dogakobo (eps 1, 11, 27) 
Dr. Movie (ep 16) 
EASIA (eps 9, 13, 17) 
Fan Out (ep 28) 
Flying Dragon Cartoon Studio (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)
 
Front Line (4 episodes
eps 4, 16, 28, 32
)
 
G&G Direction (7 episodes
eps 1, 4, 6, 8, 13, 27, 32
)
 
GAINAX (9 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 11, 18, 21, 27-28
)
 
Garan (ep 5) 
Gonzo (ep 27) 
IMOVE (eps 1, 4, 6) 
J.C. Staff (ep 4) 
Kino Production (ep 6) 
Kyung Kang ANIA (ep 14) 
Magic Bus (ep 4) 
Mito Animation (eps 26, 32) 
MSC (ep 27) 
MSJ (6 episodes
eps 5, 10, 14-15, 22, 33
)
 
Nakamura Production (eps 21, 26) 
Nendai Animation (5 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 25
)
 
Noside (ep 4) 
Office AO (ep 1) 
Oh production (eps 2, 6, 30) 
P.A. Works (8 episodes
eps 4, 6, 8-9, 11, 16, 18, 21
)
 
Pastoral (ep 8) 
Pierrot (eps 14, 27) 
Production I.G (7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11, 16etc
)
 
Radix (eps 1, 4, 13) 
RIC (9 episodes
eps 1-2, 6, 9, 13, 16, 20-21, 26etc
)
 
Sakura Create (eps 11, 16, 27) 
SHAFT (ep 21. 23) 
Shin-Ei Animation (ep 30) 
Shindo Production (ep 1) 
Studio Cj (ep 30) 
Studio Cockpit (5 episodes
eps 1-2, 16, 21, 30
)
 
Studio DEEN (4 episodes
eps 4, 6, 18, 30
)
 
Studio Fantasia (ep 30) 
Studio Giants (ep 31) 
Studio Gimlet (6 episodes
eps 3, 11, 16, 18, 25, 30
)
 
Studio Jungle Gym (eps 1, 4, 32) 
Studio Kuma (4 episodes
eps 13, 16, 18, 21
)
 
Studio MAT (4 episodes
eps 4, 9, 11, 16
)
 
Studio Mu (4 episodes
eps 11, 13, 16, 30
)
 
Studio Pastoral (eps 1, 26) 
Studio Ron (eps 1, 17) 
Studio Takuranke (4 episodes
eps 11, 18, 21, 27
)
 
Studio Wanpac (eps 1, 13, 21) 
Studio Wombat (eps 1, 4, 6, 9) 
Synergy Japan (eps 1-2, 4, 6) 
SynergySP (eps 13, 18) 
Tama Production (eps 18, 30) 
Tatsunoko Production (eps 18, 30) 
Triple A (7 episodes
eps 18, 20, 24-30 even, 31
)
 
Uni Animation (ep 24) 
Wish (5 episodes
eps 1, 6, 8-9, 27
)
 
Xebec (eps 30-31) 
Yuhodo (5 episodes
eps 2, 6, 13, 23, 27
)
 
Yumeta Company (ep 16) 
Key Animation:
AniVillage (eps 7, 12) 
Studio Giants (ep 31) 
Studio Kuma (ep 29) 
Wish (ep 20) 
Original Idea:
Aniplex 
Production I.G 
Production Assistance:
A-Line (5 episodes
eps 5, 10, 15, 22, 33
)
 
AIC A.S.T.A. (ep 30) 
Daume (ep 14) 
Front Line (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)
 
Studio Ron (eps 17, 24) 
Xebec (ep 31) 
Recording Studio: Studio Gong 
English cast
English staff
ADR Director: Michael Hack 
Translation: Yurika Dennis 

Casting Director: Michael Hack 
Engineering Assistant: Lindsey Myers 
Language Producer: Phil Crain 
Mix Engineer:
Ernie Sheesley 
Mark Ettel (eps 24-26) 
Post-Production Supervision: Tonda Saska 
Production Accounting: Nathan Haramoto 
Production Assistant:
Laura Lopez 
Sean Kelley 
Sound Engineer:
David W. Barr 
Eric Lewis 
Story Editor:
Joe D'Ambrosia 
Tom Teves 
Crispin Freeman as Hagi 
Kari Wahlgren as Saya Otonashi 

Abby Craden as Julia 
Ben Diskin as Kai Miyagusuku 
Christopher Nissley as David 
Crispin Freeman as Joel Goldschmidt(The 6th) 
Dave Wittenberg as Solomon 
David Rasner as
Akihiro Okamura 
James Ironside 
Lewis 
Elin Carlson as Diva(Singing) 
Kamali Minter as Riku Miyagusuku 
Kari Wahlgren as Diva 
Olivia Hack as Mao 
Quinton Flynn as Carl / Phantom 
Wally Wingert as
Amshell 
George Miyagusuku 
Nathan Mahler 

Abby Craden as
Dismas 
Mrs. Kinjo 
Amber Hood as
Daughter B(ep 50) 
Kaori Kinjo 
News Reporter(ep 2) 
Ben Diskin as
Boy A(ep 9) 
Gestas 
Kato 
Male Front Desk Clerk(ep 8) 
Researcher B(ep 36) 
Waiter(ep 26) 
Christopher Nissley as
David's Father(ep 30) 
Doctor(ep 4) 
Policeman A(ep 50) 
Taxi Driver(ep 9) 
Crispin Freeman as
Boy B(ep 42) 
British Official(ep 33) 
Director(ep 48) 
Forrest 
Male Volunteer(ep 9) 
Phillip Rosenberg(ep 18) 
Poacher(ep 7) 
Principal(ep 3) 
Sorimachi 
Tracker Car Operative(ep 1) 
Van Argeno 
Dave Wittenberg as
Glay 
Jan 
Karman 
Punk B(ep 27) 
David Rasner as
Archer 
Dock Worker(ep 8) 
Guard F(ep 26) 
Joel(The 1st) 
Man in Business Suit(ep 11) 
Mr. Inamine(ep 1) 
Professor Sukekawa 
Ted A. Adams(eps 18-19) 
Janice Kawaye as
Chen 
Mui 
Remy(ep 4) 
School Girl(ep 8) 
Jeannie Elias as
Bread 
Brett(eps 46, 48) 
Hagi (12 Years Old)(ep 22) 
Mrs. Carlyle(ep 39) 
Nahabi 
U.S. Secretary of State(ep 33) 
Jennifer Darling as
Clara 
Ms. Lee 
Kamali Minter as Ghee 
Kari Wahlgren as
Girl A(ep 29) 
Liza(eps 16, 18-19) 
Old Woman(ep 17) 
Lara Jill Miller as
Daughter A(ep 50) 
Javier 
Lulu 
Min(eps 8-11) 
Liz Sroka as
Anna-Marie 
Beni 
Grigori 
Sonia 
Olivia Hack as
Alison(eps 10-11) 
Female Volunteer(ep 9) 
Girl B(ep 29) 
Irene 
School Girl(ep 8) 
Quinton Flynn as
McCoy 
Young Man(ep 11) 
Stephanie Sheh as Monique 
Steven Blum as
Black Suit A(ep 31) 
Black Suit B(ep 31) 
Butler(ep 39) 
Collins 
Moses 
Mr. Grant 
President(ep 39) 
Punk A(ep 27) 
Reporter B(ep 48) 
Staff A(ep 42) 
U.S. Secretary of Defense(ep 33) 
Wally Wingert as
British Officer A(ep 33) 
Dahz 
Kakimoto 
Military Commander 
Office Worker(ep 7) 
Old Gentleman(ep 41) 
Old Man(ep 21) 
Tracker Van Driver(ep 3) 
Volis(ep 29) 
Waste Dealer(ep 7) 
English companies
ADR Production: STUDIOPOLIS, Inc. 
Broadcaster:
Adult Swim 
Animax Asia 
Cartoon Network (Adult Swim) 
Sci-Fi Channel Australia (Animax) 
Internet Streaming:
Crackle (North America) 
Hulu 
Korean staff
Korean cast
(none)
Jeong-Hwa Yang as Saya Otonashi 
Seung-Jun Kim as Haji 

Han Choi as James Ironside 
Im Chaeheon as
George Miyagusuku 
Lewis 
Solomon 
Lee Jaok as Julia 
Sang-Hyeon Eom as
Akihiro Okamura 
Kai Miyagusuku 
Seok-Jeong Yang as David 
Seong-Jun Bang as Amshell 
Sin-Hui Park as
Diva 
Mao Jahana 
Yeong-Seon Kim as Joel Goldschmidt (The 6th) 
Yu-Mi Jeong as Riku Miyagusuku 

Seong-Jun Bang as Collins 
Seung-Jun Kim as Moses 
Yeong-Seon Kim as Van Argeno 
Korean companies
Broadcaster: Animax Korea 
French staff
French cast
(none)
Amandine Longeac as Saya Otonashi 
Pascal Gimenez as Hadji 

Alain Blazquez as David 
Angelique Heller as Riku Miyagusuku 
Eric Goria as Georges Miyagusuku 
Laurent Pasquier as Kaï Miyagusuku 
Léon Vitale as Lewis 

Charlotte Duran as
Min 
Mui 
Damien Laquet as Salomon 
Hélène Grosso as
Julia 
Mme Lee 
Marc Wihlem as Van Argeno 
Sandra Vandroux as Kaori 
French companies
Distributor: Black Box 
Dubbing: PILON Studio Son 
Spanish staff
Spanish cast
Dubbing Director: Gerardo García 
Translation:
Enric Joga (Spain dub) 
Pedro Fernandez (Spain dub) 

DVD Menu Design: Iván Iserte (Selecta Visión) 
Gaby Ugarte as Saya Otonashi 
Joel Mulachs as Saya Otonashi(Spain dub) 
Toni Mora as Haji(Spain dub) 

Alfonso Vallés as David(Spain dub) 
Angel del Río as James Ironside(Spain dub) 
Antonio García Moral as George Miyagusuku(Spain dub) 
Carlos Lladó as
Karl Fei-Ong(Spain dub) 
Nathan Maller(Spain dub) 
Daniel Albiac as Kai Miyagusuku(Spain dub) 
Enrique Hernández as Solomon Goldsmith(Spain dub) 
Gabriel Ortiz as Kai Miyagusuku 
Gerardo García as Haji 
Gloria Garcia as Diva(Spain dub) 
Gloria Gonzalez as Julia Silverstein(Spain dub) 
Jordi Nogueras as Joel Goldschmidt VI(Spain dub) 
Jose Gilberto Vilchis as Joel Golshmidt 
Maria Rosa Guillén as
Diva(Spain dub; Riku form) 
Riku Miyagusuku(Spain dub) 
Marta Estrada as Mao Jahana(Spain dub) 
Oscar Redondo as Akihiro Okamura(Spain dub) 
Ramón Rocabayera as Amshel Goldsmith(Spain dub) 
Vicente Gil as Lewis(Spain dub) 
Victor Ugarte as Solomon 

Alan Prieto as Natham Maller 
Albert Roig as Van Argiano(Spain dub) 
Alondra Hidalgo as Javier(child) 
Ana Lucia Ramos as Lulu 
Angel del Río as Karman(Spain dub) 
Ariadna Jiménez as Irene(Spain dub) 
Carlos Lladó as Moses(Spain dub) 
Daniel Lacy as Chiropterans & others 
Edson Matus as Karl 
Eduardo Curiel as Riku Miyagusuku 
Gabriela Gomez as Julia Silverstain 
Georgina Sanchez as Kaori 
Gonzalo Curiel as Ted 
Liliana Barba as
Elizabeth 
Mil 
Liza Willert as Decorator 
Luis Daniel Ramirez as Van Argiano 
Manuel Díaz as
Haji(child) 
Nahabi 
Mar Nicolas as Lulu(Spain dub) 
Mariana Ortiz as Mao 
Marisol Romero as Irene 
Mayra Arellano as Monique 
Oscar Gomez as James 
Raul De La Fuente as Dr. Collins 
Ricardo Bautista as Mouses 
Roberto Mendiola as Karman 
Rolando de Castro as David 
Ruben Moya as Gray 
Tasio Alonso as Aston Collins(Spain dub) 
Toni Mora as Voice-over(Spain dub) 
Xochitl Ugarte as Diva 

Eva Ordeig(Spain dub) 
Spanish companies
Broadcaster:
Animax España 
Animax Latin America 
Buzz Channel (Spain) 
TVE (Spain) 
DVD Distribution: Selecta Visión 
Internet Streaming:
Filmin 
Vitanime.tv 
Translation: DARUMA (Spain dub) 
TV Distribution: Selecta Visión 
German staff
German cast
(none)
Nina Amerschläger as Saya Otonashi 

Achim Barrenstein as George Miyagusuku 
Gilles Karolyi as David 
Mario Hassert as Haji 
Markus Haase as Kai Miyagusuku 
Tanja Esche as Riku Miyagusuku / Diva 
Wolff von Lindenau as Lewis 

David L. Schulze as Moses 
Dieter Gring as Akihiro Okamura 
Florian Hoffmann as Solomon 
Gisa Bergmann as Julia 
Heiko Grauel as James 
Isaak Dentler as Joel VI. 
Katrin Laksberg as Lulu 
Kristin Wöckel as Irene 
Linus Kraus as Carl 
Matthias Keller as Vin Argeno 
Nora Jokhosha as Mao Jahana 
Oliver Jäger as Karman 
Peter Heusch as Collins 
Peter Lehn as Nathan 
Renier Baaken as Amshel 
German companies
Distributor: Peppermint Anime 
Dubbing: Metz-Neun Synchron 
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Broadcaster: space power 
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Distributor: Mega-Anime 
Russian cast
(none)
Tagalog staff
Tagalog companies
(none)
Broadcaster: Studio 23 (ABS-CBN) 
Tagalog cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
Dubbing Director: Rodrigo Andreatto 
Jussara Marques as Saya Otonashi 

Afonso Amajones as David 
Alfredo Rollo as Akihiro Okamura 
Fábio Lucindo as Kai Miyagusuku 
Ivo Roberto as Lewis 
Márcio Araújo as Carl/Fantasma(Phantom) 
Melissa Garcia as Diva 
Nestor Chiesse as Amshell 
Raphael Ferreira as Riku Miyagusuku 
Raquel Marinho as Júlia 
Robson Kumode as Moses 
Vagner Fagundes as Solomon 

Adriana Pissardini as Annamary 
Alessandra Araújo as Kurara 
Fernanda Bulara as Irene 
Lene Bastos as Miu 
Luiz Laffey as James 
Nestor Chiesse as Spencer 
Priscila Concépcion as
Mao Jahana 
Min(2nd voice) 
Samira Fernandes as Kaori Kinjou 
Sandra Mara as Sra. Lee 
Tatiane Keplermaier as
Lulu 
Min(1st voice) 
Ulisses Bezerra as Karman 
Wellington Lima as Van Argeno 
Wendel Bezerra as Nathan 
Portuguese companies
Dubbing Studio: Álamo 
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Distributor: Hi-Yu International 
Chinese (Taiwan) cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology