Michael SINTERNIKLAAS

Birth name: Michael Tremain Sinterniklaas
Date of birth: 1972-08-13
Hometown: French Riviera, France (birthplace), New York, NY (hometown and residence)
Chronology:
(2000) Founded recording studio NYAV Post
Favorites:
Doctor Who
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Additional Voices in "Chaotic"
Additional Voices in "Mix Master: Final Force" (Korean anime)
Additional Voices in "Star Ocean: Second Evolution" (VG)
Adventurous Youth (Original Characters) in "Soulcalibur VI" (VG)
Aelfric Dahlman in "Fire Emblem: Three Houses" (VG)
Avatar Voice in "Naruto to Boruto: Shinobi Striker" (VG)
Cedric Reise Arnor in "The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III" (VG)
Cedric Reise Arnor in "The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel IV" (VG)
Curtis in "Soulcalibur VI" (VG)
Dean Venture in "The Venture Brothers"
Gwin in "Xenoblade Chronicles X" (VG)
Jackal in "Bravely Default" (VG)
Jackal in "Bravely Second: End Layer" (VG)
Kazuki Ogawa in "Shira Oka: Second Chances" (visual novel)
Leonardo and Utrominator in "Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up" (VG)
Leonardo in "Teenage Mutant Ninja Turtles" (new)
Leonardo, Leatherhead and Announcer in "Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time Re-Shelled" (VG)
Lucius, Takumi, Niles and Aelfric Dahlman in "Fire Emblem Heroes" (VG)
Mikey Simon in "Kappa Mikey"
Nightmare in "Kirby 3D" (computer animated short)
Nnoitra Jiruga in "Bleach: Soul Resurrección" (VG)
Orphan in "Final Fantasy XIII" (VG)
Otaku Senzuri in "The Venture Brothers (pilot)"
Peter in "Huntik: Seekers and Secrets" (TV)
Riven in "Winx Club" (4Kids)
Rothion Alexander (cutscenes) in "Soulcalibur VI" (VG)
Sasuke Sarutobi in "Sengoku Basara: Samurai Heroes" (VG)
Taigong Wang in "Warriors Orochi 2" (VG)
Takumi and Niles in "Fire Emblem Warriors" (VG)
Time Patroller (Male Voice 12) in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Trey Racer (Horohoro) and Clive Portman in "Shaman King: Power of Spirit" (VG)
Trey Racer (Horohoro) in "Shaman King: Master of Spirits 2" (VG)
Trey Racer (Horohoro) in "Shaman King: Master of Spirits" (VG)
Utakata in "Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3" (VG)
Utakata in "Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4" (VG)
Utakata in "Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Revolution" (VG)
Vishnal in "Rune Factory 4 Special" (VG)
Yew Geneolgia in "Bravely Second: End Layer" (VG)
Zhou Yu and Gan Ning in "Dynasty Warriors 6" (VG)
Zhou Yu and Gan Ning in "Dynasty Warriors 7" (VG)
Zhou Yu and Gan Ning in "Dynasty Warriors 8" (VG)
Zhou Yu and Gan Ning in "Dynasty Warriors Next" (VG)
Zhou Yu and Gan Ning in "Dynasty Warriors: Strikeforce" (VG)
Zhou Yu in "Kessen II" (VG) 
Non-anime staff credits:
Casting and Voice Direction for "DC Super Friends" (shorts, 2015)
Director (NYAV Post) for "Samurai Deeper Kyo" (VG, GBA)
Voice Director for "Huntik: Secrets & Seekers"
News: Show:
Sunrise Panel (Oct 15, 2011)
Sakura-Con 2011 (Apr 23, 2011)
Opening Ceremonies (Jul 30, 2010)
Broccoli USA (Apr 22, 2004)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
009 Re:Cyborg (movie) : Voice Direction
AD Police (OAV) : Audio Engineer, Dialogue Editing, Voice Direction
Ah! My Goddess (TV) : Director (eps 11-14), Producer, Mixing (ep 5)
Ah! My Goddess: Flights of Fancy (TV) : Voice Producer
Aquarian Age the Movie (OAV) : ADR Director
Bakuman. (TV) : ADR Director
Batman Ninja (movie) : Casting Director, Voice Direction
Battle Royal High School (OAV) : Audio Engineer, Dialogue Editing, Dubbing Production, Editing, Mixing, Sound Design, Voice Direction
BELLE (movie) : Producer (NYAV Post), Voice Direction
Berserk (TV) : Director, ADR Director, ADR Engineer, Editing, Mixing, Script Adaptation
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King (movie) : ADR Director, Producer, Adaptation, Post-Production Supervision, Re-Recording Mixing, Recording engineer
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey (movie) : ADR Director, Producer, Re-Recording Mixing, Recording engineer
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent (movie) : ADR Director, Producer, Re-Recording Mixing, Recording engineer
Bride of Darkness (OAV) : Director
Bubblegum Crash (OAV) : Dialogue Editing (Dub)
Bubblegum Crisis (OAV) : Dialogue Editing, Production Assistant
Bungo and Alchemist -Gears of Judgement- (TV) : Producer (NYAV Post)
Cannon Busters (ONA) : Dubbing Director
Children of the Sea (movie) : Producer, Additional Voice Direction, Audio Engineer
Cutie Honey (live-action movie) : ADR Script, Producer, Mixing
Demon Fighter Kocho (OAV) : ADR Director, Adaptation, Audio Mixing
Domain of Murder (OAV) : ADR Director, Recording engineer
Dragon Quest Your Story (movie) : Producer
Dropout Idol Fruit Tart (TV) : Producer, ADR Engineer (ep 1)
Earwig and the Witch (special) : Producer, Recording engineer, Voice Direction
Eden (ONA) : Dubbing Director, Editing (eps 2-4), Recordist
Eden of the East: Paradise Lost (movie) : Commentary
Fairy Tail (TV) : Assistant ADR Director (ep 45)
Fena: Pirate Princess (TV) : Producer (NYAV Post), Recording engineer, Voice Direction
Fireworks, Should We See it from the Side or the Bottom? (movie) : ADR Director, Producer
FLCL (OAV) : Extras Director (Ultimate Edition)
FLCL Alternative (TV) : ADR Director
FLCL Progressive (TV) : ADR Director
Freedom (OAV) : ADR Director, Script, ADR Engineer
Gal & Dino (TV) : Producer
GaoGaiGar: King of the Braves (TV) : ADR Director, Producer, Additional ADR Director (eps 1-5), Mixing (eps 1-5)
Giant Robo (OAV) : ADR Director (NYAV Post Dub), Mixing (NYAV Post Dub), Script Adaptation (NYAV Post Dub)
(The) Gokusen (TV) : Producer
Great Pretender (TV) : Dubbing Director (eps 1-5), Assistant Director (eps 6, 11-14), Recordist
Jungle Emperor Leo (movie 1997) : Director, Adaptation, Mixing
Knight Hunters (TV) : Director, Adaptation, Mixing
Kotaro Lives Alone (ONA) : Dubbing Director
Kurokami The Animation (TV) : ADR Director, Mixing
LBX Girls (TV) : Producer
A Letter to Momo (movie) : ADR Director, Recording engineer
Lu over the wall (movie) : Producer (NYAV Post), Audio Mixing, Recording engineer, Voice Direction
Lupin III THE FIRST (movie) : ADR Director, Producer, Recording engineer
Maesetsu! Opening Act (TV) : Producer (NYAV Post)
Magic User's Club! (OAV) : Director, Adaptation, Mixing
Magic User's Club! (TV) : Director, Mixing
Magnetic Rose (movie) : ADR Director, Recording engineer
Mai Mai Miracle (movie) : ADR Director, Producer, Casting
Mazinger Z: Infinity (movie) : Executive producer (NYAV Post), Casting, Voice Direction
Mirai (movie) : ADR Director, Producer, Recording engineer
Miss Hokusai (movie) : Producer, Mixing, Voice Direction
Mobile Suit Gundam Seed (TV) : Producer (NYAV Post dub)
Mobile Suit Gundam Seed Destiny (TV) : Producer (NYAV Post dub)
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower (movie) : Additional Directing, Recording engineer
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky (movie) : Recording engineer, Voice Direction
Mobile Suit Gundam UC (OAV) : Audio Engineer, Script Adaptation, Voice Direction
Mobile Suit Gundam Unicorn RE:0096 (TV) : ADR Script, Producer (NYAV Post), Voice Direction
Mobile Suit Gundam: The Origin (OAV) : ADR Director, Additional ADR Director, Mixing (eps 1-2), Recording engineer
Mobile Suit Gundam: The Origin: Advent of the Red Comet (TV) : Producer (NYAV Post)
Mutafukaz (movie) : ADR Director, Producer, Dialogue Editing, Recording engineer
Napping Princess (movie) : Recording engineer, Voice Direction
Negadon: The Monster from Mars (movie) : Mixing
Night on the Galactic Railroad (movie) : ADR Director (Discotek release), ADR Engineer (Discotek release)
Ninja Nonsense (TV) : ADR Director
number24 (TV) : Producer (NYAV Post)
Phoenix (TV) : Director, Producer (eps 7-13), Adaptation (eps 7-13)
Piano (TV) : ADR Director, Voice Direction
Promare (movie) : ADR Director, Producer
Promare: Galo-hen (ONA) : Producer
Promare: Lio-hen (ONA) : Producer
Psychic School Wars (movie) : Casting
Ride Your Wave (movie) : Producer, Additional Directing, Recording engineer
Sadamitsu the Destroyer (TV) : Engineer, Mixing
Samurai Deeper Kyo (TV) : Director (eps 1-5), Script, Engineer, Mixing
Scar on the Praeter (TV) : Producer
Seven of Seven (TV) : Mixing
Shura no Toki: Age of Chaos (TV) : Mix Engineer, Mixing
A Silent Voice (movie) : Additional Voice Direction
(The) Slayers Evolution-R (TV) : ADR Director, Line Producer
(The) Slayers Revolution (TV) : ADR Director, Line Producer
Space Pirate Mito (TV) : Producer
Speed Racer: The Next Generation (U.S. TV) : Voice Direction (Season 2)
Star Wars: Visions (movie) : ADR Script (Tatooine Rhapsody), Producer (NYAV Post), Dialogue Editing (Tatooine Rhapsody, The Elder), Voice Direction
Talentless Nana (TV) : Producer
Tamagotchi the Movie : Voice Direction
Time of Eve (movie) : ADR Director, Producer, Recording engineer
Tokyo Godfathers (movie) : ADR Director, Producer, Recording engineer
Twin Signal (OAV) : Director, Adaptation, Mixing
(The) Weathering Continent (movie) : ADR Director, Co-Director, Mixing
Weathering With You (movie) : ADR Director, Producer
Welcome to THE SPACE SHOW (movie) : Mixing
Yasuke (ONA) : ADR Director
your name. (movie) : ADR Director
Zetman (TV) : Re-Recording Mixing

Cast in:
(English version)
AD Police (OAV)
Ah! My Goddess (TV) as Shohei Yoshida (ep 25)
Ah! My Goddess: Flights of Fancy (TV) as Bike Guy (ep 5)
Alien Nine (special) as Hiroshi
Aquarian Age the Movie (OAV)
Bakuman. (TV) as Moritaka Mashiro
BELLE (movie)
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King (movie); Hawk Soldier J; Hawks Raider A; Line Caller; Palace Guard C
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey (movie); Brown-Haired General; Chop Licking Mercenary; Giddy Boy; Hawk Soldier A; Hawks Raider A; Midland Knight B; Midland Nobleman D; Purple Rhino Knight B; Scorpion Serpent Knight D
Black Butler: Book of Circus (TV) as Dagger
Blade (TV) as Tanaka (eps 1-2); Vampire Guard (ep 1)
Bleach (TV) as Ikkaku Madarame (ep 105); Luppi; Menis; Nnoitra Jiruga
Bubblegum Crisis (OAV) as AD Police Officer; Young Mackie
Burst Angel (TV) as Jay (ep 9)
Cagaster of an Insect Cage (ONA); Griffith
Cannon Busters (ONA)
Case Closed (TV); Keenan (ep 6)
Cutie Honey (live-action movie) as Detective Todoroki
Cyborg 009 Vs. Devilman (OAV) as Cyborg 004/Albert Heinrich 
D.Gray-man (TV) as Dodge (ep 18)
Demon Fighter Kocho (OAV) as Takashi
Digimon Fusion (TV) as Lucemon
(The) Disastrous Life of Saiki K.: Reawakened (ONA); Kuniharu Saiki
Domain of Murder (OAV) as Goro Nanase
Dragon Ball Z (TV) as Orlen (FUNimation re-dub)
Dragon Pilot: Hisone and Masotan (TV)
Dragon Quest Your Story (movie) as Game Attendant
Durarara!! (TV)
Earthian (OAV) as Punk (ep 4)
Eden (ONA)
Eden of the East (TV) as Satoshi Osugi
Eden of the East: Paradise Lost (movie) as Satoshi Osugi
Eden of the East: The King of Eden (movie) as Satoshi Osugi
F-Zero Falcon Densetsu (TV)
Fairy Tail: Dragon Cry (movie) as Animus
Fena: Pirate Princess (TV); Brule; Franz (eps 1, 6)
Fighting Foodons (TV) as Jamburger; Squid Vicious; Young Gorge
Fireworks, Should We See it from the Side or the Bottom? (movie); Mitsuishi-sensei
FLCL Alternative (TV) as MC (ep 3); Toshio Shioya (ep 2)
Freedom (OAV) as Takeru
Fullmetal Alchemist (TV) as Leo
(The) Future Diary (TV)
G.I. Joe Sigma Six (U.S. TV) as Henchman 2 (ep 8); Scott's Friend A (eps 2, 11); Tunnel Rat
(The) Galaxy Railways (TV) as Filidh (ep 17); Owen (ep 9)
Gall Force: New Era (OAV) as Nova Universe
GaoGaiGar: King of the Braves (TV) as Gai Shishiô
Gin Rei (OAV) as Subordinate
Glass Fleet (TV) as Subordinate (eps 24, 26)
(The) Gokusen (TV) as Ichikawa; Ishizuka; Sonomura; Tanaka
Great Pretender (TV)
Hades Project Zeorymer (OAV) as Saiga
Hetalia The Beautiful World (TV) as Netherlands
Hetalia The World Twinkle (ONA) as Netherlands
Hetalia World Series (TV) as Netherlands
Hetalia World Stars (ONA) as Netherlands
Iron Man (TV) as Lab Employee (ep 6); Sho
Joe vs. Joe (OAV) as Joe Yuuki
Jormungand (TV) as Gasud
Jormungand Perfect Order (TV) as Gasud
Jungle Emperor Leo (movie 1997) as Tommy
Kakurenbo - Hide & Seek (movie) as Hikora
Kekkaishi (TV) as Shu Akitsu
Kiddy Grade (TV) as Mister
Kizuna (OAV) as Kai Sagano
Knight Hunters Eternity (TV) as Schuldig
Kotaro Lives Alone (ONA) as Shin Karino
Kurokami The Animation (TV) as Punipuni; Tribal End (eps 13, 20)
Leave it to Piyoko! (OAV) as Ky Schweitzer
Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These - Collision (movies) as Neidhardt Müller
Let's Go! Tamagotchi (TV) as Gozanutchi
A Letter to Momo (movie)
Lu over the wall (movie) as Kai
Lupin III THE FIRST (movie)
Lupin III: Part IV (TV 2015) as Koh Uraga; Mario (ep 15)
Magnetic Rose (movie) as Carlo; Guest B
Mai Mai Miracle (movie)
Marvel Future Avengers Season 2 (TV) as Armada Captain F (ep 12); Dark Spirit (ep 11); Inhuman Citizen Gold Hair (ep 12); Inhuman Mob B (ep 11); Maximus (eps 9-13); Soldier C (ep 12); Triton (eps 8-13)
Mazinger Z: Infinity (movie)
Mirai (movie)
Miss Hokusai (movie)
Mobile Suit Gundam Seed Destiny (TV) as Heine Westenfluss (NYAV Post dub); Rey Za Burrel (Child, NYAV Post dub)
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky (movie)
Mobile Suit Gundam UC (OAV) as Angelo Sauper; Besson; Dennis (ep 1)
Mobile Suit Gundam Unicorn RE:0096 (TV) as Angelo Sauper
Monster (TV) as Detective Jan Suk
Mr. Osomatsu (TV) as Jyushimatsu
Munto (OAV) as Kazuya
Mushi-Shi (TV) as Isaza (ep 26)
Mutafukaz (movie)
Napping Princess (movie)
Naruto Shippūden (TV) as Feudal Protection Squad Member B (ep 268); First Company Member A (ep 270); Leaf Ninja A (ep 65); Sora; Tatsuji (ep 64); Tsuchigumo Clan Member C (ep 146); Utakata
Night is Short, Walk On Girl (movie) as Mock Jougasaki
Ninja Nonsense (TV) as Takeru
Ojamajo Doremi (TV) as Stewart
One Piece (TV) (FUNimation); Boodle (4Kids); Disco; Mr. 9 (4Kids)
Patema Inverted (movie) as Age
Patlabor the Mobile Police (TV) as Utsumi
Phoenix (TV) as Masato (The Future Chapter)
Piano (TV) as Kazuya Takahashi
Pokémon (TV) as Dorian (ep 256)
Pokémon Advance (TV) as Elijah (ep 86); Joshua (coordinator; assistant; 4 episodes
eps 1, 71, 115-116
)
; Kennedy (ep 17); Seviper
Pokémon Heroes - Latias & Latios (movie 5) ; Ross
Pokémon Origins (special) as Fat Team Rocket Member (ep 2)
Pokémon: Gotta Dance (movie) as Seviper
Pompo: The Cinéphile (movie)
Pop Team Epic (TV) (ep 11); Commentator (ep 11); Pipimi (ep 11b)
Promare (movie) as Vinny
Promare: Galo-hen (ONA) as Vinny
Sailor Moon S (TV) as Bike Riding Boyfriend (ep 100); Chin Chin Tei Employee (ep 107); Dancer C (ep 108); George (ep 108); Poolgoer C (ep 105); Possessed Student (ep 106); Race Announcer (ep 106); Tsutomu Asai (ep 100)
Sailor Moon S: The Movie as Journalist A
Sailor Moon Sailor Stars (TV) as Floor Assistant A (ep 192)
Samurai 7 (TV); Sobei
Samurai Deeper Kyo (TV) as Akira
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV) as Sasuke Sarutobi
Sengoku Basara - Samurai Kings (TV 2) as Sarutobi Sasuke
Sengoku Basara - Samurai Kings: The Last Party (movie) as Sarutobi Sasuke
Sengoku Basara: End of Judgement (TV) as Sarutobi Sasuke
Seven of Seven (TV) as Yuuichi Kamichika
Shaman King (TV) as Horo Horo "Trey"; Orona
Shaman King (TV 2021) as Horohoro Usui
Shin chan (TV) as The Flying Pecker (FUNimation ep 30,31)
Shootfighter Tekken (OAV) as Kiichi "Keybo" Miyazawa
Show By Rock!! Mashumairesh!! (TV)
A Silent Voice (movie); Kazuki Shimada
(The) Sky Crawlers (movie) as Yuichi Kannami
(The) Slayers Evolution-R (TV) as Jar Merchant (ep 7); Vezendi Guard (ep 7); Xellos
(The) Slayers Revolution (TV) as Bather (ep 7); Billy (jellyfish; ep 3); Xellos
Sonic X (TV) as Chris Thorndyke (adult)
Space Dandy Season 2 (TV) as Lawyer (ep 12)
Space Pirate Mito (TV) as Sega
Speed Racer Lives (U.S. ONA) as Chief; Doctor; Speed Racer Jr.; Speed Racer Sr.
Speed Racer: The Next Generation (U.S. TV) as Jared; Jesse
Star Wars: Visions (movie) as Hen Jin (The Ninth Jedi); Jedi Hunter (The Ninth Jedi); Kaku (Lop & Ocho); Musha (Akakiri); RA-7 (The Duel); Stormtrooper (T0-B1); Tao Planet Resident (Lop & Ocho); Tuskan Raider (The Duel); Villager (The Village Bride); Villager D (The Duel)
Stitch!: Itazura Alien no Daibōken (TV) as Hans (ep 17)
Summer Wars (movie) as Kenji Koiso
Tales of Zestiria the X (TV) as Oscar Dragonia (ep 6)
Tiger & Bunny (TV) as Ivan Karelin/Origami Cyclone
Tiger & Bunny 2 (TV) as Ivan Karelin/Origami Cyclone
Tiger & Bunny The Movie -The Rising- as Ivan Karelin/Origami Cyclone
Tiger & Bunny the Movie: The Beginning as Ivan Karelin/Origami Cyclone
Time of Eve (movie) as Masaki
Tokyo Godfathers (movie); Arao
Urusei Yatsura (TV) as Ataru
Vampire in the Garden (ONA); Aaron
(The) Weathering Continent (movie) as Arun Harad
Weathering With You (movie); Taki Tachibana
Welcome to THE SPACE SHOW (movie) as Kiyoshi
X-Men (TV); Hisako's Father; Mutant Boy (ep 4); Rat
Yasuke (ONA); Iga General; Nobukatsu Oda
Your Lie in April (TV) as Akira Takayanagi (8 episodes
eps 6-11, 19, 21
)
 
your name. (movie) as Taki Tachibana
Yu-Gi-Oh! (TV 2/2000) as Mahad
Yu-Gi-Oh! 3D: Bonds Beyond Time (movie) as Dark Magician
Yu-Gi-Oh! 5D's (TV) as Torunka (Child)
Yu-Gi-Oh! Capsule Monsters (U.S. TV) as Additional
Yu-Gi-Oh! Zexal (TV)
Yu-Gi-Oh! Zexal II (TV)
Zetman (TV) as Man
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none