Deadman Wonderland (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
デッドマン・ワンダーランド (Japanese)
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Ganta Igarashi has been convicted of a crime that he hasn't committed, and sent to a new, privately owned and operated prison, where the inmates are the main attraction in a modern day twist to the gladiatorial coliseums of ancient times. Throw in a healthy dose of weird little girl, some new-found super powers, and a little conspiracy theory, and you have Deadman Wonderland.
User Ratings: 2105 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 163 votes (sub:122, dub:37, raw:1, others:3
1 Spanish subtitled
1 Persian subtitled
1 German subtitled
)
 Excellent: 442 votes (sub:340, dub:84, edit.dub:2, ?:1, others:15
9 Spanish subtitled
3 Portuguese subtitled
1 Russian subtitled
1 Russian dubbed
1 Russian edited dub
)
 Very good: 590 votes (sub:427, dub:142, edit.dub:3, raw:1, others:17
8 Spanish subtitled
2 Czech subtitled
2 Russian subtitled
1 Italian subtitled
1 Portuguese subtitled
1 French subtitled
1 Polish subtitled
1 German subtitled
)
 Good: 488 votes (sub:331, dub:133, raw:2, edit.dub:1, others:21
7 Spanish subtitled
5 Portuguese subtitled
2 Turkish subtitled
2 Russian subtitled
2 Italian subtitled
1 Russian dubbed
1 French subtitled
1 German subtitled
)
 Decent: 211 votes (sub:150, dub:54, Eng:1, ?:1, others:5
1 French subtitled
1 Spanish subtitled
1 German dubbed
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 94 votes (sub:69, dub:22, edit.dub:1, others:2
1 Korean subtitled
1 German subtitled
)
 Not really good: 42 votes (sub:24, dub:15, ?:1, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Russian subtitled
)
 Weak: 43 votes (sub:34, dub:9)
 Bad: 20 votes (sub:18, dub:2)
 Awful: 7 votes (sub:5, edit.dub:1, dub:1)
 Worst ever: 5 votes (dub:3, sub:2)
Seen in part or in whole by 3811 users, rank: #234 (of 6655)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.517 (Very good−), std. dev.: 1.6758, rank: #1259 (of 6654)
Weighted mean: 7.392 (Good+), rank: #1440 (of 6654) (seen all: 7.47 / seen some: 7.45 / won't finish: 3.89)
Bayesian estimate: 7.392 (Good+), rank: #1229 (of 5013)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2011-04-16 to 2011-07-02
Opening Theme:
"One Reason" by fade
Ending Theme:
"Shiny Shiny" by NIRGILIS
Links: We have 2
Trivia: We have 3
News: Show:
Funimation panel (Jul 28, 2012)
Funimation Industry Panel (Jul 21, 2011)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray + DVD combo
    Deadman Wonderland - Complete Series [Anime Classics] (BD+DVD) 2014-07-15 (from $17.99)
DVD (Region 1)
    Deadman Wonderland - Complete Series [Limited Edition] (DVD) 2012-10-09

Japanese staff
Japanese cast
Director: Koichi Hatsumi
Series Composition: Yasuyuki Muto
Script:
Yasuyuki Muto (eps 1-12)
Storyboard:
Akitoshi Yokoyama (eps 2-3, 7, 11)
Koichi Hatsumi (ED; eps 1, 12)
Mitsuko Kase (eps 10, 12)
Ryuichi Kimura (ep 9)
Sachiko Kanemiya (ep 4)
Sayo Aoi (ep 6)
Tomomi Mochizuki (ep 8)
You Satou (ep 5)
Episode Director:
Akitoshi Yokoyama (ep 11)
Koichi Hatsumi (ep 12)
Masato Jinbo (ep 7)
Ryuichi Kimura (eps 1, 9)
Sayo Aoi (ep 6)
Shishō Igarashi (eps 2, 8, 12)
Tomoaki Ohta (ep 4)
Yasuhiro Geshi (eps 3, 10)
You Satou (ep 5)
Unit Director: Koichi Hatsumi (OP, ED)
Music: NARASAKI
Original creator:
Jinsei Kataoka
Kazuma Kondou
Character Design: Masaki Yamada
Art Director: Michie Watanabe
Animation Director:
Akiko Matsuo (ep 12)
Baek Sung Chan (ep 4)
Hirokazu Kojima (OP; ep 1)
Hironori Tanaka (ep 11)
Keiichirou Matsui (eps 2, 8)
Koudai Iwata (ep 7)
Kumiko Takayanagi (eps 8, 12)
Masaki Hyuga (eps 3, 10)
Masako Matsumoto (ep 6)
Michio Satô (eps 6, 11)
Ryōta Furukawa (eps 5, 11)
Sayo Aoi (eps 5, 9)
Sho Yamamoto (eps 6, 9)
Shūhei Arita (ep 12)
Shuichi Kitayama (ep 7)
You Satou (eps 5, 9)
Yuka Koiso (eps 5, 8, 12)
Mechanical design: Takayuki Yanase
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Director of Photography: Takeshi Katsurayama
2nd Key Animation:
Ae Ri Park (ep 4)
Aki Hayashi (ep 11)
Aki Kobayashi (ep 1)
Akira Kinoshita (eps 9, 12)
Bomin Kim (ep 12)
Chie Kinoshita (ep 11)
Chie Nakao (ep 7)
Chie Tanaka (eps 1-2, 6, 11)
Chinami Kudou (ep 12)
Choi Soon Youl (ep 4)
Daisuke Mataga (ep 12)
Emiko Kataoka (eps 8-9, 12)
Eum Yu Jung (ep 4)
Fujio Inose (ep 12)
Hiroe Sawada (ep 3)
Hiroe Suzuki (ep 11)
Hiromi Takasaka (ep 9)
Hiroshi Kohara (eps 9, 12)
Hiroshi Watanabe (ep 9)
Hiroyuki Uchida (eps 7, 12)
Hisa Ōhashi (ep 1)
Izumi Kondō (ep 3)
Kaori Ishii (ep 10)
Katanao Akai (eps 9-10)
Kazuko Shibata (ep 7)
Keiko Kitayama (eps 2, 8, 12)
Kururu Shiozawa (ep 12)
Maki Ando (eps 1, 6, 12)
Manami Ito (eps 6, 9, 12)
Mari Asada (ep 12)
Mariko Sasaki (eps 11-12)
Mariko Yamamoto (ep 12)
Masami Yamauchi (eps 7, 11)
Michio Hasegawa (eps 8-9, 12)
Miho Nagisa (ep 11)
Naoki Hiramura (ep 6)
Rie Ikegami (ep 6)
Rina Takenawa (eps 3, 10)
Ryō Iwasaki (eps 11-12)
Sachiyo Matsubayashi (eps 9, 12)
Saki Tanaka (ep 11)
Shogo Morishita (ep 9)
Taeko Igo (ep 1)
Takahiro Sakai (ep 11)
Takuma Iino (ep 8)
Tetsurou Yamada (ep 12)
Tetsuya Sunaga (ep 8)
Tomoko Kumada (ep 6)
Toshiyuki Nanto (ep 1)
Uo Ogidate (ep 3)
Wataru Chihara (ep 3)
Yasuhiro Ueno (ep 6)
Yu Seon Kim (ep 4)
Yūma Yokomatsu (ep 12)
Yumiko Totsu (eps 8, 11)
3D CG:
Takuto Hirose (SANZIGEN)
Yoko Inoue (SANZIGEN)
Animation: Koichi Hatsumi (ED)
Art Setting Assistance: Akio Shimada (Studio Pablo)
Assistant Animation Checker: Shoko Kushibiki
Assistant Animation Director:
Akiko Matsuo (ep 9)
Ayumu Kotake (ep 1)
Chiyoko Sakamoto (eps 1, 8)
Daisuke Niitsuma (eps 8-9, 12)
Fujio Inose (ep 2)
Hiromi Okazaki (ep 12)
Kiko Morifuji (eps 1, 8)
Koudai Iwata (ep 9)
Kumiko Takayanagi (ep 9)
Masami Kobayashi (ep 1)
Motoki Yagi (ep 12)
Ryōta Furukawa (eps 7-8)
Sayo Aoi (eps 1, 7)
Shinichi Machida (ep 1)
Shinpei Kamada (ep 12)
Sho Yamamoto (eps 2, 7)
Tatsuya Miki (ep 12)
Yōko Kutsuzawa (eps 7, 11)
You Satou (ep 7)
Yuka Koiso (eps 1, 9)
Assistant Episode Director:
Masaharu Tomoda (ep 12)
Noriaki Akitaya (ep 12)
Assistant producer:
Rie Ogura
Sadahiko Tominaga
Background Art:
Aimi Kodama (GREEN)
Atsushi Shimizu (GREEN)
Ayami Yoshida (GREEN)
Chihiro Fuji (GREEN)
Eriko Naitō (GREEN)
Hiromi Kamiyama (GREEN)
Keiji Ueda (GREEN)
Makoto Ujiie (GREEN)
Mayumi Abe (GREEN)
Mika Nakajima (GREEN)
Tatsuya Haibara (GREEN)
Tengen Shinohara (GREEN)
Yū Takai (GREEN)
Yukari Yasuda (GREEN)
Yuki Ikenoue (GREEN)
Zhen Chuan Yu (GREEN)
CG Line Director: Garyo Tanaka
CG Producer: Hiroaki Matsuura
Color Check:
Chiharu Shirasaki (assistance)
Masato Takagi (assistance)
Masayuki Kusaka (assistance)
Sakiko Teguramori (assistance)
Yukie Nakajima (assistance)
Yuko Kanemaru (assistance)
Color design: Yuuko Saitou
Color Design Assistance:
Kayoko Nishi
Tomoe Yoshimura
Digital Paint:
Asami Saito
Bin Bin Zheng (Triple A)
Dong Qin Chen (Triple A)
Emi Kadono (Wish)
Emiko Okui (Wish)
Haruka Yoshida (Wish)
Hikari Yamauchi (Triple A)
Hye Kyoung Park (Daejin Animation)
Hyeon-Ju Lee (Parks Movie)
Ikuna Kamei (Triple A)
Jeong Hee Lee (Parks Movie)
Jeong Soon Kim (Parks Movie)
Jian Fei Shi (Triple A)
Junko Mochizuki (Wish)
Kasumi Hoshi (Triple A)
Kyoung Yi Bang (Daejin Animation)
Li Li Wei (Triple A)
Mie Hasegawa (Wish)
Miho Kobayashi
Naoko Sunahara (Wish)
Rie Katoh (Wish)
Rie Takahashi
Sakie Suzuki (Triple A)
Sakiko Teguramori (Triple A)
Sang Hui Choe (Parks Movie)
Sang Kyo Lee (Parks Movie)
Sayaka Yamashita (Wish)
Song Am Kim (Daejin Animation)
Sun Hui Kim (Parks Movie)
Sung Ok Park (Parks Movie)
Takako Ito
Takako Uemura (Wish)
Tomoko Yamazaki
Xiao Hong Qian (Triple A)
Xiao Jun Qian (Triple A)
Yoko Chiba (Wish)
Yoriko Matsumori
Yukiko Yamaguchi
Yuu Takahashi (Wish)
Editing: Kumiko Sakamoto
Effect Animation Director: Shūhei Arita
Effect Design: Shūhei Arita
Finish Check:
Koji Ueno (Studio Gash)
Taeko Mizuno
Yasue Mizoguchi (Studio Gash)
Yuka Nakamura (Studio Gash)
Yukiharu Obata (Studio Gash)
Graphic Design Assistance: Norio Matsuda
HD Editing Manager: Takayuki Tabata
In-Between Animation:
Ae-Kyoung Lee (Parks Movie)
Asuka Nakaji (Wish)
Emi Mochizuki (Wish)
Guo Biao Chen (Be The One China)
Hisa Ōhashi
Hye Jin Son (Parks Movie)
Jeong Im Ryu (Daejin Animation)
Jeong Sun Lee (Daejin Animation)
Ji Hyeon Park (Parks Movie)
Jian Jun Luo (Be The One China)
Jian Ying Li (Be The One China)
Jung Ja Choi (Parks Movie)
Kaori Abe (Triple A)
Kaori Hashimoto (Triple A)
Kaori Saito (Wish)
Kōsuke Kobashi (Wish)
Li Bin Ye (Be The One China)
Mami Kuramoto (Wish)
Mao Yumoto (Wish)
Masami Yamauchi
Mayuko Yamamoto (Wish)
Mi Jeong Bae (Daejin Animation)
Mineko Suzuki (Wish)
Mitsuhiro Mori
Moon Suk Kim (Daejin Animation)
Nayumi Okashiwa (Wish)
Rina Takenawa
Sadaki Inamori (Wish)
Saori Nakashiki
Sayuri Kanō (Wish)
Shunichi Satō
Su Long Xu (Be The One China)
Yoon Up Kim (Parks Movie)
Yu Il Go (Daejin Animation)
Yukiko Busa (Wish)
Yukiko Okada
Yumiko Totsu
Yun Jeong Lee (Parks Movie)
Zhi Li Jiang (Be The One China)
Key Animation:
Akane Imada (ep 3)
Akane Umezu (ep 9)
Aki Hayashi (eps 1, 9, 12)
Akiko Matsuo (ep 6)
Akio Kitahara (eps 3, 10)
Akira Sato (ep 1)
Akitoshi Yokoyama (OP; eps 2, 11)
Atsushi Saito (ep 6)
Baek Sung Chan (ep 4)
Chikai Okado (eps 3, 10)
Chinami Kudou (ep 3)
Chiyoko Sakamoto (OP; ep 6)
Dai Imaoka (ep 2)
Daisuke Agata (eps 6, 11)
Daisuke Niinuma (OP; eps 7-8)
Daisuke Niitsuma (ep 8)
Eiji Abiko (OP; eps 2, 7, 9)
Eiji Komatsu (OP; eps 2, 12)
Eimi Hirano (ep 2)
Eizo Kawada (eps 5, 9)
Fujio Inose (ep 2)
Fuminori Tsukita (eps 3, 10)
Fumiyo Kimura (ep 8)
Harumi Kakuda (eps 3, 10)
Hideaki Aizawa (ep 9)
Hideo Maru (eps 7, 11)
Hideo Nakamura (eps 3, 10)
Hiroaki Karasu (ep 1)
Hiroki Moritomo (eps 3, 10)
Hiroki Saito (ep 3)
Hironori Tanaka (ep 11)
Hirotaka Tokuda (eps 8-9, 12)
Hiroyuki Koizumi (ep 1)
Hiroyuki Uchida (ep 8)
Hitoshi Miyajima (ep 5)
Hyun Gun Jang (ep 4)
Jae Seon Heo (ep 4)
Jeong Yu Kim (ep 4)
Jong Dong Mun (ep 4)
Jun Fujiwara (ep 2)
Kana Miyai (ep 3)
Kanta Suzuki (eps 5, 12)
Kaori Ikeda (eps 6, 9, 11)
Katsuyuki Yamazaki (ep 9)
Kazuki Takemi (ep 8)
Kazuko Shibata (ep 5)
Kazumi Ono (ep 1)
Kazuya Morimae (eps 6, 11)
Keiichirou Matsui (eps 1, 12)
Keiko Nagamine (ep 10)
Keisuke Katayama (ep 8)
Ken Mukaigawara (ep 7)
Kenichi Takase (ep 1)
Kenji Nishikawa (eps 2, 9)
Kiko Morifuji (OP; ep 2)
Kimiharu Obata (ep 8)
Koichiro Ueda (OP; ep 5)
Koudai Iwata (ep 12)
Kouichi Motomura (ep 1)
Kouichi Sugitani (eps 1, 8)
Kouji Komurakata (ep 12)
Kumiko Takayanagi (eps 5, 8)
Kururu Shiozawa (ep 9)
Machi Ichihara (eps 3, 10)
Manabu Nii (ep 9)
Manabu Yasumoto (eps 1, 12)
Mariko Aoki (eps 11-12)
Mariko Sasaki (eps 7, 9)
Masaharu Tomoda (eps 2, 7)
Masahiko Ohkura (eps 2, 12)
Masahiro Yoshisaki (ep 9)
Masaki Takasaka (ep 6)
Masako Matsumoto (ep 6)
Masami Kobayashi (ep 2)
Masami Ohta (eps 3, 10)
Masashi Hasegawa (ep 8)
Masaya Tanaka (ep 10)
Maya Uenishi (ep 9)
Megumi Fukuda (ep 2)
Megumi Satou (ep 3)
Megumi Yamazaki (ep 9)
Michael Tanaka (eps 2, 8)
Michinori Shiga (eps 7, 9)
Minoru Kibata (ep 6)
Mitsuhiro Mori (ep 10)
Mitsuhiro Okumura (eps 3, 8, 10)
Mitsuo Tano (ep 8)
Motoki Yagi (eps 7, 9, 11)
Naoki Hiramura (ep 8)
Naoko Ozawa (eps 3, 10)
Naoto Abe (OP; eps 2, 11)
Natsuko Suzuki (ep 9)
Noboru Kawamori (eps 6, 11)
Noriko Ozeki (eps 6, 12)
Noriko Yamashita (ep 2)
Nozomu Abe (ep 11)
Odahiro Watanabe (ep 12)
Reika Hoshino (ep 3)
Rie Arakawa (ep 6)
Rina Takenawa (ep 10)
Ryo Haga (eps 2, 9)
Ryō Iwasaki (ep 9)
Ryō Tanaka (eps 2, 12)
Ryōta Furukawa (eps 2, 7)
Ryun Suk Heo (ep 4)
Ryuuta Yanagi (ep 7)
Satomi Matsuura (ep 7)
Satomi Miyazaki (eps 3, 10)
Satoru Iida (ep 6)
Sawako Miyamoto (ep 1)
Sayaka Ikeda (eps 6, 11)
Sayo Aoi (eps 6-7, 9)
Shigeki Sunada (eps 5, 12)
Shin'ya Nakamura (ep 8)
Shingo Nakamura (ep 7)
Shinichi Machida (ep 1)
Shinichi Toda (ep 3)
Shinpei Koikawa (ep 3)
Shinya Kokaji (ep 10)
Sho Yamamoto (6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 12
)

Shogo Morishita (ep 2)
Shota Ibata (eps 2, 12)
Shouko Nishigaki (eps 1, 11)
Shūhei Arita (ep 8)
Shuichi Kitayama (ep 7)
Si-Eun Lee (ep 4)
Soon An Jung (ep 4)
Tadashi Fukuda (ep 7)
Takaaki Wada (eps 5, 7, 12)
Takafumi Hori (ep 5)
Takahiro Sakai (ep 5)
Takanori Yao (ep 1)
Takao Ozone (ep 6)
Takehiro Hamatsu (eps 2, 12)
Takeshi Miyamoto (eps 3, 10)
Taketomo Ishikawa (ep 1)
Tatsuya Miki (ep 8)
Tatsuya Shiraishi (eps 2, 8, 12)
Tetsurou Yamada (eps 6, 11)
Tomoaki Mimiura (eps 5, 12)
Tomoki Kōda (ep 5)
Tomoyo Sawada (ep 6)
Tomoyuki Munehiro (ep 9)
Toshifumi Kusunose (ep 12)
Toshiharu Kudō (ep 6)
Toshiyuki Nanto (ep 6)
Wataru Yamamoto (ep 9)
Yasunori Matsuki (ep 3)
Yōko Kutsuzawa (eps 1, 6)
Yoshiaki Iketani (ep 8)
Yoshie Kawamura (ep 3)
Yoshihiro Kanno (eps 6, 11)
Yoshito Narimatsu (ep 5)
You Satou (OP; eps 5, 8-9)
Young Il Kim (ep 4)
Yui Matsumoto (ep 3)
Yuichi Nakazawa (ep 5)
Yuichiro Yamada (ep 2)
Yuji Shibata (eps 2, 5)
Yuka Koiso (eps 1-2, 5)
Yukiko Miyamoto (ep 3)
Yuko Fujii (ep 10)
Yūko Hineno (ep 10)
Yūma Yokomatsu (ep 5)
Yumiko Totsu (ep 12)
Yuuki Hara (eps 5, 8)
Yuuko Sotake (ep 1)
Monitor Graphics:
Junko Kitagawa (SANZIGEN)
Kaori Seki (SANZIGEN)
Official Site Production: Mina Miyazawa
Photography:
Arimasa Watanabe (Asahi Production)
Daichi Nogami (Asahi Production)
Jun'ichi Ōkubo (Asahi Production)
Kazumi Yokoo (Asahi Production)
Kazuto Furuya (Asahi Production)
Kenji Takahashi (Asahi Production)
Kentarō Waki (Asahi Production)
Masatoshi Goake (Asahi Production)
Megumi Fujisaka (Asahi Production)
Noriyuki Murakami (Asahi Production)
Ryou Iijima (Asahi Production)
Takashi Yanagida (Asahi Production)
Takumi Haneda (Asahi Production)
Tomoya Kamijō (Asahi Production)
Tomoyuki Ishiyama (Asahi Production)
Yousuke Motoki (Asahi Production)
Yuusuke Takahashi (Asahi Production)
Planning: Takeshi Yasuda
Planning Assistant:
Haruo Nitta
Yoshinori Kenno
Production Advancement:
Hiroaki Hoshino (ep 10)
Hiroaki Takahashi (eps 5, 12)
Mitsutoshi Murakami (eps 2, 9)
Shingo Maeda (ep 8)
Takayuki Horizoe (eps 1, 6, 11)
Yasunari Muraoka (eps 3, 10)
Yu Yabuuchi (ep 7)
Yun Hyung Jo (ep 4)
Production Affairs: Haruka Doi
Production Desk: Takeo Ōtaka
Prop Design: Daisuke Niitsuma
Recording Adjustment: Masanori Tsuchiya
Recording Assistant: Mai Sunaniwa
Setting Production: Kazunobu Kawakoshi
Sound Effects: Yasumasa Koyama
Sound Production Manager: Eisuke Imanishi
Special Effects Supervisor: Kumiko Taniguchi
Theme Song Performance:
fade (OP)
NIRGILIS (ED)
Title Logo Design: Tsuyoshi Kusano
Kana Hanazawa as Shiro
Romi Park as Ganta Igarashi

Iori Nomizu as Minatsuki Takami
Junichi Suwabe as Tamaki Tsunenaga
Masayuki Katou as Kiyomasa Senji/Crow
Mina as Rei Takashima
Takako Honda as Chief Makina
Yuuki Kaji as Yo Takami

Akira Harada as
Government Official (ep 3)
Masu (ep 6)
Aya Gōda as Prison Guard (ep 3)
Ayumi Yonemaru as Ohara (eps 8-12)
Chika Horikawa as Kasuga Kyouko
Daisuke Ono as Nagi Kengamine
Hiroki Etō as
Ootake (eps 8-9)
Undertaker (ep 11)
Hiroomi Tamaru as
Gohan (ep 12)
Prisoner (ep 2)
Hiroshi Naka as Hagire Rinichirō
Hiroto Kazuki as
Aohi-sansa (eps 10-12)
Avatar (ep 4)
Jun Fukuyama as Rokuro Bundō
Kanehira Yamamoto as
Akiyama (eps 8-9)
Commentary (ep 2)
Detective (ep 1)
G Block Prison Guard (ep 4)
Government Official (ep 3)
Police Informant (ep 5)
Prison Guard (ep 6)
Undertaker (eps 10-12)
Kaoru Katakai as Miyako (eps 8, 10-11)
Kazutomi Yamamoto as Yamazaki (eps 8-11)
Kengo Kawanishi as Matayoshi (eps 8-9)
Kenji Sugimura as
Mimi's Father
Prison Guard (ep 8)
Kiyoshi Katsunuma as Kanagushi (ep 2)
Kouzou Douzaka as
Avatar (eps 4-5)
Endou (eps 8-11)
Government Official (ep 3)
Presiding Judge (ep 1)
Prison Guard (ep 6)
Kumiko Itou as Karako Koshio
Masaaki Itatori as
Avatar (eps 4-5)
Kosugi (eps 8-9)
Prison Guard (ep 6)
Masaaki Tsukada as Buddhist Priest (ep 12)
Masanori Iwasaki as Prison Guard (ep 7)
Masayoshi Sugawara as Ueshima (ep 9)
Megumi Takamoto as Mimi (ep 1)
Minoru Hirota as Mouzuri (ep 9)
Misato as Announcer
Misato Tobari as Oshima (eps 10-11)
Mitsuo Iwata as Corpse Festival Mascot (eps 4-6)
Miyuki Sawashiro as Toto Sakigami
Natsumi Takamori as Hibana Daida
Noriaki Morita as
G Block Prison Guard (ep 4)
Gondo (ep 2)
Inmate (ep 1)
Prisoner (ep 3)
Ryota Ohsaka as Undertaker (ep 10)
Saeko Zōgō as Harumi
Shōhei Kajikawa as
Chan
Wakabayashi (eps 8, 10-11)
Yamakatsu (ep 1)
Takao Mizuno as Kawamoto (ep 8)
Takeshi Maeda as Ekishin (ep 12)
Takeshi Maruyama as Kazumasa Kouzuji
Toshiyuki Morikawa as Higashi Genkaku
Yuka Saitou as
En
Newscaster (ep 8)
Japanese companies
Animation Production: Manglobe
Casting: Production Ace
Color Inspection:
Studio Gash
Wish
Editing: Jay Film
Monitor Graphics: SANZIGEN Animation Studio
Music Production: AMG MUSIC
Photography: Asahi Production
Photography Assistance: Satelight (eps 1-12)
Production Assistance:
Artland (eps 3, 10)
union CHO (ep 4)
Recording Studio: Studio Gong
Sound Production: Dax Production
special effects: Team Taniguchi
Video Editing: Q-Tec
English staff
English cast
ADR Director: Joel McDonald
Script:
J. Michael Tatum
Patrick Seitz (eps 3-9 odd, 10)
Translation:
Angela Liu
Matt Del Giudice
Sarah Alys Lindholm (Quality Assurance)
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Engineer: Kevin Leasure
Assistant producer: Michael Harcourt
Commentary:
Aaron Dismuke (ep 6)
Greg Ayres (eps 7, 12)
Joel McDonald (ep 7)
Leah Clark (eps 6-7)
Monica Rial (eps 7, 12)
DVD Compression:
Duncan Yan
Jacob Martin
DVD Editing: Jeremy Jimenez
DVD Menu Audio: Gino Palencia
DVD Menu Design: TJ Larson
Head Writer: John Burgmeier
Lead Video Engineer: Jacob Martin
Mix Engineer: Andrew Tipps
Post-Production Assistant: Aya Spann
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Subtitle Editor: Laura Wyrick
Talent Coordination: Tara Williams
Video Engineer:
Andrew Manson
Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
Greg Ayres as Ganta Igarashi
Monica Rial as Shiro

Aaron Dismuke as You Takami
Colleen Clinkenbeard as Chief Makina
Eric Vale as Tamaki Tsunenaga
J. Michael Tatum as Nagi Kengamine
Jamie Marchi as Karako Koshio
Jason Douglas as Azuma Genkaku
Leah Clark as Minatsuki Takami
Lydia Mackay as Rei Takashima
Patrick Seitz as Senji Kiyomasa

Apphia Yu as En (ep 5)
Austin Tindle as Wakabayashi
Callie McHalen as Harumi
Charles Campbell as Ekishi (ep 12)
Chris Cason as Koumoto
David Goodwin as Matayoshi
David Trosko as Rokuro Bundo
Greg Dulcie as Aohi
Juli Erickson as Miyako
Keith Kubal as Masu (ep 6)
Lee Murphy as Kazumasa Kouzuji
Lindsay Seidel as Mimi (ep 1)
Mary Morgan as Kasuga Kyouko
Micah Solusod as
Chan (ep 5)
Yamakatsu
Newton Pittman as Kosugi
R Bruce Elliott as Hagire Rinichiro (eps 6-7)
Robert McCollum as Carnival Corpse Announcer (eps 5-6)
Ryan Reynolds as Toto Sakigami
Scott Freeman as Ueshima
Staci Moon as You Takami (Child)
Terri Doty as Ohara
Tia Ballard as Hibana Daida
Trina Nishimura as Ganta Igarashi (Child)

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia & New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Anime News Network
Anime on Demand (UK)
Crunchyroll 
FUNimation Entertainment
Hulu
Madman Screening Room (Australia & New Zealand)
Viewster (US)
YouTube
French cast
French staff
Dubbing Director: Julien Dutel

Adaptation: Julien Dutel
Delphine Saroli as Shiro
Elise Gamet as Ganta Igarashi

Dany Benedito as Makina
Julien Dutel as Kiyomasa Senji
Marc Wihlem as Tsunenaga Tamaki
Michaël Maino as Yō Takami
Sandra Vandroux as Minatsuki Takami

Angelique Heller as
Karako Koshio
Mimi
Charlotte Duran as Kasuga Kyoko
Julien Dutel as
Hagire Rinichirō
Kōzuji Kazumasa
Mōzuri Gazuchi
Laurent Pasquier as
Itadaki Kazuya
Sansa Aohi
Marc Wihlem as Yamakatsu
Michaël Maino as Wakabayashi
Pascal Gimenez as Nagi Genkamine
Sandra Vandroux as Hibana Deida
Waléry Doumenc as Rokuro Bundo

French companies
Broadcaster: Nolife
Distributor: Dybex
Dubbing: PILON Studio Son
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: PopCorn TV
Italian cast
(none)
German staff
German cast
(none)
Maximilian Belle as Ganta Igarashi
Rieke Werner as Shiro

Anke Korte as Rei Takashima
Benedikt Gutjan as Bundou Rokuro
Dana Geissler as Makina
Dirk Meyer as You Takami
Frank Röth as Tsunenaga Tamaki
Ilena Gwisdalla as Karako Koshio
Katharina Iacobescu as Minatsuki Takami
Ole Pfennig as Nagi Kengamine
Sophie Rogall as Toto Sakigami
Stefan Günther as Senji Kiyomasa
Thomas Darchinger as Genkaku Azuma

Björn-Tilo Kraft as Rinichirou Hagire (eps 5-7, 10)
Crock Krumbiegel as Presiding Judge (ep 1)
Gerd Meyer as Masu (ep 6)
Gerhard Acktun as Mimi's Father (ep 1)
Kai Taschner as Corpse Festival Mascot (eps 4-6)
Nils Dienemann as Wakabayashi
Peter Musäus as Aohi (eps 10-12)
Sonja Reichelt as Miyako (eps 8, 10-11)
Tatjana Pokorny as Ohara (eps 8-12)
German companies
Distributor: Nipponart

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology