Colleen CLINKENBEARD

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.
 
Date of birth: 1980-04-13 
Hometown: Shreveport, Louisiana 
Chronology:
(2011) She won the BTVA People's Choice award for Best Actress in A Leading Role in Anime as Monkey D. Luffy in "One Piece". 
Favorites:
Color: Green 
Food: Nauseatingly American chain restaurants (at least twice a day). 
Game of Thrones Fan 
Movie Genre: Comedy 
Roles: Monkey D. Luffy & Yuko Ichihara 
Skills & Abilities:
Former Waitress at a Rain Forrest Cafe 
Has a B.F.A. in acting 
Non-anime roles:
Android 18 in "Dragon Ball Z:Shin Budokai" (VG,PSP) 
Lilith in "Borderlands" (VG) 
Linda in "Spikeout: Battle Street" (VG) 
Mai & Zangya in "Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 3" (VG) 
Minions in "Bloodrayne 2" (VG) 
Monkey D. Luffy in "One Piece : Unlimited Adventure" (VG) 
Patricia Tannis in "Borderlands" (VG) 
Possessor Ghost & Additional Voices in "Ghostbuster: The Video Game" (VG) 
Rachel Moore in "Case Closed: The Mirapolis Investigation" (VG) 
Riza Hawkeye in "Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir" (VG) 
Riza Hawkeye in "Fullmetal Alchemist and the Broken Angel" (VG) 
Rose in "Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir" (VG) 
Son Gohan, Android 18, Zangya in "Dragon Ball: Raging Blast 2" (VG) 
Spokesperson in "Battle Zone" (VG) 
Sybil - Hostess #2 in "Æon Flux" (VG) 
Zangya in "Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 2" (VG) 
News: Show:
Fairy Tail Panel (Oct 15, 2011)
Other articles: Show:
Shelf Life - NY Noir (Nov 21, 2011)
Hey, Answerman! (May 8, 2010)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) : ADR Director 
Appleseed XIII (TV) : ADR Director , Commentary (ep 12) , Line Producer 
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) : ADR Director , Line Producer 
Aquarion (TV) : ADR Director (eps 1-4) , Line Producer 
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV) : ADR Director , Line Producer 
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) : Commentary (ep 14) 
Birdy the Mighty Decode: The Cipher (OAV) : Line Producer 
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) : Line Producer 
Birdy the Mighty: Decode (TV) : Line Producer 
Black Blood Brothers (TV) : Line Producer 
Black Butler (TV) : ADR Director (eps 1-7) , Script (eps 19-21) , Commentary (ep 1) , Line Producer 
Black Butler II (OAV) : Line Producer 
Black Butler II (TV) : Line Producer 
Black Butler: His Butler, Performer (OAV) : Line Producer 
Burst Angel (TV) : Commentary (ep 17) 
Case Closed (TV) : ADR Director 
A Certain Scientific Railgun (TV) : Commentary (ep 24) 
Chrome Shelled Regios (TV) : Line Producer 
Claymore (TV) : ADR Director (eps 11-18) , Commentary (ep 11) , Line Producer 
Code:Breaker (TV) : ADR Director , Commentary (ep 12) 
Darker than Black (TV) : Commentary (ep 2) 
Deadman Wonderland (TV) : Line Producer 
Dragonaut - The Resonance (TV) : Commentary (ep 16) 
EUREKA SEVEN AO (TV) : Line Producer 
Fairy Tail (TV) : Commentary (eps 9, 19) , Line Producer (eps 73-93) 
Fractale (TV) : ADR Director , Commentary (ep 7) , Line Producer 
Freezing (TV) : Line Producer 
Fullmetal Alchemist (TV) : ADR Director , Script , Commentary (ep 51) 
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) : Commentary (ep 1) 
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa : Commentary , Line Producer 
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) : Commentary 
Good Luck Girl! (TV) : Commentary (eps 8, 12) 
Guilty Crown (TV) : ADR Director , Line Producer 
Heroic Age (TV) : Line Producer 
High School DxD (TV) : ADR Director , Line Producer 
Initial D (TV) : Line Producer (FUNimation Dub) 
Initial D: Extra Stage (OAV) : Line Producer (FUNimation Dub) 
Initial D: Fourth Stage (TV) : Line Producer 
Initial D: Second Stage (TV) : Line Producer (FUNimation Dub) 
Initial D: Third Stage (movie) : Line Producer 
Jormungand Perfect Order (TV) : Line Producer 
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) : ADR Director (Season 2) , Script (9 episodes
eps 27-29, 32, 37-38, 42, 49-50
)
 , Line Producer 
Kiddy Grade (TV) : ADR Director (eps 16-24) 
Kodocha (TV) : ADR Director 
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) : ADR Director (eps 1-4) , Script (eps 2-3) , Line Producer 
Mahou Sensei Negima! OVA Haru : Line Producer 
Mahou Sensei Negima! OVA Natsu : Line Producer 
Mass Effect: Paragon Lost (movie) : Casting Director 
MoonPhase (TV) : ADR Director , Script (10 episodes
eps 4, 6, 11, 13-14, 16, 18, 20-22
)
 , Line Producer 
Murder Princess (OAV) : Commentary (ep 6) 
Nabari no Ou (TV) : Line Producer 
Negima! (TV) : ADR Director , Script (eps 4, 6) , Head Writer (ep 15) , Line Producer 
Negima!? (TV) : Line Producer 
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) : ADR Director , Line Producer 
One Piece (TV) : Commentary (7 episodes
eps 1, 140, 144, 193, 215, 218, 236
)
 
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) : ADR Director 
Sakura Taisen: Ecole de Paris (OAV) : ADR Director 
Samurai 7 (TV) : Script , Commentary (ep 1) 
School Rumble (TV) : Line Producer 
School Rumble: 2nd Semester (TV) : Line Producer 
School Rumble: Extra Class (OAV) : Line Producer 
Sgt. Frog (TV) : ADR Director (ep 24) 
Shakugan no Shana (movie) : Line Producer 
Shin chan (TV) : Adaptation (FUNimation; eps 3-4) 
Shuffle! (TV) : Line Producer 
Solty Rei (TV) : Script , Commentary (ep 13) 
Soul Eater (TV) : Commentary (ep 44) 
Spice and Wolf (TV) : Line Producer 
Spice and Wolf II (TV) : Line Producer 
Steins;Gate (TV) : ADR Director , Commentary (ep 24) , Line Producer 
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) : Commentary (ep 1) 
Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE the Movie: The Princess in the Birdcage Kingdom : Line Producer 
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) : Commentary (ep 3) , Line Producer 
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) : ADR Director , Script (ep 2) , Commentary (ep 26) , Line Producer 
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) : Line Producer 
Wolf and the Amber-colored Melancholy (OAV) : Line Producer 
xxxHOLiC (TV) : Line Producer 
xxxHOLiC the Movie: A Midsummer Night's Dream : Line Producer 

Cast in:
(English version)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) as Listy El Da Sherfied 
AM Driver (TV) as Mary 
Appleseed XIII (TV) ; Theseus' Wife (ep 9) 
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) 
Aquarion (TV) as Reika 
Aquarion Evol (TV) as Suomi 
Aria the Scarlet Ammo (TV) as Jeanne d'Arc 
Attack on Titan (TV) as Mikasa's Mother (ep 6) 
Baccano! (TV) as Nice Holystone 
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) as Yoko Takahashi 
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV) as Yoko Takahashi 
Baka and Test: Summon the Beasts OVA as Yoko Takahashi (ep 2) 
BALDR FORCE EXE Resolution (OAV) as Lian 
Bamboo Blade (TV) as Maya Yokoo (Machido Taishou; eps 5-7, 14, 22) 
Basilisk (TV) as Hotarubi ; Kunichiyo (ep 18) 
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) as Izumi 
Beet the Vandel Buster (TV) as Beet 
Birdy the Mighty Decode: The Cipher (OAV) as Kaori Sanada 
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Faroid (eps 1, 3-4) ; Kaori Sanada 
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Kaori Sanada 
Black Blood Brothers (TV) as Mimiko Katsuragi 
Black Butler (TV) as Angela 
Black Butler II (OAV) as Angela 
Black Cat (TV) as Tim (ep 14) 
Blassreiter (TV) as Jil 
Blood-C: The Last Dark (movie) as Haruno Yanagi 
Blue Gender: The Warrior (movie) as Automation A 
Burst Angel (TV) as Maria 
Case Closed (TV) ; Rachel Moore 
Case Closed The Movie: The Time Bombed Skyscraper as Rachel Moore 
Case Closed: Captured in Her Eyes (movie) as Rachel Moore 
Case Closed: Countdown to Heaven (movie) as Rachel Moore 
Case Closed: The Fourteenth Target (movie) as Rachel Moore 
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) as Rachel Moore 
Case Closed: The Phantom of Baker Street (movie) as Rachel Moore 
Casshern Sins (TV) as Liza (eps 5, 18) 
Cat Planet Cuties (OAV) as Janes 
Cat Planet Cuties (TV) as Janes 
A Certain Scientific Railgun (TV) as Therestina 
A Certain Scientific Railgun S (TV) as Therestina Kihara Lifeline 
Chaos;HEAd (TV) as Yua Kusunoki 
Chrome Shelled Regios (TV) as Leerin Marfes 
Claymore (TV) as Awakened Being Hilda (ep 11) ; Galatea 
Code:Breaker (TV) 
Corpse Princess (TV) as Minai Ruo 
D.Gray-man (TV) as Daisya Barry (Young; ep 37) ; Miranda Lotto 
Darker than Black (TV) as Chiaki Shinoda (eps 1-2) 
Deadman Wonderland (TV) as Chief Makina 
Diamond Daydreams (TV) as Nurse Yuuki 
Dragon Age: Dawn of the Seeker (movie) as Cassandra Pentaghast 
Dragon Ball (TV) as Fanfan 
Dragon Ball GT (TV) as Colm (FUNimation) 
Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (special) as Nurse 
Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies as Goku (FUNimation Dub) 
Dragon Ball Z (TV) as Princess Snake (Re-Recording) 
Dragon Ball Z Kai (TV) as Android 18 ; Gohan  (Young & Teen) ; Goku (Child in Flashback) 
Dragon Ball Z Movie 9: Bojack Unbound as Monty ; Zangya 
Dragon Ball Z: Battle of Gods (movie) as Mai 
Dragonaut - The Resonance (TV) as Toa 
Eden of the East (TV) as Asako Morimi 
Eden of the East: Paradise Lost (movie) as Asako Morimi 
Eden of the East: The King of Eden (movie) 
EUREKA SEVEN AO (TV) ; Asian Woman(Truth) (ep 6) 
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie) as Ritsuko Akagi 
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (movie) as Ritsuko Akagi 
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie) as Ritsuko Akagi 
Fafner: Heaven and Earth (movie) as Kiyomi Kaname 
Fairy Tail (TV) as Erza Nightwalker ; Erza Scarlet ; Kaby's Wife 
Fairy Tail the Movie: Phoenix Priestess as Erza Scarlet 
Fractale (TV) as Megan 
Fullmetal Alchemist (TV) as Riza Hawkeye ; Rose Tomas 
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (OAV) as Riza Hawkeye (ep 2) 
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) ; Riza Hawkeye ; Rose Thomas (eps 3, 42-44) 
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV) as Riza Hawkeye 
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV) as Riza Hawkeye ; Rose Tomas 
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV) as Riza Hawkeye 
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa as Riza Hawkeye ; Rose Thomas 
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Riza Hawkeye 
(The) Future Diary (TV) as Rea Amano 
Ga-Rei-Zero (TV) as Natsuki Kasuga 
(The) Galaxy Railways (TV) as Shelley (5 episodes
eps 6, 15, 19, 24, 26
)
 
Ghost Hunt (TV) as Ayako Matsuzaki 
Glass Fleet (TV) as Rachel 
Good Luck Girl! (TV) as Momiji 
Guilty Crown (TV) 
Gunslinger Girl (TV) as Priscilla (ep 8) 
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) as Priscilla 
Heaven's Lost Property Forte (TV) as Hiyori Kazane (ep 5) 
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork as Hiyori Kazane 
Hell Girl (TV) as Akane Sawai (ep 12) ; Ayumi Shibata (ep 22) ; Cheppo (ep 12) ; Iwashita's Mother (ep 3) 
Hero Tales (TV) as Rinmei Shokan 
Heroic Age (TV) as Nilval Nephew 
Hetalia World Series (TV) as Chibiromano ; Monaco 
High School DxD (TV) as Kido ; Shiro (Koneko's Familiar) ; Shueran 
Initial D (TV) as Mako Sato (FUNimation Dub) 
Initial D: Extra Stage (OAV) as Mako Sato (FUNimation Dub) 
Initial D: Third Stage (movie) as Mako Sato 
Is This a Zombie? of the Dead (TV) as Fantasy Eu (eps 7-9) 
Kamisama Kiss (TV) as Yonomori 
Kanon (TV 2/2006) as Mishio Amano 
Kaze no Stigma (TV) as Kirika Tachibana 
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Jonathan ; Kisara Nanjo 
Kiddy Grade (TV) as Eclair 
Kodocha (TV) as Misako Kurata 
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Noa Ehn 
Level E (TV) as Luna=Mi=Mad・Magura 
Lupin III: Crisis in Tokyo (special) ; Anchor Woman 
Lupin III: Dead or Alive (movie) as Emerah ; Ole ; Ole, Emerah 
Lupin III: Farewell to Nostradamus (movie) as Mary 
Lupin III: The Columbus Files (special) as Rosaria 
Mahou Sensei Negima! OVA Haru as Sakurako Shiina 
Mahou Sensei Negima! OVA Natsu as Sakurako Shiina 
Maken-Ki! Battling Venus (TV) as Kumi Amio (ep 5) 
Master of Martial Hearts (OAV) as Flight Attendant (as Carlotta Tinklegoatee) 
Michiko & Hatchin (TV) as Cinara (eps 12, 16) 
MoonPhase (TV) as Chizuru ; Kouhei's Mother ; Shikigami (ep 11) 
Murder Princess (OAV) as Alita Forland / Falis 
Mushi-Shi (TV) as Infant (ep 19) ; Koro's Mother (ep 7) ; Setsu (ep 14) 
My Santa (OAV) as Maimai 
Nabari no Ou (TV) as Yae Oda 
Negima! (TV) as Sakurako Shiina ; Shizuna-sensei 
Negima!? (TV) as Sakurako Shiina 
Oh! Edo Rocket (TV) as Blue Girl 
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Otsu Tsurugaya 
One Piece (TV) as Monkey D. Luffy (FUNimation) ; Myure ; Southbirds (FUNimation) ; Woman (FUNimation; ep 20) 
One Piece Film Strong World (movie 10) as Monkey D. Luffy 
One Piece Film Z (movie) as Monkey D. Luffy 
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho as Monkey D. Luffy 
One Piece: The Desert Princess and the Pirates: Adventure in Alabasta (movie 8) as Monkey D. Luffy 
Origin ~Spirits of the Past~ (movie) as Jessica 
Ouran High School Host Club (TV) as Éclair Tonnere (eps 25-26) ; Ritsu Kasanoda (Young; ep 22) 
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) as Scanty 
Peach Girl (TV) as Misao Aki 
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) as Claudia McCunnen 
Princess Jellyfish (TV) as Lina (Kuranosuke's Mother) 
Psycho-Pass (TV) as Risa Aoyanagi (ep 18) 
Ragnarok The Animation (TV) as Zealotus 
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) as Rin Asōgi 
Robotics;Notes (TV) 
Romeo × Juliet (TV) as Cordelia 
Rosario + Vampire (TV) as Moka Akashiya (Inner) 
Rosario + Vampire Capu2 (TV) as Moka Akashiya (Inner) 
Rumbling Hearts (TV) as Mitsuki Hayase 
(The) Sacred Blacksmith (TV) as Francesca 
Sakura Taisen: Ecole de Paris (OAV) as Glycine Bluemer 
Samurai 7 (TV) as Kirara Mikumari 
Sands of Destruction (TV) as Morte's Mother (ep 12) 
Sankarea: Undying Love (TV) as Aya Morizono (ep 13) ; Kaoru Saoji (ep 7) 
Sasami: Magical Girls Club (TV) as Baby Brother (ep 4) ; Mihoshi 
Sasami: Magical Girls Club Season 2 (TV) as Keura (eps 12-13) ; Mihoshi ; Priestess C (ep 2) ; Sorceress C (ep 10) ; Subordinate C (ep 8) 
Save Me! Lollipop (TV) as Kuku (eps 8-9) 
School Rumble (TV) as Doctor (ep 18) ; Tae Anegasaki 
School Rumble: 2nd Semester (TV) as Drive (ep 21) ; Maiden (ep 22) ; Mother (ep 22) ; Tae Anegasaki 
School Rumble: Extra Class (OAV) as Tae Anegasaki 
Sekirei (TV) as Matsu 
Sekirei: Pure Engagement (TV) as Matsu 
Sgt. Frog (TV) as Kumiko (eps 66, 69) ; Mrs. Furbottom (Cat) 
Shakugan no Shana (movie) as Margery Daw 
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Margery Daw 
Shakugan no Shana S (OAV) as Margery Daw 
Shakugan no Shana Second (TV) as Margery Daw 
Shangri-La (TV) as Takehiko (Child) 
Shikabane Hime: Kuro (TV) as Minai Ruo (ep 13) 
Shiki (TV) as Ritsuko Kunihiro 
Shin chan (TV) as Hima Nohara (FUNimation) ; Maso (FUNimation) 
SHINOBI - Heart Under Blade (live-action movie) as Hotarubi 
Shuffle! (TV) as Kareha 
Solty Rei (TV) ; Baby Rita (ep 12) ; Natalie Roman (ep 3) ; Rose Anderson 
Soul Eater (TV) as Marie Mjolnir 
Space Dandy (TV) as Scarlet 
Space Dandy Season 2 (TV) as Scarlet 
Speed Grapher (TV) as Kaoru Koganei 
Spice and Wolf II (TV) as Diana Rubens 
Spider Riders (TV) as Venus 
Spiral (TV) as Suzuki 
Steins;Gate (TV) as Employee (6 episodes
eps 3-4, 6, 11, 14, 18
)
 
Strain: Strategic Armored Infantry (TV) as Mariette 
Strike Witches 2 (TV) as Hanna-Justina Marseille (eps 10, 12) 
Summer Wars (movie) as Noriko Jinnouchi 
Suzuka (TV) as Yuka Saotome 
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) 
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) as Flora Nanadan 
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV) as Creepy Voice (ep 1b) ; Ethana 
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV) as Ethana 
Trigun: Badlands Rumble (movie) as Amelia 
Trinity Blood (TV) as Sister Esther Blanchette 
Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE the Movie: The Princess in the Birdcage Kingdom as Yuko Ichihara 
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) as Yuko Ichihara 
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Boy (ep 40) ; Child (ep 40) ; Court Lady (ep 40) ; Girl (ep 40) ; Yuko Ichihara 
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) as Yuko 
Vexille - 2077 Isolation of Japan (movie) as Vexille 
Witchblade (TV) as Reina Soho 
Wolf Children (movie) as Hana 
xxxHOLiC (TV) as Yuko Ichihara 
xxxHOLiC the Movie: A Midsummer Night's Dream as Yuko Ichihara 
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Natsume 
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none