Mike MCFARLAND

Birth name: Michael Charles McFarland
Date of birth: 1970-07-14
Hometown: Temple, TX
E-mail: MikeMcQandA@AOL.com
Non-anime roles:
Additional Voices in "Halo Wars" (VG)
Android 8 in "Dragon Ball: Revenge of King Piccolo" (VG)
Android 8, Baby Vegeta, Master Roshi & Yajirobe in "Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 3" (VG)
Baby in "Dragonball Z: Budokai Tenkaichi 2" (VG)
French Assassin, Rioter, & Tank Corporal #2 in "House of the Generals" (movie)
George Kaminski in "Case Closed: The Mirapolis Investigation" (VG)
Glenn Sellers in "Shtickmen" (movie)
Ian in "Caffeine Headache" (movie)
Innocent Driver in "The Rage Within" (movie)
Jean Havoc in "Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir" (VG)
Jon in "Placebo" (movie)
Male in "Transcension" (movie)
Master Roshi & Super Baby 2 in "Dragon Ball Z: Infinite World" (VG)
Master Roshi & Yajirobe in "Dragon Ball Z: Budokai 3" (VG)
Master Roshi & Yajirobe in "Dragon Ball Z: Budokai" (VG)
Master Roshi in "Dragon Ball Z: Sagas" (VG)
Master Roshi in "Dragon Ball: Origins" (VG)
Master Roshi in "Dragonball Z: Budokai Tenkaichi 2" (VG)
Mickey in "Project Vampire" (movie)
Mr. Woehrle in "Don't Let's Start" (movie)
Roundcall in "Dragon Ball Z: Burst Limit" (VG)
Soldier in "Fullmetal Alchemist and the Broken Angel" (VG)
Yajirobe in "Dragonball Z: Budokai Tenkaichi 2" (VG)
News: Show:
noitaminA Industry Panel (Jul 4, 2011)
Supanova Brisbane 2011 (Apr 6, 2011)
FUNimation Panel (Oct 9, 2010)
Katsucon 2010 - Day 1 (Feb 16, 2010)
Funimation Announces Beck (May 27, 2006)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Appleseed XIII (TV) : Commentary (ep 7)
Attack on Titan (TV) : ADR Director, Commentary (eps 3, 13)
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) : Line Producer
Basilisk (TV) : Line Producer
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) : Script, Commentary (ep 24), Music Director
Blood-C: The Last Dark (movie) : ADR Director, Commentary
Burst Angel (TV) : Commentary (ep 10)
Case Closed (TV) : ADR Director
Case Closed: The Fourteenth Target (movie) : Script
Casshern Sins (TV) : Line Producer
Cat Planet Cuties (TV) : Line Producer
Chaos;HEAd (TV) : Line Producer
Dragon Age: Dawn of the Seeker (movie) : ADR Director
Dragon Ball Movie 4: The Path to Power : ADR Director
Dragon Ball Z (TV) : ADR Director (Season 1 & 2 FUNimation Re-Dub), ADR Script (Season 1 & 2 FUNimation Re-Dub), Voice Direction (Kid Buu Saga; eps 261-276)
Dragon Ball Z Movie 8: The Legendary Super Saiyan : ADR Director
Eden of the East (TV) : ADR Director, Line Producer
Eden of the East: Paradise Lost (movie) : ADR Director, Commentary, Line Producer
Eden of the East: The King of Eden (movie) : ADR Director, Line Producer
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie) : ADR Director, Line Producer
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (movie) : ADR Director, Commentary, Line Producer
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie) : ADR Director
Fullmetal Alchemist (TV) : ADR Director, Script, Commentary (ep 51)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (OAV) : ADR Director, Line Producer
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) : ADR Director (50 episodes
eps 1-6, 17-19, 24-64
)
, Assistant ADR Director (6 episodes
eps 15-16, 20-23
)
, Commentary (8 episodes
eps 1, 14, 23, 28, 36, 40, 46, 64
)
, Line Producer
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV) : ADR Director, Line Producer
Fullmetal Alchemist: Kids (OAV) : ADR Director, Line Producer
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV) : ADR Director, Line Producer
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV) : ADR Director, Line Producer
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa : ADR Director, Commentary
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) : ADR Director, Commentary
(The) Galaxy Railways (TV) : ADR Director, Commentary (eps 6, 26)
Good Luck Girl! (TV) : Line Producer
Gunslinger Girl: Il Teatrino (OAV) : Assistant ADR Director, Line Producer
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) : ADR Director, Line Producer
Hal (movie) : ADR Director
Hellsing Ultimate (OAV) : ADR Script (ep 2)
Hetalia - Axis Powers (TV) : Line Producer
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) : Line Producer
Hetalia World Series (TV) : ADR Director (eps 49-52), Line Producer
Kodocha (TV) : ADR Script
Linebarrels of Iron (TV) : ADR Director (eps 25-26), Assistant ADR Director, Line Producer
Master of Martial Hearts (OAV) : Line Producer
Murder Princess (OAV) : Line Producer
Mushi-Shi (TV) : ADR Director, ADR Script (11 episodes
eps 4, 6-10, 13-14, 16, 23, 26
)
, Commentary (ep 26), Line Producer
My Bride is a Mermaid (TV) : Line Producer
One Piece (TV) : ADR Director (FUNimation; 36 episodes
eps 1-4, 9-23, 28-32, 144-148, 151, 154-155, 180-183
)
, ADR Script (FUNimation; 23 episodes
eps 210, 214, 216, 222-224, 227-228, 233-234, 237, 240, 246-247, 250, 253, 256, 259, 262, 264, 267, 269, 272
)
, Assistant ADR Director (ep 27), Commentary (16 episodes
eps 1, 17, 30, 44, 144, 166, 171, 193, 211, 215, 218, 229, 233, 236, 244-245
)
, Line Producer (FUNimation)
One Piece Film Strong World (movie 10) : ADR Director
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho : ADR Director, ADR Script (eps 2-3)
One Piece: The Desert Princess and the Pirates: Adventure in Alabasta (movie 8) : Line Producer
Ouran High School Host Club (TV) : Line Producer
Peach Girl (TV) : Theme Song Lyrics (OP, ED)
Rideback (TV) : Line Producer
Rosario + Vampire (TV) : Line Producer
Rosario + Vampire Capu2 (TV) : Line Producer
Rumiko Takahashi Anthology (TV) : Director (ep 11), Script (eps 11-13)
Sands of Destruction (TV) : Line Producer
Sankarea: Undying Love (TV) : Line Producer
Sasami: Magical Girls Club (TV) : Music Director (OP)
Sasami: Magical Girls Club Season 2 (TV) : Music Director (OP)
Sekirei (TV) : Line Producer
Sekirei: Pure Engagement (TV) : Line Producer
Shiki (TV) : ADR Director, Commentary (4 episodes
eps 1, 12, 18, 22
)
, Line Producer
Solty Rei (TV) : Script
Strike Witches (TV) : Line Producer
Strike Witches 2 (TV) : Line Producer
Summer Wars (movie) : ADR Director, Line Producer
Suzuka (TV) : Line Producer, Theme Song Lyrics (OP, ED)
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) : ADR Director, Line Producer
Tenchi Muyo! Ryo Ohki (OAV 3/2003) : Script Adaptation
Tenchi Muyo! Ryo Ohki: Final Confrontations (OAV) : Script Adaptation
Trinity Blood (TV) : ADR Director, Script, Line Producer
Vexille - 2077 Isolation of Japan (movie) : ADR Director, Line Producer
Wolf Children (movie) : ADR Director
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) : Assistant ADR Director

Cast in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV)
AM Driver (TV)
Appleseed XIII (TV) as Magnus
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) as Magus
Aquarion (TV) as Glen Anderson
Aquarion Evol (TV) as Izumo Kamurogi
Attack on Titan (TV) as Jean Kirschtein
Baccano! (TV) as Beriam's Aide (eps 2-3)
Baki the Grappler (TV) as Kitazawa
Bamboo Blade (TV) as M.C. (ep 20); Teacher (ep 14)
Basilisk (TV); Palanquin Bearer A (ep 3); Piper Man (eps 14-15)
BECK: Mongolian Chop Squad (TV)
Beet the Vandel Buster (TV) as Alside
Birdy the Mighty Decode:02 (TV)
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Boila (ep 5)
Black Blood Brothers (TV) as Janaway (eps 6-7)
Black Butler (TV)
Black Cat (TV) as Belze Rochefort; Gilberth (ep 9)
Blassreiter (TV)
Blood-C: The Last Dark (movie) as Kuroto Mogari 
Blue Gender (TV); Man #4
Blue Gender: The Warrior (movie) as Commander #2
Burst Angel (TV) as Leo Jinno
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) as Motoi Shindo
Case Closed (TV); Albert Jordenly (ep 52); Archie Gailand (ep 61); Dr. Charles Lanning (ep 86); Fireman A (ep 107); George (2nd Voice); Guard B (ep 46); Jason Arbington (ep 45); Jeremiah (ep 22); Kipling (ep 4); Michel (eps 34-35); Old Man (ep 75); Policeman (ep 28); Reporter 4 (ep 108); Robber #2 (ep 34); Round Face (ep 109); Stu Hogan (ep 126)
Case Closed: Captured in Her Eyes (movie) as George Kaminsky
Case Closed: Countdown to Heaven (movie) as George Kaminsky
Case Closed: The Fourteenth Target (movie) as George Kaminsky
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) as George Kaminsky
Case Closed: The Phantom of Baker Street (movie) as George Kaminsky
Casshern Sins (TV)
A Certain Magical Index (TV) as Anti-Skill Officer (ep 11); Hitotsui
Chrome Shelled Regios (TV) as Formed (eps 6, 12)
Claymore (TV); Big Yoma (eps 3-4)
Code:Breaker (TV)
Corpse Princess (TV) as Shuuji Isaki
D.Gray-man (TV) as Akuma Pumpkin (eps 9-12); Bounty Hunter (ep 17); Father (ep 38); Toma
Darker than Black (TV) as Ballcap Man (eps 14, 17, 19); Policeman (ep 4); Yoshida (ep 19)
Desert Punk (TV) as Haru Kawaguchi
Diamond Daydreams (TV) as Dr. Amakasu
Dragon Age: Dawn of the Seeker (movie) as Lazarro
Dragon Ball (TV) as Android 8; Crocidile Soldier; Darkness; Gola; Jackie Chun; Master Roshi (FUNimation dub); Plague; Tailor; West City Cop; Yajirobe; Yaochun
Dragon Ball GT (TV) as Baby (FUNimation); Master Roshi (FUNimation)
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) as Baby; Master Roshi
Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies as Master Roshi (FUNimation Dub)
Dragon Ball Movie 2: Sleeping Princess in Devil's Castle as Army Commander; Count Lucifer; Master Roshi
Dragon Ball Movie 3: Mystical Adventure as Emperor Pilaf; Master Roshi
Dragon Ball Movie 4: The Path to Power as Android 8; Kame Sennin
Dragon Ball Z (TV) as Eagle (ep 15); Master Roshi; Mez (FUNimation re-dub); Saibaman; Saiyan (ep 17); Yajorobi
Dragon Ball Z Kai (TV) as Master Roshi; Yajirobe
Dragon Ball Z Movie 13: Wrath of the Dragon as Master Roshi
Dragon Ball Z Movie 1: Dead Zone as Master Roshi (FUNimation)
Dragon Ball Z Movie 2: The World's Strongest as Master Roshi (Uncut)
Dragon Ball Z Movie 3: The Tree of Might as Master Roshi (Uncut)
Dragon Ball Z Movie 4: Lord Slug; Blinded Foot Soldier; Master Roshi; Yajirobe
Dragon Ball Z Movie 5: Cooler's Revenge as Doore; Master Roshi; Yajirobe
Dragon Ball Z Movie 6: Return of Cooler as Master Roshi
Dragon Ball Z Movie 7: Super Android 13 as Master Roshi
Dragon Ball Z Movie 8: The Legendary Super Saiyan as Kame Sennin; Scientist A; Soldier B
Dragon Ball Z Movie 9: Bojack Unbound as Master Roshi
Dragon Ball Z Special 1: Bardock, The Father of Goku; Tora
Dragon Ball Z Special 2: The History of Trunks as Master Roshi
Dragon Ball Z: Battle of Gods (movie) as Master Roshi
Dragonaut - The Resonance (TV) as Johan (ep 19)
Eden of the East (TV) as Yamamoto (ep 5)
Eden of the East: The King of Eden (movie)
El Cazador de la Bruja (TV) as Blonde-Haired Thug (ep 17); Eye Patch Man (ep 10); Transvestite A (eps 1, 3-4, 26)
Ergo Proxy (TV) as Employee A (ep 10)
EUREKA SEVEN AO (TV)
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie) as EVA; Makoto Hyuuga
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (movie) as Makoto Hyuga
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie) as Makoto Hyuga
Fairy Tail (TV) as Galuna Demon (eps 13-18); Guild Master (ep 8); Magnolia Citizen (ep 21); Mr. Chicken (ep 4 and 30); Nab (Edolas); Nab Lasaro; Pirate (ep 12); Vidaldus Taka
Fairy Tail the Movie: Phoenix Priestess as Nab Lasaro
Fractale (TV)
Fruits Basket (TV) as Ritsu Sohma
Fullmetal Alchemist (TV) as Angie (ep 35); Field Boy (ep 17); Hoju (Envy's realform) (ep 50); Jean Havoc
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); Eric; Jean Havoc
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV) as Jean Havoc
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV) as Jean Havoc
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV) as Jean Havoc
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa as Jean Havoc
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie)
(The) Future Diary (TV)
Ga-Rei-Zero (TV)
(The) Galaxy Railways (TV) as Bruce J. Speed
Gantz (TV); Giant Buddha Statue (ep 19); Male Teacher (ep 19)
Ghost Hunt (TV) as Kenji's Father (ep 13); Yoshitaka Yoshimi (ep 23)
Ghost Talker's Daydream (OAV) as Koga
Glass Fleet (TV) as Birdie (eps 18-19); John Fall (5 episodes
eps 4-5, 8, 13, 22
)
; Mickey
Grappler Baki Maximum Tournament (TV) as Gary
Guilty Crown (TV) as Bottle Opener (ep 15)
Gunslinger Girl (TV) as Franco (eps 6, 12); Giorgio (ep 8)
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) as Franco
Heaven's Lost Property (TV) as Sky Master
Heaven's Lost Property Forte (TV) as Sky Master
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork as Sky Master
Hell Girl (TV) as Ai's Father (ep 25)
Hero Tales (TV) as Kanyo (ep 1)
Heroic Age (TV) as Navigator (eps 3-4)
Hetalia - Axis Powers (TV) as Estonia
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) as Estonia
Hetalia World Series (TV) as Estonia
High School DxD (TV) as Undine (ep 7)
I''s (OAV) as Punk B; Yasumasa Teratani
I''s Pure (OAV) as Yasumasa Teratani
Initial D: Fourth Stage (TV) as Shuichi Matsumoto
Initial D: Second Stage (TV) as Matsumoto (FUNimation Dub)
Is This a Zombie? of the Dead (TV) as Demon Baron
Jormungand Perfect Order (TV)
Jyu-Oh-Sei (TV) as Theo Klein (ep 2)
Kamisama Kiss (TV) as Aotake
Kaze no Stigma (TV) as Muscle Man (ep 17)
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Kozo Ukita; Senior D (ep 2)
Kiddy Grade (TV) as Controller
King of Thorn (movie)
Kodocha (TV) as Misako's Ex; Suji
Koi Kaze (TV) as Teashop Owner (ep 13)
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Alex Row (ep 15.5)
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Claugh Klom
Linebarrels of Iron (TV) as Jiro Aonuma
Lupin III: Crisis in Tokyo (special) as Goemon Ishikawa
Lupin III: Dead or Alive (movie) as Goemon Ishikawa
Lupin III: Dragon of Doom (special) as Goemon Ishikawa
Lupin III: Farewell to Nostradamus (movie) as Goemon Ishikawa
Lupin III: Island of Assassins (special) as Goemon Ishikawa
Lupin III: Missed by a Dollar (special) as Goemon Ishikawa
Lupin III: The Columbus Files (special) as Goemon Ishikawa
Lupin III: The Pursuit of Harimao's Treasure (special) as Goemon Ishikawa
Lupin III: The Secret of Twilight Gemini (movie) as Goemon Ishikawa
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV) as Goemon Ishikawa XIII
Lupin III: Voyage to Danger (special) as Goemon Ishikawa; Gum Bomb Seller
Michel (Korean TV) as Nomad
Michiko & Hatchin (TV) as Jin (ep 14)
Monster (TV) as Michael Mueller
Moonlight Mile (TV) as Chris Jefferson (ep 4); Construction Worker 2 (eps 1-2); Pilot 1 (eps 1-2, 4)
MoonPhase (TV) as Chef (ep 6)
Mushi-Shi (TV) as Fisherman (ep 5); Kōrō (ep 7)
Mushishi (live-action movie) as Koro
Nabari no Ou (TV); Iroku (eps 9, 11)
Negima! (TV) as Demon (eps 25-26); Serihiko (ep 23)
Negima!? (TV) as Magic School Principal (ep 1)
Nerima Daikon Brothers (TV) as Yukel Hakushon (eps 10-12)
Oh! Edo Rocket (TV) as Ankles
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Hiroshi Tonda (eps 8, 11)
One Piece (TV) (FUNimation); Buggy the Clown (FUNimation); Eyelash (FUNimation); Fighter A (FUNimation; ep 19); Helmeppo (eps 68-69); Masshikaku; Pirate A (FUNimation; ep 18); Richie (ep 47); Yokozuna
One Piece Film Strong World (movie 10)
One Piece Film Z (movie) as Helmeppo
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho as Buggy
One Piece: The Desert Princess and the Pirates: Adventure in Alabasta (movie 8) as Eyelash the Camel
Ouran High School Host Club (TV) as Ryuuji "Ranka" Fujioka
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) as Flat U. Lance (ep 9B)
Papuwa (TV) as Hijikata Toshizou
Paradise Kiss (TV) as Joichi Nikaido
Parasite Dolls (OAV) as Myers
Peach Girl (TV)
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) as Abel
R.O.D -The TV- as Announcer
Ragnarok The Animation (TV)
Rideback (TV)
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) as Stamp (ep 2)
Romeo × Juliet (TV) as Tybalt
Rumiko Takahashi Anthology (TV) as Tajima
Sakura Taisen: Ecole de Paris (OAV)
Samurai 7 (TV)
Sands of Destruction (TV) as Booth Owner (ep 5); Cat Master (ep 1)
Sankarea: Undying Love (TV) as Jogoro Furuya
Sasami: Magical Girls Club (TV) as Daimon
Sasami: Magical Girls Club Season 2 (TV) as Daimon
School Rumble (TV) as Jiro Yoshidayama; Ronin (ep 3)
School Rumble: 2nd Semester (TV) as Jiro Yoshidayama
School Rumble: Extra Class (OAV) as Jiro Yoshidayama
Sgt. Frog (TV) as Leader (ep 26); Masayoshi Yoshiokadaira
Shadow Skill (TV) as Darkness; Jin Sutra; Mr. Ohiba (ep 4); Palace Guard (ep 2)
Shangri-La (TV) as Warden
Shigurui: Death Frenzy (TV) as Narrator
Shikabane Hime: Kuro (TV) as Shuuji Isaki (ep 13)
Shiki (TV) as Yuuki (Natsuno's Father); Yuuki Shiomi 
Shin chan (TV) as Mr. Stranger (FUNimation)
SHINOBI - Heart Under Blade (live-action movie) as Mino Nenki
Shuffle! (TV) as Oshita; SSS Leader (ep 3)
Solty Rei (TV) as Ho Chu (eps 11-13); Rescue Worker A (ep 10)
Space Dandy (TV)
Speed Grapher (TV); Chief Ekoda
Spice and Wolf (TV) as Village Mayor (ep 1)
Spiral (TV)
Steins;Gate (TV)
Strike Witches (TV)
Strike Witches 2 (TV)
Summer Wars (movie) as Shota Jinnouchi
Suzuka (TV) as Drunk (ep 15)
Tactics (TV) as Ghost
Tales of Phantasia (OAV) as Reisen
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) as Yurgis
Tokyo Zombie (live-action movie) as Ma-san
Toriko (TV) as Man at Market (uncredited; ep 2)
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV) as Four-Eyes 3 (ep 1b)
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV)
Trinity Blood (TV) as Cain Nightroad; Seaman (ep 7)
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Bulgal; Crewman B (ep 31)
Vexille - 2077 Isolation of Japan (movie) as Murata
When They Cry - Higurashi (TV) as Akasaka's Informant (ep 14); Delinquent C (eps 5, 16, 18); Doctor (eps 12-13); Sato (ep 14); Test Procter (ep 11)
Wolf Children (movie) as Kuroda
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Butijiri; Kazemaru; Komada; M3; Reshio
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none