Tokyo Ghoul √A (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Tokyo Ghoul Root A
東京喰種√A (Japanese)
東京喰種トーキョーグール√A (Japanese)
Themes: gore, monsters
Objectionable content: Intense
Plot Summary: The ghouls of Anteiku invaded the Aogiri's site in order to rescue Ken Kaneki who is being tortured. Due to provocation, he unleashed greater power enough to defeat Yamori. To become stronger, he decided to join Aogiri and left Anteiku. Ghoul investigators also making their moves by collecting information about the eye-patched ghoul--Ken Kaneki.
User Ratings: 1002 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 56 votes (sub:42, dub:10, others:4
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 German subtitled
)
 Excellent: 171 votes (sub:132, dub:28, raw:1, ?:1, others:9
4 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
1 Italian edited dub
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
1 French subtitled
)
 Very good: 198 votes (sub:158, dub:31, ?:3, others:6
5 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 226 votes (sub:194, dub:27, raw:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Italian subtitled
)
 Decent: 146 votes (sub:128, dub:10, raw:1, others:7
3 Spanish subtitled
2 Russian dubbed
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 73 votes (sub:66, dub:5, others:2
1 Spanish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Not really good: 48 votes (sub:44, dub:2, raw:1, others:1
1 German dubbed
)
 Weak: 42 votes (sub:36, dub:4, edit.dub:1, others:1
1 Italian subtitled
)
 Bad: 19 votes (sub:19)
 Awful: 14 votes (sub:14)
 Worst ever: 9 votes (sub:9)
Seen in part or in whole by 1527 users, rank: #775 (of 7183)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.862 (Good), std. dev.: 2.0785, rank: #3197 (of 7200)
Weighted mean: 6.830 (Good−), rank: #3182 (of 7200) (seen all: 6.85 / seen some: 6.06 / won't finish: 5.15)
Bayesian estimate: 6.838 (Good), rank: #2919 (of 5435)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2015-01-08
Opening Theme:
"Munō" (無能; Incompetence) by österreich
Ending Theme:
"Kisetsu wa Tsugitsugi Shindeiku" (季節は次々死んでいく; Seasons Dying One After Another) by Amazarashi
Insert song:
"Glassy Sky" by Yutaka Yamada (ep 2)
"On My Own" by Yutaka Yamada (ep 1)
"unravel" by TK from Ling Tosite Sigure (ep 12)
News: Show:
Anime Release Updates (Dec 21, 2014)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region B)
    Tokyo Ghoul - Collection [UK] (Blu-Ray)
    Tokyo Ghoul √A - Complete Season 2 [UK] [Collector's Edition] (Blu-Ray) 2016-06-13
    Tokyo Ghoul √A - Complete Season 2 [UK] (Blu-Ray) 2016-07-25
Blu-Ray + DVD combo
    Tokyo Ghoul √A - Season Two (BD+DVD) 2016-05-24
    Tokyo Ghoul √A - Season Two [Limited Edition] (BD+DVD) 2016-05-24
DVD (Region 1)
    Tokyo Ghoul √A - Season Two [Walmart Exclusive] (DVD) 2016-05-24
DVD (Region 2)
    Tokyo Ghoul √A - Complete Season 2 [UK] (DVD) 2016-06-13

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shuhei Morita
Series Composition: Chūji Mikasano
Script: Chūji Mikasano (eps 1-12)
Storyboard:
Shin Matsuo (eps 1, 10)
Shuhei Morita (ep 12)
Sōichi Shimada (OP; eps 7, 11)
Tadahito Matsubayashi (eps 2, 6)
Yoriyasu Kogawa (eps 4, 8)
Yoshiaki Kyougoku (eps 3, 9)
Yoshifumi Sueda (ep 5)
Episode Director:
Shin Matsuo (eps 1, 10)
Shuhei Morita (ep 12)
Sōichi Shimada (eps 7, 11)
Tadahito Matsubayashi (eps 2, 6)
Yoriyasu Kogawa (eps 4, 8)
Yoshiaki Kyougoku (eps 3, 9)
Yoshifumi Sueda (ep 5)
Unit Director: Sōichi Shimada (OP)
Music: Yutaka Yamada
Original creator: Sui Ishida
Character Design: Kazuhiro Miwa
Art Director:
Keisuke Nagai
Yukihiro Watanabe (ep 10)
Chief Animation Director: Kazuhiro Miwa
Animation Director:
Atsuki Shimizu (eps 8, 11)
Ayana Nishino (ep 3)
Hiroaki Imaki (eps 1, 5, 12)
Hiroto Tanaka (ep 10)
Hyung Jun Heo (ep 6)
I-Seong Kim (ep 6)
Ichiro Uno (ep 10)
Keisuke Watanabe (ep 5)
Manabu Kurihara (eps 1, 5, 11)
Masaaki Endou (ep 10)
Momoko Nagakawa (eps 2, 7, 11)
Tadashi Matsuzaki (ep 10)
Takaaki Wada (ep 9)
Tomomi Yabuki (eps 4, 9)
Tomoyuki Matsumoto (Studio Zaendou; ep 9)
Tsuguyuki Kubo (ep 10)
Yoko Suzuki (ep 10)
Yuichi Endo (ep 10)
Yuki Koike (eps 4, 9)
Yuuji Kondou (Studio Zaendou; ep 9)
Yuuko Watabe (eps 2, 7)
Sound Director: Noboru Haraguchi
Cgi Director: Naoya Fukushi (Tengu Kobo; eps 2-5)
Director of Photography: Katsufumi Sato
2nd Key Animation:
Akihisa Akuzawa (eps 2, 7-11)
Akiko Ikeda (ep 10)
Asuka Mamezuka (ep 7)
Atsuki Shimizu (ep 12)
Atsumi Sakai (ep 3)
Ayumi Abe (ep 2)
Chiyo Imamaki (ep 3)
Emi Ikebuchi (ep 10)
Fumie Kaneko (ep 10)
Fumie Sasaki (ep 10)
Henry Thurlow (ep 10)
Hiro Ohki (ep 3)
Hiroaki Imaki (eps 1, 5, 7-11)
Hironori Tanaka (ep 10)
Hiroshi Numata (5 episodes
eps 2, 4-5, 7, 11
)

Hirotake Endo (ep 3)
Hitomi Tsukui (eps 1, 7)
Junichi Fukunaga (ep 3)
Kana Tajima (ep 3)
Kanako Maru (ep 12)
Ke Wei Lin (ep 11)
Koichi Morishima (ep 3)
Manabu Kurihara (eps 1, 7, 10)
Manami Ito (ep 12)
Masaaki Endou (ep 10)
Masami Yamashita (5 episodes
eps 4-5, 7, 10-11
)

Masashi Takai (ep 2)
Megumi Wakayama (ep 11)
Michiko Uno (ep 10)
Miho Aoki (ep 1)
Mika Ookubo (ep 11)
Momoko Nagakawa (eps 8, 10-12)
Nanako Ninomiya (ep 2)
Naoyuki Asano (ep 2)
Naruhito Sekikawa (eps 5, 7, 10-11)
Nobuyuki Matsuo (ep 3)
Nozomu Shimazaki (eps 10-11)
Sanae Shimada (ep 10)
Sanae Takahashi (ep 3)
Seiko Asai (ep 10)
Setsuko Umino (eps 5, 10-11)
Seung Ah Han (eps 10-11)
Shin Matsuo (ep 11)
Shiori Nakasone (ep 3)
Shunsuke Takarai (ep 3)
Tadashi Fukuda (Mouse; ep 10)
Takaaki Saito (ep 1)
Takaaki Wada (ep 10)
Tamaki Ishii (ep 10)
Tomoka Mizusawa (ep 2)
Tomomi Yabuki (eps 7, 9-10)
Yaichi Tonegawa (ep 4)
Yoko Suzuki (ep 10)
Yoriko Gotō (eps 7-8)
Yoshifumi Miyaji (ep 1)
Yoshiko Nakamura (eps 2, 7-9)
Yoshimi Shizuka (ep 7)
Yūji Takagi (ep 11)
Yukako Futagami (ep 3)
Yuki Koike (eps 10, 12)
Yuki Yokoyama (ep 3)
Yurie Kawaguchi (eps 2, 7-8)
Yuuichi Kondo (ep 10)
3D CG:
Kotaro Ito (Sublimation; eps 6-7, 9, 11)
Shigeyasu Kojima (Sublimation; eps 8-11)
Shin'ya Sugai (Sublimation; eps 6-11)
3D Layout:
Chiori Satou (Sublimation; eps 2-11)
Jun Koishikawa (Sublimation; eps 2-11)
3DCG Modeler: Michito Nishino (Tengu Kobo; eps 2-5)
3DCG Works:
Rie Awaji (Tengu Kobo; eps 2-5)
Shinichi Miyakaze (Tengu Kobo; eps 2-5)
Animation producer: Tetsufumi Hotta
Art Board Assistant: Ryō Kōno (eps 4-9)
Assistant Animation Director:
Hiroaki Imaki (ep 7)
Manabu Kurihara (ep 7)
Momoko Nagakawa (ep 4)
Takaaki Wada (ep 10)
Tomomi Yabuki (ep 11)
Yuuko Watabe (ep 4)
Assistant Director of Photography: Teruyuki Kawase
Associate producer:
Hiroko Hayashi
Ryota Kanda
Background Art:
Akiko Kazato (6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Akina Sanjō (ep 6)
Anh Tram (Nam Hai; ep 7)
Bien Van (Nam Hai; ep 7)
Dong Hyuk Kang (DR Movie; eps 4-5)
Dong Seok Moon (DR Movie; eps 4-5)
Eiji Wakamatsu (Kusanagi; ep 7)
Etsuko Abe (M Create; ep 10)
Fumie Nuibe (eps 1, 8)
Giang Tra (Nam Hai; ep 7)
Guk-hyun Lee (DR Movie; eps 4-5)
Hai Duc (Nam Hai; ep 7)
Hanh Hong (Nam Hai; ep 7)
Hien Nguyet (Nam Hai; ep 7)
Hirofumi Morikawa (HED・WORKS; ep 8)
Hiroki Matsumoto (Atelier Platz; ep 12)
Hiroko Murai (HED・WORKS; ep 8)
Hiromi Sakahigashi (HED・WORKS; ep 8)
In Woo Seok (DR Movie; eps 4-5)
Isamu Nishiyama (Studio KAIMU; ep 12)
Ji Ryun Kim (Studio Daiyo; eps 8, 10)
Kaoru Chiba (HED・WORKS; ep 8)
Kazuko Itooka (HED・WORKS; ep 8)
Keisuke Nagai (Studio Jack; eps 8, 10, 12)
Khoa Minh (Nam Hai; ep 7)
Khuong Nguyen (Nam Hai; ep 7)
Kimiko Kubo (Art Team Convoy; ep 1)
Kuniharu Arai (Studio Jack; 5 episodes
eps 1-2, 9, 11-12
)

Kunihiro Shinoda (Studio Daiyo; eps 8, 10)
Loan Thanh (Nam Hai; ep 7)
Long Hoang (Nam Hai; ep 7)
Makoto Sekine (Atelier Platz; eps 8, 10-11)
Masatoshi Kai (Studio KAIMU; ep 12)
Mayuka Ota (HED・WORKS; ep 8)
Megumi Nishizawa (Studio Aqua; eps 10-11)
Naoki Nakamura (Studio Jack; 5 episodes
eps 3, 6, 9, 11-12
)

Natsuko Nakanishi (HED・WORKS; ep 8)
Ngan Hoang (Nam Hai; ep 7)
Osamu Tayama (Art Team Convoy; ep 1)
Park Sun Hwan (DR Movie; eps 4-5)
Phuong Ngoc (Nam Hai; ep 7)
Quan Pham (Nam Hai; ep 7)
Quoc Thanh (Nam Hai; ep 7)
Rumi Matsumoto (HED・WORKS; ep 8)
Suong Kim (Nam Hai; ep 7)
Takafumi Nishima (Atelier Platz; ep 10)
Takayuki Saegusa (Studio Aqua; eps 10-11)
Tien My (Nam Hai; ep 7)
Tomomi Ōmura (Studio Jack; eps 1-3, 11-12)
Toshiyuki Sakae (Art Team Convoy; ep 1)
Tri Hoang (Nam Hai; ep 7)
Trien Minh (Nam Hai; ep 7)
Trung Khac (Nam Hai; ep 7)
Truong Nhat (Nam Hai; ep 7)
Vuong Vu (Nam Hai; ep 7)
Xuan Ngoc (Nam Hai; ep 7)
Yan Hao Wang (Atelier Platz; eps 8, 12)
Yasufumi Wada (HED・WORKS; ep 8)
Yoshishige Eguchi (6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Yuki Sonoda (Studio Jack; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Yukihiro Watanabe (Atelier Platz; eps 8, 10-12)
Yuuko Sugiyama (Studio KAIMU; eps 4-5, 11-12)
Color design: Koji Hamaoka
Color setting:
Ayumi Nakahara (eps 2, 9)
Chikamichi Kojima (ep 3)
Daiki Ura (eps 5, 8, 11)
Kazuyuki Tokae (ep 3)
Koji Hamaoka (eps 1, 12)
Takeshi Kurihara (ep 3)
Tomomi Kato (eps 4, 7, 10)
Editing: Keisuke Yanagi
Editing Assistant: Yoshinari Kaneyama
Ending Illustrations: Sui Ishida (eps 1-12)
In-Between Animation:
Ai Takimoto (Husio Studio; ep 6)
Airi Taguchi (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Akiko Ikeda (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Eriko Saeki (ep 3)
Fūka Aieda (Husio Studio; ep 6)
Fumie Kaneko (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Henry Thurlow (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Hiroko Tezuka (Pierrot Animation Room; ep 1)
Juri Hirosawa (Husio Studio; ep 6)
Kana Yamada (Husio Studio; ep 6)
Kaori Yasukawa (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Kaori Yoshikawa (Husio Studio; ep 6)
Kouki Tomiyoshi (ep 3)
Manatsu Michimae (Husio Studio; ep 6)
Mari Takenaka (ep 3)
Mei Takeda (Husio Studio; ep 6)
Misaki Nishino (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Natsumi Kubo (ep 3)
Takuma Mizuno (Husio Studio; ep 6)
Tamaki Ishii (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Tomoko Murakami (Pierrot Animation Room; ep 1)
Tomonori Yoshida (ep 3)
tomoya takahashi (ep 3)
Yaeko Kodama (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Yuka Hattori (ep 3)
Yuka Katsuya (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Yukiko Masuda (Pierrot Animation Room; 10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Yūto Asai (Husio Studio; ep 6)
Zhen Wei He (Husio Studio; ep 6)
In-Between Check:
Akihiko Ota (ep 3)
Kaori Yoshikawa (Husio Studio; ep 6)
Mitsuko Toyoshima (6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9, 11
)

Reiko Yamada (4 episodes
eps 5, 8, 10, 12
)

Insert Song Arrangement: Yutaka Yamada
Insert Song Composition: Yutaka Yamada
Insert Song Lyrics:
Henri Ohara (“Colour My World”; ep 8)
Julia Shortreed (“Colour My World”; ep 8)
Katherine Liner (“On My Own”; ep 1)
Lisa Gomamoto (“Glassy Sky” eps. 2, 5, 8; “Wanderers” ep. 4; “Alone” ep. 7)
Norio Joseph Aono (“Glassy Sky” eps. 2, 5, 8; “Wanderers” ep. 4; “Alone” ep. 7)
Insert Song Performance:
Donna Burke (“Glassy Sky”; eps 2, 5, 8)
Julia Shortreed (“Alone” ep. 7; “Colour My World” ep. 8)
Katherine Liner (“On My Own”; ep 1)
Luschka (“Wanderers”; ep 4)
Key Animation:
Aki Nakagawa (ep 10)
Akio Uchino (ep 2)
Akira Shinoda (ep 10)
Ako Kagiyama (ep 2)
Anzu Katsuragi (ep 10)
Arisa Kajiyama (ep 10)
Asami Shimizu (eps 8, 11)
Asuka Mamezuka (eps 5, 11)
Atsuki Shimizu (OP; eps 1, 8, 11-12)
Atsuko Nakajima (ep 12)
Atsuko Saitō (ep 3)
Atsushi Itou (ep 4)
Aya Kato (Studio Zaendo; ep 9)
Ayana Nishino (ep 3)
Ayano Ogasawara (ep 7)
Ayumi Abe (ep 8)
Bong Duk Kim (ep 3)
Chiho Mifune (Studio Zaendo; ep 9)
Chika Ohashi (ep 2)
Chinami Shibata (Studio Wanpack; ep 3)
Emiko Kataoka (ep 4)
Hajime Tadokoro (eps 2, 7, 9, 12)
Hideo Maru (eps 2, 8)
Hidetoshi Oomori (ep 4)
Hideyuki Kanesaka (eps 2, 4)
Hiroaki Imaki (5 episodes
eps 1, 5, 9, 11-12
)

Hiroki Abe (eps 2, 5, 11)
Hiromi Kawamoto (ep 1)
Hironori Tanaka (ep 12)
Hiroo Nagao (Studio Neun; ep 3)
Hirotaka Nii (ep 1)
Hirotsugu Kawasaki (ep 10)
Hiroyoshi Iida (ep 3)
Hiroyuki Horiuchi (ep 11)
Hiroyuki Itai (eps 1, 7)
Hisae Ikezu (eps 1, 7, 12)
Hisao Muramatsu (eps 1, 11)
Hyung Jun Heo (ep 6)
I-Seong Kim (ep 6)
Iori Ishii (ep 4)
Itaru Saito (ep 10)
Jae Hyung Kim (ep 3)
Junichi Fukunaga (ep 3)
Junichi Hashimoto (ep 3)
Kahoru Hirata (eps 1, 7)
Kan Kobayashi (ep 10)
Kanako Maru (6 episodes
eps 1, 4, 7, 9, 11-12
)

Kaori Saito (ep 4)
Kaoru Miura (eps 4, 7, 12)
Katsunori Tanaka (ep 3)
Katsushi Suzuki (ep 7)
Katsuya Yamada (5 episodes
eps 1, 5, 8, 11-12
)

Kazuhiro Miwa (eps 11-12)
Kazuo Ohara (ep 2)
Keiji Ishihara (ep 4)
Keisuke Watanabe (eps 1, 9, 12)
Keita Watabe (ep 2)
Ken Baba (6 episodes
eps 1, 4, 7, 9, 11-12
)

Kenshin Ariga (ep 10)
Kiyomu Fukuda (ep 10)
Kiyoshiro Kato (ep 4)
Kiyu Katagiri (ep 9)
Kōichi Takai (eps 5, 11)
Kosuke Yoshida (ep 3)
Kouji Kawaguchi (ep 2)
Kouji Matsuyama (ep 1)
Kumiko Kawahara (ep 10)
Kyosuke Matsui (Studio Wanpack; ep 3)
Kyoung Sun Yu (ep 6)
Maki Murakami (eps 9, 12)
Mamiko Nakanishi (ep 4)
Manabu Kurihara (eps 5, 9, 11-12)
Mari Tominaga (eps 7, 12)
Mariko Aoki (ep 8)
Masato Nishikawa (ep 2)
Mayumi Funakoshi (Studio Wanpack; ep 3)
Michio Satō (ep 10)
Midori Nakamura (ep 9)
Mieko Ogata (ep 9)
Miho Aoki (ep 1)
Miho Matsuura (eps 8, 11)
Mika Ookubo (ep 10)
Minoru Murao (ep 11)
Misa Kubota (Studio Wanpack; ep 3)
Misao Abe (ep 7)
Mitsuteru Kubo (eps 4, 11)
Miwa Yoshida (Studio Graffiti; ep 11)
Miyako Kamiya (ep 4)
Miyako Matsumoto (eps 2, 5, 8, 11)
Miyuki Inoue (ep 11)
Momoko Minegishi (Studio Graffiti; ep 5)
Momoko Nagakawa (ep 11)
Moriyasu Taniguchi (eps 2, 4)
Moyu Takagawa (eps 5, 9)
Nanako Ninomiya (ep 5)
Naoto Sato (Studio Zaendo; ep 9)
Naruhito Sekikawa (6 episodes
eps 1, 5-11 odd, 12
)

Nobuhiro Mutō (ep 4)
Nobumichi Kawamura (ep 3)
Osamu Ohkubo (eps 4, 8-9)
Rei Sayumi (ep 6)
Reika Hoshino (ep 10)
Reina Kawasaki (ep 5)
Rieko Noguchi (Studio Graffiti; ep 11)
Ryo Takahashi (ep 4)
Saori Hosoda (ep 3)
Setsuko Umino (eps 2, 8)
Shigeki Sato (ep 8)
Shiori Nakasone (ep 3)
Shiro Okumura (ep 3)
Shotaro Hamanaka (Studio Neun; ep 3)
Shun Nishitani (ep 1)
Sotaro Shiraishi (eps 1, 7, 11)
Su Jin Oh (ep 6)
Tadashi Matsuzaki (ep 10)
Takaaki Wada (5 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12
)

Takahiro Tanaka (ep 12)
Takahiro Toyomasu (eps 5, 11)
Takanori Yamamoto (ep 7)
Takao Ozone (ep 3)
Takashi Hirabayashi (ep 3)
Takashi Koizumi (ep 3)
Takashi Yasui (Studio Wanpack; ep 3)
Takayuki Gorai (ep 4)
Takenori Tsukuma (ep 1)
Takeshi Oda (ep 3)
Takuya Nishimichi (Be Loop; ep 3)
Tetsuro Aoki (ep 8)
Tetsuya Sato (ep 10)
Tomoaki Mimiura (eps 1, 7, 12)
Tomohito Abe (Studio Zaendo; ep 9)
Tomoka Karino (Studio Zaendo; ep 9)
Tomoka Mizusawa (ep 8)
Tomoka Nukano (Studio Wanpack; ep 3)
Tomomi Murayama (ep 1)
Tomomi Yabuki (eps 9, 11-12)
Toshiharu Sugie (eps 2, 8, 11)
Toshihiko Masuda (ep 10)
Toshihiro Kawakami (ep 2)
Toshiyuki Yoshioka (ep 10)
Tsuguyuki Kubo (ep 10)
Tsutomu Ono (ep 7)
Tsutomu Yamamoto (Studio Zaendo; ep 9)
Wen Shan Zhong (ep 10)
Yasuhiro Seo (ep 4)
Yasuko Miyazaki (ep 2)
Yoko Iizuka (eps 4, 10)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; ep 3)
Yōko Naeki (ep 10)
Yong Sung Kim (ep 6)
Yoriko Gotō (5 episodes
eps 2, 5, 7, 11-12
)

Yoshifumi Miyaji (eps 5, 11)
Yoshihiro Sono (ep 12)
Yoshimi Shizuka (eps 2, 8)
Young Rae Jo (ep 6)
Yuichi Nakazawa (ep 4)
Yūichi Takahashi (5 episodes
eps 1, 4, 8, 10, 12
)

Yūji Takagi (6 episodes
eps 1, 4-5, 9, 11-12
)

Yūji Wada (ep 10)
Yuki Kinoshita (Studio Graffiti; eps 5, 11)
Yuki Koike (eps 1, 9, 12)
Yūki Washio (Studio Wanpack; ep 3)
Yumiko Tomiki (eps 4, 9)
Yusuke Adachi (eps 1, 7)
Yūta Kiso (ep 4)
Yuta Masagaki (Studio Wanpack; ep 3)
Yuuko Watabe (ep 1)
Music Engineer: Daniel Kresco
Online Editor:
Kazuhiro Nii (IMAGICA; eps 1-10)
Sunao Igarashi (IMAGICA; eps 11-12)
Yoshiaki Kimura (IMAGICA; eps 1-10)
Original Story Names: Sui Ishida
Paint:
Ai Hamazaki (DEFA; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Akane Abe (ep 3)
Ayumi Nakahara (DEFA; eps 1, 8)
Chie Sugiyama (DEFA; eps 2, 8, 11-12)
Daiki Ura (DEFA; ep 12)
Emiko Katou (DEFA; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Kaori Maruyama (DEFA; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Kiyomi Takahashi (DEFA; eps 1, 8, 11)
Kota Kikuchi (ep 3)
Mei Yamashita (DEFA; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Naofumi Takahashi (ep 3)
Taisuke Utsumi (DEFA; eps 1-2, 8, 12)
Yuki Tozawa (DEFA; 5 episodes
eps 1-2, 8, 11-12
)

Paint Check:
Ai Hamazaki (ep 4)
Ayumi Nakahara (ep 9)
Chie Sugiyama (ep 1)
Chikamichi Kojima (ep 3)
Daiki Ura (ep 8)
Emiko Katou (ep 7)
Hajime Satō (ep 8)
Kazuyuki Tokae (ep 3)
Kiyomi Takahashi (eps 2, 12)
Taisuke Utsumi (eps 5, 11)
Takeshi Kurihara (ep 3)
Yuki Tozawa (ep 10)
Photography:
Bo Wen Liang (T2 Studio; ep 1)
Eric Honda (T2 Studio; eps 1-12)
Kai Yuan Xu (T2 Studio; ep 3)
Keisuke Nakamura (T2 Studio; ep 1)
Kentarō Minegishi (T2 Studio; eps 5-12)
Rumi Ishiguro (T2 Studio; ep 1)
Tomoyuki Shiokawa (T2 Studio; 6 episodes
eps 1, 3-4, 8, 10-11
)

Yuma Akasu (T2 Studio; eps 1-12)
Planning Assistant:
Junpei Matsuo (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Tatsuro Hayashi (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Production Advancement:
Chigira Hirakawa (eps 5, 11)
Hiroshi Kunosato (ep 10)
Hyun-Jeong Lee (ep 6)
Kōsuke Yokota (ep 10)
Ryota Sato (eps 4, 9)
Shota Nakajima (eps 1, 7)
Shouhei Tsukuda (ep 3)
Taiki Saiga (eps 2, 8, 12)
Takashi Ueno (ep 10)
Prop Design: Naruhito Sekikawa
Quinque Kagune Design: Atsuki Shimizu
Recording: Hiroyuki Suzuki
Recording Assistant: Nozomi Mashita
Setting Production: Shota Nakajima
Sound Effects: Akiko Mutō
Sound Production Manager: Yuusuke Uchimura
Style Concept: isao
Theme Song Composition:
Hiromu Akita (ED)
Kunimitsu Takahashi (OP)
Theme Song Lyrics:
Hiromu Akita (ED)
Kunimitsu Takahashi (OP)
Theme Song Performance:
Ai Kamano (OP)
amazarashi (ED)
österreich (OP)
Weapon Design: Takayuki Yanase
Worktape: Yō Gotō (8-Bit Rocket)
Natsuki Hanae as Ken Kaneki
Sora Amamiya as Tōka Kirishima

Aoi Yūki as Kurona Yasuhisa
Asami Seto as Akira Madō
Haruka Tomatsu as Nashiro Yasuhisa
Hiro Shimono as Naki
Katsuyuki Konishi as Kōtarō Amon
Kazuhiko Inoue as Donato Porpora
Koji Yusa as Tatara
Mamoru Miyano as Shū Tsukiyama
Rie Kugimiya as Jūzō Suzuya
Shintarō Asanuma as Nishiki Nishio
Sumire Morohoshi as Hinami Fueguchi
Takayuki Kondou as Take Hirano
Takayuki Sugo as Yoshimura
Toshiyuki Toyonaga as Hideyoshi Nagachika
Yuuki Kaji as Ayato Kirishima

Anri Katsu as Enji Koma
Ayahi Takagaki as Ayato Kirishima (childhood; ep 5)
Chinatsu Akasaki as Yoriko Kosaka
Daisuke Namikawa as Kishō Arima (eps 2, 11)
Fuyuka Oura as Kaya Irimi
Junpei Matsuo as Editor (ep 3)
Katsunosuke Hori as Tsuneyoshi Washū (ep 8)
Keisuke Oda as Kōri Ui (eps 2, 10)
Kenji Nomura as Akihiro Kanō
Kenjiro Tsuda as Nico
Kenta Miyake as Chū Hachikawa (eps 9, 11)
Kentarou Itou as Kazuichi Banjō
Kimiko Saitō as Big Madam (ep 6)
Kiyoyuki Yanada as Matasaka Kamishiro (Shachi) (ep 4)
Kosuke Sakaki as Aide (eps 9-11)
Kouhei Aoyama as
Aogiri soldier (ep 3)
CCG squad member (ep 12)
Guard (ep 4)
Investigator (eps 2, 6, 9)
Maaya Sakamoto as Sen Takatsuki (eps 3, 7)
Meiko Kawasaki as Michie Takizawa (ep 9)
Minako Kotobuki as Ukina (ep 8)
Momoko Watanabe as Old woman (ep 10)
Ooki Sugiyama as Sōta (ep 1)
Otoya Kawano as
Fujishige Iba (ep 2)
Misaka (ep 4)
Reina Ueda as
Investigator (ep 6)
Jiro
Misato Gori (ep 9)
Newscaster (ep 3)
Shizuku Kawakami (ep 5)
Ryohei Kimura as Taishi Fura (ep 11)
Ryûzaburô Ôtomo as Iwao Kuroiwa
Shinji Kawada as Dr. Chigyō (ep 3)
Shinnosuke Tachibana as Seidō Takizawa
Shinya Takahashi as
Guard (ep 4)
Investigator (ep 6)
Katsuya Mabuchi (ep 1)
Kuramoto Itō (eps 9-11)
Sho Hayami as Kōsuke Hōji
Shunsuke Sakuya as Yoshitoki Washū
Sota Arai as
Aogiri soldier (ep 3)
CCG squad member (ep 12)
Guard (ep 4)
Investigator (eps 6, 9-10)
Member (ep 8)
Sante
Suzuko Mimori as Roma Hoito (eps 6-8)
Taiten Kusunoki as Kuzen (ep 8)
Takuto Yoshinaga as Kōtarō Amon (young; ep 4)
Toru Ohkawa as Kureo Madō (eps 2, 9-10)
Tsuyoshi Koyama as Mōgan Tanakamaru (eps 2, 9-11)
Yūichi Nakamura as Renji Yomo
Yūji Ueda as Itsuki Marude
Yurie Kobori as
Kimi Nishino (ep 8)
Ruizawa (ep 7)
Yutaka Nakano as Yukinori Shinohara
Yuya Uchida as Arata Kirishima (ep 5)
Japanese companies
2D Design Works: Pierrot Design Room
2D Motion Graphics: sankaku△ (OP)
2nd Key Animation:
A-Real (ep 10)
Ace Company
Anime R (ep 2)
animocaramel (ep 10)
Be Loop (ep 3)
Big Bang (ep 9)
B.S.P (ep 10)
C2C (5 episodes
eps 4-5, 7, 10-11
)

Candy Box (ep 3)
Cheng Pin Animation (ep 10)
CONNECT (eps 1, 4, 7)
drop (eps 1-2, 10)
Ekura Animal (ep 1)
Husio Studio (ep 4)
Mouse (ep 10)
Nakamura Production (eps 3, 7, 10)
NARA Animation (eps 7, 10)
Rising Force (ep 9)
Seigasha (ep 2)
Studio Elle (ep 10)
Studio Graffiti (ep 7)
Studio Live (ep 10)
Studio Mark (ep 1)
Studio Sign (eps 1, 4-5)
Studio TAG (eps 1, 4, 8-10)
Studio Victory (ep 1)
Studio Sign
TAP (ep 11)
Tokyo Animation Center (ep 1)
Tokyo Animator Gakuin (ep 7)
Triple A (eps 10-11)
Yuhodo (eps 9-10)
3D Layout: Sublimation (eps 2-11)
3D Motion Graphics: sankaku△ (OP)
3DCG Modeling: Tengu Kobou (eps 2-5)
3DCGI:
Sublimation (eps 6-11)
Tengu Kobou (eps 2-5)
Animation Direction: Studio Zaendou (ep 9)
Animation Production: Pierrot
Background Art:
Art Rain (7 episodes
eps 1-3, 6, 9, 11-12
)

Art Team Convoy (ep 1)
Atelier PLATZ (eps 8, 10-12)
Dr. Movie (eps 4-5)
Echo (ep 10)
GACHI Production (5 episodes
eps 4-5, 7, 11-12
)

Hanjin Animation (eps 8, 10)
H・E・D WORKS (ep 8)
JOJO (ep 10)
Kusanagi (ep 7)
M Create (ep 10)
Nam Hai (ep 7)
sankaku△ (OP)
Studio Aqua (eps 10-11)
Studio Beam (7 episodes
eps 1-3, 6, 9, 11-12
)

Studio Daiyo (eps 8, 10)
Studio Jack (9 episodes
eps 1-3, 6, 8-12
)

Studio KAIMU (eps 4-5, 11-12)
Broadcaster: Tokyo MX
In-Between Animation:
Ace Company (ep 10)
Caramel Art (ep 6)
Cheng Pin Animation (eps 1-2, 4-12)
CJT (ep 10)
Core (ep 6)
digicrafts (ep 10)
Husio Studio (ep 6)
Reboot (eps 3, 6)
Studio Pierrot Animation Room (10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Sunlight (ep 10)
TAP (ep 6)
Triple A (ep 3)
In-between Check: Husio Studio (ep 6)
Key Animation:
Anihouse Sun (ep 10)
Be Loop (ep 3)
Husio Studio (ep 5)
Kyushu Animation (ep 6)
Studio Graffiti (eps 5, 11)
Studio Neun (ep 3)
Studio Wanpack (ep 3)
Studio Zaendou (ep 9)
Music Production: CURRENT, Inc.
Offline Editing: Yanagi Editing Room
Online Editing: Imagica
Paint:
Ace Company (ep 10)
Caramel Art (ep 6)
Cheng Pin Animation (eps 1-2, 4-12)
CJT (ep 10)
Core (ep 6)
DEFA (10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

digicrafts (ep 10)
Husio Studio (ep 6)
Reboot (eps 3, 6)
Sunlight (ep 10)
TAP (ep 6)
Triple A (ep 3)
Photography:
sankaku△ (OP)
T2 Studio (eps 1-12)
Planning Assistance: Shueisha
Production Assistance:
C2C (ep 3)
Husio Studio (ep 6)
Recording Studio: delfi Sound
Sound Production: delfi Sound
Theme Song Production: Sony Music Associated Records (ED)
Title Logo Design: Pierrot Design Room
Visual Effects Assistance: sankaku△ (eps 11-12)
Worktape: 8-Bit Rocket
English cast
English staff
ADR Director: Mike McFarland
Translation: Steven J. Simmons
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Patrick Morphy
Assistant ADR Director: J. Michael Tatum
Assistant ADR Engineer: Dominique French
Assistant producer: Zach Bolton
Head Writer: John Burgmeier
Austin Tindle as Ken Kankei
Brina Palencia as Touka Kirishima

Clifford Chapin as Hideyoshi Nakajima
Eric Vale as Nishiki Nishio
J. Michael Tatum as Shu Tsukiyama
Josh Grelle as Naki
Lara Woodhull as Hinami Fueguchi
Maxey Whitehead as Juzo Suzuya
Michelle Lee as Kurona Yasuhisa
Michelle Rojas as Nashiro Yasuhisa
Mike McFarland as Kotaro Amon
Morgan Garrett as Akira Mado
Sean Hennigan as Yoshimura
Todd Haberkorn as Ayato Kirishima

Aaron Dismuke as Sante
Aaron Roberts as Uta
Alex Organ as Kisho Arima
Andrew Chandler as Shachi
Barry Yandell as Mogan Tanakamaru
Brandon Potter as Yukinori Shinohara
Caitlin Glass as Kimi Nishino
Chris Burnett as Kori Ui
Chris Guerrero as Katsuya Mabuchi (ep 1)
Christopher R. Sabat as Yakumo Oomori
Dallas Reid as Kuramoto Ito
Daniel Caskey as Tsuneyoshi Washu
David Trosko as Sota
Duncan Brannan as Taishi Fura
Greg Dulcie as Donato Porpora
Ian Sinclair as Kazuichi Banjō
J Paul Slavens as Kyoji Misaka
Jad Saxton as Yoriko Kosaka
Jamie Marchi as Hetare (ep 2)
Jason Douglas as Kuzen
Jessica Cavanagh as Seido's Mother
Joel McDonald as Take Hirako
Justin Pate as Ichimi
Kenny Green as Kureo Mado (ep 2)
Kent Williams as Yoshitoki Washū
Leah Clark as Ruizawa
Mallorie Rodak as Kiyoko Aura
Mark Stoddard as Akihiro Kanou
Martha Harms as Ukina
Micah Solusod as Sedo Takizawa
Michael Johnson as Dr. Chigyo (ep 3)
Monica Rial as Rize Kamishiro
Morgan Berry as Ayumu Hogi
Morgan Mabry as Kaya Irimi
Nancy Sherrard as Big Madam
Phil Parsons as Renji Yomo
Philip Weber as Itsuki Marude
R Bruce Elliott as Iwao Kuroiwa
Robert McCollum as Arata Kirishima (ep 5)
Sara Ragsdale as Shizuku Kawakami
Scott Freeman as Chuu Hachikawa
Terri Doty as Ayato Kirishima (Young)
Tia Ballard as Roma Hoito
Trina Nishimura as Misato Gori (ep 9)
Tyson Rinehart as Enji Koma
Whitney Rodgers as Jiro
Wyn Delano as Kosuke Hoji

Didi Duron (as Didi Archilla)
English companies
Broadcaster: Viceland (UK)
Internet Streaming:
Animax UK (UK; expired)
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Licensed by:
Anime Limited (UK & Ireland)
FUNimation Entertainment
Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
French staff
French cast
Dubbing Director: Jessie Lambotte
Translation:
Jordan Filaine (Wakanim - épisode 12)
Xavier Fleury (Wakanim)

Adaptation: Justine Cocquyt (Wakanim)
Adrien Solis as Ken Kaneki
Marie Nonnenmacher as Tôka Kirishima

Arnaud Laurent as Hideyoshi Nagachika
Bruno Meyere as Amon Kotaro
Christophe Seugnet as
Ayato Kirishima
Yoshimura
Jean-Marco Montalto as Nishiki Nishio
Lucille Boudonnat as Hinami Fuegushi
Martial Leminoux as Shu Tsukiyama
Nayeli Forest as Eto
Pascale Chemin as Juzo Suzuya

Alexandre Coadour as Renji Yomo
Frédéric Souterelle as Yakumo Oomori
Jean-Pierre Leblan as Mado Kureo (ep 2)
Jessie Lambotte as Kaya Irimi
Jochen Haegele as Yukinori Shinohara
Nathalie Bienaime as Lize Kamishiro
Philippe Roullier as Marude Itsuki
Yann Pichon as Kazuichi Banjō
French companies
Distributor: @Anime (DVD & Blu-ray)
Internet Streaming: Wakanim.tv
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Cesar Lechiguero (Spain dub)
Translation:
Edith Belarra (Spain dub)
Jesús Espí (Spain dub)
David Jenner as Ken Kaneki (Spain dub)
Eva Bau as Touka Kirishima (Spain dub)

Cesar Lechiguero as Yoshimura (Spain dub)
Dario Torrent as Nishiki Nishio (Spain dub)
Enric Puig as Shuu Tsukiyama (Spain dub)
Eva Andrés as
Hinami Fueguchi (Spain dub)
Nashiro Yasuhisa (Spain dub)
Fernando Barber as Juuzou Suzuya (Spain dub)
Graciela Molina as Akira Mado (Spain dub)
Greta Ruiz as Kurona Yasuhisa (Spain dub)
Jorge Tejedor as Koutarou Amon (Spain dub)
José Luis Siurana as Tatara (Spain dub)
José Manuel Casany as Naki (Spain dub)
Nina Romero as Eto (Spain dub)
Pau Ferrer as Ayato Kirishima (Spain dub)
Rafa Albert as Hideyoshi Nagachika (Spain dub)

Alfonso Vallés as Title (Spain dub)
Caridad Monrós as
Kaya Irimi (Spain dub)
Shizuku Kawakami (Spain dub)
Cesar Lechiguero as
Arata Kirishima (Spain dub)
Chuu Hachikawa (Spain dub; ep 9)
Matasaka Kamishiro (Spain dub)
Memo (Spain dub)
Take Hirako (Spain dub)
Voice-over (Spain dub)
Daniel González as
Koori Ui (Spain dub)
Nico (Spain dub)
Seidou Takizawa (Spain dub)
Uta (Spain dub)
Dario Torrent as
Kuramoto Itou (Spain dub)
Taishi Fura (Spain dub)
Enric Puig as Itsuki Marude (Spain dub)
Eva Andrés as Misato Gori (Spain dub)
Germán Gijón del Valle as Yukinori Shinohara (Spain dub)
Greta Ruiz as
Roma Hoito (Spain dub)
Ruizawa (Spain dub)
Hector Navarro as
Dr. Chigyo (Spain dub)
Kazuichi Banjou (Spain dub)
Mougan Tanakamaru (Spain dub)
Renji Yomo (Spain dub)
Jorge Tejedor as
Kishou Arima (Spain dub; ep 2)
Kuzen (Spain dub)
José Luis Siurana as
Chuu Hachikawa (Spain dub; eps 10-11)
Souta (Spain dub)
Yoshitoki Washuu (Spain dub)
José Manuel Casany as Kyouji Misaka (Spain dub; ep 2)
Luis Porcar as Akihiro Kanou (Spain dub)
Miquel Viñoles as Enji Koma (Spain dub)
Nina Romero as
Ayato Kirishima (Spain dub; child)
Kimi Nishino (Spain dub)
Yoriko Kosaka (Spain dub)
Rafa Albert as Kishou Arima (Spain dub; eps 11-12)
Rafael Ordonez Arrieta as
Kousuke Houji (Spain dub)
Kureo Mado (Spain dub)
Tsuneyoshi Washuu (Spain dub)
Rosa López as
Big Madam (Spain dub)
Ukina (Spain dub)
Sergio Capelo as
Donato Porpora (Spain dub)
Iwao Kuroiwa (Spain dub)
Kyouji Misaka (Spain dub; ep 4)
Silvia Cabrera as
Kiyoko Aura (Spain dub)
Michie Takizawa (Spain dub)
Sen Takatsuki (Spain dub)
Spanish companies
Distributor: Selecta Visión (Spain)
Dubbing Studio: Alboraia Art Studio (Spain dub)
Internet Streaming:
Netflix (Spain)
YouTube (Spain; simulcast)
Licensed by: Selecta Visión (Spain)
Translation: Daruma Serveis Lingüístics (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
(none)
Ludovica Bebi as Touka Kirishima
Manuel Meli as Ken Kaneki

Bruno Alessandro as Yoshimura
Daniele Raffaeli as Hideyoshi Nagachika
Elena Perino as Akira Mado
Emiliano Reggente as Nishiki Nishio
Fabrizio Valezano as Juuzou Suzuya
Federico Di Pofi as Shuu Tsukiyama
Luca Mannocci as Ayato Kirishima
MASSIMO TRIGGIANI as Koutarou Amon
Vittoria Bartolomei as Hinami Fueguchi

Roberto Certomà as Renji Yomo
Stefano Santerini as Kureo Mado (eps 2, 9-10)
Italian companies
Distributor: Dynit
Internet Streaming:
PopCorn TV (12 gennaio 2015)
VVVVID (Prima sottotitolata, dal 25 luglio doppiata)
German staff
German cast
ADR Director: Frank Preissler
Script: Frank Preissler
Ricardo Richter as Ken Kaneki
Sarah Alles as Touka Kirishima

Anna Amalie Blomeyer as Kaya Irimi
Antje Thiele as Akira Mado
Dirc Simpson as Enji Koma
Dirk Petrick as Nishiki Nishio
Florian Hoffmann as Koutarou Amon
Henning Nöhren as Naki
Jeffrey Wipprecht as Hideyoshi Nagachika
Johannes Berenz as Renji Yomo
Julian Mau as Tatara
Katrin Zimmermann as Juuzou Suzuya
René Dawn-Claude as Ayato Kirishima
Sarah Tkotsch as Hinami Fueguchi
Thomas Kästner as Yoshimura
Uwe Jellinek as Yukinori Shinohara

Adam Nümm as
Koori Ui (eps 2, 10)
Kouitsu Chigyou (ep 3)
Amelie Plaas-Link as Roma Hoito (eps 6-8)
Andreas Conrad as Mougan Tanakamaru (eps 2, 9-11)
Anna Gamburg as Shizuku Kawakami (ep 5)
Axel Lutter as Kureo Mado (eps 2, 9-10)
Daniel Gärtner as Uta (ep 1)
David Denemark as Koutarou Amon (young; ep 4)
Dieter Memel as Donald Porpora (ep 4)
Dirc Simpson as Kyouji Misaka (eps 2, 4)
Dirk Stollberg as Shuu Tsukiyama (eps 1, 3, 7, 9)
Franca Orlia as Kimi Nishino (ep 8)
Gerald Paradies as Iwao Kuroiwa (eps 1-2, 9-10)
Gerrit Hamann as Yoshitoki Washuu
Greta Galisch as Ukina (ep 8)
Heiko Akrap as Seidou Takizawa
Jesco Wirthgen as Kazuichi Banjou (eps 1, 3)
Josefin Hagen as Kurona Yasuhisa (eps 3-5)
Julia Blankenburg as Nashiro Yasuhisa (eps 3-5)
Marco Wittorf as Take Hirako (eps 1, 9-10)
Maria Hönig as Yoriko Kosaka (eps 2, 7-9)
Maria Sumner as
Ruizawa (ep 7)
Seidou's Mother (ep 9)
Melanie Isakowitz as Sen Takatsuki (eps 3, 7)
Otto Strecker as Kousuke Houji
Patrick Keller as Kuramoto Itou (eps 9-11)
Peter Sura as Chuu Hachikawa (eps 9-11)
Rainer Doering as Akihiro Kanou (ep 1)
Stefan Bergel as Tsuneyoshi Washuu (ep 8)
Sven Brieger as Orca (ep 4)
Thomas Schmuckert as Itsuki Marude
Valentin Stilu as Nico (ep 1)
Wanda Worch as Kiyoko Aura (ep 2)
German companies
Distributor: Kazé Germany
Dubbing: VSI Berlin
Internet Streaming: Anime-on-Demand

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology


Loading next article...