Naruto Shippūden (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all
Alternative title:
Naruto Shippuden (German)
Naruto: Hurricane Chronicles
ناروتو شيبّودِن (Arabic)
ナルト 疾風伝 (Japanese)
火影忍者疾風傳 (Chinese (Taiwan))
나루토 질풍전 (Korean)
Genres: action, drama
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Naruto Shippuuden is the continuation of the original animated TV series Naruto.The story revolves around an older and slightly more matured Uzumaki Naruto and his quest to save his friend Uchiha Sasuke from the grips of the snake-like Shinobi, Orochimaru. After 2 and a half years Naruto finally returns to his village of Konoha, and sets about putting his ambitions to work, though it will not be easy, as He has amassed a few (more dangerous) enemies, in the likes of the shinobi organization; Akatsuki.
User Ratings: 4308 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 961 votes (sub:796, dub:121, raw:3, ?:2, edit.dub:2, others:37
16 Spanish subtitled
5 Portuguese subtitled
5 Arabic subtitled
4 French subtitled
1 Persian subtitled
1 German subtitled
1 Indonesian dubbed
1 German dubbed
1 czech language subtitled
1 Italian subtitled
1 Turkish subtitled
)
 Excellent: 1159 votes (sub:976, dub:144, ?:2, edit.dub:2, raw:1, others:34
12 Spanish subtitled
6 Portuguese subtitled
4 Arabic subtitled
2 Polish subtitled
2 Russian subtitled
2 French subtitled
2 Italian subtitled
1 French dubbed
1 Portuguese dubbed
1 Hungarian subtitled
1 German subtitled
)
 Very good: 870 votes (sub:726, dub:97, raw:7, ?:2, edit.dub:2, others:36
18 Spanish subtitled
5 Portuguese subtitled
3 Polish subtitled
2 French subtitled
2 Arabic subtitled
1 Spanish edited dub
1 Tagalog dubbed
1 German dubbed
1 Russian dubbed
1 Spanish dubbed
1 Russian subtitled
)
 Good: 558 votes (sub:468, dub:60, raw:4, ?:3, edit.dub:2, others:21
8 Spanish subtitled
5 Portuguese subtitled
2 Russian subtitled
2 French subtitled
1 German subtitled
1 Hungarian subtitled
1 Italian subtitled
1 Russian dubbed
)
 Decent: 290 votes (sub:239, dub:35, raw:2, edit.dub:1, others:13
5 Spanish subtitled
3 Italian subtitled
2 Portuguese subtitled
1 French dubbed
1 French subtitled
1 Arabic subtitled
)
 So-so: 116 votes (sub:94, dub:11, ?:1, others:10
3 French subtitled
3 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 czech subtitled
1 Russian subtitled
1 German subtitled
)
 Not really good: 87 votes (sub:72, dub:9, ?:1, raw:1, others:4
1 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
1 Dutch subtitled
1 Korean subtitled
)
 Weak: 100 votes (sub:86, dub:10, ?:2, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Bad: 51 votes (sub:35, dub:10, ?:1, raw:1, others:4
4 Spanish subtitled
)
 Awful: 36 votes (sub:28, dub:5, ?:1, raw:1, others:1
1 German subtitled
)
 Worst ever: 80 votes (sub:69, dub:5, ?:1, others:5
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
1 Spanish dubbed
1 Italian dubbed
1 French subtitled
)
Seen in part or in whole by 10255 users, rank: #39 (of 8787)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.895 (Very good), std. dev.: 2.1723, rank: #800 (of 8909)
Weighted mean: 7.800 (Very good−), rank: #880 (of 8909) (seen all: 8.18 / seen some: 7.78 / won't finish: 5.29)
Bayesian estimate: 7.799 (Very good−), rank: #629 (of 6771)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 500
Episode titles: We have 500
Vintage:
2007-02-15 to 2017-03-23
2008-01-28 (Philippines)
2008-01-28 to 2019-12-13 (Philippines, ABS-CBN/Hero TV/Yey!, All Eps.)
2008-09-05 (France - Game One)
2008-11-11 (Italy)
2009-04-23 (Germany - RTL2)
2009-08-20 (Malaysia, TV3)
2009-10-28 (USA - Disney XD)
2009-10-28 to 2011-11-10 (USA - Disney XD episodes 1-110)
2010-02-16 (Spain, Animax)
2010-02-25 (Spain, FDF)
2013-07-12 to 2014-01-30 (Animax Asia, episodes 1-145)
2014-01-05 (USA, Adult Swim)
2015-01-02 (Brazil, Claro Vídeo [streaming], episodes 1-53)
2015-02-01 (Netflix - Internet Streaming Latin America)
2015-04-07 to 2015-10-06 (Brazil, PlayTV, episodes 1-53)
2015-07-20 to 2015-10-01 (Nicaragua, TN8, episodes 1-53)
2015-08-17 to 2015-10-28 (Chile, ETC...TV, episodes 1-53)
2015-09-21 (Colombia, Citytv)
2015-10-01 (Latin America, Netflix, episodes 54-112)
2016-04-05 to 2016-10-21 (Brazil, PlayTV, episodes 54-112)
2016-05-02 (Chile, ETC...TV, episodes 54-112)
2017-02-13 (Colombia)
2021-02-10 (Brazil, Crunchyroll; eps. 1-112)
2021-07-15 (Brazil, Funimation; eps. 1-112)
2022-05-21 (Colombia - Canal Uno HDTV Remastered Broadcaster)
Release dates: We have 108
Opening Theme:
#01: "Hero's Come Back!!" by nobodyknows+ (eps 1-30)
#02: "distance" by LONG SHOT PARTY (eps 31-53)
#03: "BLUE BIRD" by Ikimono-Gakari (eps 54-77)
#04: "CLOSER" by Joe Inoue (eps 78-102)
#05: "Hotaru no Hikari" by Ikimono-Gakari (eps 103-128)
#06: "Sign" by FLOW (eps 129-153)
#07: "Tōmei Datta Sekai" (透明だった世界) by Motohiro Hata (eps 154-179)
#08: "Diver" by NICO Touches the Walls (eps 180-205)
#09: "Lovers" by 7!! (eps 206-230)
#10: "Newsong" by tacica (eps 231-256)
#11: "Totsugeki Rock" (突撃ロック, "Assault Rock") by THE CRO-MAGNONS (eps 257-281)
#12: "Moshimo" by Daisuke (eps 282-306)
#13: "Niwaka Ame Nimo Makezu" (ニワカ雨ニモ負ケズ) by NICO Touches the Walls (eps 307-332)
#14: "Tsuki no Ookisa" (月の大きさ) by Nogizaka46 (eps 333-356)
#15: "Guren (紅蓮)" by DOES (eps 357-379)
#16: "Silhouette" (シルエット) by KANA-BOON (eps 380-405)
#17: "Kaze" (風;Wind) by Yamazaru (eps 406-431)
#18: "LINE" by Sukima Switch (eps 432-458)
#19: "Blood Circulator" by Asian Kung-Fu Generation (eps 459-479)
#20: "Kara no Kokoro" by Anly (eps 480-500)
Ending Theme:
"Zetsuzetsu" (絶絶; Death) by Swimy
#01: "Nagare Boshi ~Shooting Star~" by HOME MADE Kazoku (eps 1-18)
#02: "Michi ~ to you all" by aluto (eps 19-30)
#03: "KIMI MONOGATARI" by little by little (eps 31-41)
#04: "Mezamero! Yasei" by MATCHY with QUESTION? (eps 42-52)
#05: "Sunao na Niji" by surface (eps 54-63)
#06: "Broken Youth" by NICO TOUCHES THE WALLS (eps 64-77)
#07: "Long Kiss Good Bye" by HALCALI (eps 78-90)
#08: "BACCHIKOI!!!" by DEV PARADE (eps 91-102)
#09: "Shinkokyū" by SUPER BEAVER (eps 103-115)
#10: "My Answer" by Seamo (eps 116-128)
#11: "It Was You" by Kishidan (eps 129-141)
#12: "For You" by AZU (eps 142-153)
#13: "Jitensha" (自転車; Bicycle) by OreSkaBand (eps 154-166)
#14: "Utakata Hanabi" by Supercell (eps 167-179)
#15: "U Can Do It" by Domino (eps 180-192)
#16: "Orchestra of Midnight" by Aqua Timez (eps 193-205)
#17: "FREEDOM" by HOME MADE Kazoku (eps 206-218)
#18: "Yokubō o Sakebe!!!" ("Shout Out Your Desires!!!") by OKAMOTO'S (eps 219-230)
#19: "Place to Try" by TOTALFAT (eps 231-242)
#20: "By My Side" by Hemenway (eps 243-256)
#21: "カスケード (Cascade)" by UNLIMITS (eps 257-268)
#22: "Kono Koe Karashite" (この声枯らして) by AISHA feat. CHEHON) (eps 269-281)
#23: "MOTHER" by MUCC (eps 282-295)
#24: "Sayonara Memory (さよならメモリー Sayonara Memori)" by 7!! (eps 296-306)
#25: "I Can Hear" by DISH// (eps 307-319)
#26: "Yume o Daite ~Hajimari no Clisroad~" by Rake (eps 320-332)
#27: "Black Night Town (ブラックナイトタウン)" by Akihisa Kondou (eps 333-343)
#28: "Niji" by Shinku-horou (eps 344-356)
#29: "FLAME" by DISH// (eps 357-366)
#30: "Never Change ft. Lyu:Lyu" by SHUN (eps 367-379)
#31: "Dame Dame da" (だめだめだ;It's Absolutely No Good) by Shiori Tomita (eps 380-393)
#32: "Spinning World" by Diana Garnet (eps 394-405)
#33: "Kotoba ni Naranai Yakusoku" (言葉のいらない約束;A Promise That Doesn't Need Words) by sana (eps 406-418)
#34: "Niji no Sora" (虹の空; Rainbow's Sky) by FLOW (eps 419-431)
#35: "Trouble Maker (トラブルメイカー)" by KANIKAPILA (eps 432-443)
#36: "Sonna Kimi, Konna Boku" by Thinking Dogs (eps 444-454)
#37: "Ao no Lullaby" by Kuroneko Chelsea (eps 455-466)
#38: "Pino to Ameri" (Pino and Amélie) by Huwie Ishizaki (eps 467-479)
#39: "Tabidachi no Uta" by Ayumikurikamaki (eps 480-488)
#40: "Zetsu (絶絶)" by Swimy (eps 489-500)
Links: We have 5
Trivia: We have 15
Reviews: Show:
Naruto Shippuden (Aug 29, 2014)
Naruto Shippūden DVD 1 (Dec 15, 2009)
News: Show:
Viz Media Panel (Oct 16, 2011)
Naruto Shippuden Panel (Oct 14, 2011)
Viz Media Industry Panel (Jul 1, 2011)
ANNAU Convention Update (Jun 10, 2011)
Home Made Kazoku Concert (Aug 2, 2010)
Viz Media Shonen Jump (Jul 24, 2010)
VIZ Media Industry Panel (Jul 3, 2010)
Friday Preview Night (Apr 9, 2010)
Naruto Filler to End (Dec 4, 2006)
Interview:
Interview: Diana Garnet (Jan 5, 2015)
Press Releases: Show:
Other articles: Show:
AnimeJapan 2015 - Part 1 (Mar 21, 2015)
Answerman - Credit Hogs (Sep 20, 2013)
The X Button - Ninja Time (Mar 30, 2011)
The X Button - Fist Bumps (Nov 10, 2010)
Hey, Answerman! (Sep 17, 2010)
Hey, Answerman! (Nov 6, 2009)
The X Button - Fight Test (Sep 30, 2009)
Hey, Answerman! (Sep 18, 2009)
The X Button - Idol Talk (Jul 29, 2009)
Hey, Answerman! (Jun 12, 2009)
Hey, Answerfans (Sep 12, 2008)
Hey, Answerman! (Aug 8, 2008)
Hey Answerfans! (Feb 22, 2008)
Hey, Answerman! (Mar 2, 2007)
Hey, Answerman! (Feb 16, 2007)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    Naruto Shippūden (DVD 1) 2009-09-29 (from $5.59)
    Naruto Shippūden (DVD 2) 2009-10-27 (from $19.98)
    Naruto Shippūden (DVD 3) 2009-11-24 (from $49.95)
    Naruto Shippūden (DVD 4) 2009-12-08 (from $4.35)
    Naruto Shippūden (DVD 5) 2010-01-12 (from $7.99)
    Naruto Shippūden (DVD 6) 2010-02-09 (from $19.98)
    Naruto Shippūden (DVD 7) 2010-03-09 (from $16.82)
    Naruto Shippūden (DVD 8) 2010-04-06 (from $19.98)
    Naruto Shippūden (DVD 9) 2010-05-18 (from $8.56)
    Naruto Shippūden (DVD 10) 2010-06-01
    Naruto Shippūden (DVD 11) 2010-07-13 (from $8.06)
    Naruto Shippūden (DVD 12) 2010-08-10 (from $6.15)
    Naruto Shippūden (DVD box 1) 2010-01-26 (from $19.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 2) 2010-04-20 (from $16.33)
    Naruto Shippūden (DVD box 3) 2010-08-03 (from $19.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 4) 2010-10-19 (from $19.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 5) 2011-01-25 (from $15.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 6) 2011-04-26 (from $23.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 7) 2011-07-12 (from $21.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 8) 2011-10-11 (from $21.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 9) 2012-01-24 (from $24.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 10) 2012-04-10 (from $26.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 11) 2012-07-10 (from $26.98)
    Naruto Shippūden (DVD box 12) 2012-10-09 (from $20.00)
    Naruto Shippuden (DVD box 13) 2013-01-29 (from $21.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 14) 2013-04-23 (from $21.10)
    Naruto Shippūden (DVD box 15) 2013-07-16 (from $24.99)
    Naruto Shippuden (DVD box 16) 2013-10-08 (from $21.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 17) 2014-01-14 (from $20.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 18) 2014-04-08 (from $19.50)
    Naruto Shippūden (DVD box 19) 2014-07-08 (from $22.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 20) 2014-10-14 (from $19.50)
    Naruto Shippūden (DVD box 21) 2015-01-20 (from $18.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 22) 2015-04-21 (from $19.59)
    Naruto Shippūden (DVD box 23) 2015-07-28 (from $25.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 24) 2015-11-10 (from $28.49)
    Naruto Shippūden (DVD box 25) 2016-01-26 (from $29.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 26) 2016-04-05 (from $25.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 27) 2016-07-05 (from $29.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 28) 2016-10-04 (from $25.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 29) 2017-01-17 (from $25.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 30) 2017-04-04 (from $29.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 31) 2017-06-27 (from $22.80)
    Naruto Shippūden (DVD box 32) 2017-10-10 (from $25.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 33) 2018-01-09 (from $19.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 34) 2018-05-01 (from $17.50)
    Naruto Shippūden (DVD box 35) 2018-08-28 (from $22.48)
    Naruto Shippūden (DVD box 36) 2018-12-04 (from $20.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 37) 2019-03-26 (from $19.99)
    Naruto Shippūden (DVD box 38) 2019-06-11 (from $15.99)
    Naruto Shippūden [Special Edition] (DVD box 1) 2010-01-26 (from $28.98)
    Naruto Shippūden [Special Edition] (DVD box 2) 2010-04-20 (from $26.98)
    Naruto Shippūden [Special Edition] (DVD box 3) 2010-08-03 (from $26.98)
    Naruto Shippūden [Special Edition] (DVD box 4) 2010-10-19 (from $24.99)
DVD (Region 4)
    Naruto Shippūden Collection 01 (DVD) 2010-03-17

Japanese staff
Japanese cast
Series Director: Yasuaki Kurotsu (eps 290-295)
Director:
Chiaki Kon (eps 484-488)
Hayato Date (eps 1-479)
Masahiko Murata (eps 494-500)
Osamu Kobayashi (eps 480-483)
Toshinori Watanabe (eps 489-493)
Series Composition:
Junki Takegami (eps 1-289, 296-479)
Katsuhiko Chiba (eps 451-458)
Kento Shimoyama (eps 494-500)
Masanao Akahoshi (eps 484-488)
Masaya Honda (eps 489-493)
Osamu Kobayashi (eps 480-483)
Satoru Nishizono (eps 1-53)
Shin Yoshida (eps 459-468)
Yasuyuki Suzuki (eps 54-71)
Screenplay:
Daisuke Watanabe (7 episodes
eps 183, 186, 196, 209, 213, 231, 240
)

Hayato Date (2 episodes
eps 163 omake, 165 omake
)

Hideto Tanaka
Junki Takegami
Katsuhiko Chiba (61 episodes
eps 184-185, 190, 197, 199, 202, 207, 211, 217, 219, 224, 227, 232, 237, 243, 252-253, 260, 272, 276, 280, 285, 300, 309-310, 316-317, 321, 326, 331, 334, 340, 345, 355-359, 365, 371-372, 379, 383, 392, 396-397, 404-405, 414, 421, 425, 429-430, 451-452, 455-458, 470, 475
)

Kento Shimoyama (eps 494-500)
Masahiro Hikokubo
Masanao Akahoshi (eps 484-488)
Masaya Honda (eps 489-493)
Osamu Kobayashi (eps 480-483)
Satoru Nishizono (eps 1-53)
Shin Yoshida
Yasuaki Kurotsu (12 episodes
eps 82, 85, 123, 166 & omake, 290-295, 478-479
)

Yasuyuki Suzuki
Yuka Miyata
Storyboard:
Akitarō Daichi (OP 10)
Akitoshi Yokoyama (ep 131)
Atsushi Nigorikawa (29 episodes
eps 2, 11, 19, 26, 37, 45, 53, 56 omake, 58 omake, 61, 63 omake, 64 omake, 66 omake, 68 omake, 71, 75 omake, 77 omake, 79, 86 omake, 88 & omake, 89 omake, 93 omake, 95, 103, 135, 143, 187, 198, 270
)

Atsushi Wakabayashi (ED 18, 23; eps 167, 317)
Charozo (ED 7)
Chikara Sakurai (ep 249)
Chiyuki Tanaka (ED 27)
Gorou Sessha (OP 16; 6 episodes
eps 180, 194, 217, 234, 255 omake, 363
)

Haruki Kasugamori (ED 34)
Hayato Date (OP 4; 20 episodes
eps 41 omake, 43 omake, 46 omake, 47 omake, 50 omake, 51 omake, 74 omake, 83 & omake, 87 omake, 92, 97 omake, 99 omake, 101 omake, 108, 163 omake, 177, 211, 252 & omake, 414, 479
)

Hirofumi Suzuki (OP 15)
Hiroshi Kimura (15 episodes
eps 40, 48, 80, 89, 98 & omake, 106, 122 & omake, 130, 146 omake, 165, 175, 185 omake, 206, 209 omake, 215
)

Hiroshi Yamazaki (ep 243)
Hiroyoshi Kishikawa (9 episodes
eps 192, 203, 212, 245, 254 & omake, 266, 273, 284, 326
)

Hiroyuki Yamashita (OP 18, ED 12, 15; 4 episodes
eps 204, 322, 345, 375
)
  (OP 18, ED 12, 15; 6 episodes
eps 204, 322, 345, 375, 476-477
)

Hisashi Ishii (9 episodes
eps 256 & omake, 263, 268, 278, 282, 289, 301, 315, 325
)

Jun Kamiya (3 episodes
eps 224, 228, 235
)

Junya Koshiba (5 episodes
eps 271, 275, 277, 283, 298
)

Kazunori Mizuno (OP 11, ED 24; eps 294, 319)
Kei Jūmonji (7 episodes
eps 3, 10, 17, 21-22, 27, 38
)

Keisuke Watanabe (ED 21)
Ken'ichi Nishida (ep 231)
Kengo Matsumoto (ED 29)
Kiyomu Fukuda (39 episodes
eps 4, 12, 20, 28, 36, 44, 52, 60, 68, 76, 84, 94, 102, 110, 118, 126, 132, 134, 142, 150, 158, 168, 176-177, 185, 188, 205, 214, 222, 229, 239, 241, 250, 258, 264, 269, 274, 281, 288
)

Koji Masunari (ED 13)
Maki Odaira (8 episodes
eps 183, 210, 389, 433, 442, 453, 465, 497
)

Mankyū (ED 31)
Marabe Ono (ED 26)
Masaaki Endou (ep 200)
Masaaki Kumagai (21 episodes
eps 9, 25, 33, 41, 51, 59, 67, 75, 86, 93, 101, 133, 153, 173, 186, 197, 238, 248, 285, 310, 324
)

Masahiko Murata (ED 19; 5 episodes
eps 35, 42, 55, 138, 246
)

Masahiro Hosoda (eps 236, 261)
Masato Suma (ep 291)
Mitsutaka Noshitani (ep 309)
Naoki Hishikawa (ep 318)
Naoki Kobayashi (ED 32)
Naomi Nakayama (ep 305)
Noriyuki Abe (ep 272)
Ogura Shirakawa (ep 311)
Osamu Kobayashi (eps 480-483)
Rion Kujo (eps 127, 141)
Seiji Okuda (ep 6)
Seiki Takuno (eps 39, 57, 69)
Shigeharu Takahashi
Shigeki Kawai (ep 306)
Shigeru Mita (5 episodes
eps 149, 164 omake, 165 omake, 184, 193
)

Shingo Yamashita (OP 13, ED 20)
Shinji Satō (ED 22, 25; 56 episodes
eps 5, 18, 31, 49, 58, 65, 73, 81, 91, 99, 107, 108 omake 115, 155, 162, 171, 182, 190, 201, 207, 216, 237, 240, 257, 259, 276, 286-287, 296, 300, 304, 306, 333, 339, 343, 347, 360, 365-366, 370, 372, 376-377, 380, 388, 392, 398-399, 403, 408-409, 417, 422-423, 431, 451-452
)

Shūhei Arita (ED 30)
Shuu Watanabe (2 episodes
eps 144 omake, 160 omake
)

Sumito Sasaki (ep 307)
Takafumi Hayashi (ep 117)
Takahiro Ono (Omake; 35 episodes
eps 14-40, 42, 44, 52, 59, 61, 67, 70, 169
)

Takayuki Inagaki (ep 299)
Tatsuya Koyanagi (ED 28, 33)
Tetsuhito Saito (ep 279)
Tetsuji Takayanagi (4 episodes
eps 8, 16, 24, 32
)

Tokuyuki Matsutake (OP 14, ED 16, 35)
Tomoyuki Kurokawa (eps 223, 329)
Toshihiko Masuda (12 episodes
eps 350, 384, 395, 400, 404, 411-412, 418, 429, 439, 448, 462
)

Toshinori Watanabe (3 episodes
eps 489-490, 493
)

Toshiya Niidome (OP 12; 22 episodes
eps 7, 15, 23, 30, 34, 43, 50, 56, 64, 66, 72, 100, 113, 119, 129, 151-152, 170, 178, 188, 199, 213
)

Toshiyuki Tsuru (OP1; OP 2, ED 1, 3, 6)
Tsutomu Murakami (ep 74)
Tsutomu Naniwa (10 episodes
eps 160, 164, 174, 181, 191, 195, 220, 226, 233, 242
)

Wakoudo Takahashi (eps 202, 218)
Yasuaki Kurotsu (OP 3, 5-9, ED 2, 4-5, 8-10, 17; 9 episodes
eps 82, 85, 123, 166 & omake, 290-291, 293, 295, 478
)

Yoriyasu Kogawa (eps 227, 255)
Yoshihiro Sugai (14 episodes
eps 109, 159, 169, 179, 189, 196, 209, 219, 230, 253 & omake, 260, 265, 271 omake, 307
)

Yuichiro Miyake (7 episodes
eps 108, 116 & omake, 124, 132, 139, 148, 157
)

Yuki Kinoshita
Yukihiro Matsushita (8 episodes
eps 302-303, 308, 313, 316, 320, 323, 328
)

Yukio Takatsu (OP 17)
Yutaka Kagawa (18 episodes
eps 120, 137, 146, 208, 221, 225, 244, 251, 262, 267, 271, 280, 297, 309, 312, 314, 321, 327
)

Yuu Yamashita (ED 11, 14; ep 292)
Episode Director:
Akitoshi Yokoyama (ep 131)
Atsushi Nigorikawa (29 episodes
eps 2, 11, 19, 26, 37, 45, 53, 56 omake, 58 omake, 61, 63 omake, 64 omake, 66 omake, 68 omake, 71, 75 omake, 77 omake, 79, 86 omake, 88 & omake, 89 omake, 93 omake, 95, 103, 135, 143, 178, 187, 198
)

Atsushi Wakabayashi (ep 167)
Chikara Sakurai (eps 249, 291)
Chiyuki Tanaka (ep 193)
Daisuke Tsukushi (ep 217)
Eiko Nishi (西瑛子; ep 148)
Eitarō Ano (8 episodes
eps 10, 18, 27, 34, 50, 58, 66, 74 & omake
)

Fujiaki Asari (ep 132)
Fumiaki Usui (ep 314)
Gorou Sessha (4 episodes
eps 180, 194, 234, 363
)

Hayato Date (12 episodes
eps 15, 41 omake, 43 omake, 46 omake, 47 omake, 50 omake, 51 omake, 97 omake, 101 & omake, 211, 252 & omake, 479
)

Hayato Goda (ep 7)
Hayato Takeda
Hideaki Uehara (ep 212)
Hideki Takayama (4 episodes
eps 244, 255 & omake, 267, 276
)

Hidetoshi Takahashi (eps 299, 308)
Hideyuki Yoshida (ep 157)
Hiroaki Nishimura (eps 318, 327)
Hiroshi Kataoka (eps 224, 230)
Hiroshi Kimura (28 episodes
eps 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 89, 98 & omake, 106, 114, 122 & omake, 130, 139, 146 & omake, 155, 165, 175, 179, 185 omake, 189, 196, 206, 209 omake, 215
)

Hiroshi Yamazaki (ep 243)
Hiroyoshi Kishikawa (13 episodes
eps 174, 182, 192, 203, 220, 228, 245, 254 & omake, 266, 273, 284, 302, 313
)

Hiroyuki Tsuchiya (ep 195)
Hiroyuki Yamashita (3 episodes
eps 322, 345, 375
)
  (5 episodes
eps 322, 345, 375, 476-477
)

Hisashi Ishii (8 episodes
eps 237, 256 & omake, 263, 268, 282, 301, 315, 325
)

Jun Nakagawa (3 episodes
eps 283, 296, 305
)

Junichi Fujise (ep 235)
Katsumi Ono (ep 269)
Kazuma Satō (ep 320)
Kazunori Mizuno (eps 294, 319)
Ken'ichi Nishida (6 episodes
eps 204, 211, 216, 231, 240, 251
)

Kiyomu Fukuda (35 episodes
eps 4, 12, 20, 28, 36, 44, 52, 60, 68, 76, 84, 94, 102, 110, 118, 126, 132, 134, 142, 150, 158, 168, 176, 185, 205, 214, 222, 229, 239, 250, 258, 264, 274, 281, 288
)

Kunitoshi Okajima (6 episodes
eps 43, 92, 100, 108, 116, 124
)

Maki Odaira (9 episodes
eps 183, 190, 201, 389, 433, 442, 453, 465, 497
)

Maneko Ooku
Masaaki Kumagai (27 episodes
eps 1, 9, 17, 25, 33, 41, 51, 59, 67, 75, 86, 93, 133, 144, 153, 162, 173, 186, 197, 238, 248, 262, 277, 285, 291, 310, 324
)

Masahiko Murata (5 episodes
eps 35, 42, 55, 138, 246
)

Masahiro Takada (ep 120)
Masahito Otani (ep 227)
Masato Kitagawa (3 episodes
eps 210, 218, 226
)

Masayuki Matsumoto (3 episodes
eps 113, 121, 492
)

Minoru Yamaoka (ep 140)
Mitsutaka Noshitani (8 episodes
eps 6, 14, 22, 275, 286, 297, 309, 335
)

Mitsutoshi Satō (eps 213, 223)
Naoki Horiuchi (14 episodes
eps 152, 160, 170, 177, 188, 199, 207, 212 omake, 221, 233, 242, 261, 312, 321
)

Naomi Nakayama (ep 326)
Noriyuki Abe (ep 259)
Ogura Shirakawa (3 episodes
eps 303, 311, 329
)

Osamu Kobayashi (ep 480)
Rion Kujo (assistant)
Seiki Takuno (5 episodes
eps 23, 39, 57, 69, 73
)

Shigeharu Takahashi
Shigeki Kawai (7 episodes
eps 257, 270, 280, 300, 306, 317, 328
)

Shigeru Mita (3 episodes
eps 165 omake, 184, 202
)

Shinji Satō (4 episodes
eps 31, 49, 65, 81
)

Shuu Watanabe (11 episodes
eps 118, 127, 130 omake, 141, 144 omake, 149, 160 omake, 181, 191, 200, 208
)

Sumito Sasaki (4 episodes
eps 287, 298, 307, 316
)

Takahiro Okao (ep 172)
Takahiro Ono (14-40 omake; 9 episodes
eps 42 omake, 44 omake, 52 omake, 59 omake, 61 omake, 67 omake, 70 omake, 83, 169 oma
)

Tomoya Tanaka (ep 236)
Toshiaki Kanbara (ep 107)
Toshinori Watanabe (eps 489, 493)
Tsuneo Tominaga (eps 272, 278)
Yasuaki Kurotsu (9 episodes
eps 82, 85, 123, 166 & omake, 290-291, 293, 295, 478
)

Yasuhiro Minami (みなみやすひろ; ep 164)
Yasumi Mikamoto (ep 119)
Yoshihide Ibata (eps 289, 304)
Yoshihiro Sugai (8 episodes
eps 159, 169, 209, 219, 224, 230, 271 omake, 323
)

Yuichiro Miyake (ep 116 omake)
Yuki Arie (ep 117)
Yuki Kinoshita
Yuki Sugihara (ep 3)
Yuriko Sugaya (assistant)
Yūsuke Onoda (11 episodes
eps 91, 99, 129, 137, 151, 241, 253 & omake, 260, 265, 271, 279
)

Yutaka Kagawa (ep 225)
Yuu Yamashita (ep 292)
Unit Director:
Akitarō Daichi (OP 10)
Atsushi Wakabayashi (ED 18, 23)
Charozo (ED 7)
Chiyuki Tanaka (ED 27)
Gorou Sessha (OP 16)
Haruki Kasugamori (ED 34)
Hayato Date (OP 4)
Hirofumi Suzuki (OP 15)
Hiroyuki Yamashita (OP 18, ED 12, 15)
Kazunori Mizuno (OP 11, ED 24)
Keisuke Watanabe (ED 21)
Kengo Matsumoto (ED 29)
Koji Masunari (ED 13)
Mankyū (ED 31)
Marabe Ono (ED 26)
Masahiko Murata (ED 19)
Naoki Kobayashi (ED 32)
Shingo Yamashita (OP 13, ED 20)
Shinji Satō (ED 22, 25)
Shūhei Arita (ED 30)
Tatsuya Koyanagi (ED 28, 33)
Tokuyuki Matsutake (OP 14, ED 16, 35)
Toshiya Niidome (OP 12)
Toshiyuki Tsuru (OP 1-2, ED 1, 3, 6)
Yasuaki Kurotsu (OP 3, 5-9, ED 2, 4-5, 8-10, 17)
Yukio Takatsu (OP 17)
Yuu Yamashita (ED 11, 14)
Music:
-yaiba-
Musashi Project (27 episodes
eps 170-171, 176-196, 257-260
)

Toshio Masuda (27 episodes
eps 170-171, 176-196, 257-260
)

Yasuharu Takanashi
Original creator: Masashi Kishimoto
Original Character Design: Yasuaki Kurotsu (eps 290-295)
Art Director:
Norihiko Yokomatsu (eps 61-500)
Shigenori Takada
Chief Animation Director:
Chiyuki Tanaka (ep 202)
Kumiko Horikoshi (eps 305, 312)
Seiko Asai (9 episodes
eps 177, 182, 188, 190, 196, 230, 237, 242, 278
)

Tetsuya Nishio (ep 479)
Yasuhiko Kanezuka (32 episodes
eps 25, 119, 124, 136, 145, 155, 178-179, 183, 187, 189, 192, 199, 206, 210, 227, 233, 235, 241, 244, 253, 256, 283, 297, 301, 304, 307, 314, 316, 320, 323, 328
)

Yumenosuke Tokuda (36 episodes
eps 128, 130, 136, 139-140, 146-147, 152, 154, 156, 159-161, 163-165, 170-172, 174-175, 201, 203, 207, 212, 215, 218, 220-221, 224, 226, 228, 247, 255, 263, 267
)

Zenjirou Ukulele (12 episodes
eps 272, 275-276, 282, 286, 289, 296, 298, 309, 315, 321, 325
)

Animation Director:
Akihiro Fukui
Akihiro Tsuda (ep 11)
Akira Takeuchi
Akira Watanabe (eps 207, 221)
Anna Yamaguchi (5 episodes
eps 147, 156, 163, 171, 328
)

Atsushi Wakabayashi (ED 23; ep 167)
Beom Seok Hong (11 episodes
eps 183, 190, 201, 210, 218, 226, 235, 244, 276, 283, 295
)

Boo Hee Lee
Bum-Chul Chang (ep 269)
Charozo (ED 7)
Chiyuki Tanaka (ED 27, 31; 8 episodes
eps 127, 130 omake, 149, 153, 161 omake, 184, 193, 245
)

Dae Hoon Kim
Daiki Handa (ep 323)
Daisuke Tsumagari (ep 342)
Eiichi Tokura (21 episodes
eps 40 & omake, 48 & omake, 56, 64 & omake, 72 & omake, 80, 89 & omake, 98 & omake, 106, 114, 122 & omake, 130, 139, 146 & omake, 155, 165, 175, 185 omake, 230, 271, 298
)

Erika Arakawa (ep 147)
Gorou Sessha (11 episodes
eps 5, 13, 15 & omake, 16 omake, 20 omake, 21 & omake, 26 & omake, 37 & omake, 135, 143, 147 omake
)

Hideaki Matsuoka (ep 117)
Hidehiko Okano (2 episodes
eps 83, 97 omake
)

Hideyuki Yoshida (ep 275)
Hiroaki Imaki (ep 137)
Hiroaki Kawaguchi (ep 355)
Hirofumi Suzuki (OP 1-3, 5-10, 14-15; ED 1-2, 5-6, 8-10, 17, 30, 35; 8 episodes
eps 82, 85, 123, 166 & omake, 290-291, 294-295
)

Hirokazu Ishino (ep 312)
Hiroki Abe (9 episodes
eps 263, 268, 272, 278, 286, 297, 301, 315, 320
)

Hiromi Okazaki (ep 291)
Hiromi Yoshinuma (10 episodes
eps 159, 169, 179, 189, 196, 206, 224, 241, 253, 260
)

Hironori Tanaka (ep 131)
Hiroto Tanaka (eps 293, 295)
Hiroyuki Kamura (ep 298)
Hiroyuki Yamashita (OP 11, 18, ED 12, 15; 16 episodes
eps 178, 186, 198, 204, 238, 248, 252, 295, 322, 345, 353, 360, 375, 444, 476-477
)

Hisao Muramatsu (2 episodes
eps 18, 27 omake
)

Hong Rong (17 episodes
eps 108 omake, 124, 132, 140, 148, 157, 164, 182, 192, 203, 212, 220, 228, 237, 256, 263, 268
)

Hong Keun Park (ep 269)
Hye Jung Hue (ep 269)
Hye-Jung Heo
Hye-Ran Shin (ep 390)
Hyo Sang Yoo
Hyung Sik Shin (eps 447, 490)
Ichiro Ogawa (5 episodes
eps 199, 207, 221, 312, 321
)

Ik Hyun Eum
Itsuko Takeda (ep 217)
Jong Ki Choi (ep 203)
Kang Won Kim
Kayano Tomizawa (7 episodes
eps 202, 240, 257, 266, 273, 284, 306
)

Keiichi Ishida (ep 124)
Keisuke Watanabe (ED 21)
Ken'ichi Hirata (4 episodes
eps 255, 267, 305, 314
)

Kengo Matsumoto (ED 29; 7 episodes
eps 191, 197, 236, 243, 254, 295, 311
)

Kenji Hattori (ep 227)
Kōji Furuya (5 episodes
eps 244, 255 & omake, 267, 305, 314
)

Kōji Kataoka
Konomi Sakurai (3 episodes
eps 233, 242, 261
)

Kumiko Horikoshi (ED 34; 27 episodes
eps 7, 15, 31, 39, 49, 57, 65, 73, 81, 91, 99, 129, 141, 144, 151, 178, 181, 187, 200, 208, 251, 259, 285, 291, 302, 317, 326
)

Kwang Seok Yang
Mai Toda (ep 393)
Mamoru Yokota (3 episodes
eps 279, 287, 298
)

Manabu Akita (ep 237)
Manami Fukuyo (ep 252 omake)
Marabe Ono (ED 26)
Masahiko Murata (ED 19; 4 episodes
eps 35, 42, 55, 138
)

Masatoshi Hakanda (ep 195)
Masaya Onishi (28 episodes
eps 280, 292, 300, 306, 313, 324, 332, 339, 348, 356, 360, 368, 377, 385, 393, 401, 405, 407, 413, 420, 426, 430, 435, 442, 451, 460, 466, 472
)

Masayuki Kouda (OP 16; 16 episodes
eps 180, 194, 209, 216, 219, 225, 234, 240, 249, 262, 270, 277, 294, 303, 319, 329
)

Megumi Tomita (ep 254 omake)
Miho Yoshioka (eps 307, 316)
Min Seop Shin (ep 272)
Min-Ho Jang
Minoru Morita (4 episodes
eps 8, 16, 24 & omake, 32 & omake
)

Naoki Aisaka
Naoki Kobayashi (ED 32)
Naoki Takahashi (10 episodes
eps 188, 199, 207, 221, 227, 233, 242, 261, 312, 321
)

Natsuko Suzuki (5 episodes
eps 10, 18, 66, 74 omake, 132 omake
)

Noriko Otake (ep 231)
Ryo Komori (ep 215)
Ryousuke Senbo
Sachiko Iwata (4 episodes
eps 253 omake, 265, 271 & omake, 298
)

Seiko Asai (8 episodes
eps 35 & omake, 42 & omake, 55, 61 omake, 113, 138, 211, 310
)

Shigeki Awai (ep 390)
Shigeki Kawai (12 episodes
eps 153, 162, 173 & omake, 181, 191, 197, 211, 216, 223, 231, 236, 246
)

Shingo Yamashita (ED 20)
Shinichi Suzuki (ep 6)
Shinji Satō (ED 22, 25)
Shinsuke Terasawa (ep 321)
Shiro Kudaka (ep 385)
Shūhei Arita (ED 30)
Takahiro Chiba (ep 291)
Takashi Nishikawa (ep 230)
Takashi Saijo (eps 227, 233)
Takayoshi Hayashi (ep 390)
Takenori Tsukuma (Anime R; 12 episodes
eps 7, 15, 23, 29, 41, 51, 63, 69, 79, 88, 95, 103
)

Tatsuki Takemoto (5 episodes
eps 183, 190, 201, 210, 218
)

Tatsuya Koyanagi (ED 28, 33; ep 363)
Tetsuya Nishio (OP 19-20)
Tokuyuki Matsutake (ED 16; ep 213)
Tsutomu Murakami (ep 27)
Yasuaki Kurotsu (eps 293, 478)
Yasuhiko Kanezuka (OP 12, ED 24; 18 episodes
eps 1, 9, 14 omake, 17, 25 & omake, 33 & omake, 41 & omake, 59 & omake, 67 & omake, 75 & omake, 86 & omake, 93 & omake, 101 & omake, 133, 153, 187, 292, 310
)

Yoshihiro Sugai (ep 109)
Yoshinobu Aohachi (5 episodes
eps 160, 170, 177, 188, 212 omake
)

Yukari Kobayashi
Yuki Kinoshita
Yuki Koike (ep 156)
Yukimaro Ohtsubo
Yukio Takatsu (OP 17)
Yūko Ishizaki (17 episodes
eps 220, 228, 237, 256 & omake, 263, 268, 275, 278, 282, 286, 297, 301, 304, 309, 315, 320, 325
)

Yumenosuke Tokuda (OP 4; 9 episodes
eps 45 & omake, 53 & omake, 61, 71, 93, 107, 117 omake, 120, 193
)

Yūri Ichinose (ep 328)
Yuu Yamashita (ED 11, 14)
Zenjirou Ukulele (10 episodes
eps 3, 11, 19, 29 & omake, 46 omake, 47 & omake, 151, 157, 228, 237
)

Sound Director: Yasunori Ebina
Director of Photography: Atsuho Matsumoto
Producer:
Fukashi Azuma (TV Tokyo)
Tomoko Gushima

1st Key Animation: Hirofumi Suzuki (ep 166)
2nd Key Animation:
Akane Kanemaru (Mouse)
Aki Nakagawa
Akiko Ikeda (Pierrot Animation Room; 5 episodes
eps 399, 401, 433, 477, 500
)

Akira Matsunaga (Nakamura Production)
Ami Kadokura (Mouse)
Anna Yamaguchi (Studio Graffiti)
Arumi Tamichi (GoHands)
Asami Aida (Anitus Kobe)
Asuka Mamezuka (Pierrot Animation Room; 5 episodes
eps 240, 243, 285, 290-291
)

Asumi Yoshikura
Asuna Imahashi
Atsuko Saitō (C2C)
Atsuko Yamazaki
Aya Sonoda (Studio Graffiti)
Ayano Fujita (Pierrot Animation Room; 3 episodes
eps 209, 217, 273
)

Ayataka Tanemura (Mouse)
Ayuko Etō (Pierrot Fukuoka)
Chie Ōtsuki
Chiharu Kataoka
Chihiro Shimada (GoHands)
Daisuke Tsumagari
Emi Asami (Studio Sign)
Emi Ikebuchi (OP19 v3; 25 episodes
eps 2-3, 5-8, 11, 342, 363, 399, 401, 409, 421, 437, 440, 442, 450-451, 453, 455, 466, 476-477, 499-500
)

Emi Nakai
Emi Tsubouchi (Studio Graffiti)
Erika Okada (BONES Animation Dept.)
Eriko Murakami
Fumi Katō (OP 13)
Fumina Nishino (C2C)
Gosei Oda (ep 167)
Haru Watanabe (Pierrot Animation Room; 6 episodes
eps 209, 234, 240, 254, 273, 290
)

Haruyo Arihara (Studio Zain; eps 302, 494)
Hayato Torii (Anitus Kobe)
Hee Eun Choi (Nara Animation)
Henry Thurlow (ep 363)
Hideki Tachibana (OP1, Studio Takuranke)
Hiroaki Imaki
Hiroki Yoshida (Mouse)
Hiroko Mima
Hiromasa Katō (Diomedea)
Hiromi Minamibayashi (Anitus Kobe)
Hiromi Okazaki (OP1)
Hiromi Yoshinuma
Hiroshi Yakou
Hiroto Nakagawa (Anime R)
Hiroyuki Yamashita (eps 11, 19)
Hyung Joon Mubon (Synod animation studio; ep 492)
Izumi Nagashima (U-han Entertainment)
Jung Hoon Lee (Piggy)
Junichi Nagano (Studio Zain)
Kai Lun You (Artbox; ep 487)
Kanami Nakao
Kaori Takahashi
Kasumi Wada
Katsuhisa Yamamoto (Anitus Kobe)
Katsunori Tanaka (C2C)
Katsuya Asano
Kayano Tomisawa (OP1)
Kazu Yasui (Anime R)
Kazuko Matsumura
Kazumi Ono
Kazuo Iimura (Studio Zain)
Ken Sugita
Kenichi Fujisawa
Kenichi Kutsuna (ep 123)
Kenji Hashimoto (Mouse)
Kenshin Ariga (Pierrot Animation Room; eps 195, 209)
Kenzō Yamazaki (Wafu Animation)
Kimiko Hiraguchi (GoHands)
Kiyotaka Usuki (Pierrot Animation Room; eps 195, 209)
Kōki Sugawara (ep 221)
Kumiko Horikoshi
Kumiko Katou
Kumiko Tokunaga
Maho Yoshikawa
Mai Fujiwara
Makoto Oohara (Dogakobo)
Makoto Shimojima
Manami Ito
Mariko Nishimura (Anime R)
Masaaki Nibe (Diomedea)
Masaru Hyodo
Masaya Onishi (ep 262)
Masayuki Kouda (4 episodes
eps 88, 236, 254, 280
)

Megumi Koyama (ep 238)
Megumi Matsumoto (Dogakobo)
Megumi Tomita (Pierrot Animation Room; 5 episodes
eps 166, 219, 248, 273, 285
)

Michiko Oda (Dogakobo)
Michiko Takegami (Dogakobo)
Mifumi Tomita (Pierrot Fukuoka)
Miho Inoue (Pierrot Fukuoka)
Miho Yoshioka (Mouse)
Mika Ookubo (Pierrot Fukuoka)
Miki Mutō (Dogakobo)
Miyako Matsumoto
Miyuki Mori (GoHands)
Miyuki Satō (Studio Sign; 10 episodes
eps 387, 403, 417, 437, 453, 460, 465, 474, 476-477
)

Momoko Minegishi (Studio Graffiti)
Naoki Takahashi (drop)
Natsuki Orikasa
Nobuhiro Mutō
Nobuto Miki
Noriaki Kobayashi
Norio Matsumoto (1 episodes
ep 167 uncredited
)

Nozomi Tachibana (Anitus Kobe)
Reika Shinada (Anitus Kobe)
Rie Harada
Rie Suzuki
Rinako Nishihara (Studio Wonbat)
Sachiko Fukuda (Dogakobo)
Sachiko Suzuki (GoHands)
Saori Den (Dogakobo)
Se-Kwan Choi (Nara Animation)
Shigeki Kawai (ep 186)
Shima Kuroiwa (OP 13)
Shingo Natsume (ep 167)
Shinpei Koikawa (eps 136, 172)
Shintarou Douge (ep 167)
Shiori Kobayashi
Shō Asakawa (Diomedea)
Si-Eun Lee
Tadafumi Yamazaki
Takako Saito (Studio Zain)
Takana Ioka (Anitus Kobe)
Takeshi Moriyama (3 episodes
eps 171, 485, 487
)

Tatsuya Koyanagi (5 episodes
eps 144, 181, 236, 290, 294
)

Tatsuya Miki
Teppei Okuda
Tetsuro Uetake (GoHands)
Tetsuya Matsumoto
Tomoko Murakami (Pierrot Animation Room; eps 204, 209)
Tomoko Nitta
Tomomi Ishikawa (OP1, Studio Takuranke)
Tomomi Nakamura
Tomomi Shimazaki
Tomoyuki Niho (ep 167)
Tsubomi Ishihara (Dogakobo)
Watashi Morika
Yasuyuki Kai (ep 167)
Yayoi Takano (MSC)
Yohei Fujino
Yohko Ariizumi (8 episodes
eps 293, 295, 303, 317, 322, 371, 407, 492
)

Yoko Iizuka (Seigasha; eps 23, 131)
Yoshifumi Miyaji
Yoshikatsu Matsuzaki (Studio Graffiti)
Yoshiko Nakamura
Yui Kaneda
Yuichiro Mizutani (Diomedea)
Yuka Kojima
Yukari Nakata (Mouse)
Yuki Fujita (GoHands)
Yuki Fukuzawa
Yuki Ikeda (Pierrot Animation Room; 3 episodes
eps 209, 217, 234
)

Yūki Morimoto
Yukie Yoshioka (Studio Graffiti)
Yuko Fuji (MSC)
Yumi Shimojō (C2C)
Yuna Takase (Brains Base)
Yūri Ichinose
Yurie Iijima
Yuriko Sugaya (Studio Graffiti)
Yūsuke Banjōya (GoHands)
Yūsuke Shigemura (Studio Graffiti)
Yūsuke Sōen (Anitus Kobe)
Yuta Ito (ep 145)
Yuu Yamashita (OP1)
Yuuga Tokuno
Yuuki Nagano (BONES Animation Dept.)
3D Modeling: Yasuaki Kurotsu (eps 291-295)
Animation:
Atsushi Wakabayashi (ED 18, 23)
Aya Nakama (ED40 for ep 500)
Animation Director Cooperation: Mikihiko Ando (ep 227)
Animation producer: Naoji Hounokidani
Art Setting: Hiroto Tanaka (eps 290-295)
Assistant Animation Director:
Hiroaki Imaki
Kei Ajiki
Kenichi Yoshida (ep 131)
Kōki Sugawara (eps 177, 242)
Kumiko Horikoshi (ep 303)
Masaya Onishi (ep 421)
Mikihiko Ando (eps 177, 233)
Noriko Otake (ep 213)
Shigeki Kawai (ep 103)
Tatsuo Yamada (ep 131)
Tetsurō Moronuki
Yoshinobu Aohachi
Assistant Director: Masaaki Kumagai (eps 261-280)
Assistant Episode Director:
Shigeki Kawai (ep 252 & omake)
Tomoyuki Kurokawa (eps 290, 293)
Background Art:
Ai Nakata (Studio Loft)
Akiko Kazato (Studio Wyeth)
Ami Sakamoto (Studio Wyeth)
Aoi Shimada (Studio Wyeth)
Atsushi Wakabayashi (all for ED 18, 23)
Chieko Masuda (Studio Wyeth)
Hajime Nagasaki (Studio Wyeth)
Hitoshi Nagasaki (Studio Wyeth; 3 episodes
eps 91, 295, 480
)

Hyuk Soo Lim (NARA Animation)
Hyung Moo Lee (NARA Animation)
Itsumi Wada (Studio Wyeth)
Jeong Min Kim (NARA Animation)
Jie Youn Kim (NARA Animation)
Joo Hee Ahn (DR MOVIE; ep 53)
Jun Pil Hwang (DR Movie)
Junko Araki (Studio Wyeth)
Katsusuke Okamura (Studio Wyeth)
Kayoko Kobayashi (Studio Wyeth)
Kazuhiko Suzuki (Studio Loft)
Kenta Sawatani (Studio Wyeth)
Kim Moon Sub (DR Movie)
Masako Nakazato (Studio Wyeth)
Mi Kyung Lee (Nara Animation)
Michiko Taniguchi (Studio Wyeth)
Miyuki Kondō (Studio Wyeth)
Momoko Takazu (Studio Wyeth)
Myoung Soo Kim (NARA Animation)
Naoto Abe (Studio Wyeth)
Norihiko Yokomatsu (Studio Wyeth; OP12, ED17, 26, 28, 34-37; 87 episodes
eps 73, 91, 107, 109, 113, 115, 123, 125, 131-141 odd, 153, 177, 197-203 odd, 211, 223, 245, 290-295, 345, 363, 379, 381, 393-479 odd, 480, 484, 486, 489, 491, 493-494, 496, 498, 500
)

Noriyoshi Doi (Studio Wyeth)
Rieko Ohiwa (Studio Wyeth; 11 episodes
eps 139, 141, 199, 209, 211, 277, 393, 494-500 even
)

Rikiya Igai (Studio Wyeth)
Sang Min An (NARA Animation)
Sayaka Hirahara (Studio Wyeth)
Seung Il Park (Nara Animation)
Shihoko Suzuki (Studio Wyeth)
So Kyung Lee (Nara Animation)
Sohei Koizumi (Studio Wyeth)
Sumio Ozeki (Studio Loft)
Taro Goto (Studio Wyeth)
Tetsuo Inoue (Studio Loft)
Tomomi Tsuruko (Studio Wyeth; 9 episodes
eps 469, 479-480, 482-488 even, 494, 500
)

Toshiko Abe (Studio Loft)
Tsuyoshi Fukumoto (Studio Loft)
Yuka Kawamoto (Studio Loft)
Yuka Tamai (Studio Wyeth)
Yuko Katayama (Studio Wyeth)
Yurie Nomura (Studio Wyeth)
Yūta Sekigawa (Studio Wyeth)
Yutaka Ito (Studio Wyeth)
Background Scanning:
Kaoru Nagasawa (Pierrot DAR)
Ruriko Ikejiri (Pierrot DAR)
Tomoe Muramatsu (Pierrot DAR)
Yuri Shimizu (Pierrot DAR)
Calligraphy: Aya Nakama (ep 291)
CG Effect:
Kazuko Koyanagi (Pierrot DAR)
Kenji Ikeda (Pierrot DAR)
Naoki Wada (Pierrot DAR) 
Naomi Wada (Pierrot DAR)
Nobuo Kimura (Pierrot DAR)
Shinya Oda (Pierrot DAR)
Yumi Morita (Pierrot DAR)
Character Cooperation: Yumenosuke Tokuda (ep 288)
Character Design Assistant: Yumenosuke Tokuda (ep 289)
Cinematography: Atsuho Matsumoto
Color Check:
Izumi Matsuzaki
Izumi Murasaki (Pierrot DAR)
Izumi Murazaki (Pierrot DAR)
Kimiko Kojima (Pierrot DAR)
Koji Usui
Makiko Yagihashi (Pierrot DAR)
Mayumi Nagashima (Pierrot DAR)
Sumi Takahashi (21 episodes
eps 420, 428, 433, 435, 463, 466-467, 469-470, 472, 474, 480, 483-484, 486, 488, 494-495, 497, 499-500
)

Color Coordination: Takuya Kawami
Color design: Takuya Kawami
Color setting: Emiko Kimura
Concept: Yasuaki Kurotsu (eps 290-295)
Conceptual Design: Toshiro Fujii (OP 16)
Cooperation Animation Director: Arifumi Imai (eps 476-477)
Digital Animation Director: Tatsurō Kawano (OP 13)
Digital Key Animation:
Fumi Katō (OP 13)
Gosei Oda (OP 13)
Hiromitsu Seki (OP 13)
Keiichirō Watanabe (OP 13)
Kenichi Kutsuna (OP 13)
Noriyuki Imaoka (OP 13)
Ran Kamezawa (OP 13)
Ryū Nakayama (OP 13)
Shima Kuroiwa (OP 13)
Shin Ogasawara (OP 13)
Shingo Fujii (OP 13)
Shingo Yamashita (OP 13)
Takehito Ise (OP 13)
Tatsurō Kawano (OP 13)
Digital Motion Inspection: Shingo Yamashita (OP 13)
Digital Paint:
Akiyuki Hatanaka (Studio Targe)
Hisashi Koyanagi (Studio Targe)
Kazumi Hosokawa (Studio Targe)
Mayu Yoshida (Studio Elle; ep 411)
Miyuki Yoshioka
Naoko Miyahara (Studio Targe)
Ryusuke Minami (Studio Targe)
Youko Watanabe (Magic Bus; ep 154)
Digital Photography:
Anna Torii (Pierrot DAR)
Ayu Yomogihata
Ayumi Sōda
Chie Akiyama
Fujiko Tabata (Studio Cosmos)
Hiroshi Yoshida (Studio Cosmos)
Kaori Tanaka
Kazuhiro Udagawa (Studio Cosmos)
Koichi Gonda (Studio Cosmos)
Kumiko Kimura
Kyohei Omoto
Naohisa Haijima (Studio Cosmos)
Shinji Ikegami (Studio Cosmos)
Takushi Nozaki
Tohru Sugawara (Studio Cosmos)
Yoshihiro Adachi
Yoshiko Shimizu (Pierrot DAR)
Yuji Shirai (Studio Cosmos)
Yuka Nakatani (Pierrot DAR)
Yukina Ikuta (Pierrot DAR; 68 episodes
eps 345, 379, 381, 391, 393-395, 397-399, 401-403, 405-407, 409-411, 413-415, 417-419, 423, 425-427, 429-431, 433-435, 437-439, 441-443, 445-447, 449-451, 453-455, 457-459, 461-463, 465-467, 469-471, 473-474, 476-479
)

Yuko Orikasa (Studio Cosmos)
Yumiko Morimoto (Studio Cosmos)
Yūsuke Hirooka
In-Between Animation:
Akiko Ikeda (Pierrot Fukuoka; ED35-36, 38; 64 episodes
eps 142, 151, 153, 180, 187, 197, 204, 208, 213, 236, 240, 246, 252, 280, 293, 302-303, 317, 322, 350, 353, 358, 360, 363-364, 366, 375, 377, 389, 395, 399, 403, 411, 413, 417, 420-421, 423, 433, 435, 437, 440-446 even, 450-451, 453, 470-476 even, 477-479, 483-484, 486, 488, 494-495, 497, 499-500
)

Arisa Ito (Studio Zain)
Asami Inoue
Asami Shimizu
Asuka Mamezuka (Pierrot Animation Room)
Aya Yasuhara (Studio Elle)
Aya Yokura (Pierrot Animation Room)
Ayano Fujita (Pierrot Animation Room)
Azusa Kasahara (Sakura Create)
Azusa Kudō (Wombat)
Eiji Kashikawa (asread)
Emi Asami (Studio Zain)
Emi Ikebuchi (Pierrot Fukuoka; OP19 v2-3, ED38; 34 episodes
eps 1-3, 5, 8, 42, 51, 53, 180, 187, 197, 204, 208, 213, 236, 240, 246, 252, 280, 293, 302-303, 317, 322, 339, 348, 353, 356, 363, 403, 423, 444, 446, 467
)

Eri Yoshikawa (Sakura Create)
Fumie Kaneko (Pierrot Fukuoka)
Fumiko Okuda (Studio Elle)
Go Youn Dock
Haru Watanabe (Pierrot Animation Room)
Hatsune Hoshino (PRODUCTION REED; eps 204, 238)
Henry Thurlow (14 episodes
eps 360, 366, 368, 372, 375, 379, 385, 389, 395, 397, 399, 409, 411, 413
)

Hiromi Itou (Studio Elle)
Hiromi Sakata (Wombat)
Hiroshi Higashiura (Wombat)
Hiroyuki Hojo
Hiroyuki Sato (Studio Elle)
Ho Nam Kim (Pierrot Plus)
Hyung Joon Mubon (ep 492)
Ill-Soon Seo
In Ki Syu
Jong Im Kim
Jung Chul Kim (Pierrot Plus)
Jung Hoon Lee
Kazuhito Tominaga (ARCTURUS)
Kazumi Nakajima (Sakura Create)
Keisuke Adachi (Wombat)
Kenichi Matsuura (asread)
Kenji Hashimoto
Kyung Hwan Kim (Pierrot Plus)
Maiko Fukuda (Magic Bus)
Masato Hirai
Miho Horiuchi (OH Production)
Mikako Kunii (Studio Elle)
Misuzu Ichinose (OH Production; 11 episodes
eps 123, 198, 200, 216, 231, 254, 353, 479-480, 484, 486
)

Miyuki Satō (Studio Zain; 3 episodes
eps 290, 293, 302
)

Mun Gil Park (Pierrot Plus)
Naoki Kobayashi (Pierrot Animation Room)
Nobu Okuda (Studio MAT)
Nozomu Kamiya (Studio Elle)
Reika Kuchii (Studio MAT)
Reiko Yamada
Rie Mukai (Studio Elle)
Rui Yakata (Sakura Create)
Saori Inukai (Wombat)
Saori Nemoto (ARCTURUS)
Saori Yoshida (Magic Bus)
Seong Jin Ho
Seung Ah Han (Pierrot Animation Room)
Shingo Yamashita (ED 20)
Shizuka Makino (Studio Elle)
Shuma Arie (Wombat)
Tae Kyung Lee
Takaaki Saito (Pierrot Animation Room)
Takako Saito (Studio Zain)
Tamaki Ishii (Pierrot Animation Room)
Tetsuya Itō (Wombat)
Tetsuya Matsumoto
Tomoko Katsube (Mushi Production)
Tomoko Murakami (Pierrot Animation Room)
Tomomi Nishimura (Sakura Create)
Tomoyo Arihara (Studio Zain)
Toshiro Fujii (Pierrot Animation Room)
Yaeko Kodama (Pierrot Animation Room; OP19, ED17; 4 episodes
eps 204, 302, 395, 411
)

Young Suck Lee
Yu-ri Park
Yūji Takagi
Yuka Katsuya (Pierrot Animation Room)
Yuka Kojima (ARCTURUS)
Yukie Nishimura (Studio Elle)
Yūko Ishizaki
Yun Hee Choi (Pierrot Plus)
Yūri Ichinose (Magic Bus)
Yuri Nakao (Pierrot Fukuoka)
Yurie Iijima (ARCTURUS)
Yūsuke Ishii (ARCTURUS)
In-Between Check:
Hiroshi Kameyama
Hyung Joon Mubon (ep 492)
Keiko Oyama
Reiko Yamada
Yaeko Kodama (OP20; 5 episodes
eps 479-480, 484, 497, 499
)

Yoshiko Shimizu
Yūko Ishizaki
Key Animation:
Aiko Komamoto
Airi Taguchi (ep 477)
Akane Kanemaru
Aki Kuki
Akihiro Fukui
Akihiro Tsuda
Akiko Ikeda (ED40)
Akira Totani
Akira Watanabe
Akise Ono
Akitoshi Yokoyama (ep 131)
Ami Kadokura
Anna Yamaguchi
Arifumi Imai (OP 12; ep 194)
Asami Shimizu
Asuka Mamezuka (Pierrot Animation Room; 22 episodes
eps 219, 223, 225, 231, 234, 236, 238, 245, 248-249, 257, 259, 262, 270, 277, 280, 284, 292, 294, 300, 303, 306
)

Asuka Tsubuki
Atsuki Shimizu
Atsuko Abe (Anitus Kobe)
Atsuko Inoue (ep 295)
Atsuko Nakajima (ED 4; eps 166, 293)
Atsuko Nozaki
Atsuko Yamazaki
Atsushi Kasano
Atsushi Usui
Atsushi Wakabayashi (ep 167)
Aya Satō
Aya Yamaguchi (Anime R)
Ayako Kanemaru (Studio Graffiti)
Ayako Karatani
Ayako Satou
Ayano Fujita (Pierrot Animation Room; 17 episodes
eps 219, 223, 225, 231, 234-240 even, 246, 248, 254, 262, 280, 291-292, 300, 303
)

Ayataka Tanemura
Ayumi Furukawa
Ayumi Yamada
Ayumu Kotake
Beom Seok Hong
Bomin Kim
Chan Hee Kim
Charozo (OP 2, ED 4)
Cheng Xi Huang (OP18; ED38; 8 episodes
eps 360, 385, 391, 463, 465, 474, 477, 497
)

Chie Hashimoto
Chie Ōtsuki
Chikara Sakurai
Chikashi Kubota (ep 195)
Chiyo Hosokawa
Chiyuki Tanaka (all for ED 27)
Daisuke Hiramaki
Daisuke Tsumagari (Studio Ray)
Daisuke Urano
Do Hee Lee
Eiichi Tokura
Emi Ikebuchi (ep 11)
Emi Kouno
Erika Arakawa (Studio Graffiti)
Eriko Murakami
Etsuko Nozaki
Fumihiko Fukazawa
Fumiko Kon
Fumiyasu Saito
Futoshi Higashide
Gen'ichirou Abe (SHAFT; ep 180)
Gi Nam Kim
Gorou Sessha (OP 5, 14; 16 episodes
eps 5, 7, 9, 13, 21, 49, 99, 103, 120, 123, 135, 143, 180, 194, 225, 234
)

Haru Watanabe (Pierrot Animation Room; 22 episodes
eps 219, 223, 225, 231, 234, 236, 238, 243, 248-249, 257, 259, 262, 266, 270, 277, 280, 284, 292, 294, 300, 303
)

Haruka Yamashita
Hayato Torii (Anitus Kobe)
Henry Thurlow (ep 430)
Hideki Tanaka
Hidenori Kawashima
Hideo Aohachi
Hidetoshi Ōmori
Hidetsugu Ito (OP 20)
Hiroaki Hanawa
Hiroaki Imaki
Hiroaki Kawaguchi
Hirofumi Masuda (OP 2-3, 9, 11; ep 123)
Hirofumi Onodera
Hirofumi Suzuki (OP1; OP 2, 6, all for 15; ED 1-2, 4, 9, 16-17, 30, 35)
Hirokazu Kojima (OP 3, 5; eps 7, 75)
Hiroki Abe
Hiroki Harada (3 episodes
eps 131, 153, 162
)

Hiroko Mima
Hiromi Ishigami (Studio Graffiti)
Hiromi Muranaka (Studio Mu)
Hiromi Okazaki
Hiromi Yoshinuma
Hironori Sawada
Hironori Tanaka (eps 31, 131)
Hiroomi Yamakawa
Hirosachi Sakai
Hiroshi Kohara (ep 106)
Hiroshi Murayama
Hiroshi Tomioka (ep 291)
Hiroshi Yakou
Hiroshi Yamashita (OP 11)
Hiroto Tanaka (OP 3, 9; ED 3-4, 8; eps 82, 293)
Hiroyoshi Iida (3 episodes
eps 482, 485, 496
)

Hiroyuki Horiuchi
Hiroyuki Terao
Hiroyuki Yamashita (Pierrot Animation Room)
Hisashi Samejima
Hyoung Sik Shin
Hyung Jun Heo
Hyung Sik Shin (NARA ANIMATION; 20 episodes
eps 2, 285, 352, 357, 362, 369, 373, 378, 382, 388, 398, 402, 408, 412, 418, 422, 434, 441, 447, 459
)

Ichiro Uno
In Chul Kim
Itaru Saito (ep 211)
Jae Seok Park
Jea Hong Kim
Jee Seok Park (Nara Animation)
Jin Young Jung (Nara Animation)
Joo Hung Seok (Nara Animation)
Ju-Hyeon Lee
Juji Mizumura
Jun Ishikawa
Jun Nakagawa
Jun young Joe
Jung Hoon Lee
Jung Woo Kim
Junichi Yokoyama (3 episodes
eps 70, 314, 487
)

Junko Matsushita
Junko Nonaka
Kana Ishida
Kanako Abe
Kang Won Kim
Kaori Takahashi
Katsuya Asano
Katsuya Kikuchi
Kayano Tomizawa
Kazuhiko Ishii
Kazuhiro Oki
Kazuhiro Ozawa
Kazuko Matsumura
Kazumasa Orii
Kazumi Ono
Kazunobu Hoshi (OP)
Kazunori Shibata
Kazuya Nakanishi
Kazuya Saitō (4 episodes
eps 154, 223, 276, 411
)

Kazuya Ura
Kei Ajiki
Keiichi Ishida
Keiichirou Honjou
Keiko Kuwano
Keiko Nagamine
Keiko Shimizu
Keiko Umino
Keisuke Watanabe (all for ED 21)
Ken'ichi Hirata
Kengo Matsumoto (OP 7, 10-12; 16 episodes
eps 79, 85, 91, 99, 123, 133, 153, 173, 180, 197, 211, 234, 243, 280, 295, 303
)

Kenichi Fujisawa
Kenichi Kutsuna (OP 5-6, ED 15; ep 167)
Kenichi Umemoto
Kenichirou Okamoto
Kenji Miuma
Kiyomu Fukuda (18 episodes
eps 4, 28, 36, 52, 60, 68, 126, 299, 308, 318, 327, 337, 354, 361, 371, 380, 392, 477
)

Koichi Usami
Kōji Furuya
Kōji Kataoka
Koji Yabuno (OP 2, 8-9; ED 4, 6, 11, 14; ep 204)
Kōki Sugawara (8 episodes
eps 152, 170, 177, 188, 207, 227, 233, 242
)

Konomi Satō (eps 372, 391)
Kumiko Haruhi
Kumiko Iizuka
Kumiko Kasuga
Kumiko Tokunaga (Studio Pierrot Fukuoka)
Kuniko Yano
Kyoko Kotani
Kyoko Matsubara
Kyoko Sugiyama
Mai Toda
Maki Odaira (5 episodes
eps 183, 463, 474, 499-500
)

Makoto Ito
Mamoru Otake
Mamoru Sasaki (ep 225)
Manami Fukuyo
Marabe Ono (all for ED 26; OP 14)
Mari Tominaga
Masaharu Tada
Masahiko Komino
Masahiko Maruyama
Masahiko Matsuo
Masahiko Murata (ED 19; 5 episodes
eps 35, 42, 55, 138, 246
)

Masahiro Neriki (5 episodes
eps 149, 191, 197-198, 246
)

Masahiro Sekiguchi
Masahiro Toriumi
Masako Matsumoto
Masaru Hyodo
Masashi Nishikawa
Masashi Ōmura (OH! Production)
Masashi Wakayama
Masato Okada
Masaya Onishi (OP 11; OP 12; 20 episodes
eps 290, 319, 339, 345, 348, 356, 360, 368, 377, 385, 393, 401, 413, 420, 442, 458, 460, 466, 472, 477
)

Masayo Matsumoto
Masayoshi Tanaka (ep 291)
Masayuki Kouda (Pierrot Animation Room; OP 7, ED 12; OP 14, ED 24; 28 episodes
eps 3, 25-26, 63, 65, 103, 107, 135, 143, 151, 153, 162, 166, 173, 180, 186, 194, 208-209, 216, 225, 234, 240, 249, 270, 277, 294, 303
)

Masayuki Yoshiki
Mayumi Okamoto (all for OP 17)
Megumi Tomita (OP 10, 12, ED 24; Pierrot Animation Room; 18 episodes
eps 166, 186, 193-194, 204, 216, 223, 231, 234, 238, 240, 246, 251, 254 omake, 259, 280, 292, 303
)

Michio Satō
Michiyo Hirabayashi
Midori Otsuka (ep 223)
Mieko Ogata
Mifumi Tomita (Studio Pierrot Fukuoka)
Miho Inoue
Miho Yoshioka
Mika Ookubo (Studio Pierrot Fukuoka)
Miki Yokose
Mikihiko Ando (32 episodes
eps 152, 160, 170, 177, 188, 199, 207, 221, 227, 233, 242, 261, 312, 321, 331, 341, 349, 355, 365, 374, 394, 404, 414, 424, 432, 443, 452, 461, 471, 481, 485, 498
)

Min Seop Shin
Min-Ho Jang
Misao Abe
Miyako Matsumoto
Miyako Tsuji
Miyoko Kawamoto
Miyuki Inoue
Nana Yasuda
Naoki Kobayashi (OP 16, 18, ED 32; 11 episodes
eps 322, 329, 339, 345, 348, 353, 356, 358, 363, 372, 375
)

Naoki Takahashi
Naoko Kakiki
Naoko Suzuki
Natsuko Suzuki (Piggy)
Nobuhiro Arai (OP 9-10)
Nobuhiro Mutō
Nobuhiro Okazaki (Toybox)
Nobuko Shinohara
Nobutaka Masuda
Nobuto Miki
Noriko Kitazawa
Norio Matsumoto (OP 3-4, 6, 18; 4 episodes
eps 85, 123, 167, 290
)

Noriyoshi Sasaki
Noriyuki Fukuda
Nozomu Abe
Qiao Huang (Artbox; ep 487)
Retsu Ohkawara (Pierrot Animation Room)
Rie Aoki (Studio Graffiti)
Rika Kanetaka
Rinako Nishihara
Risa Suzuki
Ron Kamiya
Ryo-timo (OP 5, ED 4; ep 123)
Ryōsuke Terasako
Ryōtarō Akao
Ryousuke Senbo
Ryuji Tsuzuku (ep 497)
Sachiko Iwata
Sanae Shimada (OP 11-12; eps 280, 290)
Sang Min Lee (Nara Animation)
Saori Suruki (Studio Mu)
Satomi Yamamoto
Satoshi Fujioka (DEF.C)
Satoshi Sakai (ep 154)
Seiji Masuda
Seiko Asai (OP 3-8, 14, ED 8, 19; 32 episodes
eps 1, 9, 15, 23, 35, 42, 53, 55, 77, 79, 85, 88, 95, 101, 107, 113, 123, 138, 144, 149, 151, 153, 173, 178, 186, 198, 211, 231, 238, 246, 249, 259
)

Seong Jin Ho
Shigeki Awai
Shigeki Kawai (Pierrot Animation Room; 39 episodes
eps 5, 9, 13, 21, 26, 33, 41, 47, 53, 59, 63, 67, 71, 75, 77, 81-82, 88, 90, 95, 97, 101, 105, 109, 111, 115, 120, 125, 133, 137, 143-144, 151, 162, 181, 197, 209, 216, 231
)

Shigeki Sato
Shigemi Aoyagi
Shigetaka Kiyoyama
Shiho Tanaka (Studio Graffiti)
Shingo Fujii
Shingo Tamaki (OP 11, ED 12, 15; eps 190, 194)
Shingo Yamashita (OP 6-7, ED 15, all for ED 20; 5 episodes
eps 85, 123, 167 see trivia, 290, 295
)

Shinichi Iimura
Shinichi Yoshikawa
Shinichiro Minami
Shinji Itadaki (eps 236, 243)
Shinji Satō (all for ED 22, all for ED 25)
Shinpei Koikawa (5 episodes
eps 154, 161, 170, 199, 207
)

Shintarou Douge (ep 290)
Shinya Kameyama
Shiori Hosaka (OH! Production)
Shiori Kobayashi
Shūhei Arita
Shunsuke Imanaka
Shuu Watanabe
Shuuichi Kodama
Soon Young Seo
Su Bok Park
Sugako Ishii
Sung Jin Lee
Sung Kyung Kim
Sung-Chul Kim (JIWOO ANIMATION; eps 4, 12)
Tadafumi Yamazaki
Tadashi Fukuda
Takafumi Hori (ep 26)
Takahiko Yoshida
Takahiro Chiba (OP; OP2, ED4, ED11)
Takahiro Fujii
Takahiro Ikezoe
Takahiro Toyomasu
Takashi Hirabayashi
Takashi Kanbe
Takashi Saijo
Takashi Tomioka (eps 199, 261)
Takayoshi Hayashi
Takayuki Gotan
Takayuki Hamada (ep 131)
Takayuki Kidou
Takenori Tsukuma (Anime R)
Takeshi Itou (OP 2, 5)
Takeshi Morita (OP 8; 4 episodes
eps 184, 200, 216, 238
)

Takeshi Moriyama (eps 156, 163)
Takuma Funau
Tamako Horiuchi (OH! Production)
Tatsuki Takemoto
Tatsuya Koyanagi (Pierrot Animation Room; ED 15; 27 episodes
eps 143, 147, 149, 153, 162, 166, 173, 178, 180, 186, 191, 194, 202, 209, 219, 223, 225, 234, 245, 248, 257, 262, 273, 280, 284, 295, 303
)

Tatsuya Miki
Tatsuya Mizuno
Tatsuya Urano
Tatsuya Yoshihara (ep 103)
Teruaki Tokumaru
Tetsurō Moronuki
Tetsuya Nishio (OP 3, 18, ED 4; ep 85)
Tetsuya Takeuchi (OP 5, ED 7)
Tokuyuki Matsutake (OP 2-3, 5-6, 8-10; ED 4, 6, 8, 16, 35; 5 episodes
eps 85, 123, 166, 204, 290
)

Tomokatsu Nagasaku
Tomoko Kawauchi
Tomomi Ishikawa
Tomonori Kogawa
Toshihiko Masuda
Toshihiro Irie (Studio Graffiti)
Toshiya Washida
Toshiyuki Tsuru (OP1; ED 1)
Tsuneo Ninomiya (Studio Pierrot Fukuoka; 4 episodes
eps 186, 194-195, 213
)

Tsutomu Ohshiro (27 episodes
eps 4, 12, 20, 28, 36, 44, 52, 60, 68, 76, 84, 94, 110, 118, 126, 134, 142, 150, 158, 168, 176, 185, 188, 205, 214, 222, 229
)

Tsuyoshi Kandō
Watashi Morika
Xiao Zhu (Pierrot Animation Room)
Yamato Kojima
Yang Hyun Oh
Yasuaki Kurotsu (OP 6, ED 2, 9, 16-17; eps 290, 478)
Yasuhide Maruyama
Yasuhiko Uetake (4 episodes
eps 235, 243, 255, 267
)

Yasuhiro Ito
Yasunori Matsumoto
Yasushi Fujiki
Yasuyoshi Kaneko (ep 64)
Yasuyuki Ebara (OP 10; 3 episodes
eps 166, 184, 204
)

Yohko Ariizumi (17 episodes
eps 251, 310, 319, 330 omake, 342, 353, 363, 372, 379, 383, 387, 395, 399, 407, 417, 421, 426
)

Yoko Iizuka (Seigasha; 13 episodes
eps 6, 14, 50, 96, 104, 108, 112, 117, 119, 351, 462, 468, 486
)

Yoshifumi Miyaji
Yoshiharu Shimizu
Yoshihiro Maeda
Yoshihiro Sugai
Yoshihiro Ujiie (Studio Mark)
Yoshihito Naitō (OH! Production)
Yoshiko Kuwano
Yoshiko Shimizu
Yoshimi Imakawa
Yoshimichi Kameda (ED 15)
Yoshinobu Aohachi
Youko Kuboyama
Young Hoon Jung (Pierrot Animation Room)
Yousuke Obuchi
Yuichi Nakazawa
Yuichiro Masuda
Yūji Kaneko
Yuji Nakao
Yūji Takagi
Yuka Koichi (Studio Graffiti)
Yuka Kuroda
Yukari Nakata
Yukari Takeuchi
Yukari Watanabe
Yuki Fukuzawa
Yuki Ikeda (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 219, 223, 225, 231, 234-240 even, 246, 254
)

Yuki Kawamura
Yuki Koike (Studio Graffiti)
Yukie Yamamoto (OH! Production)
Yukiko Ban
Yukimaro Ohtsubo
Yukinori Tamura
Yukio Okano
Yukiyo Komito
Yūko Hineno (Anime R)
Yūko Ishizaki
Yuko Kurume
Yūri Ichinose
Yurie Iijima
Yusuke Adachi
Yūsuke Hanamizuki
Yuu Yamashita (OP 5, 7, 10, ED 8, 10-11, 14; eps 123, 180)
Yuugo Oohashi
Yuuko Yoshida
Zenjirou Ukulele
Layout Supervisor: Hiroto Tanaka (eps 290-295)
Literature Production: Aya Nakama (eps 243-245)
Music producer: Tadahito Kimura (Aniplex)
Offline Editing:
Seiji Morita (Morita Editing House)
Yukie Oikawa (Morita Editing House)
Photography:
Fumi Katō (OP 13)
Haruki Kasugamori (ED 34)
Hirofumi Suzuki (all for OP 15)
Shingo Yamashita (OP 13, ED 20)
Shinya Oda
Takehito Ise (OP 13)
Yukio Takatsu (all for OP 17)
Planning Manager: Takuyuki Hirobe (TV Tokyo)
Production Advancement:
Aya Nakama (OP19, ED38; 22 episodes
eps 232, 245, 257, 262, 273, 291, 295, 310, 322, 329, 338, 348, 356, 360, 363, 366, 375, 383, 395, 403, 478, 499
)

Kanako Seki (関加奈子; 8 episodes
eps 368, 377, 385, 397, 405, 413, 433, 442
)

Ryo Tomioka
Production Desk:
Aya Nakama (78 episodes
eps 409-479, 494-500
)

Chiaki Hirakawa
Production Setting: Takahiro Ono
Program Publicity: Yosuke Aoki (TV Tokyo)
Recording: Daiki Hachimaki
Recording Director: Chiharu Kamio
Sound Adjustment: Akira Noguchi
Sound Effects: Takuya Hasegawa (Soundbox)
Sound Producer: Masahiro Tsukada (Rakuonsha)
Supervision: Yasuaki Kurotsu (ED 12)
Theme Song Arrangement:
LONG SHOT PARTY (OP2)
tetsuhiko (ED3)
Theme Song Composition:
DJ Mitsu (OP1)
KURO (ED1)
LONG SHOT PARTY (OP2)
Micro (ED1)
tetsuhiko (ED3)
U-ichi (ED1)
Theme Song Lyrics:
Kumiko Takahashi (ED35)
KURO (ED1)
Micro (ED1)
nobodyknows+ (OP1)
sasaji (OP2)
tetsuhiko (ED3)
U-ichi (ED1)
Theme Song Performance:
7!! ~seven oops~
Akihisa Kondo (ED27)
aluto (ED2)
Anly (OP20)
Aqua Timez (ED16)
Asian Kung-Fu Generation (OP19)
Ayumikurikamaki (ED39)
AZU (ED12)
Daisuke (OP #12)
DEV PARADE (ED8)
Diana Garnet (ED32)
DISH// (ED25, ED29)
DOES (OP15)
FLOW (OP6)
HALCALI (ED7)
Hemenway (ED20)
Home Made Kazoku (ED1; ED17)
Huwie Ishizaki (ED38)
Ikimono-gakari (OP3, OP5)
Joe Inoue (OP4)
KANA-BOON (OP16)
Kishidan (ED11)
Kuroneko Chelsea (ED37)
Little by Little (ED3)
LONG SHOT PARTY (OP2)
MATCHY with QUESTION (Ed 04)
Motohiro Hata (OP7)
MUCC (ED23)
Nagi Yanagi (ED #14 w/supercell)
NICO TOUCHES THE WALLS (ED6, OP8, OP13)
nobodyknows+ (OP1)
Nogizaka46 (OP14)
OKAMOTO'S (ED18)
Rake (ED26)
Sana (ED33)
Sayuri Matsumura (OP 14; as a member of Nogizaka46)
SEAMO (ED10)
Shinku-Horou (ED28)
Shiori Tomita (ED31)
Sukima Switch (OP18)
SUPER BEAVER (ED9)
supercell (14)
SURFACE (ED5)
Swimy (ED40)
tacica (OP10)
The CRO-MAGNONS (OP11)
UNLIMITS (ED21)
Yamazaru (OP17)
Theme Song Production: Joe Inoue (ED17)
Chie Nakamura as Sakura Haruno
Junko Takeuchi as Naruto Uzumaki
Noriaki Sugiyama as Sasuke Uchiha

Akira Ishida as Sabaku no Gaara / Fifth Kazekage
Emi Shinohara as Kushina Uzumaki
Haruhi Terada as Rin
Hideo Ishikawa as Itachi Uchiha
Hisao Egawa as Killer Bee
Houchu Ohtsuka as Jiraiya
Kazuhiko Inoue as Hatake Kakashi
Kentaro Ito as Chouji Akimichi
Kenyuu Horiuchi as Pain
Kouichi Toochika as Neji Hyūga
Kousuke Toriumi as Kiba Inuzuka
Kujira as Orochimaru
Mami Koyama as Kaguya Ōtsutsuki
Masako Katsuki as Tsunade/Fifth Hokage
Nana Mizuki as Hinata Hyūga
Naoya Uchida as Madara Uchiha
Nobutoshi Canna as Kabuto Yakushi
Rikiya Koyama as Yamato
Romi Park as Temari
Ryoka Yuzuki as Ino Yamanaka
Satoshi Hino as Sai
Shinji Kawada as Shino Aburame
Showtaro Morikubo as Shikamaru Nara
Toshiyuki Morikawa as Minato Namikaze / Fourth Hokage
Wataru Takagi as Obito Uchiha
Yasuyuki Kase as Kankurou
Yoichi Masukawa as Rock Lee
Yukari Tamura as Tenten

Ai Kakuma as Chino
Akeno Watanabe as Tayuya (flashback; ep 113)
Aki Unone as Touu
Akiha Matsui as Izumi Uchiha
Akiko Koike as Konohamaru (stand-in)
Akiko Yajima as Sasori (Young)
Akimitsu Takase as
Akaboshi
Kaiza (ep 180)
Akio Kato as Kitane
Akio Ohtsuka as Chiriku
Anri Katsu as Yoroi Akado (flashback; ep 113)
Aoi Inase as Tsukune
Arisa Shida as
Ameno
Indra Ōtsutsuki (young)
Asuka Horiguchi as Tobio (ep 179)
Atsuki Tani as Tsuchigumo Chief
Atsuko Tanaka as Konan
Atsushi Imaruoka as Fudou
Atsushi Ono as
Gamaken
Gengo
Gozu
Aya Saitō as Hinoko
Ayako Takeuchi as Aino
Ayano Ishikawa as
Tamaki
Tea House Maid (Amegakure; ep 129)
Tea-house maid (ep 115)
Ayumi Tsunematsu as Nonou Yakushi
Chie Nakamura as Suzume
Chiharu Kojima as Choji's Mother (ep 82)
Chikara Oosaka as
Benten
J's partner (ep 143)
Yotsuki shinobi (ep 142)
Chisa Yuuki as Kumogakure Villager E (ep 282)
Chō as Chen (ep 312)
Dai Matsumoto as Jinpachi Munashi
Daichi Endō as
Fuushin
Motoi
Sakumo Hatake
Daiki Hamano as Shibire
Daiki Nakamura as Inoichi Yamanaka
Daisuke Egawa as Kinuta Dosu
Daisuke Endō as
Mahiru
Medical ninja (eps 10-11)
Daisuke Harada as
Subordinate (ep 195)
Thief (ep 194)
Villager (eps 187-188)
Daisuke Nakamura as Kegon
Daisuke Sakaguchi as
Komushi (ep 319)
Samidare (eps 170-171)
Eiji Takeuchi as Mijin
Eisuke Asakura as Teuchi
Eizou Tsuda as Hiashi Hyuga
Ema Kogure as Naruko
Emi Sagara as Mikoto Uchiha
Ena Shimokawa as
Chinese Foodshop Granny (ep 129)
Mito Uzumaki
Eri Gouda as
Kinoe / Young Yamato
Mirai Sarutobi
Suiren
Eri Miyajima as Guren
Eri Saitō as Hana Inuzuka
Eriko Kigawa as
Ibara (ep 9)
Yurika (cryptanalysis kunoichi; ep 8)
Fumiya Itou as Waterfall teacher (ep 127)
Fumiya Yazaki as
Ginkaku
Kanabun (ep 181)
Go Inoue as Madara Uchiha (Young)
Gorou Sanada as
En no Gyouja
Hyūga Elder (eps 389-390)
Village Headman (ep 195)
Hana Takeda as
Hanare (ep 191)
Kurotsuchi
Haruhi Terada as Tsunade (Young)
Hideaki Tezuka as A / Fourth Raikage
Hidekatsu Shibata as
Hiruzen Sarutobi / Third Hokage
narration (ep 128)
Hidenari Ugaki as Jinin Akebino
Hidenobu Kiuchi as
Kyūsuke
Shisui Uchiha
Hidenori Takahashi as
Muta Aburame
Okisuke
Shimon Hijiri
Torune Aburame
Hideo Watanabe as
Daimaru (ep 316)
Sand Ninja A (eps 5-8)
Yūra
Hideyuki Umezu as Second Mizukage
Hikari Yono as
Samui
Shima
Hikaru Miyata as Homura Mitokado
Hiroaki Hirata as Genma Shiranui
Hirokazu Sekido as
Komori
Raimei
Hiroki Yasumoto as
Han
Son Gokū
Hiromichi Tezuka as
Kazami
Kumogakure Villager B (ep 282)
Hiromu Kondou as Land of Water Daimyō
Hiroshi Ito as Danzou Shimura / Sixth Hokage
Hiroshi Iwasaki as
Banna (ep 233)
Shukaku
Hiroshi Naka as Gamabunta (eps 249-500)
Hiroshi Shirokuma as
Iwazō (ep 239)
Kushimaru Kuriarare
Sekiei (ep 192)
Hiroshi Tsuchida as Raidou Namiashi
Hiroshi Yanaka as Shikaku Nara
Hiroto Torihata as
Dokku (eps 290-295)
Korobi (ep 182)
Hiroyuki Kinoshita as Baji (ep 195)
Ikue Ōtani as Konohamaru (eps 56-500)
Ikuko Tani as Chiyo
Ikuko Watanabe as
Biwako Sarutobi
Furofuki (ep 186)
Koharu Utatane (Young)
Ikuo Nishikawa as Fukasaku
Ikuto Kanemasa as Minoji
Ikuya Sawaki as Hanzou
Isshin Chiba as Shibuki
Jin Urayama as
Gerotora
Puppeteer (ep 127)
Jouji Nakata as Baki
Jun Inoue as Tanzō
Junichi Endō as Kokuyō (ep 235)
Junichi Sugawara as Bakeneko (ep 189)
Junko Midori as Koharu Utatane
Junko Takeuchi as
Akamaru (Flashback Arc)
Guruko
Hina
Junpei Endou as
Kosuke Maruboshi (Young Adult; ep 190)
Torifu Akimichi
Urakaku
Junpei Morita as Nagato
Jūrōta Kosugi as Asuma Sarutobi
Kana Uetake as Natsu Hyūga (eps 389-390)
Kanae Oki as Yukimi
Kanako Tōjō as
audio recording producer (ep 142 omake)
Housewife (ep 419)
Karin
Maki
Sari (ep 31)
Tsubaki (ep 9)
Kanji Suzumori as
Ginji (ep 122)
Taiseki
Tetsuru
Tsukushi (ep 117)
Villager (ep 118)
Kaori Mine as Konan (Young)
Kaoru Katakai as Yakiniku Q proprietress (ep 82)
Katsuhiko Kawamoto as Deidara
Katsuhiro Kitagawa as Ninkame (Guy's Turtle)
Katsuhisa Houki as Kin-chan
Katsumi Chou as
Hyuga Elder (ep 192)
Mifune
Kayo Ishida as Unagi
Kayou Nakajima as Granny Cat
Kazuaki Itō as Hizashi Hyuga
Kazue Ikura as Mebuki Haruno
Kazuhiko Inoue as Denka
Kazuki Ogawa as
Sand Ninja C (ep 4)
Sand Ninja D (eps 5-8)
Kazuki Yao as Suika (ep 236)
Kazunari Tanaka as Chainya (ep 189)
Kazuya Nakai as Furido
Kazuyuki Okitsu as
Bounty station manager (ep 77)
Ichigen (ep 73)
Root ninja (ep 35)
Keiichi Kuwabara as Medical ninja (eps 10-11)
Keiichi Takahashi as Tsubusa (patrolling ninja; ep 2)
Keijin Okuda as
Butsuma Senju
Gotta
Zouri
Keiko Nemoto as
Shizune
Sora (Young)
Ton Ton
Yugao Uzuki
Keiko Sonoda as Ibara
Keikou Sakai as Waraji
Keisuke Fujii as Hiruzen Sarutobi (Young)
Ken Narita as Hayama Shirakumo (ep 190)
Ken Shiroyama as Ebizou
Kengo Kawanishi as
Academy student (eps 418-419)
Friend (ep 415)
Futsu
Kagami Uchiha
Mercenary Ninja (ep 233)
Mikoshi
Naka Uchiha
Sagiri (ep 235)
Shū (eps 309-310)
Tobirama Senju (Young)
Yurito
Zaji
Kenichi Suzumura as
Choumei
Utakata
Kenichirō Matsuda as
J
Kihou
Konoha researcher (ep 97)
Tenzen's bodyguard (ep 115)
Kenji Hamada as
Fugaku Uchiha
Shibi Aburame
Kenji Nojima as Futami
Kenji Nomura as Ship's Captain (ep 225)
Kenji Yamauchi as
Harusame
Land of Earth Daimyō
Kenjiro Tsuda as Aoba Yamashiro
Kenta Miyake as
Akatsuchi
Jiroubou
Tekuno Kanden (ep 190)
Kentarō Tone as
Nauma
Nurari
Kenyuu Horiuchi as
Tobirama Senju / Second Hokage
Yahiko
Kimiko Saitō as Waterfall kunoichi (ep 178)
Kimiyoshi Kibe as Tekka Uchiha (ep 135)
Kiyomi Asai as Hanabi Hyūga
Kōsuke Gotō as
Aoda
Burami
Daibutsu
F
Genbu
Heiji (ep 316)
Instructor (ep 419)
Jūzō Biwa
Land of This' Daimyo (eps 309-310)
Ninja Cat (ep 534)
Nowaki
Sagan
Taiseki (eps 343-344)
Kotono Mitsuishi as Shiseru (eps 290-295)
Kouji Fujiyoshi as
Seito
Sentoki (eps 73-74)
Tatsuji (ep 64)
Zangei
Kouji Ochiai as Igī (ep 233)
Kouki Miyata as
Chōjūrō
Shōseki (ep 184)
Kousuke Okano as Tsukado (ep 181)
Kouzou Douzaka as Iruka's father
Kumiko Higa as Hishaku (ep 225)
Kunihiko Yasui as Gameru (ep 184)
Lynn as Academy Girl C (ep 277)
Maaya Sakamoto as Matsuri
Mai Toudou as Tsuchigumo Girl (ep 149)
Makoto Tsumura as Leo (eps 290-295)
Mamiko Noto as Katsuyu
Manabu Sakamaki as
Fū Yamanaka
Tokuma Hyūga
Manami Hanawa as Ebisu (young; eps 418-419)
Marika Hayashi as Previous Leader of The Nadeshiko Village (ep 235)
Mariko Higashiuchi as
Academy Girl D (ep 277)
Friend (ep 415)
Genma Shiranui (Young)
Haori
Himeyuri
Itama Senju
Izuna Uchiha (Young)
Killer Bee (Young)
Maki
Sansho
Sen
Mariko Mizuno as
Azami (ep 312)
Hibachi
Honoka (ep 227)
Kabuto Yakushi (Young)
Mimi (child; ep 238)
Sora (eps 290-295)
Souta (ep 234)
Masafumi Kimura as
Head Jomae Ninja (ep 191)
Iwakyō (ep 239)
Kitsuchi
Tenzen Daikoku (ep 115)
Masahiko Tanaka as Fourth Kazekage
Masaki Aizawa as Hachibi no Kyogyū
Masaki Terasoma as Hidan
Masashi Ebara as
Might Dai (ep 418)
Might Guy
Masato Funaki as
Daikoku Funeno
Ittetsu
Medical ninja (eps 10-11)
Sand Ninja A (ep 4)
Sand Ninja B (eps 5-8)
Masato Kaji as
Ensui Nara
Kumogakure Villager C (ep 282)
Masaya Matsukaze as Sono Higashi
Masayo Hosono as
Ayame
Mibuna
Masayuki Katou as
Danzou Shimura (Young)
Hagoromo Ōtsutsuki (Young)
Masayuki Makiguchi as Tanishi (ep 187)
Masayuki Omoro as Disonasu (eps 290-295)
Masumi Taira as Obito's grandmother (ep 415)
Masuo Amada as Manda
Mayuki Makiguchi as Might Guy (Young)
Mayumi Asano as Haku Yuki
Mayumi Yamaguchi as
Orochimaru (Young)
Tokiwa (ep 235)
Megumi Han as
Kurenai Yūhi (Young)
Obito Uchiha (Young; eps 343-500)
Princess Chiyo (eps 309-310)
Yome
Megumi Toyoguchi as Hotaru
Megumi Yamato as Yōko (child; ep 238)
Michiko Kaiden as Tenma Izumo
Mie Sonozaki as
Kokuou
Yugito Nii
Mika Kanai as
Yota (eps 313-315)
Yūkimaru
Mika Takashita as Female Genin (ep 281)
Miki Fukui as
Faz (eps 290-295)
Urushi (Young)
Minoru Hirota as
Chūkichi
Fuguki Suikazan
Minoru Kawai as
Host (ep 415)
Komugi
Mitsuo
Misa Watanabe as Tsunami
Misaki Sekiyama as Mabui
Misuzu Togashi as Edashi (young)
Mitsuhiro Sakamaki as Kousuke (ep 158)
Mitsuo Senda as Great Toad Sage
Mitsuru Takakuwa as Chukaku (ep 316)
Mitsutaka Tachikawa as Hagoromo Ōtsutsuki / Sage of Six Paths (second)
Miyu Irino as
Minato Namikaze (Young)
Saiken
Yagura / Fourth Mizukage
Miyuki Satou as Academy Girl B (ep 277)
Momoko Ohara as Asura Ōtsutsuki (young)
Mutsumi Tamura as Kakashi Hatake (Young)
Nao Tōyama as Sasuke Uchiha (baby)
Naoki Bandou as Gato (Flashbacks)
Naoki Tamanoi as Third Raikage
Naoko Matsui as Yoshino Nara
Naomi Kusumi as

Stone Carver (ep 219)
Natsuki Aikawa as Kanna
Natsuki Mori as Nurse (ep 36)
Nobuaki Fukuda as Chouza Akimichi
Nobuaki Kanemitsu as
Kiji (ep 224)
Nagato's father (ep 172)
Nangou
Sada (ep 224)
Nobuo Tobita as
Ebisu
Zetsu
Nobuyuki Furuta as Fuuma shinobi (ep 127)
Nobuyuki Hiyama as Bando (ep 224)
Noriko Miyashita as
Iruka's mother
Mito Uzumaki (Young)
Noriko Shitaya as Moegi
Noriko Suzuki as
Ino's Mother
Yuukimaru's mother
Nozomi Takatsuki as Madam Shijimi (ep 1)
Nozomi Yamamoto as Risu (child; ep 238)
Nozomu Sasaki as Hayate Gekkou
Ooki Sugiyama as Asura Ōtsutsuki
Osamu Mukai as
Muu / Second Tsuchikage
Street preacher (ep 127)
Rei Matsuzaki as Tezuna (ep 129)
Rinko Hayashi as Maidservant girl (ep 127)
Rumi Ochiai as Kurenai Yuuhi
Ryō Iwasaki as Mozuku
Ryoka Yuzuki as Amino
Ryoko Shiraishi as

Matatabi
Ryota Takeuchi as
Darui
Konoha ANBU (ep 112)
Ryūichi Kijima as
Baru Uchiha
Fuu (Young; ep 317)
Hoheto Hyuuga
Kinoto
Kumogakure shinobi (ep 414)
Mercenary Ninja (ep 233)
Minoichi
Sajin
Shun
Suzaku
Yukai (ep 320)
Yurui (ep 289)
Ryuji Nakagi as High priest Bansai (eps 58, 75)
Ryusei Nakao as Nekomata (ep 189)
Ryūzaburō Ōtomo as Gataro (ep 226)
Sakura Andou as Inaho
Satoshi Hino as Shiba
Satsuki Yukino as Shizuka (ep 235)
Seiko Fujiki as Tsume Inuzuka
Seiko Tamura as Ameyuri Ringo
Seiko Yoshida as Headman's Granddaughter (ep 195)
Setsuji Satoh as Kandachi (ep 187)
Shigenori Sōya as
Bunpuku
Isobu
Roshi
Shigeru Ushiyama as Tazuna
Shiho Hisajima as
Ajisai
Pain (Chikushodo)
Sand village mother (ep 7)
Shiho
Shinichiro Miki as Mizuki (flashback; ep 215)
Shinji Kawada as Bisuke
Shinobu Matsumoto as
Atsui
Dodai
Gennai
Guard (eps 290, 292)
Kiri
Mercenary Ninja (ep 233)
Minister (eps 309-310)
Motoi's father
Nonota
Rai Uchiha
Shop Assistant (ep 291)
Tajima Uchiha
Tenga
Shinpachi Tsuji as Pakkun
Shinya Fukumatsu as
Kisuke Maboroshi (ep 193)
Osoi (ep 316)
Shiro Saito as Posttown people
Shizuka Ishikawa as Inari
Shō Okumura as Yōrō
Shougo Nakamura as
Great Toad Sage (Young)

Santa Yamanaka
Shouto Kashii as Tonbo Tobitake
Shouzou Sasaki as
Jōseki (ep 16)
Tonbei
Village Head (4 episodes
eps 290-292, 295
)
Shunsuke Sakuya as Sakon (flashback; ep 113)
Sōichiro Hoshi as Yashamaru
Sousuke Komori as Obito Uchiha (Young; eps 119-120)
Susumu Chiba as
Kidoumaru
Sabiru (ep 193)
Tadahisa Saizen as
Ao
Tsurugi (Kiri Anbu)
Taeko Kawata as Miina (eps 290-295)
Taira Kikumoto as
Hinoe
Homura Mitokado (Young)
Isono (eps 309-310)
Kayui (ep 289)
Kumogakure Villager A (ep 282)
Land of Wind Daimyō
Musai
Natsu
Old Farmer (eps 148-149)
Ōnoki (Young)
Ranka
Shopkeeper (ep 291)
Tango
Urushi
Taisuke Yamamoto as Iruka Umino (Young)
Taiten Kusunoki as Ibiki Morino
Takafumi Kawakami as
Kyouya (pawnshop subordinate; ep 122)
Takishi (ep 117)
Villager (ep 118)
Young carpenter (ep 115)
Takahiro Sakurai as Sasori
Takahiro Yoshino as Kusune (ep 184)
Takako Fuji as Iwa Kunoichi (ep 190)
Takako Honda as Anko Mitarashi
Takashi Irie as
Katazu (ep 181)
Tatewaki (eps 309-310)
Takashi Kondo as
Indra Ōtsutsuki
Shin
Suigetsu Hōzuki
Urushi
Takashi Nagasako as Yashiro Uchiha (ep 135)
Takashi Onozuka as Yaoki (ep 182)
Takaya Hashi as Kakuzu
Takaya Kuroda as Kinkaku
Takayuki Sugo as Hashirama Senju / First Hokage
Takeharu Onishi as
Condor / Mr. Ostrich
Gamahiro
Takeshi Kusao as Shiranami
Takeshi Maeda as Ubau (ep 229)
Takeshi Watabe as Gamabunta
Takuji Katō as
Gari
Ittan
Takuma Suzuki as
Dan (ep 126)
Toufuu (ep 195)
Takuo Kawamura as Iwaji (ep 239)
Takuya Iwahana as Muyami
Takuya Kirimoto as
En Oyashiro
Sadai (ep 196)
Tesshō Genda as Kyuubi no Youko
Toa Yukinari as
Karin (starting ep 485)
Nagato's mother (ep 172)
Tohru Furusawa as Fukai
Tokuyoshi Kawashima as Nurui (ep 289)
Tomo Shigematsu as
Gamatatsu
Udon
Tomoaki Maeno as
Medical ninja (eps 10-11)
Nagato (Young)
Tomohiro Tsuboi as Izumo Kamitsuki
Tomoko Kaneda as Naho (ep 196)
Tomomi Nakatsuka as
Nadeshiko Village Kunoichi (ep 235)
Yukata
Tomomichi Nishimura as Ōnoki / Third Tsuchikage
Tomoyoshi Fukazu as
Bakuto (ep 116)
Grass farmer (ep 127)
Guren (ep 117)
Tomoyuki Dan as
Kisame Hoshigaki
Kumo Ninja (192)
Tomoyuki Kōno as Kotetsu Hagane
Tomoyuki Shimura as
Jako (ep 194)
Kakkou
Tooru Nara as Jiraiya (Young)
Toru Nakane as
First Tsuchikage
Hagoromo Ōtsutsuki / Sage of Six Paths
Toshiaki Kuwahara as
Gōzu (Older Demon Brother; ep 257)
Meizu (Younger Demon Brother; ep 257)
Toshiharu Nakanishi as
Funari (pawnshop lookout; ep 122)
Mercenary Ninja (ep 233)
Mozuku (ep 231)
Yuudachi
Toshiharu Sakurai as Gamariki
Toshihiko Seki as Iruka Umino
Toshitsugu Takashina as Gōza (ep 16)
Toshiyuki Morikawa as
Ahiko (ep 117)
Kimimaro
Unshō Ishizuka as Zabuza Momochi
Wakana Sube as
Inn proprietress (ep 37)
Inn waitress (ep 36)
Wataru Hatano as Yahiko (Young)
Wataru Takagi as Tobi
Yasuhiko Nemoto as
Fukai (ep 318)
Sukune (ep 187)
Yasumichi Kushida as
Ryuusui
Sand Ninja B (ep 4)
Sand Ninja C (eps 5-8)
Suname (sand ninja sentry; ep 3)
Yasunori Matsumoto as
Ganryū (eps 242, 261)
Kizashi Haruno
Yasuo Muramatsu as Iou (ep 184)
Yōji Ueda as
Fuen
Gamakichi
Kou Hyuuga
Yoshimasa Hosoya as
Hamura Ōtsutsuki (Young)
Kigiri
Yoshimitsu Shimoyama as Inabi Uchiha
Yoshiyuki Kaneko as
Land of Fire Daimyō
Sajō (ep 16)
You Tokinaga as
Edashi
Izuna Uchiha
Karyū
Mujin
Yūki Minazuki
Youhei Tadano as Chuushin
Yousuke Akimoto as Land of Lightning Daimyō
Yuka Komatsu as Karui
Yuka Terasaki as Itachi Uchiha (young)
Yukari Oribe as
Academy Girl A (ep 277)
Karura
Kumogakure Villager D (ep 282)
Motoi (Young)
Pakura
Suiren (ep 242)
Sukui (4 episodes
eps 307-308, 313, 328
)
Yukari Tamura as Shinko Inari
Yuki Masuda as Yone (ep 187)
Yukihiro Misono as Kuromaru
Yukitoshi Tokumoto as Suiu (eps 170-171)
Yūko Takayama as Raidou Namiashi (Young)
Yūmi Kawashima as Chouji Akimichi (Young)
Yumiko Kobayashi as Nawaki (Flashbacks)
Yurika Hino as Mei Terumii / Fifth Mizukage
Yuriko Yamaguchi as Orochimaru (Grass Ninja; 1 episodes
ep 113 flashback
)
Yusuke Kamiji as Yusuke
Yutaka Aoyama as Sasori (Hiruko)
Yutaka Nakano as Kosuke Maruboshi
Yuu Asakawa as Fuuka
Yuuhei Takagi as Shira
Yuuki Kaji as Yosuke
Yuuki Tai as
Hashirama Senju (Young)
Watase (eps 281, 331)
Yuuko Inoue as Komushi's Mother (ep 319)
Yuya Uchida as
Rinji
Tenji
Japanese companies
Animation Direction: MK Seoul
Animation Production: Pierrot
Background Scan: Pierrot DAR
Color Inspection: Pierrot DAR
Digital Photography:
Pierrot DAR
Studio Cosmos
In-between Check: drop
Internet Streaming: J:COM
Music Production:
Aniplex
SME Visual Works 
Music Production Assistance: TV Tokyo Music
Offline Editing: Morita Editing Room
Recording Studio: Studio Gong
Sound Effects: Sound Box
Sound Production:
KSS
Rakuonsha
English cast
English staff
ADR Script: Liam O'Brien
Executive producer:
Hidemi Fukuhara
Ken Sasaki (eps 49-88)
Producer: Jamie Simone

Casting Director: Jamie Simone
Co-Producer: Mitsuko Kitajima
Creative Consultant: Joel Enos
DVD Production Associate: Yo Frank
DVD Production Coordinator: Tony Swarthout (eps 31-53)
DVD Production Manager:
Coffy David-Shea
Kevy Vona
Packaging Design:
Frances O Liddell (Box Sets 1-4)
John Kim (Vol. 1-12)
Yukiko Whitley (Box Sets 5-7)
Production Supervision:
Brian Ige (eps 66-77)
Joy Ma
Miki Macaluso
Voice Direction: Mary Elizabeth McGlynn
Kate Higgins as Sakura Haruno
Maile Flanagan as Naruto Uzumaki
Yuri Lowenthal as Sasuke Uchiha

Ben Diskin as Sai
Brian Donovan as Rock Lee
Cissy Jones as Kaguya Ōtsutsuki
Colleen O'Shaughnessey as Ino Yamanaka
Crispin Freeman as Itachi Uchiha
Danielle Judovits as TenTen
Dave Wittenberg as Kakashi Hatake
David Lodge as Jiraiya
Debi Mae West as Tsunade / Fifth Hokage
Derek Stephen Prince as Shino Aburame
Dorothy Elias-Fahn as Kushina Uzumaki (ep 128)
Doug Erholtz as Kankuro (2nd voice)
Henry Dittman as Kabuto Yakushi
Kyle Hebert as Kiba Inuzuka
Laura Bailey as Kushina Uzumaki (eps 246-500)
Liam O'Brien as Gaara of the Desert / Fifth Kazekage
Matthew Mercer as Yamato (2nd Voice; eps 230-500)
Michael Lindsay as Kankuro
Michael Yurchak as Obito Uchiha (Adult)
Neil Kaplan as
Madara Uchiha
Tobi (Masked Man)
Robbie Rist as Choji Akimichi
Stephanie Sheh as
Hinata Hyuuga
Rin
Steve Staley as Neji Hyuuga
Steven Jay Blum as Orochimaru
Tara Platt as Temari
Tom Gibis as Shikamaru Nara
Tony Oliver as Minato Namikaze / Fourth Hokage
Troy Baker as
Pain
Yamato

Aaron LaPlante as Butsuma Senju (eps 367-368)
Alex Cazares as Asura Ōtsutsuki (child)
Ali Hillis as
Karin
Leaf Villager D (ep 220)
Tsuchigumo Clan Girl (ep 149)
Ashley Johnson as Shiseru (eps 290-295)
Barbara Goodson as Chiyo
Beau Billingslea as
Ay / Fourth Raikage
Cloud Mourner C (ep 282)
Homura Mitokado
Ben Diskin as
Academy Boy A (ep 277)
Academy Student (ep 257)
ANBU Black Op (ep 64)
Bully B (ep 166)
Cloud Overseer A (ep 282)
Cloud Trainee F (ep 282)
Condor (3 episodes
eps 181, 185, 254
)

Fifth Company Samurai B (ep 272)
Fire Monk Scout B (ep 58)
Fourth Company Member C (ep 266)
Gaku Inuzuka (ep 282)
Iwazō (ep 239)
J
Jūgo's Victim A (ep 118)
Mist Assassin (ep 285)
Naruto's Neighbor A (ep 258)
Pranked Villager B (ep 257)
Rain Genin (ep 188)
Reporting Leaf Ninja (ep 157)
Shikamaru's Squadmate A (ep 87)
Taku (ep 281)
Brad MacDonald as
Assassin (Tales of A Gutsy Ninja character)
Combating Leaf Ninja A (ep 158)
Jiraiya (young)
Brian Beacock as
Backup Allied Shinobi D (ep 273)
Chojuro
First Company Member C (ep 267)
Genji (Mist Elder; ep 199)
Gossiping Leaf Ninja H (ep 175)
Intel Squad Member B (eps 277-278)
Iruka's Caretaker (ep 177)
Jōnin Medic A (ep 278)
Onlooker C (ep 177)
Ryūsa (Sand Councilman; ep 218)
Sakon (flashback; ep 113)
Sand Ninja with Sideburns (ep 218)
Sheltered Man B (ep 177)
Stone Ninja Soldier (ep 276)
Warring Leaf Ninja B (ep 172)
Brian Donovan as
Mist Ninja A (3 episodes
eps 218, 265-266
)

Reporter C (Ninja Network; ep 296)
Brianne Siddall as
Faz (eps 291-295)
Nawaki (flashback; eps 234, 286)
Bryce Papenbrook as
Karai (eps 286-287)
Third Company Member A (ep 284)
Carrie Keranen as Pakura (4 episodes
eps 265-266, 285, 340
)
Catero Colbert as
Killer Bee
Nokizaru Troop A (ep 287)
Cherami Leigh as Ruka (ep 285)
Chris Edgerly as Hidan
Chris Hackney as Asura Ōtsutsuki
Chris Niosi as Tenji
Christopher Smith as
Akaboshi
Doctor (ep 219)
Fuguki Suikazan
Gameru (ep 184)
Jinpachi Munashi (ep 288)
Kandachi (eps 187-188)
Leaf Villager B (ep 220)
Mizunoto (Foundation ANBU; ep 160)
Village Headman (ep 195)
Yurui (ep 289)
Cindy Robinson as
Academy Student A (ep 277)
Aizu (ep 281)
Bully A (ep 166)
Cloud Trainee A (ep 282)
Hakui (female medic ninja; ep 278)
Karui (ep 156 only)
Kohari Umino (ep 177)
Leaf Villager D (ep 198)
Previous Leader of The Nadeshiko Village (ep 235)
Redheaded Waterfall Kunoichi (ep 178)
Samui (7 episodes
eps 156, 176, 197-199, 256, 269
)

Sexy Jutsu (eps 179-180)
Stone Ninja A (ep 199)
Tamae (ep 157)
Colleen O'Shaughnessey as
Academy Boy B (ep 277)
Academy Student (omake; ep 88)
Apple Merchant (ep 172)
Boy B (ep 239)
Chōji Akimichi (young)
Crying Leaf Ninja (ep 175)
Dumpling Shop Owner (ep 99)
Emiru (ep 36)
Furofuki (ep 186)
Gossiping Woman A (ep 166)
Guruko
Hanabi Hyūga
Hina (ep 189)
Kaori (nurse; ep 36)
Konohamaru Sarutobi
Laundry Lady (ep 1)
Leaf Academy Student A (ep 177)
Leaf Civilian (ep 54)
Mischievous Kid B (ep 82)
Mother (ep 126)
Nawaki (vision; ep 126)
Nurse (ep 193)
Old Woman (ep 194)
Scolding Mother (ep 82)
Shark Tank Announcer (preview; ep 13)
Sons (ep 126)
Crispin Freeman as
Chiyomatsu (samurai troop; ep 202)
Ebisu
Fifth Company Member (ep 280)
Foundation Member B (ep 199)
Higuma (arguing stone ninja; ep 261)
Nigai (ep 286)
Onlooker A (ep 177)
Rasa / Fourth Kazekage
Sadai's Gang Member A (ep 196)
Sand Medic C (ep 10)
Sand Ninja A (ep 6)
Seito
Sheltered Man A (ep 177)
Shibi Aburame
Terrified Man (ep 248)
Wall Guard B (ep 197)
Cristina Vee as
Matatabi / Two-Tails
Sukui (4 episodes
eps 307-308, 313, 328
)
D. C. Douglas as Gari (4 episodes
eps 261, 265-266, 285
)
Dan Woren as
Gōzu (Older Demon Brother; ep 257)
Ibiki Morino (ep 83 only)
Danielle Judovits as
Ayame
Tea Shop Waitress A (ep 115)
Danielle Nicolet as Karui
Daran Norris as
Natori (ep 8)
Sand Aviary Member (ep 11)
Dave Wittenberg as
Academy Student C (ep 246)
Barbe-Q Waiter (flashback; ep 80)
Cat Ninja (ep 189)
Cat Villager B (ep 189)
Chūji (rockhopper penguin; eps 254-255)
Cloud Ninja A (ep 156)
Cloud Trainee C (ep 282)
Connoisseur (preview; ep 25)
Crab Ninja (ep 91)
Denka (ep 121)
Eagle-Masked ANBU (ep 112)
Fire Monk C (ep 58)
Gamaden (ep 162)
Gamahiro
Gamakichi
Gamamaru / Grand Lord Elder
Gamariki
Gamatatsu
Hateful Person B (flashback; ep 244)
(ep 184)
Iwaji (ep 239)
Jūgo's Victim B (ep 118)
Kidnapping Cloud Ninja C (ep 246)
Macaw (ep 171)
Mischievous Kid A (ep 82)
Prisoner A (ep 116)
Sajin (sand ninja; ep 239)
Teahouse Customer (ep 248)
Ubau's Lackey A (ep 229)
Uchiha Clan Member A (ep 135)
David Lodge as
Auctioneer (preview; ep 25)
Gatō's Thug A (ep 180)
Kanabun Gangster B (ep 181)
Pranked Villager E (ep 257)
Rain Ninja A (ep 173)
Scared Person A (omake; ep 118)
David Rasner as Ibiki Morino
Debi Mae West as
Academy Girl A (ep 179)
Cloud Trainee D (ep 282)
Kōji's Mother (ep 177)
Derek Stephen Prince as
ANBU Captain (ep 90)
Angry Man (ep 176)
Ant Hill Bandit B (ep 195)
Backup Allied Shinobi A (ep 273)
Cloud Ninja (ep 274)
First Company Member A (ep 267)
Fourth Company Member B (ep 266)
Funari (lookout; ep 122)
Ganryū's Subordinate (ep 242)
Gossiping Leaf Ninja B (ep 175)
Iggy (ep 233)
Illusion Villager B (ep 187)
Inn Keeper (ep 286)
Izuna Uchiha (ep 136 only)
Kuraku Bouncer (ep 237)
Leaf Aviary Member B (ep 197)
Male Genin A (ep 281)
Medical Corp Member B (ep 183)
Mokuzu Villager B (ep 231)
Patient A (ep 278)
Sadai's Gang Member C (ep 196)
Sand Ninja A (ep 32)
Sensor Hyūga (ep 157)
Suguro (ep 194)
Tenzen's Thug A (ep 115)
Tetsu's Comrade A (ep 278)
Wave Carpenter (ep 115)
Young Carpenter (ep 238)
Zaji
Dorothy Elias-Fahn as
Academy Student B (ep 277)
Fuki (female academy student; ep 257)
Headman's Daughter (ep 195)
Konan
Leaf Doctor (ep 247)
Leaf Village Civilian C (ep 175)
Little Brother (ep 257)
Mabui
Miru (ep 251)
Nagging Wife (ep 248)
Pranked Villager C (ep 257)
Pranked Villager G (ep 257)
Taji (eps 247-248)
Doug Erholtz as
Asuma Sarutobi
Barrier Unit Vice-Chief (ep 275)
Sand Sentry A (ep 3)
Shikamaru's Squadmate B (ep 87)
Stone Ninja Leader (ep 242)
Doug Stone as
Cannon-Wielding Ninja (ep 91)
Carpenter B (ep 240)
Cat Guard C (ep 189)
Fugaku Uchiha
Gerotora
Injured Civilian A (ep 158)
Kintoki (giant panda; ep 243)
Kosuke (ep 158)
Kosuke Maruboshi (ep 190)
Kumadori (male medic ninja; Pain's Invasion)
Leaf Ninja D (ep 75)
Leaf Platoon Captain (ep 77)
Merchant D (ep 181)
Old Man B (ep 75)
Provision Accountant (ep 256)
Ryūsa (ep 9)
Sand Ninja C (ep 6)
Sand Watcher B (ep 5)
Stargazing Man (ep 248)
Waterfall Ninja B (ep 221)
Zangei (omake; ep 83)
Erica Mendez as Sasuke Uchiha (baby)
Erin Fitzgerald as
Guren
Sana
Tokiwa (ep 235)
Yome
Ezra Weisz as Nurari
Fred Tatasciore as
Gato (flashback; ep 265)
Kakuzu
Grant George as
Cloud Villager (ep 244)
Fire Feudal Lord
Fourth Company Member D (ep 266)
Itachi's Superior (ep 135)
Kayui (ep 289)
Kushimaru Kuriarare (ep 288)
Leaf Chūnin Senior (ep 161)
Medical Ninja B (ep 159)
Shibito Azuma (ep 120)
Spectator (ep 258)
Suigetsu Hozuki
Sumashi (ep 120)
Tekka Uchiha (ep 135)
Third Company Member (ep 289)
Third Company Member A (ep 288)
Torune
Urakaku
Yoroi Akado (flashback; ep 113)
Henry Dittman as
Astounded Cloud Ninja (ep 256)
Boss Hippo (hippo; eps 254-255)
Fifth Company Samurai A (ep 272)
Fire Style Squad Captain (ep 270)
First Company Member B (ep 270)
First Company Member G (ep 270)
Hachō Merchant C (ep 291)
Kakkō
Kunugi Mokume (flashback; ep 113)
Ninja News Crewman (ep 271)
Old Farmer (ep 118)
Reporting Leaf Ninja (ep 271)
Stone Ninja (ep 253)
Tajiki's Comrade (ep 265)
Jamie Simone as Akamaru
Jamieson K. Price as
Baji (ep 195)
Earth Style Squad Captain (ep 270)
First Company Member D (ep 270)
Gengetsu Hōzuki / Second Mizukage
Intel Sand Ninja (ep 267)
Tobirama Senju / Second Hokage
Tsurugi
JB Blanc as
ANBU Practice Dummy (ep 50)
Cloud Teammate (ep 282)
First Company Member C (ep 270)
Gataro (ep 226)
Holy Man (ep 127)
Intel Squad Member A (eps 277-278)
Kakuzu (ep 17 only)
Kiri
Leaf Village Man B (ep 281)
Leaf Village Researcher (ep 97)
Medical Division Member C (ep 278)
Mist Ninja Soldier A (ep 276)
Moroi (barrier unit chief; ep 275)
Mū / Second Tsuchikage
Pakkun
Panicked Allied Shinobi A (ep 282)
Sand Watcher C (ep 5)
Sasori (Hiruko)
Village Headman (ep 195)
Water Style Squad Captain (ep 270)
Jeannie Elias as Koharu Utatane 
Joe Ochman as
Dokku (eps 290-295)
Nekomata (ep 189)
Tekuno Kanden (ep 190)
John Bentley as Kinkaku (eps 268-270)
John Demita as
ANBU Black Op A (ep 177)
ANBU Commander (ep 165)
Dangō (glasses aide; eps 179, 219)
Head Jomae Ninja (ep 191)
Head Ninja of Key Village (ep 191)
Hiashi Hyūga
Hyūga Clan Member (ep 191)
Iwakyō (ep 239)
Kagari (rain genin; ep 258)
Kanabun Gangster A (ep 181)
King (gorilla; 4 episodes
eps 243, 250, 254-255
)

Kuromaru
Leaf Ninja C (ep 248)
Mask Salesman (ep 177)
Motoi
Sakumo Hatake
Sober Man (ep 248)
John Eric Bentley as
Medic Guard (ep 278)
Medical Division Member D (ep 278)
Son Goku / Four-Tails
Johnny Yong Bosch as
Cat Guard A (ep 189)
Genma Shiranui
Illusion Villager C (eps 187-188)
Laughing Sand Ninja (ep 31)
Leo (eps 290-295)
Medical Corp Member C (ep 183)
Nurui (ep 289)
Rioting Prisoner A (ep 91)
Sand Ninja B (ep 32)
Sasori
Shin (Sai's brother; ep 50 only)
Shōseki (ep 184)
Yagura
Yamabuki (Akane's friend; ep 180)
Zombie B (ep 65)
Jonathan Fahn as
ANBU Commander (ep 178)
First Company Member E (ep 270)
Floor Owner (ep 237)
Gossiping Leaf Ninja A (ep 175)
Leaf Chūnin A (ep 243)
Rebuilding Leaf Ninja (ep 178)
Shikaku Nara
Third Company Member B (ep 288)
Third Company Member C (eps 284-285)
Third Company Member F (ep 284)
Tsuzumi Sarugaku (ep 239)
Julianne Buescher as Anko Mitarashi (eps 258-500)
Karen Strassman as Nono Yakushi (eps 335-336)
Kari Wahlgren as
Hotaru
Mikoto Uchiha
Pain (Female Animal Path)
Tanishi (eps 187-188)
Tayuya (flashback; ep 113)
Yone (eps 187-188)
Kate Higgins as
Ayame (flashback; ep 216)
Boy A (ep 239)
Bully C (ep 166)
Girl B (ep 237)
Leaf Village Child B (ep 175)
Mebuki Haruno (Sakura's mother; eps 271, 281)
Mother (ep 257)
Naruto's Neighbor B (ep 258)
Risu (child; ep 238)
Sand Child (ep 7)
Sasori (young)
Sexy Jutsu (ep 229)
Sobbing Child (ep 56)
Son (ep 63)
Sōta's Mother (ep 234)
Suiren (ep 242)
Uchiha Clan Member B (ep 135)
Udon
Keith Silverstein as
Ahiko (ep 117)
Cloud Overseer B (ep 282)
Fourth Company Messenger (ep 267)
Ginkaku
Kimimaro
Kusune (ep 184)
Leaf Ninja (ep 190)
Male Genin B (ep 281)
Medical Division Member B (ep 278)
Morio (crushing stone ninja; ep 278)
Panicked Allied Shinobi B (ep 282)
Retreating Samurai B (ep 272)
Sakura's Friend A (ep 212)
Stone Ninja (ep 282)
Sukune (ep 187)
Sumo Wrestler (ep 281)
Tetsu's Comrade B (ep 278)
Yuura
Keone Young as Disonasu (eps 290-295)
Kirk Thornton as
ADR Engineer (omake; ep 144)
Aide A (ep 179)
Ant Hill Bandit C (ep 195)
Attacker B (ep 144)
Bandit B (ep 194)
Bird-Masked ANBU Captain (ep 160)
Bounty Collection Officer (ep 77)
Cat Bartender (ep 189)
Cat Guard B (ep 189)
Chiriku
Dengaku (food vender; ep 63)
Earth Feudal Lord
Feudal Protection Squad Member A (ep 268)
Fifth Company Samurai B (ep 280)
Fifth Company Samurai C (ep 272)
Fire Lord's Aide A (ep 219)
Fox-Masked ANBU (eps 159, 162)
Fukasaku
Fuu
Ghost Sailor (ep 225)
Ghost Sailor C (ep 225)
Giant Ninja (ep 281)
Gossiping Leaf Ninja C (ep 175)
Healer (ep 276)
Heki (Mist Ninja; ep 199)
Helmsman (eps 226, 231)
Hyūga Clan Member (eps 163-164)
Ichiraku Customer A (ep 65)
Illusion Villager D (ep 187)
Intel Squad 2 Member A (ep 264)
Joseki (Sand Council; ep 16)
Kabure Tokisuki (ep 222)
Kisame Hoshigaki
Leaf Chūnin C (ep 223)
Leaf Village Civilian A (ep 175)
Meizu (Younger Demon Brother; ep 257)
Mifune
Mist ANBU (ep 148)
Mist Cypher Ninja B (ep 251)
Mist Ninja B (ep 218)
Mitate (unmasked medical ninja; ep 183)
Ninja News Narrator (eps 271, 296)
Observing Leaf Ninja A (ep 165)
Prisoner B (ep 116)
Puppeteer (ep 127)
Rain Ninja B (ep 173)
Retreating Samurai A (ep 272)
Sajō (Sand Council; eps 2, 9)
Sand Assassin Captain (ep 182)
Sand Assassination Captain (ep 182)
Sand Messenger C (ep 9)
Scientist B (ep 227)
Sharpshooter B (ep 226)
Shouting Merchant (ep 181)
Shukaku / One-Tail
Sound Ninja A (ep 239)
Taiseki
Tazuna
Third Company Member E (ep 284)
Tonbei
Tsuchigumo Clan Chief
Zangei (ep 76)
Kyle Hebert as
Agara (waterfall ninja; ep 221)
Akatsuchi
Asuma Sarutobi (young; ep 249)
Bakeneko (large cat; ep 189)
Banna (ep 233)
Carpenter A (ep 240)
Chūkichi
Cloud Ninja (ep 244)
Crewmate (ep 226)
Daikoku Funeno (ep 65)
Ebizo
Father (ep 23)
Fire Monk (ep 58)
Fire Monk A (ep 64)
Fire Monk B (eps 58, 63)
Fish Monger (ep 172)
Fleeing Civilian (ep 157)
Fourth Company Member A (ep 266)
Gamaken
Hyūga Clan Member (ep 267)
Hyūga Clan Member A (ep 232)
Ichigen (ep 73)
Illusion Ringmaster (ep 281)
Illusion Villager E (ep 187)
Inoichi Yamanaka
Islander A (ep 242)
Ittetsu (ep 31)
Izuna's Friend (ep 136)
Kiji (ep 224)
Kiyoi Yotsuki (ep 142)
Leaf Chūnin A (3 episodes
eps 223, 226, 229
)

Leaf Civilian A (ep 244)
Leaf Ninja Archivist (ep 199)
Leaf Ninja D (ep 248)
Leaf Village Man A (ep 281)
Master Carpenter (ep 219)
Medical Ninja A (ep 260)
Medical Unit Guard A (ep 296)
Mercenary Ninja D (ep 233)
Mist Ninja A (ep 242)
Mokuzu Villager A (ep 231)
Nangō
Okisuke
Old Farmer (Shiranami's disguise; eps 148-149)
Old Man A (ep 75)
Older Brother (ep 246)
Pranked Villager A (ep 257)
Protagonist (Tales of A Gutsy Ninja character; Naruto's POV)
Reporter B (Ninja Network; ep 296)
Samurai B (eps 202-204)
Sand Ninja B (ep 7)
Sand Ninja D (ep 5)
Sentoki (scarred monk; eps 73-74)
Shinobu Mibu (ep 65)
Smothered Leaf Ninja (ep 158)
Sound Ninja B (ep 239)
Tenzen's Bodyguard (ep 115)
Tenzen's Thug B (ep 115)
Tonika Village Head (eps 290-295)
Ubau's Lackey B (ep 229)
Yokozuna (ep 281)
Zombie A (ep 67)
Kyle McCarley as Iruka Umino (2nd Voice; eps 477-500)
Laura Bailey as
Akane (ep 180)
Anko Mitarashi
Ayame (eps 63, 90)
Bathhouse Girl A (ep 92)
Brunette Waterfall Kunoichi (ep 178)
Cloud Trainee B (ep 282)
Fuka
Housewife A (ep 176)
Kōta's Friend (gossiping student; ep 176)
Kurotsuchi
Leaf Nurse (omake; ep 98)
Matsuri (eps 199-500)
Medical Ninja (ep 100)
Motoi (young; ep 244)
Scared Woman B (ep 177)
Shino's Student C (ep 236)
Tsunami (ep 180)
Unagi (3 episodes
eps 176-177, 240
)

Yūkimaru
Yūkimaru's Mother
Lex Lang as
Aviary Member (ep 8)
Father (ep 63)
Fire Monk B (eps 64, 73)
Hayate Gekkō
Kitane
Leaf Ninja A (ep 75)
Leaf Ninja C (ep 75)
Sand Medic (ep 11)
Sand Medic B (ep 10)
Teuchi
Tsubusa (patrolling ninja; ep 2)
Tsukado (ep 181)
Liam O'Brien as
Aide B (eps 179, 218)
Ant Hill Bandit E (ep 195)
Bandit C (ep 194)
Big Brother (ep 257)
Chainya (martial artist cat; ep 189)
Combating Leaf Ninja B (ep 158)
Don (koala; ep 254)
Fire Style User (ep 157)
Gatō's Thug C (ep 180)
Hateful Person A (flashback; ep 244)
Hikaru (Cloud Ninja Ship Captain; ep 243)
Ichiraku Customer B (ep 65)
Injured Leaf Ninja (ep 159)
Kokuyō (ep 235)
Kotetsu Hagane
Mantendo Shop Owner (ep 63)
Medical Ninja B (ep 260)
Merchant C (ep 181)
Nauma
Pranked Villager H (ep 257)
Race Announcer B (preview; ep 16)
Ryūsa (ep 16)
Sabiru (ep 193)
Sacrifice (ep 292)
Sajō (ep 16)
Samurai B (ep 202)
Sand Accuweather Reporter (preview; ep 6)
Sandal Traveler (ep 186)
Suiu (eps 170-171)
Water Feudal Lord
Yoshiteru (samurai leader; ep 202)
Zombie A (ep 65)
Zombie B (ep 67)
Lucien Dodge as
Bill Collector B (ep 286)
Nokizaru Troop C (ep 287)
Retreating Stone Ninja (ep 288)
Third Company Member A (ep 285)
Third Company Member C (ep 288)
Third Company Member D (ep 284)
Maile Flanagan as
Dark Naruto
Hina (ep 121)
Nine-Tails Clone
Mary Elizabeth McGlynn as
Academy Student D (ep 277)
ADR Director (omake; eps 108, 121)
Aho Crow (omake; ep 163)
Akamaru (eps 236, 240)
Armadiko (armadillo; eps 254-255)
Backup Allied Shinobi C (ep 273)
Backup Allied Shinobi F (ep 273)
Barbe-Q Proprietress (3 episodes
eps 82, 193, 232
)

Bean Jam Saleslady (ep 271)
Bidders (preview; ep 25)
Boy C (ep 239)
Cat (ep 33)
Choji's mother (ep 82)
Cloud Mourner D (ep 282)
Cloud Trainee E (ep 282)
Demons (ep 246)
Dumpling Shop Owner (ep 129)
Gamatama (ep 162)
Gossiping Woman B (ep 166)
Hina (ep 121)
Housewife B (ep 176)
Ibara (Sakura's flashback; ep 9)
Inn Hostess (ep 37)
Inn Waitress (ep 36)
Koharu Utatane
Kōta (gossiping student; ep 176)
Kukuo / Five-Tails
Kurenai Yuuhi
Leaf Academt Student B (ep 177)
Leaf Villager C (ep 198)
Little Girl B (ep 82)
Maki
Medical Ninja A (ep 159)
Mei Terumi / Fifth Mizukage
Nekobaa
News Anchor (preview; ep 23)
Old Housewife (ep 220)
Old Taoist (ep 281)
Ostrich Chicks (ep 185)
Oyone (female medic ninja; Pain's Invasion)
Pranked Villager D (ep 257)
Sand Mother (ep 7)
Sand Watcher D (ep 5)
Sexy Jutsu (ep 178)
Shima
Shiore (Orochimaru's grass ninja disguise; flashback)
Silver-Haired Waterfall Kunoichi (ep 178)
Suzume (eps 176, 178)
Tadpole (ep 162)
Tezuna (ep 129)
Tobio (topknot genin; ep 179)
Tou
Tsume Inuzuka
Uhei
Matthew Mercer as
Academy Teacher (ep 246)
Asagao (Akane's friend; ep 180)
Asagao's Father (ep 180)
Carefree Husband (ep 248)
Cheering Leaf Ninja B (ep 261)
Fifth Company Member (ep 265)
Ganryū
Gyuki / Eight-Tailed Ox
Ice Cream Boy's Father (ep 292)
Intel Unit 2 Member B (ep 264)
Isobu / Three-Tails
Jōnin Medic B (ep 278)
Kaiza (ep 180)
Kanabun (ep 181)
Kidnapping Cloud Ninja B (ep 246)
Leaf Ninja A (ep 248)
Leaf Ninja C (ep 249)
Leaf Ninja Soldier B (ep 276)
Mercenary Ninja C (ep 233)
Mist Cypher Ninja D (ep 251)
Samurai Squad Leader (ep 208)
Sand Assassination Vice-Captain (ep 182)
Shiranami
Tetsu (ep 278)
Tsuchigumo Clan Member D (ep 146)
Ubau (ep 229)
Yahiko (eps 252-500)
Max Mittelman as Hashirama Senju (Young)
Megan Hollingshead as
Academy Girl B (ep 179)
Academy Student C (ep 277)
Bathhouse Girl B (ep 92)
Emiru (ep 36)
Female Genin (ep 281)
Leaf Villager C (ep 220)
Little Girl A (ep 82)
Medical Emergency Reporter (preview; ep 10)
Nae (ep 36)
Prostitute (ep 127)
Sari (ep 31)
Shizune
Stone Kunoichi (ep 190)
Sumire (ep 36)
Tamaki
Tea Shop Waitress (ep 129)
Tea Shop Waitress B (ep 115)
Ton Ton
Tsubaki (Sakura's flashback; ep 9)
Yoshino Nara
Yui (ep 36)
Michael Lindsay as Puppet Match Announcer B (ep 7)
Michael Reisz as
Leaf Ninja Corp Member (ep 279)
Mizuki (flashbacks; eps 216, 275)
Michael Sinterniklaas as
Feudal Protection Squad Member B (ep 268)
First Company Member A (ep 270)
Leaf Ninja A (ep 65)
Sora
Tatsuji (ep 64)
Tsuchigumo Clan Member C (ep 146)
Utakata
Michael Sorich as
Choza Akimichi
Gamabunta
Grass Ninja Farmer (ep 127)
Jirōbō
Line Caller (ep 256)
Maruten Akimichi (Akimichi clan member; ep 275)
Master Kin
Observing Leaf Ninja B (ep 165)
Pranked Villager I (ep 257)
Waraji (ep 180)
Watermelon Vendor A (ep 172)
Michael Yurchak as
Akino
ANBU Black Op A (ep 112)
Benten
Cloud Ninja B (ep 156)
K
Mahiru
Tobi
Tsuchigumo Clan Member A (ep 146)
Michelle Ruff as
Ameyuri Ringo (ep 289)
Crying Boy (ep 23)
Hachō Merchant B (ep 291)
Ice Cream Boy's Mother (ep 292)
Itachi Uchiha (Young)
Maki (young; ep 285)
Matsuri
Shizuka (ep 235)
Sora (Tonika Village girl; eps 291-295)
Mona Marshall as
Academy Student B (ep 246)
Biwako Sarutobi
Inari
Kohari Umino (ep 249)
Mirror Traveler (ep 186)
Stargazing Boy (ep 248)
Tea Shop Owner (ep 186)
Village Girl (ep 188)
Younge Brother (ep 246)
Neil Kaplan as
Arm Wrestle Referee (ep 286)
Ay / Third Raikage
Bill Collector C (ep 286)
Cloud Mourner B (eps 282-283)
En no Gyōja
Foundation Captain B (ep 217)
Ghost Sailor A (ep 225)
Gōza (Sand Councilman; ep 218)
Ikkaku Umino (ep 249)
Leaf ANBU (ep 249)
Medical Division Vice-Captain (ep 256)
Mist ANBU A (ep 146)
Mist Cypher Ninja A (ep 251)
Sand Assassin B (ep 182)
Scientist A (ep 227)
Second Company Messenger (ep 264)
Sharpshooter A (ep 226)
Suzaku Nara (Nara clan member; ep 275)
Teahouse Owner (ep 248)
Torifu Akimichi
Nicolas Roye as
Aide (ep 219)
Amai (eps 286-287)
Fighting Stone Ninja (ep 261)
Fourth Company Member C (ep 265)
Ghost Sailor B (ep 225)
Intel Unit 1 Member A (ep 264)
Keigo Hayame (ep 222)
Muta Aburame
Shisui Uchiha
Third Company Member B (ep 285)
Yusuke (ep 223)
Ogie Banks as
Cloud Ninja Messenger A (ep 256)
Darui
First Company Member H (ep 270)
Foundation Member A (ep 199)
Intel Division Member B (ep 220)
Mist ANBU B (ep 146)
Muta Aburame (ep 256)
Nokizaru Troop D (ep 287)
Omoi
Sand Assassin A (ep 182)
Sand Councilor A (ep 285)
Third Company Member E (ep 284)
Orion Acaba as Hoheto Hyuga
Patrick Seitz as
Ant Hill Bandit F (ep 195)
Barrier Unit Member (ep 275)
Bat Ninja (ep 91)
Betting Man B (ep 170)
Cloud Ninja Messenger B (ep 256)
Fighting Mist Ninja (ep 261)
Fire Lord's Aide (ep 193)
Ginji (bookkeeper; ep 122)
Gozu
Guren (Northern Hideout prisoner; ep 117)
Hamaki Mimura (ep 120)
Ikkaku Umino (ep 177)
Ittetsu (ep 9)
Jako (ep 192)
Kitsuchi
Leaf Villager A (ep 198)
Mantendo Shop Owner (ep 95)
Medical Corp Sniper (ep 183)
Prisoner D (ep 116)
Raido Namiashi
Ryūsui
Sada (ep 224)
Sand Messenger (ep 10)
Sand Ninja B (ep 5)
Sand Ninja C (ep 7)
Sand Ninja E (ep 6)
Stone Ninja B (ep 199)
Tenzen Daikoku (ep 115)
Terai (Foundation ANBU; ep 198)
Teuchi (eps 90-500)
Tokuma Hyūga
Waterfall Instructor (ep 127)
Weeping Sand Ninja (ep 31)
Zenza (young monk; ep 75)
Paul St. Peter as
Cloud Ninja Guard (ep 275)
Disonasu's Aide (ep 293)
Fire Monk A (ep 58)
First Company Member F (ep 270)
Fruit Grocer (ep 1)
Kurama / Nine-Tailed Demon Fox
Rashii (elderly cloud ninja; ep 270)
Samurai A (eps 200, 202)
Warning Ninja Soldier (ep 276)
Pete Sepenuk as
Fire Monk Referee (ep 58)
Furido / Kazuma
Peter Lurie as
Danzō Shimura (young)
Hashirama Senju / First Hokage
Kidōmaru
Leaf Aviary Member A (ep 197)
Quinton Flynn as
ANBU Commander (ep 160)
Iruka Umino
Leaf ANBU (ep 248)
Leaf Ninja B (ep 249)
Leaf Ninja Soldier A (ep 276)
Leaf Traveler (ep 157)
Mist Cypher Ninja C (ep 251)
Murasaki (arguing sand ninja; ep 261)
Sand Ninja A (eps 4, 8)
Sealing Corp Member B (ep 274)
Suname (sand ninja sentry; ep 3)
Tiger-Masked ANBU (eps 159, 162)
Richard Cansino as
Aide C (ep 179)
Akane's Father (ep 180)
Backup Allied Shinobi E (ep 273)
BBQ Waiter (omake; ep 173)
Fire Lord's Aide B (ep 219)
Fire Monk A (ep 63)
First Company Member B (ep 267)
Gatō's Thug B (ep 180)
Gossiping Leaf Ninja F (ep 175)
Iroha Hyūga (Hyūga barrier unit member; ep 275)
Izumo Kamizuki
Kanpō (medical ninja; ep 158)
Master Carpenter (ep 238)
Medical Corp Member D (ep 183)
Medical Ninja (ep 237)
Neighbor (ep 172)
Ranka
Research Assistant (ep 97)
Sadai (ep 196)
Sealing Corp Member A (ep 274)
Surprised Leaf Ninja A (ep 175)
Richard Epcar as
ANBU Black Op B (ep 177)
Jōseki (Sand Councilman; ep 218)
Kie Monjin (Original Akatsuki member; ep 252)
Lightning Feudal Lord
Manda
Rick Zieff as
Careless Merchant (ep 181)
Kanabun Gangster C (ep 181)
Leaf Ninja with White Bandanna (ep 239)
Merchant B (ep 181)
Mist Ninja B (ep 242)
Northern Hideout Guard (ep 117)
Prisoner C (ep 116)
Riichi (ep 180)
Shiba
Tsukushi (ep 117)
Zori (eps 115, 180)
Robbie Daymond as
Musai
Yukai (ep 320)
Robbie Rist as
Ablaze Samurai (ep 203)
Daikoku Funeno (eps 176, 178)
Intel Division Member A (ep 220)
Intervening Stone Ninja (ep 261)
Leaf Carpenter (ep 220)
Leaf Chūnin B (4 episodes
eps 223, 226, 229, 243
)

Mist Swordsman (ep 218)
Shitō Akimichi (Akimichi clan member; ep 275)
Wind Feudal Lord
Roger Craig Smith as
Akimichi Clan Member (ep 296)
Bisuke
Boar-Masked ANBU (ep 112)
Concerned Leaf Ninja (ep 163)
Dan Katō
Deidara
Hayama Shirakumo (ep 190)
Inabi Uchiha (ep 135)
Mist Ninja Soldier B (ep 276)
Receiver (ep 256)
Reporter A (Ninja Network; ep 296)
Sand Narrator (preview; ep 15)
Sand Ninja A (ep 7)
Sand Ninja D (ep 4)
Sand Ninja with Sideburns (ep 21)
Sand Watcher A (ep 5)
Temui (leaf ninja guard; ep 275)
Tonika Guard (ep 290)
What's My Profession Host (preview; ep 20)
Sam Regal as
Baki
Customer (ep 1)
Denka (ep 189)
Fukai / Blue Bee (Former Eight-Tails jinchuuriki)
Gossiping Leaf Ninja D (ep 175)
Kō Hyūga
Leaf ANBU (ep 173)
Leaf Village Civilian B (ep 175)
Lottery Announcer A (ep 9)
Medic Ninja (ep 10)
Mubi (rain genin; ep 258)
News Anchor (preview; ep 3)
Rinji
Samidare (eps 170-171)
Sand Ninja E (ep 5)
Sand Sniper (ep 7)
Shino's Student A (ep 236)
Surprised Leaf Ninja B (ep 175)
Tōfu (ep 195)
Sandy Fox as
Naho (ep 196)
Niina (eps 290-295)
Sean Schemmel as
Jinin Akebino (ep 284)
Mimushi (ep 287)
Sand Councilor B (ep 285)
Skip Stellrecht as
Dark Guy (ep 250)
Fourth Company Member A (ep 265)
Gamabunta (Leaf Special Class; ep 9)
Ghost Ship Captain (ep 225)
Ittan
Kagami Uchiha
Leaf Ninja A (ep 249)
Lottery Announcer B (ep 9)
Medical Corp Member A (ep 183)
Mercenary Ninja B (ep 233)
Might Guy
Monga (ep 285)
Ningame
Old Neighbor (ep 238)
Pranked Villager F (ep 257)
Sensory Division Member (ep 267)
Shinobu Mibu (ep 219)
Ship Captain (ep 225)
SOS Tortoise (ep 241)
Sōzu (head gambler; ep 286)
Spike Spencer as
Bill Collector A (ep 286)
Intel Squad 2 Member B (ep 264)
Intel Squad Member (ep 272)
Nokizaru Troop B (ep 287)
Sand Councilor C (ep 285)
Tango
Stephanie Sheh as
Bathhouse Girl C (ep 92)
Carpenter's Apprentice (ep 219)
Cat Villager A (ep 189)
Dumpling Waitress (ep 91)
Fusō (Nagato's mother; eps 172-174)
Girl A (ep 237)
Gossiping Leaf Ninja E (ep 175)
Hibachi (3 episodes
eps 176-177, 240
)

Hishaku (ep 225)
Honoka (ep 227)
Ibara (flashbacks; eps 148, 175)
Kōji (ep 177)
Lando (eps 291-295)
Leaf Village Child A (ep 175)
Mimi (child; ep 238)
Nadeshiko Kunoichi (ep 236)
Nadeshiko Village Kunoichi (ep 235)
Onlooker B (ep 177)
Ran (ep 288)
Scared Woman A (ep 177)
Second Animal Path/Ajisai
Sexy Jutsu Onnanoko-Tachi (ep 90)
Shino's Student B (ep 236)
Shinta's Mother (ep 177)
Sōta (ep 234)
Splashing Sister (ep 292)
Tamaki (young; ep 189)
Tami (ep 157)
Tsubaki (flashbacks; eps 148, 175)
Yukata
Stephen Apostolina as Oboro (rain genin; ep 258)
Steve Kramer as
ANBU Black Op (ep 113)
Betting Man C (ep 170)
Cloud Mourner A (ep 282)
Dōtō Akimichi (ep 282)
Enemy Ninja (ep 113)
Exploding Prisoner (ep 113)
Fifth Company Samurai A (ep 280)
Fire Monk D (ep 63)
Gambler B (ep 286)
Gonbei (Mist Ninja; ep 199)
Gossiping Leaf Ninja G (ep 175)
Hiruzen Sarutobi / Third Hokage
Inn Keeper (ep 205)
Leaf Ninja C (ep 65)
Medical Corp Announcer (ep 183)
Observing Samurai (eps 202-204)
Panicked Allied Shinobi C (ep 282)
Scouting Leaf Ninja (ep 157)
Sensor Corp Member (ep 157)
Starving Man (ep 172)
Surviving Leaf Ninja (ep 120)
Steve Staley as
ANBU Commander (eps 157-158)
Cheering Leaf Ninja A (ep 261)
Fourth Company Member B (ep 265)
Giichi (ep 180)
Iruka's Squadmate B (ep 157)
Kabuto's Sensei (ep 180)
Nonota
Platoon Leader (ep 234)
Race Announcer A (preview; ep 16)
Riichi (ep 157)
Sand Messenger (ep 218)
World Puppet Battle Announcer (preview; ep 19)
Steven Jay Blum as
ANBU Black Op (ep 54)
ANBU Black Op B (ep 112)
Ao
Backup Allied Shinobi B (ep 273)
Chomei / Seven-Tails
Daichi's Father (ep 177)
Hyo (ANBU)
Kigiri
Kizashi Haruno (Sakura's father; ep 271)
Onoki / Third Tsuchikage
Ryōkan (eps 9-11)
Sand Ninja with Shades (eps 9, 16)
Scared Person B (omake; ep 118)
Tetsuru (ep 116)
Tezuna's Manager (ep 129)
Zabuza Momochi
Susan Dalian as
Haku
Yūgao Uzuki (eps 159, 162)
Suzanne Goldish as Sakura's Friend B (ep 212)
Tara Platt as Bathhouse Lady (ep 1)
Tara Sands as
Hinoko
Yota
Terrence Stone as Mahiru 
Todd Haberkorn as
Academy Student A (ep 246)
Assassin (Tales of A Gutsy Ninja character; Nagato's POV)
Bandō (ep 224)
Betting Man A (ep 170)
Cat Gentleman (ep 189)
Cat Villager C (ep 189)
Dodai
F
First Animal Path
Firstmate (ep 226)
Illusion Villager A (ep 187)
Katazu (ep 181)
Kidnapping Cloud Ninja A (ep 246)
Komushi (ep 319)
Korobi (ep 182)
Leaf Chūnin Junior (ep 161)
Leaf Ninja B (ep 248)
Might Guy (young; ep 241)
Saiken / Six-Tails
Shinku Yūhi (Kurenai's father; eps 248-249)
Stone Genin A (ep 190)
Suika (ep 236)
Warring Leaf Ninja A (eps 172-173)
Watase (ep 281)
Yōko (child; ep 238)
Yuudachi (ep 129)
Tom Fahn as Zaji (gambler; ep 286)
Tom Gibis as
Ant Hill Bandit D (ep 195)
Drunkard (ep 228)
First Company Member D (ep 267)
Imaginary Sailor (ep 228)
Leaf Villager A (ep 220)
Patient C (ep 278)
Puppet Match Announcer A (ep 7)
Sajō (Sand Councilman; ep 218)
Sand Announcer (ep 218)
Scientist C (ep 227)
Shipmate (ep 227)
Waterfall Ninja A (ep 221)
Tony Oliver as
Food Delivery Man (ep 193)
Gambler A (ep 286)
Glasses Merchant (ep 181)
Hachō Merchant A (ep 291)
Iyashi (medical ninja; ep 193)
Kyōya (subordinate; ep 122)
Medical Corp Guard B (ep 296)
Medical Division Member E (ep 278)
Sekiei (ep 192)
Stone Genin B (ep 190)
Third Company Member B (ep 284)
Urushi
Travis Willingham as
Bakuto (ep 116)
Boar-Masked ANBU Captain (ep 160)
Fifth Company Samurai C (ep 280)
Fire Monk C (ep 63)
Fudō
Genbu (island turtle; ep 254)
Hellbound Leaf Ninja (ep 158)
Isago (ep 8)
Jugo
Junior Monk (ep 58)
Kakuzu (ep 18 only)
Lead Ninja B (ep 65)
Medical Division Member A (ep 278)
Medical Ninja C (ep 159)
Merchant A (ep 181)
Sand Medic A (ep 10)
Sand Ninja B (eps 4-6)
Sand Ninja D (ep 7)
Sand Ninja with Shades (ep 21)
Sand Ninja with Sideburns (eps 9, 16)
Takamaru's Dispatcher (ep 7)
Takishi (ep 117)
Tenzen's Thug C (ep 115)
Tsuzumi Sarugaku (ep 157)
Yakku's Partner (ep 10)
Zetsu
Troy Baker as
Fire Feudal Lord (ep 276 only)
Gōza (Sand Council; ep 16)
Hidan (eps 12, 17-18)
Kihō
Leaf Ninja B (ep 75)
Rioting Prisoner B (ep 91)
Sand Messenger B (ep 9)
Sekiei's Partner (ep 192)
Uchiha Clan Member C (ep 135)
Yahiko
Yakku (ep 10)
Yashiro Uchiha (ep 135)
Vic Mignogna as
ANBU Captain (ep 64)
Ant Hill Bandit A (ep 195)
Bandit A (ep 194)
Byakuren The First Mizukage (uncredited ep 474)
Cee
Chūshin
Eagle-Masked ANBU (4 episodes
eps 159, 162-163, 193
)

Fire Monk Scout A (ep 58)
Foundation Captain A (ep 217)
Fuen
Injured Civilian B (ep 158)
Iruka's Squadmate A (ep 157)
Ise (Nagato's father; eps 172-174)
Kakoi (ep 157)
Kanpō (medical ninja; ep 193)
Kurozuka (Han'nya ninja; ep 199)
Leaf Villager B (ep 198)
Nagato
Obito Uchiha
Patient B (ep 278)
Protagonist (Tales of A Gutsy Ninja character; Nagato's POV)
Reporting Leaf Ninja (ep 67)
Ryūsa (Sand Council Member; ep 199)
Sadai's Gang Member B (ep 196)
Toyosa (doctor with glasses; ep 278)
Tsuchigumo Clan Member B (ep 146)
Wall Guard A (ep 197)
Watermelon Vendor B (ep 172)
(Cat-Masked ANBU Captain; ep 160)
Wally Wingert as
Aoba Yamashiro
Furui (Motoi's father; ep 244)
Harusame
Hyūga Clan Member B (ep 232)
Islander B (ep 242)
Kabuto's Sensei (ep 77)
Kisuke Maboroshi (ep 193)
Leaf Civilian B (ep 244)
Mercenary Ninja A (ep 233)
Mokuzu (ep 231)
Riichi (ep 77)
Sagiri (ep 235)
Sand Ninja B (ep 8)
Sekka (eps 9-11)
Shin (Sai's brother; ep 261 onwards)
Yaoki (ep 182)
Wendee Lee as
Boy (ep 193)
Entertainer (ep 191)
Hanare (ep 191)
Leaf Nurse (ep 222)
Moegi
News Reporter (preview; ep 3)
Sari (ep 31) 
Shijimi (ep 1)
Yūgao Uzuki (ep 64 only)
Yugito Nii
Yurika (cryptanalysis kunoichi; ep 8)
Zombie C (ep 67)
Wil Wheaton as Sand Messenger A (ep 9)
William Frederick Knight as
Bansai
Danzo Shimura / Sixth Hokage
Xander Mobus as Madara Uchiha (Young)
Xanthe Huynh as Chino
Yuri Lowenthal as
Attacker A (ep 144)
Daichi (ep 177)
Dying Prisoner (ep 91)
Fire Monk A (ep 73)
Fourth Company Member D (ep 265)
Ice Cream Boy (ep 292)
Isago (ep 7)
Sand Aviary Member (ep 7)
Sand Ninja C (eps 4-5)
Sand Ninja D (ep 6)
Sand Sentry B (ep 3)

Lucien Dodge (ep 286)
English companies
ADR Production: STUDIOPOLIS, Inc.
Distributor:
Madman Entertainment
Warner Home Video (United States and Canada)
DVD Distribution: Warner Bros. 
Internet Streaming:
Anime News Network
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (United Kingdom and Ireland)
Hulu
iTunes
Toonzaki
Viewster (UK, IE, IT, ES, AT, DE, CH, NE, DK, FI, NO, SE, AU, NZ, RU, TK: Simulcast)
Viz Media
VizAnime
Licensed by: Viz Media
Korean staff
Korean cast
(none)
Min-Jeong Yeo as Sakura Haruno
Seon-Ju Lee as Naruto Uzumaki
Yeong-Seon Kim as Sasuke Uchiha

Beom-Gi Hong as Rock Lee
Chae-Eon Han as Gaara of the Desert
Choi Junyeong as Yamato
Gwang Jang as Jiraiya
Gyeong-Su Hyeon as Kiba Inuzuka
Hong Siho as Madara Uchiha
Ja-Hyeong Gu as Itachi Uchiha
Jang Kim as Kabuto Yakushi
Jeong-Eun Kim as Kankuro
Jeong-Gu Lee as Orochimaru
Ju Jayeong as Choji Akimichi
Myeong-Jun Jeong as Shikamaru Nara
Myeong-Seon Lee as Ino Yamanaka
Park Seongtae as Sai
Sin-Jeong Han as Tenten
Son Wonil as Kakashi Hatake
Song Doyeong as Tsunade
Song Junseok as Pain
Won-Hyeong Choi as Minato Namikaze / Fourth Hokage
Yeong-Jun Si as Might Gai
Yong-Sin Lee as Temari
Yong-Wu Sin as Neji Hyuuga
Yu-Mi Jeong as Hinata Hyuuga
Yun-Seon Seo as Shino Aburame

An Janghyeok as Gyuki
An Yeongmi as Konan
Byeong-Gwan Kim as Hiruzen Sarutobi / Third Hokage
Gi-Hyeung Kim as
Iruka Umino
Zetsu
Gwang-Guk Kim as Ebisu
Gyeong-Ja Lee as Chiyo
Han Choi as Genma Shiranui
Hong Siho as Tobi
Hyeon-Jin Lee as Haku
Hyeon-Sim Kim as Karin
Im Chaeheon as Jugo
Jae-Heon Jeong as Deidara
Lee Gwangsu as Hidan
Lee Hosan as Suigetsu Hozuki
Lee Jangwu as Kakuzu
Lee Soeun as Sasori (Young)
Man-Yeong Park as Asuma Sarutobi
Mi-Na Yun as Anko Mitarashi
Mun Gwanil as Kisame Hoshigaki
Seung-Uk Jeong as Baki
Sin-Jeong Han as Konohamaru
Tae-Yeol Jeon as Sasori (Hiruko)
Wan-Gyeong Seong as Zabuza Momochi
Yeong-Chan Kim as Sasori
Yong-Sin Lee as Kurenai Yuuhi
Korean companies
Broadcaster: Tooniverse
French staff
French cast
Dubbing Director: Julie Basecqz

Adaptation: Joffrey Grosdidier
Carole Baillien as Naruto Uzumaki
Christophe Hespel as Sasuke Uchiwa
Maia Baran as Sakura Haruno
Nathalie Hugo as Sakura Haruno (eps 156-208)

Alessandro Bevilacqua as Obito Uchiwa (enfant)
Alexandra Correa as Ino Yamanaka
Alexandre Crépet as
Iruka Umino
Madara Uchiwa
Obito Uchiwa (adulte)
Shino Aburame
Bruno Georis as Gaï Maito
Bruno Mullenaerts as Utakata
Cathy Boquet as karin
David Manet as Nagato
Elisabeth Guinand as
Hinata Hyuga
Tenten
France Bastoen as Kaguya Otsutsuki
Frédéric Meaux as Killer Bee
Gauthier De Fauconval as Minato Namikaze
Jean-Marc Delhausse as Gamabunta
Jean-Michel Vovk as Kakashi Hatake (eps 313-500)
Jean-Paul Landresse as Hiruzen Sarutobi
Jean-Pierre Denuit as
Chikamaru Nara
Rock Lee
Julie Basecqz as
Konan
Rin
Laurence César as Tsunade
Laurent Vernin as Itachi Uchiwa
Laurent Van Wetter as Yamato
Lionel Bourguet as Kakashi Hatake (eps 1-312)
Mathieu Moreau as Danzo Shimura (1er voix)
Maxime Donnay as Saï
Nicolas Dubois as Kimimaro (1er voix)
Nicolas Matthys as Danzo Shimura (2eme voix)
Olivier Cuvelier as Jiraya
Patrick Brüll as Hagoromo (Rikudo)
Peppino Capotondi as Orochimaru
Pierre Lognay as Yahiko
Prunelle Rosier as Kushina Uzumaki
Robert Dubois as Asuma Sarutobi
Romain Barbieux as Kabuto Yakushi
Sébastien Hebrant as
Darui
suigetsu
Stéphane Flamand as Konohamaru
Thierry Janssen as Choji Akimichi
Tony Beck as Gaara
Xavier Percy as
Kiba Inuzuka
Neji Hyuga

Alexandre Crépet as
Izumo
Kakuzu
Tobi
Alexis Flamant as Shin
Arnaud Crevecoeur as Hamura Otsutsuki
Bruno Bulte as
Pakkun
Tazuna
Christophe Hespel as Kidomaru
Claire Tefnin as
Shizune (2ème voix)
Temari
Colette Sodoyez as Ameyuri Ringo
David Manet as
Kotetsu Hagane
Pain
Delphine Moriau as Matsuri
Emmanuel Liénart as Oonoki
Fabian Finkels as Indra Otsutsuki
Fabienne Loriaux as Samui
Frédéric Meaux as Chojuro
Géraldine Frippiat as Shizune (1ère voix)
Gregory Praet as Genma Shiranoui
Ioanna Gkizas as Inari
Jean-François Gérard as Asura Otsutsuki
Jean-Michel Vovk as Kisame Hoshigaki
Jean-Paul Clerbois as
Grand-père Ebizo
Zetsu blanc
Zetsu noir
Jennifer Barré as
Ayame
Yugito
Julie Basecqz as
Anko Mitarashi
Gaï (enfant)
Grand-mère Chiyo
Laurent Vernin as Inoichi Yamanaka
Marcha Van Boven as Kurenai
Martin Spinhayer as
Daï Maïto
Fudo
Mathieu Moreau as Baki
Michel Gervais as Teuchi
Michel Hinderyckx as Chikaku Nara
Michelangelo Marchese as Hashirama Senju
Myriam Thyrion as Koharu Utatane
Nicolas Matthys as Zabuza Momochi (2eme voix)
Olivier premel as Mifune
Pablo Hertsen as Guzo
Peppino Capotondi as Gamakichi
Philippe Resimont as
Ao
Hachibi
Pierre Bodson as
Fukasaku
Sasori
Yonbi
Pierre Lognay as
Gamaken
Omoi
Sora
Tobirama Senju
Robert Dubois as
Enma
Ibiki Morino
Ronald Beurms as Hanzo de la Salamandre
Sophie Pyronnet as Tanishi
Thierry Janssen as
Fugaku Uchiwa
Gerotora
Jugo
Kankuro
Sakumo Hatake
Tony Beck as
A
Aoba
Ebisu
Valery Benjilali as Deidara
Yvan Reekmans as Taizō

French companies
Broadcaster: J-One
Distributor:
Kana Video
Mediatoon
Dubbing: VSI Paris
Internet Streaming:
Club illico (Quebec)
CraveTV (Canada)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Juan Antonio Arroyo (Spain dub; The Licensing Machine)
Dubbing Director: Eduardo Garza
Translation:
Agustín Gomez Sanz (Spain dub; The Licensing Machine)
Eduardo Garza
Jesús Espí (Spain dub; The Licensing Machine)
Luis García Navarro (Spain dub; Selecta Visión)
Miguel Ángel Sánchez López (Spain dub; The Licensing Machine)
ADR Script: Juan Antonio Arroyo (Spain dub; The Licensing Machine)

ADR Engineer:
Miguel Ángel Bravo (Spain dub; The Licensing Machine)
Rubén Cacho (Spain dub; The Licensing Machine)
Licensing Manager: Andrea Gonzalez (VIZ Media)
Screen Inserts: Juan Antonio Arroyo (Spain dub; The Licensing Machine)
Carles Teruel as Sasuke Uchiha (Spain dub; Selecta Visión)
Christine Byrd as Haruno Sakura
David Jenner as Naruto Uzumaki (Spain dub; Selecta Visión)
Eduardo Bosch as Sasuke Uchiha (Spain dub; The Licensing Machine)
Isabel Martiñon as Uzumaki Naruto
Javier Balas as Naruto Uzumaki (Spain dub; The Licensing Machine)
Nerea Alfonso as Sakura Haruno (Spain dub; Selecta Visión)
Pilar Martín as Sakura Haruno (Spain dub; The Licensing Machine)
Victor Ugarte as Uchiha Sasuke

Alejandro Martinez as Iruka Umino (Spain dub; The Licensing Machine)
Alfonso Manjavacas as Choji Akimichi (Spain dub; The Licensing Machine)
Alfonso Obregón as Hatake Kakashi
Ana Jiménez as Tsunade (Spain dub; The Licensing Machine)
Ana Esther Alborg as Hinata Hyuga (Spain dub; The Licensing Machine)
Angel Coomonte as Sai (Spain dub; The Licensing Machine)
David Robles as Orochimaru (Spain dub; The Licensing Machine)
Dulce Guerrero as Tsunade
Eduardo Garza as Gaara
Fernando Cabrera as
Gaara (Spain dub; The Licensing Machine)
Rock Lee (Spain dub; The Licensing Machine)
Francisco Javier Martínez as Yamato (Spain dub; The Licensing Machine)
Igor Cruz as Yamato
Inés Blázquez as Temari (Spain dub; The Licensing Machine)
Javier Moreno as Pain (Spain dub; The Licensing Machine)
Javier Olguín as Nara Shikamaru
Jesús Rodríguez as Jiraiya (Spain dub; The Licensing Machine; The Licensing Machine)
Jorge García Insúa as Pain (Spain dub; The Licensing Machine; eps 10-18)
Jorge Saudinós as
Neji Hyuga (Spain dub; The Licensing Machine)
Shikamaru Nara (Spain dub; The Licensing Machine)
Juan Antonio Arroyo as Kakashi Hatake (Spain dub; The Licensing Machine)
Mario Sauret as Tobi / Uchiha Obito
Mayra Arellano as Temari
Miguel Ángel Montero as Kankuro (Spain dub; The Licensing Machine)
Mireya Mendoza as Shizune
Paco Mauri as Jiraya
Ricardo Escobar as Kabuto Yakushi (Spain dub; The Licensing Machine)
Roberto Cuenca Rodríguez Jr. as Itachi Uchiha (Spain dub; The Licensing Machine)
Sergio Morel as Kankuro
Toni Mora as Kakashi Hatake (Spain dub; Selecta Visión)

Aitor González as
Aoba Yamashiro (Spain dub; The Licensing Machine)
Ebisu (Spain dub; The Licensing Machine; ep 10)
Sentoki (Spain dub; The Licensing Machine)
Zetsu (Spain dub; The Licensing Machine; white; ep 16)
Alejandro Martinez as Shino Aburame (Spain dub; The Licensing Machine)
Alex Saudinós as Tobi (Spain dub; The Licensing Machine; ep 32)
Alfonso Manjavacas as Kazuma (Spain dub; The Licensing Machine)
Alicia Sáinz De La Maza as Ino Yamanaka (Spain dub; The Licensing Machine)
Ana Jiménez as Fuen (Spain dub; The Licensing Machine)
Ana Esther Alborg as Guren (Spain dub; The Licensing Machine)
Ana Isabel Hernando as
Choji's Mother (Spain dub; The Licensing Machine)
Yugito Nii (Spain dub; The Licensing Machine)
Angel Coomonte as
Gamakichi (Spain dub; The Licensing Machine)
Zetsu (Spain dub; The Licensing Machine; 1st voice; ep 32)
Antonio Cremades as
Genma Shiranui (Spain dub; The Licensing Machine)
Kotetsu Hagane (Spain dub; The Licensing Machine)
Zetsu (Spain dub; The Licensing Machine; eps 10, 12, 16)
Arturo Mercado Jr. as Pain/Nagato
Bárbara Pérez Contreras as
Katsuyu (Spain dub; The Licensing Machine)
Yuukimaru (Spain dub; The Licensing Machine)
Blanca Rada as Gamatatsu (Spain dub; The Licensing Machine)
Carlos Díaz as Rock Lee
Chema Lara as Chiriku (Spain dub; The Licensing Machine)
Cholo Moratalla as
Kigiri (Spain dub; The Licensing Machine)
Yura (Spain dub; The Licensing Machine)
Elena Palacios as Moegi Kazamatsuri (Spain dub; The Licensing Machine)
Fernando Elegido as
Gamariki (Spain dub; The Licensing Machine)
Kakuzu (Spain dub; The Licensing Machine)
Fernando Hernández as
Bansai (Spain dub; The Licensing Machine)
Cannon Man (Spain dub; The Licensing Machine)
Choza Akimichi (Spain dub; The Licensing Machine)
Ebizo (Spain dub; The Licensing Machine)
Homura Mitokado (Spain dub; The Licensing Machine)
Kyubi (Spain dub; The Licensing Machine)
Sajo (Spain dub; The Licensing Machine)
Francisco Javier Martínez as Kiho (Spain dub; The Licensing Machine)
Gloria Armesto as Shizune (Spain dub; The Licensing Machine)
Hector Emmanuel Gómez as Uchiha Itachi
Humberto Velez as Baki
Inmaculada Gallego as Fuka (Spain dub; The Licensing Machine)
Isabel Donate as Chiyo (Spain dub; The Licensing Machine)
Iván Jara as Asuma Sarutobi (Spain dub; The Licensing Machine)
Javier Balas as Tonton (Spain dub; The Licensing Machine)
Javier Moreno as
Baki (Spain dub; The Licensing Machine)
Ebisu (Spain dub; The Licensing Machine; eps 66-67)
Hidan (Spain dub; The Licensing Machine; eps 17-18)
Ibiki Morino (Spain dub; The Licensing Machine)
Shikaku Nara (Spain dub; The Licensing Machine)
Zangei (Spain dub; The Licensing Machine)
Jesus Barreda as
Nurari (Spain dub; The Licensing Machine)
Sasori (Spain dub; The Licensing Machine)
Tobi (Spain dub; The Licensing Machine)
Jesus Barrero as Deidara
Jorge García Insúa as Sasori (Hiruko) (Spain dub; The Licensing Machine)
José Antonio Toledano as Konohamaru
Jose Luis Reza as Orochimaru
Juan Antonio Arroyo as
Hidan (Spain dub; The Licensing Machine; ep 12)
Kakuzu (Spain dub; The Licensing Machine; eps 17-18)
Kitane (Spain dub; The Licensing Machine)
Pakkun (Spain dub; The Licensing Machine)
Zetsu (Spain dub; The Licensing Machine; eps 17-18)
Luis Mas as Hiruzen Sarutobi/Third Hokage (Spain dub; The Licensing Machine)
Manuel Bellido as Guy (Spain dub)
Mar Sánchez Gatell as Koharu Utatane (Spain dub; The Licensing Machine; ep 34)
Miguel Ángel Del Hoyo as Teuchi (Spain dub; The Licensing Machine)
Miguel Ángel Garzón as Rinji (Spain dub; The Licensing Machine)
Milagros Fernández as
Koharu Utatane (Spain dub; The Licensing Machine)
Sasori (Spain dub; The Licensing Machine; child)
Shijimi (Spain dub; The Licensing Machine)
Moises Palacios as Sasori
Moisés Iván Mora as Kabuto
Nacho Aramburu as
Danzo Shimura (Spain dub; The Licensing Machine)
Fudo (Spain dub; The Licensing Machine)
Izumo Kamizuki (Spain dub; The Licensing Machine)
Zetsu (Spain dub; The Licensing Machine; 2nd voice; ep 32)
Olga Velasco as Kurenai Yuhi (Spain dub)
Pedro Tena as
Gozu (Spain dub; The Licensing Machine)
Kisame Hoshigaki (Spain dub; The Licensing Machine)
Pilar Martín as Udon Ise (Spain dub; The Licensing Machine)
Sara Polo as
Ayame (Spain dub; The Licensing Machine)
Matsuri (Spain dub; The Licensing Machine)
Sara Vivas as Konohamaru Sarutobi (Spain dub; The Licensing Machine)
Sergio Garcia as
Deidara (Spain dub; The Licensing Machine)
Sora (Spain dub; The Licensing Machine)
Víctor Martínez as
Ebisu (Spain dub; The Licensing Machine; ep 1)
Hidan (Spain dub; The Licensing Machine)
Raido Namiashi (Spain dub; The Licensing Machine)

Aitor González (Spain dub; The Licensing Machine)
Ana Isabel Hernando (Spain dub; The Licensing Machine)
Antonio Cremades (Spain dub; The Licensing Machine)
Fernando Hernández (Spain dub; The Licensing Machine)
Javier Moreno (Spain dub; The Licensing Machine)
Juan Antonio Arroyo (Spain dub; The Licensing Machine)
Milagros Fernández (Spain dub; The Licensing Machine)
Nacho Aramburu (Spain dub; The Licensing Machine)
Rafael Escalante (Mexican dub)
Víctor Martínez (Spain dub; The Licensing Machine)
Spanish companies
ADR Production: Macias Group
Broadcaster:
Animax España
Boing
Canal Uno (Colombia)
Citytv (Colombia)
ETC...TV (Chile)
FDF (Spain)
TN8 (Nicaragua)
Warner Channel (Latin America)
Willax Televisión (Peru)
Distributor:
Rose Entertainment (Latin America and Brazil)
Televix (Latin America Since 2017)
Dubbing Studio:
Artsound Mexico (ep 001 to 112)
Soundub (Spain dub; The Licensing Machine)
Internet Streaming:
Citytv (Colombia)
Claro Video (Latin America)
Netflix (Latin America)
Pluto TV (Latin America)
Licensed by:
Selecta Visión (Spain; 2020)
THE LICENSING MACHINE (Spain)
Master Distribution: Viz Media
Production Subsidy: J-LOP (Latin America)
Translation: Daruma Serveis Lingüístics (Spain dub; The Licensing Machine)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director:
Alessio Pelicella (eps 287-500)
Perla Liberatori (eps 287-500)
Pino Pirovano

Synchronization: Giancarlo Martino
Theme Song Performance: Giorgio Vanni
Video Post-Production: Valentina Corti
Alessandro Rigotti as Sasuka Uchiha
Emanuela Pacotto as Sakura Haruno
Leonardo Graziano as Naruto Uzumaki
Luigi Rosa as Gaara Del Deserto

Alessandro Capra as Minato Namikaze
Davide Albano as Pain (eps 157-500)
Davide Garbolino as Obito Uchiha
Luca Semeraro as Pain / Nagato
Patrizio Prata as Kabuto Yakushi
Renata Bertolas as Kushina Uzumaki
Simone Lupinacci as Nagato (giovane)

Alberto Sette as Sakon (ep 113)
Alessandro Capra as Atsui
Alessandro D'Errico as Sasori (Hiruko)
Alessandro Zurla as Kakuzu
Andrea Bolognini as Juugo
Andrea Lavagnino as
Shibi Aburame (eps 317-500)
Shisui Uchiha
Andrea Oldani as Chojuro
Barbara Pitotti as Kushina Uzumaki (eps 327-500)
Beatrice Caggiula as Tenten
Caterina Rochira as Chiyo
Cesare Rasini as Kitsuchi
Cinzia Massironi as Haku Yuki
Claudio Moneta as Kakashi Hatake
Claudio Ridolfo as
Ebisu
Kotetsu Hagane
Cristiana Rossi as Temari
Dania Cericola as Kurenai Yuuhi
Daniele Raffaeli as
Torune Aburame (eps 316-317)
Utakata
Dario Oppido as A (Quarto Raikage)
Davide Albano as Yahiko
Davide Perino as Sasori
Debora Magnaghi as Shizune
Diego Baldoin as Darui
Diego Sabre as
Fugaku Uchiha
Tobi
Zabuza Momochi
Eleonora Reti as Tenten (eps 287-500)
Emanuele Ruzza as Neji Hyuga (eps 287-500)
Emiliano Reggente as Hayate Gekko
Fabrizio Temperini as Terzo Hokage (eps 287-500)
Federica Valenti as Hinata Hyuuga
Federico Di Pofi as Genma Shiranui
Federico Zanandrea as Shino Aburame
Felice Invernici as Neji Hyuuga
Flavio Arras as Hashirama Senju
Francesca Bielli as Anko Mitarashi
Francesco Orlando as Tobirama Senju
Francesco Prando as Dan (eps 287-500)
Francesco Venditti as Quarto Hokage (eps 321-500)
Gabriele Calindri as Orochimaru
Gabriele Marchingiglio as Zetsu (bianco)
Gaia Bolognesi as Shizune (eps 287-500)
Gianluca Iacono as
Dan
Kakashi Hatake (eps 72-500)
Gigi Rosa as Gaara Del Deserto
Giorgio Bonino as Baki
Graziella Polesinanti as Koharu Utatane (eps 287-500)
Irene Scalzo as
Inari
Yuukimaru (eps 91-104)
Ivo De Palma as Maito Gai
Jolanda Granato as Ino Yamanaka
Loredana Foresta as Moegi
Lorella De Luca as Guren
Lorenzo Scattorin as Umino Iruka
Loretta Di Pisa as Hanabi Hyuga
Luca Bottale as Kankuro
Luca Ghignone as Zetsu (nero)
Luca Sandri as
Deidara
Genma Shiranui
Maddalena Vadacca as Mei Terumi
Marco Balzarotti as Asuma Sarutobi
Marco Pagani as Kisame Hoshigaki
Mario Scarabelli as Terzo Hokage
Martina Felli as Shiho (ep 153)
Massimiliano Lotti as Jiraiya
Massimo Di Benedetto as Rock Lee
Matteo Zanotti as Shikamaru Nara
Maurizio Trombini as
Inoichi Yamanaka
Terzo Raikage
Tobirama Senju
Monica Bonetto as
Yugito Nii
Yuukimaru (eps 105-500)
Niseem Onorato as Capitano Yamato
Oliviero Corbetta as Ibiki Morino
Paola Majano as Mito Uzumaki (ep 327)
Paolo De Santis as Kiba Inuzuka
Paolo Sesana as
Ao
Kimimaro Kaguya
Yuura
Pasquale Anselmo as Danzo (ep 336)
Patrizia Mottola as Konohamaru
Patrizia Scianca as Samui
Pietro Ubaldi as Gamabunta
Pino Pirovano as
Hidan
Hizashi Hyuga
Raffaele Farina as Danzo
Renata Bertolas as Udon
Renato Novara as Chouji Akimichi
Riccardo Lombardo as Killer Bee
Roberto Accornero as Motoi (ep 243)
Roberto Fidecaro as Danzo (ep 317)
Rosa Leo Servidio as Kurotsuchi
Ruggero Andreozzi as Suigetsu Hozuki
Serena Clerici as Karui
Simone D'Andrea as Itachi Uchiha
Stefania Patruno as Tsunade
Stefano Albertini as Kinkaku (ep 267)
Walter Rivetti as Kurama (Nine Tails)
Italian companies
Broadcaster:
Hiro (7 March, 2010)
Italia 1 (from 11 november 2008)
Italia 2 (from 7 April 2014)
Dubbing: LOGOS srl
Internet Streaming: Crunchyroll
Translation: C.I.T.I.
German staff
German cast
(none)
Henning Nöhren as Naruto Uzumaki (2nd)
Jannik Endemann as Sasuke Uchiha
Katharina von Keller as Sakura Haruno
Tobias Pippig as Naruto Uzumaki

Agnes Regan as Anko Mitarashi
Ben Hecker as Kakuzu
Celine Fontanges as Ino Yamanaka
Christian Stark as Kankurou
Erik Schäffler as Orochimaru
Fabian Harloff as Shino Aburame
Joey Cordevin as Tsunade
Julia Fölster as Hinata Hyuuga
Jürgen Holdorf as Jiraiya
Leonhard Mahlich as Shikamaru Nara
Leonie Dubuc as Maki
Manuela Bäcker as Karin
Marcus Just as Minato Namikaze
Martin May as Kakashi
Patrick Bach as Kabuto Yakushi
Patrick Elias as Yamato
Robert Missler as Might Guy
Sascha Draeger as Itachi Uchiha
Saskia Weckler as Tenten
Tammo Kaulbarsch as Kiba Inuzuka
Tim Knauer as Neji Hyuuga
Tim Kreuer as Rock Lee
Tobias Schmidt as Chouji Akimichi

Aaron Kaulbarsch as Konohamaru
Achim Buch as Kazuma
Achim Schülke as Fukasaku
Alessandro Alioto as Civil Servant
Angela Quast as Haku
Ann-Cathrin Schaible as Kurotsuchi
Ben Hecker as Gamabunta
Benjamin Stolz as
Mikoshi
Shuu (eps 309-310)
Bernd Stephan as Teuchi
Christian Rudolf as Ebisu
Clemens Gerhard as Zabuza Momochi
Daniel Welbat as Akatsuchi
Deborah Mock as Ran
Dorothee Sturz as Yukimaru
Franciska Friede as Princess Chiyo
Hans Heller as Asuma Sarutobi
Henning Nöhren as Darui
Henry König as Homura Mitokado
Isabella Grothe as Chiyo
Ivo Möller as Omoi
Jan-David Rönfeldt as Genma Shiranui
Jenny Maria Meyer as Yukata
Jens Wawrczeck as Tobi
Jesse Grimm as Sasori
Johannes Semm as Shin
Joshy Peters as Shikaku Nara
Kerstin Draeger as Kurenai Yuuhi
Klaus Dittmann as Pakkun
Knud Riepen as
Kimimaro Kaguya
Shouseki
Konstantin Graudus as Kotetsu Hagane
Lennardt Krüger as Iruka Umino
Linda Fölster as Hanabi Hyuuga
Martin Brücker as Suika
Martin Lohmann as Deidara
Niels Rieke as Sai
Oliver Böttcher as Izumo Kamitsuki
Peter Weis as Danzou Shimura
Pia Sünnemann as Moegi
Rainer Schmitt as Hidan
Reent Reins as Kyuubi no Youko
Robert Kotulla as Gaara
Robin Brosch as Gamakichi
Sascha Rotermund as
Nagato
Raidou Namiashi
Timo Sünnemann as Udon
Tina Eschmann as Katsuyu
Tom Deininger as Kakuzu
Traudel Sperber as Konan
Wolf Frass as Hiruzen Sarutobi

German companies
Tagalog staff
Tagalog cast
Dubbing Director: Roni Abario
Executive producer: Rissa A. Calinawan (ABS-CBN)

Channel Head:
Marjorie Neri-Estacio (Hero, Season 6-)
Ruel Ferrer (Hero, Season 3 to 5)
Channel Producer:
Carlo Landrito (Hero)
Diana Jean S. Hernandez (Hero)
Program Acquisitions Head: Evelyn Raymundo (ABS-CBN)
Program Acquisitions Manager: Rachael Simon (ABS-CBN)
Supervising Producer: Milette S. Mortiz (ABS-CBN)
Writer/Translator:
Aprille Fernandez
Nica Rojo
Alejandro Lim as Sasuke Uchiha
Christian Velarde as Naruto Uzumaki
Katherine Masilungan as Sakura Haruno

Anthony Malejana as Sabaku no Gaara/Kazekage
Anthony Steven San Juan as Shino Aburame
Bernie Malejana as
Jiraiya
Kankuro
Rock Lee
Dee-Ann Paras as
Tenten
Tsunade/5th Hokage
Eldrin Flores as
Hatake Kakashi
Shikamaru Nara
Fourth Lee as Minato Namikaze / Fourth Hokage
Fourth Pagotan as Pain
Grace Cornel as Ino Yamanaka (2nd dub)
Grace Raymundo as Temari
Jose Amado Santiago as
Orochimaru
Sai
Mark Gutierrez as Kiba Inuzuka
Roni Abario as
Hyuuga Neji
Yamato
Yeyet Masangcay as
Hatake Kakashi
Shikamaru Nara

Alejandro Lim as
Iruka
Kakuzu
Sasori
Anthony Malejana as
Baki
Ichiraku Ramen owner
Anthony Steven San Juan as Minato Namikaze/Fourth Hokage (2nd dub)
Arvin King as
Aoba Yamashiro
Gerotora
Sai
Tobirama Senju / Second Hokage
Torune Aburame
Christian Velarde as Might Guy
Eldrin Flores as Kisame Hoshigaki
Eric Ang Go as Deidara
Fourth Lee as Hidan
Katherine Masilungan as
Anko
Hinata
Kathyin Masilungan as Yugito
Marvi Medina as
Akamaru
Chiyo
Kurenai Yuuhi
Moegi
Shizune
Ton Ton
Nica Rojo as
Guren
Konan
Uchiha Obito
Pipooh Villavicencio as
Aburame Shibi
Akatsuchi
AO
Gyuki (Hachibi)
Hanzo of the Salamander
Kinkaku
Ogama Sennin
Shikaku Nara
Utakata (Jinchuriki of 6 tails or Saiken)
Roni Abario as
Kyuubi
Yura

Tagalog companies
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director:
Priscila Concépcion (ep 1 only)
Robson Kumode (ep 2 ownards)
Executive producer: Nelson Sato

Licensing Manager: Andrea Gonzalez
Robson Kumode as Sasuke Uchiha
Tatiane Keplmair as Sakura Haruno
Ursula Bezerra as Naruto Uzumaki

Affonso Amajones as Maito Gai
Antônio Moreno as Raikage
Armando Tiraboschi as Kisame Hoshigaki
Carlos Campanile as Danzou Shimura
Carlos Silveira as Oonoki (Tsuchikage)
Cecília Lemes as Senju Tsunade
César Emílio as Jiraiya (some eps.)
Charles Dalla as Madara Uchiha
Diego Lima as
Obito Uchiha
Tobi
Eduardo Serandini as Kankuro
Elcio Sodré as Kakashi Hatake
Fábio Azevedo as Hidan
Fábio Lucindo as Kiba Inuzuka
Fernanda Bullara as Ino Yamanaka
Flávia Narciso as Hinata Hyuuga
Gilberto Baroli as Sasori (Hiruko)
Glauco Marques as Yamato
Guilherme Marques as Shisui Uchiha
Igor Lott as Deidara
Italo Luiz as Sora
Jussara Marques as TenTen
Karen Ramalho as Samui
Kléber Bríanez as Choji Akimichi
Letícia Celini as Rin Nohara
Luiz Laffey as Killer Bee
Luiz Antônio Lobue as Shikaku Nara
Marcelo Campos as Sasori (human)
Márcio Araújo as Shino Aburame
Márcio Marconato as Zetsu (Black and white)
Marcos Pejón as Sai
Michel Di Fiori as Neji Hyuuga
Nestor Chiesse as Asuma Sarutobi
Patt Souza as Kurotsuchi
Priscila Franco as Konan
Raquel Marinho as Kaguya Ootsutsuki
Raul Rosa as Hagoromo Otsutsuki (Sábio dos Seis Caminhos)
Raul Schlosser as Jiraiya
Reinaldo Rodrigues as Itachi Uchiha
Renato Soares as Orochimaru
Sandra Mara as Mizukage
Tatá Guarnieri as Hashirama Senju
Thiago Keplmair as Rock Lee
Vagner Fagundes as Shikamaru Nara
Wallace Costa as Omoi
Wellington Lima as Kyuubi
Wendel Bezerra as Pain
Wilken Mazzei as Suigetsu
Yuri Chesman as Sabaku no Gaara/Gaara do Deserto
Zayra Zordan as Chiyo
Zeca Rodrigues as Kakuzu

Adrian Tatini as Nurari
Agatha Paulita as Akamaru
Alessandra Merz as Mabui
Alex Morales as
Izumo Kamizuki
Kotetsu Hagane (eps 33-500)
André Sauer as Cee
Angelica Santos as Fuuka
Arlete Montenegro as Koharu Utatane
Arthur Machado as Kakkou
Camila Castellani as Yugito Nii
Carlos Silveira as Tazuna
Cassius Romero as Pakkun
César Emílio as Chiriku 
César Marchetti as Ebisu
Dado Monteiro as Tobirama Senju
Dláigelles Riba as Gamariki
Fábio Moura as Chiriku
Fábio de Castro as
Baki
Ibiki Morino (eps 83-500)
Fadu Costha as Teuchi
Fátima Noya as Konohamaru Sarutobi
Felipe Zilse as
Kimimaro
Rinji
Fernanda Keller as Kushina Uzumaki
Flora Paulita as Moegi
Francisco Junior as Kitane
Gabriel Noya as Natori
Gileno Santoro as
Bansai (ep 75)
Teuchi (2nd Voice; ep 1)
Guilherme Teruya as Yagura
Gustavo Baroli as Sasori (child)
Hélio Vaccari as Hiruzen Sarutobi (Third Hokage)
Júnior Nannetti as Hanzo
Kate Kelly as
Matsuri
Shizune (ep 1)
Leonardo Camilo as Hiashi Hyuuga
Letícia Bortoletto as Shizune
Letícia Quinto as Fuen
Luciana Baroli as Guren
Luiz Antônio Lobue as
Ibiki Morino (ep 64)
Kotetsu Hagane (ep 1)
Luiz Carlos de Moraes as Homura Mitokado
Maira Paris as Shizune (2nd voice)
Marcelo Campos as Gamatatsu
Marcelo Salsicha as Bisuke (ep 101)
Marco Antonio Abreu as
Fudo
Gamariki
Marco Aurélio Campos as Raido Namiashi
Mauro Castro as
4th Kazekage
Choza Akimichi
Gozu
Orlando Viggiani as Gamakichi
Paulo Porto as
Kigiri 
Kihou
Priscila Ferreira as Hanabi Hyuuga
Ramon Campos as Furido / Kazuma
Rebeca Zadra as Kushina Uzumaki
Renato Cavalcanti as Yuukimaru
Ricardo Sawaya as Aoba Yamashiro
Ricardo Teles as Aoda
Samira Fernandes as Kurenai Yuuhi
Sérgio Corsetti as
Kigiri
Kiho 
Sérgio Rufino as Sakon
Shallana Costa as Ayame
Silas Borges as Kabuto Yakushi
Sílvio Giraldi as Iruka Umino
Suzy Pereira as
Katsuyu
TonTon
Tatá Guarnieri as Isago
Thiago Zambrano as Izumo Kamizuki (eps 33-500)
Walter Cruz as Bansai (ep 58)
Wellington Lima as Zabuza Momochi
Zayra Zordan as Madame Shijimi

Portuguese companies
ADR Production: Macias Group (Brazil)
Broadcaster:
Animax Portugal
PlayTV (Brazil)
SIC K
Distributor:
Angelotti Licensing (2017-present)
Rose Entertainment (Brazil and Latin America; Expired)
Sato Company (expired)
Televix (Brazil; Latin America)
Viz Media Europe (Portugal)
Dubbing Studio:
Buggin Media (Since ep 197; Portugal)
CBS
Dialectus (to ep 196, Portugal)
IDF (since ep 113; Brazil)
IDF Brazil Audiovisual (Brazilian dub; season 6 onwards)
Internet Streaming:
Claro Video
Crunchyroll (Brazil; Simulcast)
FUNimation Entertainment
Netflix (Brazil)
Production: Viz Media (Licensed By)
Production Subsidy: J-LOP (Brazil)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Licensed by: Mighty Media Co., Ltd.
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology