J. Michael TATUM

Birth name: John Michael Tatum
Date of birth: 1976-05-25
Hometown: McKinney, Texas
Web Diary / Blog:
Non-anime roles:
Arthur Mays in "Lux-Pain" (VG)
Eneru in "One Piece: Unlimited Adventure" (VG)
Hercules in "Smite" (VG)
Julius Will Kresnik in "Tales of Xillia 2" (VG)
Kelvin and Jailer Hylis in "Battleborn" (VG)
Mira in "Dragon Ball Xenoverse 2" (VG)
Mira in "Dragon Ball Xenoverse" (VG)
Ray Platiere in "Lux-Pain" (VG)
Sir Hammerlock in "Borderlands 2" (VG)
Zarbon in "Dragon Ball Z: Tenkaichi Tag Team" (VG)
Zarbon in "Dragon Ball Z: Ultimate Tenkaichi" (VG)
Zarbon in "Dragon Ball: Raging Blast 2" (VG)
News: Show:
Day 1 (Feb 20, 2012)
Opening Ceremonies (Jul 29, 2011)
Opening Ceremonies (Jul 30, 2010)
You can contribute information to this page, but first you must login or register
Staff in:
(English version)
91 Days (TV) : Script
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) : Script
Aesthetica of a Rogue Hero (TV) : Script
Aquarion (TV) : ADR Director (eps 11-26), Commentary (ep 15)
Aquarion Evol (TV) : Script, Commentary (ep 1)
Aquarion Logos (TV) : Script
Assassination Classroom (TV) : Script
Assassination Classroom (TV 2) : Script
Attack on Titan (live-action movie) : Script
Attack on Titan (TV) : Script, Commentary (eps 13-14)
Attack on Titan (TV 2/2017) : Script
Attack on Titan: End of the World (live-action movie) : Script
Attack on Titan: Junior High (TV) : Script
Baccano! (TV) : Commentary (ep 4)
Big Windup! (TV) : ADR Director (eps 14-18)
Black Butler (TV) : Commentary (ep 7)
Black Butler II (TV) : Commentary (ep 12)
Black Butler: Book of Circus (TV) : Commentary (ep 10)
Black Butler: Book of Murder (OAV) : Commentary (ep 2)
Blassreiter (TV) : Script (15 episodes
eps 1-3, 7-10, 12-16, 19-21
)
, Commentary (ep 24)
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) : Commentary (ep 5)
Code:Breaker (TV) : Script
Corpse Princess: Kuro (TV) : ADR Director (eps 6-12), Commentary (ep 12)
D-Frag! (TV) : Commentary (ep 1)
Danganronpa The Animation (TV) : Script
Deadman Wonderland (OAV) : Script
Deadman Wonderland (TV) : Script
Dragon Ball Z Kai (TV) : Script (ep 7)
Eden of the East: Paradise Lost (movie) : Commentary
(The) Empire of Corpses (movie) : ADR Script (Assistant)
Fractale (TV) : Script, Commentary (ep 1)
Free! - Iwatobi Swim Club (TV) : Script
Free! Eternal Summer (TV) : Script
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV) : Commentary (ep 36)
(The) Future Diary (TV) : Script, Commentary (ep 20)
Ga-Rei-Zero (TV) : Script (7 episodes
eps 1-3, 6-12 even
)

Garo -Vanishing Line- (TV) : Script
Garo the Animation (TV) : Script
Garo: Crimson Moon (TV) : Script (eps 14-26)
Hell Girl (TV) : Script (eps 20, 24)
Hero Tales (TV) : Script (23 episodes
eps 1-7, 9-10, 12-19, 21-26
)

Heroic Age (TV) : Script (13 episodes
eps 1-2, 5-6, 9-10, 13-16, 19-20, 26
)

Hetalia - Axis Powers (TV) : Commentary (eps 12, 46)
Hetalia The Beautiful World (TV) : Commentary (eps 11, 18)
Hetalia The World Twinkle (ONA) : Commentary (eps 5, 12)
Hetalia World Series (TV) : Commentary (eps 6, 41)
Initial D (TV) : Script (FUNimation Dub; eps 2, 8)
Initial D: Fourth Stage (TV) : Script (9 episodes
eps 5-7, 10-12, 16-17, 19
)

Is This a Zombie? (OAV) : Script (eps 2-3)
Is This a Zombie? of the Dead (TV) : Script (eps 1-10)
Jyu-Oh-Sei (TV) : ADR Director (eps 9-11), Commentary (ep 6)
Kamisama Kiss (TV) : Commentary (eps 6, 12)
Karneval (TV) : Script, Commentary (ep 3)
Laughing Under the Clouds (TV) : Script
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) : Script
Mass Effect: Paragon Lost (movie) : ADR Script
(The) Morose Mononokean (TV) : ADR Script
Negima!? (TV) : Script (ep 5)
No-Rin (TV) : Script
Nobunagun (TV) : Script
One Piece (TV) : Commentary (ep 193)
Ouran High School Host Club (TV) : Script (eps 13-25 odd), Assistant ADR Director (ep 9), Commentary (eps 4, 24)
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV) : ADR Director, Commentary (ep 2)
Romeo × Juliet (TV) : ADR Director (eps 1-12, 17-20), Commentary (ep 24)
Save Me! Lollipop (TV) : Assistant ADR Director
Shangri-La (TV) : Script (eps 1-24), Commentary (ep 15)
Shigurui: Death Frenzy (TV) : Commentary (ep 4)
Shiki (TV) : Commentary (ep 18)
Skip Beat! (TV) : Head Writer
Steins;Gate (TV) : Script, Commentary (ep 12)
Steins;Gate: The Movie - Load Region of Déjà Vu : Script, Commentary
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) : Commentary (ep 1)
Tokyo ESP (TV) : Script
Tokyo Ghoul (TV) : Assistant ADR Director
Tokyo Ghoul √A (TV) : Assistant ADR Director
Tokyo Ravens (TV) : Commentary (ep 14)
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) : Commentary (ep 2)

Cast in:
(English version)
18if (TV) as Katsumi Kanzaki
91 Days (TV) as Testa Lagusa (ep 1)
Absolute Duo (TV) as Tempest Judge
ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (TV) as Warbler (ep 4)
Akashic Records of Bastard Magical Instructor (TV) as Count Zest (ep 4)
Alice & Zoroku (TV) as Sawaki (ep 1)
AM Driver (TV) as Nilgis
And you thought there is never a girl online? (TV) as Apricot (game avatar)
Anime-Gataris (TV) as Toru Ropponogi
Appleseed XIII (TV) as Eurys
Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie) as Eurys
Aquarion (TV) as Toma
Aquarion Evol (TV) as Toma; Towano Mykage
Aquarion Logos (TV) as Kobayakawa
Aria the Scarlet Ammo (TV) as Toru Sayonaki; Vlad
Assassination Classroom (TV) as Shiro
Assassination Classroom (TV 2) as Kotaro Yanagisawa; Shiro
Attack on Titan (TV) as Erwin Smith
Attack on Titan (TV 2/2017) as Erwin Smith
Attack on Titan: Junior High (TV) as Erwin Smith
Baccano! (TV) as Isaac Dian
Baka and Test - Summon the Beasts (TV) as Ryuta (ep 7)
Baldr Force EXE (OAV) as Quon
Bamboo Blade (TV) as Blue Braver (ep 2); Schoolboy A (ep 1)
BECK: Mongolian Chop Squad (TV) as Jim Walsh
Ben-To (TV)
Big Windup! (TV) as Riki Kajiyama
Birdy the Mighty Decode:02 (TV) as Tuto
Birdy the Mighty: Decode (TV) as Presiding Judge (ep 4); Tuto
Black Blood Brothers (TV) as Jiro Mochizuki
Black Butler (live-action movie) as Sebastian Michaels
Black Butler (TV) as Sebastian Michaelis
Black Butler II (OAV) as Sebastian Michaelis
Black Butler II (TV) as Sebastian Michaelis
Black Butler: Book of Circus (TV) as Sebastian Michaelis
Black Butler: Book of Murder (OAV) as Sebastian Michaelis
Black Butler: Book of the Atlantic (movie) as Sebastian Michaelis
Black Butler: His Butler, Performer (OAV) as Sebastian Michaelis
Black Cat (TV) as Doctor (Kanzaki); Transvestite (ep 9)
Black Clover (TV) as Fuegoreon Vermillion
Blassreiter (TV) as Magwald Xargin
Blood Blockade Battlefront (TV) as Steven A. Starphase
Blood Blockade Battlefront & Beyond (TV 2) as Steven A. Starphase
Blood-C (TV); Griffin Elder Bairn (ep 4)
Blood-C: The Last Dark (movie) as Kuto
Brothers Conflict (OAV) as Masaomi Asahina
Brothers Conflict (TV) as Masaomi Asahina
Burst Angel (TV)
C – Control – The Money and Soul of Possibility (TV) as Soichiro Mikuni
Case Closed (TV) as Harrison Blackwell; Matthew Martin
Case Closed: Captured in Her Eyes (movie) as Clemendale
Case Closed: The Phantom of Baker Street (movie)
Casshern Sins (TV); Robot that attacks Ringo (ep 1)
A Certain Scientific Railgun S (TV) as Haruki Aritomi
Chain Chronicle: The Light of Haecceitas (TV) as Burckhardt
Chaos Dragon (TV) as Black Dragon
Chaos;HEAd (TV) as Kouzou Inohana
Chrome Shelled Regios (TV) as Gorneo Lueckens
Claymore (TV) as Awakened Being (eps 9-11); Brother (ep 15)
Code Geass: Akito the Exiled (OAV) as Ioan Malcal
Code:Breaker (TV) as Masaomi Heike
Code:Realize -Guardian of Rebirth- (TV) as Arsene Lupin
Corpse Princess: Aka (TV) as Keisei Tagami
Corpse Princess: Kuro (TV) as Keisei Tagami
D-Frag! (TV) as Ataru Kawahara
D.Gray-man (TV); Komlin II (ep 8); Komlin IV (ep 24); Komui Lee; Leo
D.Gray-man Hallow (TV) as Komui Lee
Dagashi Kashi (TV) (ep 2)
Daimidaler: Prince vs. Penguin Empire (TV) as Kazuo Matayoshi
Dance with Devils (TV) as Nesta
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Despair Arc (TV) as Jin Kirigiri (Headmaster)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School: Future Arc (TV) as Jin Kirigiri (ep 8)
Danganronpa The Animation (TV) as Principal Jin Kirigiri (ep 12)
Darker than Black (TV) as Guest 2 (ep 9); Harris Barnum (ep 21)
Darker than Black: Gemini of the Meteor (TV); Repnin's Subordinate (ep 7)
Date A Live (TV) as Kyōhei Kannazuki
Date A Live II (TV) as Kyōhei Kannazuki
Deadman Wonderland (TV) as Nagi Kengamine
Dies irae (TV) as Marie's Father (ep 6)
Dimension W (TV) as Julian Tyler (eps 9, 11); Loser; Seijun Makita (ep 4)
Divine Gate (TV) as Arthur
Dragon Age: Dawn of the Seeker (movie) as Regalyan D'Marcall
Dragon Ball Z (TV) as Spice (Revised Dub)
Dragon Ball Z Kai (TV) as Gingertown's Richest Man (ep 69); Guide (ep 4); TV Announcer (ep 72); Zarbon
Dragon Ball Z Kai (TV 2) as Musuka (ep 100); Papoi
Dragonar Academy (TV)
Dragonaut - The Resonance (TV) as Raina Cromwell
Drifters (TV) as Butch Cassidy
Eden of the East (TV) as Kazuomi Hirasawa
Eden of the East: Paradise Lost (movie) as Kazuomi Hirasawa
Eden of the East: The King of Eden (movie) as Kazuomi Hirasawa
El Cazador de la Bruja (TV) as Pedro (ep 26)
(The) Empire of Corpses (movie) as Frederick Barnaby
Endride (TV) (eps 14-15)
EUREKA SEVEN AO (TV) as Barry (ep 10)
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance (movie) as Ryoji Kaji
Fairy Tail (TV) as Edolas Soldier (ep 86); Exceed Guard (ep 90); Galuna Demon (eps 13-18); Noppo; Simon
Fairy Tail (TV 2/2014) as Acnologia; Noppo; Simon
Fairy Tail: Dragon Cry (movie) as Acnologia
First Love Monster (TV) as Daikoku Nikaidō
Free! - Iwatobi Swim Club (TV) as Rei Ryugazaki
Free! Eternal Summer (TV) as Rei Ryugazaki
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (TV); Scar
Fullmetal Alchemist: Chibi Party (OAV) as Scar
Fullmetal Alchemist: Premium Collection (OAV) as Scar
Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa
(The) Future Diary (TV) as Masumi Nishijima
Ga-Rei-Zero (TV) as Michael Kohara
(The) Galaxy Railways (TV) as Trainee (ep 20)
Garo -Vanishing Line- (TV) as Damian (ep 3)
Garo the Animation (TV) as Luciano Guzman (ep 19)
Ghost Hunt (TV) as Lin Koujo
Glass Fleet (TV) as Attendant (eps 1-2); Steward (ep 17); Ulugh Sahne (eps 20-21)
Gonna be the Twin-Tail!! (TV) as Papillon Guildy
Gosick (TV) as Undertaker (ep 4)
Grimgar, Ashes and Illusions (TV)
Guilty Crown (TV) as Shibungi
Gunslinger Girl: Il Teatrino (OAV) as Hilshire
Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV) as Hilshire
.hack//Quantum (OAV) as Smith
Heaven's Lost Property (TV) as Yoshitsune Hououin (ep 10)
Heaven’s Lost Property the Movie: The Angeloid of Clockwork as Yoshitsune Hououin
Heavy Object (TV) as Harleed Copacabana (eps 10-12)
Hero Tales (TV) as Shokaku
Heroic Age (TV) as Age
(The) Heroic Legend of Arslan (TV) as Gadevi (eps 14-18)
Hetalia - Axis Powers (TV) as France
Hetalia Axis Powers: Paint it, White! (movie) as France
Hetalia The Beautiful World (TV) as France
Hetalia The World Twinkle (ONA) as France
Hetalia World Series (TV) as France
High School DxD BorN (TV) as Arthur Pendragon
Hina Logic - from Luck & Logic (TV) as Strafansky Yelistratova
Hyōka (TV)
Hyperdimension Neptunia (TV)
Initial D (TV) as Ryosuke Takahashi (FUNimation Dub)
Initial D: Extra Stage (OAV) as Ryosuke Takahashi (FUNimation Dub)
Initial D: Fourth Stage (TV) as Ryosuke Takahashi
Initial D: Second Stage (TV) as Ryosuke Takahashi (FUNimation Dub)
Initial D: Third Stage (movie) as Ryosuke Takahashi
Is This a Zombie? of the Dead (TV) as King of the Night (uncredited; ep 9)
Joker Game (TV) as Jean Victoire
Jormungand Perfect Order (TV) as Plame
Jyu-Oh-Sei (TV) as Heimdall (eps 7, 10-11)
KADO - The Right Answer (TV) as Narrator
Kamisama Kiss (TV) as Tomoe
Kamisama Kiss 2 (TV 2) as Tomoe
Karneval (TV) as Tsukitachi
Kaze no Stigma (TV) as Erwin Leszal (eps 7, 24)
Keijo!!!!!!!! (TV) as Narrator
KenIchi the Mightiest Disciple (TV) as Ikki Takeda; Senior E (ep 2)
Konohana Kitan (TV)
Koro Sensei Quest! (ONA) as Shiro
Last Exile: Fam, The Silver Wing (TV) as Major Geeth (eps 15, 18); Rakesh (ep 12)
Laughing Under the Clouds (TV) as Kotaro Fuma
(The) Legend of the Legendary Heroes (TV) as Miran Froward
Linebarrels of Iron (TV) as Reiji Moritsugu
Love Tyrant (TV) as The Devil
Luck & Logic (TV) as Hong Kong Chief (eps 1-2); Incubus (ep 3)
Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine (TV) as Bystander (ep 5); Philadel Kest (ep 7)
Maria the Virgin Witch (TV)
Michiko & Hatchin (TV) as Gino Costa (ep 9)
Monster Hunter Stories RIDE ON (TV) as Cryo
Murder Princess (OAV) as Kleiveldt (ep 4)
Mushi-Shi (TV) as Taku (ep 26)
My Bride is a Mermaid (TV) as Lunar's Papa
My Hero Academia (TV) as Tenya Iida
My Hero Academia (TV 2) as Tenya Iida
Nabari no Ou (TV) as Raikou Shimizu
Nanbaka (ONA) as Kiji Mitsuba
Nanbaka (TV) as Kiji Mitsuba
Negima!? (TV) as Nagi Springfield
New Theatrical Movie Initial D Legend 1: Awakening as Ryousuke Takahashi
Ninja Slayer From Animation (ONA) as Fumatoni/Sonic Boom (eps 3-4)
Nobunagun (TV) as Saint-Germain
Noragami Aragoto (TV) as Takemikazuchi (eps 7, 9, 12)
Oh! Edo Rocket (TV) as Tenten
Ōkami-san & Her Seven Companions (TV)
One Piece (TV) (FUNimation); Communications Officer (ep 48); Dalton (FUNimation); Eneru; Henchman A (ep 5); Henchman B (eps 4, 8); Pearl (FUNimation); Sphinx
One Piece: The Desert Princess and the Pirates: Adventure in Alabasta (movie 8) as Duck B; Person B
Ouran High School Host Club (TV) as Kyoya Ohtori
Overlord (TV) as Londes Di Clamp
Pandora in the Crimson Shell: Ghost Urn (TV) as Ian Krutz
Panty & Stocking with Garterbelt (TV) as Portschach (ep 3B); Sam (ep 13A)
Phantom ~Requiem for the Phantom~ (TV) as Raymond McGwire
Ping Pong (TV)
Pocket Monsters: Diamond & Pearl (TV) as Tobias (ep 189)
Pokémon the Movie: Black - Victini and Reshiram as Damon
Pokémon the Movie: White - Victini and Zekrom as Damon
Prince of Stride: Alternative (TV) as Yujiro Dan
Princess Jellyfish (TV)
Psycho-Pass (TV)
Psycho-Pass 2 (TV) as Riku Mukojima (ep 11); Yomogida (ep 2)
Rampo Kitan: Game of Laplace (TV) as Kagami
Restaurant to Another World (TV) as Heinrich Seeleman
Riddle Story of Devil (TV) (ep 2)
Rideback (TV) as Ryunosuke Kataoka
RIN - Daughters of Mnemosyne (TV); Ihika (eps 5-6)
(The) Rolling Girls (TV) as Dandy (eps 5-6); Gidola; Ichizo Tsushima
Romeo × Juliet (TV) as William
Rosario + Vampire Capu2 (TV) as Issa Shuzen
(The) Royal Tutor (TV) as Eins Von Glanzreich (ep 12)
Rumbling Hearts (TV) as Kisho
Rurouni Kenshin Part I: Origins (live-action movie) as Kanryu Takeda
RWBY (U.S. ONA) as Klein Sieben
(The) Sacred Blacksmith (TV) as Siegfried
Saga of Tanya the Evil (TV) as Erich von Rerugen
Sakura Quest (TV) as Noge
Samurai 7 (TV) as Rikichi
Samurai Warriors (TV) as Nobuyuki Sanada
Samurai Warriors: Legend of the Sanada (special) as Nobuyuki Sanada
Sands of Destruction (TV)
Sasami: Magical Girls Club (TV) as Amitav
Sasami: Magical Girls Club Season 2 (TV) as Amitav; Big Tree (ep 2); Man A (ep 1)
Save Me! Lollipop (TV) as Ichii
School Rumble (TV) as Hiroyoshi Asō
School Rumble: 2nd Semester (TV) as Detective (ep 19); Hiroyoshi Asō; Killer (ep 8)
School Rumble: Extra Class (OAV) as Boy Student (ep 1); Hiroyoshi Asō
Selector Infected Wixoss (TV) (ep 4)
Seraph of the End: Vampire Reign (TV) as Male Vampire 1A (ep 1)
Sgt. Frog (TV) as Dororo
Shakugan no Shana (movie) as Friagne
Shakugan no Shana III (Final) (TV) as Balar
Shakugan no Shana Second (TV) as Friagne
Shangri-La (TV) as Shogo Kudo
Shigurui: Death Frenzy (TV) as Seigen Irako
Shiki (TV) as Seishirou Kirishiki
Shin chan (TV) as The De-flowerer (ep 23)
Show By Rock!!# (TV 2/2016) as Orion
Shuffle! (TV) as Takizawa (ep 7); Yamaguchi
Snow White with the Red Hair (TV 2) as Dance Teacher
Solty Rei (TV); Orvis (Omake); Postal Clerk (ep 20)
Soul Eater (TV) as Giriko
Space Dandy (TV) as Dr. Gel
Space Dandy Season 2 (TV) as Dr. Gel
Space Patrol Luluco (TV)
Speed Grapher (TV) as Katsuya Shirogane
Spice and Wolf (TV) as Kraft Lawrence
Spice and Wolf II (TV) as Kraft Lawrence
Steins;Gate (TV) as Rintaro Okabe
Steins;Gate: The Movie - Load Region of Déjà Vu as Rintaro Okabe
Strain: Strategic Armored Infantry (TV) as Cedie (ep 1)
Strike Witches (movie)
Summer Wars (movie) as Wabisuke Jinnouchi
Tales of Vesperia: The First Strike (movie) as Garista
Tales of Zestiria the X (TV) as Rohan (eps 10-11)
Tenchi Muyo! War on Geminar (OAV) as Ulyte Mesut
Terror in Resonance (TV) as Shimada
Three Leaves, Three Colors (TV)
To (OAV) as Snaut (Symbiotic Planet)
Tokyo ESP (TV) as Kudo Kuzuno
Tokyo Ghoul (TV) as Shu Tsukiyama
Tokyo Ghoul √A (TV) as Shu Tsukiyama
Tokyo Ravens (TV) as Jin Ohtomo
Toriko (TV) as Jelly Boy
Touken Ranbu: Hanamaru (TV) as Souza Samonji
(The) Tower of Druaga: The Aegis of Uruk (TV) as Kelb; Tuge (ep 7)
(The) Tower of Druaga: the Sword of Uruk (TV) as Kelb
Trickster (TV) as Ryo Inoue
Trigun: Badlands Rumble (movie)
Trinity Blood (TV) as Suleyman (eps 16-19)
Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE the Movie: The Princess in the Birdcage Kingdom as Aide
Tsubasa: RESERVoir CHRoNiCLE (TV) as Seishirō Sakurazuka
Tsubasa: Spring Thunder (OAV) as Seishiro Sakurazuka
Tsuredure Children (TV) as Hideki Yukawa
Ultimate Otaku Teacher (TV) (ep 3)
Vexille - 2077 Isolation of Japan (movie) as Kisaragi
(The) Vision of Escaflowne (TV) as Meiden (Funimation)
Witchblade (TV) as Michael
Wolf and the Amber-colored Melancholy (OAV) as Kraft Lawrence
xxxHOLiC (TV) as Shizuka Doumeki
xxxHOLiC the Movie: A Midsummer Night's Dream as Shizuka Doumeki
Yona of the Dawn (TV) as Crimson Dragon King (eps 7, 24)
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (TV) as Hokushin (Season 4 Blu-ray redub)
Yuri!!! on Ice (TV) as Michele Crispino
Yurikuma Arashi (TV) as Life Sexy
This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources
given name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
family name: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z none