Aaron DISMUKE

Birth name: Aaron Mitchell Dismuke
Date of birth: 1992-10-13
Hometown: Tarrant County, Texas (Born)/Texas (Lives)
Height: 174 cm
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Alphonse Elric in "Fullmetal Alchemist 2: Curse of the Crimson Elixir" (VG)
Alphonse Elric in "Fullmetal Alchemist and the Broken Angel" (VG)
Alphonse Elric in "Fullmetal Alchemist: Dual Sympathy" (VG)
Young Roronoa Zoro in "One Piece: Unlimited Adventure" (VG)
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
Cat Planet Cuties (TV) : Commentary (ep 9)
Cheer Boys!! (TV) : ADR Director
Corpse Princess: Aka (TV) : Commentary (ep 12)
Deadman Wonderland (TV) : Commentary (ep 6)
(The) Devil is a Part-Timer! (TV) : Commentary (ep 12)
Endride (TV) : Script (16 episodes
eps 2-10 even, 13-22, 24
)
, Assistant ADR Director (eps 11-12)
Fairy Tail (TV) : Commentary (ep 58)
Fairy Tail (TV 2/2014) : Script, Assistant ADR Director
Fairy Tail Zero (TV) : Assistant ADR Director
Full Metal Panic! Invisible Victory (TV) : Script (eps 2-3)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) : Commentary (ep 40)
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa : Commentary
Hakata Tonkotsu Ramens (TV) : ADR Script
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) : Assistant ADR Director
Hinamatsuri (TV) : ADR Script (ep 1)
In Another World With My Smartphone (TV) : Script
Kino's Journey - the Beautiful World- (TV) : Script
Luck & Logic (TV) : Assistant ADR Director
Nanbaka (ONA) : ADR Director, Script
Nanbaka (TV) : ADR Director, Script
Ninja Slayer From Animation (ONA) : Script (eps 5-6)
Ouran High School Host Club (TV) : Commentary (ep 18)
Sankarea: Undying Love (TV) : Commentary (ep 3)
Shomin Sample (TV) : ADR Director
Tales of Zestiria the X (TV) : Assistant ADR Director (eps 3-4)
Three Leaves, Three Colors (TV) : Assistant ADR Director
Tokyo Ghoul (TV) : Script
Tokyo Ghoul:re (TV) : ADR Director (ep 26), Script (eps 29-30)
Tsugumomo (TV) : ADR Director, Script

Cast in:
(English version)
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Rail
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) as Tanaka (eps 2-4, 9)
All Out!! (TV)
Aquarion Evol (TV)
Aquarion Logos (TV)
Aria the Scarlet Ammo AA (TV) as Bank Robber; Man
Assassination Classroom (TV) as Yūji Norita (ep 20)
Assassination Classroom (TV 2) as Yuji Norita (ep 10)
Attack on Titan (live-action movie)
Attack on Titan (TV)
B Gata H Kei - Yamada’s First Time (TV)
Baka and Test: Summon the Beasts OVA
Baki the Grappler (TV) as Hanayama (Young)
Ben-To (TV)
Big Windup! (TV) as Yūto Sakaeguchi
Black Cat (TV) as Leon Elliott
Black Clover (TV) as Marx Francois
Blood Blockade Battlefront (TV) as Leonardo Watch
Blood Blockade Battlefront & Beyond (TV 2) as Leonardo Watch
(The) Boy and The Beast (movie)
Burst Angel (TV) as Charlie (ep 14)
Cat Planet Cuties (OAV) as Kio Kakazu
Cat Planet Cuties (TV) as Kio Kakazu
A Certain Magical Index (TV)
A Certain Magical Index II (TV)
A Certain Scientific Railgun (TV)
Chain Chronicle: The Light of Haecceitas (TV) as Shidoh (ep 7)
Cheer Boys!! (TV)
Classroom of the Elite (TV) as Kanji Ike
Code Geass: Akito the Exiled (OAV) as Yukiya Naruse
Corpse Princess: Aka (TV) as Ouri Kagami
Corpse Princess: Kuro (TV) as Ouri Kagami
D-Frag! (TV) as Haijima
D.Gray-man (TV); Narain (eps 27, 40)
D.Gray-man Hallow (TV) as Kiredori
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV) as Fuyuhiko Kuzuryu
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Hope Arc (special) as Fuyuhiko Kuzuryu
Deadman Wonderland (TV) as You Takami
Death March to The Parallel World Rhapsody (TV) as Male Soldier F (ep 4)
(The) Devil is a Part-Timer! (TV) as Hanzo Urushihara/Demon General Lucifer
Divine Gate (TV) as Percival
Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon (movie 13) as Minotia
Dragonar Academy (TV) as Ash Blake
ēlDLIVE (TV)
Endride (TV) (ep 15); Shun Asanaga
Escaflowne: The Movie as Van Fanel (Funimation)
EUREKA SEVEN AO (TV)
Fairy Tail (TV) as Hibiki
Fairy Tail (TV 2/2014) as Hibiki
Free! Eternal Summer (TV)
Fruits Basket (TV) as Akito (Young); Hiro Sohma
Fullmetal Alchemist (live-action movie) as Alphonse Elric
Fullmetal Alchemist (TV) as Alphonse Elric
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) as Van Hohenheim (Young)
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV) as Alphonse Elric
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV) as Alphonse Elric
Fullmetal Alchemist: Seven Homunculi VS State Alchemists (OAV) as Alphonse Elric
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa as Alphonse Elric
Fuuka (TV) as Yu Haruna
(The) Galaxy Railways (TV) as Manabu Yuuki (Young; eps 1-2)
Gamers! (TV) as Daiki (eps 2-3)
Gangsta. (TV) as Emilio Benedetto (young)
Garo the Animation (TV) as Sergi (ep 6)
Genocidal Organ (movie) as Tuvi
Ghost In The Shell: The New Movie
Gosick (TV) as Italian Boy (ep 3)
Grappler Baki Maximum Tournament (TV) as Kureha Kosho (young); Shinogi Kosho (young)
Haganai (TV) (uncredited)
Hakata Tonkotsu Ramens (TV) as Macro
Hakyū Hōshin Engi (TV 2) as Fugen Shinjin
Handa-kun (TV)
Heavy Object (TV)
Hero Tales (TV)
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) as Prince Arslan
(The) Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance (TV) as Arslan
Hetalia The Beautiful World (TV) as Cyprus
Hetalia World Series (TV) as Sealand (ep 51)
High School DxD BorN (TV) as Diodora Astaroth
High School DxD Hero (TV) as Diodora Astaroth (ep 0)
Hyōka (TV) as Takeo Katsuta
Jūni Taisen: Zodiac War (TV)
Junji Ito "Collection" (TV) as Ryūsuke Fukada (ep 3)
KADO - The Right Answer (TV) as Tsukai's Brother (ep 8)
Kamisama Kiss (TV) as Kohiruimaki
Kamisama Kiss 2 (TV 2)
Karakai Jōzu no Takagi-san (TV) as Nishikata
Karneval (TV) as Jiki
Kiddy Grade (TV) as Chevalier D'Autriche (Boy; ep 22); Yott
Kino's Journey - the Beautiful World- (TV) as Gate Guard (ep 12)
Knight's & Magic (TV) as Kristobal Hasslo Jarodek
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Johann
(The) Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These (TV) as Reinhard von Lohengramm
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Lafra (eps 19-21)
Level E (TV) as Nomura
Linebarrels of Iron (TV) as Izuna Endo
Lord Marksman and Vanadis (TV); Knight (ep 7)
Love Tyrant (TV)
Lupin III: Farewell to Nostradamus (movie) as Sergeo
Maken-Ki! Battling Venus (TV) as Yamada (eps 4, 9, 11)
Maken-Ki! Battling Venus 2 (TV) as Yamada (ep 8)
Masamune-kun's Revenge (TV) as Shigeo Yamada
Michiko & Hatchin (TV) as Antonio (eps 3-4)
Miss Kobayashi's Dragon Maid (TV)
(The) Morose Mononokean (TV) as Hanae Ashiya
Mushi-Shi (TV) as Yoki (ep 12); Young Ginko (ep 26)
Mushishi (live-action movie) as Yoki; Young Ginko
My Hero Academia (TV)
My Hero Academia (TV 2) as Kosei Tsuburaba
My Hero Academia (TV 3) as Kosei Tsuburaba
Nabari no Ou (TV) as Hyou
Nanbaka (ONA) as Upa
Nanbaka (TV) as Upa
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Naraki (ep 18)
No-Rin (TV) as Mobuyama
Noragami Aragoto (TV) as Tatsumi
One Piece (TV)
Ouran High School Host Club (TV) as Yasuchika Haninozuka (ep 18)
Panty & Stocking with Garterbelt (TV)
Ping Pong (TV) as Yutaka "Peco" Hoshino
Prince of Stride: Alternative (TV) as Touya Natsunagi
Psycho-Pass 2 (TV)
Puzzle & Dragons X (TV)
Rampo Kitan: Game of Laplace (TV)
Recovery of an MMO Junkie (TV) as Hayashi
Robotics;Notes (TV)
(The) Rolling Girls (TV) as Crocodile
Rosario + Vampire (TV)
RWBY (U.S. ONA) as Oscar Pine
Samurai Warriors (TV)
Sankarea: Undying Love (TV) as Chihiro Furuya
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) as Boy Student 2A (ep 2); Boy Student 5A (ep 5)
Servamp (TV) as Licht Jekylland Todoroki
Sgt. Frog (TV) as Soccer Player (ep 42)
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Orobas
SHIMONETA: A Boring World Where the Concept of Dirty Jokes Doesn’t Exist (TV)
Sky Wizards Academy (TV)
Soul Eater Not! (TV) as Aaron (ep 3)
Speed Grapher (TV) as Takeshi (Young)
Spice and Wolf (TV)
Star Blazers 2199 (TV)
Taboo Tattoo (TV)
Tales of Zestiria the X (TV) as Mikleo (broadcast dub; ep 9)
Terror in Resonance (TV) as Toji 'Twelve' Hisami
Three Leaves, Three Colors (TV)
Tokyo Ghoul (TV) as Sante
Tokyo Ghoul √A (TV) as Sante
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV) as Nakia (eps 2, 8-10)
Trinity Blood (TV) as Ion Fortuna
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Nokoru
Tsukigakirei (TV) as Tsubasa Kaneko
Tsuredure Children (TV) as Tomomichi Motoyama (ep 6)
Ultimate Otaku Teacher (TV) (eps 6, 16); Satoshi
(The) Vision of Escaflowne (TV) as Van Fanel (Funimation)
We Without Wings - Under the Innocent Sky (TV) as Dominic
WorldEnd (TV)
Yona of the Dawn (TV) as Heukchi
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Shura; Yusuke Urameshi (young)
Zoku Touken Ranbu: Hanamaru. (TV 2) as Juzumaru Tsunetsugu
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none