Phoenix (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©Tezuka Productions / NHK / NEP21


Alternative title:
Bird of Fire
Hi no Tori
Hinotori (Japanese)
Hinotori - The Phoenix
火の鳥 (Japanese)
火之鳥 (Chinese (Taiwan))
Themes: historical
Plot Summary: Hi no Tori is a collection of stories that all have something in common. The Phoenix, whose blood is believed to give an eternal life to one who drinks it. Therefore many seek to kill it, but as the Phoenix of the tale, it's reborn from the ashes. Stories take place in future and the past, where humans fight with each other as always, and everyone is afraid to die. But still, every story teaches a lesson: Life is beginning of an eternity, an never-ending cycle.
User Ratings: 179 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 14 votes (sub:10, dub:3, others:1
1 Spanish dubbed
)
 Excellent: 18 votes (sub:12, dub:4, raw:1, others:1
1 German dubbed
)
 Very good: 46 votes (sub:32, dub:10, raw:3, ?:1)
 Good: 37 votes (sub:21, dub:15, ?:1)
 Decent: 30 votes (sub:22, dub:6, raw:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 So-so: 19 votes (sub:12, dub:6, raw:1)
 Not really good: 8 votes (sub:5, dub:2, others:1
1 German dubbed
)
 Weak: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Bad: 2 votes (sub:1, dub:1)
 Awful: 1 vote (dub:1)
 Worst ever: 1 vote (dub:1)
Seen in part or in whole by 363 users, rank: #2403 (of 8130)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.983 (Good), std. dev.: 1.8384, rank: #3289 (of 8212)
Weighted mean: 6.987 (Good), rank: #3101 (of 8212) (seen all: 7.26 / seen some: 6.69 / won't finish: 4.34)
Bayesian estimate: 7.020 (Good), rank: #2667 (of 6204)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage:
2004-03-21 to 2004-06-27
2005-01-23 (Ep 1-4, Italy - Future Film Festival)
2008-01-01 (Germany - Animax)
Opening Theme:
"'Hi no Tori' Opening Theme" by Min Chen, Mio Isayama and the Czech Philharmonic Orchestra
Ending Theme:
"Hi no Tori" by Mika Nakashima
Trivia: We have 1
Reviews:
Phoenix DVD 3 (Apr 1, 2008)
Phoenix DVD 2 (Jan 24, 2008)
Phoenix DVD 1 (Jan 6, 2008)
News: Show:
Media Blasters (Dec 9, 2007)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Phoenix - Persistence of Time (DVD 1) 2007-10-30
    Phoenix - Eternal Recurrance (DVD 2) 2007-12-04
    Phoenix - Immutable Conclusion (DVD 3) 2008-02-05
    Phoenix - Endless Fables of Resurrection (DVD 1-3) 2008-11-25
    Phoenix - Perfect Collection [Litebox] (DVD 1-3) 2010-03-02

Japanese staff
Japanese cast
Director: Ryousuke Takahashi
Script:
Fuyunori Gobu (eps 1-4)
Gisaburō Sugii (ep 7)
Hirotoshi Kobayashi (eps 12-13)
Keiichi Hasegawa (eps 5-6)
Toru Nozaki (eps 8-11)
Storyboard:
Fumihiro Yoshimura (eps 2, 12)
Gisaburō Sugii (ep 7)
Hiroshi Aoyama (ep 4)
Kazuo Terada (ep 1)
Masami Hata (eps 5, 13)
Masayoshi Nishida (ep 11)
Satoshi Kuwabara (ep 9)
Takuo Suzuki (ep 6)
Yoshio Takeuchi (eps 3, 8, 10)
Episode Director:
Fumihiro Yoshimura (eps 1, 5, 12)
Hiroshi Aoyama (ep 4)
Kentaro Mizuno (ep 7)
Kyuma Oshita (ep 7)
Masayoshi Nishida (ep 11)
Rokou Ogiwara (ep 6)
Satoshi Kuwabara (ep 9)
Takuo Suzuki (ep 13)
Yoshio Takeuchi (eps 3, 10)
Yoshizō Tsuda (ep 2)
Yukimatsu Ito (ep 8)
Original creator: Osamu Tezuka
Art Director:
Jirou Kouno (eps 1-4, 7)
Masami Saito (eps 5-6)
Masato Shibata (eps 8-11)
Minoru Nishida (eps 12-13)
Minoru Yasuhara (ep 3)
Animation Director:
Akio Sugino (eps 1-4, 12-13)
Akira Watanabe (ep 6)
Hiroshi Uchida (eps 5-6)
Hitoshi Haga (ep 4)
Keizō Shimizu (ep 8)
Kyuma Oshita (eps 4, 7)
Masayoshi Nishida (eps 8-11)
Naoki Takahashi (ep 2)
Shinji Seya (ep 10)
Sound Director: Katsuyoshi Kobayashi
Director of Photography: Keisuke Nakamura
Executive producer:
Kensuke Kishi
Shinichi Tominaga

Animation producer:
Sumio Udagawa
Yoshihiro Shimizu
Animation Production Manager:
Daisuke Masaki (Tezuka Productions; ep 10)
Haruki Kanemori (Magic Bus; ep 8)
Hideyuki Kouda (Tama Production; eps 2, 6, 11)
Hiroshi Oosawa (Tezuka Productions; eps 1-6, 8-11)
Kengo Noda (Tama Production; ep 2)
Mayumi Morita (Tezuka Productions; 5 episodes
eps 1, 3, 5, 10-11
)

Mitsuaki Ooishi (Tezuka Productions; eps 12-13)
Ryoko Sugimura (Tezuka Productions; eps 3, 9, 11)
Sheng Tian Min (Mook Animation; eps 4, 7)
Shintarō Hashimoto (Tezuka Productions; eps 7, 12-13)
Takeshi Ogawa (Mook Animation; eps 4, 7)
Tomoya Sekine (Tezuka Productions; ep 1)
Yukiko Kazama (Tama Production; ep 6)
Assistant producer: Hiroshi Oosawa
Background Art:
Ayumi Miyakoshi (Team Till Dawn; ep 13)
Chikako Shibata (Studio Kanon; ep 11)
Fumiko Takahashi (Image Room Jiro; eps 3, 7)
Ha Gwon Bong (TEAM’S ART; ep 7)
Hiroko Murai (HEDworks; ep 10)
Hiromi Hiwatari (Tezuka Productions; ep 3)
Hiromi Raijo (Tezuka Productions; eps 1, 9-11)
Hironori Ishikawa (Cosmos Arts; ep 9)
Hiroshi Komata (Mukuo Studio; ep 2)
Hwan Suk Ryu (TEAM’S ART; ep 4)
Hye Yeon Lee (TEAM’S ART; eps 4, 11)
Kaoru Chiba (HEDworks; eps 10-11)
Kazuo Ebisawa (Tezuka Productions; eps 1, 9)
Kazuo Okada (Tezuka Productions; eps 8, 12)
Kenichi Tajiri (Mukuo Studio; ep 2)
Kouki Nagayoshi (HEDworks; eps 10-11)
Kyoko Ishida (Mukuo Studio; eps 2, 8, 10)
Kyoko Kitano (Cosmos Arts; ep 9)
Lee Jin Ju (TEAM’S ART; ep 4)
Maiko Tamura (HEDworks; ep 10)
Masahiro Sato (HEDworks; ep 10)
Masakazu Miyake (Team Till Dawn; ep 13)
Masami Ozeki (Design Office Mecaman; ep 13)
Masami Saito (Tezuka Productions; eps 1, 8, 12-13)
Masaru Sotoya (Image Room Jiro; eps 3, 7)
Mieko Ichihara (Tezuka Productions; eps 1, 9-11)
Minoru Yasuhara (Image Room Jiro; ep 7)
Miwa Suzuki (HEDworks; ep 10)
Nami Shibata (Mukuo Studio; ep 2)
Natsumi Niima (Mukuo Studio; ep 2)
Noriko Ikehata (J.C.STAFF; eps 5, 9-10)
Noriko Ishiwata (Mukuo Studio; ep 10)
Noriko Ohashi (Image Room Jiro; eps 3, 7)
Saori Ito (Mukuo Studio; eps 1-2, 8, 10)
Shintaro Inoue (Mukuo Studio; ep 2)
Shu Jiu Li (Shanghai Xuming Animation; eps 5, 8)
Sun Ja Kim (TEAM’S ART; ep 4)
Tadao Kubota (Mukuo Studio; ep 10)
Taichi Maezuka (Mukuo Studio; eps 1-2)
Teruhiko Niida (J.C.STAFF; ep 9)
Tetsuhiko Nagashima (Tezuka Productions; eps 8, 12-13)
Tomoko Yonemoto (Studio Jack; ep 5)
Tomonori Kuroda (J.C.STAFF; eps 5, 9-10)
Toshikazu Ishiwata (Mukuo Studio; eps 2, 10)
Tsuneo Ozeki (Design Office Mecaman; ep 13)
Wei Wang (Shanghai Xuming Animation; 5 episodes
eps 1, 5, 8, 12-13
)

Xiao Feng (Shanghai Xuming Animation; 6 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12-13
)

Yasuhiro Okumura (Studio Kanon; ep 11)
Yasutoshi Kawai (Studio Jack; ep 5)
Yong Sang Lee (TEAM’S ART; ep 4)
Yong-suk Kim (TEAM’S ART; ep 4)
Yoshimi Sakai (Tezuka Productions; eps 8, 12-13)
Yoshio Kajiwara (Mukuo Studio; ep 1)
Yoshiyuki Shikano (Mukuo Studio; ep 2)
Yuko Nakata (HEDworks; ep 10)
Yuri Sanan (Team Till Dawn; ep 13)
Yuuko Sugiyama (HEDworks; eps 10-11)
Zhen Zhang (Shanghai Xuming Animation; 5 episodes
eps 1, 5, 8, 12-13
)

Zheng Gang Huang (Shanghai Xuming Animation; ep 6)
CG Production:
Hideyuki Sakai (Tezuka Productions; eps 5-6, 12-13)
Keisuke Nakamura (T2 Studio; eps 1-4, 7-13)
Miyuki Shigeizumi (T2 Studio; ep 5)
Yousuke Nanjou (T2 Studio; eps 5-6)
Color design:
Ayami Minowa (eps 1-11)
Ayami Miwano
Miyoko Kobayashi (eps 12-13)
Color Key:
Aiko Hirao (ep 4)
Ayami Minowa (eps 1-9 odd)
Mieko Seki (ep 8)
Miyoko Kobayashi (eps 12-13)
Naoko Satou (ep 10)
Natsuko Otsuka (ep 6)
Yoko Ren (ep 2)
Yumi Aburaya (ep 11)
Digital Paint:
Akie Mita (Mook Animation; eps 4, 7)
Chiho Makita (Studio Cats; ep 10)
Fumiko Takeuchi (Mook Animation; eps 4, 7)
Fumino Okura (T2 Studio; ep 3)
Gang Chuan Qi (Golden Bell; eps 2, 6)
Haidong Li (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Hideko Kudo (Studio Cats; ep 10)
Hiroshi Iijima (T2 Studio; ep 3)
Hitomi Miyazaki (Magic Bus; ep 8)
Hong Chuan Qi (Golden Bell; ep 10)
Hong Li Xu (Golden Bell; eps 2, 6)
Jian Min Yang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Jian Ming Jing (Golden Bell; ep 10)
Jidong Cheng (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Juan Li (Golden Bell; ep 10)
Jue Bing Chen (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Kazumi Morishima (Magic Bus; ep 8)
Kazumi Sakurai (Magic Bus; ep 8)
Kumi Kanazawa (Magic Bus; ep 8)
Li Hua Chen (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Makoto Iguchi (Mook Animation; eps 4, 7)
Masahiko Tamaru (Studio Cats; ep 10)
Megumi Kawazoe (Tezuka Productions; eps 9, 11, 13)
Megumi Yoshida (Tezuka Productions; eps 9, 11)
Mei Yang (Golden Bell; eps 2, 6)
Mei Jun Qi (Golden Bell; eps 10-11)
Midori Tanabe (Magic Bus; ep 8)
Ming Ming Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Miyoko Kobayashi (Tezuka Productions; ep 11)
Miyuki Kibata (Tama Production; eps 2, 6)
Nami Inomata (Magic Bus; ep 8)
Natsuko Otsuka (Tama Production; ep 2)
Qi Gao (Golden Bell; eps 2, 6, 11)
Sachi Yamamoto (Mook Animation; ep 4)
Satoshi Inoue (Mook Animation; eps 4, 7)
Shi Lie Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Shuyun Wang (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Takaharu Hirano (Mook Animation; eps 4, 7)
Takao Kanakubo (Mook Animation; ep 7)
Takehiko Endo (Magic Bus; ep 8)
Toyohiko Sakakibara (Tezuka Productions; eps 10-11)
Wei Ma (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Wei Jia Gao (Golden Bell; ep 10)
Wenli Huang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Xiang Mei (Golden Bell; eps 2, 6)
Xiang Ping Meng (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Xiao Mei Zhu (Golden Bell; eps 2, 6)
Xingfeng Li (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Xue Wang (Golden Bell; ep 10)
Yoko Ren (Tama Production; ep 11)
Yuhai Cheng (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Yukari Ando (Magic Bus; ep 8)
Yukiko Abe (Mook Animation; eps 4, 7)
Yumi Aburaya (Tezuka Productions; ep 9)
Yumi Niwa (Mook Animation; eps 4, 7)
Yun Qian (Golden Bell; ep 10)
Yun Feng Hou (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Zenghai Liu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Zhiyong Zhang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Editing:
Chieko Takayama
Fuko Ide (6 episodes
eps 2-4, 7, 11, 13
)

Kazuhiro Shinouchi (7 episodes
eps 1, 5-6, 8-10, 12
)

Seiji Morita
Yuka Yamagishi
Yuka Yamazaki
Yuri Tamura
In-Between Animation:
Aya Usami (Mook Animation; ep 4)
Bao Long Chen (Golden Bell; ep 11)
Bin Wang (Golden Bell; ep 11)
Bo Feng Bai (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Chun Hua Fan (Shanghai Xuming Animation; eps 3, 12-13)
Daisuke Itō (Tezuka Productions; ep 3)
Dao Hua Ren (Golden Bell; ep 2)
Eriko Uchiyama (Tezuka Productions; ep 3)
Gong Dan Mei (Shanghai Xuming Animation; eps 3, 12-13)
Hai Ying Xie (Golden Bell; eps 2, 6)
Hong Hai Guo (Golden Bell; ep 10)
Hong Yu Gu (Shanghai Xuming Animation; eps 5, 9)
Hua Huang (Enzo Animation; eps 4, 7)
Hua Bao Song (Enzo Animation; ep 7)
Hua Ying Liu (Golden Bell; ep 11)
Jian Ke Chen (Golden Bell; ep 11)
Jian Ping Zhang (Shanghai Xuming Animation; eps 5, 9)
Jianrui Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-2)
Jie Jin (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-2)
Jie Qiong Chen (Enzo Animation; eps 4, 7)
Jin Zhao Hu (Golden Bell; ep 10)
Jing Sun (Golden Bell; ep 6)
Ju Shi (Shanghai Xuming Animation; 5 episodes
eps 3, 5, 9, 12-13
)

Jun He (Golden Bell; ep 2)
Jun Mita (Mook Animation; eps 4, 7)
Kai Yan Mo (Golden Bell; ep 10)
Kazuto Deguchi (Mook Animation; eps 4, 7)
Kazuyuki Katō (Tezuka Productions; ep 3)
Keita Saito (Tezuka Productions; eps 1, 5)
Li Zhu (Golden Bell; eps 2, 6)
Li Guang Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Li Min Yuan (Enzo Animation; eps 4, 7)
Li Xiang Hu (Golden Bell; eps 10-11)
Lu Jie Zhang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Maiko Kinouchi (Tezuka Productions; eps 1, 5, 9-11)
Manlin Yuan (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
Masakazu Sunagawa (Magic Bus; ep 8)
Mi Xia Liu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Michiko Takeda (Mook Animation; eps 4, 7)
Midori Uchiyama (Mook Animation; eps 4, 7)
Min Wu (Golden Bell; ep 2)
Misato Tojo (Tezuka Productions; ep 3)
Mitsuki Kosaka (Magic Bus; ep 8)
Miyuki Hara (Mook Animation; eps 4, 7)
Ping Xie (Golden Bell; ep 6)
Po Shi (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Qing He (Golden Bell; ep 10)
Ru Jun Fan (Golden Bell; ep 11)
Saeko Ooba (Tezuka Productions; eps 1, 5)
Shan Hu (Golden Bell; ep 6)
Shi Feng Li (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Shi Yong Liu (Golden Bell; ep 10)
Shinpei Tsutsumi (Mook Animation; eps 4, 7)
Shuuji Takahara (Tezuka Productions; ep 3)
Takashi Shinohara (Tezuka Productions; eps 1, 5)
Tian Wei Chen (Golden Bell; eps 2, 6)
Tomomi Inoue (Tama Production; ep 11)
Tomoya Fujita (Tezuka Productions; ep 3)
Wei Gu (Shanghai Xuming Animation; eps 5, 9)
Xi Chun Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-2)
Xiang Ma (Beijing Xie Le Art Co.; eps 5, 9)
Xue Feng Xu (Enzo Animation; ep 7)
Xue Mei Chen (Golden Bell; ep 2)
Yan Hu (Enzo Animation; eps 4, 7)
Yan Fang Xu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-2)
Yan Ming Zhang (Golden Bell; ep 10)
Yan Ting Wang (Beijing Xie Le Art Co.; eps 3, 12-13)
Ying Chun Zhang (Golden Bell; eps 10-11)
Zhen Xu (Beijing Xie Le Art Co.; eps 1-2)
Zheng Jun Hou (Golden Bell; ep 6)
Zi Jing Zhuge (Beijing Xie Le Art Co.; ep 1)
In-Between Check:
Akito Fujiwara (eps 4, 7)
Han Ying (eps 1, 5, 9, 11)
Hiroto Fukunaga (ep 7)
Hiroyuki Ohnishi (eps 4, 7)
Hua Ying Liu (ep 2)
Hui Wang (eps 2, 6)
Jian Nan Ma (eps 5, 9)
Jie Huang (eps 4, 7)
Jun Gui Zhao (eps 1, 12-13)
Keita Saito (ep 3)
Kentarō Sugimoto (eps 4, 7)
Kim Myung Jin (eps 9-11)
Manabu Kawada (eps 10-11)
Mikie Yagihara (eps 2, 6)
Min Jiang (ep 11)
Mitsuki Kosaka (ep 8)
Peng Peng Li (eps 5, 9, 12-13)
Rong Jie Yang (eps 4, 7)
Ru Liu (ep 6)
Takashi Okamura (7 episodes
eps 1, 3, 5, 9-11, 13
)

Takashi Shinohara (ep 3)
Xiao Gang Cheng (eps 1, 5, 9, 11)
Xue Feng Xu (ep 4)
Yoshimi Kanbara (ep 10)
Yoshimi Tanaka (eps 1, 5)
Yosuke Miura (ep 8)
Zhi Jiang Ren (eps 1, 12-13)
Key Animation:
Akihiro Fukui (ep 8)
Akira Watanabe (eps 2, 11)
Asuka Tsubuki (ep 11)
Ayumi Namiki (5 episodes
eps 1, 3, 5, 12-13
)

Chen Yong Feng (5 episodes
eps 1, 5, 10, 12-13
)

Chiaki Abe (ep 8)
Daiji Suzuki (ep 7)
Eiichi Nukui (eps 4, 7)
Eiji Uemura (ep 8)
Hajime Satoi (eps 4, 7)
Heihachirō Tanaka (eps 4, 7)
Hideyuki Usutani (ep 10)
Hiroaki Kawaguchi (ep 6)
Hiroshi Kawaguchi (ep 11)
Hiroshi Takaguchi (ep 4)
Hiroshi Uchida (eps 12-13)
Hiroto Fukunaga (eps 4, 7)
Hiroto Yokote (ep 1)
Hiroyasu Oda (ep 8)
Hiroyoshi Iida (ep 2)
Hitomi Hasegawa (ep 11)
Hitoshi Haga (ep 7)
Hui Huang (eps 12-13)
Ippei Masui (ep 8)
Isamu Utsuki (ep 4)
Jie Wei Huang (ep 11)
Juji Mizumura (eps 2, 6)
Jun Hao (eps 5, 10)
Jun Kawai (ep 8)
Jun Shirai (ep 6)
Junji Kobayashi (eps 1, 9)
Kaede Sakamoto (ep 4)
Kazuhiro Ohmame (ep 3)
Kazuko Ogura (eps 4, 7)
Kazunari Kume (eps 1, 12)
Keiko Shimizu (ep 7)
Keiko Yamamoto (ep 8)
Keita Saito (eps 9, 11)
Kim Myung Jin (eps 1, 3, 5)
Kiwako Sakano (ep 12)
Kiyotsugu Miura (ep 4)
Kōki Sugawara (eps 2, 6, 11)
Kumiko Kakoi (ep 8)
Kumiko Takayanagi (eps 1, 3, 5)
Kuniko Yano (ep 2)
Li Jia Li (eps 5, 10)
Mao Lamdo (as Manabu Ohashi; eps 1, 5, 13)
Masahiko Komino (ep 8)
Masaki Yoshimura (eps 1, 3, 5, 9)
Masayoshi Nishida (eps 9, 11)
Michiko Noda (eps 1, 3, 5)
Mieko Seki (ep 8)
Mitsunori Yamaguchi (eps 9, 11)
Mitsuru Aiba (eps 4, 7)
Miyuki Katayama (eps 1, 3, 12-13)
Munenori Yao (ep 2)
Naoki Ogiwara (eps 5-6)
Naomichi Noda (ep 7)
Noboru Furuse (ep 13)
Nobukazu Sakuma (ep 5)
Nobuko Shinohara (eps 1, 3, 12)
Nobuko Sugino (eps 1, 3, 12-13)
Noriaki Kobayashi (eps 4, 7)
Qian Chen (eps 2, 6)
Ryōtarō Akao (ep 4)
Ryousuke Senbo (ep 8)
Saeko Ooba (eps 9, 11)
Satoshi Kashiwagi (eps 4, 7)
Seigo Kitazawa (ep 12)
Shinji Hashimoto (ep 7)
Shinya Takahashi (ep 1)
Shou Sugai (ep 6)
Shuji Ono (ep 6)
Shuji Tanaka (ep 2)
Suguru Iijima (ep 4)
Takahiro Ikezoe (ep 13)
Takashi Saijo (ep 11)
Takashi Shinohara (eps 9, 11)
Takeshi Ohkoshi (ep 8)
Takeshi Shirato (ep 2)
Tetsurō Moronuki (eps 4, 7)
Tomihiko Ohkubo (ep 6)
Tomoko Satoh (ep 8)
Toshimasa Kuroyanagi (eps 4, 7)
Wataru Nakagawa (eps 10-11, 13)
Wei Hua (ep 1)
Xiang Chun Zhao (5 episodes
eps 1, 5, 10, 12-13
)

Xiang Min Chen (eps 2, 6, 11)
Xiang Yang Fang (eps 1, 12-13)
Xin Kuo (eps 3, 5, 10)
Yoko Ono (ep 2)
Yoshimi Tanaka (eps 10-11)
Yoshio Ito (eps 4, 7)
Yosuke Miura (ep 8)
Yukiyoshi Hane (eps 1, 5, 7)
Yūko Kiyoshima (ep 8)
Zhan Dong Chen (eps 5, 10)
Zhang Deng Long (eps 3, 5, 10)
Zhen Hui Zhang (eps 2, 6)
Zhen Yu Guan (ep 7)
Zhuang Li (eps 5, 10)
Zi Jing Zhuge (eps 5, 10)
Photography:
Akihito Odano (T2 Studio; eps 12-13)
Akiko Shimizu (T2 Studio; ep 3)
Atsushi Iwasaki (T2 Studio; eps 2-3, 12-13)
Hideto Matsuzaki (T2 Studio; ep 8)
Hironobu Horikoshi (T2 Studio; eps 5-6, 12-13)
Hisashi Goseki (T2 Studio; eps 1, 12)
Jae Hun Shin (T2 Studio; ep 8)
Jiro Tazawa (T2 Studio; eps 12-13)
Jiwon Kong (T2 Studio; eps 1-3, 6)
Katsufumi Sato (T2 Studio; eps 2-4, 8-11)
Keisuke Nakamura (T2 Studio; ep 1)
Kosuke Arakawa (T2 Studio; eps 5-6)
Masashi Toriyama (T2 Studio; eps 1-13)
Miho Suzuki (T2 Studio; eps 1-13)
Miyuki Shigeizumi (T2 Studio; eps 4, 6-13)
Naho Kozuka (T2 Studio; ep 2)
Naoki Ito (T2 Studio; eps 4-12)
Sang Yun Kim (T2 Studio; ep 8)
Satoshi Namiki (T2 Studio; ep 1)
Seiko Katō (T2 Studio; eps 4-12)
Takeshi Ogawa (T2 Studio; eps 1-13)
Tatsuya Watabe (T2 Studio; eps 1, 12-13)
Teruhisa Mizuhara (T2 Studio; eps 1, 4)
Toshiya Kimura (T2 Studio; ep 1)
Toshiyuki Fukushima (T2 Studio; eps 12-13)
Yuji Tone (T2 Studio; ep 1)
Production manager:
Kensuke Kishi
Shinichi Tominaga
Sound Effects:
Hidemi Tanaka (eps 1-6, 8-13)
Masaru Urahata (ep 7)
Theme Song Arrangement:
Keiichi Tomita (ED)
Yuuji Nomi (OP)
Theme Song Composition: Hidekazu Naichi (OP, ED)
Theme Song Lyrics: Reiko Yukawa (ED)
Theme Song Performance:
Mika Nakashima (ED)
Min Chen (OP)
Mio Isayama (OP)
Keiko Takeshita as Hi no Tori
Tetsuo Komura as Saruta

Ai Uchikawa as Marimo (Sun Chapter)
Daisuke Namikawa as Masato Yamanobe (The Future Chapter)
Eizou Tsuda as Susanoo (Dawn Chapter)
Fumiko Osaka as Reiko (Revival Chapter)
Hiroshi Kamiya as Ōtomo no Ōji (Sun Chapter)
Junko Takeuchi as Nagi (Dawn Chapter)
Masaki Terasoma as Yumihiko (Dawn Chapter)
Masaru Ikeda as Emperor Tenji (Sun Chapter)
Masashi Hirose as Lamp (Revival Chapter)
Mayumi Asano as Sakonnosuke (Strange Beings Chapter)
Michio Nakao as Guzuri (Dawn Chapter)
Misa Kobayashi as Chihiro (Revival Chapter)
Naoya Uchida as Ōama no Ōji (Sun Chapter)
Nozomu Sasaki as Leona (Revival Chapter)
Osamu Saka as Old Masato (The Future Chapter)
Ryoko Kinomiya as Himiko (Dawn Chapter)
Sakiko Tamagawa as Hinako (Dawn Chapter)
Seiko Tomoe as Obaba (Sun Chapter)
Shigeru Ushiyama as Robita
Shinji Ogawa as Nielsen (Revival Chapter)
Takuya Kirimoto as Rock (The Future Chapter)
Tamie Kubota as Yaobikuni (Strange Beings Chapter)
Tetsuo Komura as
Iemasa (Strange Beings Chapter)
Saruta Hiko (Dawn Chapter)
Yasunori Matsumoto as Inugami Harima (Sun Chapter)
Yumi Touma as Tamami (The Future Chapter)

Akari Higuchi as Child (Sun Chapter)
Akiko Nakagawa as
Girl (The Future Chapter)
Maid (Dawn Chapter)
Akio Ohtsuka as Chieftain (Dawn Chapter)
Akira Kume as Narrator
Atsuko Koganezawa as Queen Consort (Sun Chapter)
Bin Shimada as Kahei (Strange Beings Chapter)
Dai Matsumoto as
Soldier (Dawn Chapter)
Villager (Strange Beings Chapter)
Daisuke Gouri as Ibukimaru (Sun Chapter)
Daisuke Namikawa as Takeru (Dawn Chapter)
Eiji Yanagisawa as Soga no Yasumaro (Sun Chapter)
Eisuke Yoda as Ojiji (Dawn Chapter)
Hikaru Miyata as
Farmer (Sun Chapter)
Shaman (Dawn Chapter)
Hirofumi Nojima as Yazuchi (Dawn Chapter)
Hiroshi Iwasaki as Ritan (Sun Chapter)
Hisanori Koyatsu as Soldier (Dawn Chapter)
Hisao Egawa as Getsudan (Sun Chapter)
Ikuo Nishikawa as Elder (Dawn Chapter)
Kan Tanaka as Staff (Revival Chapter)
Kazuhiko Kishino as Elder (Strange Beings Chapter)
Kenji Nojima as Takechi no Ōji (Sun Chapter)
Koichi Sakaguchi as Shogun (Sun Chapter)
Kouji Haramaki as Soldier (Sun Chapter)
Kousei Hirota as Kimayumi (Sun Chapter)
Mahito Tsujimura as Chamberlain (Dawn Chapter)
Makoto Yasumura as
Servant (Sun Chapter)
Villager (Strange Beings Chapter)
Mantarô Iwao as
Leona's Father (Revival Chapter)
Staff (Revival Chapter)
Masafumi Kimura as Soldier (Dawn Chapter)
Megumi Kubota as Boy (Revival Chapter)
Naomi Kusumi as Himayumi (Sun Chapter)
Natsuko Sebata as Obaba (Dawn Chapter)
Reiko Takagi as Young Leona (Revival Chapter)
Rio Natsuki as Female (The Future Chapter)
Satsuki Tsuzumi as Maid (Dawn Chapter)
Sayuri Sadaoka as Old Woman (Strange Beings Chapter)
Shōzō Iizuka as Kamamushi (Dawn Chapter)
Takahiro Mizushima as Adam (The Future Chapter)
Takashi Nagasako as
Soldier (Dawn Chapter)
Village Mayor (Strange Beings Chapter)
Takayuki Kondou as Soldier (Dawn Chapter)
Takayuki Sugo as Rubetsu (Sun Chapter)
Takeshi Watabe as Kankoku (Sun Chapter)
Tamio Ohki as Hoben (Sun Chapter)
Tamotsu Nishiwaki as Officer (Sun Chapter)
Tomohisa Asou as
Mayor (Sun Chapter)
Staff (Revival Chapter)
Tomoko Hiratsuji as Mother (Strange Beings Chapter)
Toshihiko Nakajima as Officer (Sun Chapter)
Tsuguo Mogami as Man (Sun Chapter)
Yōji Ueda as Villager (Strange Beings Chapter)
Yousuke Akimoto as Soldier (Dawn Chapter)
Yumi Nakatani as Uzume (Dawn Chapter)
Yūsaku Yara as Vladimir (Dawn Chapter)
Yutaka Nakano as Kunishi (Sun Chapter)
Yuuko Satou as Boy (The Future Chapter)
Yuzuru Fujimoto as Soga no Hatayasu (Sun Chapter)
Japanese companies
3d Animation: T2 Studio
Animation Production: Tezuka Productions
Co-Production:
NHK Enterprises 21
Thirteen/ WNET New York (International)
International Co-Production: Thirteen/ WNET New York (eps 1-6)
Music Performance: Czech Philharmonic Orchestra
Photography: T2 Studio
Production: NHK
Theme Song Performance: Czech Philharmonic Orchestra (OP)
English cast
English staff
Director:
Jay Snyder (eps 1-4)
Michael Sinterniklaas
Art Director: Merideth Mulroney
Translation: Michael Yamamoto-Davey
Executive producer: John Sirabella
Producer: Michael Sinterniklaas (eps 7-13)

Adaptation:
Duane Johnson (eps 7-8)
Jay Snyder (eps 1-4)
Michael Sinterniklaas (eps 7-13)
Stephanie Sheh (eps 5-6, 9-13)
Associate producer: Stephanie Sheh (eps 7-13)
Blu-Ray Authoring: Justin Ramos
DVD Authoring: Dave Beinlich
Editing:
Derek Lieu
Justin Ramos (Blu-ray release)
Mixing: Georgia Hilton
Production manager: Carrie Keranen
Production Supervision:
Carl Morano (Blu-ray release)
Sean Molyneaux
Subtitling: Anna Yamamoto
Robert O'Gorman as Narrator
Suzanne Gilad as Phoenix

Addie Blaustein as Yumihiko (Dawn Chapter)
Barbara Goodson as Obaba (Sun Chapter)
Carrie Keranen as Hinaku (Dawn Chapter)
Christopher Kromer as Leona (Resurrection Chapter)
Crispin Freeman as Oh-ama-no-miko (Sun Chapter)
Danny Burstein as
Azumi-no-muraji Saruta (Sun Chapter)
Sarutahiko (Dawn Chapter)
Eden Riegel as
Chihiro (Resurrection Chapter)
Robita (The Future Chapter)
Fiona Jones as Lady Himiko (Dawn Chapter)
Gary Littman as Harima/Inugami (Sun Chapter)
James Urbaniak as Susanoo (Dawn Chapter)
Jay Snyder as Guzuri (Dawn Chapter)
John Avner as Hatayasu (Sun Chapter)
Kathleen McInerney as
Reiko (Resurrection Chapter)
Sakonnosuke (Strange Beings Chapter)
Yaobikuni (Strange Beings Chapter)
Michael McConnohie as Old Masato (The Future Chapter)
Michael Sinterniklaas as Masato (The Future Chapter)
Michelle Newman as Nagi (Dawn Chapter)
Michelle Ruff as Marimo (Sun Chapter)
Mike Pollock as Lamp (Resurrection Chapter)
Richard Epcar as Mokudan (Sun Chapter)
Stephanie Sheh as Tamami (The Future Chapter)
Steve Kramer as Houben (Sun Chapter)
Steven Jay Blum as Getsudan (Sun Chapter)
Ted Lewis as Nielsen (Resurrection Chapter)

Barbara Goodson as Boy (Sun Chapter)
Christopher Kromer as Young Leona (Resurrection Chapter)
Danny Burstein as
Dr. Saruta (Resurrection Chapter)
Lord Iemasa (Transformation Chapter)
Dave Mallow as Kimite (Sun Chapter)
Doug Stone as
General (Sun Chapter)
Kimihiro (Sun Chapter)
Oguma (Sun Chapter)
Tonku (Sun Chapter)
Village Mayor (Transformation Chapter)
Eric Stuart as Rock (The Future Chapter)
Erica Schroeder as
Obaba (Dawn Chapter)
Uzume (Dawn Chapter)
J. David Brimmer as Kamamushi (Dawn Chapter)
Jay Snyder as Rubetsu (Sun Chapter)
Kathleen McInerney as
Boy (Resurrection Chapter)
Empress (Sun Chapter)
Liam O'Brien as Ohtomo (Sun Chapter)
Marc Diraison as Uraji (Dawn Chapter)
Marc Thompson as
Father (Resurrection Chapter)
Sorceror (Dawn Chapter)
Megan Hollingshead as
Air Car (The Future Chapter)
Female Robot (The Future Chapter)
PA Voice (The Future Chapter)
Michael McConnohie as Ibikumaru (Sun Chapter)
Mike Pollock as
Chamberlain (Dawn Chapter)
Farmer (Transformation Chapter)
Kahei (Transformation Chapter)
Soldier (Transformation Chapter)
Richard Epcar as Karakuni (Sun Chapter)
Richard Springle as
Chief Ninigi (Dawn Chapter)
Ojiji (Dawn Chapter)
Richard Toth as Houben (Sun Chapter)
Sebastian Arcelus as
Adam (The Future Chapter)
Takechi (Sun Chapter)
Stephanie Sheh as
Fantasy Baby (The Future Chapter)
Fantasy Daughter (The Future Chapter)
Fantasy Son (The Future Chapter)
Steve Kramer as
Kadan (Sun Chapter)
Officer (Sun Chapter)
Tsume Otoko (Sun Chapter)
Steven Jay Blum as
Emperor Tenji (Sun Chapter)
Governor (Sun Chapter)
Man (Transformation Chapter)
Oyori (Sun Chapter)
Soldier (Transformation Chapter)
English companies
ADR Production: NYAV Post
Broadcaster:
Animax South Africa
CCN TV6 (Trinidad and Tobago)
CVM TV (Jamaica)
Distributor: AnimeWorks
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Licensed by: Media Blasters
Spanish staff
Spanish cast
(none)
Desireé González as Nagi (Mexican dub)
Gerardo Ortega as Leona (Mexican dub)
Joel Cortés as Doctor Nielsen (Mexican dub)
Rafael Escalante as Susanoo (Mexican dub)

Rafael Escalante (Mexican dub)
Spanish companies
ADR Studio: Bond Productions Mexico (Mexican dub)
Broadcaster:
SM Televisión (Mexico)
XHCDM-TDT (Mexico)
Licensed by: The Japan Foundation (Latin America)
German staff
German cast
(none)
Heide Domanowski as Phoenix

Daniel Claus as Nagi (Dawn Chapter)
David Turba as Rock (The Future Chapter)
Dieter Memel as Dr. Nielsen (Capter of Revival)
Erich Räuker as Yumihiko Amano (Chapter of Dawn)
Gunnar Helm as Dorfbewohner (Dawn Chapter)
Hans-Werner Bussinger as Toke Karo Jindayu Hanawa (Strange Beings Chapter)
Helga Sasse as Yao Bikuni (Strange Appearance)
Horst Lampe as Masato Yamanobe [Alt] (The Future Chapter)
Jörg Hengstler as Lamp (Capter of Revival)
Karin Schröder as Himiko (Capter of Dawn)
Karlo Hackenberger as Guzuri (Chapter of Dawn)
Maria Koschny as Sakonnoosuke (Strage Appearance)
Marie Bierstedt as
Frauen (The Future Chapter)
Reiko (Resurrection Chapter)
Marie-Luise Schramm as
Chihiro (Capter of Revival)
Tamami (The Future Chapter)
Matti Klemm as Uraji (Dawn Chapter)
Michael Iwannek as Takeru (Dawn Chapter)
Natascha Petz as Uzume (Dawn Chapter)
Robin Kahnmeyer as
Leona (Capter of Revival)
Masato Yamanobe (Capter of Life)
Sonja Scherff as Hinaku (Chapter of Dawn)
Stefan Staudinger as Susanoo (Dawn Chapter)
Thomas Schmuckert as Robita (The Future Chapter)
Uli Krohm as
Dr. Saruta (Capter of Revival and Life)
Hiko Saruta (Capter of Dawn)
Iemasa (Strange Appearance)
Uwe Büschken as
Dorfvorstand (Strange Beings Chapter)
Ninigi (Dawn Chapter)

Rainer Brandt as Erzähler (Narrator)
German companies
Broadcaster: Animax Germany (2008-01-01)
Distributor: OVA Films
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Licensed by: Mighty Media Co., Ltd.
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology