Tokyo Ghoul (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Токийский гуль (Russian)
東京喰種トーキョーグール (Japanese)
Themes: gore, monsters
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Ken Kaneki is a bookworm college student who meets a girl names Rize at a cafe he frequents. They're the same age and have the same interests, so they quickly become close. Little does Kaneki know that Rize is a ghoul - a kind of monster that lives by hunting and devouring human flesh. When part of her special organ - "the red child" - is transplanted into Kaneki, he becomes a ghoul himself, trapped in a warped world where humans are not the top of the food chain.
User Ratings: 1501 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 105 votes (sub:82, dub:14, ?:1, others:8
4 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 German subtitled
1 Italian edited dub
1 Portuguese subtitled
)
 Excellent: 271 votes (sub:218, dub:42, ?:3, raw:1, others:7
2 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
1 Russian dubbed
1 Russian subtitled
1 Italian subtitled
1 French subtitled
)
 Very good: 394 votes (sub:326, dub:50, others:18
10 Spanish subtitled
6 Portuguese subtitled
1 Polish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Good: 322 votes (sub:280, dub:26, ?:2, raw:1, edit.dub:1, others:12
7 Spanish subtitled
1 Spanish dubbed
1 Russian dubbed
1 German dubbed
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 178 votes (sub:161, dub:12, ?:1, raw:1, others:3
1 Russian dubbed
1 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 So-so: 111 votes (sub:105, dub:5, raw:1)
 Not really good: 53 votes (sub:49, dub:3, raw:1)
 Weak: 34 votes (sub:30, dub:2, raw:1, others:1
1 Italian dubbed
)
 Bad: 16 votes (sub:15, dub:1)
 Awful: 8 votes (sub:8)
 Worst ever: 9 votes (sub:9)
Seen in part or in whole by 2363 users, rank: #462 (of 7304)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.243 (Good+), std. dev.: 1.8444, rank: #2084 (of 7323)
Weighted mean: 7.200 (Good+), rank: #2062 (of 7323) (seen all: 7.24 / seen some: 6.55 / won't finish: 4.73)
Bayesian estimate: 7.203 (Good+), rank: #1829 (of 5509)
Running time: 25 minutes per episode
Number of episodes: 12
Episode titles: We have 12
Vintage: 2014-07-03
Opening Theme:
#1: "Unravel" by tk of Ling Tosite Sigure
Ending Theme:
#1: "Seijatachi" (Saints) by People in the Box
Reviews:
Tokyo Ghoul BD+DVD (Nov 28, 2015)
Tokyo Ghoul (Aug 29, 2014)
Tokyo Ghoul ‒ Episode 9 (Aug 29, 2014)
News: Show:
Tokyo Ghoul DVD Delayed (Sep 15, 2015)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region B)
    Tokyo Ghoul - Collection [UK] (Blu-Ray)
    Tokyo Ghoul - Complete Season 1 [UK] [Collector's Edition] (Blu-Ray) 2015-10-05
    Tokyo Ghoul - Complete Season 1 [UK] (Blu-Ray) 2015-11-16
Blu-Ray + DVD combo
    Tokyo Ghoul - Complete Season (BD+DVD) 2015-09-22
    Tokyo Ghoul - Complete Season [Limited Edition] (BD+DVD) 2015-09-22
    Tokyo Ghoul - Complete Season [Collector's Edition] (BD+DVD) 2016-02-09
DVD (Region 1)
    Tokyo Ghoul - Complete Season [Walmart Exclusive] (DVD) 2015-09-22
DVD (Region 2)
    Tokyo Ghoul - Complete Season 1 [UK] (DVD) 2015-10-26

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shuhei Morita
Series Composition: Chūji Mikasano
Script: Chūji Mikasano (eps 1-12)
Storyboard:
Shin Matsuo (eps 2, 8, 11)
Shuhei Morita (eps 1, 12)
Sōichi Shimada (OP; eps 3, 6)
Tadahito Matsubayashi (eps 4, 7, 10)
Yoshiaki Kyougoku (eps 5, 9)
Episode Director:
Shin Matsuo (eps 2, 8, 11)
Shuhei Morita (eps 1, 12)
Sōichi Shimada (eps 3, 6)
Tadahito Matsubayashi (eps 4, 7, 10)
Yoshiaki Kyougoku (eps 5, 9)
Unit Director: Sōichi Shimada (OP)
Music: Yutaka Yamada
Original creator: Sui Ishida
Character Design: Kazuhiro Miwa
Chief Animation Director: Kazuhiro Miwa
Animation Director:
Asashi Abe (ep 2)
Atsuki Shimizu (eps 8, 12)
Bong Duk Kim (ep 9)
Hiroaki Imaki (eps 3, 11)
Hirotaka Marufuji (ep 10)
Kakuto Gai (ep 2)
Kazuhiro Miwa (OP; ep 1)
Manabu Kurihara (eps 6, 11)
Masakazu Saitō (ep 4)
Momoko Nagakawa (ep 7)
Takaaki Wada (eps 5, 9)
Tomomi Yabuki (eps 7, 12)
Yoshiaki Tsubata (ep 7)
Sound Director: Noboru Haraguchi
Director of Photography: Katsufumi Sato
Key Animation Director: Hisako Sato (ep 10)
2nd Key Animation:
Ai Takimoto (Husio Studio; ep 9)
Akihisa Akuzawa (eps 5, 10-12)
Atsuki Shimizu (ep 8)
Ayumi Ono (ep 10)
Chika Ohashi (ep 6)
Emiko Kataoka (ep 12)
Erika Maehara (eps 5, 7)
Erina Nogami (ep 5)
Fūka Aieda (Husio Studio; ep 9)
Fumi Ōsuga (ep 10)
Fumie Sasaki (5 episodes
eps 4, 7, 9, 11-12
)

Haruka Iida (eps 4-5)
Hiro Ohki (ep 10)
Hiroaki Imaki (eps 4-8)
Hiroshi Numata (eps 9, 11)
Jun Kawai (Husio Studio; ep 9)
Juri Hirosawa (Husio Studio; eps 2, 9)
Kana Fujishiro (ep 4)
Kanako Maru (eps 8-9)
Kanako Nakamura (ep 4)
Kanami Nakao (ep 10)
Kanna Hirayama (eps 5, 7)
Kanoko Nakamura (ep 4)
Kaori Yoshikawa (Husio Studio; eps 2, 9)
Kaoru Miura (ep 4)
Kazuhiro Hotchi (Husio Studio; ep 9)
Kazunari Kume (Husio Studio; ep 9)
Kazuo Ohara (ep 6)
Keika Otsuka (ep 4)
Ken Baba (ep 10)
Kiho Suzuki (ep 5)
Konomi Satō (eps 4, 7)
Kotaro Okazaki (ep 5)
Kotono Sakamoto (ep 5)
Kumiko Numata (ep 5)
Mami Mitsui (ep 5)
Mamoru Kurata (ep 5)
Manabu Kurihara (eps 7-8)
Mari Saitou (ep 10)
Mari Takenaka (ep 10)
Masami Yamashita (5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 12
)

Mayû Takizawa (eps 4-5)
Mei Takeda (Husio Studio; ep 9)
Mi Kyoung Lee (ep 9)
Michiko Saeki (eps 9-10, 12)
Miyako Kamiya (eps 4-5, 7)
Nagisa Sekiguchi (eps 5, 7)
Natsuki Orikasa (ep 8)
Natsumi Kuroda (ep 5)
Natsumi Sugawara (ep 7)
Rina Ogawa (ep 4)
Rinka Wada (ep 7)
Ritsuko Tanaka (ep 10)
Ryūji Watarai (ep 7)
Saori Tagashira (ep 5)
Seung Ah Han (eps 6-8)
Shigeki Sato (ep 5)
Shin Young Kim (ep 9)
Shiori Asaka (ep 5)
Shou Sugai (ep 10)
Sōichirō Kubo (eps 7, 11)
Takayuki Kikuchi (ep 6)
Takayuki Takarada (ep 12)
Takuma Mizuno (Husio Studio; eps 2, 9)
Tomoka Mizusawa (ep 12)
Tomomi Yabuki (eps 4, 7-8)
Yaichi Tonegawa (刀根川弥一; ep 12)
Yoshiko Nakamura (eps 4-5)
Young Yu (ep 9)
Yukako Futagami (C2C; ep 10)
Yuuko Watabe (ep 12)
3D: Tomonari Nakajima (eps 1, 3-5)
3D CG: Yusuke Tannowa (MAPPA; eps 1, 5)
3D Layout:
Jun Koishikawa (Sublimation; eps 1-7, 9)
Ryotaro Takada (Sublimation; eps 1-7, 9)
Taiichi Kimura (Sublimation; eps 1-7, 9)
Takashi Honda (Sublimation; eps 1-7, 9)
Takayoshi Harashina (Sublimation; eps 1-7, 9)
Tomohito Kamiyasu (Sublimation; eps 1-7, 9)
Animation producer: Tetsufumi Hotta
Assistant Animation Director:
Akihito Aoki (ep 10)
Hiroaki Imaki (eps 4, 6, 12)
Kazunari Kume (ep 9)
Ken Baba (ep 7)
Manabu Kurihara (eps 7, 12)
Rie Harada (ep 9)
Yuuko Watabe (ep 10)
Assistant Director of Photography: Teruyuki Kawase
Associate producer:
Ryota Kanda
Yūki Hirao
Background Art:
Akiko Kazato (eps 7, 9-11)
Ayami Hidaka (Anime Workshop Basara; eps 8, 11)
Duong Nguyen (Nam Hai; eps 5-6)
Eiji Wakamatsu (Kusanagi; eps 5-6)
Fumie Nuibe (eps 7, 9-11)
Katsumi Akimoto (Studio Pinewood; ep 9)
Kouji Maruyama (Anime Workshop Basara; eps 8, 11)
Kuniharu Arai (Studio Jack; eps 6-11)
Linh Phuong (Nam Hai; eps 5-6)
Marie Kitai (Anime Workshop Basara; eps 8, 11)
Masaki Mayuzumi (Studio Jack; ep 2)
Naoki Nakamura (Studio Jack; eps 1, 3-11)
Nguyet Thi (Nam Hai; eps 5-6)
Phuong Thao (Nam Hai; eps 5-6)
Quan Pham (Nam Hai; eps 5-6)
Sagako Itakura (Anime Workshop Basara; eps 8, 11)
Saori Iwatani (Studio Pinewood; ep 9)
Shuuko Uematsu (Anime Workshop Basara; eps 8, 11)
Tadashi Kudo (Studio Pinewood; ep 9)
Thao Nguyen (Nam Hai; eps 5-6)
Vu Thai (Nam Hai; eps 5-6)
Yoshishige Eguchi (eps 9-11)
Yuki Sonoda (Studio Jack; eps 1, 3-11)
Board Concept Assistant: Takashi Nakamura (ep 1)
Color design: Koji Hamaoka
Color setting:
Asako Ohashi (ep 10)
Ayaka Nagano (eps 2, 9)
Ayumi Nakahara (ep 8)
Daiki Ura (eps 3, 5, 7, 11)
Kiyomi Takahashi (ep 4)
Koji Hamaoka (ep 1)
Tomomi Kato (ep 6)
Editing: Keisuke Yanagi
Editing Assistant:
Miki Ikeda
Yoshinari Kaneyama
French Dialogue Supervision:
Kazuo Kiuchi (ep 4)
Stéphane Lapie (ep 4)
In-Between Animation:
Ai Takimoto (Husio Studio; ep 2)
Airi Taguchi (Studio Pierrot Animation Room; eps 3-6, 11)
Akiko Ikeda (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Eun soon Jung (Husio Studio; ep 2)
Fūka Aieda (Husio Studio; ep 2)
Fumie Kaneko (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Henry Thurlow (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Juri Hirosawa (Husio Studio; ep 2)
Kana Yamada (Husio Studio; eps 2, 9)
Kaori Yoshikawa (Husio Studio; eps 2, 9)
Katsuya Yunatsu (Studio Pierrot Animation Room)
Ke Wei Lin (Husio Studio; ep 2)
Kyoung-min Kim (Husio Studio; ep 2)
Manatsu Michimae (Husio Studio; eps 2, 9)
Mei Takeda (Husio Studio; eps 2, 9)
Misaki Nishino (Pierrot Animation Room; eps 3-6, 11)
Mitsuko Toyoshima (ep 8)
Nana Okamoto (Husio Studio; eps 2, 9)
Pakpoom Takuna (ep 10)
Reiko Yamada (eps 1, 3, 7)
Takuma Mizuno (Husio Studio; ep 2)
Tamaki Ishii (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Tomoko Murakami (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Yaeko Kodama (eps 1, 3-8, 11)
Yuka Katsuya (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Yukiko Masuda (Studio Pierrot Animation Room; eps 1, 3-8, 11)
Yūto Asai (Husio Studio; eps 2, 9)
Zhen Wei He (Husio Studio; eps 2, 9)
Zong Qi Tang (Husio Studio; ep 2)
In-Between Check:
Ayumi Ono (ep 10)
Kaori Yoshikawa (eps 2, 9)
Mei Takeda (ep 2)
Mitsuko Toyoshima (5 episodes
eps 1, 4, 6, 8, 11
)

Reiko Yamada (eps 3, 5, 7, 12)
Key Animation:
Akihito Aoki (ep 8)
Ako Kagiyama (eps 5-6, 11-12)
Ami Sedo (Studio Wanpack)
Asami Shimizu (eps 1, 3, 8, 12)
Asashi Abe (ep 2)
Asuka Mamezuka (豆塚あすか: ep 12)
Atsuki Shimizu (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12
)

Atsuko Yamazaki (ep 6)
Aya Sato (ep 8)
Ayaka Nozaki (Studio Wanpack; ep 6)
Ayako Ito (伊藤あやこ; ep 8)
BOOYOUNG KIM (Studio Magie; ep 9)
Chika Ohashi (ep 8)
Eiji Uemura (eps 5-6)
Emiko Kataoka (eps 5, 11)
Etsuko Kawano (ep 3)
EUN-KYOUNG CHO (MK Seoul; ep 9)
Fujiko Aoyagi (ep 5)
Fumie Sasaki (ep 6)
Hajime Nakagawa (ep 8)
Hajime Tadokoro (eps 1, 4, 12)
Hideo Maru (ep 4)
Hiroaki Imaki (OP; eps 1, 8, 11)
Hiroki Abe (eps 3, 11)
Hiroki Fujiwara (ep 2)
Hiroki Fukuda (ep 10)
Hironori Tanaka (eps 1, 5-8)
Hiroshi Kugimiya (ep 5)
Hirotaka Marufuji (ep 10)
Hirotaka Nii (ep 7)
Hiroyuki Horiuchi (ep 8)
Hiroyuki Itai (板井寛幸; ep 6)
Hiroyuki Uchida (ep 10)
Hisae Ikezu (ep 12)
Hisako Sato (ep 10)
Hisashi Samejima (ep 4)
Hyun-Kyoung Kim (MK Seoul; ep 9)
Iori Ishii (STUDIO GAO; ep 3)
Jae-Kyoung Lee (MK Seoul; ep 9)
Jin Young Kim (MK Seoul; ep 9)
Jung Ha Seo (MK Seoul; ep 9)
Jung Ho Kim (MK Seoul; ep 9)
Jung-Hwa Jung (MK Seoul; ep 9)
Kanako Maru (eps 6-8, 11-12)
Kaori Saito (eps 5, 11)
Kaoru Hirata (Rising Force; eps 4, 6, 12)
Kaoru Miura (eps 1, 3, 6, 12)
Katsuya Yamada (OP; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 11-12
)

Katsuyuki Sato (ep 2)
Kazuhiro Miwa (ep 1)
Kazuo Ohara (eps 5, 7-8, 11)
Keiichi Ishida (ep 10)
Keiko Kitayama (ep 2)
Keita Watabe (ep 5)
Ken Baba (eps 5-6, 11-12)
Kentarō Sugimoto (ep 10)
Kiyoshiro Kato (ep 11)
Kōichi Takai (eps 4, 7, 11)
Konomi Satō (ep 12)
Kōta Itō (ep 10)
Kumiko Numata (eps 1, 4, 6)
Kyosuke Matsui (Studio Wanpack; ep 6)
Maiko Onishi (Studio Wanpack; ep 6)
Maki Fujita (eps 3, 8, 12)
Maki Fukui (eps 1-7 odd)
Mamiko Nakanishi (ep 11)
Manabu Kurihara (OP; eps 3, 11)
Manami Ito (ep 10)
Mariko Inagaki (ep 10)
Masahito Yamashita (ep 11)
Masayuki Ozaki (ep 7)
Mayumi Funakoshi (Studio Wanpack; ep 6)
Michio Satō (eps 4, 6, 11)
Mieko Ogata (ep 5)
Mitsuteru Kubo (ep 5)
Miyako Kamiya (ep 12)
Miyuki Inoue (eps 3, 8)
Momoko Minegishi (Studio Graffiti; ep 3)
Momoko Nagakawa (eps 1, 4, 7, 12)
Motoki Kurihara (ep 2)
Moyu Takagawa (ep 5)
Nanako Ninomiya (Studio Graffiti; eps 3, 8)
Narihito Sekikawa (OP; 7 episodes
eps 1, 3, 6-8, 11-12
)

Reina Kawasaki (Studio Graffiti; ep 3)
Rie Furuya (ep 10)
Rieko Noguchi (ep 9)
Rika Kanetaka (ep 2)
Ryo Haga (eps 3, 8)
Ryōken Seto (ep 11)
Ryoko Kawamura (ep 8)
Ryōko Tateishi (ep 2)
Ryōsuke Terasako (eps 3, 8)
Sachiko Miyamoto (ep 10)
Saki Tochitani (Studio Wanpack; ep 6)
Seung Hyun Hong (Rising Force; ep 6)
Shigeki Kuhara (ep 11)
Shigeki Sato (ep 4)
Shiho Tamai (ep 10)
Shin Young Kim (Studio Magie; ep 9)
Shiro Okumura (ep 12)
Shouichi Funaki (eps 2, 5)
Shunya Sato (ep 11)
Soon-Ok Park (MK Seoul; ep 9)
Sotaro Shiraishi (eps 4, 7, 11)
Taiichi Nakaguma (ep 10)
Taka Sato (ep 8)
Takaaki Wada (5 episodes
eps 1, 5, 9, 11-12
)

Takafumi Hino (ep 3)
Takashi Yasui (Studio Wanpack; ep 6)
Takayuki Gorai (eps 4, 7)
Takenori Tsukuma (ep 7)
Takeshi Hasegawa (STUDIO GAO; ep 3)
Tomoaki Chishima (ep 4)
Tomoaki Mimiura (ep 7)
Tomomi Yabuki (eps 1, 3, 6, 12)
Tomoyuki Munehiro (ep 7)
Toshihiro Kawakami (eps 5, 11)
Tsugumi Seto (Studio Wanpack; ep 6)
Tsutomu Ono (eps 4, 7)
Yasuhiko Uetake (ep 6)
Yi Jun Lin (eps 2, 9)
Yoko Iizuka (ep 6)
Yoko Komaki (Studio Wanpack; ep 6)
Yōko Naeki (ep 6)
Yong Sik Kim (Studio Magie; ep 9)
Yoshiaki Tomita (ep 5)
Yoshihiro Matsushita (ep 6)
Yoshihiro Taniguchi (eps 7, 12)
Yoshiki Mizuno (ep 10)
Yoshimi Shizuka (eps 5-6, 11)
Yūichi Takahashi (OP; eps 1, 6, 8, 12)
Yūji Takagi (OP; 7 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8, 11-12
)

YUJUNG UM (Studio Magie; ep 9)
Yuki Kinoshita (Studio Graffiti; eps 3, 8)
Yuki Koike (OP; 5 episodes
eps 1, 4, 7, 11-12
)

Yukiko Miyamoto (ep 10)
Yumiko Tomiki (eps 5, 11)
Yusuke Adachi (eps 1, 4, 7)
Yuta Hasegawa (Studio Wanpack; ep 6)
Yuuko Watabe (ep 10)
Monitor Graphics:
Akito Nomiya (eps 1-11)
Chie Katō (eps 1-11)
Music Engineer: Daniel Kresco
Music Performance: Yutaka Yamada (piano; ep 12)
Online Editor: Yoshiaki Kimura (IMAGICA)
Paint:
Ai Hamazaki (DEFA; eps 7-8, 11)
Ayumi Nakahara (DEFA; eps 7-8, 11)
Chie Sugiyama (DEFA; eps 7-8, 11)
Daiki Ura (DEFA; ep 8)
Emiko Katou (DEFA; eps 7-8, 11)
Kana Soma (Husio Studio; eps 2, 9)
Kaori Maruyama (DEFA; eps 7, 11)
Kiyomi Takahashi (DEFA; eps 7-8, 11)
Mei Yamashita (DEFA; eps 7-8, 11)
Misato Soeda (Husio Studio; eps 2, 9)
Taisuke Utsumi (DEFA; eps 7-8, 11)
Yuki Tozawa (DEFA; eps 7-8, 11)
Paint Check:
Asako Ohashi (ep 10)
Ayaka Nagano (eps 2, 9)
Chie Sugiyama (ep 6)
Daiki Ura (eps 5, 11)
Daisuke Uchiumi (ep 3)
Emiko Katou (ep 7)
Kaori Maruyama (ep 8)
Kiyomi Takahashi (ep 4)
Koji Hamaoka (ep 1)
Tomomi Kato (ep 6)
Yuki Tozawa (ep 5)
Paint Check Assistant:
Chie Sugiyama (ep 11)
Kana Soma (ep 9)
Kiyomi Takahashi (ep 11)
Photography:
Eric Honda (T2 Studio; eps 4-11)
Hodoyuki Ueda (T2 Studio; eps 1-3, 5-8)
Kazuto Izumida (T2 Studio; eps 2-3)
Kentarō Minegishi (T2 Studio; eps 3-5)
Rumi Ishiguro (T2 Studio; ep 1)
Tomoyuki Shiokawa (T2 Studio; eps 1-2)
Yukiko Kaga (T2 Studio; eps 1-2)
Yuma Akasu (T2 Studio; eps 2-11)
Planning Assistant:
Haruka Yamaguchi (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Junpei Matsuo (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Tatsuhiro Nishiuchi (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Tatsuro Hayashi (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Yasushi Koike (Weekly Young Jump Editorial Dept.)
Production Advancement:
Chigira Hirakawa (eps 3, 8)
Ryota Sato (eps 5, 11)
Shōgo Sugano (eps 2, 9)
Takahiro Sakamoto (eps 4, 7)
Takumi Akiba (ep 10)
Yuichi Shimamoto (ep 10)
Yusuke Wazane (eps 1, 6, 12)
Prop Design: Narihito Sekikawa
Quinque Kagune Design: Hironori Tanaka
Recording: Hiroyuki Suzuki
Recording Assistant: Nozomi Mashita
Series Composition Assistant: Jin Tanaka
Setting Production: Shota Nakajima
Sound Effects: Akiko Mutō
Sound Production Manager: Yuusuke Uchimura
Style Concept: isao
Theme Song Arrangement:
People in the Box (ED)
TK (OP)
Theme Song Composition:
People in the Box (ED)
TK (OP)
Theme Song Lyrics:
Hirofumi Hatano (ED)
TK (OP)
Theme Song Performance:
Ling Tosite Sigure (Tk, OP)
People in the Box (ED)
Weapon Design: Takayuki Yanase
Worktape:
Ayaka Yoshinaga (8-Bit Rocket; eps 1-6)
Yō Gotō (8-Bit Rocket; eps 7-11)
Natsuki Hanae as Ken Kaneki
Sora Amamiya as Tōka Kirishima

Ayahi Takagaki as Itori
Kana Hanazawa as Rize Kamishiro
Katsuyuki Konishi as Kōtarō Amon
Mamoru Miyano as Shū Tsukiyama
Rintarou Nishi as Jason
Shintarō Asanuma as Nishiki Nishio
Sumire Morohoshi as Hinami Fueguchi
Takayuki Sugo as Yoshimura
Toshiyuki Toyonaga as Hideyoshi Nagachika
Yūichi Nakamura as Renji Yomo

Anri Katsu as Enji Koma
Chinatsu Akasaki as Yoriko Kosaka
Daisuke Namikawa as Kishō Arima
Fumiko Orikasa as Ryōko Fueguchi
Fuyuka Oura as Kaya Irimi (eps 5, 11)
Hidetoshi Akutsu as Nishiki Nishio (child; ep 5)
Katsuyuki Miura as Waiter (ep 4)
Kazuhiko Inoue as Donato Porpora (ep 10)
Kazuhiro Ōguro as Yasunori Nakajima (eps 1, 6-7)
Kenji Nomura as Akihiro Kanō
Kenjiro Tsuda as Nico
Kentarou Itou as Kazuichi Banjō
Koichi Sakaguchi as Host (ep 4)
Koji Yusa as Tatara
Kouhei Aoyama as
Employee (ep 4)
Ghoul 2 (ep 5)
Ghoul B (ep 3)
Investigator (ep 9)
Shū (eps 11-12)
Kousuke Toriumi as Asaki Fueguchi
Mayumi Asano as Madam A (ep 4)
Mika Doi as Kie Muramatsu (eps 8-9)
Ooki Sugiyama as PG (Sōta) (ep 4)
Reina Ueda as
Female clerk (ep 7)
Hideyoshi Nagachika (child; eps 2, 12)
Jiro
Maid (ep 4)
Misato Gori (ep 11)
Taguchi
Rie Kugimiya as Jūzō Suzuya
Rieko Takahashi as Kaneki's mother (ep 12)
Shinnosuke Tachibana as Seidō Takizawa
Shinya Takahashi as Katsuya Mabuchi (ep 11)
Sho Hayami as Kōsuke Hōji
Shuuto Miyazaki as Ichimi
Sota Arai as
Ghoul 1 (ep 5)
Ghoul A (ep 3)
Man in beret (ep 8)
Sante
Soba shopkeeper (ep 7)
Taiyaki-seller (ep 2)
Younger Bin-Brother (ep 11)
Taishi Murata as Ippei Kusaba (eps 1, 6-7)
Taketora as Taro-chan (ep 4)
Teruyuki Tanzawa as
CCG executive (ep 7)
Kazuo Yoshida (eps 4, 8)
Nurse (ep 1)
Toru Ohkawa as Kureo Mado
Yūji Ueda as Itsuki Marude
Yumi Uchiyama as Nishiki's sister (ep 5)
Yurie Kobori as
Haru (ep 11)
Kaneki (child; ep 12)
Kimi Nishino
Newscaster (ep 9)
Woman on the street (ep 7)
Yutaka Nakano as Yukinori Shinohara
Yuuki Fujiwara as Older Bin-Brother (ep 11)
Yuuki Kaji as Ayato Kirishima
Yuya Uchida as Arata Kirishima (ep 9)
Japanese companies
2D Design Works: Pierrot Design Room
2nd Key Animation:
AI (eps 4, 10)
Big Owl (eps 9-10)
Brain's Base (ep 5)
C2C (eps 3, 7, 10)
Dr. Movie (ep 10)
GACHI Production (ep 10)
Graphinica (eps 1, 3, 6)
Husio Studio (eps 2, 5, 9)
Mouse (ep 5)
Nakamura Production (eps 5, 11)
NARA Animation (eps 7-8, 10)
Production Reed (ep 3)
Putty San (ep 10)
Rising Force (eps 4-6)
Sakura Create (ep 4)
Sanga Studio (ep 10)
Seigasha (eps 4, 7, 9-10)
Studio Boomerang (ep 5)
Studio Graffiti (ep 4)
Studio Mark (eps 6, 10)
Studio Sign (eps 7-9, 11)
Studio TAG (eps 9-12)
Studio Victory (ep 7)
Studio Sign
Sunshine Corporation (eps 6-8)
TAP (eps 5, 9-10, 12)
Tatsunoko Production (ep 6)
Tokyo Animator Gakuin (eps 6, 8)
Triple A (ep 10)
Yuhodo (eps 4, 6-7)
3D Layout:
Sublimation (eps 1-7, 9)
3DCGI: MAPPA (eps 1, 5)
Animation Production: Pierrot
Background Art:
Anime Workshop Basara (eps 8, 11)
Art Rain (eps 1-11)
Kusanagi (eps 5-6)
Nam Hai (eps 5-6)
Studio Beam (eps 1-11)
Studio Jack (eps 1-12)
Studio Pinewood (ep 9)
Broadcaster:
Tokyo MX (2014-07-03)
Aichi Television Broadcasting (2014-07-04)
TV Osaka (2014-07-05)
TVQ Kyushu Broadcasting Co., Ltd. (2014-07-05)
In-Between Animation:
AI (eps 1, 3, 5, 10)
Anime R (ep 1)
Asahi Production (ep 10)
asread (ep 1)
BEEP (ep 2)
Big Owl (ep 10)
Cheng Pin Animation (eps 1-12)
Dr. Movie (ep 10)
Ekura Animal (eps 1, 3)
Husio Studio (eps 2, 9)
Hyoin Entertainment (ep 9)
Jumondo (eps 1, 6, 10)
M.S.J Musashino Production (eps 2, 9)
NARA Animation (ep 10)
office DCI (ep 10)
Production Reed (ep 1)
Sakura Create (ep 6)
Seong Bo Yang Haeng (eps 3-4)
Studio Mark (eps 1, 6)
Studio Pierrot Animation Room (9 episodes
eps 1, 3-8, 11-12
)

TAP (eps 2, 9-10)
Triple A (ep 10)
Key Animation:
HEBARAKI (ep 2)
MK Seoul (ep 9)
Rising Force (ep 6)
STUDIO GAO (ep 3)
Studio Graffiti (ep 3)
Studio Magie (eps 2, 9)
Studio Wanpack (eps 4, 6-7)
Music Assistance:
Sony Music Entertainment (OP)
Zankyo Record (ED)
Music Production: CURRENT, Inc.
Offline Editing: Yanagi Editing Room
Online Editing: Imagica
Paint:
AI (ep 10)
Asahi Production (ep 10)
BEEP (eps 2, 9)
Big Owl (ep 10)
Cheng Pin Animation (eps 1-12)
Core (ep 9)
DEFA (9 episodes
eps 1, 3-8, 11-12
)

Dr. Movie (ep 10)
Hiwa (ep 10)
Husio Studio (eps 2, 9)
Hyoin Entertainment (ep 9)
Jumondo (ep 10)
M.S.J Musashino Production (eps 2, 9)
NARA Animation (ep 10)
office DCI (ep 10)
Pierrot DAR (eps 1, 5-6)
Seong Bo Yang Haeng (eps 3-4)
Studio H.S.T (ep 10)
Studio Targe (eps 3, 6)
Sunshine Corporation (ep 9)
TAP (eps 2, 9-10)
Triple A (ep 10)
Paint Check: DEFA (ep 12)
Photography:
T2 Studio (eps 1-12)
Planning Assistance: Shueisha
Production Assistance:
Husio Studio (eps 2, 9)
Satelight (ep 10)
Recording Studio: delfi Sound
Sound Production: delfi Sound
Theme Song Production:
CROWN STONES (ED)
Nippon Crown (ED)
Sony Music Associated Records (OP)
Title Logo Design: Pierrot Design Room
Worktape: 8-Bit Rocket
English cast
English staff
ADR Director: Mike McFarland
Translation: Steven J. Simmons
Executive producer: Gen Fukunaga
ADR Supervisor: Gino Palencia
Assistant ADR Director: J. Michael Tatum
Assistant producer: Zach Bolton
Head Writer: John Burgmeier
Language Asset Coordinator: Sarah Alys Lindholm
Language Asset Manager: Susie Nixon
Lead ADR Engineer: Patrick Morphy
Mix Engineer: Adrian Cook
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Video Engineer:
Jacob Martin
Jason Weems
Video Post-Production Director: Clarine Harp
Video Post-Production Manager: Matthew O'Hara
Austin Tindle as Ken Kaneki
Brina Palencia as Touka Kirishima

Aaron Roberts as Uta
Christopher R. Sabat as Jason/Yamori
Clifford Chapin as Hideyoshi Nagachika
Eric Vale as Nishiki Nishio
J. Michael Tatum as Shu Tsukiyama
Jamie Marchi as Itori
Lara Woodhull as Hinami Fueguchi
Maxey Whitehead as Juzo Suzuya
Mike McFarland as Kotaro Amon
Monica Rial as Rize Kamishiro
Phil Parsons as Rejji Yomo 
Sean Hennigan as Yoshimura

Aaron Dismuke as Sante
Alex Organ as Kisho Arima
Alexis Tipton as Nishiki's Sister (ep 5)
Anastasia Munoz as Kaneki's Mother (ep 12)
Anthony Bowling as Ippei Kusaba
Brandon Potter as Yukinori Shinohara
Brittney Karbowski as Hideyoshi Nagachika (Young)
Caitlin Glass as Kimi Nishino
Chris Guerrero as Katsuya Mabuchi
Chris Hury as Yasunori Nakajima
Chuck Huber as Asaki Fueguchi
Colleen Clinkenbeard as Ryoko Fueguchi
David Trosko as Sota
Ed Blaylock as
Disturbed Inspector from Flashback (ep 11)
Hisashi Ogura
Felecia Angelle as Haru
Greg Dulcie as Donato Porpora (ep 10)
Ian Sinclair as Kazuichi Banjō
Jad Saxton as Yoriko Kosaka
Jamie Marchi as Hetare
Jean-Luc Hester as Younger Bin
Joel McDonald as Take Hirako
Juli Erickson as Kie Muramatsu
Justin Pate as Ichimi
Kenny Green as Kureo Mado
Leah Clark as Ken Kaneki (Young)
Lindsay Seidel as Eto (eps 10-11)
Lydia Mackay as Madam A (ep 4)
Mark Stoddard as Akihiro Kanou
Micah Solusod as Seido Takizawa
Morgan Berry as Nishiki Nishio (Young; ep 5)
Morgan Mabry as Kaya Irimi
Natalie Hoover as Taguchi
Orion Pitts as Shu
Philip Weber as Itsuki Marude
Robert McCollum as Arata Kirishima (ep 9)
Ryan Ingrim as Kazuo Yoshida
Sonny Strait as Older Bin
Terri Doty as Ayato Kirishima (Young)
Todd Haberkorn as Ayato Kirishima
Trina Nishimura as Misato Gori (ep 11)
Tyson Rinehart as Enji Koma
Whitney Rodgers as Jiro
Wyn Delano as Kosuke Hoji

Didi Duron (as Didi Archilla)
English companies
Broadcaster:
Adult Swim (US)
Toonami
Viceland (UK)
Internet Streaming:
Animax UK (UK; expired)
AnimeLab (Australia & New Zealand)
FUNimation Entertainment (Dated to Start July/14)
Netflix (UK)
Wakanim.tv (UK, REPUBLIC OF IRELAND AND ISLE OF MAN)
Licensed by:
Anime Limited (UK & Ireland)
FUNimation Entertainment
French staff
French cast
Dubbing Director: Jessie Lambotte
Translation:
Jordan Filaine (Wakanim)
Xavier Fleury (Wakanim)

Adaptation:
Cédrik Grami (Wakanim)
Clément Pelegri
Gwen Lebret
Jérémy Delhaye (Wakanim - épisode 11)
Justine Cocquyt (Wakanim)
Pauline Loock (Wakanim - épisode 4)
Adrien Solis as Ken Kaneki
Marie Nonnenmacher as Tôka Kirishima

Arnaud Laurent as Hideyoshi Nagachika
Bruno Meyere as Amon Kotaro
Christophe Seugnet as Ayato Kirishima
Frédéric Souterelle as Yakumo Oomori
Jean-Marco Montalto as Nishiki Nishio
Jean-Pierre Leblan as Mado Kureo
Jochen Haegele as Yukinori Shinohara
Lucille Boudonnat as Hinami Fuegushi
Martial Leminoux as Shu Tsukiyama
Nathalie Bienaime as Lize Kamishiro
Pascale Chemin as Juzo Suzuya
Philippe Roullier as Marude Itsuki

Christophe Seugnet as Yoshimura
Jessie Lambotte as Kaya Irimi
Nayeli Forest as
Eto (eps 10-11)
Ryoko Fueguchi
Yann Pichon as Kazuichi Banjō

French companies
Broadcaster: J-One (from 19 March 2018)
Distributor: @Anime (DVD & Blu-ray)
Internet Streaming: Wakanim.tv
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Cesar Lechiguero (Spain dub)
Translation:
Edith Belarra (Spain dub)
Jesús Espí (Spain dub)
David Jenner as Ken Kaneki (Spain dub)
Eva Bau as Touka Kirishima (Spain dub)

Cesar Lechiguero as Yoshimura (Spain dub)
Dario Torrent as Nishiki Nishio (Spain dub)
Enric Puig as Shuu Tsukiyama (Spain dub)
Eva Andrés as Hinami Fueguchi (Spain dub)
Fernando Barber as Uta (Spain dub)
Hector Navarro as Renji Yomo (Spain dub)
Jorge Tejedor as Koutarou Amon (Spain dub)
Rafa Albert as Hideyoshi Nagachika (Spain dub)
Sergio Capelo as Yakumo Oomori/Yamori (Spain dub)
Silvia Cabrera as Rize Kamishiro (Spain dub)

Alfonso Vallés as Title (Spain dub)
Aroa Calleja as
Eto (Spain dub)
Jiro (Spain dub)
Caridad Monrós as
Kaya Irimi (Spain dub)
Yoriko Kosaka (Spain dub)
Cesar Lechiguero as
Arata Kirishima (Spain dub)
Kazuo Yoshida (Spain dub; eps 1, 8)
Kousuke Houji (Spain dub)
Memo (Spain dub)
Older Bin Brother (Spain dub)
Taro (Spain dub)
Voice-over (Spain dub)
Cesc Martínez as Ayato Kirishima (Spain dub)
Daniel González as Juuzou Suzuya (Spain dub)
Dario Torrent as
Nico (Spain dub)
Shuu (Spain dub)
Enric Puig as
Ippei Kusaba (Spain dub)
Itsuki Marude (Spain dub)
Kishou Arima (Spain dub)
Estela Benita as
Itori (Spain dub)
Kimi Nishino (Spain dub)
Eva Andrés as
Haru (Spain dub)
Nishiki's Sister (Spain dub)
Eva Bau as
Ken Kaneki (Spain dub; child)
Madam A (Spain dub)
Fernando Barber as PG (Souta) (Spain dub)
Germán Gijón del Valle as
Sante (Spain dub)
Yukinori Shinohara (Spain dub)
Hector Navarro as
Asaki Fueguchi (Spain dub)
Donato Porpora (Spain dub)
Kazuichi Banjou (Spain dub)
Kazuo Yoshida (Spain dub; ep 4)
Kie Muramatsu (Spain dub; ep 8)
Seidou Takizawa (Spain dub)
Yasutomo Nakajima (Spain dub)
Luis Porcar as Akihiro Kanou (Spain dub)
Mabel Jimenez as Kie Muramatsu (Spain dub; ep 9)
Maribel Casany as Taguchi (Spain dub)
Rafa Albert as Elder Bin Brother (Spain dub)
Rafael Ordóñez Arrieta as
Ichimi (Spain dub)
Kureo Mado (Spain dub)
Sergio Capelo as Tatara (Spain dub)
Silvia Cabrera as
Hideyoshi Nagachika (Spain dub; child)
Ryouko Fueguchi (Spain dub)
Spanish companies
Distributor: Selecta Visión (Spain)
Dubbing Studio: Alboraia Art Studio (Spain dub)
Internet Streaming: Netflix (Spain)
Licensed by: Selecta Visión (Spain)
Translation: Daruma Serveis Lingüístics (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
(none)
Daniele Raffaeli as Hideyoshi Nagachika
Ludovica Bebi as Toka Kirishima
Manuel Meli as Ken Kaneki

Bruno Alessandro as Yoshimura
Eleonora Reti as Rize Kamishiro
Emiliano Reggente as Nishiki Nishio
Fabrizio Russotto as Jason/Oomori
Fabrizio Valezano as Juzo Suzuya
Federico Di Pofi as Shu Tsukiyama
MASSIMO TRIGGIANI as Kotaro Amon
Roberto Certomà as Renji Yomo
Stefano Santerini as Kureo Mado
Vittoria Bartolomei as Hinami Fueguchi

Alessandro Campaiola Ward as Seidou Takizawa
Francesco Trifilio as Ippei Kusaba (eps 1, 6-7)
Giulio Bartolomei as Hideyoshi Nagachika (child; eps 2, 12)
Luca Mannocci as Ayato Kirishima
Italian companies
Distributor: Dynit
Internet Streaming:
PopCorn TV (23 dicembre 2014)
VVVVID (Prima sottotitolata, dal 10 marzo doppiata)
German staff
German cast
ADR Director: Frank Preissler
Script: Frank Preissler

Casting: Falko Vedder
Ricardo Richter as Ken Kaneki
Sarah Alles as Touka Kirishima

Axel Lutter as Kureo Mado
Dirk Petrick as Nishiki Nishio
Dirk Stollberg as Shuu Tsukiyama
Florian Hoffmann as Koutarou Amon
Giuliana Jakobeit as Liz Kamishiro
Jeffrey Wipprecht as Hideyoshi Nagachika
Jesco Wirthgen as Kazuichi Banjou (eps 9-11)
Joachim Kaps as Yakumo Oomori
Johannes Berenz as Renji Yomo
Katrin Zimmermann as Juuzou Suzuya
Kaya Möller as Itori (eps 4, 9)
René Dawn-Claude as Ayato Kirishima (eps 9-11)
Sarah Tkotsch as Hinami Fueguchi
Thomas Kästner as Yoshimura

Amelie Plaas-Link as Taguchi (ep 1)
Anna Amalie Blomeyer as Kaya Irimi (eps 5, 11)
Franca Orlia as Kimi Nishino
Gerrit Hamann as Asaki Fueguchi (eps 3, 6, 8)
Giuliana Wendt as Rize Kamishiro
Heiko Akrap as Seidou Takizawa (ep 9)
Ilka Metzner as Madam A (ep 4)
Luise Lunow as Kie Muramatsu (eps 8-9)
Maria Hönig as Yoriko Kosaka (eps 1, 4-5)
Maximilian Artajo as Shuu (eps 11-12)
Melanie Isakowitz as Haru (eps 11-12)
Nando Schmitz as Hideyoshi (child; eps 2, 12)
Nicole Hannak as Ryouko Fueguchi
Oliver Szerkus as Ken (child; eps 2, 12)
Rainer Doering as Akihiro Kanou (ep 1)
Sarah Kunze as Touka (child; ep 9)
Simon Derksen as Arata Kirishima (ep 9)
Steven Merting as Ippei Kusaba (eps 1, 6-7)
Sven Brieger as Yasunori Nakajima (eps 1, 6-7)
Thomas Schmuckert as Itsuki Marude
Uwe Jellinek as Yukinori Shinohara (eps 9-11)
Valentin Stilu as Nico (eps 9-11)
German companies
Broadcaster: ProSieben Maxx (from 19 August 2015)
Distributor: Kazé Germany
Dubbing: VSI Berlin
Internet Streaming: Anime-on-Demand

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology