Kiddy Girl-and (TV)

Unfortunately, due to abuse, anonymous error reports are no longer accepted. You must login in order to submit an error report.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

 
[ related to Kiddy Grade (TV) ]

Related anime:
    Kiddy Girl-and Pure (manga) (alternate retelling)

Alternative title:
キディ・ガーランド (Japanese) 
Genres: adventure , comedy , drama , science fiction 
Themes: incest , mecha , parody , Shoujo-ai 
Objectionable content: Significant 
Plot Summary: ES members Éclair and Lumière once were involved in a battle to decide the fate of the galaxy. They prevailed and peace was restored to the galaxy. Now, 25 years later, the galaxy once again stands on the brink of chaos. This conflict will see the dawn of two new heroines; Ascoeur and Q-feuille. The two girls work for the galactic government known as GTO, as they are training to become members of ES. 
User Ratings: 166 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 10 votes (sub:6, raw:3, others:1
1 Tagalog dubbed
)
 Excellent: 18 votes (sub:16, dub:2)
 Very good: 19 votes (sub:19)
 Good: 38 votes (sub:33, raw:2, dub:1, others:2
1 Chinese mandarin subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 30 votes (sub:28, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 12 votes (sub:11, dub:1)
 Not really good: 13 votes (sub:12, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Weak: 14 votes (sub:14)
 Bad: 5 votes (sub:5)
 Awful: 6 votes (sub:6)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 416 users, rank: #1893 (of 6020)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 6.205 (Decent+), std. dev.: 2.309, rank: #4078 (of 6015)
Weighted mean: 6.036 (Decent), rank: #4334 (of 6015) (seen all: 6.32 / seen some: 6.49 / won't finish: 3.27)
Bayesian estimate: 6.145 (Decent), rank: #3755 (of 4523)
Running time: 25 minutes per episode 
Number of episodes: 24 
Episode titles: We have 24
Vintage: 2009-10-15 
Release dates: We have 20
Opening Theme:
"Baby universe day" by Aya Uchida and Aya Gōda 
Ending Theme:
#1: "Taiyō to Tsuki" (太陽と月; Sun and Moon) by Aya Uchida 
#2: "Tsuki to Taiyō" (月と太陽; Moon and Sun) by Aya Gōda 
#3: "Magical Sakura-chan" (マジカルさくらちゃん) by Aya Gōda and Yukana (ep 3) 
#4: "Yume demo ii sa" (夢でもいいさ) by Norio Wakamoto (ep 6) 
Insert song:
"Kabocha Purin no Uta" (カボチャプリンのうた; The Pumpkin Pudding Song) by Aya Uchida (ep 2) 
"Uta o Utaou" (うたを歌おう; Sing a song) by Aya Gōda, Aya Uchida and Yumeha Takahashi (ep 4) 
Trivia: We have 10
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director:
Keiji Gotoh  (gímik) 
Series Composition:
Hidefumi Kimura  (gímik) 
Screenplay: Hidefumi Kimura (gímik) 
Storyboard:
Fumitoshi Oizaki (ep 18) 
Hiroki Hayashi (ep 11) 
Hiroyuki Shimazu (eps 12, 19) 
Isamu Imakake (eps 13, 22) 
Junichi Sato (ep 21) 
Kakeru Mima (ep 6) 
Kazuo Sakai (ep 3) 
Kei Oikawa (ep 10) 
Keiji Gotoh (ED 1-2; eps 1-2, 9, 24) 
Nao Higa (ep 14) 
Naotaka Hayashi (ep 17) 
Naoto Hosoda (ep 5) 
Takaomi Kanasaki (ep 15) 
Tatsufumi Itō (ep 23) 
Yukio Nishimoto (eps 16, 20) 
Yusuke Yamamoto (ep 8) 
Yuuichi Nihei (eps 4, 7) 
Episode Director:
Daisuke Tsukushi (eps 15, 19) 
Fumitoshi Oizaki (ep 18) 
Hazuki Mizumoto (ep 8) 
Hiroki Hayashi (ep 11) 
Kazuo Sakai (ep 3) 
Kei Oikawa (ep 10) 
Keiji Gotoh (ED 1-2; eps 1, 24) 
Koji Iwai (eps 12, 22) 
Nao Higa (ep 14) 
Naoto Hosoda (ep 5) 
Odahiro Watanabe 
Satoshi Ōsedo (ep 6) 
Seiki Sugawara (eps 7, 9, 23) 
Shin Tosaka (ep 2) 
Takahiro Majima (ep 13) 
Tomoaki Ohta (ep 20) 
Yasuhiro Tanabe (ep 4) 
Yasushi Muroya (eps 17, 21) 
Music:
Noriyasu Agematsu  (Elements Garden) 
Original Character Design: Kagami Yoshimizu (CG Sakura; ep 3) 
Character Design:
Megumi Kadonosono  (gímik) 
Yuiko Tokumi (Super deformed; ep 2) 
Art Director:
Junichi Higashi (Pilot DVD) 
Toshiyuki Tokuda 
Chief Animation Director: Hideki Inoue (ep 22) 
Animation Director:
Asako Inayoshi (ep 4) 
Chika Kojima (ep 15) 
Fumitoshi Oizaki (ep 18) 
Hideyuki Kataoka (eps 14, 21, 24) 
Hiroyuki Kaidou (eps 21, 24) 
Isao Sugimoto (ep 9) 
Kanetoshi Kamimoto (ep 20) 
Katsuhiro Kumagai (ep 21) 
Kazuhiro Oki (eps 16, 22) 
Kentarou Matsumoto (ep 7) 
Maiko Okada (eps 8, 15) 
Manabu Yasumoto (ep 16) 
Mariko Kawamoto (ep 19) 
Megumi Kadonosono (ED 1-2) 
Mitsuhiro Iwasaki (ep 2) 
Miyuki Nakayama (ep 14) 
Naoaki Houjou (eps 16, 22) 
Naoto Hosoda (ep 5) 
Noriko Ogura (ep 13) 
Osamu Horiuchi (ep 3) 
Ruriko Watanabe (ep 15) 
Ryousuke Tanigawa (4 episodes
eps 1, 10, 17, 24
)
 
Ryuichi Makino (ep 11) 
Satoru Fujimoto (ep 23) 
Sayuri Sugitou (ep 22) 
Takashi Mamezuka (ep 6) 
Takashi Shiokawa (ep 21) 
Tomokazu Sugimura (eps 12, 17, 24) 
Tomoyuki Abe (ep 6) 
Animation Character Design: Osamu Horiuchi (CG Sakura; ep 3) 
Mechanical design: Kanetake Ebikawa 
Sound Director:
Junichi Sato 
Yota Tsuruoka (Pilot DVD) 
Director of Photography:
Atsushi Iwasaki 
Satoshi Namiki 
Tsunetaka Ema (assistant) 
Executive producer: Kiyonori Hiramatsu (Pilot DVD) 
Producer: Takeshi Yasuda 

2nd Key Animation:
Akiko Kuribayashi (ep 23) 
Atsushi Itou (ep 21) 
Atsushi Sato (eps 1-2, 14, 24) 
Ayano Shimizu (ep 2) 
Ayumu Samukawa (ep 6) 
Chie Tanaka (Nakamura Production; ep 1)  (10 episodes
eps 7, 9-10, 12-14, 17, 21-23
)
 
Chie Yoshimoto (ep 13) 
Chiharu Sato (ep 1) 
Dai Oohara (8 episodes
eps 13-14, 16-17, 19, 21-23
)
 
Daisuke Saito (ep 22) 
Daitoku Kawaguchi (ep 13) 
Eigo Nomura (ep 13) 
Eiji Kaneda (ep 23) 
Eriko Iida (ep 4) 
Eriko Murakami (ep 10) 
Eriko Nakanishi (ep 12) 
Hideki Yamazaki (4 episodes
eps 2, 10, 12, 14
)
 
Hideo Nakamura (ep 18) 
Hidetaka Kaneko (eps 21, 23) 
Hirofumi Yamashita (ep 2) 
Hiroko Shigekuni (ep 15) 
Hiroko Takeda (ep 9) 
Hiroshi Nishimura (ep 14) 
Hiroshi Tatezaki (eps 1, 14) 
Hiroyuki Kaidou (5 episodes
eps 2, 7, 10, 12, 17
)
 
Hiroyuki Oshima (eps 10, 21) 
Hyung Woo Shin (ep 1) 
Kanami Nakao (5 episodes
eps 2, 7-8, 14, 19
)
 
Kaori Aisaka (9 episodes
eps 1-2, 9, 16-17, 19, 21-22, 24
)
 
Kaoru Sekiya (ep 14) 
Katsuhiro Kumagai (ep 24) 
Kazuhiko Ishii (ep 13) 
Kazuyuki Matsuo (ep 21) 
Keiko Ishii (ep 6) 
Kentarō Fujita (ep 15) 
Koji Iwai (eps 9-10) 
Kōta Itō (6 episodes
eps 14, 16-17, 19, 21, 23
)
 
Kouhei Tanaka (Nakamura Production; ep 7) 
Kumiko Kawahara (eps 19, 23) 
Maki Murakami (eps 6, 9-10, 16) 
Maki Okada (10 episodes
eps 1, 6, 9, 12, 16-17, 19, 22-24
)
 
Manami Ito (7 episodes
eps 1-2, 6, 10, 12, 14, 21
)
 
Mariko Goto (ep 3) 
Mariko Gotou (ep 3) 
Mariko Ito (ep 9) 
Mariko Kiyota (ep 16) 
Marina Sato (ep 9) 
Masahiko Komino (ep 13) 
Masaki Kōsaka (ep 13) 
Masaru Sano (8 episodes
eps 12, 14, 16-17, 19, 21-23
)
 
Masashi Wakayama (eps 19, 23) 
Masaya Nozaki (eps 10, 14) 
Masayoshi Moto (ep 18) 
Mayu Saito (ep 23) 
Michiko Tomoda (ep 13) 
Miho Kaneshiro (eps 16, 22) 
Mika Suzuki (ep 4) 
Mitsuhiro Tamura (eps 6-7, 9, 24) 
Miyuki Nakayama (ep 2) 
Motohiro Taniguchi (ep 10) 
Mutsumi Nakata (9 episodes
eps 9-10, 12, 14, 16-17, 21-22, 24
)
 
Nagisa Iwakura (eps 1, 9) 
Naoki Yoshibe (ep 9) 
Nobuki Nakamura (eps 16, 22) 
Rie Harada (ep 20) 
Rika Mishima (ep 14) 
Rikako Sakaki (ep 20) 
Ryoko Kawamura (13 episodes
eps 1, 6-7, 9-10, 12, 15-18, 21-23
)
 
Ryou Kamei (ep 17) 
Ryousuke Tanigawa (ep 2) 
Sachiko Miyamoto (5 episodes
eps 2, 7, 14, 17, 19
)
 
Sakurako Mitsuhashi (ep 4) 
Satoru Fujimoto (ep 24) 
Sayaka Tokunaga (ep 9) 
Shigenori Inami (ep 13) 
Shimon Kondou (ep 14) 
Shinpei Koikawa (ep 2) 
Shouta Yoshida (ep 20) 
Shunta Sakamoto (7 episodes
eps 1-2, 10, 12, 14, 17-18
)
 
Shuuichirou Manabe (eps 16, 22) 
Sinomin (eps 9, 14, 19) 
Sonomi Sugimura (9 episodes
eps 9-10, 14, 16-17, 19, 21-23
)
 
Tadashi Shimizu (ep 18) 
Takashi Mamezuka (6 episodes
eps 1, 7, 9-10, 12, 19
)
 
Takashi Ono (eps 21-22) 
Takayuki Kitagawa (4 episodes
eps 14, 17, 21, 24
)
 
Takushi Ueno (4 episodes
eps 16-17, 23-24
)
 
Takuya Chanohara (eps 10, 14, 16) 
Tatsufumi Itō (ep 9) 
Tatsuo Arai (ep 13) 
Tetsuichi Yamagishi (ep 9) 
Tomoe Tanaka (6 episodes
eps 10-16 even, 17, 22
)
 
Tomohito Matsuhiro (ep 14) 
Tomohito Taira (eps 21, 23-24) 
Tomoka Mizusawa (ep 2) 
Tomokazu Sugimura (ep 2) 
Tōru Imanishi (ep 14) 
Tsukasa Sorimachi (ep 6) 
Tsuyoshi Moride (ep 20) 
Wataru Sekimoto (9 episodes
eps 2, 6, 9-10, 12, 14, 17, 21, 23
)
 
Yoshimi Sagawa (ep 18) 
Yoshitaka Nagata (ep 15) 
Yosuke Miura (eps 2, 10, 14) 
Yosuke Sotoyama (eps 2, 9-10, 22) 
Yū Araki (ep 15) 
Yu Kobayashi (4 episodes
eps 14, 17, 19, 21
)
 
Yukihiro Kobayashi (ep 9) 
Yukiyo Komito (ep 13) 
Yuya Iwashita (eps 21-22) 
3D Animation:
Hiroshi Yagishita (Satelight Digital; ep 1) 
Hiroyuki Goto (Satelight Digital; ep 1) 
Noriaki Okunishi (Wao World; ep 1) 
Tomisaburou Hashimoto (Satelight Digital; ep 1) 
Yū Gotō (Wao World; ep 1) 
Yūichi Iwakata (Satelight Digital; ep 1) 
Yūji Tsuyuki (Wao World; ep 1) 
Animation Assistant: Mitsuhiro Iwasaki (ep 5) 
Animation producer: Fumio Kaneko 
Assistant Animation Director:
Aika Kawasaki (eps 9, 17) 
Atsushi Sato (eps 21-23) 
Hideki Yamazaki (ep 16) 
Hideyuki Kataoka (eps 17, 19, 22) 
Hirotaka Nii (ep 22) 
Hiroyuki Kaidou (eps 2, 16) 
Katsuhiro Kumagai (eps 14, 16, 23) 
Kayo Nomichi (ep 22) 
Mariko Ito (ep 23) 
Masashi Wakayama (ep 23) 
Mitsuhiro Iwasaki (ep 10) 
Noriko Ogura (ep 14) 
Ryousuke Tanigawa (6 episodes
eps 2, 12, 14, 19, 21-22
)
 
Shunta Sakamoto (10 episodes
eps 9-10, 14, 16-17, 19, 21-24
)
 
Takashi Shiokawa (ep 23) 
Takuya Matsumoto (ep 9) 
Tatsufumi Itō (ep 23) 
Tomokazu Sugimura (8 episodes
eps 1-2, 4, 10, 14, 19, 21-22
)
 
Tomoyuki Fujii (ep 4) 
Yoshio Usuda (ep 16) 
Assistant producer:
Makoto Chiba 
Zackie Yamazaki 
Background Art:
Eri Nakamura (Studio Easter; eps 12-13, 16-24) 
Kenta Shimizu (Studio Easter; eps 1-24) 
Masato Miyake (Studio Easter; eps 12-14, 16-24) 
Mie Kasai (Studio Easter; 15 episodes
eps 2-3, 5-13, 15-18
)
 
Miyuki Onodera (Studio Easter; eps 2-3) 
Risa Wakabayashi (Studio Easter; eps 1-2, 4-15) 
Tetsuo Imaizumi (Studio Easter; eps 16-17) 
Tomoya Asami (Studio Easter; eps 1-4) 
Toshiyuki Tokuda (Studio Easter; eps 1-24) 
Yoshishige Eguchi (Studio Easter; eps 8-24) 
Yuka Ohashi (Studio Easter; ep 5) 
Yukie Abe (Studio Easter; eps 1, 3-4) 
Clean-Up Animation:
Akihiro Nakagawa (Rising Force; ep 13) 
Harumi Hosokawa (ep 11) 
Hiromi Shimada (ep 11) 
Kanako Hayashi (Artemis; ep 21) 
Keiko Nemoto (ep 20) 
Keita Hara (Rising Force; ep 13) 
Kenji Matsuo (Rising Force; ep 13) 
Kumi Kina (Artemis; 8 episodes
eps 10, 12, 14, 17-19, 21, 24
)
 
Masaki Watanabe (Artemis; 8 episodes
eps 10, 12, 14, 17-19, 21, 24
)
 
Masayuki Sōka (Artemis; 8 episodes
eps 10, 12, 14, 17-19, 21, 24
)
 
Mika Onoda (ep 11) 
Naomiki Higuchi (ep 11) 
Natsumi Watanabe (ep 11) 
Satoko Suzuki (Rising Force; ep 13) 
Sayuri Yanagi (ep 11) 
Shiho Fujii (ep 11) 
Tomoki Murakami (ep 11) 
Tomomi Ishihara (ep 8) 
Tomomi Murakami (ep 24) 
Yasuji Sakagami (ep 13) 
Yoshimi Haneda (ep 11) 
Yuno Okamoto (ep 11) 
Yurie Matsūra (Rising Force; ep 13) 
Yuuko Satou (ep 8) 
Color setting:
Akiko Tomono (ep 11) 
Asami Maruyama (eps 16, 22) 
Eri Suzuki 
Hironori Nochi (ep 4) 
Kanako Hayashi (ep 21) 
Mayu Saito (ep 18) 
Miho Hasegawa (4 episodes
eps 3, 9, 17, 24
)
 
Nanae Shinaji (ep 23) 
Naoki Fukutani (eps 8, 15) 
Satoshi Tsuchiya (ep 10) 
Yasuji Sakagami (ep 13) 
Yukiko Fukuda (ep 7) 
Yukiko Tadano (ep 20) 
Yuri Okada (ep 2) 
Yuuko Satou (eps 5, 15, 19) 
Costume Design:
Fumitoshi Oizaki (ep 18) 
Kanetoshi Kamimoto (ep 20) 
Maiko Okada (ep 15) 
Miki Yoshikawa (eps 15-17, 24) 
Takashi Mamezuka (eps 10-11, 14) 
Editing:
Gen Itakura 
Junichi Itou (Pilot DVD) 
Kentarou Tsubone 
Masaru Kitao (assistant) 
Ending Illustrations: Dr. Moro (ep 6) 
Eyecatch Illustration: Dr. Moro 
In-Between Animation:
Chiaki Wakasa (ep 11) 
Chizuru Satō (ep 4) 
Daiki Miyagawa (ep 11) 
Etsurō Murao (9 episodes
eps 10, 12, 14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Hisae Ono (9 episodes
eps 10, 12, 14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Hisashi Mawatari (ep 9) 
Izumi Hara (ep 1) 
Kanako Satō (ep 13) 
Kazuhiro Nasu (ep 11) 
Kimiko Hoshi (ep 2) 
Kōtarō Nakamori (ep 11) 
Kōyū Tanji (eps 1, 5) 
Mari Saitou (eps 1-3, 5) 
Mariko Gotou (ep 13) 
Masaru Furushima (ep 11) 
Mihoko Ishihara (eps 8, 11) 
Miki Takemoto (18 episodes
eps 1-10, 12, 14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Minami Seki (eps 1-3, 5) 
Misato Nonaka (ep 8) 
Miyuki Yano (ep 2) 
Nozomi Katayama (ep 8) 
Ruiko Takahashi (ep 11) 
Ryosuke Oshima (ep 11) 
Ryōsuke Terasako (ep 11) 
Ryū Miura (19 episodes
eps 1-10, 12, 14, 16-19, 21, 23-24
)
 
Ryuuji Iwabuchi (eps 1-2, 5, 9) 
Saori Mutō (eps 1-3) 
Sōichi Honda (ep 8) 
Takayoshi Watanabe (18 episodes
eps 1-10, 12, 14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Tomoko Morita (19 episodes
eps 1-10, 12, 14, 16-19, 21, 23-24
)
 
Tomomi Hamano (eps 1-3) 
Toshie Hiraga (eps 1, 5) 
Yoshitaka Nagata (ep 8) 
Yoshiyuki Ōkubo (10 episodes
eps 10, 12-14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Yū Araki (ep 8) 
Yūki Fukuchi (ep 11) 
Yūki Tsutsumi (eps 8, 11) 
Yuma Sugimoto (ep 11) 
Yūma Suzuki (ep 11) 
Yurika Higashizaka (ep 4) 
Yūsuke Kinoshita (ep 1) 
Yusuke Miyamoto (eps 8, 11) 
In-Between Check:
Ayaka Shimoji (ep 16) 
Gakushi Maeda (ep 20) 
Kanako Satō (ep 13) 
Katsuhisa Yamamoto  (ep 4) 
Maiko Kubota (eps 8, 15) 
Mariko Gotou (16 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-10, 12, 14, 17-19, 21, 23-24
)
 
Mariko Kiyota (ep 22) 
Tatsuhiko Hatano (ep 20) 
Yusuke Miyamoto (ep 11) 
Insert Song Arrangement: Hijiri Anze (ep 4) 
Insert Song Composition:
Minoru Shiraishi (ep 2) 
Yozuca (ep 4) 
Insert Song Lyrics:
Minoru Shiraishi (ep 2) 
Yozuca (ep 4) 
Insert Song Performance:
Aya Gōda (ep 4) 
Aya Uchida (eps 2, 4) 
Yumeha Takahashi (ep 4) 
Key Animation:
Ai Yamazaki (Studio Mark; ep 22) 
Aika Kawasaki (ep 21) 
Aika Tokeiji (ep 6) 
Akemi Roppongi (ep 3)  (eps 20, 24) 
Aki Konbo (ep 7) 
Aki Kumata (ep 13) 
Aki Nishizaki (ep 4) 
Akihiro Taniguchi (eps 18, 21) 
Akio Hirakawa (ep 20) 
Akira Watabe (ep 8) 
Asako Inayoshi (ep 4) 
Atsuko Sugawara (Studio Mark; eps 16, 22) 
Atsushi Irie (ep 13) 
Atsushi Kasano (eps 10, 19) 
Atsushi Sato (eps 6, 10, 14) 
Aya Yoshioka (ep 13) 
Ayako Ito (ep 17) 
Ayano Fujii (eps 10, 14, 19) 
Ayumi Ōkubo (ep 15) 
Ayumi Tsukamoto (Nakamura Production; ep 7) 
Chie Tanaka (ep 5) 
Chika Kojima (Pilot DVD; ep 8) 
Chiyuki Tanaka (ep 7) 
Dai Suzuki (ep 21) 
Daisuke Agata (eps 16, 22) 
Daisuke Tsumagari (ep 3)  (ep 14) 
Daisuke Yamauchi (ep 19) 
Eiichi Akiyama (ep 4) 
Eiji Fukuyama (ep 6) 
Eiji Kaneda (ep 9) 
Eisuke Matsubara (ep 23) 
Emi Sato (Studio Mark; eps 16, 22) 
Emi Yamashita (ep 21) 
Etsuko Sumimoto (ep 13) 
Etsushi Mori (eps 10, 14, 24) 
Fujio Inose (ep 15) 
Fumiaki Sahara (ep 2) 
Fumihide Sai (ED 1) 
Fumitoshi Oizaki (ep 18) 
Futoshi Fujikawa (ep 13) 
Gakushi Maeda (ep 20) 
Gou Kakihara (eps 9, 11) 
Hatsumi Takahashi (ep 6) 
Hideaki Isa (ep 20) 
Hideki Takahara (eps 12, 19) 
Hideki Yamazaki (7 episodes
eps 1, 6, 9, 17, 19, 21, 24
)
 
Hidenobu Takahashi (ep 11) 
Hideo Maru (ep 7) 
Hideyuki Kataoka (4 episodes
eps 9-10, 14, 21
)
 
Hiroaki Motoigi (ep 13) 
Hirokazu Ishino (ep 21) 
Hiroki Harada (ep 1) 
Hiroki Koike (ep 7) 
Hiroko Shigekuni (ep 3)  (eps 14, 21) 
Hiromi Maezawa (ep 24) 
Hironori Tsukada (ep 14) 
Hiroshi Nishimura (ep 3)  (ep 17) 
Hiroshi Sasaki (ep 2) 
Hiroshi Yamamoto (ep 4) 
Hirotaka Marufuji (ep 2) 
Hirotaka Nii (Studio Mark; eps 16, 22) 
Hiroya Sawaguchi (ep 6) 
Hiroyuki Kaidou (5 episodes
eps 2, 9, 14, 19, 21
)
 
Hiroyuki Kamura (ep 3) 
Hiroyuki Okuno (ep 12) 
Hiroyuki Shimizu (eps 10, 19, 24) 
Hisako Sato (ep 24) 
Isamu Suzuki (ep 8) 
Isao Sugimoto (ED 1; ep 9) 
Jae sun Heo (ep 20) 
Jouji Yanase (ep 11) 
Jun Takagi (ep 13) 
Jun'ichi Kitamura (ep 13) 
Kana Hashidate (eps 6, 17) 
Kanako Hiroo (ep 20) 
Kanako Watanabe (ep 15) 
Kanami Nakao (ep 12) 
Kanayo Nakanishi (ep 9) 
Kanetoshi Kamimoto (ep 20) 
Kanta Suzuki (ep 4) 
Kaori Aisaka (ep 5) 
Katsuhisa Yamamoto (ep 4) 
Katsunori Shibata (ep 7) 
Katsuya Shigehara (eps 15, 20) 
Katsuyuki Tamura (ep 20) 
Kayo Nomichi (eps 16, 22) 
Kazuhiko Wanibuchi (ep 3) 
Kazuhiro Ono (eps 15, 20) 
Kazunari Niigaki (ep 13) 
Kazunori Minagawa (eps 2, 6, 17) 
Kazuo Sakai (ep 24) 
Kazuya Morimae (ep 22) 
Kazuya Tsukamoto (eps 15, 20) 
Kei Oohashi (eps 12, 19) 
Kei Shibasaki (ep 13) 
Keiichi Honda (Pilot DVD) 
Keiichi Sugiura (ep 10) 
Keiji Gotoh (Pilot DVD; ED 1; eps 1, 23-24) 
Keiko Fukumoto (ep 14) 
Keiko Hontani (ep 11) 
Keiko Katou (ep 14) 
Keita Hagio (ep 13) 
Kenji Terao (ep 23) 
Kentarou Matsumoto (eps 1, 24) 
Kimiko Uchimaru (ep 11) 
Koichi Nakaya (eps 8, 15) 
Koichi Takai (5 episodes
eps 12, 14, 16, 19, 22
)
 
Koichi Usami (ep 1) 
Koichiro Ueda (ED 1; 7 episodes
eps 1-2, 9, 12, 17, 21, 24
)
  (ep 3) 
Koji Haneda (ep 7) 
Koji Iwai (ep 12) 
Koji Maruoka (ep 2) 
Koji Miura (ep 18) 
Koji Nagatomi (ep 4) 
Kōta Moroishi (ep 4) 
Kouichi Hayamizu (eps 1, 17, 23)  (ep 3) 
Kouichi Sugitani (eps 9, 23) 
Kumiko Kawahara (eps 10, 14) 
Kyoko Matsuhara (ep 23) 
Maiko Kubota (eps 8, 15) 
Maiko Okada (Pilot DVD; eps 8, 15) 
Maki Murakami (ep 3)  (ep 17) 
Maki Okada (eps 21, 24) 
Maki Sawai (ep 3)  (eps 9, 17) 
Makiko Fujiwara (ep 4) 
Makiko Uemura (ep 2) 
Makoto Hara (Studio Mark; eps 16, 22) 
Mamie Takata (ep 7) 
Mamiko Nakanishi (ep 2) 
Mamoru Abiko (ep 23) 
Manabu Imura (ep 4) 
Manabu Yasumoto (ep 15) 
Manami Ito (Pilot DVD) 
Mariko Gotou (ep 23) 
Mariko Ito (ep 23) 
Mariko Kawamoto (Pilot DVD) 
Mariko Yamamoto (ep 3) 
Masaaki Sakurai (ep 16) 
Masaharu Morinaka (eps 8, 15) 
Masaharu Tomoda (ep 13) 
Masahiko Kaneda (ep 4) 
Masahiko Komino (ep 24) 
Masahiro Furihata (ep 8) 
Masahiro Kataoka (ep 4) 
Masahiro Kogure (ep 8) 
Masahiro Sekiguchi (ep 13) 
Masahiro Sunaga (ep 18) 
Masakazu Okada (ep 14) 
Masakazu Yamagishi (ep 4) 
Masami Goto (eps 13, 23) 
Masami Imai (ep 6) 
Masanobu Aoyama (ep 20) 
Masashi Sato (ep 8) 
Masashi Wakayama (5 episodes
eps 1, 6, 9, 21, 24
)
 
Masaya Nozaki (4 episodes
eps 5, 9, 12, 19
)
 
Masayoshi Moto (ep 19) 
Mayumi Hidaka (ep 15) 
Mayumi Takeuchi (ep 22) 
Megumi Kadonosono (Pilot DVD) 
Megumi Satou (ep 15) 
Megumi Tokuda (Studio Mark; ep 16) 
Mi Son Nam (ep 20) 
Michiko Takahashi (ep 7) 
Miki Yoshikawa (eps 19, 21, 24) 
Mikine Kuwahara (ep 3) 
Misato Takasaki (eps 9, 17) 
Mitsuhiro Iwasaki (Pilot DVD; 8 episodes
eps 1-2, 9-10, 12, 14, 17, 19
)
 
Mitsuhiro Kumita (ep 13) 
Mitsuhiro Tamura (ep 5) 
Miyuki Inoue (eps 16, 22) 
Miyuki Nakayama (5 episodes
eps 6, 9, 19, 23-24
)
 
Motoaki Satou (ep 10) 
Motohide Nishimura (eps 16, 22) 
Motoichi Murakami (ep 23) 
Nagisa Iwakura (ep 5) 
Naho Sakai (ep 6) 
Namiko Ebihara (ep 4) 
Naoaki Houjou (eps 16, 22) 
Naohiro Ōsugi (ep 4) 
Naotaka Hayashi (eps 14, 23) 
Naoto Hosoda (Pilot DVD; ep 5) 
Naoto Nakamura (eps 1, 7) 
Noboru Kawamori (ep 23) 
Norifumi Shiro (ep 18) 
Noriko Ogura (ep 21) 
Osamu Horiuchi (ep 3)  (Pilot DVD)  (ep 20) 
Osamu Kurosawa (ep 11) 
Osamu Sato (Studio Mark; eps 16, 22) 
Rei Ikagawa (ep 15) 
Reiko Fujita (ep 2) 
Reiko Nozaki (ep 4) 
Rie Omori (ep 3)  (eps 10, 17, 23) 
Rikako Sakaki (ep 3) 
Rumi Abe (ep 21) 
Rumi Miyata (ep 3) 
Ruriko Watanabe (Pilot DVD) 
Ryo Komori (ep 24) 
Ryoko Kawamura (6 episodes
eps 2, 5, 10, 14, 19, 24
)
 
Ryotarou Akao (ep 20) 
Ryou Kodama (ep 18) 
Ryouichi Kaida (ep 12) 
Ryousuke Tanigawa (Pilot DVD; ED 1-2; ep 1) 
Ryuichi Makino (ep 11) 
Ryuta Nakahara (ep 21) 
Saaya Nishino (ep 13) 
Sachiko Miyamoto (eps 5-6, 21) 
Sae Ōba (ep 7) 
Satomi Higuchi (ep 7) 
Satomi Kurita (ep 11) 
Satomi Matsuura (ep 2) 
Satoru Fujimoto (ep 23) 
Satoshi Harayama (ep 10) 
Satoshi Kimura (ep 4) 
Satoshi Kubo (ep 9) 
Sayuri Sugitou (ep 12) 
Sen Shimizu (Studio Mark; eps 16, 22) 
Shigemi Aoyagi (ep 11) 
Shingo Nishiyama (eps 6, 17) 
Shinichi Iimura (ep 16) 
Shinichi Wada (ep 11) 
Shinichi Yamaoka (Pilot DVD) 
Shinpei Koikawa (ep 5) 
Shintaro Suzuki (eps 16, 22) 
Shinya Nishizawa (ep 4) 
Shogo Morishita (4 episodes
eps 9, 14, 19, 24
)
 
Shoichi Masuo (Pilot DVD) 
Shōsuke Ishibashi (ep 7) 
Shou Kawashima (ep 20) 
Shouichi Funaki (Studio Mark; eps 16, 22) 
Shunta Sakamoto (eps 5, 21, 23) 
Sinomin (eps 21, 24) 
Suguru Iijima (ep 15) 
Tadafumi Yamazaki (ep 5) 
Tae-Hyung Kim (ep 20) 
Takahiro Arai (ep 17) 
Takahiro Hoshinoo (ep 20) 
Takahiro Kimura (ep 24) 
Takanori Suzuki (eps 16, 22) 
Takao Abo (ep 13) 
Takao Takegami (ep 15) 
Takashi Igari (ep 13) 
Takashi Kojima (ep 7) 
Takashi Mamezuka (ED 2; eps 2, 14, 17) 
Takashi Shiokawa (eps 21, 24) 
Takayuki Hanyuu (eps 10, 19, 24) 
Takehiro Hamatsu (ep 3) 
Takenori Tsukuma (eps 15, 23) 
Takeshi Ishizuka (ep 10) 
Takeshi Miyamoto (eps 9, 17) 
Takeshi Morita (ep 4) 
Takumi Yokota (ep 11) 
Takushi Ueno (eps 10, 21) 
Tatsufumi Itō (ep 23) 
Tatsuhiko Hatano (ep 20) 
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; ep 7) 
Tatsuya Ikeda (ep 18) 
Tatsuya Urano (ep 19) 
Tetsuichi Yamagishi (ep 21) 
Tetsurou Yamada (Nakamura Production; ep 7) 
Tomoaki Mimiura (eps 10, 17) 
Tomohiro Furukawa (ep 13) 
Tomohiro Kawahara (Pilot DVD; eps 9, 24) 
Tomohito Taira (eps 14, 19) 
Tomoka Mizusawa (ep 5) 
Tomokazu Sugimura (ED 2; eps 1, 12)  (ep 3) 
Tomoki Kōda (Studio Mark; eps 16, 22) 
Tomoko Fukui (ep 2) 
Tomomi Kawamura (ep 21) 
Tomoshige Inayoshi (ep 4) 
Tomotsugu Sakakibara (ep 13) 
Tomoyuki Fujii (ep 4) 
Tomoyuki Kitamura (eps 16, 22) 
Tōru Imanishi (ep 9) 
Toshiaki Miki (ep 2) 
Toshihiko Masuda (ep 21) 
Toshiyuki Anzai (ep 18) 
Tsuguru Fukuda (Nakamura Production; ep 7) 
Tsutomu Kikuchi (eps 16, 22) 
Wataru Hasegawa (Studio Mark; eps 16, 22) 
Wataru Sekimoto (ep 3)  (eps 19, 24) 
Yasuko Higuchi (eps 10, 19) 
Yasuko Miyazaki (eps 8, 15) 
Yasuyuki Ebara (eps 2, 12) 
Yasuyuki Maruoka (ep 12) 
Yoshiaki Taniguchi (Studio Mark; eps 16, 22) 
Yoshie Kimoto (eps 8, 15) 
Yoshihiro Taniguchi (eps 8, 15) 
Yoshikazu Fujiwara (eps 12, 19) 
Yoshiko Okuda (ep 13) 
Yoshio Usuda (ep 9) 
Yoshio Yoshimatsu (Studio Mark; eps 16, 22) 
Yoshitaka Katou (ep 15) 
Yoshitaka Kohno (ep 11) 
Yoshito Naitou (ep 21) 
Yosuji Kudo (ep 4) 
Yosuke Miura (ep 12) 
Yosuke Sotoyama (eps 6, 17, 21) 
Yousuke Kabashima (ep 4) 
Yūhei Murota (ep 4) 
Yūichi Oka (Pilot DVD) 
Yûichi Takahashi (ep 13) 
Yūji Tsuchiya (ep 13) 
Yuka Kuroda (ep 8) 
Yuka Takashina (ep 24) 
Yukari Watabe (eps 15, 20) 
Yūkei Yamada (ep 8) 
Yūki Sumiya (ep 8) 
Yukihiro Kobayashi (eps 1, 10, 23) 
Yukiko Aikei (ep 4) 
Yukiko Miyamoto (ep 3)  (eps 10, 17, 23) 
Yukiko Shimizu (ep 8) 
Yukiko Takahashi (ep 15) 
Yukiyoshi Shikiji (4 episodes
eps 9-10, 17, 24
)
 
Yuu Shindou (eps 1, 7) 
Yuuhei Ueda (eps 2, 12) 
Yuuichi Hamano (ep 16) 
Yuuko Fujii (eps 14, 16, 22) 
Yuuko Kamiyama (4 episodes
eps 2, 12, 21, 24
)
 
Yuuko Yahiro (ep 6) 
Yuuko Yamada (ep 3)  (eps 6, 24) 
Yuya Iwashita (ep 18) 
Logo Design:
Jin Ichikawa  (sun graphic) 
Music producer:
Shigeru Saitō  (Lantis) 
Music Selection: Yasuno Sato 
Photography:
Chie Katō (T2 Studio; ep 1) 
Daisuke Hasegawa (T2 Studio; ep 1) 
Eri Katō (T2 Studio; ep 1) 
Hironobu Horikoshi (T2 Studio; ep 1) 
Jirō Kageyama (T2 Studio; eps 1, 12) 
Keiko Sasaki (T2 Studio; ep 1) 
Kentarō Minegishi (T2 Studio; ep 1) 
Kento Sasaki (T2 Studio; ep 1) 
Tomohiro Takahashi (T2 Studio; ep 1) 
Youichirou Satou (T2 Studio; ep 1) 
Yuji Tone (T2 Studio; ep 1) 
Planning Producer:
Atsushi Itou (Pilot DVD)  (TV series) 
Production Desk: Kōhei Eguchi 
Recording engineer:
Mai Sunaba (assistant) 
Soushi Shiihara 
Setting Production: Yūsuke Watabe 
Sound Effects: Hiromune Kurahashi 
Sound Production Manager: Yoshimi Sugiyama 
Special Effects: Takatoshi Abe 
Sub-Character Design:
Hideki Yamazaki (18 episodes
eps 1-14, 17-19, 24
)
 
Itsuko Takeda (ep 6) 
Sub-mechanical Design: Tomohiro Kawahara 
Theme Song Arrangement:
chokix (ED 2) 
Daisuke Kikuta (Pilot DVD) 
Hijiri Anze (ED 1) 
Kaoru Okubo (OP) 
Takahiro Ando (eps 3, 6) 
Theme Song Composition:
Daisuke Kikuta (Pilot DVD) 
Katsuhiko Kurosu (OP) 
rino (ED 1) 
Shunryū (eps 3, 6) 
Yozuca (ED 2) 
Theme Song Lyrics:
Aki Hata  (Pilot DVD; OP) 
Yozuca (ED 1, 2; eps 3, 6) 
Theme Song Performance:
Aya Gōda (OP; ED 2; ep 3) 
Aya Uchida (OP; ED 1) 
Minori Chihara (Pilot DVD) 
Norio Wakamoto (ep 6) 
Yukana (ep 3) 
Aya Gōda as Q-feuille 
Aya Uchida as Ascoeur 
Yumeha Takahashi as Di-air 

Akira Ishida as Un-ou 
Aya Hirano as Lumière  (5 episodes
eps 1, 12, 22-24
)
 
Chika Horikawa as Belle 
Fuko Saito as Rubis 
Hiromi Konno as Letuchaia 
Itsuki Takizawa as Sommer 
Jun Fukuyama as Tweedledum 
Kaori Mizuhashi as Hiver 
Kaoru Mizuhara as Saphir 
Kazuya Nakai as Torch 
Mai Aizawa as Alisa 
Mami Kosuge as Core 
Megumi Matsumoto as Pauki 
Minoru Shiraishi as Mi Nourose 
Natsuko Kuwatani as Tweedledee 
Nobuo Tobita as Shade 
Norio Wakamoto as TAMA 
Ryoko Nagata as Éclair  (5 episodes
eps 1, 12, 22-24
)
 
Satoshi Hino as Geacht'er 
Tetsu Inada as A-ou 
Yukana as Troisienne 
Yuki Matsuoka as Trixie 

Ai Tokunaga as Viola(ep 24) 
Airi Sakuno as Female Customer A(ep 6) 
Akira Ishida as Top(ep 6) 
Asumi Kodama as Female Customer C(ep 6) 
Banjou Ginga as Ascoeur(male; ep 2) 
Daisuke Endou as Control room member A(ep 7) 
Daisuke Gouri as Basil(eps 8-9) 
Daisuke Matsuo as Security force member B(ep 1) 
Eiji Miyashita as
Announcer(ep 4) 
Armed Policeman(ep 19) 
Control room member B(ep 7) 
Facility staff(ep 16) 
Head of security force(eps 1-2, 9) 
Messenger(ep 21) 
Military Policeman A(ep 14) 
Section 5 Smith(ep 3) 
Security robot A(ep 13) 
Soldier A(ep 10) 
Soldier Chairman(ep 8) 
Emi Sagara as Female doctor(eps 11, 17, 20) 
Erika Sudou as Ascoeur's mother(ep 21) 
Fuminori Komatsu as Enemy C (old man C)(ep 1) 
Hayato Nakata as Security force member B(ep 9) 
Hiroaki Miura as Che(young; ep 12) 
Hirokazu Hiramatsu as Onda(ep 3) 
Jin Domon as Security force member A(ep 1) 
Jun Fukuyama as Cheat(ep 6) 
Jun'ichi Yanagida as Macho Member A(ep 4) 
Kanae Itō as Belle(ep 6) 
Kazuyuki Ishikawa as Elder(ep 21) 
Keigo Manaka as Ascoeur's father(ep 21) 
Kenichirou Matsuda as Oyaji 
Kenji Utsumi as Q-feuille(male; ep 2) 
Kentarou Tone as
Section 9 Smith(ep 3) 
Zombie robot(ep 13) 
Kikuko Inoue as Alv Jenever(ep 5) 
Mai Aizawa as Young girl(ep 11) 
Manabu Sakamaki as Enemy Soldier(ep 16) 
Mariko Fujii as Announcer B(ep 13) 
Masakazu Nishida as Soldier B(ep 10) 
Mika Doi as Eclipse(ep 12) 
Minoru Shiraishi as
Mistral 
Shiraishi(ep 6) 
Triumph(eps 7, 9) 
Typhon 
Miyuki Hara as Announcer A(ep 13) 
Natsuki Dai as Section 1 Smith(ep 3) 
Nobuo Tobita as Follow(ep 6) 
Norio Wakamoto as
Che(ep 12) 
Narrator(ep 1) 
Omi Minami as Dvergr(ep 5) 
Ryouka Shima as Nurse(eps 11, 17, 20) 
Ryouko Tanaka as Iris(ep 13) 
Ryûzaburô Ôtomo as Basil(eps 19, 23) 
Shinya Fukumatsu as Enemy A (old man A)(ep 1) 
Shūhei Takubo as Military Policeman B(ep 14) 
Shunzou Miyasaka as Section 15 Smith(ep 3) 
Takahiro Shimura as Security robot C(ep 13) 
Takashi Nagasako as Bronco 
Tetsu Inada as Petty(ep 6) 
Tetsuya Motomura as Security robot B(ep 13) 
Tohru Inamura as Macho Member B(ep 4) 
Tomomi Tenjinbayashi as Female Customer B(ep 6) 
Tomomichi Nishimura as Niegram(ep 8) 
Yasuhiro Mamiya as Security force member A(ep 9) 
Yoshihisa Kawahara as
Control room manager(ep 7) 
Musko(ep 2) 
Soldier C(ep 10) 
Yoshiko Sakakibara as Arnice(eps 8-9) 
Yoshino Ohtori as Grandmother(eps 11, 20) 
Youhei Nishina as Enemy B (old man B)(ep 1) 
Yui Makino as Sakura(ep 3) 
Yukika Teramoto as Maid robot(ep 13) 
Yukitoshi Tokumoto as Section 4 Smith(ep 3) 
Japanese companies
2nd Key Animation:
8 Bit (ep 14) 
acca effe (eps 12, 16) 
Actas (ep 16) 
AIC (eps 12, 14) 
APPP (eps 10, 16) 
Beat Frog (ep 10) 
Bee Train (ep 1) 
Buyuu (ep 15) 
C-Station (ep 10) 
C2C (4 episodes
eps 14, 16, 19-20
)
 
Daume (ep 1) 
Def.c (ep 22) 
Dogakobo (ep 10) 
Dream Force (7 episodes
eps 10, 14, 16-17, 19, 21, 23
)
 
EAGLE'S NEST (ep 22) 
Ekura Animal (ep 15) 
feel. (ep 10) 
Ginga-ya (ep 15) 
HEBARAKI (6 episodes
eps 1-2, 7, 9-10, 14
)
 
I&S Factory (eps 14, 16) 
Manglobe (eps 9-10) 
Mediacrew Japan (eps 6, 9) 
Nakamura Production (5 episodes
eps 1-2, 4, 7, 16
)
 
Oh production (ep 17) 
OZ inc. (ep 16) 
SSC 
Studio 4°C (ep 2) 
Studio Graffiti (eps 16, 22) 
Studio Guts (eps 16, 22) 
Studio Mark (eps 4, 22) 
Sunrise Animation Studio (ep 13) 
Sunshine Corporation (ep 10) 
Synergy NS (ep 9) 
Synod (eps 16, 22) 
Tatsunoko Production (eps 2, 12, 17) 
TNK (eps 16, 22) 
Trans Arts Co. (6 episodes
eps 16-17, 19, 21-23
)
 
Wombat (11 episodes
eps 1-2, 7, 10-18 even, 19, 21-22
)
 
3D Graphics:
Satelight 
Wao World 
Animation Assistance: Sunrise (ep 4) 
Animation Production:
asread (pilot DVD only) 
Satelight (TV series) 
Backgrounds: Studio Easter 
Clean-Up Animation:
A-Line (eps 16, 22, 24) 
AI (10 episodes
eps 9-10, 12, 14-15, 17, 19-21, 23
)
 
AIM Entertainment (ep 17) 
Albion (eps 1, 5, 15) 
Artemis (14 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-10, 14, 17-19, 21, 24
)
 
Asahi Production (ep 5) 
Bird (ep 2) 
Daejin (ep 20) 
DCI (eps 9-14) 
DEFA (eps 5, 8-9) 
DEXS (5 episodes
eps 16, 19, 22-24
)
 
drop (7 episodes
eps 2, 5, 9, 13, 19, 21, 23
)
 
Echo Animation Studio (ep 20) 
F.A.I. International (ep 11) 
FAI (ep 4) 
Fan Out (14 episodes
eps 8-11, 13-17, 19-21, 23-24
)
 
Front Line (15 episodes
eps 6, 9-10, 12-17, 19-24
)
 
Hiryu Doga (eps 16, 22) 
I&S (ep 9) 
I&S Factory (eps 10, 12-14) 
Jinbun (eps 16, 19-24) 
Mook Animation (15 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-10, 12-14, 17, 19, 21-22
)
 
MSJ (4 episodes
eps 8, 19, 21, 24
)
 
NARA Animation Studio (eps 1-3, 5, 13) 
Phoenix Animation (eps 1-6) 
RIC (ep 18) 
Rising Force (ep 13) 
Studio Cj (ep 7) 
Studio Easter (ep 6) 
Studio Elle (13 episodes
eps 1-3, 5-10, 13, 17-18, 24
)
 
Studio Toys (ep 4) 
Sunshine Corporation (eps 15, 19) 
Synod (ep 22) 
T2 Studio (ep 2) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (11 episodes
eps 4-6, 9-10, 12, 14, 17-19, 21
)
 
Triple A (12 episodes
eps 4, 8, 10, 12-14, 16, 19, 21-24
)
 
union CHO (ep 20) 
In-Between Animation:
8 Bit (ep 8) 
A-Line (eps 16, 22) 
Actas (ep 3) 
AI (11 episodes
eps 9-10, 12, 14-15, 17, 19-21, 23-24
)
 
AIC (ep 2) 
AIC Takarazuka (ep 1) 
AIM Entertainment (ep 17) 
Angle (eps 1, 3) 
Anime R (eps 1-3) 
APPP (eps 2-3) 
Asahi Production (ep 5) 
asread (ep 2) 
Beat Frog (eps 2-3) 
BONES (ep 1) 
Buyuu (ep 4) 
C2C (ep 8) 
Daejin (ep 20) 
DCI (eps 9-14) 
DEXS (5 episodes
eps 16, 19, 22-24
)
 
Diomedea (ep 4) 
drop (5 episodes
eps 9, 13, 19, 21, 23
)
 
Echo Animation Studio (ep 20) 
F.A.I. International (ep 11) 
FAI (ep 4) 
Fan Out (14 episodes
eps 8-11, 13-17, 19-21, 23-24
)
 
Front Line (13 episodes
eps 6, 9-10, 12-17, 19-20, 22-23
)
 
Hiryu Doga (eps 16, 22) 
I&S (ep 9) 
I&S Factory (eps 10, 12-14) 
ingresA (eps 1-2) 
J.C. Staff (eps 1, 3) 
Jinbun (eps 16, 19-24) 
Mook (ep 4) 
Mook Animation (13 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 12-14, 17, 19, 21-22
)
 
Mouse (ep 2) 
MSJ (4 episodes
eps 8, 19, 21, 24
)
 
Nakamura Production (8 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 12-13
)
 
NARA Animation Studio (eps 1-3, 5, 13) 
Oriental Light and Magic (eps 1, 8) 
Phoenix Animation (eps 1-5) 
Pierrot Plus (ep 3) 
Project 4 (ep 1) 
RIC (ep 18) 
Satelight (ep 4) 
Satelite Nagoya Studio (eps 1-3) 
SHAFT (eps 1, 3) 
Studio 4°C (ep 12) 
Studio Cj (ep 7) 
Studio Cockpit (ep 2) 
Studio DEEN (ep 2) 
Studio Elle (eps 2-3) 
Sunshine Corporation (eps 15, 19) 
SynergySP (ep 12) 
Synod (ep 22) 
Taikan Anime Kabushiki Kaisha (10 episodes
eps 4-5, 9-10, 12, 14, 17-19, 21
)
 
Triple A (13 episodes
eps 4, 8, 10, 12-16, 19, 21-24
)
 
union CHO (ep 20) 
Key Animation:
8 Bit (ep 5) 
HEBARAKI (ep 5) 
Nakamura Production (ep 7) 
NARA Animation Studio (ep 14) 
Studio Mark (eps 16, 22) 
Studio Sunny (eps 16, 22) 
WHITE FOX (ep 5) 
XEBEC M2 (Pilot DVD) 
Music Production: Lantis 
Original Creator: gimik 
Photography: T2 Studio 
Production Assistance:
Kadokawa Media House 
Kadokawa Shoten 
Recording Studio: Studio Gong 
Sound Production: Rakuonsha 
Video Editing: Q-Tec 
English cast
English staff
Translation: Adam Lensenmayer 

Subtitle Editor: Laura Wyrick 
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll 
Subtitles: MX Media LLC 
Translation: MX Media LLC 
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology