My Love Story!! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Ore Monogatari!! (Japanese)
俺物語!! (Japanese)
Genres: comedy, romance
Objectionable content: Mild
Plot Summary: Gōda Takeo is a first year in high school who’s unlucky in love. All the girls he likes fall for his best friend Suna (your standard bishie), until one day when he saves a girl from a groper on the train.
User Ratings: 485 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 44 votes (sub:41, raw:1, others:2
1 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 141 votes (sub:133, dub:2, raw:1, others:5
5 Spanish subtitled
)
 Very good: 123 votes (sub:108, dub:2, raw:1, others:12
6 Spanish subtitled
2 Russian subtitled
1 French subtitled
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Turkish subtitled
)
 Good: 107 votes (sub:102, dub:2, raw:1, others:2
1 Italian subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 31 votes (sub:30, raw:1)
 So-so: 18 votes (sub:16, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Not really good: 8 votes (sub:8)
 Weak: 8 votes (sub:8)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 759 users, rank: #1411 (of 6656)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.794 (Very good−), std. dev.: 1.6063, rank: #806 (of 6654)
Weighted mean: 7.850 (Very good), rank: #640 (of 6654) (seen all: 7.90 / seen some: 7.58 / won't finish: 5.03)
Bayesian estimate: 7.841 (Very good), rank: #462 (of 5012)
Running time: 22 minutes per episode
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2015-04-08
Opening Theme:
"Miraikei Answer" (未来形Answer; Future-Tense Answer) by TRUSTRICK
Ending Theme:
"Shiawase no Ari ka" (幸せのありか; Where to Find Happiness) by Local Connect
Official website:
俺物語!! (Japanese)
Trivia: We have 6
News: Show:
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    My Love Story!! - Collection 1 (Blu-Ray) (from $69.98)
DVD (Region 1)
    My Love Story!! - Collection 1 (DVD) (from $59.98)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Morio Asaka
Series Composition: Natsuko Takahashi
Screenplay:
Natsuko Takahashi (12 episodes
eps 1-4, 8-9, 12, 15-16, 19, 21, 24
)

Seiko Takagi (12 episodes
eps 5-7, 10-11, 13-14, 17-18, 20, 22-23
)

Storyboard:
Hideki Hosokawa (eps 3, 9, 24)
Jun'ichi Sakata (4 episodes
eps 6, 13, 18, 23
)

Kiyoko Sayama (4 episodes
eps 10, 12, 17, 20
)

Kotono Watanabe (5 episodes
eps 2, 7, 14, 21, 24
)

Kunihiko Hamada (ED)
Makoto Fuchigami (ep 19)
Morio Asaka (OP; eps 1, 24)
Namimi Sanjo (eps 5, 11)
Nanako Shimazaki (ep 15)
Shin'ichirō Ushijima (ep 8)
Toru Takahashi (eps 4, 16, 22)
Episode Director:
Hideki Hosokawa (4 episodes
eps 3, 9, 16, 24
)

Ippei Yokota (ep 17)
Kotono Watanabe (5 episodes
eps 1, 7, 14, 21, 24
)

Kumiko Habara (ep 5)
Kunio Kazuki (ep 17)
Makoto Fuchigami (eps 4, 12, 19)
migmi (ep 16)
Morio Asaka (ep 24)
Nanako Shimazaki (6 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 22
)

Norihiko Nagahama (eps 13, 20)
Ryōichi Kuraya (ep 10)
Tomoya Tanaka (ep 6)
Toru Takahashi (eps 20, 23)
Unit Director:
Kunihiko Hamada (ED)
Morio Asaka (OP)
Music: S.E.N.S.
Original creator:
Aruko
Kazune Kawahara
Character Design: Kunihiko Hamada
Art Director: Mio Isshiki
Art:
Hideaki Kita (eps 4, 7-23 odd)
Mio Isshiki (eps 1, 5)
Sawako Takagi (ep 2)
Yuki Kasahara (eps 3, 6-24 even)
Chief Animation Director: Kunihiko Hamada
Animation Director:
Aiko Wakatsuki (7 episodes
eps 3, 7, 14, 16, 21, 23-24
)

Atsushi Shibata (ep 17)
Erkin Kawabata (ep 17)
Fumio Matsumoto (8 episodes
eps 5, 8, 11, 15, 18-24 even
)

Geum-soo Kim (ep 9)
Haruhito Takada (ep 12)
Hitomi Urata (ep 13)
Hitoshi Haga (5 episodes
eps 12, 16, 19, 23-24
)

Izumi Kawada (5 episodes
eps 4, 9, 16, 19, 24
)

Kazuhiko Yokota (ep 10)
Kazuki Baba (ep 17)
Kiyotaka Nakahara (ep 17)
Kunihiko Hamada (OP; eps 1, 4)
Kunihiko Sakurai (7 episodes
eps 7, 11, 14, 18, 21, 23-24
)

Kunio Kazuki (7 episodes
eps 1, 7, 14, 16, 21, 23-24
)

Masahiko Matsuo (ep 17)
Masumi Kōketsu (eps 13, 20)
Naho Koyama (ep 17)
Natsuko Suzuki (ep 17)
Nozomi Makino (ep 5)
Rie Tamaki (5 episodes
eps 3, 9, 16, 19, 24
)

Satomi Miyazaki (ep 17)
Satoshi Shimada (ep 5)
Shōko Yasuda (ep 17)
Takaaki Fukuyo (eps 20, 22)
Teruko Takejima (eps 13, 20)
Tomoyuki Kanno (eps 6, 13)
Toshinari Yamashita (ep 10)
Yoshinori Kanemori (4 episodes
eps 16, 19, 23-24
)

Yūki Shigeuchi (eps 13, 20)
Yuko Iwaoka (7 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 22
)

Yusuke Adachi (ep 17)
3D Director: Naoya Fukushi
Director of Photography: Kazuya Arahata
Producer:
Atsushi Kirimoto (NTV; eps 9-12)
Hiroyuki Inage (VAP)
Hiroyuki Okino (Shueisha; eps 1-12)
Kojiro Naotsuka (NTV; eps 1-8)
Masaya Shinozaki (Shueisha)
Shin Hieda (Shueisha; eps 13-24)
Shinichi Ikeda (Yomiko Advertising)

