×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Golden Kamuy (TV 4)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ゴールデンカムイ (Japanese)
User Ratings: 134 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 11 votes (sub:10, dub:1)
 Excellent: 40 votes (sub:38, dub:1, others:1
1 Polish subtitled
)
 Very good: 40 votes (sub:35, dub:3, others:2
1 French subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Good: 27 votes (sub:25, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 11 votes (sub:11)
 So-so: 3 votes (sub:2, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 264 users, rank: #3272 (of 9605)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.963 (Very good), std. dev.: 1.2895, rank: #730 (of 9732)
Weighted mean: 7.952 (Very good), rank: #664 (of 9732) (seen all: 7.97 / seen some: 7.96 / won't finish: 6.00)
Bayesian estimate: 7.911 (Very good), rank: #480 (of 7376)
Episode titles: We have 13
Vintage:
2022-10-03
2023-04-03 (re-broadcast from ep. 1)
Opening Theme:
"NEVER SAY GOODBYE feat. Mummy-D" by ALI
Ending Theme:
"Subete ga Soko ni Arimasu You ni." by THE SPELLBOUND
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Shizutaka Sugahara
Series Composition: Noboru Takagi
Script:
Aya Yoshinaga (eps 40, 45)
Daishiro Tanimura (eps 42, 46)
Noboru Takagi (6 episodes
eps 37-39, 43, 47, 49
)

Shingo Irie (eps 41, 44, 48)
Storyboard:
Hiroshi Ishiodori (eps 46-47)
Isamu Imakake (ep 44)
Masahiko Murata (eps 41-43)
Masayuki Miyaji (eps 45, 48-49)
Minoru Ōhara (eps 37-40)
Episode Director:
Seiya Ishida (ep 44)
Shizutaka Sugahara (eps 37, 46)
Takafumi Fujii (eps 40, 47, 49)
Takeyuki Sadohara (eps 42, 45, 48)
Tomio Yamauchi (4 episodes
eps 38-39, 41, 43
)

Original creator: Satoru Noda
Character Design: Takumi Yamakawa
Art Director:
Satoshi Fujimoto (2023 Rebroadcast)
Tōru Koga
Chief Animation Director:
Kentarou Matsumoto (eps 47-49)
Takumi Yamakawa (eps 38, 43-49)
Animation Director:
Eri Sano (ep 44)
Eriko Kotobuki (6 episodes
eps 39-40, 42, 45, 47, 49
)

Fumika Kimura (ep 43)
Gon (ep 44)
Hideyuki Motohashi (eps 41, 49)
Kanako Yoshihara (4 episodes
eps 42-43, 45, 48
)

Kōsei Kudo (eps 41, 44)
Kunpei Morisada (ep 44)
Masato Nishikawa (ep 44)
Mika Yamamoto (eps 39, 41)
Mineko Satō (ep 48)
Naoki Aisaka (7 episodes
eps 38, 41-43, 45-47
)

Naoki Hisatsune (ep 42)
Reia Nihei (eps 42, 45, 47)
Ruozhong Niu (eps 46, 49)
Shin'ichi Suzuki (eps 48-49)
Takato Fukuyama (ep 44)
Takumi Yamakawa (eps 37, 40, 42)
Takuro Shinbo (eps 41, 46, 48)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Yorinobu Oda
Producer: Naokado Fujiyama

Ainu Language Supervisor: Hiroshi Nakagawa
Ainu Setting Supervisor: mokottunas
Color design: Yūko Fukuda
Editing: Yasutaka Ikeda
Key Animation:
Kaoru Kikuta (Nakamura Production; 6 episodes
eps 39-42, 46, 48
)

Mamiko Nakanishi (ep 41)
Mineko Satō (Nakamura Production; 9 episodes
eps 39-43, 45-48
)

Nagisa Sawada (Nakamura Production; 4 episodes
eps 43, 45-46, 48
)

Ryō Tanaka (eps 37-49)
Shihomi Nara (Nakamura Production; eps 43, 46, 48)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; eps 46, 48)
Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; eps 46, 48)
Yukiko Sekita (Nakamura Production; eps 43, 46, 48)
Yumie Wada (Nakamura Production; eps 43, 46, 48)
Russian Language Supervisor: Eugenio Uzhinin
Satsuma Dialect Supervisor: Shōgo Nakamura
Theme Song Arrangement:
ALI (OP)
Ryō "Lefty" Miyata (OP)
THE SPELLBOUND (ED)
Theme Song Composition:
LEO (OP)
Ryō "Lefty" Miyata (OP)
THE SPELLBOUND (ED)
Theme Song Lyrics:
LEO (OP)
LUTHFI (OP)
Mummy-D (OP)
THE SPELLBOUND (ED)
Theme Song Performance:
ALI (OP)
Mummy-D (OP)
THE SPELLBOUND (ED)
Chikahiro Kobayashi as Saichi Sugimoto
Haruka Shiraishi as Asirpa

Akeno Watanabe as Cikapasi
Akira Ishida as Heita Matsuda
Eiji Takemoto as Sgt. Hajime Tsukishima
Fumihiko Tachiki as Narration
Hōchū Ohtsuka as Lt. Tokushirō Tsurumi
Jōji Nakata as Toshizo Hijikata
Kana Ichinose as Enonoka
Katsuyuki Konishi as 2Lt. Otonoshin Koito
Kenji Nomura as Tatsūma Ushiyama
Kenjirō Tsuda as Hyakunosuke Ogata
Kentarō Itō as Yoshitake Shiraishi
Kenyuu Horiuchi as Sgt. Mokutarō Kikuta
Mamiko Noto as Inkarmat (ep 46)
Masaaki Mizunaka as PFC Rikimatsu Ariko
Nobuyuki Hiyama as Keiji Ueji
Sayaka Ōhara as Kano Ienaga (ep 46)
Takayuki Sugō as Shinpachi Nagakura
Tomoaki Maeno as Kirawus
Tomokazu Seki as Fusatarō Ōsawa 
Tomokazu Sugita as Kōhei Nikaidō
Yasuyuki Kase as Waichirō Seikiya (eps 37-38) 
Yoshimasa Hosoya as Genjirō Tanigaki
Yoshito Yasuhara as Toshiyuki Kadokura
Yoshitsugu Matsuoka as PFC Tokishige Usami
Yūichirō Umehara as Vasily Pavlichenko

Akira Koga as Heita's Father (ep 44)
Akira Kuwabara as Prostitute (ep 42)
Atsushi Imaruoka as Katsutarō Inaba (ep 41)
Ayaka Asai as Osoma (ep 46)
Azusa Tanaka as Yuki Koito (ep 40)
Banjō Ginga as Kiichirō Wakayama
Fukushi Ochiai as Taka (ep 44)
Hana Sato as Child (ep 43)
Haruki Ishiya as Boy (ep 38)
Hayato Fujii as Jirō (ep 44)
Hayato Kimura as Ferry Sailor (ep 43)
Hina Yomiya as Child (ep 37)
Hinata Tadokoro as Naoaki Noma (ep 49)
Hiroki Maeda as
Old Ainu Man (ep 47)
Old Man (ep 40)
Hiroki Tōchi as Wilk (ep 49)
Hitomi Shogawa as
Ariko's Mother (ep 39)
Proprietress (ep 38)
Hodaka Mieno as Prostitute (ep 45)
Kaori Nakamura as Prostitute (ep 48)
Katsunori Okai as
Ainu man (ep 41)
Lumberjack (ep 49)
Kazuki Sōya as Master Takeda (ep 45)
Keisuke Hamaoka as Lumberjack (ep 49)
Ken Mizukoshi as
Soldier (ep 42)
Usami's Father (ep 45)
Kento Shiraishi as Soldier (ep 43)
Kimiko Saitō as Sofia Goldenhand (eps 48-49)
Kōsuke Toriumi as Takuboku Ishikawa (eps 45, 48)
Mai Murakami as Prostitute (ep 48)
Mai Nakahara as Noriko (ep 44)
Makoto Koichi as Child (ep 47)
Mariko Higashiuchi as Child (ep 47)
Masaki Terasoma as Kiroranke
Masashi Nogawa as
Ainu Man (ep 37)
Masseur (ep 39)
Police (ep 45)
Masayuki Katō as Sugimoto's Father (ep 47)
Misa Katō as Usami's Mother (ep 45)
Miyuki Ichijou as Susupo Huci (ep 46)
Nanako Mori as Telephone Operator (ep 40)
Nao Fujita as Child (ep 43)
Naoko Komatsu as Woman (ep 46)
Rikiya Koyama as Niheiji Nozawa (ep 47)
Sachiko Kojima as Osoma's Mother (ep 46)
Satoshi Mikami as Michael Ostrog (ep 48-)
Sayaka Senbongi as Usami's Sister (ep 45)
Shin Matsushige as Soldier (ep 43)
Shōgo Nakamura as Lt. Nakayama (ep 40)
Shōta Yamamoto as
Candy Seller (ep 47)
Masseur (ep 39)
Shōya Ishige as Boy (ep 38)
Souma Shiomi as Soldier (ep 42)
Taito Ban as
Child (ep 46)
Soldier (ep 43)
Tasuku Hatanaka as Yūsaku Hanazawa (ep 49)
Tomokazu Sugita as Yōhei Nikaidō
Tōru Ohkawa as Heiji Koito (eps 40, 42-43)
Wataru Hatano as Kantarō Okuyama (eps 42, 48)
Yasuaki Takumi as Toraji Kenmochi (ep 49)
Yoshihito Sasaki as Ship Captain (eps 47-48)
Yū Mizushima as Toni Anji (eps 39, 42)
Yu Taniguchi as Candy Seller (ep 47)
Yū Wakabayashi as Villager (ep 40)
Yuki Arai as
Ferry Captain (ep 43)
Kōjirō Gondō (eps 47-48)
Yūki Onodera as Russian Soldier (ep 49)
Yukiya Matsui as Soldier (ep 46)
Yumiko Kobayashi as Chiyotarō (eps 37-38)
Yūsuke Kobayashi as Tomoharu Takagi (ep 45)
Yūya Hirose as Boy (ep 38)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Real (ep 41)
Atelier Coco (ep 44)
AXsiZ (eps 39, 42, 48)
Be Loop (ep 47)
BONES (eps 38, 44)
Bones Animation Dept. (6 episodes
eps 37, 40-41, 47-49
)

Brain's Base (eps 37-42, 44-48)
C-Station (ep 37)
Candy Box (eps 39-40)
CJT (8 episodes
eps 39, 41-45, 47-48
)

Digital Network Animation (ep 38)
diomedéa (4 episodes
eps 38, 42, 44, 47
)

Ekaki-ya (eps 47, 49)
Elephant (eps 42, 47)
Graphinica (ep 44)
J.C. Staff (ep 47)
Kagura (eps 47, 49)
Lapin Track (ep 38)
M.S.J Musashino Production (ep 41)
Maho Film (ep 44)
Nakamura Production (4 episodes
eps 42-43, 46, 48
)

Oh! Production (ep 38)
Production GoodBook (eps 45-46)
RadPlus (eps 38, 44)
Rising Force (ep 37)
Satelight (ep 44)
Seven Seas (ep 38)
SILVER LINK. (eps 39-41)
Staro (ep 37)
Studio Elle (ep 44)
Studio Gimlet (eps 38, 47)
Studio Gram (4 episodes
eps 38-39, 41, 45
)

Studio Hibari (ep 44)
Studio Massket (eps 39, 41)
Studio Palette (eps 38, 44)
Studio VOLN (ep 40)
Studio μ (ep 38)
Tatsunoko Production (ep 47)
TNK (eps 42, 46)
Triple A (ep 38)
WHITE FOX Izukōgen Studio (7 episodes
eps 38-44 even, 45, 47, 49
)

ZEXCS (ep 49)
Animation Direction: Studio Massket (eps 41, 45)
Animation Direction Assistance: Studio Massket (4 episodes
eps 39-40, 43, 47
)

Animation Production: Brain's Base
Animation/Paint Production Cooperation: Wish (eps 44, 47)
Background Art:
Art Studio Zao (ep 48)
CJT (eps 42-46, 49)
Color&Smile (ep 40)
Ogura Kobo (ep 47)
SAKO (ep 48)
Studio Uni (eps 37-49)
In-Between Animation:
Brain's Base (8 episodes
eps 37-39, 43-46, 48
)

CJT (11 episodes
eps 37, 39-40, 42-49
)

diomedéa (ep 49)
Drive (ep 49)
Kagura (ep 49)
Nakamura Production (eps 43, 46, 49)
SHAFT (ep 49)
SHAFT Shizuoka Studio AOI (ep 49)
Studio Gokumi (ep 49)
Studio KAI (ep 49)
Studio Massket (eps 41-42)
Taiguan Animation (eps 38, 40, 47)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 49)
Wish (4 episodes
eps 38, 40, 44, 47
)

In-between Check: Studio Massket (ep 41)
Key Animation:
Art Base Bam (ep 44)
AXsiZ (ep 42)
CJT (ep 48)
Nakamura Production (9 episodes
eps 39-43, 45-48
)

Online Editing: qooop (Q-Tec Studio; eps 37-49)
Paint:
CJT (8 episodes
eps 37, 39, 42-43, 45-46, 48-49
)

Ekaki-ya (ep 49)
SHAFT (ep 49)
Studio Massket (eps 41-42)
Wish (4 episodes
eps 38, 40, 44, 47
)

Photography: Brain's Base (eps 37-48)
English cast
English staff
ADR Director: Jeremy Inman
ADR Script: Alex Mai

ADR Prep: Benjamin Tehrani
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
Lead ADR Engineer: Paul Cline
Russian Language Consultant: Emma Breezy
Ian Sinclair as Saichi Sugimoto
Monica Rial as Asirpa

Ben Phillips as Yoshitake Shiraishi
Bryn Apprill as Chiyotarou
Chris Gardner as Kirawus
Christopher R. Sabat as Tatsuma Ushiyama
Dallas Reid as Waichiro Sekiya
Daman Mills as 2Lt. Otonoshin Koito
David Matranga as Genjiro Tanigaki
David Novinski as Toshiyuki Kadokura
David Wald as Lt. Tokushirō Tsurumi
Greg Dulcie as Toshizo Hijikata
Howard Wang as Cikapasi
Jason Douglas as PFC Rikimatsu Ariko
Kent Williams as Shinpachi Nagakura
Kyle Igneczi as PFC Tokishige Usami
Major Attaway as Osawa Fusataro/Botaro the Pirate
Marcus D. Stimac as Narrator
Orion Pitts as Hyakunosuke Ogata
Patrick McAlister as Sgt. Mokutarō Kikuta
Quinn Angell as Sgt. Hajime Tsukishima
Stephen Sanders as Kohei Nikaido

Clifford Chapin as Yuusaku Hanazawa (ep 49)
Corey Pettit as Noriko (ep 44)
Dalton Tindall as Toraji Kenmochi (ep 49)
Derick Snow as Heita Matsuda (ep 44)
Emily Fajardo as Sofia Goldenhand (eps 48-49)
Felecia Angelle as Inkarmat (ep 46)
James Larabee as Old Ainu Man (ep 47)
Josh Grelle as Vasili Pavlichenko
Kenny Green as Anji Toni (eps 39, 42)
Landon McDonald as Takuboku Ishikawa (ep 45)
Matthew Elkins as Taka (ep 44)
Michael Stimac as Kiichiro Wakayama
Monet Tatianna Lerner as Osoma's Mother (ep 46)
Ricco Fajardo as Kiroranke
Sarah Wiedenheft as Enonoka
Stephen Fu as Yohei Nikaido
Terri Doty as Ienaga Kano

English companies
Licensed by: Crunchyroll
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology