Reideen (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
らいでぃーん (Japanese)
Genres: science fiction
Themes: mecha, military
Plot Summary: Saiga is a normal high school student with a gift in mathematics. His daily routine is disrupted when his family gets news that his Father's remains have been discovered- a noted archeologist and researcher who had gone missing while exploring a site many years before. Among his remains were notes and artifacts that needed to be identified by the family near a notable triangular mountain in Japan known as "Japan's pyramid", a place suspected by some to be man-made. A meteor containing a strange robotic lifeform falls from the sky and begins to cause destruction, putting Saiga in danger and causing a mysterious bracelet from his father's research to activate and merge him with an ancient robot burried within the pyramid- a robot the runes describe as Reideen. It is now up to Saiga and guardian Reideen to fight against this unknown alien threat from the sky.
User Ratings: 146 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 5 votes (sub:5)
 Excellent: 13 votes (sub:13)
 Very good: 32 votes (sub:32)
 Good: 37 votes (sub:36, dub:1)
 Decent: 22 votes (sub:21, others:1
1 Polish subtitled
)
 So-so: 12 votes (sub:11, others:1
1 German dubbed
)
 Not really good: 6 votes (sub:4, dub:1, ?:1)
 Weak: 7 votes (sub:7)
 Bad: 9 votes (sub:8, dub:1)
 Awful: 3 votes (sub:3)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 336 users, rank: #2125 (of 6096)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.438 (Decent+), std. dev.: 2.1131, rank: #3602 (of 6089)
Weighted mean: 6.385 (Decent+), rank: #3703 (of 6089) (seen all: 6.77 / seen some: 6.08 / won't finish: 3.79)
Bayesian estimate: 6.479 (Decent+), rank: #3229 (of 4589)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage:
2007-01-26 (episode 1 net distribution)
2007-03-03 to 2007-09-01
Release dates: We have 1
Opening Theme:
"manacles" by Tomiko Van
Ending Theme:
"Kakeashi no Ikizama" by Ataru Nakamura
Official website:
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Mitsuru Hongo
Series Composition:
Masahiro Yokotani
Mitsuru Hongo
Script:
Kuniaki Kasahara (eps 5-6, 14-15)
Makiko Asano (eps 20-21)
Masahiro Yokotani (11 episodes
eps 1-4, 7-8, 11-13, 23-24
)

Mitsuru Hongo (ep 22)
Toshimitsu Takeuchi (eps 9-10, 16-19)
Storyboard:
Akihiro Enomoto (eps 7-8)
Atsushi Takeuchi (ep 26)
Hiroshi Yamazaki (ep 19)
Kazuya Komai (ep 10)
Manabu Ono (eps 13-15)
Masakazu Hashimoto (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Mitsuru Hongo (OP, ED; eps 1-2, 22)
Shigeru Ueda (eps 5-6)
Shinji Aramaki (ep 26)
Shinji Ishihira (eps 16, 20)
Shunsuke Tada (eps 3-4, 25-26)
Tatsufumi Tamagawa (eps 18, 23)
Yoshitaka Koyama (ep 17)
Yuu Yamashita (ep 9)
Episode Director:
Akihiro Enomoto (eps 7-8)
Akiko Honda (eps 15, 20)
Hideyo Yamamoto (ep 19)
Manabu Ono (eps 13-14)
Masakazu Hashimoto (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Mitsuru Hongo (OP, ED; 5 episodes
eps 1-2, 16, 22, 26
)

Shigeru Ueda (eps 5-6)
Shunsuke Tada (ep 25)
Tatsufumi Tamagawa (ep 18)
Yoshihisa Matsumoto (eps 9-10)
Yoshitaka Koyama (eps 17, 23)
Yumi Kamakura (eps 3-4)
Music: Yoshihiro Ike
Character Design: Takuya Saito
Art Director:
Masanobu Nomura (Studio BIHOU)
Yoshio Tanioka (Studio BIHOU; asst)
Chief Animation Director: Takuya Saito
Animation Director:
Atsushi Takeuchi (ep 26)
Emi Kamiishi (eps 9-10)
Hideki Takahashi (eps 7-8, 23)
Kanami Sekiguchi (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Kazuchika Kise (3 episodes
eps 6 asst, 16, 19
)

Kazunori Akiyama (eps 17, 22)
Kensuke Ishikawa (ep 13)
Kouji Komurakata (eps 6, 20, 26)
Naoyoshi Shiotani (ep 5)
Shinji Suetomi (ep 8 asst)
Takashi Mukouda (ep 10)
Takuo Tominaga (eps 14-15)
Takuya Saito (OP; 5 episodes
eps 1-2, 17, 22, 26
)

Toshiyuki Yahagi (eps 3-4, 18, 25)
Mechanical design:
Atsushi Takeuchi
Shinji Aramaki
3D Director: Seiki Hayashi
Sound Director: Masafumi Mima
Director of Photography: Makoto Kogawa
Producer:
Hiroyuki Kitaura (WOWOW)
Miyuki Utagawa (Tohokushinsha Film Corporation)
Rui Kuroki (Production I.G)

2D Work: Makiko Asano
2nd Key Animation: Si-Eun Lee (ep 26)
3D Animation:
Akihito Watanabe (Jinni's Animation Studios; 11 episodes
eps 3-4, 8, 10, 14-15, 17, 19, 21, 24, 26
)

Aron Hatfield (eps 12, 21-22)
Atsuo Fujiwara (eps 4-9)
Atsushi Tamori (ep 11)
Atsushi Yokoyama (Welz Animation Studio; eps 16, 18, 20)
Daiki Ohno (eps 12, 21)
Eigou Miyajima (Welz Animation Studio; eps 7, 9)
Hiroko Kuga (TIME LINE PICTURES; 7 episodes
eps 5-6, 14-15, 23, 25-26
)

Hiroyuki Torii (sim image; 23 episodes
eps 1-17, 19, 21-22, 24-26
)

Hitoshi Uehara (Jinni's Animation Studios; 5 episodes
eps 3-4, 10, 17, 19
)

Hoon Jung Jae (sim image; ep 4)
Ichiro Inoue (Thumbs Up; ep 8)
Jou Harada (TIME LINE PICTURES; 7 episodes
eps 5-6, 14-15, 23, 25-26
)

Kaoru Matsumoto (Production I.G; ep 1)
Kōji Kishida (ep 11)
Kouichi Nobuta (TIME LINE PICTURES; 7 episodes
eps 5-6, 14-15, 23, 25-26
)

Naofumi Yamamoto (ep 11)
Nobuhiro Ushiyama (Thumbs Up; ep 8)
Nobuyuki Asou (Welz Animation Studio; eps 7, 9)
Shinsuke Miura (TIME LINE PICTURES; 7 episodes
eps 5-6, 14-15, 23, 25-26
)

Shōichi Enomoto (Welz Animation Studio; 9 episodes
eps 7-9, 14-16, 18, 20, 24
)

Shuhei Yabuta (Welz Animation Studio; eps 7, 9)
Taro Matsuura (eps 11-12, 22)
Tatsuhiko Taishiyaku (ep 11)
Terushige Watanabe (Thumbs Up; ep 8)
Tetsuo Tanno (Thumbs Up; ep 8)
Yasushi Yamanaka (Welz Animation Studio; 4 episodes
eps 8, 16, 18, 20
)

Yoshimasa Yamazaki (5 episodes
eps 11-12, 15, 21-22
)

Yutaka Iwama (TIME LINE PICTURES; 7 episodes
eps 5-6, 14-15, 23, 25-26
)

Yuuki Enomoto (Welz Animation Studio; 9 episodes
eps 7-9, 14-16, 18, 20, 24
)

3D CG:
Hoon Jung Jae (ED)
Seiki Hayashi (ED)
3D Producer: Eiji Mizutani
3D Production Advancement:
Fumi Morihiro (15 episodes
eps 1-5, 7-25 odd
)

Shunsuke Katou (eps 6-26 even)
Utako Tsukiashi (eps 1, 3)
3DCGI Modeling:
Hiroyuki Torii (sim image; ep 26)
Kazushi Kobayashi
Masatoshi Ito (sim image; ep 26)
Yuki Nakayama (sim image; ep 26)
3DVFX:
Akiko Kadoya (Studio Galapagos; eps 8, 20)
Atsushi Taketatsu (Wao World; ep 26)
Atsushi Tamori (eps 15, 24-26)
Futoshi Nakaichi (Studio Galapagos; eps 8, 20)
Haruo Noguchi (Thumbs Up; ep 26)
Hiroaki Mita (sim image; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 15, 17-19, 26
)

Hiroyuki Torii (sim image; eps 13, 26)
Hisashi Egawa (Wao World; ep 26)
Hoon Jung Jae (sim image; 17 episodes
eps 1-2, 5-12, 14, 16-18, 24-26
)

Ichiro Inoue (Thumbs Up; ep 26)
Kanta Kamei (5 episodes
eps 7, 11, 15, 24-25
)

Keiji Ikeda (sim image; 18 episodes
eps 1-12, 14-15, 21-22, 24, 26
)

Kōji Kishida (5 episodes
eps 7, 11, 15, 24-25
)

Manabu Endo (Thumbs Up; ep 26)
Masaaki Tokaji (FILM LLP; ep 12)
Miyuki Hayashi (Wao World; ep 26)
Naofumi Yamamoto (7 episodes
eps 9-10, 12, 19, 24-26
)

Naomi Fukuda (Wao World; ep 26)
Naoto Suzuki (Thumbs Up; ep 26)
Naoya Katsura (Wao World; ep 26)
Nobuo Someya (Thumbs Up; ep 26)
Norio Kawahara (FILM LLP; ep 12)
Ryuichi Kobayashi (Thumbs Up; ep 26)
Ryusei Hayasaki (Wao World; ep 26)
Shin'ichirō Endō (Studio Galapagos; eps 8, 20)
Shingo Kobayashi (Studio Galapagos; eps 8, 20)
Taro Matsuura (14 episodes
eps 4-9, 14, 16, 18, 21-25
)

Tatsuhiko Taishiyaku (6 episodes
eps 9-10, 12, 19, 24-25
)

Terushige Watanabe (Thumbs Up; ep 26)
Yasushi Komatsu (sim image; ep 3)
Yoshiaki Nakaichi (UNU; ep 15)
Yuzuru Shigihara (FILM LLP; ep 12)
Art Setting: Yoshinori Shiozawa (Studio BIHOU)
Associate Director: Shunsuke Tada
Background Art:
Akihiro Hirasawa (Studio Bihou; eps 10, 14)
Aya Kuginuki (Studio Bihou; eps 3, 10, 14)
Ayumi Inaba (Studio Bihou; eps 1, 3)
Azusa Kakoi (Studio Bihou; ep 14)
Duong No Quyen (Studio Bihou; ep 14)
Hiromichi Kakoi (Studio Bihou; eps 1, 3)
Ho Van Hung (Studio Bihou; ep 14)
Hyo Kim (Studio Bihou; eps 10, 14)
Jun Okabe (Studio Bihou; ep 2)
Kazuhiko Matsumoto (Studio Bihou; eps 3, 10, 14)
Ken Arai (Studio Bihou; ep 3)
Kenji Tamashiro (Studio Bihou; eps 3, 14)
Mai Vinh Ngoc Thao (Studio Bihou; ep 2)
Mieko Sakurai (Studio Bihou; eps 1, 3, 10)
Misao Takimoto (Studio Bihou; eps 1-4, 10, 14)
Nang Thi Huyen Trang (Studio Bihou; ep 2)
Naoto Ozaki (Studio Bihou; 4 episodes
eps 1, 3, 10, 14
)

Nguyen Van Thanh Le (Studio Bihou; ep 14)
Ryouka Kinoshita (Studio Bihou; eps 2-3, 10, 14)
Shinya Mita (Studio Bihou; eps 1-4, 14)
Shuichi Tsuji (Studio Bihou; ep 1)
Shunichiro Yoshihara (Studio Bihou; eps 3, 10)
Tomoe Morikawa (Studio Bihou; eps 1, 3)
Tomoyuki Takae (Studio Bihou; eps 1-4, 10)
Vu Thi Ngoc Diep (Studio Bihou; ep 14)
Yumiko Narita (Studio Bihou; eps 10, 14)
Yūta Chimoto (Studio Bihou; eps 2-3)
Color design: Youko Watanabe
Color setting:
Kaori Nakahira (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Kei Ishiguro (eps 9-10)
Miho Tanaka (Studio Run Road; 10 episodes
eps 3-4, 7-8, 13, 16, 18, 20, 23, 25
)

Sayo Motegi (10 episodes
eps 1-2, 5-6, 14-15, 17, 19, 22, 26
)

Digital Paint:
Akiko Ohba (Studio Run Road; eps 3-4)
Emiko Ueno (eps 1-2)
Eri Takao (Dogakobo; ep 10)
Genta Makabe (Dogakobo; ep 10)
Katsumi Oshima (eps 1-2, 14)
Kazu Doi (eps 1-2, 14)
Kumi Minami (Studio Run Road; eps 3-4)
Kumiko Sato (eps 1-2, 14)
Mami Okada (Dogakobo; ep 10)
Mariko Shimokawa (eps 1-2)
Mayumi Satou (eps 1-2, 14)
Megumi Onose (Studio Run Road; eps 3-4)
Miho Tanaka (Studio Run Road; eps 3-4)
Mika Sugawara (eps 1-2)
Minako Yashiro (Dogakobo; ep 10)
Nichiko Oomori (eps 1-2, 14)
Reika Yoneyama (eps 1-2, 14)
Sachiyo Mutou (eps 1-2, 14)
Sahoko Noda (eps 1-2, 14)
Sayaka Tsuda (eps 1, 14)
Tomoka Yamamoto (Dogakobo; ep 10)
Tomomi Shimada (Studio Run Road; eps 3-4)
Yuka Takeda (eps 1-2, 14)
Yuri Okada (eps 1-2, 14)
Yuriko Taniguchi (Studio Run Road; eps 3-4)
Yuuko Fujita (eps 1-2, 14)
Digital Paint Check:
Emiko Ueno (eps 6, 14)
Hanae Yokota (Studio Road; ep 1)
Kei Ishiguro (eps 9-10)
Kumiko Sato (ep 26)
Makiko Yamanaka (Studio Road; ep 1)
Mariko Shimokawa (6 episodes
eps 6, 14-15, 17, 19, 22
)

Megumi Sugawa (Studio Road; ep 1)
Sayaka Tsuda (ep 2)
Takayuki Yokose (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Yuri Okada (eps 5, 17)
Yuriko Taniguchi (Studio Run Road; 10 episodes
eps 3-4, 7-8, 13, 16, 18, 20, 23, 25
)

In-Between Animation:
Asami Mannen (9 episodes
eps 4, 6, 13, 18-20, 22, 25-26
)

Asuka Suzuki (6 episodes
eps 3-4, 15, 19, 23, 26
)

Ayako Oonuma (6 episodes
eps 3-4, 8, 14, 20, 22
)

Azumi Kuniyoshi (eps 9-10)
Chang Heui Hong (8 episodes
eps 1-2, 5-8, 15, 17
)

Chiaki Nakajima (eps 9-10)
Daiki Nishikawa (7 episodes
eps 4, 14-15, 17-18, 23, 26
)

Daisuke Suzuki (eps 9-10)
Erika Kimura (XEBEC; ep 26)
Hajime Itou (eps 9-10)
Haruna Ishige (eps 2, 8, 17)
Haruyo Nebu (9 episodes
eps 1-2, 6-7, 13, 16, 18-20
)

Hirofumi Okita (eps 9-10)
Hisako Shimozuma (11 episodes
eps 2-3, 6-7, 13, 15-17, 20, 22, 26
)

Ikuko Akiyoshi (Daume; ep 23)
Ikuyo Kondou (eps 3, 16)
Ju Yong Lee (eps 3-4, 15)
Kanayo Nakanishi (Studio Takuranke; ep 26)
Kasumi Hara (ep 26)
Katsura Tsushima (7 episodes
eps 5-6, 13, 16-17, 23, 25
)

Kazue Yoshida (5 episodes
eps 6, 17-19, 23
)

Kazuko Fujimura (ep 20)
Kazumi Ono (XEBEC; ep 26)
Ken Ishizuka (8 episodes
eps 1, 6-7, 13, 19-20, 23, 26
)

Kengo Matsumoto (6 episodes
eps 2, 5, 7-8, 15, 23
)

Kiyu Katagiri (7 episodes
eps 3-4, 8, 15, 19, 22, 26
)

Koji Kawasaki (4 episodes
eps 15, 17-18, 20
)

Kotoe Saitou (5 episodes
eps 6, 18, 20, 22, 26
)

Kunitoshi Ishii (eps 9-10)
Maiko Nogami (ep 14)
Mao Yamazaki (Bee Train; ep 17)
Mariko Ishikawa (6 episodes
eps 1, 4-5, 7-8, 16
)

Mariko Kubo (eps 9-10)
Masako Terada (ep 20)
Masatsugu Nishida (16 episodes
eps 1-8, 13-15, 18-20, 22-23
)

Megumi Matsumoto (eps 9-10)
Megumi Saito (eps 21, 24)
Midori Yamamoto (eps 1-2, 7, 17)
Miho Daidouji (7 episodes
eps 1-2, 5, 7, 15, 19, 22
)

Miiko Adachi (4 episodes
eps 5, 13, 23, 26
)

Mika Hinata (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Mika Kinoshita (8 episodes
eps 2, 4, 16, 18, 20, 23, 25-26
)

Mika Sakai (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Mina Fujihata (Bee Train; ep 17)
Naoko Ise (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Naoko Yukida (6 episodes
eps 3-4, 6, 15-16, 18
)

Natsue Shimoda (ep 12)
Nobuyuki Mitani (eps 9-10)
Noriko Hara (ep 20)
Rie Mizorogi (6 episodes
eps 2, 8, 17, 19, 22, 26
)

Ryohei Takeshita (XEBEC; ep 26)
Sachiko Nakao (eps 9-10)
Satomi Naitou (Bee Train; ep 17)
Shinji Itadaki (9 episodes
eps 1, 7, 15, 17-20, 22-23
)

Shinya Inoue (5 episodes
eps 4, 8, 14, 17, 23
)

Si-Eun Lee (ep 18)
Sonoo Akagi (eps 9-10)
Takeji Urata (Daume; ep 23)
Terumi Kawabe (eps 11-12)
Tomoaki Mimiura (12 episodes
eps 3, 8, 14-18, 20, 22-23, 25-26
)

Tomoko Kikuchi (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Tomoko Sugata (7 episodes
eps 3-4, 13, 16, 18, 23, 25
)

Tomomi Nakamura (XEBEC; ep 26)
Toshiyuki Nanto (Daume; ep 23)
Yasuharu Asawa (Daume; ep 23)
Yasuko Takahashi (eps 6-7, 20)
Yoshiaki Kyougoku (ep 2)
Yoshie Sekito (Studio Takuranke; ep 26)
Yoshihiro Ono (Daume; ep 23)
Yoshimi Ishiyama (ep 7)
Yōsuke Takada (eps 9-10)
Youko Motoya (eps 9-10)
Yukari Umebayashi (ep 26)
Yuki Sato (eps 2, 5)
Yukiko Satou (eps 9-10)
Yukiko Watabe (12 episodes
eps 1, 5-7, 16, 18-20, 22-23, 25-26
)

Yun Ki Kim (eps 4, 13)
Yuuga Tokuno (10 episodes
eps 4-5, 8, 14, 18-20, 22-23, 25
)

In-Between Check:
Kazue Yoshida (ep 6)
Maiko Nogami (9 episodes
eps 1-2, 5, 7-8, 14, 17, 22, 26
)

Makoto Oohara (eps 9-10)
Mika Hinata (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Tomoko Sugata (9 episodes
eps 3-4, 13, 15-16, 18, 20, 23, 25
)

Insert Song Performance: Sasja Antheunis
Key Animation:
Aki Minai (ep 18)
Akiko Nagashima (eps 19, 25)
Akira Takata (ep 23)
Akitsugu Hisagi (ep 16)
Atsushi Takeuchi (ep 26)
Aya Nakanishi (eps 11, 21, 24)
Chang Heui Hong (ep 22)
Chizuru Miyawaki (ep 12)
Dai Imaoka (eps 5, 13)
Dai Suzuki (ep 12)
Daisuke Nakamura (ep 13)
Emi Kamiishi (eps 9-10)
Eri Sano (ep 14)
Etsushi Mori (ep 5)
Fumi Morita (eps 7, 15, 20)
Fumiaki Kouta (ep 14)
Fumiaki Sahara (eps 8, 13)
Fumie Muroi (ep 25)
Futoshi Higashide (ep 22)
Genichiro Kondo (ep 11)
Haruki Miura (eps 1, 7, 26)
Haruo Sotozaki (ep 25)
Hideki Tachibana (ep 23)
Hideki Takahashi (OP; eps 1, 8)
Hideo Maru (ep 12)
Hideyuki Arao (eps 1, 13, 22)
Hiroaki Karasu (ep 24)
Hiroe Sawada (eps 9-10)
Hiroko Saito (ep 13)
Hiroko Shigekuni (ep 4)
Hiroshi Okubo (ep 2)
Hiroshi Yakou (ep 21)
Hiroyuki Horiuchi (ep 6)
Hitomi Sato (6 episodes
eps 4, 6-7, 13, 18, 22
)

Hitoshi Kamata (eps 6, 18, 22)
Iwao Teraoka (ep 26)
Jouji Sawada (eps 8, 23)
Junichi Seki (ep 5)
Kanami Sekiguchi (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Kanta Kamei (ep 23)
Kaori Higuchi (ep 7)
Kayoko Nabeta (ep 21)
Kazuchika Kise (OP; eps 2, 16, 26)
Kazuhiko Abe (ep 12)
Kazuki Miura (ep 3)
Kazunobu Hoshi (ep 2)
Kazunori Akiyama (OP; 6 episodes
eps 1-2, 5, 13, 17, 22
)

Kazunori Minagawa (eps 9-10)
Kazuyo Hasegawa (5 episodes
eps 13, 15-16, 20, 22
)

Kazuyuki Igai (eps 5, 14, 20)
Keigo Sasaki (8 episodes
eps 1-3, 8, 17-18, 23, 26
)

Keiji Tani (ep 11)
Keita Matsumoto (4 episodes
eps 2, 7, 19, 22
)

Kenichi Yamaguchi (ep 6)
Kenji Yokoyama (ep 12)
Kensuke Ishikawa (eps 3, 13, 22)
Koichi Usami (ep 5)
Koji Kawasaki (eps 4, 13)
Kou Yoshinari (ep 6)
Kouji Komurakata (ep 6)
Kumiko Kawahara (ep 11)
Kyoji Asano (eps 3, 25)
Kyoko Kotani (ep 17)
Kyouhei Tezuka (eps 18, 22)
Mamiko Nakanishi (eps 9-10)
Mariko Ishikawa (eps 18, 25)
Masaharu Tomoda (ep 12)
Masahiro Sekiguchi (eps 5-6, 20)
Masahiro Yamanaka (ep 4)
Masaru Yoshioka (ep 18)
Masashi Karino (eps 9-10)
Masatsugu Arakawa (ep 25)
Mayu Saito (4 episodes
eps 4, 13, 18, 20
)

Mi Young Lee (ep 17)
Michiko Takegami (eps 9-10)
Michinori Shiga (ep 3)
Mieko Ogata (ep 12)
Miho Kaneshiro (eps 11-12, 24)
Minoru Kawano (eps 9-10)
Minoru Ueda (eps 8, 17)
Misao Abe (ep 5)
Mitsuhiro Okumura (eps 8, 20, 25)
Mitsunobu Nakamura (4 episodes
eps 3, 6, 16, 23
)

Mitsuo Tano (ep 12)
Miyako Yatsu (ep 16)
Miyoko Shikibu (8 episodes
eps 1-2, 6, 8, 17-18, 22-23
)

Miyuki Nakayama (eps 3-4, 13, 18)
Mizuka Takahashi (eps 16, 22)
Naoko Nakamoto (ep 5)
Naoko Yukida (ep 26)
Naotaka Hayashi (eps 11, 22, 24)
Naoya Furukawa (ep 13)
Naoyoshi Shiotani (ep 5)
Naruhito Sekikawa (OP; 9 episodes
eps 3-5, 7, 13, 17, 20, 25-26
)

Nobushige Inoue (eps 9-10)
Nobuyoshi Souzaki (eps 17, 23)
Noriaki Satou (ep 11)
Osamu Miwa (eps 9-10)
Osamu Ohkubo (eps 5-6, 14)
Ryota Niino (4 episodes
eps 3, 7, 15, 20
)

Satoshi Hattori (ep 1)
Satoshi Iwataki (ep 25)
Sawako Hirabayashi (ep 11)
Sawako Miyamoto (ep 7)
Shigeki Sato (ep 6)
Shigeyo Takahashi (ep 17)
Shinichi Iimura (eps 9-10)
Shinji Suetomi (eps 1, 3, 22)
Shinjiro Shigeki (ep 6)
Shinsuke Yanagi (ep 7)
Shintarou Douge (eps 3, 22)
Shinya Harii (ep 1)
Shouta Matsushita (4 episodes
eps 15, 19-20, 25
)

Si-Eun Lee (6 episodes
eps 4, 6, 14, 18, 22, 25
)

Soko Kajiyama (ep 13)
Souichirou Sako (eps 11-12)
Taizo Yoshida (ep 9)
Takaaki Hirayama (ep 23)
Takaaki Sonoda (ep 11)
Takaaki Yamashita (ep 7)
Takahiro Chiba (ep 25)
Takahiro Shikama (eps 9-10)
Takamasa Ishikawa (ep 18)
Takashi Iwao (eps 6, 15)
Takashi Mamezuka (eps 3, 7, 17)
Takashi Mukouda (eps 9-10)
Takehiro Miura (ep 1)
Takenori Tsukuma (ep 3)
Takeshi Okada (4 episodes
eps 14-15, 17, 20
)

Takuo Tominaga (4 episodes
eps 5, 14, 22, 26
)

Takuya Saito (5 episodes
eps 1-2, 17, 22, 26
)

Tatsuya Oka (ep 3)
Tetsuro Aoki (ep 5)
Tokuyuki Matsutake (OP; ep 2)
Tomoaki Sakiyama (ep 25)
Tomohiro Shinoda (ep 18)
Tomohito Naka (ep 17)
Tomoyo Hosokawa (eps 14-15)
Tomoyuki Kitamura (eps 14-15)
Toru Watanabe (ep 24)
Toru Yoshida (eps 1, 19)
Toshiharu Sugie (ep 17)
Toshihiko Masuda (eps 3, 19)
Toshihisa Kaiya (OP; 6 episodes
eps 2, 8, 17-18, 23, 26
)

Toshio Kawaguchi (ep 2)
Toshiyuki Yahagi (OP; eps 3-4, 18)
Yasunori Miyazawa (6 episodes
eps 6, 16-17, 19, 23, 26
)

Yasutaka Kubota (ep 25)
Yoshiaki Kyougoku (ep 4)
Yousuke Okuda (eps 11-12, 21)
Yu Maruyama (ep 17)
Yuichi Nakazawa (ep 14)
Yuki Hishinuma (ep 13)
Yuki Kawashima (7 episodes
eps 2, 6-8, 17-19
)

Yuki Masuda (4 episodes
eps 3, 8, 13, 18
)

Yuki Sato (7 episodes
eps 4, 6, 13-14, 22-23, 25
)

Yukie Fujii (ep 11)
Yukiko Ban (ep 23)
Yuko Yamamoto (ep 14)
Yumi Kuroiwa (eps 4, 18, 25)
Yun Ki Kim (ep 18)
Yuriko Ishii (ep 11)
Yusuke Yoshigaki (eps 17, 23, 26)
Yuuko Sotake (ep 4)
Military Ascertainment: Jugo Tsukuda
Music Performance:
Akane Otsuka (Flute)
Antonio Marti (Trumpet)
Fumie Kuroo (Clarinet)
Hideo Kikuchi (Clarinet)
Hideyo Takakuwa (Flute)
Hirofumi Wada (Horn)
Hiroko Matsuda (Flute)
Hiroyuki Odagiri (Trombone)
Hitoshi Imai (Horn)
Junpei Inoue (Bass Trombone)
Keiko Narita (Oboe)
Kimio Yamane (Clarinet)
Kiyoshi Sato (Tuba, Cimbasso)
Koh Ikegami (Trombone)
Masaki Sugimoto (Trumpet)
Masashi Maeda (Bassoon)
Masato Abe (Horn)
Masato Yoshinaga (Horn)
Masayuki Okamoto (Bassoon)
Michiyo Morikawa (Flute, Alto Flute)
Osamu Takahashi (Trumpet)
Reideen Dream Chorus (Chorus)
Ryota Fujii (Bass Trombone)
Satoshi Shoji (Oboe)
Tadaaki Kato (Trombone)
Takashi Kato (RUSH; Strings)
Takato Saijo (Horn)
Takefumi Nozawa (Trumpet)
Takehiko Ura (Oboe)
Yoshimitsu Okuno (Trumpet)
Yumiko Itoi (Clarinet)
Yuri Iguchi (Trombone)
Photography:
Eiji Arai (eps 1, 3)
Jin Yamanaka (Dogakobo; ep 10)
Jun Taniuchi (eps 1, 3)
Kazuteru Takahashi (Dogakobo; ep 10)
Kunihiko Ito (Dogakobo; ep 10)
Makoto Kogawa (eps 1-4, 14)
Moritake Onuki (ep 14)
Takafumi Kuwano (Dogakobo; ep 10)
Yōsuke Uesugi (Dogakobo; ep 10)
Planning:
Kiyotaka Ninomiya (Tohokushinsha Film Corporation)
Mitsuhisa Ishikawa (Production I.G)
Planning Cooperation: Shinichiro Inoue
Production Advancement:
Aya Hashimoto (eps 15, 20)
Kentarō Suzuki (M.S.C; 4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Kosuke Yoshiie (eps 3-4, 13)
Shinpei Ezaki (6 episodes
eps 1-2, 7-8, 19, 25
)

Tomokazu Iwasaki (Dogakobo; eps 9-10)
Yoshikazu Ui (eps 17, 23, 26)
Production Committee:
Airi Yamazaki (Tohokushinsha)
Atsushi Ariyoshi (Tohokushinsha)
Ena Ogawa (Tohokushinsha)
Francesco Prandoni (Production I.G)
Hideaki Matsumoto (Tohokushinsha)
Hiroyuki Nakano (Production I.G)
Katsuji Morishita (Production I.G)
Kentarō Yoshida (Tohokushinsha)
Nao Hirasawa (Production I.G)
Naoko Moa (Tohokushinsha)
Naruya Onda (Tohokushinsha)
Reiko Takano (Tohokushinsha)
Production manager: Yoshikazu Ui
Prop Design: Shinji Suetomi
Recording: Makoto Uchida
Recording Assistant:
Akio Takahashi
Akira Sasaki
Hiromi Yamaguchi (Techno Sound)
Serialization:
Tasuku Karasuma (Monthly Shonen Ace, comic)
Tow Ubukata (Monthly Shonen Ace, literary assistance)
Setting Production: Yoshikazu Ui
Sound Effect Director: Masatake Mima (Techno Sound)
Sound Effects: Hiromune Kurahashi (Sound Box)
Sound Production Manager:
Sumie Maeda
Taiichi Kamijo
Takashi Hayashi
Special Effects: Masahiro Murakami
Theme Song Arrangement:
Kiyohide Ura (ED)
Leo Nishikawa (OP)
Theme Song Composition:
Ataru Nakamura (ED)
Jin Nakamura (OP)
Theme Song Lyrics:
Ataru Nakamura (ED)
sheena (OP)
Tomiko Van (OP)
Theme Song Performance:
Ataru Nakamura (ED)
Tomiko Van (OP)
Transformation Storyboard:
Atsushi Takeuchi (REIDEEN)
Shinji Aramaki (Jinrai, Hayate)
Video Editing:
Migaku Takagi (Sony PCL; eps 1-2)
Mitsugu Nara (Sony PCL; eps 3-26)
Visual Effects: Kanta Kamei
Web Design: Shinmei Saito
Masataka Azuma as Junki Saiga

Hirofumi Nojima as Roxel(6 episodes
eps 11-12, 23-26
)
Keiji Fujiwara as Soji Terasaki(eps 1-3, 5-26)
Kimiko Koyama as Kuraka Saiga(17 episodes
eps 1-3, 7, 9-11, 13-14, 18, 20-26
)
Saeko Chiba as Akira Midorino(18 episodes
eps 3-4, 6-7, 10-11, 13-17, 20-26
)
Sayuri as Ringo Saiga(11 episodes
eps 1-3, 7, 9, 13-14, 20, 22, 25-26
)
Shinichiro Miki as Taro Maedasaki(eps 1-26)
Shozo Iizuka as Kujiraoka(19 episodes
eps 2, 4-12, 14-16, 18-21, 24-25
)
Takako Honda as Hana Hoshikawa(eps 3-25)
Yuka Okada as Shiori Kobayakawa(eps 1-18, 20-26)

Bon Ishihara as Public Relations Officer Saeki(eps 7-8)
Chie Satou as Hostess(ep 13)
Eiji Miyashita as
Commentator(ep 2)
Edoreni(ep 22)
Pilot(ep 8)
Reconnaissance Helicopter Pilot(ep 4)
Toshihisa Takahashi(Ossan; 18 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9-11, 13-18, 20, 22-23, 26
)
Gô Shinomiya as Shinoda(ep 7)
Hirakazu Shibayama as
Announcer(ep 2)
Cameraman(ep 4)
Detective B(ep 1)
Fisherman A(ep 9)
Parliamentary Official Asano(9 episodes
eps 3, 7, 13, 17, 20-21, 23-25
)

Radio Operator(ep 8)
Shiori's Father(ep 16)
Hiroyuki Yoshino as Kamo(eps 9-10)
Hisashi Izumi as
Fisherman B(ep 9)
Parliamentary Official Tanaka(7 episodes
eps 3, 7, 13, 17, 20-21, 25
)
Jin Horikawa as Takumi Saiga(Junki's father; ep 22)
Kanako Omura as Classmate(ep 1)
Keiji Fujiwara as
Guvarl(10 episodes
eps 12-18 even, 19, 21, 23-26
)

Kii(ep 22)
Mr. Kohinata(ep 16)
Keiji Hirai as Policeman(ep 1)
Kenji Takahashi as Ikezawa(5 episodes
eps 7, 16-18, 23
)
Kenta Miyake as
Demon King Jinzan(ep 22)
First Lieutenant Niigaki(eps 18-19)
Kiyoshi Katsunuma as
Beppu(19 episodes
eps 2, 4-12, 14-19, 21, 24-25
)

Drunkard(ep 3)
Kiyotaka Furushima as
Dispatcher(ep 4)
Mitsuhiko Takeda(eps 2, 7-8)
Onigashira(11 episodes
eps 3, 5-6, 11, 13-14, 16-18, 23, 26
)

Pilot(ep 1)
Kouki Akaishi as Firefighter(ep 1)
Kouzou Mito as
Kuji(eps 3, 13, 23)
Yamada(16 episodes
eps 4-12, 14-16, 18, 20-21, 24
)
Kurumi Mamiya as
Dada(12 episodes
eps 9-12, 14, 16, 19, 21, 23-26
)

Homeroom Teacher(ep 3)
Usa Tights(eps 13, 21-22)
Masayuki Omoro as Photo Studio Shopkeeper(ep 13)
Mina Kobayashi as Suenaga Reporter(8 episodes
eps 2-4, 9, 17-18, 21, 25
)
Mitsuaki Hoshino as
Detective A(ep 1)
Intelligence Director-General Saeki(eps 20-21)
Mitsuru Ogata as Doctor(ep 3)
Rena Mizushiro as
Haneda(ep 10)
Tezuka(9 episodes
eps 5, 9, 11, 14-18, 23
)
Risato Habuki as
Camper(ep 7)
Tsumura(10 episodes
eps 5, 9-10, 14-18, 20-21
)
Rokuro Naya as Furuki(eps 6-8)
Saeko Chiba as Princess Idira(ep 22)
Shinichiro Miki as Shiraa(ep 22)
Tadashi Miyazawa as Dr. Kitsuregawa(eps 18-19)
Takako Honda as Saa(ep 22)
Takashi Oohara as Crew(eps 14-15)
Tomoyuki Shimura as
Jarasca(9 episodes
eps 10-12, 14, 16, 19, 23, 25-26
)

Senior Commander Uemura(13 episodes
eps 1-5, 7-8, 13, 15, 20, 24-26
)
Yousuke Akimoto as Chief of Staff/Commander Noda(5 episodes
eps 5, 8, 13, 20, 25
)
Yuji Ueda as Andou(5 episodes
eps 20-21, 23-25
)
Yuka Okada as Catgirl Oricchi(ep 22)
Yuuki Mitsugi as Keto(eps 12, 23-25)
Yuuto Kazama as
Iwamuro(14 episodes
eps 4-10, 12, 14-16, 18, 21, 24
)

TV Announcer(eps 20-23)
Japanese companies
3d Animation:
Jinni's Animation Studios (11 episodes
eps 3-4, 8, 10, 14-15, 17, 19, 21, 24, 26
)

Production I.G (ep 1)
Sim Image (23 episodes
eps 1-17, 19, 21-22, 24-26
)

TIME LINE PICTURES (6 episodes
eps 5-6, 14-15, 25-26
)

WELZ Animation Studio (9 episodes
eps 7-9, 14-16, 18, 20, 24
)

3D Technology Cooperation: Sim Image
3DVFX:
FILM LLP (ep 12)
Sim Image (24 episodes
eps 1-19, 21-22, 24-26
)

Studio Galapagos (eps 8, 20)
Thumbs Up (ep 26)
UNU (ep 15)
Wao World (ep 26)
Animation Production: Production I.G
Background Art:
FAI
Bihou, Inc.
Broadcaster: WOWOW
Digital Paint:
Doga Kobo (ep 10)
FENICE 302 (ep 10)
M.S.C. (eps 1, 10)
Production I.G (eps 3-4)
RIC (eps 21-22, 24)
Run Road (eps 3-4)
Studio Elle (ep 10)
Studio Ghibli (eps 1-2)
Studio March (eps 21, 24)
Studio Road (ep 1)
Sunshine Digital (ep 22)
Tamazawa Animation House (ep 10)
union CHO (ep 24)
Wish (ep 10)
Digital Paint Check: Studio Road
In-Between Animation:
A-Line (ep 12)
Ajiado (ep 26)
Angle (ep 20)
Anime R (6 episodes
eps 6, 8, 13, 17, 23, 25
)

APPP (eps 12, 24)
Asahi Production (eps 21, 26)
AZETA PICTURES (ep 24)
Bee Train (4 episodes
eps 8, 14, 17, 26
)

BONES (ep 26)
Buyu (ep 26)
Daume (7 episodes
eps 4, 13-14, 17, 21, 23, 25
)

FENICE 302 (eps 9-10)
Front Line (6 episodes
eps 2, 11, 21-22, 24-25
)

G&G Direction (ep 15)
GAINAX (ep 12)
Garan (ep 21)
I Move (ep 12)
M.S.C. (eps 2, 26)
Mook Animation (ep 21)
Nakamura Production (ep 21)
P.A. Works (11 episodes
eps 2, 5, 7, 11-12, 14, 16-18, 21-22
)

Palm Studio (ep 12)
RIC (4 episodes
eps 6, 21-22, 24
)

Studio Cockpit (eps 17, 25)
Studio Comet (ep 12)
Studio DEEN (ep 12)
Studio Elle (ep 25)
Studio Gallop (eps 22, 26)
Studio Ghibli (6 episodes
eps 1-3, 5, 7, 13
)

Studio Gimlet (eps 3, 13)
Studio Kyuma (4 episodes
eps 14, 18-19, 26
)

Studio Mark (ep 21)
Studio MAT (8 episodes
eps 4-5, 8, 13-14, 16-17, 23
)

Studio Takuranke (ep 26)
Studio Wanpack (ep 20)
Studio Wombat (4 episodes
eps 8, 19, 23, 25
)

SynergySP (ep 11)
Tamazawa Animation House (eps 9-10)
Tatsunoko Production (ep 21)
Trans Arts Co. (ep 22)
ufotable (eps 23, 25)
union CHO (eps 21, 24)
Xebec (5 episodes
eps 11-12, 21, 24, 26
)

Yuhodo (ep 15)
Yumeta Company (eps 13, 25)
Key Animation:
Bee Train (ep 14)
Sakura Create (ep 14)
Studio Gimlet (ep 7)
Wombat (eps 5-6, 14)
Modeling Cooperation:
Solid Works (ep 8)
Tata Elxsi Ltd. (eps 11-12)
Photography: Doga Kobo (ep 10)
Production Cooperation:
Doga Kobo (eps 9-10)
M.S.C. (4 episodes
eps 11-12, 21, 24
)

Recording Studio: Omnibus Japan
Sound Effects: Sound Box
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
Visual Effects: Wao World (ep 26)
English staff
English cast
Executive producer:
Eiichi Takahashi
John Ledford
DVD Menu Design: Larry Koteff
Packaging Design: Larry Koteff
Production Coordination: April Walker
Production manager: Luke Patterson
(none)
English companies
Distributor: Section23 Films
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Filmworks
Spanish cast
Spanish staff
ADR Director: Ignasi Minana (Spain dub)

ADR Engineer: Cebria Molinero (Spain dub)
Mix Engineer: Álex García (Spain dub)
Dario Torrent as Junki Saiga(Spain dub)

Caridad Monrós as Akira Midorino(Spain dub)
Eva Bau as Kuraka Saiga(Spain dub)
Jorge Tejedor as Roxel(Spain dub)
José Garcia Tos as Taro Maedasaki(Spain dub)
Laura Violeta as Rinko Saiga(Spain dub)
Ramón V. Pascual as Soji Terasaki(Spain dub)
Rosa López as Hana Hoshikawa(Spain dub)
Silvia Cabrera as Shiori Kobayakawa(Spain dub)

Boris Sanz as Furuki(Spain dub)
Carles Caparrós as Ikezawa(Spain dub)
Carles Sanchis as Nadoh(Spain dub)
Cesar Lechiguero as
Bein(Spain dub)
Iwamuro/Jinrai II(Spain dub)
Clemente López as Oniotama(Spain dub)
Eva Andrés as Female Classmate(Spain dub)
Gabriel Pareja as Takeda(Spain dub)
Ignasi Díaz as Ossan(Spain dub)
Isabel Sanjuan as Alien Leader(Spain dub)
Javier Burgos as Alien Robot(Spain dub)
Jorge Tejedor as Shinoda(Spain dub)
José Luis Siurana as Bagaar(Spain dub)
Josema Soler as Jinrai III(Spain dub)
Juan José Garcia Monzó as Kujiraoka(Spain dub)
Pili Paneque as Reporter Suenaga(Spain dub; eps 2-4)
Rafael Ordonez Arrieta as Jinrai I(Spain dub)
Sergio Capelo as
Andou(Spain dub)
Yaraska(Spain dub)
Spanish companies
Distributor: Selecta Visión (Spain)
Dubbing Studio: SONOMÀGIC S.L. Gandía (Spain dub)
Internet Streaming: Filmin
Polish staff
Polish cast
Translation: Jarosław Zachwieja
(none)
Polish companies
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology