Sky Wizards Academy (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kūsen Madōshi Kōhosei no Kyōkan (Japanese)
空戦魔導士候補生の教官 (Japanese)
Genres: action, magic
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Humanity was driven off the land by the threat of magical armored insects and now live in aerial floating cities. Its defenses lie in wizards who fight the insects with magic in mid-air. Kanata Age is a young man who lives on the floating wizard academy city of "Misutogan." He was once celebrated as the "Black Master Swordsman," the elite ace of the S128 special team. However, he is now despised as the "traitor of the special team." One day, he is assigned as the instructor of E601, a team that has suffered 10 consecutive defeats. E601 has three girls — Misora Whitale, Lecty Eisenach, and Rico Flamel — with one or two peculiar quirks.
User Ratings: 196 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:3, raw:1)
 Excellent: 7 votes (dub:3, sub:2, ?:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 Very good: 32 votes (sub:26, dub:5, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 66 votes (sub:52, dub:13, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 38 votes (sub:29, dub:8, raw:1)
 So-so: 18 votes (sub:16, dub:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 Not really good: 15 votes (sub:13, dub:2)
 Weak: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Bad: 8 votes (sub:6, dub:1, ?:1)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 356 users, rank: #2300 (of 7086)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.296 (Decent+), std. dev.: 1.7855, rank: #4588 (of 7098)
Weighted mean: 6.170 (Decent+), rank: #4829 (of 7098) (seen all: 6.30 / seen some: 5.12 / won't finish: 3.46)
Bayesian estimate: 6.254 (Decent+), rank: #4271 (of 5353)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2015-07-08
Opening Theme:
"D.O.B" by Iori Nomizu
Ending Theme:
"Hallelujah" (ハレルヤ) by la la larks
Review:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Sky Wizards Academy - Complete Series (BD+DVD) 2016-11-08
DVD (Region 4)
    Sky Wizards Academy - Complete Series [AU] (DVD) 2017-01-11

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takayuki Inagaki
Series Composition: Hiroshi Yamaguchi
Script:
Hiroshi Yamaguchi (8 episodes
eps 1-3, 6-8, 12-13
)

Takashi Aoshima (eps 4-5, 9-11)
Storyboard:
Hisaya Takabayashi (ep 3)
Katsuyuki Kodera (eps 4-10 even)
Keizou Kusakawa (eps 9, 11)
Koji Iwai (ep 5)
Shin Misawa (eps 2, 7)
Soichi Azumino (ep 12)
Takayuki Inagaki (OP, ED; ep 1)
Toshinori Narita (ep 13)
Episode Director:
Kazuma Satō (ep 13)
Kazuya Aiura (ep 10)
Keishin Jo (eps 5, 11)
Makoto Sokuza (ep 4)
Odahiro Watanabe (ep 7)
Satoshi Saga (eps 6, 12)
Shin'ichi Masaki (ep 8)
Taiji Kawanishi (ep 2)
Toshinori Narita (ep 1)
Yoshino Honda (eps 3, 9)
Unit Director: Takayuki Inagaki (OP, ED)
Music: Daisaku Kume
Original creator: Yū Moroboshi
Original Character Design: Mikihiro Amami
Character Design: Osamu Horiuchi
Chief Animation Director:
Hajime Kokujo (ep 4)
Hiroaki Masa (ep 8)
Jeong Ri Han (ep 2)
Masakazu Ishikawa (8 episodes
eps 3, 6-7, 9-13
)

Mayuko Matsumoto (6 episodes
eps 2, 5, 7, 10-12
)

Naomi Ide (eps 2, 5)
Osamu Horiuchi (OP, ED; ep 1)
Yoshino Honda (eps 11-12)
Yumiko Hara (eps 6-7, 9-10)
Animation Director:
Akane Ogawa (eps 11-12)
Atsushi Shibata (eps 6, 8, 10)
Daisuke Saito (eps 4, 8, 10)
Eiichi Tokura (ep 6)
Hiromasa Katō (eps 11-12)
Jung-Duk Seo (eps 7, 9, 11)
Junko Nakamura (ep 1)
Kazuhisa Kosuge (eps 2, 9, 11-13)
Kiyotaka Nakahara (ep 10)
Masakazu Ishikawa (ep 3)
Mayuko Matsumoto (OP; eps 5, 7)
Mayumi Watanabe (ep 1)
Min Zi Yu (ep 13)
Naomi Ide (OP; ep 5)
Natsuko Suzuki (eps 8, 10)
Rui Kondou (ep 11)
Satomi Miyazaki (eps 8, 10)
Sayaka Tokunaga (ep 11)
Shingo Tamaki (ep 11)
Toyoaki Fukushima (ep 6)
Yasuyuki Noda (ep 2)
Yoshino Honda (ep 3)
Yuji Kikuta (ep 10)
Yumiko Hara (ED; ep 2)
Art design:
Hiroshi Katō (Totonyan)
Shingo Yonekawa (Totonyan)
3D Director:
Hiroko Umemura
Ken Niimura (ep 1)
Sound Director: Takayuki Inagaki
Cgi Director: Ayuki Katayama
Director of Photography: Yasuyuki Itou
Executive producer:
Daiji Horiuchi (KADOKAWA)
Fumihiko Shinozaki (Kadokawa Media House)
Hirotaka Yoshida (Tsukuru no Mori)
Hiroyasu Oyama (TOKYO MX)
Makoto Kohara (Diomedea)
Nobuyuki Okada (Glovision)
Rieko Miyauchi (TV Saitama)
Shiro Sasaki (Flying Dog)
Takeshi Yasuda
Tsuneo Takechi (The Klockworx Co.)
Tsutomu Kashimura (Sony Music Communications)
Yuji Arai (NewGin)
Producer:
Chika Takagi (KADOKAWA)
Jun'ichirō Tamura (KADOKAWA)

2nd Key Animation:
Akito Dobashi (ep 8)
Asato Ikumi (eps 11-12)
Atsushi Shibata (ep 8)
Ayumu Ikeda (ep 9)
Chihiro Niimi (ep 4)
Daigo Furufuku (eps 2, 9)
Erina Hara (ep 3)
Fuminori Ishimaru (ep 11)
Haruka Sakai (Studio Gimlet; ep 6)
Haruko Ichihara (ep 6)
Hideki Fukushima (OP; ep 12)
Hiromasa Katō (ep 9)
Hiroyuki Itai (eps 4, 6)
Ja Yang Yeo (ep 3)
Ken Katou (ep 9)
Kyōsuke Maeda (eps 11-12)
Maria Ichino (ep 2)
Masami Koiwa (5 episodes
eps 2, 5, 9, 11-12
)

Masato Warashina (ep 3)
Michiko Makita (eps 11, 13)
Miki Konno (eps 9, 11-12)
Miyuki Nakagawa (Studio Gimlet; ep 6)
Mizue Shōuchi (eps 3, 7)
Rika Kanetaka (ep 4)
Sayaka Tokunaga (ep 9)
Shao Wei Zhang (ep 3)
Shouji Endo (ep 2)
Shunpei Mochizuki (eps 9, 12)
Sonomi Aramaki (ep 1)
Taiki Etō (ep 6)
Takahiro Inoue (eps 9, 11-12)
Takeshi Tominaga (eps 11-12)
Tatsuya Aiura (ep 2)
Tokushō Takahashi (OP; ep 3)
Wakana Murakami (ep 5)
Yi Wang (ep 3)
Yoshie Matsumoto (ep 1)
Yoshiko Nakamura (ep 11)
Yoshio Yoshimatsu (ep 2)
Yosuke Imakubo (ep 3)
Yuichiro Mizutani (ep 3)
Yuri Namigami (ep 4)
Yuuichi Namiki (OP; eps 3, 7, 9, 13)
3D CG:
Ayuki Katayama (Studio Boufu; ep 13)
Ayumu Sakurai (Studio Boufu; eps 4-9)
Haruo Noguchi (Studio Boufu; eps 2-6)
Kazunobu Sano (Studio Boufu; eps 2-6)
Ken Niimura (Studio Boufu; eps 2-9, 13)
Kenji Saito (Studio Boufu; eps 8-9)
Yuta Natori (Studio Boufu; eps 1-2)
Action Supervision: Masao Ookubo
Animation producer: Akihiro Sekiyama
Assistant Animation Director:
Aya Akizuki (ep 12)
Daisuke Saito (ep 12)
Eiichi Tokura (ep 12)
Hiroshi Maejima (ep 12)
Hyun Woo Joo (eps 2-3)
Jeong Ri Han (ep 1)
Jung-Duk Seo (eps 2-3)
Kazuyuki Ikai (ep 12)
Maho Satsuki (ep 12)
Min Seop Shin (eps 2-3)
Natsuko Suzuki (ep 12)
Yū Araki (ep 12)
Background Art:
Akiko Kikuchi (Atelier PLATZ; ep 7)
Azusa Kakoi (Totonyan; ep 2)
Beister Singa (Totonyan; eps 9, 12-13)
Hee Hwan Kim (BSP; ep 13)
Hirofumi Sakagami (Totonyan; ep 13)
Hiroshi Kakoi (Totonyan)
Hirotsugu Kakoi (Totonyan; eps 1, 11)
Honami Arai (Totonyan; eps 1, 11-12)
Hyun Ah Song (BSP; ep 13)
Kumiko Watanabe (Totonyan; eps 3, 6, 9, 12)
Kyeong Min Kim (BSP; ep 13)
Kyung Ae Kim (BSP; ep 13)
Kyung Ki Kim (BSP; ep 13)
Kyung Min Kim (BSP; ep 13)
Makoto Sekine (Atelier PLATZ; ep 7)
Naoya Watanabe (Totonyan; eps 1-3, 11-12)
Risa Wakabayashi (Atelier PLATZ; ep 7)
Satoshi Miura (Totonyan; ep 9)
Sung Hee Kim (BSP; ep 13)
Takanori Kajiwara (Totonyan; eps 1-3, 11-12)
Young Yoon Jang (BSP; ep 13)
Yuki Funao (Totonyan; 6 episodes
eps 1-2, 6, 9, 11-12
)

Yukihiro Watanabe (Atelier PLATZ; ep 7)
Yumi Okayama (Totonyan; eps 1-2, 6, 11)
Background Art Assistance:
Hee Hwan Kim (BSP; eps 2, 6, 12)
Hyun Ah Song (BSP; eps 3, 9)
Kyeong Min Kim (BSP; eps 2, 6, 12)
Kyung Ae Kim (BSP; eps 3, 9)
Kyung Ki Kim (BSP; 5 episodes
eps 2-3, 6, 9, 12
)

Kyung Min Kim (BSP; eps 3, 9)
Sung Hee Kim (BSP; 5 episodes
eps 2-3, 6, 9, 12
)

Young Yoon Jang (BSP; eps 2, 6, 12)
Color Check:
Eriko Murata (ep 1)
Koji Ueno (eps 4, 8)
Miyuki Sunako (ep 7)
Shūya Yoshisato (eps 2, 12)
Youko Matsubara (eps 5, 13)
Yuki Hayashi (eps 3, 11)
Yukiharu Obata (eps 6, 10)
Yukiko Totsuka (ep 2)
Yumika Ogawa (ep 9)
Color design: Eriko Murata
Color Design Assistant:
Hiromi Uchibayashi (eps 1-11)
Color setting:
Eriko Murata (ep 1)
Koji Ueno (eps 4, 8)
Miyuki Sunako (ep 7)
Shūya Yoshisato (eps 2, 12)
Youko Matsubara (eps 5, 13)
Yuki Hayashi (eps 3, 11)
Yukiharu Obata (eps 6, 10)
Yukiko Totsuka (ep 2)
Yumika Ogawa (ep 9)
Digital Design Works: Koremi Kishi
Digital Manager: Yudai Takahashi
Editing:
Nobuhiro Okuhara (Diomedea Editorial Department)
Toshihiko Kojima (Okayasu Promotions)
Executive Cooperation:
Fumitaka Kitazawa (TOKYO MX)
Hiroaki Arai (NewGin)
Hitomi Nishioka (TV Saitama)
Jun Fukuda (The Klockworx Co.)
Kazuhiro Takamura (NewGin)
Kenichi Yano (Tsukuru no Mori)
Masao Itou (Flying Dog)
Mitsuhiro Ogata (Kadokawa Media House)
Naoki Kishida (Glovision)
Shinjiro Ayuzawa (Tsukuru no Mori)
Takanori Tanno (NewGin)
Taro Takezawa (Tsukuru no Mori)
Yoshio Matsumoto (TV Saitama)
Yuki Kurosaki (Sony Music Communications)
Finish Animation:
Koji Ueno (ep 8)
Miyuki Sunako (diomedea; 5 episodes
eps 3, 5, 9, 12-13
)

Shūya Yoshisato (diomedea; eps 3-9 odd, 13)
Youko Matsubara (diomedea; eps 3, 7, 9, 12)
Yuki Hayashi (diomedea; eps 5, 7, 12-13)
Yukiko Ario (eps 6, 8)
Yumika Ogawa (diomedea; 5 episodes
eps 3, 5, 7, 12-13
)

In-Between Animation:
Akiko Ikemure (Actas Odaiba Studio; ep 1)
Asato Ikumi (diomedea; eps 3, 5, 7, 13)
Ayaka Koide (diomedea; eps 3, 5, 7)
Ayumi Moriyama (diomedea; eps 3, 5, 7, 13)
Eri Hibino (Actas Odaiba Studio; ep 1)
Fuminori Ishimaru (diomedea; ep 13)
Kana Tosaoka (diomedea; eps 3, 5, 7)
Keiko Oyama (eps 6, 8)
Marie Tomizuka (diomedea; eps 3, 5, 7)
Mika Kato (diomedea; eps 3, 5, 7, 13)
Mikako Uchimura (eps 6, 8)
Natsumi Hattori (diomedea; eps 3, 5, 7)
Saki Fujita (diomedea; eps 3, 5, 7, 13)
Saki Nishihara (SynergySP; ep 1)
Shigehito Ishii (diomedea; ep 13)
Shinya Fujita (diomedea; ep 5)
Takeshi Tominaga (diomedea; eps 3, 5, 7)
Yuka Itou (diomedea; ep 13)
Yukino Yasui (diomedea; eps 3, 5, 7)
Yumeko Ueno (diomedea; eps 3, 5, 7)
Yuusuke Takahashi (diomedea; eps 3, 5, 7, 13)
In-Between Check:
Fuminori Ishimaru (eps 5, 11)
Haruyoshi Nomura (eps 7, 13)
Kayoko Nishimori (ep 2)
Michiko Makita (ep 3)
Mikako Uchimura (eps 4-10 even)
Shunpei Mochizuki (eps 2, 9, 12)
Takehiko Kageyama (ep 1)
Key Animation:
Airi Haryū (ep 1)
Aito Ōhashi (ep 10)
Akane Ogawa (OP; eps 1, 3, 7, 11)
Akiko Mori (ep 1)
Akira Koremoto (eps 3, 7, 13)
Akira Koshiishi (ep 2)
Akito Dobashi (ep 4)
Atsushi Itou (ep 10)
Atsushi Komatsu (eps 4, 6, 8)
Atsushi Shibata (ep 6)
Aya Akizuki (ep 12)
Ayaka Shimoji (eps 7, 13)
Ayako Kakiuchi (eps 6, 8)
Beom Seok Hong (ep 9)
Chinami Kudou (ep 1)
Eiji Kaneda (ep 12)
Emi Kojima (ep 2)
Fuminori Ishimaru (eps 5, 9, 13)
Haruyoshi Nomura (4 episodes
eps 5, 9, 11, 13
)

Hideki Fukushima (eps 5, 9, 11)
Hiroko Shigekuni (eps 4, 8)
Hiromasa Katō (OP; eps 3, 5)
Hiroshi Maejima (ep 6)
Hiroyuki Itai (ep 12)
Hiroyuki Okuno (ep 12)
Jae Kyung Lee (ep 11)
Joo Hyun Lee (ep 2)
Junichi Hashimoto (ep 10)
Junko Matsushita (ep 12)
Kanako Hayashi (ep 7)
Kaori Ikeda (eps 4, 8, 10)
Kaoru Nagakawa (eps 4-10 even)
Kazuhiko Shibuya (ep 13)
Kazuhiko Wanibuchi (eps 8, 10)
Kazuhisa Kosuge (OP; eps 1, 3, 9)
Kazumasa Takeuchi (ep 11)
Kazunori Ozawa (eps 6-12 even)
Keita Fukuda (OP)
Keita Hagio (ep 6)
Kenichi Umemoto (ep 11)
Kenji Kodama (ep 11)
Kenta Mizusaki (eps 4, 10)
Koichi Hayami (ep 6)
Kōji Togashi (ep 12)
Kumi Suzuki (ep 1)
Kyohei Ohyabu (ep 2)
Kyōsuke Maeda (OP; eps 1, 3, 5)
Kyouko Ura (ep 10)
Makoto Nakazawa (ep 1)
Masahiko Matsuo (eps 4, 8)
Masahiro Furihata (eps 4, 6, 10)
Masao Ookubo (OP)
Masaru Yoshioka (ep 4)
Mayumi Watanabe (ep 1)
Mi Yeon Yun (ep 11)
Michiko Makita (eps 5, 9)
Michio Satō (ep 12)
Miho Kinjou (eps 3, 7, 13)
Mika Kobayashi (ep 12)
Miki Konno (eps 3, 5)
Mitsuhiro Okumura (eps 4, 8)
Miyuki Inoue (ep 10)
Mizuki Satō (ep 8)
Naho Koyama (ep 12)
Natsuko Suzuki (ep 12)
Noboru Kawamori (ep 10)
Nobuhiro Okazaki (eps 6, 12)
Nobuki Nakamura (ep 13)
Nobumichi Kawamura (ep 1)
Noriko Hatta (ep 12)
Odahiro Watanabe (ep 3)
Rie Aoki (ep 13)
Rika Kanetaka (eps 4, 8, 10)
Rui Kondou (ep 3)
Saki Hisamatsu (eps 6, 12)
Satomi Miyazaki (eps 4, 6, 8)
Sayaka Tokunaga (eps 3, 7)
Sayuri Hanada (ep 1)
Shao Wei Zhang (ep 13)
Shigeki Awai (ep 11)
Shingo Tamaki (ep 3)
Shinichi Iimura (eps 4, 8)
Shinkirō Hattori (eps 4, 8)
Shinya Takahashi (ep 10)
Shiori Nakasone (ep 1)
Shōta Ihata (OP)
Shouko Hagiwara (ep 1)
Shunji Suzuki (ep 9)
Shunpei Mochizuki (eps 1, 3, 5, 11)
Shunryō Yamamura (ep 9)
Suguru Iijima (ep 6)
Tadashi Shida (OP; ep 13)
Taiki Etō (eps 4, 6, 8)
Takashi Irie (ep 1)
Takayuki Inagaki (ep 12)
Takehiko Kageyama (ep 1)
Takeshi Moriyama (eps 2, 10)
Takeshi Nishino (ep 9)
Tetsuya Tsukamoto (ep 1)
Tomomi Shimazaki (ep 1)
Tomoya Atsumi (ep 12)
Toshihiko Fukano (ep 11)
Tsukasa Sorimachi (ep 1)
Yasuhiko Uetake (ep 1)
Yasuhiro Saiki (ep 6)
Yasunori Aoki (ep 11)
Yoshiaki Kubokawa (ep 1)
Yoshiaki Taniguchi (eps 3, 13)
Yoshino Honda (ep 3)
Yoshitaka Nagata (ep 12)
Yoshitaka Sato (ep 6)
Young-Hee Choi (ep 11)
Yuka Koichi (eps 7, 13)
Yuki Nakajima (ep 12)
Yumiko Hara (OP; ED)
Yusuke Adachi (ep 10)
Photography:
Hayato Kifune (Diomedea Photography Dept.; eps 1-13)
Hiroaki Asano (Diomedea Photography Dept.; eps 1-13)
Kaoru Inasaka (Diomedea Photography Dept.; eps 1-13)
Kazuhiro Yamada (Diomedea Photography Dept.; eps 1-13)
Miku Sera (Diomedea Photography Dept.; eps 1-13)
Moe Katō (Diomedea Photography Dept.; ep 13)
Yoko Ohtake (Diomedea Photography Dept.; eps 1-13)
Planning:
Daijō Kudō (KADOKAWA)
Takeshi Kikuchi (KADOKAWA)
Planning Cooperation:
Mayumi Nakano (Fujimishobo)
Satoshi Takebayashi (Fujimishobo)
Production Advancement:
Chihiro Nakamura (ep 1)
Kosuke Nagatomo (eps 4, 10)
Nana Higashida (eps 3, 7, 13)
Rie Mie (BLADE; eps 6, 12)
Satoshi Hiraiwa (ep 9)
Shinji Komiyama (eps 3, 7, 13)
Takuma Mizukoshi (eps 2, 11)
Yuki Yamada (ep 8)
Yuusuke Takahashi (diomedea; eps 5, 12)
Production Desk: Hiroaki Kojima
Publicity:
Ayaka Yamada (KADOKAWA)
Hiroshi Yamashita (KADOKAWA)
Kanna Tajiri (Flying Dog)
Mariko Kondō (Flying Dog)
Publicity Producer:
Keisuke Kurechi (KADOKAWA)
Saki Takahashi (KADOKAWA)
Recording Adjustment: Naoko Higashida
Recording Assistant: Makoto Ohno
School Badge Design: B.B.
Setting Production: Satoshi Hiraiwa
Sound Effects: Noriko Izumo
Sound Production Assistance:
Hana Sugawara
Tōru Kanegae
Special Effects: Naomasa Fukuda
Sub-Weapon Design:
Hisao Muramatsu (eps 8-13)
Kazuhisa Kosuge (eps 8-13)
Theme Song Arrangement:
CHOKKAKU (OP)
la la larks (ED)
Theme Song Composition:
la la larks (ED)
Mirai Show (OP)
Theme Song Lyrics:
la la larks (ED)
Shouko Fujibayashi (OP)
Theme Song Performance:
Iori Nomizu (OP)
la la larks (ED)
Title Logo Design: Kōji Nakao (CLOVER Graffiti)
Video Editing:
Eiji Suzuki (Sony PCL; eps 1-5, 7, 9-12)
Migaku Takagi (Sony PCL; eps 6, 8)
Ryotaro Date (Sony PCL; ep 13)
Shunya Takarakura (Sony PCL; ep 12)
Tsuneyasu Hisajima (Sony PCL)
Website Production:
Ryosuke Sakaki (Graphnetwork)
Tomotaka Sakurada (Graphnetwork)
Yoshihiko Hanawa (Graphnetwork)
Iori Nomizu as Rico Flamel
Nao Tōyama as Lecty Eisenach
Nozomi Yamamoto as Misora Whitale
Yoshitsugu Matsuoka as Kanata Age

Chika Anzai as Amie Mustung
Hiroki Yasumoto as Real Nua
Ibuki Kido as Christina Balcuhorn
Jiro Saito as Gail Whitale
Mami Kamikura as Sasha Nielsen
Mari Misaki as Lily Lancaster
Nichika Omori as Coela Viper
Rina Satou as Socie Whitale
Risa Taneda as Yuri Flostre
Saeko Zōgō as Freon Flamel
Tetsuya Kakihara as Lloyd Alwyn
Yuki Yamada as Chloe Sevegny
Yukiko Yao as Greg Hastuck
Yuko Hara as Beach

Marin Mizutani as Female student (ep 11)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 6, 11-12)
Big Owl (eps 6, 8, 10)
CL Corporation (ep 1)
Core (eps 2, 5, 12)
D-Motion (ep 8)
DCI (ep 8)
Densō-ya TAP (ep 11)
drop (ep 5)
J-Cube (eps 2, 6, 9, 11)
Jingumi (eps 9, 12)
Jumondo (eps 2, 11-12)
Mico Animation (ep 9)
Nakamura Production (eps 9, 11, 13)
Peace & Kindness (ep 1)
Reboot (eps 6, 11-12)
Rising Force (ep 7)
Seigasha (ep 1)
Studio Gimlet (ep 6)
Studio Graffiti (ep 7)
Studio μ
Studio Neun (ep 12)
Studio Lings (eps 4, 6, 12)
Studio μ (ep 6)
Synod (eps 5, 9)
TAP (eps 1-2, 10, 12)
Tokyo Animation Center (ep 6)
Animation Production: diomedea
Animation Production Cooperation:
BLADE (eps 4-12 even)
SynergySP (ep 1)
Art Design Assistance: Studio Lagurus
Background Assistance: BSP (eps 2-3, 6)
Backgrounds:
Atelier PLATZ (ep 7)
Kyung Kang ANIA (eps 4-5, 8, 10)
See Throu Studio (eps 4-5, 8, 10)
Totonyan (8 episodes
eps 1-3, 6, 9, 11-13
)

Triple A (ep 7)
Casting Management: Production Ace
Finish Animation:
Ace Company (eps 6, 11-12)
BEEP (eps 2, 5)
Big Owl (6 episodes
eps 1, 4-12 even
)

CL Corporation (ep 1)
Core (6 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 12-13
)

D-Motion (ep 8)
Densō-ya TAP (ep 11)
J-Cube (6 episodes
eps 2-3, 5, 9, 11, 13
)

Jingumi (eps 3, 9, 12-13)
Jumondo (eps 2, 12)
M.S.J Musashino Production (ep 1)
Mabuss Animation (ep 2)
Mico Animation (ep 13)
Muses (ep 8)
Reboot (eps 4, 6, 11-12)
Studio Elle (ep 3)
Studio μ (ep 6)
Synod (eps 3, 5, 9)
TAP (7 episodes
eps 1-3, 5, 10, 12-13
)

xenron (ep 6)
Font Assistance: Fontworks Inc.
In-Between Animation:
Ace Company (eps 6, 11-12)
Artland (ep 1)
BEEP (ep 2)
Big Owl (eps 4-12 even)
Chiptune (ep 1)
CL Corporation (ep 1)
Core (6 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 12-13
)

D-Motion (ep 8)
Densō-ya TAP (ep 11)
J-Cube (7 episodes
eps 2-3, 5-13 odd
)

Jingumi (5 episodes
eps 3, 7, 9, 12-13
)

Jumondo (eps 2, 12)
M.S.J Musashino Production (ep 1)
Mabuss Animation (ep 2)
Mico Animation (ep 13)
Millepensee (ep 1)
Muses (ep 8)
Reboot (eps 4, 6, 11-12)
Studio Mark (ep 6)
Studio μ (ep 6)
Synod (eps 3, 5, 9)
TAP (5 episodes
eps 1-2, 5, 10, 12
)

Internet Streaming: Docomo Anime Store
Key Animation:
J-Cube (eps 5, 9)
Mabuss Animation (ep 2)
Studio J (eps 5, 9, 11)
Music Production: Flying Dog
Production: E601 Platoon
Production Assistance:
BLADE (ep 12)
diomedea (ep 12)
Recording Studio: Procen Studio
Sound Production: Glovision
Video Editing: Sony PCL
Website Production: Graphnetwork
English cast
English staff
Dawn M. Bennett as Rico Flamel
Joel McDonald as Kanata Age
Megan Shipman as Lecty Eisenach
Tia Ballard as Misora Whitale

Alex Moore as Freon Flamel
Alexis Tipton as Sasha Nielsen
Bryn Apprill as Lily Lancaster
Chris Guerrero as Real Nua
Jad Saxton as Yuri Flostre
Jeremy Inman as Gail Whitale
Kristen McGuire as Beach
Lynsey Hale as Amie Mustung
Megan Emerick as Chloe Sevegny
Michelle Rojas as Coela Viper
Morgan Garrett as Socie Whitale
Ricco Fajardo as Lloyd Alwyn
Ryan Reynolds as Greg Hastuck

Randy E. Aguebor as Chimera
Sarah Wiedenheft as Christina Balcuhorn
Wyn Delano as Genius

Didi Duron (as Didi Archilla)
English companies
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll (2017)
FUNimation Entertainment
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Anime Digital Network
French cast
(none)
German staff
German cast
(none)
Anna Ewelina as Misora Whitale
Birte Baumgardt as Rico Flamel
Meri Dogan as Lecty Eisenach
Oliver Bender as Kanata Age

Betül Jülide Gülgec as Freon Flamel
Fabienne Hesse as Chloe Sevegny
Jodie Blank as Yuri Flostre

German companies
Distributor: KSM
Dubbing: G&G Tonstudios

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology