Wandering Witch - The Journey of Elaina (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Majo no Tabitabi (Japanese)
Majo no Tabitabi: The Journey of Elaina (Japanese)
The Journey of Elaina
魔女の旅々 (Japanese)
Genres: adventure, magic
Themes: magical girl
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Once upon a time, there was a witch named Elaina, who set off on a journey across the world. Along the way, she would meet all kinds of people, from a country full of witches to a giant in love with his own muscles—but with each meeting, Elaina would become a small part of their story, and her own world would get a little bit bigger. (from manga)
User Ratings: 265 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 25 votes (sub:24, raw:1)
 Excellent: 60 votes (sub:55, dub:4, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 83 votes (sub:70, dub:11, raw:1, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
 Good: 59 votes (sub:49, dub:9, raw:1)
 Decent: 16 votes (sub:14, dub:1, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 9 votes (sub:8, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 8 votes (sub:8)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 456 users, rank: #2137 (of 8549)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.736 (Very good−), std. dev.: 1.5607, rank: #1103 (of 8653)
Weighted mean: 7.696 (Very good−), rank: #1060 (of 8653) (seen all: 7.84 / seen some: 5.50 / won't finish: 3.88)
Bayesian estimate: 7.687 (Very good−), rank: #830 (of 6540)
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2020-10-02
Opening Theme:
"Literature" (リテラチュア) by Reina Ueda
Ending Theme:
"Haiiro no Saga" (Gray Saga) by ChouCho
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Wandering Witch: The Journey of Elaina - The Complete Series (Blu-Ray) 2021-10-26 (from $48.74)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Toshiyuki Kubooka
Series Composition: Kazuyuki Fudeyasu
Script: Kazuyuki Fudeyasu (eps 1-12)
Storyboard:
Cagetzu Aizawa (eps 6, 11-12)
Hiroki Ikeshita (ep 10)
Hiroki Itai (ep 9)
Hiroshi Kimura (ep 10)
Jun Takahashi (eps 3, 7)
Masatoshi Hakada (ep 2)
Nobutaka Yoda (OP; ED)
Takayuki Inagaki (ep 8)
Takeshi Nishino (ep 11)
Toshiyuki Kubooka (4 episodes
eps 1, 4, 10, 12
)

Yoshimasa Hiraike (eps 5, 7)
Episode Director:
Ayumu Uwano (eps 1, 5, 8)
Hiroki Ikeshita (ep 10)
Hiroki Itai (ep 9)
Hiroshi Kimura (ep 2)
Jun Takahashi (eps 3, 7)
Satoshi Saga (ep 6)
Takeshi Nishino (eps 4, 11)
Toshiyuki Kubooka (ep 12)
Unit Director: Nobutaka Yoda (OP)
Music: AstroNoteS
Original creator: Jougi Shiraishi
Original Character Design: Azure
Character Design: Takeshi Oda
Art Director: Hiroshi Gouroku (Makaria)
Chief Animation Director:
Atsuko Saitō (eps 10-12)
Emi Kouno (eps 10-12)
Hiroshi Yakou (eps 5-6, 9)
Kōsuke Yoshida (ep 7)
Takeshi Oda (OP; ED; 7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11-12
)

Yoshihiro Nagamori (ep 3)
Animation Director:
Akie Morimoto (ep 7)
Akira Kojima (ep 7)
Atsuko Saitō (OP; ED; ep 10)
Bragari Potter (eps 11-12)
Chie Mishima (eps 3, 9, 12)
Emi Kouno (ep 9)
Hideaki Shimada (ep 5)
Hiro Ohki (ep 5)
Junnosuke Nishio (ep 1)
Kōsuke Yoshida (ep 8)
Mariko Aoki (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Masashi Wakayama (eps 10-11)
Natsumi Kubo (ep 8)
Noriko Tejima (ep 6)
Ryosuke Kuwahara (ep 8)
Shinichi Shigematsu (eps 11-12)
Shinya Yamada (ep 12)
Tomoaki Kado (ep 4)
Young Soon Shin (ep 11)
Yuki Yokoyama (ep 8)
3D Director: Junpei Mukai
Sound Director: Akiko Fujita
Director of Photography:
Ayumi Itakura
Yoshito Kuwa
2D Work: Kyōko Sugimoto
2nd Key Animation:
Anri Tamura (6 episodes
eps 1-3, 8, 10-11
)

Atsuko Saitō (eps 2, 5)
Aya Kokonoe (ep 4)
Ayaka Nakao (eps 1, 3, 5)
Cheng Chen (ep 3)
Chiyo Imamaki (OP; eps 1-5, 8-12)
Hao Zhou (OP; 7 episodes
eps 1-4, 9-10, 12
)

Haruka Ogiso (ep 1)
Hiro Ohki (ep 8)
Hiroyuki Morita (OP)
Koichi Morishima (ep 12)
Maika Abe (ep 9)
Maika Ōnuki (PRA; eps 6, 12)
Mariko Aoki (ep 12)
Masaru Sano (ep 10)
Misaki Sugawara (PRA; ep 6)
Nanako Fukuda (ep 9)
Natsumi Sakai (ep 4)
Nobuyuki Matsuo (ep 12)
Rira Yamazaki (ep 4)
Saori Yanaga (OP)
Shisei Nagayama (6 episodes
eps 1-3, 5, 11-12
)

Si Qi Chen (ep 3)
Takeshi Nishino (ep 4)
Takuya Satoh (ep 1)
Tatsurou Arai (Studio Gash; eps 6, 12)
TeheeFB (ep 10)
Yang He (ep 12)
Yuki Maeda (eps 4, 8)
Yuki Nomura (PRA; ep 6)
Yuki Yokoyama (ep 4)
Yukie Yasuoka (eps 1, 10)
Yumeto Ogawa (ep 3)
Yuya Hiderita (ep 10)
3D Work: Shōta Yano
Animation producer: Kazumasa Hayasaka
Art Setting: Katsuhisa Takiguchi (Studio Tulip)
Assistant Animation Director:
Atsuko Saitō (eps 1-3)
Koichi Morishima (ep 12)
Natsumi Kubo (eps 3, 10, 12)
Ryosuke Kuwahara (eps 10, 12)
Saori Yanaga (eps 1-2, 12)
Young Soon Shin (ep 12)
Yuki Yokoyama (eps 3, 10, 12)
Assistant Episode Director: Ayumu Uwano (eps 2, 12)
Background Art:
Akiko Kazato (Atelier Makaria; ep 8)
Atsushi Satomi (Atelier Makaria; eps 5, 12)
Hiroshi Gouroku (Atelier Makaria; OP; eps 1-12)
Hoa Nguyen (Studio Suuuu; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Hung Dao (Studio Suuuu; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Koji Nagasawa (OP)
Mai Hoang (Studio Suuuu; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Mai Le (Studio Suuuu; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Megumi Nishizawa (Studio Aqua; eps 1-5, 8-12)
Mina Kurihara (Atelier Makaria; eps 7-8, 10-12)
Noriko Tsutsui (Studio Aqua; eps 4, 8)
Noriyo Gōroku (Atelier Makaria; ep 1)
Rie Oda (Atelier Makaria; eps 1-7)
Riko Sudo (Atelier Makaria; eps 1-6)
Sayuri Katō (Studio Aqua; 5 episodes
eps 2, 4, 8, 11-12
)

Shinji Matsuura (ep 12)
Takayuki Saegusa (Studio Aqua; eps 1-5, 8-12)
Trang Nguyen (Studio Suuuu; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Yoshiko Ishii (Studio Aqua; ep 4)
Yoshishige Eguchi (Atelier Makaria; 8 episodes
eps 2, 5-8, 10-12
)

Yurika Yamaguchi (Atelier Makaria; eps 7-8, 10-12)
Yuriko Satou (Atelier Makaria; ep 1)
Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; 6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Background Art Manager:
Ayane Ichinose (ep 12)
Rin Tanabe (eps 11-12)
Casting Management: Wataru Matsuoka (Osawa Office)
Color design:
Masato Takagi
Sakiko Teguramori (ep 9)
Color Design Assistant: Sakiko Teguramori
Color setting:
Chikamichi Kojima (eps 8, 11)
Kazuyuki Tokae (eps 4, 10)
Masato Takagi (OP; ED; eps 1, 9)
Sakiko Teguramori (ep 2)
Sayaka Sueshige (ep 7)
Shigeru Saisō (eps 5, 12)
Takeshi Kurihara (ep 3)
Yuka Nakamura (ep 6)
Comic Serialization Assistant: Ken Nakagawa
Comicalize Artist: Itsuki Nanao
Conceptual Design: Kazumasa Uchio
Cooking Animation Director: Yuki Yokoyama (ep 4)
Copyright Production: Ryū Bandō
Domestic Licensing Manager: Fumiaki Kukimoto
Editing: Keisuke Yanagi
Ending Director: Nobutaka Yoda (10GAUGE)
In-Between Animation:
Ai Kuwabara (PRA; ep 6)
Akane Yamanaka (PRA; ep 6)
Akihiko Ota (Studio PaTHoS; eps 2, 5)
Chiaki Yoshimura (M.S.C.; ep 7)
Chihiro Nishikawa (ep 4)
Han Bin Liu (C2C; 9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Haruka Kaneko (PRA; ep 6)
Kaito Kuno (C2C; ED; eps 1-5, 7-12)
Kaori Hashimoto (C2C; ep 10)
Kazuki Shigematsu (C2C; 7 episodes
eps 2-5, 9, 11-12
)

Meng Ying Wu (C2C; ED; eps 1-5, 7-12)
Momiji Kagaya (C2C; eps 3, 5, 9-12)
Rina Adachi (PRA; ep 6)
Rino Isago (C2C; ED; eps 1-5, 7-12)
Ryōta Gōda (M.S.C.; ep 7)
Shunya Nitta (C2C; ED; eps 1-5, 7-12)
Si Qi Chen (C2C; eps 1-3)
Takuya Satoh (C2C; ep 2)
Tatsuki Umino (PRA; ep 6)
Teru Kobayashi (C2C; ED; eps 1-5, 7-12)
Tomoya Takahashi (C2C; ep 3)
In-Between Check:
Han Bin Liu (eps 4, 9, 11-12)
Kaori Hashimoto (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12
)

Kazuki Shigematsu (eps 10, 12)
Misaki Sugawara (ep 6)
Momiji Kagaya (eps 3, 9)
Saori Kishii (ep 7)
Tomoya Takahashi (ED)
In-Between Check Assistant:
Han Bin Liu (ep 5)
Kazuki Shigematsu (ep 2)
Takuya Satoh (ep 2)
Javalier Animation Director: Chiaki Kurakazu (ep 4)
Javalier Supervision: Toshiyuki Kubooka (ep 4)
Key Animation:
Akihiko Ota (ep 12)
Atsuko Saitō (ep 1)
Ayaka Nakao (eps 8, 12)
Ayako Karatani (ep 3)
Bojie Xie (ep 4)
Bragari Potter (ep 4)
Cheng Dong Huang (ep 4)
Chiaki Kurakazu (eps 1-3, 5)
childrEEEEn (ep 4)
Dai Nishino (ep 7)
Daichi Enomoto (ep 10)
Daiki Nishihara (ep 10)
Emi Kouno (eps 1-3, 5, 9)
Emiko Kataoka (ep 7)
Fuminori Tsukita (eps 4, 8-9, 12)
Fumiya Uehara (ep 6)
Gai Huang (ep 4)
Haruka Ogiso (eps 2, 8-9, 12)
Hiroki Itai (ep 9)
Hiroshi Oikawa (ep 7)
Hiroyuki Morita (8 episodes
eps 1-5, 9, 11-12
)

Jin Maki (ep 8)
Jun Woo Kim (ep 11)
Junichi Fukunaga (ep 1)
Junnosuke Nishio (ep 1)
Kaoru Maehara (ep 9)
Kawara Andō (ep 7)
Kazunori Ozawa (eps 8, 12)
Kazuyuki Fujita (ep 2)
Kei Hyoudou (eps 5, 12)
Kiyoshi Nohji (ep 6)
Kōichi Takai (ep 2)
Kōsuke Yoshida (ep 1)
Kousei Kudo (ep 11)
Kumi Suzuki (ep 7)
LAN (ep 4)
Maiko Onishi (ep 12)
Maki Ando (ep 7)
Makiko Takeda (ep 7)
Manabu Kushibuchi (ep 7)
Mani Inaka (eps 3, 9)
Marc (ep 10)
Mariko Aoki (eps 1-2, 11)
Mariko Matsui (ep 10)
Masahiko Matsunaga (eps 2, 5)
Masahiro Furihata (ep 2)
Masahiro Kase (ep 5)
Masahiro Toriumi (eps 1, 4, 9)
Masashi Kaneko (ep 6)
Masatsugu Takeda (ep 10)
Masayasu Yoshida (ep 1)
Masayuki Yagi (ep 6)
Mkbird (ep 4)
Nahomi Miyata (ep 8)
Nana Kanno (ep 7)
Naoaki Houjou (ep 8)
Naoko Ise (ep 7)
Naomi Okita (ED; eps 11-12)
Naomi Tsuruta (ep 11)
Naoto Kaneda (ep 11)
Natsuko Suzuki (ep 8)
Natsumi Kubo (8 episodes
eps 1-5, 8, 11-12
)

Noboru Kawamori (ep 2)
Nobuhiro Nagata (ep 4)
Nobuyuki Matsuo (OP; ep 9)
Noriko Tejima (ep 6)
Peng Zhang (ep 4)
Rie Nakanishi (ep 2)
Rika Kanetaka (ep 7)
Ryōko Fujikawa (ep 3)
Ryōma Hasegawa (ep 10)
Ryosuke Kuwahara (5 episodes
eps 1-2, 5, 9, 12
)

Ryōta Gōda (ep 7)
Ryōtarō Akao (ep 10)
Sakurako Furuya (ep 10)
Saori Yanaga (9 episodes
eps 1-5, 8-9, 11-12
)

Shigeki Sato (ep 7)
Shigemi Aoyagi (ep 7)
Shigeru Chiba (ep 1)
Shinichi Wada (ep 3)
Shinya Kameyama (ep 10)
Shogo Morishita (ep 10)
Shogo Teramoto (ep 4)
Shuji Nakanishi (eps 4, 11)
Shunsuke Takarai (ep 12)
Shuuhei Hosokawa (ep 1)
Si Qi Chen (ep 11)
Takahiro Hosoki (ep 3)
Takahiro Ninagawa (ep 6)
Takahiro Tanaka (eps 10, 12)
Takenori Tsukuma (ep 5)
Takeshi Nishino (eps 1, 10-11)
Takuya Satoh (5 episodes
eps 2, 5, 8, 11-12
)

Tomoaki Kado (ep 4)
Toshihiko Masuda (eps 2, 5, 11)
Toshiyuki Kubooka (ep 12)
Tsutomu Yabuki (eps 8, 12)
werkbau (ep 4)
Yang He (eps 4, 8-9)
Yasuhide Maruyama (ep 6)
Yi Nan Zhou (ep 4)
Yoko Ikekawa (ep 6)
Yoshie Matsumoto (ep 7)
Yoshihiro Nagamori (eps 3, 9)
Yoshihiro Nishio (ep 7)
Yoshio Yoshimatsu (ep 10)
Yoshiyuki Tomita (ep 10)
Yosuke Murata (ep 12)
Young Soon Shin (ep 11)
Yui Okano (ep 7)
Yuki Yabuta (ep 6)
Yuki Yokoyama (7 episodes
eps 2-3, 5, 7, 9-10, 12
)

Yumiko Kinoshita (ep 7)
Yurie Gotō (ep 10)
Yuta Ohara (ep 6)
Yutaka Kamogawa (ep 4)
Yuya Hiderita (6 episodes
eps 3-5, 9, 11-12
)

Zako (ep 10)
Logo Design: Tomohiro Masuda (AFTERGLOW)
Magic Effect Supervision: Shunsuke Takarai
Music producer: Ryutaro Usukura
Official Site Production: Takeshi Furuuchi (WEB SMITH)
Original Work Assistant: Kōki Miura (GA Bunko Editorial Dept.)
Paint:
Koji Ueno (Studio Gash; ep 6)
Sakiko Teguramori (Triple A; ep 2)
Takeshi Kurihara (Triple A; ep 5)
Yuji Tanaka (M.S.C.; ep 7)
Yūka Aoki (M.S.C.; ep 7)
Yuka Nakamura (Studio Gash; ep 6)
Yukiko Yamaguchi (Studio Gash; ep 6)
Paint Check:
Chikamichi Kojima (eps 8, 11)
Kazuyuki Tokae (eps 4, 10)
Masato Takagi (OP; ED; eps 1, 9)
Sakiko Teguramori (ep 2)
Shigeru Saisō (eps 5, 12)
Takayuki Yokose (ep 7)
Takeshi Kurihara (ep 3)
Yuka Nakamura (ep 6)
Paint Check Assistant:
Chikamichi Kojima (ep 1)
Kazuyuki Tokae (ep 12)
Sakiko Teguramori (eps 1, 9, 12)
Shigeru Saisō (eps 2, 8, 10-11)
Takeshi Kurihara (ep 11)
Photography:
Aswin Nur Cahya (Color&Smile; ep 9)
Atsushi Kanō (PRA Photography Dept.; ep 6)
Atsushi Kobayashi (10GAUGE; OP)
Ayumi Itakura (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Chun Hua Zhang (PRA Photography Dept.; ep 6)
Daisuke Matsuki (10GAUGE; OP; ED)
Hiromi Morisawa (Color&Smile; ep 9)
Jia Cheng Wang (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Jia Ying Jian (Cyan; 9 episodes
eps 1-5, 8, 10-12
)

Jun Kubota (CUE; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Kaori Izumi (10GAUGE; OP; ED)
Kazuya Matsumoto (PRA Photography Dept.; ep 6)
Kimiya Nobukawa (PRA Photography Dept.; ep 6)
Kosuke Arakawa (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Kouji Hayashi (Color&Smile; ep 9)
Maki Satake (Color&Smile; ep 9)
Marin Sakade (Color&Smile; ep 9)
Masaaki Onodera (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Mutsumi Takeda (10GAUGE; ED)
Natsumi Hori (Color&Smile; ep 9)
Sang-Hyeon Ji (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Takumi Hirano (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Wataru Nakamichi (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Yasushi Kimura (PRA Photography Dept.; ep 6)
Yoshihiro Kajiwara (Cyan; eps 1-5)
Yoshito Kuwa (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Yūko Shigeie (PRA Photography Dept.; ep 6)
Yūsuke Yamamoto (Cyan; 10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Photography Advancement: Min Seo Kim (10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Photography Assistant: Jia Ying Jian (Cyan; ep 7)
Post-Production Assistant: Kumiko Suzuki (Osawa Office)
Production Advancement:
Akihiro Iwasawa (ep 6)
Daisuke Tsutsumiya (ep 7)
Mao Nishidaira (eps 3, 9)
Ryū Bandō (ep 1)
Satoshi Makino (ep 8)
Takuya Hiyoshi (eps 2, 5, 12)
Tomoki Saitô (eps 4, 11)
Tomonori Yamamoto (ep 10)
Production Advancement Assistant: Yuri Katou (ep 7)
Production Affairs: Hiroko Obitsu
Production Cooperation:
Katsuma Hiyoshi (GA Bunko/Gangan GA Editorial Dept.)
Kouichi Ito (GA Bunko/Gangan GA Editorial Dept.)
Shota Samejima (GA Bunko/Gangan GA Editorial Dept.)
Yuichi Kumagai (GA Bunko/Gangan GA Editorial Dept.)
Production Desk: Ryū Bandō
Production Supervision: Ryōsuke Yamada
Prop Design: Yoshio Mizumura
Publicity Assistant:
Mika Iwabashi (Square Enix)
Ryuji Abe (Square Enix)
Shota Komatsu (Square Enix)
Publicity Producer:
Keisuke Kurechi
Ryō Takaoka
PV Production:
Ryōta Shinogi (STEREOTYPE)
Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE)
Recording Adjustment: Kenji Hoshino
Recording Assistant: Mai Yasuda
Sales Promotion:
Ayako Kimura
Yasuhisa Aida
Setting Production: Kyōko Sugimoto
Setting Production Assistant: Takuya Hiyoshi
Sound Effects: Shota Yaso
Sound Production Manager: Keisuke Naruse
Special Effects: Shin Inoie
Subtitle Design:
Kyōko Sugimoto (C2C)
Ryōta Shinogi (STEREOTYPE)
Theme Song Arrangement:
Jun Murayama (ED)
Ken Itō (OP)
Theme Song Composition:
ChouCho (ED)
RIRIKO (OP)
Theme Song Lyrics:
ChouCho (ED)
RIRIKO (OP)
Theme Song Performance:
ChouCho (ED)
Reina Ueda (OP)
VFX:
Atsushi Kobayashi (10GAUGE; OP)
Daisuke Matsuki (10GAUGE; OP; ED)
Kaori Izumi (10GAUGE; OP; ED)
Mutsumi Takeda (10GAUGE; ED)
Video Editing:
Ikuya Hirano (IMAGICA Lab.)
Kuniyuki Ōnishi (IMAGICA Lab.)
Kaede Hondo as Elaina
Tomoyo Kurosawa as Saya

Kana Hanazawa as Fran
Yōko Hikasa as Sheila

Akeno Watanabe as Selena's mother (ep 9)
Aoi Ichikawa as Emil (ep 3)
Atsushi Ono as Older gatekeeper (ep 3)
Chiaki Kobayashi as Gatekeeper B (ep 6)
Chisa Yuuki as Townsperson (ep 8)
Daichi Endō as Selena's father (ep 9)
Daiki Yamashita as Brother (ep 3)
Daisuke Kirii as Auctioneer (ep 8)
Fumitake Ishiguro as Official (ep 10)
Fumiya Imai as Underling B (ep 10)
Haruka Murata as Townsperson (ep 8)
Haruki Ishiya as Townsperson (ep 8)
Hiroyuki Endou as Man (ep 10)
Ikuji Nose as That Village villagers (ep 7)
Ikuto Kanemasa as This Village villagers (ep 7)
Junya Nakamura as Townsperson (ep 8)
Katsunori Okai as That Village villagers (ep 7)
Katsuyuki Konishi as Young king (ep 6)
Kengo Kawanishi as Chara (ep 5)
Kensuke Shimizu as Gatekeeper C (ep 6)
Kenta Ōkuma as Official B (ep 7)
Kimiko Saitō as Fanged boss (ep 10)
Kosuke Katayama as Underling A (ep 10)
Lynn as Mirarose (ep 4)
Makoto Yasumura as Elaina's father (ep 1)
Mari Hino as Customer (ep 8)
Marie Miyake as Witch A (ep 1)
Masaaki Ihara as Macho brother (ep 5)
Masaaki Yano as Customer (ep 8)
Masaki Nakanishi as Customer (ep 8)
Masaki Terasoma as Emil's father (ep 3)
Mayumi Yamaguchi as Woman (ep 2)
Megumi Toyoguchi as Rosemarie (ep 7)
Minami Takahashi as Mina (ep 11)
Misaki Ikeda as Boy (ep 7)
Reina Ueda as Doll shop owner (ep 8)
Riki Kitazawa as Customer (ep 8)
Rikumi Moriwaki as Underling C (ep 10)
Rina Hidaka as Odoko (ep 5)
Rina Iwasaki as Witch B (ep 1)
Rina Satou as Eyhemia (ep 6)
Satoi Shibuya as Man B (ep 6)
Satomi Satou as Nino (ep 3)
Sayaka Kikuchi as Salesperson (ep 7)
Seiichirō Yamashita as Gatekeeper A (ep 2)
Shizuka Itou as
Elaina's mother (ep 1)
Niké (ep 7)
Victorica (ep 10)
Shogo Sakata as Gatekeeper B (ep 2)
Shougo Nakamura as Man A (ep 6)
Shūta Morishima as Ikeme (ep 5)
Takaaki Torashima as That Village villagers (ep 7)
Takehiro Hasu as Store owner (ep 2)
Takumu Miyazono as This Village villagers (ep 7)
Tomomi Mineuchi as Yuuto (ep 5)
Tomori Kusunoki as Selena (ep 9)
Tooru Sakurai as Gatekeeper A (ep 6)
Yasuhiro Mamiya as Village chief (ep 7)
Yūgo Sekiguchi as Man C (ep 6)
Yuiko Tatsumi as Sister (ep 3)
Yūki Hirose as Townsperson (ep 8)
Yumi Uchiyama as Estelle (ep 9)
Yutaka Furukawa as Official A (ep 7)
Yuuki Tai as Host (ep 8)
Yuuki Tamai as That Village villagers (ep 7)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Advance Shakujii (ep 10)
Anitus Kōbe (eps 2, 5, 8)
Be Loop (eps 1, 3-4, 8-9)
GK Sales (ep 11)
Kyushu Animation (eps 1, 3, 8)
Nakamura Production (eps 1-3, 5, 12)
Pioneer Production (ep 10)
PRA (eps 6, 12)
SILVER LINK. (ep 11)
Studio CL (eps 10-12)
Studio Focus (ep 10)
Studio Gash (eps 6, 12)
Studio Gimlet (eps 1, 3, 8-9)
Studio Gram (ep 11)
Studio Lings (eps 2-5, 8, 10)
Studio Neun (ep 8)
Animation Production: C2C
Background Art:
Atelier Daimon (eps 5, 12)
Makaria (OP; eps 1-12)
Studio Aqua (eps 1-5, 8-12)
Studio Suuuu (6 episodes
eps 3, 6-7, 9-11
)

Studio Touch (ep 12)
Casting Management: Osawa Office
In-Between Animation:
animocaramel (ep 1)
Candy Box (ep 1)
Maho Film (ep 1)
PRA (ep 6)
Studio CL (eps 7, 11-12)
Studio Gimlet (ep 3)
Studio Mu (ep 1)
Studio PaTHoS (eps 2, 5)
Studio Toybox (ep 1)
Taikan Anime (ep 7)
Triple A (OP; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-12
)

Key Animation:
Studio CL (eps 7, 11)
Logo Design: Afterglow
Music Production: Lantis
Official Site Production: WEB SMITH
Offline Editing: Yanagi Editing Room
Paint:
SILVER LINK. (ep 7)
Studio CL (eps 7, 11-12)
Studio Gash (ep 6)
Studio Road (ep 7)
Taikan Anime (ep 7)
Triple A (OP; ED; eps 1-6, 8-12)
Photography:
10GAUGE (OP; ED)
Color & Smile (ep 9)
CUE (10 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-12
)

Cyan (eps 1-8, 10-12)
PRA Photography Dept. (ep 6)
Photography Assistance: Cyan (OP; ED)
Post-Production Assistance: Osawa Office
Production Assistance:
M.S.C (ep 7)
PRA (ep 6)
Production Cooperation: GA Bunko
Publicity Assistance: Square Enix
PV Production: Stereotype
Recording Studio: Studio T&T
Silhouette Animation: 10GAUGE (ep 4)
Sound Production: Magic Capsule
Subtitle Design:
C2C
Stereotype
Subtitle Translation: INF Inc.
VFX: 10GAUGE (OP; ED)
Video Editing: IMAGICA Lab.
English cast
English staff
ADR Director: Morgan Lauré
Translation: Nita Lieu
ADR Engineer: Benjamin Tehrani
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director: Austin Tindle
Assistant ADR Engineer: Rickey Watkins
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Mix Engineer: Gino Palencia
Production Assistant:
Jordan Dreasher
Victoria Keller
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer: Brittany Smith
Amber Lee Connors as Elaina

Dani Chambers as Saya
Jad Saxton as Fran
Leah Clark as Sheila

Aaron Campbell as Elaina's Father (ep 1)
Apphia Yu as Star (ep 5)
Arryn Zech as Doll Shop Owner (ep 8)
Austin Tindle as Sentry B (ep 2)
Caitlin Glass as Mirarose (ep 4)
Emily Neves as Estelle (ep 9)
Jessica Cavanagh as Woman (ep 2)
Jordan Dash Cruz as Guard (ep 6)
Katelyn Barr as Fang (eps 10-11)
Michael Stimac as Sentry A (ep 2)
Morgan Lauré as Elaina's Mother (ep 1)
Tia Ballard as Selena (ep 9)

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Hulu
Wakanim (Nordic countries and the Netherlands)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America)
Spanish cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian cast
Translation: Ksenia Chernishkova

Proofreading: Anna Bakhareva
Publication: Jelizaveta Stolarova (Wakanim RU)
Spotting: Stephanie Leborgne (Wakanim RU)
Supervision: Justine Cocquyt (Wakanim RU)
(none)
Russian companies
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking countries)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology