Duel Masters VS (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Duel Masters Versus
デュエル・マスターズ VS (Japanese)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 49
Episode titles: We have 49
Vintage: 2014-04-05
Opening Theme:
"Konchi Kishōme" (こんちきしょうめ) by Gagaga SP
Ending Theme:
"Zenzen Daijōbu Daze OK!" (全然 大丈夫だぜ OK!) by Duel Hero Yū & Atsuto
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shinobu Sasaki
Series Composition: Yoichi Kato
Storyboard: Shinobu Sasaki (OP; ED)
Unit Director: Shinobu Sasaki (OP; ED)
Original Manga: Shigenobu Matsumoto
Character Design: Yosuke Yabumoto
Art Director: Shinji Kawaai
Chief Animation Director:
Takehiro Hamatsu (creature)
Yosuke Yabumoto (character)
Animation Director:
Hajime Kodaira (eps 4, 18, 31)
Yosuke Yabumoto (OP; ED)
Sound Director: Akiko Fujita
Director of Photography: Toshiyuki Umeda
Producer:
Aya Yoshino (TV Tokyo)
Tomonori Hasegawa

2nd Key Animation:
Hyuck Lim (SEA Company; ep 3)
Jun Gyung Jang (SEA Company; ep 3)
Kaori Komai (Studio Kuma; ep 10)
Kaori Yamamoto (Studio Kuma; ep 10)
Kazue Aoki (Anime Kobo Basara; ep 10)
Ken Itakura (AI; ep 20)
Kyung Yun Young (SEA Company; ep 10)
Mitsuhiro Nanbe (Studio Mark; ep 3)
Noboru Chigiri (AI; ep 5)
Ran Hee Ryu (ep 3)
Sae Ishizuka (AI; ep 5)
Saki Inoue (Anime Kobo Basara; ep 10)
Sang Wook Park (SEA Company; ep 3)
Shūichi Inoue (AI; ep 5)
Shuuhei Hosokawa (ep 18)
Sumio Ogawa (AI; ep 5)
Takurō Naka (ep 11)
TOMOKO (ep 3)
Tomoko Shimizu (ep 11)
Toshihiro Kawakami (ep 18)
Yong Sik Kim (Studio Magie; ep 3)
Young Yu (Studio Magie; ep 3)
Yūki Hirano (Studio Mark; ep 3)
Yuma Nomura (AI; ep 5)
3D CG:
Chiaki Kawakami (Subaru)
Hirohide Nishimura (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Kazutoshi Yokota (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Keidai Hattori (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Masahiro Kuroda (Subaru)
Nozomi Kudo (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Shin'ya Matsuura (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Tomohiro Muranaka (Subaru)
Yuki Someya (Subaru)
Yusuke Suzuki (Shogakukan Music & Digital Entertainment)
Animation producer: Yoshiyuki Nagaminami
Assistant Director: Tetsuya Miyanishi
Calligraphy: Reiko Omura
CG Producer: Ryōta Tokura
Color design: Miharu Sakai
Editing Assistant: Satoko Fujimoto
Format Editing: Ryota Sadatomi (Beam TV Center)
Key Animation:
Akiko Nakano (ep 4)
Akira Kano (ep 2)
Akira Takeuchi (ep 6)
Akito Fujiwara (ep 1)
Asami Endo (ep 1)
Asuka Tsubuki (ep 6)
Atsushi Usui (Studio Create; ep 11)
Ayumi Ogawa (ep 5)
Ayumi Ono (ep 2)
Baek Sung Chan (Studio Magie; ep 3)
Che Duk Im (SEA Company; ep 3)
Chihiro Tanaka (ep 14)
Chinami Shibata (ep 14)
Chizuko Kusunoki (ep 5)
Chizuru Mori (ED)
Dai Nishino (ep 3)
Eiji Kaneda (ep 14)
Eiko Yabuki (ep 1)
Eizō Kaneda (ep 7)
Eriko Miwa (ep 10)
Hajime Kohira (ep 11)
Hideo Amemiya (ep 4)
Hideo Hariganeya (ep 17)
Hidetoshi Oomori (ep 2)
Hiroaki Konno (ep 7)
Hirofumi Takano (ep 7)
Hirokazu Ishino (ep 3)
Hironori Sawada (ep 3)
Hiroshi Akiyama (ep 18)
Hiroshi Kugimiya (ep 1)
Hiroshi Oikawa (Art Box; ep 4)
Hiroshi Tanabe (OP)
Hiroto Fukunaga (ep 15)
Hiroya Kamakura (ep 7)
Hisashi Samejima (ep 4)
Ho Se Lee (ep 9)
Hyo Sang Ryu (ep 2)
Ikumi Nishimura (ep 1)
Jae Wook Lee (SEA Company; ep 3)
Jin Qiu Gu (Triple A; ep 10)
Ju Wook Yi (ep 19)
Jung Nam Kim (ep 2)
Junko Matsushita (ep 3)
Kana Kōno (ep 2)
Kana Tamiya (ep 1)
Kaori Komai (ep 2)
Kaori Yamamoto (ep 2)
Katsutoshi Kobayashi (Art Box; ep 4)
Katsuya Yamamoto (ep 14)
Kazue Kinoshita (ep 2)
Kazuhiko Ishii (ep 13)
Kazuhiro Fujitani (ep 5)
Kazuhisa Kosuge (ep 19)
Kazuo Ohara (ep 4)
Kazuto Deguchi (ep 6)
Kazuyuki Ikai (ep 1)
Kei Oohashi (ep 1)
Keisei Noguchi (ep 5)
Kenji Kajiwara (ep 1)
Kim Boo Young (Studio Magie; ep 10)
Kimiharu Obata (ep 5)
Kohei Yanagida (ep 19)
Kumiko Kitano (ep 14)
Kumiko Son (ep 7)
Mamiko Nakanishi (ep 6)
Mamoru Abiko (ep 2)
Manabu Kuroda (ep 4)
Manao Torii (ep 5)
Mari Shirakawa (ep 15)
Masahiro Kurio (OP; ED)
Masakuni Kaneko (ep 5)
Masami Goto (ep 11)
Masanori Hashimoto (ep 7)
Masayo Matsumoto (ep 15)
Masayuki Mizutani (ep 3)
Mayuko Nakano (ED)
Mitsuhiro Iida (Studio Create; ep 4)
Mitsuhiro Yoneda (ep 3)
Mitsuteru Kubo (ep 11)
Moeka Hosoda (ep 16)
Nagisa Takahashi (ep 16)
Naoka Kanda (ep 7)
Naoko Shōkin (ep 3)
Naoko Soeda (ep 7)
Naomi Okita (ep 7)
Nobumichi Kawamura (ep 5)
Noriko Hatta (ep 1)
Ran Hee Ryu (ep 2)
Rie Nakajima (OP)
Rui Kondou (ep 19)
Sara Moroyuki (OP)
Seun Bong Lim (SEA Company; ep 3)
Shigenori Taniguchi (ep 15)
Shigeto Tsuji (OP)
Shin Young Kim (ep 1)
Shinji Abe (ep 15)
Shizuka Hayashi (OP; ED)
Shuuhei Hosokawa (ep 4)
Taeko Oda (ep 4)
Takao Ozone (ep 5)
Takashi Hirabayashi (Studio Create; ep 4)
Takashi Nozawa (ep 17)
Takehiro Hamatsu (ep 1)
Takurō Sakurai (ep 15)
Tamotsu Tomaru (ep 7)
Tatsuya Takahashi (ep 2)
Tetsuya Matsumoto (ep 5)
Toshiaki Sato (ep 4)
Toshihiko Masuda (ep 17)
Toshihiro Kawakami (ep 4)
Toshiyoshi Suzuki (ep 5)
Toshiyuki Furukawa (ep 7)
Tsuyoshi Yoshinaga (ep 16)
Yasuko Kohara (ep 7)
Yasuyuki Tada (ep 11)
Yoko Iizuka (ep 5)
Yōko Naeki (ep 8)
Yong Sik Kim (ep 1)
Yoshihiro Owada (ep 3)
Yoshimi Hayashi (ep 5)
Yoshitake Nakakōji (OP; ED)
Yosuke Yabumoto (OP; ED)
Youki Ebisu (OP)
Yu Jeong Eom (ep 8)
Yuji Mukoyama (ep 5)
Yuji Ushijima (ep 9)
Yukari Kobayashi (ep 4)
Yukie Kawakami (ep 19)
Yukie Yamamoto (OP)
Yukihiro Kobayashi (ep 1)
Yukiko Muta (ep 7)
Yuri Inoguchi (ep 7)
Yuri Takasaki (ep 5)
Yuta Hasegawa (ep 14)
Yūta Kiso (ep 8)
Music producer: Norihide Tanaka
Original Concept Assistance:
Hironori Masue
Naruhito Nishide
Paint: Satoshi Inoue
Production Advancement:
Atsushi Sakuma (ep 4)
Kenta Noda (ep 12)
Moa Oniyama (ep 8)
Nobuhiro Onuki (ep 5)
Nobuyoshi Arai (ep 6)
Satomi Suzuki (ep 3)
Shuhei Fujimura (ep 10)
Sugio Murakami (ep 14)
Sung Jin Jo (ep 2)
Takakazu Yasaku (ep 1)
Tomoaki Murakami (ep 7)
Production Desk: Yasuhiro Morita
Program Publicity: Taizō Yamamuro (TV Tokyo)
Setting Production: Kenta Okamoto
Sound Editor: Saki Tsuji
Sound Effects: Yūji Furutani
Sound Mixing: Nobutaka Hirooka
Sound Producer: Takeshi Nishina
Sound Production Manager: Yūsuke Watanabe
TCG Advisor: Yoshiki Oshime
TCG Setting Production: Tomoaki Fujino
Yumiko Kobayashi as Katta Kirifuda

Eriko Hirata as Ben-chan
Fumie Mizusawa as
Chūjirō
Lucifer
Hana Sato as Justice/Masayoshi Kamase
Karin Nanami as
Kojirō (小ジロー)
Rena
Kouzou Mito as Dobin-sensei
Masayoshi Sugawara as Hokaben
Misako Tomioka as Helen
Miyu Matsuki as Reiko Oka
Naomi Shindoh as Sasori Busujima
Nobuyuki Hiyama as Kojirō
Ryuuzou Ishino as Bucchake
Sakura Tange as Ruru Takigawa
Taiki Matsuno as Kaeru Idochū
Yuuki as Daijirō

Setsuji Satoh as Narrator
Toshihiko Shimizu as Namehiko Namekawa (ep 5)
Japanese companies
Backgrounds: Studio Uni
Broadcaster: TV Tokyo
Format Editing: Beam TV Center
Key Animation:
Art Box (ep 4)
Big Bang (ep 7)
Daejin Animation (ep 2)
DNA (ep 7)
SEA Company (ep 3)
Studio Create (ep 4)
Studio Magie (ep 3)
Studio Wanpack (ep 7)
Triple A (ep 10)
union CHO (ep 7)
Photography: Anime Film
Production Assistance:
AI (eps 5, 13, 20)
Big Bang (eps 7, 14)
Peace & Kindness (eps 4, 11, 18)
Studio Kuma (eps 2-3, 9, 16)
Recording Studio: HALF H·P STUDIO
Sound Production: HALF H·P STUDIO
special effects: Light Foot

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology