×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Love Live! School idol project (TV 2/2014)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Love Live! (Japanese)
ラブライブ! School idol project (Japanese)
Themes: idols, music, school life
Objectionable content: Mild
Plot Summary: With Otonokizaka Academy saved by Honoka Kōsaka and members of µ's from being shut down, students are now back to their normal campus lives—for a brief period. Members of µ's are now brought back to the stage and compete with other idol groups for regional tournaments.
Watch Love Live! School idol project on: CrunchyrollCrunchyroll, Crunchyroll Amazon ChannelCrunchyroll Amazon Channel, JustWatch
User Ratings: 291 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 33 votes (sub:23, dub:5, raw:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Tagalog dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 68 votes (sub:61, dub:4, ?:1, others:2
2 Spanish subtitled
)
 Very good: 83 votes (sub:74, dub:5, ?:1, raw:1, others:2
1 French subtitled
1 Korean subtitled
)
 Good: 59 votes (sub:53, dub:2, ?:1, others:3
2 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 29 votes (sub:26, dub:2, raw:1)
 So-so: 8 votes (sub:8)
 Not really good: 5 votes (sub:4, raw:1)
 Weak: 4 votes (sub:4)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 483 users, rank: #2187 (of 9685)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.797 (Very good−), std. dev.: 1.5365, rank: #1065 (of 9811)
Weighted mean: 7.693 (Very good−), rank: #1176 (of 9811) (seen all: 7.77 / seen some: 7.00 / won't finish: 4.94)
Bayesian estimate: 7.683 (Very good−), rank: #916 (of 7427)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage:
2014-04-06
2015-05-05 to 2015-05-21 (Philippines, Hero TV)
Opening Theme:
#1: "Sore wa Bokutachi no Kiseki" (それは僕たちの奇跡;That Is Our Miracle) by μ's
Ending Theme:
#1: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Yoshino Nanjou, Aina Kusuda & Sora Tokui (ep 2)
#2: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by μ's (eps 3,11)
#3: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Sora Tokui (ep 4)
#4: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Riho Iida (ep 5)
#5: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Riho Iida, Pile & Yurika Kubo (ep 6)
#6: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Emi Nitta, Aya Uchida & Suzuko Mimori (ep 7)
#7: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Yoshino Nanjou, Pile & Aina Kusuda (ep 8)
#8: "Don'na toki mo zutto" (どんなときもずっと; Always No Matter What) by Emi Nitta (ep 10)
Insert song:
"Bokura wa Ima no Naka de" (僕らは今の中で; We Are in the Now) by μ's (ep 12)
"Dancing stars on me!" by μ's (ep 6)
"Door of Dreams" (ユメノトビラ; Yume no Tobira) by μ's (ep 3)
"Happy Maker!" by μ's (ep 13)
"Hurray I love you!(Piano Mix)" (愛してるばんざーい!; Aishiteru Banzai!) by μ's (ep 13)
"KiRa-KiRa Sensation" by μ's (ep 12)
"Kore made no Love Live! ~ Musical ver.~" (これまでのラブライブ! 〜ミュージカルver.〜) by μ's, Marie Miyake, Nozomi Yamamoto & Sayuri Hara (ep 1)
"Love Wing Bell" by Riho Iida, Pile, Yurika Kubo, Yoshino Nanjou, Aina Kusuda & Sora Tokui (ep 5)
"Oh, Love & Peace!" by μ's (ep 13)
"Private Wars" by A-Rise (ep 1)
"Shocking Party" by A-RISE (ep 3)
"Snow Halation" by μ's (eps 9,11)
"Susume → Tomorrow" by μ's (ep 1)
Official website:
Trivia: We have 2
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Love Live! - 9th Anniversary Forever Edition [Import] [Limited Edition] (Blu-ray) 2019-10-25
    Love Live! School Idol Project - Season 2 [Premium Edition] (Blu-ray) 2016-02-14 (from $168.98)
    Love Live! School Idol Project - Season 2 [Standard Edition] (Blu-ray) 2016-04-12 (from $68.98)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takahiko Kyōgoku
Series Composition: Jukki Hanada
Script:
Jukki Hanada (eps 1-13)
Takahiko Kyōgoku (ep 1)
Storyboard:
Ayako Kōno (ED)
Hiroaki Shimura (ep 4)
Kazuo Sakai (ep 11)
Masakazu Hishida (ep 12)
Shinya Watada (ep 8)
Takahiko Kyōgoku (OP, ED; 7 episodes
eps 1-3, 6-7, 9, 13
)

Yōichi Fujita (ep 5)
Yūsuke Yamamoto (ep 10)
Unit Director:
Ayako Kōno (ED; eps 5, 10)
Fumiaki Usui (OP)
Kazuo Miyake (ep 12)
Kazuo Sakai (ep 11)
Kenichi Matsuzawa (ep 6)
Noriaki Saito (ep 4)
Ryo Ando (ep 10)
Shinobu Sasaki (ep 2)
Shinya Watada (eps 1, 8)
Takahiko Kyōgoku (OP; eps 2-3, 9, 13)
Tatsuma Minamikawa (eps 7, 12)
Original Concept: Sakurako Kimino
Original creator: Hajime Yatate
Character Design:
Asako Nishida
Yūhei Murota
Art Director: Yasunao Moriyasu
Chief Animation Director:
Asako Nishida (OP; eps 1-13)
Kōsuke Murayama (eps 4-13)
Madoka Hirayama (eps 1-13)
Yūhei Murota (ED; eps 3-13)
Animation Director:
Akemi Kobayashi (eps 6, 9, 12-13)
Akiko Toyoda (ep 13)
Akira Koshiishi (eps 1, 7, 12)
Atsushi Yamazaki (eps 4, 13)
Dai Imaoka (ep 13)
Fumiko Kikuta (ep 8)
Hatsue Nakayama (ep 10)
Hiroaki Shimizu (ep 8)
Hiroyuki Saita (ep 12)
Hisashi Kawashima (eps 3, 9, 13)
Isamu Fukushima (ep 10)
Jun Yamazaki (eps 4, 13)
Kanta Suzuki (eps 11-13)
Kazuyuki Ikai (ep 8)
Keiichirō Honjō (ep 2)
Kenji Terao (OP)
Kumi Horii (ep 13)
Masahiro Yamane (eps 12-13)
Masami Nagata (eps 7, 11-12)
Masayuki Ozaki (eps 7, 12)
Minami Yoshida (ep 12)
Nagisa Nakajima (ED; eps 6, 11)
Natsuki Egami (eps 12-13)
Noriyuki Fukuda (eps 12-13)
Nozomi Goto (ep 12)
Raku Nishikimi (ep 10)
Ryoko Amisaki (ep 1)
Takashi Ueno (ep 8)
Takeshi Osame (ep 13)
Takuro Shinbo (ep 3)
Tatsuya Mizuno (ep 3)
Tomoyuki Fujii (ep 9)
Yūji Shigekuni (OP)
Yūki Morimoto (Bee-Kett Style; ep 5)
Yusuke Kamata (eps 1, 7, 12)
Sound Director: Yukio Nagasaki
Cgi Director:
Erika Okawa (Artner; ep 12)
Hiroshi Nakajima (Frameworks Entertainment; ep 6)
Kai Makino (Toei Animation; OP)
Manabu Nakamura (ILCA; eps 9, 12-13)
Ryūta Ono (Graphinica; ep 3)
Director of Photography: Daichi Nogami
Producer:
Kaoru Adachi (ASCII Media Works)
Tadashi Hirayama (Sunrise)
Yūki Makimoto (Bandai Visual)

2nd Key Animation:
Aika Hamamoto (eps 1, 3, 9)
Aimi Sakai (ep 9)
Aki Nakagawa (ep 13)
Akihiro Ino (ep 8)
Akino Kojima (eps 3, 13)
Akira Ono (eps 3, 7)
Ami Sedo (ep 10)
Arisa Shima (ep 10)
Arumi Tamichi (eps 7, 12-13)
Asami Endo (eps 6-7)
Asumi Katō (ep 7)
Atsushi Kashiwa (eps 12-13)
Aya Akizuki (eps 5, 12)
Ayako Satō (ep 2)
Ayano Sekine (ep 8)
Azusa Nakano (eps 4-5, 9, 11)
Chie Tanaka (eps 12-13)
Chihiro Shimada (ep 12)
Ema Hashimoto (ep 10)
Emi Udagawa (8 episodes
eps 3, 5, 7-8, 10-13
)

Eri Ishikawa (eps 5, 13)
Fumiaki Hyugaji (ep 10)
Fumika Kimura (eps 9, 11-12)
Haruka Iida (ep 8)
Hikaru Miyazaki (eps 1, 8, 12)
Hiroki Kishi (eps 5, 13)
Hiromi Suzuki (ep 2)
Hiroshi Akiyama (ep 13)
Hiroshi Numata (ep 13)
Hiroyuki Takashima (eps 10, 12-13)
Hiroyuki Uchida (eps 8, 10-12)
Isamu Suzuki (eps 3, 9)
Izumi Yamanaka (ep 4)
Jia Mei Deng (ep 6)
Jiyuu Kaneko (ep 11)
Kae Takakura (eps 8, 11-13)
Keiko Nagamine (ep 4)
Keiko Shimizu (ep 1)
Keiya Yoshimura (ep 10)
Kenji Terao (ep 13)
Kiho Suzuki (ep 8)
Koji Nagatomi (eps 7, 13)
Koutaro Tanaka (eps 12-13)
Kyōko Yoshimi (ep 10)
Kyosuke Matsui (ep 10)
Mai Ishida (ep 8)
Masahito Wada (ep 5)
Masami Nagata (ep 13)
Masayuki Ozaki (ep 13)
Mayû Takizawa (ep 8)
Mayumi Kowada (eps 1-6, 8-13)
Mayuri Amino (eps 3-13)
Miho Sekimoto (eps 9, 11, 13)
Miki Kaneko (ep 9)
Mina Tanaka (ep 4)
Minao Otsuki (ep 10)
Misa Matsuoka (5 episodes
eps 3, 5-6, 9, 11
)

Misato Takasaki (ep 2)
Miyuki Sasagawa (ep 2)
Mutsuaki Murata (ep 9)
Mutsumi Omote (ep 13)
Naoki Yamashita (eps 12-13)
Naomi Takehara (ep 3)
Natsuki Egami (ep 1)
Natsuki Orikasa (ep 6)
Natsumi Sugawara (ep 8)
Nozomi Goto (ep 13)
Raku Nishikimi (eps 12-13)
Rina Ogawa (ep 8)
Rinka Wada (ep 8)
Ryo Ishimaru (6 episodes
eps 1, 3, 8-9, 11-12
)

Ryūta Ura (eps 5-6, 9, 12)
Sakurako Mitsuhashi (ep 12)
Satomi Arayama (eps 9-13)
Satomi Tamura (eps 3, 9, 11)
Sayaka Maruyama (ep 13)
Shihomi Nara (ep 8)
Shiori Araki (eps 9-10, 12-13)
Shirō Tamaki (ep 9)
Shunsuke Itai (7 episodes
eps 3-6, 9, 12-13
)

Shuri Toida (eps 3, 9-10)
Shūto Yamamoto (6 episodes
eps 4-5, 9, 11-13
)

Sōichi Honda (ep 1)
Somsak Mahamongkol (6 episodes
eps 3-4, 7, 9-10, 12
)

Sōta Suwa (ep 2)
Surasuk Papijhit (6 episodes
eps 3-4, 7, 9-10, 12
)

Taichi Nakaguma (ep 10)
Takaaki Tanabe (eps 3, 6, 12)
Takahiro Inoue (eps 6, 8-9, 12)
Takashi Yoshiyama (ep 5)
Takayoshi Hayashi (ep 13)
Takumi Nishiwaki (ep 5)
Takuya Tani (ep 7)
Tatsuya Takahashi (ep 2)
Tōga Kawajiri (eps 12-13)
Tomomi Noda (eps 3-4, 13)
Tomoyasu Kudo (ep 8)
Yoshiaki Iketani (eps 3-13)
Yoshie Fujiike (ep 13)
Yoshikazu Samura (eps 8-9, 11)
Yūhei Murota (ep 5)
Yūji Shigekuni (ep 13)
Yūji Takahashi (eps 11-12)
Yūki Morimoto (ep 13)
Yūki Nagata (ep 8)
Yūki Nakano (ep 4)
Yukiko Kawamoto (ep 2)
Yumika Ichimura (ep 8)
Yūri Ichinose (ep 2)
Yuri Naminoue (ep 12)
Yūsuke Kawabe (eps 3-8, 11, 13)
Yuta Masagaki (ep 10)
Yuzuko Hanai (eps 7, 12)
3D Layout: Megumi Endō (eps 1-7)
Animation Director Cooperation:
Dai Imaoka (ep 5)
Katsumi Shimazaki (ep 8)
Kenji Terao (ep 13)
Kouhei Hashimoto (ep 8)
Mari Aizawa (ep 8)
Masaki Tanigawa (ep 10)
Masayuki Ozaki (ep 13)
Minami Yoshida (eps 6, 13)
Natsuki Egami (eps 5-6, 10)
Noriyuki Fukuda (ep 5)
Nozomi Goto (ep 13)
Satomi Tamura (ep 6)
Shuri Toida (ep 6)
Yūji Shigekuni (ep 13)
Assistant Animation Director: Yuki Masutani (ep 2)
Assistant Director of Photography: Daiki Sugiyama
Assistant Unit Director: Ayako Kōno (11 episodes
eps 1-4, 6-9, 11-13
)

Associate producer:
Ai Ebine
Naoko Tsuji
Background Art:
Akiko Manabe (eps 1-13)
Anh Ngoc (NAM HAI; eps 11, 13)
Anh Tram (NAM HAI; eps 11, 13)
Bien Van (NAM HAI; eps 11, 13)
Eiji Wakamatsu (KUSANAGI; eps 9, 11-13)
Erika Okazaki (Kyoudou Craft; 4 episodes
eps 7, 10-11, 13
)

Eriko Nakamura (ep 4)
Etsuko Matsunaga (eps 4-13)
Eun-Young Lee (KES; ep 7)
Giang Tra (NAM HAI; eps 11, 13)
Hai Duc (NAM HAI; eps 11, 13)
Hanh Hong (NAM HAI; eps 11, 13)
Hau Nguyen (NAM HAI; ep 9)
Hieu Nguyet (NAM HAI; eps 11, 13)
Hiroaki Hirata (KUSANAGI; eps 9, 11-13)
Hung Manh (NAM HAI; ep 9)
Izumi Ozawa (ep 4)
Ju-Jeong Ko (KES; eps 8, 11, 13)
Kien Pham (NAM HAI; ep 12)
Kimiyo Saito (eps 3-4)
Kurumi Suzuki (Kyoudou Craft; ep 11)
Long Hoang (NAM HAI; eps 11, 13)
Luong Duc (NAM HAI; ep 12)
Mai Bich (NAM HAI; ep 9)
Mai Hoang (NAM HAI; ep 9)
Makiko Hirasawa (eps 1-13)
Marie Murata (ep 4)
Miho Sugiura (Kyoudou Craft; eps 6-7, 10-13)
Minh Hoang (NAM HAI; ep 12)
Mirai Saito (Kyoudou Craft; ep 11)
Miyuki Onodera (eps 4-6, 8-13)
Mizuka Ueda (Kyoudou Craft; eps 6, 9-13)
Ngan Hoang (NAM HAI; eps 11, 13)
Oanh Kim (NAM HAI; ep 12)
Phuong Ngoc (NAM HAI; eps 11, 13)
Quan Pham (NAM HAI; ep 12)
Quoc Nguyen (NAM HAI; eps 11, 13)
Ryosuke Kanbe (Kyoudou Craft; eps 6, 11-12)
Sang Ha Yoo (KES; eps 6-8)
Sang Hyun Lee (KES; eps 6-7)
Se Hyun Kang (KES; eps 6-7)
Seung Hyun Lee (KES; ep 8)
Sinh Phan (NAM HAI; ep 12)
Sun Ja Kim (KES; eps 6-8, 13)
Suong Kim (NAM HAI; eps 11, 13)
Suong Truc (NAM HAI; ep 12)
Takeshi Kodaka (Kyoudou Craft; eps 1-13)
Tamako Kamiyama (Kyoudou Craft; eps 7, 10-12)
Tien My (NAM HAI; eps 11, 13)
Toshie Honda (Kyoudou Craft; ep 11)
Trang Nguyen (NAM HAI; ep 9)
Trieu Minh (NAM HAI; eps 11, 13)
Viet Tuan (NAM HAI; eps 11, 13)
Vuong Van (NAM HAI; eps 11, 13)
Won Suk Chae (KES; eps 7-8)
Xuan Dinh (NAM HAI; ep 9)
Xuan Ngoc (NAM HAI; eps 11, 13)
Xuan Tung (NAM HAI; ep 9)
Yasunao Moriyasu (Kyoudou Craft; eps 1-13)
Yayoi Okashiwa (Heikuro; ep 9)
Yuki Ikeda (Studio Easter; eps 1-4)
Yuki Maeda (ep 4)
Yusuke Ikeda (NAM HAI; eps 9, 11-13)
Yusuke Mizuno (Kyoudou Craft; eps 3-13)
Background Modeling:
Katsuji Hiruma (Z-FLAG CG TEAM; eps 12-13)
Megumi Endō (Studio Easter; OP; eps 3, 6, 9)
Tatsuhiko Taishiyaku (Tatsunoko Pro; ep 9)
Tsubasa Hasegawa (Z-FLAG CG TEAM; ep 12)
Yoshihiro Otobe (Tatsunoko Pro; ep 9)
Yoshio Nakano (KORAT; ep 9)
Yuji Ichikawa (Z-FLAG CG TEAM; eps 12-13)
Background Shot Work: Masayuki Tanaka (ILCA; ep 13)
CG Animation:
Azuma Kobayashi (Toei Animation; OP)
Chihiro Tsuda (Artner; ep 12)
Fumiko Mitani (Frameworks Entertainment; ep 6)
Gō Kurosaki (Sublimation; ep 3)
Hideaki Maniwa (Toei Animation; OP)
Hidenori Hoshino (ILCA; eps 9, 13)
Hirofumi Ogata (Artner; ep 12)
Hiroki Kobayashi (ILCA; eps 9, 13)
Kayo Nakayama (Artner; ep 12)
Kazuhiko Yoshida (Artner; ep 12)
Keita Hoshino (Frameworks Entertainment; ep 6)
Masataka Nonaka (Studio GOONEYS; ep 13)
Masayuki Koizumi (Toei Animation; OP)
Misako Inomata (VOXEL; ep 13)
Mizuki Saitō (Studio GOONEYS; ep 13)
Mizuki Shimada (Artner; ep 12)
Naofumi Tomura (ILCA; ep 13)
Nobukazu Sakamoto (Studio GOONEYS; ep 13)
Osamu Tsuruoka (Studio GOONEYS; ep 13)
Shin'ya Sugai (Sublimation; ep 3)
Shingo Kitsu (VOXEL; ep 13)
Shinsaku Nagura (Toei Animation; OP)
Sun-Jin Lee (Studio GOONEYS; ep 13)
Tadashi Fujita (ILCA; eps 9, 13)
Taku Yamamoto (Graphinica; ep 3)
Takuya Gotō (Studio GOONEYS; ep 13)
Taro Hayashi (ILCA; ep 9)
Tomotaka Okuno (Sublimation; ep 3)
Toshiyasu Shimada (VOXEL; ep 13)
Yūki Takenaka (Toei Animation; OP)
CG Composite:
Hiromi Toda (ILCA; ep 13)
Tetsuo Maeda (ILCA; eps 9, 13)
Yushi Nakatsuka (ILCA; ep 9)
CG Effect:
Jaura Karan (ILCA; ep 9)
Yasuko Asakura (ILCA; ep 13)
CG Modeling:
Chihiro Gaman (Graphinica; ep 3)
Yuto Obayashi (Graphinica; ep 3)
CG Producer:
Atsuo Nozaki (Graphinica; ep 3)
Ayaka Suzuki (Artner; ep 12)
Katsuyuki Sugimura (Frameworks Entertainment; ep 6)
Makoto Sekiya (ILCA; eps 9, 12-13)
Seiichi Nagasawa (Artner; ep 12)
Shigeru Matsumi
Yukiya Imamura (Toei Animation; OP)
CG Production Advancement:
Ayumi Gotō (Frameworks Entertainment; ep 6)
Daijirō Yamaguchi (ILCA; eps 12-13)
Mari Katō (Graphinica; ep 3)
Yūki Ishii (Frameworks Entertainment; ep 6)
CG Supervisor:
Hirokazu Ayukawa (ILCA; eps 12-13)
Keiichi Yamaguchi (ILCA; eps 9, 12)
Yasuhiro Kato (Toei Animation; OP)
Yusuke Tazawa (Artner; ep 12)
CG Technical:
Akiko Kohase (ILCA; eps 9, 12-13)
Kunihiko Suzuki (ILCA; ep 13)
Shouichi Kanbara (ILCA; eps 9, 12-13)
Yūsuke Ishikawa (ILCA; eps 9, 12-13)
Character Design Cooperation:
Asako Inayoshi (ep 9)
Manabu Imura (ep 9)
Tomoshige Inayoshi (ep 9)
Character Modeling:
Ayaka Suzuki (Artner; ep 13)
Chihiro Tsuda (Artner; ep 13)
Kento Kongo (Artner; ep 13)
Kito Ogihara (ILCA; ep 13)
Kōta Morie (Transistor Studio; eps 3, 6, 12)
Masanori Hirata (Transistor Studio; eps 6, 12)
Masato Tajima (Transistor Studio; eps 3, 6, 12)
Masatoshi Ito (Artner; ep 13)
Ryōko Takahashi (Artner; ep 13)
Satoshi Sagawa (Transistor Studio; eps 3, 6, 12)
Seiichi Nagasawa (Artner; ep 13)
Takashi Izumi (ILCA; ep 9)
Takashi Nakagawa (Transistor Studio; eps 6, 12)
Xiao Xin Zhao (ILCA; eps 9, 13)
Yūma Itō (ILCA; eps 9, 13)
Character Modeling Cooperation:
Hisaki Okuma (Toei Animation; OP)
Yu Onoyama (Toei Animation; OP)
Character Setup:
Kōta Morie (Transistor Studio; eps 6, 12)
Kunihiko Suzuki (ILCA; ep 9)
Masanori Hirata (Transistor Studio; eps 6, 12)
Masato Tajima (Transistor Studio; eps 6, 12)
Satoshi Sagawa (Transistor Studio; eps 6, 12)
Shuhei Arai (ILCA; eps 9, 13)
Takashi Nakagawa (Transistor Studio; eps 6, 12)
Takehiro Ishikawa (ILCA; ep 9)
Takumi Sakai (codelight; ep 13)
Chief Animation Director Cooperation:
Koji Nagatomi (ep 8)
Natsuki Egami (ep 8)
Nozomi Goto (ep 8)
Yūichi Yoshida (eps 1-13)
Choreography:
KEIKO (5 episodes
eps 3, 6, 9, 12-13
)

MaiMai
Yumi Ishikawa (STARDUST)
Color design: Sayoko Yokoyama
Color Key:
Emiko Okada (ep 10)
Hironori Nochi (9 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9, 11-13
)

Takuya Ogaki (ep 2)
Yoriko Matsumori (ep 4)
Yuki Yoshioka (ep 8)
Composite:
Daichi Hayashi (Asahi Production; eps 4-13)
Ei Rouhei (Asahi Production; ep 5)
Haruhi Gotō (Asahi Production; eps 7-13)
Hitomi Watanabe (Asahi Production; 5 episodes
eps 4-5, 7, 10-11
)

Kazumi Yokoo (Asahi Production; ep 13)
Kei Ishibashi (Asahi Production; eps 4-5)
Kenji Takahashi (Asahi Production; eps 3-5, 7, 13)
Kenta Hayashi (Asahi Production; eps 4-8, 11-13)
Kentarō Waki (Asahi Production; ep 13)
Kwang-Jun Kim (Asahi Production; eps 1-3)
Mari Gomyo (Asahi Production; eps 1-4)
Megumi Fujisaka (Asahi Production; eps 3, 6-11)
Minoru Oomiya (Asahi Production; eps 1-2)
Mutsumi Sasaki (Asahi Production; eps 3, 5)
Naoki Kondō (Asahi Production; ep 3)
Naoko Tanaka (Asahi Production; eps 9, 11-13)
Natsuki Takei (Asahi Production; eps 4-13)
Ryō Iijima (Asahi Production; 7 episodes
eps 3-5, 7, 11-13
)

Ryō Kujirai (Asahi Production; eps 5, 7-8)
Takashi Yanagida (Asahi Production; eps 3-8, 11)
Takumi Arai (Asahi Production; eps 5, 9-13)
Tasuku Ozu (Asahi Production; eps 5-13)
Tomoya Hosaka (Asahi Production; ep 4)
Tomoyuki Ishiyama (Asahi Production; ep 3)
Yui Tanaka (Asahi Production; eps 8-13)
Yuki Ōshima (Asahi Production; eps 5-13)
Yuri Nonaka (Asahi Production; eps 3-13)
Dance Photography Cooperation: Shinichi Kawai (COO Inc.; eps 1-5)
Design Cooperation:
Aika Hamamoto (eps 10-11, 13)
Hisashi Kawashima (ep 3)
Satomi Tamura (ep 10)
Shuri Toida (ep 10)
Digital Paint:
Asami Saitō (ep 4)
Emi Hayasaka (ep 4)
Hiroshi Asami (ep 5)
Kou Yamada (ep 5)
Rie Takahashi (ep 4)
Ryo Ishimaru (8 episodes
eps 1, 4-5, 7, 9, 11-13
)

Takahiro Inoue (6 episodes
eps 5-11 odd, 12-13
)

Editing: Daisuke Imai
Editing Assistant: Jin Nogawa
Eyecatch Animation: Natsuki Egami
In-Between Animation:
Aimi Sakai (ep 2)
Akino Kojima (ep 1)
Emi Udagawa (ep 1)
Hiroko Takahashi (ep 4)
Hiromi Masuko (ep 2)
Hisashi Isogawa (ep 4)
Izumi Kodama (ep 4)
Junichi Saitō (ep 4)
Keiko Watanabe (ep 1)
Kyoko Kawada (ep 4)
Mayuri Amino (eps 3, 7, 13)
Miyuki Kasukawa (9 episodes
eps 3-7, 9, 11-13
)

Naomi Takehara (ep 1)
Nozomu Talukdar (eps 1-2)
Rumi Sato (9 episodes
eps 3-7, 9, 11-13
)

Ryo Ishimaru (10 episodes
eps 1, 3-7, 9, 11-13
)

Sachiyo Hiraide (eps 6, 11)
Takahiro Inoue (8 episodes
eps 3, 5-7, 9, 11-13
)

Yoko Uchida (ep 4)
Yu Matsuo (ep 4)
Yūichi Kondō (eps 1-2)
Yūsuke Kawabe (ep 1)
Yūtarō Takehashi (ep 4)
In-Between Check:
Mina Tanaka (ep 4)
Miya Takaku (ep 8)
Ryo Ishimaru (eps 9, 13)
Sachiyo Hiraide (eps 1, 3, 6, 11)
Shigeyuki Yokoyama (ep 5)
Takahiro Inoue (eps 7, 12)
Takahiro Nawa (ep 2)
Yu Kagura (ep 10)
In-Between Check Cooperation: Takahiro Inoue (ep 1)
Key Animation:
Aika Hamamoto (ep 13)
Akane Imada (Studio Wanpack; eps 2, 10)
Akemi Roppongi (ep 2)
Aki Yamauchi (Studio Wanpack; ep 2)
Akira Kano (ep 1)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 3)
Akira Ono (OP; ED; 8 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 11-13
)

Ako Kagiyama (ep 2)
Asako Nishida (ep 1)
Asuka Hayashi (ep 4)
Atsushi Itou (eps 1, 6, 13)
Atsushi Yamazaki (ep 4)
Dai Imaoka (ep 7)
Daisuke Kamei (eps 9, 11, 13)
Daisuke Kusakari (ep 1)
Daisuke Sakō (ep 1)
Emi Matsunaga (ep 8)
Emi Udagawa (ep 12)
Etsuro Tamaki (Studio Kuma; ep 2)
Fumiaki Usui (eps 1, 13)
Harumi Kakuda (ep 4)
Hatsue Nakayama (ep 10)
Hayato Tejima (ep 8)
Hideki Nakagawa (ep 9)
Hidenori Miyahara (Nakamura Production; ep 3)
Hikaru Miyazaki (eps 7, 11-13)
Hiroaki Shimizu (ep 8)
Hiroki Kishi (ep 10)
Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; ep 3)
Hiromi Masuda (ep 12)
Hiromi Nanbe (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 11, 13
)

Hironobu Dannoura (ep 2)
Hiroshi Yamamoto (eps 8, 11-13)
Hirotaka Nii (ep 2)
Hiroya Kamakura (ep 4)
Hiroyuki Saita (eps 1, 13)
Hisashi Kawashima (OP)
Hitoshi Kagiyama (ep 2)
Hitoshi Kamata (ep 8)
Isamu Fukushima (ep 10)
Isamu Suzuki (ED; 6 episodes
eps 3, 6-7, 11-13
)

Izumi Yamanaka (ep 4)
Jia Mei Deng (ep 9)
Jiyuu Kaneko (ep 13)
Jun Yamazaki (eps 4, 12-13)
Kaito Senkōji (ep 4)
Kana Tamiya (ep 2)
Kanako Baba (Studio Wanpack; eps 2, 10)
Kanayo Nakanishi (ep 2)
Kanta Suzuki (eps 10-11, 13)
Kaori Endō (ep 8)
Katsuyuki Yamazaki (eps 9, 11-13)
Kayo Nomichi (eps 1, 6-7, 12)
Kazunori Ozawa (eps 1, 7, 13)
Kazuo Ohara (ep 10)
Kazuo Takematsu (ep 8)
Keigo Nagao (ep 8)
Keiichi Honda (ep 9)
Keiichi Ishida (eps 1, 3, 7, 12)
Keiichirō Honjō (ep 2)
Keiko Ichihara (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 12-13
)

Keiko Iwata (ep 8)
Ken'ichi Shindō (ep 10)
Kenichi Watanabe (eps 5, 10)
Kenji Ishida (ep 1)
Kenji Terao (OP; ep 3)
Kenta Taniguchi (ep 7)
Kōdai Iwata (ep 9)
Kōhei Yamazaki (ep 4)
Kōji Kase (ep 10)
Koji Nagatomi (eps 9, 12)
Komami Yoshida (ED; ep 12)
Kōsuke Murayama (ep 6)
Kyoko Niimura (ep 1)
Maki Fujita (ep 4)
Maki Murakami (eps 1, 13)
Makiko Fujiwara (ED; ep 9)
Makoto Nakata (ep 8)
Mamoru Abiko (ep 3)
Manabu Imura (eps 10-13)
Manabu Kuroda (ep 5)
Manami Hattori (ep 2)
Mari Aizawa (ep 8)
Mari Tominaga (eps 3, 13)
Mariko Ishikawa (ep 2)
Masahiko Kaneda (ep 11)
Masaki Inada (ep 8)
Masaki Tanigawa (ep 10)
Masami Nagata (eps 9, 13)
Masao Takeda (ep 8)
Masato Hagiwara (Studio Wanpack; eps 2, 10)
Masaya Sekizaki (ep 10)
Masayuki Ozaki (OP; 6 episodes
eps 1, 3, 5-7, 12
)

Mayumi Nakamura (OP; 7 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 12-13
)

Mika Sawada (eps 9, 13)
Miki Kaneko (ep 9)
Mina Itou (5 episodes
eps 1-2, 6, 12-13
)

Minami Yoshida (eps 9, 11)
Misako Ono (ep 13)
Mutsuaki Murata (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 9, 12-13
)

Nagisa Nakajima (eps 1, 6)
Naohiro Ōsugi (eps 9, 13)
Naoki Yamauchi (OP; ep 13)
Naomi Okita (ep 12)
Natsuki Egami (eps 9, 11)
Natsuki Miyashiro (ep 2)
Nobunori Niwa (Studio Kuma; ep 2)
Nobuyoshi Nagayama (ep 4)
Noriyoshi Sasaki (ep 2)
Nozomi Goto (ep 9)
Osamu Kurosawa (ep 8)
Raku Nishikimi (ep 10)
Rie Nakanishi (ep 1)
Ryo Ishimaru (eps 11, 13)
Ryoko Amisaki (OP; eps 9, 12-13)
Ryōta Kuratani (Studio Wanpack; eps 2, 10)
Ryūji Watarai (ep 8)
Ryūta Ura (ep 10)
Sadatoshi Matsuzaka (eps 1, 7, 13)
Sae Kawasaki (ep 10)
Sato Tominaga (eps 12-13)
Satomi Tamura (ep 9)
Satomi Yamanaka (ep 3)
Satoshi Fujioka (ep 8)
Satoshi Miyoshi (Nakamura Production; ep 3)
Sayumi Yokoyama (ep 4)
Sayuri Sakimoto (eps 12-13)
Seika Saruwatari (ep 4)
Shiho Hayashi (ED; eps 7, 9)
Shinichi Takahashi (ep 10)
Shinichi Wada (eps 7, 13)
Shinya Kameyama (eps 4, 7)
Shinya Uchida (ep 10)
Shiori Kobayashi (ep 8)
Shunsuke Masuda (5 episodes
eps 1, 6-7, 12-13
)

Shuri Toida (ep 9)
Sōichi Honda (ep 3)
Sōta Suwa (ED; eps 11-13)
Suguru Iijima (ep 11)
Takahiro Mizuno (8 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 11-13
)

Takashi Kawashima (OP)
Takashi Kikugawa (ep 4)
Takashi Ueno (ep 8)
Takayuki Chiba (ep 4)
Takayuki Gorai (OP; ep 1)
Takayuki Kanouchi (ep 8)
Takeshi Miyamoto (ep 4)
Takeshi Osame (eps 4, 12-13)
Takuji Abe (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 9, 12-13
)

Takuya Hirata (ep 10)
Tatsuya Mizuno (Nakamura Production; ep 3)
Tomoaki Sakiyama (eps 11-13)
Tomoe Kikuchi (Nakamura Production; ep 3)
Tomohiro Kamitani (eps 12-13)
Tomotsugu Sakakibara (OP; eps 1, 3)
Tomoyuki Fujii (ep 9)
Tōru Shigeta (ep 11)
Toshiharu Kudō (eps 9, 11)
Toshiko Inada (ep 2)
Tsuyoshi Moride (ep 4)
Yasuhiro Ueno (ep 8)
Yasuko Miyazaki (ep 7)
Yasunori Yamaguchi (6 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 11
)

Yoko Komaki (ep 10)
Yoshihiro Nishio (ep 8)
Yoshikazu Samura (ep 13)
Yoshitaka Sato (ep 2)
Yosuji Kudo (eps 8-9, 11)
Yūhei Murota (OP; ED)
Yūichi Yoshida (OP; ED; 7 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 12-13
)

Yuji Nakao (ep 8)
Yūji Shigekuni (OP; eps 1, 3)
Yuki Kudō (Nakamura Production; ep 3)
Yūki Morikawa (eps 12-13)
Yūki Morimoto (ep 5)
Yuki Muraosa (eps 11-13)
Yūki Nakano (ep 4)
Yūki Nakano (ep 13)
Yukina Hosaka (ep 8)
Yūko Danki (ep 1)
Yūko Yamamoto (ep 2)
Yumie Wada (Nakamura Production; ep 3)
Yuri Yasutaka (eps 5, 10)
Yūshi Suzuki (ep 5)
Yūsuke Kawabe (ep 12)
Yūta Masaki (eps 10, 12)
Yutaka Araki (eps 7, 13)
Lighting:
Eri Fujita (ILCA; ep 9)
Hiroshi Yamamoto (ILCA; ep 13)
Masayuki Tanaka (ILCA; ep 9)
Taiyō Tazawa (ILCA; ep 9)
Takuto Yamauchi (ILCA; ep 9)
Live Part Animation Director:
Hiroyuki Saita (ep 13)
Kenji Terao (eps 1, 3, 6, 12)
Koji Nagatomi (eps 3, 13)
Satomi Tamura (ep 9)
Shuri Toida (ep 9)
Tomoyuki Fujii (ep 13)
Yūji Shigekuni (eps 3, 6, 12)
Live Part Animation Director Cooperation:
Kenji Terao (ep 9)
Yūji Shigekuni (ep 9)
Live Part Storyboard: Takahiko Kyōgoku (ep 12)
Live Part Unit Director:
Fumiaki Usui (eps 3, 6)
Ryo Ando (ep 12)
Takahiko Kyōgoku (eps 1, 3, 6, 12)
Main Animator: Yūhei Murota
Main Title Design: Hiroyuki Suzuki
Modeling Director: Katsuyoshi Miyajima (eps 6, 9-13)
Monitor Graphics:
Azusa Tamura
Mutsumi Sasaki (eps 6-13)
Music producer:
Yōhei Kisara (Lantis)
Yoshiyuki Ito (Lantis)
Music Production Management: Manabu Kuroda
Pasting Materials Design:
Maki Shimagata
Yuta Minami (eps 7-8, 10-13)
Planning:
Kazuhiko Hirose (Bushiroad)
Kazutomo Suzuki (ASCII Media Works)
Kouichi Ueyama (Bandai Visual)
Shin Sasaki (Sunrise)
Shunji Inoue (Lantis)
Planning Producer:
Kiyoshi Takano (ASCII Media Works)
Noriaki Tanaka (Sunrise)
Yuka Sakurai (Lantis)
Planning Sales: Yuki Wakabayashi
Production Advancement:
Akiko Shimabukuro (ep 2)
Akira Kakuda (ep 10)
Harumichi Nakahara (ep 10)
Ken'ichirō Takahashi (ep 6)
Kenta Suzuki (ep 4)
Kingo Ishizuka (eps 3, 12)
Michihiro Kimura (eps 5, 8, 10)
Naoya Ando (eps 3, 10, 13)
Shiki Yamaguchi (ep 6)
Yohei Shindo (ep 5)
Yuki Ikemoto (ep 13)
Yusuke Nishi (ep 1)
Yuta Mizunuma (ep 11)
Yūta Sakamoto (ep 8)
Yūtarō Okada (eps 1, 7)
Production Affairs: Minako Uchiyama
Production Desk: Hironori Tamanaha
Recording Adjustment: Yūichi Morita
Recording Assistant: Saki Suishi
School Emblem Design: Kazuyuki Yoshizumi
Set Design: Takeshi Takahashi
Setting Production: Shintaro Shimoi
Sound Effects: Yasuyuki Konno (Swara Pro)
Sound Effects Assistant: Hiroki Iwatani (Swara Pro)
Sound Production: Keisuke Naruse (Magic Capsule)
Special Effects: Takatoshi Abe
Technical Director: Takeshi Katsurayama
Theme Song Performance:
Aina Kusuda (μ's)
Aya Uchida (μ's)
Ayuru Ōhashi (A-Rise)
Emi Nitta (μ's)
Maho Matsunaga (A-Rise)
Megu Sakuragawa (A-Rise)
Pile (μ's)
Riho Iida (μ's)
Sora Tokui (μ's)
Suzuko Mimori (μ's)
Yoshino Nanjō (μ's)
Yurika Kubo (μ's)
Unit Director Cooperation:
Naoya Ando (ep 9)
Ryo Ando (ep 9)
Unit Name Invention:
HAT (ep 10)
Kaoru Matsuma (ep 10)
Kyosuke Toyoda (eps 4, 8)
Ogashii (eps 4, 8)
Rika (ep 10)
Rizaruton (ep 10)
Temaki (ep 10)
Tsuyoshi (ep 10)
Yuma Miko
Video Editing:
Migaku Takagi (Sony PCL)
Motohiko Abe (Sony PCL)
Aina Kusuda as Nozomi Tojo
Aya Uchida as Kotori Minami
Emi Nitta as Honoka Kosaka
Pile as Maki Nishikino
Riho Iida as Rin Hoshizora
Sora Tokui as Nico Yazawa
Suzuko Mimori as Umi Sonoda
Yoshino Nanjō as Eli Ayase
Yurika Kubo as Hanayo Koizumi

Ayane Sakura as Arisa Ayase
Ayuru Ōhashi as Anju Yūki (5 episodes
eps 1, 3, 9-10, 12
)
Maho Matsunaga as Erena Tōdō (5 episodes
eps 1, 3, 9-10, 12
)
Marie Miyake as Hideko (7 episodes
eps 1, 6-7, 9-10, 12-13
)
Megu Sakuragawa as Tsubasa Kira (7 episodes
eps 1, 3, 6, 8-10, 12
)
Nao Tōyama as Yukiho Kōsaka
Noriko Hidaka as Principal
Nozomi Yamamoto as Fumiko (7 episodes
eps 1, 6-7, 9-10, 12-13
)
Sayuri Hara as Mika (6 episodes
eps 1, 6, 9-10, 12-13
)

Anna Mugiho as
Alpaca (eps 1, 3, 13)
Classmate (ep 9)
Chika Anzai as Broadcast club member A (ep 3)
Chinami Hashimoto as Student (ep 1)
Haruka Chisuga as Classmate (ep 9)
Kikuko Inoue as Maki's Mother (ep 12)
Kotono Mitsuishi as Nico's Mother (ep 13)
Kumiko Nakane as Squirrel (ep 2)
Lynn as Classmate (ep 9)
Mana Shimizu as First year student B (ep 7)
Manami Tanaka as Classmate (ep 9)
Masumi Asano as Honoka's Mother (eps 7, 9-13)
Mina as
Home announcer (ep 11)
Teacher (eps 5, 7, 9)
Misako Tomioka as Broadcast club member B (ep 3)
Natsumi Takamori as
Akiba Reporter (ep 6)
Announcer (ep 8)
Sarah Emi Bridcutt as
Announcer (eps 4, 6)
Audience (ep 5)
First year student C (ep 7)
Student (ep 13)
Sena Koizumi as Student (ep 13)
Shizuka Ishigami as Art club member A (ep 7)
Sora Amamiya as
Classmate (ep 9)
First year student A (ep 7)
Sora Tokui as
Cocoa Yazawa (eps 4, 9, 13)
Kokoro Yazawa (eps 4, 9, 13)
Kotarō Yazawa (eps 4, 9, 13)
Tomo Muranaka as Host (ep 12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
acca effe (ep 6)
Ace Company (eps 10, 12)
AI (5 episodes
eps 1, 3, 8, 12-13
)

Anime R (ep 4)
Anime Workshop Basara (eps 4, 8)
Anitus Kōbe (ep 12)
APPP (eps 12-13)
Asahi Production Shiroishi Studio (as Miyagi Shiroishi Studio; ep 8)
Ashi Productions (as Production Reed; ep 13)
Be Loop (7 episodes
eps 4-6, 8, 11-13
)

Bee-Kett Style (eps 10, 12-13)
BEEP (eps 10, 12)
Big Owl (eps 7, 10)
Brain's Base (ep 13)
CL Corporation (eps 7, 12)
D-Motion (eps 3-7, 11-13)
drop (ep 7)
HEBARAKI (ep 8)
Hoods Entertainment (ep 11)
ingresA (ep 1)
Jumondo (ep 3)
Jūmonji (ep 2)
LIDEN FILMS (eps 5, 13)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
Millepensee (ep 4)
Nakamura Production (ep 8)
Rising Force (9 episodes
eps 1, 4, 6-8, 10-13
)

Sanga Studio (eps 3-8, 12-13)
Seigasha (ep 12)
Seven Arcs Pictures (9 episodes
eps 1, 3-6, 8, 10-12
)

Studio Angle (eps 6-7, 12)
Studio Cockpit (ep 6)
Studio Elle (eps 2, 13)
Studio Gash (ep 8)
Studio Gimlet (eps 1, 6, 12)
Studio Graffiti (eps 6-8, 11-13)
Studio Kuma (11 episodes
eps 1, 3-8, 10-13
)

Studio Mark (ep 8)
Studio Victory (ep 2)
Studio Wanpack (eps 2, 12)
Studio Wombat (11 episodes
eps 1, 3-8, 10-13
)

Sunshine Corporation (eps 6, 13)
Triple A (ep 12)
UEC (eps 6, 8, 12)
Wish (ep 2)
xenron (ep 7)
Yuhodo (eps 4-5, 12-13)
3D Modeling:
Artner (Character)
Studio Easter (backgrounds)
Tatsunoko Production (backgrounds)
Transistor Studio (Character)
Z-FLAG (backgrounds)
3DCG Production:
Frameworks Entertainment (ep 6)
Graphinica (ep 3)
ILCA (eps 9, 12-13)
3DCGI:
Artner (ep 12)
Studio GOONEYS (ep 13)
Sublimation (ep 3)
Toei Animation (OP)
VOXEL (ep 13)
Animation Direction: Big Star (ep 5)
Animation Production: Sunrise
Art Direction: BALCOLONY.
Background Art:
Heikuro (ep 9)
KES (eps 6-8, 11, 13)
Kusanagi (eps 9, 11-13)
Kyoudou Craft (eps 1-13)
Nam Hai (eps 9, 11-13)
NARA Animation (eps 9-11)
Studio Easter (eps 1-4)
Background Modeling:
KORAT (ep 9)
Studio Easter (ep 9)
Tatsunoko Production (ep 9)
Z-FLAG (eps 12-13)
Character Modeling: Transistor Studio (eps 6, 12)
Character Setup: Transistor Studio (eps 6, 12)
Comic Serialization:
Dengeki G's Comic (KADOKAWA ASCII Media Works)
Dengeki G's Magazine (KADOKAWA ASCII Media Works)
Dance Photography Cooperation:
Imagica (eps 6-11)
Toei Animation (eps 12-13)
Digital Paint:
Ace Company (eps 10, 13)
AI (eps 3, 6, 9-13)
APPP (ep 13)
Asahi Production (ep 8)
Asahi Production Shiroishi Studio (as Miyagi Shiroishi Studio; ep 8)
BEEP (eps 1, 10)
Big Owl (eps 5, 10)
CL Corporation (7 episodes
eps 5-7, 9, 11-13
)

D-COLORS (ep 1)
D-Motion (eps 4, 6, 11-13)
drop (ep 10)
J&K Corporation (ep 12)
Jumondo (ep 4)
Kagura (ep 8)
Light Foot (ep 3)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
Mizo Planning (eps 5, 7)
Orange (eps 9, 11)
R.I.C (eps 2, 10)
Rocket Vision (eps 5, 10)
Studio Elle (ep 2)
Studio MAT (ep 1)
Studio Toys (10 episodes
eps 1, 3-7, 9, 11-13
)

Taiguan Animation (7 episodes
eps 3, 6-7, 9, 11-13
)

TAP (eps 3, 12-13)
Triple A (10 episodes
eps 1, 3-7, 9, 11-13
)

xenron (eps 5, 9, 11-13)
In-Between Animation:
Ace Company (eps 10, 13)
AI (eps 6, 10-13)
Anime R (ep 2)
APPP (eps 2, 13)
Asahi Production (ep 8)
Asahi Production Shiroishi Studio (as Miyagi Shiroishi Studio; ep 8)
BEEP (eps 1, 10)
Big Owl (eps 1, 5, 10)
CL Corporation (9 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9, 11-13
)

D-Motion (eps 4, 6, 11-13)
DCI (ep 1)
diomedéa (eps 3, 6)
Doga Kobo (ep 2)
drop (ep 10)
FAI (eps 1-2)
Hadashi Pro (ep 2)
ingres (ep 2)
J&K Corporation (ep 12)
J.C. Staff (ep 2)
Jumondo (ep 4)
LIDEN FILMS (ep 9)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
Mizo Planning (eps 5, 7)
Orange (eps 9, 11)
R.I.C (eps 1, 10)
Rocket Vision (eps 5, 10)
Seven Arcs Pictures (ep 6)
Studio Gash (ep 8)
Studio Wombat (eps 3, 6, 9)
Sunshine Corporation (ep 2)
Taiguan Animation (7 episodes
eps 2-3, 6-7, 11-13
)

TAP (eps 3, 12-13)
Tatsunoko Production (ep 2)
Triple A (10 episodes
eps 1, 3-7, 9, 11-13
)

UEC (ep 4)
ufotable (ep 2)
xenron (eps 9, 11-13)
Yuhodo (ep 1)
ZEXCS (ep 2)
Key Animation:
Jumondo (ep 4)
Nakamura Production (ep 3)
Studio Kuma (ep 2)
Studio Wanpack (ep 2)
Monitor Design: Asahi Production
Motion Capture:
Bandai Namco Studio (eps 6, 9)
Zukun Lab (eps 12-13)
Music Production Cooperation: I Will
Official Home Page Production: 10GAUGE
Offline Editing: Jay Film
Photography: Asahi Production
Photography Assistance:
Imagica (Dance)
Toei Animation (Dance)
Post-Production Script Printing: Maple
Production Cooperation:
Artland (ep 4)
Asahi Production (ep 8)
Bee-Kett Style (ep 5)
Big Star (ep 5)
Bridge (ep 10)
Recording Studio: Three S Studio
Sound Production: Magic Capsule
Video Editing: Sony PCL
English staff
English cast
ADR Director: Tony Oliver
ADR Script:
Caitlin Glass
Jalen K. Cassell (eps 1-2, 6-9)
Producer: Eric P. Sherman (Bang Zoom!)

Assistant producer: Mio Moroe (Bang Zoom!)
Blu-Ray Authoring: Justin Sevakis (MediaOCD.com)
Blu-Ray Compression: Justin Sevakis (MediaOCD.com)
Casting Director: Mami Okada (Bang Zoom!)
Co-Producer: Mami Okada (Bang Zoom!)
Design Director: Mizuki Nishida
Engineering Assistant:
Eric Raichelson
James Scullion
Graphic Design: Christina Will
Localization Director: Yoko Nishikawa
Localization Producer: Mitsu Hiraoka
Marketing Director: Alan Costa
Menu Design: Laura Johnson
Operations: Eugene Chen
Production Coordination:
Megan Niessink
Rayner Tham
Production Director: Yukie Takizawa
Production Executive: Jonathan Sherman (Bang Zoom!)
Production manager:
AJ Gam
Megumi Kunisada
Production Supervision: Kaeko Sakamoto
Re-Recording Mixing:
Benjamin Harrington
Michael Brooks
Sound Supervision: Patrick Rodman (CAS)
Trailer: Laura Johnson
Web Design: Sean Kim
Caitlin Glass as Maki Nishikino
Cristina Vee as Kotori Minami
Erica Lindbeck as Eli Ayase
Erica Mendez as Nico Yazawa
Faye Mata as Rin Hoshizora
Kira Buckland as Umi Sonoda
Laura Post as Nozomi Tojo
Marieve Herington as Honoka Kosaka
Xanthe Huynh as Hanayo Koizumi

Brianna Knickerbocker as Alisa Ayase (eps 9-13)
Cassandra Morris as Tsubasa Kira (7 episodes
eps 1, 3, 6, 8-10, 12
)
Christine Marie Cabanos as Yukiho Kosasa (8 episodes
eps 1, 6-7, 9-13
)
Corina Boettger as Anju Yuki (5 episodes
eps 1, 3, 9-10, 12
)
Erika Harlacher as Erena Todo (5 episodes
eps 1, 3, 9-10, 12
)

Janice Roman Roku as Cocoa Yazawa (eps 4, 9, 13)
Julie Ann Taylor as
Cotaro Yazawa (eps 4, 9, 13)
Honoka's Mother (eps 7, 9-13)
Karen Strassman as Director Minami (eps 1, 6, 12-13)
Mela Lee as Hideko (7 episodes
eps 1, 6-7, 9-10, 12-13
)
Natalie Hoover as Fumiko (7 episodes
eps 1, 6-7, 9-10, 12-13
)
Ryan Bartley as Mika (6 episodes
eps 1, 6, 9-10, 12-13
)
Stephanie Sheh as Cocoro Yazawa (eps 4, 9, 13)

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster:
Hello! Japan
Mnet America
UTB (subtitled)
Distributor:
Bandai Namco Arts (9th Anniversary Edition Import)
Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (via NIS America)
Licensed by: NIS America
French cast
French staff
Spotting: Benjamin Moro (Crunchyroll)
(none)
French companies
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Licensed by: The Japan Foundation (Latin America)
Spanish cast
(none)
Russian cast
Russian staff
(none)
Alena Sozinova as Honoka Kosaka
Darya Frolova as Rin Hoshizora
Larisa Nekipelova as Hanayo Koizumi
Lina Ivanova as Kotori Minami
Olga Zvereva as Maki Nishikino
Tatyana Sharko as Umi Sonoda
Tatyana Shitova as Eli Ayase
Tatyana Veselkina as Nozomi Tojo
Vasilisa Voronina as Nico Yazawa
Russian companies
Broadcaster: Khabarovsk TV (2020)
Licensed by: The Japan Foundation (2020)
Tagalog staff
Tagalog cast
Charvie Abeletes as Honoka Kōsaka
Elle Genovata as Kotori Minami
Kim Pomeda as Rin Hoshizora
Myrtle Perez Zalazar as Nozomi Tōjō
Nelieza Magauay as Umi Sonoda
Owen Caling as
Maki Nishikino
Nico Yazawa
Rowena Benavidez as
Eli Ayase
Hanayo Koizumi

Geraldine Pena as Arisa Ayase
Irene Tolentino as Kotori's Mother
Kim Pomeda as Yukiho Kōsaka
Tagalog companies
Broadcaster: HERO TV
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: NIS America (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology