Jin YAMANOI

山野井 仁
Family name (in kanji): 山野井
Given name (in kanji):
Date of birth: 1962-11-16
Hometown: Tokyo, Japan
Blood type: B
Website:
Non-anime roles:
Blues/Protoman in "Rockman 2/Megaman 2: The Power Fighters" (VG)
Blues/Protoman in "Rockman 8/Megaman 8: The Metal Heroes" (VG)
Blues/Protoman in "Rockman/Megaman: The Power Battle" (VG)
Colonel in "Rockman X4" (VG) (Japanese)
Eagle in "Capcom vs SNK 2"
Eagle in "Street Fighter Alpha 3 MAX"
Espada 1 in "Ace Combat Zero: The Belkan War" (VG)
Fariedone in "WILD ARMS the Vth Vanguard" (VG) (Japanese)
Flash in "Superman: The Animated Series" (Japanese)
Gara in "Legend of Legaia" (VG) (Japanese)
Gutsman in "Rockman 2: The Power Fighters" (VG) (Japanese)
Gutsman in "Rockman: The Power Battle" (VG) (Japanese)
Li Long in "Soul Edge" (VG/Arcade,PSX) (Japanese)
Nyarlathotep in "Persona 2: Batsu" (VG) (Japanese)
Rolento F. Schugerg in "Capcom vs. SNK 2" (VG)
Rolento F. Schugerg in "Street Fighter Alpha 2" (VG)
Rolento F. Schugerg in "Street Fighter Alpha 3 MAX" (VG)
Rolento F. Schugerg in "Street Fighter Alpha 3" (VG)
Rolento in "Street Fighter X Tekken" (VG) (Japanese)
Rolento in "Ultra Street Fighter 4" (VG) (Japanese)
Thug Leader in "Ratchet and Clank: Going Commando" (VG) (Japanese)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Cast in:
009-1 (TV) as Ivan Godunov (ep 1)
Android Kikaider - The Animation (TV) as Orange Ant
Baki the Grappler (TV) as Kizaki
Batman: Gotham Knight (movie) as Salvatore Maroni
Brave Command Dagwon (TV) as Sawamura Shin
Case Closed (TV) as Akira Doi (eps 294-295); detective C (ep 219); Yuuji Kisaki (ep 252)
Chiisana Kyōjin Microman (TV) as Sadaijin (ep 12)
Chō Mashin Eiyūden Wataru (TV) as Kamenikku; Teremattsu
Cinderella Boy (TV) as Saute (ep 6)
Code Geass: Lelouch of the Rebellion (TV) as Odysseus Eu Britannia (ep 24)
Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 (TV) as Odysseus Wu Britannia
Cooking Master Boy (TV)
Cosmic Baton Girl Comet-san (TV) as Keitarou Toukichi
Cowboy Bebop (TV) as Police 1 (ep 17)
Darker than Black (TV) as Luco (eps 3-4)
Devil Lady (TV) as Producer
Dirty Pair Flash (OAV) as Transvestite (1)
Dokkan! Robotendon (TV) as Ugarlic
Fushigi Yugi (TV) as Tatara
Fushigi Yugi Eikoden (OAV) as Mayo's Father
(The) Garden of Sinners (movie series) as Tomoe's father (Part 5)
Gate Keepers (TV) as Teacher
Gegege no Kitarō (TV 5/2007) as Masaoka (ep 34)
Golden Boy (OAV) as Salaryman B (ep 3)
Gosick (TV) as Signore (eps 9-11, 23)
Grappler Baki Maximum Tournament (TV)
Gregory Horror Show (TV) as Clock Master
Gunparade Orchestra (TV) as Taihei Oosako
GUNxSWORD (TV) as Denehee (ep 4)
Hellsing (TV) as Jack (ep 1)
Hunter X Hunter (TV) as Zepairu (ep 57)
Hunter X Hunter: Greed Island (OAV) as Zepairu
Hyper Doll (OAV) as Student
Iron Man (TV) as Nagato Sakurai/Ramon Zero
JoJo's Bizarre Adventure (TV) as Mario Zeppeli
Juu Senshi Garukiba (TV) as Gai
Juuni Senshi Bakuretsu Eto Ranger (TV) as Drago
Kekkaishi (TV) as Tokimori Hazama
Kino's Journey (TV) as Sakura's father (ep 13)
Landlock (OAV)
Legend of the Galactic Heroes (OAV) as Hauf (ep 63)
Lost Universe (TV) as Terrorist (ep 8)
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV) as Manager (ep 4)
Mars Daybreak (TV) as Yagami "Shinigami" Arian
Master of Mosquiton '99 (TV) as newscaster (ep 10)
Matriculated (OAV) as Chyron
Musashi (TV) as Danjyou
Neon Genesis Evangelion (TV) as Man (ep 5)
NieA_7 (TV) as Butcher
Outlaw Star (TV) as Onok (ep 8)
Perfect Blue (movie)
Planetes (TV) as Captain (ep 5); Doctor (ep 16)
Pokémon: Black and White (TV) as Flint (5 episodes
eps 10-11, 14, 17, 22
)

Rave Master (TV) as Rize
Ray (TV) as H-ring man
Resident Evil: Degeneration (movie) as Leon S. Kennedy
Ristorante Paradiso (TV) as Claudio
Romeo and the Black Brothers (TV) as Lanbert
Second Renaissance (OAV)
Senran Kagura (TV) as Ikaruga's Father (eps 3, 6, 11)
Seraphim Call (TV) as police officer (ep 8)
Serial Experiments Lain (TV) as Middle-aged man
Slam Dunk (TV) as Mikoshiba
Speed Grapher (TV) as Shiina (Ginza's lackey)
Those Who Hunt Elves (TV) as Anago Pirate (ep 1)
Tonari no Seki-kun (TV) as Art teacher (eps 10, 15)
Transformers (live-action movie) as Robert Epps
Transformers: Animated (U.S. TV) as Ramjet; Skywarp; Starscream; Sunstorm; Thundercracker
Transformers: Armada (TV) as Shockwave; StarScream
Transformers: Dark of the Moon (live-action movie) as Sgt. Robert Epps
Transformers: Energon (TV) as Airglide; Dr. Brian Jones; Shockwave/Shock Fleet
Wedding Peach (TV) as Wolfen (ep 28)
Wild Cardz (OAV) as You Jinbo
Witch Hunter Robin (TV) as Nagira
Yuusha Shirei Dagwon - Suishou no Hitomi no Shounen (OAV) as Shin Sawamura/Armor Shin
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none