Atsushi IMARUOKA

伊丸岡 篤
Family name (in kanji): 伊丸岡
Given name (in kanji):
Date of birth: 1972-05-23
Hometown: Gunma, Japan
Hobbies:
Boxing
Non-anime roles:
Adon in "Super Street Fighter IV" (VG)
Dojima Gunji in "Way of the Samurai" (VG) (Japanese)
Gen'an in "Gouma Reifu Den Izuna" (VG) (Japanese)
Inui Banjin in "Rurouni Kesnhin: Meiji Kenkaku Romantan Kansen" (VG) (Japanese)
Kanetsugu Naoe in "Sengoku Basara 3" (VG) (Japanese)
Kanetsugu Naoe in "Sengoku Basara 4: Sumeragi" (VG) (Japanese)
Kyuichi Uno in "Astro Kyūdan: Kessen!! Victory Kyūdan-hen" (VG) (Japanese)
Rudol von Stroheim in "JoJo's Bizarre Adventure: All Star Battle" (VG) (Japanese)
Satan in "Blue Exorcist" (VOMIC) (Japanese)
Shion Ukyou in "Uppers" (VG) (Japanese)
Utsuho in "Gouma Reifu Den Izuna" (VG) (Japanese)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Cast in:
009-1 (TV) as Apollo (ep 4); Management (ep 8)
Amatsuki (TV) as Constable (ep 13); Samurai (ep 2)
Angel Beats! (TV) as Teacher (ep 6)
Appleseed: Ex Machina (movie)
Assassination Classroom (TV) as Smog (eps 17, 19, 22)
Assassination Classroom (TV 2) as Smog (ep 10)
Baccano! (TV) as Dallas Genoard
Bamboo Blade (TV) as Toyama
Basilisk (TV) as Jimushi Jyubei
Bludgeoning Angel Dokuro-chan (TV) as Umezawa (eps 2, 5)
Burn-Up Scramble (TV) as Commander (ep 6); Criminal B (ep 7); Handsome Guy B (ep 8); Host (ep 5); Housewife D (ep 3); Peeping Man (ep 12); Thief (ep 4)
Carnival Phantasm (OAV) as cowboy (ep 12); homeroom teacher (ep 3); Kunifuji; narrator (ep 9); Sasaki Battousai (Phantasmoon enemy; ep 5); teacher (ep 10)
Coyote Ragtime Show (TV) (eps 4-5, 8)
Desert Punk (TV) as Haro Onami (ep 1)
Driland (TV) as Jarudo
Durarara!! (TV) as Izumii (ep 18)
Fairy Tail (TV) as Cobra
Fairy Tail (TV 2/2014) as Cobra
(The) File of Young Kindaichi Returns: The File of Inspector Akechi (special) as Nemoto
(The) Galaxy Railways (TV) as José Antonio Valdivia
Gallery Fake (TV) as Wireless Voice (ep 11)
Gankutsuou: The Count of Monte Cristo (TV) as Reporter 1 (ep 16)
Ghost Hunt (TV) as Board chairman (eps 1-2); Director (ep 11); Eijirō Yoshimi (ep 22); Kenji's father (ep 13); Reporter (ep 10)
Girls und Panzer (TV) as Shinzaburō
(The) Gokusen (TV) as Ohashi
Golgo 13 (TV) as Scott (ep 4)
Hamatora (TV) as Edogawa
Haruchika – Haruta & Chika (TV) as Matsuda (ep 4)
Hell Girl (TV) as Goro Suetsugu (ep 22); Hideo Yasuda (ep 6)
Hell Girl: Three Vessels (TV) as Saegusa Kengo (ep 11)
Hell Girl: Two Mirrors (TV) as Cameraman (ep 9); Heitarou Kenmochi (ep 17); Mari's Father (ep 20); Sakuma (ep 4); Shigeki Ozaki (ep 24); Tanidenki (ep 13)
Hellsing Ultimate (OAV) as Policeman Simon (ep 1); Wild Geese Deputy
Higurashi no Naku Koroni Kai (TV) as Inspector (ep 17); Official (ep 13); Staffer (eps 14-15)
Ichi the Killer: Episode Zero (OAV) as Nobuo
In Solitude Where We Are Least Alone (TV) as Haruka's father (ep 10)
JoJo's Bizarre Adventure (TV) as Rudolf von Stroheim
Kanon (TV 2/2006) as TV Expedition Crew (ep 12)
Kirameki Project (OAV) as Kikuchi; Schmidt
Kono Aozora ni Yakusoku o - Yōkoso Tsugumi Ryōhe (TV) as Vice Principal (ep 1)
Kuroko's Basketball (TV 3) as Hideki Ishida
Last Order Final Fantasy VII (OAV) as Shinra Soldier (B)
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Claugh Klom
Living for the Day After Tomorrow (TV) as Taxi driver (ep 8)
Log Horizon (TV) as Demikas
Log Horizon (TV 2) as Demikas (8 episodes
eps 2-3, 9-12, 24-25
)

Lupin III: Angel Tactics (special) as Thug A
Lupin III: Seven Days Rhapsody (special) as Policeman A
Lupin the Third (TV 2015) as Romeo (ep 9)
Magical Girl Lyrical Nanoha A's (TV) as Administration Bureau Doctor; Armored Unit A
Magical Witch Punie-chan (OAV) as Yamada (Health Committee Member)
Maken-Ki! Battling Venus (TV) as Gen Tagayashi
Maken-Ki! Battling Venus 2 (TV) as Gen Takayagashi (ep 1)
Maria Watches Over Us 3rd Season (OAV) as Gensuke Sawamura
Marvel Disk Wars: The Avengers (TV) as Joel Murphy; Modok
Mayo Chiki! (TV) as Wolf (ep 3)
Mazinger Edition Z: The Impact! (TV) as Detective Ankokuji
(The) Melody of Oblivion (TV) as Class President (ep 1)
Michiko & Hatchin (TV) as Owner (ep 8)
Mujin Wakusei Survive (TV) as Boy 2
My Bride Is a Mermaid (TV) as Burio; Nagasumi's Father
Naruto (TV) as Ship Guard #2 (Sea Country Arc); Shopkeeper (Sea Country Arc); Voice of the Castle (ep 194)
Naruto Shippūden (TV) as Fudou
Natsume's Book of Friends (TV) as Akagane (ep 10)
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Yamahiro (ep 25)
Nyaruko: Crawling with Love! (TV 2) as Zhar (eps 2-3)
One-Punch Man (TV) as Tank-Top Blackhole
Ouran High School Host Club (TV) as Male student B (ep 4); Man B (ep 22); Ootori family private policeman B (ep 7)
(The) Perfect Insider (TV) as Satoshi Hasebe
Polyphonica (TV) as Teacher (ep 4)
Princess Jellyfish (TV) as Tsukimi's father (eps 2, 4)
Princess Tutu (TV) as Meerkat Brother (eps 14-15)
(The) Qwaser of Stigmata (TV) as Jackal (ep 15)
Rampo Kitan: Game of Laplace (TV) as Sunaga (ep 5)
Ray (TV) as Man (ep 1)
Red Garden (TV) as Truck driver (ep 2)
S.A (TV) as Hikari's father (eps 1, 4-5)
Saint Seiya: The Lost Canvas (OAV) as Worm Raimi
Saiyuki Gunlock (TV) as Demon (ep 4); Villager (ep 5)
Saiyuki Reload (TV) as Demon (ep 20)
Samurai Flamenco (TV) as Guillotine Gorilla (ep 7)
Sanjōgattai Transformers Go! (OAV) as Judōra
Sengoku Basara: Samurai Kings (TV) as Naoe Kanetsugu
Sengoku Basara: Samurai Kings 2 (TV) as Naoe Kanetsugu
Seto no Hanayome (OAV) as Nagasumi's Father
Shiawase Sou no Okojo-san (TV) as Hasegawa; Tacchin
Shōnen Hollywood - Holly Stage for 49 (TV) as Kamiji
Shonen Onmyouji (TV) as Banban; Enki
Shootfighter Tekken (OAV) as Mikunino
Shuffle! (TV) as Ototo Nakabayashi (ep 5)
(The) Skull Man (TV) as DJ "Jin" (eps 6-7)
Strain: Strategic Armored Infantry (TV) as Hopps (ep 1)
Super GALS! (TV) as Teacher (ep 50)
Super Street Fighter IV (OAV) as Former S.I.N. employee 1
Tenkai Knights (TV) as Slyger
Texhnolyze (TV) as Angry Man D (ep 22); Man (ep 20)
Tokimeki Memorial ~Only Love~ (TV) as Fumihiko Kinosaki
Tokyo Tribe 2 (TV) as Associate A (ep 12); Batter Nori (ep 7); HANDS B (ep 4); NEO WU-RONZ (ep 9); Sasaki (ep 10); WARU A (ep 5)
Toward the Terra (TV) as Helman; Romero
Transformers Prime (U.S. TV) as Breakdown; Zamu (Arms Micron)
Transformers: Animated (U.S. TV) as Cliffjumper; Highbrow; Ironhide (Armorhide); Oil Slick; Warpath
Uta∽Kata (TV) as Staff B (ep 11)
Wan Wan Serebu Soreyuke! Tetsunoshin (TV) as John
Welcome to the NHK (TV) as Head Clerk (ep 14); Hideto Nomura; Man B (ep 17); Monster (ep 15); Pot (ep 10); Reporter (ep 19); Yamazaki's Father (ep 20); Young Man (ep 22)
Wonder Momo (ONA) as Glooder
Yakitate!! Japan (TV) as Examinee
Yama no Susume Second Season (TV) as Sū-san (eps 18, 20, 24)
You're Under Arrest: Full Throttle (TV) as Black-Suit Man 1 (ep 1)
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none