×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Felecia ANGELLE

Date of birth: 1986-07-27
Hometown: Lafayette, LA
Favorites:
Color - Blue
Non-anime roles:
Asta in "Honkai: Star Rail" (VG)
Ava in "Borderlands 3" (VG)
Erlione Lilyanthes / Kumimi / Kaella / Additional Voices in "Bless Online" (VG)
Kris (Female) in "Fire Emblem Heroes" (VG)
Lilith in "Necrofusion" (web animation)
Limerick the Bard in "The Dungeon Booth" (Podcast)
Mary Sanderson in "Disney's Hocus Pocus The Brew" (web series)
Midge Potter in "3 out of 10" (VG)
Mona Megistus, Siegfria, Lan, and Mumu (Memory) in "Genshin Impact" (VG)
Natsumi in "Midnight Wave" (VG)
Ophelia/Additional Voices in "Maplestory 2" (VG)
Paula Icy Warmth/Deathscythe Nun/Nonja Silent Maid/Bueller Blood Maiden in "Shadowverse" (VG)
Sophia Karganova in "Phantom Breaker: Omnia" (VG)
Suno in "Dragon Ball Z: Kakarot" (VG)
Supreme Kai of Time in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Supreme Kai of Time in "Dragon Ball XenoVerse" (video game)
TerraByte Terra in "SMITE" (VG)
Valerie in "Fantasy Strike" (VG)
Other article: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
18if (TV) : Assistant ADR Director (ep 7)
Absolute Duo (TV) : Commentary (ep 10)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) : Commentary (ep 2)
Arifureta - From Commonplace to World's Strongest (TV) : ADR Director (ep 2), Assistant ADR Director
Attack on Titan: Junior High (TV) : Assistant ADR Director
Barakamon (TV) : Assistant ADR Director, Commentary (ep 12)
Ben-To (TV) : Commentary (ep 3)
Black Clover (TV) : Assistant ADR Director (ep 90)
Blood Blockade Battlefront (TV) : Assistant ADR Director
Boogiepop and Others (TV 2019) : Assistant ADR Director (eps 10-13)
Chaos Dragon (TV) : ADR Director
Citrus (TV) : Assistant ADR Director (eps 11-12)
Convenience Store Boy Friends (TV) : Assistant ADR Director (ep 9)
Daimidaler: Prince vs. Penguin Empire (TV) : Commentary (ep 8)
Danganronpa The Animation (TV) : Commentary (ep 1)
Date A Live (TV) : Commentary (ep 7)
(The) Devil Is a Part-Timer! (TV) : Commentary (ep 12)
Grimgar, Ashes and Illusions (TV) : ADR Director (ep 2.5)
Haganai NEXT (TV) : Commentary (ep 11)
High School DxD (TV) : Commentary (ep 1)
Hinomaru Sumo (TV) : Assistant ADR Director (eps 10-11, 14)
Human Lost (movie) : Assistant ADR Director
Isekai Quartet (TV) : ADR Director (ep 2), Assistant ADR Director (eps 7-9)
Isekai Quartet 2 (TV) : Assistant ADR Director
Kakuriyo -Bed & Breakfast for Spirits- (TV) : Assistant ADR Director
Keijo!!!!!!!! (TV) : Commentary (ep 2)
Kenka Banchō Otome: Girl Beats Boys (TV) : ADR Director
Kono Oto Tomare!: Sounds of Life (TV 1) : Assistant ADR Director (eps 3-4, 8-9)
Magical Girl Spec-Ops Asuka (TV) : Assistant ADR Director (eps 10-11)
Midnight Occult Civil Servants (TV) : Assistant ADR Director (eps 2, 6-7, 9)
Million Arthur (TV) : Assistant ADR Director (ep 2)
Million Arthur (TV 2) : Assistant ADR Director (ep 14)
My Roommate is a Cat (TV) : Assistant ADR Director (ep 2)
Nichijou - My Ordinary Life (TV) : Assistant ADR Director
One Piece (TV) : Assistant ADR Director, Commentary (eps 356, 361)
One Piece: Episode of Skypiea (special) : Assistant ADR Director
Overlord (TV) : Commentary (ep 13)
Puzzle & Dragons X (TV) : ADR Director
(The) Quintessential Quintuplets (TV) : The Quintessential Quintuplets Game
(The) Rolling Girls (TV) : Commentary (ep 12)
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) : Commentary (eps 8, 11)
Shironeko Project: Zero Chronicle (TV) : ADR Director
Sky Wizards Academy (TV) : ADR Director
That Time I Got Reincarnated as a Slime (TV) : Assistant ADR Director
Tokyo Ghoul:re (TV) : Assistant ADR Director (ep 29)
Trickster (TV) : Assistant ADR Director (ep 14)
Wanna Be the Strongest in the World (TV) : Commentary (ep 7)
Wise Man's Grandchild (TV) : Assistant ADR Director (eps 6-7)
Zombie Land Saga (TV) : Assistant ADR Director

Cast in:
(English version)
18if (TV); Mei Asakura (ep 6)
Absolute Duo (TV) as Sakuya Tsukumo
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Acca (ep 2)
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) as Miu Ōsawa
After School Dice Club (TV)
Akashic Records of Bastard Magical Instructor (TV) as Alicia VII
Akebi's Sailor Uniform (TV); Ai Tatsumori
Akiba's Trip: The Animation (TV); Sacred Angel (ep 9); Urame Mayonaka
Alice & Zoroku (TV) as Hatori Shikishima
Anime-Gataris (TV) as Erika Aoyama
AOKANA: Four Rhythm Across the Blue (TV) as Minori Hosaka
Aquarion Evol (TV)
Aquarion Logos (TV)
Arifureta - From Commonplace to World's Strongest (TV)
Arte (TV) as Arte
Assassination Classroom (TV) (eps 12-13); Manami Okuda
Assassination Classroom (TV 2); Manami Okuda
Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time as Manami Okuda
Attack on Titan (live-action movie) as Hiana
Attack on Titan (TV 2/2017) as Lynne (eps 26-27)
Attack on Titan: End of the World (live-action movie)
Attack on Titan: The Roar of Awakening (movie) as Lynne
BEM (TV 2019) as Sonia Summers
BEM: BECOME HUMAN (movie) as Sonia Summers
Ben-To (TV) as Hana Oshiroi
Bikini Warriors (TV) as Fighter
Black Clover (TV) (ep 40); Licita (Asta's Mom; 3 episodes
eps 162, 169-170
)
; Tetia
Blood Blockade Battlefront (TV)
Blood-C: The Last Dark (movie)
Boogiepop and Others (TV 2019)
(The) Boy and The Beast (movie)
Brave Witches (TV) as Waltrud Krupinski
Brothers Conflict (TV)
By the Grace of the Gods (TV); Fina
Cardcaptor Sakura: Clear Card (TV) as Feimei (ep 19)
Castle Town Dandelion (TV) as Uzuki
A Centaur's Life (TV); Teacher (ep 1)
A Certain Scientific Accelerator (TV) as Leader
A Certain Scientific Railgun S (TV) as Eiga Kanmi
A Certain Scientific Railgun T (TV 3) as Rita Iizumi (Leader)
Chain Chronicle: The Light of Haecceitas (TV) as Juliana
Chaos Dragon (TV) as Shaddy
Chaos;Child (TV) as Serika Onoe
Cheer Boys!! (TV) as Receptionist (ep 8)
Chio's School Road (TV) as Takkun
Citrus (TV) as Sara Tachibana
Classroom of the Elite (TV) as Suzune Horikita
Clockwork Planet (TV)
Code:Breaker (TV) as Momiji
Concrete Revolutio (TV) as Lin
Concrete Revolutio: The Last Song (TV 2) as Lin (ep 21)
Convenience Store Boy Friends (TV) as Mami Mihashi
Cop Craft (TV); Tilarna Exedirika
D-Frag! (TV); Funabori
D.Gray-man (TV) as Fou
D.Gray-man Hallow (TV) as Fou
Dagashi Kashi (TV) (ep 1)
Daimidaler: Prince vs. Penguin Empire (TV) as Macaroni
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Future Arc (TV) as Aoi Asahina
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Hope Arc (special) as Aoi Asahina
Danganronpa The Animation (TV) as Aoi Asahina
Date A Live (TV) as Mana Takamiya
Date A Live II (TV) as Mana Takamiya
Date A Live IV (TV) as Mana Takamiya 
Death March to The Parallel World Rhapsody (TV) as Female Soldier A (ep 1)
Death Parade (TV) as Lisa
Demon Lord, Retry! (TV) as Shrimpfry (ep 7 only)
(The) Devil Is a Part-Timer! (TV) as Emi Yusa/Heroine Emilia
Dies irae (TV)
Dimension W (TV) (ep 1); Atsuko Hirose (ep 6)
(The) Disastrous Life of Saiki K.: Reawakened (ONA)
Divine Gate (TV) as Hogni
Dr. Stone (TV) as Kohaku
Dr. Stone: Stone Wars (TV) as Kohaku
Dragon Ball Super: Broly (movie)
Dragon Ball Z Kai (TV 2) (14 episodes
eps 106-113, 162-167
)
; Suno (English ep 163)
Dragon Goes House-Hunting (TV); Korpukker A (eps 3, 5); Selkie (ep 4)
Dragonar Academy (TV) as Cosette Shelly
Drifters (TV)
(The) Duke of Death and His Maid (TV) as Sharon
ēlDLIVE (TV)
Endride (TV) as Falarion
Endro~! (TV); Dodo (ep 9)
Ensemble Stars! (TV) as Anzu
Escaflowne: The Movie (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (TV) as Chloe McCaffery
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (movie) as Sakura Suzuhara
Evangelion: 3.0+1.0: Thrice Upon A Time (movie) as Sakura Suzuhara
Fairy Tail (TV); Coco; Coco (Earthland); Dark Fairy Tail Wizard (Edolas arc); Fairy Tail Wizard (various eps); Red Hood Wizard (eps 54-55)
Fairy Tail (TV 2/2014)
Fairy Tail (TV 3/2018)
Fairy Tail the Movie: Phoenix Priestess
Freezing Vibration (TV) as Holly Rose
Fruits Basket (TV 2/2019); Motoko's Mother (ep 21)
Fruits Basket 2nd Season (TV) as Motoko's Mother (ep 1)
Fruits Basket the Final (TV) as Shigure’s Mother (ep 2)
Fuuka (TV) as Maya Haruna
Gangsta. (TV) as Alex Benedetto
Garo -Vanishing Line- (TV) as Chiaki
Garo the Animation (TV)
Genocidal Organ (movie)
Ghost in the Shell: The New Movie as Tsumugi (Young)
Golden Kamuy (TV) as Inkarmat
Golden Kamuy (TV 2) as Inkarmat
Golden Kamuy (TV 3) as Inkarmat
Gonna be the Twin-Tail!! (TV) as Strawberry Twin
Good Luck Girl! (TV); Atsushi
Gosick (TV)
Grimgar, Ashes and Illusions (TV) as Sassa
Haganai NEXT (TV) as Aoi Yusa
Hakata Tonkotsu Ramens (TV) as Sayuri
Hakyū Hōshin Engi (TV) as Koh Shi
Hal (movie)
Hand Shakers (TV)
Handa-kun (TV)
Hanebad! (TV) as Sasa
Harukana Receive (TV) as Narumi Tōi
Heavy Object (TV) as Charlotte Zoom
(The) Heroic Legend of Arslan (TV)
Hetalia The Beautiful World (TV)
High School DxD (TV) as Raynare/Yuma Amano
High School DxD BorN (TV) as Yuma Amano/Raynare (ep 1)
High School DxD Hero (TV) as Raynare (ep 9)
Hina Logic - from Luck & Logic (TV)
Hinamatsuri (TV)
Hinomaru Sumo (TV); Chanko (Cat 1A); Chizuko Hori
How NOT to Summon a Demon Lord (TV) as Turkey Shot (ep 9)
Hundred (TV)
HYOUKA (TV)
In Another World With My Smartphone (TV) as Yumina Urnea Belfast
Interviews with Monster Girls (TV)
Isekai Quartet (TV) as Shalltear Bloodfallen
Isekai Quartet 2 (TV) as Shalltear Bloodfallen
ISLAND (TV)
Juden Chan (TV) as Iono Tomonaga
Junji Ito "Collection" (TV) as Kinuko (ep 4)
Kageki Shoujo!! (TV)
Kakuriyo -Bed & Breakfast for Spirits- (TV) as Nene (ep 15)
Kamisama Kiss (TV); Kotake (ep 5)
KanColle (TV) as Fubuki
Karneval (TV); Kana (ep 2); Yukkin
Katana Maidens: Toji no Miko (TV) as Yomi Satsuki
Keijo!!!!!!!! (TV) as Sayaka Miyata
Kemono Friends (TV) as Axis Deer
Kenka Banchō Otome: Girl Beats Boys (TV); Rintaro Kira (young; eps 8-10)
King's Game The Animation (TV) as Mami Shirokawa
KING’S RAID: Successors of the Will (TV); Reina
Kino's Journey - the Beautiful World- (TV)
Kiss Him, Not Me (TV); Diamond (ep 8)
Knight's & Magic (TV); Nora Frykberg
Kono Oto Tomare!: Sounds of Life (TV 1); Mashiro
Kono Oto Tomare!: Sounds of Life (TV 2) as Mashiro
Konohana Kitan (TV)
Koro Sensei Quest! (ONA) as Manami Okuda
Kuma Kuma Kuma Bear (TV) as Misa-Na Farrengram
Log Horizon: Destruction of the Round Table (TV)
Lord Marksman and Vanadis (TV) as Black Bow (eps 3, 7, 13)
Lord of Vermilion: The Crimson King (TV)
Love Live! Sunshine!! (TV)
Love Live! Sunshine!! (TV 2) as Yoshimi
Love Live! Sunshine!! The School Idol Movie Over the Rainbow as Yoshimi
Love Tyrant (TV); Shikimi Shiramine
Magatsu Wahrheit -Zuerst- (TV) as Shcaake Gutheil
Magical Girl Raising Project (TV) as Yoshiko (eps 1, 5, 12)
Magical Girl Spec-Ops Asuka (TV)
Maken-Ki! Battling Venus 2 (TV)
(The) Master of Ragnarok & Blesser of Einherjar (TV) as Ingrid
Michiko & Hatchin (TV) (eps 8, 10)
Midnight Occult Civil Servants (TV) as Aida
Million Arthur (TV) as Bethor
Million Arthur (TV 2) as Bethor
Miss Kobayashi's Dragon Maid (TV) as Georgie Saikawa
Miss Kobayashi's Dragon Maid S (TV) as Georgie Saikawa
Miss Kuroitsu From the Monster Development Department (TV) as Hydra; Hydra's Sisters
Mix: Meisei Story (TV) as Nagisa Tsukikage
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV)
(The) Morose Mononokean (TV)
(The) Morose Mononokean II (TV 2); Chunzo
Muhyo & Roji's Bureau of Supernatural Investigation (TV)
My Hero Academia (TV); Tōru Hagakure
My Hero Academia (TV 2) as Tōru Hagakure
My Hero Academia (TV 3) as Tōru Hagakure
My Hero Academia (TV 4) as Toru Hagakure
My Hero Academia (TV 5); Toru Hagakure
My Hero Academia the Movie -Heroes: Rising- as Toru Hagakure
My Hero Academia: Two Heroes (movie) as Tōru Hagakure
My Roommate is a Cat (TV) as Narumi Yasaka (ep 7)
Myriad Colors Phantom World (TV); Rudolph (ep 7)
New Game!! (TV 2) as Butterfly Pink (ep 9)
Nichijou - My Ordinary Life (TV)
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Oiran A (ep 24); Okayo
Nobunagun (TV) as Yaginuma
Noragami (TV) as Miyu
Noragami Aragoto (TV) as Miyu (eps 2, 9)
One Piece (TV); Perona; Russian; Tristan; Yoko (ep 318)
One Piece 3D2Y: Overcoming Ace's Death! Luffy's Pledge to His Friends (special) as Perona
One Piece Film Strong World (movie 10)
One Piece Jidaigeki Special: Luffy Oyabun Torimonocho as Perona
One Piece Stampede (movie 14) as Perona
Overlord (TV) as Shalltear Bloodfallen
Overlord II (TV) as Shalltear Bloodfallen
Overlord III (TV); Shalltear Bloodfallen
Pandora in the Crimson Shell: Ghost Urn (TV) as Proserpina
Ping Pong (TV)
Plunderer (TV) as Pelmo (ep 6)
Pop Team Epic (TV) as Chieko (ep 6)
Prison School (TV)
Psycho-Pass (TV)
Psycho-Pass 2 (TV)
Puzzle & Dragons X (TV); Herriot (broadcast dub version; ep 8)
(The) Quintessential Quintuplets (TV) as Miku Nakano
(The) Quintessential Quintuplets ∬ (TV 2) as Miku Nakano
Recovery of an MMO Junkie (TV) as Yuki
Red Data Girl (TV) as Angelica (eps 9, 11-12)
ReLIFE (TV)
Restaurant to Another World (TV) as Shia (ep 8)
Rinshi!! Ekoda-chan (TV 2019) as Ekoda-chan (ep 8)
Rio - Rainbow Gate! (TV) as Jane
RobiHachi (TV) as Kapako (ep 5)
Robotics;Notes (TV)
(The) Rolling Girls (TV) as Nozomi Moritomo
(The) Royal Tutor (TV)
Saga of Tanya the Evil (TV)
Saiyuki Reload Blast (TV); Hakuryuu
Sakura Quest (TV); Sayuri Shinomiya (ep 8)
Sakura Wars the Animation (TV) as Lancelot
Sankarea: Undying Love (TV) as Mero Furuya
Selector Infected Wixoss (TV) (eps 4, 9)
Selector Spread Wixoss (TV) as Fumio Futase
Senran Kagura: Ninja Flash! (TV) as Asuka
Seraph of the End: Battle in Nagoya (TV) as Shinoa Hiragi
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) as Shinoa Hiragi
Seven Mortal Sins (TV)
She Professed Herself Pupil of the Wise Man (TV) as Mira
SHIMONETA: A Boring World Where the Concept of Dirty Jokes Doesn’t Exist (TV)
Shironeko Project: Zero Chronicle (TV)
Shomin Sample (TV) as Kae Tōjō (5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 12
)

Sky Wizards Academy (TV)
Smile Down the Runway (TV) as Satomi Ichihara (ep 12)
Space Dandy (TV); 033H (ep 9)
Spriggan (ONA) as Kagaho Sasahara; Yayoi Okabe
SSSS.Gridman (TV); Koma
Star Blazers 2199 (TV); Makoto Harada
Star Blazers 2202 (movies) as Makoto Harada
Steins;Gate 0 (TV) (ep 24)
Super Cub (TV)
Tales of Zestiria the X (TV)
Tales of Zestiria the X (TV 2)
Terror in Resonance (TV) as Haruka (eps 8, 11)
That Time I Got Reincarnated as a Slime (TV); Trya
That Time I Got Reincarnated as a Slime (TV 3) as Trya (eps 40-41)
Three Leaves, Three Colors (TV) as Beelzebub (Cat); Serina Nishiyama
Tokyo ESP (TV) as Asuna Kamerode (eps 3, 6, 8-9)
Tokyo Ghoul (TV); Haru
Tokyo Ghoul √A (TV)
Tokyo Ravens (TV); Takiko Sōma
Tsugumomo (TV); Narrator
Tsukigakirei (TV); Aoi Takizawa
Tsuredure Children (TV) as Ryoko Kaji
Ultimate Otaku Teacher (TV) as Taki Komiya
Urahara (TV)
Valkyrie Drive: Mermaid (TV) as Miranda
(The) Vision of Escaflowne (TV) (Funimation); Eriya (FUNimation)
Wanna Be the Strongest in the World (TV)
We Without Wings - Under the Innocent Sky (TV) as Asuka Watarai
Wise Man's Grandchild (TV)
Wolf Children (movie) as Bunko
Wonder Egg Priority (special) as Frill
Wonder Egg Priority (TV) as Frill (ep 11)
World Break: Aria of Curse for a Holy Swordsman (TV) as Satsuki Ranjo
WorldEnd (TV) as Nopht-Keh-Ignareo
Yamada-kun and the Seven Witches (TV)
Yona of the Dawn (TV)
Yurikuma Arashi (TV) as Eriko Oniyama
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none