Samurai Bride (TV)

Lookup sources in this page

To check what sources were provided for the information below, click on the i icon next to the item you want to check and then click on the "source" link that is displayed.

Note: you can set your preferences to always display the i icon while browsing the Encyclopedia.

 
[ sequel of Samurai Girls (TV) ]

Alternative title:
Hyakka Ryōran Samurai Bride (Japanese) 
百花繚乱 サムライブライド (Japanese) 
Genres: action , comedy , fantasy , romance 
Objectionable content: Intense 
User Ratings: 165 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:3, ?:1)
 Excellent: 14 votes (sub:14)
 Very good: 32 votes (sub:30, raw:1, dub:1)
 Good: 44 votes (sub:39, dub:2, raw:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Decent: 36 votes (sub:34, raw:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 So-so: 12 votes (sub:9, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Not really good: 15 votes (sub:12, raw:1, dub:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 Weak: 5 votes (sub:5)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 341 users, rank: #2030 (of 5921)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.576 (Good−), std. dev.: 1.7273, rank: #3238 (of 5914)
Weighted mean: 6.440 (Decent+), rank: #3477 (of 5914) (seen all: 6.50 / seen some: 6.54 / won't finish: 4.17)
Bayesian estimate: 6.514 (Good−), rank: #3042 (of 4468)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2013-04-05 
Opening Theme:
"AI DO." by Miyuki Hashimoto 
Trivia: We have 1
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray
    Samurai Bride (Blu-Ray) 2014-06-24 (from $42.34)
DVD (Region 1)
    Samurai Bride (DVD) 2014-06-24 (from $44.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: KOBUN 
Series Composition: Satoru Nishizono 
Script: Satoru Nishizono (eps 1-12) 
Storyboard:
Fumitoshi Oizaki (Encourage Films; OP) 
Hiroyuki Shimazu (eps 4, 9) 
Kagerō Hiiragi (ep 10) 
Kiyomitsu Sato (eps 1, 5) 
Rei Nakahara (eps 2, 12) 
Taiji Kawanishi (eps 3, 7) 
Tetsuto Saitoo (eps 6, 11-12) 
Tetsuya Watanabe (ep 8) 
Tsutomu Miyazawa (ED) 
Episode Director:
Akira Shimizu (ep 11) 
Junya Koshiba (ep 9) 
Kiyomitsu Sato (eps 1, 5, 12) 
Masayuki Matsumoto (eps 2, 6) 
Rokou Ogiwara (eps 4, 8) 
Taiji Kawanishi (eps 3, 7, 10) 
Unit Director:
Fumitoshi Oizaki (Encourage Films; OP) 
Tsutomu Miyazawa (ED) 
Music: Tatsuya Katou 
Original creator: Akira Suzuki 
Original Character Design: Niθ 
Character Design: Tsutomu Miyazawa 
Art Director: Junichi Higashi 
Chief Animation Director: Tsutomu Miyazawa 
Animation Director:
Bum-Chul Chang (eps 2, 6, 9) 
Chang Hwan Park (ep 3) 
Hideaki Shimada (eps 4, 8) 
Hiroyuki Kamura (ep 11) 
Hong Keun Park (eps 7, 9, 12) 
Hye-Ran Park (ep 9) 
Hye-Ran Shin (ep 12) 
Ik Hyun Eum (eps 3, 7, 10) 
Isamu Utsuki (eps 1, 5) 
Jouji Yanase (ep 12) 
Minoru Morita (ep 11) 
Myoung Hun Park (eps 1, 3, 7, 10) 
Noritomo Hattori (eps 4, 8) 
Rin-Sin (ED; ep 5) 
Sang Min Lee (eps 2, 6) 
Shigeru Uchihara (ep 11) 
Shosuke Shimizu (ep 12) 
Tsutomu Miyazawa (OP) 
Yoon-Jeong Kim (eps 3, 7, 10) 
Yukiko Ishibashi (ep 1) 
Sound Director: Jin Aketagawa 
Director of Photography: Shigeki Asakawa 
2nd Key Animation:
Ae Ri Park (ep 2) 
Aika Asaoku (ep 4) 
Chinami Shibata (ep 4) 
Do Young Choi (ep 6) 
Eun Jung Yu (eps 2, 6) 
Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; ep 8) 
Hye-Jung Cho (ep 2) 
Hye-Ran Park (ep 6) 
Hye-Ran Shin (eps 6, 9) 
Hyeon Kyeong Oh (ep 2) 
Jae Seok Park (eps 2, 6) 
Ji Hyun Yim (ep 9) 
Kiyomitsu Sato (ep 5) 
Motoki Yagi (ep 5) 
Naoki Takahashi (ep 4) 
Sae Kawasaki (ep 4) 
Song Jeong Kim (eps 2, 6, 9, 12) 
Taeko Mihashi (Nakamura Production; ep 8) 
Yuki Kudou (Nakamura Production; ep 8) 
Action Supervision: Hideki Fukushima 
Art Setting: Takeyuki Takahashi 
Assistant Director: Kiyomitsu Sato 
Assistant producer:
Atsunori Yoshida 
Kazuo Ōnuki 
Background Art:
Akiko Kikuchi (Studio Easter) 
Chie Minakami (Studio Easter) 
Eiko Hamada (Studio Easter) 
Erika Okazaki (Studio Easter) 
Hisayo Usui (Studio Easter) 
Kurumi Suzuki (Studio Easter) 
Mari Sasagawa (Studio Easter) 
Masaru Yanaka (Studio Easter) 
Mie Kasai (Studio Easter) 
Sachie Endou (Studio Easter) 
Shinichi Tanimura (Studio Easter) 
Tamako Kamiyama (Studio Easter) 
Tomoko Ohno (Studio Easter) 
Yasunao Moriyasu (Studio Easter) 
Yōko Atsumi (Studio Easter) 
Yuka Ohashi (Studio Easter) 
Yuki Maeda (Studio Easter) 
Yuuko Yano (Studio Easter) 
Casting Assistant: Wataru Matsuoka 
Color design: Miyuki Abe 
Finish Animation:
Haremi Miyakawa 
Hee Jung Kim (Hanjin Animation) 
Hee Kyoung Kang (Hanjin Animation) 
Heui Jeong Kim (Jiwoo Animation) 
Hodu (Jiwoo Animation) 
Hye Sook Hwang (Hanjin Animation) 
Ji Yeon Choi (Jiwoo Animation) 
Jin Hee Oh (Hanjin Animation) 
Masako Usui 
Mi Kyoung Jung (Jiwoo Animation) 
Nam-I Kang (Hanjin Animation) 
Sang Eun Jun (Hanjin Animation) 
Seo Jung Lee (Hanjin Animation) 
Su Yeon Jeon (Jiwoo Animation) 
Sun Wook Jo (Hanjin Animation) 
Takeshi Miyakawa 
Yoo-Kyoung Lee (Hanjin Animation) 
Young-Suk Seok (Hanjin Animation) 
Home Page Production: Takeshi Furuuchi (Streaming Japan) 
In-Between Animation:
Aya Aso 
Chung Suk Go (Hanjin Animation) 
Eun Sun Cho (Hanjin Animation) 
Eun Yeong Jin (Hanjin Animation) 
Ho Nam Kim (Jiwoo Animation) 
Hye Min Kim (Hanjin Animation) 
Hyun Jeong Jeong (Hanjin Animation) 
Kim Hong Gyu (Hanjin Animation) 
Kim Sin Ri (Hanjin Animation) 
Kyong-Ae Min (Hanjin Animation) 
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation) 
Mi Sook Kim (Hanjin Animation) 
Mun Gil Park (Jiwoo Animation) 
Mun Hee Kim (Hanjin Animation) 
Naomi Tachibana (ARMS) 
Seong Won Park (Hanjin Animation) 
Soung Sin Park (Hanjin Animation) 
Tatsuya Kawashima (ARMS) 
Yoon He Choi (Jiwoo Animation) 
Yuki Shimazaki (ARMS) 
Yukiko Shimizu (ARMS) 
In-Between Check:
Masahito Wada 
Yukiko Gotou 
Key Animation:
Aiko Funamichi (eps 1, 5, 12) 
Akira Takeuchi (ep 11) 
Akira Wakabayashi (ep 11) 
Aoi Yoshii (ep 4) 
Atsushi Usui (eps 4, 8) 
Ayako Karatani (eps 5, 12) 
Bum-Chul Chang (Hanjin Animation; ED; eps 2, 6, 9) 
Chan Yang Lee (Hanjin Animation; eps 2, 6, 9) 
Chang Gui Kim (Jiwoo Animation; ep 10) 
Chang Hwan Park (Jiwoo Animation; ep 10) 
Chisa Sogabe (ep 4) 
Chizuko Kusunoki (ep 11) 
Chun Soo Lee (Hanjin Animation; eps 6, 9, 12) 
Daiki Niyanagi (ep 11) 
Dong Gyun Ryu (Jiwoo Animation; ep 10) 
Eun Young Kim (Hanjin Animation; eps 2, 7) 
Fumiko Kon (OP; eps 5, 12) 
Gi Du Kim (Hanjin Animation; ep 6) 
Hayao Nishitani (eps 4, 8, 11) 
Hiroaki Kawaguchi (eps 4, 8) 
Hiroshi Konno (OP; eps 1, 5, 12) 
Hong Keun Park (Hanjin Animation; eps 2, 6-7) 
Hung Soo Lee (Hanjin Animation; ep 7) 
Hye Houng Hue (Hanjin Animation; ep 2) 
Hye Jung Hue (Hanjin Animation; eps 6, 9) 
Hye-Ran Park (Hanjin Animation; ep 2) 
Ippei Ichii (OP; ep 1) 
Isamu Utsuki (eps 1, 5, 12) 
Jin Won Seo (Jiwoo Animation; eps 3, 10) 
Jong Heon Kim (Hanjin Animation; eps 2, 6-7, 9) 
Joung Kyong Lee (Jiwoo Animation; eps 7, 10) 
Jung Hwan Oh (Jiwoo Animation; eps 3, 7, 10) 
Junji Uesugi (eps 4, 8) 
Kan Fukumoto (eps 7, 12) 
Kaori Ikeda (ep 11) 
Kazumi Tsuribune (ep 4) 
Kazunori Ifuta (ep 11) 
Kenichi Ohki (OP; ep 1) 
Kenji Kanie (eps 4, 8) 
Kensuke Ishikawa (OP) 
Kiyomitsu Sato (ep 5) 
Kumiko Matsushita (ep 5) 
Kuro x Mitsu (ep 11) 
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation; eps 3, 7, 10) 
Masaharu Morinaka (ep 11) 
Masahito Wada (eps 4, 8, 11) 
Masami Abe (OP; eps 1, 5, 12) 
Masao Ookubo (ep 1) 
Masashi Yamada (eps 4, 8, 11) 
Masaya Sekizaki (eps 8, 11) 
Mayu Saito (ep 1) 
Miki Nonaka (ep 4) 
Min Sun Kim (Hanjin Animation; ep 9) 
Mitsuhiro Iida (eps 4, 8) 
Mitsuki Kosaka (eps 4, 8) 
Motoki Yagi (ep 1) 
Myeong Hun Park (Jiwoo Animation; eps 3, 10) 
Myung-Hwan Park (Hanjin Animation; ep 9) 
Naoki Takahashi (ep 8) 
Naoyuki Owada (ep 1) 
Noboru Kawamori (ep 11) 
Nobuhiro Okazaki (eps 1, 5, 12) 
Odahiro Watanabe (OP; eps 1, 5, 12) 
Rin-Sin (ep 5) 
Rumi Miyata (eps 1, 5) 
Ryo Ishimaru (eps 4, 8, 11) 
Ryoko Hata (ep 4) 
Sang Min Lee (Hanjin Animation; ED; ep 2) 
Sansai Onoki (eps 1, 5, 12) 
Seok In Lee (Jiwoo Animation; eps 3, 7) 
Shigenori Inami (eps 1, 5, 12) 
Shin'ya Nakamura (ep 1) 
Shosuke Shimizu (ep 12) 
Shu Watabe (OP; eps 1, 5, 12) 
Shunsuke Nakashige (eps 4, 8, 11) 
Shuntarō Yamada (ep 4) 
Shuuji Takahara (ep 1) 
Si Ok Park (Jiwoo Animation; ep 3) 
Song Soo Baek (Hanjin Animation; ep 9) 
Takahiro Toyomasu (ep 12) 
Takanori Suzuki (ep 5) 
Takashi Koizumi (OP; eps 5, 12) 
Takayuki Noguchi (OP) 
Tomoshiyo Jinki (OP) 
Toshiomi Izumi (OP) 
Toshiyuki Yoshioka (ep 11) 
Tsutomu Ohshiro (OP; eps 1, 12) 
Yohko Ariizumi (OP; eps 1, 5, 12) 
Yoko Iizuka (eps 4, 8) 
Yoon-Jeong Kim (Jiwoo Animation; eps 3, 7, 10) 
Yoshiaki Iketani (ep 1) 
Yoshiki Nozawa (eps 1, 5, 12) 
Young-Beom Kim (ep 1) 
Yu Sik Jang (ep 1) 
Yuichiro Miyake (ep 1) 
Yūki Washio (eps 4, 8) 
Yukie Ōji (eps 1, 5) 
Yukiko Ishibashi (OP) 
Yukiko Miyamoto (eps 1, 5, 12) 
Yūta Masaki (eps 4, 8, 11) 
Yuuko Kamiyama (ep 5) 
MD Licensing Manager: Misato Aoki (GENCO) 
Music producer: Katsumi Koike 
Photography:
Junichi Kakinuma (Rare Trick) 
Koji Tanaka (Rare Trick) 
Masamune Hirata (Rare Trick) 
Yomogiko Murano (Rare Trick) 
Planning Assistant:
Kotaro Hirano (HJ Bunko Editorial Dept.) 
Yoshihiko Udagawa (HJ Bunko Editorial Dept.) 
Yusuke Yanagisawa 
Production Advancement:
Ai Hamada (eps 3, 7, 10) 
Aya Matsumoto (ep 2) 
Ga In An (eps 2, 6) 
Masaaki Higuchi (eps 4, 8) 
Miho Takise (ep 9) 
Min Jung Song (eps 2, 6-7, 9) 
So Young Ha (eps 3, 7) 
Tatsuo Iritani (ep 6) 
Wataru Fujimoto (ep 11) 
Yoshinori Horioka (eps 1, 5, 12) 
Yukiko Wada (ep 12) 
Zaha (ep 10) 
Production Cooperation:
Daisuke Kobayashi (Quaras) 
Yoshimi Nakajima (Quaras) 
Production Desk: Tomohiro Takahashi 
Production producer: Shintaro Nozaki 
Recording Adjustment: Michiya Arakawa 
Recording Assistant: Fumihiko Ootera 
Setting Production: Yusuke Shibata 
Sound Effects: Yasuyuki Konno 
Sound Production Manager: Masazumi Yagihashi 
Special Effects:
Anna Torii (Pierrot Digital Animation Room) 
Ayumi Sōda (Pierrot Digital Animation Room) 
Kazuko Koyanagi (Pierrot Digital Animation Room) 
Naomasa Fukuda 
Yukina Ikuta (Pierrot Digital Animation Room) 
Theme Song Performance: Miyuki Hashimoto (OP) 
Video Editing:
Kazuhiro Nagao 
Yoshihiro Kohama 
Aoi Yūki as Jūbee Yagyū 
Daisuke Hirakawa as Muneakira Yagyū 

Aki Toyosaki as Kanetsugu Naoe 
Ami Koshimizu as Charles d'Artanian 
Chinatsu Akasaki as Sasuke Sarutobi 
Haruka Tomatsu as Mataemon Araki 
Kaoru Mizuhara as Gisen Yagyū 
Mamiko Noto as Keiji Maeda 
Minako Kotobuki as Sen Tokugawa 
Naomi Shindoh as Kojirō Sasaki 
Rie Kugimiya as Yukimura Sanada 
Saori Goto as Hanzō Hattori 
Satomi Satou as Inshun Hōzōin 
Takahiro Sakurai as Yoshihiko Tokugawa 
Yōko Hikasa as Musashi Miyamoto 
Yu Kobayashi as Matabee Gotō 
Japanese companies
Animation Production: ARMS 
Backgrounds: Studio Easter 
Editing: Seyama Editing Room 
Key Animation:
Hanjin Animation (eps 2, 6-7, 9) 
Jiwoo Animation (eps 3, 7, 10) 
NARA Animation (ep 12) 
Music Production: Lantis 
Music Production Assistance: I Will 
Photography: Rare Trick 
Production Assistance:
Hanjin Animation (eps 2, 6-7, 9) 
Jiwoo Animation (eps 3, 7, 10) 
Studio Fantasia (eps 4, 8, 11) 
Recording Studio: Prosen Studio 
Sound Effects: Suwara Production 
Sound Production: Magic Capsule 
special effects:
Pierrot Digital Animation Room (ep 10) 
Shian 
Studio Cosmos 
Video Editing: Good Job Tokyo 
English cast
English staff
Executive producer:
Eiichi Takahashi 
John Ledford 

Media Coordinator: Janice Williams 
David Matranga as Muneakira Yagyu 
Emily Neves as Jubei Yagyu 

Hilary Haag as Yukimura Sanada 
Luci Christian as Sen Tokugawa 
Maggie Flecknoe as Hanzo Hattori 
Melissa Davis as Gisen Yagyu 
Rozie Curtis as Kanetsugu Naoe 
Shelley Calene-Black as Matabei Goto 

Leraldo Anzaldua as Yoshiko Tokugawa 
Shannon Emerick as Charles d'Atagnan 
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll (North America) 
Licensed by: Sentai Filmworks 
Production: Seraphim Digital 
German staff
German cast
ADR Director: Reinhard Knapp 
Script: Reinhard Knapp 
Diana Borgwardt as Jūbee Yagyū 
Michael Baral as Muneakira Yagyū 

Anita Hopt as Hanzo Hattori 
Anja Nestler as Musashi Miyamoto 
Ann Vielhaben as Keiji Maeda 
Dana Friedrich as Matabee Gotou 
Daniela Reidies as Sasuke Sarutobi 
Giovanna Winterfeldt as Sen Tokugawa 
Katie Pfleghar as Yukimura Sanada 
Katrin Jaehne as Inshun Houzouin 
Marie-Luise Schramm as Mataemon Araki 
Nadine Pasta as Gisen Yagyuu 
Peggy Pollow as Kojirō Sasaki 
Rainer Fritzsche as Yoshihiko Tokugawa 
Shanti Chakraborty as Kanetsugu Naoe 
Svantje Wascher as Charles D'Artagnan 

Jasmin Mauter as Guardian 
Melanie Isakowitz as Guardian 
German companies
Distributor: FilmConfect 
Dubbing: TNT Media 
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology