Samurai Girls (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Related anime:
    Hyakka Ryōran Samurai Girls: Otome Ureshi Hazukashi Shōshi no Chigiri (OAV) (side story)
    Samurai Bride (TV) (sequel)

Alternative title:
Hyakka Ryōran Samurai Girls (Japanese)
百花繚乱 SAMURAI GIRLS (Japanese)
百花繚乱 サムライガールズ (Japanese)
Genres: action, comedy, fantasy
Objectionable content: Significant
Plot Summary: The story takes place in Japan in the early 21st century, in an alternate reality where the Tokugawa Shogunate has remained in power. In this reality, student councils are tasked with oppressing schools. Yagyuu Muneakira is a high school student who rebels against his student council with the help of girls who've had the names of famous samurai heroes passed on to them.
User Ratings: 759 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 37 votes (sub:31, dub:6)
 Excellent: 93 votes (sub:65, dub:25, raw:1, ?:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 Very good: 164 votes (sub:126, dub:33, others:5
2 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
)
 Good: 238 votes (sub:179, dub:47, ?:2, raw:2, edit.dub:1, others:7
5 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
1 Tagalog dubbed
)
 Decent: 120 votes (sub:97, dub:16, raw:1, ?:1, edit.dub:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
1 German dubbed
)
 So-so: 42 votes (sub:33, dub:4, raw:1, others:4
3 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Not really good: 29 votes (sub:20, dub:7, others:2
1 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Weak: 20 votes (sub:19, raw:1)
 Bad: 8 votes (sub:7, dub:1)
 Awful: 5 votes (sub:3, dub:1, others:1
1 German dubbed
)
 Worst ever: 3 votes (sub:2, dub:1)
Seen in part or in whole by 1475 users, rank: #736 (of 6068)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.999 (Good), std. dev.: 1.7275, rank: #2446 (of 6062)
Weighted mean: 6.843 (Good), rank: #2645 (of 6062) (seen all: 6.93 / seen some: 6.92 / won't finish: 3.57)
Bayesian estimate: 6.854 (Good), rank: #2402 (of 4613)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage:
2010-09-03 (Advanced broadcast)
2010-10-03 to 2010-12-19
Opening Theme:
"Last vision for last" by Faylan
Ending Theme:
"Koi ni Sesse Tooryanse" (恋にせっせ通りゃんせ) by Aoi Yuki, Minako Kotobuki and Rie Kugimiya
Trivia: We have 2
Review:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray
    Samurai Girls - Complete Collection (Blu-Ray) 2011-08-23 (from $37.75)
Blu-Ray (Region B)
    Samurai Girls - The Complete Series Collection (Blu-Ray) 2012-01-30
DVD (Region 1)
    Samurai Girls - Complete Collection (DVD) 2011-08-23 (from $34.44)
DVD (Region 2)
    Samurai Girls - The Complete Series Collection (DVD) 2012-01-30

Japanese staff
Japanese cast
Director: KOBUN
Series Composition: Ryunosuke Kingetsu
Script:
Ryunosuke Kingetsu (10 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-12
)

Toshimitsu Takeuchi (eps 7, 10)
Yūichi Monda (ep 4)
Episode Director:
Keizou Kusakawa (OP)
Satoshi Nakagawa (ep 3)
Satoshi Shimizu (ep 9)
Shinya Sasaki (eps 1, 6)
Shunji Yoshida (ep 7)
Taiji Kawanishi (ep 5)
Tsutomu Miyazawa (ED)
Yoshitaka Fujimoto (5 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12
)

Music: Tatsuya Katou
Original creator: Akira Suzuki
Original Character Design: Niθ
Character Design: Tsutomu Miyazawa
Art Director: Junichi Higashi
Chief Animation Director: Tsutomu Miyazawa
Animation Director:
Bum-Chul Chang (eps 2, 8, 12)
Chang Hwan Park (ep 10)
Eun Ikhyun (eps 4, 10)
Hee Eun Choi (ep 12)
In-Hee Park (ep 11)
Je Ik Sin (ep 4)
Kazuya Saito (ep 7)
Masayuki Fujita (eps 7, 11)
Mikio Fujiwara (eps 3, 9)
Rin-Sin (eps 6, 12)
Shosuke Shimizu (ep 11)
Sung Ill Cha (ep 12)
Sung Jin Han (ep 12)
Tadao Uoda (ep 1)
Tsutomu Miyazawa (OP/ED; ep 12)
Yoshio Usuda (ep 11)
Yoshitaka Kohno (ep 5)
Young Rae Jo (ep 12)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography:
Shigeki Asakawa
Shigeteru Asakawa
2nd Key Animation:
Chinami Kudou (ep 5)
Eri Shibusawa (Studio Liberty; eps 3, 9)
Haruka Satou (A.C.G.T.; ep 5)
Hiroyuki Hanawa (ep 9)
Hye-Ran Park (Hanjin Animation; eps 2, 8, 12)
Hye-Ran Shin (Hanjin Animation; eps 1-2, 12)
Hyun Ae Kwon (White Line; ep 11)
In-Hee Park (ep 8)
Ji-Yeon Lee (Hanjin Animation; eps 2, 8, 11-12)
Jin Ishidō (ep 11)
Jung Won Lee (White Line; ep 11)
Kyōhei Ogura (A.C.G.T.; ep 5)
Masako Onosawa (A.C.G.T.; ep 5)
Masamune Hirata (Studio Liberty; ep 9)
Megumi Imai (A.C.G.T.; ep 5)
Mi Hoc Jung (ep 1)
Mi-Hee JUNG (Hanjin Animation; eps 2, 12)
Miho Okamoto (Studio Liberty; eps 3, 9)
Min Ki Han (ep 11)
Motoko Watanabe (ep 5)
Nao Takano (Studio Liberty; eps 3, 9)
Naoki Yamashita (Studio Liberty; eps 3, 9)
Sul Back Kang (White Line; ep 11)
Tadashi Shimizu (ep 5)
Takeshi Kanda (ep 11)
Tomomi Murayama (ep 7)
Yoshiyuki Hijikata (ep 7)
Yu Sun Kim (eps 1-2)
Yumiko Ōmae (Studio Liberty; eps 3, 9)
Yūsuke Ochi (ep 11)
Yūya Watanabe (ep 11)
Art Setting Assistance: Yukie Inose
Assistant Animation Director: Daisuke Tomiyama (eps 5-6)
Assistant Production Manager:
Min Jung Song (eps 2, 8)
So Young Ha (ep 4)
Zaha (ep 10)
Casting Assistant: Chou Matsuoka
Color design: Miyuki Abe
Color Specification: Megumi Saitou (eps 5, 10)
Editing: Jun Takuma
Finish Animation:
Haremi Miyakawa
Hee Kyoung Kang (Hanjin Animation)
Heui Jeong Kim (Jiwoo Animation)
Hye Jin Seo (Jiwoo Animation)
In Suk Kim (Jiwoo Animation)
Jang-Mi Kim (Hanjin Animation)
Ji Yeon Choi (Jiwoo Animation)
Kim Hye-Jung (Hanjin Animation)
Megumi Saito
Mi Kyoung Jung (Jiwoo Animation)
Miyuki Abe
Ryouta Nakata
Sakiko Takemura
Su Yeon Jeon (Jiwoo Animation)
Sun Deok Kim (Jiwoo Animation)
Sun-Yook Jo (Hanjin Animation)
Yoo-Kyoung Lee (Hanjin Animation)
Young-Ok Ji (Hanjin Animation)
Young-Suk Seok (Hanjin Animation)
Finishing: Megumi Saitou (eps 1, 6, 8, 12)
In-Between Animation:
Aiko Funamichi
Chang-Suk Go (Hanjin Animation)
Hiroyuki Saitou
Ho Nam Kim (Jiwoo Animation)
Ji-Cun Seo (Hanjin Animation)
Ji-Youn Park (Hanjin Animation)
Joo-Young Kang (Hanjin Animation)
Ju-Hee Lee (Jiwoo Animation)
Kawatatsu
Kim Kyoung-Hwan (Jiwoo Animation)
Kim Mi Suk (Hanjin Animation)
Kouta Sugawa
Kyoung-Mi Han (Hanjin Animation)
Masashi Hoshino
Masato Kudou
Mi Suk Kim (Hanjin Animation)
Mi Suk Lee (Jiwoo Animation)
Mi-Young Park (Hanjin Animation)
Mio Takahashi
Mun Gil Park (Jiwoo Animation)
Myoung Hoon Park (Jiwoo Animation)
Ran Young Kim (Jiwoo Animation)
Soon-Ae An (Hanjin Animation)
Sun Hwa Kim (Jiwoo Animation)
Yasuhiko Akiyama
Yoon Hee Choi (Jiwoo Animation)
Yukie Ōji
Yun-Mi Lee (Hanjin Animation)
Yūya Watanabe
Key Animation:
Amon (ep 1)
Bum-Chul Chang (eps 1-2, 8)
Chea Duk Lim (Studio Pineapple; ep 11)
Cheon Duk Seo (ep 11)
Chiaki Kita (eps 7, 11)
Chou Kobayashi (ep 7)
Chuji Nakajima (Studio Liberty; ep 9)
Chung Hwan Park (ep 6)
Daisuke Tomiyama (OP; eps 1, 6)
Deok Hwan Ok (ep 4)
Eiichi Kuboyama (ep 6)
Eitaro Abe (ep 5)
Eri Fujii (Studio Mu; ep 9)
Fumie Muroi (OP)
Futoshi Ōhara (ep 5)
Gu Ja Cheon (White Line; ep 11)
Hajime Yoshida (eps 3, 9)
Han Se-Hwan (Jiwoo Animation; eps 4, 10, 12)
Hei Kanda (ep 7)
Hidenori Hanesaka (ep 7)
Hidenori Miyahara (Nakamura Production; ep 9)
Hideo Amemiya (ep 11)
Hideo Kawaguchi (ep 11)
Hiromi Nanbe (Studio Mu; ep 9)
Hironori Hano (ep 9)
Hiroshi Ishiyama (OP)
Hiroshi Kohara (ep 6)
Hiroya Iijima (ED)
Hiroyuki Furukawa (ep 6)
Hisayoshi Nagamatsu (ep 1)
Hitoshi Kagiyama (A.C.G.T.; ep 5)
Hoon Jung (Studio Pineapple; ep 11)
Hye Jung Huh (eps 1, 6)
Hye-Jung Heo (ep 2)
Hye-Ran Park (Hanjin Animation; ep 11)
In-Hee Park (ep 2)
Jae Hyung Kim (Hanjin Animation; eps 8, 12)
Jeong Geun Kim (Jiwoo Animation; eps 4, 10, 12)
Jin Ishidō (ep 7)
Jin Hui Song (ep 12)
Jin Won Kim (ep 10)
Jin Won Seo (ep 4)
Joon Gho Kim (Studio Pineapple; ep 11)
Jung Eun Han (Hanjin Animation; ep 12)
Jung Hwan Oh (Jiwoo Animation; eps 10, 12)
Junji Uesugi (Studio Liberty; eps 3, 9)
Kaku Saitou (ep 3)
Katsuyuki Yamazaki (ep 5)
Kazuyo Nakamura (ep 7)
Kazuyuki Kuroiwa (ep 11)
Keiko Okuda (OP/ED)
Kenichi Ohki (OP)
Kensuke Ishikawa (OP/ED)
Keun Soo Lim (Jiwoo Animation; eps 4, 12)
Kim Gyeong Hwan (Jiwoo Animation; eps 4, 10, 12)
Kim Ji Yeon (Jiwoo Animation; eps 4, 10, 12)
Konomi Sakurai (ep 11)
Kouichi Motomura (ep 5)
Kum Sook Seo (ep 8)
Lee Jong Kyoung (ep 10)
Makoto Ito (ep 7)
Makoto Nakata (ep 7)
Masahiko Ouchi (eps 1, 5-6)
Masahiro Ando (A.C.G.T.; ep 5)
Masahito Wada (eps 3, 9)
Masanori Hashimoto (ep 7)
Megumi Nakai (eps 1, 5-6)
Mi-Hee JUNG (Hanjin Animation; eps 8, 11)
Michael Tanaka (ep 6)
Min-Ho Jang (ep 2)
Mitsuhiro Kumita (eps 1, 6)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 9)
Mitsutaka Koshigo (ep 5)
Motohiro Taniguchi (eps 5, 10)
Myoung Hoon Park (Jiwoo Animation; ep 12)
Myoung Jun Cha (White Line; ep 11)
Nobuhiro Okazaki (ep 1)
Nobunori Wakana (ep 7)
Noriko Ōnishi (OP)
Nozomu Abe (OP)
Odahiro Watanabe (ep 5)
Riki Sakamoto (eps 3, 7)
Ryokichi Yoshizawa (ep 3)
Sang Il Sun (eps 4, 10)
Sang Kyu Lee (ep 4)
Se Hwan Han (eps 4, 10, 12)
Seo Sun Young (Hanjin Animation; ep 11)
Seong Cheon Hwang (White Line; ep 11)
Seoung Hee Ryu (ep 10)
Shinpei Koikawa (ep 5)
Shinya Sasaki (ep 1)
Shoji Yabushita (ep 3)
Shou Sugai (ED)
Shūichi Furukawa (ep 5)
Shuuji Takahara (ep 1)
Sin Gi Il (White Line; ep 11)
Song Jin Hee (Hanjin Animation; ep 12)
Sung Jin Lee (Hanjin Animation; eps 8, 12)
Taigorō Suzuki (ep 6)
Takaaki Tanabe (Nakamura Production; ep 9)
Takafumi Furusawa (A.C.G.T.; ep 5)
Takahiro Hoshinoo (ep 5)
Takahiro Sasaki (OP)
Takashi Koizumi (ep 5)
Takashi Yoshiyama (ep 5)
Takayoshi Yamashita (eps 3, 9)
Tatsurou Arai (ep 7)
Tetsuya Saeki (ep 7)
Tomoe Nishio (Studio Liberty; eps 3, 9)
Tomokazu Shimabukuro (ep 3)
Tomoko Fukunaga (Studio Mu; ep 9)
Tsutomu Miyazawa (OP/ED; eps 1, 12)
Yasunori Matsumura (ep 7)
Yasushi Shingou (OP/ED)
Yohko Ariizumi (eps 1, 5)
Yoon-Joung Kim (Jiwoo Animation; eps 4, 10, 12)
Yoon-Sook Heo (eps 1-2)
Yoshiaki Hatano (ep 1)
Yoshihiro Yoshioka (eps 3, 9)
Yoshitaka Kohno (ep 1)
Yoshiyuki Kikuchi (ep 3)
You Shick Zang (Studio Pineapple; ep 11)
Yu Sun Kim (ep 8)
Yūgo Mizutani (OP)
Yuichi Hirano (Studio Mu; ep 9)
Yuki Ono (ep 5)
Yūma Shimizu (ep 7)
Yumie Wada (Nakamura Production; ep 9)
Yūsuke Aramiya (Studio Mu; ep 9)
Yūta Masaki (eps 3, 9)
Yuto Teshima (ep 7)
Yuuki Itoh (OP; ep 6)
Music producer: Yoshiyuki Ito
Planning Assistant: Yoshihiko Udagawa (HJ Bunko Editorial Dept.)
Production Advancement:
Ai Hamada (ep 12)
Kenta Washizaki (ep 9)
Kōhei Asanuma (eps 1, 5-6)
Kōji Matsumura (eps 2, 8, 10)
Miho Takise (ep 4)
Min-Jung Sung (eps 2, 8)
Su Young Ha (ep 4)
Tatsuhiko Okamoto (ep 3)
Yasumi Ooshima (eps 7, 11)
Yoshinori Horioka (ep 12)
Production Cooperation:
Daisuke Kobayashi (Qwaras)
Yoshimi Nakajima (Qwaras)
Production Desk: Shingo Chiba
Production producer:
Kazuyoshi Ozawa
Osamu Koshinaka
Publicity: Shinya Tsuruoka
Recording Assistant: Hideaki Kizawa
Recording engineer: Ayumu Anzai
Setting Production: Atsushi Oka
Sound Effects: Yasuyuki Konno
Sound Production Manager: Masazumi Yagihashi
Special Effects: Yukiko Kakita
Theme Song Performance:
Aoi Yūki (ED)
Faylan (OP)
Minako Kotobuki (ED)
Rie Kugimiya (ED)
Aoi Yūki as Jūbee Yagyū
Daisuke Hirakawa as Muneakira Yagyū

Aki Toyosaki as Kanetsugu Naoe
Ami Koshimizu as Charles d'Artanian
Kaoru Mizuhara as Gisen Yagyū
Minako Kotobuki as Sen Tokugawa
Rie Kugimiya as Yukimura Sanada
Saori Goto as Hanzō Hattori
Takahiro Sakurai as Yoshihiko Tokugawa
Yu Kobayashi as Matabee Gotō

Fumihiko Tachiki as Mysterious voice
Junko Shimeno as Upperclassman B(ep 7)
Naoki Tamanoi as Principal(ep 7)
Satomi Moriya as Head Maid(ep 6)
Tomoko Nakamura as Upperclassman A(ep 7)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A.C.G.T (ep 5)
acca effe (ep 9)
Big Bang (ep 11)
drop (eps 7, 11)
FAI (ep 1)
FAI International (ep 6)
Fan Out (eps 6, 11)
Hanjin Animation (eps 11-12)
MAP (ep 9)
NARA Animation (ep 6)
Rising Force (ep 11)
Seigasha (eps 7, 11)
Seihin Animation (ep 1)
Studio Liberty (ep 9)
WHITE FOX (ep 5)
White Line (ep 11)
Wish (ep 5)
Wombat (ep 1)
Animation Production: ARMS
Assistance: Tokyo Animator Gakuin (eps 1-12)
Background Art: Studio Easter
Broadcaster:
AT-X (2010-10-11)
Chiba TV (2010-10-03)
Sun TV (2010-10-06)
Tokyo MX (2010-10-05)
TV Aichi (2010-10-05)
TV Kanagawa (2010-10-03)
TV Saitama (2010-10-04)
Editing: Taguma Henshūshitsu (eps 1-12)
Finish Animation:
AI (eps 3, 9)
Big Owl (ep 1)
drop (ep 11)
FAI (ep 1)
FAI International (eps 3, 6)
Fanout (ep 1)
Hanjin Animation (ep 1)
Hayashi (ep 9)
Hoshizuki Animation (ep 3)
I&S Factory (ep 9)
Jiwoo Animation (ep 1)
Jumondo (eps 5, 9)
MANILA EGG (ep 7)
MAP (ep 9)
MSJ (ep 1)
Nakamura Production (ep 3)
NARA Animation (eps 6, 12)
RIC (eps 5, 7)
Seihin Animation (ep 1)
Studio Elle (ep 9)
Studio Gash (eps 7, 11)
Sung San (ep 11)
Triple A (eps 5-6)
Wish (ep 5)
In-Between Animation:
A-Line (ep 9)
AI (eps 3, 9)
Big Owl (ep 1)
drop (ep 11)
FAI (ep 1)
FAI International (eps 3, 6)
Fanout (ep 1)
Hanjin Animation (ep 1)
Hayashi (ep 9)
Hoshizuki Animation (ep 3)
I&S Factory (ep 9)
Jiwoo Animation (ep 1)
Jumondo (eps 5, 9)
MANILA EGG (ep 7)
MAP (ep 9)
MSJ (ep 1)
Nakamura Production (ep 3)
NARA Animation (eps 6, 12)
RIC (eps 5, 7)
Seihin Animation (ep 1)
Studio Gash (ep 7)
Sung San (ep 11)
Triple A (ep 5)
Wombat (ep 1)
Key Animation:
A.C.G.T (ep 5)
Def.c (ep 3)
Hanjin Animation (eps 11-12)
Jiwoo Animation (ep 12)
Kagura (ep 6)
Nakamura Production (ep 9)
NARA Animation (eps 6, 12)
Studio Liberty (ep 9)
Studio Mu (ep 9)
Studio Pineapple (ep 11)
White Line (ep 11)
Music Production: Lantis
Photography: Rare Trick
Production Assistance:
Hanjin Animation (eps 2, 8)
Jiwoo Animation (eps 4, 10)
Studio Fantasia (eps 3, 9)
TNK (eps 7, 11)
Recording Studio: Studio T&T
Sound Production: Magic Capsule
Video Editing: Good Job Tokyo
English cast
English staff
ADR Director: Steven Foster
Translation: Kaoru Bertrand
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford

BD Authoring: David Williams
DVD Authoring: Neal Barnes
Media Coordinator: Janice Williams
Packaging Design: Larry Koteff
Production manager: Joey Goubeaud
Recording engineer: Stanley Thomas
Sound Design & Mix: Christopher Bourque
Subtitle Script & Timing: Janice Williams
Technical Assistant: Michael Olesch
Ben Wabal as Munekira Yagyu
Marie LeBlanc as Jubei Yagyu

Eileen Dover as Matabei Goto
Ivan Shtenhart as Yoshihiko Tokugawa
Lena Weiback as Charles de D'Artagnan
Mina Jetoi as Yukimura Sanada
Ophelia Cox as Hanzo Hattori
Tabitha Hickey as Sen Tokugawa
Teresa Krowd as Gisen Yagyu
Vestal Vee as Kanetsugu Naoe

Amanda B. Reckonwith as Head Maid(ep 6)
Hassan Chop as
Narrator
Principal(ep 7)
English companies
Distributor:
Kaze UK (UK & Ireland)
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Manga Entertainment (UK & ROI)
Section23 Films (US & Canada)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Anime News Network
Hulu
Madman Screening Room (Australia & New Zealand)
The Anime Network
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Seraphim Digital
French staff
French cast
ADR Director: Grégory Laisné
French companies
Distributor: Kaze
Dubbing: WanTake
Internet Streaming: Kaze
German staff
German cast
ADR Director: Reinhard Knapp
Script: Reinhard Knapp
Diana Borgwardt as Juubee Yagyuu
Michael Baral as Muneakira Yagyuu

Anita Hopt as Hanzo Hattori
Dana Friedrich as Matabee Gotou
Rainer Fritzsche as Yoshihiko Tokugawa

Giovanna Winterfeld as Sen Tokugawa
Katie Pfleghar as Yukimura Sanada
Nadine Pasta as Gisen Yagyuu
Shanti Chakraborty as Kanetsugu Naoe
Svantje Wascher as Charles D'Artagnan
German companies
Broadcaster: Animax Germany
Distributor: FilmConfect
Dubbing: TNT Media
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology