×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Million Arthur (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Operation Han-Gyaku-Sei Million Arthur (Japanese)
叛逆性ミリオンアーサー (Japanese)
叛逆性百万亚瑟王 (Chinese (PRC))
Genres: fantasy
Plot Summary: The legendary sword “Excalibur” weighs and measures all. Anyone it deems worthy of gaining tremendous power does so, and inherits the name “Arthur”. However, Excalibur dubs generously. With an overabundance of “worthy” dignitaries, six Arthurs travel to England to defeat the corrupt leadership that plagues their country and the world.
User Ratings: 58 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 5 votes (sub:3, dub:1, raw:1)
 Excellent: 16 votes (sub:15, dub:1)
 Very good: 10 votes (sub:9, dub:1)
 Good: 10 votes (sub:6, dub:4)
 Decent: 6 votes (sub:4, dub:1, raw:1)
 So-so: 5 votes (sub:4, dub:1)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 3 votes (sub:3)
 Bad: 1 vote (others:1
1 Spanish subtitled
)
 Awful: 1 vote (raw:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 79 users, rank: #5620 (of 9518)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.259 (Good+), std. dev.: 2.1137, rank: #2684 (of 9638)
Weighted mean: 7.307 (Good+), rank: #2346 (of 9638) (seen all: 7.54 / seen some: 3.00 / won't finish: 1.46)
Bayesian estimate: 7.340 (Good+), rank: #1960 (of 7236)
Number of episodes: 10
Episode titles: We have 10
Vintage: 2018-10-25
Opening Theme:
"Highlight" by Ayaka Ohashi
Ending Theme:
"KI-te MI-te HIT PARADE!" by Himika Akaneya, Rie Takahashi, Nao Tōyama, Yū Serizawa, Suzuko Mimori, Rina Hidaka
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Million Arthur - Complete Series (Blu-ray) 2020-07-21 (from $53.85)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Youhei Suzuki
Series Composition: Tsuyoshi Tamai
Script:
Katsumi Hasegawa (eps 5-6)
Seishi Minakami (ep 7)
Soutarou Hayashi (eps 4, 8)
Tsuyoshi Tamai (eps 1-3, 9-10)
Storyboard:
Iku Suzuki (eps 5, 9)
Kouichi Takada (eps 2, 4, 7, 10)
Kyōhei Suzuki (ep 3)
Masato Jinbo (ED)
Riki Fukushima (OP)
Takashi Watanabe (ep 8)
Yoshitaka Koyama (ep 6)
Yoshitomo Yonetani (eps 1, 3)
Youhei Suzuki (ep 10)
Episode Director:
Ei Tanaka (eps 3, 6, 10)
Hiroyuki Okuno (eps 1, 8)
Kyōhei Suzuki (ep 3)
Makoto Sokuza (eps 4, 7)
Masato Jinbo (ED)
Riki Fukushima (OP)
Sega Kajii (ep 9)
Shigeki Awai (ep 7)
Sumito Sasaki (eps 2, 5)
Youhei Suzuki (ep 10)
Unit Director: Riki Fukushima (OP)
Music: Gō Shiina
Character Design: Yoshinari Saito
Art Director: Ken Naito
Chief Animation Director:
Atsushi Komori (eps 2, 6, 9)
Masahito Onoda (eps 3, 8, 10)
Masashi Sato (ep 5)
Ryousuke Tanigawa (eps 4, 7, 10)
Yoshinari Saito (6 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 10
)

Animation Director:
Ai Kato (ep 3)
Akane Hirota (eps 5, 8)
Akiko Kawashima (ep 5)
Ayumi Ōkubo (ep 5)
Hikaru Sato (eps 6, 9)
Karaagebo (ep 2)
Kazuharu Tada (ep 7)
Kazumi Ono (5 episodes
eps 3, 6-7, 9-10
)

Kazuyuki Ikai (ep 5)
Kenji Matsuoka (ep 6)
Masaaki Yamamoto (ep 4)
Ryousuke Tanigawa (eps 1, 4, 7)
Sana Komatsu (eps 2-3, 8)
Shinya Yamada (ED)
Tomomi Kakutani (eps 3, 6, 9)
Yasuyuki Noda (eps 1-3, 5)
Yōko Tanabe (ep 6)
Yoshinari Saito (OP)
Yukako Tsuzuki (eps 1, 4, 8, 10)
Yumi Nakayama (eps 2, 4-5, 8)
Yurika Sako (eps 6, 9)
Yuriko Maeda (ep 10)
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Director of Photography: Yutaka Kurosawa
Executive producer:
Miho Hora
Shun Kanbe
Takaya Ibira
Action Animation Director:
Masaaki Yamamoto (ep 8)
Yoshinari Saito (ep 8)
Animation producer: Atsushi Fujishiro
Animation Production Manager: Yuji Matsukura
Art Assistant:
Midori Kanzaki (ep 3)
Yukiko Ashino
Assistant Animation Director:
Akane Hirota (ep 2)
Kazumasa Shimoe (ep 5)
Mayuko Kato (ep 1)
Ryousuke Tanigawa (OP)
Yuriko Maeda (ep 5)
Assistant Chief Animation Director: Yuriko Maeda (ep 9)
Assistant Director of Photography: Yūsuke Noguchi
Assistant producer: Jing Min Wang
Audio Effects: Yasumasa Koyama
Blu Ray Production: Yang En Lin
Chief Audio Producer: Keisuke Naruse
Color:
Asuka Hino (ep 1)
Ayaka Ichihara (5 episodes
eps 1, 3-4, 9-10
)

Ayasa Okada (eps 1, 3, 6)
Chiori Ikushima (eps 1, 3-4, 8-9)
Daisuke Uchiumi (ep 5)
Kaoru Murayama (ep 5)
Kosuke Ishikawa (eps 3, 8, 10)
Mai Takahashi (ep 5)
Mayu Tanahashi (eps 1, 3-4)
Mika Funahashi (eps 1, 3-4)
Mirai Sato (eps 1, 3-4, 8-9)
Miyuki Ishida (ep 1)
Moe Suto (eps 1, 4, 8-10)
Ryūsuke Araki (eps 2, 7)
Shiho Mizoe (eps 3-4, 6)
Tomomi Andō (eps 1, 4)
Yuka Tanimoto (eps 1, 3-4)
Yuki Tozawa (ep 5)
Yukiko Itou (eps 1, 3, 9)
Color Check:
Asuka Hino (eps 3, 6, 8)
Ayaka Nishida (eps 2, 7)
Ayasa Okada (eps 4, 9-10)
Daisuke Uchiumi (ep 5)
Hitomi Fujii (ep 2)
Shiho Mizoe (eps 1, 8-9)
Color Coordination:
Asuka Hino (eps 3, 6)
Ayaka Nishida (eps 2, 7)
Ayasa Okada (eps 4, 8-9)
Daiki Ura (ep 5)
Hitomi Fujii (ep 2)
Shiho Mizoe (eps 1, 9-10)
Color design: Shiho Mizoe
Digital Animation Director: Hiroshi Ukawa
Editing: Yūji Kondō
Editing Assistant: Honami Yamagishi
Effects Design: Yuryō Ono
In-Between Check:
Eri Uchiyama (eps 3, 6, 8, 10)
Kana Inao (eps 2, 7)
Namiko Iwasa (5 episodes
eps 1, 4, 6, 9-10
)

Nobuko Ogino (eps 3, 6, 9)
Rei Naitō (eps 1, 4, 8-10)
Sayako Matsuzaki (eps 1, 4, 8-10)
Takako Kōno (eps 3, 6, 8)
Tomohiro Tsuwaki (ep 5)
Yuko Taguchi (eps 1, 3-4)
Key Animation:
Akane Hirota (ep 8)
Akihisa Akuzawa (eps 5, 9-10)
Akiko Kawashima (ep 5)
Akio Kitahara (ep 10)
Atsushi Itou (eps 3, 6, 8, 10)
Ayako Sone (ep 8)
Bum Suk Hong (ep 8)
Chikara Hashizume (ep 9)
Chinami Shibata (ep 4)
Dai Ōhara (eps 1, 3, 10)
Daisuke Kurose (ep 3)
Emi Sakamoto (ep 4)
Eri Sano (ep 1)
Hidetaka Kaneko (ep 5)
Hidetoshi Namura (eps 4, 6)
Hideyuki Kanesaka (eps 1, 4, 8, 10)
Hikaru Sato (OP; eps 6, 9)
Hiromi Ogata (OP)
Hironori Sawada (ep 3)
Hirotaka Kinoshita (eps 3, 6, 10)
Hiroyuki Shimizu (ep 3)
Hiroyuki Uchida (ep 5)
Ho Sae Lee (ep 7)
Ho Se Lee (ep 2)
Isao Sugimoto (OP)
Ju-Hyeon Lee (ep 7)
Junko Matsushita (eps 5, 10)
Kanae Fukumoto (5 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10
)

Kanako Inoue (ep 3)
Kanako Ōyabu (ep 10)
Kaname Shiozawa (ep 9)
Kaori Dou (ep 9)
Kaori Takahashi (ep 3)
Kazuhiko Abe (eps 6, 10)
Kazuhiko Yabumoto (OP)
Kazuma Kikuchi (ep 9)
Kazumasa Shimoe (OP; ep 1)
Kazumasa Takeuchi (ep 3)
Kazumi Ono (eps 1, 3)
Kazuo Takigawa (ep 3)
Kazushi Matsumoto (ep 4)
Kazuya Nakanishi (OP)
Keiko Takano (ep 8)
Kenichirō Aoki (ep 8)
Kenji Kanie (eps 8-9)
Kenji Nishikawa (ep 3)
Kenta Taniguchi (ep 3)
Kōichi Hayami (eps 1, 4, 9)
Konomi Sakurai (ep 7)
Kōsei Kudo (eps 4, 8, 10)
Kōsuke Yoshida (OP)
Kumiko Kasuga (eps 4, 9)
Kyung Mi Kim (ep 2)
Mariko Komatsu (ep 1)
Masaaki Kitahara (ep 3)
Masaaki Yamamoto (eps 1, 8, 10)
Masaharu Morinaka (eps 3, 5, 8, 10)
Masahiro Toriumi (ep 5)
Masahito Wada (ep 5)
Masaki Hosoyama (ep 7)
Masaru Iijima (ep 9)
Mayumi Nakamura (OP)
Michio Satō (ep 8)
Michitaka Yamamoto (ep 4)
Miho Ogawa (ep 4)
Miki Sakaihara (ep 9)
Miyuki Nakayama (OP)
Nahoko Nozaki (eps 8-9)
Naoko Ozawa (eps 1, 6)
Pui Ki Pang (6 episodes
eps 1, 4, 6, 8-10
)

Rei Isogawa (ep 5)
Riki Hashizume (ep 4)
Ryoko Kawamura (eps 1, 6)
Ryōtarō Akao (ep 4)
Ryousuke Tanigawa (ep 1)
Sana Komatsu (ep 1)
Satomi Kitahara (eps 1, 10)
Shigenori Taniguchi (eps 3, 8)
Shiho Tamai (ep 9)
Shinichi Iimura (ep 6)
Shinsuke Kasahara (eps 8, 10)
Shintaro Tsubota (eps 1, 6, 8, 10)
Shinya Kameuama (ep 4)
Shinya Yamada (ED)
Shiori Nagasone (eps 3, 8)
Shiori Sakashita (eps 1, 6, 10)
Shogo Morishita (eps 3, 6, 8, 10)
Tae-Soo Kim (ep 2)
Takashi Iwao (eps 4, 9)
Takuma Komata (eps 3, 8)
Tatsunori Ozawa (ep 4)
Tomoaki Mimiura (OP)
Tomohiro Tsuwaki (ep 5)
Tomoko Kameyama (eps 8, 10)
Tomoko Shimizu (eps 3-4, 6)
Tomomi Kakutani (ep 1)
Yoko Sugita (OP)
Yoshiko Nakamura (eps 4, 9)
Yoshito Naitou (eps 1, 9-10)
Yōta Andō (ep 5)
Yūichi Kondō (eps 1, 6, 10)
Yukako Tsuzuki (ep 1)
Yukari Miyagawa (ep 5)
Yuki Kikuchi (eps 4, 9)
Yumi Nakayama (eps 1, 8)
Yumiko Kinoshita (ep 4)
Yuri Kajiura (ep 4)
Yuri Kajiwara (eps 1, 9-10)
Yurika Sako (ep 9)
Yuriko Maeda (OP)
Yusuke Adachi (ep 3)
Yutaka Komatsu (ep 5)
Yuu Kaneshiro (eps 1, 6)
Music A&R: Dan Shigematsu
Music producer: Terushige Yoshie
Production Advancement:
Hiromo Yogo (eps 1, 6)
Kazuharu Ohta (ep 7)
Seiji Ikeda (ep 5)
Seung Deok Kim (ep 2)
Shiori Tsuchiya (eps 3, 8)
Takahiro Ohki (eps 3, 8)
Toshiaki Okumura (eps 4, 9)
Yuki Fujita (eps 1, 6, 10)
Yūta Shimizu (ep 4)
Production Chief: Aki Terayama (8 episodes
eps 1, 3-6, 8-10
)

Production manager: Ryō Watanabe
Promotion Assistance:
Hisanori Uchida
Tamashii Pro
Promotion Producer: Mutsumi Ōishi
Promotional Video Production: Tomotaka Kawabe
Recording Adjustment: Kenji Hoshino
Recording Assistant: Remi Kurashima
Scenario Coordination: Yoshitomo Yonetani
Series Producer: Hiroaki Iwano
Setting Production: Koiichi Tominaga
Sound Effects: Yasumasa Koyama (eps 1-10)
Storyboard Coordination: Yoshitomo Yonetani
Sub-Character Design: Masahito Onoda
Theme Song Arrangement:
Kōtarō Odaka (ep 9 ED)
Shuto Mitani (eps 4, 6)
Takashi Saeki (OP)
Takayuki Ishikura (ep 9 ED)
TECHNOBOYS PULCRAFT GREEN-FUND (ED)
Theme Song Composition:
Kōtarō Odaka (ep 9 ED)
Shuto Mitani (eps 4, 6)
Takashi Saeki (OP)
TECHNOBOYS PULCRAFT GREEN-FUND (ED)
UiNA (ep 9 ED)
Theme Song Lyrics:
Kanata Okajima (OP)
TECHNOBOYS PULCRAFT GREEN-FUND (ED)
Yohei Matsui (eps 4, 6, 9)
Theme Song Performance:
Ayaka Ōhashi (OP; ep 9 ED)
Himika Akaneya (ED)
Maaya Uchida (eps 4, 6)
Nao Tōyama (ED)
Rie Takahashi (ED)
Rina Hidaka (ED)
Suzuko Mimori (ED)
Yū Serizawa (ED)
Himika Akaneya as Nuckelavee
Sora Amamiya as Danchō Arthur

Ayana Taketatsu as Yamaneko Arthur
Inori Minase as Renkin Arthur
Nao Tōyama as Coopy
Natsuki Hanae as Kakka Arthur
Rie Takahashi as Titania
Rina Hidaka as Bethor
Suzuko Mimori as Bodach
Tetsuya Kakihara as Tekken Arthur
Yū Serizawa as Brigitte
Yūichi Nakamura as Rurō Arthur

Ai Kayano as Pharsalia (ep 10)
Akari Kitō as Michelle (ep 8)
Akinori Egoshi as Male Guest (ep 6)
Aoi Koga as School Girl (ep 5)
Ayaka Ōhashi as Kaguya (ep 9)
Ayane Sakura as Thief Arthur (ep 10)
Ayasa Itō as Female Fan (ep 9)
Ayumi Mano as School Girl (ep 5)
Hiroki Maeda as Round Table Arthur A (ep 10)
Hiroshi Yanaka as Dokumida Dokudami (ep 7)
Hitomi Sasaki as School Girl (ep 5)
Hitomi Shogawa as Woman (ep 3)
Junji Majima as Research Arthur (ep 9)
Kaori Maeda as Maggy (ep 8)
Keisuke Hamaoka as Helford (ep 10)
Kōichi Sōma as
Guyler (ep 6)
Loretta's Father (ep 4)
Man B (ep 2)
Miner (ep 3)
Other Arthur (ep 1)
Passerby (ep 8)
Round Table Arthur B (ep 10)
Villager (ep 7)
Makoto Koichi as Young Guyler (ep 6)
Manaka Iwami as School Girl (ep 5)
Minami Shinoda as School Girl (ep 5)
Minami Takahashi as Millia (ep 5)
Misa Ishii as Round Table Arthur D (ep 10)
Naoya Nosaka as Miner (ep 3)
Nene Hieda as Swimsuit Girl A (ep 6)
Reina Ueda as Anita (ep 8)
Rui Tanabe as
Boy (ep 8)
Female Staff (ep 6)
Ryōta Takeuchi as Leicester (ep 3)
Ryou Sugisaki as
Chief Squid (ep 5)
Girl's Father (ep 4)
Man A (ep 2)
Masked Wrestler (ep 6)
Master (ep 10)
Miner (ep 3)
Other Arthur (ep 1)
Passerby (ep 8)
Pink (ep 9)
Villager (ep 7)
Satomi Akesaka as Rose Blossom (ep 7)
Sayaka Harada as Fortune Telling Arthur (eps 1, 10)
Shinji Kawada as Sander (ep 6)
Shinnosuke Ogami as
Miner (ep 3)
Purple (ep 9)
Round Table Arthur C (ep 10)
Shinsuke Sugawara as Agent (ep 1)
Shizuka Itō as Loletta (ep 4)
Shōmaru Zōza as
Green (ep 9)
Man C (ep 2)
Other Arthur (ep 1)
Passerby (ep 8)
Shū Uchida as
Female Guest (ep 6)
Girl (ep 8)
Takaaki Uchino as Yellow (ep 9)
Takahiro Mizushima as Glasses Arthur (ep 2)
Tarō Kiuchi as Country Arthur (ep 10)
Wakana Kowaka as
Passerby (ep 8)
School Girl (ep 5)
Villager (ep 7)
Woman (ep 4)
Young Sander (ep 6)
Yū Wakabayashi as Violet (ep 9)
Yuji Murai as
Man (ep 4)
Man D (ep 2)
Miner (ep 3)
Other Arthur (ep 1)
Yuka Nukui as
Female Fan (ep 9)
Girl (ep 4)
Passerby (ep 8)
School Girl (ep 5)
Swimsuit Girl B (ep 6)
Villager (ep 7)
Yuka Takakura as Roy (ep 4)
Yuko Iida as School Girl (ep 5)
Yūya Murakami as
Blue (ep 9)
Man E (ep 2)
Japanese companies
Animation Direction:
Jumondo (ep 2)
Jumondo Seoul (ep 7)
Animation Production: J.C. Staff
Audio Production: Magical Capsule
Background Assistance:
B.S.P
Echo Productions
Golden Bell
Backgrounds: Studio Tulip
Editing: REAL-T
Key Animation:
Art Base Bam (eps 6, 9)
Jumondo (ep 2)
Jumondo Seoul (ep 7)
Music Production: Lantis
Original Creator: Square Enix
Production Cooperation: Jumondo (eps 2, 7)
Sound Production: Magic Capsule
Title Logo Design: BALCOLONY.
Video Editing: Tokyo Laboratory
Web Production: Maverica
English cast
English staff
Translation: Miles George
ADR Engineer:
Alyssa Dumas (eps 6-10)
Austin Sisk (ep 4)
Benjamin Tehrani (ep 4)
Domonique French (eps 1-3)
Jeremy Woods (ep 3)
Manuel Aragon
Olivia Harris (eps 5, 10)
Rickey Watkins (ep 2)
Victor Acosta (eps 5-7)
ADR Script Supervisor: Jeramey Kraatz
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director:
Brittany Lauda
Felecia Angelle (ep 2)
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Lead ADR Engineer: Domonique French
Linguistic Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Materials Coordinator: Trenton Jons
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer: Brittany Smith
Video Post-Production Manager: Susie Nixon
Alexis Tipton as Dancho Arthur
Bryn Apprill as Nuckelavee

Alex Moore as Yamaneko Arthur
Dallas Reid as Kakka Arthur
Felecia Angelle as Bethor
Ian Sinclair as Rurou Arthur
Jill Harris as Titania
Monica Rial as Bodach
Ricco Fajardo as Tekken Arthur
Sarah Wiedenheft as Coupy
Skyler McIntosh as Brigette
Tia Ballard as Renkin Arthur

Aaron Dismuke as Glasses Arthur (ep 2)
Amanda Lee as Utahime
Amber Lee Connors as Millia (ep 5)
Anthony Bowling as Researcher Arthur (ep 9)
Barry Yandell as Dokumida Dokudami (ep 7)
Brittney Karbowski as Sander (young; ep 6)
Chad Halbrook as Helford (ep 10)
Christopher Wehkamp as Sander (ep 6)
Cris George as Loretta's Father (ep 4)
Eric Vale as Agent (ep 1)
Jad Saxton as Kaguya (ep 9)
Jamie Marchi as Loretta (ep 4)
Kent Williams as Leicester (ep 3)
Kristen McGuire as Touzoku Arthur (ep 10)
Leah Clark as Fortune-Telling Arthur (ep 1)
Lindsay Seidel as Pharsalia
Mallorie Rodak as Rose Blossom (ep 7)
Marcus D. Stimac as Guyler (ep 6)
Megan Shipman as Maggy (ep 8)
Morgan Berry as Michelle (Arthur Flame)
Morgan Lauré as Guyler (young; ep 6)
Natalie Hoover as Anita (ep 8)
Rachel Glass as Roy (ep 4)
Sonny Strait as Chief Squid (ep 5)

English companies
Distributor: Madman Entertainment (Australia and New Zealand; Funimation)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Chinese (PRC) staff
Chinese (PRC) companies
(none)
Internet Streaming: bilibili
Chinese (PRC) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology