Stella Women's Academy, High School Division Class C3 (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

[ adapted from Tokurei Sochi Dantai Stella Jo-Gakuin Kōtō-ka C3-Bu (manga) ]

Alternative title:
Stella Jo-Gakuin C3-Bu (Japanese)
Tokurei Sochi Dantai Stella Jo-Gakuin Kōtō-ka C3-Bu (Japanese)
ステラ女学院C3部 (Japanese)
特例措置団体ステラ女学院高等科C3部 (Japanese)
Plot Summary: Yura Yamato has just arrived at the high school division of Stella Women's Academy, when Sonora Kashima invites her to join a club called "C³". Sonora is the third-year student who became the new head of this club for military survival games. The other members include two second-year students (part-Japanese Karila Hatsuse and G36K-wielding Honoka Mutsu) and two other new students (Rento Kirishima whose family runs a Japanese sweets shop and the really short Yachiyo Hinata).
User Ratings: 201 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:2)
 Excellent: 17 votes (sub:16, raw:1)
 Very good: 26 votes (sub:25, dub:1)
 Good: 63 votes (sub:62, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 48 votes (sub:44, ?:1, dub:1, others:2
1 Arabic subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 27 votes (sub:21, raw:2, others:4
1 French subtitled
1 Spanish subtitled
1 Vietnamese subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Not really good: 12 votes (sub:12)
 Weak: 4 votes (sub:4)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 330 users, rank: #2140 (of 6067)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.512 (Good−), std. dev.: 1.4833, rank: #3409 (of 6061)
Weighted mean: 6.476 (Decent+), rank: #3475 (of 6061) (seen all: 6.66 / seen some: 6.78 / won't finish: 4.77)
Bayesian estimate: 6.536 (Good−), rank: #3093 (of 4612)
Episode titles: We have 13
Vintage: 2013-07-04
Opening Theme:
"Shape My Story" by Anna Yano
Ending Theme:
"Hajikero! C3-Bu!" by Stella Women's Academy, High School Division Class C3
Trivia: We have 2
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Stella Women's Academy, High School Division Class C3 - Complete Collection (Sub.Blu-Ray) 2014-11-11 (from $34.54)
DVD (Region 1)
    Stella Women's Academy, High School Division Class C3 - Complete Collection (Sub.DVD) 2014-09-02 (from $28.68)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masayoshi Kawajiri
Script:
Katsuhiko Takayama (ep 1)
Mie Kaga (7 episodes
eps 2-3, 5-6, 9-11
)

Takeshi Sakamoto (eps 4, 12)
Yukihito Nonaka (eps 7-8)
Storyboard:
Ayano Ohnoki (ED; eps 1, 12)
Goichi Iwahata (ep 10)
Kana Harufuji (ep 5)
Masayoshi Kawajiri (OP)
Namimi Sanjo (ep 5)
Nanako Shimazaki (eps 6, 11)
Shota Ibata (eps 3, 8)
Tomoaki Koshida (ep 11)
Toru Yoshida (OP; eps 2, 9)
Yasuhiro Irie (ep 4)
Yuichi Nakazawa (ep 7)
Episode Director:
Ayano Ohnoki (eps 1, 12)
Kana Harufuji (ep 5)
Nanako Shimazaki (eps 6, 11)
Shota Ibata (eps 3, 8)
Taichi Shinko (ep 10)
Tomoaki Koshida (ep 11)
Toru Yoshida (eps 2, 9)
Yasuhiro Akamatsu (ep 4)
Yuichi Nakazawa (ep 7)
Unit Director:
Ayano Ohnoki (ED)
Masayoshi Kawajiri (OP)
Toru Yoshida (OP)
Original creator:
Ikoma (story)
Tomomoka Midori (art)
Character Design: Manami Umeshita
Art Director: Hiroki Matsumoto
Chief Animation Director: Satoru Kiyomaru
Animation Director:
Hayato Hashiguchi (eps 3, 11)
Manami Umeshita (OP; ep 9)
Masashi Ōmura (eps 4, 7-9, 11)
Reika Hoshino (eps 5, 10)
Satohiko Sano (eps 6, 11)
Satoru Kiyomaru (OP; eps 1, 9, 12)
Shota Ibata (ep 9)
Takeshi Kusaka (eps 2, 7, 9, 11)
Tetsuya Hasegawa (ep 8)
Yasuhiro Ito (eps 2, 7, 9)
Sound Director: Jun Watanabe
Director of Photography: Tetsuya Sasaki
Producer:
Atsushi Yoshikawa (McRAY)
Masashi Takatori (Pony Canyon)
Yasuhiro Yamaguchi (TBS)
Youhei Hayashi (Movic)

2nd Key Animation:
Akiko Hirata (Studio Wanpack; ep 5)
Ami Seto (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Arisa Shima (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Aya Sasaki (Studio Wanpack; ep 5)
Ayaka Nozaki (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Ayako Takarada (ep 9)
Ayumi Tanaka (Studio Wanpack; ep 10)
Azusa Oikawa (Kino Production; eps 9, 12)
Cheng Xi Huang (Candy Box; ep 6)
Chihiro Niimi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Chihiro Tanaka (Studio Wanpack; ep 5)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; ep 5)
Daichi Takariki (Studio Wanpack; ep 10)
Emi Tamura (GAINAX; eps 5, 7)
Guo Nian Wang (GAINAX; eps 5, 7)
Hanako Enomoto (GAINAX; ep 5)
Hiroko Kaneda (eps 8, 11-12)
Hiroto Nakagawa (Anime R; eps 2, 7)
Hiroyuki Tahara (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Jun Nagoshi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Kana Harufuji (GAINAX; ep 7)
Kanako Baba (Studio Wanpack; ep 5)
Katsunori Tanaka (ep 4)
Kazu Yasui (Anime R; eps 2, 7)
Kazuhiro Manabe (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Kei Mazaki (ep 2)
Kenta Kushitani (Kino Production; eps 9, 12)
Koiko Minamihara (Studio Wanpack; ep 5)
Kumiko Kitano (Studio Wanpack; ep 5)
Maiko Onishi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Manami Minamikata (GAINAX; eps 5, 7)
Mariko Nishimura (Anime R; eps 2, 7)
Masashi Yamada (Studio Wanpack; ep 5)
Mi Young Lee (Anihouse Sun; ep 12)
Midori Saito (Kino Production; eps 9, 12)
Miki Nakatani (Studio Wanpack; ep 5)
Misa Kubota (Studio Wanpack; ep 5)
Misaki Fujibayashi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Moeka Kuga (GAINAX; eps 5-11 odd)
Nana Koinuma (GAINAX; eps 2, 5, 7, 9)
Nana Ueda (Kino Production; eps 9, 12)
Naoto Kawano (ep 2)
Sachi Tobaya (ep 9)
Sae Ishizuka (AI; eps 6, 9)
Sae Kawasaki (Studio Wanpack; ep 5)
Saki Tochitani (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Saki Yoshida (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Sayaka Yumoto (Studio Wanpack; ep 5)
Seitaro Takai (Studio Wanpack; ep 5)
Shinobu Ohkochi
Shiro Izumi (Studio Wanpack; ep 5)
Si Wei Gao (ep 8)
Sun Kyung Park (Anihouse Sun; ep 12)
Takashi Mitani (Studio Wanpack; ep 5)
Takuya Nishimichi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Tamako Honda (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Tomoka Nukano (Studio Wanpack; ep 5)
Tomoko Higashiyama (ep 2)
Tomomi Ikeda (Studio Wanpack; ep 10)
Tomoyo Hosokawa (eps 1-2)
Tōru Akiba (GAINAX; eps 2, 5)
Wei He (Candy Box; ep 6)
Xiao Zhu (Candy Box; ep 6)
Yasuhiro Kimura (ep 2)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yoko Tsubaki (ep 12)
Yūichi Matsumoto (Anime R; eps 2, 7)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; ep 5)
Yuri Takayoshi (Studio Wanpack; ep 5)
Zhi Cheng Zhang (Candy Box; ep 6)
Zong Qi Tang (Candy Box; ep 6)
3D Animation:
Akihiro Murase (Kichijoji Tron)
Daiki Ishigami (Kichijoji Tron)
Masayasu Tokoro (Kichijoji Tron)
Tomohiko Komiya (Kichijoji Tron)
Accessory Setting: Hanako Enomoto
Air Gun Animation Director: Hisao Muramatsu
Air Gun Setting: Hisao Muramatsu
Animation producer: Yuuichi Takahashi
Animation Supervisor:
Tomoko Saito
Yasuhiro Takeda
Art Setting: Hiroki Matsumoto
Assistant Animation Director:
Ryōta Kuratani (ep 10)
Yoshiko Takemoto (eps 5, 10)
Assistant Episode Director: Shiro Izumi (ep 10)
Background Art:
Akiko Kikuchi (Studio Easter)
Erika Okazaki (Studio Easter)
Etsuko Matsunaga (Studio Easter)
Hiroki Matsumoto (Studio Easter)
Kaori Chiba (Studio Easter)
Makoto Sekine (Studio Easter)
Risa Wakabayashi (Studio Easter)
Sachie Endou (Studio Easter)
Satoru Hirayanagi (Studio Easter)
Takafumi Suzuki (Studio Easter)
Yayoi Okashiwa (Studio Easter)
Yuka Hirama (Studio Easter)
Yuka Ohashi (Studio Easter)
Clothing Design:
Satohiko Sano (ep 6)
Satoru Kiyomaru (ep 12)
Clothing Design Assistance: Reika Hoshino (ep 5)
Color design: Harumi Takahoshi
Editing: Daisuke Hiraki
Editing Assistant: Rumi Maruyama
Eyecatch Illustration:
Mayu Kawaguchi (eps 6-12)
Yusuke Kadota (eps 1-5)
Finish Check: Natsuko Ueno
Key Animation:
Akane Imada (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Aki Kumata (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Aki Yamauchi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Akihiko Ota (ep 6)
Akiko Hirata (Studio Wanpack; ep 10)
Akiko Kawazoe (ep 9)
Akira Yamashita (eps 1, 4, 8)
Aoi Yoshii (Studio Wanpack; ep 10)
Atsushi Komatsu (Anime R; eps 2, 7)
Aya Yamaguchi (Anime R; eps 2, 7)
Aya Yamamoto (feel; ep 3)
Ayaka Tsujikami (feel; ep 3)
Ayano Ohnoki (OP)
Ayu Tanaka (Anime R; OP; eps 2, 7)
Azusa Oikawa (Kino Production; ep 6)
Chihiro Tanaka (Studio Wanpack; ep 10)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; ep 10)
Chisa Sogabe (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Chuji Nakajima (ep 1)
Daiki Matsuura (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Ei Fukushima (Kino Production; eps 6, 9, 12)
Eiichirō Furuyama (feel; ep 3)
Emi Tamura (OP; 8 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8-9, 11-12
)

Etsuko Minami (eps 1, 6, 11)
Eun-Young Lee (MK Seoul; ep 9)
Guo Nian Wang (5 episodes
eps 1, 3-4, 8, 12
)

Hanako Enomoto (eps 1, 4, 9, 11)
Haruka Sanefuji (Wish; OP; eps 3, 6, 11)
Hayao Nishitani (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Hee Kang Kim (Anihouse Sun; eps 11-12)
Hideyuki Sugiura (eps 1, 9, 11-12)
Hiroaki Ikeda (Studio Wanpack; ep 5)
Hiroaki Iwata (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Hiroki Kishi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Hiroki Saito (Studio Wanpack; ep 5)
Hiroko Kaneda (ep 6)
Hiroko Seigan (ep 9)
Hiroyuki Terada (Anime R; ep 7)
Hisao Muramatsu (OP)
Hyun Woo Ju (MK Seoul; ep 9)
Ietaka Son (Wish; ep 6)
Ikumi Nishimura (Wish; eps 6, 11)
Ikuo Kuwana (eps 4, 8)
Jin Young Kim (MK Seoul; ep 9)
Junnosuke Kawaguchi (Kino Production; eps 6, 9)
Kana Harufuji (OP; ep 11)
Kana Matsuura (Wish; eps 3, 6)
Kana Miyai (Studio Wanpack; ep 5)
Kanako Baba (Studio Wanpack; ep 10)
Kaori Murai (Wish; eps 3, 6)
Katsunori Tanaka (ep 9)
Kazuki Baba (Anime R; eps 2, 7)
Kazuya Takahashi (ep 3)
Kei Ajiki (ep 4)
Keiichi Sugiura (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Keiko Ichihara (ep 1)
Koiko Minamihara (Studio Wanpack; ep 10)
Koji Kikukawa (Anime R; eps 2, 7)
Kyōko Nakajima (Wish; eps 6, 11)
Mami Kuramoto (Wish; eps 9, 11)
Manami Minamikata (6 episodes
eps 1, 3-4, 8-9, 12
)

Manami Umeshita (ep 8)
Mariko Nishimura (Anime R; OP; eps 2, 7)
Masahiko Inuzuka (Wish; ep 6)
Masashi Ōmura (eps 1, 6)
Masashi Yamada (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Masato Hagiwara (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Masato Nishikawa (Anime R; eps 2, 7, 9)
Masaya Sekizaki (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Mayuko Umigishi (Wish; ep 3)
Mayumi Funakoshi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Mi Young Lee (Anihouse Sun; ep 11)
Miho Tanaka (Studio Wanpack; ep 5)
Miki Nakatani (Studio Wanpack; ep 10)
Miki Nonaka (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Miki Takahashi (Studio Wanpack; ep 5)
Misa Kubota (Studio Wanpack; ep 10)
Miyuki Honda (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Moeka Kuga (OP; 6 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 12
)

Momoko Nagakawa (ep 6)
Nana Koinuma (OP; 5 episodes
eps 1, 3-4, 8, 12
)

Nanako Tatsu (Wish; ep 3)
Naoko Hayashi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Natsue Chibayama (feel; ep 3)
Nozomi Sakamoto (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Ranko Nakabayashi (Wish; ep 3)
Reika Hoshino (Studio Wanpack; OP; eps 5, 10)
Rie Nakagawa (Kino Production; eps 9, 12)
Ryō Nagashima (Anime R; eps 2, 7)
Ryōta Kuratani (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Sachi Tobaya (eps 3, 8)
Sae Kawasaki (Studio Wanpack; ep 10)
Saki Takahashi (ep 6)
Saori Kawase (feel; ep 3)
Saori Tagashira (feel; ep 3)
Sato Tominaga (eps 1, 6)
Satohiko Sano (Wish; OP; eps 6, 9)
Satomi Kamada (feel; ep 3)
Sayaka Yumoto (Studio Wanpack; ep 10)
Sayumi Yokoyama (Anime R; eps 2, 7)
Sei Omachi (ep 9)
Shigenori Taniguchi (ep 6)
Shino Ikeda (eps 1, 11)
Shinobu Ohkochi (eps 1, 4)
Shinpei Koikawa (ep 1)
Shiori Nakasone (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Shiro Izumi (Studio Wanpack; ep 10)
Shoji Matsumoto (ep 11)
Shōji Yamada (Studio Wanpack; ep 10)
Shoko Muroyama (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Shouichi Funaki (ep 6)
Shunsuke Nakashige (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Shuntarō Yamada (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Sotaro Shiraishi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Sumie Kinoshita (ED)
Sung Gyung Park (Anihouse Sun; ep 11)
Takashi Furuike (Kino Production; ep 6)
Takashi Mitani (Studio Wanpack; ep 10)
Tetsuya Hasegawa (eps 1, 8, 11-12)
Tomoe Morishita (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Tomohito Hira (ep 11)
Tomoka Nukano (Studio Wanpack; ep 10)
Tomoko Higashiyama (Anime R; eps 2, 7)
Tomoko Kusunoki (Studio Wanpack; ep 10)
Tomoko Sugidomari (eps 4, 11)
Tōru Akiba (7 episodes
eps 1, 3-4, 8-9, 11-12
)

Toru Yoshida (Anime R; ep 2)
Toshihiko Araki (Anime R; eps 2, 7)
Yang Hyun Oh (MK Seoul; ep 9)
Yasuhiro Ito (Anime R; eps 7, 11)
Yasunori Matsuki (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yōko Fukushima (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yoshihiro Hiramine (feel; ep 3)
Yoshihiro Nakamura (Anime R; eps 2, 7)
Yoshiko Takemoto (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yoshimi Iwata (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Youhei Yamamoto (Wish; eps 6, 11)
Yū Fujii (feel; ep 3)
Yui Kinoshita (Studio Wanpack; ep 5)
Yui Ushinohama (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yui Ushio (Wish; ep 11)
Yuichi Nakazawa (Anime R; eps 7, 11)
Yuichiro Fukatani (Wish; eps 6, 9, 11)
Yuki Kawamura (Anime R; eps 2, 7)
Yuki Tsugihashi (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yūki Washio (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yukinori Kawamura (Anime R; eps 2, 7)
Yūko Hineno (Anime R; eps 2, 7)
Yūko Kanai (feel; ep 3)
Yumi Sudarehata (Studio Wanpack; ep 5)
Yumiko Ishii (Studio Wanpack; eps 5, 10)
Yuri Kajiwara (Studio Wanpack; ep 10)
Yuri Takayoshi (Studio Wanpack; ep 10)
Yuuki Nakano (Anime R; eps 2, 7)
Yuusuke Shibasaki (Kino Production; ep 12)
Motion Graphics:
Atsushi Yoshikawa (McRAY; ED)
Haruhi Kumakura (McRAY; ED)
Motohiro Ishii (McRAY; ED)
Tatsuro Yokoyama (McRAY; ED)
Music producer: Masashi Takatori
Music Production Assistance:
Emi Ozawa
Norihide Tanaka
Official HP Design: Akiko Noguchi
Photography:
Hiroki Sai (Assez Finaud Fabric)
Kanade Suzuki (GAINAX)
Kanae Yuasa (GAINAX)
Megumi Tanaka (Assez Finaud Fabric)
Shinji Todokoro (GAINAX)
Takahiro Hondai (Assez Finaud Fabric)
Takeshi Kuchiba (Assez Finaud Fabric)
Yoshiaki Kayaba (Assez Finaud Fabric)
Yukari Shimatani (GAINAX)
Yuuta Nakamura (Assez Finaud Fabric)
Preview Illustration Editing:
Dai Kaise (eps 7, 10)
Kantoku (eps 1-12)
Production Advancement:
Mori Suzuki (ep 7)
Ryōta Kiyohara (eps 7-8, 12)
Satoshi Tsukagawa (eps 2-3)
Sena Yaguchi (eps 4, 9)
Tetsuya Abe (eps 6, 10)
Yūya Narasaki (eps 1, 5, 11)
Production Desk: Ryōta Kiyohara
Publicity Assistance:
Ryusuke Ito
Yukiko Okada
Publicity Producer: Takanori Matsuoka
Recording Adjustment: Yoshio Obara
Recording Assistant: Seiji Itabashi
Setting Assistance: Sakurako Honma
Sound Effects: Kaori Yamada
Sound Production Manager: Hiroki Urakari
Special Effects: Naomasa Fukuda
Sub-Character Setting:
Reika Hoshino (ep 10)
Yuichi Nakazawa (ep 7)
Theme Song Performance:
Ai Kayano (ED; as Stella Women's Academy, High School Division Class C3)
Anna Yano (OP)
Chiwa Saito (ED; as Stella Women's Academy, High School Division Class C3)
Madoka Yonezawa (ED; as Stella Women's Academy, High School Division Class C3)
Miyuki Sawashiro (ED; as Stella Women's Academy, High School Division Class C3)
Rima Nishizaki (ED; as Stella Women's Academy, High School Division Class C3)
Yui Makino (ED; as Stella Women's Academy, High School Division Class C3)
Video Editing:
Tetsuya Hori
Tomo Ishii
Ai Kayano as Karila Hatsuse
Chiwa Saito as Honoka Mutsu
Madoka Yonezawa as Yachiyo Hinata
Miyuki Sawashiro as Sonora Kashima
Rima Nishizaki as Rento Kirishima
Yui Makino as Yura Yamato

Ai Kayano as Aila Hatsuse(eps 6-8, 10, 13)
Asami Seto as Rin Haruna(eps 3, 7-11, 13)
Yūichi Iguchi as Daishichi Hamakaze(eps 6-8, 10, 13)

Ai Fukada as Dorm girl A(ep 1)
Ai Kakuma as
Akane Seto(ep 5)
Moe Seto(ep 5)
Ai Matayoshi as Momoka Seto(ep 5)
Ai Satou as Dorm mother(ep 1)
Aimi Tanaka as
Girl(ep 6)
Girl A(ep 7)
Kaori(eps 1-2, 12)
Kyōko(eps 10, 13)
Asami Yano as Kinako Seto(ep 5)
Atsuko Tanaka as Teacher(ep 12)
Aya Suzaki as Kazuha(eps 10, 13)
Chiaki Mori as
Girl B(ep 7)
Nao(eps 1-2, 12)
School broadcast(ep 6)
Daiki Yamashita as Enemy D(ep 3)
Erina Hasumi as Midori Seto(ep 5)
Haruka Yamazaki as Miyagi Mochizuki(eps 7-8)
Hikaru Yasumoto as Female student(ep 6)
Hiroaki Tajiri as Narration(ep 7)
Hiroki Shimowada as Yoichi Mochizuki(eps 7-8, 10)
Junko Shimeno as Chisato(eps 8-10, 13)
Kana Ueda as Aoi Seto(eps 5, 8, 13)
Katsuhiro Tokuishi as
College student C(ep 10)
Enemy A(ep 3)
Official(ep 7)
Kengo Kawanishi as Enemy C(ep 3)
Kōtarō Nishiyama as
Audience(ep 13)
Enemy B(ep 3)
Mitsuhiro Sakamaki as Commentator(ep 8)
Mizuki Aihara as Audience(ep 13)
Rie Takahashi as Girl C(ep 7)
Ryōta Igarashi as College student A(ep 10)
Ryūichi Kijima as Customer B(ep 6)
Saki Nitta as Meisei student(ep 3)
Satowa Tanaka as Female announcer(ep 9)
Seiichirō Yamashita as College student B(ep 10)
Shunya Hiruma as Audience(ep 13)
Takaaki Uchino as Audience(ep 13)
Takahiro Miyake as
Announcer(ep 9)
College student D(ep 10)
Tomoyo Sasaki as Dorm girl B(ep 1)
Tomoyuki Shimura as Master(ep 2)
Wataru Hatano as Chōjirō(eps 4, 11)
Yoshiki Nakajima as
Bus announcement(ep 1)
Customer A(ep 6)
Game counter(ep 11)
Yui Kano as Student council president(ep 12)
Yūta Odagaki as
Store clerk A(ep 7)
Zombie(ep 11)
Japanese companies
3D Graphics: Kichijōji Tron
Animation Production: GAINAX
Broadcaster:
BS-TBS
TBS
Key Animation:
Anihouse Sun (eps 11-12)
Anime R (eps 2-3, 7)
Candy Box (ep 8)
feel. (ep 3)
Kino Production (eps 6, 9, 12)
MK Seoul (ep 9)
Studio Mark (ep 3)
Studio Wanpack (eps 3, 5, 10)
Tamazawa Dogasha (ep 3)
Wish (eps 3, 6, 9, 11)
Logo Design: BALCOLONY
Military Setting Supervision: Tokyo Marui
Motion Graphics: McRAY (ED)
Music Production: Pony Canyon
Original Character Setting Assistance: Japan National Route 12
Recording Studio: WINK2
Sound Production: HALF H·P STUDIO
Video Editing Studio: Sony PCL
English cast
English staff
(none)
English companies
Distributor:
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Section23 Films
Internet Streaming: AnimeLab (Australia & New Zealand)
Licensed by: Sentai Filmworks
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology