Michael HARCOURT

You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
009 Re:Cyborg (movie) : Producer
Absolute Duo (TV) : Producer
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) : Assistant producer
And you thought there is never a girl online? (TV) : Producer
Appleseed XIII (TV) : Assistant producer
Aquarion Evol (TV) : Producer (Part 2), Assistant producer (Part 1)
Aquarion Logos (TV) : Producer
Aria the Scarlet Ammo (TV) : Assistant producer
Aria the Scarlet Ammo AA (TV) : Producer
Assassination Classroom (TV) : Producer
Assassination Classroom (TV 2) : Producer
Attack on Titan (live-action movie) : Producer
Attack on Titan (TV) : Producer
Attack on Titan (TV 2/2017) : Producer
Attack on Titan: End of the World (live-action movie) : Producer
Attack on Titan: Junior High (TV) : Producer
B Gata H Kei - Yamada’s First Time (TV) : Assistant producer
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) : Assistant producer
Baka and Test: Summon the Beasts OVA : Assistant producer
Bamboo Blade (TV) : Assistant producer
Barakamon (TV) : Producer
Bayonetta: Bloody Fate (movie) : Producer
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) : Production Assistant
Ben-To (TV) : Producer
Big Windup! (TV) : Assistant producer
Bikini Warriors (TV) : Producer
Birdy the Mighty Decode: The Cipher (OAV) : Assistant producer
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) : Assistant producer
Birdy the Mighty: Decode (TV) : Assistant producer
Black Butler (TV) : Assistant producer
Black Butler II (OAV) : Assistant producer
Black Butler II (TV) : Assistant producer
Black Butler: Book of Circus (TV) : Producer
Black Butler: Book of Murder (OAV) : Producer
Black Butler: His Butler, Performer (OAV) : Assistant producer
Blassreiter (TV) : Assistant producer
BlazBlue Alter Memory (TV) : Producer
Blood Blockade Battlefront (TV) : Producer
Blood-C (TV) : Assistant producer
Blood-C: The Last Dark (movie) : Assistant producer
Boku wa Tomodachi ga Sukunai Add On Disc (OAV) : Assistant producer
(The) Boy and The Beast (movie) : Producer
Brothers Conflict (OAV) : Producer
Brothers Conflict (TV) : Producer
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) : Assistant producer
Case Closed: Captured in Her Eyes (movie) : Assistant producer
Case Closed: Countdown to Heaven (movie) : Assistant producer
Case Closed: The Last Magician of the Century (movie) : Assistant producer
Case Closed: The Phantom of Baker Street (movie) : Assistant producer
Casshern Sins (TV) : Assistant producer
Castle Town Dandelion (TV) : Producer
Cat Planet Cuties (OAV) : Assistant producer
A Certain Magical Index (TV) : Assistant producer
A Certain Magical Index II (TV) : Producer
A Certain Magical Index: The Miracle of Endymion (movie) : Producer
A Certain Scientific Railgun (TV) : Assistant producer
A Certain Scientific Railgun S (TV) : Producer
Chaos Dragon (TV) : Producer
Chaos;HEAd (TV) : Assistant producer
Chrome Shelled Regios (TV) : Assistant producer
Claymore (TV) : Production Assistant
Code Geass: Akito the Exiled (OAV) : Producer
Code:Breaker (TV) : Producer
Corpse Princess: Aka (TV) : Assistant producer
Corpse Princess: Kuro (TV) : Assistant producer
D-Frag! (TV) : Producer
Dagashi Kashi (TV) : Producer
Daimidaler: Prince vs. Penguin Empire (TV) : Producer
Dance in the Vampire Bund (TV) : Assistant producer
Darker than Black - Kuro no Keiyakusha: Gaiden (OAV) : Assistant producer
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV) : Assistant producer
Date A Live (TV) : Producer
Date A Live II (TV) : Producer
Deadman Wonderland (OAV) : Assistant producer
Deadman Wonderland (TV) : Assistant producer
Death Parade (TV) : Producer
(The) Devil is a Part-Timer! (TV) : Producer
Dimension W (TV) : Producer
(The) Disappearance of Nagato Yuki-chan (TV) : Producer
Divine Gate (TV) : Producer
Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies : Assistant producer (Funimation Re-dub)
Dragon Ball Super (TV) : Producer
Dragon Ball Z Kai (TV 2) : Producer
Dragon Ball Z: Battle of Gods (movie) : Producer
Dragon Ball Z: Resurrection 'F' (movie) : Producer
Dragonar Academy (TV) : Producer
Dragonaut - The Resonance (TV) : Assistant producer
Eden of the East (TV) : Assistant producer
Eden of the East: Paradise Lost (movie) : Assistant producer
Eden of the East: The King of Eden (movie) : Assistant producer
El Cazador de la Bruja (TV) : Assistant producer
(The) Empire of Corpses (movie) : Producer
Endride (TV) : Producer
Escaflowne: The Movie : Producer (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (OAV) : Assistant producer
EUREKA SEVEN AO (TV) : Assistant producer
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie) : Assistant producer
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (movie) : Assistant producer
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie) : Producer
Fafner: Heaven and Earth (movie) : Assistant producer
Fairy Tail (TV) : Producer, Assistant producer
Fairy Tail (TV 2/2014) : Producer
Fairy Tail the Movie: Phoenix Priestess : Assistant producer
Fractale (TV) : Assistant producer
Free! - Iwatobi Swim Club (TV) : Producer
Free! Eternal Summer (TV) : Producer
Freezing (TV) : Assistant producer
Freezing Vibration (TV) : Producer
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (OAV) : Assistant producer
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) : Assistant producer
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV) : Assistant producer
Fullmetal Alchemist: Kids (OAV) : Assistant producer
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV) : Assistant producer
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV) : Assistant producer
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) : Assistant producer
(The) Future Diary (TV) : Assistant producer
Ga-Rei-Zero (TV) : Assistant producer
Gangsta. (TV) : Producer
Garo the Animation (TV) : Producer
Garo: Crimson Moon (TV) : Producer
Ghost Hunt (TV) : Production Assistant
Ghost in the Shell: Arise (OAV) : Producer
Ghost In The Shell: The New Movie : Producer
Gonna be the Twin-Tail!! (TV) : Producer
Good Luck Girl! (TV) : Assistant producer
Gosick (TV) : Producer
Grimgar, Ashes and Illusions (TV) : Producer
Guilty Crown (TV) : Assistant producer
Gunslinger Girl: Il Teatrino (OAV) : Assistant producer
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) : Assistant producer
.hack//Quantum (OAV) : Assistant producer
Haganai (TV) : Assistant producer
Haganai NEXT (TV) : Producer
Hal (movie) : Producer
Harmony (movie) : Producer
Heaven's Lost Property (TV) : Assistant producer
Heaven's Lost Property: Project Pink (OAV) : Assistant producer
Heavy Object (TV) : Producer
Hero Tales (TV) : Assistant producer
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) : Producer
Hetalia - Axis Powers (TV) : Assistant producer
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) : Assistant producer
Hetalia The Beautiful World (TV) : Producer
Hetalia The World Twinkle (ONA) : Producer
Hetalia World Series (TV) : Assistant producer
High School DxD (TV) : Assistant producer
High School DxD BorN (TV) : Producer
High School DxD New (TV) : Producer
Hyōka (TV) : Producer
Hyperdimension Neptunia (TV) : Producer
Initial D (TV) : Assistant producer (FUNimation Dub)
Initial D: Extra Stage (OAV) : Assistant producer (FUNimation Dub)
Initial D: Fourth Stage (TV) : Assistant producer
Initial D: Second Stage (TV) : Assistant producer (FUNimation Dub)
Initial D: Third Stage (movie) : Assistant producer
Is This a Zombie? (OAV) : Assistant producer
Is This a Zombie? (TV) : Assistant producer
Is This a Zombie? of the Dead (TV) : Assistant producer
Jormungand (TV) : Producer
Jormungand Perfect Order (TV) : Producer
Kamisama Kiss (TV) : Producer
Kamisama Kiss 2 (TV 2) : Producer
KanColle (TV) : Producer
Karneval (TV) : Producer
Kaze no Stigma (TV) : Assistant producer
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) : Assistant producer (eps 27-52)
King of Thorn (movie) : Assistant producer
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) : Assistant producer
Laughing Under the Clouds (TV) : Producer
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) : Assistant producer
Level E (TV) : Assistant producer
Linebarrels of Iron (TV) : Assistant producer
Lord Marksman and Vanadis (TV) : Producer
Luck & Logic (TV) : Producer
Maken-Ki! Battling Venus (TV) : Assistant producer
Maken-Ki! Battling Venus 2 (TV) : Producer
Maken-Ki! Takeru Nyotaika!? Minami no Shima de Supo~n? (OAV) : Producer
Maria the Virgin Witch (TV) : Producer
Master of Martial Hearts (OAV) : Assistant producer
Michiko & Hatchin (TV) : Assistant producer
Mikagura School Suite (TV) : Producer
Murder Princess (OAV) : Assistant producer
My Bride is a Mermaid (TV) : Assistant producer
My Hero Academia (TV) : Producer
Nabari no Ou (TV) : Assistant producer
Ninja Slayer From Animation (ONA) : Producer
No-Rin (TV) : Producer
Nobunagun (TV) : Producer
Noragami (TV) : Producer
Noragami Aragoto (TV) : Producer
Oh! Edo Rocket (TV) : Assistant producer
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) : Assistant producer
One Piece (TV) : Production Assistant
One Piece Film Strong World (movie 10) : Producer, Assistant producer
One Piece Film Z (movie) : Producer
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho : Producer (eps 4-5), Assistant producer (eps 1-3)
Overlord (TV) : Producer
Pandora in the Crimson Shell: Ghost Urn (TV) : Producer
Pani Poni Dash! (TV) : Producer (Complete Collection)
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) : Assistant producer
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) : Assistant producer
Ping Pong (TV) : Producer
Prince of Stride: Alternative (TV) : Producer
Princess Jellyfish (TV) : Assistant producer
Prison School (TV) : Producer
Psycho-Pass (movie) : Producer
Psycho-Pass (TV) : Producer
Psycho-Pass 2 (TV) : Producer
Rage of Bahamut: Genesis (TV) : Producer
Rampo Kitan: Game of Laplace (TV) : Producer
Red Data Girl (TV) : Producer
Riddle Story of Devil (TV) : Producer
Rideback (TV) : Assistant producer
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) : Assistant producer
Robotics;Notes (TV) : Producer
(The) Rolling Girls (TV) : Producer
Romeo × Juliet (TV) : Assistant producer
Rosario + Vampire (TV) : Production Assistant
Rosario + Vampire Capu2 (TV) : Assistant producer
(The) Sacred Blacksmith (TV) : Assistant producer
Samurai Warriors (TV) : Producer
Samurai Warriors: Legend of the Sanada (special) : Producer
Sands of Destruction (TV) : Assistant producer
Sankarea: Undying Love (TV) : Assistant producer
Sekirei (TV) : Assistant producer
Selector Infected Wixoss (TV) : Producer
Selector Spread Wixoss (TV) : Producer
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV) : Assistant producer
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV 2) : Assistant producer
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Last Party (movie) : Assistant producer
Sengoku Basara: End of Judgement (TV) : Producer
Senran Kagura: Ninja Flash! (TV) : Producer
Seraph of the End: Battle in Nagoya (TV) : Producer
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) : Producer
Sgt. Frog (TV) : Assistant producer
Shakugan no Shana (movie) : Assistant producer
Shakugan no Shana III (Final) (TV) : Assistant producer
Shakugan no Shana S (OAV) : Assistant producer
Shakugan no Shana Second (TV) : Assistant producer
Shangri-La (TV) : Assistant producer
Shiki (TV) : Assistant producer
SHIMONETA: A Boring World Where the Concept of Dirty Jokes Doesn’t Exist (TV) : Producer
Shin chan (TV) : Assistant producer (FUNimation; ep 53-)
Shomin Sample (TV) : Producer
Shōnen Maid (TV) : Producer
Show By Rock!! (TV) : Producer
Sky Wizards Academy (TV) : Producer
Snow White with the Red Hair (TV) : Producer
Snow White with the Red Hair (TV 2) : Producer
Soul Eater (TV) : Assistant producer
Soul Eater Not! (TV) : Producer
Space Dandy (TV) : Producer
Space Dandy Season 2 (TV) : Producer
Spice and Wolf (TV) : Assistant producer
Spice and Wolf II (TV) : Assistant producer
Steins;Gate (TV) : Assistant producer
Steins;Gate: The Movie - Load Region of Déjà Vu : Producer
Strain: Strategic Armored Infantry (TV) : Production Assistant
Strike Witches (movie) : Producer
Strike Witches (TV) : Assistant producer
Summer Wars (movie) : Assistant producer
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) : Assistant producer
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) : Assistant producer
Terror in Resonance (TV) : Producer
Three Leaves, Three Colors (TV) : Producer
Tokyo ESP (TV) : Producer
Tokyo Ghoul (TV) : Producer
Tokyo Ghoul √A (TV) : Producer
Tokyo Ravens (TV) : Producer
Toriko (TV) : Assistant producer
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV) : Assistant producer
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV) : Assistant producer
Trigun: Badlands Rumble (movie) : Assistant producer
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) : Assistant producer
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) : Production Assistant (eps 27-52)
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) : Assistant producer
Ultimate Otaku Teacher (TV) : Producer
Unbreakable Machine-Doll (TV) : Producer
Valkyrie Drive: Mermaid (TV) : Producer
(The) Vision of Escaflowne (TV) : Producer (Funimation)
Wanna Be the Strongest in the World (TV) : Producer
We Without Wings - Under the Innocent Sky (TV) : Assistant producer
Wolf and the Amber-colored Melancholy (OAV) : Assistant producer
Wolf Children (movie) : Assistant producer
World Break: Aria of Curse for a Holy Swordsman (TV) : Producer
Yona of the Dawn (TV) : Producer
Yu Yu Hakusho: The Movie : Assistant producer (FUNimation)
Yurikuma Arashi (TV) : Producer
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none