×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

BOFURI: I Don't Want to Get Hurt, so I'll Max Out My Defense. Season 2 (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Itai no wa Iya nano de Bōgyoryoku ni Kyokufuri Shitai to Omoimasu. (Japanese)
痛いのは嫌なので防御力に極振りしたいと思います。 (Japanese)
User Ratings: 318 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 19 votes (sub:17, dub:1, raw:1)
 Excellent: 25 votes (sub:24, dub:1)
 Very good: 68 votes (sub:64, dub:2, others:2
2 Portuguese subtitled
)
 Good: 90 votes (sub:80, dub:9, others:1
1 French subtitled
)
 Decent: 59 votes (sub:54, dub:5)
 So-so: 36 votes (sub:33, dub:3)
 Not really good: 12 votes (sub:12)
 Weak: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: 1 vote (raw:1)
Seen in part or in whole by 466 users, rank: #2229 (of 9520)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.893 (Good), std. dev.: 1.6372, rank: #4301 (of 9639)
Weighted mean: 6.810 (Good−), rank: #4449 (of 9639) (seen all: 6.72 / seen some: 7.25 / won't finish: 5.05)
Bayesian estimate: 6.838 (Good), rank: #3993 (of 7236)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2023-01-11
Opening Theme:
"Kono Tate ni Kakuremasu" (I Will Hide Behind this Shield) by Junjō no Afilia
#1: "Kyuukyoku Unbalance!" (究極アンバランス!; Ultimate Unbalance!) by Junjō no Afilia (ep 1)
Ending Theme:
"Step for Joy" by FRAM
Insert song:
"As You Wish" by FRAM (eps 1-2,7-10)
"Good Night" by Rico Sasaki (ep 7)
"Scutum" by FRAM (eps 4,12)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shin Oonuma
Series Composition: Fumihiko Shimo
Script:
Fumihiko Shimo (7 episodes
eps 1-3, 6, 9, 11-12
)

Shingo Nagai (5 episodes
eps 4-5, 7-8, 10
)

Storyboard:
Goichi Iwahata (eps 1, 9)
Hiroshi Yoneda (eps 4, 11)
Kazuaki Mōri (eps 6, 10)
Koji Sawai (ep 3)
Masafumi Tamura (OP1; ep 5)
Masahiro Hosoda (ep 12)
Mirai Minato (OP1)
Miyana Okita (ep 7)
Shin Oonuma (OP2)
Shinichi Watanabe (eps 2, 8)
Yusuke Sekine (ED)
Episode Director:
Chihiro Kumano (ep 6)
Jun Fukuda (ep 8)
Junya Koshiba (ep 3)
Masahiko Suzuki (eps 2, 9)
Masahiro Hosoda (ep 12)
Naoki Hishikawa (ep 7)
Ryūta Yamamoto (eps 4, 10)
Yusuke Sekine (eps 1, 5, 11)
Unit Director:
Mirai Minato (OP1)
Shin Oonuma (OP2)
Yusuke Sekine (ED)
Music: Taro Masuda
Original creator: Yuumikan
Original Character Design: Koin
Character Design: Kazuya Hirata
Art Director: Yūki Araki
Chief Animation Director:
Hiroyuki Honda (OP2; eps 1-12)
Kazuya Hirata (OP1-2; ED; eps 1-12)
Animation Director:
Beom Seok Hong (ep 9)
Dong Dong Liu (ep 6)
Guang Long (eps 2, 6)
Guang Ming (eps 7, 9)
Hai Hua Jiang (ep 7)
Hiroshi Maejima (OP2; 5 episodes
eps 1, 5, 8, 11-12
)

Hiroshi Matsumoto (ep 8)
Hiroshi Yoneda (eps 1, 11)
Hiroyuki Honda (ep 12)
Hua Huang (ep 9)
Jian Zhou (ep 6)
Jing Zhou (ep 9)
Kaori Satō (ep 12)
Kazunori Ozawa (5 episodes
eps 2, 6-7, 9, 12
)

Kazuya Hirata (ED)
Kazuyuki Yamayoshi (ep 12)
Kei Sato (eps 3, 5)
Kenji Hattori (ep 3)
Kyosuke Matsui (eps 3, 12)
Ling Ling Chen (ep 7)
Masafumi Tamura (OP2)
Masami Nagata (ep 2)
Meng Long Shou (OP1; eps 1, 3, 5)
Mika Inoue (eps 11-12)
Min Hui (eps 2, 7)
Min Wang (ep 6)
Minao Otsuki (ep 12)
Mitsuaki Hori (eps 8, 12)
Miyako Nishida (OP2; ep 12)
Nanami Kobayashi (ep 3)
Rie Furuya (OP1; eps 1, 5)
Shoko Naoki (eps 1, 3)
Shunryō Yamamura (PINE JAM; ep 1)
Takahiro Mizuno (ep 9)
Takuma Kimura (ep 3)
Wataru Haraguchi (ep 12)
Wei Feng Li (ep 6)
Xiao Chuan Zhao (ep 7)
Xiao Hua Zhou (ep 6)
Yōko Iizuka (eps 1, 5)
Young Soon Shin (ep 12)
Yūki Kitajima (Rising Force; OP2; eps 5, 11)
Zhi Peng Wu (ep 1)
3D Director: Hirohisa Kitamura
Sound Director: Kisuke Koizumi
Director of Photography: Atsushi Satō (Studio Shamrock)
2D: Yūko Shintani (SILVER LINK.; ED)
2DCG Design:
Susumu Kashiwabara (SILVER LINK. eps. 1-12)
Yūko Shintani (SILVER LINK.; eps 1-12)
2nd Key Animation:
Akiho Matsui (Gift-o'-Animation; ep 5)
Aya Takahashi (Gift-o'-Animation; ep 5)
Bei Nan Zheng (Hikari no Sono Animation; eps 2, 6)
Chie Tanaka (eps 3, 8)
Dai Ōtomo (Studio Signpost; ep 5)
Honami Saitō (Gift-o'-Animation; ep 5)
Kanade Koide (Studio Toy Box; ep 3)
Kazunori Ozawa (ep 9)
Kōji Higashida (Studio Toy Box; eps 3, 8)
Maika Ōnuki (PRA; eps 1, 11)
Makito Ishikawa (SILVER LINK.; eps 1, 3, 8)
Marin Inai (studio daisy; ep 5)
Megumi Moribayashi (eps 1, 5)
Ming Feng Yue (Hikari no Sono Animation; eps 2, 6)
Mu Jing Rui (Hikari no Sono Animation; eps 6, 9)
Naoki Ishii (SILVER LINK.; eps 1, 3, 8)
Naoko Shōkin (eps 6-7)
Nono Yukiyono (ep 1)
Ryōta Yamane (Gift-o'-Animation; ep 5)
Sentarō Yanagino (SILVER LINK.; ep 5)
Shiori Nakasone (ep 5)
Shōhei Kabasawa (SILVER LINK.; ep 1)
Soon Ju Nukumizu (eps 1, 5, 11)
Taiga Kinokuni (SILVER LINK.; eps 1, 3)
Taisei Mitani (Studio Toy Box; ep 3)
Takatoshi Setō (Studio Toy Box; ep 3)
Tatsurou Arai (Studio Gash; ep 11)
Tetsu Nakano (ep 5)
Tomoko Mita (Studio Toy Box; eps 3, 8)
Yuan Jing (Hikari no Sono Animation; eps 2, 9)
Yūji Maruyama (SILVER LINK.; eps 1, 3)
Yūki Ishii (studio daisy; ep 5)
Yuki Muraosa (ep 3)
Yūki Satō (SILVER LINK.; ep 1)
3D: Hirohisa Kitamura (SILVER LINK.; OP1)
3D CG:
Hirohisa Kitamura (SILVER LINK.; ep 8)
Kazuya Sugo (SILVER LINK.; ep 3)
Ning Yu Kong (SILVER LINK.; 10 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-12
)

Rei Tsuchiya (SILVER LINK.; 10 episodes
eps 1-4, 6-9, 11-12
)

Ryōtarō Ogawa (SILVER LINK.; eps 1-4, 6-12)
Tsutomu Ogasawara (SILVER LINK.; eps 3-12)
Yōhei Hirata (SILVER LINK.; 9 episodes
eps 1-3, 5-8, 11-12
)

3D Modeling:
Seiji Tanaka (SILVER LINK.; eps 11-12)
Tsutomu Ogasawara (SILVER LINK.; eps 1-12)
Yōhei Hirata (SILVER LINK.; ep 3)
3DLO: Ja Seon Gu (SILVER LINK.; eps 1-12)
Action Animator: Kōji Itō
Animation producer: Daisuke Harada
Art Setting: Minoru Maeda
Background Art:
Hikaru Hironō (SILVER LINK. eps. 1-2, 4-7, 9-10, 12)
Izumi Wada (Studio Arkansas; ep 3)
Ja Seon Gu (SILVER LINK. eps. 1-2, 4-7, 9-12)
Jin Gao (SILVER LINK. eps. 1, 4-7, 9-10, 12)
Kazuhiro Nagano (SILVER LINK. eps. 1-2, 4-7, 9-10, 12)
Keiji Ueda (SILVER LINK.; eps 3-4, 6-7)
Minoru Maeda (SILVER LINK.; ep 3)
Shinji Katahira (Studio Arkansas; eps 4-5)
Shinobu Takahashi (Studio Arkansas; eps 3-5, 8, 11)
Shō Midorikawa (SILVER LINK. eps. 1-2, 4-7, 9-12)
Sou Tokashiki (SILVER LINK. eps. 1-2, 4-7, 9-12)
Xiang Qin (SILVER LINK. eps. 1-7, 9-10, 12)
Yūki Araki (SILVER LINK.; OP1-2; ED; ep 3)
Color design: Natsumi Hirama
Color setting:
Akira Igarashi (eps 3, 8, 11)
Manami Yamaguchi (ep 5)
Masao Ōba (ep 7)
Miyuki Yoshioka (eps 4, 10)
Natsumi Hirama (OP1-2; ED; eps 1, 12)
Yoshika Mori (eps 2, 6, 9)
Comicalize Artist: Jirō Oimoto
Creature Design:
Arisa Fujii (Chiptune)
HB2P
Mako Aboshi
Mitsuaki Hori
Design Production:
Kōhei Matsumoto (THINKR)
Ryū Ishii (THINKR)
Digital Operator: Atsuko Makita (eps 4, 10)
Distribution Licensing: Takehiko Kōno
Domestic Licensing:
Kunihito Akaba
Tsubasa Koike
Editing: Yūji Kondō (REAL-T)
HD Editing Manager: Kansei Tanabe (qooop; eps 1-12)
In-Between Animation:
A Ni Jing (Hikari no Sono Animation; eps 6, 9)
An Qi Wang (SILVER LINK.; 5 episodes
eps 1, 5, 8, 11-12
)

Arisa Satō (SILVER LINK.; ep 5)
Ayano Miyakawa (animocaramel; ep 3)
Eri Tsukayama (SILVER LINK.; ep 12)
Hikaru Matsuo (SILVER LINK.; eps 5, 8, 12)
Hisahide Shimazu (SILVER LINK.; eps 5, 11-12)
Hitomi Minamidate (SILVER LINK.; eps 1, 3, 5)
Ibuki Sasaoka (SILVER LINK.; eps 1, 5)
Jeremy Lin (SILVER LINK.; 5 episodes
eps 3, 5, 8, 11-12
)

Kazuki Hayashi (SILVER LINK.; eps 3, 5)
Kazunori Ozawa (ep 9)
Kei Endo (SILVER LINK.; ep 5)
Kenta Sakuma (SILVER LINK.; ep 5)
Kiria Takashiro (SILVER LINK.; ep 5)
Kokoromi Uno (animocaramel; ep 3)
Kyōka Katsuno (SILVER LINK.; ep 5)
Mio Suzuki (SILVER LINK.; eps 5, 12)
Mirai Kanda (SILVER LINK.; ep 5)
Miyuki Nakajima (SILVER LINK.; ep 8)
Ren Jie Yan (SILVER LINK.; 5 episodes
eps 3, 5, 8, 11-12
)

Reo Ueda (SILVER LINK.; ep 12)
Riku Fukunaka (SILVER LINK.; eps 3, 5, 12)
Ryōma Inoue (SILVER LINK.; ep 3)
Shiori Bōno (SILVER LINK.; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Shōko Hirakawa (SILVER LINK.; ep 5)
Yuan Jing (Hikari no Sono Animation; ep 6)
Yue Lin (SILVER LINK.; eps 5, 11-12)
In-Between Animation Chief: Miyuki Nakajima (SILVER LINK.; eps 1-12)
In-Between Check:
Arisa Satō (OP2; ED; eps 1, 3, 5)
Naoki Ishii (OP1)
Toshiyuki Ōno (eps 2, 6-7, 9)
Insert Song Arrangement:
Satoshi Yuhara ("As You Wish" eps 1-2, 7-10; "Scutum" eps 4, 12)
Yasutaka Mizushima ("Good Night" ep 7)
Insert Song Composition:
Hyun-Jin Seo ("Good Night" ep 7)
Satoshi Yuhara ("As You Wish" eps 1-2, 7-10; "Scutum" eps 4, 12)
Insert Song Lyrics:
Donguri Ameno ("Good Night" ep 7)
Hyun-Jin Seo ("Good Night" ep 7)
Yheri Kang ("As You Wish" eps 1-2, 7-10; "Scutum" eps 4, 12)
Insert Song Performance:
FRAM ("As You Wish" eps 1-2, 7-10; "Scutum" eps 4, 12)
Rico Sasaki ("Good Night" ep 7)
Key Animation:
Akane Imada (OP1)
Akihiko Mamashita (eps 6, 9)
Akiko Hirata (ep 11)
Akio Kitahara (ep 12)
Akito Dobashi (eps 2, 4, 6, 9)
An Katsuragi (eps 3, 8)
Arisa Nakano (Tengu Kobo; ep 12)
Atsushi Komatsu (eps 2, 6)
Ayana Togashi (ep 1)
Chao Jun Zhang (ep 2)
Chen Ding (ep 7)
Daijirō Ichieda (ep 4)
Eikō Aoyagi (eps 2, 6, 9)
Fuka Hayabuchi (eps 5, 12)
Guang Long (eps 2, 7)
Guang Ming (ep 6)
Haruko Ichihara (ep 6)
Hideyasu Okamoto (Studio Toy Box; eps 3, 8, 12)
Hironori Sawada (eps 1-2, 6, 9)
Hiroshi Maejima (OP1; eps 11-12)
Hiroshi Oikawa (eps 1, 8)
Hiroshi Tatezaki (ep 6)
Hiroshi Yoneda (OP1-2; 7 episodes
eps 1-2, 5, 8-9, 11-12
)

Hiroto Yokote (eps 1, 5, 11)
Hiroyasu Oda (OP2)
Hiroyuki Hinoshita (OP1)
Hiroyuki Honda (OP1; ep 1)
Hiroyuki Kamura (ep 5)
Hitomi Kotani (ep 5)
Ikuyo Hikōji (eps 5, 12)
Jia Xuan Liang (ep 7)
Jian Zhou (ep 7)
Juji Mizumura (ep 1)
Kanako Ōyabu (OP2)
Katsuji Matsumoto (ep 11)
Katsushi Suzuki (eps 4, 10)
Kazuhiko Ishii (eps 2, 6, 9)
Kazuhiko Wanibuchi (ep 6)
Kazuki Hasunuma (ep 10)
Kazunori Ozawa (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9-10
)

Kazuo Ohara (ep 8)
Kazuyuki Ikai (eps 4, 10)
Kei Sato (eps 6, 9)
Keisuke Nishijima (ep 12)
Keita Watabe (ep 1)
Ken Takahashi (OP1-2)
Kenji Kondou (eps 1, 8, 12)
Kōhei Kobayashi (OP1; ED; eps 1, 5, 11-12)
Kōichi Hayami (eps 1, 12)
Kōichi Takai (eps 4, 10)
Kōji Itō (OP1-2; eps 1, 3-4, 11)
Kōsei Kudo (ep 11)
Kyōhei Ogura (ep 10)
Kyosuke Matsui (ep 3)
Masafumi Tamura (OP1-2)
Masahiro Furihata (eps 6, 9)
Masahiro Okamura (ep 1)
Masahiro Shigemoto (OP1)
Masami Nagata (ep 9)
Masamoto Imanishi (Tengu Kobo; ep 12)
Mashu Inoue (ep 8)
Mayumi Funakoshi (OP1)
Mayumi Hidaka (Studio Toy Box; ep 3)
Mei Tong Liu (eps 6-7, 9)
Mika Inoue (OP2; ep 11)
Min Hui (ep 6)
Mitsuaki Hori (OP2; eps 1, 11-12)
Mitsunori Fujioka (eps 1, 5, 12)
Mizue Ogawa (eps 1, 5)
Moe Matsuda (OP2)
Motonori Nishibe (eps 6, 9)
Nanami Kobayashi (eps 3, 8, 11)
Naoto Yoshida (ep 6)
Nobuhiro Kashiwagi (ep 4)
Nobuhiro Okazaki (Studio Toy Box; ep 3)
Reiko Fujita (Studio Toy Box; eps 3, 8)
Rika Kanetaka (eps 6, 9)
Rio Takeda (ep 12)
Ryo Igarashi (ep 5)
Saki Hisamatsu (OP1)
Seiki Tanaka (ep 12)
Setsuko Unno (eps 2, 6, 9)
Shi Ming Fu (ep 11)
Shin Kimata (OP2; eps 1, 5, 11-12)
Shin Tanoue (ep 8)
Shinichi Iimura (ep 12)
Shinpei Aoki (OP1)
Shiori Sakashita (eps 3, 8)
Shiori Yamashita (eps 1, 12)
Shōhei Kabasawa (ep 11)
Shoko Naoki (OP1)
Shun Marui (eps 6, 9)
Shuuji Miyazaki (ep 11)
Takahiro Ninagawa (ep 2)
Takuma Kimura (ep 3)
Takuya Saitō (eps 5, 8, 11-12)
Tomokazu Shimabukuro (eps 3, 8)
Tsutomu Nishiyama (eps 8, 11-12)
Tsutomu Yamamoto (ep 5)
Wei Sun (ep 9)
Xi Feng Yu (ep 7)
Xiao Dong Xia (ep 11)
Xiao Shan Xu (ep 7)
Yasunori Matsuki (eps 2, 9)
Yōko Iizuka (eps 6, 9)
Yoshiki Mizuno (eps 2, 6, 9)
Yoshimi Imagawa (eps 2, 6, 9)
Yoshinobu Ando (ep 4)
Yoshito Narimatsu (eps 8, 12)
Yoshiya Yamamoto (Studio Toy Box; eps 3, 8)
Yui Sano (Tengu Kobo; ep 12)
Yukihiro Kobayashi (Studio Gomez; eps 1, 4, 10)
Yumiko Kinoshita (eps 1, 12)
Yun Zhang (eps 2, 7)
Yuri Kajiwara (eps 2, 7)
Yuriko Takase (ep 11)
Yuya Kishi (ep 8)
Ze Liu (ep 12)
Zhu Lian Xu (ep 7)
Line Test:
Ryōsaku Aoki (SILVER LINK.; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Takanori Minoura (SILVER LINK.; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Toshihiko Kuroki (SILVER LINK.; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Yūki Kubota (SILVER LINK.; ep 1)
Music producer: Urara Takai
Official Site Production: Takeshi Furuuchi (WEB SMITH)
Online Editor:
Akie Oka (qooop; ep 12)
Ayuka Suzuki (qooop; eps 1-12)
Taichi Wakamatsu (qooop; eps 1-12)
Opening Theme Song Sound Producer: Takefumi Kanaya (MAGES.)
Original Work Assistant:
Yūki Kodaka (KADOKAWA Books Editorial Dept.)
Yukiko Arakawa (KADOKAWA Books Editorial Dept.)
Paint:
Akira Igarashi (SILVER LINK.; eps 1, 11-12)
Chen Zhao Xing (Hikari no Sono Animation; eps 6, 9)
Eri Shigetomi (SILVER LINK.; ep 1)
Huan Wei Zhao (SILVER LINK.; ep 1)
Hui Lu (studio Palette; ep 5)
Junji Sema (studio Palette; ep 5)
Manabu Ueda (studio Palette; ep 5)
Manami Yamaguchi (SILVER LINK.; ep 5)
Natsumi Hirama (SILVER LINK.; ep 11)
Paint Check:
Akira Igarashi (eps 3, 8, 11)
Manami Yamaguchi (ep 5)
Masao Ōba (ep 7)
Miyuki Yoshioka (eps 4, 10)
Natsumi Hirama (OP1-2; ED; eps 1, 12)
Yoshika Mori (eps 2, 6, 9)
Photography:
Atsushi Satō (Studio Shamrock; OP1-2; ED; eps 1-12)
Hotaru Tomino (Studio Shamrock; eps 1-12)
Kōhei Suda (Studio Shamrock; eps 1-12)
Minori Kimura (Studio Shamrock; eps 1-12)
Tomokazu Nakanishi (Studio Shamrock; eps 1-12)
Yūsuke Satō (Studio Shamrock; eps 1-12)
Production manager:
Keisuke Nishiyama (eps 3, 8)
Monaka Kuri (eps 4, 10)
Motoaki Hida (ep 6)
Seiya Wakai (ep 11)
Shunsuke Kusunoki (ep 8)
Tatsuya Minami (eps 1, 5, 12)
Wataru Hirukawa (eps 2, 7, 9)
Publicity: Keisuke Kurechi
Publicity Assistant:
Aki Hayashi (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Chizuko Kuroki (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Daisuke Iwakura (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Hidemi Sanpei (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Miyu Takahashi (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Nanaho Tanimizu (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Rose Ōta (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Sojiro Arimizu (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Takahiro Kiuchi (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Takahiro Yūki (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Toru Fujimoto (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Wakana Endō (Comp Ace Editorial Dept./Kadokawa Media House)
Publicity Producer: Jia Yi Cao
PV Production:
Yohei Kadoaki (STEREOTYPE)
Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE)
Recording Adjustment: Shinichi Enomoto
Recording Assistant: Yuki Takagi
Script Development: Yūsuke Satō (Studio Shamrock; eps 1-12)
Setting Manager: Yōhei Katayama
Sound Effects: Kiyotaka Kawada
Sound Production Manager: Hayato Abe
Theme Song Arrangement:
amazuti (ED)
Keiichi Ōsawa (OP 2)
Shinichi Yūki (OP 1)
Theme Song Composition:
amazuti (ED)
Chiyomaru Shikura (OP 1; OP 2)
Theme Song Lyrics:
Chiyomaru Shikura (OP 1; OP 2)
Kano Tōno (ED)
Theme Song Performance:
FRAM (ED)
Junjō no Afilia (OP1-2)
Title Logo Design: Nao Kiyosawa (AFTERGLOW)
Videogram Production: Daisuke Kudō
Visual Art Design: Tomotaka Iwasa
Visual Art Direction: Tomotaka Iwasa
Kaede Hondo as Maple (Kaede no Ki)
Ruriko Noguchi as Sally (Kaede no Ki)

Ai Kakuma as May (Kaede no Ki)
Akira Ishida as Markus (Entei no Kuni)
Ayana Taketatsu as Frederica (Tsudou Seiken)
Kappei Yamaguchi as Shin (Entei no Kuni)
Kenshō Ono as Payne (Tsudou Seiken)
Nanaka Suwa as Yui (Kaede no Ki)
Nobutoshi Canna as Drag (Tsudou Seiken)
Noriaki Sugiyama as Kuromu (Kaede no Ki)
Rina Satō as Mii (Entei no Kuni)
Sakura Tange as Dorazou
Saori Hayami as Kasumi (Kaede no Ki)
Satomi Arai as Kanade (Kaede no Ki)
Satomi Satou as Iz (Kaede no Ki)
Takumi Yamazaki as Dread (Tsudou Seiken)
Yūko Minaguchi as Misery (Entei no Kuni)

Akiha Matsui as
"Fluffy Friends Room" Cats (ep 1)
Fay (5 episodes
eps 6, 8-9, 11-12
)

Oboro (eps 1, 4-12)
Spear User (eps 8, 10-12)
Tsukimi (5 episodes
eps 5, 8-9, 11-12
)
Ami Koshimizu as
Bell (eps 8, 10-12)
New Secretary (eps 1, 3-5, 7-12)
Aria Asakura as
Ghost Girl B (ep 3)
Notes (eps 7, 10-12)
Yukimi (eps 5, 8-9, 12)
Atsushi Tamaru as Wilbert (ep 12)
Ayako Kawasumi as Velvet (ep 12)
Chika Sakamoto as Administrator B (eps 1, 3-5, 7-12)
Chitose Morinaga as
"Kingdom of the Flame Emperor" Member (eps 10-12)
Haku (5 episodes
eps 5, 8-9, 11-12
)
Farahnaz Nikray as
"Fluffy Friends Room" Cats (ep 1)
"Kingdom of the Flame Emperor" Member (ep 1)
Ignis (eps 6, 8, 10-12)
Nine-Tailed Fox (ep 2)
Zombie (ep 4)
Jun Inoue as
"Kingdom of the Flame Emperor" Member (ep 1)
Christmas Rose (8 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10-12
)

Mysterious Bird (ep 7)
Zombie (ep 3)
Junko Takeuchi as Administrator E (eps 3, 9, 12)
Kazuki Sōya as
Giant Worm B (ep 9)
Shadow (eps 8, 11-12)
Trinary Star 3rd (7 episodes
eps 2-10 even, 11-12
)

Wen (eps 8, 10-12)
Kenta Miyake as Tower Keeper (ep 2)
Minami Shinoda as Hinata (ep 12)
Misaki Kuno as
Administrator C (eps 1, 3-5, 7-12)
Clear (eps 8, 10-12)
Mitsuki Nakamura as
Rock Giant (ep 1)
Trinary Star 1st (8 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10-12
)

Wind Giant (ep 7)
Miyuri Shimabukuro as
"Fluffy Friends Room" Cats (ep 1)
Ray (eps 8, 10-12)
Sword User (eps 8, 10-12)
Syrup (eps 1-12)
Noriyuki Tsuyuki as Old Man (ep 6)
Sakura Tange as "Fluffy Friends Room" Cats (ep 1)
Saori Hayami as "Fluffy Friends Room" Cats (ep 1)
Seiyu Fujiwara as
Centipede (ep 3)
Giant Worm A (ep 9)
Level 3 Boss (ep 1)
Trinary Star 2nd (8 episodes
eps 2, 4-6, 8, 10-12
)
Shizuka Itō as Lily (ep 12)
Tadaaki Doi as
"Order of the Holy Sword" Member (eps 11-12)
Armored Knight (ep 4)
Frog Samurai (ep 5)
Tesshō Genda as
Administrator A (eps 1, 3-5, 7-12)
Earth (eps 8, 10-12)
Yasuhiro Takato as Administrator D (eps 1, 3-5, 7-12)
Yū Sasahara as Ghost Girl A (ep 3)
Yūko Minaguchi as "Fluffy Friends Room" Cats (ep 1)
Japanese companies
2D UI Design:
FUETE (eps 1-12)
Hyperbole (eps 1-12)
2DCG Design: SILVER LINK. (eps 1-12)
2nd Key Animation:
100Studio (ep 8)
Akatsuki (ep 11)
Animore (ep 11)
BEEP (eps 8, 11-12)
Big Owl (5 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9
)

CJT (eps 4, 10)
Genki Co., Ltd. (ep 9)
Gift-o’-Animation (eps 5, 11)
GK Sales (eps 8, 11-12)
Hikari no Sono Animation (eps 2, 6-7, 9)
M.S.J Musashino Production (ep 10)
One Order (eps 3, 9, 12)
PRA (eps 1, 11)
RadPlus (eps 11-12)
Reboot (ep 5)
Revival (eps 2, 6-9)
Seed (eps 8, 12)
Seven Seas (eps 1, 9, 11-12)
SILVER LINK. (eps 1, 3, 5, 8)
St.Signpost (eps 5, 11)
Studio CL (ep 12)
Studio Cosmo (ep 1)
studio daisy (ep 5)
Studio Gash (ep 11)
Studio Toybox (eps 3, 8)
Studio μ (eps 9, 12)
VISTA (ep 12)
3D Modeling: SILVER LINK. (uncredited; eps 1-12)
3DCGI: SILVER LINK. (uncredited; eps 1-12)
3DLO: SILVER LINK. (uncredited; eps 1-12)
Animation Direction:
100Studio (ep 8)
Animore (ep 11)
Big Owl (eps 2, 4)
CJT (eps 4, 10)
GK Sales (ep 8)
Hikari no Sono Animation (ep 10)
Jumondo (ep 11)
One Order (ep 12)
PINE JAM (ep 1)
RadPlus (ep 11)
Revival (eps 7-9)
Rising Force (ep 5)
Seed (ep 8)
Studio CL (ep 12)
VISTA (ep 12)
Animation Production: SILVER LINK.
Background Art:
E-cho (ep 11)
Elias (eps 3-5, 8)
SILVER LINK. (OP1-2; ED; eps 1-7, 9-12)
Studio Arkansas (eps 3-5, 8, 11)
Creature Design: Chiptune
Design Production: THINKR, Inc.
Editing Studio: REAL-T
Font Assistance: Fontworks Inc. (eps 1-12)
In-Between Animation:
4tune (ep 1)
Akatsuki (ep 11)
animocaramel (ep 3)
Animore (ep 11)
BEEP (6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Big Owl (5 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9
)

CJT (eps 4, 10)
Genki Co., Ltd. (ep 9)
GK Sales (eps 3, 8, 11-12)
Grain (ep 3)
Hikari no Sono Animation (5 episodes
eps 2, 6-7, 9-10
)

M.S.J Musashino Production (ep 10)
One Order (eps 3, 8-9, 12)
RadPlus (eps 1, 11-12)
Reboot (eps 1, 5)
Revival (eps 2, 6-9)
Seed (eps 8, 12)
Seven Seas (5 episodes
eps 1, 3, 9, 11-12
)

SILVER LINK. (6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Staro (ep 1)
Studio 24FPS (ep 3)
Studio CL (ep 12)
Studio EverGreen (ep 3)
Studio Palette (ep 1)
Studio μ (eps 9, 12)
VISTA (ep 12)
In-between Check: CJT (eps 4, 10)
Key Animation:
Big Owl (eps 2, 4, 10)
CJT (eps 4, 10)
Hikari no Sono Animation (ep 10)
Reboot (ep 12)
Revival (ep 7)
Studio GOMEZ (ep 1)
Studio Toybox (eps 3, 12)
Tengu Kobou (ep 12)
Line Test:
Azuhata Production (ep 4)
CASCADE Inc. (eps 4, 19)
GK Sales (5 episodes
eps 3-4, 8, 10, 12
)

One Order (ep 8)
SILVER LINK. (6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Xuyang Animation (eps 2, 6-7, 9)
Music Production: MAGES.
Official Site Production: WEB SMITH
Online Editing: qooop (eps 1-12)
Original Work Assistance: Kadokawa (KADOKAWA Books Editorial Dept.)
Paint:
4tune (ep 1)
Akatsuki (ep 11)
Animore (ep 11)
BEEP (6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 11-12
)

Big Owl (eps 2, 4, 6-7)
CJT (eps 4, 10)
Genki Co., Ltd. (ep 9)
GK Sales (eps 3, 8, 11-12)
Grain (ep 3)
Hikari no Sono Animation (5 episodes
eps 2, 6-7, 9-10
)

M.S.J Musashino Production (ep 10)
One Order (eps 3, 8-9, 12)
RadPlus (eps 1, 11-12)
Reboot (eps 1, 5)
Revival (eps 2, 6-9)
Seed (eps 8, 12)
Seven Seas (5 episodes
eps 1, 3, 9, 11-12
)

SILVER LINK. (eps 1, 5, 11-12)
Staro (ep 1)
Studio 24FPS (ep 3)
Studio CL (ep 12)
Studio EverGreen (ep 3)
Studio Palette (eps 1, 5)
Studio μ (eps 9, 12)
VISTA (ep 12)
Photography:
Studio Shamrock (OP1-2; ED; eps 1-12)
Production Assistance: BLADE (6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9-10
)

Publicity Assistance:
Kadokawa (Comp Ace Editorial Dept.)
Kadokawa Media House
PV Production: Stereotype
Recording Studio: Jinnan Studio
Script Development: Studio Shamrock (eps 1-12)
Sound Production: Jinnan Studio
Title Logo Design: Afterglow
English cast
English staff
ADR Director: Natalie Rose
ADR Script: Ben Phillips

ADR Engineer: Tina Son
ADR Prep: Ry McKeand
ADR Script Supervisor: Emily Neves
Mix Engineer: Neal Malley
Jad Saxton as Sally (Kaede no Ki)
Megan Shipman as Maple (Kaede no Ki)

Aaron Dismuke as Markus (Entei no Kuni)
Anthony Bowling as Kuromu (Kaede no Ki)
Brittney Karbowski as Kanade (Kaede no Ki)
Caitlin Glass as Iz (Kaede no Ki)
Clifford Chapin as Payne (Tsudou Seiken)
Derick Snow as Shin (Entei no Kuni)
Jarrod Greene as Drag (Tsudou Seiken)
Kristen McGuire as Yui (Kaede no Ki)
Lindsay Seidel as Frederica (Tsudou Seiken)
Mike McFarland as Dread (Tsudou Seiken)
Monica Rial as Dorazou
Morgan Lauré as Misery (Entei no Kuni)
Sara Ragsdale as May (Kaede no Ki)
Terri Doty as Mii (Entei no Kuni)
Tia Ballard as Kasumi (Kaede no Ki)

Adam Rowe as Earth the Golem
Apphia Yu as Administrator
Ben Phillips as Administrator
Bradley Gareth as Mud Monster (ep 9)
Brandon Solis as Shadow
Brianna Roberts as Lily (ep 12)
Chris Long as Great Imp (ep 9)
David Wald as Administrator
Dusty Feeney as Notes
Erica Muse as Female Player 212A
Jalitza Delgado as
Ghost Girl (ep 3)
Level 4 Kitsune (ep 2)
Jill Harris as Hinata (ep 12)
Justin Briner as Wilbert (ep 12)
Kelsey Maher as Clear
Kelsey Poppen as Ghost Girl (ep 3)
Kiba Walker as Christmas Rose (ep 2)
Landon McDonald as Labyrinth Dragon (ep 3)
Lisette Monique Diaz as Oboro (Stand-in)
Luci Christian as Administrator
Macy Anne Johnson as Velvet (ep 12)
Marianne Bray as Bell the Cat
Molly Searcy as Secretary
Natalie Rose as Syrup (Kaede no Ki)
Ryan Seale as Frog Samurai (ep 5)
Samantha Herek as Oboro (Kaede no Ki)
Sonny Strait as Administrator
Veronica Laux as Haku

English companies
Internet Streaming:
Crunchyroll (Worldwide excluding Asia)
FUNimation Entertainment
Licensed by: Crunchyroll (Worldwide excluding Asia)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
German cast
(none)
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil and Portugal)
FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology