Wizard Barristers: Benmashi Cecil (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ウィザード・バリスターズ~弁魔士セシル (Japanese)
위저드 배리스터즈 변마사 세실 (Korean)
Objectionable content: Significant
Plot Summary: In 2018, humans and wizards live together in Tokyo. Police continue to protect order in society, but wizards are tried according to magical law, in special courts defended by wizard barristers. At age seventeen, Cecile has just become the youngest wizard barrister, and begins work at the Butterfly Law Offices. While she hasn't realized it yet, she has tremendous magical potential.
User Ratings: 211 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:4)
 Excellent: 9 votes (sub:9)
 Very good: 34 votes (sub:32, raw:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 53 votes (sub:50, dub:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Decent: 51 votes (sub:47, raw:1, others:3
1 Russian subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 23 votes (sub:22, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 17 votes (sub:17)
 Weak: 15 votes (sub:14, raw:1)
 Bad: 3 votes (sub:3)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 375 users, rank: #2008 (of 6096)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 6.190 (Decent+), std. dev.: 1.7557, rank: #4142 (of 6089)
Weighted mean: 6.122 (Decent), rank: #4240 (of 6089) (seen all: 6.32 / seen some: 5.31 / won't finish: 4.13)
Bayesian estimate: 6.204 (Decent+), rank: #3722 (of 4589)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2014-01-12 to 2014-03-31
Opening Theme:
"Justitia" by Lia
Ending Theme:
"Blue Topaz" by Rui Tanabe
Trivia: We have 2
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Yasuomi Umetsu
Series Composition: Yasuomi Umetsu
Script: Michiko Itou
Storyboard:
Bell Sherwood (eps 2, 8)
Jiro Kanai (eps 2, 8)
Mamoru Kanbe (ep 5)
Masahiro Ando (ep 11)
Naoto Hosoda (ep 7)
Naoyoshi Shiotani (ep 3)
Satoru Utsunomiya (ep 4)
Shinji Itadaki (ep 10)
Shunsuke Tada (ep 6)
Tsuneo Kobayashi (ep 12)
Yasuomi Umetsu (OP, ED; eps 1, 12)
Yasutake Ogawara (ep 9)
Episode Director:
Akira Kato (ep 7)
Fujiaki Asari (eps 6, 12)
Hiroaki Nishimura (ep 10)
Kaoru Yabana (ep 5)
Masashi Kudo (ep 3)
Masayuki Matsumoto (ep 12)
Mitsutoshi Satō (ep 11)
Noriyuki Nomata (ep 9)
Sei Sanpei (ep 2)
Yasuhiro Geshi (ep 8)
Yasuomi Umetsu (eps 1, 12)
Yoshiaki Okumura (ep 4)
Unit Director: Yasuomi Umetsu (OP, ED)
Music:
Kayo Konishi
Yukio Kondoo (MOKA☆)
Original Concept: Yasuomi Umetsu
Character Design: Yasuomi Umetsu
Art Director: Kazuo Ogura (Kusanagi)
Chief Animation Director:
Katsumi Matsuda (eps 2, 12)
Tatsuya Tomaru (eps 1, 12)
Yasuomi Umetsu (eps 1-2)
Animation Director:
Bum-Chul Chang (eps 8, 12)
Chizuko Kusakabe (ep 6)
Eiichi Tokura (ep 5)
Harumi Takagi (ep 2)
Hyou En Kim (ep 10)
Ik Hyun Eum (ep 12)
Katsumi Matsuda (eps 1, 11-12)
Kazunori Akiyama (ep 2)
Kazuyuki Igai (ep 5)
Keita Matsumoto (6 episodes
eps 1, 6, 8, 10-12
)

Kenichiro Ogata (ep 5)
Kinji Yoshimoto (ep 10)
Lee Ju Hak (ep 12)
Masashi Kudo (ep 3)
Myeong Hun Park (eps 8, 10, 12)
Shinya Takahashi (ep 1)
Takahiro Tanaka (ep 2)
Tatsuya Tomaru (ep 12)
Tetsuro Uetake (eps 6, 10)
Tomoko Iwasa (eps 4, 9)
Yasuomi Umetsu (OP, ED; eps 11-12)
Yuki Nishioka (ep 7)
Mechanical design: Niθ
Sound Director: Katsunori Shimizu
Cgi Director: Kazuki Matsui (Dandelion)
Director of Photography: Naoyuki Wada
Executive producer:
Atsushi Isoyama (Pony Canyon)
Hisato Usui (Showgate)
Kazunori Ueda (ARMS)
Masanori Uchigashima (Takao)
Nobuhiro Osawa (Genco)
Yoshihisa Tsuda (T.O Entertainment, Inc.)
Producer:
Hiroshi Otaru (Showgate)
Kazuaki Morijiri (Genco)
Shinichi Nakamura (Pony Canyon)

2nd Key Animation:
Ai Yonemitsu (ep 7)
Aiko Funamichi (ep 2)
Aya Higami (ep 4)
Azusa Yada (ep 7)
Chihiro Saitō (ep 7)
Emi Nakai (eps 1, 10)
Fumiaki Asano (ep 7)
Hiromi Higuchi (ep 9)
Hiromi Kawamoto (ep 4)
Hyun A Park (HANJIN ANIMATION; eps 8, 12)
Jian Wang (eps 1-3, 6, 10)
Kaori Yūma (ep 7)
Katsusuke Konuma (ep 9)
Keiichi Ishida (eps 1, 6)
Keiko Ōta (ep 6)
Kōji Yukino (eps 4, 9)
Miho Ichikawa (ep 9)
Miki Sakaibara (ep 7)
Minje Jo (eps 4, 9)
Misaki Kaneko (eps 4, 9)
Naomi Shitara (ep 7)
Naomi Tachibana (eps 6, 10)
Saori Kami (eps 4, 9)
Satoru Kurihara (ED)
Satoshi Ohashi (ep 7)
Shinko Tsurumoto (ep 7)
Song Jeong Kim (HANJIN ANIMATION; eps 8, 12)
Tadashi Shimizu (ep 1)
Takashi Koizumi (ep 2)
Takuya Miyahara (eps 4, 9)
Terumi Yamada (ep 7)
Tomoki Nakano (ep 6)
Tomomi Oka (ep 9)
Yuki Nishioka (ep 7)
Yuuka Kojima (ep 9)
Action Animation Director: Nozomu Abe
Assistant Animation Director: Yūya Shimoji (ep 8)
Assistant Art Director: Atsushi Yokoyama
Assistant Director of Photography: Tomoyuki Ishiyama
Assistant producer:
Miho Hora (eps 2-12)
Rie Miyai (ep 12)
Background 3D Model:
Naomi Ogura (eps 2-9)
Risa Shinada (eps 2-9, 11-12)
Background Production: Hiroaki Hirata
CG Animation:
Kenta (Dandelion; ep 8)
Kōhei Itō (Dandelion; ep 1)
Kunikazu Yanagisawa (Dandelion; ep 10)
Saki Kawaguchi (Dandelion; ep 2)
Susumu Yokoyama (Dandelion; ep 1)
Takehiro Fukui (Dandelion; 7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11-12
)

Takeshi Horiwaki (Dandelion; ep 1)
CG Chief Animation: Hideaki Takeda (Dandelion; 8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9, 11-12
)

CG Composition: Hiroaki Yanagisawa (Dandelion)
CG Line Producer: Shunji Sakai (Dandelion)
CG Modeling:
Jakub Szafranski (Dandelion; eps 2-9, 11-12)
Kei Yoshikuni (Dandelion; 6 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11
)

Koichiro Takimoto (Dandelion; 8 episodes
eps 1-2, 5, 7-8, 10-12
)

Minori Itani (Dandelion; ep 1)
Reika Tsuji (Dandelion; eps 1-2)
Satoshi Takahata (Dandelion; eps 1-2)
Takumi Endo (Dandelion; eps 1-3, 5)
Yuki Sato (Dandelion; ep 1)
CG Production Manager:
Kenta Suzuki (Dandelion)
Saori Terui (Dandelion; ep 1)
CG Rigger: Takahiro Tsunegawa (Dandelion; eps 1-2)
CG Supervisor: Kazuhiro Nishikawa (Dandelion)
CG Technical Director: Kosuke Tomioka (Dandelion)
Color Check:
Emiko Tate (OP/ED; 5 episodes
eps 2, 6-12 even
)

Hideo Kamiya (eps 3, 10)
Izumi Murasaki (Pierrot D.A.R.; ep 6)
Kazuhisa Yamabe (eps 4, 9)
Miyuki Abe (OP/ED; eps 1, 6, 11)
Yumiko Kokubun (ep 5)
Color design: Miyuki Abe
Color setting:
Emiko Tate (OP/ED; eps 2, 8, 12)
Hideo Kamiya (eps 3, 10)
Kazuhisa Yamabe (eps 4, 9)
Michiaki Nakano (ep 5)
Miyuki Abe (OP/ED; eps 1, 6, 11)
Yoshiko Takiguchi (ep 7)
Dialect Supervisor: Hiroshi Arisawa
Editing: Takeshi Seyama
Effect Animation Director: Takashi Hashimoto
Eyecatch Animation:
Katsumi Matsuda (ep 2)
Shin'ichi Yokota (eps 3-12)
Guest Character Design: Katsumi Matsuda (eps 7-12)
Home Page Production:
Kentarou Mochizuki
Kōta Kitamura
In-Between Animation:
Akiko Goto (eps 1-3, 6, 11)
Akiko Ikemure (ep 5)
Aya Yasuhara (ep 7)
Azusa Yada (ep 7)
Eri Hibino (ep 5)
Eun Yeong Jin (eps 8, 12)
Hayao Kanou (eps 1-3, 6, 11)
Hiromi Arai (eps 1-3, 6, 11)
Ho Nam Kim (eps 8, 12)
Hye Min Kim (eps 8, 12)
Jian Wang (eps 1-3, 11)
Kanako Itoh (ep 9)
Kawatatsu (6 episodes
eps 1-3, 6, 10-11
)

Kim Hong Gyu (eps 8, 12)
Kyong-Ae Min (eps 8, 12)
Kyoung Hwan Kim (eps 8, 12)
Mun Gil Park (eps 8, 12)
Naomi Shitara (ep 7)
Natsuko Ube (ep 7)
Satsuki Hayasaka (ep 5)
Soung Sin Park (eps 8, 12)
Takahiro Mikami (ep 5)
Terumi Yamada (ep 7)
William Lee (ep 5)
Yoon He Choi (eps 8, 12)
Yuki Shimazaki (ep 6)
Yumiko Yamamoto (ep 9)
In-Between Check:
Akiko Ikemure (ep 5)
Kazuhisa Takeda (ep 9)
Minako Nagasawa (ep 7)
Naomi Tachibana (OP/ED; 7 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-12
)

Shun'ichirō Semura (ep 9)
Tomomi Oka (eps 4, 9)
Yuki Shimazaki (OP/ED; eps 1-2)
Key Animation:
Aiko Funamichi (OP; eps 1, 6)
Akihiro Sueda (ep 4)
Atsuko Inoue (ep 3)
Atsuko Takahashi (ep 1)
Atsushi Saito (OP)
Ayumi Nishibata (eps 1, 6)
Bum-Chul Chang (HANJIN ANIMATION; eps 8, 10, 12)
Chie Saito (eps 4, 9)
Chika Ueno (ep 5)
Daisuke Agata (ep 9)
Dong Gyun Ryu (JIWOO ANIMATION; ep 12)
Doo Hyung Oh (HANJIN ANIMATION; ep 10)
E Nam Park (HANJIN ANIMATION; ep 12)
Eri Fujii (ep 2)
Etsuko Minami (ep 3)
Etsuko Miura (ep 7)
Eun-Young Lee (MK SEOUL; ep 8)
Gen'ichirou Abe (ep 6)
Genki Yagi (eps 1, 6, 11)
Gi-cheol Sin (JIWOO ANIMATION; eps 8, 10 12)
Hanae Uraoka (ep 3)
Hanako Kikuchi (Debris Sapporo; ep 7)
Haru Sakuramoto (ep 6)
Haruka Oikawa (Debris Sapporo; ep 7)
Haruka Sanefuji (ep 9)
Hideaki Yokoi (ep 2)
Hidenori Inami (eps 2, 6)
Hideo Maru (eps 2, 11)
Hideyasu Okamoto (ep 5)
Hiroaki Imaki (ep 10)
Hirokazu Kojima (OP; ep 11)
Hiroki Abe (ep 6)
Hiroki Takagi (ep 3)
Hironori Tanaka (eps 1, 11)
Hiroshi Konno (ep 2)
Hiroshi Matsuda (ep 2)
Hiroto Kato (eps 4, 9)
Hiroto Tanaka (ep 2)
Hiroyoshi Iida (ep 7)
Hiroyuki Tahara (ep 2)
Hisaya Kuwabara (ep 3)
Hyou En Kim (HANJIN ANIMATION; ep 10)
Hyung Jun Heo (JIWOO ANIMATION; eps 8, 12)
Iori Ishii (eps 3, 7)
Issei Aragaki (ep 11)
Jae-Kyoung Lee (MK SEOUL; ep 8)
Jian Wang (ep 11)
Jin U Jung (JIWOO ANIMATION; ep 12)
Jin Won Seo (JIWOO ANIMATION; ep 8)
Jin Young Kim (MK SEOUL; ep 8)
Jong Hun Jung (HANJIN ANIMATION; ep 12)
Jong Jun Park (HANJIN ANIMATION; eps 8, 10)
Jung Ha Seo (MK SEOUL; ep 8)
Jung Ho Kim (MK SEOUL; ep 8)
Junpei Matsumoto (eps 4, 9)
Juong Hwan Ou (JIWOO ANIMATION; eps 8, 10, 12)
Kan Fukuda (eps 3, 10, 12)
Kanako Ueda (ep 12)
Katsumi Matsuda (ep 1)
Katsuyuki Yamazaki (ep 1)
Kayoko Kumatani (Debris Sapporo; ep 7)
Kazuhiko Ishii (eps 3, 10)
Kazunobu Hoshi (ep 7)
Kazunori Akiyama (OP; ep 1)
Kazuto Nakazawa (ep 6)
Kei Ajiki (OP; ep 2)
Keiichi Ishida (OP; eps 1, 11-12)
Keiichi Kondo (eps 1, 12)
Keiji Shigesawa (ep 5)
Keiko Shimizu (ep 2)
Keita Matsumoto (eps 1, 6)
Kenichi Yamaguchi (ep 1)
Kenji Kajiwara (ep 10)
Kenji Sakai (ep 9)
Kentaro Shiraishi (eps 2-3, 6)
Kiko Morifuji (ep 1)
Kinji Yoshimoto (ep 12)
Kiyomi Nanba (ep 4)
Kiyomi Torii (Snowdrop; ep 6)
Kiyomu Fukuda (ep 11)
Kiyoshiro Kato (ep 7)
Koichi Takai (ep 7)
Koji Miura (ep 5)
Kōta Sera (ep 4)
Kouhaku Nishio (ep 5)
Kouichi Arai (OP; ep 11)
Kumiko Kakoi (ep 5)
Kumiko Ozawa (Debris Sapporo; ep 7)
Kururu Shiozawa (ep 2)
Kyōko Nakajima (ep 9)
Kyoung Hwan Kim (JIWOO ANIMATION; eps 8, 10, 12)
Lee Ju Hak (HANJIN ANIMATION; ep 12)
Lee Seok In (JIWOO ANIMATION; ep 12)
Makoto Ito (ep 5)
Mamiko Nakanishi (eps 3, 6-7)
Mamoru Otake (ep 2)
Manabu Nii (ep 3)
Manabu Shioda (ep 6)
Masaaki Kudo (ep 4)
Masaharu Sekiguchi (eps 11-12)
Masahiko Arai (ep 6)
Masahiro Okura (ep 4)
Masahiro Sekiguchi (ep 1)
Masami Goto (ep 8)
Masashi Yamada (ep 3)
Masaya Fujimori (ep 7)
Masayasu Yoshida (ep 9)
Maya Uenishi (ep 6)
Mayumi Oda (ep 9)
Michinori Shiga (ep 7)
Miki Ogino (eps 4, 9)
Min Kim (HANJIN ANIMATION; eps 8, 10)
Min Jung Jong (HANJIN ANIMATION; ep 8)
Minoru Murao (ep 10)
Mitsunobu Nakamura (OP; ep 2)
Mitsuo Tano (eps 4, 9)
Mitsuru Ishihara (OP; eps 2, 11)
Mitsuteru Kubo (ep 7)
Mitsuzumi Yoshino (ep 5)
Mizuki Aoba (ep 3)
Motohiro Taniguchi (ep 1)
Motoki Kurihara (ep 6)
Myeong Hun Park (JIWOO ANIMATION; ep 8)
Nak Jin Choi (HANJIN ANIMATION; ep 10)
Naomi Okita (ep 5)
Naomi Tachibana (eps 1, 11)
Narihito Sekikawa (ep 10)
Natsuko Suzuki (ep 3)
Nayumi Okashiwa (eps 4, 9)
Noboru Kawamori (ep 6)
Nobuhiro Okazaki (ep 2)
Noriyoshi Sasaki (ep 5)
Nozomu Abe (OP; 8 episodes
eps 1-4, 6, 9, 11-12
)

Osamu Nuita (ep 6)
Rie Ikegami (ep 6)
Ryoko Amisaki (ep 4)
Sahori Uchida (eps 4, 9)
Saki Hasegawa (eps 2, 4, 8-9)
Saori Koike (eps 1-2, 6)
Saori Suruki (eps 4, 9)
Satoru Kurihara (eps 3, 10)
Satoru Murata (ep 5)
Satoshi Fujioka (ep 5)
Sei Komatsubara (ep 2)
Seiichi Nakatani (OP)
Seimi Nishimura (ep 9)
Shihomi Matsubayashi (Snowdrop; ep 6)
Shin'ichi Yokota (ED)
Shingo Nishiyama (ep 3)
Shinichi Wada (eps 4, 9)
Shinji Itadaki (eps 1, 11)
Shintetsu Takiyama (eps 11-12)
Shinya Takahashi (OP; eps 1, 11)
Shinya Uchida (eps 1-2)
Shuichi Kaneko (ep 1)
Shuntarō Yamada (ep 3)
Shunya Ito (ep 6)
Sung Il Kim (MK SEOUL; ep 8)
Tadashi Shimizu (ep 6)
Takaaki Sekizaki (ep 4)
Takahiro Tanaka (OP)
Takanori Suzuki (ep 2)
Takashi Hashimoto (ep 8)
Takashi Koizumi (eps 3, 10, 12)
Takashi Yoshiyama (eps 2, 8, 11-12)
Takehiro Miura (ep 12)
Takeshi Hasegawa (ep 3)
Takeshi Imai (ep 7)
Tatsuya Abe (ep 2)
Tatsuya Miki (eps 11-12)
Tatsuya Tomaru (ep 9)
Teruko Takejima (ep 5)
Tetsurō Moronuki (ep 1)
Tetsuro Uetake (Snowdrop; ep 6)
Tetsuya Tsukamoto (ep 5)
Tomohiro Shinoda (OP)
Tomoki Uekado (ep 5)
Tomoko Iwasa (ep 9)
Tomoyuki Munehiro (ep 6)
Toshifumi Akai (ep 1)
Toshiya Washida (Debris Sapporo; ep 7)
Yasuhiro Aoki (OP)
Yasuhisa Kato (ep 4)
Yasuomi Umetsu (OP; 5 episodes
eps 1, 6, 9, 11-12
)

Yasushi Muraki (OP; ep 1)
Yasuyuki Kataoka (ep 5)
Yohko Ariizumi (eps 1-3, 10-12)
Yoko Komaki (ep 2)
Yoko Suzuki (ep 3)
Yoshiaki Okumura (ep 4)
Yoshihiro Maeda (ep 7)
Yoshiki Nozawa (eps 1-3, 10)
Yoshiko Takemoto (ep 4)
Yousuke Kabashima (ep 11)
Yousuke Okuda (OP; ep 1)
Yū Yoshiyama (ep 4)
Yue Takayama (eps 4, 9)
Yuichiro Yamada (ep 7)
Yuji Ito (eps 4, 9)
Yuji Moriyama (ep 4)
Yuka Kuroda (ep 3)
Yuki Nishioka (ep 7)
Yuki Shimazaki (eps 1, 6)
Yūki Tamori (Debris Sapporo; ep 7)
Yukiko Akiyama (ep 4)
Yumiko Ishii (ep 4)
Yumiko Kinoshita (ep 5)
Yun Ok Park (MK SEOUL; ep 8)
Yūsuke Aramiya (ep 2)
Yusuke Hojo (ep 6)
Yusuke Kamata (ep 4)
Yutaka Kawasuji (ep 6)
Yuuichi Nakajima (ep 7)
Yuuki Itoh (OP)
Yuuki Nakano (ep 2)
Yuuki Yamashita (ep 5)
Yuuko Yamada (ep 1)
Yuusuke Matsuo (ep 1)
Yuusuke Tanaka (ep 12)
Yūya Shimoji (OP; ep 11)
Layout Supervisor: Shuichi Kusamori (eps 5-6)
MD License Manager: Misato Aoki (Genco)
Monitor Works: Azusa Tamura
Music producer: Shinichi Nakamura
Offline Editing:
Aki Satou (Seyama Editing Room)
Hiromi Sasaki (Seyama Editing Room)
Rie Matsubara (Seyama Editing Room)
Overseas Sales Manager: Fuminori Yamazaki (Showgate)
Planning:
Taro Maki (Genco)
Yoko Furukawa (Pony Canyon)
Preview Production: Tomotaka Kawabe (Baca the Bacca)
Production Advancement:
Daiki Watanabe (ep 6)
Hirokazu Yokoyama (ep 7)
Hiroyuki Hayase (eps 10, 12)
Junpei Zama (eps 4, 9)
Masato Isaoka (ep 5)
Miho Takise (eps 3, 10, 12)
Min Jung Song (eps 8, 12)
Natsumi Yasue (eps 2, 8, 12)
So Young Ha (eps 8, 12)
Susumu Morikawa (eps 8, 11-12)
Production Desk: Kōji Matsumura
Production manager:
Kazuyoshi Ozawa (eps 1-11)
Kōji Matsumura (OP/ED)
Miho Takise (OP/ED)
Production producer: Osamu Koshinaka
Promotion Cooperation: Tetsuya Kawazu
Promotion Design: Tsuyoshi Kusano (Tsuyoshi Kusano Design Office)
Promotion Producer: Yasushi Miwa
Prop Design: Shin'ichi Yokota
Recording Adjustment: Kazuyuki Kikuchi
Recording Assistant:
Kohei Yoshida (eps 1-4)
Mai Koizumi (eps 5-12)
Setting Production: Yusuke Shibata
Sound Effects: Yasuyuki Konno
Sound Effects Assistant: Kōki Iwatani
Sound Production Manager: Natsuki Fukuda
Special Effects:
Kei Ishibashi (eps 2-12)
Nobutaka Murakami
Studio Management: Fusae Anno
Theme Song Performance:
Lia (OP)
Rui Tanabe (ED)
Video Editing:
Kazuhiro Nagao (Good Job TOKYO)
Yoshihiro Kohama (Good Job TOKYO)
Rui Tanabe as Cecil Sudō

Ayana Taketatsu as Moyo Tentō
Ayumi Tsunematsu as Ageha Chōno
Chafurin as Tobiro Kamakiri
Daisuke Ono as Shibuki Kujira
Hideshi Hara as Sayachi Kajino
Hiroki Touchi as Mitsuhisa Hachiya
Junichi Suwabe as Kiba Sameoka
Katsuyuki Konishi as Shizumu
Kei Shindou as Natsuna Hotaru
Marina Inoue as Quinn Erari
Miho Arakawa as Tsunomi Kabutohara
Norio Wakamoto as Nanagenie
Rie Miyoshi as Megumi Sudo
Rikiya Koyama as Max Simon
Rumi Ookubo as Koromo Sasori
Wataru Takagi as Seseri Chōno
Yasuhiro as Sango Sazanami
Yui Taya as Batta Mitori

Asuka Ōgame as Aki(ep 6)
Chiaki Mori as Keiko Endo(eps 1-2)
Chihaya Tsuji as Judge
Daisuke Hirakawa as Teacher(ep 6)
Eiji Takeuchi as Reporter(ep 6)
Hiroki Amemiya as Shigeki Otoo(ep 1)
Hiroyuki Honda as Takuma Kiritani(ep 5)
Iemasa Kayumi as Odagiri Kyusaku
Ikki Minakawa as Customer(ep 5)
Ikumi Hayama as Diana(eps 7-8)
Kanehira Yamamoto as Hiroyuki Suzui(ep 5)
Kazushi Miyamoto as Cameraman C(ep 6)
Ken Takeuchi as Kynt(ep 7)
Kenichirou Matsuda as Public Prosecutor
Kenta Sasa as Gea Grimm(ep 7)
Kouta Oshita as
No Face robber(ep 2)
Police Officer C(ep 4)
SAT officer(ep 1)
Marie Miyake as Fumiya(ep 6)
Marina Yabuuchi as Female Student B(ep 5)
Masashi Suzuki as Male Student A(ep 5)
Masayuki Yamanaka as Cameraman D(ep 6)
Mikako Komatsu as Mayu Saotome(ep 3 and 8)
Naomi Ōzora as Sayla(ep 6)
Natsumi Sugita as Female Student A(ep 5)
Ryōta Yano as Kenji Yasuda
Saki Ogasawara as Kokki
Satoshi Tsuruoka as Leader(ep 6)
Seiichirō Yamashita as Crime Lab Technician(ep 7)
Shiori Mikami as Kaede(eps 7-8)
Shō Karino as
No Face robber(ep 2)
Police officer(ep 7)
Police Officer A(ep 4)
Shōta Chōnan as Detective(ep 6)
Showtaro Morikubo as
Rei Shimizu(ep 4)
Tsukuji Shimizu(ep 4)
Shūhei Karasawa as Cameraman A(ep 6)
Shunsuke Satou as
No Face robber(ep 2)
Police officer(ep 1)
Sōma Saitō as Masato Namase(ep 3)
Takanori Ohyama as Souta Kohinata(eps 1-2)
Takashi Matsuyama as Chiccho Dente(ep 6)
Takeo Hirose as No Face Robber(ep 1)
Tomomori Ohtsuka as Ken Oizumi(ep 3)
Tsukasa Ogino as No Face Robber(ep 2)
Yoshinori Tsushima as Police Officer B(ep 4)
Yoshiyuki Shimozuma as Gamer(ep 6)
Yuki Yoshinari as Bubuhyi
Yuko Gibu as Keiji(ep 6)
Yusei Oda as David
Yusuke Kanie as Cameraman B(ep 6)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (ep 9)
Angle (ep 1)
Anime R (ep 1)
Anime Workshop Basara (ep 6)
Asahi Production (ep 6)
Candy Box (ep 7)
Cheng Pin Animation (ep 2)
CLC (ep 10)
drop (eps 2, 7)
Hanjin Animation (eps 1-3, 8, 12)
Jiwoo Animation (eps 3, 10)
Jumondo (ep 5)
Nakamura Production (ep 9)
Seigasha (ep 1)
Seven Arcs Pictures (eps 6, 9)
Shanghai Xiaoyou Animation (eps 4, 9)
Shinryū (eps 4, 6)
Studio Argo (ep 5)
Studio Core (6 episodes
eps 2, 5, 7-8, 10, 12
)

Studio Hibari (eps 4, 9)
Studio Mark (ep 1)
Studio Wanpack (ep 1)
TAP (eps 2, 5, 10)
Toybox (ep 1)
Animation Production: ARMS
Backgrounds:
Kusanagi (OP/ED; eps 1-12)
Nam Hai (eps 1-12)
Broadcaster:
AT-X (2014-01-15)
BS11 Digital (2014-01-16)
KBS Kyoto (2014-01-13)
Sun TV (2014-01-12)
Tokyo MX (2014-01-12)
TV Aichi (2014-01-14)
Finish Animation:
Ace Company (ep 6)
AI (eps 1-3)
Artemis (ep 7)
Asahi Production (ep 6)
BEEP (eps 2, 5)
Big Owl (eps 1, 5)
CLC (OP/ED; eps 6, 10)
D-Motion (ep 5)
drop (eps 1-2)
Hanjin Animation (7 episodes
eps 1-3, 6-12 even
)

J&K (eps 6-7)
Jiwoo Animation (5 episodes
eps 3, 6-12 even
)

Jumondo (eps 3, 5)
Maliang Animation (ep 7)
MK Seoul (ep 8)
MSJ (ep 11)
Muses (ep 5)
office fuu (eps 2, 8)
RIC (OP/ED; eps 1, 6-7)
Sao Sang (eps 4, 9)
SSC (ep 12)
Studio Core (OP/ED; 8 episodes
eps 2-3, 6-8, 10-12
)

Studio Elle (eps 1, 5-6, 11)
Taikan Anime (ep 7)
TAP (OP/ED; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

In-Between Animation:
A-Line (ep 6)
Ace Company (ep 6)
AI (eps 1-3)
Angle (eps 1-2)
Anime R (ep 1)
Asahi Production (ep 6)
BEEP (eps 2, 5)
Big Owl (eps 1, 5)
C2C (ep 1)
Cheng Pin Animation (eps 1-3, 6)
CLC (OP/ED; eps 6, 10)
D-Motion (ep 5)
Digicraft (ep 5)
drop (eps 1-2)
Frontier Engine (ep 6)
Hanjin Animation (7 episodes
eps 1-3, 6-12 even
)

J&K (eps 6-7)
Jiwoo Animation (5 episodes
eps 3, 6-12 even
)

Jumondo (eps 3, 5)
Maliang Animation (ep 7)
MK Seoul (ep 8)
MSJ (ep 11)
Muses (ep 5)
Pierrot (ep 1)
Production Reed (ep 3)
RIC (OP/ED; eps 1, 6-7)
Sao Sang (eps 4, 9)
Shanghai Xiaoyou Animation (eps 4, 9)
SSC (ep 12)
Studio Core (OP/ED; 8 episodes
eps 2-3, 6-8, 10-12
)

Studio Hibari (eps 4, 9)
Studio Kyuma (ep 6)
Studio Mark (ep 1)
Studio Wanpack (ep 1)
Taikan Anime (ep 7)
TAP (OP/ED; 10 episodes
eps 1-3, 5-8, 10-12
)

Toybox (ep 1)
Key Animation:
Anitus Kōbe (ep 3)
Art Base Ban (ep 11)
Debris (ep 7)
Hanjin Animation (eps 8, 10, 12)
Jiwoo Animation (eps 8, 10, 12)
MK Seoul (eps 8, 11)
NARA Animation (ep 11)
Snowdrop (eps 6, 11)
Studio Bambino (ep 2)
STUDIO GAO (ep 11)
Main Title: Pierrot Design Room
Main Title Design: Pierrot
Monitor Design: Asahi Production
Music Production: Pony Canyon
Offline Editing: Seyama Editing Room
Photography: Asahi Production
Production Cooperation:
Actas (ep 5)
Ajiado (ep 7)
Studio Hibari (eps 4, 9)
Recording Studio: P's Studio
Sound Production: Dax Production
Sound Production Cooperation: Tokyo Animator Gakuin
special effects: Asahi Production
Video Editing: Good Job Tokyo
English staff
English cast
Translation: Jackie McClure
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford

Subtitle Editor: Laura Wyrick
Subtitle Formatting: Dwayne Jones
(none)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Sentai Filmworks
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim.tv
French cast
(none)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology