Micah SOLUSOD

Date of birth: 1990-08-21
Chronology:
(2016) Won People's Choice Award for Best Male Lead Vocal Performance in an Anime Movie/Special as Toma Kamijo in "The Miracle of Endymion" at 4th Annual BTVA Anime Dub Awards
Favorites:
A huge Rurouni Kenshin fan
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Kizaki in "Jisei"
Naoki Mizutani in "Kansei"
Naoki Mizutani in "Yousei"
Time Patroller (Male Voice 7) in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Time Patroller (Male Voice 7) in "Dragon Ball Xenoverse" (VG)
News: Show:
Other article: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
A Certain Magical Index (TV) : Commentary (eps 3, 14)
A Certain Magical Index II (TV) : Commentary (ep 14)
A Certain Magical Index: The Miracle of Endymion (movie) : Commentary
A Certain Scientific Railgun S (TV) : Commentary (ep 15)
Code:Breaker (TV) : Commentary (ep 7)
EUREKA SEVEN AO (TV) : Commentary (ep 24)
Fafner: Heaven and Earth (movie) : Commentary
Guilty Crown (TV) : Commentary (ep 2)
Jormungand (TV) : Commentary (ep 12)
Jormungand Perfect Order (TV) : Commentary (ep 24)
Level E (TV) : Commentary (ep 13)
Red Data Girl (TV) : Commentary (ep 2)
Rideback (TV) : Commentary (ep 10)
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) : Commentary (eps 1, 8, 11)
Soul Eater (TV) : Commentary (ep 7)
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) : Commentary (ep 1)
Wolf Children (movie) : Commentary

Cast in:
(English version)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Danlin (ep 5)
Appleseed XIII (TV) as Yoshitsune
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) as Yoshitsune
Aquarion Logos (TV)
Assassination Classroom (TV) as Gakushū Asano
Assassination Classroom (TV 2) as Gakushū Asano
Attack on Titan (TV) as Boris Feulner
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) as Genji Hiraga
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV) as Genji Hiraga
Bamboo Blade (TV) as Schoolboy B (ep 23); Takachiho Suginokoji (ep 16)
Ben-To (TV)
Big Windup! (TV) as Takashima (eps 17-19, 23)
Birdy the Mighty Decode: The Cipher (OAV) as Tsutomu Senkawa
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Tsutomu Senkawa
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Tsutomu Senkawa
Black Butler II (OAV) as Thomas Wallis
Blassreiter (TV) as Malek Werner
Blood Blockade Battlefront (TV) as Black
Brothers Conflict (OAV) as Tsubaki Asahina
Brothers Conflict (TV) as Tsubaki Asahina
Castle Town Dandelion (TV)
A Certain Magical Index (TV) as Toma Kamijo
A Certain Magical Index II (TV) as Toma Kamijo
A Certain Magical Index: The Miracle of Endymion (movie) as Toma Kamijo
A Certain Scientific Railgun (TV) as Toma Kamijo
A Certain Scientific Railgun S (TV) as Toma Kamijo
Chaos Dragon (TV)
Chrome Shelled Regios (TV) as Loi Entorio (eps 18-19)
Code:Breaker (TV) as Rei Ogami
Corpse Princess: Aka (TV) as Hiroshige Ushijima
Corpse Princess: Kuro (TV) as Hiroshige Ushijima
D-Frag! (TV) as Hachi Shiou; Mr. Kids (ep 5)
D.Gray-man (TV); Kie (ep 51)
D.Gray-man Hallow (TV) as Kie; Wisely
Dance with Devils (TV) (ep 12)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV) as Izuru Kamukura (broadcast dub; ep 8)
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV) as Nika
Deadman Wonderland (TV) as Chan (ep 5); Yamakatsu
Death Parade (TV) as Shigeru Miura (ep 3)
(The) Disastrous Life of Saiki K. (TV) as Shun Kaido
Divine Gate (TV) as Surtr
Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies (Funimation dub)
Dragon Ball Super (TV) as Tagoma
Dragon Ball Z Kai (TV 2)
Dragon Ball Z: Resurrection 'F' (movie) as Tagoma
Dragonaut - The Resonance (TV)
(The) Empire of Corpses (movie) as Nikolai Krastokin
Escaflowne: The Movie as Dallet (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (OAV) as Ao Fukai
EUREKA SEVEN AO (TV) as Ao Fukai
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie) (1.11)
Fafner: Heaven and Earth (movie) as Kazuki Makabe
Fairy Tail (TV); Audience Member (ep 31); Magnolia Citizen (ep 21); Midnight; Phantom Lord Wizard (eps 21-22); Picnic Person (ep 25); Townsfolk (ep 15)
Fairy Tail (TV 2/2014) as Midnight
Free! Eternal Summer (TV) as Kazuteru Minami
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) as Ishvalan Boy (ep 18)
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Ashley Crichton (Young)
(The) Future Diary (TV) as Train Ride Operator (uncredited; ep 20)
Gangsta. (TV) as Nicolas Brown (young Nick)
Garo the Animation (TV) as Mauro (ep 14)
Garo: Crimson Moon (TV)
Good Luck Girl! (TV) as Urashimako (ep 6)
Guilty Crown (TV) as Gai Tsutsugami
Handa-kun (TV) as Junichi Aizawa
Heaven's Lost Property Forte (TV)
Heavy Object (TV) as Havia Winchel
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) as Jimsa
Initial D: Fourth Stage (TV) as Saboteur (eps 15-17)
Initial D: Second Stage (TV) (FUNimation Dub)
Jormungand (TV) as Jonah
Jormungand Perfect Order (TV) as Jonah
Kamisama Kiss (TV) as Mizuki
Kamisama Kiss 2 (TV 2) as Mizuki
Kaze no Stigma (TV)
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Messenger Guy (ep 27); Toramachi (ep 29)
Kingdom (TV) as Piao; Ying Zheng
Koro Sensei Quest! (ONA) as Gakushu Asano
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Claus Valca (eps 15.5, 21)
Laughing Under the Clouds (TV) as Abe no Hirari
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Tony (eps 2-3)
Level E (TV) as Yukitaka Tsutsui
Linebarrels of Iron (TV) as Bystander A (ep 1)
Michiko & Hatchin (TV) (ep 7)
Mikagura School Suite (TV) as Yuto Akama
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV) as Jini
My Bride is a Mermaid (TV) as Sun Fanboy (uncredited; ep 8)
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Albatross (ep 19)
Nobunagun (TV)
Noragami (TV) as Yukine
Noragami Aragoto (TV) as Yukine
Oh! Edo Rocket (TV)
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Liszt Kiriki
One Piece (TV) as Coby (Teen)
One Piece Film Z (movie) as Coby
Orange (TV) as Kakeru Naruse
Ping Pong (TV) as Makoto "Smile" Tsukimoto
Prince of Stride: Alternative (TV) as Ayumu Kadowaki
Psycho-Pass (TV) as Melancholia (ep 5)
Puzzle & Dragons X (TV) as Torlie
Rage of Bahamut: Genesis (TV) as Michael
Red Data Girl (TV) as Miyuki Sagara
ReLIFE (TV) as Arata Kaizaki
Rideback (TV) as Haruki Hishida
(The) Rolling Girls (TV) as Chi
Rurouni Kenshin Part I: Origins (live-action movie) as Kenshin Himura
Sands of Destruction (TV) as Reve Urshela (eps 12-13)
Selector Infected Wixoss (TV) as Kazuki Kurebayashi
Selector Spread Wixoss (TV) as Kazuki Kurebayashi
Seraph of the End: Battle in Nagoya (TV) as Yuichiro Hyakuya
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) as Yuichiro Hyakuya
Servamp (TV) as Tsubaki
Sgt. Frog (TV) as Minemine (ep 72); Newspaper Desk Chief (ep 29)
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Francois Auric
Shakugan no Shana Second (TV) as Sorath
Shangri-La (TV) as Shion Imaki
Shiki (TV) as Takami
Show By Rock!! (TV) as Riku
Show By Rock!! Short!! (TV) as Riku
Show By Rock!!# (TV 2/2016) as Riku
Snow White with the Red Hair (TV) as Atri
Soul Eater (TV) as Soul Eater Evans
Soul Eater Not! (TV) as Soul Eater Evans
Space Dandy (TV) as Bea
Space Dandy Season 2 (TV) as Bea
Spice and Wolf (TV) as Coachman (ep 10)
Steins;Gate (TV) as Host (ep 25)
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) as Pete
Terror in Resonance (TV)
To (OAV) as Tokio (Elliptical Orbit)
Tokyo Ghoul (TV) as Seido Takizawa
Tokyo Ghoul √A (TV) as Sedo Takizawa
Tokyo Ravens (TV) as Atsune Hirata
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV) as Gilgamesh (Young; ep 3); Prince (ep 8); Red Knight (ep 1)
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV) as Gilgamesh (Young; ep 12)
Trigun: Badlands Rumble (movie)
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) as Kamui; Subaru
Ultimate Otaku Teacher (TV) as Kousuke
(The) Vision of Escaflowne (TV) as Dallet (Funimation)
Wolf Children (movie) as Ame
Yona of the Dawn (TV) as Su-Won
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Demon Spectator (blu-ray; ep 49)
Yuri!!! on Ice (TV) as Yuri Plisetsky
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none