Survival Game Club! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Sabagebu! (Japanese)
さばげぶっ! (Japanese)
Themes: military
Objectionable content: Mild
User Ratings: 112 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 8 votes (sub:7, dub:1)
 Excellent: 12 votes (sub:12)
 Very good: 30 votes (sub:27, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Good: 30 votes (sub:27, raw:2, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 15 votes (sub:15)
 So-so: 7 votes (sub:7)
 Not really good: 6 votes (sub:6)
 Weak: 4 votes (sub:4)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 215 users, rank: #2607 (of 6082)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.134 (Good), std. dev.: 1.661, rank: #1983 (of 6075)
Weighted mean: 7.076 (Good), rank: #1981 (of 6075) (seen all: 7.35 / seen some: 7.53 / won't finish: 4.36)
Bayesian estimate: 7.123 (Good), rank: #1709 (of 4578)
Running time: 20 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2014-07-06
Opening Theme:
"YES!!" by Ayaka Ohashi
Ending Theme:
"Piti Pati Sabaibaado" by Gesukawa Girls
Trivia: We have 10
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masahiko Ohta
Series Composition: Takashi Aoshima
Script:
Hideaki Koyasu (eps 2, 5, 8)
Kenji Sugihara (eps 3, 6, 9)
Takamitsu Kouno (eps 7, 10-11)
Takashi Aoshima (eps 1, 4, 12)
Storyboard:
Hiroaki Shimura (ep 8)
Kaito Asakura (eps 9, 12)
Kaoru Yabana (ep 3)
Kazuhiro Ozawa (ep 11)
Masahiko Ohta (5 episodes
eps 1, 4, 9-10, 12
)

Masao Ookubo (ep 5)
Takaharu Okuma (eps 2, 6, 10)
Toshinori Fukushima (eps 7, 11)
Unit Director:
Geisei Morita (ep 10)
Kagerō Hiiragi (ep 7)
Kaoru Yabana (eps 3, 8, 12)
Kiyoshi Fukumoto (ep 2)
Masahiko Ohta (eps 9, 12)
Masayuki Matsumoto (ep 5)
Shōgo Arai (eps 1, 6, 9, 12)
Takanori Yano (eps 4, 11)
Original creator: Hidekichi Matsumoto
Character Design: Masashi Kudo
Animation Director:
Akio Kitahara (ep 11)
Akira Takeuchi (竹内アキラ; ep 7)
Ayaka Shimoji (ep 10)
Beom Seok Hong (ep 10)
Bum-Chul Chang (5 episodes
eps 1-2, 6, 9, 12
)

Hiroshi Tsukada (ep 1)
Hyo Eun Kim (eps 5, 7)
Jong Gyeong Lee (eps 3, 5, 8)
Jong Heon Kim (ep 5)
Kana Miyai (ep 10)
Kenji Ota (ep 4)
Kim Bo-Kyung (ep 7)
Kim Hyoung-Il (ep 12)
Manabu Nii (ep 1)
Naoki Sousaka (ep 11)
Nobuki Nakamura (ep 10)
Noritomo Hattori (ep 12)
Shosuke Shimizu (ep 11)
Takafumi Hino (ep 11)
Toshiyuki Yoshioka (ep 7)

2nd Key Animation:
Akio Kitahara (eps 4, 11)
Akira Koremoto (ep 10)
Eshō Chō (ep 10)
Hirokatsu Maruyama (ep 10)
Hiromi Daimi (ep 4)
Hyun A Park (Hanjin Animation; ep 12)
Jong won Gwon (Hanjin Animation; eps 6-7, 9)
Jung hey Yoon (Hanjin Animation; eps 1-2, 6)
Kim Bo-Kyung (Hanjin Animation; ep 1)
Masato Ikeda (ep 10)
Mutsumi Omote (ep 11)
No enn Kim (Hanjin Animation; eps 6-7, 9)
No eun Kim (Hanjin Animation; ep 12)
Shigenori Inami (ep 8)
Shin Tanoue (ep 11)
Song Jeong Kim (Hanjin Animation; eps 1-2, 6, 12)
Soo-Hyun Kang (Hanjin Animation; ep 12)
Soug jeong Kim (Hanjin Animation; eps 7, 9)
Tae-jung Kim (Hanjin Animation; eps 1-2)
Firearms Drawing:
Kazutoshi Azuma (eps 7-12)
Reiichirō Ōfuji (eps 7-12)
Firearms Setting Assistance: Kanaka Shirousagi (ep 7)
Key Animation:
Akihito Aoki (ep 4)
Akio Uchino (ep 1)
Akira Takeuchi (竹内アキラ; ep 7)
Bum-Chul Chang (Hanjin Animation; 7 episodes
eps 1-2, 5-7, 9, 12
)

Chang Hwan Park (Jiwoo Animation; ep 8)
Chun Soo Kim (Hanjin Animation; ep 7)
Daisuke Kamei (ep 4)
Dong Gyun Ryu (Jiwoo Animation; eps 3, 5, 8)
Doo hyong Oh (Hanjin Animation; ep 7)
En sun Kim (Unison; ep 12)
Eun Ha Kim (Jiwoo Animation; ep 8)
Fumiko Kon (ep 11)
Genki Yagi (ep 8)
Gi-cheol Sin (Jiwoo Animation; eps 5, 8)
Heo hyeong Jun (Jiwoo Animation; ep 3)
Hey jung Hue (Hanjin Animation; 6 episodes
eps 2, 5-7, 9, 12
)

Hiroaki Takagi (ep 10)
Hiromi Daimi (eps 4, 11)
Hiromi Kawamoto (ep 11)
Hiromi Sakamoto (ep 4)
Hyeon hui Kang (Nara Animation; ep 5)
Hyoung shik Chang (Unison; ep 12)
Ik Hyun Eum (Jiwoo Animation; ep 8)
Isamu Utsugi (宇都木勇; ep 1)
Issa Sugihara (ep 10)
Jae-Ik Shin (Unison; ep 12)
Jin wo Jung (Jiwoo Animation; ep 8)
Jin Won Seo (Jiwoo Animation; eps 3, 8)
Jin woon Lim (Hanjin Animation; ep 7)
Jong won Gwon (Jiwoo Animation; Hanjin Animation; eps 5, 7)
Jung kun Kim (Unison; ep 12)
Juong Hwan Ou (Jiwoo Animation; eps 3, 5, 8)
Kaito Senkōji (eps 4, 11)
Kaoru Miura (ep 4)
Katsuhiko Nishijima (ep 7)
Kazuki Baba (ep 4)
Kazuki Yoshimura (ep 10)
Kazuko Shibata (ep 4)
Kazumasa Takeuchi (eps 4, 11)
Kei Shimada (ep 4)
Ken Mukaigawara (ep 4)
Ken Mutou (ep 11)
Kenji Kanie (ep 12)
Kenji Ota (eps 4, 11)
Kenta Komiya (ep 10)
Kim Bo-Kyung (Hanjin Animation; eps 2, 5-6)
Kiyomu Fukuda (ep 1)
Kōsuke Takamura (ep 10)
Kouhei Yamazaki (ep 1)
Kumiko Kawahara (ep 11)
Kunihiko Kimura (ep 4)
Kyosuke Matsui (ep 10)
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation; eps 3, 5, 8)
Lee Sung Jin (Jiwoo Animation; ep 8)
Mai Kuwabara (ep 4)
Maki Fujita (ep 12)
Mariko Shimamura (ep 10)
Masahiko Ohta (ep 9)
Masami Abe (ep 1)
Masao Ookubo (ep 8)
Masashi Yamada (ep 10)
Min gi Han (ep 11)
Min sum Kim (Hanjin Animation; ep 12)
Min Sun Kim (Hanjin Animation; eps 5-7)
Mitsuhiro Nanbe (ep 11)
Miwa Yoshida (ep 10)
Myeong Hun Park (Jiwoo Animation; eps 3, 5)
Nak Jin Choi (Hanjin Animation; eps 2, 6, 9)
Nanako Ninomiya (ep 10)
Naoko Shōkin (eps 4, 11-12)
No enn Kim (Jiwoo Animation; Hanjin Animation; eps 5, 7)
O Eun Su (Nara Animation; ep 5)
Reiichirō Ōfuji (eps 2-3)
Reiko Noguchi (ep 10)
Reina Kawasaki (ep 10)
Rie Aoki (ep 10)
Ryōzō Araki (ep 11)
Selen Ogura (ep 10)
Setsuko Umino (ep 7)
Shigeki Awai (ep 11)
Shigenori Inami (ep 1)
Shintaro Tsubota (ep 11)
Shunsuke Nakashige (ep 10)
Si Ok Park (Jiwoo Animation; eps 3, 8)
Song Jeong Kim (Jiwoo Animation; ep 5)
Soug jeong Kim (Hanjin Animation; ep 7)
Su-hyeon Kim (Nara Animation; ep 5)
Suk In Lee (Hanjin Animation; ep 12)
Takafumi Hino (ep 11)
Takahiro Toyomasu (ep 1)
Takanori Yamamoto (ep 10)
Takashi Kikugawa (ep 11)
Takashi Koizumi (小泉孝司; eps 1, 8)
Takashi Yasui (ep 10)
Tea Sik Kang (Jiwoo Animation; eps 3, 5, 8)
Tomoko Tsuji (ep 10)
Tomoyuki Ohshita (eps 1, 4)
Tsutomu Miyazawa (ep 1)
Tsuyoshi Konagawa (ep 12)
Tsuyoshi Moride (ep 11)
Yohko Ariizumi (ep 1)
Yoko Ikegawa (eps 4, 11)
Yoshie Sakata (ep 11)
Yoshihiro Yoshioka (吉岡佳広; ep 4)
Yoshiki Nozawa (ep 1)
Yoshinari Saito (ep 11)
Yoshio Usuda (ep 7)
Yu Sugita (ep 10)
Yuichiro Yamada (ep 11)
Yuka Koichi (ep 10)
Yuta Hasegawa (ep 10)
Yuta Masagaki (ep 10)
Yuu Kaneshiro (ep 1)
Sub-Character Design:
Bum-Chul Chang (eps 9, 12)
Haruo Miyagawa (eps 9, 11-12)
Hiroshi Tsukada (ep 9)
Masahiko Ohta (eps 9-10)
Reiichirō Ōfuji (ep 12)
Tsutomu Miyazawa (ep 8)
Sub-Character Design Assistant: Tomohisa Onoue (ep 10)
Sub-Equipment Design: Reiichirō Ōfuji (ep 8)
Theme Song Performance:
Ayaka Ohashi (OP, ED; as Gesukawa Girls)
Lynn (ED; as Gesukawa Girls)
Nao Tōyama (ED; as Gesukawa Girls)
Rumi Ookubo (ED; as Gesukawa Girls)
Yumi Uchiyama (ED; as Gesukawa Girls)
Ayaka Ohashi as Momoka Sonokawa
Lynn as Maya Kyōdō
Nao Tōyama as Kayo Gōtokuji
Rumi Ookubo as Urara Kasugano
Yumi Uchiyama as Miō Ootori

Kikuko Inoue as Kazue Sonokawa
Mika Kanai as Rozeria Haguro
Sota Arai as Karaage Lemon(5 episodes
eps 4, 8-9, 11-12
)
Tesshô Genda as Narrator
Yui Horie as Ena Sakura

Aoi Yūki as Yammy(eps 10, 12)
Ari Ozawa as
Club president(ep 6)
Elementary student(ep 3)
Female college student(ep 8)
Female student(ep 7)
Girl(eps 1, 5)
Woman(ep 11)
Asami Takano as
Club president(ep 6)
Elementary student(ep 3)
Female student(ep 7)
Girl(eps 1, 5)
Model(ep 8)
Woman(ep 11)
Binbin Takaoka as
Chairman(ep 11)
Old man(ep 7)
Chika Makihara as Old woman(eps 7, 9)
Daichi Hayashi as
Old man(ep 9)
Shiro the Fallen Angel(eps 8, 12)
Villager(ep 7)
Daisuke Motohashi as
Customer(ep 4)
Solomon the Red Tiger(eps 8, 12)
Eriko Matsui as Yayoi Isurugi(eps 6, 12)
Hiromichi Tezuka as Molester(ep 1)
Juurouta Kosugi as Captain(ep 12)
Kujira as Cafeteria woman(ep 6)
Masami Kikuchi as Kuneo(ep 10)
Mika Kanai as Store clerk(ep 11)
Riki Kagami as
Black suit(ep 11)
Old man(ep 9)
Villager(ep 7)
Yakuza(ep 10)
Shiori Izawa as Student council vice president(eps 6, 12)
Shiro Saito as Old man(eps 9, 12)
Taku Yashiro as Customer(ep 4)
Yō Taichi as Female college student(ep 8)
Yohei Hamada as Station attendant(ep 1)
Yoshimitsu Shimoyama as Chief priest(ep 5)
Yukari Shimotsuki as
Akatsuki the Flying Ace(eps 8, 12)
Bullet(ep 11)
Customer(ep 4)
Station attendant(ep 1)
Yuu Asakawa as Cafe owner(ep 9)
Japanese companies
Animation Production: Pierrot Plus
Broadcaster:
AT-X (2014-07-11)
BS11 Digital (2014-07-07)
KBS Kyoto (2014-07-07)
Sun TV (2014-07-07)
Tokyo MX (2014-07-06)
Internet Streaming: Niconico
Key Animation:
Hanjin Animation (6 episodes
eps 2, 5-7, 9, 12
)

Jiwoo Animation (eps 3, 5, 8)
NARA Animation (ep 5)
TDI (ep 11)
Photography: T2 Studio
Production Cooperation:
A-Line (ep 10)
AXsiZ (ep 12)
Hanjin Animation (5 episodes
eps 2, 6-7, 9, 12
)

Jiwoo Animation (eps 3, 8)
Video Editing: Q-Tec
English staff
English cast
Translation: Jackie McClure
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
Media Coordinator: Janice Williams
Subtitling: Neal Barnes
Technical Assistant: Michael Olesch
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Sentai Filmworks
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Anime Digital Network
French cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology