Micah SOLUSOD

Date of birth: 1990-08-21
Chronology:
(2016) Won People's Choice Award for Best Male Lead Vocal Performance in an Anime Movie/Special as Toma Kamijo in "The Miracle of Endymion" at 4th Annual BTVA Anime Dub Awards
Non-anime roles:
Kizaki in "Jisei"
Naoki Mizutani in "Kansei"
Naoki Mizutani in "Yousei"
Time Patroller (Male Voice 7) in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Time Patroller (Male Voice 7) in "Dragon Ball Xenoverse" (VG)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Brothers Conflict (TV) : Commentary (ep 12)
A Certain Magical Index (TV) : Commentary (eps 3, 14)
A Certain Magical Index II (TV) : Commentary (ep 14)
A Certain Magical Index: The Miracle of Endymion (movie) : Commentary
A Certain Scientific Railgun S (TV) : Commentary (ep 15)
Code:Breaker (TV) : Commentary (ep 7)
EUREKA SEVEN AO (TV) : Commentary (ep 24)
Fafner: Heaven and Earth (movie) : Commentary
Guilty Crown (TV) : Commentary (ep 2)
Jormungand (TV) : Commentary (ep 12)
Jormungand Perfect Order (TV) : Commentary (ep 24)
Level E (TV) : Commentary (ep 13)
Myriad Colors Phantom World (TV) : Commentary (ep 7)
Noragami (TV) : Commentary (ep 9)
Red Data Girl (TV) : Commentary (ep 2)
ReLIFE (TV) : Commentary (ep 13)
Rideback (TV) : Commentary (ep 10)
Selector Infected Wixoss (TV) : Commentary (ep 12)
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) : Commentary (eps 1, 8, 11)
Soul Eater (TV) : Commentary (ep 7)
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) : Commentary (ep 1)
Wolf Children (movie) : Commentary
Yona of the Dawn (TV) : Commentary (ep 16)
Yuri!!! on Ice (TV) : Commentary (ep 11)

Cast in:
(English version)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Danlin (ep 5)
Ace Attorney (TV) as Bat (ep 19)
All Out!! (TV) as Musashi (ep 4)
Appleseed XIII (TV) as Yoshitsune
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) as Yoshitsune
Aquarion Logos (TV)
Assassination Classroom (TV) as Gakushū Asano
Assassination Classroom (TV 2) as Gakushū Asano
Attack on Titan (TV) as Boris Feulner
Attack on Titan (TV 3/2018) as Rod Reiss (young; ep 46)
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) as Genji Hiraga
Baka and Test - Summon the Beasts 2 (TV) as Genji Hiraga
Bamboo Blade (TV) as Schoolboy B (ep 23); Takachiho Suginokoji (ep 16)
Ben-To (TV)
Big Windup! (TV) as Takashima (eps 17-19, 23)
Birdy the Mighty Decode: The Cipher (OAV) as Tsutomu Senkawa
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Tsutomu Senkawa
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Tsutomu Senkawa
Black Butler II (OAV) as Thomas Wallis
Black Clover (TV) as Young Yuno (eps 2-3, 17); Yuno
Blassreiter (TV) as Malek Werner
Blood Blockade Battlefront (TV) as Black
Blood Blockade Battlefront & Beyond (TV 2) as Black
Brothers Conflict (OAV) as Tsubaki Asahina
Brothers Conflict (TV) as Tsubaki Asahina
Cardcaptor Sakura: Clear Card (TV) as Eriol Hiiragizawa
Cardcaptor Sakura: Clear Card Prologue (OAV) as Eriol Hiragizawa
Castle Town Dandelion (TV)
A Certain Magical Index (TV) as Toma Kamijo
A Certain Magical Index II (TV) as Toma Kamijo
A Certain Magical Index III (TV) as Toma Kamijo
A Certain Magical Index: The Miracle of Endymion (movie) as Toma Kamijo
A Certain Scientific Railgun (TV) as Toma Kamijo
A Certain Scientific Railgun S (TV) as Toma Kamijo
Chaos Dragon (TV)
Chrome Shelled Regios (TV) as Loi Entorio (eps 18-19)
Code Geass: Akito the Exiled (OAV) as Akito Hyuga
Code:Breaker (TV) as Rei Ogami
Code:Realize -Guardian of Rebirth- (TV) as Victor Frankenstein
Concrete Revolutio (TV) as Judas
Concrete Revolutio: The Last Song (TV 2) as Judas
Corpse Princess: Aka (TV) as Hiroshige Ushijima
Corpse Princess: Kuro (TV) as Hiroshige Ushijima
D-Frag! (TV) as Hachi Shiou; Mr. Kids (ep 5)
D.Gray-man (TV); Kie (ep 51)
D.Gray-man Hallow (TV) as Kie; Wisely
Dance with Devils (TV) (ep 12)
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV) as Nika
Deadman Wonderland (TV) as Chan (ep 5); Yamakatsu
Death Parade (TV) as Shigeru Miura (ep 3)
(The) Disastrous Life of Saiki K. (TV) as Shun Kaido
Divine Gate (TV) as Surtr
Double Decker! Doug & Kirill (TV) as Kirill Vrubel
Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies (Funimation dub)
Dragon Ball Super (TV) as Haru; Tagoma
Dragon Ball Z Kai (TV 2); Boy Contestant (ep 107); Tournament Monk (ep 112)
Dragon Ball Z: Resurrection 'F' (movie) as Tagoma
Dragonaut - The Resonance (TV)
Drifters (TV) as Mills
(The) Empire of Corpses (movie) as Nikolai Krastokin
Escaflowne: The Movie as Dallet (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (OAV) as Ao Fukai
EUREKA SEVEN AO (TV) as Ao Fukai
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone (movie) (1.11)
Fafner: Heaven and Earth (movie) as Kazuki Makabe
Fairy Tail (TV); Audience Member (ep 31); Magnolia Citizen (ep 21); Midnight; Phantom Lord Wizard (eps 21-22); Picnic Person (ep 25); Townsfolk (ep 15)
Fairy Tail (TV 2/2014) as Midnight
Free! -Dive to the Future- (TV) as Kazuteru Minami
Free! -Take Your Marks- (movie) as Kazuteru Minami
Free! Eternal Summer (TV) as Kazuteru Minami
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) as Ishvalan Boy (ep 18)
Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos (movie) as Ashley Crichton (Young)
(The) Future Diary (TV) as Train Ride Operator (uncredited; ep 20)
Gangsta. (TV) as Nicolas Brown (young Nick)
Garo the Animation (TV) as Mauro (ep 14)
Garo: Crimson Moon (TV)
Good Luck Girl! (TV) as Urashimako (ep 6)
Guilty Crown (TV) as Gai Tsutsugami
Handa-kun (TV) as Junichi Aizawa
Heaven's Lost Property Forte (TV)
Heavy Object (TV) as Havia Winchel
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) as Jimsa
Hyōka (TV) as Koreyuki Tani
Initial D: Fourth Stage (TV) as Saboteur (eps 15-17)
Initial D: Second Stage (TV) (FUNimation Dub)
Jormungand (TV) as Jonah
Jormungand Perfect Order (TV) as Jonah
Jūni Taisen: Zodiac War (TV)
Junji Ito "Collection" (TV) as Oshikiri (ep 5)
Kamisama Kiss (TV) as Mizuki
Kamisama Kiss 2 (TV 2) as Mizuki
Kaze no Stigma (TV)
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Messenger Guy (ep 27); Toramachi (ep 29)
Koro Sensei Quest! (ONA) as Gakushu Asano (ep 7)
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Claus Valca (eps 15.5, 21)
Laughing Under the Clouds (TV) as Abe no Hirari
(The) Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These (TV) as Ivan Konev (ep 12)
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Tony (eps 2-3)
Level E (TV) as Yukitaka Tsutsui
Linebarrels of Iron (TV) as Bystander A (ep 1)
Michiko & Hatchin (TV) (ep 7)
Mikagura School Suite (TV) as Yuto Akama
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV) as Jini
My Bride is a Mermaid (TV) as Sun Fanboy (uncredited; ep 8)
My Hero Academia (TV)
My Hero Academia (TV 2) as Tsunagu Hakamata/Best Jeanist
My Hero Academia (TV 3) as Tsunagu Hakamata/Best Jeanist
Myriad Colors Phantom World (TV) as Haruhiko Ichijo
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Albatross (ep 19)
Nobunagun (TV)
Noragami (TV) as Yukine
Noragami Aragoto (TV) as Yukine
Oh! Edo Rocket (TV)
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV) as Liszt Kiriki
One Piece (TV) as Coby (Teen)
One Piece Film Z (movie) as Coby
Orange (TV) as Kakeru Naruse
Ping Pong (TV) as Makoto "Smile" Tsukimoto
Pop Team Epic (TV) as Popuko (ep 12b)
Prince of Stride: Alternative (TV) as Ayumu Kadowaki
Psycho-Pass (TV) as Melancholia (ep 5)
Puzzle & Dragons X (TV) as Torlie (ep 27)
Rage of Bahamut: Genesis (TV) as Michael
Red Data Girl (TV) as Miyuki Sagara
ReLIFE (OAV) as Arata Kaizaki
ReLIFE (TV) as Arata Kaizaki
Restaurant to Another World (TV) as Alexander (ep 5)
Rideback (TV) as Haruki Hishida
(The) Rolling Girls (TV) as Chi
(The) Royal Tutor (TV) as Heine Wittgenstein
Rurouni Kenshin Part I: Origins (live-action movie) as Kenshin Himura
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno (live-action movie) as Kenshin Himura
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends (live-action movie) as Kenshin Himura
Saiyuki Reload Blast (TV) as Cho Hakkai; Tenpou Gensui
Sands of Destruction (TV) as Reve Urshela (eps 12-13)
Selector Infected Wixoss (TV) as Kazuki Kurebayashi
Selector Spread Wixoss (TV) as Kazuki Kurebayashi
Seraph of the End: Battle in Nagoya (TV) as Yuichiro Hyakuya
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) as Yuichiro Hyakuya
Servamp (TV) as Tsubaki
Sgt. Frog (TV) as Minemine (ep 72); Newspaper Desk Chief (ep 29)
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Francois Auric
Shakugan no Shana Second (TV) as Sorath
Shangri-La (TV) as Shion Imaki
Shiki (TV) as Takami
Show By Rock!! (TV) as Riku
Show By Rock!! Short!! (TV) as Riku
Show By Rock!!# (TV 2/2016) as Riku
Snow White with the Red Hair (TV) as Atri
Soul Eater (TV) as Soul Eater Evans
Soul Eater Not! (TV) as Soul Eater Evans
Space Dandy (TV) as Bea
Space Dandy Season 2 (TV) as Bea
Spice and Wolf (TV) as Coachman (ep 10)
Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202 (movies) as Mil
Steins;Gate (TV) as Host (ep 25)
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) as Pete
Terror in Resonance (TV)
To (OAV) as Tokio (Elliptical Orbit)
Tokyo Ghoul (TV) as Seido Takizawa
Tokyo Ghoul √A (TV) as Sedo Takizawa 
Tokyo Ghoul:re (TV) as Seido Takizawa
Tokyo Ghoul:re (TV 2) as Seidou Takizawa
Tokyo Ravens (TV) as Atsune Hirata
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV) as Gilgamesh (Young; ep 3); Prince (ep 8); Red Knight (ep 1)
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV) as Gilgamesh (Young; ep 12)
Trigun: Badlands Rumble (movie)
Tsubasa Tokyo Revelations (OAV) as Kamui; Subaru
Tsukigakirei (TV)
Ultimate Otaku Teacher (TV) as Kousuke
(The) Vision of Escaflowne (TV) as Dallet (Funimation)
Wolf Children (movie) as Ame
WorldEnd (TV) as Willem-Kmetsch
Yona of the Dawn (TV) as Su-Won
Yuri!!! on Ice (TV) as Yuri Plisetsky
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none