2nd Key Animation:
Akane Ōguchi (eps 16, 21)
Akie Tsutsumi (A.C.G.T; eps 20, 22)
Akiko Ikemure (ep 5)
Aya Sasaki (ep 3)
Ayaka Nozaki (ep 3)
Ayumi Itou (ep 10)
Chan Ho Jang (Sung San/A.C.G.T; eps 18, 20)
Chihiro Niimi (ep 17)
Dong Young Kim (Maru Animation; ep 6)
Eri Yamazaki (ep 16)
Eun A Park (Maru Animation; ep 20)
Eun Ah Park (Sung San; 5 episodes
eps 11, 15, 18, 20, 22
)

Fumio Matsumoto (ep 11)
Gi Dong Heo (A.C.G.T; ep 5)
Haruka Abe (4 episodes
eps 14, 16, 19, 23
)

Haruka Satou (A.C.G.T; ep 5)
Hee Jae Kwon (Maru Animation; eps 6, 20)
Hiroko Seigan (eps 11, 17-18)
Hitoshi Kagiyama (A.C.G.T; ep 5)
Il-gu Kang (Maru Animation; ep 6)
In Bum Hwang (A.C.G.T; ep 20)
Izumi Kawada (ep 11)
Jae Hyeo Heo (Sung San; ep 22)
Jae Young Jang (Maru Animation; ep 6)
Ji Hye Ryang (Maru Animation; eps 6, 20)
Jin Kyung Park (Maru Animation; ep 6)
Jun'ichi Kitamura (ep 1)
Jung-Hwa Jung (Maru Animation; ep 6)
Kanari Yamada (ep 9)
Kenji Wakasa (Studio Live; eps 19, 24)
Kentarō Tamura (eps 7, 14, 16)
Keun Soo Lim (Maru Animation; ep 6)
Ki Yeop Kim (Sung San; eps 11, 15)
Kiyomi Ishiwata (Studio Live; eps 14, 19, 24)
Kousei Kudo (eps 7, 14)
Kunio Takahide (ep 23)
Mai Sakamoto (ep 1)
Mari Shirakawa (4 episodes
eps 14, 19, 21, 23
)

Marie Miura (ep 10)
Masako Onozawa (A.C.G.T; ep 5)
Masami Yamashita (ep 6)
Masayuki Ojima (6 episodes
eps 1, 3-4, 9, 11, 14
)

Megumi Imai (A.C.G.T; ep 5)
Michiko Uno (ep 11)
Midori Yoshii (6 episodes
eps 7, 11-12, 14, 16, 24
)

Miyuki Nagata (ep 1)
Mizue Ogawa (eps 1, 7, 9, 21)
Momoko Nakagawa (ep 14)
Naoko Minai (eps 4, 7)
Oh Sik Kwon (Maru Animation; ep 6)
Rie Tamaki (ep 12)
Saki Tochitani (ep 3)
Sang Mi Jang (ep 10)
Sayaka Kawai (ep 7)
Shina Iwai (ep 9)
Shiomi Yamada (ep 1)
Takaaki Fukuyo (ep 15)
Tomomi Sugiyama (6 episodes
eps 14, 16, 19, 21, 23-24
)

Ye Jin Kim (A.C.G.T; ep 5)
Yoshimi Shizuka (ep 11)
Young Yu (ep 10)
Young Nam Go (Maru Animation; ep 6)
Yukie Kawakami (4 episodes
eps 3, 14, 16, 24
)

Yukino Nakamata (ep 9)
Yurie Kawaguchi (Studio Live; eps 14, 24)
3DCG Chief: Arimasa Omi (22 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-24
)

3DCG Works:
Akatengu (22 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-24
)

Arimasa Omi (OP)
Kei Shiozawa (eps 4, 11)
Kōta Shinohara (eps 6, 9)
Kouhei Yamazaki (ep 6)
Naoya Fukushi (OP)
Ryoko Kojima (OP; 22 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-24
)

Shinichi Miyakaze (ep 2)
Animation Cooperation:
Haruhito Takada (ep 10)
Hitoshi Haga (ep 5)
Kunihiko Sakurai (ep 10)
Animation producer: Yuuta Hattori
Assistant Animation Director:
Gi Dong Heo (ep 15)
Hiroyuki Ochi (ep 10)
Hitoshi Haga (ep 4)
Izumi Kawada (ep 12)
Kyōhei Ogura (ep 15)
Rie Tamaki (eps 4, 12, 21)
Takaaki Fukuyo (eps 15, 18)
Takafumi Furusawa (eps 15, 18)
Assistant Chief Animation Director:
Izumi Kawada (ep 17)
Rie Tamaki (ep 17)
Assistant Director:
Hideki Hosokawa (ep 13)
Kotono Watanabe (ep 8)
Toru Takahashi (ep 13)
Assistant producer:
Atsushi Kirimoto (NTV; eps 13-24)
Tomohiro Shindō (NTV)
Yuri Tamura (NTV)
Associate producer:
Akira Shinohara (MADHOUSE)
Katsue Hayashi (MADHOUSE)
Background Art:
Akemi Higashi (Atelier BWCA; ep 13)
Aya Kadoguchi (Studio Wyeth; eps 4-24)
Aya Matsumoto (Studio Wyeth; 9 episodes
eps 4-7, 13, 15-18
)

Erika Takahashi (Studio Wyeth; eps 7, 9, 19-24)
Harumi Yanoki (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 1, 3, 8-10, 21-22
)

Hideaki Kita (Studio Wyeth; ep 24)
Hitoshi Nagasaki (Studio Wyeth; 5 episodes
eps 1, 16-18, 20
)

Junko Araki (Studio Wyeth; 11 episodes
eps 2-4, 7, 18-24
)

Kayoko Fujiki (Studio Wyeth; 5 episodes
eps 11, 13-14, 16-17
)

Kazuyuki Hashimoto (Studio Wyeth; eps 17, 19-24)
Kenta Sawatani (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 2, 4, 6-8, 10, 16
)

Masumi Nishikawa (Atelier BWCA; eps 13-14)
Michiko Taniguchi (Studio Wyeth; 8 episodes
eps 1-2, 10-11, 13-14, 23-24
)

Miku Yokoyama (Studio Wyeth; eps 4-10, 23-24)
Mio Isshiki (Studio Wyeth; OP, ED)
Momoko Takatsu (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 6, 19-21, 23-24
)

Reiko Okada (Studio Wyeth; eps 1-3, 14-17)
Rieko Ohiwa (Studio Wyeth; 15 episodes
eps 1, 3-5, 7, 9-10, 12, 14-17, 19-20, 22
)

Rikiya Igai (Studio Wyeth; eps 7, 23)
Risa Iwatsuki (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 4-6, 8-9, 23-24
)

Sawako Takagi (Studio Wyeth; OP, ED; 8 episodes
eps 1, 4-5, 7, 17, 20, 23-24
)

Sohei Koizumi (Studio Wyeth; 10 episodes
eps 2-4, 8-9, 14-16, 22-23
)

Takuya Iida (Atelier BWCA; eps 13-14)
Toshiyuki Yoshimura (Atelier BWCA; ep 14)
Yasuaki Aritō (Studio Wyeth; eps 3-5, 17-22)
Yasunari Usuda (Atelier BWCA; eps 13-14)
Yu Xuan Liu (Studio Wyeth; 6 episodes
eps 11-12, 14-15, 17, 24
)

Yugo Takahashi (Studio Wyeth; eps 10-13, 24)
Yuichiro Nakajima (Atelier BWCA; ep 13)
Yuka Kotegawa (Studio Wyeth; eps 1-3, 10-14)
Yuki Kasahara (Studio Wyeth; OP, ED; ep 1)
Yūko Kobayashi (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 1, 12, 19, 21-24
)

Yutaka Ito (Studio Wyeth; 7 episodes
eps 4-5, 9, 11-12, 19-20
)

Color Check:
Asami Maruyama (ep 21)
Harue Ono (OP, ED; ep 1)
Junko Suenaga (4 episodes
eps 3, 7, 19, 23
)

Kumiko Akahori (eps 2, 15)
Masato Itou (eps 12, 19-20)
Miyuki Kibata (ep 4)
Narumi Konno (5 episodes
eps 12, 14, 16, 20, 24
)

Satoshi Inoue (ep 10)
Sayuri Yoshida (ep 9)
Setsu Nagata (ep 6)
Yasuko Suenaga (ep 13)
Yasuya Yuki (ep 24)
Young Ran Oh (Sung San Tokyo; ep 15)
Yukiko Ario (ep 17)
Yukiko Tadano (6 episodes
eps 5, 8, 11, 15, 18, 22
)

Color design: Harue Ono
Color setting:
Asami Maruyama (ep 21)
Harue Ono (OP, ED; ep 1)
Junko Suenaga (4 episodes
eps 3, 7, 19, 23
)

Kumiko Akahori (eps 2, 15)
Masato Itou (ep 12)
Miyuki Kibata (ep 4)
Narumi Konno (5 episodes
eps 12, 14, 16, 20, 24
)

Nemu Nakajima (ep 3)
Satoshi Inoue (ep 10)
Sayuri Yoshida (ep 9)
Setsu Nagata (ep 6)
Yasuko Suenaga (ep 13)
Yukiko Ario (ep 17)
Yukiko Tadano (5 episodes
eps 5, 8, 11, 18, 22
)

Cooperation:
Hirosuke Hamada (Naita Akaoni; eps 1-3)
Tomoya Uehara
Dutch Treat Cooperation: Kojiro Himonoya (ep 24)
Editing: Kashiko Kimura
Editing Assistant:
Akiho Sato
Mariko Tsukatsune
Finish Animation:
A Ra Cho (Maru Animation; ep 20)
Aiko Suzuki (Studio Elle; ep 17)
Akiyuki Hatanaka (Studio Targe; ep 2)
Chang Xie Wu (Maru Animation; ep 20)
Emu Shinno (Line Farm; ep 11)
Eun Jin Cha (Maru Animation; ep 20)
Hee Suk Wang (Maru Animation; ep 6)
Hisashi Koyanagi (Studio Targe; ep 2)
Hyo Jin An (Maru Animation; ep 20)
Juan Chen (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Junko Suenaga (MADBOX; ep 23)
Kanami Nagai (Zero-G; ep 10)
Kyung Hee Shin (Maru Animation; ep 20)
Li Zhou (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Li Lin Zhang (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Li Xin Zhang (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Masahiko Tamaru (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Naoko Miyahara (Studio Targe; ep 2)
Narumi Konno (MADBOX; ep 16)
Rei Yoshida (Zero-G; ep 10)
Ryusuke Minami (Studio Targe; ep 2)
Sayuri Yoshida (MADBOX; ep 9)
Soon Geum Noh (Maru Animation; ep 20)
Sung Suk Choi (Maru Animation; ep 6)
Xue Wang (Changzhou Kajia Dongman; eps 2, 5)
Ya Jun Xu (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Yan Hon Xu (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Youn Kyoung Kim (Maru Animation; ep 6)
Young Kyung Kim (Maru Animation; ep 20)
Young Ran Oh (Sung San Tokyo; 7 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 18, 20, 22
)

Yukiko Tadano (Studio Hibari; eps 8, 11)
In-Between Animation:
Akie Tsutsumi (A.C.G.T; 4 episodes
eps 2, 8, 11, 20
)

Akiko Ikemure (Actas; ep 2)
Ayaka Sato (MADHOUSE; eps 14, 23)
Bao Min Xu (Changzhou Kajia Dongman; eps 5, 8, 20)
Bing Zhi Huang (Changzhou Kajia Dongman; eps 5, 8, 20)
Chao Sun (Changzhou Kajia Dongman; ep 2)
Chao Wang (Changzhou Kajia Dongman; eps 18, 20, 22)
Cheng Li (Changzhou Kajia Dongman; ep 18)
Chie Yamaguchi (MADHOUSE; 4 episodes
eps 1, 3, 14, 21
)

Chihiro Nishikawa (MADHOUSE; 7 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 14, 19
)

Chun Xia Yang (Changzhou Kajia Dongman; eps 2, 11, 15)
Dan Hu (Changzhou Kajia Dongman; 4 episodes
eps 5, 8, 11, 15
)

De Jian Yang (Changzhou Kajia Dongman; ep 20)
Dong Wang (Changzhou Kajia Dongman; eps 2, 20)
Eun Joo Park (Maru Animation; ep 20)
Eun Joo Shin (Maru Animation; ep 20)
Eun Sun Jo (Maru Animation; ep 6)
Fei Yi Qiu (Changzhou Kajia Dongman; eps 5, 15, 18)
Hai Ying Xie (Changzhou Kajia Dongman; eps 8, 22)
He Wang (Changzhou Kajia Dongman; eps 18, 22)
Honami Takeuchi (MADHOUSE; 4 episodes
eps 1, 3, 12, 14
)

Ji Yeon Park (Maru Animation; ep 6)
Jie Huang (MADHOUSE; 5 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9
)

Jing Guo Yan (Changzhou Kajia Dongman; 4 episodes
eps 5, 15, 18, 22
)

Jinto Misu (A.C.G.T; ep 2)
Jun Zhang (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Junko Kai (MADHOUSE; 8 episodes
eps 1, 3-4, 14, 16, 19, 21, 24
)

Kanako Nakano (MADHOUSE; 8 episodes
eps 1, 3-4, 7, 12, 14, 16, 24
)

Kanami Nagai (Zero-G; ep 10)
Kazue Otsuki (MADHOUSE; eps 1, 3, 23-24)
Keiko Fujii (MADHOUSE; 5 episodes
eps 12, 14, 16, 21, 23
)

Kiyomi Ishiwata (Studio Live; ep 24)
Kozue Oka (MADHOUSE; eps 1, 3-4)
Mal Nam Kim (Maru Animation; ep 20)
Miho Onishi (MADHOUSE; 9 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 14, 19, 21, 23
)

Miho Sakaguchi (Studio Live; ep 24)
Mika Kimura (Dangun Pictures; eps 6, 13)
Minami Maejima (MADHOUSE; ep 1)
Natsumi Morishita (MADHOUSE; eps 14, 21)
Rei Yoshida (Zero-G; ep 10)
Reiko Nagasawa (MADHOUSE; 5 episodes
eps 1, 3, 9, 14, 23
)

Rieko Sugawara (Actas; ep 2)
Rina Akasaka (MADHOUSE; 4 episodes
eps 14, 16, 21, 24
)

Ru Jun Fan (Changzhou Kajia Dongman; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Ru Wei Fan (Changzhou Kajia Dongman; eps 8, 22)
Saori Hagita (MADHOUSE; eps 1, 3-4, 7)
Sha Sha Wang (Changzhou Kajia Dongman; ep 5)
Shiori Nagaoka (MADHOUSE; 5 episodes
eps 1, 3-4, 14, 19
)

Shotaro Tamenaga (A.C.G.T; eps 8, 11, 20)
Si Jia Bian (Changzhou Kajia Dongman; eps 11, 15)
Soo-Kyung Kim (Maru Animation; ep 6)
Su Qin Liu (Changzhou Kajia Dongman; eps 2, 11)
Xia Chen (Changzhou Kajia Dongman; ep 11)
Xiang Cao (Changzhou Kajia Dongman; ep 2)
Yi Qing Huang (Changzhou Kajia Dongman; eps 15, 22)
Young Suk Shin (Maru Animation; ep 6)
Yukimasa Inakubo (MADHOUSE; ep 23)
Yun Young Jang (Maru Animation; ep 20)
Yuri Fujinaka (MADHOUSE; eps 14, 23)
Yuuki Igarashi (MADHOUSE; 4 episodes
eps 7, 12, 14, 21
)

Zhao Wang (Changzhou Kajia Dongman; ep 20)
In-Between Check:
Akane Ōguchi (OP, ED; 12 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 12, 14, 16, 19, 21, 23-24
)

Akie Tsutsumi (8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Jung Hee Shin (ep 6)
Jung Won Yim (ep 20)
Mika Kimura (eps 6, 13)
Mikako Uchimura (ep 17)
Takako Mizuno (ep 10)
Key Animation:
Airi Ishikawa (ep 6)
Akihiro Gotou (eps 6, 13)
Akio Uchino (ep 12)
Akito Dobashi (ep 17)
Anri Yamazaki (eps 9, 16, 24)
Asami Aida (eps 3-4, 9, 16)
Asami Shimizu (8 episodes
eps 3, 7, 14-15, 19, 21, 23-24
)

Asuka Tsubuki (ep 24)
Atsuko Yamazaki (ep 1)
Atsushi Shibata (ep 17)
Atsushi Tsukamoto (ep 23)
Ayu Imoto (9 episodes
eps 1, 4, 9, 12, 14, 16, 19, 21, 24
)

Baek Sung Chan (ep 10)
Chan Ho Jang (Sung San; eps 2, 5, 8, 22)
Chie Nishihara (eps 4, 12)
Chie Ōtsuki (ep 17)
Chiyomi Tsukamoto (ep 14)
Chun Soo Kim (ep 10)
Dana Shuhara (eps 1, 4, 24)
Eiko Mishima (ep 19)
Emi Kojima (ep 17)
Emi Sakamoto (5 episodes
eps 3, 12, 15, 19, 24
)

Eri Oka (ep 5)
Erina Ikezu (ep 5)
Etsuko Yokoyama (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Fumiaki Sato (ep 5)
Fumio Matsumoto (A.C.G.T; eps 15, 22)
Geum-soo Kim (OP; 9 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 15-16, 23-24
)

Gi Dong Heo (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Guonian Wang (ep 3)
Haruhito Takada (ep 12)
Haruka Satou (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Hidenori Inami (eps 6, 13)
Hiroaki Hanawa (ep 15)
Hiroki Fukuda (ep 1 19)
Hiroko Seigan (11 episodes
eps 3-4, 7, 9, 12, 14, 16, 19, 21, 23-24
)

Hiroko Watanabe (ep 24)
Hiromi Ishigami (ep 24)
Hiromi Nanbe (ep 1)
Hiroyuki Ochi (ep 10)
Hiroyuki Okuno (ep 17)
Hiroyuki Uchida (ep 23)
Hitomi Urata (eps 6, 13)
Hitoshi Haga (OP; eps 9, 12, 23)
Hitoshi Kagiyama (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Hitoshi Kamata (ep 7)
Ikumi Oka (ep 1)
Il-gu Kang (Maru Animation; ep 20)
In Bum Hwang (Sung San; eps 2, 5, 8, 22)
Izumi Kawada (eps 1, 4, 23)
Jae Young Jang (Maru Animation; ep 20)
Jeong Ri Han (ep 7)
Jin Young Kim (ep 10)
Jong Seok Park (ep 10)
Jun Hanzawa (ep 1)
Jun'ichirō Hashiguchi (ep 6)
Jung Geun Kim (Maru Animation; ep 20)
Jung Ho Kim (ep 10)
Jung Yi Han (ep 16)
Kanako Baba (ep 17)
Kanari Yamada (eps 7, 23)
Kanchi Suzuki (ep 17)
Kaoru Miura (ep 12)
Kasumi Wada (eps 15, 18, 22)
Kazuhiko Yokota (ep 10)
Kazuhiro Saitō (A.C.G.T; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Kazusa Sugihara (eps 7, 23)
Kazuto Wakayama (5 episodes
eps 9, 12, 14, 19, 24
)

Kazuya Miyoshi (ep 21)
Kazuya Saito (ep 7)
Keiko Imasato (4 episodes
eps 7, 14, 21, 24
)

Keiko Shimizu (eps 9, 21)
Keiko Takagi (eps 14, 24)
Kenichi Shimizu (eps 12, 14)
Kenji Takeguchi (ep 23)
Keun Go Lim (Maru Animation; ep 20)
Kim Boo Young (ep 10)
Kim Jong Hern (Maru Animation; ep 6)
Kim Tae Soo (ep 10)
Kiyotaka Nakahara (ep 17)
Koichi Hayami (eps 17, 23)
Koichi Nakaya (eps 7, 24)
Kōji Ōdate (OP; ep 1)
Kouichi Sugitani (ep 1)
Kumi Hashimoto (A.C.G.T; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Kumiko Onaga (ep 17)
Kunihiko Hamada (ED)
Kunihiko Sakurai (eps 11, 18)
Kunio Takahide (5 episodes
eps 1, 14, 16, 21, 24
)

Kyōhei Ogura (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Kyouko Ura (ep 17)
Maho Yoshikawa (OP)
Mai Sakamoto (eps 7, 19)
Makoto Fuchigami (ep 19)
Makoto Hara (ep 4)
Mami Endo (A.C.G.T; 5 episodes
eps 8, 15, 18, 20, 22
)

Mariko Aoki (ep 5)
Masahiro Ando (A.C.G.T; eps 2, 5, 8, 11)
Masako Onozawa (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Masato Katou (ep 23)
Masato Nishikawa (ep 4)
Masaya Sekizaki (ep 17)
Masumi Kōketsu (eps 6, 13)
Maya Uenishi (Studio Angle; eps 6, 13)
Mayumi Nakamura (eps 4, 12, 19)
Megumi Imai (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Michiko Notsu (6 episodes
eps 1, 7, 14, 19, 21, 24
)

Michiyuki Nōjō (ep 23)
Miho Matsuura (eps 14, 19, 24)
Mihoko Ogawa (ep 9)
Miki Ogino (7 episodes
eps 3, 9, 14, 16, 21, 23-24
)

Miki Takahashi (ep 23)
Miyako Karino (ep 10)
Miyuki Hanawa (ep 15)
Miyuki Katayama (ep 21)
Miyuki Nagata (6 episodes
eps 3, 9, 12, 14, 19, 24
)

Mizue Ogawa (eps 14, 19)
Moe Tanaka (eps 4, 24)
Momoko Nagakawa (eps 9, 16, 21)
Moon Soo Kim (Maru Animation; ep 6)
Nagisa Nakajima (ep 24)
Naho Koyama (ep 17)
Nanako Tatsu (eps 4, 12, 19)
Naomi Hayakawa (ep 15)
Naoto Abe (ep 9)
Natsuo Kawamura (eps 16, 23)
Noboru Kawamori (Studio Angle; eps 6, 13)
Nobuko Sugino (9 episodes
eps 3-4, 7, 9, 12, 16, 19, 21, 24
)

Nobutaka Masuda (4 episodes
eps 14, 16, 21, 24
)

Nobuyoshi Souzaki (eps 1, 3)
Nozomi Ōnuki (eps 1, 7)
Rie Ikegami (Studio Angle; eps 6, 13)
Rie Tamaki (eps 1, 3, 9, 23)
Ryoko Kawamura (ep 21)
Ryuji Totake (ep 4)
Sachiko Muroyama (5 episodes
eps 3, 9, 16, 21, 24
)

Saki Tochitani (ep 7)
Sato Tominaga (eps 7, 14, 24)
Satomi Matsuura (4 episodes
eps 12, 16, 19, 21
)

Satomi Miyazaki (ep 17)
Satomi Yamanaka (ep 13)
Satoru Yamashita (ep 23)
Satoshi Shimada (ep 5)
Sayaka Kawai (eps 1, 3, 9, 14)
Sayoko Murai (7 episodes
eps 1, 3, 9, 14, 16, 21, 24
)

Se Ah Hwang (ep 10)
Shigeyuki Suga (A.C.G.T; 8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Shinichi Iimura (eps 6, 13)
Shinkirō Hattori (ep 23)
Shiomi Yamada (OP; 6 episodes
eps 3-4, 9, 12, 14, 16
)

Shiori Araki (ep 12)
Shouichi Funaki (ep 12)
Sung Bum Kim (ep 10)
Suta Asano (eps 3, 9, 23)
Tadashi Fukuda (ep 23)
Taiki Imamura (OP; eps 11, 23)
Takaaki Fukuyo (A.C.G.T; ep 20)
Takafumi Furusawa (ep 22)
Takako Mizuno (ep 10)
Takanori Suzuki (eps 4, 12, 15)
Takao Ozone (ep 4)
Takashi Tomioka (ep 4)
Takato Fukuyama (ep 17)
Takurō Naka (ep 17)
Tatsuya Akitsu (ep 18)
Teruko Takejima (eps 6, 13)
Tetsuro Misasa (ep 7)
Tomoko Satoh (ep 7)
Tomomi Noda (4 episodes
eps 4, 12, 19, 24
)

Tomoyuki Ohshita (Studio Gimlet; ep 13)
Toshiko Inada (ep 7)
Toshinari Yamashita (ep 10)
Yasutetsu Aoki (eps 1, 7, 17)
Ye Jin Kim (A.C.G.T; 7 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Yōko Fukushima (ep 17)
Yoko Komaki (ep 7)
Yong Sik Kim (ep 10)
Yoshie Kimoto (4 episodes
eps 7, 14, 19, 24
)

Yoshihiro Kanno (ep 6)
Yoshihiro Maeda (ep 3)
Yoshihiro Yoshioka (ep 19)
Yoshiko Takemoto (6 episodes
eps 3, 7, 9, 16, 21, 23
)

Yoshimi Shizuka (5 episodes
eps 3, 9, 16, 21, 24
)

Yoshinori Kanemori (eps 18, 23)
Yoshio Usuda (ep 17)
Young Nam Go (Maru Animation; ep 20)
Young-Rae Cho (ep 7)
Yu Jeong Eom (ep 10)
Yui Ushinohama (ep 17)
Yuki Muraosa (6 episodes
eps 1, 3-4, 7, 16, 24
)

Yūki Shigeuchi (AJ; ep 13)
Yuki Yabuta (eps 9, 16)
Yukiko Kawamoto (ep 17)
Yukiko Watabe (4 episodes
eps 1, 3, 16, 24
)

Yūko Hariba (eps 16, 21, 23)
Yūko Hineno (ep 19)
Yuko Iwaoka (ep 2)
Yūta Masaki (4 episodes
eps 7, 14, 21, 24
)

Yuya Kishi (ep 15)
Logo Production: Yasuhisa Kawatani (Kawatani Design)
Mixing: Akiyoshi Tanaka
Mixing Assistant: Noriyoshi Konuma
Music Cooperation: Hitomi Akiyama
Photography:
Akane Fushihara (MADBOX; OP)
Bin Fujita (MADBOX; eps 2-24)
Hiroshi Inoue (MADBOX; ED)
Kazuya Arahata (MADBOX; OP; eps 1-24)
Mutsuki Tsugioka (MADBOX; OP; eps 1-24)
Takuya Miyashita (MADBOX; eps 20, 24)
Tetsuya Sasaki (MADBOX; eps 4-24)
Photography Manager: Kenichi Hirai
Planning:
Hiroshi Shinomiya (NTV; eps 13-24)
Kaoru Chanomae (VAP; eps 13-24)
Manabu Tamura (VAP; eps 1-12)
Satoshi Adachi (Shueisha)
Toshio Nakatani (NTV; eps 1-12)
Planning Cooperation:
Kyohei Udo (Bessatsu Margaret Editing Department)
Mariko Ikeda (Bessatsu Margaret Editing Department)
Takaaki Imai (Bessatsu Margaret Editing Department)
Takashi Teshigawara (Bessatsu Margaret Editing Department)
Portrait: Yoshinori Kanemori (ep 23)
Production Advancement:
Asae Sakurai (eps 3, 9, 16)
Kazuyasu Sasaki (ep 23)
Keita Nakano (ep 10)
Kōsei Oka (ep 20)
Kota Motohashi (ep 17)
Makoto Ikemure (ep 5)
Masahiro Iwata (eps 6, 13)
Minori Furukata (ep 10 asst)
Satoshi Matsubara (ep 21)
Taisuke Sato (eps 4, 12, 19)
Tsukasa Sato (4 episodes
eps 1, 7, 14, 24
)

Xiao Li Liu (6 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 18, 22
)

Yi Xie Han (ep 5)
Yoshimi Matsumoto (7 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 22
)

Production Committee:
Katsuhiro Sasaoka (Shueisha)
Kayoko Hatsuse (Shueisha)
Rieko Sekiguchi (Shueisha)
Shunsuke Hosoi (VAP)
Tomoaki Watabe (NTV)
Yuichiro Sakakibara (VAP)
Production Desk: Kōsei Oka
Promotion: Seiichiro Toda
Setting Production: Tomoya Kitagawa
Sound Effects: Masahiro Shoji (Fizz Sound Creation)
Sound Production Desk: Chie Hozumi
Special Effects:
Ayumi Arahata (Team Taniguchi; 22 episodes
eps 1, 3-21, 23-24
)

Kaori Kobayashi (Team Taniguchi; 6 episodes
eps 1-2, 4-5, 23-24
)

Kumiko Taniguchi (Team Taniguchi; eps 4, 22-24)
Special Effects Director: Kumiko Taniguchi
Theme Song Performance:
Local Connect (ED)
Sayaka Kanda (as TRUSTRICK; OP)
Video Editing: Kazunori Okada
Video Editing Assistant: Maki Sendo (ep 24)
Megumi Han as Rinko Yamato
Nobunaga Shimazaki as Makoto Sunakawa
Takuya Eguchi as Takeo Gōda

Ai Kayano as Yukika Amami
Daisuke Namikawa as Hayato Oda
Kazuyo Aoki as Yuriko Gōda
Kikuko Inoue as Ai Sunakawa
Rena Maeda as Mariya Saijō (4 episodes
eps 15-16, 20, 24
)
Tesshô Genda as Yutaka Gōda

Akemi Kanda as Yuuko (7 episodes
eps 4, 10-11, 15-17, 20
)
Anri Katsu as Young Man B (ep 17)
Ari Ozawa as Kojima (6 episodes
eps 4, 10-11, 15, 17, 20
)
Asami Yano as Wife 1 (ep 11)
Atsushi Tamaru as classmate 1 (ep 7)
Ayaka Maeda as Nurse A (ep 19)
Ayaka Nanase as Elementary school student 2 (ep 16)
Ayumi Fujimura as Lost Child (ep 14)
Daichi Kanbara as middle school friend 4 (ep 1)
Daiki Hamano as underclassman 2 (ep 1)
Daiki Kobayashi as Friend B (ep 18)
Daiki Yamashita as Schoolboy (ep 16)
Erii Yamazaki as
female classmate 2 (ep 5)
female student 1 (ep 4)
Etsuko Kozakura as kindergartener (ep 2)
Fujiko Takimoto as Izumi's Grandmother (ep 20)
Hayato Taya as classmate 2 (ep 7)
Hayato Watanabe as Male College Classmate (ep 14)
Hideo Ishikawa as molester (eps 1, 3)
Hiromi Konno as female student 2 (ep 2)
Hirosato Amano as Helpful College Classmate (ep 14)
Hitomi Ohwada as Woman (ep 20)
Ikuto Inotsume as Referee (ep 15)
Jun Fukuyama as Ichinose (eps 23-24)
Jun Inoue as male student 1 (eps 4, 6)
Junta Terashima as Schoolboy C (eps 12, 15)
Junya Enoki as Osamu Kurihara (eps 2, 4-6)
Kanami Satou as Yuzuha (eps 1, 3)
Karin Takahashi as Schoolgirl 2 (ep 13)
Katsuhiro Tokuishi as
customer B (ep 9)
underclassman 1 (ep 1)
Kazuki Narumi as Friend D (ep 18)
Kazutaka Ishii as
male student 1 (ep 5)
male student 2 (ep 4)
Kei Imoto as Colleague (ep 19)
Kei Shindou as girl 1 (ep 1)
Keita Miyanaga as Murata (ep 15)
Ken Takeuchi as Announcer (eps 14, 24)
Kengo Kawanishi as Schoolboy A (ep 12)
Kenji Kitamura as Actor (ep 13)
Kent Itō as judo first-stringer (ep 7)
Kissei Kumamoto as Store Manager (eps 23-24)
Kiyomichi Nakamura as old man (ep 1)
Kōhei Amasaki as Schoolboy A (ep 15)
Kōji Takeda as police officer (ep 1)
Kōsuke Gotō as Tsuyoshi Iwayama (ep 7)
Kotomi Yamakawa as Uzuki Isono
Kouhei Aoyama as judo club vice-captain (ep 7)
Kouichi Toochika as Fudou (eps 4-6)
Kouji Kawakami as Policeman (ep 22)
Kouta Nemoto as Kakitani (eps 4-6)
Maaya Uchida as store clerk (ep 9)
Mai Nakahara as Satou (eps 1, 3)
Mako as Misaki (eps 1, 3)
Mami Horikoshi as Doctor (ep 15)
Mami Kosuge as Obstetrician (ep 19)
Mami Shitara as
announcer (ep 10)
Schoolgirl A (ep 12)
Mana Hirata as female classmate 2 (ep 2)
Manami Tanaka as Store Clerk C (ep 23)
Mari Maeda as Mother (ep 14)
Marie Hatanaka as Ayu (eps 4, 10)
Marika Minase as Nurse B (ep 19)
Miho Arakawa as Rei (ep 15)
Miki Fukui as Boy (ep 14)
Minako Kawashima as Horiuchi-sensei (ep 2)
Minami Kabayama as
Schoolgirl (ep 21)
Store Clerk B (eps 23-24)
Mitsuru Ogata as Kaneda-sensei (eps 2, 5)
Miyuki Kobori as Unioto Isono (ep 19)
Nana Hamasaki as Mana (eps 4, 10)
Natsuki Aikawa as female student 2 (ep 4)
Nozomi Sasaki as female student 1 (ep 2)
Osuke Yoshitatsu as Young Man C (ep 17)
Reina Ueda as
female classmate 3 (ep 5)
girl 2 (ep 1)
Kayomi (ep 3)
Wife 2 (ep 11)
Ren Katou as Takeo Goda (young)
Rena Maeda as
female student 3 (ep 5)
Girl 2 (ep 1)
Kayomi (eps 1, 3)
Riki Kagami as customer A (ep 8)
Rina Hidaka as Rin-chan (ep 24)
Rina Kitagawa as
female student 1 (ep 5)
girl 3 (ep 1)
Mao (ep 3)
Nanako Yamazaki (eps 20, 24)
Rintaro Sakai as
customer A (ep 9)
Young Man D (ep 19)
Rio Kawakami as Oka (ep 15)
Ryō Kuratomi as middle school friend 1 (ep 1)
Ryohei Arai as
Friend E (ep 18)
Schoolboy D (ep 12)
Ryūichi Kijima as Bianka High School juno team advisor (ep 7)
Sachie Hirai as Elementary school student 1 (ep 16)
Saki Nakajima as female classmate 1 (ep 2)
Satowa Tanaka as mother (ep 4)
Sayaka Kunimatsu as Announcer (ep 15)
Sayaka Ohara as Sunakawa's mother (eps 1, 3, 5)
Seigo Yokota as Momota (eps 4-6)
Shiki Aoki as Actress (ep 13)
Shinobu Matsumoto as doctor (ep 9)
Shintaro Nakano as customer B (ep 8)
Shōta Yamamoto as judo club captain (ep 7)
Sōichi Abe as store clerk (ep 8)
Sota Arai as judo second-stringer (ep 7)
Takafumi Ohno as Schoolboy B (ep 12)
Takahiro Miyake as Boss (ep 19)
Takehiro Jizōdō as Friend C (ep 18)
Takeshi Mori as delinquent (ep 5)
Takumi Asahina as middle school friend 3 (ep 1)
Takumi Watanabe as middle school friend 2 (ep 1)
Tomokazu Yajima as Friend A (ep 18)
Tooru Sakurai as construction worker (ep 2)
Toshitsugu Takashina as Young Man A (ep 17)
Tsubasa Himeno as Schoolgirl 1 (ep 13)
Wataru Komada as male student 3 (ep 4)
Yōhei Namekawa as judo third-stringer (ep 7)
Yoshimasa Kawata as underclassman 3 (ep 1)
Yūichi Karasuma as Schoolboy F (ep 12)
Yuka Iwahashi as
Customer (ep 23)
Schoolgirl B (ep 12)
Yuka Keichō as Host (ep 22)
Yuka Terasaki as Makoto Sunakawa (young)
Yukari Goto as Store Clerk A (eps 23-24)
Yukari Ishii as nurse (ep 9)
Yumeha Kōda as Child (ep 22)
Yūsuke Handa as
male student 2 (ep 5)
Schoolboy E (ep 12)
Yutaka Furukawa as Nanashi (ep 20)
Yuuki as baby (ep 4)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A.C.G.T (eps 5, 20, 23)
B-Frame (ep 5)
BEEP (4 episodes
eps 4, 13, 15, 17
)

C2C (ep 7)
CL Corporation (ep 17)
Dr. Movie (8 episodes
eps 7, 9, 15-18, 21, 23
)

Jumondo (11 episodes
eps 3, 7, 9, 11-12, 14, 16-17, 21, 23-24
)

Kyung Kang ANIA (eps 9, 12, 23)
Maru Animation (6 episodes
eps 6, 9, 12-13, 21, 23
)

Nakamura Production (7 episodes
eps 3, 7, 9, 12, 16, 21, 23
)

Nexus (ep 1)
office DCI (ep 10)
Reboot (ep 17)
Studio Analog (ep 23)
Studio CL (eps 20, 22)
Studio Elle (5 episodes
eps 4, 16, 18, 21, 23
)

Studio Gram (eps 17, 21, 24)
Studio Kuma (eps 13, 15)
Studio Live (5 episodes
eps 14, 16, 21, 23-24
)

Studio Mark (eps 4, 12)
Studio μ (ep 16)
Studio Runa (eps 19, 21)
Studio Wanpack (ep 3)
Studio Wombat (5 episodes
eps 9, 14-16, 24
)

Sung San (5 episodes
eps 11, 15, 18, 20, 22
)

TAP (7 episodes
eps 5, 10, 15, 17-18, 20, 22
)

Triple A (eps 7, 13, 20)
Wao World (eps 3-4)
Yuhodo (ep 4)
Zero-G (eps 21, 23)
3DCGI: Tengukobo (22 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-24
)

Animation Production: Madhouse
Background Scan: Scan-ya (ep 24)
Backgrounds:
Atelier BWCA (eps 13-14)
Maru Animation (eps 7-24)
NARA Animation (eps 2, 4-24)
Studio Wyeth
Color Check: Sung San Tokyo (ep 15)
Cooperation: Naita Akaoni (eps 1-3)
Finish Animation:
BEEP (12 episodes
eps 3, 6, 9, 13-17, 19, 21, 23-24
)

Changzhou Kajia Dongman (8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

CL Corporation (7 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12, 16-17
)

Dr. Movie (11 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 14-17, 21, 23-24
)

Jumondo (12 episodes
eps 3, 7, 9, 11, 14, 16-19, 21, 23-24
)

Kyung Kang ANIA (7 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 16, 19
)

Line Farm (eps 11, 20)
MADBOX (6 episodes
eps 1, 3-4, 7, 12, 24
)

Maru Animation (8 episodes
eps 6, 11-14, 20-21, 23
)

Media Lab (eps 5, 11, 15)
MSJ (ep 10)
office DCI (ep 10)
Reboot (ep 17)
Studio Cj (ep 6)
Studio CL (6 episodes
eps 18-20, 22-24
)

Studio Elle (12 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 11-12, 14, 16, 19, 21, 23-24
)

Studio Gram (ep 17)
Studio Kuma (eps 13, 15)
Studio Targe (ep 2)
Sung San
Sung San Tokyo (7 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 18, 20, 22
)

TAP (eps 10, 17)
Triple A (14 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9, 13-14, 16, 19-21, 23-24
)

In-Between Animation:
8-Bit Rocket (ep 12)
A.C.G.T (5 episodes
eps 2, 8, 11, 15, 20
)

BEEP (12 episodes
eps 3, 6, 9, 13-17, 19, 21, 23-24
)

Changzhou Kajia Dongman (8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Chiptune (eps 14, 19)
CL Corporation (7 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12, 16-17
)

Dr. Movie (11 episodes
eps 1, 3, 7, 9, 14-17, 21, 23-24
)

Jumondo (12 episodes
eps 3, 7, 9, 11, 14, 16-19, 21, 23-24
)

Kyung Kang ANIA (7 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 16, 19
)

Madhouse (13 episodes
eps 1, 3-4, 7, 9, 11-12, 14, 16, 19, 21, 23-24
)

Maru Animation (8 episodes
eps 6, 11-14, 20-21, 23
)

Media Lab (eps 5, 11, 15)
MSJ (ep 10)
office DCI (ep 10)
Reboot (ep 17)
Studio Cj (ep 6)
Studio CL (6 episodes
eps 18-20, 22-24
)

Studio Gram (ep 17)
Studio Kuma (eps 13, 15)
Studio Live (ep 24)
TAP (eps 10, 17)
Triple A (14 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9, 13-14, 16, 19-21, 23-24
)

Key Animation:
A.C.G.T (7 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20
)

AJ (ep 13)
Angle (eps 6, 13)
Kyung Kang ANIA (eps 4, 11, 19)
Maru Animation (5 episodes
eps 6, 11, 13-14, 20
)

Studio Gimlet (ep 13)
Sung San (eps 2, 5, 8)
T Production (ep 2)
Line Test:
Asura Film (ep 24)
MADBOX (ep 24)
Satelight (ep 24)
Scan-ya (ep 24)
Photography: MADBOX
Production Assistance:
A.C.G.T (8 episodes
eps 2, 5, 8, 11, 15, 18, 20, 22
)

Ahato Ahato Animation (ep 5)
BLADE (ep 17)
Dangun Pictures (eps 6, 13, 20)
Zero-G (ep 10)
Recording Studio: Audio Planning U
Script Production: Sankosha (ep 24)
Sound Production: Audio Planning U
special effects: Team Taniguchi
English staff
English cast
Andrew Love as Takeo Gouda
English companies
Distributor: Manga Entertainment (UK & Ireland)
Internet Streaming:
Crunchyroll
The Anime Network
Licensed by:
Animatsu Entertainment (UK & Ireland)
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Sentai Filmworks

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology