Real Drive (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Related anime:
    RD Sennō Chōsashitsu (manga) (adaptation)

Alternative title:
RD Sennō Chōsashitsu (Japanese)
RD 潜脳調査室 (Japanese)
Plot Summary: Set in A.D. 2061, a new, more secure information network called the Material Network (or "Metal") has taken over human society. However, aberrations begin to crop up as individuals chafe against the rigid system, and so-called "cyber divers" are dispatched to investigate these incidents.
User Ratings: 269 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 17 votes (sub:16, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 53 votes (sub:52, dub:1)
 Very good: 66 votes (sub:63, dub:2, others:1
1 German subtitled
)
 Good: 59 votes (sub:55, dub:1, others:3
1 Chinese Mandarin subtitled
1 French subtitled
1 Korean subtitled
)
 Decent: 29 votes (sub:27, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 24 votes (sub:23, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 10 votes (sub:7, dub:1, ?:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 Weak: 6 votes (sub:4, ?:1, others:1
1 German subtitled
)
 Bad: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 568 users, rank: #1582 (of 5996)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.245 (Good+), std. dev.: 1.7899, rank: #1742 (of 5991)
Weighted mean: 7.151 (Good), rank: #1792 (of 5991) (seen all: 7.57 / seen some: 6.32 / won't finish: 4.24)
Bayesian estimate: 7.167 (Good+), rank: #1582 (of 4542)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage: 2008-04-08 to 2008-09-30
Release dates: We have 12
Opening Theme:
"Wanderland" by 9mm Parabellum Bullet
Ending Theme:
"Katahiza no Yogore" (片膝の汚れ) by Last Alliance
Trivia: We have 9
Other article: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuhiro Furuhashi
Series Composition: Jun'ichi Fujisaku
Script:
Jun'ichi Fujisaku (11 episodes
eps 1-4, 9, 14, 21-23, 25-26
)

Masahiro Kawashima (eps 11, 16)
Midori Gotou (4 episodes
eps 7, 15, 18-19
)

Yasuyuki Muto (5 episodes
eps 5-6, 12-13, 20
)

Yoshiki Sakurai (4 episodes
eps 8, 10, 17, 24
)

Storyboard:
Akira Hashimoto (ep 24)
Hideyo Yamamoto (4 episodes
eps 6, 13, 20, 22
)

Hiromitsu Hagiwara (ep 12)
Hiroyuki Nishimura (ep 21)
Kazuhiro Furuhashi (eps 1-2, 14, 26)
Koichi Hatsumi (4 episodes
eps 4, 11, 17, 23
)

Masahiro Ando (ep 15)
Masayuki Yoshihara (eps 7, 10)
Nanako Sasaki (eps 8, 19)
Norihiro Naganuma (ep 9)
Tensai Okamura (ep 25)
Toshiyuki Kato (ep 18)
Toshiyuki Kono (ep 3)
Toshiyuki Yahagi (eps 5, 16)
Episode Director:
Hejin So (ep 14)
Heo Jong (eps 15, 21)
Hideyo Yamamoto (eps 6, 13, 22)
Hirokazu Hanai (ep 18)
Hiromitsu Hagiwara (ep 12)
Hodaka Kuramoto (ep 7)
Kazuhiro Furuhashi (OP; eps 1, 26)
Koichi Hatsumi (4 episodes
eps 4, 11, 17, 23
)

Masayuki Yoshihara (ep 10)
Nanako Sasaki (4 episodes
eps 2, 8, 19, 25
)

Naoyoshi Shiotani (ED)
Norihiro Naganuma (eps 9, 20)
Toshiyuki Kono (ep 3)
Toshiyuki Yahagi (eps 5, 16)
Yasuhiro Geshi (ep 24)
Original creator: Masamune Shirow
Character Design: Tetsuro Ueyama
Art Director: Mio Ishiki
Art:
Shigenori Takada (12 episodes
eps 5, 8-18 even, 19, 22, 24-26
)

Shunsuke Suzuki (eps 2, 4, 7)
Takayo Nishino (7 episodes
eps 9, 11, 15, 17, 20-21, 23
)

Yusuke Takeda (eps 6, 13)
Chief Animation Director: Hideki Takahashi (2 episodes
eps 7 layout, 15 layout
)

Animation Director:
Akira Tabata (ep 7)
Fumi Morita (ep 23 asst)
Hideki Takahashi (eps 4, 14, 21)
Hiraku Kaneko (OP; 4 episodes
eps 1, 8, 19, 26
)

Hiromitsu Hagiwara (ep 12 asst)
Hiroshi Yakou (4 episodes
eps 8 asst, 19 asst, 25, 26 asst
)

Hitomi Sato (4 episodes
eps 11 asst, 17 asst, 23, 24 asst
)

Keigo Sasaki (eps 12, 25)
Keiichi Kondo (ep 3)
Kenji Matsuoka (ep 18)
Kouji Komurakata (eps 11, 17, 23)
Kousuke Kawazura (ep 10)
Kyoji Asano (4 episodes
eps 2, 9, 12 asst, 20
)

Masashi Hizuka (ep 24)
Misaki Suzuki (ep 15)
Miyako Yatsu (ep 18)
Rena Igawa (eps 6, 13, 22)
Takaaki Chiba (2 episodes
eps 8 asst, 19 asst
)

Tooru Ookubo (eps 5, 16)
Art design:
Iho Narita (KUSANAGI)
Shinji Sugiyama (Studio Wyeth)
Yusuke Takeda
Sound Director: Tomoaki Yamada
Director of Photography:
Hiroshi Tanaka
Koji Tanaka
Producer:
Jōji Wada (Production I.G)
Toshio Nakatani (NTV)
Yasuo Ueda (VAP)
Yousuke Kasahara

2D Work:
Akiko Nakayama (10 episodes
eps 1-5, 9, 14, 20-21, 26
)

Chie Nishitani
Chieko Ono
3D CG:
Hidekatsu Uemura (13 episodes
eps 1-4, 9-10, 12, 15, 20, 22-24, 26
)

Makoto Endo
Manabu Kobayashi (14 episodes
eps 1-4, 7, 9-10, 12-13, 19-20, 22, 24, 26
)

Shin'ya Sugai (OP; 11 episodes
eps 1-3, 7, 9, 13-14, 16-17, 20, 26
)

Tomoki Tsukamoto (8 episodes
eps 2-3, 10, 17-18, 21, 24, 26
)

Yōhei Hirata (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Yoshimasa Yamazaki (P.A. WORKS; eps 10, 15)
3D Production: Naoaki Chida
Animation producer: Tetsuya Nakatake
Art Boards: Takayo Nishino (ep 13)
Assistant producer: Mikiko Kobayashi
Background Art:
Ayami Aritake (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 8, 12, 18-19, 24, 26
)

Ayumi Kawai (Studio Wyeth; 8 episodes
eps 1, 3, 8, 12, 16, 18, 24-25
)

Chen Qian (F.A.I International; ep 10)
Chen Jia Yi (F.A.I International; eps 3, 5, 26)
Chieko Masuda (Studio Wyeth; ep 10)
Emi Kitahara (Studio Fuga; eps 2, 4, 7)
Eri Mizukami (Bamboo; 9 episodes
eps 6, 9-17 odd, 20-21, 23
)

Harumi Okamoto (Bamboo; ep 21)
Harumi Sonoda (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 10, 16, 19, 24-26
)

Harumi Suwa (Studio Wyeth; eps 8, 25-26)
Hideyuki Ueno (Studio Wyeth; ep 10)
Hitoshi Nagasaki (Studio Wyeth; eps 1, 3)
Ichirou Tatsuta (Studio Fuga; eps 2, 4, 7)
Izumi Wada (Studio Wyeth; eps 10, 16, 22)
Junko Hagihira (Studio Wyeth; 9 episodes
eps 3, 5, 8-14 even, 24-26
)

Kaoru Inoda (MAD HOUSE; eps 1, 3)
Kayo Kojio (Bamboo; 9 episodes
eps 6, 9-17 odd, 20-21, 23
)

Kayoko Kobayashi (Studio Wyeth; eps 24-25)
Kenta Sawatani (Studio Wyeth; 9 episodes
eps 5, 12-18 even, 19, 24-26
)

Kotomi Yagi (Bamboo; ep 13)
Masako Okada (MAD HOUSE; ep 3)
Masaya Hamaguchi (Studio Wyeth; 10 episodes
eps 5, 8, 10, 12, 16, 18-19, 22, 24-25
)

Mayuko Mori (Studio Wyeth; 8 episodes
eps 1, 5, 8, 16, 18-19, 25-26
)

Michiko Taniguchi (Studio Wyeth; 10 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 10, 12, 18-19, 22, 26
)

Miho Tokita (Studio Fuga; eps 2, 4, 7)
Mio Isshiki (Studio Wyeth; ep 26)
Momoko Takatsu (Studio Wyeth; 4 episodes
eps 16, 18, 25-26
)

Naoki Nakamura (Studio Wyeth; 8 episodes
eps 3, 5, 10, 12, 14, 19, 22, 25
)

Naoko Yamada (Bamboo; 4 episodes
eps 6, 9, 11, 20
)

Naoto Abe (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 5, 8, 12, 16, 18-19
)

Natsuko Nishida (Studio Wyeth; eps 8, 12, 22)
Pan Wen (F.A.I International; ep 3)
Rieko Ohiwa (Studio Wyeth; 10 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 14, 16, 18, 24-26
)

Satoko Shinohara (Bamboo; 8 episodes
eps 6, 9-17 odd, 20-21
)

Shigenori Takada (Studio Wyeth; ep 3)
Shiho Yanase (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 1, 5, 10, 12, 18, 25
)

Shihoko Suzuki (Studio Wyeth; ep 5)
Shōko Ochiai (Bamboo; 5 episodes
eps 11-17 odd, 21
)

Takamasa Masuki (Bamboo; eps 6, 13)
Takayo Nishino (Bamboo; ep 6)
Takayuki Nagashima (Bamboo; 5 episodes
eps 11-17 odd, 21
)

Taro Goto (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 5, 8, 10, 22, 24-26
)

Tomomi Nakajima (Bamboo; 9 episodes
eps 6, 9-17 odd, 20-21, 23
)

Tomonori Kato (Bamboo; eps 6, 13)
Tsukasa Kakizakai (Bamboo; 9 episodes
eps 6, 9-17 odd, 20-21, 23
)

Yasuaki Udo (Studio Wyeth; ep 16)
Yayoi Sekine (Studio Wyeth; ep 3)
Yoshiro Kajiwara (Bamboo; 6 episodes
eps 6, 9, 11, 13, 17, 20
)

Yuan Li Na (F.A.I International; eps 3, 5)
Yuho Akagami (Studio Fuga; eps 2, 4, 7)
Yuka Tamai (Studio Wyeth; 4 episodes
eps 10, 12, 18, 24
)

Yuki Kasahara (Studio Wyeth; ep 26)
Yūko Kobayashi (Studio Wyeth; 8 episodes
eps 1, 8-14 even, 18-19, 22
)

Yuta Sekikawa (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 8, 12, 16, 18, 22, 26
)

Yutaka Ito (Studio Wyeth; eps 12, 18, 22)
Zhou Jia Qing (F.A.I International; 4 episodes
eps 3, 5, 10, 26
)

Color Check:
Emiko Ueno (eps 6, 22)
Hanae Yokota (9 episodes
eps 2, 5, 9, 11, 13, 17, 21, 23, 25
)

Kumiko Sato (eps 4, 12)
Makiko Yamanaka (eps 10, 15)
Naoki Fukutani (ep 18)
Reiko Fujita (ep 3)
Sachiyo Mutou (eps 1, 12)
Sayuri Yoshida (ep 7)
Yuki Atsumi (ep 24)
Color design:
Izumi Hirose
Tomoko Saito (asst)
Color setting:
Naoki Fukutani (ep 18)
Naomi Nakano (eps 2, 5, 9, 11)
Natsuyo Otani (7 episodes
eps 10, 13, 15, 17, 21, 23, 25
)

Sahoko Noda (ED; 5 episodes
eps 3, 6, 12, 16, 20
)

Sayuri Yoshida (ep 7)
Tomoko Saito (OP; eps 1, 4, 26)
Yuka Takeda (eps 8, 14, 19)
Yuki Atsumi (ep 24)
Yuuko Fujita (ep 22)
Cooperation: Shin'ichirō Arimura (Clutchplayers)
Deep Compartment CG:
Atsushi Satou (ep 26)
Reina Kaneko (ep 26)
Drink Server Design: Ryō Hirata (eps 23-26)
ED Card Illustration: Tomomi Ozaki
Editing: Daisuke Imai
Editing Assistant: Ayumu Takahashi
Finish Animation:
Aiko Mizuno (ep 18)
Akiko Ohba (Run Road; 6 episodes
eps 5, 9-11, 13, 17
)

Chie Iwamoto (Studio Road; 9 episodes
eps 2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 21
)

Chiharu Koyagi (ep 18)
Deok Hee Heo (UNION CHO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 21, 23
)

Emiko Ueno (Production I.G; 10 episodes
eps 1, 3-4, 8, 12, 14, 16, 19-20, 26
)

Hanae Yokota (Studio Road; eps 10, 15, 17)
Hiromi Mitome (Wish; ep 24)
Hiroshi Kawashima (Studio Road; ep 2)
Ju Lyeong You (UNION CHO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 21, 23
)

Kaori Nakahira (M.S.C; ep 1)
Katsumi Oshima (Production I.G; 12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 12, 14, 16, 19-20, 22, 26
)

Keiko Sawai (M.S.C; ep 1)
Kumi Minami (Run Road; 6 episodes
eps 5, 9-11, 17, 23
)

Kumiko Sato (Production I.G; 10 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 14, 16, 19-20, 22, 26
)

Kumiko Sone (Studio Road; ep 23)
Lee Byung Ae (UNION CHO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 21, 23
)

Makiko Kojima (Studio Road; 9 episodes
eps 2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 23
)

Makiko Yamanaka (Studio Road; 8 episodes
eps 2, 5, 9, 11, 13, 17, 21, 23
)

Mariko Shimokawa (Production I.G; 12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 12, 14, 16, 19-20, 22, 26
)

Masako Kumada (Wish; ep 24)
Masao Ōba (Studio L; ep 7)
Mayumi Satou (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 12, 14, 16, 19, 22, 26
)

Miho Tanaka (Run Road; eps 9-11, 17)
Mika Sugawara (Production I.G; 5 episodes
eps 1, 3, 16, 19-20
)

Mika Yokoi (Run Road; 6 episodes
eps 5, 9-11, 17, 23
)

Min Jung Kim (UNION CHO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 21, 23
)

Misako Nomura (M.S.C; ep 1)
Miyoko Suzuki (Wish; ep 24)
Mutsumi Nakahashi (M.S.C; ep 1)
Naomi Nakano (Studio Road; 6 episodes
eps 10, 13, 15, 17, 21, 23
)

Natsuyo Otani (Studio Road; 5 episodes
eps 2, 5, 9, 11, 17
)

Nichiko Oomori (Production I.G; 12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 12, 14, 16, 19-20, 22, 26
)

Reika Yoneyama (Production I.G; 12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 12, 14, 16, 19-20, 22, 26
)

Reiko Kato (M.S.C; ep 1)
Rie Arai (Studio Road; ep 23)
Rieko Umemura (Wish; ep 24)
Rika Kumoto (Studio Road; 9 episodes
eps 2, 9-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Risa Kamikura (ep 18)
Sachiyo Mutou (Production I.G; 8 episodes
eps 3-4, 6, 8, 16, 19-20, 26
)

Sahoko Noda (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 4, 8, 14, 19, 22, 26
)

Satomi Miyashita (ep 18)
Sayuri Yoshida (ep 7)
Shizuko Kawabata (ep 18)
Song You Ja (UNION CHO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 21, 23
)

Taeko Mizuno (Studio Road; 10 episodes
eps 2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Takayuki Yokose (M.S.C; ep 1)
Tatsuo Ueno (Studio L; ep 7)
Tomomi Ishihara (ep 18)
Tomomi Shimada (Run Road; ep 5)
Ui Hee An (UNION CHO; 5 episodes
eps 11-12, 17, 21, 23
)

Yoko Chiba (Wish; ep 24)
Yoshiyuki Ōta (Studio L; ep 7)
Youko Tomaru (Studio L; ep 7)
Yuka Takeda (Production I.G; 10 episodes
eps 1, 3-4, 6, 12, 14, 16, 20, 22, 26
)

Yuki Moriyama (Studio Road; 10 episodes
eps 2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Yuko Hamada (Studio Road; 10 episodes
eps 2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Yuko Koshida (Studio Road; 10 episodes
eps 2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 21, 23
)

Yuri Okada (Production I.G; 12 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 12, 14, 16, 19-20, 22, 26
)

Yuriko Taniguchi (Run Road; eps 9-11, 17)
Yuuko Fujita (Production I.G; 10 episodes
eps 1, 4, 6, 8, 12, 14, 16, 19-20, 26
)

Yuuko Satou (ep 18)
Finish Animation Production:
Eiji Umehara (eps 1-23, 25-26)
Naoki Ishikawa (ep 24)
Future Visual Design: Atsushi Takeuchi
Future Visual Supervisor: Serkan Anilir
In-Between Animation:
Akiko Murayama (Production I.G; 5 episodes
eps 13-14, 16, 21, 26
)

Arifumi Imai (Production I.G; eps 4-6, 16, 26)
Asami Hayakawa (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Asami Mannen (Production I.G/Niigata; 11 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Asuka Suzuki (Production I.G; 8 episodes
eps 5-6, 9, 13, 16, 19, 25-26
)

Aya Yokota (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Ayumi Ono (Wish; ep 24)
Cao Lai (Triple A; ep 19)
Cao Jan Wei (Triple A; ep 19)
Chao Xu (Triple A; ep 19)
Chen Jian Ke (Triple A; ep 19)
Chie Saito (Trans Arts; ep 7)
Chikako Hanatani (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Chisato Momiyama (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Chiyo Nakayama (Production I.G; eps 13, 16, 26)
Da Yi Jung (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Dai Arai (Studio Ron; ep 18)
Daiki Nishikawa (Production I.G; ep 4)
Emi Kogawa (ep 7)
Fumi Hirai (Trans Arts; ep 7)
Fumihiko Suganuma (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Ha Sundeok (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Hajime Mitsuda (Production I.G; 8 episodes
eps 4-5, 9, 13-14, 16, 25-26
)

Haruyo Nebu (Production I.G/Niigata; eps 11, 23)
Hiroyuki Hojo (Trans Arts; ep 7)
Hisako Shimozuma (Production I.G/Niigata; eps 5, 16, 23)
Hitomi Miyazaki (Production I.G/Niigata; 9 episodes
eps 1, 5-6, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Hitomi Yano (Studio Ron; ep 18)
Hua Bao Song (Triple A; ep 19)
Hua Bing Yan (Triple A; ep 19)
Hui Young Yun (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Hyeon Mi Jo (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Hyun Ju Lim (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Hyun Ju Song (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Ichizō Ueoka (ep 7)
Ietaka Son (Wish; ep 24)
Izumi Seguchi (Production I.G; 7 episodes
eps 1, 4, 6, 13-14, 16, 26
)

Jeong Hui Lee (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Jiang Yan (Triple A; ep 19)
Kana Fujishiro (Production I.G; 5 episodes
eps 13-14, 16, 19, 26
)

Kanae Oku (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Kanako Oikawa (Production I.G; ep 14)
Kaname Takizawa (Trans Arts; ep 7)
Kantaro Suzuki (Trans Arts; ep 7)
Kaoru Hokiyama (Buyu; ep 7)
Kazuko Amano (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Keiko Tsujimura (Production I.G; ep 19)
Keisuke Toyoda (Studio Ron; ep 18)
Ken Ishizuka (Production I.G/Niigata; 9 episodes
eps 3-4, 6, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Kengo Matsumoto (Production I.G; eps 6, 13)
Kim Eun Ju (UNION CHO; 6 episodes
eps 11-12, 17, 21-23
)

Kiyu Katagiri (Production I.G; eps 4, 6)
Kōsuke Takahashi (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Kotoe Saitou (Production I.G/Niigata; 10 episodes
eps 4-6, 9, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Kouichi Satou (Production I.G; 5 episodes
eps 9, 13, 16, 19, 26
)

Kumiko Hirama (ep 3)
Kumiko Numata (Production I.G; 8 episodes
eps 4-6, 13, 16, 21, 25-26
)

Kyohei Yamachika (Rising Force; ep 7)
Kyōko Nakajima (Wish; ep 24)
Lin Zhou (Triple A; ep 19)
Mai Okegawa (Trans Arts; ep 7)
Maki Nagahara (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Masashi Nishida (Wish; ep 24)
Masayuki Honda (Production I.G; 6 episodes
eps 13-14, 16, 19, 22, 26
)

Mayumi Nakamura (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Mika Hinata (M.S.C; eps 1, 6)
Mika Kinoshita (Production I.G/Niigata; 11 episodes
eps 3-6, 9, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Mika Sakai (M.S.C; eps 1, 6)
Misato Furubayashi (Production I.G; eps 5-6, 22, 26)
Mitsuho Takinose (ep 7)
Momoko Shirashiki (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Naho Kiyoike (Production I.G; 4 episodes
eps 13-14, 16, 26
)

Nahoko Iiyama (Production I.G; 9 episodes
eps 5-6, 13-14, 16, 19-21, 26
)

Nozomi Ishida (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Reiko Sakai (Production I.G; 4 episodes
eps 4, 9, 13, 26
)

Rika Satou (P.A. WORKS; ep 10)
Ryogo Shimizu (Production I.G/Niigata; 9 episodes
eps 1, 3, 6, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Ryōta Sakaguchi (Wish; ep 24)
Sachiko Yajima (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Sachiyo Matsubayashi (Buyu; ep 7)
Saki Arakawa (Production I.G/Niigata; 6 episodes
eps 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Saki Kanai (Rising Force; ep 7)
Satoshi Kasahara (Studio Ron; ep 18)
Shao Min Wai (Triple A; ep 19)
Shi Ting (Triple A; ep 19)
Shingo Takenaka (Production I.G; 4 episodes
eps 13-14, 16, 26
)

Shinji Itadaki (Production I.G; ep 5)
Shinya Inoue (Production I.G; 6 episodes
eps 4, 6, 13, 16, 22, 26
)

Shōta Fuse (Buyu; ep 7)
Takaaki Hashimoto (Production I.G; 6 episodes
eps 9, 13-14, 16, 25-26
)

Takuma Ebisu (Production I.G; 10 episodes
eps 4-6, 9, 13-14, 16, 19-20, 26
)

Takuya Saito (Production I.G; 9 episodes
eps 1-2, 4-6, 13-14, 16, 19
)

Tatsuya Maruyama (Production I.G/Niigata; 6 episodes
eps 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Tomoko Kikuchi (M.S.C; eps 1, 6)
Tomoko Satake (Production I.G; 6 episodes
eps 13-14, 16, 19-20, 26
)

Tomoko Sugata (Production I.G; 4 episodes
eps 5, 16, 21, 26
)

Tsutomu Iwanami (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Wang Xiao Qun (Triple A; ep 19)
Wei Xiao Feng (Triple A; ep 19)
Wu Jian Jun (Triple A; ep 19)
Yasuko Takahashi (Production I.G/Niigata; 8 episodes
eps 3, 5, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Yasuo Fujii (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Yeon Rye Heo (ep 7)
Yin Zhong Hao (Triple A; ep 19)
Yōko Kubara (P.A. WORKS; ep 15)
Yuka Tanabe (Trans Arts; ep 7)
Yukari Umebayashi (ep 3)
Yuki Sakaguchi (Production I.G/Niigata; 9 episodes
eps 1, 3, 9, 11, 14, 16-17, 23, 26
)

Yuki Yokoyama (Production I.G/Niigata; 5 episodes
eps 11, 14, 16-17, 26
)

Yukiko Watabe (Production I.G/Niigata; eps 5, 23)
Yukimichi Iniwa (Trans Arts; ep 7)
Yuri Namigami (Production I.G; 7 episodes
eps 4-6, 9, 13-14, 19
)

Yuuka Tanaka (Trans Arts; ep 7)
Yuzo Yamamoto (Studio Ron; ep 18)
Zhou Jian (Triple A; ep 19)
Zhu Qun Ying (Triple A; ep 19)
In-Between Check:
Aya Takada (eps 10, 15)
Emi Nakano (ep 3)
Eriko Sakai (OP, ED)
Eun Jin Park (eps 17, 23)
Junko Nishimura (eps 14, 21, 26)
Mika Hinata (eps 1, 6)
Reiko Sakai (6 episodes
eps 4, 9, 11, 13, 19, 22
)

Ryōhei Ōfuka (ep 18)
Sawako Hiraide (ep 8)
Tomoko Sugata (6 episodes
eps 2, 5, 12, 16, 20, 25
)

Young Rim Lee (eps 17, 23)
Yuka Tanabe (ep 7)
Yukiko Mita (eps 10, 15)
Yutaka Sugiura (ep 24)
Interface CG: Kaoru Matsumoto (eps 9-13, 16-26)
Key Animation:
Aiko Kasumi (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Aki Hayashi (eps 9, 20)
Akie Tsutsumi (ep 7)
Akira Fukami (ep 22)
Akira Tabata (ep 7)
Asuka Kojima (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Atsuko Nakajima (ep 26)
Aya Nagumo (ep 24)
Ayako Mori (ep 7)
Ayako Oonuma (6 episodes
eps 2, 5-6, 13, 22, 26
)

Ayumu Kotake (ep 12)
Chang Heui Hong (4 episodes
eps 5, 13, 21-22
)

Daigo Maki (ep 7)
Daisuke Hiramaki (ep 9)
Daisuke Sakamukai (ep 7)
Eiji Komatsu (4 episodes
eps 4, 12, 21, 26
)

Eriko Tannowa (ep 9)
Etsuko Minami (ep 24)
Fujio Inose (ep 20)
Fumi Morita (Production I.G Niigata; eps 11, 17, 23)
Fumiyasu Saito (ep 7)
Genichiro Kondo (ep 3)
Hanako Enomoto (ep 4)
Haruyo Nebu (Production I.G Niigata; 5 episodes
eps 8, 11, 17, 20, 23
)

Hideki Takahashi (eps 14, 21)
Hideo Isa (ep 18)
Hideo Kawaguchi (ep 3)
Hideoki Kusama (ep 13)
Hiroko Yaguchi (eps 4, 21)
Hiromi Kuroiwa (4 episodes
eps 1, 20, 22, 26
)

Hiromi Makino (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Hiromi Okazaki (ep 7)
Hiromi Yoshinuma (eps 5, 13, 22)
Hiromitsu Hagiwara (eps 2, 12, 26)
Hiromu Matsumoto (ep 20)
Hiroshi Kosuga (ep 18)
Hiroshi Oikawa (ep 7)
Hiroshi Tomioka (eps 5, 13)
Hiroshi Yakou (6 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 19, 25
)

Hiroyuki Kanbe (ep 26)
Hiroyuki Nishimura (OP)
Hiroyuki Shimizu (ep 3)
Hisako Shimozuma (Production I.G Niigata; eps 11, 17, 23)
Hisao Muramatsu (ep 24)
Hisashi Ezura (ep 25)
Hisashi Kagawa (ep 24)
Hitomi Sato (Production I.G Niigata; 7 episodes
eps 1, 6, 9, 11, 13, 17, 23
)

Hitomi Tsuruta (ep 24)
Hitoshi Ishikawa (ep 4)
Hokuto Sakiyama (ep 2)
Ichiro Uno (eps 2, 8, 25)
Jong-Hak Kim (UNION CHO; ep 12)
Jouji Sawada (eps 9, 20)
Junichi Hashimoto (ep 18)
Junichi Seki (eps 9, 20)
Kana Miyai (eps 16, 25)
Kanta Suzuki (ep 18)
Kaori Higuchi (ep 24)
Kaori Tsuta (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Kasumi Ishibashi (ep 3)
Kasumi Wada (eps 8, 25)
Katsura Tsushima (eps 2, 20)
Katsuya Asano (ep 26)
Kazuko Hayakawa (ep 12)
Kazunori Akiyama (ep 4)
Keigo Sasaki (eps 1, 4, 9, 21)
Keiichi Sano (ep 22)
Kenji Honda (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Kento Toya (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Kiyu Katagiri (6 episodes
eps 13, 19, 21-22, 25-26
)

Koichi Kikuta (ep 9)
Koji Miura (ep 24)
Kouichi Motomura (ep 12)
Kouichi Satou (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Kyohei Ohyabu (ep 24)
Kyoji Asano (eps 9, 20, 25)
Kyouhei Tezuka (8 episodes
eps 4, 6, 9, 12, 19, 21, 25-26
)

Lee Kan Min (ep 20)
Madoka Ozawa (ep 12)
Maiko Suzuki (eps 13, 22)
Makoto Uno (ep 19)
Mamiko Nakanishi (5 episodes
eps 2, 8, 12, 20, 25
)

Mamoru Sasaki (ep 2)
Mamoru Tamiya (ep 7)
Mariko Ishikawa (eps 4, 20)
Mariko Oka (ep 12)
Masaaki Yamano (ep 6)
Masahito Yamashita (ep 6)
Masakatsu Sasaki (ep 4)
Masaki Yamada (ep 8)
Masako Kawai (ep 8)
Masashi Hizuka (ep 24)
Masato Numazu (eps 5, 22)
Mayumi Miyaoka (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Michinori Shirato (ep 24)
Miho Aoki (ep 7)
Miho Daidouji (ep 14)
Minami Yoshida (eps 4, 9, 12)
Minoru Ueda (ep 4)
Misaki Suzuki (ep 10)
Misao Abe (eps 2, 8-9)
Mitsutoshi Kubo (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Miyoko Shikibu (eps 5, 13)
Miyuki Arai (ep 7)
Miyuki Inoue (ep 18)
Mizuka Takahashi (eps 1, 9, 20)
Momoka Ichieda (eps 6, 19)
Naoaki Houjou (ep 18)
Naoto Yoshida (ep 6)
Naoya Furukawa (ep 1)
Naoyoshi Shiotani (ep 5)
Naruhito Sekikawa (Production I.G Niigata; 5 episodes
eps 5, 11, 16-17, 23
)

Noboru Matsushima (OP; ep 19)
Nobuhiro Horii (5 episodes
eps 13, 17, 19-20, 22
)

Nobuhiro Okazaki (ep 3)
Nobutaka Masuda (ep 6)
Nobuyoshi Souzaki (4 episodes
eps 3, 12, 21, 26
)

Norihiro Naganuma (eps 9, 20)
Norio Matsumoto (OP; ep 16)
Rena Igawa (4 episodes
eps 1, 6, 13, 26
)

Rie Mizorogi (5 episodes
eps 12-13, 20-22
)

Rie Saitou (Production I.G Niigata; eps 6, 23)
Rika Satou (ep 24)
Rintarou Maeda (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Riripapa (OP)
Ryōhei Kimiya (eps 19, 21)
Ryōhei Ōfuka (ep 18)
Ryosuke Kimiya (eps 6, 26)
Ryōta Furukawa (ep 4)
Ryota Niino (Production I.G Niigata; eps 11, 17, 23)
Ryota Yoshikawa (ep 12)
Ryouji Masuyama (OP; eps 6, 8, 26)
Ryouko Nakano (ep 13)
Ryuutarou Sakaguchi (ep 24)
Sachiko Iwamura (eps 6, 19)
Sachiko Okumura (ep 1)
Sadatoshi Matsusaka (ep 3)
Satoko Miyachi (ep 24)
Sen Shimizu (ep 24)
Seok Pyo Hong (UNION CHO; eps 8, 12, 16)
Shigetaka Kiyoyama (ep 24)
Shin'ichi Yokota (eps 2, 5)
Shinji Itadaki (Production I.G Niigata; 5 episodes
eps 13, 22-23, 25-26
)

Shinjiro Shigeki (ep 5)
Shinpei Kamada (eps 2, 25)
Shintarou Douge (7 episodes
eps 1, 4, 8-9, 12, 19, 26
)

Shinya Suzuki (ep 19)
Shinya Uchida (ep 24)
Shirou Tamashiro (eps 4, 8, 21)
Sho Yamamoto (ep 24)
Shou Takahashi (ep 3)
Shouta Matsushita (Production I.G Niigata; 6 episodes
eps 3, 11-12, 17, 21, 23
)

Shujirou Hamakawa (ep 3)
Si-Eun Lee (ep 3)
Takaaki Chiba (ED; 8 episodes
eps 1-2, 5, 9, 12, 16, 22, 26
)

Takaaki Fujikura (ep 24)
Takaaki Hirayama (eps 6, 14)
Takahiro Chiba (OP; 4 episodes
eps 2, 11, 19, 26
)

Takashi Asakura (ep 7)
Takashi Mamezuka (eps 5, 13)
Takashi Mukouda (ep 5)
Takenori Tsukuma (eps 3, 24)
Takeshi Akimoto (eps 13, 22)
Takeshi Morita (eps 2, 8, 16)
Takeshi Okada (ep 9)
Takuya Saito (ep 14)
Tatsuaki Okamoto (ep 18)
Tatsunori Sakamoto (eps 2, 16, 25)
Tatsuya Oka (ep 21)
Tetsuro Aoki (ep 9)
Tetsuro Ueyama (ep 26)
Tetsuya Nishio (ep 26)
Tokuyuki Matsutake (ep 24)
Tomoaki Mimiura (Production I.G Niigata; 5 episodes
eps 3, 8, 11, 17, 23
)

Tomohiro Shinoda (eps 16, 20)
Tomoko Kawauchi (4 episodes
eps 6, 14, 19, 26
)

Tomomi Nishino (ep 7)
Tomotsugu Sakakibara (ep 3)
Tomoyuki Kanno (ep 18)
Tomoyuki Ohshita (6 episodes
eps 2-3, 7-8, 16, 24
)

Tooru Ookubo (eps 5, 16)
Tōru Kaneshiro (UNION CHO; eps 8, 12)
Toshiharu Sugie (eps 5, 13)
Toshihisa Kaiya (ep 4)
Toshiyuki Yahagi (eps 5, 16, 25)
Toshiyuki Yoshii (ep 18)
Yasuko Higuchi (ep 9)
Yeong Guk Kim (ep 8)
Yoshiaki Kyougoku (eps 16, 22)
Yoshiko Okuda (ep 16)
Yoshimi Iwata (eps 2, 16, 25)
Yoshiyuki Takayanagi (8 episodes
eps 1, 4, 7-8, 12, 19, 25-26
)

Yu Jeong Am (ep 8)
Yuji Hosogoe (ep 6)
Yuka Fujisawa (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Yuka Shibata (ep 26)
Yukiko Watabe (Production I.G Niigata; 4 episodes
eps 11, 17, 21, 23
)

Yukiko Watanabe (ep 3)
Yukinobu Yamada (ep 7)
Yuko Kurume (ep 2)
Yuko Yamamoto (ep 6)
Yumiko Shirai (ep 4)
Yun Ki Kim (ep 2)
Yurie Oohigashi (P.A. WORKS; eps 10, 15)
Yusuke Yoshigaki (eps 12, 26)
Yuuga Tokuno (5 episodes
eps 8, 13, 16, 21, 25
)

Yuuko Sera (eps 2, 25)
Yuuko Yamada (ep 3)
Zenjirou Ukulele (ep 20)
Marine City CG:
Atsushi Satou (24 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-26
)

Reina Kaneko (eps 24-26)
Mechanical Design Director: Tooru Ookubo
Music Director: Fumiko Harada
Photography:
Eiji Arai (16 episodes
eps 4-6, 8-14, 16, 18-20, 22, 24
)

Fumio Furukawa (14 episodes
eps 1-5, 15-18, 21, 23-26
)

Hironori Takagi (16 episodes
eps 4-6, 8-14, 16, 18-20, 22, 24
)

Hisako Katou (14 episodes
eps 1-5, 15-18, 21, 23-26
)

Hisashi Ezura (OP; ep 25)
Il Min Park (ep 7)
Jun Taniuchi (16 episodes
eps 4-6, 8-14, 16, 18-20, 22, 24
)

Kenji Kuwabara (ep 7)
Koji Tanaka (eps 2-3)
Makoto Kogawa (16 episodes
eps 4-6, 8-14, 16, 18-20, 22, 24
)

Miki Sakuma (14 episodes
eps 1-5, 15-18, 21, 23-26
)

Moritake Onuki (16 episodes
eps 4-6, 8-14, 16, 18-20, 22, 24
)

Shinya Kobayashi (ep 7)
Shun Kanemitsu (ep 7)
Takayuki Kizen (ep 7)
Takayuki Nakano (ep 7)
Teru Saitou (OP)
Tsuyoshi Shimura (ep 7)
Yoko Nakata (ep 7)
Yumiko Nakata (ED)
Planning:
Hiroshi Hirayama (VAP)
Mitsuhisa Ishikawa (Production I.G)
Seiji Okuda (NTV)
Plant Ship CG:
Atsushi Satou (eps 22-25)
Reina Kaneko (eps 24-25)
Production Advancement:
Jun'ichirō Kawahara (ep 3)
Kazunori Ichimura (ep 7)
Keigo Koyanagi (ep 15)
Mariko Aoki (ED; eps 11, 17)
Masahiro Kawashima (4 episodes
eps 2, 8, 16, 25
)

Megumi Satou (OP; eps 6, 14, 26)
Mitsuhito Tsuji (ep 10)
Naoaki Chida (eps 5, 13, 22)
Takahiro Mori (5 episodes
eps 1, 9, 19-20, 26
)

Taku Yonebayashi (4 episodes
eps 4, 12, 21, 26
)

Takurou Imakawa (ep 15)
Yuki Nakamura (ep 24)
Yūsuke Maruyama (ep 18)
Yūsuke Ueda (eps 17, 23)
Production Committee:
Hiroyuki Ueno (NTV/D.N. Dream Partners)
Katsuji Morishita (Production I.G)
Manabu Tamura (VAP)
Masato Katada (NTV/D.N. Dream Partners)
Mikio Gunji (Production I.G)
Mitsuyasu Amano (NTV/D.N. Dream Partners)
Nao Hirasawa (Production I.G; eps 1-5)
Rieko Ono (NTV/D.N. Dream Partners)
Shinji Takada (NTV/D.N. Dream Partners)
Suzuko Fujimoto (NTV/D.N. Dream Partners)
Toru Horikoshi (NTV/D.N. Dream Partners)
Tsuyoshi Natsuno (NTV/D.N. Dream Partners)
Yuka Harada (NTV/D.N. Dream Partners)
Production manager: Mariko Aoki
Prop Design: Tomomi Ozaki
Recording Assistant:
Izumi Nakakura
Kazuyoshi Iino
Recording engineer: Shoji Hata (Sound Team Don Juan)
Setting Production: Midori Gotou
Sound Effects: Naoto Yamatani (Soundbox)
Sound Production: Kisuke Koizumi
Special Effects: Masahiro Murakami
Subtitle Design: Tomomi Ozaki
System Management: Junichiro Aki
Theme Song Performance:
Last Alliance (ED)
Nine Millimeter Parabellum Bullet (as 9mm Parabellum Bullet; OP)
Video Editing: Takeshi Yamazaki (P's STUDIO)
Web/ MobileProduction: Hisatake Kaneko
Web/Mobile Production: Takahiro Shiraishi
Kanae Oki as Minamo Aoi
Katsuji Mori as Masamichi Haru

Ai Nonaka as Yukino
Akeno Watanabe as Sayaka
Ayako Kawasumi as Holon
Hiroki Takahashi as Sōta Aoi
Hiromi Tsuru as Erica Patricia Takanami(Council Secretary General)
Keiji Fujiwara as Eiichirō Kushima

Aiko Aihashi as
Mei Akao(ep 8)
Sōta Aoi(childhood; ep 9)
Ayako Kawasumi as Operator(5 episodes
eps 2, 9-10, 17, 25
)
Chieko Sasai as Machiko Suzuki(5 episodes
eps 8-10, 12, 20
)
Chisa Yokoyama as Umuran(eps 18-19)
Haruka Kudou as Friend Avatar(ep 8)
Hijiri Fujisaki as Announcement(ep 21)
Ikue Ohtani as Emily(eps 7, 17)
Ito Sakata as Chief Professional Assistance(ep 26)
Junko Midori as Minamo's Grandmother/Yoko Aoi(4 episodes
eps 2, 6, 17, 25
)
Kappei Yamaguchi as Dappu(ep 7)
Kazuki Yao as
Ayumu(12 episodes
eps 2, 4-5, 14, 16-17, 20, 22-26
)

Iehito Andou(ep 15)
Kazuma Takeo as
Hayama(4 episodes
eps 9-10, 17, 21
)

Programmer(ep 4)
Kazuya Kobayashi as Driver(ep 5)
Kenji Hamada as Yuujin(9 episodes
eps 4, 16-17, 20, 22-26
)
Kotono Mitsuishi as Rinko Kuonji(eps 8, 25)
Kouichi Nagano as Sex Shop Manager(ep 16)
Manabu Yajima as Community Grappler(NTV Announcer; ep 5)
Masahiro Yamanaka as Aoba(ep 1)
Masayuki Suzuki as Zushi(eps 9-10)
Midori Komi as Sashima(eps 9-10)
Mikako Takahashi as Emi Miaya(eps 12, 14)
Miki Nagasawa as Secretary(ep 24)
Misaki Sekiyama as
Female Teacher(ep 3)
Professional Assistance(ep 2)
Nachi Nozawa as Kazune Ichinose(ep 11)
Naomi Wakabayashi as Uraga(eps 9-10)
Naoya Uchida as
Jenny Yen(11 episodes
eps 4, 9-10, 14, 19, 21-26
)

Legal Owner(4 episodes
eps 5, 11, 15, 20
)

Yukawa(ep 1)
Nobuaki Kanemitsu as Member(ep 22)
Norihisa Mori as Salaryman(ep 16)
Rio Natsuki as Dr. Momoyama(ep 6)
Sakurako Inoue as
Crying Woman(ep 5)
Hospital Announcement(ep 20)
Sakurako Kumomi(eps 8, 23)
Sakurako Kishiro as Teacher(ep 2)
Satomi Koorogi as Eliza(eps 10, 26)
Satsuki Yukino as Librarian(ep 6)
Sayaka Kishi as
Saaya Nakatani(eps 8, 23)
Voice Guidance(ep 5)
Shounosuke Horikoshi as
Shop Clerk(ep 21)
Technician(ep 22)
Takanori Hoshino as Ishio(ep 7)
Takashi Matsuyama as Mamoru Aoi(6 episodes
eps 9-10, 17, 21, 25-26
)
Takeharu Onishi as Oyama(ep 1)
Takuma Suzuki as
Amamori(ep 25)
Suga(eps 9-10)
Tetsuya Goto as Manzou Koda(ep 15)
Tomohiro Nishimura as Male Shopkeeper(ep 8)
Tomohisa Asou as Hakusui Arai(ep 15)
Tomomi Kasai as Tomomi Kasai(AKB48; eps 8, 23)
Tomomi Sakano as Tomomi Sakano(AKB48; eps 8, 23)
Yasunori Matsumoto as Shozo Kominato(eps 6, 14)
Yuko Mizutani as Mizuho Aoi(eps 17, 25-26)
Yurin as Risa Shimizu(ep 8)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (ep 12)
Hayashi (ep 24)
IMOVE (ep 18)
Nakamura Production (ep 18)
P.A. Works (ep 24)
Studio Guts (ep 18)
TNK (ep 18)
Wish (ep 24)
Wombat (eps 1-2, 5-6)
3D Graphics:
P.A. Works (eps 10, 15)
Production I.G
Animation Production: Production I.G
Background Art:
Bamboo (9 episodes
eps 6, 9-17 odd, 20-21, 23
)

FAI (12 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 12, 16, 18-19, 22, 24-26
)

Kusanagi
Madhouse Studios (eps 1, 3, 5)
Studio Fuga (eps 2, 4, 7)
Studio Wyeth (14 episodes
eps 1, 3, 5, 8-18 even, 19, 22, 24-26
)

Broadcaster:
Animax (2008-05-09)
GyaO (2008-04-09)
NTV (2008-04-08)
The Sapporo Television Broadcasting Co., Ltd. (2008-04-15)
Color Check: Production I.G (6 episodes
eps 8, 14, 16, 19-20, 26
)

Editing: Jay Film
Finish Animation:
A-1 Pictures (ep 4)
A-Line (eps 1, 4, 15)
AIC (eps 5-6)
AIC Digital (ep 14)
Aniade (ep 24)
Artland (ep 1)
Buyu (eps 3, 26)
cube A motion (9 episodes
eps 1-2, 4-9, 12
)

D-COLORS (ep 1)
Daejin (4 episodes
eps 11, 17, 21, 23
)

Daume (eps 1, 4, 26)
Dr. Movie (ep 5)
Front Line (ep 22)
iseriA (ep 3)
Jinbun (ep 13)
MSC (eps 1, 4, 6)
MSJ (eps 15, 25)
Production I.G (13 episodes
eps 1, 3-6, 8-9, 12, 14, 16, 20, 22, 26
)

RIC (5 episodes
eps 3-4, 8, 16, 25
)

Run Road (7 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 11, 17, 23
)

Studio Elle (6 episodes
eps 1, 4, 7, 9, 20, 26
)

Studio Road (12 episodes
eps 1-2, 5, 9-11, 13, 15, 17, 20-21, 23
)

Studio Step (eps 4-5, 20, 26)
Sunshine Corporation (eps 4, 26)
Sunshine Digital (ep 3)
Trans Arts Co. (ep 1)
Triple A (8 episodes
eps 1, 7-8, 12, 20, 22, 25-26
)

union CHO (15 episodes
eps 2, 4-6, 9, 11-13, 17, 20-23, 25-26
)

Wish (eps 4-5, 24)
In-Between Animation:
A-Line (eps 4, 9, 20)
AIC (eps 1, 6, 20)
AIC PLUS (ep 5)
AIC Spirits (ep 14)
AIC Takarazuka (ep 4)
Angle (eps 2, 8)
Aniade (ep 24)
Anime R (eps 2, 4, 6)
Anime Spot (ep 2)
Artland (ep 19)
Bee Train (eps 20-21)
BONES (ep 1)
CODE (ep 13)
cube A motion (8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-9, 12
)

Daejin (4 episodes
eps 11, 17, 21, 23
)

Daume (6 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 20, 26
)

Delta Peak Production (7 episodes
eps 1, 4, 6, 9, 16, 21, 26
)

Diomedea (eps 1-2, 9, 20)
Dr. Movie (ep 5)
Front Line (7 episodes
eps 1-2, 4, 9, 18, 20, 22
)

GAINAX (eps 4-5, 13, 16)
Gonzo (ep 12)
I.G Niigata (eps 11, 17, 23)
Jinbun (ep 13)
Minamimachi Bugyosho (ep 3)
MSC (eps 1-2, 4-6)
MSJ (eps 15, 25)
Nomad (eps 4, 6)
Oh production (6 episodes
eps 4, 6, 14, 20-21, 26
)

P.A. Works (7 episodes
eps 6, 9-10, 13-15, 23
)

Production I.G (17 episodes
eps 1-6, 9-10, 13-14, 16, 19-22, 25-26
)

Production Reed (eps 3, 20, 26)
RIC (6 episodes
eps 3-4, 8, 16, 19, 25
)

Rising Force (ep 7)
Sakura Create (eps 4-5, 16)
Satelight (ep 5)
Studio DEEN (ep 4)
Studio Gallop (ep 1)
Studio Gimlet (eps 2-3, 12)
Studio Jungle Gym (ep 1)
Studio Kuma (ep 4)
Studio Live (ep 4)
Studio Mu (4 episodes
eps 6, 12, 20, 26
)

Studio Onepack (ep 2)
Studio Ron (ep 18)
Studio Takuranke (eps 3-4, 26)
Sunshine Corporation (ep 4)
Tatsunoko Production (5 episodes
eps 2, 4, 6, 16, 19
)

Telecom Animation Film (ep 12)
Trans Arts Co. (eps 3, 6-7)
Triple A (9 episodes
eps 1, 7-8, 12, 19-20, 22, 25-26
)

ufotable (eps 4, 6)
union CHO (16 episodes
eps 2, 4-6, 9, 11-13, 17, 19-23, 25-26
)

Wish (5 episodes
eps 2-8 even, 24
)

Wombat (eps 1, 6, 19-20)
Xebec (6 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 16
)

Yuhodo (ep 3)
Yumeta Company (eps 9, 20)
ZEXCS (eps 1, 21)
Key Animation:
I.G Niigata (eps 11, 17, 23)
P.A. Works (ep 15)
Studio Bambino (ep 18)
union CHO (ep 12)
Music Cooperation:
Nippon TV Music
VAP
Original Creator: Production I.G
Photography: Production I.G
Photography Assistance:
AMGA (eps 10, 15, 26)
Chōkyō (ep 22)
cube A motion (eps 6, 9, 20)
Falcon Inc. (17 episodes
eps 5-6, 8-9, 11-14, 16-17, 19-25
)

Gelnica (ep 24)
Line Farm (5 episodes
eps 9-10, 20, 25-26
)

MSJ (eps 4, 22)
Studio Twinkle (ep 18)
Tatsunoko Production (ep 24)
Trans Arts Co. (ep 18)
Triple A (ep 14)
Production Assistance: CROSSROAD
Production Cooperation:
Kinema Citrus (ep 24)
P.A. Works (eps 10, 15)
Studio Ron (ep 18)
Trans Arts Co. (ep 7)
Recording Studio: Omnibus Japan
Sound Effects: Sound Box
Title Logo Design: TWO PLATOON
Underwater Photography: Diving Shop Dreamworks (eps 14-15)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology