Zillion (TV)

Unfortunately, due to abuse, anonymous error reports are no longer accepted. You must login in order to submit an error report.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

 
Alternative title:
Akai Kodan Zillion (Japanese) 
Red Photon Zillion 
Wojownicy Maris (Polish) 
Zillion , el Caballero Blanco (Spanish) 
赤い光弾ジリオン (Japanese) 
Genres: action , adventure , science fiction 
Objectionable content: Mild 
Plot Summary: In 2387, Earth's most successful off-world colony is under siege by a savage race of warrior-cyborgs called "the Noza Empire". The Noza are seemingly invincible and the Marisian Defense Forces are severely outclassed. All hope seems lost when a trio of guns of immense power are found by the colonists and dubbed the "Zillion Weapon System" after the ancient civilization that created them and the substance "Zillium" that powers them. These guns are the only thing strong enough to destroy the Noza and are given to a team of three young colonists called "the White Naughts" whose members include J.J., Champ and Apple. They have been specially trained to use these weapons and are the last hope for survival for the Colonists. 
User Ratings: 59 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 9 votes (sub:9)
 Excellent: 12 votes (sub:12)
 Very good: 10 votes (sub:9, others:1
1 Portuguese dubbed
)
 Good: 8 votes (sub:7, dub:1)
 Decent: 7 votes (dub:3, sub:3, ?:1)
 So-so: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 164 users, rank: #3059 (of 6324)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.136 (Good), std. dev.: 2.3825, rank: #2069 (of 6329)
Weighted mean: 7.011 (Good), rank: #2242 (of 6329) (seen all: 7.76 / seen some: 6.05 / won't finish: 2.37)
Bayesian estimate: 7.099 (Good), rank: #1866 (of 4832)
Running time: half hour per episode 
Number of episodes: 31 
Episode titles: We have 31
Vintage: 1987-04-12 to 1987-12-13 
Release dates: We have 9
Opening Theme:
"Pure Stone" by Risa Yuuki 
Ending Theme:
#1: "Push!" by Risa Yuki (eps 01-20) 
#2: "Rock Candy" by Risa Yuki (eps 21-31) 
Trivia: We have 3
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Mizuho Nishikubo 
Director: Akira Watanabe 
Series Composition: Mayori Sekijima 
Script:
Haruya Yamazaki  (8 episodes
eps 2-3, 6, 12, 15-16, 19, 26
)
 
Mami Watanabe  (9 episodes
eps 5, 8-9, 13, 17, 20, 24, 27-28
)
 
Takao Koyama  (ep 21) 
Takashi Yamada  (eps 22, 25) 
Tsunehisa Ito  (11 episodes
eps 1, 4, 7, 10-11, 14, 18, 23, 29-31
)
 
Storyboard:
Baku Tsuzuri  (8 episodes
eps 2-3, 7, 12, 16, 20, 26, 29
)
 
Hideki Tonokatsu  (eps 22, 27, 30) 
Kazuo Yamazaki  (eps 4, 10) 
Mizuho Nishikubo  (eps 1, 31) 
Naoki Yamaguchi  (eps 9, 17, 25) 
Rei Maruwa  (ep 15) 
Shinya Sadamitsu  (6 episodes
eps 8, 11, 14, 19, 24, 28
)
 
Takaaki Ishiyama  (ep 6) 
Tetsuya Kobayashi (4 episodes
eps 1, 13, 18, 23
)
 
Yoriyasu Kogawa  (ep 5) 
Yusaku Saotome  (ep 21) 
Episode Director:
Baku Tsuzuri  (eps 2-3, 7, 16) 
Hideki Tonokatsu  (5 episodes
eps 9, 17, 22, 27, 30
)
 
Kazuo Yamazaki 
Mizuho Nishikubo  (ep 31) 
Satoshi Okada  (eps 15, 26, 29) 
Shinji Takagi  (ep 25) 
Shinya Sadamitsu  (4 episodes
eps 11, 14, 19, 24
)
 
Tetsuya Kobayashi  (7 episodes
eps 1, 4, 6, 13, 18, 23, 28
)
 
Yoshihide Kuriyama (eps 10, 20) 
Yusaku Saotome  (4 episodes
eps 5, 8, 12, 21
)
 
Music: Jun Irie 
Character Design:
Chuuichi Iguchi (eps 24, 26) 
Hiroyuki Okiura (ep 22) 
Kazuchika Kise (Studio Mu; eps 23, 28) 
Takayuki Goto 
Yoshio Mizumura (eps 21, 25) 
Art Director: Kikuko Tada 
Art: Yuji Ikeda (OP) 
Animation Director:
Akira Watanabe  (eps 2-3) 
Chuuichi Iguchi  (6 episodes
eps 5, 9, 14, 19-20, 24
)
 
Hiroshi Hamasaki (4 episodes
eps 2, 6, 11, 16
)
 
Hiroyuki Okiura  (4 episodes
eps 12, 17, 22, 27
)
 
Juji Mizumura  (ep 7) 
Katsuji Matsumoto  (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Kazuchika Kise  (eps 23, 28)  (Studio Mu) 
Takashi Nakamura (mechanic; eps 2-3, 7) 
Takayuki Goto  (ep 1) 
Yoshio Mizumura  (7 episodes
eps 4, 8, 13, 18, 21, 25, 31
)
 
Sound Director: Katsunori Shimizu 
Executive producer: Ippei Kuri 
Producer:
Hidehiko Takei  (NTV) 
Hiroshi Iwata  (Tatsunoko Pro) 
Minoru Ohno  (Yomiko Advertising) 

Art Manager:
Yuko Tahara  (16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
Background Art:
Izumi Wada (Mini Art; 16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
Koichi Koana (Mini Art; 16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
Masaki Mayuzumi (White Map; 14 episodes
eps 1, 3, 7-29 odd
)
 
Masashi Hasegawa (White Map; 14 episodes
eps 1, 3, 7-29 odd
)
 
Reiko Hosoda (Mini Art; 16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
Shinji Katahira (White Map; 14 episodes
eps 1, 3, 7-29 odd
)
 
Yumiko Ogata (Mini Art; 16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
Yuuko Saito (Mini Art; 16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
Color setting:
Atsuko Yui (7 episodes
eps 10-11, 13, 15-17, 20
)
 
Kumiko Yusa (eps 1-2) 
Kyōko Inobe (9 episodes
eps 6-9, 12, 14, 23, 27, 30
)
 
Yasuko Wada (eps 4-5) 
Yōko Sudō (ep 3) 
Yumiko Sohtome (9 episodes
eps 18-19, 21-22, 24-26, 28-29
)
 
Color Setting Assistant:
Kyōko Inobe (ep 5) 
Miyuki Yoshimura (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Yasuko Wada (eps 1-2) 
Yōko Sudō (ep 7) 
Yumi Yoshioka (ep 27) 
Finish Animation:
Chiyono Saito (eps 3, 7) 
Emiko Honda (Kyoto Animation; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 25
)
 
Eniko Asano (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 19, 24
)
 
Haruko Nakamura (ep 7) 
Hifumi Kamei (Kyoto Animation; 7 episodes
eps 2, 6, 11, 14, 18, 22, 30
)
 
Kayo Tsujimura (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 2, 6, 11, 14, 18, 23
)
 
Kazuko Abe (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Kazuko Nonaka (Studio ADD; eps 22, 30) 
Kazuyuki Ozaki (Studio ADD; eps 22, 30) 
Kyōko Inobe (Kyoto Animation; ep 1) 
Kyoko Ohno (eps 3, 7) 
Masahito Nakano (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Matsuko Nakagawa (ep 3) 
Mieko Yoshimi (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 19, 24
)
 
Mihoko Eda (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 19, 24
)
 
Mihoko Kubo (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 2, 6, 11, 14, 18, 23
)
 
Mina Nakatani (Kyoto Animation; 5 episodes
eps 5, 9, 13, 22, 27
)
 
Miyuki Yoshimura (eps 10, 15, 20) 
Nanako Kitaoka (Kyoto Animation; 7 episodes
eps 2, 6, 11, 14, 18, 23, 30
)
 
Noriko Shiojiri (Kyoto Animation; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 22, 27
)
 
Ryoko Yano (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 2, 6, 11, 14, 18, 23
)
 
Sayuri Shibata (eps 3, 7) 
Shino Okamura (Kyoto Animation; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 25
)
 
Takako Koyanagi (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Yasuko Wada (Kyoto Animation; eps 17, 21, 27) 
Yoriko Noda (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 19, 24
)
 
Yoshiko Kimura (Kyoto Animation; 6 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 19, 25
)
 
Yoshitake Suzuki (ep 20) 
Finish Check:
Harumi Honda (6 episodes
eps 5-6, 8-9, 11-12
)
 
Kyōko Inobe (eps 4, 13-14) 
Miyuki Yoshimura (eps 26, 29) 
Naomi Miwa (eps 3, 7) 
Rika Tanaka (eps 3, 7) 
Takako Koyanagi (eps 10, 15, 20) 
Yasuko Wada (eps 1-2) 
Finishing Production:
Kenji Adachi (28 episodes
eps 1-14, 16-19, 21-25, 27-31
)
 
Masahiro Tomiyama (27 episodes
eps 1-11, 13-14, 16-19, 21-25, 27-31
)
 
Nagaharu Ohashi (7 episodes
eps 24-25, 27-31
)
 
Yoko Hatta (28 episodes
eps 1-14, 16-19, 21-25, 27-31
)
 
In-Between Animation:
Akemi Magochi (Studio Mark; ep 24) 
Akio Ujie (eps 10, 29) 
Akira Sato (ep 3) 
Asako Nishida (Studio Mu; ep 12) 
Atsuya Miura (Tatsunoko Anime Tech Lab; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 18, 31
)
 
Emi Oyanagi (Studio Mu; ep 12) 
Emi Suzuki (ep 7) 
Eriko Yabumoto (Studio Mu; ep 12) 
Hifumi Suzuki (eps 3, 7) 
Hiroharu Nagasaka (Tatsunoko Anime Tech Lab; 8 episodes
eps 4, 6, 13, 16, 19, 25, 30-31
)
 
Hirohide Sugiyama (Tatsunoko Anime Tech Lab; 10 episodes
eps 4, 6, 9, 13, 16, 19, 22, 24, 27, 31
)
 
Hirotsugu Fukuoka (ep 3) 
Hiroyuki Karashima (Studio Mu; ep 12) 
Isao Mizuta (ep 10) 
Kaoru Yabana (Tatsunoko Anime Tech Lab; 6 episodes
eps 11, 14, 18, 21, 30-31
)
 
Kayoko Hosoda (ep 7) 
Kazuhiro Ohmame (eps 3, 7) 
Kazuma Yokai (Studio Mu; ep 12) 
Kazuo Watanabe (Tatsunoko Anime Tech Lab; 11 episodes
eps 1, 4, 8, 11, 14, 17-18, 21, 23, 30-31
)
 
Kazushige Nakashima (ep 7) 
Keizo Fujita (eps 15, 26) 
Ken Mochizuki (eps 15, 26) 
Kenichi Kato (ep 7) 
Kenji Teraoka (Tatsunoko Anime Tech Lab; ep 1) 
Mamika Sugasawa (Studio Mu; ep 12) 
Mariko Aoki (Tatsunoko Anime Tech Lab; 5 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 14
)
 
Masahiko Matsuyama (eps 15, 26) 
Masahiro Kurio (ep 5) 
Masahisa Koyata (Studio Mark; ep 24) 
Masayoshi Nishida (Tatsunoko Anime Tech Lab; 5 episodes
eps 2, 8, 13, 25, 31
)
 
Mayumi Tsukada (eps 3, 7) 
Mitsuru Fujii (Anime R; eps 17, 27) 
Mizue Ogawa (Anime R; ep 12) 
Naoji Asai (eps 10, 20, 29) 
Naoyuki Itou (Tatsunoko Anime Tech Lab; 8 episodes
eps 2, 8, 11, 14, 18, 21, 23, 30
)
 
Nobuyuki Inoue (Tatsunoko Anime Tech Lab; eps 6, 31) 
Noriaki Tetsura (eps 15, 26) 
Norie Karasawa (eps 10, 20, 29) 
Noriyuki Noda (Studio Mu; ep 12) 
Reiko Mitsuoka (Anime R; eps 17, 27) 
Rika Mishima (eps 15, 26) 
Sadatoshi Matsusaka (Tatsunoko Anime Tech Lab; 10 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 13, 16, 19, 22, 24, 27
)
 
Satomi Yamada (eps 20, 29) 
Seiji Hosono (Tatsunoko Anime Tech Lab; 10 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 13, 16, 19, 22, 25, 31
)
 
Shinichi Kimura (Tatsunoko Anime Tech Lab; 9 episodes
eps 2, 8, 11, 14, 17-18, 21, 23, 25
)
 
Shinji Mizumoto (ep 3) 
Shoji Yabushita (eps 10, 20, 29) 
Shuji Nakanishi (Studio Mark; ep 24) 
Shunichi Watanuki (eps 20, 29) 
Takahiro Kimura (Anime R; eps 17, 27) 
Takeshi Abe (Studio Mu; ep 12) 
Takuji Yoshimoto (Anime R; ep 12) 
Tatsuya Abe (ep 10) 
Teruo Makabe (Tatsunoko Anime Tech Lab; 10 episodes
eps 2, 8, 11, 14, 17-18, 21, 23, 30-31
)
 
Tomoo Izumi (eps 15, 26) 
Toru Kawai (Tatsunoko Anime Tech Lab; 7 episodes
eps 5, 16, 18, 21, 23, 30-31
)
 
Toshie Kawamura (eps 15, 26) 
Toshihiko Nishino (eps 10, 20, 29) 
Yasuhito Kikuchi (Tatsunoko Anime Tech Lab; 9 episodes
eps 1, 4, 6, 13, 16, 19, 22, 25, 31
)
 
Yoshie Yagasaki (eps 15, 26) 
Yoshiko Ando (eps 10, 20, 29) 
Yuka Maeda (Tatsunoko Anime Tech Lab; 10 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 13, 16, 19, 22, 24, 27
)
 
Yukio Obayashi (Studio Mu; ep 12) 
Yukitsugu Takahashi (ep 3) 
In-Between Check:
Emiko Kitajima (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Hifumi Suzuki (eps 3, 7) 
Ichimatsu Kikuchi (17 episodes
eps 1-2, 4-5, 8-9, 11, 13-14, 17-19, 22-24, 27-28
)
 
Shinji Takagi (6 episodes
eps 6, 16, 21, 25, 30-31
)
 
Yuusuke Takahashi (ep 12) 
Key Animation:
Akira Watanabe (ep 7) 
Atsuo Tobe (7 episodes
eps 1, 5, 9, 14, 17, 23, 30
)
 
Atsushi Tsukamoto (Studio Mu; 5 episodes
eps 8, 13, 18, 23, 28
)
 
Chuuichi Iguchi (7 episodes
eps 1, 9, 14, 19, 24, 27, 30
)
 
Eiji Oizumi (eps 10, 15) 
Fumiko Kishi (Anime R; eps 12, 27) 
Hiroaki Kawaguchi (eps 2-3, 5, 7)  (Tama Production) 
Hiroko Kazui (eps 27, 30) 
Hiromasa Ota (Tatsunoko Anime Tech Lab; 6 episodes
eps 6, 11, 16, 21, 25, 31
)
 
Hiromi Maezawa (Tatsunoko Anime Tech Lab; 6 episodes
eps 6, 11, 16, 21, 25, 31
)
 
Hiroshi Hamasaki (eps 6, 11)  (eps 2, 16)  (Tatsunoko Anime Tech Lab) 
Hiroyoshi Ohkawa (Studio Mu; 6 episodes
eps 1, 4-5, 9, 13, 18
)
 
Hiroyuki Karashima (Studio Mu; eps 18, 28) 
Hiroyuki Okiura (5 episodes
eps 12, 17, 22, 27, 30
)
  (Anime R) 
Hiroyuki Terada (ep 17)  (Anime R) 
Ichimatsu Kikuchi (eps 24, 27) 
Ichio Hayashi (6 episodes
eps 10, 15, 20, 22, 26, 29
)
 
Issei Kume (eps 24, 28) 
Itsuro Kawasaki (Tatsunoko Anime Tech Lab; eps 6, 11, 31) 
Juji Mizumura (ep 5)  (Tama Production) 
Katsuhiro Sasaki (Anime R; ep 17) 
Katsuji Matsumoto (eps 10, 15, 20) 
Katsumi Hashimoto (Tatsunoko Anime Tech Lab; 4 episodes
eps 16, 21, 25, 31
)
 
Katsumi Terahigashi (Studio Mu; 6 episodes
eps 1, 4, 8, 13, 16, 22
)
 
Kazuaki Moori (Anime R; 4 episodes
eps 12, 17, 22, 27
)
 
Kazuchika Kise (6 episodes
eps 4, 8, 13, 18, 23, 28
)
  (Studio Mu) 
Kazuhiko Ozeki (ep 23) 
Kazuhiro Sasaki (ep 17) 
Kenji Teraoka (Tatsunoko Anime Tech Lab; ep 31) 
Kimiko Tamai (Tatsunoko Anime Tech Lab; 6 episodes
eps 6, 11, 16, 21, 25, 31
)
 
Koji Iida (eps 2-3, 7) 
Koji Kaneko (Tatsunoko Anime Tech Lab; 6 episodes
eps 6, 11, 16, 21, 25, 31
)
 
Kyoko Hida (eps 2-3, 7) 
Kyoko Yokoyama (eps 2-3, 5, 7)  (Tama Production) 
Masahiko Itojima (Anime R; 5 episodes
eps 12, 17, 22, 27, 30
)
 
Masahito Shishido (eps 2-3) 
Masanobu Fujioka (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Masayoshi Tano (ep 1) 
Mitsuhiro Yotsuya (eps 23-24, 30) 
Mitsumasa Kimura (eps 20, 26) 
Mizue Ogawa (Anime R; ep 12) 
Moriyasu Taniguchi (ep 17)  (Anime R) 
Motoko Shibasaki (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Naoyuki Itou (Tatsunoko Anime Tech Lab; ep 31) 
Noriko Mizuhara (eps 10, 15) 
Sadatoshi Matsusaka (Tatsunoko Anime Tech Lab; ep 31) 
Satoshi Horisawa (5 episodes
eps 10, 15, 20, 26, 29
)
 
Sawako Yamamoto (Studio Mu; 4 episodes
eps 4, 8, 13, 18
)
 
Shinichi Kimura (Tatsunoko Anime Tech Lab; ep 31) 
Shinichi Yoshikawa (Tama Production; ep 5) 
Shujirou Hamakawa (Anime R; eps 12, 22) 
Takao Mori (ep 4) 
Takashi Nakamura (OP) 
Toru Yoshida (Anime R; 5 episodes
eps 12, 17, 22, 27, 30
)
 
Toshiharu Sato (Tatsunoko Anime Tech Lab; 5 episodes
eps 6, 11, 16, 21, 25
)
 
Yawara Hori (ep 4) 
Yoshiharu Fukushima (eps 1, 4) 
Yoshinori Higuchi (8 episodes
eps 1, 5, 9, 14, 19, 24, 28, 30
)
 
Yoshio Mizumura (Studio Mu; 4 episodes
eps 1, 8, 13, 18
)
 
Yuki Gaai (ep 17)  (Anime R) 
Yuusuke Takahashi (Studio Mu; eps 4, 8) 
Layout Check: Toshiharu Kinoshita (4 episodes
eps 15, 20, 26, 29
)
 
Mecha Design Cooperation: Kunio Aoi 
Opening Animation:
Hiroyuki Okiura (Key Animation Assistance) 
Takashi Nakamura 
Photography:
Atsuko Mitsui (Trans Arts; 8 episodes
eps 18-19, 21-29 odd, 30
)
 
Eiichiro Okamoto (T Nishimura; ep 17) 
Emiko Nishimura (Anime Friend; 8 episodes
eps 1, 3-5, 8, 11, 13, 15
)
 
Hajime Kaneko (Anime Friend; 8 episodes
eps 1, 3-5, 8, 11, 13, 15
)
 
Hideo Sugaya (ACC Production; ep 20) 
Hideyuki Obokata (Anime Friend; 7 episodes
eps 2, 6, 9-10, 12, 14, 16
)
 
Hiroki Sekido (Trans Arts; 8 episodes
eps 18-19, 21-29 odd, 30
)
 
Hiroshi Toki (Asahi Production; eps 26, 28) 
Ikunaga Sakamoto (Studio Wood; ep 7) 
Katsuhiro Miyamoto (ACC Production; ep 20) 
Katsusaburo Sasaki (Asahi Production; eps 22-28 even) 
Kazuhiro Konishi (Anime Friend; 8 episodes
eps 1, 3-5, 8, 11, 13, 15
)
 
Keiichi Niimiya (Studio Wood; ep 7) 
Kenshiro Aizawa (Anime Friend; 7 episodes
eps 2, 6, 9-10, 12, 14, 16
)
 
Kimiko Ono (Asahi Production; eps 22-28 even) 
Kiyoshi Suganuma (Anime Friend; 9 episodes
eps 1, 3-5, 8-16 even
)
 
Koji Yamakoshi (T Nishimura; ep 17) 
Koutaro Yokoyama (Anime Friend; 8 episodes
eps 1, 3-5, 8, 11, 13, 15
)
 
Makoto Fujiwara (Trans Arts; 8 episodes
eps 18-19, 21-29 odd, 30
)
 
Masaichi Fumoto (T Nishimura; ep 17) 
Masanobu Kimoto (Studio Wood; ep 7) 
Masashi Tabuchi (Trans Arts; 8 episodes
eps 18-19, 21-29 odd, 30
)
 
Masayo Hiranuma (Anime Friend; 9 episodes
eps 1, 3-5, 8-16 even
)
 
Minoru Takaishi (ACC Production; ep 20) 
Mitsuru Sugiura (Anime Friend; 6 episodes
eps 2, 6, 9-15 odd
)
 
Naoto Fujikura (T Nishimura; ep 17) 
Satoshi Ichikawa (Asahi Production; eps 22-28 even) 
Satoshi Saito (T Nishimura; ep 17) 
Shigemi Kataoka (Anime Friend; 7 episodes
eps 2, 6, 9-10, 12, 14, 16
)
 
Shigeo Kamiyama (ACC Production; ep 20) 
Shin Chiba (Studio Wood; ep 7) 
Tadashi Yoritsune (Asahi Production; eps 22-28 even) 
Takahiro Kumagai (Trans Arts; 8 episodes
eps 18-19, 21-29 odd, 30
)
 
Takashi Terasawa (Asahi Production; eps 22, 24) 
Terutaka Machida (Anime Friend; eps 2, 6, 9) 
Toshio Shirai (Studio Wood; ep 7) 
Toshiyuki Yasuhara (Anime Friend; 7 episodes
eps 2, 6, 9-10, 12, 14, 16
)
 
Youichi Oogami (Asahi Production; eps 22-28 even) 
Yuko Tsuchiya (Studio Wood; ep 7) 
Planning Coordinator: Motoki Ueda 
Production Advancement:
Goichi Yoshida (6 episodes
eps 5, 9, 14, 18, 22, 24
)
 
Hiromi Nishihori (ep 28) 
Jin Maeda (4 episodes
eps 10, 15, 20, 26
)
 
Kenichi Soda (ep 2) 
Koichi Hayashi (eps 3, 7) 
Masahiro Tomiyama (ep 12) 
Shinji Takagi (5 episodes
eps 6, 11, 16, 21, 25
)
 
Tetsuo Uchida (11 episodes
eps 1, 4, 8, 12-13, 17, 19, 23, 27, 29-30
)
 
Production Cooperation:
Hideaki Hatta  (Kyoto Animation) 
Production manager:
Hiromi Nishihori (Tatsunoko Pro) 
Yasutaka Tarumi (NTV) 
Yoshihito Suzuki (Yomiko Advertising) 
Production producer: Mitsuhisa Ishikawa 
Recording: Yoshihiro Kaneko 
Recording Assistant:
Nobuyuki Shimizu 
Zen Shiba 
Setting Cooperation: Tsunehisa Ito 
Sound Effects:
Hiroshi Inoue (Anime Sound) 
Toru Noguchi  (Anime Sound) 
Special Effects: Masahiro Murakami 
Theme Song Arrangement:
Jun Irie (ED2) 
Shingo Kobayashi (OP; ED1) 
Theme Song Composition:
Jun Irie (ED1) 
Keiko Asō (ED2) 
Yoshiaki Kiuchi (OP) 
Theme Song Lyrics:
Masami Tozawa (OP; ED1) 
Minoru Komorita (ED2) 
Theme Song Performance: Risa Yūki (OP; ED 1-2) 
Kazuhiko Inoue as Champ 
Toshihiko Seki as JJ 
Yuko Mizutani as Apple 

Chieko Honda as
Amy Harrison 
Opaopa 
Daiki Nakamura as Dave 
Sho Hayami as Baron Ricks 
Toshiko Sawada as Adomis 
Yuzuru Fujimoto as Gordo 

Chie Koujiro as Addy (eps 1, 22) 
Chika Sakamoto as Johnny (ep 25) 
Hiroko Emori as Eve No. 13 (ep 18) 
Issei Futamata as Lieutenant Bargari (ep 21) 
Kenichi Ono as Dr. Culliber (ep 23) 
Kouichi Yamadera as
Guardock B 
Mash (eps 15-16) 
Kumiko Takizawa as
Francoise Laurent (ep 25) 
Solar A 
Upaupa 
Masayuki Kato as Cabinet minister (ep 5) 
Mayumi Shou as Cecille (ep 14) 
Miho Yoshida as Laura (ep 23) 
Minoru Inaba as Patrol soldier B (eps 2, 15, 30) 
Nobuyuki Furuta as
Guardock A 
Navaro 
Nozomu Sasaki as Anthony (ep 9) 
Osamu Kobayashi as Chief / Narration 
Satoko Kitô as Solar B 
Shuuichi Ikeda as Ensign Max Seed (ep 20) 
Takeshi Aono as Lieutnant Kelly (ep 13) 
Tamio Ohki as Mayer (ep 8) 
Tesshô Genda as Borsarino (ep 9) 
Tomohiro Nishimura as
Bow (eps 15-16) 
Patrol soldier A (eps 2, 15, 30) 
Toshiharu Sakurai as Theo (ep 9) 
Yumi Takada as Meruu (ep 8) 
Yutaka Shimaka as Nick (eps 15-16) 

Japanese companies
Animation Production: Tatsunoko Production 
Background Art:
Mini Art (16 episodes
eps 2, 4-6, 8-30 even
)
 
White Map  (14 episodes
eps 1, 3, 7-29 odd
)
 
Broadcaster: Nippon Television Network 
DVD Distribution: VAP 
Film Developing: Imagica 
Finish Animation:
Design office MECHAMAN (4 episodes
eps 24-25, 27-28
)
 
Hadashi Pro (ep 28) 
Kyoto Animation  (23 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-9, 11-14, 16-19, 21-25, 27-28, 30
)
 
Miyazaki Animation (eps 21, 28) 
Studio ADD (7 episodes
eps 21-22, 24-25, 27-28, 30
)
 
studio Marmalade (5 episodes
eps 21, 23, 25, 28, 30
)
 
Suzuki Animation Planning (eps 26, 29) 
Village (ep 28) 
In-Between Animation:
Ajiado (ep 5) 
Anime R (6 episodes
eps 12, 17, 22-23, 25, 27
)
 
Jamaneko Club (ep 2) 
Kyoto Animation (ep 12) 
Magic Bus (eps 19, 24) 
Miyuki Pro (ep 28) 
NAOMI (ep 28) 
Studio ArgoShip (ep 28) 
Studio Mark (4 episodes
eps 5, 9, 24, 28
)
 
Studio Mu (6 episodes
eps 12, 21-23, 25, 28
)
 
Studio Takuranke (ep 28) 
Tatsunoko Anime Tech Lab (20 episodes
eps 1, 4, 6, 8-9, 11, 13-14, 16-19, 21-23, 25, 27-28, 30-31
)
 
West Cape Productions (eps 5, 9, 14) 
Workshop (ep 30) 
Key Animation:
Anime R (eps 12, 22) 
Studio Mu (5 episodes
eps 8, 13, 18, 23, 28
)
 
Tama Production (ep 5) 
Tatsunoko Anime Tech Lab (4 episodes
eps 16, 21, 25, 31
)
 
Photography:
ACC Production Studio (ep 20) 
Anime Friend (eps 1-6, 8-16) 
Asahi Production (eps 22-28 even) 
Studio Wood (ep 7) 
T Nishimura (ep 17) 
Trans Arts Co. (8 episodes
eps 18-19, 21-29 odd, 30
)
 
Production Assistance:
Kino Production (4 episodes
eps 10, 15, 20, 26
)
 
Tama Production (eps 3, 7) 
Production Cooperation:
Kyoto Animation 
Tatsunoko Production 
Project Assistance: Top Dream 
Re-Recording: Tokyo TV Center 
Recording Studio: Niisaka Studio 
Sound Effects: Anime Sound Production 
Sound Production: Zack Promotion 
English staff
English cast
Director:
Carl Macek 
Tom Wyner 
Producer: Carl Macek 

ADR Recording Engineer:
David Walsh 
Leonardo Araujo 
Final Remix:
Clive Mizumoto 
George Bours 
Production Coordination: Jerry Beck 
Screenplay adaptation:
Carl Macek 
Tom Wyner 
Barbara Goodson as Apple 
Doug Stone as JJ 
Kerrigan Mahan as Champ 

Eddie Frierson as Dave 

Dave Mallow as
NOZA Computer 
Silo Complex Commander 
Soldier 
Lisa Michaelson as Addy 
Michael Forest as Gord 
Michael Reynolds as
Big Scout 
Minister 
Tom Wyner as
Colonial Commander 
Narrator 
Wendee Lee as Amy 
English companies
Recording Facility:
Intersound, Inc. 
Screenmusic Studios 
Recording Studio: Streamline Pictures 
Spanish staff
Spanish cast
(none)
Victor Mares Jr. as Jaime 
Spanish companies
Broadcaster: Antena 3 (Spain) 
Portuguese cast
Portuguese staff
(none)
Eduardo Camarão as Champ 
Rita Cleoci as Apple 

Figueira Júnior as Deibo (1 episódio) 
Nair Silva as Rainha Adamis 
Neusa Maria Faro as Apple 
Ricardo Medrado as Deibo 

Gilberto Baroli as Coronel Champ 
Helena Sâmara as
Narrator 
Rainha Adamis (Queen Adamis) 
Jorge Pires as Comandante Gordon 
Libero Miguel as Apresentação 
Marcos Lander as Comandante Berstein 
Mário Vilela as Barão Ricks (Baron Ricks) 
Nair Silva as Narração 
Nelson Machado as Max 
Paulo Ivo as Deibo 

Portuguese companies
Broadcaster:
Rede Globo (Brazil) 
TV Gazeta (Brazil) 
Dubbing Studio: Álamo (Brazil) 
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology