Robert BRILLANTES

Non-anime roles:
Arthur Choi in "Coffee Prince" (Koreanovela) (Tagalog)
Bruce Wayne/Batman in "Batman: The Brave and the Bold" (Cartoons) (Tagalog)
Captain Glory Guy in "League of Super Evil" (Cartoons) (Tagalog)
Cho Hakkai in "Super Monkey Adventure" (J-Drama) (Tagalog)
Cyrus (Hyun Jin-heon) in "My Lovely Sam Soon" (Tagalog)
Doktor Frogg in "League of Super Evil" (Cartoons) (Tagalog)
Finbarr Calamitous in "Jimmy Neutron Boy Genius" (Nickelodeon) (Tagalog)
gary in "amazing twins"
Jackie Chan in "Jackie Chan Adventures" (US Cartoon) (Tagalog)
Kaito Touma/Ultraman Max in "Ultraman Max" (Ultraman series) (Tagalog)
Lair-y in "League of Super Evil" (Cartoons) (Tagalog)
Lee in "Rush Hour" (English Movie) (Tagalog)
Louie in "Love in the City" (Tagalog)
Mayor of Retroville in "Jimmy Neutron : Boy Genius" (Nickelodeon) (Tagalog)
Morpheus in "The Matrix" (English Movie) (Tagalog)
Mr. Lee in "League of Super Evil" (Cartoons) (Tagalog)
Periwinkle (Force Fighters V) in "League of Super Evil" (Cartoons) (Tagalog)
Principal William S. Willoughby in "Jimmy Neutron Boy Genius" (Nickelodeon) (Tagalog)
Ronan in "A Love To Kill" (koreanobela) (Tagalog)
Sheen Estevez in "Jimmy Neutron : Boy Genius" (Nickelodeon) (Tagalog)
Skullossus in "League of Super Evil" (Cartoons) (Tagalog)
Valmont in "Jackie Chan Adventures" (US Cartoon) (Tagalog)
Xi Men in "Meteor Garden 1 and 2" (asionobela) (Tagalog)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Cast in:
(English version)
Dragon Ball Z Movie 5: Cooler's Revenge as Gohan (phillipinne dub)

Cast in:
(Tagalog version)
Air Master (TV) as Byoubou (ep 27); Kouji Okata; Lucha Master; Nobuhiko Fukamichi; Shigeo Komata; Shiro Saeki; Tsukio Taketsugu
Ashita no Nadja (TV) as Alphoncis Jean Marais
Astro Boy (TV 3/2003) as Abercrombie; Alejo; Dr. O'shay (ABS-CBN dub, 2nd QTV Dub)
ATASHIn'CHI (TV) as Mr. Tachibana/Father (GMA Dub); Murakami (GMA Dub); Yuzuhiko (GMA Dub)
Bakugan Battle Brawlers: New Vestroia (TV) as Shadow Prove; Spectra Phantom; Zenoheld
BECK: Mongolian Chop Squad (TV)
Beet the Vandel Buster (TV) as Bertoz; Grineed; Narrator
Black Jack (TV) as Sharaku
Bleach (TV) as Byakuya Kuchiki; Shinji Hirako
Blue Dragon (TV) as Conrad L. Lawrence; Jiro; Minotauros
Blue Dragon: Trials of the Seven Shadows (TV) as Jiro; Minotauros
Boys Over Flowers (TV) as Akira Mimasaka
Buzzer Beater (TV 2005) as Han; Julius
Buzzer Beater (TV 2007) as Han; Julius
Capeta (TV) as Kappeita "Capeta" Taira (Middle School)
Capricorn (OAV) as King; Zolba
Case Closed (TV) as Conan Edogawa/Shinichi Kudo; Yusaku Kudo
Chrono Crusade (TV) as Aion
Cooking Master Boy (TV) as Chouyo; Sho An
Cyborg Kuro-chan (TV) as Turko (2002)
D.Gray-man (TV) as Baku Chang; Kevin Yeegar; Lavi (ep 12); Reever Wenhamm
D.I.C.E. (TV) as Marco Rocca
Demon Lord Dante (TV) as Pico
Desert Punk (TV) as narrator
Detective Conan (live-action TV movie) as Conan Edogawa (anime)
Doraemon (TV 1/1973) as Jyaian (aka Damulag, Alta Dub); Suneo (Alta Dub)
Dragon Ball (TV) as Ninja Murasaki (QTV Dub); Oolong (QTV Dub); Shuu (QTV Dub)
Dragon Ball GT (TV) as Gohan
Dragon Ball Z (TV) as Son Gohan
Dragon Ball Z Kai (TV) as Bubbles; Raditz; Tenshinhan; Yajirobe
Eyeshield 21 (TV) as Kengo Mizumachi; Sasuke Kanagushi; Shuun Kakei
Fantastic Children (TV) as Tohma
Ghost Hunt (TV) as Hōshō Takigawa
Gintama (TV) as Hasegawa Taizou (Madao); Hedoro (eps 47-48); Kondou Isao; Okita Sougo
Gintama' (TV) as Balmung Fezarion (ep 222); Hasegawa Taizou (Madao); Heiji Kozenigata; Irimatsu (ep 219); Kondou Isao; Koshinori Yagyu; Kuzurnosuke "Warden" Beri (eps 225-226); Okita Sougo; Shachi
Gintama: The Movie as Hasegawa Taizou (Madao); Kondou Isao; Okita Sougo
Hana Yori Dango 2 [Returns] (live-action TV) as Akira Mimasaka
Hana Yori Dango [2005] (live-action TV) as Akira Mimasaka
Hayate the Combat Butler (TV) as Akane Himegami; Alastair B. Sebastian; Anime Tenchou (ep 44); Butler B-Da (ep 30); Butler Nabeshin (ep 32); Delaz Fleet 1 (ep 43); Delaz Fleet 2 (ep 43); Gilbert Kent (2nd); Himuro Saeki; Kōtarō Azumamiya (2nd); Kunieda; Kyōnosuke Kaoru (2nd); Mikado Sanzenin; Online Chat (Knight Rider); Puppet Butler (ep 33); Santa; Seishirō "Klaus" Kurausu; Sempai (ep 46); Shun Ayasaki (Hayate's Father); Street Racer (Knight Rider)
Hayate the Combat Butler!! (OAV) as Seishirō "Klaus" Kurausu
Hayate the Combat Butler!! (TV) as Himuro Saeki; Hokuto Kaga; Rean Radiostar; Seishirō "Klaus" Kurausu
Hikaru no Go (TV) as Sai Fujiwara; Yun-Sensei
Ikki Tousen (TV) as Saiji; Taishiji; Totaku
Initial D (TV) as Bunta Fujiwara
Initial D: Fourth Stage (TV) as Atsuro Kawai; Bunta Fujiwara
Initial D: Second Stage (TV) as Bunta Fujiwara; Seiji Iwaki
Kamen Rider 555 (live-action TV) as Kyouji Murakami / Rose Orphnoch
Kamen Rider Blade (live-action TV) as Mutsuki Kamijou / Kamen Rider Leangle
Kamen Rider Hibiki (live-action TV) as Todomizo Todayama / Kamen Rider Todoroki
Kiteretsu Daihyakka (TV) as Buta Gorilla; Tongari
Kochira Katsushika-ku Kamearikouen-mae Hashutsujo (TV) as Kankichi Ryotsu
Kurozuka (TV)
Maid Sama! (TV) as Hirofumi Koganei; Kuuga Sakurai; Masaru Gouda; Naoya Shirakawa; Soutarou Kanou; Takezawa (ep 1); The Inuyama Brothers C
Master of Epic: The Animation Age (TV) as Pandemos (male)
Mega Man (U.S. TV) as Dr. Willy
Miracle Girls (TV)
Mirmo Zibang! (TV) as Kyle; Yatch
Mobile Suit Gundam 00 (TV) as Neil Dylandy/Lockon Stratos (Hero Dub)
Mobile Suit Gundam 00 Second Season (TV) as Lyle Dylandy/Lockon Stratos (Hero Dub)
Mobile Suit Gundam Seed Destiny (TV) as Auel Neider; Gilbert Durandal; Shinn's Father
My Santa (OAV) as Santa
Nodame Cantabile (live-action TV drama) as Noriyuki Takahashi; Ryuutarou Mine
Nura: Rise of the Yokai Clan (TV) as Zen
Offside (TV) as Shingo Sato
One Piece (TV) as Brook (2nd)
Otogi Zoshi (TV)
Pokemon Advance (TV) as Harley
Pokémon Ranger and the Temple of the Sea (movie) as Jack Walker
Pokémon: The Rise of Darkrai (movie) as Darkrai
Pretear (TV); Hayate
(The) Prince of Tennis (TV) as Sadaharu Inui; Satoshi Horio
R.O.D -The TV- as Drake Anderson
Ragnarok The Animation (TV) as Iruga
Saber Marionette J to X (TV)
Sailor Moon (TV) as Kenji Tsukino (ABS-CBN Dub); Kunzite (ABS-CBN Dub); Mamoru Chiba/Tuxedo Kamen (ABS-CBN Dub); Prince Endymion (ABS-CBN Dub)
Sailor Moon R (TV) as Mamoru Chiba/Tuxedo Mask (ABS-CBN Dub)
Shonen Onmyouji (TV) as Guren
(The) Skull Man (TV) as Sirks 04/Jack Goodman (ep 10)
Stitch! (TV) as Pleakley
Street Fighter II V (TV) as Guile (TSP Dub)
Tenjho Tenge (TV) as Souichirou Nagi
Tide-Line Blue (TV)
Tokyo Pig (TV) as Black Pig; Musashi Kogane; Onigiriyama; Priest; Reporter Iwata
Tokyo Underground (TV) as Red Flame
Transformers: Animated (U.S. TV) as Optimus Prime
Twin Spica (TV) as Kamogawa Tomoro; Shuu Suzuki
Wedding Peach (TV)
Witchblade (TV) as Akira Nakata; Cho-san; Hiroki Segawa
Wolverine (TV) as Arkady Rossovich/Omega Red; Tesshin Asano
Yawara! A Fashionable Judo Girl (TV) as Kamoda (2nd Voice); Shinnosuke Kazamatsuri (2nd voice); Yuutenji Gouzou (2nd voice)
Yu-Gi-Oh! (TV 1/1998) as Yugi Muto
Yu-Gi-Oh! (TV 2/2000) as Duke Devlin; Yugi Muto
Yu-Gi-Oh! 5D's (TV)
Zatch Bell (TV) as Eido
Zenki (TV) as Zenki (big) (redubbed)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none