Samurai Bride (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

[ sequel of Samurai Girls (TV) ]

Alternative title:
Hyakka Ryōran Samurai Bride (Japanese)
百花繚乱 サムライブライド (Japanese)
Objectionable content: Intense
User Ratings: 207 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 3 votes (sub:2, ?:1)
 Excellent: 20 votes (sub:19, dub:1)
 Very good: 41 votes (sub:37, dub:2, raw:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 58 votes (sub:49, dub:6, raw:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Decent: 45 votes (sub:39, dub:4, raw:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 So-so: 16 votes (sub:13, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Not really good: 15 votes (sub:12, dub:1, raw:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 Weak: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 423 users, rank: #1891 (of 6068)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.647 (Good−), std. dev.: 1.6466, rank: #3168 (of 6062)
Weighted mean: 6.553 (Good−), rank: #3308 (of 6062) (seen all: 6.59 / seen some: 6.71 / won't finish: 3.93)
Bayesian estimate: 6.607 (Good−), rank: #2966 (of 4613)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2013-04-05
Opening Theme:
"AI DO." by Miyuki Hashimoto
Trivia: We have 1
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Samurai Bride - Complete Collection (Blu-Ray) 2014-06-24 (from $36.99)
DVD (Region 1)
    Samurai Bride - Complete Collection (DVD) 2014-06-24 (from $33.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: KOBUN
Series Composition: Satoru Nishizono
Script: Satoru Nishizono (eps 1-12)
Storyboard:
Fumitoshi Oizaki (Encourage Films; OP)
Hiroyuki Shimazu (eps 4, 9)
Kagerō Hiiragi (ep 10)
Kiyomitsu Sato (eps 1, 5)
Rei Nakahara (eps 2, 12)
Taiji Kawanishi (eps 3, 7)
Tetsuto Saitoo (eps 6, 11-12)
Tetsuya Watanabe (ep 8)
Tsutomu Miyazawa (ED)
Episode Director:
Akira Shimizu (ep 11)
Junya Koshiba (ep 9)
Kiyomitsu Sato (eps 1, 5, 12)
Masayuki Matsumoto (eps 2, 6)
Rokou Ogiwara (eps 4, 8)
Taiji Kawanishi (eps 3, 7, 10)
Unit Director:
Fumitoshi Oizaki (Encourage Films; OP)
Tsutomu Miyazawa (ED)
Music: Tatsuya Katou
Original creator: Akira Suzuki
Original Character Design: Niθ
Character Design: Tsutomu Miyazawa
Art Director: Junichi Higashi
Chief Animation Director: Tsutomu Miyazawa
Animation Director:
Bum-Chul Chang (eps 2, 6, 9)
Chang Hwan Park (ep 3)
Hideaki Shimada (eps 4, 8)
Hiroyuki Kamura (ep 11)
Hong Keun Park (eps 7, 9, 12)
Hye-Ran Park (ep 9)
Hye-Ran Shin (ep 12)
Ik Hyun Eum (eps 3, 7, 10)
Isamu Utsuki (eps 1, 5)
Jouji Yanase (ep 12)
Minoru Morita (ep 11)
Myoung Hun Park (eps 1, 3, 7, 10)
Noritomo Hattori (eps 4, 8)
Rin-Sin (ED; ep 5)
Sang Min Lee (eps 2, 6)
Shigeru Uchihara (ep 11)
Shosuke Shimizu (ep 12)
Tsutomu Miyazawa (OP)
Yoon-Jeong Kim (eps 3, 7, 10)
Yukiko Ishibashi (ep 1)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Shigeki Asakawa
2nd Key Animation:
Ae Ri Park (ep 2)
Aika Asaoku (ep 4)
Chinami Shibata (ep 4)
Do Young Choi (ep 6)
Eun Jung Yu (eps 2, 6)
Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; ep 8)
Hye-Jung Cho (ep 2)
Hye-Ran Park (ep 6)
Hye-Ran Shin (eps 6, 9)
Hyeon Kyeong Oh (ep 2)
Jae Seok Park (eps 2, 6)
Ji Hyun Yim (ep 9)
Kiyomitsu Sato (ep 5)
Motoki Yagi (ep 5)
Naoki Takahashi (ep 4)
Sae Kawasaki (ep 4)
Song Jeong Kim (eps 2, 6, 9, 12)
Taeko Mihashi (Nakamura Production; ep 8)
Yuki Kudou (Nakamura Production; ep 8)
Action Supervision: Hideki Fukushima
Art Setting: Takeyuki Takahashi
Assistant Director: Kiyomitsu Sato
Assistant producer:
Atsunori Yoshida
Kazuo Ōnuki
Background Art:
Akiko Kikuchi (Studio Easter)
Chie Minakami (Studio Easter)
Eiko Hamada (Studio Easter)
Erika Okazaki (Studio Easter)
Hisayo Usui (Studio Easter)
Kurumi Suzuki (Studio Easter)
Mari Sasagawa (Studio Easter)
Masaru Yanaka (Studio Easter)
Mie Kasai (Studio Easter)
Sachie Endou (Studio Easter)
Shinichi Tanimura (Studio Easter)
Tamako Kamiyama (Studio Easter)
Tomoko Ohno (Studio Easter)
Yasunao Moriyasu (Studio Easter)
Yōko Atsumi (Studio Easter)
Yuka Ohashi (Studio Easter)
Yuki Maeda (Studio Easter)
Yuuko Yano (Studio Easter)
Casting Assistant: Wataru Matsuoka
Color design: Miyuki Abe
Finish Animation:
Haremi Miyakawa
Hee Jung Kim (Hanjin Animation)
Hee Kyoung Kang (Hanjin Animation)
Heui Jeong Kim (Jiwoo Animation)
Hodu (Jiwoo Animation)
Hye Sook Hwang (Hanjin Animation)
Ji Yeon Choi (Jiwoo Animation)
Jin Hee Oh (Hanjin Animation)
Masako Usui
Mi Kyoung Jung (Jiwoo Animation)
Nam-I Kang (Hanjin Animation)
Sang Eun Jun (Hanjin Animation)
Seo Jung Lee (Hanjin Animation)
Su Yeon Jeon (Jiwoo Animation)
Sun Wook Jo (Hanjin Animation)
Takeshi Miyakawa
Yoo-Kyoung Lee (Hanjin Animation)
Young-Suk Seok (Hanjin Animation)
Home Page Production: Takeshi Furuuchi (Streaming Japan)
In-Between Animation:
Aya Aso
Chung Suk Go (Hanjin Animation)
Eun Sun Cho (Hanjin Animation)
Eun Yeong Jin (Hanjin Animation)
Ho Nam Kim (Jiwoo Animation)
Hye Min Kim (Hanjin Animation)
Hyun Jeong Jeong (Hanjin Animation)
Kim Hong Gyu (Hanjin Animation)
Kim Sin Ri (Hanjin Animation)
Kyong-Ae Min (Hanjin Animation)
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation)
Mi Sook Kim (Hanjin Animation)
Mun Gil Park (Jiwoo Animation)
Mun Hee Kim (Hanjin Animation)
Naomi Tachibana (ARMS)
Seong Won Park (Hanjin Animation)
Soung Sin Park (Hanjin Animation)
Tatsuya Kawashima (ARMS)
Yoon He Choi (Jiwoo Animation)
Yuki Shimazaki (ARMS)
Yukiko Shimizu (ARMS)
In-Between Check:
Masahito Wada
Yukiko Gotou
Key Animation:
Aiko Funamichi (eps 1, 5, 12)
Akira Takeuchi (ep 11)
Akira Wakabayashi (ep 11)
Aoi Yoshii (ep 4)
Atsushi Usui (eps 4, 8)
Ayako Karatani (eps 5, 12)
Bum-Chul Chang (Hanjin Animation; ED; eps 2, 6, 9)
Chan Yang Lee (Hanjin Animation; eps 2, 6, 9)
Chang Gui Kim (Jiwoo Animation; ep 10)
Chang Hwan Park (Jiwoo Animation; ep 10)
Chisa Sogabe (ep 4)
Chizuko Kusunoki (ep 11)
Chun Soo Lee (Hanjin Animation; eps 6, 9, 12)
Daiki Niyanagi (ep 11)
Dong Gyun Ryu (Jiwoo Animation; ep 10)
Eun Young Kim (Hanjin Animation; eps 2, 7)
Fumiko Kon (OP; eps 5, 12)
Gi Du Kim (Hanjin Animation; ep 6)
Hayao Nishitani (eps 4, 8, 11)
Hiroaki Kawaguchi (eps 4, 8)
Hiroshi Konno (OP; eps 1, 5, 12)
Hong Keun Park (Hanjin Animation; eps 2, 6-7)
Hung Soo Lee (Hanjin Animation; ep 7)
Hye Houng Hue (Hanjin Animation; ep 2)
Hye Jung Hue (Hanjin Animation; eps 6, 9)
Hye-Ran Park (Hanjin Animation; ep 2)
Ippei Ichii (OP; ep 1)
Isamu Utsuki (eps 1, 5, 12)
Jin Won Seo (Jiwoo Animation; eps 3, 10)
Jong Heon Kim (Hanjin Animation; eps 2, 6-7, 9)
Joung Kyong Lee (Jiwoo Animation; eps 7, 10)
Jung Hwan Oh (Jiwoo Animation; eps 3, 7, 10)
Junji Uesugi (eps 4, 8)
Kan Fukumoto (eps 7, 12)
Kaori Ikeda (ep 11)
Kazumi Tsuribune (ep 4)
Kazunori Ifuta (ep 11)
Kenichi Ohki (OP; ep 1)
Kenji Kanie (eps 4, 8)
Kensuke Ishikawa (OP)
Kiyomitsu Sato (ep 5)
Kumiko Matsushita (ep 5)
Kuro x Mitsu (ep 11)
Kyoung Hwan Kim (Jiwoo Animation; eps 3, 7, 10)
Masaharu Morinaka (ep 11)
Masahito Wada (eps 4, 8, 11)
Masami Abe (OP; eps 1, 5, 12)
Masao Ookubo (ep 1)
Masashi Yamada (eps 4, 8, 11)
Masaya Sekizaki (eps 8, 11)
Mayu Saito (ep 1)
Miki Nonaka (ep 4)
Min Sun Kim (Hanjin Animation; ep 9)
Mitsuhiro Iida (eps 4, 8)
Mitsuki Kosaka (eps 4, 8)
Motoki Yagi (ep 1)
Myeong Hun Park (Jiwoo Animation; eps 3, 10)
Myung-Hwan Park (Hanjin Animation; ep 9)
Naoki Takahashi (ep 8)
Naoyuki Owada (ep 1)
Noboru Kawamori (ep 11)
Nobuhiro Okazaki (eps 1, 5, 12)
Odahiro Watanabe (OP; eps 1, 5, 12)
Rin-Sin (ep 5)
Rumi Miyata (eps 1, 5)
Ryo Ishimaru (eps 4, 8, 11)
Ryoko Hata (ep 4)
Sang Min Lee (Hanjin Animation; ED; ep 2)
Sansai Onoki (eps 1, 5, 12)
Seok In Lee (Jiwoo Animation; eps 3, 7)
Shigenori Inami (eps 1, 5, 12)
Shin'ya Nakamura (ep 1)
Shosuke Shimizu (ep 12)
Shu Watabe (OP; eps 1, 5, 12)
Shunsuke Nakashige (eps 4, 8, 11)
Shuntarō Yamada (ep 4)
Shuuji Takahara (ep 1)
Si Ok Park (Jiwoo Animation; ep 3)
Song Soo Baek (Hanjin Animation; ep 9)
Takahiro Toyomasu (ep 12)
Takanori Suzuki (ep 5)
Takashi Koizumi (OP; eps 5, 12)
Takayuki Noguchi (OP)
Tomoshiyo Jinki (OP)
Toshiomi Izumi (OP)
Toshiyuki Yoshioka (ep 11)
Tsutomu Ohshiro (OP; eps 1, 12)
Yohko Ariizumi (OP; eps 1, 5, 12)
Yoko Iizuka (eps 4, 8)
Yoon-Jeong Kim (Jiwoo Animation; eps 3, 7, 10)
Yoshiaki Iketani (ep 1)
Yoshiki Nozawa (eps 1, 5, 12)
Young-Beom Kim (ep 1)
Yu Sik Jang (ep 1)
Yuichiro Miyake (ep 1)
Yūki Washio (eps 4, 8)
Yukie Ōji (eps 1, 5)
Yukiko Ishibashi (OP)
Yukiko Miyamoto (eps 1, 5, 12)
Yūta Masaki (eps 4, 8, 11)
Yuuko Kamiyama (ep 5)
MD Licensing Manager: Misato Aoki (GENCO)
Music producer: Katsumi Koike
Photography:
Junichi Kakinuma (Rare Trick)
Koji Tanaka (Rare Trick)
Masamune Hirata (Rare Trick)
Yomogiko Murano (Rare Trick)
Planning Assistant:
Kotaro Hirano (HJ Bunko Editorial Dept.)
Yoshihiko Udagawa (HJ Bunko Editorial Dept.)
Yusuke Yanagisawa
Production Advancement:
Ai Hamada (eps 3, 7, 10)
Aya Matsumoto (ep 2)
Ga In An (eps 2, 6)
Masaaki Higuchi (eps 4, 8)
Miho Takise (ep 9)
Min Jung Song (eps 2, 6-7, 9)
So Young Ha (eps 3, 7)
Tatsuo Iritani (ep 6)
Wataru Fujimoto (ep 11)
Yoshinori Horioka (eps 1, 5, 12)
Yukiko Wada (ep 12)
Zaha (ep 10)
Production Cooperation:
Daisuke Kobayashi (Quaras)
Yoshimi Nakajima (Quaras)
Production Desk: Tomohiro Takahashi
Production producer: Shintaro Nozaki
Recording Adjustment: Michiya Arakawa
Recording Assistant: Fumihiko Ootera
Setting Production: Yusuke Shibata
Sound Effects: Yasuyuki Konno
Sound Production Manager: Masazumi Yagihashi
Special Effects:
Anna Torii (Pierrot Digital Animation Room)
Ayumi Sōda (Pierrot Digital Animation Room)
Kazuko Koyanagi (Pierrot Digital Animation Room)
Naomasa Fukuda
Yukina Ikuta (Pierrot Digital Animation Room)
Theme Song Performance: Miyuki Hashimoto (OP)
Aoi Yūki as Jūbee Yagyū
Daisuke Hirakawa as Muneakira Yagyū

Aki Toyosaki as Kanetsugu Naoe
Ami Koshimizu as Charles d'Artanian
Chinatsu Akasaki as Sasuke Sarutobi
Haruka Tomatsu as Mataemon Araki
Kaoru Mizuhara as Gisen Yagyū
Mamiko Noto as Keiji Maeda
Minako Kotobuki as Sen Tokugawa
Naomi Shindoh as Kojirō Sasaki
Rie Kugimiya as Yukimura Sanada
Saori Goto as Hanzō Hattori
Satomi Satou as Inshun Hōzōin
Takahiro Sakurai as Yoshihiko Tokugawa
Yōko Hikasa as Musashi Miyamoto
Yu Kobayashi as Matabee Gotō
Japanese companies
Animation Production: ARMS
Backgrounds: Studio Easter
Key Animation:
Hanjin Animation (eps 2, 6-7, 9)
Jiwoo Animation (eps 3, 7, 10)
NARA Animation (ep 12)
Music Production: Lantis
Music Production Assistance: I Will
Photography: Rare Trick
Production Assistance:
Hanjin Animation (eps 2, 6-7, 9)
Jiwoo Animation (eps 3, 7, 10)
Studio Fantasia (eps 4, 8, 11)
Recording Studio: Prosen Studio
Sound Effects: Suwara Production
Sound Production: Magic Capsule
special effects:
Pierrot DAR (ep 10)
Shian
Studio Cosmos
Video Editing: Good Job Tokyo
English cast
English staff
ADR Director: Steven Foster
Translation: Kaoru Bertrand
ADR Script: George Manley
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
Audio Engineer: Brent Marshall
BD Authoring: David Williams
DVD Authoring: Nick Lee
Media Coordinator: Janice Williams
Production manager: Joey Goubeaud
Sound Design & Mix: Brent Marshall
Subtitle Formatting: Luke Patterson
Technical Assistant:
E.W. Rector III
Michael Olesch
Ben Wabal as Muneakira Yagyu
Emily Neves as Jubei Yagyu

Adele Dazeem as Sasuke Sarutobi
Circe Nightshade as Gisen Yagyu
Eileen Dover as Matabei Goto
Eunice Mais Natch as Kozoin Ishun
Goldie Fawn as Kojiro Sasaki
Ivan Shtenhart as Tokugawa Yoshihiko
Mina Jetoi as Yukimura Sanada
Misty Tang as Charles d'Artagnan
Molly Searcy as Miyamoto Musashi
Monica Rial as Keiji Maeda
Ophelia Cox as Hanzo Hattori
Rozie Pucker as Mataemon Araki
Tabitha Hickey as Sen Tokugawa
Vestal Vee as Kanetsugu Naoe

English companies
Distributor: Section23 Films
Internet Streaming: Crunchyroll (North America)
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Seraphim Digital
German staff
German cast
ADR Director: Reinhard Knapp
Script: Reinhard Knapp
Diana Borgwardt as Jūbee Yagyū
Michael Baral as Muneakira Yagyū

Anita Hopt as Hanzo Hattori
Anja Nestler as Musashi Miyamoto
Ann Vielhaben as Keiji Maeda
Dana Friedrich as Matabee Gotou
Daniela Reidies as Sasuke Sarutobi
Giovanna Winterfeldt as Sen Tokugawa
Katie Pfleghar as Yukimura Sanada
Katrin Jaehne as Inshun Houzouin
Marie-Luise Schramm as Mataemon Araki
Nadine Pasta as Gisen Yagyuu
Peggy Pollow as Kojirō Sasaki
Rainer Fritzsche as Yoshihiko Tokugawa
Shanti Chakraborty as Kanetsugu Naoe
Svantje Wascher as Charles D'Artagnan

Betty Weber as Guardian
Jasmin Arnoldt as Guardian
Melanie Isakowitz as Guardian
German companies
Distributor: FilmConfect
Dubbing: TNT Media
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology